Tiskové zprávy

Noc kostelů ve sněmovní kapli přilákala přes 700 návštěvníků

7. 6. 

V pátek 7. června se v rámci Noci kostelů pro veřejnost vůbec poprvé otevřela sněmovní kaple. Noc kostelů ve Sněmovně zahájil vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek spolu s arcibiskupem pražským Janem Graubnerem.

Sněmovní kaple se otevře veřejnosti

31. 5. 

V pátek 7. června se v rámci Noci kostelů můžete přijít podívat do sněmovní kaple. Prohlídky začínají v 17.00 hodin, vstup je z Thunovské ulice. Noc kostelů ve Sněmovně zahájí vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek spolu s arcibiskupem pražským Janem Graubnerem.

Novelu zákona o důchodovém pojištění posunuli poslanci do dalšího kola schvalování

30. 5. 

104. schůzi s jediným bodem - prvním čtením vládní novely zákona o důchodovém pojištění -  ukončila Poslanecká sněmovna ve čtvrtek v 18:17 hodin. Návrh zákona byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku.

Zástupci Poslanecké sněmovny se zúčastnili zasedání PS NATO v Sofii

27. 5. 

Ve dnech 24. – 27. května 2024 se zástupci stálé delegace do Parlamentního shromáždění NATO zúčastnili jarního zasedání v Sofii, Bulharsko. Poslaneckou sněmovnu zde reprezentovali vedoucí delegace Jiří Horák, Robert Králíček, Jarmila Levko a Pavel Žáček.

103. schůze Poslanecké sněmovny přerušena

24. 5. 

103. schůzi zahájila Sněmovna v úterý 21. 5. 2024 a v pátek 24. 5. ji přerušila, a to do skončení 104. schůze, nejpozději však do pátku 31. 5. 2024.

Poslanci ukončili druhé čtení zákona o korespondenční volbě

10. 5. 

Na pořadu 102. schůze Poslanecké sněmovny, která začala ve čtvrtek 9. 5. 2024 v 11:00, byl jediný bod – druhé čtení poslaneckého návrhu na vydání zákona, kterým se mění zákon o správě voleb a některé další zákony, zjednodušeně o korespondenční volbě. Schůze trvala do pátečního odpoled

Kancléři ústavních institucí podepsali memorandum o bezpečnostní spolupráci

10. 5. 

Vedoucí kanceláří kromě jednání o bezpečnosti zhodnotili uplynulé oslavy výročí vstupu Česka do NATO a EU a hovořili o přípravě a koordinaci akcí během nadcházejících významných dnů v tomto roce.

Veřejné slyšení kandidátů do Rady Českého rozhlasu a do Rady České televize

9. 5. 

Dne 9. května 2024 se konalo veřejné slyšení kandidátů do Rady Českého rozhlasu a do Rady České televize, a to na základě zveřejněné výzvy předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

Sněmovnu si dnes prohlédlo více než tisíc návštěvníků

8. 5. 

Ve středu 8. května se v Poslanecké sněmovně uskutečnil tradiční Den otevřených dveří. U příležitosti státního svátku se návštěvníci mohli podívat do prostor sídla Sněmovny na pražské Malé Straně i do loni otevřeného Parlamentária.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně

3. 5. 

Ve středu 8. května se v Poslanecké sněmovně uskuteční tradiční Den otevřených dveří. U příležitosti státního svátku se návštěvníci mohou podívat do prostor sídla Sněmovny na pražské Malé Straně.

101. schůze Poslanecké sněmovny bude pokračovat ve středu 22. 5.

3. 5. 

Poslanci zatím projednali 9 předloh v prvním čtení a schválili 4 zákony. K poslednímu bodu schůze, novele insolvenčního zákona, se Sněmovna vrátí 22. 5.

Poslankyně Lucie Potůčková se zúčastnila zasedání Byra Parlamentního shromáždění OBSE v Kodani

30. 4. 

Ve dnech 28.– 29. dubna 2024 se v Kodani konalo zasedání Byra Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE). Za Stálou delegaci Parlamentu ČR do PS OBSE se ho zúčastnila poslankyně Lucie Potůčková.

Zástupci států V4 řešili v Poslanecké sněmovně rizika spojená s nelegální migrací a nutnost ochrany vnějších hranic

29. 4. 

V pondělí 29. dubna 2024 se v Poslanecké sněmovně uskutečnilo jednání zástupců výborů pro bezpečnost a obranu zemí Visegrádské čtyřky. Tématem jednání byla „Migrace jako středoevropská výzva“.

Klimatická změna, přijetí eura nebo svoboda volného pohybu – studenti diskutovali s politiky a dalšími aktéry vstupu do EU

24. 4. 

Studenti si spolu s politickými představiteli a aktéry připomněli v Poslanecké sněmovně blížící se dvacáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie.

Výroční konference ke vstupu do EU představí unikátní data, ale i porovnání pohledů různých generací

19. 4. 

Ve středu 24. 4., přesně týden před dvacátým výročím vstupu ČR do EU, a ve čtvrtek 25. 4. bude Poslanecká sněmovna hostit unikátní konferenci věnovanou právě tomuto jubileu. Záštitu převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Vzpomínková akce k 30. výročí genocidy Tutsiů ve Rwandě

18. 4. 

Poslanecká sněmovna hostila vzpomínkovou akci k tragickému výročí občanské války ve Rwandě a genocidy Tutsiů. Od civilního konfliktu, který se zvrhl v masakr jedné části obyvatelstva druhou, letos uplynulo 30 let.

Sněmovna byla oceněna za organizaci summitu Krymské platformy

17. 4. 

Poslanecká sněmovna získala ocenění v rámci 13. ročníku Ambassador Awards Evening za organizaci Druhého parlamentního summitu Mezinárodní krymské platformy. Sněmovna uspěla v kategorii „Kongres do 500 účastníků roku 2023“.

Tento týden pokračuje 98. schůze. Ve čtvrtek poslanci zahájí 100. schůzi.

16. 4. 

Od úterních 14:00 pokračuje 98. schůze, kterou poslanci zahájili 9. 4. 2024. Na programu má například novelu insolvenčního zákona nebo rozšíření zákona o státních svátcích. Ve čtvrtek ji poslanci přeruší a v 11:00 zahájí 100. schůzi.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně se uskuteční 8. května

12. 4. 

Ve středu 8. května se v Poslanecké sněmovně uskuteční tradiční Den otevřených dveří. U příležitosti státního svátku se návštěvníci mohou podívat do sídla Sněmovny na pražské Malé Straně.

Poslanec Marcel Dlask složil slib

11. 4. 

Zesnulého poslance Jaroslava Baštu nahradil Marcel Dlask. Ve čtvrtek ráno složil poslanecký slib do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Marcel Dlask kandidoval za SPD v Pardubickém kraji.  

V tomto týdnu se konají dvě schůze Poslanecké sněmovny

9. 4. 

Ve středu poslanci schválili úpravu definice trestného činu znásilnění. Ta nově vychází z principu "ne znamená ne". Nesouhlas přitom nemusí být pouze slovní, ale vyjádřený gestem, pláčem nebo zaujetím obranné pozice.  

Zemřel poslanec Jaroslav Bašta

8. 4. 

Ve věku 75 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci poslanec Jaroslav Bašta. Zvolen byl v roce 2021 za SPD. V letech 1996-2000 byl poslancem za ČSSD. Památku Jaroslava Bašty uctila Sněmovna v úterý v úvodu schůze minutou ticha.

Dalších 13 studentů má za sebou pětiměsíční stáž u poslanců. Od předsedkyně Sněmovny převzali slavnostní osvědčení.

8. 4. 

Stáž u poslanců napříč politickým spektrem, kterou organizuje Parlamentní institut, absolvovali studenti magisterských oborů letos po deváté. Cílem programu je poskytnout studentům možnost skloubit teoretické vědomosti získané studiem s praktickými zkušenostmi na základě přímé spolupráce s poslankyněmi a poslanci.

Česká delegace se účastnila 148. Shromáždění Meziparlamentní unie v Ženevě

4. 4. 

Ve dnech 22. – 27. března 2024 se v Ženevě konalo 148. Shromáždění Meziparlamentní unie. Poslaneckou sněmovnu reprezentovali poslanci Viktor Vojtko, vedoucí stálé delegace, a Petr Fifka. Za Senát se zúčastnila senátorka Miluše Horská a senátor Zdeněk Nytra.

Poslaneckou sněmovnu navštívil předseda Senátu Rumunska Nicolae-Ionel Ciucă

3. 4. 

První místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová se setkala s předsedou Senátu Rumunska Nicolaem-Ionelem Ciucăou. Při přátelské návštěvě projednali například podporu české menšiny v Banátu. Mluvili také o spolupráci obou zemí v oblasti obrany a bezpečnosti.   Foto: KPS/Lukáš Janičina

Soutěž o umělecký návrh a realizaci slavnostního provedení Ústavy ČR

2. 4. 

Kancelář Poslanecké sněmovny vyhlásila v úterý 2. dubna 2024 soutěž o umělecký návrh a slavnostní provedení Ústavy České republiky z roku 1993. Dílo má představovat soudobý příspěvek k hmotným i nehmotným atributům vystihujícím český stát.

19 osobností převzalo ocenění za rozvoj a propagaci českého letectví a kosmonautiky

26. 3. 

Dne 25. března 2024 se v prostorách Poslanecké sněmovny uskutečnilo Slavnostní udílení ocenění osobnostem čs. letectví, a to v rámci 12. schůze podvýboru pro letectví a vesmírný program.

Sněmovna má tento týden na programu dvě schůze

19. 3. 

V úterý ve 14:00 hodin začala 96. schůze, tu poslanci následně přerušili a v 15:00 zahájili 97. schůzi.

Víra v barvách duhy – prezentace projektu pro poslance a senátory

14. 3. 

V budově Poslanecké sněmovny proběhla dne 13. března v pozdních odpoledních hodinách prezentace audiovizuálního projektu Víra v barvách duhy nejen pro přítomné poslance a senátory. Akce se konala pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Markéty Pekarové Adamové.

Rozšiřujeme otevírací dobu Parlamentária

13. 3. 

Od pondělí 18. března rozšiřujeme otevírací dobu Parlamentária, edukačního prostoru ve Šternberském paláci. Přijďte se seznámit s historií parlamentu a jeho funkcemi prostřednictvím interaktivních technologií. Zájemci si už mohou rezervovat termín.

Skončila 94. schůze Poslanecké sněmovny

8. 3. 

Poslanci schválili například návrh na snazší vyrovnání dluhů na zdravotním pojištění, který navazuje na tzv. milostivá léta v předchozích letech.

Poslanecká sněmovna hostila Trhy sociálních podniků

1. 3. 

Asociace sociálních podniků sdružená do Deklarace odpovědného podnikání, Poslanecká sněmovna PČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádaly v pořadí již druhý ročník trhů sociálních podniků na půdě Poslanecké sněmovny.

Sněmovna schválila možnost stejnopohlavních párů vstupovat do partnerství s většinou práv manželů

28. 2. 

Podle přijatého návrhu novely občanského zákoníku a dalších souvisejících zákonů, budou páry stejného pohlaví zřejmě moci vstupovat do partnerství s většinou práv, jaká mají manželé dle stávající legislativy.

Tento týden jedná Sněmovna

27. 2. 

V úterý odpoledne začíná 94. schůze Poslanecké sněmovny, na které by poslanci mohli hlasovat o uzákonění možnosti uzavírat manželství i pro páry stejného pohlaví. 

Výrazná účast české parlamentní delegace na Zimním zasedání Parlamentního shromáždění OBSE

26. 2. 

Ve dnech 22. – 23. února 2024 se ve Vídni uskutečnilo 23. Zimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE), kterého se zúčastnilo více než 230 parlamentářů z 54 členských zemí OBSE.

Sněmovna odsouhlasila změny ve státním zastupitelství, posunula se i v debatě o tzv. manželství pro všechny

9. 2. 

Poslanci tento týden jednomyslně podpořili novelu zákona o státním zastupitelství. Vedoucí státní zástupci, včetně nejvyššího státního zástupce, budou nově jmenováni na pevné – sedmileté – funkční období.


Tento týden jedná Poslanecká sněmovna

5. 2. 

Poslanci zahájili 92. schůzi. V úterý v podvečer se vrátili k zákonu o úložištích radioaktivního odpadu, který jim vrátil Senát. Přijali ho ale nakonec v původní sněmovní verzi. Na čtvrtek je pak svolána 93. schůze.

Sněmovnou prošla nová zbraňová legislativa, korespondenční volba míří do výborů

25. 1. 

Sněmovna schválila ve třetím čtení zákon o zbraních a střelivu. Tento týden ukončila také úvodní kolo projednávání návrhu na zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. 

Poslaneckou sněmovnu čekají tento týden čtyři různé schůze

22. 1. 

Tématem bude opět hlavně korespondenční volba. Poslanci se vrátí ale i k řádné lednové schůzi z minulého týdne a čeká je také dvojice jednání svolaných z podnětu opozice.

Jednání o korespondenční volbě pro Čechy žijící v zahraničí bude pokračovat v úterý

19. 1. 

První čtení návrhu na uzákonění korespondenčního hlasování ze zahraničí Sněmovna tento týden nedokončila a schůzi přerušila do úterý 23. ledna.

Sněmovna pokračuje v debatě o korespondenční volbě pro Čechy žijící v zahraničí

18. 1. 

O předloze skupiny koaličních poslanců, kterou by se zavedla možnost korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, Sněmovna diskutuje od středečního rána. V pátek ji pak čeká také další schůze k návrhu na zvýšení příspěvků na péči pro občany se zdravotním postižením.

Sněmovnu tento týden čekají tři schůze, mimo jiné i k návrhu na korespondenční volbu

15. 1. 

Poslanci se v úterý sejdou na první letošní řádné schůzi. Ve středu je pak čeká úvodní kolo debaty o korespondenční volbě pro Čechy v zahraničí. Věnovat by se měli i návrhu na zvýšení příspěvků na péči.

Rozhovor se sněmovními kaplany

14. 12. 

Milan Hanuš a Daniel Kvasnička byli do funkce sněmovních kaplanů uvedeni letos v květnu. Jak hodnotí své půlroční působení ve Sněmovně? Jakou podporu poskytují poslancům a zaměstnancům Kanceláře Poslanecké sněmovny? A jaké je jejich vánoční poselství?

Veřejné slyšení kandidátů do Rady Českého rozhlasu

7. 12. 

Dne 7. prosince 2023 se konalo veřejné slyšení kandidátů do Rady Českého rozhlasu, a to na základě zveřejněné výzvy předsedkyně Poslanecké sněmovny paní Ing. Markéty Pekarové Adamové.

Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek ocenil 41 osobností

22. 11. 

Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek dnes ocenil 41 osobností, kterým udělil Medaile Kanceláře Poslanecké sněmovny. Právě letos si připomínáme 30 let jejího fungování.

Česká parlamentní delegace se zúčastnila Podzimního zasedání PS OBSE v Jerevanu

21. 11. 

Ve dnech 17. - 21. listopadu 2023 se v Jerevanu konalo Podzimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE), kterého se zúčastnilo více než 200 zástupců parlamentů z 50 zemí.

Vzdáváme hold Karlu Schwarzenbergovi

13. 11. 

S hlubokým smutkem oznamujeme zřízení pietního místa v Poslanecké sněmovně, abychom vzpomínali na výjimečnou osobnost Karla Schwarzenberga. 

Karel Schwarzenberg (1937-2023)

12. 11. 

Karel Schwarzenberg, statečný hlas občanů v naší Poslanecké sněmovně. Jeho nezlomný závazek pro blaho občanů v nás zanechává prázdnotu. Děkujeme za jeho výjimečný přínos a oddanost službě naší zemi. Vyslovujeme upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům.

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně

28. 10. 

V sobotu 28. října se v Poslanecké sněmovně uskutečnil tradiční Den otevřených dveří. U příležitosti státního svátku se návštěvníci mohli podívat do prostor sídla Sněmovny na pražské Malé Straně.

Druhý parlamentní summit Mezinárodní krymské platformy

23. 10. 

Česká republika hostí 2. ročník Parlamentního summitu Mezinárodní krymské platformy za přítomnosti významných představitelů parlamentů z celého světa. Program, stream a další informace najdete  na crimeaprague.psp.cz.

Sněmovna nepřijala návrh na vyslovení nedůvěry vládě

19. 10. 

Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 85 poslanců opozičních hnutí ANO a SPD. Proti návrhu bylo 96 poslanců koalice. Zbylých 19 poslanců nebylo přítomných.

Česká delegace na výročním zasedání Parlamentního shromáždění NATO v Kodani

12. 10. 

Ve dnech 6. - 9. 10. 2023 proběhlo v dánské Kodani výroční zasedání Parlamentního shromáždění NATO

V budově Poslanecké sněmovny proběhlo dnes historicky první divadelní představení: Hodina ženy

11. 10. 

Brněnské nezávislé Divadlo Feste přijalo pozvání tří poslankyň zahrát inscenaci Hodina ženy podle textové partitury politoložky a spisovatelky Anny Durnové

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová na akci Byznys pro společnost

11. 10. 

Přítomní reprezentanti firem prosazují udržitelné a odpovědné podnikání v duchu Charty diverzity

Charita Česká republika dokázala, že pomáhat dává smysl

10. 10. 

Výstava přináší příklady konkrétní účinné pomoci lidem, žijícím v nouzi v různých částech světa

Sněmovna přijala usnesení na podporu Izraele

10. 10. 

Poslanecká sněmovna v usnesení odsuzuje agresi Hamásu proti Izraeli a podporuje právo Izraelců bránit se. Vyjádřila solidaritu s bojující zemí a vybídla českou vládu k přesunutí ambasády do Jeruzaléma

Poslankyně Lucie Potůčková na Konferenci lidskoprávní dimenze OBSE ve Varšavě

9. 10. 

Ve svém projevu Lucie Potůčková varovala před příznaky autokracie a propagandy, které se objevují i v rozvinutých demokraciích a mohou ohrozit základní principy právního státu

Den otevřených dveří v PÚZ Harrachov

30. 9. 

V sobotu 30. září 2023 proběhl v provozně-účelovém zařízení Poslanecké Sněmovny v Harrachově Den otevřených dveří. Zájemci si mohli prohlédnout Jedličkovu vilu i pozdější přístavbu, jejímž autorem je Karel Prager.

Pietní shromáždění u pamětní desky na Masarykově nádraží

26. 9. 

Představitelé Poslanecké sněmovny položili věnec u pamětní desky na Masarykově nádraží v Praze

Otevření Parlamentária

20. 9. 

Ve středu 20. září 2023 bylo za účasti předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové a vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Plíška slavnostně otevřeno Parlamentárium. Jde o nový edukační prostor v historických prostorech Šternberského paláce.

Slib nového člena Kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu

20. 9. 

Radek Rychnovský složil slib do rukou předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové

Indonéská parlamentní delegace jednala s našimi poslanci

19. 9. 

Obchodní příležitosti pro české podniky v jihovýchodní Asii 

Vernisáž výstavy České oběti Plötzensee

18. 9. 

Dnes byla ve Dvoraně zahájena výstava připomínající české odbojáře popravené nacisty v berlínské věznici Plötzensee

Vzpomínka na prvního československého prezidenta T. G. Masaryka

14. 9. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček se poklonili památce T. G. Masaryka

Delegace amerických Národních gard ve Sněmovně

13. 9. 

V prostorách výboru pro obranu proběhlo tradiční setkání poslanců s delegací velitelů Národních gard států Nebraska a Texas

Pocta odbojářům Václavu Morávkovi a Josefu Mašínovi

11. 9. 

První místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček se poklonili památce Václava Morávka a Josefa Mašína, československých vojáků a členů protinacistického odboje

Poslanecká sněmovna vás 16. září 2023 zve na unikátní událost Sněmovní Open

8. 9. 

Na tuto jedinečnou akci osobně zvou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny PČR Martin Plíšek a předseda podvýboru pro kulturu Pavel Svoboda. Sněmovní Open se koná v rámci sousedských slavností Zažít město jinak.

Předsedkyně Sněmovny na Summitu Trojmoří apelovala na pokračující mezinárodní podporu Ukrajiny i vyšší regionální energetickou soběstačnost

6. 9. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila Summitu Iniciativy Trojmoří v Bukurešti.

Aktivní září ve Sněmovně

6. 9. 

Poslanecká sněmovna se dnes připojila k národní kampani Aktivní září, jejímž cílem je propagace pravidelných pohybových aktivit jako nedílné součásti péče o fyzické a psychické zdraví.

Svobodný svět se má vymezit vůči Číně

1. 9. 

Ve Sněmovně se od 1. – 2. září koná summit Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC)

Česká republika podporuje vstup Severní Makedonie do Evropské unie

29. 8. 

Prezident Severní Makedonie Stevo Pendarovski hostem v Poslanecké sněmovně

Skončila 73. schůze Poslanecké sněmovny

29. 8. 

Poslanci v prvním čtení vyjádřili souhlas s novelou zákona o náhradním výživném pro nezaopatřené dítě. Projednali také vládní návrh zákona o dorovnávacích daních, dále novelu insolvenčního zákona nebo zákona o léčivech.ISP (příhlásit)