Čtvrtek 29. února 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Klára Dostálová)
115.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
0souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Kamerunskou republikou
o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku
v oboru daní z příjmu, která byla podepsána v Yaoundé dne 7. února 2023
/sněmovní tisk 583/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal pan ministr financí Zbyněk Stanjura. Prosím.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Předkládám smlouvu o zamezení dvojímu zdanění s Kamerunskou republikou, která byla podepsána loni 7. února. Ve vzájemných daňových vztazích mezi Českou republikou a Kamerunskou republikou existuje v současně době bezesmluvní vztah. Česky bychom řekli, že neexistuje smluvní vztah.
Vztahy mezi Českou republikou a Kamerunskou republikou jsou na velmi dobré úrovni. Kamerunská ekonomika představuje významnou část hospodářského potenciálu střední Afriky, což se odráží i v narůstajících vzájemných obchodních vztazích mezi našimi zeměmi. Lze předpokládat, že postavení této země mezi našimi hospodářskými partnery v Africe bude dále posilovat. V roce 2018 obrat vzájemného obchodu činil 520 milionů, v roce 2022 to bylo 725 milionů.
Tato komplexní daňová smlouva pokrývá zdaňování a vyloučení mezinárodního dvojího zdanění všech možných druhů příjmů, standardně také upravuje základní formy spolupráce mezi příslušnými úřady obou zemí včetně možnosti neformálního řešení sporů případně vzniklých při jejím provádění a možnosti výměny informací, a rovněž tak zásadu nediskriminace.
Smlouva byla připravena na základě vzorových modelů OECD a OSN, přičemž samozřejmě reaguje i na vnitřní daňové předpisy obou zemí. Lze konstatovat, že text smlouvy plně odráží vývoj a trendy v mezinárodní daňové oblasti. Smlouva nenahrazuje vnitrostátní daňové předpisy smluvních států a nemůže tak založit novou daňovou povinnost, ale pouze povinnosti vyplývající z vnitrostátních předpisů upravuje. Přispívá tak k objektivnímu rozdělení práva na daň z jednotlivých druhů příjmů mezi oba státy, tj. mezi stát zdroje příjmů a stát rezidence jeho příjemce, vlastníka.
Dovoluji si vám navrhnout, aby Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas s ratifikací této mezinárodní smlouvy. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Prosím zpravodaje zahraničního výboru, poslance Jiřího Strýčka, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 583/1. Pane zpravodaji, prosím.
Poslanec Jiří Strýček: Dobré poledne, vážené kolegyně, vážení kolegové, členové vlády. Já bych si dovolil načíst usnesení zahraničního výboru, který se návrhem této smlouvy zaobíral na své 26. schůzi dne 11. ledna 2024:
"Po odůvodnění JUDr. Ing. Stanislava Kouby, vrchního ředitele sekce daně a cla Ministerstva financí, zpravodajské zprávě poslance Ing. Strýčka a po rozpravě zahraniční výbor
I. doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Kamerunskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, která byla podepsána v Yaoundé dne 7. února 2023;
II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;
III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru."
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji. Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Zeptám se, zda se někdo hlásí z místa? Není tomu tak, rozpravu ukončuji.
Zeptám se na zájem o závěrečná slova? Není tomu tak.
Přikročíme tedy k hlasování. Již jsem gongovala pro kolegy.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 48, přihlášeno 145 poslankyň a poslanců, pro 118, proti nikdo. Návrh byl přijat a já konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Dostáváme se k bodu
Aktualizováno 21. 11. 2024 v 12:57.