Aktuality

32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)

Dne 3. září 2024 členové Výboru pro životní prostředí společně s členy Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu ČR navštívili společnost OZO v Ostravě, která poskytuje komplexní služby v oblasti nakládání s odpady. 

Členky a členové Výboru pro životní prostředí se sešli v neusnášeníschopném počtu, a proto nemohl být schválen program jednání. Schůze tak pokračovala v neformálním duchu.

Členy obou výborů přivítali Ing. Karel Belda, jednatel společnosti OZO Ostrava, Ing. Petr Bielan technický náměstek OZO Ostrava a Bc. Aleš Boháč, MBA, náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí.

V úvodu Ing. Karel Belda krátce představil společnost OZO Ostrava, přičemž uvedl, že její historie sahá až do roku 1949. Roční tržby společnosti se pohybují v částkách cca 800 mil. Kč. Zmínil také, že společnost využívá odpady jako zdroje energie.

Ing. Petr Bielan ve své prezentaci obeznámil přítomné se systémem hospodaření s komunálními odpady v Ostravě. Přiblížil, jaké jsou obecné požadavky systému nakládání s odpady, obsažené zejména v evropských směrnicích, ale také cíle ČR. Zde zmínil zejména snahu ČR odklonit odpady ze skládek, maximalizaci materiálového využití odpadů, snahu využít energeticky to, co nejde využít materiálově a skládkovat jen nevyužitelné zbytky. Uvedl dále, že města mají také své cíle, mezi které patří zejména snaha udržet čisté město a zároveň rozumná cenová politika.

Ve krátkém filmu se mohli přítomni seznámit s tím, jak funguje třídící linka směsného komunálního odpadu. Umožňuje odklonit směsný komunální odpad ze skládky a získat z něj suroviny k materiálovému a energetickému využití. 10 % odpadů připraví OZO k recyklaci na nové výrobky, 50 % použije OZO na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP), které se využije k výrobě tepla a elektřiny, pouze 25 % odpadu, který už nelze využít odváží OZO na skládku a zbylých 15 % odpadů tvoří odpařená voda.

Poté se členové obou výborů přesunuli na prohlídku provozu třídící linky směsného komunálního odpadu, kde mohli nahlédnout, jak probíhá proces třídění od nakládání odpadu na dopravníkové pásy až po vytříděné bloky jednotlivých druhů odpadů, které se odvážejí k dalšímu zpracování. V areálu OZO z vytříděného materiálu vyrábějí již zmiňované tuhé alternativní palivo (TAP), které odvážejí kamiony ke spalování ve fluidních multipalivových teplárenských kotlích. Vyprodukované teplo slouží k vytápění domácností. Z původního množství směsného komunálního odpadu pouze jedna čtvrtina končí po vytřídění na skládce. Za jednu směnu dokáže třídící linka v OZO vytřídit 135 tun směsného komunálního odpadu, tedy asi 20 plných popelářských aut. V další směně pak roztřídí kolem 30 tun plastu.

Po prohlídce provozu následovala diskuse na téma zálohování PET lahví a nápojových plechovek, kde zástupci společnosti OZO Ostrava odpovídali na dotazy přítomných členů jak parlamentního, tak i senátního výboru. Zástupci OZO sdělili přítomným obavu ze zavedení již zmiňovaného zálohového systému, který neřeší nakládání se všemi druhy odpadu, ale vyčleňuje z odpadového hospodářství dvě nejhodnotnější komodity.

Následně se členové obou výborů přesunuli do Re-use centra, které je společným projektem města Ostravy a společnosti OZO Ostrava. Zde si mohli prohlédnout jak se použité, nepotřebné ale funkční věci, které by jinak skončili v popelnici, vracejí do oběhu. Kdokoliv si je pak v Re-use centru může zakoupit za symbolické částky.

 




32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)
32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)
32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)
32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)
32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)
32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)
32. schůze VŽP - 3. září 2024 (23. 8. 2024)



ISP (příhlásit)