Středa 22. ledna 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Aleš Juchelka)
157.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 688/ - třetí čtení
Už vidím, že u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele místo pan ministr spravedlnosti a paní zpravodajka garančního výboru, paní poslankyně Helena Válková.
Garančním výborem je petiční výbor. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 688/6, který byl doručen dne 13. září 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 688/7.
Nyní se táži pana navrhovatele, zda má zájem vystoupit ještě před otevřením rozpravy? Ano, má. Prosím, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Opět děkuji za slovo. Velmi stručně řeknu, že podstatou hlavní tohoto návrhu zákona je zřízení takzvaného dětského ombudsmana, a budu konstatovat, že celý tento zákon byl velmi bohatě diskutován i s opozicí, a to jak s tou současnou, tak i s tou bývalou, tehdejší, což dneska je koalice. Byl bych velmi rád, kdybychom přikročili co nejdřív k hlasování. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, to určitě můžeme splnit, ale máme ještě samozřejmě paní zpravodajku. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju, pane místopředsedo. Paní zpravodajka bude opravdu paní zpravodajkou v tom smyslu, že vás provede tím procesem. Já už jsem se k tomu tolikrát vyjadřovala, že už nebudu říkat nic jiného než to, co před chvilkou řekl pan ministr, že bych byla taky ráda, kdybychom už hlasovali.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Dobře. Takže v tuto chvíli otevírám obecnou rozpravu a vidím, že do obecné rozpravy se hlásí ještě paní místopředsedkyně Olga Richterová. Prosím, paní místopředsedkyně, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, mám velikou radost, že se dostáváme k závěrečnému hlasování o pomoci dětem, o zástupci veřejného ochránce práv, který bude nejenom odborně zdatný, ale taky dedikovaný námi všemi na to, aby když se něco zadrhne v oblasti práv dětí, v oblasti, která může být velmi složitá, tak bude jasná osoba, která se bude těmto konkrétním, velmi citlivým případům věnovat.
Dám jenom dva příklady, abychom věděli, v čem to může pomoci. Když dítě třeba kvůli složitému rozvodovému sporu rodičů uvízne v nevhodném prostředí - děje se i to, že se dostane třeba na mnoho měsíců do psychiatrické léčebny, kam nepatří - tak bude někdo, kdo ho z toho místa - třeba z té léčebny - bude moct dostat.
Druhý příklad, maličký chlapeček, který trávil celý první rok svého života po nemocnicích, nebylo to pro něj to správné řešení, ale žádný z úřadů, který by se mu měl věnovat, se mu nevěnoval. Zase v situaci, v které to bylo, pomohla média, ale mnohem lepší bude, že se budou moci rodiče, které si takového dítěte všimnou, že je opuštěné, samo dlouhé týdny v nemocnici, budou moci upozornit konkrétního člověka - dětského ombudsmana. A proč? Protože úřední soukolí se vždycky mohou zadřít. Tahle role je promazávání těch soukolí. Je to role výjimečná, ale myslím si, pro těch několik desítek dětí, kterých se to může zhruba ročně týkat, velice potřebná.
Takže děkuju všem, kteří to podpoří. Já jsem ráda, že ty roky úsilí - protože ty debaty se táhly roky - se konečně zhmotní, a také si přeju, aby měl budoucí dětský ombudsman nebo ombudsmanka dostatečné finanční krytí, aby skutečně mohl tu svou práci dělat co nejlépe. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuju. Nacházíme se tedy v tuto chvíli v obecné rozpravě, kde vidím, že se již nikdo do obecné rozpravy nehlásí, tím pádem rozpravu končím.
Případně požádám o závěrečná slova pana ministra? Paní zpravodajky? Paní zpravodajka má zájem o závěrečná slova? Ano, prosím.
Poslankyně Helena Válková: Možná že ještě úplně v úvodu, než začneme hlasovat, tak legislativně technické změny nebo úpravy: jednak se tam posunuje účinnost z 1. ledna 2025 na 1. 7. 2025, jednak -protože opravdu to projednáváme hrozně dlouho - tak je tam v části jedenácté, to je zákon o sociálně-právní ochraně dětí, v čl. XII se v § 51 odst. 5 text "písm. e)" nahrazuje textem "písm. f)" a současně se označení písm. e) mění na písm. f). Nejde o žádnou obsahovou změnu, jde prostě o označení těch písmen, protože v mezidobí došlo ke změnám. Tak to ještě k těm legislativně technickým záležitostem, které vlastně vždycky ještě před vlastním hlasováním tady uvádíme.
Čili to bude naše první hlasování, návrhy legislativně technických úprav podle § 95 odst. 2 jednacího řádu, které jsou přednesené, takže je teď přednáším.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, také děkuji. Ještě se ptám, jestli má zájem o závěrečná slova paní zpravodajka výboru (Zpravodajka Válková: Ano. Aha, pardon.) pro sociální politiku Jana Pastuchová? Ne, nemá, dobře, děkuji.
Takže v tuto chvíli přivolám kolegyně a kolegy z předsálí, poněvadž už se budeme zabývat hlasovací procedurou a hlasováním. Poprosím paní zpravodajku, aby nás seznámila tedy s procedurou hlasování, poté přednášela jednotlivé návrhy, pokud nějaké jsou, a před hlasováním k nim sdělila stanovisko. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Takže garanční výbor navrhuje ze své schůze usnesením 211, 24. září 2024, následující pořadí:
Čili samozřejmě nejdříve návrhy legislativně technických úprav.
Potom je to návrh A, tady se reaguje - to je petiční výbor, který si ho osvojil - a reguluje se prolomení mlčenlivosti veřejného ochránce práv.
Já vždycky ještě jednou to zopakuji, těch pozměňovacích návrhů je velmi málo.
Potom je to návrh B1, kde se rozšiřuje kompetence dětského ombudsmana tak, aby korespondovala v oblasti zahájení řízení tomu, co je již v té oblasti, kdy vstupuje do řízení. Jednou větou je to to, když například se dozvíte o týrání dítěte, tak ten dětský ombudsman, pokud to odsouhlasíme, nebude muset čekat na OSPOD, až udělá podnět k soudu, ale sám může podat návrh na zahájení nebo opatrovnické řízení, může vstoupit do něj sám, když uvidí velmi komplikovanou situaci dítěte, zatímco podle té úpravy bez pozměňovacího návrhu by ten dětský ombudsman pouze mohl vstoupit, ale nemohl by sám podat ten návrh.
Návrh další, B2, ten není asi tak významný, je to můj návrh, proto si ho dovolím takto charakterizovat, kde v podstatě na tom hodnotícím výběrovém řízení se můžou participovat děti podle toho návrhu již ve věku 12 let, jedno dítě. Měla jsem za to... Vysvětlila jsem to na garančním výboru, proto i ten podpořil, zvýšit tu hranici na 15 let, protože přece jenom jde o hodnocení vhodného kandidáta na dětského ombudsmana.
B3, tam jde o úpravu podílu zástupce veřejného ochránce práv na výkonu působnosti veřejného ochránce práv. V případě, že ti dva se nedohodnou, tak je tam přesně napevno řečeno, jak to bude.
To jsou ty návrhy, potom samozřejmě poslední je návrh zákona jako celek (Předsedající: Ano.) a to je asi všechno. Ano.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, to je všechno skutečně.
V tuto chvíli nechávám hlasovat o proceduře tak, jak byla přednesena paní zpravodajkou.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro proceduru, jak ji přednesla paní poslankyně? Kdo je proti?
Hlasování číslo 112, přihlášeno 177 poslanců, pro 162, (proti 0). Tento návrh byl přijat. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, takže já v tom případě vás poprosím, pane místopředsedo, abyste...
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: ... začal hlasovat o pozměňovacích návrzích. (Zpravodajka: Ano.) Začneme návrhem A.
Poslankyně Helena Válková: Takže pokud jde o návrh A... (Ministr Blažek zpravodajce předává identifikační kartu.)
Nebudu běhat, děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ten už jste podrobně vysvětlila.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju panu ministrovi, že mně dal moji kartičku.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já mu také děkuji. Stanovisko výboru, prosím?
Poslankyně Helena Válková: Stanovisko garančního výboru - doporučuje legislativně technické úpravy. (Ministr: Souhlas.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro legislativně technické úpravy? Kdo je proti?
Hlasování číslo 113, přihlášeno bylo 177 poslanců, pro 166, (proti 0). Tento návrh byl přijat. Můžeme pokračovat.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Teď asi jde o nejvýznamnější návrh z hlediska obsahu - je to můj návrh také - a jedná se tedy o rozšíření té kompetence dětský ombudsman v oblasti, aby mohl sám podávat návrhy na zahájení řízení. Není logické, aby jenom mohl vstupovat do těch řízení.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Je to návrh A.
Poslankyně Helena Válková: Je to návrh B1. (Předsedající: B1.) Garanční výbor doporučuje.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pan ministr? (Ministr: Neutrální.)
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 114, přihlášeno bylo 177 poslanců, pro 132, (proti 30). Tento návrh byl přijat. (Zpravodajka tleská.) Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Pak je to další návrh B2, ten se týká... Nebudu to opakovat, ale jde tam o ty děti.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano. Zahájil jsem... Stanovisko výboru? (Ministr: Neutrální.) (Zpravodajka: Doporučuje.) Pan ministr? (Ministr: Neutrální.)
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Zpravodajka: Jestli dvanáctileté...) Kdo je proti?
Hlasování číslo sto dvacet sedm, pardon, hlasování číslo 115, přihlášeno bylo 177 poslanců a poslankyň, pro 139, (proti 3). Tento návrh byl přijat. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Poslední návrh pozměňovací je B3, který napevno rozděluje ty kompetence. Já to nebudu opakovat. B3, je to můj pozměňovací návrh. Garanční výbor doporučuje.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pan ministr? (Ministr: Souhlas.)
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 116, přihlášeno bylo 177 poslanců, pro 137, (proti 26). Tento návrh byl přijat.
Nyní bychom měli hlasovat o návrhu jako o celku.
Poslankyně Helena Válková: Nyní - ano, pane místopředsedo - bych navrhla také hlasovat o zákonu jako celku.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 688."
Já tady vidím, že... (Zpravodajka hovoří mimo mikrofon.) Takže pan poslanec Navrátil, prosím.
Poslanec Jiří Navrátil: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Trošičku nastalo asi zmatení. Já se nechci dotknout paní profesorky, ale u toho hlasování A1 bylo uvedeno, že jsou to pouze legtechy, a nebyly to. (Reakce zpravodajky.) Ano.
Poslankyně Helena Válková: Já to doplním a možná, že něco jsem dvakrát řekla a naopak tady jsem zřejmě v určité nervozitě - omlouvám se za to - zapomněla říci, že u toho A1 jsme hlasovali kromě těch legtechů, osvojil si to tedy petiční výbor, garanční výbor, a hlasovali jsme tam i o tom prolomení mlčenlivosti, když veřejný ochránce práv přijde třeba do nějakého vězeňského zařízení a chce informaci a musel by jako teď o tom podat žádost nebo čekat na to, až bude pověřený tím ředitelem nějaký pracovník, čili prolomení mlčenlivosti. Bylo to doporučující stanovisko, bylo to hlasováno v rámci A1 a je možné to hlasovat samozřejmě znovu.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Tak já v tuto chvíli poprosím o minutu přestávku a poprosím, aby za mnou přišla legislativa, abychom to nějakým způsobem vyřešili. (Krátká přestávka.)
Takže vážené kolegyně, vážení kolegové, my v tuto chvíli jsme prosím nehlasovali o návrhu A, budeme o něm hlasovat znovu, poté budeme hlasovat o zákonu jako o celku. Poprosím, abychom se vždycky soustředili na to, o čem necháváme hlasovat.
V tuto chvíli pan ministr se hlásí s přednostním právem. Prosím.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Já nechci debatovat o meritu věci. Schválili jsme proceduru, hlasovali jsme jinak, nemůžeme na konci tu proceduru změnit. Podle mě, jestli chceme hlasovat, něco zmateme, musíme začít úplně znova podle procedury, která byla schválena.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Dobře (Zpravodajka: Dobře.), takže v tuto chvíli považuji ta hlasování za zmatečná a nechávám je hlasovat od začátku o všem. (Probíhá debata u předsednického stolku. Zpravodajka se hlásí o slovo.)
Já dávám ještě pět minut přestávku, my se ještě poradíme s legislativou.
(Jednání přerušeno v 13.29 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 13.34 hodin.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: V tuto chvíli se s přednostním právem hlásí pan místopředseda Skopeček. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Vážené kolegyně, vážení kolegové, hezké odpoledne. Já myslím, že nejčistší způsob, jak se s tímto vypořádat, je, abychom zpochybnili pět předchozích hlasování, protože evidentně jsme někteří z nás hlasovali o jiných pozměňovacích návrzích, než jsme si mysleli, že je hlasováno. Já tedy navrhuju zpochybnit všech předchozích pět hlasování námitkou a hlasovali bychom podle té schválené procedury potom znovu od začátku, včetně legislativně technických změn.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já to nechám, vážené kolegyně a vážení kolegyně (kolegové?), odhlasovat v tuto chvíli jedním hlasováním. Zahájil jsem hlasování (číslo 17)... Ještě mám tady návrh na odhlášení všech, tak vás poprosím, abyste se přihlásili svými kartami.
V tuto chvíli budeme hlasovat o návrhu pana místopředsedy Skopečka.
Prosím, zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 118, přihlášeno 166 poslanců, pro 165, (proti 0). (Přijato.)
Tím pádem se vracíme zpátky k hlasování o všech těchto pozměňovacích návrzích. Poprosím paní zpravodajku, aby nás ještě jednou krátce provedla jednotlivými hlasováními. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Ano, takže budeme hlasovat - a já se ještě jednou omlouvám, že tam vypadlo to zdůvodnění u toho návrhu A - návrhy legislativně technických úprav.
Návrh A reguluje prolomení mlčenlivosti plus některé změny, které jsou v tom návrhu A obsaženy, nicméně jsou obsahové, a současně je prodloužení účinnosti z 1. ledna 2025 na 1. července 2025. (Hlasy z pléna, že není dobře slyšet.) Dobře, takže prodloužení účinnosti, respektive nabytí účinnosti toho zákona z 1. ledna 2025 na 1. července 2025. Ten návrh A reguluje i prolomení mlčenlivosti.
Návrh B1 rozšiřuje kompetence dětského ombudsmana v oblasti zahájení řízení.
Návrh B2 upravuje participaci dětí na hodnotícím procesu výběru kandidáta. Je to návrh, kterým se zvyšuje věk z 12 na 15 let dítěte, které se na tom bude účastnit.
Návrh B3, je to úprava podílu zástupce na výkonu působnosti veřejného ochránce práv v případě, když se nedohodnou.
Potom jako šesté hlasování návrh zákonů jako celku.
Čili legislativně technické úpravy, návrh A, návrh B1, návrh B2, návrh B3, návrh zákona jako celku. Protože už jsem nervózní, tak jsem...
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, tu proceduru máme již odhlasovanou.
V tuto chvíli tedy budeme hlasovat o legislativně technických úpravách.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 119, přihlášeno bylo 173 poslankyň a poslanců, pro 171, (proti 0). Legislativně technické úpravy byly přijaty.
Nyní budeme pokračovat návrhem A, že ano?
Poslankyně Helena Válková: Návrh A, garanční výbor doporučuje.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pan ministr? (Ministr: Neutrální.)
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 120, přihlášeno 174 poslanců, pro 167, (proti 0). Tento návrh byl přijat. Můžeme pokračovat.
Poslankyně Helena Válková: Návrh B1 pozměňovací (Předsedající: Ano.), garanční výbor doporučuje.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Pan ministr? (Ministr: Neutrální.) Ano.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
Hlasování číslo 121, přihlášeno 175 poslanců, pro 84, (proti 28). Tento návrh byl zamítnut.
Poslankyně Helena Válková: Ano. Návrh B2.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Budeme (Ministr: Neutrální.) hlasovat návrh B2. Výbor, stanovisko? (Zpravodajka: Garanční výbor má stanovisko doporučující. Ministr: Neutrální.)
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 122, přihlášeno 175 poslanců, pro 140, (proti 4). Tento návrh byl přijat. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Konečně návrh B3, garanční výbor má stanovisko doporučující. (Ministr: Nesouhlas.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
Hlasování číslo 123, přihlášeno bylo 175 poslanců, pro 83, (proti 28). Tento návrh byl zamítnut.
V tuto chvíli budeme hlasovat o zákonu jako o celku, že ano?
Poslankyně Helena Válková: Ano. Nyní, pane místopředsedo (Předsedající: Ano.), bychom měli hlasovat o návrhu zákona jako celku, který garanční výbor pochopitelně doporučuje.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 688, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 124, přihlášeno bylo 175 poslanců, pro 168, (proti 0). S tímto návrhem byl vysloven souhlas.
Tímto konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Ukončuji projednávání tady tohoto tisku.
Děkuji moc panu předkladateli i paní zpravodajce.
My se vystřídáme v řízení schůze Sněmovny.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Hezké odpoledne, máme ještě několik málo minut, než máme pevně zařazené volební body, takže otevírám bod číslo
Aktualizováno 11. 2. 2025 v 19:36.