Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu

3. 7. 2025

Ve dnech 29. června – 3. července 2024 se v portugalském Portu konalo 32. výroční zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE).

Jedná se o nejdůležitější zasedání PS OBSE, na kterém probíhají volby členů vedení organizace, a parlamentáři ve výborech debatují o rezolucích reflektujících aktuální témata v regionu OBSE. Letošní zasedání se neslo ve znamení 50. výročí podepsání Helsinského závěrečného aktu OBSE, na jehož principech je tato organizace založena.

Za Českou republiku se výročního zasedání zúčastnili následující členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE: poslanec Jan Bauer (vedoucí stálé delegace), poslankyně Lucie Potůčková a senátoři Zbyněk Linhart a Jaroslav Chalupský.

Největším úspěchem v rámci zasedání bylo zvolení Lucie Potůčkové místopředsedkyní Parlamentního shromáždění. Česká poslankyně získala velkou podporu napříč 57 účastnickými zeměmi, a stala se tak historicky první zástupkyní České republiky na takto významné pozici.

Debaty v plénu i ve výborech se zaměřily na následující témata: kritickou infrastrukturu a jadernou bezpečnost, umělou inteligenci a zneužívání technologií, radikalizaci mládeže a násilný extremismus, organizovaný zločin, energetickou a námořní bezpečnost, obchodování s dětmi a sexuální vykořisťování, demografické a klimatické změny, nedostatek vody a migraci, genderovou rovnost a institucionální spolupráci Parlamentního shromáždění s OBSE.

I v letošním roce bylo zasedání poznamenáno pokračující válečnou agresí Ruské federace na Ukrajině a eskalující situací na Blízkém východě, což se významně promítlo do agendy všech tří hlavních výborů: politického, ekonomického a lidskoprávního a do textů přijímaných rezolucí.

Na politickém výboru byla projednávána dodatková rezoluce k podpoře uznání Státu Palestina. V souladu s odmítavým stanoviskem MZV ČR v rozpravě k rezoluci vystoupil vedoucí české delegace poslanec Jan Bauer. Zdůraznil, že ČR podporuje dvoustátní řešení - musí se nicméně zakládat primárně na konsensu Izraelců a Palestinců, nikoli být určováno zvnějšku společenstvím nezúčastněných států. Předkládané italské rezoluci vytkl především velkou nevyváženost a předjímání soudního rozhodnutí nezávislých vyšetřovacích orgánů.
V závěrečném hlasování ve výboru česká delegace hlasovala proti přijetí rezoluce.

V rámci plenární schůze poslankyně Lucie Potůčková přítomné parlamentáře souhrnně informovala o výsledcích limitované pozorovatelské misi OBSE/ODIHR na prezidentských volbách v Rumunsku, jíž se zúčastnila ve vedoucí pozici zvláštní koordinátorky krátkodobých pozorovatelů. Vyslovila se pro to, aby Parlamentní shromáždění i přes svůj omezený rozpočet pokračovalo v pořádání volebních pozorovatelských misí, byť v omezeném formátu a rovněž, aby se, díky novým hrozbám, zaměřilo na novou metodiku těchto misí.

Poslankyně Potůčková rovněž jakožto zvláštní zpravodajka Parlamentního podpůrného týmu pro Ukrajinu PS OBSE podala zprávu k demokratickému vládnutí na Ukrajině. Zmínila v něm konkrétní úspěchy, které v této oblasti Ukrajina, jež je již třetím rokem ve válečném stavu, dosáhla, ale poukázala i na problémy, se kterými se země potýká v oblasti právního státu. Zpráva se setkala s velmi pozitivním ohlasem, obzvlášť pro její objektivitu a vyváženost.

„Ukrajina není dokonalá - žádná demokracie není dokonalá. Ale bojuje za to, aby se stala lepší, ne horší. A to je uprostřed války více než pozoruhodné. A my jako mezinárodní partneři musíme tento boj podporovat. Nejen s obdivem, ale i s očekáváním. Naše poselství musí znít: věříme ve vaši demokratickou cestu a půjdeme po ní s vámi, i když je cesta těžká. Podporujme i nadále nejen bezpečnost Ukrajiny - ale i její reformátory, její instituce a její demokratickou duši“ dodala závěrem L. Potůčková.

Součástí několikadenního programu byla i řada doprovodných akcí, např. o boji proti propagandě, dezinformacím a vměšování se do vnitřních záležitostí členských států OBSE; demografické zimě nebo digitalizaci volebních kampaní, jichž se členové české parlamentní delegace zúčastnili.

Na okraj zasedání proběhla rovněž bilaterální schůzka posl. Lucie Potůčkové, předsedkyně lidskoprávního výboru, s paní Kari Johnstone, zvláštní představitelkou a koordinátorkou OBSE pro boj proti obchodování s lidmi. Hovořily spolu o nové publikaci OBSE o boji proti obchodování s lidmi pro národní parlamenty, o příkladech dobré praxe z České republiky a o přijaté legislativě.

V závěru Výročního zasedání byla přijata Portská deklarace, která bude předložena jednotlivým národním parlamentům a ministerstvům zahraničních věcí. 

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.

Foto: Fotoarchiv členů delegace, oficiální foto PS OBSE (Flickr)



Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025) Úspěšná účast české delegace na zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Portu (3.07.2025)

Navigace sekce Poslanecká sněmovna



ISP (příhlásit)