Středa 30. října 2024, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze

(Schůze zahájena v 12.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 117. schůzi Poslanecké sněmovny.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Náhradní karty a jejich čísla platí tak, jak bylo řečeno na 115. schůzi.

Tuto schůzi jsem svolal, respektive paní předsedkyně, podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 80 poslanců. Pozvánka vám byla zaslána v pátek 24. října tohoto roku, a to elektronickou poštou. (Hluk v jednacím sále.)

 

Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili paní poslankyni Renátu Zajíčkovou a pana poslance Pavla Žáčka. Má někdo nějaký jiný návrh?

Pokud ne, zahájil jsem hlasování a táži se, kdo je pro? Proti?

Hlasování 1. této schůze, přihlášeno bylo 163 poslanců a poslankyň, pro 162. Tento návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že jsme ověřovateli 117. schůze Poslanecké sněmovny určili paní poslankyni Renátu Zajíčkovou a pana poslance Pavla Žáčka.

V tuto chvíli ještě načtu omluvy, jsou dvě. Z pracovních důvodů se od 11 do 12 hodin omlouvá Jaroslav Dvořák a od 14 hodin z osobních důvodů Vladimíra Lesenská.

Než přistoupíme ke stanovení pořadu schůze, připomínám, že pokud by jednání pokračovalo i po 14. hodině, byla by od 14 do 15 hodin vyhlášena polední pauza. Zároveň by proběhla v této pauze schůze organizačního výboru.

V tuto chvíli mám ale s přednostním právem přihlášeného pana předsedu Marka Bendu. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já věřím tomu, že dnešní projednávání programu bude racionální, ale přesto pro jistotu, kdyby byly nějaké nápady na pokusy ho prodloužit do nekonečných časů, navrhuji, abychom si teď procedurálně odhlasovali na návrh čtyř koaličních klubů, že jednáme i po 19. a 21. hodině. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano a já nechávám hlasovat tento procedurální návrh.

 

To znamená, budeme hlasovat, abychom pokračovali v jednání i po 19. a 21. hodině.

Zahájil jsem hlasování a táži se vás, kdo je pro? Proti?

Hlasování číslo 2, přihlášeno bylo 171 poslanců a poslankyň, pro 88, proti 78. Tento návrh byl přijat.

 

V tuto chvíli pokračujeme s přednostními právy. Na řadě je pan místopředseda Karel Havlíček (Místopředseda Havlíček není v sále.); takže v tuto chvíli ho dávám do pořadí za a v tuto chvíli je s přednostním právem přihlášen pan předseda hnutí ANO Andrej Babiš. (Ze sálu odcházejí poslanci z pravé části sálu a většina členů vlády. Hluk přetrvává.) Tak, pane předsedo, jste přihlášen s přednostním právem. Než začnete, tak já poprosím i z pravé části sálu i z levé o ztišení; pokud máte své diskuse, tak abyste je přednesli dopředu předsálí. A vám dávám slovo, pane předsedo. Prosím.

 

Poslanec Andrej Babiš: Takže dobrý den, vážení spoluobčané, dámy a pánové, myslím, že všichni víme, o co jde. Budeme zase hrát tu hru, kde tahle vláda, která nemá ráda lidi, protože to nejde jenom o důchodce, ale to jde i o zaměstnance a samozřejmě i mladí lidé jsou zaměstnanci a jednou půjdou do důchodu. Takže tady bude ta hra, že něco projednáváme, ale dobře víme, že tahle vláda v podstatě nechce nic projednávat. A my samozřejmě jako hnutí ANO nechceme dovolit, aby tenhle podvod na lidi, na zaměstnance, na důchodce, ta propaganda, ta vládní propaganda - a dnes zase máme článek v Novinkách, to je provládní dezinformační kanál, stejně jako Seznam Zprávy vždycky píše, když máme rozpočet, něco v prospěch téhle vlády, tak dneska zase máme článek o tom vlastně, že chybí peníze. No, tak to je zajímavé, že nechybí peníze pro vládní koalici, která si navrhla, a má to v rozpočtu, navýšení platů o 13,7 procenta, desítky tisíc navíc pro naše ministry a vedení Sněmovny a pro všechny.

Takže žádná reforma to není. Žádná reforma to není. Je to o tom, že stávající důchodci přijdou o peníze a budoucí důchodci, zaměstnanci budou pracovat déle a za míň peněz. To je všechno, vážení spoluobčané, to je všechno, co tahle nejhorší vláda, nejprolhanější vláda v historii této země vlastně tady znovu předkládá. Údajně nám dali nějaký čas a už dnes ví, kdy nás převálcují v hlasování.

Takže je důležité, aby naši spoluobčané slyšeli nás, protože nás je slyšet stále méně, protože propaganda funguje, dezinformace, strašení. Mimochodem o tomto straší už nevím, snad už od roku 2006, vždyť to je klasika. Ještě za Kalouska strašili a potom odéeska strašila. Stále straší, že nebudou peníze pro důchody. No, to je zajímavé, že za nás vždy byly a my jsme měli přebytkový důchodový účet 2018, 2019 a ještě 2021 byl vyrovnaný. Takže nikdo se nebude divit, že tady mám připraven hezký projev, abych znovu lidem řekl tu pravdu, kterou se samozřejmě nedozví, protože většina médií podporuje pětikoalici, a máme tady jednou partu, která nám tady vládne a ovládla vlastně všechno.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, dnes jsme se tady sešli, abychom probrali paskvil, který Fialova vláda honosně nazývá důchodovou reformou. Není to žádná reforma, to už jsem řekl. Můžu vás všechny ujistit, že se ale nebudeme zabývat skutečnou reformou, to už jsem také řekl, protože ta by musela zahrnovat strategické uvažování a návrhy na zvýšení příjmů do státní kasy, ochranu našich seniorů a úctu a péči o ty, kteří naši zemi vybudovali. Tak o to tady jde, že kdo vybudoval tuto zemi a kdo si zaslouží důstojný důchod.

Pan Stanjura tady opakovaně vystoupil a řekl, že důchodci, já jsem také důchodce, že jsme hospodářská škoda, že děláme tady škody. Neuvěřitelná drzost. To kdybych já někdy řekl, tak provládní média to opakují od rána do večera.

To, čeho jsme ze strany vládní koalice svědky, je snaha znovu okrást seniory poté, co Fialova vláda hned zkraje důchodce obrala o 1 000 korun měsíčně pod zástěrkou toho, že jim vlastně vláda pomáhá. A pan prezident jim přitom svítil. Pan prezident přece řekl a mohl tomu zabránit, že vlastně je to neústavní a že je to špatně a že když to hnutí ANO nepodá na Ústavní soud, že on to podá. No tak proč to neudělal? On se na tom podepsal a potvrdil to, co všichni víme. A po jeho projevu v pondělí nikdo o tom nemá pochybnosti, že je součástí této pětikoalice. Takže, vážení důchodci, nás všechny obrali o 1 000 korun měsíčně od července 2023. Takže pokud dobře počítám, my všichni důchodci jsme už přišli o 6 000 korun. A samozřejmě se to napočítává. A je neuvěřitelné, jak se to prezentovalo, je neuvěřitelné, jak rozhodl Ústavní soud. Ale dobře víme, že je to všechno jedna společná parta, která teď bude společně strašit před hnutím ANO, a všichni se budou tvářit, že zapomněli, že jsme byli ve vládě a že za nás důchodci jsme jich měli v programovém prohlášení vlády, které jsme taky plnili.

Pánové Fiala s Jurečkou dokola opakují, že jde o reformu, jako by snad šlo o nějaký zásadní krok směrem k budoucnosti, který zajistí důstojné stáří našim občanům. Jenže tato vláda nikdy neměla v úmyslu docílit, což dokazuje skutečnost, že se ohledně důchodů bavíme o jedné jediné věci, o škrtech, protože tato arogantní, asociální a naprosto neschopná vláda s naprosto směšným, prolhaným a nekompetentním premiérem nic jiného neumí. Fialova vláda nemá zájem na tom, aby zlepšila život našich seniorů. Místo toho se vládní politici zcela nevybíravě zaměřili na to, aby naše důchodce odrbali, kde se jen dá. Hned začali, jak nastoupili - slevy pryč a tak dále. Raději než chránit ty, kteří tuto zemi vybudovali, je vláda trestá. A já jsem naprosto přesvědčený, že je trestá proto, že řada našich důchodců volí hnutí ANO. Ano, o tom jsem přesvědčen, o tom jsou nějaké průzkumy, a proto důchodci jsou nepřítelem této vlády, ale byli nepřítelem pravice, vždy i v minulosti. Hospodářská škoda, jak říká pan Stanjura. Nikomu to nevadí, nikomu nevadí, že tady někdo uráží 3 miliony důchodců, že způsobili hospodářskou škodu. Tak se trošku podívejte v naší zemi, co tady bylo postaveno a kdo to všechno postavil? Kdo se o to zasloužil?

Chci připomenout, že premiér Fiala a jeho koaliční partneři se před volbami holedbali tím, že současný důchodový systém stabilizují a že ke zvýšení věku odchodu do důchodu ani k omezování valorizací nedojde. Slibovali, že českým seniorům zajistí důstojné stáří a jejich předvolební rétorika byla plná ujištění, jak jsou důchody pro tuto vládu prioritou. I po volbách Fialova vláda slibovala udržet stávající valorizační mechanismus důchodů a premiér výslovně v listopadu 2022 prohlásil, že ohledně důchodového věku 65 let se za dobu působení mé vlády, cituju, se v tomto ohledu nebude nic změnit a nejsou pro to ani důvody. Jako obvykle, vážení spoluobčané, lhali. Oni lhali před volbami, lžou po volbách, lžou vždycky ráno, na oběd, večer, stále lžou. Vždyť to, co vidíme na sítích, ty různé vlastně posty, je to fakt směšné, ale oni se nestydí, že stále lžou. Stejně jako když slibovali, že nebudou zvyšovat daně, že nebudou zvyšovat zadlužení, ano, udělali největší zadlužení - více než tři a půl vlád před nimi, že budou bojovat proti ilegální migraci, že nedopustí zákaz spalovacích motorů, že budou v Evropě hájit české zájmy. Tak to byli všechno lži.

A pan premiér a pan ministr by nám rádi namluvili, že jejich v uvozovkách reforma je nutný krok. Zodpovědné řízení státu v těžkých časech. Ano, v těžkých časech, které oni způsobili. A to hlavní selhání této vlády bylo, že dopustila, že naši zemi ovládají výrobci elektřiny. A není jich moc. Tam to všechno začíná. Divíte se kolik stojí máslo? Tak se zeptejte těch krav, proč mají drahé mléko? Ať se zeptají v Bruselu, proč Brusel je chce zničit? A myslíte si, že na výrobu másla není potřeba elektřina? Tak pan premiér zatím objevil jen tu nutellu. A jde to dál, protože samozřejmě koalice se rozpadá, lobbisti běhají, různé pozměňováky. A stále máme nejdražší elektřinu v Evropě. Stále.

Takže oni si vymysleli, že je tady nějaká krize. Ano, oni ji způsobili. Průmysl padá, vidíme dnes zveřejněné vlastně poslední číslo HDP. A říkají, že musíme přece něco dělat. Jinak prý rozpočet důchodů nebude udržitelný. No tak Jurečka, ten nám tady vykládal, co bude v roce 2050 a tenhle zákon vlastně ty změny, které stále oni mění, jednou vlastně bude prodlužování věku, až nevím do kdy, do 70, potom je zase 67 potom jsou nějaké kategorie, že můžou jít předčasně, potom ne, potom to tam dají pár minut před hlasováním. Neuvěřitelné, neuvěřitelné. Takže oni lžou.

A pokud nás příští rok zvolíte a budeme ve vládě, my tohle všechno změníme a budou zase zaměstnanci, lidi a důchodci pro nás prioritou. Tvrdí tady pan Fiala, že rozpočet je neudržitelný, ale my dobře víme, jak oni manipulují. Vždyť oni manipulují všechno! Oni lžou o deficitu, ano? Oni lžou o inflaci, on se vybere na staťák, ano, ten tam stojí v pozoru, ten ředitel, protože je podřízený pana premiéra, no, tak to nějak upraví. Ale Eurostat jste neupravili a lhali jste o inflaci, lhali jste o rozpočtu, lžete stále. Takže je to úplně neuvěřitelné, že ta vaše média provládí vám všechno tolerují.

Fialova vláda dobře ví, že na důchody se prostředky najít dají, pokud by chtěli. No, vždyť ty média nás z toho zkoušejí stále. A jak byste to dělali vy? A kde byste vzali ty peníze? A my jim odpovídáme: ta šaškárna s jednáním o důchodové reformě na Hradě. To bylo co? My vám máme radit? Vždyť jste říkali před volbami, že všechno umíte, že všechno zvládnete. A co my uděláme s důchody? No tak to se dozvíte v našem volebním programu. Za nás důchodci i zaměstnanci se měli dobře, bylo líp. A pokud nás volíte do vlády, tak bude zase líp, protože tahle vláda, co tady předvedla, to je úplně neuvěřitelné. Takže samozřejmě je to o penězích.

O čem byla ta komise? A mimochodem, my jsme měli v programu, že zřídíme tu komisi. Ale to jsme netušili, když přišla Maláčová a navrhla za předsedkyni komise tu kšeftařku s tituly, že tam šla jenom kvůli tomu, aby se zviditelnila a kandidovala na prezidenta. A když jsme se po několika jednáních důchodové komise ptali - fajn, takže výdajová stránka je jasná, kde na to vezmete peníze? No tak potom už nebyli schopni odpovídat a na jednání ani nepřišli. Jo? Takže jenom zase PR úplně stejné a není divu, že ta paní je teď součástí této pětikoalice. Jenom kecy v kleci, sliby a nic.

Takže peníze, ano. Ale tahle vláda má jiné priority. Stíhačky za stovky miliard, ne? 500 miliard do obrany fajn, ano, Ukrajina, církevní restituce plně valorizované dle inflace. Těm jste nevzali peníze, ale důchodcům jo. A samozřejmě vláda důchody - tu formuli snižuje. Takže na válku a na vyzbrojování není problém spláchnout stovky miliard, ale naše důchodce chce Fialova vláda sedřít z kůže.

Vláda vůbec nemyslí na to, aby do důchodového systému získala peníze. Zcela stupidně zrušila EET, které přinášelo do státní kasy až 20 miliard ročně. Mohla by bojovat proti šedé ekonomice, kde naši státní kasu ročně obírá šedá ekonomika o desítky, možná stovky miliard korun. Kdo tady od revoluce zavedl opatření, která přinesla stovky miliard do kasy? Já jsem to udělal jako ministr financí - kontrolní hlášení, Daňová Kobra, EET, zdanění nadnárodních společností. Proto jsme měli přebytkový rozpočet, proto jsme snižovali dluhy, proto jsem měl jako jediný nižší absolutně státní dluh na konci, když mě vyhodil Sobotka, než jsem začínal, absolutně o 60 miliard. Ale v této vládě není jeden ekonom, tam není nikdo, který by vůbec rozuměl tomu, na co oni mají zásadní vliv. Ano, zásadní vliv na naše životy, bohužel.

Takže my jsme už opakovaně řekli, kde ty peníze jsou. No, ale ta šedá ekonomika samozřejmě... Nechali to rozbujet do rozměru jak v devadesátkách. Vláda by si mohla vzpomenout na to, že veřejné finance nejsou pokladnička určená k rozdávání politických trafik pro kámoše, k zalepování rozpočtových děr nebo zvyšování platů. Úplně neuvěřitelně. Já vůbec nechápu, jak pan premiér tohle mohl dovolit. Za mě bych toho ministra okamžitě vyrazil z vlády. V čase, když obrali všechny lidi, všechny občany této země o peníze, tak oni přijdou a chtějí desítky tisíc korun navíc. Ale všichni, protože tam je samozřejmě plno místopředsedů a všichni.

Takže místo toho, aby vládu napadlo, že by měla podporovat rodiny, aby měly děti, nejhorší porodnost tady, ne jim naopak všemožně házet klacky pod nohy zvyšováním daní a osekáváním výhod... Za této vlády mimochodem, už jsem to řekl, se dramaticky propadá porodnost a letos reálně hrozí, že se narodí nejméně dětí od vzniku Československa v roce 1918. A prosím vás, všechny věci, které tady říkám, čísla a odkazy jsou z médií, z veřejných médií, to je odkaz na lidovky. Tady demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické říká, že minimálních hodnot by mělo být dosaženo kolem roku 2030. Je pravděpodobné, že roční počty narozených by mohly klesnou až na 74 000 nebo i mírně pod tuto hodnotu. Ano, to je jako neuvěřitelné, neuvěřitelné, protože tahle vláda zkrátka pro rodiny neudělala vůbec nic.

Mluvili stále o bydlení, a kolik postavil ten Bartoš těch bytů? 400 nebo 500? My jsme jich postavili asi 4 700 a měli jsme jasný program, měli jsme jasný stavební zákon, který oni zničili, který oni zničili. To je úplně neuvěřitelné, jaké škody oni tady napáchali. Teď jsem viděl na serveru, že například ten projekt eDoklady - Bartoš se s tím chlubil a potom jsme zjistili, že naše údaje někde v Holandsku někdo může zneužívat - no, tak teď bylo oznámeno, že to vůbec není kompatibilní s tím, co chce Evropská unie. Vyhozené stovky milionů korun. Způsobené škody za miliardy. Nikomu to nevadí. Nikomu to nevadí, co dělá tahle vláda, jak vyhazujou miliardy. NET4GAS za 9 miliard s dluhem 33 miliard. Kdo si myslíte, že to zaplatí? Daňoví poplatníci. Všichni to budeme platit. A myslíte, že je někdo požene před zodpovědnost? Ne, určitě ne, určitě ne.

Rodiny, důchodci, to všechno pro tuto vládu nic neznamená. Pan demograf tady mluví o tom - ano, a to je i náš program - že jde o to, aby mladí lidé měli možnost získat stabilní bydlení za přijatelnou cenu. Proč máme jedny z nejvyšších hypoték v Evropě? Proč? No tak to je taky jako debata, proč? Proč máme základní sazbu ČNB tak vysokou? Pan guvernér obviňuje banky, ano? A kdo má na to vliv? Kdy pan premiér někdy mluvil s bankami? On s nimi nemluví, protože tomu nerozumí, ale mohl by mu někdo poradit, že by jim mohl domluvit, aby poplatky za karty nebyly tak vysoké, aby ty úroky za hypotéky nebyly tak vysoké a tak dále. To je velký problém.

Takže místo toho, aby tahle vláda podporovala rodiny, aby měla nějaký program - a věřte mi, že my máme ten program pro rodiny, pro mladé, aby měly nějakou budoucnost, protože kdo by chtěl, aby tahle vláda pokračovala? No tak já fakt nevím, kdo. Já fakt nevím. Po třech letech vidíme, co tady způsobili. A samozřejmě teď jsme se dozvěděli, že ten projekt SPOLU to ohlásili, státní svátek, pan prezident měl hezký projev, já myslím, že všichni jsme pochopili, co nám chtěl říct, a ta budoucnost tady není žádná. Žádná. Pod touto vládou naše země nemá žádnou budoucnost. Už konečně by si to měli lidi uvědomit. Ne každý je bohatý na to, aby si koupil sekundární rezidenci. Kolik lidí už dnes kupuje nemovitosti? Ano, ti bohatí, protože zkrátka tohle nedopadne dobře. A samozřejmě rozumím tomu, že ta setrvačnost je velká.

My jsme dali lidem peníze. Tady stále ti teoretici, kteří tomu vůbec nerozumí, opakují, že jsme snížili lidem daně, a ta superhrubá mzda, ten podvod ODS. Ano. Já jsem na to hrdý, že jsem to předložil. A lidi dostali peníze, protože si to zasloužili, protože my jsme byli schopni získat peníze, vybírat daně a snižovat daně. Ano, to jsme my dělali.

A pokud dneska někdo stále hrozí, už ta propaganda jede, to je úplně neuvěřitelné, jak tady už začala vlastně kampaň. Oni stále straší Ficem a Orbánem... A my jsme nebyli ve vládě? Já jsem nebyl ve vládě jako ministr financí? Nebyl jsem tam jako premiér? Všichni zapomněli, co jsme dělali? Všichni to zapomněli, ano? A co dělá ta propaganda? Co dělá ta propaganda? No, propaganda dělá to, že bývalá kolegyně ministra vnitra pracuje v Politicu - to je v takové té bruselské chobotnici. Taková, jak bych to řekl... Tak ta paní, ta novinářka, teď jsem odbočil od důchodů, ale na tom je vidět ta propaganda, ta demagogie, ta mafie, jak to funguje. Takže bývalá mluvčí pana ministra vnitra Rakušana pracuje v Politico. To je mluvčí bruselské chobotnice.

A ta paní redaktorka napíše, že Babiš je proruský, straší politiku, no a kdo to kopíruje? No, okamžitě kyperské Seznam Zprávy. Pan majitel se diví, co se mu děje ve firmě. Strašně zajímavý příběh, co se tam děje. A Politico říká: Putinův středoevropský předvoj hrozí přelitím do Česka. Prosím vás, tohle budete poslouchat až do voleb! A co já mám s tím společného? My jsme tam byli, vždyť jste to viděli, takže tahle propaganda, česká novinářka pracuje v Bruselu, lže, lže, a ta parta, ta celá síť té propagandy seznam Zprávy, Český rozhlas, Česká televize a Novinky samozřejmě to opakují.

Takže takhle to funguje. Připraví se to doma, vyveze se to ven a tyhle lži se potom tady prezentují, že nějaké Politico to napsalo. Takže tohle budete slyšet teďka až do voleb, až do voleb.? Tohle budete slyšet stále, to strašení a jak to bude hrozné a tak dále. Já doufám a pevně věřím, že naši lidi jsou inteligentní a pochopí to. Dnešní Právo: Na důchody stát vybírá víc, ale stále je to málo. Ano, my všichni platíme stále víc a oni nám tvrdí, že nemají peníze. No, kam je dávají? Kam je dávají? Hlavně samozřejmě pro sebe.

Takže se vrátím k tomu projevu. Jsem si trošku odbočil tady. Takže, vážené poslankyně, poslanci, ale hlavně vážení spoluobčané, protože samozřejmě k vám hlavně mluvím, k vám mluvím, protože víme, v jakém světě znovu žijeme. Kdyby měla Fialova vláda opravdový zájem o reformu a skutečné zabezpečení důstojného stáří pro naše seniory, tak by nepředkládala tuto parodii. Kdybych měl popsat skutečné úmysly této vlády, asi by zněly následovně: Čím méně peněz vyplatíme důchodcům, tím lépe. Dobře slyšíte. Ano, tak jednoduché to je! Podstata Fialovy a Jurečkovy důchodové, v uvozovkách reformy, žádná reforma to není, je to okradení důchodců a zaměstnanců, je jednoduchá: Co nejdéle lidi udržet v práci a co nejvíce z nich donutit k tomu, aby do důchodu šli co nejpozději a s co  nejnižšími valorizacemi, a možná nejlépe zařídit, aby se důchodu ani nedožili. No, nevím, možná si to i myslí. To jsou asociálové, oni mají jinou DNA, oni nemají žádné city, tihle lidi, oni myslí jen na sebe. Věřte mi, je to tak.

Tak za prvé, zvyšování věku odchodu do důchodu. Rád bych se zastavil u prvního z hlavních bodů této pseudoreformy, a to je zvyšování důchodového věku. To je úplně mimo realitu. To je návrh vytvořený lidmi, kteří jsou naprosto odtržení od reálného života, kteří asi nikdy nepotkali člověka pracujícího ve výrobě, v terénu nebo u stroje. Začněme základním faktem a to zvýšení věku odchodu do důchodu, nijak neřeší skutečný problém, kterým je stále rostoucí rozdíl mezi tím, kolik let lidé pracují a kolik let se dožívají ve zdraví. U mužů v České republice, je průměrný věk dožití ve zdraví pouhých 60,9 let a u žen pak 62,5 roku. V této situaci Fialova vláda nejdřív přišla s návrhem, že věk odchodu do důchodu by měl stoupat nad 65 let v podstatě donekonečna, což by znamenalo, že dnešní generace dvacátníků by šla do penze až v 70 letech.

Vláda nakonec couvla a teď mluví o zastropování věku odchodu do důchodu na 67 letech. Tady je zdroj iDNES: důchodová reforma, zvyšování věku důchodu a tak dále. Jenže pro spoustu lidí už dnes je hranice 65 let limitní. Ve skutečnosti prodlužování důchodového věku bude mít drastické důsledky, zejména na ty, kteří se dožívají vysokého věku jen s obtížemi, často již v zdravotních komplikacích. Prodlužování pracovního života těmto lidem nezajistí lepší život nebo lepší zdraví, ale naopak je může zatlačit na hranici, kdy budou schopni pracovat už jen s velkým úsilím nebo vůbec. Co vlastně vláda očekává? Průměrný český důchodce, pokud by odcházel do důchodu v 67 letech, bude mít za sebou desítky let práce, a to často v profesích, které vyžadují fyzické nasazení, jako je stavebnictví, zdravotnictví samozřejmě a těžký průmysl.

Představa důchodu v 67 letech pro zaměstnance v těžkých povoláních je spíše vyhlídkou na zdravotní problémy než zasloužený odpočinek.

Za další tady mám snížení valorizace, ale ještě k tomu odchodu do důchodu. V podstatě stačilo by, kdyby nám vláda tady vlastně přečetla, jak to je v Evropě, například v Itálii: muži 62 let, ženy 62, Francie 62 muži, ženy 62, Slovensko 63 a tak dále. Takže proč vlastně to navrhuji? Proč? Protože nemají peníze, které utrácejí hlavně pro sebe? Tak o tom to je samozřejmě, o tom to je.

Takže snížení valorizace. Další krok, se kterým vláda přichází, je snížení valorizace důchodů, což je zcela evidentní pokus o šetření na těch nejzranitelnějších. Vláda se snaží přesvědčit občany, že jde o nezbytný krok. Tvrdí, že bez omezení valorizace důchodů se celý systém zhroutí. Vždyť oni nevědí ani, co budou předkládat pozítří, vždyť se to stále mění, a oni nám budou vykládat, co bude v roce 2050? Neuvěřitelné. A tohle tady s tímhle straší tady už nevím, patnáct let nebo dvacet let, stále dokola, stále dokola. A to je samozřejmě hloupost, co oni tvrdí. Vy jenom strašíte lidi, vyvoláváte nejistotu a rozeštváváte společnost, stejně jako jste to dělali v roce 2010, kdy jste se dostali do vlády. Stačí se podívat do ostatních zemí.

Zatímco Rakousko věnuje na důchody okolo 13 procent HDP, Francie až 14,5 procenta a Itálie dokonce 15,9 procenta, v České republice je podíl starobních důchodů na HDP jen kolem 7,7 procenta. V nejvytíženějším období po roce 2058 po odchodu takzvaných Husákových dětí do důchodu bude podíl 11,5 procenta a poté podíl klesne na cirka 10,5 procenta HDP. To jasně ukazuje, že důchody nebudou tím, co by mohlo rozvrátit veřejné finance. Vůbec ne, to jsou jenom vaše lži, demagogie a strašení. Ano. Starší lidé jsou zodpovědní - vy je strašíte, vy jim říkáte, že pro mladé generace nebude na důchody. Není to pravda, je to lež. Mimochodem, teďka jsem četl, že jenom mezikvartálně jste vybrali na odvodech na sociální pojištění asi o 24 miliard navíc. Vždyť stále platíme víc a víc, teďka i živnostníci budou platit, a stále vám to nestačí. No, proč? Protože jste totálně neschopní. Proto.

Jak je tedy možné, že se vláda s touto skutečností nevypořádala a místo toho jen tvrdí, že důchodový systém je na hranici kolapsu? Pokud máme jako společnost zajišťovat seniorům důstojné stáří, pak musíme být ochotni investovat do nich stejně, jako jiné vyspělé země. Strašení kolapsem důchodového systému je pouhou taktikou, která má ospravedlnit vládní škrty. Ano, to není žádný konsolidační balíček, to není žádná reforma, vy to jenom tak honosně nazýváte. Ne, to je brutální daňový balíček a reforma žádná, další okradení příštích důchodců,

Takže vláda tím posílá signál, že důchody považuje za neudržitelnou zátěž, přestože situace není zdaleka tak dramatická, jak tvrdíte.

A znovu opakuji, v roce 2021 my jsme vám předali Českou republiku v nejlepší kondici. V nejlepší kondici! A nemusím tady vyjmenovávat všechny ty parametry, které všechny jste zhoršili. Všechny - od zadlužení, od prosperity, od bezpečnosti, všechno za vás je podstatně horší. Jsou na to žebříčky. No, ale ta vaše média to přece nenapíšou, protože ona vám zase budou pomáhat, abyste novu porazili hnutí ANO.

Takže není to tak, jak to tvrdíte, a tahle rétorika pouze rozděluje společnost a staví jednotlivé generace proti sobě. Mladí lidé mají pocit, že důchodový systém zkolabuje a senioři mají strach, že budou muset o každou korunu bojovat. Není to pravda, nevěřte jim. Nevěřte jim!

Tady vám Ještě přečtu další slova pana demografa Fialy. Na otázku "Dokáže současná důchodová reforma z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí pomoci k tomu, aby se důchodový systém nezhroutil?" odpovídá: "Průběžný důchodový systém má výhodu, že se nezhroutí." To říká tady pan demograf Fiala.

Ano, otázkou samozřejmě je, jaké budou příjmy a výdaje. Ano, znovu opakuji, vážení, oni tvrdí, že není na důchody. Víte, kolik jim vznikly náklady za jejich vlády? V porovnání s naší jim stouply o 50 miliard. O 50 miliard mají vyšší provozní náklady, tahle vláda, stačí se podívat na Úřad vlády, který má o 500 milionů vyšší rozpočet, než jsem měl já. Tolik zbytečných lidi! Ano, pan premiér příkladem nejde. Nejde! No, takže ten systém se nemůže zhroutit, nevěřte jim.

A další cestou ke zvýšení příjmů by bylo usilovat o to, aby lidé pracovali v rámci řádných pracovních úvazků, nikoliv v šedé ekonomice, kde se sociální pojištění často neplatí. No, o čem bylo EET? O tom, že ta hospoda nevykazovala tržby a číšník a kuchař dostávali cash, a když přišel covid a my jsme podpořili celou ekonomiku, dali peníze, tak co se s nimi stalo? Dostali padáka! Dostali padáka, protože zkrátka ten provozovatel, který podváděl -a všichni zaměstnanci platí daně, nikdo se jich neptá - neměl možnost to požadovat, protože zkrátka neříkal pravdu. To je ta šedá ekonomika, to je ta účtenka cash only. Vzpomeňte si na Karlovarský festival a další provozovny, oni samozřejmě teď za této vlády si říkají: "No, když je nahoře takovej bordel, samá korupce, tak proč bychom vlastně my ty daně měli platit?"

Když se budou samozřejmě zvyšovat mzdy, tak se budou zvyšovat i odvody do důchodového systému a není dobré strašit lidi tím, že se důchodový systém zhroutí, protože to je lež. Ano, je to lež a samozřejmě tahle vláda se nestará, ano, nestará. Ani péče o zdraví, jakým způsobem se to vyvíjí za tři roky této vlády, například dostupnost vyšetření, operací, dostupnost stejné zdravotní péče v celé České republice, aby byla přibližně aspoň podobná, když už ne stejná, všechno jde pryč.

Takže já jsem o tom přesvědčen, že náš stát je natolik vyspělý, že by měl najít vždy dostatek prostředků na zajištění důstojného závěru života seniorů. Ano, o tom to je, ale na to asociální vláda premiéra Fialy neslyší. Ale oni to tak vždycky měli. Vždycky.

Chtěl bych vám připomenout, vážení spoluobčané, jak to bylo s důchody, když tady vládli těsně před tím, než jsme přišli. V roce 2009 po Topolánkově vládě brali senioři průměrně důchod 10 028 korun měsíčně a Nečasova vláda vám zvedla důchod o nula korun. Nula, velká nula. To je tradice, u ODS je to tradice. U pravice je tradice, že důchodce je hospodářská škoda. A všichni budete důchodci, zaměstnanci, mladí, tak na to pamatujte. Pamatujte na to, co vám tady říkáme. A potom přišel Kalousek a dal 45 korun. Úžasné! Úžasné ! Tak to bylo úplně neuvěřitelné. A tehdy se vymlouvali, že je krize. Tehdy stát nepomohl nikomu. Nikomu nepomohl, ale zaškrtili to.

A stejnou věc dělají teď. Česká republika je vlastně jediná, která když se porovná s výkonem ekonomiky před covidem, tak je na nule, Poláci mají 14 procent plus. Průměr v Evropě: 4 procenta plus.

Když hnutí ANO nastoupilo do vlády, tak jsem se samozřejmě jako ministr financí snažil našim seniorům pomáhat, jak to šlo, ale hnutí ANO nikdy nemělo bohužel Ministerstvo práce a sociálních věcí v gesci, s výjimkou pár měsíců naší jednobarevné vlády bez důvěry, a to samozřejmě nám vždycky někdo vyčítá, co jsme my udělali. No, co jsme my udělali? My jsme za období, kdy jsem byl ministr financí, dali do pořádku veřejné finance. Veřejné finance jsme dali do pořádku, ano. Stovky miliard daní jsme vybrali a o stovky miliard daní jsme snížili lidem. Vybrali jsme je od podvodníků, kteří nechtěli, hlavně v pohonných hmotách, kteří nechtěli platit ani spotřebku, ani DPH.

No, to je jenom na margo těch obviňování, co jsme my udělali. No, my jsme měli programové prohlášení vlády, tam bylo jasně napsáno, že zřídíme tu důchodovou komisi, tak si to přečtěte. My jsme nikdy neslibovali, že všechno vyřešíme, ale začali jsme to řešit. Začali jsme to řešit a potom jsme byli ve vládě, za mého premiérování, dva roky, a každý, kdo chce, si může dohledat, co jsme dělali. Pan Kupka se fotí každý den někde na projektech, které jsme připravili my, protože i malé dítě ví, že dálnice, ani příprava, ani celý proces se nemůže zvládnout za tři roky, ale že to trvá osm až 10 let. Ale na to jste si zvykli, vážení spoluobčané, že tahle vláda, která kromě toho, že ničí životy všech v naší zemi, tak žije jenom z práce naší vlády, a všechno se to dá dohledat. Takže to strašení, že kdybychom se náhodou, pokud by nás zvolili, vrátili do vlády, co to všechno bude znamenat, je směšné.

Tahle vláda vlastně tvrdí, že splní 90 procent svého programového prohlášení vlády, a prosím vás, mohli bychom ho vidět konečně, to vaše programové prohlášení vlády? Vždyť si přečtěte, co jste tam psali. Minule jsem tady četl všechno, co jste změnili v neprospěch lidí z toho programového prohlášení vlády. Vždyť pan premiér ani neví, co má dělat. Jako premiér jsem tvrdě požadoval, aby každý ministr každých šest měsíců vykázal plnění programu daného rezortu, už jsem o tom mluvil tady, kdo plnil, byla zelená, co bylo v plnění, byla oranžová, kdo neplnil, byla červená. A my jsme skutečně ten program plnili - i když přišel covid. My jsme se nevymlouvali na covid a splnili jsme 80 procent našeho programu. A co jsme nemohli splnit, tak jsme zdůvodnili.

Tahle prolhaná vláda na čele s premiérem dokonce má tu drzost říct, že splnila. Ale co? Vždyť to neexistuje. Vždyť oni sami nevědí, co bude. Kde to splnili? Ty lži, co tady produkujou? Že už nejsme závislí na ruské ropě a plynu? A nevím, co ještě, teď narychlo mě nenapadá. Lhali o daních! Když byl premiér konfrontován, že sliboval na Nově, to je ten legendární rozhovor s Korantengem, že: "Nenavýšíme daně. Tečka.", tak samozřejmě navýšil! Stejně jak s odchodem věku do důchodu - lhal! A potom se vymluvil, že údajně daňová kvóta je nízká. Zase lhal. 33 miliard je rozdíl.

Takže to je jedna lež za druhou. A myslíte si, že média je konfrontují, i když pan premiér má tolik pořadů, kde chodí sám, že by se ho někdo zeptal, že by mu pustili nějaké video? Tak, pane premiére, co na to říkáte? Co jste říkal předtím a teď? Ne, vůbec! Tak takhle to nefunguje, protože je to jeden systém. Je to jeden systém. Pokryli absolutně všechno.

My jsme měli v programovém prohlášení vlády čísla. Tam bylo přesné číslo na důchody - 2017, kdy jsme přišli do vlády, tak jsme začali hned plnit náš program. Tehdy byl průměrný důchod 11 745 a my jsme slíbili, že průměrný důchod v roce 2021 přesáhne 15 000. Ano, svůj slib jsme splnili. V lednu 2022 byl průměrný důchod dokonce 16 280 korun. Průměrně naše vláda zvedala důchody téměř o 1 000 korun co rok. Lidem nad 85 let jsme přidali 1 000 korun měsíčně navíc. V prosinci 2020 každý senior dostal jednorázový příspěvek 5 000 korun kvůli pandemii a navýšili jsme seniorům i příspěvek na léky. Tahle vláda DPH na léky navýšila z 10 na 12 %, ano. Při koncentraci trhu ty ceny vystřelily, protože každý se vymlouval, vláda mi navýšila DPH, tak já teď musím všechno navýšit. Takže to nebyla dvě procenta, to byly desítky procent. Desítky procent! Pomohli jsme a prosadili jsme, aby od 1. ledna 2023 se důchod seniorům zvýšil o 500 korun za každé vychované dítě. Ano, to bylo to, co jsme prosazovali. Teď se k tomu hlásí kdekdo a bez nás by to nebylo! Takže to je přesně to výchovné, které teď pánové Fiala s Jurečkou pro první a druhé dítě ruší.

Nesmím zapomenout ani na 75procentní slevu na jízdné ve vlacích a autobusech, kterou Fialova vláda okamžitě sesekala. Ano, v podstatě to hned vzali důchodcům, aby nemohli ani jezdit pořádně za rodinou. Jedna důchodkyně z Liberce přišla za mnou tehdy a říkala mi, jak je šťastná, že mají tu slevu.

Takže já se nestydím a nikdy se nebudu stydět za to, že jsme našim seniorům přidávali a že jsme dokázali napravit důchodové zločiny, kterých se na našich důchodcích dopustila ODS, TOP 09 a STAN.

A pokud nám budete říkat populisti, no, tak si říkejte, co chcete. Populista od slova pop(ulus), ne? Jako lid! Já s tím problém nemám. Já s tím nemám problém. A přečtěte si vždycky, když tady používáte cizí výrazy, co to vlastně je! Otevřete si tu Wikipedii. Co to je populista? Co to je oligarcha? Vždyť ani nevíte, o čem mluvíte! Nevíte, o čem mluvíte. Opakujete nějaké názvy, kterým sám nerozumíte.

Vy jste vždy našimi důchodci pohrdali a stále pohrdáte! Když jste byli v opozici, tak paní Pekarová a pan Rakušan o zvyšování důchodů mluvili jako o uplácení, pro pana Fialu byli valorizace penzí nezodpovědným populismem. To je stále populismus. Populismus. Ne? My jsme vám žádnou nálepku nedali. Co jste tady nadělali? Od revoluce jste zničili tuhle zemi trvale. Všechno jste rozprodali. 300 miliard dividend každý rok jde pryč. Co vlastně tady patří tomu státu? Ani ten ČEZ jste nezvládli!

Ani nejste schopni pochopit, co vám říkám. Nejste schopni pochopit. Tady teď jsem mluvil s jednou redaktorkou, a když jsem řekl, že ČEZ, a pan premiér tomu nerozumí, a pan Kupka tomu nerozumí taky, protože když jsem řekl, že ČEZ si má koupit vlastní akcie za svoje peníze, tudíž že to nebude stát daňové poplatníky ani korunu, tak Kupka opakuje, že to bude mít dopad na daňové poplatníky. No, já chápu, že on nerozumí ekonomice. On vůbec nechápe, o čem mluvím. Tak možná někteří studenti mě chápou. Já myslím, že je to srozumitelné.

Tahle vláda si vzdala 200 miliard korun z ČEZu v dividendách a ve windfall tax z ČEZu. ČEZ by měl být pro tuto vládu zásadní firma, která jim i poradí, co mají dělat. Ne! Oni naslouchají jiným oligarchům, lobbistům. Oni nenaslouchají státní firmy, která samozřejmě je tady proto, aby zkrátka byla k dispozici strategii vlády. Ale tahle vláda žádnou strategii nemá.

Takže my se nestydíme za to, že podporujeme lidi, podporujeme všechny generace. Vy tady stavíte ty generace proti sobě. Vy tady rozeštváváte tuto zemi, ano? A pokud nám budete říkat populisti, fajn. Tak já jsem na to pyšný. Jsem na to pyšný, že jsme mohli něco pro lidi udělat. My jsme dělali pro lidi. To byl náš hlavní cíl - prosperita občanů České republiky. Vy jste říkali, že je uplácíme. A když jste se dostali do vlády, tak jste prohlásili, důchodci a zaměstnanci příští, budou taky důchodci, hospodářská škoda. Absolutně skandální výrok. A média jsou v pohodě. V pohodě!

Já jsem se jednou blbě vyjádřil o Vrběticích, že jsem tam vlastně tu munici nazval zbožím. No, jaký skandál to byl! Tahle provládní mašinerie... Vždyť je to stejné. Ani to nebudu říkat radši. Hospodářská škoda, vážení důchodci a příští důchodci, to říká tahle vláda.

Snižování valorizace důchodů ze strany vlády je tedy zoufalým řešením, jak šetřit na nesprávném místě. Zatímco vládní prioritou jsou výdaje, které nemají nic společného se sociální spravedlností či důstojným životem občanů, valorizace důchodů plní v našem systému klíčovou funkci: chrání seniory před dopady inflace. Ano. Ale vy jste úplně odtrženi. Vy vůbec nevíte, jaký oni mají život, důchodci. To víte? Nevíte to. Nevíte to! Vůbec vás to nezajímá. Nezajímá vás to!

Takže sníží-li se valorizace pod úroveň inflace, znehodnocují se důchody a senioři chudnou. Vždyť je absolutně skandální, když vy jste způsobili tady nejvyšší ceny elektřiny v Evropě, aby vaši kámoši vydělali stovky miliard a ovládli tuhle zemi. Pan premiér se chlubí tím, že na doplatek na bydlení - což je způsobeno samozřejmě elektřinou, a všechno tohle samozřejmě nejenom ničí životy důchodců a zaměstnanců, ale také průmysl - má navíc 100 000 lidí, kteří chodí na úřady práce, kde jsou ponižováni. Celý život pracovali a oni si musí jít na úřad práce pro doplatek na bydlení. Ano, pane premiére. Takže vám gratuluji - 100 000 lidí navíc musí chodit na úřad práce pro doplatek na bydlení, neskutečné.

Takže tím, že jste snížili valorizaci samozřejmě pod inflaci, tak je to stejné, jako když je to snížení platů zaměstnanců, s tím rozdílem, že zaměstnanci mají možnost si sehnat jinou práci, senioři často ne. Ale plno seniorů pracuje. Myslím, že jich je asi 400 000. Kolik jim za to dáváte navíc? Almužnu, nějaké drobné. My v našem programu budeme navrhovat samozřejmě větší motivaci pro důchodce, kteří jsou schopni pracovat, protože je potřeba je adekvátně ocenit.

Všichni víme, jak kvůli neschopnosti Fialovy vlády dramaticky narostly ceny v posledních dvou letech. Potraviny, energie, bydlení, všechny dražší, a to v řádu desítek procent. Znovu opakuji, vážení spoluobčané, podívejte se, kolik co stálo v roce 2021 a kolik to stojí dnes. Pamatujete na ty různé plakáty pětikoalice - Babišova drahota a tak dále? Všechno to byly lži. Dneska už to víte, takže jen doufám, že se znovu nenecháte ohlupovat. I když mediální propaganda, která samozřejmě od vlády dostává stovky milionů na různé marketingové propagace... Teď jsem viděl, že pan Foltýn se probudil a propaguje naši vlajku. To je neuvěřitelné. Já o tom tady mluvím strašně dlouho, opakovaně. No, tak se podívejte, kdo kdy ji nosí a kdo ji nenosí, hlavně v zahraničí. Nebudu to říkat, ale vy jste inteligentní, tak určitě na to přijdete.

Takže všechno je dražší. Někteří občané doslova přežívají z měsíce na měsíc, od výplaty k výplatě od důchodu k důchodu, a valorizace důchodů tak není žádný nadstandard, jak by to vláda možná ráda prezentovala. Naopak je to nutný krok, který seniorům umožňuje udržet si základní životní úroveň. Řeči o tom, že valorizace důchodů by měla být omezená kvůli tomu, že se důchody údajně zvyšují příliš rychle ve srovnání s průměrnou mzdou, naprosto odmítám. Když porovnáme čistý příjem průměrné rodiny s příjmem osamělého seniora, zjistíme, že důchodci se s touto částkou dostávají sotva na hranici přežití, a to zejména v kontextu současných cen energií a základních potravin, které dopadají na seniory tvrději než na průměrnou populaci. No, a samozřejmě léky, které sice nejhorší ministr zdravotnictví od revoluce není schopen sehnat a stále je jich nedostatek, ale porovnejte si ty ceny, kolik to stálo v roce 2021 a kolik to stojí teď. Samozřejmě, když přišla vláda a navýšila daň na léky, tak toho ten trh využil.

Zvyšujete sice minimální procentní výměru všech důchodů, ale ve skutečnosti to bude znamenat u invalidních důchodů prvního a druhého stupně a vdovských a sirotčích důchodů jejich snížení. Navíc výpočty nových důchodů od roku 2026 dramatický sníží stávajícím i budoucím důchodcům - ano, vážení zaměstnanci, budoucím důchodcům - jejich životní úroveň. Plánujete totiž, že senioři budou dostávat důchod založený na příjmech v předchozích letech a řádná valorizace bude pouze z jedné třetiny růstu reálných mezd, nikdy z poloviny, jako to bylo za naší vlády. Podle plánu Fialovy vlády mezi roky 2026 a 2035 dojde ke zpomalení růstu nově přiznaných důchodů o 150 až 200 korun ročně. Pan Jurečka mluví o 180 korunách, což možná na první pohled moc nevypadá, ale ve skutečnosti to naše seniory bude bolet. Největší dopad to bude mít na nízkopříjmové důchodce, tedy na ty nejzranitelnější.

Pan Rusý, předseda odborové organizace na ochranu sociálních práv dětí a rodičů Liberi, říká. Vláda tuto změnu nazývá eufemisticky zpomalením růstu důchodů. Ve skutečnosti má ale tato změna za následek pokles reálné hodnoty vyměřeného důchodu. Jedinou skupinou obyvatel, které reforma vylepší reálnou hodnotou důchodu, budou podle pana Rusyho lidé s průměrným příjmem po dobu celé kariéry pod polovinou minimální mzdy s 30 a méně lety pojištění. Může jít například o lidi na částečných úvazcích či živnostníky. Největší dopady má změna výpočtového vzorce na osoby s průměrným příjmem kolem minimální mzdy a více lety pojištění. Například při nepřetržitém pojištění od 18 do 65 let na minimální mzdě mají dnes o 11 % vyšší výměru důchodu, než má být podle nového vzorce, upozornil. U vyšších příjmů negativní dopad do reálné výše důchodu postupně klesá, a to poměrně významně. Při délce pobírání důchodu 21,5 roku by tak dnešní důchodci, respektive osoby s minimální mzdou a 40 lety pojištění, dostali v penězích až o 28 měsíčních důchodů více, než mají dostat po reformě, kdežto lidé s příjmy na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy, by podle nynějšího výpočtu měli o šestnáct měsíčních důchodů více než důchodci budoucí. To vše bez zohlednění zvýšení důchodového věku, uvedl pan Rusý.

Jsou tady jako zdroj provládní Novinky: "Výpočet důchodů se změní. Nejvíc postihne lidi s nejnižšími příjmy," píšou provládní Novinky. Nevím, co se jim stalo. "Toto oslabení prvního důchodového pilíře je naprosto bezdůvodné a asociální. Kvůli této změně se postupně stovky tisíc našich důchodců dostanou do příjmové chudoby." Bavíme se tu o tisících korunách, na které by jinak měli nárok i lidé ze střední a mladší generace. Čím budou lidé starší, tím více bude jejich životní úroveň zaostávat za celou společností.

Ano, už je to ostatně vidět. Průměrné navýšení důchodů pro rok 2025 je vládou stanoveno - dobře se soustřeďte, vážení spoluobčané - na 358 korun. Ano, slyšíte správně, 358 korun. Vláda přidá seniorům tak zanedbatelnou částku, která zdaleka nepokrývá nárůst životních nákladů. To je dokonce o 2 koruny méně než letos, když jste seniorům důchody průměrně valorizovali o směšných 360 korun. Je zajímavé, že Jurečka už mi nepíše, už mi neposílá nic, žádný dopis, jak mi přidal. Dostávám důchod. Tam byl vždycky dopis, jak je skvělý, takže už alespoň šetří na tom papíře. Takže 358 korun.

Navíc tato navýšení se samozřejmě netýkají všech. Pro většinu důchodců bude růst penzí ještě nižší než tato směšná průměrná částka, stejně jako je pro většinu důchodců naprostá utopie dosáhnout na průměrnou penzi 21 080 korun.

Mimochodem, nové důchody loni klesly o 473 korun ve srovnání s rokem 2022. V průměru noví penzisté dostávali 19 990 korun. A poklesly nejenom nově přiznávané starobní penze, ale i ty předčasné, u nich došlo k propadu o 1 939 korun na průměrných 16 273 korun. Přitom průměrná penze na konci prosince byla 20 264 korun a u předčasných důchodů to bylo 18 567 korun. Ano, a tady je zdroj, zase Novinky: "Nové důchody loni klesly o stovky korun, souvisí to s inflací" - no, prosím - kterou způsobil Fiala, to tam nenapsali, protože nezastropoval elektřinu. To je stále dokola, stále dokola.

Další škrty - výchovné, předčasné důchody a studenti. Ono nejde jen o zvyšování věku odchodu do důchodu nebo snižování valorizaci penzí, ale tato vláda přichází s dalšími asociálními opatřeními. Chcete potrestat maminky osekáním výchovného. A to je samozřejmě skandální, když připomenu, že to byli hlavně Jurečkovi lidovci, kteří se tvářili, že je to chtějí. Bez nás by to nebylo. Teď? Nevím. Pan Jurečka, ten mění stále názor. Včera mě zastavili na recepci... odcházejícího velvyslance Turecké republiky, Turecka, a ptali se mě, že co vlastně - protože zase navrhuje nějaké lepší peníze (pro) bývalé prezidenty a potom stále navrhuje něco pro (nesrozumitelné), stále se to mění, takže člověk absolutně ztrácí přehled - a nechápu, podle čeho vlastně on co navrhuje.

Takže nyní ženy, které vychovaly dvě nebo tři děti, přijdou za 21,5 roku v penzi, což podle Ministerstva práce a sociálních věcí má být průměrná doba strávená v důchodu, o 700 000 korun. Ano, dobře slyšíte. Jedinou výjimkou jsou maminky tří a více dětí s příjmem na úrovni minimální mzdy. A to je zdroj, zase Novinky: "Na reformu penzí nejvíc doplatí matky, sebere jim statisíce korun." Lidem tu penzi za každých okolností chcete znepříjemnit a znevýhodnit, co to jen jde. Proto také děláte vše pro to, aby předčasné důchody de facto přestaly existovat. Vůbec vám nedochází, pane premiére, že spousta lidí míří do předčasného důchodu prostě proto, že celý život pracovala rukama a už fyzicky dál nemůže, a ne proto, že by pracovat nechtěli.

Místo abyste se zaměřili na rekvalifikační programy, místo, aby Úřad práce podchytil jednotlivé pracovníky a nabídl jim změnu zaměstnání, snažíte se lidi udřít. Proto jste odchod do předčasného důchodu zkrátili na maximálně tři roky před dosažením důchodového věku - místo pět let, jak to bylo za nás, a potřebnou dobu důchodového pojištění pro předčasný důchod jste zvýšili (z) 35 let na 40. Přitom samotná podmínka 35 let důchodového pojištění pro získání nároku na řádný starobní důchod je jednou z nejpřísnějších v Evropě a dlouhodobě (ji) i kritizuje například ombudsman Stanislav Křeček.

Jen v loňském roce bylo z důvodu nedostatečně dlouhé doby důchodového pojištění zamítnuta žádost o důchod 10 807 lidem, což je přibližně každá dvanáctá žádost. Jde o nejčastější důvod zamítnutí žádosti o starobní důchod, jak ukazují statistiky České správy sociálního zabezpečení. Ombudsman Křeček očekává, že v budoucnu bude počet zamítnutých důchodů narůstat, a to v souvislosti s pravidlem, že od roku 2009 do důchodu vůbec se nepočítá studium. Tak to je taky vaše dílo. A to jste v opozici i jako vláda lidem slibovali, že dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod snížíte (z) 35 na 25 let.

Snížení minimální doby důchodového pojištění nad 25 let bylo součástí i programového prohlášení vlády až do března 2023, než jste to vyškrtli. Už teď jsem to pochopil vlastně, vážení spoluobčané, programové prohlášení vlády pan premiér plní tak - on tvrdí, že to plní na 90 procent - že tam všechno vyškrtal. Tak už to chápu: 90 procent splnil, vyškrtal to (Smích a potlesk z lavic hnutí ANO.) - teď mě to napadlo, že jak tedy oni to plní, že to vyškrtají, no, a potom, jasně, může plnit 90 procent. Takže neplní vůbec nic. (Se smíchem.) Neuvěřitelné.

Takže další z porušených slibů - stejně jako závazek, že zavede možnost, aby lidé mohli platit 1 % z (důchodového) pojištění rodičům nebo prarodičům. Taky škrtl, taky plní. No, tak už víte, je to vysvětleno, už jsme to pochopili, pane premiére, že tím, že nic neplníte, tak vlastně plníte, (se smíchem) protože není co plnit.

Ale zpátky k předčasným důchodům. Vy navíc nejste schopni se dohodnout, jaké náročné profese budou mít nárok na to jít o pět let dřív do důchodu. ODS a TOP 09 to kalouskovsky chtějí osekat na úplné minimum neboli ze 120 000 zaměstnanců částečně třetí a čtvrté kategorie jen na 12 000 zaměstnanců čtvrté kategorie. Přitom podle původního plánu návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí měly jít do důchodu pracovní pozice, kde jsou přítomna následující zdravotní rizika: vibrace, zátěž chladem, zátěž teplem a celková fyzická zátěž.

Podle důvodové zprávy k důchodové reformě by tak dřívější důchod mohli získat například i pracovníci sociálních služeb, zedníci, skláři, kováři, brusiči skla, šéfkuchaři nebo kamnáři? No, proč ne kuchaři? Zdravím našeho kuchaře z Besedy, to je ten, co má dva roky do důchodu a bere 30 000 - děkujeme, paní Pekarová, skutečně úžasné, jak platíte tady vaše zaměstnance. To je jen taková odbočka - čočka za 77 korun, vážení. Kdo to má? Takže zdroj: (Deník) - důchodová reforma, penze, důchod, dřívější odchod do důchodu, náročné profese - proto kdyby někdo pochyboval o zdroji.

Hnutí ANO krácení náročných profesí na čtvrtou kategorii zásadně odmítá. Navíc návrh MPSV rozhodně také není dobrý, protože počítá s tím, že nárok budou mít pouze zaměstnanci v náročných profesích, nikoliv lidé pracující jako OSVČ. Zohledňovat se bude pouze fyzicky náročná práce, nikoli psychicky náročná či jinak vyčerpávající práce.

Pro snížení důchodového věku bude nutné v náročné profesi odpracovat alespoň 2 200 směn, což je přibližně deset let práce, pak se důchodový věk sníží o 15 měsíců. Za 4 400 odpracovaných směn, asi dvacet let, se věk sníží o 30 měsíců a za každých dalších 74 směn dojde k snížení o 1 měsíc. Maximální délka snížení důchodového věku bude 60 měsíců, u hasičů a záchranářů se bude zohledňovat vykonaná práce od roku 1993 a u ostatních náročných profesí až práce od roku 2015. Titulek tady, zdroj: "České důchody, dřívější důchod pro náročné profese stále není dořešen, ve hře je omezení." No, tak to víme. To je každou chvilku něco jiného, tahle vláda.

A konečně také chcete, vážená vládo, vážený pane premiére, podvést studenty vysokých škol. Takže, vážení studenti, dobře poslouchejte. Těm jste slibovali, studentům, že studium opět začnete počítat do takzvané náhradní doby důchodového pojištění, tedy že se bude promítat do odpracovaných v uvozovkách let potřebných pro získání důchodů nebo zvyšování penze. Jenže nic z toho nebude. Zase nic. Zase plní program pan premiér. Zase něco škrtnul, tak má splněno. Úplně absurdní divadlo, tohle. Navíc tím, že osekáváte předčasné důchody a zvyšujete dobu pojištění, tak reálně to znamená, že studenti vysokých škol na předčasné penze prostě nedosáhnou. Vážení studenti, dobře poslouchejte! Zdroj: Echo24. Důchodová reforma, studenti, doktorské studium, započítávání pojištění. Nebude. Další slib. Škrtnuto, podle pana premiéra splněno.

Takže, vážené kolegyně, kolegové a hlavně vážení občané, může se někdo divit, že z průzkumu STEM vydaného v červenci vyplynulo, že 60 procent lidí považuje současný důchodový systém za nespravedlivý a 64 procent lidí si myslí, že průměrný starobní důchod nepokryje základní potřeby penzistů. Zdroj: Echo24. Zprávy. Titulek Domov. Podle většiny lidí jsou důchody nespravedlivé a nepokryjí potřeby penzistů. Průzkum. Kroky Fialovy vlády směřují k asociálnímu šetření, jež se jako první dotýká těch, kteří naši zemi budovali a budují, protože to se týká i zaměstnanců i studentů. Nezapomínejte na to, že se to týká všech. Všech, kteří pracují. Místo toho, aby vláda hledala nové zdroje a skutečné reformní kroky, obrací svou pozornost k nejzranitelnějším seniorům, kteří si zaslouží odpočinek a bezpečné zázemí po celoživotní práci. Důchody, které vláda dnes oklešťuje, nejsou jen čísla. Jde o prostředky pro důstojný život pro ty, kteří po desetiletí podporovali náš stát, naši zemi a přispívají k jeho rozvoji. Tyto peníze jsou jejich právem, ne vládním darem. Vláda se chová, jako kdyby to byly její peníze. Ano. Není to dar.

Důchody, nesmí být prostředkem, kde má stát hledat úspory. Důchody jsou odrazem naší úcty a vděku těm, kteří tuto zemi po desítky let budovali a budují. Nezapomínejme, že je to hlavně o zaměstnancích. Ať se vláda zeptá našich seniorů, zda jim valorizace o průměrných 360 korun pokryje alespoň nejnutnější výdaje, ať si položí otázku, zda je důchod ve výši okolo 20 000 za dostatečný, když ceny rostou tempem, které na naše seniory dopadají nejtvrději. Šetřit na důchodcích v době, kdy mnozí důchodci čelí volbě mezi jídlem a léky, není jen asociální, je to zcela nemorální a výrazem naprostého pohrdání lidmi, kteří budovali náš stát. Senioři nesmí být obětí nedostatečné kompetence vlády řešit dlouhodobě udržitelné financování. Ano, vláda slibovala a máme tady nejvyšší dluh v historii. Nejvyšší! Přitom vybrali o stovky miliard daní navíc. Snad 600 nebo 700 miliard, pokud si to dobře pamatuji. Úplně neuvěřitelné! Takže dluh, daně a deficit ještě. Nic nezvládají.

Takže senioři nesmí být obětí nedostatečné kompetence vlády řešit dlouhodobě udržitelné finance. Ano, tahle vláda není schopná, ona vůbec nechápe, že jsou i nějaké příjmy. Ona má jen výdaje a obrovské. Pokud dnešní vládní koalice tvrdí, že potřebuje šetřit, měla by začít u vlastních výdajů. Ano, platy ministrů a poslanců počínaje a politickými funkcemi pro své přátele konče. Ano. Tak to už jsem opakoval. Vážení spoluobčané, znovu opakuji, že tahle vláda, která nemá peníze a vám navrhuje příští rok 360 korun, tak si dala do rozpočtu 13,7. Takže každý ministr bude mít o desítky tisíc navíc. Teď to dali na půlku, ale vůbec, že si to dovolují. To je neuvěřitelné!

Mnozí z nás si ještě pamatují sliby premiéra Fialy, který před volbami hovořil o udržení důchodového věku a plné valorizaci důchodů. V době, kdy nyní vidíme, že inflace znehodnocuje úspory a ceny rostou tempem, které jsme nečekali, by přirozeným krokem měla být ochrana seniorů. Ale priority Fialovy vlády jsou jinde. Hlavně mluvit o válce, o zbrojení, o Ukrajině a na naše občany peníze nezbývají a na důchodce už vůbec ne. Hnutí ANO jako opozice, jako hlavní opoziční síla, která je samozřejmě předmětem neustálých dezinformací a útoků, a samozřejmě bude se to stupňovat, ten program je nastaven, všichni víme, o co jde, všichni budou pomáhat, aby hnutí ANO nemělo možnost se vrátit do vlády a napravit znovu ty škody, a to jsou škody, které Fialova vláda způsobila.

Takže my odmítáme tento přístup, kdy si vláda premiéra Fialy vybírá seniory jako terč pro své škrty a rozpočtové úpravy, pokud chce vláda šetřit, má spoustu možností. Například i těch skandálních 7 % navýšení platů. A ty vaše řeči o tom, že pojďme se bavit o platech. Samozřejmě schůze byla přerušena, takže v tom se nepokračovalo, i když je tam jasný náš návrh i řešení, tak to ne. Tak máte možnosti. Máte tam x politických trafikantů a můžete bojovat proti šedé ekonomice. Tupě škrtat na nejzranitelnějších dokáže každý. Naši senioři si zaslouží, aby si mohli svůj důchodový věk užít, ne aby o každou korunu bojovali. Právě oni vybudovali naši zemi, která dnes stojí na jejich práci a obětavosti. My jako hnutí ANO jsme vždy prosazovali, že důchody nemají být sociální dávkou, ale důstojným výrazem uznání a vděku za celoživotní práci. Našim občanům říkáme jasně: pokud budeme znovu ve vládě, důchodový systém znovu postavíme na nohy, navýšíme valorizace, aby důchody pokryly skutečné životní náklady a inflaci, a zastropujeme důchodový věk na 65 letech, čímž zajistíme, aby lidé mohli svůj zasloužený odpočinek strávit aktivně a ve zdraví, a zajistíme dostatek financí na tato opatření, stejně jako minulosti. A samozřejmě zajistíme i adekvátní zdravotní péči, i když nevíme, jak dlouho ty škody, co způsobila Fialova vláda, budeme muset napravovat.

Na rozdíl od Fialovy vlády, která dnes sleduje krátkodobé rozpočtové úpravy, naše hnutí přináší konkrétní řešení. Karel Havlíček představil pilíř zdroje, jak to můžeme financovat, a reformní kroky, které povedou ke stabilnímu důchodovému systému, jenž nebude přenášet zátěž na seniory. Ano, je tady řeč o tom pilíři, kde samozřejmě ten představíme v rámci našeho volebního programu. A všichni si můžou vzpomenout, jak to fungovalo, když jsme my vládli. Ano, protože samozřejmě dva roky covidu byla skutečně katastrofa a krize. Tahle vláda žádnou krizi neměla, jenom ji způsobila. Takže není to o tom, že by nebyly peníze na důchody. Je to o tom, že dnešní vláda se rozhodla ty peníze použít jinde. Jinde, například na ty nesmyslné stíhačky. To je největší balík úplně. A už jsme tam kolik záloh zaplatili. Ne, už to bude, nevím kolik 26, 30 miliard? Možná to přijde za 10 let. Neskutečné! My však věříme, že základní úcta a respekt těm, kteří po celý život podporovali tento stát, jsou naprostou prioritou.

Pokud se vrátíme do vlády a příští rok se to rozhodne, příští rok bude zásadní střet o budoucnost naší země, jestli tahle vláda ji bude ničit nadále, nebo my se vrátíme do vlády a budeme pokračovat v tom, co jsme vždy chtěli. Chtěli jsme vždy být tady pro lidi a pracovat pro jejich dobrý život, pro všechny generace. Takže nedělám si žádné ideály, tahle asociální vláda to převálcuje. Ale neztrácejte naději. A pokud nám dáte tu důvěru, tak ta naděje přijde za rok. Děkuju moc. (Potlesk v levé části sálu.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Hezké odpoledne, nyní vystoupí s přednostním právem paní předsedkyně Schillerová, následuje pan předseda Okamura. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, kolegyně, kolegové... (Poslankyně Schillerová se rozhlíží.) No, moc vás tady na pravém spektru u vaší vlajkové lodi skutečně nesedí.

Předloženým parametrickým změnám v důchodové oblasti, které mají za cíl udělat z České republiky ostrov pracujících starců uprostřed Evropy a které jsou zcela nepřesně označovány důchodovou reformou, se podrobně věnujeme už několik měsíců. Proto je myslím nejvyšší čas podívat se také na to, jak by měla vypadat reforma skutečná. Její atributy jsou totiž známé a veřejně dostupné. A skutečně se nejedná o žádnou raketovou vědu. Ať už budeme hledat inspiraci v každoroční zprávě o penzích z dílny OECD, v demografických a ekonomických projekcích Evropské komise nebo studiích Světové banky, dojdeme k poměrně vzácné shodě na zhruba šesti pilířích, jak by taková reforma měla vypadat.

Prvním z klíčových bodů, na které odborníci na penzijní systémy a jejich reformy kladou důraz, je stabilita důchodového věku a zohlednění zdravého stárnutí. Analýzy Evropské komise i OECD se totiž shodují na tom, že státy by při svých reformách měly zohledňovat nejen délku života jako takového, ale také jeho kvalitu a zejména zdraví člověka v pozdním věku. A žádná ze studií nezapomíná dodat, že reformy by měly zahrnovat i flexibilní odchod do důchodu podle fyzické a psychické náročnosti povolání.

Druhým z klíčových bodů důchodové reformy by měla být podpora soukromého spoření; v českých podmínkách známého jako takzvaný třetí pilíř. Je přece logické, že právě prostřednictvím zajímavých nástrojů pro vlastní zabezpečení na stáří, které stát podporuje daňově nebo státní podporou, získává důchodový systém nepostradatelné finanční prostředky navíc, které mu pomáhají k tolik požadované dlouhodobé stabilitě.

Do třetice férové financování a redistribuce. Ačkoliv u daní i veřejných financí je vždycky trochu ošemetné mluvit o spravedlnosti, měly by příspěvky do systému být rozloženy tak, aby nebyla zatížena pouze nejmladší generace, ale jednotlivé věkově i příjmově segmenty byly zatíženy co nejspravedlivěji. Dokonce v této souvislosti hovoří studie OECD a Světového ekonomického fóra o možnosti zvýšit udržitelnost důchodového systému explicitně tím, že státy zapojí investice z ekonomického růstu jako nový finanční zdroj. Hovoří se zde doslova o přesměrování části hospodářského růstu do důchodového systému coby efektivní alternativě jiných kroků, a to zejména tehdy, je-li kombinováno s vyššími investicemi v rámci penzijních fondů.

Čtvrtým prvkem, který by podle relevantních studií měla obsahovat kvalitní důchodová reforma, jsou strategické investice pro dlouhodobé financování. Některé země, jako například Norsko, úspěšně zavedly strategické fondy pro podporu důchodového systému. Tyto fondy investují do dlouhodobě výnosných aktiv, aby posílily stabilitu důchodového systému i v časech ekonomické stagnace či krize. V českých podmínkách se sice nemůžeme opírat o bohaté zásoby zemního plynu jako tento skandinávský vzor, rozhodně se ale jako alternativa ke zvážení nabízí třeba investice do jádra, kam hodláme v následujících letech investovat nejméně 400 miliard korun.

Pátý prvek se může na první pohled jevit jako doplňkový. Ale není tomu tak. Jedná se totiž o požadavek transparentnosti a dlouhodobé udržitelnosti. Podle STEM přes 60 procent Čechů považuje za důležité, aby byla reforma srozumitelná a dlouhodobě udržitelná, aby se podmínky důchodového zabezpečení neměnily každých několik let. Je to logické, protože stabilní podmínky a transparentnost jsou hodnotou univerzální, která má svou vysokou cenu i v oblasti daní nebo průmyslových regulací.

Jako další pilíř je pak doporučováno zohlednit rodinné povinnosti a výchovu dětí, protože porodnost je alfou a omegou udržitelnosti penzijního systému. Zde může jít Česká republika dlouhodobě příkladem, protože jak prvek vyšších důchodových nároků z titulu rodičovství, tak snížení věku odchodu do důchodu pro matky jsou již léta součástí našeho penzijního systému, a je tomu tak dobře.

A teď, když jsme si řekli atributy důchodové reformy, tak jak si ji představují etablované instituce, jejichž studie musí být Ministerstvu práce a sociálních věcí známé minimálně stejně dobře jako mně, přichází chvíle na klíčový dotaz. Splňuje předložený návrh zákona parametry kvalitní důchodové reformy? Odpověď zní ne, a to v každém jednom z představených bodů. Ne, návrh nezohledňuje zdravé stárnutí. Počítá naopak s pevným navázáním odchodu do důchodu na předpokladu nekonečného růstu délky života, a to zcela bez ohledu na to, že často se jedná o život na plicních ventilátorech nebo v sanatoriích. Zkrátka a dobře údajná reforma funguje tak, že pokud systémy na ministerstvech zjistí prodlouženou délku života, okamžitě oddálí všem budoucím generacím nárok na zasloužený odpočinek v důchodu. Průměrná délka dožití minus 21,5 a hotovo.

Podporuje návrh soukromé spoření v českých podmínkách známé jako třetí pilíř? Ani náznakem. Naopak, podle nejnovějších statistik třetího pilíře za této vlády počet lidí, kteří si dobrovolně spoří na důchod, poklesl o 400 000. A o nové možnosti, takzvaném DIPu neboli dlouhodobém investičním produktu podle zveřejněných šetření po 11 měsících neslyšely dvě třetiny obyvatel naší země. Pokud by někdo čekal, že důchodová reforma bude přicházet s výraznějšími daňovými úlevami, motivačními programy pro živnostníky a zaměstnavatele nebo třeba informační kampaní, která by upozorňovala na důležitost vlastního zabezpečení na stáří, musí být velmi zklamaný. Nic takového ani náznakem údajná reforma neobsahuje. Ba dokonce po přečtení zákona nemůžeme mluvit ani o základní koordinaci s Ministerstvem financí, které má třetí pilíř v gesci. Troufám si tvrdit, že tu reformu na Ministerstvu financí pořádně ani neviděli.

Co požadavek férového financování a distribuce? Tak tady má zákon jasno. Distribuce ano, ale pouze jedním směrem, a to směrem od lidí do státního rozpočtu. Cílem zákona totiž je co nejvíce zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům sedmdesátých let, takzvaným Husákovým dětem. A to bude znamenat historicky největší ránu pro peněženky jedné z generací.

Na základě technokratických predikcí prodlužování délky života hodlá Fialova vláda zkrátit důchodový věk milionům Čechů, a tím již v roce 2050 odklonit od budoucích důchodců do státního rozpočtu zhruba 170 miliard korun ročně, které sebere silným ročníkům sedmdesátých let, protože není schopna dělat kroky nezbytné k tomu, aby zajistila obyvatelům naší země zasloužený pracovní odpočinek po dosažení 65 let věku.

Co pilíř strategických investic, který má vláda dokonce vetknutý do svého programového prohlášení? Samozřejmě ani stopy. A když si tento záměr dovolíme připomenout my jako opozice, ministru financí je to nepokrytě k smíchu. Mně ale k smíchu nepřijde, že vláda neplní jeden z vlastních závazků a jedno z hlavních doporučení nejrespektovanějších pracovišť příslušné oblasti. Ministr financí by se měl přestat programovému prohlášení vlastní vlády vysmívat a měl by na pilíři státních investic raději začít pracovat. Času málo, práce hodně, chtělo by se říct. Také by měl přestat podporovat daňové úniky, výplaty na ruku a zaměstnávání načerno, o jehož boomu hovoří i generální ředitelka finanční správy. Všechno jsou to totiž oblasti, které mají na náš penzijní systém velmi negativní dopady.

A co transparentnost a dlouhodobá udržitelnost reformy? No, tady je to obzvlášť pikantní. Návrh důchodové reformy je totiž udržitelný asi tak, že neudržel pohromadě ani během svého vlastního projednávání ve Sněmovně, kde má vládní koalice pohodlnou většinu. Mám nyní na mysli zásadní změny, které k vlastnímu zákonu na poslední chvíli načetla sama koalice.

Změna první, která navzdory všem dosavadním koaličním proklamacím o potřebě nekonečného růstu odchodu věku do důchodu zavádí strop pro odchod do důchodu maximálně na 67 letech. A změna druhá, která brutálně a necitlivě omezuje takzvané náročné profese, tedy okruh pracovníků, kteří mohou jít do penze dříve.

Dva jasné důkazy, že nejde o žádnou připravenou reformu, ale obyčejný seznam nesourodých nápadů, které nejsou nijak provázány, nemají žádný společný cíl a už vůbec nesledují to, co bylo slibováno, tedy spravedlnost a férové důchody.

Jak vidíte, naše přesvědčení, že toto není žádná důchodová reforma, má velmi silnou oporu v datech i v mezinárodním srovnání. Zkrátka a dobře při prvotním srovnání se základními požadavky na důchodovou reformu tento Jurečkův paskvil neobstojí a shoří jako papírová růže. Přitom hovoříme o zákonu, který se týká úplně každého, o zákonu, který má podle předkladatelů zachránit důchodový systém před kolapsem a zajistit férové důchody i budoucím generacím.

Očekávala bych, že takový zákon bude v detailu veřejnosti představen a vysvětlován ve všech svých souvislostech dlouho předtím, než bude vládou odsouhlasen a odeslán do Poslanecké sněmovny. Očekávala bych, že takový zákon bude srozumitelný každému občanovi. Každý si na jeho základě dokáže představit svou situaci a upravit životní strategii. Také bych očekávala, že takový zákon bude zevrubně posouzen a podpořen argumenty a analýzami širokého spektra odborníků od pojistných matematiků, demografů, sociologů, ekonomů přes prognostiky a ekonomy až ke specializovaným právníkům.

Očekávala bych, že takový zákon bude projednán se sociálními partnery a bude i pro ně akceptovatelný a proveditelný. A v neposlední řadě bych očekávala, že takový zákon bude prodiskutován se všemi významnými politickými stranami a případně konsensuálně upraven tak, aby odolal politickým cyklům. Myslím, že by to v případě tak zásadní změny, nazývané dokonce důchodovou reformou, mělo být normální. Jako projev úcty k občanům a pokory k rolím, které jako zákonodárci plníme. Nic z toho se nestalo.

Už před druhým čtením jsem hovořila o náhlých zásadních změnách, které byly avizovány a vzešly z debat mezi prvním a druhým čtením. Opatření, která byla vydávána za nedotknutelné pilíře reformy, se z hodiny na hodinu od základu změnila. Hovořilo se o zmírnění tempa růstu důchodového věku a faktickém zachování výchovného na první a druhé dítě. Změn načtených koaličními poslanci je ale daleko víc a u některých si ani koalice nebyla jista, zda je vlastně chce. Nejen že lidé vůbec nevědí, co je čeká, a to ani v příštím roce, natož v delším horizontu. Ani oni koaliční poslanci nevěděli, jakou podobu reformy připravili.

Mezi dny 2. a 4. října 2024 byly pozměňovacími návrhy koaličních poslanců změněny tři základní pilíře reformy, prohlašované až do té doby za nedotknutelné a nezpochybnitelné, pro budoucnost důchodového systému nezbytné. Ze strany KDU-ČSL přišel požadavek na zastropování věku odchodu do důchodu na 67 letech. Na kafkovské tabulky, podle kterých bylo nutné prodlužovat odchod do penze donekonečna, se rázem zapomnělo. A základní pilíř reformy, dalo by se říci, se tedy silně rozkýval. Proč máme věřit jakýmkoliv výpočtům, když už neplatí ty z původního návrhu, u tohoto prý nejdůležitějšího opatření? Výchovné ve výši 500 korun se fakticky vrací pro první a druhé dítě všem, u nichž přilepšení k důchodu podle fiktivního vyměřovacího základu bude nižší než 500 korun. Bez výpočtu dopadů to najednou jde? Náhrada výchovného fiktivním vyměřovacím základem měla podle původní argumentace vést k potřebným úsporám a spravedlivému ocenění péče. A pak přišel po mém soudu v reakci na požadavek KDU-ČSL zastropovat důchodový věk na 67 letech ze strany TOP 09 a ODS požadavek na brutální omezení počtu profesí, na které se vztahuje snížení důchodového věku pro náročné profese. To by se podle nich mělo týkat jen malé skupinky lidí ve čtvrté rizikové kategorii.

Proč má kdokoliv věřit, že tentokrát je to spravedlivé a správné? Najednou koaliční poslanci objevili, že původní výběr čtyř rizik ze sledovaných třinácti není řádně zdůvodněn a že je třeba se rozhodovat až po vyhodnocení zkušeností? Pozměňovacích návrhů je mnohem víc, některé mají spíše technický charakter, ale i tak svědčí o zmatečné přípravě a nedomyšlených souvislostech nebo také o tom, že se koaliční poslanci o skutečný obsah důchodové reformy po celou dobu přípravy vůbec nezajímali, a teprve na poslední chvíli zjistili, co v ní je. Časy vložení některých návrhů tomu nasvědčují více než přesvědčivě.

V další fázi během projednávání v garančním výboru se koaliční poslanci nedokázali na první pokus v dostatečném počtu dostavit ani na jednání výboru a při druhém jednání nepodpořili ani návrh vlastních kolegů týkající se zúžení okruhu náročných profesí s nárokem na snížený odchod do důchodu.

Od začátku jsem tento pozměňovací návrh označovala za politický handl. Ukázalo se, jak je takový handl nejistý, vztahy v koalici vratké a spoléhání na politickou dominanci ošemetné, a podle všeho se teprve teď koaliční strany ve Sněmovně dohodly, jak že tedy budou nakonec hlasovat, a to i díky STAN. Podle všeho bude zaveden limit 67 let a o omezení náročných profesí se dál bude debatovat. Slyšíte správně? Debatovat! Takže z politického handlu vznikne díky hnutí STAN debatní kroužek. A z debatního kroužku samozřejmě nikdy nic kloudného nevznikne. Opravdu si myslíte, že takhle má vypadat zodpovědná příprava důchodové reformy? To jsou promyšlená, o analýzy a odborné argumenty opřená a konsenzuálně prodiskutovaná opatření? K takto vzniklému systému mají mít důvěru? Tak si vážíte občanů?

Ujišťuji vás, že žádnou ze změn zhoršující postavení stávajících či budoucích důchodců nepodpoříme, ať už byla v původním návrhu, či je obsahem pozměňovacích návrhů. Jsem přesvědčena, že voliči vládním stranám nezodpovědný přístup k důchodům nezapomenou. Naopak předkládáme vlastní návrhy, které vrací do zákona jistoty valorizací řádných i předčasných důchodů podle předchozích valorizačních vzorců a úprav. Trváme také na zastropování důchodového věku na 65 letech a na zachování výpočtového vzorce pro budoucí důchody. Vracíme možnost odchodu do předčasného důchodu. Podporujeme zachování růstu důchodů pracujícím důchodcům a protože zvýšení o 0,4 %, vyměřovacího základu je skutečně málo, navrhujeme zvýšit koeficient na 1,5 % vyměřovacího základu. Přepočet bude podle našeho návrhu prováděn ex lege bez žádosti příjemcem důchodu. A v neposlední řadě navrhujeme navýšení valorizace důchodů v termínu od 1. 1. 2025 o 500 korun do zásluhové části pro každého.

Vážení kolegové, přiznejte si, že přístup koalice k přípravě reformy je naprosto diletantský. To je vysvětlení, proč se ho ANO neúčastní. Přiznejte si, že proklamovaný cíl - férové důchody pro budoucí generace - tenhle chaos nemůže zajistit. Kde jsou výpočty a analýzy? Kde jsou ty krásně barevné grafy ohledně udržitelnosti, které před dvěma roky ukazoval pan ministr Jurečka? Jak je možné, že se základní opatření reformy mění opakovaně v řádu hodin během druhého čtení? Jak je možné, že postoj koalice k jejím vlastním zásadním návrhům se dohaduje den před zahájením třetího čtení? Jediný výsledek je nejistota a pocit ohrožení u lidí, kteří už v důchodu jsou, stejně jako u těch, kteří do něj míří či svou pracovní kariéru teprve zahajují. Nikdo se nemůže spolehnout vůbec na nic a nejméně ze všeho na stát reprezentovaný touto vládou. A tohle napravit bude opravdu těžké.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi ještě makroekonomický pohled. Česká republika dnes vydává na důchody něco mezi 8 - 9 % HDP. V okamžiku, kdy půjdou dnešní padesátníci do důchodu, to bude asi 11,5 % HDP, tedy tolik, kolik již dnes dává třeba Polsko, Finsko, Rakousko nebo Francie. Možná se ptáte, jak to ty ostatní země zvládají? No, zvládají to tak, že jejich vlády dbají na hospodářský růst, který je alfou a omegou penzijního systému. Zvládají to tak, že bojují se šedou ekonomikou, které je u nás okolo 10 %,. A zvládají to samozřejmě také tak, že nejsou za aktivní pomoci svého ministra financí zemí zatajených tržeb, cash only a výplat na ruku.

Řešením krátkodobé dysbalance penzijního systému způsobené odchodem Husákových dětí do důchodu, která zatíží náš rozpočet 3,5 % HDP, je za prvé eliminace šedé ekonomiky, která je okolo 10 % HDP, za druhé trvalý ekonomický růst kolem 2 % ročně, a za třetí posílení důchodového systému dodatečným zdrojem v podobě strategického fondu státních investic.

Vláda by také měla splnit závazek ze svého programového prohlášení a začít pracovat na pilíři státních investic, měla by přestat podporovat daňové úniky, výplaty na ruku a zaměstnávání načerno. Možná by si měla povšimnout alarmujících statistik klesající porodnosti, třeba těch z první poloviny letošního roku - od ledna do června ubylo meziročně 10 % narozených.

Ze všech těchto důvodů a také proto, že předložený zákon není skutečným a seriózním řešením penzijního systému v České republice, by dnes Poslanecká sněmovna měla předložený důchodový zákon odmítnout. Je to zákon, který znamená, že se penze dočkají jenom šťastlivci na prahu sedmdesátky. Je to zákon, který nepřichází s ničím, co by penzijnímu systému skutečně pomohlo. Je to zákon, který místo toho přichází s lacinou tabulkou zvyšování věku odchodu do důchodu postavenou na nekonečném růstu délky života, která v reálném životě fungovat nemůže a nebude.

Za sebe a za hnutí ANO veřejně slibuji, že vize vlády Petra Fialy o zemi pracujících starců se nestane budoucností České republiky. A i když si tuhle šílenost proválcujete silou své stočtyřky nebo stopětky, jak už stejně dávno slibujete, my ji po příštích volbách podrobíme revizi a z velké části zrušíme, dostaneme-li důvěru od voličů sestavit příští vládu. Člověk má na stará kolena chodit za vnoučaty, ne do továrny nebo za kasu. A peníze na důchod mu pomůžeme zajistit tak, jak je zvykem ve vyspělém světě. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk koaličních poslanců. O slovo se hlásí poslanec Rozvoral.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vám nemohu udělit slovo, protože v tuto chvíli mám přihlášky s přednostním právem. Další přihlášený je pan předseda Okamura, ten tady není přítomen... (Poslanec Rozvoral mimo mikrofon upozorňuje, že chce za klub.)

Přednostní práva mají přednost i před tím, když chcete hovořit... (Poslanec Rozvoral chce vystoupit s procedurálním návrhem.) S procedurálním návrhem, nebo jaký máte návrh, nebo...? (Poslanec Rozvoral chce dát návrh na pauzu.) Chcete si vzít pauzu ty tři minuty? V tom případě prosím.

 

Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vzhledem k tomu, že teď má vystoupit náš předseda Tomio Okamura, má projev delší a nechce být přerušován a je avizovaná přestávka na oběd od 14 hodin, tak žádám o přestávku na poradu poslaneckého klubu hnutí SPD do 14 hodin. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Já tedy vyhlašuji pauzu do 14 hodin na jednání klubu SPD. A ještě vás upozorním, že tedy po ní bude následovat pauza do 15 hodin, jak bylo dohodnuto na grémiu, je to polední pauza. Přerušuji tedy 117. schůzi právě do 15 hodin. Členům organizačního výboru připomínám, že schůze organizačního výboru se bude konat za přibližně 5 minut.

 

(Jednání přerušeno v 13.58 hodin.)

 

 

(Jednání pokračovalo v 15.00 hodin.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády. Máme tady člena vlády? Bylo by dobré zajistit... Pánové předsedové klubů... Měli bychom pokračovat v jednání. Jsme stále před stanovením pořadu schůze a máme několik přihlášek s přednostními právy. Nyní by měl vystoupit pan předseda Okamura jakožto další přihlášený, následuje pan předseda Fiala, pan předseda Dufek, pan místopředseda Havlíček a paní místopředsedkyně Richterová, to je tedy pořadí přihlášených. Nyní dám slovo panu předsedovi Okamurovi.

 

Poslanec Tomio Okamura: Tak, vážená paní předsedkyně, já bych vás chtěl požádat, zdali by tady byl nějaký ministr.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já to z tohoto místa - už už vidíme přicházet - pan ministr Výborný už je přítomen. Můžeme pokračovat.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, potřetí se scházíme nad vládním zákonem, jehož cílem je porušit právo každého pracujícího občana naší země na spravedlivý důchod. Jednáme současně i o vládním návrhu na zvýšení platů politikům a zavedení apanáže pro manželku vašeho prezidenta. Jak symbolické! Znovu za SPD zopakuji, zásadně odmítáme Fialovou vládou navržené zvyšování věku odchodu do důchodu a snižování důchodů. Mottem a cílem vámi navrženého zákona o důchodech je obrat co nejvíc současných i budoucích seniorů. A motivem vašeho zákona o valorizaci politických prebend je zvýšit si už tak vysoké platy. Na důchodce není, na vládu a poslance máte peněz vždycky dost. To jsou ve stručnosti drzé a arogantní návrhy Fialovy vlády.

Na důchody je skutečně třeba víc peněz, ale ne na ministry. Jde i o morální rozměr. Nemůžete kázat vodu a pít víno, i když vidíme, že vám z vládní koalice tohle pokrytectví problém nedělá, ale do slušné společnosti se prostě nehodí.

V průběhu debat o změnách důchodového zákona vládní koalice předložila dalších několik změn. Důchodový věk měl být původně navázán na naději dožití padesátiletých osob tak, aby průměrná doba strávená v důchodu byla 21,5 roku. Nakonec se do hry vrátil pevně stanovený věk odchodu do důchodu, a to tentokrát na 67 let, tedy zvýšení o dva roky. Je fajn, že pan premiér a pan ministr Jurečka pochopili, že pětasedmdesátiletý přidavač nebo zedník už s pytlem cementu nemává, jako když mu bylo třeba třícet. Ale faktem je, že velká část s tím pytlem cementu nezamává ani v 55, a už vůbec ne v 65.

To nás dostává k faktu, že vláda ztížila dalším těžce pracujícím nebo lidem v náročných pracovních podmínkách předčasné odchody do důchodu. Samozřejmě poté, co už předčasné důchody nedávno ztížila všem ostatním.

Rozumím tomu, že tu máme nekompetentní vládní politiky a jejich poradce, kteří mají pocit, že důchody lze vyřešit tím, že budeme posouvat věk odchodu do důchodu. Navzdory tomu, že to jsou často lidé, kteří si říkají ekonomové, tak jejich názor je prostě jen hloupý. Pokud někomu nedovolí zdraví ve vysokém věku pracovat, tak bude marodit, bude nezaměstnaný, nebo půjde do invalidního důchodu. Práci a nějaké daně navíc z člověka, který prostě nemůže, nikdo nevymáčkne. A přerozdělování peněz skrze sociální podpory bude stát víc, než kdybychom lidem dali prostě důstojný důchod.

Důchodový systém je v prvé řadě politická a sociální otázka, důchody jsou politiky nastaveny tak, jak na to má stát dobrou vůli a peníze. Peníze zatím v našem státě jsou, jen není ta vůle. Není vůle, aby stát, potažmo současná Fialova vláda, chytře peníze vydělával. A když už je lidem uloupí, tak je vláda raději hodí do chřtánu zahraničním zbrojařům nebo Ukrajincům.

V takové situaci říkat lidem, že není na důchody, když stovky miliard mizí v zahraničí, to je jen nemravné hulvátství vůči těm, kdo tady na nás po desetiletí pracovali a budovali tuto zemi. Každý poctivý dělník, zedník, zámečník anebo prodavačka udělali pro naši republiku víc, než vámi draze placený Zelenskij. To je fakt, který byste měli mít vždy na paměti. Lidé od vás chtějí pravý opak - starejte se o české občany. A v případě dnes projednávaného zákona vás upozorňuji, starejte se také o české důchodce. To je vaše práce, za to jste vy ve vládě českými občany a firmami placeni. Ne za to, že naopak naše peníze důchodcům seberete a pošlete je do ciziny. Nejsou to vaše peníze, ale jsou to peníze všech občanů naší země.

Poslední, co musím znovu zopakovat, je fakt, že pro nás politiky by cílem mělo být, aby si lidé stihli užít důchodů ještě v čase, kdy jsou schopni si zaslouženého odpočinku po celoživotní práci užít.

Klíčový parametr by mělo být pro nás takzvané dožití ve zdraví. Čeští muži se dnes dožívají v průměru 76 let. Podle průzkumu evropského statistického úřadu Eurostat je zdraví opouští už v 61 letech, zbylých 15 let žijí se závažnou nemocí nebo jiným zdravotním problémem, který je často zásadně omezuje. Ženy mají takzvanou střední délku života 82 let, ale ve zdraví se dožívají v průměru 62 let.

Ti, kdo vedou tento stát, by tedy měli mít naprosto opačný cíl, než máte vy. Věk do důchodu by se neměl zvyšovat. A nejen to. Měli bychom dělat vše pro to, abychom ho mohli v ideálním případě i o něco snižovat. Tak, aby si lidé mohli skutečně odpočinku užít alespoň trochu ve zdraví. Vždyť mnozí naši občané pracují i více než 45 let, aby se vůbec dožili důchodu. V praxi to znamená zefektivnit stát, nevyhazovat peníze za cizí, ale šetřit je pro vlastní občany, a samozřejmě zcela zásadní je hledat pro stát také jiné příjmy než jen bohapusté okrádání firem a občanů prostřednictvím rostoucích daní, odvodů a poplatků.

Tady bych připomněl, že Fialova vládní koalice v rozporu s vašimi předvolebními sliby nejen zvýšila daně a snížila valorizace důchodů, ale ještě v letošním roce se chystáte naše občany okrást ještě o další peníze. Chcete zvýšit povinné koncesionářské poplatky České televizi a Českému rozhlasu, budete zvyšovat dálniční známky, opět po roce další zvýšení. A chystáte se také opět zvýšit povinné odvody živnostníkům.

To, jakým způsobem zefektivnit stát, to samozřejmě chce systémové a razantní změny jak v uvažování, tak v praxi. Ostatně jak už bylo mnohokrát konstatováno, vy sami jste podobné věci voličům slibovali, ale voliče jste obelhali.

V programovém prohlášení vaše vláda lidem slíbila, cituji: Zkrátíme dobu potřebnou pro dosažení nároku na důchod. Dále v programovém prohlášení slibujete a píšete: Umožníme dřívější odchod do důchodu zaměstnancům náročných profesí za větší odpovědnosti zaměstnavatelů. A jaká je realita Fialovy vlády? Okradli jste důchodce o peníze vámi vyvolanou a neřešenou inflací a porušením jejich práva na valorizaci. Omezili jste jejich právo jít do předčasného důchodu a tím naopak prodloužili dobu potřebnou pro nárok na důchod a samozřejmě jste omezili dřívější odchody do důchodu a salámovou metodou ztěžujete odchod do důchodu lidem v náročných profesích.

SPD prosazuje, aby nárok na důstojný důchod ve věku nejlépe 60 až 65 let měli ti, kdo celý život tvrdě pracovali. Pokud někdo pracoval od svých 18 let do 63 let, tak odpracoval 45 let, a to je podle názoru SPD dost na to, aby státu na svou penzi vydělal. Vy ale chcete, aby takový člověk na vás pracoval ne 45, ale 50 let a více.

Připomenu ještě čísla o dožití ve zdraví. Po šedesátce už mají lidé stále závažnější onemocnění a je naprosto nereálné všechny nutit, aby pracovali třeba do těch nově navržených 67 let. Původně jste dokonce chtěli, aby byl věk odchodu do důchodu neomezený, ale po tlaku nás z opozice jste váš návrh upravili. Jak jsem už uvedl, lidé budou marodit, anebo budou chodit do invalidního důchodu, takže stejně v pracovním procesu nebudou. Jejich životní náklady bude stát tak jako dnes stejně muset řešit, a to sociální podporou. Takže tak jako tak nic neušetříte.

Vážené dámy a pánové, stačí opravdu trochu zdravého rozumu, faktů a statistiky, abyste možná i vy pochopili, že to, co navrhujete, je funkční nesmysl. Schválením vašeho zákona fakticky nic nezměníte. Jen si odškrtnete čárku za další porušení slibů a za další asociální krok proti vlastním občanům. Stojí vám to za to? Vám ve Fialově vládní koalici? Vámi předkládaný zákon, doufám, nepřežije rok. Protože doufám a přeji si to, že vaše vláda skončí a příští vláda ho zruší. A to je ta nejlepší zpráva. Pakliže bude SPD v příští Sněmovně a pakliže budeme součástí vlády, tak v nové Sněmovně okamžitě navrhneme opravit všechna legislativní zvěrstva, kterých jste se dopustili, a věřím, že v novém složení bude mít Parlament více rozumu, abychom našli shodu.

Pochopitelně nejlepší řešení by bylo začít pracovat na skutečné důchodové reformě. Stávající zákon, který vy tady předkládáte, je pouze novela, která přináší parametrické změny, které poškozují drtivou většinu budoucích důchodců. Hnutí SPD, konkrétně naše poslankyně Lucie Šafránková, podalo řadu pozměňovacích návrhů, které by napravily nejpalčivější chyby předkládaného návrhu a zmírnily dopady, a hlavně nespravedlnosti, kterými novela zákona doslova překypuje.

Navrhujeme, aby se lidem, jejichž účast na sociálním pojištění je minimálně 45 let, nekrátil předčasný starobní důchod, pokud se do něj rozhodnou odejít oproti řádnému starobnímu důchodu. Za 45 odpracovaných let, často ve fyzicky náročných profesích a podmínkách, by neměl být podle našeho názoru člověk státem finančně trestán. Pokud je cílem zákona získat více peněz do systému tím, že lidé budou déle pracovat, tak bychom měli tu délku práce skutečně zohlednit. Nejde přece o formální věk, ale jak dlouho člověk odváděl státu peníze a živil ho.

Takže tady bych rád ještě jednou řekl ten náš návrh a myslím - když jsem četl včerejší článek na iDNESu, tak se ten návrh setkal s velice dobrou odezvou, že ten, kdo má odpracováno 45 let a účastnil se sociálního pojištění, tak by podle našeho názoru měl mít nárok na nekrácený důchod. Když jsem si četl diskusi pod tím, tak drtivá většina občanů to pochopila a tento návrh uvítala, protože když někdo pracuje od 18 let a 45 let pracoval a odváděl sociální pojištění, tak si skutečně myslíme, že by ten nárok měl mít.

Část ovšem diskutujících, ta malá část, to úplně nepochopila a psali k tomu našemu návrhu, že co tedy vysokoškolák, jestli to bude vysokoškolák po ukončení +45 let. Ale o tom nebyla řeč. Tam samozřejmě my trváme na zastropování na 65 let. Takže se to týká skutečně těch, kdo pracují od 18 let, třeba v manuálních profesích, tak kdo 45 let opravdu pracoval a odváděl, tak my si prostě myslíme, že by měl mít nárok na nekrácený důchod a v tomto smyslu podáváme také pozměňovací návrh, o kterém se tady bude hlasovat. Takže ti, kteří samozřejmě třeba absolvovali vysokou školu a začínají pracovní proces později, tak neznamená to, takový návrh nenavrhujeme, že by snad měli odcházet ještě později po 65 letech. To ne, tam je zastropováno na 65 letech podle toho, co my říkáme. Takže to se týká skutečně těch, kteří pracovali, pracují 45 let, protože si myslím, že je to prostě spravedlivé.

Pokud je cílem vašeho zákona získat více peněz do systému tím, že lidé budou déle pracovat, tak bychom měli tu délku práce skutečně zohlednit. Nejde přece o formální věk, ale jak dlouho člověk odváděl státu peníze a živil ho. Ve stejném principu navrhujeme, aby se lidem, jejichž účast na sociálním pojištění je minimálně 40 let, předčasný starobní důchod oproti řádnému starobnímu důchodu krátil o polovinu méně, než je tomu dnes.

Dále navrhujeme zrušení ustanovení o zákazu valorizace procentní, tedy zásluhové složky předčasného starobního důchodu, které do zákona o důchodovém pojištění prosadila současná asociální vládní koalice. Samozřejmě navrhujeme také zrušení mechanismu zvyšování odchodu do řádného starobního důchodu nad 65 let věku a chceme zachování věku 65 let pro vznik nároku na odchod do řádného starobního důchodu. Tyto pozměňovací návrhy také máme podány. To znamená, znovu zopakuji, zastropovat věk skutečně na 65 let. To znamená, nikdo, nikdo by neměl jít do důchodu později.

Nepřípustná je pro nás také změna způsobu výpočtu starobního důchodu od roku 2026, která je vůči budoucím příjemcům důchodu výrazně nepříznivější než současná úprava a znamená pokles poměru výše jejich starobních důchodů vůči jejich předchozí mzdě, než je tomu dnes. Navrhujeme proto vyškrtnutí takové změny z novely zákona.

Dále v našich pozměňovacích návrzích navrhujeme zachování podmínek pro vznik nároku na takzvaný odložený důchod, nikoliv jejich zmírnění - přiznání odloženého důchodu o tři roky dříve než nyní, jak navrhuje vláda. Tato vládou navrhovaná úprava by totiž znamenala zvýšení výdajů státního rozpočtu a je i nelogická a morálně pochybná, protože snižuje hranici věku, ve kterém lze přiznat starobní důchod, i když žadatel o něj nesplnil zákonnou dobu účasti na sociální pojištění, která je 35 let, ale byl sociálně pojištěn pouze 20 let, anebo dokonce odpracoval pouze 15 let. Není žádný důvod zmírňovat těmto lidem podmínky pro přiznání a výplatu důchodu, s výjimkou situací, kdy daný člověk nesplnil zákonnou dobu pojištění kvůli tomu, že prokazatelně alespoň tři roky pečoval o zdravotně postiženou osobu blízkou, která je závislá na pomoci jiné osoby.

Dále navrhujeme v našich návrzích zmírnit podmínky pro vznik nároku na takzvaný odložený důchod pouze pro osoby, které prokazatelně alespoň tři roky pečovaly o zdravotně postiženou osobu blízkou, která je závislá na pomoci jiné osoby. Principiálně nám jde opět o to, aby zákon ocenil ty, kdo po celý život pracovali anebo byli jinak prospěšní společnosti. Je absolutně nespravedlivé a nemorální postavit na stejnou úroveň někoho, kdo žil většinu života na sociálních dávkách a toho, kdo dřel desítky let.

Navrhujeme v dalším našem návrhu také změnu systému výpočtu takzvaného minimálního starobního důchodu, který má činit 20 procent aktuální průměrné mzdy; 10 procent základní složka a 10 procent zásluhová složka. Vládní návrh počítá s tím, že do zásluhové složky důchodu pro případný nárok na její zvýšení do výše odpovídající podílu této složky na celkovém minimálním důchodu se bude započítávat i takzvané výchovné, tedy ta složka důchodu, která je benefitem za to, že příjemce důchodu řádně vychoval dítě anebo děti. Přitom pro účely valorizace zásluhové složky důchodu se sem výchovné nepočítá. Uvedený model by totiž znamenal, ten, co tady předvádí vláda, že nízkopříjmovým důchodcům, kteří řádně vychovali děti, by se procentní složka jejich důchodu v mnoha případech nezvyšovala, ačkoliv by se nacházela pod hranicí 10 procent průměrné mzdy, anebo by se jim zvýšila pouze o částku, od které by se odečetlo výchovné. To je další diskriminace pracujících rodičů ze strany vlády.

Jde tedy o návrh, aby se do zásluhové složky pro účely jejího dorovnání do hranice odpovídající zákonem stanovenému podílu této složky důchodu na průměrné mzdě výchovné nezapočítávalo, protože SPD podporuje pracující rodiny s dětmi. Naopak Fialova vládní koalice, jak víme, tak jde proti pracujícím rodinám s dětmi a v rámci toho takzvaného vašeho konsolidačního nebo okrádacího balíčku jste připravili pracující rodiny s dětmi o desítky tisíc korun čistého ročně. Jak příznačné pro politiku KDU-ČSL, která je vlastně takovým tím vlajkonošem v těch návrzích proti rodinám s dětmi a proti pracujícím rodinám s dětmi. Ministr Jurečka to tak vždycky navrhuje aktivně za KDU-ČSL proti rodinám s dětmi.

Dále navrhujeme ponechat v zákoně ustanovení, podle kterého se procentní výměra starobního důchodu zvyšuje za dobrovolný výkon výdělečné činnosti při současném pobírání starobního důchodu o 0,4 % výpočtového základu za 360 kalendářních výdělečné činnosti. Vláda totiž tohle zvýhodnění pracujících seniorů navrhuje zrušit, což jde mimochodem přece proti duchu vládního návrhu, který chce maximum seniorů ponechat v pracovním procesu. Ale u vás je to jak... Ty vaše sliby jsou cárem papíru, vy jste před volbami naslibovali hory doly a hned po volbách jednáte přesně opačně - proti pracujícím lidem, proti živnostníkům, proti zdravotně postiženým lidem, jednáte proti všem slušným občanům. Pro vás prostě není Česká republika na prvním místě. Přitom možnost zvýšit si důchod další prací je přece významný motivační faktor pro dobrovolné setrvání v zaměstnání i po dosažení důchodového věku. Obě strany na tom vydělají, senior si zvýší důchod a státu se zvýší příjmy do takzvaného důchodového účtu.

Vážené dámy a pánové z vlády. Pokud chybí peníze, není problém, abyste se uskrovnili. Zmrazte platy politiků tak, jak navrhuje SPD, přestaňte financovat válku na Ukrajině, zrušte velkorysou podporu Ukrajincům, přestaňte platit politické neziskovky s ideologickým programem, to jsou ty multikulti, gender, platíte neziskovky podporující migraci. To je úplně neuvěřitelné. Přestaňte nakupovat za stamiliardy předražené americké zbraně. Krásné přísloví říká: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Vy hledáte způsoby, jak vyvádět miliardy z naší země, a hledáte důvody, proč nedat peníze těm, kterým skutečně patří, například českým seniorům, invalidům anebo rodinám s dětmi, potažmo všem českým slušným občanům. Samozřejmě ne nějakým nepřizpůsobivým. Vážené dámy a pánové. Pokud nevyměníte svůj pohled na svět, doufám, že voliči to vidí a vymění v příštích volbách tuto vládu.

A ve svém dalším vystoupení po otevření rozpravy, v další fázi projednávání, potom představím také konkrétní návrhy SPD na důchodovou reformu. Tyto návrhy jsem samozřejmě už prezentoval veřejně několikrát, ale samozřejmě je v rámci třetího čtení ještě jednou vysvětlím a zopakuji. Děkuji za pozornost.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní měl vystoupit pan předseda Dufek, ale ten svoji přihlášku stáhl. Pan místopředseda Havlíček, který je dále přihlášený s přednostním právem, zde přítomen není. Stejně tak ani paní místopředsedkyně Olga Richterová, která by také měla vystupovat nyní, není zde, není přítomna. Pan předseda Dufek, tedy prosím.

 

Poslanec Aleš Dufek: Dámy a pánové. Nebudu tady nalhávat, vezmu si pětiminutovou přestávku na poradu klubu, abychom se tady sešli a důstojně odhlasovali případné schválení bodu, takže beru si 6 minut přestávku.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Takže 6 minut nakonec? Takže v 15.29 bychom se zde měli setkat. Vyhlašuji přestávku na jednání klubu KDU-ČSL do 15.29 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 15.24 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 15.29 hodin.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Čas určený na přestávku skončil. Máme 15.29, proto nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 117. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

Ano, vidím, že máte zájem o odhlášení. Prosím tedy, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami.

Než budeme hlasovat, ještě načtu došlé omluvy. Babiš Andrej se omlouvá od 15 hodin z pracovních důvodů, Jílková Marie bere svou omluvu zpět, nicméně omlouvá se do 13.20 z rodinných důvodů, Král Václav se omlouvá do 12 hodin z pracovních důvodů, Lacina Jan od 17.30 z pracovních důvodů. Z členů vlády se omlouvají Bek Mikuláš od 12 hodin z pracovních důvodů, Válek Vlastimil od 12.30 do 15 hodin z pracovních důvodů a Ženíšek Marek od 12.30 do 15 hodin z pracovních důvodů.

 

Nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 117. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen.

Zahájila jsem hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 3, je přihlášeno 171 přítomných, pro 96, proti 75. Pořad schůze byl schválen.

 

Nyní přistoupíme k jedinému bodu pořadu, kterým je

 

Následující zahájení jednacího dne schůze

Aktualizováno 22. 1. 2025 v 12:36.




Přihlásit/registrovat se do ISP