Úterý 22. října 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Skopeček)
1.
Vládní návrh zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 824/ - zkrácené jednání
Před projednáním vládního návrhu zákona je potřeba, nebo měli bychom podle § 99 odst. 5 posoudit, zda jsou podmínky pro projednání zmíněného návrhu zákona ve zkráceném jednání. Já k tomu otevírám rozpravu, hlásí se paní poslankyně Šafránková? Nikoliv. Tak to byl omyl. Chci se zeptat, zda se hlásí do rozpravy k tomuto tématu nikdo jiný? Pokud se nikdo do rozpravy nehlásí, rozpravu končím a přikročíme k hlasování.
Já vám přednesu návrh usnesení, ten zní: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že nadále existují podmínky pro projednávání vládního návrhu zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona č. 111/2006. Sb. o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 824, ve zkráceném jednání."
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takové usnesení, až stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo Je proti?
Hlasování číslo 49, bylo přihlášeno 188 poslanců, pro hlasovali 162, proti nikdo. Návrh byl tedy schválen.
Nyní otevírám tento bod a předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Pane vicepremiére, prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Dobrý večer, vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já si k tomuto sněmovnímu tisku 824 dovolím dát velmi stručný a jasný úvod. Děkuji i za tu vůli projednat toto ve zkráceném řízení v rámci stavu legislativní nouze, protože si myslím, že každý chápeme smysl toho zákona s ohledem na pomoc domácnostem zasažených po povodních, které proběhly, a ta změna a ta pomoc spočívá v základních principiálních věcech, a to je rozšíření možnosti poskytování ošetřovného tak, aby toto ošetřovné mohlo být poskytováno do 31. března příštího roku bez těch omezení, které tam jsou dnes z pohledu dnů čerpaných během roku, a to jak v případě rodičů, kteří mají děti, tak i v případě těch dospělých osob, které pečují o osobu blízkou a ať už v případě uzavřeného školského zařízení, nebo v případě uzavřeného pobytového zařízení, musí řešit to... (V sále je hluk.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, pane vicepremiére, rozumím. Míra hluku v sálu je taková, že není možnost pokračovat v projednávání. Prosím kolegyně a kolegy, aby se utišili a umožnili vám v klidu pokračovat.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Tak, aby toto bylo možné poskytovat s ohledem na ty potřeby v tom území, protože některá školská zařízení, některá sociální zařízení mohou být v tomto období uzavřena, případně mohou se na několik dnů třeba dostat do situace, že budou uzavřena. Také chceme poskytovat toto ošetřovné i zaměstnancům činných(?) na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, jsou-li účastny nemocenského pojištění.
Dále také chceme umožnit pečujícím osobám se vystřídat i vícekrát v rámci této podpůrčí doby, a to platí i pro více než dvě oprávněné osoby. Chceme umožnit vyplácet ošetřovné za jednotlivé měsíce, přičemž na předepsaném tiskopise za příslušný měsíc zaměstnanec bude uvádět dny, v něž o dítě pečoval. Také přistupujeme ke zjednodušení nevyžadovat potvrzení školy či školského zařízení o jeho uzavření a místo toho umožnit pojištěnci doložit uzavření tohoto zařízení jeho prohlášením, a tak dále s tím, že dopad do státního rozpočtu odhadujeme, že může být v maximální výši 300 až 350 milionů korun.
Další úprava, která se týká tohoto sněmovního tisku, se týká zákona o pomoci v hmotné nouzi. Tady jednoznačně chceme jasně definovat, že nárok na dávku mimořádné okamžité pomoci vzniká pouze tehdy, pokud osoba, případně osoby s ní společně posuzované jsou nuceny za úhradu využívat dočasné náhradní ubytování proto, že v důsledku povodní se stala stavba, ve které do té doby trvale bydlely, neobyvatelnou nebo ji bylo nutné odstranit a zároveň nemohou vzhledem k okolnostem a své situaci využít jiné vhodné náhradní ubytování než dočasné náhradní ubytování za úhradu. To znamená je to specifické opatření, kterým chceme podpořit úhradu, vyřešit úhradu nákladů lidí, kteří ztratili střechu nad hlavou, nemají kde bydlet. (V sále je opět hluk.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, pane vicepremiére, rozumím. Opakovaně prosím kolegy a kolegyně, kteří se nechtějí věnovat tomuto poměrně důležitému bodu i v pravé části Poslanecké sněmovny, prosím kolegyně a kolegy, aby se utišili a případně přenesli svoji diskusi mimo sál.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Tak, aby u těchto domácností, které nemají tu střechu nad hlavu a nemají opravdu kde bydlet, jsme umožnili podporu, to náhradní ubytování, částkou měsíčně na jednu osobu 15 000 korun, na dvě osoby 18 000, na tři osoby 21, na čtyři a více osob 24 000 měsíčně však do výše prokázaných nákladů. Tak.
Dále také řešíme touto úpravou ještě také to, abychom byli schopni podpořit domácnosti tam, kde víme, že bude ten souběh nákladů na energie z důvodu vysoušení, vytápění, dneska by ta částka měsíčně byla maximálně ten dvacetinásobek životního minima, tedy 97 200. My to navyšujeme na čtyřicetinásobek, to znamená 194 400, tak, abychom byli schopni plně pokrýt tu topnou sezónu, pokud by docházelo až k takto vysokým nákladům, což určitě nelze vyloučit.
Takže to je další úprava, kterou reagujeme na to, jak efektivně podpořit tyto domácnosti zasažené povodněmi. To nám v tom portfoliu té nabídky mimořádné okamžité pomoci chybělo, proto to tam doplňujeme.
Děkuju za pozornost a budu vás prosit o podporu. Děkuju vám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju, pane ministře. A dodávám, že výbor pro sociální politiku, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedkyně, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 824/1.
A nyní poprosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro sociální politiku, pan poslanec Vít Kaňkovský, a informoval nás o projednání tohoto návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy nám odůvodnil. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, vážení kolegové, kolegyně, vážení členové vlády, jak už avizoval pan místopředseda, tento legislativní tisk je navržen ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze, a proto z rozhodnutí předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové dnes zasedl na své mimořádné 55. schůzi výbor pro sociální politiku k tomuto sněmovnímu tisku, projednal tento návrh zákona a přijal usnesení, se kterým bych vás rád seznámil.
Jde o 205. usnesení výboru pro sociální politiku z dnešní 55. schůze k vládnímu návrhu zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona číslo 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 824.
Po úvodním slově zástupkyň Ministerstva práce a sociálních věcí, paní vrchní ředitelky Ivy Merhautové a vrchní ředitelky Dany Roučkové, zpravodajské zprávě poslance Víta Kaňkovského a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za
I. Navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby se konala obecná rozprava o návrhu zákona.
II. Navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby se vedla podrobná rozprava ke všem částem návrhu zákona.
III. Navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby své jednání k tomuto návrhu zákona ukončila nejpozději do 19 hodin dne 22. 10. 2024. To se domnívám, že možná úplně nestihneme.
IV. Doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona číslo 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 824.
V. Zmocňuje zpravodaje výboru, aby se stanoviskem výboru seznámil schůzi Poslanecké sněmovny a ve spolupráci s Legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.
Jenom nad rámec tohoto usnesení. Na výboru jsme jednali o jednom pozměňovacím návrhu, se kterým vás potom seznámí paní místopředsedkyně výboru Lucie Šafránková, věcně jsme se s ním ztotožnili, nicméně kvůli některým legislativním úpravám bude načten v nové podobě společně několika poslanci. Tolik za mě, děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju, pane poslanče. A jak jste naznačil i ve své řeči, nyní rozhodneme, zda povedeme obecnou rozpravu o návrhu. Já tedy přivolám gongem kolegy.
A připomínám, že nyní budeme rozhodovat o tom, jestli povedeme o předloženém návrhu obecnou rozpravu.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, abychom vedli o předmětném zákoně obecnou rozpravu, ať stiskne tlačítko zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 50, bylo přihlášeno 187 poslanců, pro hlasovalo 128, proti byl jeden. Návrh jsme přijali.
A já tedy podle odhlasovaného postupu otevírám obecnou rozpravu, do které se v této chvíli hlásí jako první paní poslankyně Šafránková.
Tak, paní poslankyně, máte slovo. A kolegy a kolegyně znovu poprosím, aby udržovali v sále klid tak, abyste mohla v klidu mluvit.
Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi opravdu jen krátké stanovisko za náš klub, který pomoc občanům zasaženým povodněmi podporuje. Za nás je důležité, aby tato pomoc byla opravdu rychlá, efektivní, protože ti lidé často mají opravdu vážné problémy, nemají střechu nad hlavou, o kterou přišli.
Takže je opravdu nutné, aby ta pomoc byla velmi rychlá. Samozřejmě proto podporujeme i prodloužení doby, po kterou bude vymezený okruh rodičů pobírat ošetřovné na období, kdy budou v přímém důsledku povodní uzavřeny školy, školky a další pobytová zařízení pro děti a mládež s nejrůznějším zdravotním postižením. Tento návrh vlastně už známe. Obdobně už jsme ho zažili i v období covidu, kde jsem sama byla spoluautorkou několika návrhů, co se týká ošetřovného i tak, aby ho mohli čerpat i nejbližší příbuzní dítěte, i když s ním nežijí ve společné domácnosti a podobně.
V tomto návrhu však bylo zapomenuto na to, že i živnostníci, kteří platí nemocenské pojištění, by měli mít v době uzavření škol a školek svých dětí nárok právě na ošetřovné. Z tohoto důvodu jsem podala pozměňovací návrh, o kterém už tady hovořil pan předseda Vít Kaňkovský. Po jednání sociálního výboru došlo k dohodě a tento pozměňovací návrh podávám současně s Jiřím Navrátilem, Vítem Kaňkovským a dalšími. Jsem moc ráda, že se nám takto podařilo najít shodu a podporu pro tento návrh, protože si myslím, že je velice důležité, aby nikdo z lidí, kteří byli zasaženi takto katastrofickými ničivými povodněmi, nebyl opomenut. Takže vás prosím o podporu tohoto našeho návrhu. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, paní poslankyně. Nyní se hlásí do obecné rozpravy pan poslanec Navrátil. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Milé kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych na tomto místě, prostřednictvím pana předsedajícího, poděkoval kolegyni Lucii Šafránkové za to, že opravdu upozornila na to, že v zákoně jsme opomenuli osoby samostatně výdělečně činné. Hlavně ty - to je tedy důležité zdůraznit - osoby samostatně výdělečně činné, které si platí nemocenské pojištění. Na ty se opravdu zapomnělo. Proto jsme přijali její pozměňovací návrh a tak, jak již Lucie zde zmínila, bylo řečeno, že tam bylo pár legislativních chyb. Dohodli jsme se tedy, že během dnešního dopoledne vypracujeme obdobný pozměňovací návrh, který bude tělem toho, co paní kolegyně Šafránková vypracovala, ale bude to učesáno tak, aby to legislativně odpovídalo tomu, abychom jej dneska mohli přijmout.
Tento pozměňovací návrh je tedy podáván poslanci Jiřím Navrátilem, Lucií Šafránkovou, Vítem Kaňkovským, Janou Bačíkovou, Pavlou Pivoňkou Vaňkovou a Martinem Dlouhým. Co se týká dopadu do státního rozpočtu, očekává se zvýšení výdajů na ošetřovné maximálně v řádech jednotek milionů korun. Já se samozřejmě ještě po podrobné rozpravě přihlásím k tomuto pozměňovacímu návrhu a budu vám vděčný za to, když jej podpoříte. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Nyní se s faktickou poznámkou hlásí pan poslanec Kohajda. Pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Michael Kohajda: Děkuji, pane předsedající. Dobrý večer, vážení členové vlády, pane ministře, dámy a pánové. Já bych jenom krátce v těch dvou minutách velmi poděkoval za to, že vláda tak rychle připravila i tento návrh, který pomáhá lidem zasaženým povodněmi. Já jako poslanec ze Šumperka jsem objížděl Šumpersko a Jesenicko a chtěl bych poděkovat všem, samozřejmě primárně členům vlády, že tak rychle přijeli do zasažených oblastí, že se přijeli osobně podívat na to, jaké jsou dopady povodně, že opravdu přijeli ještě v tom týdnu. Určitě bych rád poděkoval panu ministru Jurečkovi, panu ministru Výbornému, panu ministru Hladíkovi a i ostatním ministrům za to, že skutečně přijeli za těmi lidmi. Myslím si, že pro ně to byla velká morální vzpruha. Opravdu ještě jednou bych chtěl poděkovat za to, že tak rychle byly připraveny příslušné legislativní návrhy, které jim skutečně pomohou. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče, za dodržení času. Ptám se, zda se ještě někdo další hlásí do obecné rozpravy? Nikoho takového nevidím, takže obecnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova pana ministra či zpravodaje? (Ne. Ne.) Nikoliv. Otevírám podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. O slovo se přihlásil pan poslanec Navrátil do podrobné rozpravy.
Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já se odkáži k tomu, co jsem hovořil v podrobné rozpravě, a přihlašuji se tedy k písemnému pozměňovacímu návrhu, který je pod sněmovním tiskem 516/0. Týká se tedy doplnění sněmovního tisku číslo 824, kdy doplňujeme takzvaně osoby samostatně výdělečné činné, které podle zákona platí nemocenské pojištění, aby taktéž mohli čerpat ošetřovné od doby povodní. Je to tedy pozměňovací návrh poslance Jiřího Navrátila, Lucie Šafránkové, Víta Kaňkovského, Jany Bačíkové, Pavly Pivoňky Vaňkové a Martina Dlouhého. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče a ptám se, zda se někdo další hlásí do podrobné rozpravy? Nikoho takového nevidím, podrobnou rozpravu končím. Ptám se, zda je v tuto chvíli zájem o závěrečná slova? (Ministr: Ne. Zpravodaj: Ano.) Ano, pan zpravodaj.
Poslanec Vít Kaňkovský: Ještě jednou dobrý večer, kolegyně, kolegové. Já jenom z pozice zpravodaje bych i po dohodě nebo respektive konzultacích se zástupci koalice i opozice si dovolil navrhnout, abychom bezprostředně po ukončení druhého čtení pokračovali ve čtení třetím.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji pěkně. Na to jsem se chtěl zeptat. Pokud jsme ve stavu, že můžeme pokračovat, tak tomu nic nebrání. Končím tedy druhé čtení tohoto návrhu. Protože podle § 99 odst. 7 zákona o jednacím řádu můžeme ve zkráceném jednání následovat třetím čtením návrhu zákona bezprostředně po čtení druhém, zahajuji tedy třetí čtení předloženého vládního návrhu zákona. Očekávám, že zpravodaj, pan poslanec Vít Kaňkovský, bude spolu se mnou sledovat u stolku zpravodajů rozpravu, kterou tímto otevírám. Jestli dobře chápu, tak se pan poslanec hlásí s přednostním právem.
Poslanec Vít Kaňkovský: Vážené dámy, vážení pánové, byl načten jeden pozměňovací návrh kolegy Navrátila, paní kolegyně Lucie Šafránkové a dalších. Žádné další pozměňovací návrhy načteny nebyly.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Já se zeptám, jestli se ještě někdo další hlásí do rozpravy? Nikdo další se do rozpravy nehlásí, rozpravu tedy končím. Předpokládám, že ani v tuto chvíli není zájem o závěrečná slova, nicméně ještě jednou poprosím. (Ministr: Ano.) Je? Ano. Tak za navrhovatele pan ministr.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Budu velmi stručný. Chci moc poděkovat, protože u těch nástrojů pomoci se ukázalo, že tady jsou tato tři místa, která je potřeba vyřešit, doplnit tak, aby ti lidé mohli tu situaci zvládnout. Přes ty mopky už je dneska distribuováno zhruba 400 milionů korun. Tak to nechci prodlužovat. Díky za ten konsensus, který tady je.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji panu ministrovi a nyní poprosím ještě jednou pana poslance Víta Kaňkovského, aby nás seznámil s procedurou hlasování, byť, jak jsem vyrozuměl, ta bude velmi jednoduchá. Přesto ho o to prosím a dostaneme se k hlasování.
Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, členové vlády, jak už jsme avizovali, je zde jeden pozměňovací návrh. Legislativně technické úpravy navrženy nebyly. Proto si dovolím navrhnout hlasování o jednom podaném pozměňovacím návrhu kolegy Navrátila, kolegyně Šafránkové a dalších a dále pak hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, to je logický postup. Jenom pro formu se zeptám, zda je někdo, kdo navrhuje jiný postup? Myslím si, že to ani nelze, takže budeme postupovat podle toho, jak jste navrhl. Nyní tedy budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu, který byl představen. Já se zeptám... Ano, slyším, zájem o odhlášení. Všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se identifikačními kartami přihlásili znovu.
Počet přihlášených se pomalu ustálil a znovu opakuji, že nyní budeme hlasovat o pozměňovací návrhu, jediném k tomuto zákonu, který vám byl představen.
Zahajuju hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Stanovisko? Pardon, pardon, tak prohlašuju hlasování za zmatečné, zapomněl jsem na stanovisko překladatele. (Předkladatel: Kladné.)
Kladné. Tak to je dobrá zpráva.
Tak zahajuji ještě jednou hlasování o tomto pozměňovací návrhu. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 52 bylo přihlášeno 177 poslanců, pro hlasovalo 177, nikdo nebyl proti. Tento pozměňovací návrh byl přijat.
Jestli se nemýlím, tak nyní bychom měli hlasovat o zákonu jako celku. Je to tak. Přednesu vám návrh usnesení, ten zní, že "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas vládním návrhem zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona č. 111/2000 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 824, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh usnesení, ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 53 bylo přihlášeno 178 poslanců, pro hlasovalo 178 poslanců, nikdo nebyl proti. Návrh byl přijat a já konstatuji, že jsme s návrhem zákona vyslovili souhlas, a končím projednávání tohoto bodu.
Budeme pokračovat dalším bodem našeho schváleného programu
Aktualizováno 22. 1. 2025 v 11:36.