Pátek 6. prosince 2024, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
Předcházející zahájení jednacího dne schůze
(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády, já zahajuji další jednací den 119 schůze poslanecké sněmovny a všechny vás srdečně vítám. Prosím, abyste se všichni přihlásili vašimi identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Taktéž sděluji, že omluveni své neúčasti na jednání požádali o omluvu tito poslanci a poslankyně - Ivan Bartoš od devíti do 11 hodin z pracovních důvodů, Jana Berkovcová od 11 hodin z pracovních důvodů, Josef Bernard celý jednací den z pracovních důvodů, Jaroslav Dvořák celý jednací den ze zdravotních důvodů, Jaroslav Foldyna celý jednací den ze zdravotních důvodů, Marie Jílková ze zdravotních důvodů, taktéž jednací den z pracovních důvodů celý jednací den, pan poslanec Radim Jirout, David Kasal celý jednací den se zdravotních důvodů, Michal Kučera z pracovních důvodů do 11 hodin, Jiří Navrátil celý jednací den z osobních důvodů, Marie Pošarová do 10 hodin z pracovních důvodů, Lucie Potůčková celý jednací den z důvodu zahraniční cesty, Milada Voborská celý jednací den z osobních důvodů a Miroslav Zborovský z pracovních důvodů, taktéž celý jednací den.
Omlouvají se i tito členové vlády - Mikuláš Bek celý jednací den z pracovních důvodů, z pracovních důvodů celý jednací den taktéž Petr Kulhánek, Martin Kupka do 11 hodin z pracovních důvodů, Jan Lipavský celý jednací den z důvodů zahraniční cesty, pracovní důvod uvedl jako důvod své omluvy, a to celý jednací den, Vlastimil Válek, Marek Ženíšek je taktéž omluven celý jednací den z pracovních důvodů.
Dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazenými body, a to z bloku třetích čtení. Je to sněmovní tisk 669 národní rozvojová banka, bod číslo 172, taktéž bod číslo 173, sněmovní tisk 700, což je národní rozvojová banka a související. Zákon, sněmovní tisk 692, zákon, o digitalizaci finančního trhu, což je bod číslo 167, a taktéž bod číslo 168, je to sněmovní tisk 694, zákon o digitalizaci finančního trhu a související zákon k tomu. Já jenom bych požádal předsedy koaličních stran, poněvadž tady nevidím žádného z ministrů, a zahájili jsme tady tento jednací den, aby upozornili, výborně, už tady vidím, abychom mohli v tom pokračovat. Tyto body - 172, 173, 167 a 168, po jejich projednání bychom případně pokračovali v projednávání dalších bodů, a to z bloku třetích čtení. Na závěr mi dovolte informovat vás o tom, že byl včera na 120. schůzi projednán bod 11 schváleného pořadu 119. schůze, sněmovní tisk 774 o elektronických komunikacích, ve druhém čtení. Ten si prosím škrtněte, o tomto není potřeba hlasovat, nebude tudíž součástí schváleného pořadu 119. schůze.
A v tuto chvíli mám s přednostním právem ke změně pořadu přihlášeny následující přednostní práva pana předsedy klubu Starostů a nezávislých Josefa Cogana, ten to ruší, hned následuje s přednostním právem pan poslanec Andrej Babiš, s náhradní kartou číslo 34 bude hlasovat pan ministr Zbyněk Stanjura. Hned po Andreji Babišovi je tady přihlášená s přednostním právem paní předsedkyně klubu hnutí ANO Alena Schillerová, potom paní poslankyně Kamila Bláhová a paní poslankyně Zuzana Ožanová. A já poprosím pana poslance Andreje Babiše, aby se v tuto chvíli ujal slova. Vážený pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Takže dobré ráno, vážení spoluobčané, protože hlavně na vás budu mluvit, a dámy a pánové. Já jsem se včera naštěstí debaty o vystupování. V této cenné Sněmovně nezúčastnil. Naštěstí, protože když jsem ráno četl projev pana premiéra, tak asi kdybych tady byl, tak by to asi nedopadlo dobře. O čem to vlastně bylo? No, vlastně tato nová totalita vedená panem premiérem nám hlavně dala na vědomí, že jak tady máme mluvit, nebo jestli vůbec tady máme mluvit? A to, co tady pan premiér ve svém projevu řekl, je skutečně neuvěřitelné. Já bych tady přečetl nejdřív rozhovor pana premiéra s Václavem Dolejším. To je věrný novinář z kyperské firmy, Seznam Zprávy, pětikoaliční novinář, bojuje za ně už dlouho. Takže to bylo 23. ledna 2016. V pátek ve Sněmovně skončilo další kolo opozičních obstrukcí, ve kterých se pravicové strany snaží zabránit schválení elektronické evidence tržeb. Šéf ODS Petr Fiala řekl, že cítí důvěru voličů, že blokování zákona je správná cesta, tvrdí, že občanští demokraté budou v obstrukcích zákona dál pokračovat, klidně až do konce volebního období. Slyšíte všichni? Pan premiér Fiala říkal, že budou obstruovat, a oni obstruovali 1,5 roku EET? Jak dlouho budete obstruovat, se tady ptá Dolejší.
Cítím podporu ze strany našich voličů, která navíc roste poté, co na část podnikatelů dopadla od ledna nová povinnost kontrolních hlášení DPH. Ano, kontrolní hlášení, na tom jsme vybrali stovky miliard korun, jsem byl ministr financí, to jsou ty podvody, to jsou ty od lehkých topných olejů přes všechny podvody na pohonných hmotách. Ano, tomu jsme zabránili, no, takže pan premiér cítil důvěru. A tady je otázka. Myslíte, že v demokracii má většina vzešla ze svobodných voleb právo prosadit své plány? Má, my to říkáme taky, ale současně platí, že menšina, to jsme my, má také svá práva a na tom je založena demokracie. No, tak prosím, to byl pan premiér v opozici, říkal, že když my tady mluvíme, je to demokracie, teďka nám říká, naopak, teďka nám říká, včera a tady je titulek z novin - neskutečná komedie. (Hluk v sále.) Tady je titulek. Musím ho dohledat. Demokracii je třeba bránit, a já -
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pane poslanče, vás přeruším, protože tady je opravdu zvýšená hladina zvuku, a já poprosím i úřednice tady sněmovní, a mluvím k vám, vážená paní kolegyně, zdali byste mohla přenést tu diskusi do předsálí, poněvadž už to trvá delší dobu, vaše domluva s některými z poslanců. A poprosím na levé i na pravé straně, aby byl skutečně klid, jinak budu muset použít zvonek. Děkuju moc, prosím, pokračuje.
Poslanec Andrej Babiš: Takže včera vyšel titulek Demokracii je třeba bránit a my ji bránit budeme, obhajoval Pekarovou premiér. A kdo tady však? Vždyť je dobře, že paní Pekarová zůstala předsedkyně, ne? To je dobře, vždyť je nejpopulárnější politička. My chceme, aby tam teda, já mluvím za sebe já chci, aby tam zůstala, ať to lidi vidí, co se tady děje, ne? To je fajn pro nás a hlavně nám bude, ať tam zůstane pan premiér ne, to je taky důležité.
Dělám si srandu samozřejmě, protože to je tady jak v blázinci. Takže 2016 pan premiér říká, že opozice, že to je demokracie, že máme ta práva, no a včera říkal, že to, že tady si dovolujeme diskutovat o tom, že paní předsedkyně porušuje zákon, protože jednací řád Sněmovny je zákon, tak to je údajně nedemokratické. Tak to jen abychom věděli, protože oni vlastně nechtějí, abychom vůbec mluvili. Já nevím, jestli pan premiér vůbec pochopil, proč my tady mluvíme.
No, pan premiér má své pořady všude, provládní Blesk, v České televizi, vždycky interview u Moravce, kolik má těch ... (nesrozumitelné), na CNN má, všude má, stále mluví, stále dává rozhovory. A kdyby nelhal v těch rozhovorech, no tak my bychom ani moc nereagovali, ale on lže neskutečně. Neskutečně lže.
A kde my můžeme teda reagovat na pana premiéra? V televizích, kde vás nenechají domluvit, Česká televize, Události, komentáře a další, nebo kde my můžeme mluvit? Vždyť všechna tahle média, Seznam zprávy, vždycky, rozpočet, tak hned ten redaktor píše, Fórum 24, ta žumpa, největší žumpa co je tady. Vždyť všechno je jejich. Aktuálně, Rudé právo, ne, Právo, Novinky, součást seznamu, to jsou všechno provládní média.
Takže my, poslední věc, aspoň za mě mluvím teďka, by zůstala, že mluvím tady a já mluvím k věci. Já mluvím o věcech, které jsou konkrétní, a my tady klademe konkrétní otázky.
A jim to samozřejmě vadí. Co se minule stalo, když jsem tady říkal, že lidi mají strach o pana premiéra? Tak tady za dveřmi útočili na Alenu Schillerovou a pan premiér jí vyhrožoval, že ještě uvidí, kdo je to Petr Fiala, ne Petr Fiala jako premiér, ale Petr Fiala jako člověk vyhrožoval, když jsem svým projevem vyhnal celou vládu. Dneska mají službu, Jurečka má službu, mají tu aplikaci, vždycky jeden tady sedí, tak jsem je vyhnal ven, protože to nechtěli slyšet, ale potom vznikla tady atmosféra, že jsem někoho urážel. Já jsem nikoho neurážel, nikoho. Pokud jsem tady řekl, že někdo je parazit, já nevím, jestli je to urážka, ale já jsem pana premiéra tady neurážel.
A pan premiér včera tady mluvil, jak chce s námi diskutovat, jak chce věcně debatovat s námi.
Tak já nevím, jestli ten premiér, který mluví mimo tuto Sněmovnu, Petr Fiala, je stejný premiér jak tady, protože když pan premiér mimo Sněmovnu říká - nedá dohromady ani čtyři věty - opřel se Fiala do Babiše. Jo? Dobře, fajn. Fiala ostře o Babišovi, jak se domluvit se zbabělci a lháři? Takhle mluví pan premiér.
A pokud včera tady navrhoval různé zajímavé body, tak já jsem pro. Od ledna, ani ne od ledna, ještě od roku 2013 všechny urážky - a permanentně mě premiér uráží - bych tady mohl číst hodiny a hodiny. Sprosté urážky.
Takže včera pan premiér nám dokonce říká, že naši poslanci z opozice chodí za ním v kuloárech a říkají, že mají pro něj pochopení. Pane premiére, my vám nevěříme ani pozdrav. (Potlesk z lavic opozice.) Za námi chodí vaši lidi a říkají, no to je hrozné, co máme za materiál. Za námi chodí vaši z ODS a tvrdí - no, to je neštěstí, musíme ho vyměnit za Kupku. Za námi chodí, že si počkají. Ale vy jste říkal, že vyhrajete ty volby. No, kdybyste náhodou prohrál, tak vás okamžitě vymění. Za námi chodí. A proč tady vykládáte ty nesmysly?
Vždyť to není ani pravda, ale za námi chodí například i úředníci. A to, co se děje u vás, je neuvěřitelné, protože ty úřednice se vás bojí strašně, ale i když mají strach, tak nám řeknou například něco k rozpočtu.
Takže minulý týden proběhla neformální schůzka státních tajemníků z některých ministerstev a taky Úřadu vlády. Alenko, dobře poslouchejte, jo? Nekoukejte na Instagram teď. Poslouchejte dobře. Státní tajemnice Kejlová z Ministerstva financí České republiky tam všem zcela návažno (vážně?) říkala, že rozpočet, který prošel Sněmovnou, je Stanjurou a spol. sestaven tak, aby se vyčerpal během prvních tří kvartálů 2025 - dobře poslouchejte, občané - a aby ve čtvrtém kvartále naše země narazila do zdi. To byla neformální porada státních tajemníků a některých ministrů a ÚV.
Takže oni, tahle parta podvodníků a lhářů, připravili rozpočet tak, že se vyčerpá za tři kvartály. Tak volby budou někdy začátkem října, takže ještě budou vykazovat něco, ale už vědí, že po nich přijde potopa. Takže když, pane premiére, mluvíte o tom, kdo za vámi chodí, tak za námi taky chodí, i když jste všude zavedl totální teror, že se vás všichni bojí, že i nezávislé orgány jako staťák, ERÚ a další se třesou, aby vám vyhověly.
Takže včera tady pan premiér vystoupil, zase se stal profesorem, už nemá tu bílou košili a už odešel z TikToku asi na chvilku, přišel sem a nás tady moralizoval, vykládal nám o demokracii arogantně a nadřazeně. Ano? A a že si máme sáhnout do svědomí. A potom - teďka se dobře soustřeďte - představte si, kdybych já třeba navrhl body duševního zdraví Andreje Babiše, a já jsem pro. Bavme se o duševním zdraví. Já jsem se díval ráno na Wikipedii, co je to bájivá lhavost, co je to narcismus. A potom že by navrhl body Lži a temná minulost Andreje Babiše. Temná minulost Andreje Babiše. A co to je? Neexistuje v této zemi nikdo jiný, který by byl tak prošpikován a zanalyzován jako Babiš. Neexistuje.
A co vy, pane premiére, s Posseltem? Jako mladý student, sudetoněmečtí kámoši a tak dále? Tak pojďme se o tom bavit, bavme se, jak jste stavěl ten kampus, co ta vaše usedlost v Trpíně, a ty vaše dluhopisy, tak pojďme se o tom bavit. Já nemám žádnou temnou minulost. (Ministr Výborný ze svého místa něco poznamenává.) Vy radši mlčte, pane. Jo? Vy se naučte něco ze zemědělství a taky nelžete v médiích. Tady pan ministr lhal, že my jsme způsobili inflaci. Ani pořádně neví, co to je. Tak se bavme o té minulosti, bavme se, co máte za sebou, barmská neziskovka a tak dále. Já jsem připraven. Já s tím nemám problém.
Kdo to tady rozeštvává? Kdo nás uráží? Já jsem tady neřekl jednu urážku. Vy permanentně mě urážíte a moji rodinu od roku 2014 a můžu to tady číst dlouho. Dlouho to můžu tady číst.
Temná minulost, co tím chtěl říct pan premiér? Nebo: Andrej Babiš mele páté přes deváté. No jasně, určitě, můžeme se o tom bavit, a že by pan premiér to navrhnul a že by to usnesení prošlo. Máme většinu.
Já jsem tady pán této země, já, premiér Fiala, já tady rozhoduju a já vás tady převálcuju. Vy máte mlčet a buďte rádi, že vůbec vám dovolíme, že můžete tady něco říct. Média stojí se mnou, všechny složky. Ne? Tak, že by to prošlo. A přemýšleli jste někdy nad tím, proč to neudělám - se ptá pan premiér. No, já jsem o tom přemýšlel. A víte, proč to neuděláte? Protože se bojíte, protože máte strach. A já vás vyzývám, navrhněte to. Navrhněte ten bod, dejme si ty body - duševní zdraví Babiše a Fialy, minulost Babiše a Fialy - dejme si ty body, dejme si na to celý týden. Vy máte tunu másla na hlavě, pane premiére. Místo toho, abyste mlčel, tak stále vystupujete. A my samozřejmě, protože nemáme nikde prostor, tak mluvíme tady, ještě jste to nezrušili, ale já vím, že vám to vadí. Budete říkat, že nemluvíme k věci. No, mluvíme k věci. My musíme napravovat ty vaše lži, jo? Takže o tom jsem přemýšlel. Hlasů na to máme dost. No, tak já bych to mohl udělat, tady píše, a naše koalice by mě... Proč to neuděláme? Já se obávám, že jste nad tím nepřemýšleli. Ne, my jsme úplně blbci tady, my všichni, jen pan premiér, pan profesor je úplný genius. A tady tvrdí, že chce s námi věcně debatovat. O čem s ním mám debatovat? O čem mám debatovat s politologem, který nerozumí ničemu, nemá žádnou kompetenci? Co říkal ten Kraus? Mám to opakovat? To není urážka.
Takže já nevím, my máme nenávistné projevy? A kdo šíří tu nenávist? Kdo tu šířil tu nenávist? Kdo tady křičel, že Babiš patří do vězení, že Babiš mluví jak Husák? Kdo? Vy mě tady urážíte od roku 2013. A já jenom říkám věci, které jsou konkrétní. Takže nevím, co tady pan premiér včera... Osobní urážky. Já jsem v podcastu Sorry jako vyhlásil, že pokud někdo najde v mém projevu z 22. listopadu jednu urážku na stranu pana premiéra, že mu zaplatím víkendový pobyt na Čapím hnízdě, tak se hlaste. Nic tam není, máte smůlu. A hned začali, že Babiš uráží. No, já jsem urážel? Pana premiéra jsem neurážel. Já jsem jenom tady mluvil o tom, že lidi jsou zděšení, co vidí, co se děje vlastně. Takže je to neuvěřitelný projev a je dobře, že jsem tady včera nebyl. Nenávistné projevy - to, že říkáme pravdu, to je nenávistný projev? A to, že pan premiér stále mluví, že Babiš může za všechno - a máslo - a stále řeší Agrofert. A že jsem byl nakupovat v Miláně v sobotu... Včera ta jeho redaktorka, která ho miluje, taky mě z toho zkoušela. Ale když paní Decroix včera tady nebyla z osobních důvodů, tak já to chápu, že rodina je na prvním místě. A kritizoval to někdo? Ne. Vždy jen ten Babiš. Vy jste posedlí Babišem. Kdyby nebylo Babiše, tak co byste říkali vlastně? To je neskutečné. Takže pan premiér chtěl věcně debatovat po třech letech, kdy tady nám vlastně nedali, tady jsme nediskutovali vůbec nic. A vždycky, když jsme vám něco doporučili, tak jste to neudělali.
Osobní urážky - já nevím, které. Které? Ať to řekne pan premiér, ano? Takže já vás vyzývám, pane premiére, abyste prosadil ty body - duševní zdraví Andreje Babiše, já se k tomu hlásím. Lži, řekněte ty lži Babiše. Já nevím, které lži máte na mysli. Ale já těch vašich lží mám tady na hodinu, na hodiny, dlouhé hodiny. Takže nevím, proč stále vystupujete, proč stále náš dráždíte, proč stále lžete? Prodáváte naši práci, všechno manipulujete, a potom se divíte, že tady zatím mě nevypli a že tady můžu mluvit. Proto nechodím do televize, proč bych tam chodil? Včera jsem taky měl rozhovor do Deníku, stále mi skákala do řeči paní redaktorka. Takže včerejší debata, nebyl jsem tady. Údajně jste se tady uráželi. Nevím, co tady všechno bylo, ale četl jsem to ráno a je to úplně neuvěřitelné. Takže já nevím, jestli ten premiér, který mluví mimo tuto Sněmovnu, je stejný premiér jako ten, který se tady tváří a mluví v této Sněmovně a říká, jak on včera vystoupil konsenzuálně. Ale mimo Sněmovnu jsem zbabělec, lhář, nedám dohromady čtyři věty a tak dále.
A pan premiér nám zásadně neodpovídá na otázky. Vůbec. Proč se nevyjádřil k těm platům včera? Tak média to nehrají. Proč neodpověděl na otázku, proč si navyšuje ten plat o 19 600 korun? Proč? Proč si ho nezmrazí, když lidem - odrbal všechny lidi tady - proč si ho nezmrazí? O tom nemluvil. A o tom, jak zneužívá svou funkci. No tak tady se ptal jeho koaliční partner od Pirátů na tu schůzku s tím Lukačovičem, pane premiére, kde jste doporučoval Lukačovičovi, že ten zbrojař je správný investor, ne ten Tykač. K tomu se nevyjádřil pan premiér.
A co ten GIBS? Ten zasahoval jen tak v IKEMu? Nebo váš poradce kradl a bral desítky milionů na kardio přístroje v kampeličce, kde jste měl léta vaše peníze. Organizovaný zločin, kampelička. (Potlesk z řad poslanců ANO.) Ne, to se všechno vymlčelo, protože média a ti, co o tom psali, už (o tom) ani nepíšou. Už nepíšou, už je uklidili. Ano, takhle my si tady žijeme. Takže můžeme si o tom tady povídat, ale pan premiér nám neodpovídá. On nám tady - zase nás tady poučoval o té vážnosti a úctě a samozřejmě nenávistné projevy. Já nemám nenávistný projev, já mám konkrétní projev. A my žádné odpovědi nedostáváme.
A to, že paní Pekarová - já jsem tu nevystupoval, nechci to ani komentovat, mě jen fascinuje, že ani ten kokain se nevyšetřil. My dobře víme, že šéf ochranné služby to zametl pod stůl, že to bylo na té toaletě, že to byl blízký člověk paní Pekarové, ale to se neřeší. Kdyby někdo od Babiše šnupal kokain, tak to byste viděli, co by tady bylo. Ale my jsme shodou okolností ten záznam policie i viděli náhodou. Všechno jste spláchli, všechno, ovládli jste celý stát. O tom se nemluví. Ale já k paní Pekarové nechci moc... (Do poslanecké lavice zasedá poslanec Svoboda.) Přišel pan primátor, můj fanoušek. Pan primátor vždycky chodí na moje projevy, já vám děkuju, vy jste snad jediný. Ale nevím, co se to tam u vás děje...
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já jenom prosím oslovovat poslance mým prostřednictvím.
Poslanec Andrej Babiš: Já jsem - primátor jsem říkal, tak prostřednictvím, že tam ti Piráti stále kradou. Říkali, že tam vyplácejí nějaké strašné věci, že ten Hřib si vyplatil ty věci. Tak se vrátím k tomu... Takže, pane premiére, klidně můžeme tady diskutovat. Ale vy nechcete diskutovat, vy jste tady přišel, abyste zase arogantně, krásně státnicky nám řekl, že vlastně tady ani nemáme právo vystupovat.
Mimochodem proč má, proč nemáte tu vládu v pondělí? Vy tady říkáte, že nemůže Sněmovna pracovat. No, tak jste mohli nechat tu středu. Ne, vy jste to udělali, už jsem o tom mluvil, protože lepší je zůstat v pondělí na Moravě nebo v pátek, než sem chodit. Takže takhle, o tom to je. Takže pan premiér tady vystupuje, diskutovat s námi nechce, a tak je to se vším.
Takže znovu opakuji, nikoho jsem neurážel. Mě uráží od vstupu do politiky. A přestaňte mluvit o nějaké mé temné minulosti. Já jsem se k tomu vyjádřil x krát a jsem schopen tady o tom mluvit. Já mám čistý stůl na rozdíl od vás. O vás se nemluví. Ta vaše nemovitost v Trpíně (?), když tam přišli ti redaktoři, hned tam vyběhla... Proč to neukážete lidem? Proč neukážete daňové přiznání, jak já jsem ukázal za dvacet let? To skutečné daňové přiznání, ne to daňové přiznání, když někdo sem přijde a už má nějaký majetek a nikdo neví, kde ho vzal. Když jste takový transparentní, ne? Například.
Pan premiér s námi mluví jak na tiskové konferenci po jednání vlády 4. prosince. Jak s námi diskutuje konkrétně? Cituju: "Někdo neustále žvaní" Jo? "Někdo neustále žvaní", říká pan premiér, "balamutí veřejnost, lže a pak jede do Bruselu, odsouhlasí Green Deal a pak nám vykládá, že neví, o co šlo, že on to nikdy neodsouhlasil. To je Andrej Babiš." No, to je ta vaše komunikace? Přitom dobře víte, že lžete. Vy na té Evropské radě děláte jen ostudu. Vy jste mi ji nechal ještě do posledního dne, než jsem vám předal vládu. Vy se tam bojíte vystupovat, protože vy nevíte, vy nerozumíte ničemu. Politologii, ano, tomu rozumíte. Ale tohle pan premiér řekl. "Neustále žvaní, balamutí veřejnost". Ano? A potom pokračuje... To je jako úplně neuvěřitelné, že pan premiér "napravuje to, co tito lidé, kteří ničemu nerozumí a zajímají je jenom vlastní zájmy a zájmy vlastních firem, pokazili." To říká pan premiér, který měl půl roku předsednictví Evropy, nesvolal ani jednu mimořádnou radu, nepožádal o svolání, dostal pochvalu o Timmermanse, od Ursuly tady v Praze za zelené předsednictví, totálně všechno zničil rozhodnutím a teďka se tváří, že to jde napravovat.
No a potom pan premiér pokračuje: "Jestli někdo přinese občanům úpravu Green Dealu, tak jsme to my." Fakt? On to způsobí a teďka říká, že to opraví. "Protože tu úpravu Green Dealu nedosáhnete tak, že o tom neustále mluvíte tady v Poslanecké sněmovně," - ne, já o tom mluvím proto, že vy lžete - "kde bráníte schvalování zákonů." My bráníme schvalování zákonů, kde vy odrbáváte lidi, jako důchodce. Důchodová reforma - žádná reforma to není. My tomu bráníme, když odrbáváte podnikatele.
A potom pan premiér pokračuje, že údajně tady chce nějaké zákony, které přinesly zlepšení života českým občanům. - No tak já nevím, které myslí pan premiér. "Nic hroznějšího tady nikdy nebylo. Toto nedosáhnete tak, že se převlékáte na sociálních sítí za hranolku." No tak prosím. Vždyť jste směšnej, pane premiére, vždyť si z vás všichni dělají srandu. Vždyť ten král (?) by vás neposlal ani na poštu, říkal. A Alenka (Ke smějící se poslankyni Schillerové.) si z toho dělá srandu, protože měníte stále názor. Vy si myslíte, že tři roky ničení této země všichni zapomněli? Že teďka jste udělal nějakou čáru a tvrdíte, že plníte nějaké programové prohlášení vlády? A že teďka všichni zapomenou?
Takže takhle komunikuje s námi pan premiér a potom se diví, že my na to reagujeme. Samozřejmě že na to budeme reagovat. Tak si pojďme připomenout, pane premiére, co jste říkal 8. listopadu 2022: "EU chce splnit své klimatické cíle navzdory válce na Ukrajině." Jste říkal. Přišla Ursula von der Leyen. Ta je údajně teďka na cestě do Jižní Ameriky, aby podepsala Mercosur. Gratulujeme. Takže po tom, co Ukrajina, tak i Jižní Amerika zničí zemědělství Evropě. No, tak Ursula si, dělá, co chce. Tady je krásná fotka (ukazuje). Jak milenci. "Česko hrálo v Green Dealu klíčovou roli", chválila v Praze von der Leyenová. 26. 9. 2023. "Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na úterní konferenci Green Deal summit v Praze ocenila podíl českého předsednictví v Radě EU na schvalování balíku klimatických norem Fit for 55. S klimatickou zelenou dohodou stojí podle ní Evropa na české straně. Evropské firmy jsou připravené inovovat." - To určitě. Neuvěřitelné. (S úsměvem.) "Potřebují ale předvídatelné prostředí, aby mohly do novinek investovat." Akorát paní předsedkyně netuší, že ty novinky je zničí investičně.
Tisková konference 4. prosince. Tam pan premiér, jako kdyby neexistovalo vůbec, co tady předvedl, tak říká, že je důležité zachovat pracovní místa, protože samozřejmě automobilový průmysl kolabuje, elektroauta jsou na skladě, Volkswagen... A teďka se probudil i pan premiér a tvrdí, že je potřeba s těmi automobilkami mluvit. No, nejdřív jste udělali všechno pro to, abyste je zničili, a teď pan premiér přichází a jde je zachránit. Jo?
Já jsem se k tomu vyjadřoval opakovaně. Přečtu vám takový komentář z 31. března 2023: "Koho bohové chtějí zničit? Středa 28. března 2023 vstoupí do dějin jako černý den českého automobilového průmyslu. Den, kdy Evropská unie schválila úplný konec spalovacích motorů v roce 2035. Den, kdy Českou republiku zradila a v Bruselu definitivně prodala Fialova vláda. Ve svém ekofanatickém džihádu proti emisím uhlíku se Evropská unie rozhodla zničit vlastní občany a vlastní průmysl. Na občany uvalí nové daně v podobě emisních povolenek za jejich byty, domy a automobily, lidem pak nařídí zrekonstruovat domy a dovolí jim kupovat jen elektromobily." Ano, mimochodem, dali jste 3 miliardy vybrané asi podnikatelům, nevím, kdo si kupuje ještě elektroauto, na elektromobily. 3 miliardy. Ale těm uklízečkám a kuchařkám jste nedali. Takže tedy "jen těm nejmovitějším", ano, to jsou ti, kteří mají elektromobily, "protože i pro střední třídu se stanou nedosažitelným luxusem. To vše s posvěcením premiéra Fialy a jeho vlády. Pro Českou republiku, kde 10 % HDP pochází z autoprůmyslu, to je těžká rána."
Mimochodem, teďka ještě odbočím k paní Pekarové a panu Vystrčilovi. Když zaletěli na Tchaj-wan, tak na druhý den zaměstnanci Škoda Auto v Číně nepřišli do práce. Nepřišli do práce. A když se tam šel manažer ze Škody Auto zeptat, co se stalo, tak ten Číňan mu říká - "Vy jste tady skončili." A skončili. Z 320 tisíc prodaných škodovek - není tam už nic. To je výsledek vaší aktivistické zahraniční politiky, paní Pekarové a pana Vystrčila. Zeptejte se v Rubeně Náchod, proč propustili 300 lidí? No protože jim Čína řekla - "jste skončili". Zeptejte se v F AIR Benešov, kde trénovali čínské piloty, že skončili. Ale do Číny jezdí britský premiér, americký prezident, Meloni, všichni. Tak to jsem jenom odbočil. (Potlesk poslanců ANO.) Odbočil, jaký dopad má vaše aktivistická zahraniční politika.
Na tom automobilovém průmyslu jsou závislé tisíce firem a my to slyšíme už. A desítky tisíc rodin, protože naše firmy jsou skvělé, vyrábějí náhradní díly pro auta, pro celou Evropu, například takové světlomety - je tady firma, která vyrábí 50 % evropské spotřeby světlometů. A když bude kolabovat automobilový průmysl - a kdysi komisař Thierry Breton říkal, že to bude 500 tisíc nezaměstnaných, no tak samozřejmě, že se to u nás projeví.
Tento krok naši ekonomiku nenávratně poškodí a vrátí o roky zpět. Přitom ještě 19. prosince, to byla neděle, 17. prosince 2021, pan premiér převzal úřad, jsme mu ho dali v mašličkách, Fiala sliboval, že zákaz aut se spalovacími motory nepřipustí. Dnes každý ví, že premiérovi a této vládě člověk nemůže věřit ani dobrý den.
Ostatně pan Fiala sliboval, že srazí inflaci. Tady pan Výborný v televizi vykládal, že jsme způsobili inflaci. Prosím vás, aspoň si to nastudujte. V prosinci 2021 byla inflace 5,4. Vy jste to vyhnali na 18 procent. A to jsou ty lži, které oni stále jedou. Ano? Že srazí inflaci, sníží zadlužení. Ano? 1 190 miliard máme navíc dluhů. Zatočí s emisními povolenkami. A co udělal? Nic! V debatě před volbami mě tam mistroval, jak on to udělá. Já jsem napsal aspoň ty dopisy a vystupoval na Evropské radě. Pan premiér neudělal nic.
Že nebude snižovat valorizaci penzí. Že nebude zvyšovat věk odchodu do důchodu. Že se nebudou zvyšovat daně. To jsou všechno lži! Sliby nesplněné! Takže pan Fiala svým bludům podlehl natolik, že ve stylu "za všechno může Babiš" bez uzardění i po 470 dnech ve funkci - to bylo v březnu 2023, dneska už jsou to téměř tři roky, aspoň jak byl jmenován premiérem ve funkci - tvrdí, že naše vláda zanedbala Euro 7. To je další sprostá lež. Přitom to plně padá na jeho hlavu. Ano, Euro 7 - vás podvedl ten zelený socialista, fanatik Timmermans. A protože jste naivní a protože oni vědí, že nebojujete za zájmy České republiky, tak si vás vždy namažou na chleba.
Mimochodem kde je těch 50 miliard na ty povodně, co jste říkal, že vám Ursula dala? Nedala vám nic! Protože pro ni jste slabý kus v Africe, to jsem řekl už několikrát. Nic vám nedala! Ani euro jste nepřinesl z Evropy, abychom zaplatili těch 120 miliard, co jsme tady věnovali Ukrajincům. Taky nic!
Takže pokud jde o námitku, že auta se spalovacími motory zakázána nebudou, protože jsou k dispozici syntetická paliva, tak to byla snaha Evropské komise, aby se vlk nažral a eko-koza zůstala celá. Je to výjimka, která má jen uchlácholit odpůrce zákazu. To možná existuje v nějakých laboratořích. Syntetická paliva nevyrábí ani jedna fabrika.
Příležitost vyhnat ekofanatiky z Evropského parlamentu, tady ještě píšu, budeme mít naštěstí příští rok. No, to se úplně nepovedlo, protože Ursula pokračuje. Stále jí nikdo nevysvětlil, že pokud skutečně se nezmění Green Deal, tak ten průmysl bude kolabovat. A už dnes kolabuje! A má to dlouhou setrvačnost. A firmy z Německa odcházejí do Spojených států a uvidíme, jestli Trump vypoví tu smlouvu o klimatu. A samozřejmě tím je hotovo. Takže o tom to bylo.
A potom jsem k tomu vydal další komentář na zákaz spalovacích motorů. Pan premiér nám stále se snaží podsouvat, že já jsem měl údajně podepsat nějaký Green Deal. Za prvé jsem nic nepodepsal a za druhé jsem s Morawieckým vyjednal to, že neexistuje povinnost, žádná povinnost České republiky snižovat emise o 55 procent, ale že je to průměr. A taky jsme vyjednali stovky miliard z Modernizačního fondu. Ale pan premiér to bude stále opakovat. Stále bude lhát. Tady na tiskovce říká, že teďka to chce měnit. Ale pan premiér zapomněl na to, že kdo byl u toho? No, my jsme u toho nebyli. My jsme schvalovali jen deklaraci o životním prostředí a o snižování emisí za podmínky, že se nezmění konkurenceschopnost Evropy.
A pan premiér zapomněl na to, že tam poslal tu nešťastnou Hubáčkovou, která nemluvila anglicky, která asi neměla ani mandát. Jak je možné, že všechno schválila? Jak je možné, že premiér měl předsednictví půlrok a nic neudělal? Nic! Nic neudělal. Mohl udělat například změnu energetické směrnice, aby se cena na lipské burze neurčovala cenou výroby elektřiny z plynu. Proč to neudělal? Proč to neudělal? Nic neudělal. Neudělal pro naši zemi nic! Kolik to stálo? Už jsem zapomněl. 3,5 milionu? 2,5 miliardy? Stálo to předsednictví. A proč? Aby si Macron udělal krásné video, který si tady pozval 45 prezidentů a premiérů. Neskutečné!
Takže teď se tváří pan premiér, že vlastně s tím nemá nic společného. A dokonce telefonoval s Ursulou teď, že se tomu bude nově věnovat. A co dělali, když měli to předsednictví? Co dělali?
Jinak gratuluju, pane premiére, znovu vám teče ruská ropa. Super, ne? Vy jste říkal, že jsme nezávislí. To je taková komedie. Pan Vlček se teďka chlubí, že bude dokončen ten TAL. Tam jsou různí akcionáři a samozřejmě nikdo kromě Mera, co je stoprocentní firma českého státu, do toho nechce dát peníze. No, proč by dal? A jenom proto, aby pan premiér měl marketing, tak Mero tam dá 2 miliardy na navýšení kapacity toho ropovodu TAL, bude to až příští rok. Kdo o tom rozhoduje, jakou ropu budou české rafinérie, které nám nepatří, ale patří polskému státu? Kdo o tom bude rozhodovat? No, samozřejmě že Poláci. Samozřejmě že Poláci budou rozhodovat. Takže je to jenom komedie, kde celý čas nás napadal, že my jsme tady způsobili nějakou závislost na ruském plynu a ropě.
My jsme dělali kuponku, pane premiére? My jsme tady s ČSSD všechno privatizovali? Ne! Vy jste zničili nejdřív všechno a potom jste všechno prodali za hubičku. Proto odešlo za tři kvartály 308 miliard dividend do zahraničí. Toto stále jel. Stále opakoval. A teďka, když už se to nedalo udržet a když všichni vidí, že ruský plyn teče, tak řekl, že je levný. Fakt neskutečné. A potom se diví, že lidi jsou z toho vyděšeni.
Pan premiér nám řekl 4. 12. na tiskové konferenci vlády, že když tedy ten automobilový průmysl kolabuje, ano, tak že teďka po třech letech chce přehodnotit emisní cíle a chce přehodnotit samotný cíl. Přitom sám to odsouhlasil. Jeho ministryně to odsouhlasila. A že telefonoval s Ursulou von der Leyen? Tak to dopadne stejně jak s těmi povodněmi, těch 50 miliard, co jste sliboval den před krajskými volbami. A nic z toho není. Nebo nevím kolik. Dvě možná, dvě. A Ursula von der Leyen? Ta kašle na Evropu, na ten průmysl. Ta jede do Jižní Ameriky, aby ještě další ránu zasadili evropským zemědělcům. Tak jsem na to zvědav. Pan premiér znovu zopakoval, že jsme se zbavili závislosti. Takže teče ruský plyn, ruská ropa. A všem to asi připadá být normální, když tři roky jsme slyšeli něco úplně jiného. A mluví o průmyslu dokonce a tak dále.
Pro lidi z průmyslu a z byznysu je to totální trauma vidět tahle vyjádření. Fakt. To je totální trauma. A potom člověk se ptá, co vůbec, jak tenhle člověk může řídit vládu a náš stát? Ano? A místo toho, aby vlastně si to uvědomil, tak ano, nejlepší obrana je útok. Ano? Já jsem ke Green Dealu udělal tolik komentářů. On tady vystupoval. Ale stokrát to můžete vysvětlovat. I tak pan premiér stále bude opakovat ty svoje nesmysly.
8. 11. 2021 jsem napsal komentář: Realismem proti zelenému fanatismu.
4. 7. 2022 vláda zákazem aut páchá rituální sebevraždu. Vždyť to přece není normální, když slíbil premiér, že nedovolí zákaz prodeje a výroby aut se spalovací motory, tak to udělal. Normálně to udělal. Ale tím, že má veškerá média na své straně, no tak ta to moc neřeší. Další komentář jsem dával 29. února 2024 Cesta do pekla je dlážděna zelenými úmysly. O tom, že premiér Fiala zradil Česko v Bruselu, políbil prsten a prosadil zhůvěřilosti Green Dealu zákazem spalovacích motorů v roce 2035 nebo snížením počtu emisních povolenek a tím navýšením jejich ceny dnes ví každý, míní předseda ANO Andrej Babiš. Málokdo ale tuší, že součástí tohoto rádoby zeleného plánu jsou takové šílenosti, které by mohly v Evropě vést k nedostatku cenově dostupných potravin. Ano, obchody jsou plné, samozřejmě, všichni mají pocit, že to tak bude věčně, ale abychom se nedivili, abychom se nedivili. Protože pokud na Ukrajině velká část pozemků patří zahraničním nadnárodním firmám, a pokud se podepíše dohoda s Mercosur, kde se bude dovážet zboží z Jižní Ameriky, které není vyrobeno podle stejných postupů jako v Evropě, které zavedla Evropská unie, tak jsme na nejlepší cestě, aby Evropa perspektivně skončila i se zemědělstvím i s potravinářstvím. Ale jim je to jedno.
Možná by si pan premiér mohl přečíst ten můj komentář. Cílem Green Dealu v zemědělství a potravinářství, kterou násilně tlačí skupinka nikým nevolených bruselských byrokratů, je v podstatě přestat vyrábět jídlo, vážení spoluobčané, a zemědělskou produkci, nahradit péči o přírodu a krajinu.
Já mám rád taky krajinu i péči. My jsme pro to udělali plno věcí, i například boj proti kůrovci nebo Brabec udělal x věcí ve prospěch životního prostředí. Ano, čtete dobře. Zatímco vědecké modely předpovídají, že na uživení lidí na planetě v roce 2050 bude potřeba o 40 až 60 procent víc potravin než dnes, zelení šílenci v Evropské komisi vyplácejí dotace, aby půda ležela ladem, usilují o vybíjení krav a prasat kvůli jejich emisím a takzvanými zelenými daněmi a regulacemi zdražují zemědělství úplně všechno od paliva až po hnojiva. Studie dopadu opakovaně ukázaly, že takový přístup sníží výrobu potravin v Evropě o desítky procent. Podle představ Bruselu si máme jídlo kupovat od zemí jako Ukrajina, která si s nějakou bezpečností potravin hlavu neláme. Případně si jídlo nechat ekologicky dovézt z druhé strany zeměkoule, kde navíc budou muset pokácet pralesy, aby zvýšenou poptávku uspokojili. To, že Evropa se stane závislá v tak klíčové oblasti, jako je produkce potravin, na třetích zemích, za záchranu planety přece stojí. Co na tom, že zatím evropští zemědělci za 25 let snížili emise ze zemědělství o 22 procent a ve Spojených státech vzrostly ty emise o 6 procent, v Číně a Indii o 24 procent a v Brazílii dokonce o 47 procent. Takže to není žádná, to je stupidita.
A představte si, že ty sankce na ruský plyn ani ruská hnojiva nefungují, naopak. Evropa dováží ve velkém ruský plyn, ruská hnojiva a jsou všichni v pohodě.
Naprosto skandální jsou pak návrhy, které vznikají v chorých hlavách bruselských byrokratů, kteří mimo jiné chtějí omezit používání zemědělské půdy o 20 procent, vybíjet hospodářská zvířata a přitom současně požadovat více hnojení přírodním hnojem. Zařadit skot mezi průmyslové znečišťovatele. Zdražit bankovní úvěry pro méně ekologické provozy, vyrábět jídla z hmyzu a z masa vzniklého v laboratoří nebo zavádět daně na červené maso. To všechno v Evropském parlamentu zaznělo. A kdyby tam nebylo Martina Hlaváčka, který bohužel už není náš europoslanec, ale považuju za nejlepšího experta na evropské zemědělství, tak plno těchto zvěrstev už bylo zavedeno. Ale není se co divit, vždyť ODS vždy na zemědělství kašlala, i na potravinářství, ne?
Proto tady si můžou kupovat cizinci půdu. V Polsku, ve Francii a v Maďarsku, to není možné. Proto tady máme největší koncentraci řetězců, proto podnikání v potravinářství je spíš trest než něco. Ale pan premiér to kritizuje, pan premiér dokonce říká, jak je možné - dobrý den, milé děti - jak je možné, že má traktor někdo, ten zemědělec? Koupil si traktor! To je skandál, ne? Pravicový politik říká: Ten má velký zisk, ten má traktor! Zdanit! Babiš se musí odpovídat za to, že tady vůbec něco vybudoval, firmu, která odvádí v desítkách miliard daně, odvody, ne daně, ale odvody, ale pan premiér na to poukazuje. Takže takhle to dopadlo.
Vždyť nejsme už dneska soběstační. V některých... Bramborářská velmoc? 70 procent se dováží. Vyvážíme mléko, abychom dovezli 60 procent spotřeby másla, milé děti, 60 procent spotřeby másla. No, to bylo taky velké téma, kdo může za to máslo. No, ty kravičky měly tu nemoc modrého jazyka, takže bylo méně mléka. Ale prosím vás, diskutovat s politologem o těchto věcech je skutečně zbytečné.
Takže to je ta Evropa. Green Deal ničí průmysl, veškerý průmysl a ta setrvačnost je dlouhá. Ničí potravinářství. A když jednou Evropa skončí a všechno se bude vyrábět na Ukrajině a nebude úroda, tak možná ten globální podnikatel na Ukrajině řekne, no, ale já to obilí už pro Evropu nemám, já to pošlu do Afriky. Tak to může být.
Tahle parta od revoluce nepochopila, jak je důležité zemědělství. Ve Francii, tam to pochopili, i v Německu. Samozřejmě tahle vláda přišla, to bylo hned první, svatá válka proti Babišovi. Ano, hned všechno. Já nevím, co tady ten pirát vykládá, o jakých dotacích, já nevím, Margit, o čem vykládá? Potravináři nemají ani korunu, žádná dotace. A dostávají jenom malí zemědělci. Ti, kteří ani nemají šanci uživit náš národ. Pamatujete na covid, jak byly zavřené hranice? No, jak to bylo fajn, že máme ty české potraviny. Pamatujete, jak jsme chodili do skladu ubezpečovat lidi, aby byli v klidu, že Češi vyrábějí potraviny? Na to už se zapomnělo. Ale pro tuto vládu jsou to nepřátelé. Všichni podnikatelé jsou nepřátelé.
Včera jsem byl na kryptokonferenci, to bylo fajn. To je taky byznys, který my určitě chceme podpořit, aby když naši lidi jsou jedni z nejlepších na světě v těchto technologiích, proč by nemohli tady podnikat? A proč musí chodit do Dubaje a nevím, kam všude?
Takže ten Green Deal, tři roky je tam vláda, měl předsednictví pan premiér a teď všechno, co způsobil, se tváří, že to chce napravovat. A když my o tom mluvíme, tak samozřejmě pan premiér to nechce slyšet a je agresivní, uráží nás. A znovu opakuju, že já jsem tady žádné urážky nepoužil.
No a obstruovat, jak říkal pan premiér v roce 2016, je projev demokracie. Teď pan premiér říká, když my tady obstruujeme, abychom zabránili dalšímu odrbání důchodců, zaměstnanců a lidí, tak už je to nedemokratické? To už je nedemokratické? Takže jen abyste věděli, vážení spoluobčané, protože jak jsem řekl na začátku, my moc velký prostor na to, abychom mluvili, ano, abychom si udělali ta videjka, jak říká pan premiér, ano, ano. To je ten charakter nové totality. Tomu Foltýnovi prodloužili, tam už je narváno v tom baráku, tak zase budeme dávat miliony, aby nás Foltýn tady poučoval, co je vlastně správné a co není správné.
Jak kdysi, ten správný názor, jak kdysi, ne? Tak to vidím a je důležité. Takže, pane premiére, prosím vás, vy jste tady včera vystoupil a já bych rád tedy, (Poslankyně Schillerová gestikuluje.) abyste - už končím, Alenko. (Otáčí se k předsedajícímu.) Mluvím podle jednacího řádu, co je zákon, ne?
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, všechno v pořádku.
Poslanec Andrej Babiš: No, to jsem rád. Je tu jeden ministr? (Otáčí se do ministerských lavic.) Kdo má službu? Jeden. (Potlesk z lavic hnutí ANO.) Vidíte, jak ta aplikace funguje? Jurečka měl službu a teďka odešel, teďka má tady pan ministr. Už jste postavil tu Novou scénu konečně? My jsme na to připravili? A co nová galerie? Co jste udělali vlastně? Císařské Lázně, Národní muzeum a Státní opera, to je všechno moje. (Poslankyně Schillerová přichází k pultíku a podává materiál se slovy: Vzkazuje vám pan premiér přes stream.) Mohl byste (se smíchem) něco postavit. Jo, pan premiér tweetuje, že zdržuje kryptoměny (Se smíchem.) - a co pro ně udělal? Laciné PR, říká. Ježíšmarjá.
No, takže prosím vás - ano, krypto, určitě to podpoříme. Takže, pane premiére, prosím vás, navrhněte ty body - to jste navrhoval. A proč jste neodvolali Havlíčka vlastně včera, ne? To by nám moc pomohlo. Už to zapomněli. Zeptejte se jich, proč (Se smíchem.) neodvolali Havlíčka.
Takže, vážení spoluobčané, na závěr: já jsem rád, že vidíte, co se děje v naší zemi, jo? A (se smíchem) jsem rád, že tam paní Pekarová zůstane - to je populární politička, teďka si dala nějaké vyznamenání, byla v nějaké porotě... (Poslanec Janulík se směje.) Hlavně, ať už necestuje, prosím vás, zničila toho byznysu dost, no. A pan premiér tam vydrží a myslím, že praví odéesáci už pomalu budou páchat sebevraždu, ale je to váš choice, jo? Zase jste se spletli, kmotři. Vybrali jste někoho, který se zase nepovedl.
Takže my vám držíme palce a my rádi budeme s vámi diskutovat, o čem budete chtít. Akorát vy nechcete, protože vy nemáte argumenty, máte jenom tunu másla na hlavě. Děkuju za pozornost. (Potlesk z lavic hnutí ANO.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taky děkuju. A jenom se zeptám, pane předsedo, zdali budete navrhovat nějaký bod, anebo nebudete? (Poslanec Babiš mimo mikrofon: Radši ne.) Nebudete.
V tom případě tady s přednostním právem Alena Schillerová (Poslankyně Schillerová gestikuluje.), která ruší svou přihlášku.
V tom případě paní poslankyně Kamila Bláhová je další na řadě. A vy máte, prosím, na návrh vašeho bodu do změny programu pět minut. Prosím.
Poslankyně Kamila Bláhová: Ano, děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, vážení občané, dovolte mi, abych dnes navrhla na program jednání zařadit bod s názvem Rušení poboček úřadů práce a dopad do území.
Důvodem pro zařazení tohoto bodu je nespokojenost většiny starostů, v jejichž městu či obci se zrušení poboček chystá. Podle návrhu generálního ředitele má být zrušeno 83 poboček úřadů práce, z (nichž) je velmi velké procento poboček v obcích s rozšířenou působností. Důvodem je údajně zvýšení bezpečnosti zaměstnanců, což je určitě legitimní důvod. Ale proč se tento proces opět děje o nás bez nás, starostů a jednotlivých pracovišť? V Poslanecké sněmovně zastupuji Ústecký kraj, jehož starostové se na mě obracejí s žádostí o pomoc. Ve Svazu měst a obcí České republiky se na jednotlivé členy předsednictva obracejí další starostové, kterých se rušení týká, a to napříč celou Českou republikou. I přestože pan ministr Jurečka a pan generální ředitel (Kryštof?) Tvrdí, že dostatečně komunikují své představy a data do území, skutečnost je taková, že většina z nich je nespokojená, nezná ty důvody a nerozumí jim.
Co se týče mého mateřského Ústeckého kraje, zde nebylo například zahrnuto kritérium hospodářsky a sociálně ohrožených území, nebyl dostatečně zohledněn počet osob, které jsou ohrožené sociálním vyloučením, nemají přístup k chytrému telefonu a nejsou schopni si o cokoliv požádat elektronicky. Starostové jsou připraveni generálnímu řediteli naslouchat, jak by mohli být nápomocni k řešení bezpečnostní situace na dotčených pobočkách, jsou připraveni spolupracovat s Policií České republiky a s dalšími složkami, ale trvají na tom, aby se pobočky nerušily a byly zachovány.
Je smutné, že místo toho, jak pořád slyšíme, že se strukturálním postižením krajům věnuje velká péče, že jim vláda chce pomoci a zajímá je - ale realita a skutečnost je jiná, podobně jako při rušení poboček finančních úřadů, pošt, a teď tedy i úřadů práce. Je absurdní, že se rušení dotkne i regionů s nejvyšší nezaměstnaností. Starostové těchto měst se proti tomuto postupu velmi intenzivně vymezují, neboť stát by měl pomáhat a jít naopak k lidem blíž. Zajištění veřejných služeb je v postižených oblastech naprostým základem. Toto je postřeh z mého kraje, ale samozřejmě že problém rušení je v celé České republice.
Zdá se, že data, která rozhodnutí provázejí, nejsou úplná a samozřejmě by ideální bylo, aby byly všechny agendy nejprve digitalizovány, odzkoušeny, vyhodnoceny a na základě relevantních dat se prováděla takováto zásadní rozhodnutí. Ono by se totiž jistě ukázalo, že by bylo potřeba některé skutečnosti velmi přehodnotit. Domnívám se, že takto zásadní věc, která se děje na Generálním ředitelství Úřadu práce České republiky, spadající do gesce Ministerstva práce a sociálních věcí, má být také prodiskutována a projednána na plénu Poslanecké sněmovny. Proto navrhuji tento bod, to je Rušení poboček Úřadu práce a dopad do území. A milé kolegyně a kolegové, prosím vás o podporu. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Jenom se doptám, na kdy byste tento bod ráda zařadila.
Poslankyně Kamila Bláhová: Tento bod prosím zařadit na program dnešní schůze. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji taky, děkuji taktéž.
Další, kdo je tady přihlášen s přihláškou a má svých pět minut na změnu schváleného pořadu, je paní poslankyně Zuzana Ožanová. Vážená paní poslankyně, prosím, máte slovo.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já navrhuji opětovně předřazení bodu 157, tisk 623, zákona o advokacii, jako první bod dnešního dne. Já už jsem se pokoušela tento bod předřadit jednou. Reagovala jsem tak na probíhající diskusi, kdy kolega poslanec Michálek podal písemnou interpelaci na ministra Blažka ve věci advokátky Sukové a advokátních úschov. Je pravdou, že v rámci tohoto zákona byl načten ministrem Blažkem pozměňovací návrh reagující a současně přebírající 95 % pozměňovacího návrhu Heleny Válkové a mého. Je vhodné připomenout, že návrh, aby se vyřešily tyto advokátní úschovy, výrazně reagoval na kauzu právě zmíněné advokátky Sukové a výraznou roli při snaze ochránit budoucí klienty sehrála senátorka Hana Kordová Marvanová, která oběti advokátky Sukové zastupuje, a byla to ona, kdo výrazně inicioval projednávání tohoto problému na plénu Sněmovny.
Vážené kolegyně a kolegové, domnívám se, že je vhodné tento bod předřadit, je velmi nekonfliktní, a navíc podpoříme důvěru občanů v český stát a jeho kontrolní mechanismy.
Narazila jsem při svém hledání a přípravě na předřazení tohoto bodu na zajímavé webové stránky, které se jmenují NE! Advokátní úschově. Hlavní nadpis zněl: Advokátní úschova je hazard. Kolegové, kolegyně, to opravdu by v právním státě být nemělo a předpokládám, že to ani nechceme. Je to špatně. Pojďme změnit. Předřaďme nekonfliktní tisk ke schválení ve třetím čtení. Pojďme se pokusit vrátit důvěru v advokátní úschovy. Reforma advokátních úschov by měla přinést větší ochranu klientů, včetně ochrany spotřebitelů, přispět k prevenci praní špinavých peněz a obnovit důvěru v advokátní úschovy.
Je to nejen v zájmu obětí trestné činnosti, ale i v zájmu obnovení důvěry v institut advokátních úschov a advokátní stav. Pro připomenutí, úschovní účty měla advokátka Sukova vedené u České spořitelny a mezi těmito úschovními účty bez problémů převáděla částky v různé výši, a dokonce vybírala v hotovosti. Naposledy vyšel článek na Seznam Zprávy 20. 11. 2024. Jeho nadpis hovoří za vše: "Čekala jsem, kdy to praskne." Říká advokátka. Lidem u ní zmizelo 153 milionů. Novinář dokonce uvedl čas zprávy finančně analytického úřadu z roku 2017. Z advokátních úschov vybírala advokátka v hotovosti částky přes 100 000 korun. Vážené kolegyně, kolegové, já tomu nerozumím. Já jako exponovaná osoba, když jsem si vybírala u České spořitelny 15 000 z účtu, tak po mně chtěli vědět, na co to je. U advokátky statisícové pohyby na účtech, kdy vybírala peníze v hotovosti opakovaně, nikoho nezajímaly. To opravdu bylo špatně.
Stát zklamal důvěru občanů a měl by ji co nejrychleji napravit. Proto vás prosím, předřaďme tento tisk a projednejme ho jako první bod dnešního dne. Předpokládám, že do pěti, maximálně sedmi minut, tento tisk bude projednán, protože nevím o tom, že by někdo proti němu něco měl a mohli bychom si říct - udělali jsme něco pro občany. Zkusme to. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Jenom to zopakuji. Zákon o advokacii, a dnes jako první bod. Poprosím Lenku Knechtovou, která je v tuto chvíli další přihlášenou. Prosím, paní poslankyně, vašich pět minut.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové, vážení ministři. Já bych chtěla požádat o zařazení nového bodu, který se jmenuje České centrum v Nizozemí, a to dnes po pevně zařazených bodech. Konec roku je za dveřmi a tentokrát to znamená opravdový konec. Ptáte se čeho? Po 30 krásných letech zanikne České centrum Rotterdam, a to na základě rozhodnutí Ministerstva zahraničních věcí. Ale české centrum v Rotterdamu si rozhodně nezaslouží zrušení.
Není to tak dlouho, co jsme mohli z médií všichni slyšet, že pan premiér otevřel nové české centrum v Bělehradu. Už jsme se ale nedozvěděli, že ke konci tohoto roku skončí dvě česká centra v Evropě a jsou zcela zrušena. Jde o centrum v Aténách a v nizozemském Rotterdamu. Uzavření jakéhokoliv českého centra znamená velkou a nenahraditelnou ztrátu pro českou kulturu a důvěryhodnou spolupráci s jinými státy. Chtěla bych zařadit tenhleten bod po pevně zařazených bodech, abychom se dozvěděli od pana ministra zahraničních věcí a od pana ministra kultury, jak se na tuhle situaci dívají. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. České centrum v Nizozemí, dnes po pevně zařazených bodech. V tuto chvíli je dalším přihlášeným pan poslanec Lubomír Wenzl. Připraví se Martin Kolovratník. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, žádám o zařazení na program této schůze bod s názvem Informace ministryně obrany k plnění koncepce výstavby Armády České republiky 2035 v oblasti lidských zdrojů. Dle koncepce výstavby schválené v prosinci 2023 vládou premiéra Fialy by v roce 2030 měla mít Armáda České republiky 30 000 vojáků v činné službě a 10 000 příslušníků aktivních záloh. Mimochodem, tento stav, počet osob, byl již předchozí koncepcí, takže nová koncepce navazuje na předchozí dokument.
Dle vývoje stavu náboru v letech, kdy byl ministrem obrany Lubomír Metnar, všechna čísla směřovala k tomu, že tento cíl je splnitelný, ale jsem přesvědčen, že dnes tomu již tak není. Proto žádám o zařazení na program této schůze tento bod s tím, abychom mohli o tom diskutovat a slyšeli vyjádření paní ministryně. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. V tuto chvíli je na řadě pan poslanec Martin Kolovratník, prosím.
Poslanec Martin Kolovratník: Dobrý den. Děkuji za udělení slova. Já bych rád požádal o zařazení dvou bodů. Dívám se na to racionálně. Oba dva body mohou být docela rychle, řeknu v součtu do 10,15 minut, hotové, i proto, že kvituji, že tady zrovna je pan ministr Stanjura. Oba dva moje body míří totiž právě na něj. Mohli byste odpovědět při protiargumentaci nebo rozhodování, až je představím, proč bez usnesení navrhuji dva body, jestli to není nějaká obstrukce. Tak povím, že není. Je to vlastně reakce na včerejšek, kdy jsem tady v 9 hodin ráno říkal: Interpelace vy bohužel vypínáte. Na den interpelací zařazujete mimořádné schůze, které by mohly být v jiné dny nebo jiné časy. Proto se snažím situaci "zachránit" právě těmi svými dvěma návrhy.
První bych navrhoval hned teď po hlasování o programu jako první bod dneška. Opravdu může být na pět, na 10 minut. Nazval jsem ho Nedodržení slibu představení financování druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Tady, prostřednictvím pana předsedajícího, připomenou panu ministrovi. Je to článek - teď se omlouvám - ze září, možná října, kdy pan ministr veřejně říkal, že do konce listopadu bude mít vláda hotovo, bude mít jasno, jak to bude s oním financováním. To znamená, můj bod z mé strany není kritický. Je to prostě žádost, prosba, o to, abychom se jako Sněmovna nějakou informaci, alespoň průběžnou, dnes dozvěděli.
Rychle připomenou. Vláda rozhodla - podle našeho názoru dobře a správně - během léta o finálním výběru nebo dodavateli. Informace ale byly přece jen poměrně obšírné, nebo ne přesné. Jestli bude stát jeden blok 200, možná 220 miliard, pokud budou bloky dva. Ani o tom ještě finálně rozhodnuto není. Logicky částka bude minimálně dvojnásobná. Také připomenu, že notifikaci máme stále zatím jenom na financování jednoho bloku, ne druhého. Z informací, které mám, vím, že ten proces, ta komunikace, nějakým způsobem běží. Ale ve vší úctě, je polovina prosince, Vánoce nebo konec roku za dveřmi a bližší informace prostě nemáme. Přitom smlouvy podle tvrzení vlády by měly být podepisovány v prvním čtvrtletí roku příštího.
Takže první bod, který navrhuji - vidíte, že ani ten limit nevyčerpám - je - a možná více vstřícně ho vůči panu ministrovi nazvu - představení financování nebo bližší Financování druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Nemám do něj vymyšleno žádné usnesení. Opravdu to může být bod na pět nebo deset minut, pokud pan ministr k němu bude ochotný tu informaci podat. Prosím ho hned jako první blok (bod?) dnešního jednání.
Druhý bod je kontroverznější a může být složitější. Nazval jsem ho Zrušení windfall tax a ochrana kapitálového trhu a práv minoritních akcionářů ČEZ. Tady jenom rychle připomenu, že windfall tax, kterou tato vláda zavedla, daň z neočekávaných zisků, tak realita bohužel nakonec je taková, že opravdu jediným plátcem téhle daně je společnost ČEZ, která by letos podle odhadu z ní měla odvést nějakých 32 miliard korun. Přitom třeba u bank Ministerstvo financí počítalo s podobnou výší 30 až 33 miliard korun. Banky loni odvedly pouhých 700 milionů.
Když budu citovat zástupce minoritních akcionářů, tak oni říkají docela jasně, a s tímhle prostě nelze než souhlasit. Peníze, které si lze z ČEZ vzít, tak je to možné udělat jinými, řeknu transparentnějšími a férovějšími, způsoby. Ať už klasicky přes dividendu nebo standardní daňovou politikou. Ne ale tady tou speciální daní z neočekávaných zisků, která - to jsem přesvědčen, se všichni shodneme - ta situace už prostě teď není a nebude v roce 2025. Takže druhý bod navrhuji zrušení windfall tax od roku 2025. Opět, pokud pan ministr Stanjura bude ochotný, může k tomu podat alespoň stručnou informaci, proč a jak v ní chce pokračovat. Navrhuji jako druhý bod dnešního jednání. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Já to jenom zrekapituluji. Jako první bod dnes Financování stavby druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany. Jako druhý bod dnes, který navrhuje pan poslanec Kolovratník, má název Zrušení windfall tax a ochrana kapitálového trhu a práv minoritních akcionářů ČEZ. Nyní je na řadě pan předseda klubu Pirátů Jakub Michálek s přednostním právem. Vážený pane předsedo, prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, milí občané, dnes budu navrhovat dva body na program dnešního jednání.
Ten první bod už dobře znáte. Je to problematika usnesení, které by stanovilo pravidla jednání Poslanecké sněmovny tak, abychom zkrátili dobu projednání programu schůze, protože přece jenom už máme čtvrt na jedenáct, začínali jsme v devět hodin a bylo tam jedno delší vystoupení a smyslem těchto vystoupení je odkládat důležité zákony. A my se domníváme, že by vystoupení k programu schůze měla být časově limitována i v případě přednostních práv na 30 minut, a taky podle toho sami postupujeme.
A já navrhuji, abychom projednali dnes jako pátý bod po pevně zařazených bodech ministra financí, bod 219, autonomní usnesení, a v rámci toho se připravili na příští týden, kdy se budou projednávat zákony o České televizi a jsou opět avizovány další obstrukce druhého čtení. Protože kdybychom měli schválená pravidla jednání, která by stanovila délku projevu, nebyl by to všelék, ale výrazně by to usnadnilo chod Poslanecké sněmovny tím, že by byly stanoveny jasné limity, nebylo by možné mít sedmihodinový projev, ale jenom hodinový projev, k programu schůze by člověk nevystupoval 30 minut, ale kdyby nevystupoval nekonečně dlouho, ale 30 minut, a nebylo by možné do nekonečna roztáčet kolotoč faktických poznámek.
Takže pokud tady po nás má něco v uvozovkách zbýt, tak se domnívám, že našim nástupcům bychom měli předat fungující parlament, parlament, ve kterém není možné donekonečna obstruovat jednání této komory. A jednu z těch obstrukcí jsme zažili v minulých dnech, kdy tady vystupoval pan předseda Babiš a samozřejmě začínal jak jinak než urážkami a útoky na Piráty. Já tomu rozumím, my jsme schválili víc než deset protikorupčních zákonů, ty zákony zpřísnily podmínky pro střet zájmů například, zlepšily podmínky pro státní zástupce, aby mohli nezávisle vyšetřovat kriminalitu, aby nebyli kdykoliv odvolatelní vládou, pokud jde o nejvyššího státního zástupce. No, a to jsou věci, které samozřejmě některé ty osoby trápí. Takže když se bavíme o panu předsedovi Babišovi, tak si připomeňme, že za doby, kdy byl ministr financí nebo předseda vlády, obdržel dotace v rozsahu 14 miliard korun a veřejné zakázky v rozsahu 12 miliard. To je krásných 26 miliard korun, no, tak za tuto částku 26 miliard korun v době, kdy někdo sedí ve vládě, tak za to už samozřejmě stojí se poprat, ale přijde mi potom poněkud pokrytecké, že se tady potom bavíme o platech politiků a jejich nárůstu, kde za ty nárůsty, za všechny politiky i soudce dělají vždycky něco kolem půl miliardy, takže to je jenom tomu, abychom si uvědomili, jaké obrovské částky tady jsou dotčeny, když mluvíme o střetu zájmu, 26 miliard korun.
No a ty obstrukce samozřejmě vedou k tomu, že se nedostáváme k důležitým bodům, které jsou třeba i na programu dnešního jednání. Máme tady čtyři zákony z působnosti Ministerstva financí, máme tady zákon, který upravuje to krypto, takže na jedné straně sice politici vystupují, někteří, že to podporují, ale potom tady vystupují s dlouhými obstrukčními projevy, takže to je neslučitelné.
Máme tady důležitou problematiku energetiky, kde my máme pozměňovací návrhy, které by části obyvatel dokázaly zlevnit energie pomocí spotových tarifů těm, kteří se dokáží přizpůsobit kolísání ceny, to není pro každého, ale tyto důležité změny se dneska odkládají a je možné, že se nestihnou právě kvůli těm dlouhým projevům.
Ten druhý bod, který navrhuju na program dnešní schůze, má název Informace vlády o zdražení mobilních telefonů v důsledku rozhodnutí Nejvyššího soudu ve prospěch Ochranného svazu autorského, takzvané OSA. A já jsem moc rád, že tady máme pana ministra kultury, se kterým byla vždycky spolupráce dobrá, když jsme byli ve vládě. A toto je velmi důležité téma, protože každý z nás, kdo vlastní mobilní telefon a bude si kupovat nový mobilní telefon, tak bude muset platit až 240 korun navíc za paměťová média, která jsou uložena v tom mobilním telefonu. Protože doteďka to bylo tak, že když jsem měl mobilní telefon a v něm byla paměťová média, tak ta byla vyhláškou osvobozena. Ale teď přišel Nejvyšší soud a řekl, že mezitím se mobilní telefony vyvinuly, že už mají větší paměti, že už pojmou více dat a že je tady judikatura Soudního dvora EU, která říká, že podobné paměti by měly být, pokud je někde nějaká podobná paměť, tak by neměla být vyčleněna z toho poplatku.
Takže mě by právě zajímalo, jestli vláda zaznamenala toto důležité rozhodnutí, které povede k dalšímu zdražení mobilních telefonů, jako by nestačilo, že kvůli těm oligopolům máme jedny z nejdražších dat v Evropě, tak teď budeme ještě platit víc za mobilní telefony. A jaké kroky případně vláda zvažuje k tomu, aby zmírnila dopad tohoto rozhodnutí, že musíme asi respektovat Soudní dvůr Evropské unie, z toho by byla šlamastika. Ale i v rámci toho máme určitý manipulační prostor, kde můžeme například schválit, že ty poplatky budou v případě mobilních telefonů nižší, a to přiměřeně tomu, do jaké míry jsou mobilní telefony používány k ukládání autorsky chráněného obsahu.
To znamená, jednoduše řečeno, poplatky za ty flashky, cédéčka a podobně se platí v návaznosti na to, v jaké míře v obvyklé situaci jsou využívány k ukládání autorsky chráněného obsahu tak, že se využívá zákonná licence, která toto umožňuje pro osobní potřebu, a v případě mobilních telefonů by měla proběhnout analogická úvaha, do jaké míry je to úložiště telefonu používáno pro ukládání autorsky chráněného obsahu. Protože dneska ta situace se taky posunula v tom, že lidé používají streamovací platformy, používají různé netflixy, Spotify a podobně, takže tu hudbu nebo filmy mají na vyžádání on-line pomocí streamingu typicky, nic nikam neukládají, a když už to ukládají, tak se na to vztahuje ta licence toho tvůrce obsahu, od kterého mají nakoupenou tu službu.
A ten druhý významný faktor, který se týká ukládání autorského obsahu, tak je, že si lidi fotí svoje vlastní fotky na mobil a na to používají samozřejmě kapacitu toho úložiště, takže když člověk fotí do své galerie, tak samozřejmě nedává smysl, aby z těch fotek, které si fotí do galerie svého mobilního telefonu odváděl poplatky autorským svazům za hudební díla, hudebním skladatelům. To je přece úplná blbost. Takže tady je potřeba, aby Ministerstvo kultury zasáhlo, aby z mého pohledu jsou tam různé cesty, ale třeba aby se zadala nějaká studie, která povede k tomu, že ty poplatky budou zavedeny ve výrazně nižší podobě, než ve které jsou upraveny pro flashky, cédéčka a pevné disky. Protože kdyby to bylo schváleno tak, jak to rozhodl Nejvyšší soud, a je to velmi extenzivní, ale chápu, že to má oporu v evropském právu, tak by to mohlo znamenat zdražení, které se počítá podle kapacity toho úložiště a v případě některých mobilních telefonů by to mohlo dělat až 90, respektive 150 korun za různé typy úložiště podle toho, jak ten mobilní telefon má vystavenou technologii.
Takže pokud vás zajímají detaily k tomuto případu, tak vyšel k tomu článek dneska například na Hospodářských novinách, judikát Nejvyššího soudu je dohledatelný na stránkách Nejvyššího soudu a domnívám se, že úkolem nás jako zákonodárců je buď schválit takovou úpravu zákona, která znemožní zdražování mobilních telefonů kvůli placení poplatků OSA, anebo apelovat na naši exekutivu, aby zajistila v rámci vyhlášky, která provádí autorský zákon, že tento poplatek nebude v plné míře vybírán. Děkuji za pozornost a za zvážení podpory těchto dvou bodů.
Čili jsou to body, ještě jenom zrekapituluji pro pana předsedajícího. Za prvé, zařazení bodu 119 autonomního usnesení tak, abychom překonali ty obstrukce, které tady tři roky máme a které nás čekají zase příští týden. A za druhé, zařazení bodu Informace vlády o zdražení mobilních telefonů v důsledku rozhodnutí Nejvyššího soudu ve prospěch OSA. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, mám zaznamenáno. V tuto chvíli je s poslední přihláškou přihlášen pan poslanec Radek Vondráček. Prosím, vašich pět minut.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji, pane místopředsedo. Nepotřebuji pět minut. Na úvod zamáčknu slzu nad interpelacemi, které opět nebyly, místo kterých jsme tady poslouchali koaličníky nadané přednostním právem, a chtěl bych přejít k něčemu jinému, pozitivnímu, chtěl bych využít toho času, který máme - máme advent, máme tady návrh zákona, který podepsalo 72 poslanců ze všech politických klubů vyjma Pirátské strany, který se zabývá zemskými znaky a vlajkami, které máme obsaženy v našem velkém státním znaku a zaslouží si zákonnou úpravu.
Jedná se o tisk 400, velmi dobře známý tisk, který tady navrhuji možná už popatnácté, a navrhuji, abychom tento tisk projednali dnes jako první bod. Důvodová důvodová zpráva má jednu stránku. Já ji nebudu ani číst. Když vystoupí zpravodaj, nějakým normálním způsobem to okomentujeme, jsme schopni se vejít do deseti minut a tento tisk si jistě zaslouží cestu do druhého čtení. Nebude-li tedy vyhověno mé žádosti, aby to byl první bod, pak alternativně alternativně navrhuji čas 13.30. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Hezké dopoledne. Nyní tedy jsme vyčerpali všechny přihlášené k pořadu schůze, budeme hlasovat o předložených návrzích na změnu pořadu schůze. Než tak učiníme, tak ještě načtu došlé omluvy: Bělor Roman se omlouvá od 10.30 do 12 hodin z pracovních důvodů, Fiala Radim z celého jednacího dne z osobních důvodů, Juchelka Aleš od 12.15 z pracovních důvodů, Pošarová Marie bere zpět svou omluvu do 10 hodin z pracovních důvodů a Potůčková Lucie bere zpět svou omluvu z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty.
Z členů vlády se ještě omlouvá Dvořák Martin z celého jednacího dne z osobních důvodů.
S náhradní kartou číslo 36 bude hlasovat pan poslanec Bartoš.
A nyní bychom tedy přistoupili k hlasování o navržených změnách programu. Je zájem o vaše odhlášení, tak vás odhlásím. Prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami.
Jako první navrhla paní poslankyně Bláhová zařazení nového bodu, a to pod názvem Rušení poboček Úřadu práce a dopad na území. To je zařazení nového bodu, o tom se tedy bude nejdříve hlasovat, jakmile se počet přihlášených ustálí.
Počet přihlášených se již ustálil, zahájila jsem tedy hlasování o zařazení nového bodu. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 319 přihlášeno 168 přítomných, pro 77, proti 85. Návrh byl zamítnut.
Paní poslankyně Ožanová navrhuje, abychom bod číslo 157, tedy sněmovní tisk 623, zákon o advokacii, projednávali jako první bod dnes.
Zahájila jsem hlasování o pevném zařazení bodu. Ptám se, kdo jste pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 320, přihlášeno je 172 přítomných, pro 75, proti 90. I tento návrh byl zamítnut.
Paní poslankyně Knechtová navrhla nový bod s názvem České centrum v Nizozemí. Je to zařazení nového bodu, budeme tedy nejdříve hlasovat o zařazení bodu na program.
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? (Ministryně Černochová: V Nizozemsku, ne Nizozemí!) Já nemohu za to, jak je navržen bod, jestli s chybami, nebo ne. Ale kdo je proti?
Hlasování číslo 321, přihlášeno je 173 přítomných, pro 77, proti 87. Návrh byl zamítnut.
Pan poslanec Lubomír Wenzl navrhl také nový bod, a to pod názvem Informace Ministerstva obrany - plnění koncepce výstavby AČR 2035 v oblasti lidských zdrojů.
Zahájila jsem hlasování o zařazení bodu na pořad schůze. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování 322. je přihlášeno 173 přítomných, pro 77, proti 88. Návrh byl zamítnut.
Pan poslanec Kolovratník navrhl nový bod s názvem Financování stavby druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany.
Zahájila jsem hlasování o zařazení nového bodu. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování 323 je přihlášeno 173 přítomných, pro 77, proti 85. I tento návrh byl zamítnut.
Další návrh od pana poslance Kolovratníka na zařazení nového bodu pod názvem Zrušení windfall tax a ochrana kapitálového trhu a plán - jestli to čtu správně - minoritních akcionářů... práv minoritních akcionářů ČEZ. Takže ještě jednou to zopakuji: Zrušení windfall tax a ochrana kapitálového trhu a práv minoritních akcionářů ČEZ. Zařazení nového bodu hlasujeme právě nyní.
Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 324., přihlášeno 174 přítomných, pro 79, proti 85. Návrh byl zamítnut.
Následují návrhy pana předsedy Michálka. Nejdříve abychom hlasovali nebo pevně zařadili bod, který na programu máme. Je to usnesení číslo 119, a totiž usnesení... (Konzultace organizačního odboru.) Bod je to 219, tak to tady mám špatně poznamenáno. Je to usnesení k vnitřním pravidlům Poslanecké sněmovny a navrhuje, abychom jej projednávali dnes jako pátý pevně zařazený bod.
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 325, přihlášeno je 174 přítomných, pro 9, proti 83. Návrh byl zamítnut.
Druhý návrh pana předsedy Michálka je.... (Poslankyně Schillerová se hlásí.) Kontrola hlasování? Ano. (Po chvíli.) Takže paní Balaštíková, paní poslankyně, k hlasování. Prosím.
Poslankyně Margita Balaštíková: Dobrý den, kolegyně, kolegové. Omlouvám se, hlasovala jsem pro a na sjetině mám proti a na sjetině mám pro. Já jsem to dělala propiskou, omlouvám se. Zpochybňuji hlasování.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Zpochybnila jste hlasování, jestli jsem vás dobře slyšela, takže nyní bychom hlasovali o zpochybnění hlasování číslo 325.
Zahájila jsem hlasování o této námitce k hlasování. Kdo je proti?
Hlasování číslo 326, přihlášeno je 175 přítomných, pro 165, proti 3. Bylo to přijato.
Nyní tedy budeme opakovat hlasování, které zopakuji, bylo o návrhu pana předsedy Michálka na to, abychom bod číslo 219 dnes zařadili jako pátý bod.
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 327, přihlášených 174 přítomných, pro 7, proti 85. Návrh byl zamítnut.
Dále návrh pana předsedy Michálka na zařazení nového bodu s názvem Informace vlády ke zdražení mobilních telefonů. Kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu ve prospěch OSA.
Zahájila jsem hlasování, kdo je pro zařazení nového bodu? Kdo je proti?
Hlasování 328, přihlášeno 175 přítomných, pro 21, proti 46. Návrh byl zamítnut.
A jako poslední přednesl návrh na změnu pořadu pan poslanec Vondráček a je to sněmovní tisk 400, zákon o zemských vlajkách a znacích, a chtěl by jej zařadit jako první bod dnes, případně alternativně budeme hlasovat o jiném návrhu.
Zahájila jsem hlasování o pevném zařazení na dnešek tohoto bodu. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 329 je, přihlášeno 174 přítomných, pro 80, proti 84. Návrh byl zamítnut.
Alternativa byla hlasovat, tedy respektive zařadit pevně na 13.30 dnes, sněmovní tisk 400, stále jsme u toho samého bodu.
Ptám se, kdo je pro? To je to samé, akorát alternativně pan předseda Vondráček, tisk 400. Kdo je proti?
Hlasování 330, přihlášených 175 přítomných, pro 78, proti 85. I tento návrh byl zamítnut.
Pokud se nemýlím, tak jsme se vypořádali se všemi body nebo změnami navrženými.
Proto tedy přistoupíme k dalšímu konkrétnímu bodu, a to je bod
Následující zahájení jednacího dne schůze
Aktualizováno 22. 1. 2025 v 14:36.