Úterý 14. prosince 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Bartošek)

9.
Usnesení Poslanecké sněmovny k nezbytné úloze jaderné energetiky
v dekarbonizaci ekonomiky

Prosím, aby se slova ujal poslanec Zbyněk Stanjura, který, bude-li souhlasit, se stane současně i zpravodajem tohoto bodu. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já jsem myslel, že budu předkladatel, ale tak budu i zpravodaj. Nevím, jestli to není nepřípustná kumulace funkcí, ale pokud není jiný zpravodaj nebo jiný zájemce, tak se toho určitě rád ujmu.

Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, milí kolegové, předkládám jménem vládní většiny návrh usnesení k tak závažné věci, jako je budoucí využití jaderné energetiky. Musím říct, že na tom máme velkou opozickou shodu, to se projevilo i v minulém volebním období, kdy jsme jako zástupci opozice pracovali ve vládním výboru pro výstavbu nového jaderného zdroje, a musím říct, tam jsme se v zásadě všichni zástupci tehdejších poslaneckých klubů shodli na tom postupu.

Jak jistě víte, zatím se nepovedlo přímo uvést do té známé taxonomie jádro jako bezemisní zdroj. My jsme ten návrh usnesení připravili ve vládní většině, musím říct, designovaný premiér Petr Fiala ten text zkonzultoval se stávajícím premiérem v demisi Andrejem Babišem, že na tom je shoda. A já si dovolím přečíst návrh toho usnesení, ať to pak nemusím opakovat před hlasováním.

Stejně tak mohu informovat, že mí kolegové v Senátu předloží stejný návrh usnesení zítra, protože zítra probíhá plénum Senátu a je velká šance, že totožné usnesení přijme i horní komora. Já jsem ten text usnesení, kromě toho, že jsem ho dal předsedajícímu schůze, dal také všem předsedům a předsedkyním poslaneckých klubů, ale přesto ho přečtu, protože ne všichni ho máte k dispozici, tak se omlouvám, je to necelá A4.

Návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR konstatuje, že Česká republika se přihlásila ke klimatickým závazkům obsaženým v Pařížské dohodě i v Zelené dohodě pro Evropu. Oceňuje, že smlouvy Evropské unie uznávají právo členských států svobodně si vybrat složení energetického mixu a že Evropská komise opakovaně potvrdila, že při hodnocení nízkoemisních zdrojů bude respektovat technologickou neutralitu.

Zdůrazňuje, že Česká republika je vzhledem ke svým geografickým podmínkám schopna splnit výše zmíněné závazky pouze při možnosti dalšího využívání a rozvoje jaderné energetiky. Připomíná, že nezastupitelnou roli jaderné energetiky v dekarbonizaci hospodaření nedávno potvrdila i předsedkyně Evropské komise. Konstatuje proto, že jaderná energetika musí být plnohodnotně uznána jako součást řešení při dekarbonizaci ekonomiky. Nelze ji posuzovat jen jako přechodovou kategorii, ale jako nástroj, který nízkouhlíkovou transformaci hospodaření umožňuje a činí jí dlouhodobě ekonomicky a sociálně udržitelnou. Kritéria udržitelnosti nízkouhlíkové transformace hospodaření mají být technologicky neutrální a nesmí je rozlišovat ani podle generací jaderných zařízení, ani podle technologie reaktorů.

Konstatuje také, že Česká republika hodlá využívat ve svém mixu i zemní plyn jako přechodný zdroj. Vyzývá proto Evropskou unii, aby zahrnula plyn jako přechodný zdroj a jadernou energetiku jako umožňující zdroj do taxonomie udržitelných financí ještě do konce roku 2021, tak aby členské státy Evropské unie, které se k tomu rozhodnou, mohly do jejich rozvoje investovat finanční prostředky za konkurenceschopných podmínek.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR je přesvědčena, že takové rozhodnutí Evropské unie vytvoří příznivější prostředí pro úspěšné vyjednávání legislativního balíčku Fit for 55 během nadcházejících předsednictví Francie, České republiky a Švédska v Radě Evropské unie v letech 2022 a 2023.

Poslanecká sněmovna pověřuje Andreje Babiše, předsedu vlády České republiky v demisi, aby toto stanovisko přednesl Evropské radě na jejím zasedání dne 16. prosince 2021."

Prosím o podporu tohoto usnesení, až o něm budeme hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji a současně děkuji, že jste se ujal role zpravodaje tohoto bodu, pane poslanče.

Přečtu omluvu, dnes do konce jednacího dne z pracovních důvodů se omlouvá pan ministr Adam Vojtěch, dále po zbytek dnešního dne bude pan poslanec Zdeněk Vondráček (správně Radek Vondráček) hlasovat s náhradní kartou 28.

Registruji přihlášku s přednostním právem pana předsedy Fialy a táži se, zda chcete vystoupit ještě před otevřením obecné rozpravy? (Poslanec Fiala nechce vystoupit.) Dobře, děkuji za vstřícnost. Já tedy zahajuji všeobecnou rozpravu a uděluji vám slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Vážené kolegyně, kolegové, děkuji za slovo. My jsme jako klub SPD hlasovali proti zařazení tohoto dokumentu na dnešní schůzi a myslím, že je správné, abych jako předseda klubu vysvětlil, proč.

Nemáme nic proti jaderné energetice, naopak podporujeme jádro. Já jsem byl v minulém volebním období i členem vládního výboru pro jadernou energetiku a vím, jak je výstavba nových jaderných zdrojů pro Českou republiku v budoucnu důležitá a v podstatě bez výstavby jádra neexistuje alternativa pro dekarbonizaci české energetiky, protože nejsme zemí, která by byla schopna postavit tolik obnovitelných zdrojů, abychom jádro mohli něčím nahradit.

Dokonce jsme na tom v SPD tak, že nejenom že hájíme stavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, ale říkáme, abychom co nejdříve zahájili stavbu i dalších bloků v Temelíně, protože ani Dukovany nám nebudou stačit. Dukovany jenom vymění staré jaderné zdroje za nové, to znamená, nezvýší se kapacita. Je potřeba stavět jádro, a abychom vyčistili cestu k jádru, je potřeba, aby Evropská unie uznala jadernou energetiku jako čistý bezemisní zdroj. Takže potud samozřejmě s tím, co je napsáno tady v tom návrhu usnesení, souhlasíme.

Ano, my všichni bychom teď měli utíkat a snažit se snížit ceny energií do budoucna, aby se lidé v České republice nedostávali do finančních energetických problémů. Ale hned první věta, hned první dva řádky, tohoto návrhu usnesení nám právě zabránily pro toto usnesení hlasovat. Ty první dva řádky zní: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky konstatuje, že Česká republika se přihlásila ke klimatickým závazkům obsaženým v Pařížské dohodě i v Zelené dohodě pro Evropu."

To znamená, přihlásili jsme se - nebo ten, kdo pro toto bude hlasovat - se přihlásí k takzvanému Green Dealu, což znamená, že budeme utíkat pro to, abychom co nejdřív zachránili české občany od toho, aby se jim zvyšovaly ceny energií, ale předtím, než začneme běžet, tak se de facto tady tímto střelíme do kolena, takže stejně nikam nedoběhneme.

Hnutí SPD prostě nikdy nepodpoří Green Deal a myslím si, že to v budoucnu bude věc, kterou bude odsuzovat celá Evropa a celý svět. Protože pokud to vezmu jenom na Českou republiku, milion lidí v České republice je v příjmové chudobě. To je 20 % ekonomicky aktivních. Tak, jak o tom mluvil pan ministr v demisi Havlíček, zvýšení cen například elektřiny - vy jste, pane ministře, mluvil o tom, že by se měla zvýšit až o 70 %, i bez DPH, které se možná budeme, alespoň dvě strany v Poslanecké sněmovně, zítra snažit zrušit tak, abychom těm lidem pomohli - dostane stovky tisíc lidí do dluhových pastí. Budou mít problémy, prostě se dostanou do finančních, ekonomických problémů, a to jenom z důvodu rudozelené koncepce několika ideologicky pomatených lidí.

To znamená, že - znovu opakuji - hnutí SPD nikdy nebude hlasovat pro Green Deal, který přivádí české občany do problémů, ani se nepřihlásíme ke klimatickým závazkům obsaženým v Pařížské dohodě. Takže doufám, že jsem vysvětlil jasně, že považujeme jadernou energetiku za jedinou alternativu pro nás do budoucna, pro české občany, ale rozhodně nesouhlasíme s tím, že bychom se hned v prvním řádku přihlásili k tomu, že souhlasíme s koncepcí Green Dealu a s klimatickými závazky z Pařížské dohody. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad poslanců hnutí SPD.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane předsedo. S faktickou poznámkou tady vidím přihlášenou paní poslankyni Janu Pastuchovou. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane předsedající. Nepotřebuji dvě minuty, ale jestli jsem dobře poslouchala, tak jste omlouval pana Zdeňka Ondráčka a ten si myslím v tomto volebním období už tady nesedí.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já ještě jednou přečtu, co jsem zde říkal, paní poslankyně. Omlouval jsem pana ministra Adama Vojtěcha do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Dále pan poslanec Zdeněk Vondráček po zbytek dne hlasuje s náhradní kartou číslo 28. (Z lavic poslanců ANO zní, že poslanec Vondráček se jmenuje Radek.) Radek. V tom případě se omlouvám. Máte pravdu, děkuji vám.

Táži se, zda se někdo další hlásí do obecné rozpravy? Nikoho nevidím, v tom případě všeobecnou rozpravu končím. Táži se pana navrhovatele, zda si chce vzít závěrečné slovo? (Ne.) Pane navrhovateli, nechcete. Přistoupíme k rozpravě podrobné. Táži se, kdo se hlásí do podrobné rozpravy? Prosím, pan navrhovatel, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se jenom odkážu v podrobné rozpravě na text usnesení, které jsem přečetl na začátku, když jsem tento bod uváděl. Myslím, že není nutné, abych tu A4 četl znova, že všichni pochopili, o čem budeme hlasovat. Takže ale formálně se hlásím k tomu návrhu usnesení, které zaznělo v obecné rozpravě.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a táži se, zda se někdo další hlásí do podrobné rozpravy? Nikoho dalšího nevidím, končím tedy podrobnou rozpravu. Táži se, zda chcete, pane navrhovateli, mít závěrečné slovo před hlasováním? (Ano.) Prosím.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji, mně nedá, abych trošku neokomentoval vystoupení Radima Fialy. Myslím si, že pokud umíme česky a pochopíme větu "... konstatuje, že Česká republika se přihlásila...", tak konstatujeme fakt, který se už stal, a ne že o tom dneska hlasujeme. To by v tom návrhu usnesení bylo, že "Poslanecká sněmovna se přihlašuje...". Tak abychom si to vyjasnili, je to tak. My jsme - nechci zabíhat do podrobností - vládní většina tady prohlasovala Pařížskou dohodu a odcházející vláda byla pro Zelenou dohodu pro Evropu.

Ale měli bychom mít nějaký společný cíl a společným cílem je, aby jádro bylo uznáno jako bezemisní zdroj. Které prostředky a které formulace k tomu použijeme, není tak důležité, jako abychom popřáli jak premiérovi v demisi, případně novému premiérovi, aby se v zájmu České republiky takový přístup v Evropské unii podařilo prosadit. To si myslím i z té zkušenosti, kterou mám z vládního výboru pro výstavbu nového jaderného bloku, že nás spojuje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Než přistoupím k hlasování, ještě pan předseda Fiala s přednostním právem. Prosím.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Myslím, že to je velmi prosté. Pokud s tím nemáte problém, vyškrtněte první dva řádky, nechte tam jenom jadernou energetiku a my to velmi rádi podpoříme a budeme pro to všichni určitě hlasovat. (Potlesk z řad poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Vzhledem k tomu, že se nikdo další nehlásí a návrh usnesení byl přečten, dám o něm hlasovat.

Ještě zagonguji, aby přišli do sálu poslanci, kteří jsou venku před sálem. (O slovo se hlásí poslanec Stanjura.) Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Radim Fiala ví jako zkušený parlamentní politik, že teď už to není možné. Nicméně chci jít většině naproti, tak navrhuji, abychom o první odrážce hlasovali zvlášť a pak abychom o všech ostatních odrážkách hlasovali jako celek. Myslím si, že tomu nic nebrání. Kdo jako já chce podpořit všechny odrážky, bude dvakrát pro, kdo chce podpořit jenom část usnesení, bude jednou pro a jednou proti.

Takže navrhuji, pane místopředsedo, abychom o té první odrážce hlasovali zvlášť a pak druhým hlasováním abychom hlasovali o těch ostatních odrážkách. Myslím, že takovou proceduru můžeme odsouhlasit a takto můžeme postupovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ano, tento návrh lze akceptovat. Vzhledem k tomu, že nikoho dalšího nevidím, v tom případě budeme hlasovat ve dvou krocích.

 

Nejprve dám hlasovat o té první odrážce, že "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky konstatuje, že...". Poté o zbytku bodů.

Zahajuji a dávám hlasovat o první odrážce, jak říkal pan zpravodaj v rámci předneseného usnesení. Kdo je pro? Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 15. Přihlášeno je 190 poslankyň a poslanců, pro návrh 165, proti 19. S tímto návrhem byl vysloven souhlas.

 

Nyní dám hlasovat o zbytku toho návrhu usnesení tak, jak bylo přečteno.

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 16. Přihlášeno je 191 poslankyň a poslanců, pro 187, proti nikdo. I s tímto návrhem byl vysloven souhlas.

Nyní dám hlasovat o návrhu usnesení jako celku.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh usnesení?

Je to hlasování s pořadovým číslem 17, přihlášeno 191 poslankyň a poslanců, pro 168, proti 3. Konstatuji, že s tímto návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Já vám, kolegové a kolegyně, děkuji a končím projednávání tohoto bodu.

 

Nyní podle pořadu přistoupíme k volebním bodům.

 

Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.




Přihlásit/registrovat se do ISP