Poslankyně Lucie Potůčková vedla v Moldavsku mezinárodní misi krátkodobých pozorovatelů OBSE na tamních prezidentských volbách

24. 10. 2024

Ve dnech 16. – 21. 10. vedla poslankyně Lucie Potůčková jako zvláštní koordinátorka mezinárodní pozorovatelskou misi krátkodobých pozorovatelů OBSE, kteří monitorovali průběh prezidentských voleb v Moldavsku. Na tuto prestižní pozici byla oficiálně jmenovaná maltským předsednictvím OBSE. Pro Poslaneckou sněmovnu ČR se jedná o velký úspěch, je to historicky poprvé, co její zástupce pozorovatelskou misi OBSE vedl.

V průběhu mise Lucie Potůčková jednala se zástupci Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE (ODIHR), s představiteli meziparlamentních organizací (Parlamentního shromáždění OBSE, Parlamentního shromáždění Rady Evropy a Evropského parlamentu), se zástupci lidskoprávních organizací, experty a akademiky. Moderovala dvoudenní brífinky pro krátkodobé pozorovatele a vedla závěrečnou tiskovou konferenci OBSE/ODIHR.

Podílela na přípravě textu závěrečného „Prohlášení o předběžných zjištěních a závěrech“ OBSE/ODIHR k průběhu prezidentských voleb a ústavního referenda.

Mezinárodní pozorovatelé v něm mimo jiné konstatují, že prezidentské volby v Moldavsku byly dobře řízené a účastníci vedli svobodnou kampaň v prostředí, které se vyznačovalo obavami z nedovoleného zahraničního vměšování a aktivních dezinformačních snah. Vše toto ovlivnilo integritu celého procesu, navíc podmínky kampaně neumožňovaly stejný prostor pro všechny kandidáty. 

Přestože revidovaný právní rámec pro prezidentské volby poskytuje odpovídající základ pro konání demokratických voleb, časté změny, které byly zavedeny krátce před volbami a bez dostatečných konzultací, snížily soudržnost volební legislativy a potenciálně ovlivnily právní jistotu. Právní rámec pro referendum, ve kterém moldavští občané odpovídali na otázku, zda podporují změnu ústavy s ohledem na budoucí členství v Evropské unii, vykazuje určité nedostatky, včetně nedostatečných záruk proti zneužití veřejných zdrojů, a jako takový není plně v souladu s mezinárodními standardy a závazky OBSE.

(celé znění „Prohlášení“ zde)

Na závěrečné tiskové konferenci, která proběhla za přítomnosti předních moldavských médií, poslankyně Lucie Potůčková přednesla závěry a doporučení OBSE spolu s vedoucími jednotlivých parlamentních organizací a vedoucí mise OBSE/ODIHR Urszulou Gacek (Polsko).

 „Moldavsko si zaslouží uznání za to, že v kontextu silné ruské propagandy provedlo řadu reforem, které mají zvýšit důvěru veřejnosti ve volební systém. Od zavedení opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti až po zajištění vysoké míry účasti žen je v těchto volbách co oslavovat,“ uvedla Lucie Potůčková. „Existují však některé oblasti, které je třeba zlepšit. Například překrývající se období mezi registrací kandidátů a kampaní vytvořilo nerovné podmínky, což je něco, co bychom rádi zlepšili.“

Celou tiskovou konferenci lze zhlédnout zde.

Mezinárodní volební pozorovatelská mise na prezidentské volby v Moldavsku čítala více než 300 pozorovatelů. Skládala se z expertů/dlouhodobých pozorovatelů vyslaných ODIHR a krátkodobých pozorovatelů OBSE, Parlamentního shromáždění OBSE, Parlamentního shromáždění Rady Evropy a Evropského Parlamentu.



Poslankyně Lucie Potůčková vedla v Moldavsku mezinárodní misi krátkodobých pozorovatelů OBSE na tamních prezidentských volbách (24.10.2024) Poslankyně Lucie Potůčková vedla v Moldavsku mezinárodní misi krátkodobých pozorovatelů OBSE na tamních prezidentských volbách (24.10.2024) Poslankyně Lucie Potůčková vedla v Moldavsku mezinárodní misi krátkodobých pozorovatelů OBSE na tamních prezidentských volbách (24.10.2024) Poslankyně Lucie Potůčková vedla v Moldavsku mezinárodní misi krátkodobých pozorovatelů OBSE na tamních prezidentských volbách (24.10.2024) Poslankyně Lucie Potůčková vedla v Moldavsku mezinárodní misi krátkodobých pozorovatelů OBSE na tamních prezidentských volbách (24.10.2024) Poslankyně Lucie Potůčková vedla v Moldavsku mezinárodní misi krátkodobých pozorovatelů OBSE na tamních prezidentských volbách (24.10.2024)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)