Úterý 3. června 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
30.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 867/ - prvé čtení dle § 90 odst. 2
Upozorňuji, že i s tímto zákonem je navrženo, abychom vyslovili souhlas již v prvém čtení.
Z pověření vlády předložení návrh uvede místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, kterého prosím, aby se ujal slova.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové. Dovolte, abych vám představili návrh zákona, kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu lékařských zdravotnických povolání a k výkonu činnosti související s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů, zákon o nelékařských zdravotních povoláních, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o transpoziční novelu, kdy smyslem navrhované právní úpravy je zajistit transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady 2024/505 ze dne 7. února 2024, kterou se mění směrnice o uznávání kvalifikace, pokud jde o uznávání odborných kvalifikací zdravotních sester a ošetřovatelů odpovědných za všeobecnou péči, kteří absolvovali odbornou přípravu v Rumunsku, která by měla být do českého právního řádu implementována.
Součástí tady tohoto návrhu je získání odborné způsobilosti k výkonu povolání praktické sestry a úprava tohoto typu vzdělávání, povinné jednoleté praxe zdravotnického záchranáře, kde dochází k rozšíření možnosti jejího absolvování v rámci výkonu povolání nejen při poskytování akutní lůžkové péče intenzivní včetně péče na urgentním příjmu bez odborného dohledu, ale nově i při poskytování přednemocniční neodkladné péče pod odborným dohledem.
Vzhledem k výše uvedenému vás žádám o podporu předloženého návrhu a jeho schválení v prvním čtení. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, pane ministře. Nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, poslankyně Jana Pastuchová.
Vás, kolegyně a kolegové, prosím o ztišení v sále.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní předsedkyně. Pan ministr mluvil tak rychle, že jsem to ani nestačila postřehnout a je to tak důležitý zákon. Ale já teď budu jako zpravodajka, pak bych jenom, paní předsedkyně, jestli bych mohla hned jenom pár vět říct jako Jana Pastuchová. Děkuju.
Takže vláda tento návrh předložila Sněmovně 26. 11. 2024 jako sněmovní tisk 867 a navrhovatel navrhl Sněmovně projednávání zákona tak, aby vyslovila souhlas již v prvém čtení. Jak pan ministr řekl, jedná se o přijetí směrnice Evropského parlamentu. Jenom nebudu číst ta čísla. A jde o uznání odborných kvalifikací zdravotních sester a ošetřovatelů odpovědných za všeobecnou péči, kteří absolvovali odbornou přípravu v Rumunsku.
Dále ta novela řeší úpravu podmínek pro výkon povolání zdravotnického záchranáře bez odborného dohledu, za což jsem ráda, protože se musím přiznat, že původně jsem pozměňovací návrh, který jsme přijali v minulém volebním období, dala já, kdy jsem chtěla, aby záchranář, který přijde do praxe na záchranku, a protože teď jezdí už jenom vozy RZP bez lékaře, tak aby měl rok předtím praxi někde na akutní ambulanci, aby se naučil napichovat ty kanyly, uměl jednat trošku v tom stresu, který máme.
Ale zjistilo se z praxe, že vlastně, když to řeknu úplně napřímo, nám ty nemocnice, ty záchranáře přeplatí a ti záchranáři se k nám pak do těch záchranek nevraceli. Takže jsem ráda, že se vlastně teď napravuje to, co se zkusilo. Bude tam také odborný dohled, bude stále, ale může se tato praxe uskutečnit už na zdravotnické záchranné službě.
Pak je tam úprava podmínek k získání odborné způsobilosti u výkonu praktické sestry. Praktická sestra, prosím, není všeobecná sestra, praktická sestra je hodně omezená na svých kompetencích. Ono mnoho lidí si to pořád plete, že máme zdravotní sestru, ale dneska už tomuto dávno tak není. Máme praktická sestra, já tomu říkám taková úžasná ošetřovatelka, ale bez kompetencí. Po čtyřech letech zdravotní školy, což je to tak. A takže to také vítám, protože si myslím, že zkrácením nějakého studia nebo odborností nevrací se to samozřejmě tam, kde to bylo za našich let, ale je tam taky posun k tomu, aby se nám ty sestry dostaly do té praxe dříve. Já za náš klub hnutí ANO samozřejmě souhlasím, jsem ráda, že se to stihne projednat, protože asi, jak všichni, nevím, jestli to čtete, ale dostávali jsme mnoho e-mailů od studentů i zaměstnanců, abychom to stihli projednat. A takže já jsem ráda, že to stihneme. Tak tím bych ukončila svoji řeč jako zpravodajky.
Teď jenom jednu větu. Já myslím, že se k tomu tady vyjádří moje kolegyně Ivana Mádlová. Já jsem ráda, že ten zákon bude schválen dneska v prvním čtení, ale to schválení, pane ministře, má takovou hořkou pachuť, protože moje kolegyně Ivana Mádlová na tom zákoně pracovala opravdu velmi, velmi dlouho, velmi, velmi dlouho a má ho tady podaný daleko déle než vy a vy jste ho nedali k projednání, a protože víte, že ten zákon je dobrý, tak jste ho na ministerstvu prostě jednoduše obšlehli a předložili jste si to jako vládní návrh, takže já to vítám, ale ta pachuť toho schválení ve mně prostě zůstane. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy otevírám obecnou rozpravu a do ní je přihlášená paní poslankyně Mádlová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážený pane ministře, já jsem skutečně očekávala, že tady doplníte to b, to znamená, že pokud ministerstvo opíše a převezme v podstatě návrh zákona, malou novelu (č.) 96, o nelékařských zdravotnických povoláních, takže to tady prostě řeknete, protože si myslím, že se není za co stydět. Tato změna měla velkou podporu napříč Poslaneckou sněmovnou, tudíž nebyl jediný důvod, abyste toto na plénu Sněmovny sdělil, že se jedná o převzetí sněmovního tisku 785. A musím říct, že mě to velmi mrzí a rozhodně v tomto případě se nejedná o žádný politikum, o žádný politický boj. Já když se na to podívám, tak mě to mrzí, protože už tento zákon, tato novela mohla být už dávno schválena, protože jsem víc než před rokem, tak jsem obcházela členy zdravotního výboru, kdy jsme to diskutovali, protože nevím, jestli jste to zaznamenal, ale já s kolegy otevírám problematiku nelékařských zdravotnických povolání a konkrétně sester a i záchranáři se tam otevírají poměrně často, protože je tam celá řada věcí, které je potřeba v praxi řešit, a byla tam napříč shoda.
To znamená, že nebyl jediný důvod, aby už ta novela nebyla dávno schválená a začátkem července byla tato novela připravena s tím, že členové zdravotního výboru vládní koalice se shodli na tom, že by připodepsali tuto novelu, protože skutečně se nejedná o žádné politikum, ale jedná se o velmi prospěšnou změnu pro zdravotnickou praxi, pro zdravotnická zařízení a i pro studenty samotné. A pak najednou se to nějak zvrtlo přes to léto, kdy to podepsat nešlo, protože by to, kdyby to někdo podepsal, tak je to porušení koaliční smlouvy, takže se do toho vlastně vložilo politikum bohužel, a místo toho, aby na podzim tato novela byla schválena a mohla být už dávno v praxi, tak se dostává na plénum až teď. Je to velká škoda, možná že samozřejmě kdo v tom zdravotnictví nepracuje, tak mu to nepřijde nějaký dramatický, že se o půl roku něco opozdilo, ale půl roku, když se mohou vylepšit personální kapacity v našich nemocnicích, tak to určitě hraje velkou roli. Čili já jsem to považovala za důležité uvést na pravou míru, protože jsme na tom opravdu odpracovali kus poctivé práce, a i jsme to konzultovali tedy s vašimi zdravotníky a chtěla bych jim teda nějak vyjádřit v podstatě poděkování za tu součinnost, ale nicméně potom jste se k tomu všichni postavili politicky a tak, jak říkala moje kolegyně, tak to dostalo takovou hořkou chuť a je to velká škoda, protože jste tím poškodili především i ty studenty. Čili jedná se o to, že studenti oboru všeobecná sestra a záchranáři a dětská sestra tak mohou již po druhém ročníku vyšší odborné školy nebo po čtyřech semestrech si při svých brigádách přivydělávat jako praktické sestry, a to proto, že jejich obsah studia převyšuje počet hodin teoretických i praktických, jako mají praktické sestry, dříve zdravotničtí asistenti na středních zdravotnických školách, a je to dobře, protože si tím pochopitelně mohou upevňovat svoje znalosti a především praktické dovednosti a o svých brigádách mohou velmi významně pomoci i tomu zdravotnickému zařízení. To znamená, že vlastně tato změna má obrovskou, širokou podporu a já to tady vyjmenuji, protože abyste věděli, kdo všechno se podílel na podpoře tohoto zákona.
Jednak je to Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí, jsou to zdravotnická zařízení, jsou to vyšší odborné školy, je to konference rektorů, jsou to managementy nemocnic, je to prostě obrovská široká obec včetně studentů. Takže já jsem hrozně ráda, že se to dostalo na pořad dne a že to dnes schválíme, protože to skutečně může velmi významně pomoct.
Já mám tady ještě pár poznámek k profesi sestry. (Hluk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Omlouvám se, paní poslankyně, nicméně poprosím kolegyně a kolegy, kteří mají cokoliv k řešení, ať se přesunou do předsálí. Prosím.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji. Chtěla bych, než se vrhnu na těch svých pár poznámek, tak bych určitě chtěla velmi poděkovat všem nelékařským zdravotnickým profesím, které jsou uvedeny v tomto zákoně, to znamená v zákoně (č.) 96, o takzvaných nelékařských zdravotnických povoláních, kde je více než asi čtyřicet těchto povolání, protože jsou nedílnou součástí zdravotnického týmu, někteří jsou v laboratořích, bez kterých se neobejdeme, někteří jsou blíže pacientovi v klinické praxi a tak dále. A já bych jim chtěla tímto poděkovat, protože moje další slova budou věnována sestrám, všeobecným a dětským sestrám. A je to hrozně důležité. Tak to jen na úvod, že si uvědomuji, že o pacienta skutečně musí pečovat tým jednak lékařů, ale samozřejmě i těchto dalších, dalších profesí.
Co se týče sesterského povolání, tak musím říct, že jsem očekávala, pane ministře, že pro toto povolání, pro tuto profesi, toho uděláte za vaše volební období bohužel více a nestalo se tak. Vy jste ve vašem volebním programu TOP 09 měl, že zvýšíte nebo zlepšíte úlohu nelékařských profesí v preventivní péči. Je to velmi obecné sdělení, takže není jasné, koho všeho se to týká, jestli jenom sester nebo i dalších profesí. Myslím si, že za ty čtyři roky jste mohl udělat podstatně více, protože víte, že jak vaše povolání, zákon (č.) 95, tak zákon (č.) 96, nelékaři, určitě potřebují nějakou transformaci. Ano, souhlasím s tím, že jsou to velké zákony, není to vůbec jednoduché, ale nicméně bylo potřeba je otevřít, protože zkušenosti za těch dvacet let od transformace z roku 2004, kdy se přešlo minimálně u nelékařů na jiný způsob vzdělávání, tak to určitě otevřít chtělo, ale bohužel se tak nestalo.
Dál jste slíbil komoru sestrám. Byl jste to vy, kdo ji slíbil. Potom to byl i váš náměstek Dvořáček - já jsem u toho byla - při předávání ocenění sestrám na Žofíně předminulý rok, kdy na pódiu skutečně před plným Žofínem prohlásil, že zákon o komoře sester prosadí v Parlamentu, že ho tedy předloží. Nestalo se tak vůbec. To znamená, že v tomto směru se nestalo vůbec nic. Vy jste slíbil komoru, ale s nepovinným členstvím, ale přece víte, že Ústavní soud opakovaně rozhodl, že členství v profesní komoře musí být povinné. Je to opakovaný nález Ústavního soudu. Takže byl to jenom planý slib, nebo jste nevěděl, že toto je rozhodnutí Ústavního soudu? Pak se ale s tímto nežertuje a neslibuje se.
Myslím si, že co jste měl rozhodně udělat, tak je otevřít personální vyhlášku. Je to velké sousto, o tom vůbec nepochybuji, ale nicméně je to personální vyhláška, která je velmi důležitá a samozřejmě souvisí i s dalšími potřebnými změnami ve zdravotnictví, ale ty se také nějakým způsobem nezahájily. To znamená, že ta personální vyhláška potřebuje určitě změny, potřebuje úplně jiný pohled, kdy se asi nebudeme nadále úplně upínat na pevně stanovený počet sester a jiných zdravotnických pracovníků na oddělení, ale musíme se více zaměřit na náročnost pacienta. To znamená, jak intenzivní péči potřebuje.
Přestože na konferenci před rokem toto zaznělo z úst širokého pléna i ÚZISu, tak v podstatě váš náměstek Pláteník na zdravotním výboru při nové službě, kdy je to komplexní centrum pro děti, ta dětská péče, opět dával na roveň všeobecné a praktické sestry. To znamená, že zase do té personální vyhlášky dává, že buď je tam určitý počet všeobecných sester nebo praktických sester. Ale to přece není totéž a jestliže jsou tam děti, které jsou v život ohrožujícím stavu, potřebují monitory, potřebují kyslíkovou terapii a tak dále, tak v podstatě se ukázalo, že touto personální vyhláškou není možné ani postavit služby.
Potom jsme horko těžko prosazovali na zdravotním výboru proplácení letní souvislé praxe. To je pořád horký brambor, který je mezi Ministerstvem školství a Ministerstvem zdravotnictví. Poslední informace je, že Ministerstvo školství s tím nemá žádný problém, že teď je to na vás, na vašem Ministerstvu zdravotnictví. Podotýkám, že je to dobrovolné, to znamená, že to nikdo zdravotnickému zařízení nenařizuje, ale určitě by to pomohlo, protože studenti mají povinnou letní praxi. To znamená, že polovinu z letních prázdnin musí tedy mít povinnou letní praxi, tím pádem si nemohou přivydělávat na živobytí. Také je to i určitý motivační nebo konkurenční prvek pro ta zdravotnická zařízení. Takže tím, že se to nenařizuje, tak v podstatě není důvod, proč by to nešlo. Opravdu se to přehazuje jako horký brambor a doteď to není vůbec vyřešeno. Takže to je za mě obrovská chyba - nebo ne chyba, ale škoda, jsem chtěla říct - že se na úrovni nelékařských zdravotnických povolání - konkrétně u sester - vlastně nepodařilo udělat žádné změny, o kterých se mluví, tak, aby se třeba navázalo, co se týče kompetencí, i na práci Adama Vojtěcha.
Jinak co se týče toho vzdělávání a kompetencí, tak je nutno podotknout, že kolem toho koluje celá řada mýtů, že se sestry vzdělávají, připravují na své povolání, sedm let a podobně. Tak já si dovolím tady napravit tento mýtus, protože sestry se připravují na svoje povolání tři roky. Já jsem tady z řad kolegů napříč Sněmovnou dostala i otázky tohoto typu. Já tomu rozumím, protože to vzdělávání je poměrně složité a samozřejmě, kdo v tom rezortu nepracuje, tak to může činit určitou nepřehlednost.
Stejně, jak říkala moje kolegyně Jana Pastuchová, tak i praktická sestra může vyvolávat určité otázky, jaký že je rozdíl mezi všeobecnou a praktickou sestrou. Nicméně od té transformace od roku 2004 sestry určitě ušly obrovský kus cesty, protože mají dobře vyvinutou akademickou půdu, mají profesory, mají docenty, mají doktory věd, takže v tomto směru se udělal obrovský pokrok. Jsem za to velmi ráda, že naši pacienti mají skutečně vzdělané sestry.
Potom další, co bych chtěla připomenout, je navýšení kapacit, protože to je téma, které osobně otevírám velmi intenzivně minimálně poslední dva roky, že je potřeba pokračovat v tom programu, který započal Adam Vojtěch, a navýšit přijímání studentů na lékařské fakulty. Děkuju, pane ministře, že v tomto pokračujete, ale nicméně co se týče vládního programu na nelékařské zdravotnické pracovníky s důrazem na profese, které budou v brzké době chybět, na sestry a záchranáře, tak tento vládní program zatím nebyl předložen na vládu. Možná, že to bude tento týden, já nevím, ale nicméně ministr Bek v tomto směru zatím toto nepředal. To samozřejmě činí obrovské problémy v tom, že teď už probíhají přijímací řízení a vysoké školy vůbec nemají jistotu, jak budou tyto navýšené kapacity financovány. Čili my se v září můžeme potkat s tím, že je to prostě obrovský problém. (Silný hluk v sále.)
Já, vážení kolegové, přestože je tady velký hluk, tak nebudu zvyšovat svůj hlas a děkuji vám, že mě necháte soustředit se na moji důležitou řeč směrem k profesi, která bude za deset až patnáct let velmi chybět, protože podle dat ÚZISu nám může odejít za patnáct let až 30 000 sester, protože přijdou do důchodového věku. To je skutečně číslo, které ten zdravotnický systém pocítí. (Silný hluk v sále přetrvává.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám, paní poslankyně.
Protože opravdu je tady příliš velký hluk, tak prosím kolegyně a kolegy o ztišení.
Prosím.
Poslankyně Ivana Mádlová: Já bych byla hrozně ráda, kdyby sestry tento sál zajímaly. Věřte mi, že by mě to velmi potěšilo. To znamená, že opravdu už je nejvyšší čas, aby ten vládní program byl předložen na vládu ministrem Bekem.
Já vím, že Ministerstvo zdravotnictví v tomto směru konalo. Ale nicméně nevím, jestli jste to mohl rychleji jaksi postrčit přes Ministerstvo školství, přes pana ministra Beka, nebo ne, byť je to samozřejmě samostatná jednotka, rozumím tomu, pane ministře. A je to velká škoda.
Skutečně jsme před velkým problémem. A tento problém je natolik velkým, že může mít ještě dalekosáhlejší dopady, a to v tom smyslu, že v posledních dvou letech došlo k obrovskému propadu porodnosti. K obrovskému. A to samozřejmě bude mít za dalších patnáct let velké důsledky v tom, že bude velmi omezený počet dětí, které si budou vybírat svoje povolání. A postihne to všechna odvětví pochopitelně, zdravotnictví nevyjímaje. A proto je hrozně důležité využít silné populační ročníky a tento program co nejdříve schválit, aby vysoké školy měly jistotu, že skutečně budou mít navýšené kapacity financované.
Pro vládu, ať už spíše tu budoucí, protože vy jste v tomto směru toho příliš neudělali, tak bude velmi důležité získat mladé pro zdravotnická povolání, protože podle posledních průzkumů, podle výzkumu PISA patnáctiletí opravdu ztrácí zájem o zdravotnická povolání, a to nejen o ta nelékařská, to znamená sesterská, ale i o lékařská povolání. A velkým úkolem pro nadcházející vlády bude to, aby opravdu získaly lidi, mladé lidi pro zdravotnická povolání, protože bez zdravých osob nebo přes, bez zajištěných osob, které mají chronické onemocnění, tak to samozřejmě bude mít velké dopady na tuto společnost. A pochopitelně jsou tady i generační rozdíly, protože je jasné, že i mladá generace má svoje představy. My jsme měli jiné představy. A bude to určitě nelehký úkol.
Jinak co se týče sesterského povolání, tak je velmi náročné. A jedna z věcí, kterou bych očekávala, pane ministře, že se pokusíte dát i prestiž tomu povolání, protože když se ptám různě, a i vás tady kolegů, tak mi potvrzujete, že prestiž této profese je nízká a já se ptám: Proč je nízká? Je to tím, že snad tato profese, snad jediná, má velmi nestabilní legislativní zázemí. Dochází tam velmi často k legislativním změnám, které mohou ovlivnit i výběr toho povolání. Dále jsou to zkreslené představy o tomto povolání. A často slýchávám, na co potřebuje sestra bakalářské vzdělání? Na utírání zadků to přece nepotřebuje, na to, aby podala lék, to přece nepotřebuje. Ale potřebuje. My potřebujeme vzdělané sestry.
Teď si představte, že sestra se stará o pacienty, kteří jsou velmi těžce nemocní, s těžkými diagnózami, u kterých se musí sledovat životní funkce. Sestra musí umět zhodnotit stav pacienta. Víte, kam vede zvonek od lůžka pacienta? Na sesternu, vede na sesternu! To znamená, že je na sestře, jestli vám lékaře při zhoršení stavu zavolá, nebo nezavolá. Proto potřebuje mít adekvátní znalosti a dovednosti s ohledem na nejnovější vědecké poznatky a technologie. Takže buďme rádi, že máme vzdělané sestry.
Mimo to bakalářský stupeň vzdělání je úplná samozřejmost v zahraničí. Ve všech zemích Evropské unie. Ano, toto povolání bylo harmonizované, co se týče vzdělávání v roce 2004. Ale jsou to i další evropské státy. Jsou to všechny anglosaské země, kde mají bakalářský stupeň vzdělání jako základní kvalifikační studium. Ale jsou to i další země. Je to Rusko, je to Čína, jsou to pobaltské země, je to napříč světem, i v Jihoafrické republice.
Já si myslím, že je velmi důležité, aby podpora této profesi šla ze strany premiéra, ministra, Poslanecké sněmovny, protože potom ty sestry uvidí, že si jejich profese někdo váží. Víte, ono skloubit profesi sestry, když se musí o dvanáctihodinových službách starat o těžce nemocné pacienty, sledovat jejich životní funkce, volat lékaře a mají celou řadu - celou řadu - povinností, tak je hrozně důležité, aby měly oporu. Protože ono skloubit svoji profesi s rolí babičky, maminky je velmi, velmi obtížná. Protože zdravotník si také často bere práci domů v hlavě. To mi tady potvrdí moji kolegové. Takže je potřeba, aby opravdu tato profese získala náležitou prestiž.
Mě hrozně mrzí, že jsem třeba z vašich úst, pane ministře, tady za celé čtyři roky neslyšela na plénu Sněmovny nějaké poděkování, zvýšení prestiže. Protože co se stalo třeba u dětských skupin? Když obce připravily projekty, tak MPSV zastavilo tento projekt. Sesterské profese vypadly z náročných povolání. Benefity - snížení limitu zdanění zaměstnaneckých benefitů. V podstatě jste navýšili odchod do důchodu, a nechali jste platové stupně. To znamená, že sestra půjde po pětačtyřiceti letech třeba do důchodu, ale její platová tabulka končí na stupni po pětatřiceti letech.
Stejně tak můžeme mluvit o navýšení kompetencí. Navýšení kompetencí - samozřejmě nemluvím vůbec o tom, že by se měly paušálně všem sestrám navyšovat kompetence, tak to rozhodně není - pokud by se měly navyšovat, tak právě například u praktiků, kteří proti tomu nemají nic zásadního, ale i tak, jak jsme jednali s odbornými společnostmi, tak to samozřejmě u vybraných stavů a situací nebo skupin lze. Ani v tomto směru jste, pane ministře, neudělal vůbec nic. Ani jste neotevřel diskusi ke kompetencím sester.
Já to považuji zase za velkou škodu, protože jsou určitě segmenty, kde by sestra mohla nějakým způsobem mít rozšířené kompetence. A kromě toho předpokládám, že víte, že v rámci Evropské unie je schválený rámec takzvaných pokročilých kompetencí, kdy mají sestry specializace na magisterském stupni, případně na doktorském stupni, kdy právě mají ty kompetence dané u vybraných skupin a tak dále. Čili šlo o to otevřít aspoň tu diskusi, protože samozřejmě je to zase nejednoduchá otázka, která ale musí zapadnout zase do dalších změn ve zdravotnictví.
Co říci závěrem, abych dále nezdržovala? Já tu dnes stojím pro to, abych podpořila ty, o kterých se příliš nemluví, o kterých nemluví příliš často tady na plénu ani pan ministr a pan premiér už vůbec ne. Média o nich příliš nepíší. A přesto tato profese drží tento systém zdravotní péče. Sestry jsou páteří zdravotnictví a bez nich to opravdu, opravdu nepůjde.
Ještě jednou si dovolím říct, že opravdu mějme na paměti, že máme kvalitně vzdělané sestry. Samozřejmě rezervy jsou všude. Jde o to ten systém kultivovat. Jde o to kultivovat nastavený systém vzdělávání a podobně. A že ten zvonek vede opravdu, opravdu na sesternu.
Já bych byla ráda, aby se této profesi opravdu dostálo takové prestiže, jakou si zaslouží. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vaše vystoupení vyvolalo čtyři faktické poznámky. Jako první se hlásí pan poslanec Brázdil, následuje paní poslankyně Adámková. Prosím, máte slovo.
Poslanec Milan Brázdil: Dovolte mi, nedá mi to, abych nezareagoval na obě dvě kolegyně, smutné kolegyně, z toho, že jim to ministerstvo obšlehlo, že si to sebralo, že to nemohly ony prodat nebo lépe řečeno říct. No, je to špatně na jednu stranu, ale zase na druhou buďte rády, protože když bude připravovaný zákon, tak jako třeba zítra zákon o zdravotních službách, kde ministerstvo ke svému návrhu dává dalších šestnáct pozměňováků nebo kolik a z toho je osm přílepků. Mimochodem, sám ministr si dává přílepek úplně k něčemu jinému. Ježíši, kolegyně, buďte rády. Teď to odhlasujeme, a vy - záchranáři a sestry - budete nakonec rádi, jako jsme my. Nebuďme smutní, pojďme hlasovat. (Ozývá se smích zleva.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy paní poslankyně Adámková a následuje pan poslanec Mašek s faktickými poznámkami. Prosím.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních je nesmírně důležitá. Nesmírně důležitá možná i pro každého z nás, protože určitě jsme všichni velmi často pacienty, někteří jsme zdravotníky, ale pacienti jsme všichni. (Hluk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já se omlouvám, kolegové hlavně v levé části sálu, prosím o ztišení. Prosím.
Poslankyně Věra Adámková: Mě na tom mrzí jiná věc, a to je způsob toho projednávání, protože víme velmi dobře, že žádný výtvor není zcela bez možnosti opravy. Já naprosto chápu zákony v devadesátce, které hoří. Naprosto chápu. On tento taky hoří, ale pravděpodobně považovala bych za čistší způsob procesu, kdyby se vzal ten zákon, který tam už je s jiným sněmovním tiskem, a aby kolegové mohli k němu dát své připomínky, protože si myslím, že bychom docílili kvalitnějšího zákona, docílili bychom minimálně náhledu dalších odborníků, ale také laiků, kteří jsou tam velmi důležití. A myslím, že tak důležitý zákon není úplně úplně šťastné takto tedy dát na světlo světa, byť je velmi důležitý. A my s tím nemáme žádný problém s tím zákonem v tom, že je důležitý. Ale nedomnívám se, že by nesnesl nějakou opravu nebo úpravu nebo vylepšení, a to bohužel není možné. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy s faktickou poznámkou pan poslanec Mašek a následuje pan poslanec Kohajda. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Vážená paní předsedkyně, kolegyně, kolegové, já bych chtěl touto cestou poděkovat kolegyni Mádlové za to, co zpracovala. Byl jsem u toho, řadu věcí se mnou a s mými kolegy konzultovala a je na tom odpracováno hrozně moc. Ten tisk ona tam uvedla s mnohem nižším číslem pořadovým, dokonce jsme to měli skutečně projednáno, potvrzuji, mluvili jsme o tom s členy zdravotního výboru a byla přislíbena podpora. V tom, co tady říkala, z toho bylo vidět, že v tom je paní kolegyně Mádlová velmi zavzatá, tak z toho je vidět, že tomu dala strašně moc. A teď mně to vadí v tom, že kolegové, kteří nám to slíbili, tak potom z toho cukli. A viděli jste, že to, co tady bylo řečeno, bylo zcela apolitické. Respektuje to demografický vývoj, vývoj počtu zdravotnických pracovníků, nutnost změny kompetencí nelékařů a tak dále.
Pane ministře, tak jako říkali mí kolegové, já jsem rád za to, že to dneska tady, jsem přesvědčen, přijmeme. Ale mrzí mě, že přes deklarovanou podporu nakonec vaše nějaká pětka, porada nejvyšších bossů, i z tohohle udělá politikum. A prostě nezlobte se, pro mě to je ukradený zákon. Děkuju. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Kohajda jako poslední s faktickou poznámkou, aspoň prozatím. Prosím, máte slovo.
Poslanec Michael Kohajda: Tak děkuji, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jenom velmi krátce. Jenom s paní kolegyní, vaším prostřednictvím, nebudu souhlasit v tom, že není zájem mladých lidí o studium nelékařských zdravotnických profesí. Když vezmu třeba příkladmo zdravotnického záchranáře, který je relativně akční záležitostí, tak na naší univerzitě můžeme přijmout necelou pětinu zájemců o toto povolání do prezenčního studia, a to z důvodu, že nemáme dostatečnou finanční podporu pro prostorové vybavení a pro vybavení technické, například pro praktické výuky.
To znamená, stát dnes určuje a přispívá finančně na tu výuku, ale nepřispívá na to, abychom mohli vytvářet dostatečné prostory pro výuku.
Jestli se tady společně shodneme, že do budoucna potřebujeme absolventy v těchto oborech, tak musí být řečeno i to B, to znamená, stát musí adresně poskytnout finanční prostředky investičního charakteru na vytvoření těchto výukových prostorů.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní poslankyně Mádlová s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za tuto poznámku. V podstatě k tomu není co dodat, protože je to skutečně velmi důležité, a ať bude u vlády kdokoliv, tak je potřeba, aby se tohoto chopil a finanční prostředky našel.
Jinak omlouvám se, pokud jsem to neřekla dostatečně srozumitelně, ale je to výzkum u mladých, to znamená na základní škole, kdy se ukázalo, že skutečně klesá zájem o zdravotnická povolání. On ten covid to tak trošku jako nadzdvihl, protože to vypadalo, že to je akční, nicméně potom samozřejmě po uvědomění si, co to je za náročnou profesi, se skutečně ukazuje, že klesá zájem o zdravotnická povolání. Jinak děkuji za tu poznámku.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak ještě pan poslanec Vomáčka s faktickou poznámkou.
Poslanec Vít Vomáčka: Děkuju za slovo, vážená paní předsedkyně. Dámy a pánové, já bych chtěl zareagovat na kolegyni Mádlovou, která tady řekla, že našim sestrám chybí prestiž. Já si myslím, že to tak není, přece tu prestiž mají obrovskou. A co tady teď sedíme, tak určitě se neobjeví ani jeden, který by řekl, že nemají prestiž, že si jich neváží. Všichni si jich vážíme, to je přece fakt. A v době covidové si pamatuju, jak jsme i třeba obce těm zdravotním sestrám pomáhali. Tak jako nemluvme o tom, že nemají prestiž. Mají.
Musím říct a buďme rádi a s potěšením lze konstatovat, že tu prestiž si vybudovali oni sami svým chováním. To nejde říct jako važme si jich a podobně, to oni si vytvořili sami. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy ještě s faktickou poznámkou paní poslankyně Válková, Maříková a Mádlová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Ne, ne, ne, já jenom jednu větu. Já jsem to tedy pochopila a myslím si, že paní poslankyně Mádlová, vaším prostřednictvím, paní předsedkyně, to tak myslela, že je to prestiž daná tou odměnou, kterou dostávají za svoji práci. Protože prestiž v sobě určitě má zakomponovanou i tu odměnu. Naše veřejnost hodnotí jednotlivé profese jako prestižní a méně prestižní i podle toho, jak jsou odměňované.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak paní poslankyně Maříková a následuje paní poslankyně Mádlová.
Ještě prosím o ztišení.
Prosím.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. No, musím na to reagovat taky. Je to skutečně pravda. On je rozdíl, prestiž a vážit si někoho. Skutečně to zdravotnické povolání, když si vezmete, já nevím, dvacet let, pětadvacet let zpátky, tak si společnost lékařů, pedagogů, zdravotních sester vážila mnohem více a skutečně mladí lidé i k té profesi vzhlíželi a chtěli jít studovat, než dneska. Dneska mladí lidé mají jinou představu, chtějí být youtubeři a dělat úplně jiné věci a hlavně ty, za které dostanou velmi dobře zaplaceno. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní poslankyně Mádlová s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji. No, je prestiž a prestiž, jak se vnímá. Ale skutečně význam toho slova u profese sestry není na takové úrovni, jakou by si tato profese zasloužila. A je to už jenom v tom ohodnocení. Je to už to, že dělají řadu činností, které dělat nemají. Mají se věnovat odborné činnosti. Vezměte si, kolik pozornosti se jim věnuje v médiích. O čem jsou české seriály, jak tam je nahlíženo na sestry? A i ty české seriály velmi, velmi ovlivňují mínění o sestrách. A proto je potřeba, aby to šlo od premiéra, od ministra, ale i zákonodárců, že tato profese má pro společnost velký význam a je prostě nezastupitelná. A tu prestiž si prostě zaslouží!
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pan poslanec Vomáčka? Ne, tak stahuje faktickou poznámku. Už se nikdo s faktickou ani obecnou přihláškou do obecné rozpravy nehlásí, takže obecnou rozpravu končím.
Je zájem o závěrečná slova? Není zájem o závěrečná slova.
Protože nebyla podána námitka, tak já přivolám kolegyně a kolegy z předsálí, budeme totiž hlasovat.
Ještě načtu omluvy: pan poslanec Babiš Andrej se omlouvá od 19.30 z pracovních důvodů, Michálek Jakub od 19.40 z osobních důvodů, Skopeček Jan od 18.30 z pracovních důvodů, Teleky Róbert od 20 hodin z osobních důvodů.
Z členů vlády pak Kupka Martin od 18.15 z pracovních důvodů.
Nyní rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu.
Přednesu návrh usnesení, prosím tedy o ztišení.
"Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 867 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení."
Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 353, přihlášených 143 přítomných, pro 114, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Proto zahajuji podrobnou rozpravu. Do podrobné rozpravy se nevidím nikoho hlásit, podrobnou rozpravu končím.
Předpokládám, že zájem o závěrečná slova není, pane ministře? Není, nebo je? Není, dobře?
Budeme tedy hlasovat o celkovém návrhu zákona. Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů, zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 867."
Zahájila jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování 354, přihlášených 143 přítomných, pro 113, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu ministrovi i paní zpravodajce.
Končím projednávání tohoto bodu a předám řízení.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, budeme pokračovat v projednávaných bodech tak, jak jsme si schválili na začátku schůze.
Já tedy otevírám další bod dnešního jednání a tím je
Aktualizováno 3. 7. 2025 v 19:36.