Úterý 14. prosince 2021, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Skopeček)
7.
Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací změna Dohody o Mezinárodní finanční korporaci
vyplývající z rezoluce Rady guvernérů Mezinárodní finanční korporace č. 273
ze dne 16. dubna 2020
/sněmovní tisk 45/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Paní ministryně, do třetice prosím, ujměte se slova.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, dovolte mi, abych představila vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně k vyslovení souhlasu s ratifikací změna dohody o Mezinárodní finanční korporaci, označované též IFC. Předkládaný materiál vyplývá z loňského usnesení Rady guvernérů IFC ke změně dohody o IFC, která představuje základní dokument této instituce, patřící do skupiny Světové banky a stanovuje zásady jejího fungování.
V dohodě o IFC došlo ke zvýšení hranice potřebné pro schválení případného navýšení kapitálu z 80 % na 85 % celkové hlasovací síly všech členských zemí.
Přijetí uvedené změny dohody má povahu změny mezinárodní smlouvy prezidentské kategorie, vyžadující souhlas obou komor Parlamentu.
Změna dohody nevyžaduje úpravu vnitrostátních právních předpisů České republiky, nedotýká se závazků obsažených v jiných mezinárodních smlouvách, kterými je Česká republika vázána a je v souladu s právem Evropské unie.
Přijetí změny nemá dopad na státní rozpočet.
Česká republika podpořila změnu dohody o IFC dne 19. září 2018 prostřednictvím hlasování v Radě guvernérů, a to na základě usnesení vlády č. 578 ze dne 12. září 2018. V rámci IFC změna dohody vstoupila v platnost dne 16. dubna 2020 schválením příslušné rezoluce.
Doporučuji proto Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s ratifikací této dohody. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Já vám děkuji, paní ministryně.
Slova by se měl ujmout zpravodaj pro prvé čtení, pan poslanec Strýček, ale já mám informaci, že došlo k dohodě a novým zpravodajem by měl být Jaroslav Bžoch.
Protože se nacházíme v prvním čtení, musíme tuto změnu zpravodaje odhlasovat, takže já vás poprosím.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro změnu zpravodaje? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 25, bylo přihlášeno 181 poslankyň a poslanců, pro návrh hlasovalo 163 z nich, proti nebyl nikdo.
Pan Jaroslav Bžoch je tedy novým zpravodajem tohoto bodu a já ho prosím, aby se ujal slova.
Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo, pane předsedající. Je nám opětovně předložena změna dohody o Mezinárodní finanční korporaci. Ta jako globální rozvojová instituce podporuje soukromý sektor v rozvojových a transformujících se ekonomikách. Změna spočívá ve zvýšení minimální hlasovací síly při budoucím schvalování navýšení kapitálu ze současných 80 % na 85 %. Česká republika tuto změnu dohody již podpořila. Její přijetí je v souladu s našimi zahraničněpolitickými zájmy a nemá dopad na státní rozpočet. Se změnou dohody vyslovila souhlas vláda i Senát.
Poslanecká sněmovna ji bohužel v minulém období už projednat nestihla. Já vás tímto žádám o přikázání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně panu zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které se zatím hlásí pan poslanec Kobza, takže ho poprosím, aby se ujal slova. Můžete, pane poslanče.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dobrý večer. Dovolte mi, abych vám představil stanovisko poslaneckého klubu hnutí SPD ke sněmovnímu tisku číslo 45, což je vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací změna dohody o Mezinárodní finanční korporaci vyplývající z rezoluce Rady guvernérů Mezinárodní finanční korporace č. 273 ze dne 16. dubna 2020.
Mezinárodní finanční korporace, jak již zde zaznělo, je členským subjektem skupiny Světové banky a v podstatě jde o největší globálně působící rozvojovou instituci svého druhu. Její činnost je zaměřena na podporu soukromého sektoru v takzvaných rozvojových a transformujících se ekonomikách, například formou dlouhodobých úvěrů či kapitálových vkladů.
Předpokládaná změna dohody se týká zvýšení minimální hlasovací síly, která bude zapotřebí při schvalování navýšení kapitálu, a to ze současných 80 % na 85 %. Podpora navýšení kapitálu byla ze strany Spojených států amerických podmíněna zachováním jejich práva veta v případě budoucího rozhodování tohoto typu. Úpravou dohody tedy dochází k zachování práva veta pro Spojené státy americké, a to i v případě jejich neúčasti na navyšování kapitálu korporace a poklesu jejich hlasovací síly.
V případě Mezinárodní finanční korporace se jedná obecně o projekt s mnoha pochybnými rysy, jehož souvislost s národními zájmy České republiky je jen velmi volná, pokud vůbec nějaká. Navíc platí, že do rozvojové pomoci investujeme jako Česká republika zhruba miliardu ročně z našeho vlastního státního rozpočtu. Mezinárodní finanční korporace je subjektem, který má momentálně na 180 členů jednotlivých členských států. Jejími spoluvlastníky jsou vlády těchto členských států, ale samotná organizace má status firmy, to znamená, že může jednat samostatně jak s jednotlivými vládami, tak i se soukromými institucemi.
Ponechat v této situaci právo veta pouze jednomu z členských subjektů, a to i v záležitostech, které se ho bezprostředně netýkají, považujeme za neobhajitelné, podobně jako samotné členství za těchto podmínek, ale nejen z těchto důvodů v takové organizaci. Proto navrhujeme zamítnout vládní návrh v prvním čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně za vystoupení. Beru tedy na vědomí, že navrhujete zamítnutí tohoto tisku v prvním čtení.
Ptám se, zda se někdo další hlásí do obecné rozpravy? Obecnou rozpravu tedy končím, protože se nikdo nehlásí. (Hlasy ze sálu.) Pan poslanec z místa. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vladimír Balaš: Děkuji, pane předsedající. Já jsem jenom chtěl reagovat na ten příspěvek. To navýšení je spojeno s příspěvkem Spojených států do fondu IFC ve výši 5,5 miliardy dolarů, což napomůže realizovat celou řadu projektů do roku 2030, dokonce zdvoj- až ztrojnásobit počet projektů, a mimo jiné to také udrží místní obyvatelstvo u nich doma, nebude to vyvolávat, ta situace, která je tam ekonomicky špatná, žádné migrační vlny. Tak se divím, že zrovna SPD je proti zamítnutí takového návrhu. Děkuju. (Potlesk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. Hlásí se ještě někdo do obecné rozpravy? Nikoho nevidím, obecnou rozpravu tedy končím.
Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova? Není.
Nyní budeme tedy hlasovat o přednesených návrzích. V obecné rozpravě zazněl jediný návrh, a sice návrh pana poslance Kobzy na zamítnutí bodu v prvním čtení. Zagonguji, aby mohli případně dorazit všichni poslanci.
Zahajuji tedy hlasování o návrhu na zamítnutí tohoto bodu v prvním čtení. Kdo je pro takový návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 26, bylo přihlášeno 182 poslanců, pro návrh hlasovalo 19, proti 140, zdrželo se 23. Návrh byl zamítnut.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Předsedkyně Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhla přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat o přikázání tisku zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s tím, aby byl předložený návrh přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 27, bylo přihlášeno 182 poslanců, pro návrh hlasovalo 171 z nich, nikdo nebyl proti, 11 se zdrželo. Návrh byl přijat,
A já tedy konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Protože nezazněly v obecné rozpravě návrhy na zkrácení či prodloužení lhůty, končím projednání bodu číslo 7.
Dalším bodem našeho jednání je bod
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.