Středa 4. června 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
164.
Návrh poslanců Jana Hofmanna, Josefa Fleka, Michala Zuny, Jiřího Horáka, Pavla Růžičky, Lubomíra Wenzla, Olgy Richterové a Radovana Vícha na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 959/ - prvé čtení dle § 90 odst. 2
Upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení.
Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 959/1.
A já prosím, aby předložený návrh uvedl za navrhovatele pan poslanec Jan Hofmann. Prosím.
Poslanec Jan Hofmann: Pane předsedající, děkuji za slovo. Já se pokusím být stručný. Dovoluji si předložit návrh novely zákona č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, ve znění pozdějších předpisů. Jde o návrh skupiny poslanců napříč politickým spektrem, který byl připraven ve spolupráci s Ministerstvem obrany.
Cílem návrhu je provést dílčí, ale významné změny v oblasti péče o válečné veterány. Stávající právní úprava neodpovídá aktuálním potřebám zejména novodobých válečných veteránů, kterých je dnes takřka 17 000.
Navrhovaná novela zákona navazuje na nový systém péče o válečné veterány, který Ministerstvo obrany představilo veřejnosti na podzim 2023. Návrh zároveň reflektuje zkušenosti z praxe v České republice i ze zahraničí a také dílčí konzultace s Ministerstvem práce a sociálních věcí tak, aby byl funkční, efektivní a měl právní oporu.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, v České republice dnes žije již jen něco málo přes 50 druhoválečných veteránů. Pokud novela nebude přijata nyní, další podpory se zřejmě nedočkají.
Pokud by dnes došlo ke schválení této novely, byl by to skutečně důstojný projev úcty všem, kteří se zasloužili o svobodu a bezpečnost naší země.
S ohledem na naléhavost celé situace si dovoluji navrhnout, aby Poslanecká sněmovna schválila návrh v režimu § 90 odst. 2 jednacího řádu, tedy již v prvém čtení. Děkuji vám za slovo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Prosím, aby se ujal slova zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Petr Liška. Prosím.
Poslanec Petr Liška: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych podal zpravodajskou zprávu k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, který předložila skupina poslanců zastoupená Janem Hofmannem. Návrh zákona byl rozeslán poslancům jako tisk 959 v dubnu tohoto roku a vláda zaslala souhlasné stanovisko k tomuto zákonu v květnu tohoto roku.
Zákon o válečných veteránech nebyl od roku 2002 dosud komplexně novelizován, aktuální právní stav nereflektuje v oblasti péče reálné potřeby válečných veteránů a jejich osob blízkých a neodpovídá potřebám dobré praxe. Aktuální právní úprava vede k přílišné administrativní zátěži.
Přijetím úprav stávajícího zákona dojde k upravení udělování osvědčení válečného veterána, dále k upravení podmínek pro jmenování válečných veteránů do vyšších vojenských hodností a především pak budou upraveny podmínky pro vytvoření systému péče o válečné veterány, který bude srovnatelnější s dalšími členskými zeměmi NATO. Nabídka a zajištění zprostředkování péče bude srozumitelná, flexibilní, přehledná, odpovídající potřebám válečných veteránů a osobám blízkým. Příspěvky v oblasti péče budou zacíleny na válečné veterány ve starobním a invalidním důchodu.
Návrh nastaví takové podmínky pomoci a podpory, které zajistí válečným veteránům a osobám blízkým důstojné žití.
Navrhovaná právní úprava má dopad pro státní rozpočet, pro rok 2025 se jedná o částku 41 milionů korun.
A dovolím si ještě upozornit, že v podrobné rozpravě bych rád načetl legislativně technické úpravy. A to je všechno. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji dvě přihlášky, v tento moment tři, nejprve pan poslanec Vích, potom pan poslanec Wenzl, potom paní poslankyně Adámková. Prosím.
Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl říct, že ten zákon vyžadoval novelu, my jsme se na ní shodli. Těch novodobých veteránů, jak bylo řečeno, je asi 17 000, já jsem jedním z nich.
Měl jsem k tomu některé připomínky, dokonce dvakrát, ale ty byly v podstatě vypořádány. Jedná se o sloučení těch jednotlivých příspěvků, které tam jsou, a k jejich navýšení, jedná se i o rozšíření těch případných příspěvků o třeba doprovody osob blízkých, které můžou doprovodit toho veterána. Umožňuje i zřizování komunitních center. Takže to byl ten důvod, proč jsem to nakonec připodepsal, když byly ty moje připomínky vypořádány, a doporučil jsem našemu poslaneckému klubu, abychom podpořili jeho schválení v § 90. A žádám vás i všechny ostatní, abyste se k tomu návrhu připojili. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Nyní pan poslanec Wenzl. Prosím.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, kolegyně, kolegové. Já velice krátce navážu na své předřečníky, jak bylo zmíněno. Je to novela zákona, který vlastně ve stávající úpravě platí 23 let a jak již bylo zmíněno, je to víceméně i symbolické gesto v roce 80. výročí ukončení druhé světové války, neboť jak již bylo zmíněno, vaším prostřednictvím, kolegou Hofmannem, v dnešní době máme zhruba 50 druhoválečných veteránů, kteří jsou v naší republice, a poslední číslo, co bylo (?) dva, kteří jsou v cizině.
Ale každopádně to, co bylo, řečeno, ještě bych doplnil, tak je to, že přijetím této novely dojde k tomu, kdy bude pro Ministerstvo obrany jasně vyspecifikována odpovědnost, úkoly a typy péče, za které ono bude odpovídat vůči válečným veteránům. Takže je to norma potřebná.
Jsem rád, že je to shoda napříč politickým spektrem zde ve Sněmovně. I klub hnutí ANO tuto novelu podporuje, a děkuji všem za podporu. Díky.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Paní poslankyně Adámková, prosím.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, dámy a pánové, jak už jste si zvykli, občas dávám k dobru některé zážitky ze své praxe. Nebude tomu ani tak nyní a velmi děkuji za tu novelu, protože mám pocit, že ta společnost před 35 lety zapomněla na část veteránů, a to jsou veteráni z Perského zálivu, z té první mise.
Oni bohužel přišli do doby, kdy potom došlo k rozdělení republiky, a ono se na ně trošku zapomnělo. Já jsem se k nim dostala úplně náhodou při klinické praxi. A musím říct jednu věc. Jsou to lidé velmi hrdí, kteří odvedli pro tu republiku úžasnou práci. Mají veliký kredit v zahraničí, na mezinárodním poli a někteří z nich byli nezaměstnaní. Protože prostě nenašli práci, došlo k rozdělení republiky a tak. A pro mě bylo velmi důležité, že třeba oni se někteří setkali u nás teda v čekárně a po dvou měsících si vzájemně pomohli a práci si našli. Takže jsou to opravdu lidé s vysokým morálním kreditem. Teď pomíjím některé drobnosti, samozřejmě neznám všechny a jsem velmi ráda, že k tomu narovnání dojde a děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám taky děkuji. Ptám se, zda někdo další se ještě hlásí do obecné rozpravy? Takovou přihlášku nevidím. Je-li tomu tak, končím obecnou rozpravu.
Ptám se pana předkladatele, zpravodaje, zda je zájem o závěrečné slovo? Nevidím takový zájem.
Nyní rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu. Já přednesu návrh usnesení. "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 959 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení."
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 443, přihlášeno je 82 poslankyň a poslanců, pro 71. (Proti nikdo.) Konstatuji, že s návrhem jsme vyslovili souhlas a budeme projednávat podle § 90 odst. 2.
Já tedy zahajuji podrobnou rozpravu a ptám se, kdo se do ní hlásí? Prosím, pan zpravodaj, máte slovo.
Poslanec Petr Liška: Děkuji, pane místopředsedo. Takže dovolit se na číst legislativně technické úpravy, které vyplývají z mluvnických nebo slohových chyb v textu. Takže za prvé, v čl. 1 bod 4 v navrhovaném § 5c odst. 1 písm. b) se slova cituji "jeho příjem je" nahrazují slovy "má příjem". Za druhé, v čl. 1 bodech 8, 10, 12 a 15 se slovo "osobou" nahrazuje slovem "osobu". V čl. 1 bod 16 se za text "odst. 1" vkládají slova "a 2". V čl. 1 bodu 17 se slova "osobou blízkou" nahrazují slovy "osoby blízké" a v čl. 1 bodu 18 se slovo "slavností" nahrazuje slovem "slavnostní". To je vše.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Ptám se, zda někdo další se hlásí ještě do podobné rozpravy? Takovou žádost nevidím. V tom případě končím podrobnou rozpravu.
Ptám se, zda máte zájem o závěrečná slova? Není tomu tak.
Budeme tedy hlasovat o předložených návrzích. Já zavolám kolegy a kolegyně z předsálí.
Nejprve budeme hlasovat o legislativně technických úpravách tak, jak byly načteny v podrobné rozpravě.
Zahajuji hlasování, ptám se, kdo je pro tyto legislativně technické úpravy? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 444, přihlášeno je 82 poslankyň a poslanců, pro 73, proti nikdo. Konstatuji, že s těmito návrhy jsme vyslovili souhlas.
Přečtu návrh usnesení o celém návrhu zákona: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem poslanců Jana Hofmanna, Josefa Fleka, Michala Zuny, Jiřího Horáka, Pavla Růžičky, Lubomíra Wenzla, Olgy Richterové a Radovana Vícha o vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 170/2002 Sb., o válečných veteránech, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 959."
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 445. Přihlášeno je 82 poslankyň a poslanců, pro 74, proti žádný. Konstatuji, že s návrhem zákona jsme vyslovili souhlas.
Končím jeho projednávání.
Současně otevírám další bod dnešního jednání a tím je
Aktualizováno 4. 7. 2025 v 23:36.