Čtvrtek 7. července 2022, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
(Schůze zahájena v 10.01 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, já zahajuji 30. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, tak vás nejprve odhlásím a poprosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Já vás tedy nejprve všechny odhlásím, požádám vás, abyste se opět přihlásili. A zatím mám poznamenáno, že dnes bude s náhradní kartou číslo 46 hlasovat pan ministr vnitra Vít Rakušan.
Schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 naše jednacího řádu na základě žádosti 67 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou v pondělí dne 27. června 2022.
A nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Stanislava Berkovce a poslance Toma Philippa. Má někdo jiný návrh? Nevidím. V tom případě zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro stanovení těchto dvou ověřovatelů? Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 1, přihlášeno 131 poslanců a poslankyň, pro návrh 130, proti žádný. Já konstatuji, že jsme ověřovateli 30. schůze Poslanecké sněmovny určili pana poslance Stanislava Berkovce a pana poslance Toma Philippa.
Dále sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání této schůze tito poslanci a poslankyně: Andrea Babišová na celý jednací den ze zdravotních důvodů, Josef Bělica na celý jednací den z rodinných důvodů, Roman Bělor od 15.30 z pracovních důvodů, Jan Bureš na celý jednací den z pracovních důvodů, Jaroslav Bžoch celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Jaroslav Faltýnek celý jednací den z rodinných důvodů, Milan Feranec celý jednací den ze zdravotních důvodů, Josef Flek do 16 hodin z pracovních důvodů, Pavla Golasowská do 12 hodin z pracovních důvodů, Karel Haas celý jednací den z pracovních důvodů, Jiří Hájek celý jednací den z rodinných důvodů, Igor Hendrych celý jednací den z rodinných důvodů, Jiří Horák do 12 hodin z pracovních důvodů, Jiří Kobza celý jednací den z rodinných důvodů, Klára Kocmanová celý jednací den z osobních důvodů, Martin Kolovratník celý jednací den z rodinných důvodů, Václav Král celý jednací den z pracovních důvodů, Hubert Lang celý jednací den ze zdravotních důvodů, Ondřej Lochman celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Ivana Mádlová celý jednací den z pracovních důvodů, Taťána Malá do 14 hodin z rodinných důvodů, Hana Naiclerová celý jednací den z rodinných důvodů, Renata Oulehlová celý jednací den z rodinných důvodů, Pavla Pivoňka Vaňková od 13.30 z pracovních důvodů, Jaroslava Pokorná Jermanová celý jednací den ze zdravotních důvodů, Karel Rais celý jednací den ze zdravotních důvodů, Michael Rataj celý jednací den z pracovních důvodů, Pavel Růžička od 15 do 23 hodin ze zdravotních důvodů, Barbora Urbanová celý jednací den z pracovních důvodů, Jan Volný celý jednací den z pracovních důvodů, Ivo Vondrák celý jednací den z pracovních důvodů, Milan Wenzl celý jednací den ze zdravotních důvodů, dále Miroslav Zborovský celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Marek Ženíšek celý jednací den ze zdravotních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají tito ministři: Vladimír Balaš celý jednací den z pracovních důvodů, Martin Baxa od 13.30 z pracovních důvodů, Mikuláš Bek celý jednací den z pracovních důvodů, Pavel Blažek celý jednací den z pracovních důvodů, Jana Černochová celý jednací den z pracovních důvodů, Marian Jurečka celý jednací den z pracovních důvodů, Jan Lipavský do 13.30 z pracovních důvodů, Zdeněk Nekula do 14.30 z pracovních důvodů, Vít Rakušan od 18 hodin z pracovních důvodů, Michal Šalomoun celý jednací den z osobních důvodů. (Krátká odmlka.)
Omlouvám se za mírné zdržení, ale potřeboval jsem si udělat pořádek v rámci předložených přednostních práv. Nyní tedy přistoupíme ke stanovení pořadu 30. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. A připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze tedy navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu schůze. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Chci se zeptat, zda v rámci přednostních práv chcete vystoupit v tento moment, protože jinak bych dal rovnou hlasovat o pořadu schůze. Nyní tedy s přednostním právem mám avizováno, že první vystoupí pan předseda Andrej Babiš. (V sále je hluk.) Vážené kolegyně a kolegové, já vás požádám, abyste v případě, že chcete diskutovat, svoje diskuse přenesli do předsálí, abychom dobře rozuměli, co zde jednotliví řečníci budou říkat. A prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. My jsme svolali tuhle schůzi proto, protože si myslíme zkrátka, že není možné, aby ve vládě byl organizovaný zločin. A my samozřejmě víme, že ta schůze nebude schválena, proto samozřejmě máme jenom omezenou možnost tady vystoupit.
Podle mého názoru STAN je skutečně strana organizovaného zločinu. Všichni teď mluví o panu Hlubučkovi, který rozkrádal Dopravní podnik v Praze, podobně jako Rittig za Nečase, ale to je jeden případ z mnoha. Starostové a nezávislí totiž mají korupci v genech. Stačí se podívat na kauzy, ve kterých figurovali jejich lidé. První průšvih na ně praskl již po volbách, kdy na jejich účet začaly chodit statisícové platby, které posílaly podezřelé firmy, jež ovládají jedni a titíž lidé, anebo společnosti, kterým velí firmy z Kypru, případně je v minulosti kyperské firmy založily. Takhle jim naposílaly přes 3 miliony korun, a když se to provalilo, tak Starostové peníze rychle vrátili zpět a tvářili se, že je všechno v pořádku.
Ale tohle je jen špička ledovce. Největší gauner je samozřejmě Stanislav Polčák, europoslanec a šedá eminence Starostů. Člověk, který má nejblíže k lidem z okolí mafiána Radovana Krejčíře, konkrétně k Michalu Redlovi, který je nyní ve vazbě v kauze Hlubuček. Polčák před časem chtěl milionové výpalné za to, že ovlivňoval vznik zákona o odškodnění obcí v kauze Vrbětice. Ano, ty peníze, které schválila naše vláda, tak chtěl 2,9 milionu korun za 62 hodin práce, to znamená 46 700 korun za hodinu. A když se to provalilo, tak se peněz velkoryse vzdal a vždycky stávající koalice to dávala za příklad, jak jsou úžasní a jak respektují, a že je to ta změna. Ale tenhle pán má na triku mnohem toho víc. Stačí si vzpomenout na kauzu peněz SNK Evropských demokratů, kterým se záhadně ztratily peníze za volby, které jim pan Polčák hlídal. Pak jsou tady také podezřelé nákupy pozemků v Klánovicích, za což ho vyšetřovala policie. Nic z toho vedení STAN nevadilo, takže Polčák mohl dlouhá léta být v nejužším vedení a nyní za odměnu pobírá mnohasettisícový plat v Bruselu. Takhle funguje celý STAN - korupce, kontakty na mafii, klientelismus. A korupčníků se nezbavují, ale odměňují je. A jak jsem říkal už víckrát, 5K porodila 3K: korupce, konspirace a kokain.
A pak tu máme libereckého hejtmana Martina Půtu. Ten je souzen za přijetí úplatku v korupční kauze téměř za 100 milionů. Policie má odposlechy, na kterých Půta radí obviněným manažerům, jak nejlépe vyvést peníze z ROP Severovýchod. Jinde zase jeho kumpáni mluví o tom, že o Půtu bude postaráno, že mu nebudou nic dlužni a že je slíbena i jednička pro Půtu, a označují ho přezdívkou Nejvyšší. Liberecký hejtman navíc nechal tajně sledovat svoji politickou konkurenci. Tohle jsou samozřejmě mafiánské praktiky. A takového člověka chce pětikoalice nominovat do Dozorčí rady ČEZu. To je samozřejmě ta slibovaná změna.
No a pak tady máme už bývalého ministra školství pana Gazdíka. Člověk, který se tváří jako moravský prosťáček, ale prasklo na něj, že s lidmi od Krejčíře jezdil do Rakouska na dovolenou a píše si s nimi přes šifrované aplikace. A když ho novináři nachytali při lži, tak tvrdil, že to nebyla dovolená, ale jen prodloužený víkend. Člověk, který udělal kariéru s panem Kalouskem, ale potom, když už nebyl populární pan Kalousek, tak byl u KDU, no a teďka naposledy samozřejmě STAN. Podvedl Piráty a nechal se vykroužkovat a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Takže navíc pan Gazdík z pozice člena vlády tlačil na policejní vyšetřovatele v kauze Bečva. Jemu se nelíbilo, že postupují nestranně. Mimochodem nevím, jestli jste si všimli, že to je takový úzus. Pan ministr vnitra ukazoval na videu, že 12. 9. je soud na Čapí hnízdo, takže to je vlastně co? To je nátlak na českou justici, to je nátlak na nezávislou českou justici, to je to, jak vysvětloval panu policejnímu prezidentovi, že vlastně už by tam neměl být. Takže takhle tenhle organizovaný zločin se chová. A když pan Gazdík rezignoval, tak to byla velká sláva, změna, celá pětikoalice byla nadšená, jak jde příkladem.
Takže další, máme tady poslance za STAN pana Bernarda. Jeho jméno se objevilo například v kauze ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě. Bernard byl totiž v kontaktu s lobbistou Martinem Dědicem, který za manipulace s veřejnými zakázkami dostal osm let vězení. Policie se mimochodem před lety také zabývala zakázkou, ve které pan Bernard se angažoval jako šéf plzeňské Škody. Šlo o případ kolem stavby depa v areálu Škoda Transportation. Ze zakázky tehdy odplulo 160 milionů korun, ale vyšetřování šlo do ztracena. Takže takový životopis pro Starosty je v pohodě, protože před volbami ho přijali do svých řad.
No a pak tady máme pana předsedu STAN a ministra vnitra Víta Rakušana. Člověk, který o korupci ve STAN prý vůbec nic nevěděl, i když o tom psala většina médií měsíce zpátky. A tváří se jako pan Čistý, ale je samozřejmě ze stejného těsta jako pan Hlubuček, Polčák nebo Gazdík. Stačí se podívat, jak fungoval v Kolíně. Když byl starostou, tak STAN získal dar 100 tisíc korun z kyperské firmy Geosan Development. Ředitelem mateřské kyperské daňové schránky byl tehdy Lukáš Sedlatý z advokátní kanceláře Brož, Sedlatý, která byla spojena s machinacemi v pražském Dopravním podniku a Ivo Rittigem. To je ale náhoda! Zase STAN a zase pražský Dopravní podnik. Navíc za jeho starostování v Kolíně najal bez výběrového řízení lidi, kteří jsou mu blízcí. Jeden z právníků je zastupoval, když způsobil dopravní nehodu, druhý Rakušana bránil v kauze lživých letáků. Takže to je ten klientelismus. Také ho za přidělení zakázek bez výběrového řízení potrestal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A pak už samozřejmě člověka nepřekvapí, že Kolín spolupracoval s člověkem, který byl u vzniku neuznaného konzulátu separatistické Doněcké republiky v Ostravě. Takže tolik k úspěšnosti pana Rakušana jako starosty.
A co udělal pan Rakušan ihned, když nastoupil do vlády jako ministr vnitra? Ano, hádáte správně: pokoutně dotlačil policejního prezidenta k rezignaci, aby tam mohl být někdo jiný. A to ještě udělal předtím, než se stal ministrem. A hned nato je oznámena reorganizace Národní centrály proti organizovanému zločinu, tedy odboru, který právě vyšetřuje lidi ze STAN a dostal je do vazby. Takže pokud si ještě někdo myslí, že pan Rakušan by měl zůstat ministrem vnitra, tak nevím, co k tomu dodat.
Takže STAN je mafie, která byla tak založena, je to projekt pana Redla, u vzniku asistovali pan Gazdík a pan Polčák, to je jejich projekt. A postupně to, když už ve Zlínském kraji nebylo co řešit, tak to vyvezli do Prahy.
Takže my samozřejmě jsme vyzvali pana premiéra, aby s tím něco udělal, ale pan premiér říkal, že všechno je v pořádku.
Samozřejmě, kdyby naše hnutí mělo takovýhle skandál, tak to máme na České televizi žlutý pásek od rána do večera. Ale bylo strašně zajímavé zjistit, jak pořad Reportéři, který měl od roku 2017 asi 130 pořadů, z toho polovina těch pořadů byla o Babišovi a Agrofertu, samozřejmě negativně, takže je velice zajímavé, když bývalá zaměstnankyně Reportérů paní Markéta Dobiášová, která samozřejmě není naše příznivkyně, mluví o tom, jak se v tom pořadu manipuluje, jak pan Wollner odmítl v podstatě o tom točit reportáže.
Paní Dobiášová říká: Marku Wollnere, kolegové, z jakého důvodu redakce reportérů České televize téměř tři roky nezveřejnila informace o kauzách Hlubuček? Na to nemáme stejný názor. Tlaky organizované skupiny kolem Hlubučka, developerů a bohužel i bývalých novinářů ve službách STAN - novináři ve službách STAN - byly na České televizi obrovské. A to jsem i investigovala a ukazovala na propojení zájmových skupin. Potenciál kauzy v Lysolajích ve spojení s dalšími byznysy městských lukrativních pozemků pod taktovkou Hlubučka a spol. byl velký. A tam, pokud vím, na Facebooku pan Šlachta mluví o škodě asi 322 milionů. Nejen Lysolaje, ale i okolnosti prodeje pozemků u metra Palmovka v Holešovicích. Všechno jsme s kolegyní A. Paclíkovou rozkrývaly. Stály totiž postupně za zveřejnění právě proto, že šlo o rozsáhlou lobbistickou skupinu napojenou na vysokou politiku. Proto, aby náhodou v budoucnu nemohlo dojít k zpochybňování mé novinářské práce, odevzdala jsem před mým odchodem z ČT scénář M. Wollnerovi. Odešel mailem přesně 28. listopadu 2019 ve 22.58 hodin. Jistě vám ho rád sám poskytne.
Ke kauze vyvedení lukrativních městských pozemků v Lysolajích Hlubučkem, jejich podezřelému prodeji bez výběrového řízení předem vybranému developerovi, vše ve scénáři stálo a stojí. Jsou v něm popsané i triky, jakým se pozemky prodaly pomocí posudku nechvalně proslulého znaleckého ústavu Equita, který přitom neměl být ve státní správě k prodeji pozemků vůbec použit. Stejně tak byly, jsou ve scénáři popsané i nátlaky, které Petr Hlubuček a jeho lidé na nás v ČT praktikovali. Nevím, zda pan Wollner scénář četl. Reportáže se většinou schvalovaly až ve střižně. Ale pokud ano a scénář mu nepřišel dobrý, tak mu nic nebránilo v tom, aby z pozice dramaturga, šéfredaktora, zpracoval informace jinak on sám či jiný reportér. Všechny natočené materiály, skryté nahrávky a informace včetně scénáře zůstaly v redakci, jsou majetkem České televize.
Tak já bych chtěl vyzvat Českou televizi, která je veřejnoprávní a nezávislá... To samozřejmě myslím ironicky, protože není nezávislá, a to všichni dobře vědí, že Česká televize vyhrála stávající pětikoalici volby. Vyhrála. Těmi reportážemi, svou manipulací i ve finálních debatách před volbami.
M. Wollnerovi jsem několik měsíců po mém odchodu ve vzájemné komunikaci psala, ať kauzu dotáhne, že je jí v šuplíku škoda, že případně pomůžu, budu sledovat. Prý nešlo. Tak nešlo. Zastavit investigativu rozdílných kauz je zcela v kompetenci šéfredaktora.
Když tohle vzniklo na Twitteru, tak všichni ti mravokárci i někteří ti, na které Bakala řval, když byli zaměstnáni u něj, že proč píšou o ČEZ, tak mají tu drzost a píšou na Twitter, jak pan Wollner - to je tedy ten totální antibabišovec, a znovu opakuji, půlka reportáží byla vždycky proti Babišovi a proti Agrofertu, vymyšlené, sprosté lži - no tak tady pan Wollner mlčí. To je morálka. To je morální vzor, pan Wollner!
Takže co říká paní Dobiášová? Přiznám se, překvapilo mě, že reportéři nepoužili dávno natočená ověřená fakta a informace ani po mediálním zadržení Hlubučka a jeho kumpánů. Kauzu Lysolaje v té souvislosti otiskli jako první redaktoři z Aktuálně. Není na mně hodnotit, proč si přinejmenším lysolajskou kauzu nechali Reportéři vzít konkurencí. Já mám od začátku jasno. Byla to kauza, která ukazovala na propojení developerů a politiků, způsob nakládání s veřejným majetkem. Sledovat jsem ji nepřestala a posledního půl roku dohlížela na to, jak ji zpracovávají studenti žurnalistiky Univerzity Karlovy. Myslím, že se jim to povedlo skvěle, a zveřejnili ji před pár dny na inFakta.
No, tak snad se paní redaktorce nic nestane. Protože tahle mafie, která tady funguje od revoluce, ten politický kartel, se nebrání ničemu. Jde totiž o obrovské miliardy. Samozřejmě jak ta média fungují? To jsem se musel pobavit včera, když tady Bakalovo vydavatelství psalo, jak pan premiér byl úžasný v tom Štrasburku a jak se tam vyjadřuje politolog Sokol.
Víte, ono vždycky v té televizi tam vystupují a tváří se, že jsou nezávislí. Víte, kdo je politolog Sokol? To je asistent pana Jiřího Pospíšila. No a pan Jiří Pospíšil je kdo? Pan Jiří Pospíšil, europoslanec - byl v ODS, teď je v TOP 09 - je produkt kmotra Jurečky z Plzně. Teď jsme se dozvěděli, že vlastně figuruje i v kauze Hlubuček. Že Redl to dělil půl na půl. Takže půl STAN, půl TOP 09. Takže takhle to tady máme. Organizovaný zločin STAN. To hnutí nejenom že bylo založené na to, aby loupilo veřejné prostředky, ale samozřejmě ještě zneužívá svůj název. Bylo by dobré - a já se divím, že ti starostové, ti skuteční starostové, kteří mají na starosti život občanů v obcích, že se vůči tomu neohradí.
Takže ano, vrátili jsme se tam do devadesátek, tam na začátek. Pan premiér říká - vlastně neříká nic. Náš problém před volbami byl ten, že lidé mají krátkou paměť. A samozřejmě to nikdo ani nepřipomíná, co se tady od revoluce stalo. Můžeme si to připomenout. Od ODS - skandál Bács, Sinha, černé konto ve Švýcarsku, sponzorský dar, gripeny 2,9 miliardy, bamberská aféra, ROP Severozápad, Kušnierz, OKD, IPB - tam zašantročili České pivo, které paní předsedkyně teď chce někomu prodat. Těch kauz - CME 10 miliard pryč, Internet do škol... Můžu tady číst dlouho, jak zkrachovaly banky, lehké topné oleje, tajné financování ODS, Komerční banka, vytunelovali všechny banky. Potom je ČSSD prodala za hubičku. Privatizace Telecomu, Harvardské fondy, toskánská aféra, Řebíček jak stavěl dálnice za 500 milionů, Langer, Dalík. Topolánek jak skvěle podnikal a měl dluh a předtím, než se stal politikem mu ho někdo odkoupil. Přeběhlíci, radar v Brdech, CASA, hazardní lobby, amnestie, Opencard, ROP Severozápad, ProMoPro, H-System, Union banka, Motoinvest, Agrobanka. Na to všichni zapomněli. Na to všichni zapomněli před volbami. Takže teďka se jim to připomíná. Takže doufám, že všichni voliči té pětikoalice jsou spokojeni, že jsou v pohodě.
Situace je taková, že v České republice po kuponové privatizaci a privatizacích nám nepatří téměř nic. Takže ty řeči o energetické nezávislosti... Ano, všechno je pryč. Rafinérie jsou polské, distribuce plynu je maďarská, čerpačky jsou polské, maďarské, rakouské, a i ten ČEZ zprivatizovali. Teď je zajímavé, že francouzská vláda vyhlásila povinný výkup akcií EDF. Takže tato vláda v podstatě si připravila tu půdu předtím, než já jsem založil protikorupční hnutí, kde jsme skutečně se snažili očistit politickou scénu od té korupce. Vrátili jsme se tam a bohužel znovu jsme tam, kde jsme nechtěli být.
Piráti se tváří, jak jsou protikorupční. No tak bych jenom připomněl, jak přítelkyně pana Michálka Michaela Krausová se scházela s odsouzeným manažerem JCDecaux a předávala mu nabídky na reklamu Pirátské straně. Takže na to se zapomnělo. IT zakázky a tak dále. Takže znovu jsme tam, kde jsme nechtěli být. Korupce, protežování svých stranických kolegů.
My víme, že samozřejmě nám nedáte prostor. A Česká televize, která vám vyhrála volby, už ani nepřenáší to, co se děje v Poslanecké sněmovně, aby lidi neslyšeli to, co opozice říká. A mluvíme k věci velice konkrétně. Takže my budeme na to poukazovat, já myslím, že lidi vidí, co se děje.
K tomu předsednictví, které jsme my připravovali tři roky. Nechali jsme zrekonstruovat novou krásnou zahradu na Úřadě vlády, nový terminál na letišti, novou zasedačku vlády, nový prostor pro provládní (?) média a novou kantýnu. Tak to všechno jsme připravili. No a co se děje, je úplná katastrofa. Hubáčková - totální fiasko. Odsouhlasila konec spalovacích motorů. Dražší bude bydlení, dražší bude provoz aut a další věci.
Na projev pana premiéra přišlo 50 europoslanců, z toho 20 bylo z České republiky, takže tak to asi vypadá. A pan premiér neslyší na to. Neslyší na to a nevadí mu, že hnutí STAN, organizovaný zločin, je ve vládě, je ve vládě, a samozřejmě jediné jeho argumenty jsou vždycky útok na hnutí a na Babiše. Ale já myslím, že lidi nejsou hloupí. A i když média vám nahrávají a vyhrála vám ty volby - a ti oligarchové potřebují slabého premiéra, potřebují strany, které nemají peníze a nemají média, aby je manipulovaly, tak lidi nejsou hloupí a vidí to. A přijde den, kdy vám to spočítají. Děkuji. (Potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další s přednostním právem je přihlášen pan předseda Tomio Okamura, připraví se paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, i díky podpisům poslanců hnutí SPD byla na dnešek svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny s cílem projednat organizovaný zločin hnutí STAN. Kauzy vládního hnutí STAN Víta Rakušana naprosto vybočují ze standardu obvyklých politicko-kriminálních kauz. Nejde o pochybení jednotlivce, ale dle vyjádření policie se jedná o organizovaný zločin. Jedná se o mocenské centrum, které kšeftovalo s veřejnými zakázkami a které ve velkém rozkrádalo veřejné peníze. A také už vyplavalo na povrch, že politici STAN užívali tvrdé drogy, konkrétně kokain, a na jejich mejdanech se s drogami kšeftovalo. Běžní občané mají zákaz řídit vozidla pod vlivem drog a alkoholu. Opravdu mi nepřijde normální, aby někdo řídil hlavní město Prahu pod vlivem tvrdých drog, tak jako to předvádí hnutí STAN.
Do kriminálního korupčního skandálu hnutí STAN jsou zapojeny i vládní TOP 09, ODS a Piráti. Kauza Dozimetr pokračuje každý den odhalením nových a nových informací. Postupně se ukazuje, že do organizovaného gangu, který vyváděl peníze z pražských městských firem, byli zapojeni i čelní politici z TOP 09. Odhalilo se propojení na europoslance Jiřího Pospíšila. Z peněz rodiny hlavy mafiánské skupiny obviněného a již vazebně stíhaného podnikatele Michala Redla byla v minulosti financována i ODS. Piráti navíc chtěli ještě letos nominovat do dozorčí rady státní Národní rozvojové banky manažera Martina Sankota, který se scházel v tajném konspiračním bytě s vazebně stíhaným lobbistou a hlavou této zločinecké mafie pod...pod... pod tím organizováním hnutí STAN Michalem Redlem.
Odhalilo se rovněž, že tato zločinecká skupina měla krytí i v České televizi, kterou si platí všichni občané. Podle výpovědí jejích redaktorů byly v České televizi k dispozici informace o zločinecké skupině okolo pražského radního Hlubučka z hnutí STAN již od roku 2019, ale šéfredaktor pořadu Reportéři ČT Marek Wollner měl odvysílání těchto reportáží zabránit. Tyto informace zveřejnila tehdejší reportérka České televize Markéta Dobiášová, která právě tuto reportáž chystala. Materiály z této reportáže jsou dodnes v majetku České televize a jsou uloženy v České televizi, ale Wollner jako šéfredaktor odvysílání brání.
Mimochodem, tady bych rád poznamenal, že Marek Wollner je šéfredaktorem tří pořadů: 168 hodin, dále jsou to Reportéři ČT a dále je to Newsroom ČT24. Takže jsou to přesně tyto tři pořady, které tento člověk tímto způsobem ovládá. Wollner by měl podle našeho názoru ihned na minutu v televizi skončit, protože kryje organizovaný zločin. Nic se ale neděje a ruka ruku myje. Určitě by bylo zajímavé, kdyby tento moment také prošetřila policie, protože se proslýchá, co za to asi Wollner měl, že stopl odvysílání těchto informací. Přitom když se jedná o cokoliv jiného, tak jak sám... jak z vyjádření právě redaktorů České televize vyplývá, tak reportérům trvá vytvoření nějaké reportáže, kterou si zadají, několik týdnů. A tady ani po dvou letech, po třech letech žádná reportáž nebyla.
Každý den vyplouvají nové otřesné informace ohledně organizovaného zločinu, mafie a korupce ve vládním hnutí STAN Víta Rakušana. Z podnikatele Pavla Kose, který již nyní sedí ve vazbě, chtělo již v roce 2016 hnutí STAN udělat klíčového muže pro volební kampaň. Kose již dne 19. 2. 2016, před šesti lety, představil místopředseda hnutí STAN a europoslanec Stanislav Polčák na zasedání pražského krajského výboru hnutí STAN jako nového člověka zodpovědného za získávání peněz, který nyní prý primárně pomáhá shánět peníze na kampaň Středočeského kraje pro hnutí STAN a který prý bude jako poradce pro finanční plánování kampaně k dispozici krajskému výboru STAN, píší policisté v usnesení o zahájení stíhání Hlubučkovy a Redlovy skupiny.
Jinak k tomu šéfredaktorovi Marku Wollnerovi z České televize. Tady přesně vidíme, komu jde na ruku. Je to člověk, který zásadně nesnáší hnutí SPD a zásadně, zásadně jde na ruku vládním stranám současné vládní koalice. A tady je pro to jasný důkaz. Jasný důkaz. To opravdu nemá s vyvážeností České televize vůbec nic společného. A takový člověk by měl jít okamžitě pryč, protože krýt organizovaný zločin a bránit odvysílání reportáže o organizovaném zločinu, to je opravdu úplně neuvěřitelné, co se děje za tohoto člověka v České televizi.
Další obviněný, Pavel Dovhomilja, říká, že europoslanec Jiří Pospíšil společně s Petrem Hlubučkem z hnutí STAN - Petr Hlubuček, jeden z nejvýše postavených politiků hnutí STAN, byl to náměstek pražského primátora - stáli, tito dva lidé, Jiří Pospíšil z TOP 09, europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti, a Petr Hlubuček z hnutí STAN, stáli u samotného zrodu organizované zločinecké skupiny, říká obviněný Pavel Dovhomilja. Svědci popisují schůzky Jiřího Pospíšila s hlavou této organizované zločinecké skupiny, podle všeho hlavou této organizované zločinecké skupiny, Michalem Redlem a také jejich společnou dovolenou v Itálii. Kvůli kontaktům s vazebně stíhaným Michalem Redlem již na svou funkci rezignoval Jiří Fremr, poradce europoslance Jiřího Pospíšila. Ze stejného důvodu musel rezignovat na svůj post ministr školství Petr Gazdík z hnutí STAN i člen dozorčí rady pražského Dopravního podniku, místostarosta Prahy 9 Marek Doležal z TOP 09. Takže vidíme, že ten organizovaný zločin, to chapadlo chobotnice je prorostlé skrz některé vládní strany, respektive skrz většinu vládních stran té vládní pětikoalice.
Z vyjádření někdejšího elitního policejního vyšetřovatele Karla Tichého vyplývá, že vedení hnutí STAN bylo před Redlem, který byl pravou rukou mafiána Radovana Krejčíře, varováno už před mnoha lety. Detektiv Tichý k tomu pro server Novinky.cz doslova řekl - cituji: "Před pěti lety jsem šel za tehdejším předsedou STAN Petrem Gazdíkem a ptal se ho, jestli se nezbláznil, že s Redlem jako hnutí komunikují." Konec citátu elitního policejního vyšetřovatele.
Samozřejmě reakce hnutí STAN nebyla žádná, a naopak v té spolupráci pokračovali. Ostatně tu spolupráci doporučil Stanislav Polčák a to je europoslanec a místopředseda hnutí STAN. A tady musím ještě poznamenat, že to si snad dělají úplnou legraci, Petr Gazdík a Stanislav Polčák. Tady vládní představitelé a Vít Rakušan prezentují jako přednost, že Stanislav Polčák rezignoval na neplacenou funkci místopředsedy hnutí STAN. Vždyť přece to zlaté vejce je mandát europoslance. Na ten by měl rezignovat. Stejně tak Petr Gazdík by měl rezignovat na mandát poslance přece, pakliže chcete vyvodit nějakou politickou odpovědnost. Já vám to nepřikazuji, to je vaše věc, ale přece pakliže chcete vyvodit odpovědnost, tak to by přece byla odpovědnost vůči občanům, ta skutečná odpovědnost. Jenže k tomu předseda hnutí STAN Vít Rakušan ani jednoho z kolegů nevyzval.
A vyplouvají na povrch další praktiky organizovaného zločinu ve vládním STAN Víta Rakušana. Skupina kolem již zatčeného náměstka pražského primátora Petra Hlubučka ze STAN při domluvě o manipulování zakázek pražského Dopravního podniku a přijímání úplatků používala šifrované telefony. Jeden takový měl i ministr školství Petr Gazdík z hnutí STAN a komunikoval přes něj s hlavou skupiny, již zatčeným a obviněným podnikatelem Michalem Redlem. Navíc Gazdík a europoslanec STAN Polčák, který také dlouhodobě spolupracoval s Redlem, zatajují a ani na opakované dotazy nechtějí vysvětlit, kdo jim platil telefony s šifrováním. Ministr Gazdík již kvůli napojení na Redla rezignoval na post ministra k 30. červnu. Proč ale zůstává poslancem a proč Polčák zůstává europoslancem? Předseda STAN, jak jsem již uvedl, Vít Rakušan dosud ani nevyzval k rezignaci na mandát poslance Petra Gazdíka a Stanislava Polčáka, takže jejich konání také přímo kryje. Stejně tak by měl složit mandát europoslance Jiří Pospíšil, ale také tu výzvu od předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která tady opakovaně říkala, že pro politiky platí presumpce viny z pohledu TOP 09, tak žádnou takovou výzvu jsme nezaznamenali. Takže opět ruka ruku myje.
No a co Piráti? Už jsem zmiňoval, že sami Piráti se snažili dosadit do vedení státní banky přímo člověka, který se scházel v konspiračním bytě s těmito lidmi spojenými s organizovaným zločinem, no ale samozřejmě to další obrovské pochybení je to, že pražský primátor Hřib z Pirátů zcela selhal v řízení města, jelikož se organizovaný zločin děje za jeho vedení. A buď si toho nevšiml, nebo o tom věděl a toleroval to. Ty možnosti jsou jenom dvě, ale obě dvě jsou úplně špatně. Jak můžou Piráti vůbec vést město, pakliže pod rukama nevidí, že jim tam bují organizovaný zločin a rozkrádání milionů z veřejných peněz? To je neuvěřitelná záležitost. A právě tady je přesně namístě zákon z pera SPD, aby měli politici přímou hmotnou odpovědnost. Protože přece když je někdo primátorem a nemá na to schopnostně a neumí řídit to město, primátor Hřib z Pirátů, a aniž si toho všimne, tak se mu tam vytvořila s jeho nejbližšími spolupracovníky skupina organizovaného zločinu, kdy lidé, kteří s ním sedí v pražské radě, jsou součástí organizovaného zločinu, a on to nevidí nebo to nechce vidět, tak i on je samozřejmě spoluviníkem těchto škod a tohoto případu.
Jsme tedy svědky systematického rozsáhlého korupčního jednání. Morálně naprosto nepřijatelný v této souvislosti je přístup premiéra Petra Fialy z ODS, který před dvěma týdny po poradě předsedů všech pěti vládních koaličních stran uvedl, že nevidí důvod k rekonstrukci vlády. ODS, KDU-ČSL, Piráti a TOP 09 otevřeně kryjí organizovaný zločin a korupci v hnutí STAN a nepokládají kriminální jednání za překážku k účasti ve vládě. A hlavně - kde je premiér Fiala? My ho vidíme pořád někde v zahraničí a například tento týden v pondělí na konferenci ve švýcarském Luganu jsme slyšeli jeho vyjádření. On se vůbec nevěnuje České republice a našim občanům. Vláda Petra Fialy chce dávat z našich peněz miliardy na obnovu Ukrajiny, místo aby pomohla našim občanům se zdražováním. V pondělí v Luganu premiér Fiala, místo aby řešil problémy českých občanů a organizovaný zločin v jeho vládě, tak říká v Luganu, že prioritou číslo jedna - český premiér říká, že prioritou číslo jedna je pro něj podpora Ukrajiny, její poválečná obnova. Premiér Fiala říká, že musíme vytrvat v dodávkách zbraní a peněz na běžný provoz. Přiznejme si, že podstatná část obnovy Ukrajiny bude ležet na bedrech evropských států, Evropské unie jako takové. To je přirozené, musíme ukázat leadership. O tomhle mluví premiér Fiala v pondělí na konferenci v Luganu. A pak tam vystoupil ukrajinský premiér Denys Šmyhal, abyste věděli, kolik tedy Česká republika, na čem se má podílet podle premiéra Fialy, místo aby řešil zdražování. Tak ukrajinský premiér, který se konference také zúčastnil, řekl, že bude na rekonstrukci Ukrajiny potřeba 750 miliard dolarů, tedy v přepočtu 17,8 bilionu korun, a Česká republika se na tomto má podílet z našich peněz, případně si Evropská unie chce vzít další půjčku. To znamená, zase za to bude ručit Česká republika.
A já se ptám, proč má Fialova vláda a premiér Fiala hlavní prioritu v cizí zemi, která navíc není ani členem Evropské unie, obnovu cizí země? Přitom miliony našich občanů jsou ve finančních problémech. My máme 40procentní nárůst nových exekucí, přes milion lidí žije pod hranicí chudoby a padají do existenčních problémů dalších a dalších, a premiér Fiala tento týden hovoří o tom, že se mají české miliardy dávat na obnovu Ukrajiny. A to ještě došlo k neuvěřitelnému ztrapnění České republiky, protože jak víme, tak nám ukrajinský premiér přidělil, České republice, obnovu Luhanské oblasti, která je pod ruskou kontrolou, a premiér Fiala se ještě tady kasal, že se na tom budou moci podílet české firmy. Jak asi? To jsou takové nesmysly úplně, co tady premiér plácá. Ale hlavně jsem chtěl říct, dát na misku vah to, co tady řeší premiér, že se z českého zadluženého rozpočtu, který teď zadlužily tato vláda i ta předešlá, jejíž jsme nebyli součástí, tak, že se mají dávat miliardy Ukrajině místo českým občanům a místo aby premiér Fiala řešil problémy v České republice. To je prostě úplně neuvěřitelné! A my jsme proti tomu, aby se dávaly miliardy na obnovu Ukrajiny, protože podle Evropského účetního dvora, který je poradním orgánem EU, patří Ukrajina mezi nejvíce zkorumpované země na světě a samy tyto orgány konstatují, že miliardy zaslané na rozvoj Ukrajiny ještě před vypuknutím konfliktu nepřinesly zvýšení životní úrovně Ukrajinců. A navíc web Novinky upozornil, že ukrajinský prezident Zelenskyj, na jehož aktivity v daňových rájích ukázaly materiály z projektu Pandora Papers, se ocitl mezi více než stovkou politiků, kteří se ve své zemi snažili vyhnout placení daní. Takže tohleto jsou priority premiéra Fialy a jeho vlády. Přitom tady je u něj ve vládě organizovaný zločin a lidé, občané, doslova mnozí už padají na ústa z toho, že vláda Petra Fialy ani po tři čtvrtě roce, co tady máte ve Sněmovně většinu, nejste schopni českým občanům, občanům v České republice, pomoci se zdražováním, s drahými cenami energií, potravin a podobně.
Takže hnutí SPD považuje za jediné čestné řešení této celkově neudržitelné situace demisi vlády Petra Fialy. Je pochopitelně absurdní chtít, aby tento problém řešil například ministr vnitra a zároveň předseda hnutí STAN Vít Rakušan, jehož partaj je hlavním aktérem této korupční megakauzy. Řeší ji policie. Takže logicky Vít Rakušan jako předseda partaje, jejíž vrcholní členové, jak jsme se dověděli, si foukají drogy do konečníku, tak samozřejmě přece nemůže být dále ministrem vnitra.
Dále jsem chtěl říci, že je zcela nemyslitelné, aby v čele ministerstva, které řídí policii, byl člověk, jehož partaj zcela prokazatelně profituje ze zločinu, konkrétně vrcholní členové partaje. Je zcela nepochybné, že milionové dary ze zahraničí pro hnutí STAN jsou peníze prané v daňových rájích. Z těchto peněz byla sponzorovaná kampaň koalice Pirátů a STAN. Proto ani na můj opakovaný dotaz, půl roku se tady na to ptám, kdo jsou koncoví majitelé firem, kteří sponzorovali ve volbách do Poslanecké sněmovny vloni na podzim volební kampaň Pirátů a STAN, kdo jsou ti koncoví majitelé firem, a Vít Rakušan nám to tady nechce říct. Nechce nám to tady říct ani na opakovaný dotaz. Už asi víme proč.
Je smutné, že zemřel sponzor a místopředseda STAN pan Michalik, protože teď hrozí, že policie odloží jeho stíhání a rozkrytí jeho byznysu. Pan Michalik byl koneckonců ukázkovým zástupcem STAN. Člověk, který musel v minulosti odstoupit z kandidátky pro podezření z padesátimilionového daňového úniku a našel nakonec azyl v jediné partaji, v které sebešpinavější peníze zjevně nesmrdí. Je opravdu kouzelné, když si dáte do Googlu jméno kandidáta STAN na ministra a místopředsedu STAN Věslava Michalika a vyjedou vám titulky tipu: Michalik zmizel z kandidátky TOP 09, má v patách policii. A je velmi vtipné, v uvozovkách, jak se tady mnozí vládní kolegové dušují, jak jsou jiní. Jak dokonce to, že odstoupí Michalik nebo ministr Gazdík z funkce, vydávají za ctnost.
Dosavadní ministr školství Gazdík na ministerstvo přivedl poradce Šteffla, který je dnes také obviněný v Hlubučkově kauze a podle Insideru fakticky řídil milionové IT zakázky na provoz státních maturit. Jak je takový člověk řídil, si umíme představit. A kolik takových poradců a zakázek přímo ve vládních resortech se ještě objeví, to nikdo netuší. Ale pokud policie bude pracovat dobře, a věřím, že ano, tak se dočkáme ještě mnohých překvapení. Překvapení zdánlivých, protože když ministerstva řídí lidé, řídí mafiáni nebo lidé spojení s organizovaným zločinem, tak nás nesmí překvapit vůbec nic.
Nesmíme také zapomenout, že pan Rakušan začal kariéru ministra tím, že fakticky vyhodil úspěšného a poctivého policejního prezidenta Jana Švejdara. Blábolům o tom, že Vít Rakušan nijak neovlivňuje policii, může opravdu věřit jen někdo důkladně zfetovaný, anebo... ale určitě ne jediný střízlivý člověk. Ano, policie zločiny ve STAN šetří, ale šetří je navzdory ministrovi vnitra, nikoliv díky jemu. Ta ještě horší zpráva je, že podle posledních informací byly do zločinecké korupční struktury budované STAN zapleteni také zástupci dalších vládních stran. Zatím se mluví o ODS a TOP 09 s tím, že těmto partajím šly údajně z kriminální činnosti také peníze do stranických pokladen. Ale uvidíme, zdali je to pravda a co všechno ještě vyplave na povrch.
Po pravdě tohle jsou už informace na pád vlády. Proto se vláda už chytá jakýchkoliv lží, aby se alespoň nějakým způsobem před voliči udržela. Premiér Petr Fiala například před lidmi vědomě lže, a opakovaně, když říká, že vláda lidem letos přidává na důchodech. Je to další vládní zoufalá lež jako věž. Všechny letošní valorizace jsou z důvodu vysoké inflace povinné ze zákona, který byl přijat již v minulosti. Důchody se tedy valorizují automaticky bez jakéhokoliv zásahu vlády a musely by se automaticky valorizovat, i kdyby byla u vlády cvičená opička. Jediným letošním zvýšením důchodů nad rámec zákonné valorizace bylo 300 korun měsíčně od ledna, a to díky loňskému hlasování poslanců SPD a hnutí ANO, kteří společně ještě v minulém volebním období prohlasovali zvýšení důchodů. A právě strany současné vládní pětikoalice hlasovaly loni proti zvýšení důchodů v letošním roce. Hlasovali jsme o tom loni v létě. Takže pro zvyšování důchodů hlasují ve Sněmovně pouze poslanci SPD a hnutí ANO a toto by měla média připomínat. Vláda Petra Fialy nedala ani halíř ze své vůle důchodcům navíc.
Vláda Petra Fialy raději podporuje Ukrajince, než aby podpořila naše potřebné občany. Proto jsem tady zmiňoval to aktuální a ne zdaleka první vyjádření Petra Fialy z tohoto týdne na té konferenci ve švýcarském Luganu. Já se ani nedivím, že vládě Petra Fialy přezdívají ukrajinská vláda a že premiérovi Fialovi říkají ukrajinský premiér. Je to pravda. Je to pravda.
Takže je nám jasné, že vládní koalice Petra Fialy je dnes už pro drtivou většinu občanů absolutně nevolitelná. Ale je nám jasné, že si rybník nevypustí a svých postů se nevzdá jen proto, že se zapletla do zločinu a ztratila důvěru většiny občanů. Ale měla by mít alespoň zásadní reflexi a rekonstruovat vládu tak, aby z ní zmizely nejzprofanovanější nebo nejméně kompetentní tváře. Ale i to bych chtěl evidentně příliš. Protože tady by musel v prvé řadě odstoupit sám premiér Petr Fiala, který o své nekompetentnosti vysílá signály dennodenně. Jeho neschopnost řešit zdražování vidí bohužel všichni občané na svých peněženkách.
Tak jako tak by měl podle našeho názoru okamžitě odejít z vlády předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan, protože přece není možné, aby byl ve vládě předseda strany přímo propojené s organizovaným zločinem. Aktuální korupční megakauza, které kraluje vládní hnutí STAN a v níž jsou namočené další strany vládní koalice, obsahuje všechno, co si lze vymyslet. Drogy v konečníku, spolupracovníka jednoho z největších mafiánů a zločinců v naší zemi Radovana Krejčíře, korupci, zmanipulované zakázky, daňové podvody, záhadné peníze, které připlouvají hnutí STAN ze zahraničí. To je, dámy a pánové, obludnost nejvyššího, největšího formátu, kterou lze srovnat snad jen se zločiny ODS v devadesátých letech.
V normální zemi by vláda spoluřízená stranou, jejíž součástí je organizovaný zločin, musela odstoupit. A pravda, nejčistší řešení by byly mimořádné volby. Protože ať už pětikoalice dosadí na ministerstva kohokoliv, už nikdo soudný neuvěří, že není nějak propojen s kriminálníky, kteří vládní STAN zřejmě ovládají. Ostatně viděli jsme to i nyní, když vláda, vládní hnutí STAN nominovalo místo Petra Gazdíka nového ministra školství. Je to poslanec Balaš, stal se novým ministrem školství. A pan nový ministr školství Balaš v rozhovoru zcela bezelstně uznal, že se vůbec ve školství nevyzná, že se vůbec nevyzná v takzvaném regionálním školství, což jsou základní a střední školy, a zároveň přiznal že je to 70 % veškeré agendy Ministerstva školství. Takže nominant hnutí STAN, který byl dosazen premiérem Petrem Fialou, sám přizná, že vůbec nerozumí školství, a ještě sám to ve své upřímnosti v rozhovoru přiznal zcela veřejně. A takovéto nekompetentní lidi hnutí STAN už dosazuje na ministerstva z toho důvodu, že nikdo mimo poslanecký klub hnutí STAN už nechtěl býti ministrem za stranu, která je součástí organizovaného zločinu. Protože hnutí STAN dávalo nabídky na ministry, ale nikdo už nechtěl být ministrem za stranu, která je součástí organizovaného zločinu, a bůh ví, kam se to vyvine, a nechtěl si pošpinit svoji kariéru. To znamená, ve finále tak důležitou oblastí jako školství, tak ve vládě Petra Fialy bude zastávat člověk, který sám, sám o sobě říká, že se nevyzná minimálně v 70 % agendy Ministerstva školství. Tak co tam bude takto nekompetentní člověk dělat? To je prostě problém. A můžete mi tady stokrát říkat, že učil na vysoké škole. Ale sám ten Vladimír Balaš říká, že se nevyzná v 70 % agendy školství. Takže s vaší vládou to jde už jenom z kopce. Proto to je jeden z mnoha a mnoha důkazů, že by Vít Rakušan a hnutí STAN už měli sami z té vlády odejít, protože premiér Fiala evidentně nemá odvahu tento krok udělat a radši hnutí STAN tam zuby nehty v té vládě drží.
Takže už na to doplácejí všichni občané České republiky. Nejenom že neřešíte zdražování. Jako místo abychom tady řešili naše návrhy na pomoc lidem se zdražováním, tak tady řešíme organizovaný zločin hnutí STAN. Zdržuje to už celou republiku. Takže dlouholeté mafiánské praktiky hnutí STAN a kriminální jednání zasahující do struktur dalších vládních stran jsou neslučitelné s dalším fungováním vlády a také poškozují kredit České republiky v zahraničí.
Tady bych chtěl poznamenat, co se stalo před týdnem v pátek. To byl ten den, kdy Česká republika převzala předsednictví v Evropské unii. Já jsem si jenom zkušebně dal v sobotu do Googlu prostě - vláda, Petr Fiala, předsednictví a podobně, dal jsem si to tam v angličtině a pak jsem si to tam dal, transformoval jsem si to do němčiny a podobně. Jenom za minutu googlování, nebo tedy třicet sekund, mi vyskočilo minimálně pět až deset článků v zahraničních médiích, kde se píše o organizovaném zločinu a korupci ve vládě Petra Fialy, protože v souvislosti s tím, že Česká republika převzala předsednictví, tak zahraniční média psala o české vládě, a kdo nám tady vládne.
Takže vy jste zostudili už celou Českou republiku. Vy jste ostuda celé České republiky v zahraničí. Vy jste pošpinili těch deset milionů slušných českých občanů a udělali jste z nás zkorumpovanou zemi dokonce i před tím zahraničím. Vy neuvěřitelně škodíte České republice a naší image, protože proč se při převzetí předsednictví České republiky v Evropské unii píše o zkorumpované vládě a o korupci v České republice? To si občané České republiky určitě nezaslouží. Ale vám je to úplně jedno! O to bylo ještě tristnější, že premiér Petr Fiala se tam servilně objímá s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou v okamžiku, kdy Evropská komise zahájila šetření České republiky kvůli podpoře na dostavbu Dukovan, a tu dostavbu přitom nutně potřebujeme proto, abychom si udrželi energetickou bezpečnost. A ještě ji tam servilně objímá. On se s ní jen tak nepozdraví, pozdrav je slušnost, ale ještě ji tam servilně objímá. To je tak smutný pohled, že v okamžiku, kdy se zahajuje šetření České republiky, tak on se ještě tam objímá servilně. To je úplně neuvěřitelná situace!
Je nanejvýš nepřijatelné, aby předseda strany, jejíž členové byli usvědčeni z kriminálního jednání, zastával funkci ministra vnitra, tedy resortu, který zastřešuje orgány činné v trestním řízení. Ano, probíhá to šetření. Ještě probíhá to šetření. Vít Rakušan proto musí okamžitě rezignovat na funkci ministra vnitra a v celkovém kontextu toho, co jsem tady řekl, žádáme demisi celé vlády. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další vystoupí paní předsedkyně Alena Schillerová a po ní vystoupí pan ministr Vít Rakušan. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Pane ministře, dámy a pánové, na den přesně po třech měsících se tu setkáváme na mimořádné schůzi, kde máme řešit problémy hnutí STAN. Sedmého dubna to bylo politické podnikání Stanislava Polčáka. Určitě si na tu kauzu vzpomenete. Stanislav Polčák slíbil starostům obcí, kterých se dotkly výbuchy ve Vrběticích, pomoc. Vystupoval s nimi na tiskových konferencích jako europoslanec altruista, a když Poslanecká sněmovna lex Vrbětice schválila hlasy poslaneckých klubů napříč celým spektrem v minulém volebním období, neváhal si říct o milionové odměny. Překvapení to bylo jak pro starosty obcí, tak vlastně pro všechny, protože Stanislav Polčák po celou dobu vystupoval jako europoslanec a politik, který hájí zájmy lidí, tak jako to dělají mnozí z nás. Nevystupoval jako lobbista. A přesto si pak třeba do vykázané činnosti napsal i schůzky s dalšími poslanci.
Když se vrátíme o další tři měsíce zpět, měli jsme jinou mimořádnou schůzi. A opět to bylo ke kauze hnutí STAN. Bylo to 13. ledna a řešili jsme financování hnutí STAN a zahraniční dary od kyperských firem s nejasnými vlastnickými strukturami, na což dříve upozornily Seznam Zprávy. Výsledek byl v obou případech stejný. Přestože se jednalo o závažná podezření, jednodušší pro vás bylo zamést celou věc pod koberec, nepřipustit diskusi a raději jste svými koaličními hlasy neschválili program.
Určitě nás nikdo nemůže napadnout z toho, že bychom se chytali jakéhokoliv stébla, že bychom využívali jakékoliv příležitosti, jak hnutí STAN za něco tepat. Naopak, když se zpětně ohlédnu, tak těch kauz bylo za toho půl roku mnohem víc. Celé to začalo nejasným a neobjasněným původem peněz kandidáta na ministra průmyslu. Měli jsme tu cestu předsedy poslaneckého klubu do Spojených států, o které sice věděl před volbami, ale jaksi o ní zapomněl říct voličům. Také tu byla zapomenutá firma tehdy ještě ministra Gazdíka nebo prazvláštní konec policejního prezidenta. Většinou tyto kauzy měly něco společného. Nejprve se vedení hnutí STAN tvářilo, že se o nic nejedná, celou věc bagatelizovalo a až po následném mediálním tlaku začalo celou věc řešit. Nikdo by se opozici nemohl divit, pokud by svolala mimořádnou schůzi ke každé z těchto zmíněných kauz. Hnutí ANO zde ale nechce sehrávat nějaké divadlo. Naším cílem je ty věci řešit, pokud se k tomu nemá sama vládní koalice.
Dnes tu máme zatím nejzávažnější problém, který, jak se navíc ukázalo, se netýká jen hnutí STAN, ale je to vážný problém hned dvou vládních stran. Možná dokonce tří, pokud vezmu v potaz jasnou politickou odpovědnost pirátského primátora Hřiba, za jehož vedení byl v Praze pravděpodobně rozkrádán Dopravní podnik a jehož náměstka mu policie odvedla v poutech. To se ale bavíme o té politické odpovědnosti. Pak tu máme tu přímou a ta zcela jednoznačně padá na hnutí STAN. Předseda pražské organizace skončil ve vazbě a to, co zaznívalo v médiích, to snad ani nechci zmiňovat, ale mohu konstatovat, že s hnutím STAN přišlo do vrcholné politiky to, co zde snad nebylo ani v nejtemnějších devadesátých letech - styky s mafiány, organizované rozkrádačky, drogy a další šílené věci. Ukázalo se ale, že kromě hnutí STAN, které asi nikoho účastí v té kauze už nepřekvapilo, tak je také přímo zapletena TOP 09. Člen TOP 09, volební manažer a pravá ruka bývalého předsedy TOP 09, europoslance a pražského zastupitele Jiřího Pospíšila, Jiří Fremr, měl být údajně členem té organizované zločinecké skupiny. Tím to máme kompletní. Jak koalice PirSTAN, tak koalice SPOLU jsou do té kauzy přímo zapleteny.
Já tu nechci tu kauzu ale do detailů rozpitvávat, dost jsme si toho mohli přečíst v médiích a také si myslím, že by orgány činné v trestním řízení měly mít klid na práci. Spíše chci hovořit o politické rovině tohoto korupčního skandálu, protože celá ta věc otřásá důvěrou v politiky obecně. Chci hovořit o roli ministra vnitra a přístupu premiéra, který se celou věc snaží elegantně promlčet.
My jsme jako hnutí ANO už opakovaně vyzvali jak pana premiéra, tak přímo ministra vnitra Víta Rakušana, aby došlo ke změnám ve vládě. Pokud nemají existovat žádné pochybnosti, tak nemůže být nikdo z hnutí STAN v čele ministerstva vnitra. Hnutí STAN je zatíženo tolika kauzami, které policie nějakým způsobem vyšetřuje a prověřuje, že jednoduše neexistuje varianta, aby Vít Rakušanovi coby předseda hnutí STAN ministrem vnitra zůstal. To je naprosto kolosální střet zájmů. Můžeme slyšet od pana ministra tisíckrát, že se žádného ovlivňování nedopouští, že když přece zásah proběhl, tak je to nejlepší důkaz o nezávislosti policie. Ale tak to přece není. Ten zásah byl jen začátkem celého příběhu a všichni víme, jaké kroky tomu předcházely. Ještě nebyl ministr vnitra ani ministrem a už po schůzce s ním končí policejní prezident. Pak tu máme plány na reorganizaci policie. Jinými slovy, i kdyby byly ty nejlepší úmysly ministra vnitra, vždy budou kolem ohromné pochybnosti nejen opozice, ale i veřejnosti. Zase bude podrývána důvěra lidí v politiku.
A já se zejména v kontextu toho, co jsem teď řekla, velmi divím předsedovi vlády Petru Fialovi. Zejména v této rozkolísané době, kdy se na naše občany valí jedna krize za druhou, by mělo být hlavně v jeho zájmu, aby důvěru občanů nesnižovalo i to, že v čele resortu, pod který spadá policie, je zástupce strany, notabene její předseda, jejíž čelní představitelé byli ve styku s mafiány, jezdili s nimi na dovolené a další jsou vyšetřováni. Obzvláště to platí, když, jak správně upozornil můj kolega a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček, se může celá věc týkat i hnutí STAN coby právnické osoby. To je rovina, o které se zatím příliš nemluví, ale kterou také není možné přehlížet a tvářit se, že neexistuje. Pokud existovalo podezření, že z peněz z té trestné činnosti bylo například sponzorováno hnutí STAN, tak se tím policie prostě zabývat musí. Všichni máme na paměti nedávný případ Metrostavu, který byl právě jako právnická osoba pravomocně odsouzen. A pak bychom se dostali do úplně absurdní situace, že ministr vnitra je zároveň hlavou vyšetřovaného subjektu. A že se s financováním má STAN dlouhodobě problémy, to asi není třeba dvakrát rozvádět.
Řešili jsme to jak na té mimořádné schůzi, kde koalice neschválila program, tak ale na jeden zvláštní případ také minulý týden upozornil Deník N. Bývalý ministr Gazdík opakovaně hovořil o tom, že hnutí STAN dar od Petra Redla pomohl hnutí STAN vyhrát ve Zlíně volby. Žádný ale takový dar údajně z té doby není nikde evidován. Když pan Gazdík pochopil, že zřejmě opět mluvil víc, než by měl, tak začal odpovědnost přehazovat na europoslance Polčáka, který prý tehdy finance STAN měl na starosti - což je mimochodem velmi příznačné. Ani ten to ale nedokázal vysvětlit. Jistě, bavíme se o roku 2010, ale já se nutně musím ptát: je to jediný takový případ? Neexistují další podobné sponzorské dary, které vlastně sponzorskými dary ve skutečnosti nejsou? Jak to pak jde dohromady s tím, že ministr vnitra podle slov jeho samotného vyzýval Petra Gazdíka, aby ten šifrovaný telefon - který jen tak mimochodem používali i ti, kteří jsou dnes obvinění z organizované trestné činnosti - prostě vzal a rozšlapal? Není to náhodou ničení potenciálních důkazů? Namísto toho, aby tohle všechno vzal ministr Rakušan v potaz, ze své pozice rezignoval a ujal se jiného místa ve vládě, tak na své funkci naopak nepochopitelně lpí. A k tomu všemu sdílí zcela nemístná videa ze střechy Ministerstva vnitra, kde de facto vyhrožuje své politické konkurenci.
Když už soudnost nemá on sám, měl by ji mít premiér Petr Fiala. Ten se ale místo toho snaží celým skandálem, během kterého kvůli styku s mafiány rezignoval už ministr školství, tak se jím snaží promlčet. Já musím říct, když jsem sledovala projev k národu, jak honosně si tu tiskovku premiér pojmenoval, vážně mě naprosto zarazilo, že ani jedním slovem se nezmínil o korupční kauze, která v tu chvíli hýbala Českem, stála hlavu ministra, jsou v ní zapleteny dvě vládní strany. A nešlo jen o ten večerní projev. Premiér od té doby dál dělá, že se ho to vlastně vůbec netýká.
A jak to jde, prosím pěkně, dohromady s tím, že se v utajeném režimu projednává tato kauza na vládě? Pokud by se jednalo o lokální pražskou záležitost, jak Petr Fiala dříve řekl, pochybuji, že by to vládou muselo být vůbec projednáváno. Pak ale skutečně nerozumím tomu, proč o tom nemá veřejnost vědět. Pokud je to tak závažné, že si to zaslouží projednání na vládě, a já si myslím, že není pochyb o tom, že ano, pak to netutlejte, informujte o tom a postavte se k tomu čelem.
Já už jsem dříve řekla, řekl to i náš předseda, že v tuto chvíli nesbíráme podpisy k vyslovení nedůvěry vládě. A zcela upřímně říkám, že těch naštvaných lidí, kteří mi kvůli tomu napsali, bylo opravdu hodně. A upřímně, vůbec se jim nedivím. Důvody pro takový krok by byly zcela namístě. I my ale cítíme odpovědnost za to, jak bude naše předsednictví Evropské unii vypadat ve světě. Máme s tím zkušenosti z minulosti. Víme, jaká byla ostuda, když padla během předsednictví Mirka Topolánka jeho vláda. Zároveň ale zcela jasně říkám, my nebudeme vládě dávat nějaký bianko šek na půl roku bezstarostného vládnutí. Není před námi jen předsednictví, ale hlavně je potřeba pomáhat lidem. To je to zásadní. Ti lidé mají obrovské problémy už teď a kvůli předsednictví by na ně premiér a celá vláda rozhodně neměli zapomenout. Potřebujeme akční vládu. K tomu skandálu se ale musí postavit hlavně vláda. Samozřejmě, že už teď je to zase ohromná ostuda. My se ale každý týden dozvídáme nové a nové skutečnosti, které není možné přehlížet. A pokud by dál ta situace eskalovala a premiér se dál bude tvářit, že je vše v nejlepším v pořádku, budeme muset i my zvážit další kroky.
Stalo se už takovým pravidlem, že co tři měsíce se zde scházíme kvůli nějaké závažné kauze hnutí STAN. Scénář je vždy stejný: necháte vypovídat poslance s přednostními právy, protože vám nic jiného nezbývá, a pak to zametete pod koberec neschválením programu. Postavte se k tomu čelem! Nebojte se, podpořte program schůze! Nechte mluvit další naše poslance. Pražského zastupitele, našeho poslance Patrika Nachera, místopředsedu bezpečnostního výboru Jiřího Maška a další. Tímto skandálem se totiž nepromlčíte. Děkuji. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další vystoupí pan ministr Vít Rakušan a připraví se paní poslankyně Věra Kovářová s přednostními právy. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji vám, pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, dámy a pánové, ani stokrát opakovaná lež se nestane pravdou, a to i když se na jejím opakování podílí celá mašinérie Agrofertu a její politické divize, hnutí ANO. Jsme svědky skutečně té nejbrutálnější demagogie a propagandy, kdy obžalovaný z dotačního podvodu, který tady vystupoval a pokřikoval na nás z Poslanecké sněmovny "Nikdy neodstúpim!" - myslím, že to bylo i slovensky, česky, kombinovaně - tak tenhle člověk nám teď říká, kdo má a nemá odstoupit z vlády? Tenhle člověk, který je sám obžalovaný, a to, že jsem mu připomněl, že termín soudu se blíží, no ano, připomněl jsem to, to je realita, na kterou oni chtějí, aby se zapomnělo.
Ano, Andrej Babiš půjde k soudu a je obžalovaný. Nikdy neodstoupil ze své funkce, nikdy nereagoval na žádné výzvy a nějak si nepamatuji, že by vyzýval ministra Metnara k tomu, aby odstoupil, protože jeho předseda je trestně stíhaný v Poslanecké sněmovně. A dokonce byl tehdy vydaný, pokud se nemýlím. To se tady nedělo, to byl ten dvojí metr hnutí ANO. Tahle skupina, která sama prorostla státní správou jako rakovina, a ty metastázy stále cítíme, bude někoho moralizovat? Tihle lidé nám budou říkat, jakým způsobem my se teď máme chovat a zda máme nebo nemáme odstupovat? Mají vůbec nějakou sebereflexi?
Já bych se chtěl na něco zeptat a možná by to bylo také milé. Byl tady zmíněn pan poradce Šteffl. Bylo vytčeno paní poslankyni Dostálové, že jí radil, nevím dva, tři roky se stavebním řízením na Ministerstvu pro místní rozvoj? A možná až si dneska klub hnutí ANO vezme pauzu, zeptejte se, kteří poslanci se stýkali s panem Dovhomiljou, kteří ho viděli, kteří s ním tady pracovali, jestli to náhodou nebyli i lidé z vašich řad, jestli to nebyly ty styky, o kterých vy mluvíte, že měli všichni ostatní. Poukazujete tady na jiné politické strany, ale možná byste měli začít u sebe na vašem poslaneckém klubu a ptát se svých vlastních lidí.
Bude tohle fungovat, tahle propaganda? Možná ano, ona je silná. Komunistům se povedlo namluvit lidem těsně před pádem režimu to, že ten Západ je prohnilý, a potom spadl ten jejich vlastní režim jako domeček z karet. Putinovi se povedlo namluvit lidem, že Ukrajina je viníkem celého toho konfliktu, a oni tomu v Rusku věří.
Andrej Babiš se nám teď pokouší namluvit, že STAN je fatálním problémem téhle země. Poté, co tady hnutí ANO předvedlo prorůstání jedné konkrétní firmy a konkrétních podnikatelských struktur do státní správy. Poté, co tady byl prokázán několikrát střet zájmů bývalého premiéra Babiše. Na to se všechno zapomnělo? Vy teď budete soudci? Vy teď budete moralizovat? Vy teď budete říkat, kdo a za jakých okolností má odstoupit? Člověk obžalovaný z dotačního podvodu, který, ano, má jako všichni ostatní trestně stíhaní a obžalovaní možnost se u soudu obhájit, a potom bude nevinný. Ale zatím on je obžalovaný z dotačního podvodu v České republice. Pro takové chování existuje spousta označení. Zloději křičí: chyťte zloděje! Vrtěti psem, anebo třeba taky prostá drzost.
Organizovaný zločin u nás řeší policie, justice, ať se ho dopouští kdokoliv. Ať se ho dopouští a je z něj podezřelý člen hnutí STAN, nebo ať se ho případně dopouští nebo je z něj podezřelý člen hnutí ANO. Tak je to správně, tak to má být a tak to bude. O tom, kdo je vinný nebo nevinný, nerozhoduje naštěstí v demokratickém státě propaganda. Ani ta sebesilnější propaganda o tom nerozhoduje, rozhoduje o tom jenom a pouze soud.
Slyšeli jsme tady věty, které pronášel, pokud se nepletu, pan předseda Okamura, že policie řeší tuto kauzu navzdory ministru vnitra. Ne, takhle to nechodí, to ukazuje vaše špatné uvažování. Policie nemá řešit žádnou kauzu navzdory nebo pro někoho nebo podle někoho. Policie má každou kauzu řešit nezávisle. A to, že policie evidentně teď zasahovala v hnutí, jehož předsedou je ministr vnitra, je nejlepším důkazem toho, že policie pracuje bez jakékoliv politické objednávky. A dokonce i lidé, kteří mi říkají, kteří nemají asi důvod mě mít rádi, tak říkají, že policie konečně pracuje bez jakéhokoliv politického tlaku. A je tam i to slovo konečně.
A potom bych se zastavil u jedné větičky pana poslance Babiše v rozhovoru pro Právo. Pan Švejdar, ano, opustil svoji prezidentskou funkci a určitě nemá důvod mě milovat. Ale sám uvedl, sám uvedl, že jsem nikdy nezmínil před ním jméno Hlubuček ani žádné pražské souvislosti. Redaktor Práva se poslance Babiše ptá: Neměl byste se panu Rakušanovi omluvit? - Ne, já mám svoje informace.
Svoje informace bezpečnostní divize Agrofert? Jaké svoje informace máte, prostřednictvím pana předsedajícího? Jaké svoje informace, když na té schůzce byli dva lidi? Byl na ní pan Švejdar a byl jsem na ní já. Oba dva jsme řekli, že jméno Hlubuček tam nepadlo. A co nám vzkazuje poslanec Babiš? Já mám své informace. Nějaké informátory? Bezpečnostní agenturu? Někdo nás sleduje? Jak může mít své informace, když dva lidé, jediní dva, kteří na té schůzce byli, řekli tuto informaci zcela veřejně? Co tím vzkazuje pan poslanec? Vyhrožuje nám? Posílá nám zprávy, že on má své informace? Takhle to tady chodilo dřív? Teď ne. Teď policie - a já věřím, že justice - pracuje nezávisle a bez toho, aby jim do toho kdokoliv mluvil.
A já mám takový pocit, že celý ten tlak, abych já nebyl na tom Ministerstvu vnitra, má taky jeden důvod: právě proto, že je tady obava, že takhle nezávisle, bez jakéhokoliv tlaku nepostupuje policie jenom v téhle kauze, ale bude postupovat ve všech kauzách, které se mohou potenciálně týkat kteréhokoliv subjektu, kterékoliv politické strany, kteréhokoli politika v České republice.
Dobře míněné rady některých kolegů, ať si vezmu Ministerstvo školství nebo Ministerstvo pro místní rozvoj - já vám za to děkuju. Děkuju vám za tu vaši důvěru, určitě by to byly zajímavé resorty, určitě bych je zvládl, určitě by byly méně stresové než Ministerstvo vnitra a určitě by přinášely mnoho vnitřního uspokojení. Beru to od vás jako dobře míněnou radu. Děkuji vám za ni. Určitě jde o zachování mého duševního zdraví. Ale já nebudu odstupovat z Ministerstva vnitra. Já vám tuhle radost neudělám. Já chci, aby policie v České republice pracovala dobře, stejně tak jako ostatní složky pod Ministerstvem vnitra. Stejně tak chci, aby se efektivně řešila ukrajinská krize. Stejně tak chci, aby se řešily všechny výzvy, které před námi na Ministerstvu vnitra stojí. A že jich je hodně, protože ta vaše vláda nám ho v až tak úžasném stavu opravdu nezanechala.
Tady se bavíme o kauzách hnutí STAN a v tom výčtu, co se tady dělo, pan bývalý premiér Babiš četl ty kauzy. Jedna tam chyběla - Stoka, brněnská Stoka. Chyběly tam Faltýnkovy deníky. To tam nebylo vůbec, já jsem to neslyšel v tomhle výčtu. To je zvláštní. To je asi nějaký selektivní výběr toho, jak tady jednotlivé strany budovaly politickou kulturu. Chybělo tam i vlastní trestní stíhání za dotační podvod na kauze Čapí hnízdo a potenciální střety zájmů. Tímhle vy jste formovali dobře tu politickou kulturu, když jsme tady měli trestně stíhaného premiéra? To bylo něco, co přinášelo České republice tu nejlepší reklamu, určitě na té evropské úrovni? Já nevím o jiné zemi, možná taková byla, která by měla v čele premiéra s takovým kolosálním problémem.
A když už pan bývalý premiér poslanec Babiš zmínil Kolín, to je vám hezká historka. Já jsem si tam opravdu musel najmout právníka, to je pravda, na lživé letáky, které zastupitel, kandidát na starostu v Kolíně za hnutí ANO Martin Herman, vydal po celém Kolíně pod cizím jménem Havlíček, bez podpisu, rozházel po schránce a lhal tam o nás. Ano, prostřednictvím pana předsedajícího, pane poslanče Babiši, já jsem si vzal právníka, protože ten člověk mě pomlouval, a já jsem poprvé v životě dal trestní oznámení, aniž bych tušil, že ten pan Havlíček, co si to objednal, je vlastně kandidát na starostu za hnutí ANO, pan Herman. A ten Kolín, kde jsem to tedy vedl od desíti k pěti, pane bývalý premiére, prostřednictvím pana předsedajícího, tak tam jsem dostal jednou 63 a podruhé 64 %, a vaše hnutí ANO tam všechny volby včetně těch parlamentních v té poslední éře prohrávalo. Možná to je ten důvod, proč zmiňujete Kolín. A chci vám říct, že za jedinou svoji kauzu jsem nebyl v Kolíně trestně stíhán, obžalován a ta poslední kauza - Chcípl PES na mě dala nějaké trestní oznámení ohledně právních služeb - tak ta byla po právu odložena a vy to moc dobře víte. Takže zpochybňovat moje úspěchy v Kolíně, to by vám určitě šlo, ale je to zase jedna z těch vašich pohádek, na které my už jsme si tady všichni zvykli. Vyhrajte tam volby a ukažte, co v Kolíně dokážete. Zatím se vám to tam nějak moc nevedlo, uvidíme na podzim.
No a využívat tady - a taky je legrační, že v době, když běží přímý přenos České televize, tak pan poslanec Babiš říká: Česká televize už to ani nepřenáší. Říká to do přímého přenosu České televize. Takže využít každou kauzu a možnost jaksi holí do zad bouchnout do veřejnoprávních médií. Ano, to by vás určitě bavilo. Zmínil jste předvolební debaty. No, v těch jste prohrál, prostě vám to tam nešlo. To nesvádějte na Českou televizi, to je prostě jako věc, která taková byla. Takže ne Česká televize, ale prostě vy jste si prohráli volby tím, jak jste se chovali, a tím, co jste tady dělali.
Za hnutí STAN nebudeme hlasovat pro schválení programu dnešní schůze. Důvodů jsem vysvětlil, myslím, dost. A kolegům z opozice, kteří se pohoršují nad současnými problémy našeho hnutí, bych chtěl vzkázat jedno: Já je vnímám. Já je vůbec nezlehčuji. A na rozdíl od toho, že vy jste nikdy neodstoupil- ale opravdu nikdy, nikdy neodstoupím - tak my z toho vyvozujeme odpovědnost, a to i bolavou, a to odpovědnost, která je za prvé i personální, za druhé věcná, kdy děláme velmi podrobné audity všech vnitřních procesů u nás, za třetí budeme mít i sněm hnutí ANO, který samozřejmě delegáty - pardon, hnutí STAN... hnutí ANO ho nemělo, to nevím, jestli po Stoce jste měli vlastní sněm - ale nevím, jestli je tohle vyvození odpovědnosti dostatečné, nebo nedostatečné, ale my, my na to reagujeme. Na co vy jste reagovali? Kdy vy jste přijali nějakou vlastní odpovědnost za to, co jste tady předváděli? Proč nejmenujete vlastní kauzy, které tady byly? Ne. Vy nikdy neodstoupíte.
Tedy ano, my uděláme všechno pro to, aby se problémy hnutí STAN neopakovaly. Omlouváme se všem těm, kterých se naše současné problémy dotkly. Uvědomujeme si, že jsme zklamali důvěru veřejnosti. Uvědomujeme si, že kriminální kauza, která se týká našeho důležitého člena, je určitě něčím, co žádná politická síla v žádné zemi zažít nechce. Uděláme ale maximum pro to, aby se něco takového u nás neopakovalo, a to ne výmluvami, ne marketingem, ne demagogií, ale tím, že se budeme snažit o to, aby naše hnutí reprezentovali ti lidé, kteří ho reprezentují po celé republice, to znamená slušní starostové, slušné starostky, lidé, kteří žádné kriminální pozadí rozhodně nemají a kteří jsou uraženi slovy, která tady používá bývalý pan premiér.
A ještě jednu poznámku k panu Okamurovi: Nelžete tady! Lež není prostředek. Věslav Michalik nebyl nikdy stíhán. Nebyl nikdy trestně stíhán. Najděte si prosím veškeré údaje, které k tomu jsou. Novinové titulky, propaganda, lež a výkřiky není totéž co trestní stíhání. Nebyl nikdy stíhán. On už se bránit nemůže. Ale já považuji za nutné tady nahlas říci, že šíření lží o panu Michalikovi, ještě v kontextu toho, co se stalo, je opravdu už odporná sprosťárna!
Děkuji za pozornost. (Potlesk v pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Dobré dopoledne. Všechny vás zdravím. Vystřídali jsme se v řízení schůze. Další bude pokračovat paní místopředsedkyně Kovářová. Paní místopředsedkyně, prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, není to zdaleka poprvé, kdy se v tomto sále řeší mimořádně případ, který souvisí s nezákonným jednáním uvnitř politické strany. Prošli si tím v minulosti bývalí kolegové z některých politických stran, i když se dnes někteří tváří, že tomu tak nikdy nebylo. Jsem přesvědčena, že řešit zde na tomto místě otázky politické kultury a zákonné odpovědnosti politiků je správné. Koneckonců jsme se k dodržování zákonů všichni zavázali už v poslaneckém slibu.
My v hnutí STAN bereme svou politickou odpovědnost velmi vážně. Smysluplné jednání Poslanecké sněmovny na téma politické kultury, odpovědnosti a morálky ovšem musí mít nějaké hranice. A ty se nyní opozice snaží překročit. Především řešíme kauzu, ve které zákon neporušil a není z toho ani podezřelý žádný poslanec. Zabýváme se dopady komunální pražské kauzy, ve které přímo nefiguruje nikdo z nás poslanců a poslankyň. Nicméně naše hnutí Starostů a nezávislých vždy důsledně prosazovalo transparentnost a vyvozování osobní politické odpovědnosti ze zásadních politických přešlapů. Problém není v tom, postavit se čelem dopadům kriminálního chování jednoho člena našeho hnutí. Od momentu, kdy byl policií obviněn náš bývalý člen Petr Hlubuček, se zaměřujeme na to, jak toto selhání jednotlivce co nejrychleji minimalizovat. Důkladně zkoumáme původ přijatých finančních darů, zabýváme se tímto problémem na všech úrovních. Naši představitelé, kterých se kauza dotýká, bez otálení složili své funkce. Chystáme mimořádný sněm a chceme znovu získat důvěru našich voličů. A nebráníme se ani racionálním diskusím o míře odpovědnosti našeho hnutí s našimi politickými partnery i soupeři.
V čem naopak problém vidím, a to velký problém, to je naprosto nepřijatelná snaha opozice posuzovat tuto kriminální kauzu principem kolektivní viny. Až doteď jsem se domnívala, že uplatňování kolektivní viny u nás skončilo s pádem komunismu. Za komunistů totiž za všechno mohli kulaci a buržoazie. Kolektivní vina je manipulativní metoda používaná za válek a genocid. Opravdu chceme, abychom o kolektivní vině seriózně hovořili v 21. století v České republice? Z roviny kriminálního činu jednoho politika, za který musí on sám nést spravedlivý trest, se najednou dostáváme kamsi do padesátých let minulého století. Skutečně se děsím toho, kam jsme se ve snaze potupit politického protivníka dostali. Se spravedlností to navíc nemá naprosto nic společného.
Princip kolektivní viny v moderní Evropě je naprosto nepřijatelný. Prosazování kolektivní viny je hrubě nespravedlivé vůči všem lidem, kterých se dotýká. V našem konkrétním případě je zde snaha kvůli selhání jednotlivce pošpinit stovky úspěšných a poctivých členů a příznivců našeho hnutí, stovky starostů a starostek, naše hejtmany, krajské a obecní zastupitele, kteří každodenně poctivě pracují ve prospěch svých spoluobčanů. Tvrdit o těchto lidech, že jsou zločinci, není jenom nespravedlivé, je to i urážlivé.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, zvažujme proto prosím důsledně, jak se k projednávanému tématu postavíme. Kdybychom opozicí navrhovaný princip kolektivní viny začali opravdu akceptovat, velmi se obávám toho, kam až by takové bezprecedentní porušení civilizovaného právního systému mohlo dojít. Už teď používá opozice místo faktů spekulace a obvinění bez důkazů, padají slova jako mafie, Palermo, návrat devadesátek. Se stejnou logikou kolektivní viny by však někdo mohl říci, že všichni poslanci v této Sněmovně zneužívají dotace, protože jeden z nás je kvůli tomu obžalován. A já se ptám, opravdu to chceme? Věřím, že ne. Děkuji. (Potlesk v pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další v pořadí vystoupí podle přihlášek pan poslanec Fiala. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, dovolte mi, abych nejdřív reagoval na to, co jsem tady teď slyšel od pana ministra Rakušana a od paní místopředsedkyně Kovářové. Já z toho mám pocit, že ta kauza se vlastně týká spíš opozice než vaší pětikoalice. My tady řešíme prorůstání zločinu do pětikoaliční vlády, ale vy vůbec neodpovídáte na naše otázky, vy děláte, jako by se nic nestalo, ba naopak ještě útočíte na nás, co jsme si to tady vůbec dovolili nějakou takovou schůzi tady schválit nebo vytahovat a ptát se vás na to, co s tím budete dělat. Vždyť vy ani nemáte žádné řešení. Vy útočíte. Vaše taktika je, že nejlepší obranou je útok, a útočíte na nás místo toho, abyste řekli, že se fakt něco jako vážného stalo a že s tím musíte něco dělat. Ale to jsem neslyšel ani snad v jednom slově. (Reakce zprava: Vy jste neposlouchal.) Poslouchal. Poslouchal jsem velmi dobře. Poslouchal jsem velmi dobře. Pojďme tedy k té kauze. Mě to mrzí. Já jsem myslel, že zazní jakási sebereflexe od vás, ale zatím jsem neslyšel vůbec nic.
Dosud nevysvětlené, nesmírně závažné kauzy hnutí STAN, z nichž mnohé mají protizákonný charakter, nás provázejí prakticky nonstop od posledních voleb. Pamatujete si, jak jsme tady hlasovali o důvěře vládě a jak těsně před tou důvěrou vládě si hnutí SPD bralo pauzu na to - myslím, že to ani nebyla, pardon, nebyla to důvěra vládě, bylo to programové prohlášení - a my jsme si brali pauzu, protože se půl hodiny před hlasováním objevilo na serveru Seznam Zprávy to, že prostě hnutí STAN má netransparentní financování strany. Nikomu to tady vlastně z vás nevadilo, nevadilo to ani Pirátům, kteří společně s hnutím STAN dělali kampaň, těm nejtransparentnějším Pirátům, kteří vždycky získávali ceny za svou transparentnost v politice, a teď jim nevadilo, že v podstatě ani nevědí, za jaké peníze dělají svou kampaň.
Ale chci tím říct, že my jsme na to upozorňovali od začátku. A že vlastně od posledních voleb to snad nebyl měsíc, kdy by nevyplula nějaká věc, která se týkala hnutí STAN. Lépe řečeno od té doby postupně vyplouvají na povrch a stávají se veřejnými. Svůj původ a své kořeny mají samozřejmě v mnohem hlubší minulosti, doslova se táhnou jako pověstná červená niť od počátku vzniku hnutí STAN celou historií jeho existence a neslavně končí nedávným pražským zásahem speciální policejní jednotky Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem a zatýkáním. Společnými jmenovateli všech excesů hnutí STAN jsou: podezření, někde už potvrzená, z trestného jednání, zneužívání veřejných peněz ve velkém, podezřelé stranické financování, konspirace, utajování, zneužívání postavení veřejného činitele, rozsáhlý konflikt zájmů vycházející z kumulace funkcí a moci představitelů hnutí STAN a bezezbytku také osobní účast a osobní zapojení vedoucích funkcionářů hnutí STAN v těchto skandálech.
Napojení na veřejné penězovody se tak stává základní charakteristikou hnutí STAN, jeho poznávacím znamením a v podstatě i hlavním důvodem a smyslem jeho existence. Jinými slovy, a někdo to už citoval v médiích, že se nám tak trochu v podobě hnutí STAN vrací devadesátá léta. Při pohledu zpět na všechny kauzy a skandály tohoto hnutí u vědomí toho, co o nich dnes víme a co víme o chování a praktikách jeho vedoucích představitelů, lze si jen s mírnou nadsázkou říci, že volby do vedení hnutí STAN nikdy nebyly soutěží programů a idejí jednotlivých kandidátů, ale spíše obdobou někdejší populární televizní soutěže "Chcete být milionářem?". Dlouholetí celostátní předáci hnutí STAN, zejména pak pan Polčák, který hnutí těsně propojil s panem Redlem, ovládal pražskou organizaci a dodnes je europoslancem, pan Gazdík, ale i mnozí další si prostě ze svého politického angažmá pod hlavičkou Starostů udělali výhodný a lukrativní byznys, který je založený na vysávání veřejných rozpočtů.
Probíhající vyšetřování snad brzy ukáže, zda měla tato činnost i trestněprávní charakter. Ale teď už je zřejmé, že v případě některých představitelů hnutí určitě ano. Probíhající vyšetřování... To vše bylo po celou dobu zakrýváno falešnými řečmi o nové politické kultuře, o slušnosti, o liberální demokracii. Šlo tedy v podstatě i o dlouhodobý podvod na voliče. To vše bylo po celou dobu zakrýváno, ano, to jsem řekl, a také o zneužití dobré pověsti tisíců poctivých starostů obcí po celé republice, jejichž jméno si Starostové a hnutí STAN svévolně uzurpovalo pro sebe, ačkoliv drtivou většinu starostů v zemi vůbec nereprezentuje a nemá s nimi - a také ani oni s nimi - nic společného. Dnešní schůze... poslední kriminální kauzy hnutí STAN jsou tedy už jen pověstným vrcholem ledovce a onou pověstnou šlehačkou na veskrze prohnilém dortu.
Dovoluji si připomenout, že jsem z tohoto místa na dvou mimořádných schůzích před několika týdny, respektive měsíci, které proběhly k předchozím eskapádám hnutí STAN, na mnohé vážné problémy upozorňoval. Na mnohé vážné problémy, které nyní veřejně eskalovaly. Já i moji kolegové z hnutí SPD. Šlo například o velmi pochybné systémové financování hnutí STAN přes skryté sponzory, o kterém jsem tady už mluvil, kde vlastně za tyto sponzorské peníze dělali společnou volební kampaň s Piráty. A zřejmě jako první politik jsem zde veřejně na dubnové mimořádné schůzi, která se speciálně týkala podezřelých aktivit pana Polčáka, upozornil na těsné, opakované kontakty pohlavárů hnutí STAN se spolupracovníkem uprchlého zločince mafiánského bosse Radovana Krejčíře, panem Michalem Redlem. Já jsem nikdy nečetl o těchto věcech žádný policejní spis, vycházel jsem tady čistě z toho, co uveřejnily servery, noviny a podobně. To znamená, že nikdo nemůže říct, ani pan ministr Rakušan, že o ničem nevěděl. A už tehdy jsem na to upozorňoval a zdůraznil jsem, že je veřejně známým faktem to, že pan Polčák s panem Redlem už v předchozím volebním období konzultoval personální nominace hnutí STAN na pozice v orgánech firem zřizovaných hlavním městem Prahou a na důležité pozice na pražském magistrátu. Dávno k tomu existují i doklady v podobě e-mailové komunikace. Tehdy to nikomu nevadilo, každého to nechávalo chladným, hlavně pana Rakušana a zbytek vedení hnutí STAN. A vůbec to nevadilo koaličním partnerům hnutí STAN ve vedení Prahy, tedy TOP 09, lidovcům, Pirátům a ani panu Hřibovi. Já jsem s ním seděl v jedné televizi a on mi řekl, že vlastně pan Hlubuček nebyl jeho náměstkem, že on ho tam nenominoval, že on s tím nemohl nic dělat, nic nevěděl. A že vlastně tak jako jenom tam spolu koexistovali na tom magistrátu. A nevadilo to ani panu Čižinskému a jeho sdružení Praha Sobě, kteří si dnes hrají na překvapené a nevědomé svatoušky. Přitom je zřejmé, že o této formě propojení hnutí STAN na organizovaný zločin mohli, měli a museli vědět. A celá léta jim to nevadilo. I oni jsou tedy za dnešní hořké kauzy pana Hlubučka zodpovědní. Přitom je zřejmé, že o této formě museli vědět.
Hovořil jsem zde i o nedávné schůzce pana Redla s panem ředitelem státního podniku Česká pošta Romanem Knapem, který toto setkání vysvětlil slovy, že šlo o jednání v rámci povolebního přenastavování špagátů moci, přičemž Česká pošta spadá pod resort Ministerstva vnitra řízený panem Rakušanem. Je to asi měsíc, kdy jsem se tady ptal pana Rakušana z tohoto místa, co to mělo znamenat, jak se ono přenastavování špagátů moci v České poště dělá, jak to vlastně probíhá. A pan Rakušan se tehdy samozřejmě velmi divil, o všem slyšel jen z médií a v podstatě mi nijak konkrétně neodpověděl. Když policisté Redlův gang pozatýkali, najednou však pan Rakušan ohlásil, že pana Knapa za tuto schůzku s Redlem z čela pošty odvolá, a také tak učinil. Proč to už neudělal hned po našem upozornění? Nebo poté, co se stala tato schůzka veřejně známou? Tehdy to nevadilo? To budeme vždy čekat až na zásah policejních speciálních sil? Už jen tato epizoda vypovídá mnohé o nekompetentnosti a pokrytectví ministra Rakušana.
Na dubnové mimořádné schůzi jsem tu hovořil i o už tehdy známém podezření kolem samotného Petra Hlubučka. Už tehdy jsem připomněl, že jeden z členů vedení hnutí STAN sdělil serveru Neovlivni.cz: Víme, že je Hlubuček vyšetřovaný, i když jej policie zatím neobvinila. - Takže jste to opět věděli a opět jste nekonali a nechali jste svého náměstka řádit v Praze a v městských firmách dál. To je skutečně neuvěřitelné. A vy se ještě ptáte, proč byste měli rezignovat?
Pojďme nyní závěrem ještě konkrétněji k poslední kauze hnutí STAN, k oné kauze Dozimetr, kde gang Michala Redla přes náměstka primátora Prahy Hlubučka dlouhodobě ve velkém ovlivňoval pražské veřejné zakázky a vyváděl peníze mimo jiné z pražského Dopravního podniku. Stejně tak jako jsem tady citoval z veřejných zdrojů, serverů, novin minule, před tím měsícem, kdy vlastně veškeré ty věci, které se staly, jsem tady inzeroval dopředu, protože novináři už je věděli, ale vy jste je neřešili, tak dnes tady mám také pár citací z novin, ze serverů a z toho, co vědí novináři. A já to tady schválně odcituji, abyste, až vyplavou další věci možná na povrch, nemohli říct, že jste o tom nevěděli a že vám to nikdo neřekl a že vám to nedošlo.
24. 6. se v rozhovoru serveru Novinky.cz s bývalým elitním policejním detektivem Karlem Tichým píše mimo jiné toto: "Jaká byla vaše reakce, když jste zjistil, že jméno Redla se vrací v nové kauze na pražském magistrátu?" - "Nevěřil jsem tomu. Bylo to už okolo roku 2017, kdy se ukázalo, že na magistrátu u bývalé primátorky Krnáčové, tehdy byla ještě za hnutí ANO, je Redl napojený na různé lidi a hnutí STAN. Někdo mi řekl, že si koupil bentley, různé byty a je miliardář. Říkal jsem, že to musí být blbost. Jenže byl to on. Okamžitě jsem jel za tehdejším předsedou STAN Petrem Gazdíkem." - "A co jste mu řekl?" se ptá novinář elitního detektiva." - "Zeptal jsem se ho, jestli se nezbláznil a jestli ví, kdo to je. Tvrdil, že to neví, protože je propojil Stanislav Polčák, a že děkuje a napraví to. S dobrým pocitem jsem mu věřil a čekal, že se něco bude dít, jenže se nedělo nic. Kdo chtěl vědět, informace měl."
Takže žádné nevěděl jsem, neměl jsem tušení, byl to jen dávný rodinný přítel, náhodou jsem ho potkal ve stejném hotelu na dovolené a podobně. Nikoliv. Část nejvyššího vedení STAN velmi dobře věděla, s kým má v osobě Michala Redla co do činění. A nevadilo jim to. Naopak, jak je vidět, byla to pro ně v jejich očích spíše přednost.
A pan Rakušan buď vůbec nevěděl, co se mu v hnutí děje pod rukama, anebo to minimálně tušil a dobrovolně hrál roli takzvaného bílého koně. Obojí je hrozné, neslučitelné s pozicí člena vlády a ministra vnitra. Pan ministr Rakušan totiž v celé kriminální kauze jím vedeného hnutí vystupuje jako poslední spravedlivý. A před chvílí jsme to tady názorně viděli. Jako člověk, který nikdy o ničem nevěděl, kterého se to vůbec netýká. Jako člověk, který pana Redla nezná. Jako člověk, který panu Hlubučkovi podle vlastních slov údajně nikdy nevěřil, a tak dále. Přesto ho dlouhá léta toleroval, tedy de facto podporoval ve vysokých stranických funkcích, v klíčových pozicích v rámci vedení hlavního města Prahy a městských podniků. Prostě zcela v duchu hesla "já nic, já předseda".
A pak ministr Rakušan rovněž opakovaně se prezentuje jako člověk, který nijak nezasahuje do práce policie, nezasahuje do vyšetřování, o nic z toho se nezajímá. Před několika desítkami minut, kdy tady pan Rakušan vystupoval, tak ve svém projevu řekl: Ne, neodstoupím jako ministr vnitra, protože se budu snažit, aby policie pracovala dobře. Tak já se tedy ptám, pane ministře, jak to chcete udělat, když do toho nemůžete zasahovat, aby policie pracovala dobře? Vy jste to tady sám řekl, tak se podívejte do těch svých poznámek, že to tam máte. Jak to chcete udělat? A já mám konkrétní otázku: Řekl jste někdy na bezpečnostním výboru Sněmovny, že budete reorganizovat složky policie, že chcete změnu v Národní centrále proti organizovanému zločinu? Že tam chcete přidat nějaký kyberútvar a podobně, prostě že chcete něco měnit v těchto organizačních složkách? Pokud ano, tak jste evidentně chtěl zasahovat do struktur policie. A jestli to tak je, pane Rakušane, tak já vás vyzývám, abyste rezignoval ještě dnes, protože podle mě, pokud to tak je, tak jste chtěl reorganizovat NCOZ právě proto, aby nedošlo k výsledkům toho vyšetřování, které tady dnes máme.
Kdybychom ovšem současně nevěděli, pane ministře, o vaší povolební schůzce s bývalým policejním prezidentem Švejdarem, po které pan policejní exprezident oznámil rezignaci, tak se můžeme jenom domnívat, o co tam šlo. A to bylo prosím v době, kdy pan Rakušan ještě ani nebyl ministrem vnitra, a už tehdy, a samozřejmě i dříve, projevoval o policejní záležitosti nadstandardní zájem. A některé jeho veřejné výroky nasvědčují, že je tomu tak i nadále, jakkoliv se to pan ministr snaží neuměle skrývat. Tak například, a zase budu citovat z veřejných zdrojů, pro Seznam Zprávy dne 18. 6. pan Rakušan prohlásil: "Znovu opakuju, že Petr Gazdík ve spisu nefiguruje v žádné pozici podezřelého, kterému by se podsouvalo, že s panem Redlem cokoli domlouval, že by byl součástí nějakého spolčení a že by tedy vedl nějaké hovory, které by zavdávaly podezření. Petr Gazdík vyvodil politickou odpovědnost okamžitě, ačkoliv měl na ministerstvu dobré výsledky. To je velmi silné. Petr Gazdík by si za to zasloužil trojku z chování, ale to, co v těch spisech je, není na vyloučení ze školy." Konec citace pana ministra Rakušana.
Tak pane ministře, jak to tedy je? Kde jste se k tomu dostal, k těm informacím? Na jedné straně pan Rakušan autoritativně opakovaně prohlašuje, že do žádného vyšetřování nikdy nezasahuje, že jde všechno mimo něj a podobně, a najednou sám říká, že zná do detailu celý vyšetřovací spis v kauze Hlubuček, když tvrdí, že v něm exministr Gazdík nefiguruje v pozici podezřelého. Jsou v podstatě jen dvě vysvětlení. Buď pan Rakušan fabuluje a vymýšlí si a v podstatě lže, aby hájil svého stranického kolegu, spis neviděl a záměrně tak mate veřejnost, už to samo o sobě je pro pozici ministra vnitra zcela diskvalifikující, anebo pan ministr Rakušan nelže, ale v tom případě má k dispozici celý vyšetřovací spis, který si přečetl, protože (přestože?) k němu ze zákona nemá přístup, a v tom případě se přímo podílí na trestném činu a nepřípustně participuje na únicích tajných policejních materiálů. A je celkem lhostejné, jak se ke spisu dostal, to nechť je předmětem dalšího vyšetřování. Každopádně už jen to, že ministr Rakušan ze spisu veřejně cituje v době, kdy probíhá neveřejná fáze trestního řízení, je něco katastrofálního. Jde nepochybně i o maření vyšetřování ze strany ministra vnitra a to je naprostá nehoráznost. Je to samozřejmě naprosto neslučitelné s tím, aby pan Rakušan dále setrvával ve funkci ministra byť jednu jedinou minutu.
Dále tu máme vyjádření pana Rakušana opět pro Seznam Zprávy, a to ze dne 22. 6. Ten Seznam si vás nějak oblíbil, pane ministře. Cituji: "Ten spis jsem ale viděl od novinářů a žádný jiný přístup do tohoto dokumentu nebudu chtít. Petr Gazdík udělal neomluvitelnou pitomost, ale nic trestného." Tak to je moc hezké, pan ministr nám blahosklonně sděluje, že už nebude chtít další přístup do spisu, jako kdyby ho snad chtít mohl, ale on bude tak hodný a nevyužije toho. To je vrchol papalášství. A s tím se máme spokojit a k tomu máme mlčet? Mimochodem, pan Rakušan se zde pasuje i do role vyšetřovatele, státního zástupce a možná i soudce, když autoritativně hodnotí trestnost jednání pana Gazdíka.
A dále zde říká: "Petru Gazdíkovi jsem doporučil, ať šifrovaný telefon rozkope a vyhodí z okna a takové věci nedělá." Kdyby to nebylo tak alarmující a závažné, bylo by to až k smíchu. Naprosto groteskní je představa, jak se dva komplicové, momentálně ve funkcích ministra vnitra a ministra školství, radí, jak zakrýt své jednání, které by nikdy nemělo spatřit světlo světa: vem ten telefon, šifrovaný telefon, rozkop ho a vyhoď ho z okna. A i představa Petra Gazdíka, jak na Ministerstvu školství namísto řešení katastrofálního nedostatku míst pro žáky a studenty ve školách kope v kanceláři ministra do šifrovaného telefonu, skrze který před chvílí komunikoval s pravou rukou mafiána Krejčíře a hlavou gangu vytahujícího peníze z pražských městských podniků a vydírajícího podnikatele, Michalem Redlem, pak onen šifrovaný telefon na radu ministra vnitra Rakušana hází oknem do malostranských ulic. O co jiného tady opět jde než o maření vyšetřování, a to na přímou radu ministra vnitra? To nikoho z nich ani na vteřinu nenapadlo, že by onen telefon měli předat vyšetřovatelům?
Jaké další argumenty jsou ještě třeba pro to, aby bylo zcela evidentní, že pan Rakušan nemá ve své vládní funkci co dělat? Že v ní opakovaně zcela selhal, že ji zneužívá a že je ve fatálním a trvalém střetu zájmu? To nikdo z vládní koalice skutečně nevidí? Anebo vidí a nevadí mu to? A co neviditelný a mlčící premiér? Také nevidí a nevnímá neudržitelnost situace, kdy si partička kumpánů z hnutí STAN a jejich mafiánští kamarádi zprivatizovali část státní správy, a to tu bezpečnostně nejcitlivější? Ať jsou důsledky pro zemi sebehorší, ale hlavně ať nepadne naše pětikoaliční vláda, protože už nikdy v budoucnu většinovou důvěru občanů nezíská. Dobrý každý den.
Kde je vaše zodpovědnost k České republice a k českým občanům? Kde jsou vaše sliby, které jste skládali v souladu s ústavou při nástupu do funkcí? Je to pro vás jen cár papíru a prázdná slova? Tak já vám říkám, že pro nás to prázdná slova nejsou a záleží nám na ústavě, záleží nám na pověsti České republiky, ale i na pověsti politiků, z kterých děláte darebáky a zloděje. Z nás všech a její vlády a z politické vlády navenek, ať už je politicky složena jakkoliv. Proto jasně říkáme a uvádíme pro to argumenty, že všichni zástupci hnutí STAN musí z vlády odejít. Ostatně ideálním řešením by bylo, kdyby odešla celá vláda. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z levé strany sálu.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Než další v pořadí vystoupí pan místopředseda Havlíček, dovolím si načíst omluvy. Paní poslankyně Maříková se omlouvá od 16 do 18 hodin z pracovních důvodů. Od 10.30 do 12.45 se z dnešního zasedání Poslanecké sněmovny omlouvá pan poslanec Ondřej Benešík z pracovních důvodů. Pan ministr Balaš se omlouvá mezi 10.00 a 15.30 z pracovních důvodů. To byly omluvy.
Nyní poprosím pana místopředsedu Havlíčka.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, jestli nebude řádně zahájena diskuse v rámci tohoto bodu, bude to naprosté opovrhování našimi obyvateli, veřejností. Bude to znak přezíravosti a neskutečné arogance. To, co jsme zde slyšeli od pana místopředsedy Rakušana jako obranu - budiž chápu, že brání vlastní stranu, ale bez jakékoliv pokory - je pouze arogantní výsměch všem těm, kteří stojí na druhé straně a kteří nechtějí nic jiného než řádné vysvětlení.
Proč se domnívám, že je nutné, aby dnešní rozprava proběhla? Aby měli možnost vystoupit všichni aktéři, mimo jiné i ti, kteří se možná budou bránit, to považuji za naprosto férové, ale také třeba ti, kteří jsou s Prahou spojeni, kteří mají celou řadu otázek a nemají možnost přednostního práva. On to totiž není lokální problém Prahy, není to panoptikum města pražského. Je to dneska obrovský problém vlády, je to velký problém pětikoalice a tento problém je třeba řádně vysvětlit. Nikoliv zasahovat do policejního vyšetřování. To jde paralelně úplně vedle. Je to politická záležitost a politicky je třeba vysvětlovat celou řadu věcí. Mimo jiné i proto, aby se nemohl nikdo vymlouvat na to, že je to pouze z médií a že je to zkreslené. Není lepší příležitost než to vysvětlit právě na této půdě. Mimo jiné proto také parlament je.
Proč to není lokální záležitost? Ze strany pětikoalice, čili dnešní vlády, se to bezprostředně dotýká tří stran. STAN je v tom až po uši. A to, že se dneska ukazuje na to, že viníkem je kdekdo, jenom ne hnutí STAN, když je to šestý skandál za sebou v šesti měsících, je asi tak stejné, jako bych se šestkrát za sebou rozvedl a ukazoval bych, že viníkem je vždycky ten druhý.
Není to ale jenom o hnutí STAN. Je to dneska bezprostředně spjato i s TOP 09. Pan Pospíšil rozhodně není žádný béčkový hráč TOP 09. Konečně i to, že je předsedkyní TOP 09 vyzván k tomu, aby dále nekandidoval, je dostatečně jasný argument k tomu, že to není možné brát na lehkou váhu a že tam nebylo všechno v pořádku zcela evidentně.
A Piráti? Tak to tedy rozhodně nejsou Rychlé šípy, ať se na mě nikdo nezlobí, jakkoliv se tak dneska tváří. Pokud se nepletu, tak nebyli ochotni přijít ani na dnešní jednání Sněmovny. Pan primátor Hřib dnes tvrdí, že celou řadu věcí tušil, že dával podněty. A kdo tedy zaplatí ten problém za tu dobu, co tušil, o co se hraje? On zodpovídá za Prahu, jemu rozebírali pražský dopravní podnik pod rukama. Vymlouvat se dneska na své partnery, se kterými udělal koalici v Praze, se kterými udělal koalici - nikoliv on, ale Piráti v rámci středních Čech... A možná i díky tomu, že se udělala koalice PirSTAN v rámci celorepublikového, tak možná dnes je vláda taková, jaká je. Takže Piráti, kteří utíkají z vody, kteří přeskakují přes palubu a tvrdí, že se vůbec nic neděje, alespoň u nich, tak je to farizejství, nic jiného. Nejsou to Rychlé šípy, je to Bratrstvo kočičí pracky. A dneska tady měli stát a měli rovněž argumentovat.
To, že to není lokální záležitost, o tom svědčí i mezinárodní dosah. Dvojnásob důležité je to posuzovat dnes, protože v té mezinárodní úrovni nehrajeme dnes druhé housle. Česká republika předsedá Evropské unii. To, že evropské deníky opět píší o České republice, nikoliv ale ve smyslu předsednictví Evropské unie, což jsme možná očekávali, ale ve smyslu megaskandálu, který zde probíhá, je další známkou toho, že to rozhodně není pražský lokální problém.
Další problém, který zde je, je bezprostředně spjat s Ministerstvem vnitra. Nikdo netvrdil a netvrdí, že pan vicepremiér byl hlavou celé mafie a vše řídil. Ale faktem je to, že hnutí STAN, které v tom sehrává hlavní roli, a všichni ti šíbři a kmotři, kteří za ty nitky tahali, tak minimálně měli určitý pocit vyššího bezpečí z toho, že šéf STAN je současně šéfem Ministerstva vnitra. A to, že dnes ministr vnitra argumentuje tím, že to, že do toho nezasáhl, je vlastně nejlepší známka toho, že je nestranný, je něco neskutečného. Už jenom pomyslet na to, že by ministr vnitra do tohoto zasáhl, je to nejhorší, co by mohlo nastat. To, že si ministr vnitra emotivně, či spíše infantilně stoupne na střechu vlastní budovy a tam křičí "dvanáctého to začíná, dvanáctého to bude" - nevím, možná je to projev na sociální sítě, možná jako influencera, ale uvědomme si, že toto je ministr vnitra, od kterého se očekává určitý přístup.
Ale to nejhorší, co na tom vůbec je, že to je chobotnice, která tady nemá obdoby. Proč se domnívám, že to je chobotnice? Musel jsem si vypsat těch deset bodů, které jsou naprosto bezprecedentní a které z toho dělají skandál nebývalých rozměrů. Není to jenom o tom takzvaném KKK - teď už nevím, kdo má patent na to konspirace, korupce, kokain - ale má to dalekosáhlejší důsledky, dalekosáhlejší rozměr. Je to dneska o orgiích, které s tím byly provázeny. Ano, pan předseda Výborný mě nařkl, že používám slovník čtvrté cenové skupiny. Uráží tím všechny štamgasty čtvrté cenové skupiny, na kterých jsem jako študák vyrostl, protože tam se touhle mluvou rozhodně nemluví. Tam jsou možná pivaři, ale v zásadě slušní lidé. To, co se odehrává zde, nemá se čtvrtou cenovou skupinou nic společného. Je to něco daleko horšího.
Bohužel, bohužel, znovu říkám, jsou zde i oběti. Nepletu-li se, po smrti je jeden z obviněných. To zde nemá obdoby. Jsou zde šifry. A co je zajímavého, ty šifry, respektive ty šifrované telefony, distribuoval, dealoval, zprostředkovával, bývalý ministr spravedlnosti. Možná i o tom by bylo dobré mluvit. Ano, to jsou díly té telenovely, které jsem zmiňoval. Těžko by někdo přišel na něco horšího.
Ano, máme zde ministra školství, který abdikoval. Máme zde dva ministry spravedlnosti. Jeden je ten, který zprostředkovával šifrované telefony - bývalý samozřejmě - a další je ten, který měl svého poradce, který byl napřímo namočen do celé aféry. Ano, hovořím o panu Pospíšilovi, který byl několik let ministrem spravedlnosti. To se nám zdá normální, že bývalí ministři spravedlnosti se pohybují na takhle tenkém ledě? Jak už jsem říkal, máme zde zastřešující Ministerstvo vnitra, které možná nebylo zastřešujícím, ale nepochybně celá řada těch mafiánů se cítila bezpečněji. Proto ten tlak na pana ministra vnitra.
No a aby toho nebylo málo, tak zde máme veřejnoprávní televizi. To byl ještě poslední kamínek do mozaiky, který zde chyběl. Takže investigativní útvar České televize je připraven točit pořady o tom, jak desetileté, dvanácti-, třináctileté děti si chodí pro fotky s bývalým premiérem. Ano, můžeme se bavit o absurditě vůbec takového námětu, ale připusťme, je to investigativní novinařina. Pokud na to Česká televize má dostatek peněz a má na to dostatek prostoru, nemá jiné náměty, budiž, nepřísluší nám, abychom to kritizovali.
Těžko ale budeme vysvětlovat, že ve stejné době, kdy točí takovéhle absurdity, tak nepracuje s materiálem, který tam leží po dobu dvou let, který je předtočen a o němž se hovoří po celé Praze. Je vyloučené, aby ti lidé, kteří rozhodují o tom, co bude či nebude puštěno, nevěděli to, co se po Praze vykládá. Aby neměli informace od bývalých detektivů, kteří to říkali. Aby nevěděli, co říká bývalá kolegyně hnutí STAN paní Marvanová. Přesto to leželo u ledu, přesto, že poslední tři čtyři měsíce se jméno Hlubuček skloňuje ve všech médiích.
A pokud ještě je někdo z diváků, kteří se na nás možná dívají, který by pochyboval nad tím, že tomu tak bylo, tak pouze připomenu pár vět, které bývalý ministr Gazdík pronesl, když rozezleně telefonoval do redakce Seznam Zprávy kvůli jiné aféře hnutí STAN, a řekl bych, významně banálnější aféře, kdy se táže redaktora: Co nám to proboha děláte, pane šéfredaktore? Co nám to proboha děláte, pane šéfredaktore? A když ten redaktor, který tedy rozhodně není ve fanklubu hnutí STAN, odpověděl, že dělá pouze svoji práci, tak odpověď byla: No, je vidět, že nejsme na stejné straně. - Možná i tohle by stálo za to, aby nám vysvětlili v České televizi, jestli tam podobné telefonáty nebyly.
Ale co tím já chci říct. Nám nepřísluší posuzovat, jestli je někdo vinen, nebo není vinen. O tom skutečně musí rozhodnout policie. Je i docela možné, že celá řada z těch mediálních výkřiků a z těch mediálních atrakcí, lunaparků, které se kolem toho vyrojily, tak nakonec možná nebude potvrzena. O to více by měli vystoupit ti, kterých se to bezprostředně týká. To je důvodem toho, proč jsme svolali tuto schůzi, a to je důvodem toho, proč chceme, aby se o tom diskutovalo. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Další přihlášený je pan místopředseda Bartošek.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Moje vystoupení bude poměrně krátké. Každopádně mám potřebu to, co dnes řešíme, zasadit do určitého kontextu. Každé společenství, protože to je společenství lidí, tak s sebou nese jistou míru chyb. A každá politická strana nebo hnutí, která je v politice delší dobu, tak bohužel, ač mě to netěší, tak s sebou nese určitá jména, která měla historicky problém se zákonem. A nikoho to netěší ani z politické strany, ani z hnutí, nás nevyjímaje. Tak to je, ale týká se to i hnutí ANO, to je třeba říct.
Vrátím se jenom krátce do minulosti, když teď dochází ke skandalizaci hnutí STAN. Tak ten, kdo tady vystoupil první, je obžalovaný - obžalovaný - předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Pane předsedo, policie naznala, prostřednictvím pana předsedajícího, že máte tak velký konflikt se zákonem, že vás obžalovala, dala to státnímu zástupci a vy půjdete před soud. To znamená, že když by měl někdo odstoupit, vy byste měl být první. Když už říkáte, že doba je jiná, že odstoupení ministra Gazdíka nestačí, tak já zde říkám, že, prostřednictvím pana předsedajícího, vy byste měl být první. Protože vy jste byl ten, kdo tady spolutvořil mafiánsko-privatizační devadesátá léta. Váš kámoš Pitr a další, to je váš svět, ze kterého vy jste vzešel, když už tedy bavíme o minulosti. Váš ministr vnitra Jan Hamáček a jeho slavná cesta do Moskvy - tehdy jste dělal mrtvého brouka, neviděl jste, neslyšel jste, nepamatoval jste si, neměl jste politickou odvahu ani manažerské nadání k tomu, abyste v tom případě zasáhl. Kdybyste měřil stejným metrem, tak bych tomu rozuměl. Ale jediné, čeho jste schopen, je lhát v přímém přenosu, manipulovat a zbaběle utíkat před zodpovědností. Kdybyste se choval jako chlap, tak tomu rozumím. Stále mluvím prostřednictvím pana předsedajícího. Ale vy kritizujete něco, čeho jste byl sám součástí, a o další věci rozhodne soud.
Tolik ode mě směrem k vám. Měřte stejným metrem, protože jinak se chováte jako zbabělec a alibista. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další v pořadí přihlášených vystoupí paní místopředsedkyně Mračková Vildumetzová. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Jana Mračková Vildumetzová: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové. Kauzu nebo respektive kauzy hnutí STAN shrnuli již moji předřečníci, ať již Andrej Babiš, Alena Schillerová, Karel Havlíček. Všichni ostatní by mohli popřípadě vystoupit, pokud by byl schválen program dnešního jednání. Hnutí STAN, v jehož vedení stojí současný předseda hnutí STAN a současný ministr vnitra Vít Rakušan.
Takže už toho bylo řečeno mnoho a já bych měla ještě dvě roviny, ke kterým bych se ale vrátila, protože bych si dovolila zareagovat na výrok především pana ministra vnitra, který tady hovořil o tom, že policie v současné chvíli pracuje konečně bez politického vlivu. Tak bych byla ráda, kdyby mi to nějakým způsobem doložil, protože jsem přesvědčena o tom, že bývalý pan policejní prezident Jan Švejdar pracoval velmi dobře a zodpovědně. Ráda bych připomněla to, co před několika měsíci řekl přímo médiím. "Neuměl bych pracovat s někým, kdo si vaší práce neváží a kdo vám lže." To řekl bývalý policejní prezident Jan Švejdar.
Já samozřejmě ze své pozice se také snažím poukazovat na některé věci v oblasti Ministerstva vnitra, ať už je to, že jsem v únoru otevřela věc ohledně slučování policejních okrsků. Dnes jsem se také dozvěděla, že nemluvím pravdu, že lžu, že nedochází ke slučování policejních okrsků. Když se dnes podíváte do terénu, tak někteří starostové přímo sepisují písemně petice, že nesouhlasí s tím, aby docházelo právě k tomuto slučování už v souvislosti s tou ukrajinskou uprchlickou krizí. Zároveň jsem mnohokrát poukazovala na to, že nemáme strategii řešení uprchlické krize, a to především s tím, že prakticky starostové, hejtmani nevědí, kdo se na jejich území nachází, jaké mají lidé vzdělání, jaké jsou profese a tyto důležité údaje. Nejdříve mi také bylo řečeno, že tomu tak není, po pár měsících jsme se dozvěděli, že opravdu tyto údaje nemáme a prakticky asi dlouho ještě mít nebudeme.
A nyní k těm dvěma rovinám, které bych tady ráda otevřela. Já jsem v minulosti pracovala na Ministerstvu vnitra jako náměstkyně pro veřejnou správu, jsou mi samozřejmě velmi blízcí starostové a vím, že ministr vnitra má ze svého výkonu funkce přístup k utajovaným informacím. A my za současné situace určitě nemáme garanci, že tyto informace se nemůžou dostat někam dál. Pan ministr vnitra nám na bezpečnostním výboru představil reformu policie a zároveň tam policejním prezidentem, když byla představena, bylo jasně řečeno, že souhlas s touto reformou ohledně oddělení NCOZ a vytvoření nového útvaru, tak ji musí podepsat a schválit ministr vnitra. Pokud ji nepodepíše a neschválí, tak se taková reforma neuskuteční.
Takže já bych chtěla tady otevřít, jakou máme garanci, že si ministr vnitra opravdu uvědomuje vážnost informací, když samozřejmě neustále říká, že po těch všech kauzách by měl být dál ministrem vnitra? Samozřejmě jsou tady jeho kolegové z koalice, kteří říkají také, ať neodstupuje. A já bych si tedy v tuto chvíli dovolila navrhnout jedno řešení, které jsem řekla v úvodu, a to je to, že má přístup k těm utajovaným informacím. Myslím si, že by to určitě - neříkám, že to problém vyřeší, ale určitě by to svým způsobem, jak se říká, vyčistilo trochu vzduch, že bych požádala pana ministra vnitra, aby si požádal o bezpečnostní prověrku Národní bezpečnostní úřad. Myslím si, že z pohledu ministra vnitra by to určitě nebyl problém a určitě by to bylo řešení, protože pokud získáváte bezpečnostní prověrku, tak vás Národní bezpečnostní úřad prověřuje několik let dozadu, třeba deset let dozadu, takže určitě by všechna podezření, o kterých tady hovořil pan ministr vnitra, popřípadě spojená s jeho starostováním nebo spojená s touto kauzou, tak si myslím, že by to bylo určité řešení. Určitě tuto kauzu nevyřeší, to je určitě pravda, ale jsem sama zvědavá, jakým způsobem se pan ministr vnitra k tomu postaví a zda si o tuto bezpečnostní prověrku požádá.
Samozřejmě tou druhou rovinou je, jak jsem řekla, tak jsem bývalá starostka a řada starostů se na mě v tuto chvíli obrací, že ta kauza se samozřejmě propisuje na jejich dobrém jménu, že za nimi chodí občané, jestli i oni jsou popřípadě spojeni s touto kauzou, popřípadě s hnutím STAN. Já jsem v tuto chvíli zaregistrovala, že hnutí STAN bude mít na konci července svůj sněm, kde bude volit nové vedení, a proto bych ještě tady chtěla otevřít to, s čím se v současné chvíli na mě někteří starostové obracejí a zároveň informují o tom, že sepisují výzvu, aby došlo na tomto sněmu k tomu, aby pan předseda hnutí STAN Vít Rakušan zvážil přejmenování této politické strany, protože řada lidí vnímá STAN jako starosty, a my všichni víme, že starostové, když se podíváme na všechny výzkumy, tak vždycky starostové se těší největší důvěře občanů, mají vždycky nejlepší výsledek oproti ostatním. Takže si myslím, že i toto je otázka, která je velmi důležitá a důležitá výzva, kterou by mohl sněm hnutí STAN řešit. Já jsem opravdu přesvědčena, že je nutné ten problém řešit. Jinak samozřejmě tato vláda bude navždy spojená s korupcí a je to nespravedlivé popřípadě vůči ostatním politickým stranám, které jsou v ní zapojené. Ale je to jejich volba, to ony se rozhodly, že budou se starosty dál žít. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak než dám slovo paní předsedkyni, načtu ještě dvě omluvy. Omlouvá se paní Zdenka Němečková Crkvenjaš od 12.18 do 14.00 nebo od 14.00 poté z pracovních důvodů, a pan ministr kultury Baxa se omlouvá dnes od 13 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů.
Teď má slovo paní předsedkyně Pekarová Adamová.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové, zaznělo tady mnohé, tak jenom některá stručná fakta.
Co se týče této kauzy a TOP 09, tak jenom ve chvíli, kdy se někteří dle médií, dle uváděných informací, které jsou údajně z vyšetřovacího spisu, ta kauza jakkoli jenom dotkla našich členů, tak jsme okamžitě vyvodili zodpovědnost. To znamená, politická rovina té věci byla taková, že kdokoli se tam jenom mihl - a chci podotknout, že nejsou ani vyšetřovaní, natož obvinění - tak skončili či byli odejiti. To je zcela jednoznačné vyvození politické zodpovědnosti. Policie nechť koná. Samozřejmě i my chceme, aby co nejdříve věc byla vyšetřena, aby všechny souvislosti z ní byly vyšetřeny a ti, kteří se dopustili trestných činů, tak aby také byli potrestáni zcela po právu tak, jak to má být.
Nicméně když tady od některých slyšíme, že je to kauza neuvěřitelných rozměrů, je z toho vytvářeno něco, co nemá jenom tu lokální pražskou úroveň, ale celostátní, tak si pojďme říci i ta fakta, která tady těmi řečníky často bývají zamlčena. Prostřednictvím předsedajícího k panu poslanci, obžalovanému poslanci Babišovi, byť tady teď není: Tak si nejenom zameťte před vlastním prahem, ale možná si vypláchněte ústa dezinfekcí. Protože kdybyste u vás ve straně vyvozovali tu zodpovědnost úplně stejně, že jenom za to, že někdo se s někým obviněným potkal, tak ve vašem klubu to můžete rozpustit rovnou, protože vy jste obžalovaný a všichni vaši poslanci se s vámi potkávají. Takže rozpusťte klub hnutí ANO v takovém případě, když chcete stejný metr na všechny. Mimochodem, když už jste, opět prostřednictvím předsedajícího, otevřel i téma devadesátek, tak já jsem si stoprocentně jistá, že jsem se nikdy nestýkala s lidmi, jako byli Krejčíř, Pitr, Mrázek. Můžete to samé zaručit i vy? Na vašem místě bych asi mlčela.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: S přednostním právem pan předseda Fiala.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Já mám takový svůj krátký ještě příspěvek, ale když tady vystoupila paní předsedkyně Poslanecké sněmovny ve věci, jak je TOP 09 čistá, jak se očistili a všichni, kteří byli s tímto případem nějak spojeni, tak z toho vyvodili nějakou odpovědnost, tak já tady ještě přečtu, paní předsedkyně, jednu věc. Obviněný Pavel Dovhomilja říká, že europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil společně s Petrem Hlubučkem ze STAN stáli u samotného zrodu organizované zločinecké skupiny. Svědci popisují schůzky Jiřího Pospíšila s Michalem Redlem a také jejich společnou dovolenou v Itálii. Cituji ze serveru Seznam.cz. Takže zkuste to ještě jednou prověřit, jak to teda v té vaší straně máte.
A teď mi dovolte, abych na vás apeloval, vážené kolegyně a kolegové, a požádal vás, abychom schválili program dnešní schůze. A já vám řeknu proč. Když neschválíme program dnešní schůze, tak tato schůze končí a vlastně mohli vystoupit jenom lidé s přednostními právy. Pokud schválíme program této schůze, můžeme v této diskusi pokračovat a můžou vystoupit zástupci i poslaneckých výborů anebo některých jiných důležitých poslaneckých institucí. To je jedna věc.
Druhá věc je, že my bychom chtěli za hnutí SPD v této věci navrhnout vyšetřovací komisi právě k hnutí STAN, a já vám vysvětlím proč. Za prvé v minulém volebním období tady byly vyšetřovací komise k velmi důležitým případům a já jejich význam vůbec nezpochybňuji. Například to byla řeka Bečva a úhyn ryb. Ale jistě chápete, že prorůstání zločinu do vlády a mezi ústavní činitele je ještě daleko výraznější a důležitější než řeka Bečva, byť řeku Bečvu nezpochybňuji a jsem rád, že ta vyšetřovací komise byla a že se učinilo zadost a že jsme udělali všechno, co jsme udělat mohli. Já říkám, pojďme znovu vytvořit vyšetřovací komisi, pojďme se bavit o tom, co se vlastně stalo, jestli to, co se stalo, nemá hlubší příčiny, které bychom měli hledat někde ještě dál, protože vlastně hnutí STAN vlastně vznikalo jako hnutí, které se lobbisticky snažilo naprosto legitimně, transparentně a správně získávat finanční prostředky pro obce a města.
A já si myslím prostě, že i ty samosprávy po tom, co jsme teď viděli a slyšeli, by měl kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad, nějaká autorita. Správy kontrolují, samosprávy kontrolují jenom opoziční zastupitelé. To je sice důležité, ale určitě nemohou vidět úplně do všeho. A já si myslím, že například výsledkem té vyšetřovací komise by bylo i to, že bychom iniciovali novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, který by mohl kontrolovat a podle mě po této věci měl kontrolovat samosprávy, to znamená obce a města, co se tam vůbec děje. Vždyť my to vlastně úplně nevíme.
Takže apeluji na vás, abyste schválili program této schůze, abychom mohli v našem jednání pokračovat a příležitostně dávat i naše návrhy. Možná budete mít také nějaké návrhy. My bychom za SPD chtěli navrhnout vyšetřovací komisi. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Ještě se někdo hlásí? Paní předsedkyně hnutí ANO, klubu hnutí ANO.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dovolte mi takovou krátkou reakci na řadu věcí, které tady zazněly.
No, pane ministře Rakušane, já si dovolím zareagovat na vaše vystoupení, když dovolíte. Děkuju, že tady jste. O jakých vztazích mluvíte toho stíhaného obviněného pána s lidmi, snad jste naznačoval, z hnutí ANO? Odkud máte ty informace? Když říkáte, že nemáte informace ze živých spisů. To jste opakovaně řekl ve veřejném prostoru. Opakoval jste to, pokud si dobře vzpomínám, i dnes. Takže nezlobte se na mě, pak si protiřečíte. Na jedné straně říkáte, že je to jasný důkaz o tom, že se to děje transparentně, bez závislosti a tak dále. Pak tady hovoříte o nějakých vazbách na lidi snad. Já předpokládám, že pokud takové informace máte, tak dávno, dávno je nějakým způsobem uplatníte a budete případně iniciovat další třeba trestní oznámení a tak dále. Ale tohle, co jste tady řekl, je taková jedovatá slina. Ale na mě to působí jako na právníka, teď hovořím už jako právník, velmi podivně, když tady prostě mluvíte o nějakých vazbách, jako byste ty informace měl.
No a teď se podívejme ještě na jednu věc. Vy tady říkáte na jedné straně, že orgány činné v trestním řízení, co je v kompetenci soudu, to jsou všechno věci, se kterými já souhlasím. Ale na druhé straně prostě potom vystoupíte a ukazujete tady na střeše Ministerstva vnitra kalendář se začátkem procesu s předsedou našeho hnutí.
No a teď ještě další fakta. Policie bezesporu, bezesporu musela, když si to srovnáme časově, vyšetřovat tu kauzu a nakonec myslím, že jsem to četla i ve veřejném prostoru, že to trvalo delší dobu, to znamená, logicky ji vyšetřovala za vašeho předchůdce. To znamená za bývalého ministra vnitra Hamáčka. Ale já jsem nezaznamenala z té doby jediný únik v médiích. Jediný nebyl. Nevzpomínám si, že bych o tom někde četla. Jestli ano, tak mě poučte, já si tedy nevzpomínám. Stal jste se vy ministrem vnitra a do dvou měsíců jsme o tom četli tamhle na jednom serveru, který tady nebudu zviditelňovat, tamhle v Deníku N, tamhle, tam a tak dále. A myslím si, že se to těžko dá hodit na advokáty, jak jsem si přečetla v jednom vyjádření, protože v té době se ještě za jejich účasti žádné úkony nekonaly. To znamená, za vašeho ministrování došlo k únikům informací. Tak já předpokládám, že už jste dal podnět na GIBS a už se to šetří. Protože to jsou věci, které by určitě se dít neměly.
K vystoupení paní místopředsedkyně Kovářové jenom takový detail. Ona není právnička, takže to nemyslím nějak ve zlém. Já nevím, kdo jí psal ten projev, ale je potřeba si neplést dva pojmy, a to pojem kolektivní vina a pojem trestní odpovědnost právnické osoby, což je vlastně už dneska součástí platné a účinné legislativy v České republice. To je jenom takový detail, to vůbec nechci, nijak nemyslím osobně.
Tak a dovolte mi ještě jednu věc. Protože jsem tady, zaznělo to z vašich úst, pochopila jsem to i z úst dalších zástupců pětikoalice, že nehodláte dnešní program schválit. Je to velká škoda, protože si myslím, že celá řada mých kolegů mohla vystoupit třeba i na základě té vaší jedovaté sliny, kterou byste třeba specifikoval, a oni se mohli hájit a mohli se prostě obhájit a mohli tady mluvit pražští zastupitelé, kteří jsou současně poslanci, a další, které už jsem jmenovala. Bohužel takhle tu šanci nedostanou. A to si myslím, že je velmi špatně.
Hnutí ANO mělo připraveno, má připraveno usnesení za předpokladu, že byste to přehodnotili a program dnešní schůze schválili. Já vás s tím usnesením seznámím, které bychom bývali navrhovali ke schválení, kdyby bývalo došlo, možná ještě dojde, ke schválení schůze. I když asi nedojde podle vašich vyjádření.
To usnesení znělo následovně: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
za prvé konstatuje, že korupční kauza Dozimetr významným způsobem znevěrohodňuje kredibilitu nejméně jedné z vládních stran, hnutí STAN, a poškozuje dobré jméno České republiky v Evropské unii.
Za druhé konstatuje, že není garantováno, že nebude docházet ke snaze ovlivňovat orgány činné v trestním řízení ze strany ministra vnitra Víta Rakušana, který je zároveň předsedou hnutí STAN, tedy právnické osoby, která může být v souvislosti s kauzou Dozimetr prověřována podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.
Za třetí vyzývá prvního místopředsedu vlády a ministra vnitra Víta Rakušana k vyvození politické odpovědnosti, kdy jako předseda hnutí STAN mnoho měsíců neřešil podněty poukazující na možné korupční jednání, a podal okamžitě demisi.
Za čtvrté žádá předsedu vlády Petra Fialu, aby v případě, že Vít Rakušan nerezignuje na funkci ministra vnitra, sám přistoupil k jeho odvolání z funkce a aby do funkce ministra vnitra nenavrhoval prezidentu republiky jmenovat nejméně po dobu probíhajícího vyšetřování kauzy Dozimetr žádného nominanta hnutí STAN."
A úplně na závěr mi ještě dovolte takové malé povzdechnutí a citaci Tomáše Garrigua Masaryka, který řekl: Nebát se a nekrást. Bohužel někteří ve STANu si to upravili na nebát se a nakrást.
No a vzhledem k tomu, že jste jasně tady dali signál a vyjádřili se, vy konkrétně, další vaši kolegové nepřímo, že nehodláte schválit program této schůze, my se musíme poradit, co dál, a já si beru pauzu na jednání klubu hnutí ANO, jménem hnutí ANO, do 13.30 hodin. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní předsedkyně, špatně jsem rozuměl. Do 13.30? Ještě mám přihlášeného pana ministra vnitra Rakušana. Může vystoupit ještě? Domluvíme se, takže přestávka bude vyhlášena poté. (Souhlas.)
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vaším prostřednictvím k paní předsedkyni Schillerové. Já jsem se musel chvilku teď věnovat heuristice, to znamená sběru informací, abyste mě snad nepodezřívala z nějakých úniků ze spisů.
Za prvé se tedy musím zastat policistů. To, co jste tady řekla, je velmi vážné obvinění. Já nemám žádné informace o tom, že by informace unikaly ze spisů dříve nebo jindy než ve chvíli, když to měli v rukou advokáti. Pokud vy takové informace máte, prosím, poskytněte mi je nebo případně máte právo se obrátit vy sama na příslušné orgány, aby danou věc prověřily. Já mám naopak pocit, že policie v této věci pracovala velmi profesionálně a k žádným únikům odjinud než od advokátů rozhodně nedocházelo.
A potom jste se mě ptala, kde jsem vzal informace o tom, že obviněný Dovhomilja se stýkal i s poslanci - (Poslankyně Schillerová z místa: Nejmenovala jsem.) No a já jsem do té doby také nejmenoval, tak teď jmenuji, aby to bylo jasné - i s poslanci hnutí ANO. Tak tady máme článek nejenom z Deníku N asi dva roky starý, ale máme tady přímo odkaz na tiskovou konferenci v Poslanecké sněmovně, tisková konference poslance Roberta Králíčka a kolegyně Kořanové k efektivnímu využití open source v digitalizaci státu, vystupuje Pavel Dovhomilja, Tomáš Knížek. Takže to je první informace, kterou tady mám. Na té tiskové konferenci jsem nebyl, nevím, jestli proběhla. A za druhé bych chtěl říci, že o tomto už tehdy informoval Deník N. (Poslanec Králíček křičí z místa: Jak to s tím souvisí? Jak se mohu bránit?) Ne, tady byl dotaz paní předsedkyně Schillerové, odkud mám informace o kontaktech s obviněnými, s některými poslanci hnutí ANO. Já na to jenom odpovídám, aniž bych cokoli podsouval. (Poslanec Králíček opět z místa: Tisková konference... Jak se můžeme teď bránit? Akorát jste využil přednostního práva, pane ministře!)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak já prosím kolegy, aby nepokřikovali v sále a případně si vyřešili kontakt mimo jednací sál.
Nyní tu byl procedurální návrh (poslankyně Schillerová upřesňuje z místa, že to nebyl procedurální návrh) resp. žádost paní předsedkyně o pauzu do 13.30. Já jenom chci upozornit, že ve 13.30 začíná 31. schůze Poslanecké sněmovny. I s tímto vědomím, že nestihneme hlasovat o programu, si tuto přestávku berete? Jenom aby mezi námi bylo jasno. (Poslankyně Schillerová souhlasí.) Dobrá.
Já tedy vyhlašuji pauzu a připomínám, že ve 13.30 bude zahájena 31. schůze Poslanecké sněmovny. Setkáme se tady ve 13.30.
(Schůze přerušena ve 12.41 hodin.)
Aktualizováno 21. 11. 2024 v 12:57.