(19.40 hodin)
(pokračuje Jiří Kobza)
V případě Mezinárodní finanční korporace se jedná obecně o projekt s mnoha pochybnými rysy, jehož souvislost s národními zájmy České republiky je jen velmi volná, pokud vůbec nějaká. Navíc platí, že do rozvojové pomoci investujeme jako Česká republika zhruba miliardu ročně z našeho vlastního státního rozpočtu. Mezinárodní finanční korporace je subjektem, který má momentálně na 180 členů jednotlivých členských států. Jejími spoluvlastníky jsou vlády těchto členských států, ale samotná organizace má status firmy, to znamená, že může jednat samostatně jak s jednotlivými vládami, tak i se soukromými institucemi.
Ponechat v této situaci právo veta pouze jednomu z členských subjektů, a to i v záležitostech, které se ho bezprostředně netýkají, považujeme za neobhajitelné, podobně jako samotné členství za těchto podmínek, ale nejen z těchto důvodů v takové organizaci. Proto navrhujeme zamítnout vládní návrh v prvním čtení. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně za vystoupení. Beru tedy na vědomí, že navrhujete zamítnutí tohoto tisku v prvním čtení.
Ptám se, zda se někdo další hlásí do obecné rozpravy? Obecnou rozpravu tedy končím, protože se nikdo nehlásí. (Hlasy ze sálu.) Pan poslanec z místa. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vladimír Balaš: Děkuji, pane předsedající. Já jsem jenom chtěl reagovat na ten příspěvek. To navýšení je spojeno s příspěvkem Spojených států do fondu IFC ve výši 5,5 miliardy dolarů, což napomůže realizovat celou řadu projektů do roku 2030, dokonce zdvoj- až ztrojnásobit počet projektů, a mimo jiné to také udrží místní obyvatelstvo u nich doma, nebude to vyvolávat, ta situace, která je tam ekonomicky špatná, žádné migrační vlny. Tak se divím, že zrovna SPD je proti zamítnutí takového návrhu. Děkuju. (Potlesk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. Hlásí se ještě někdo do obecné rozpravy? Nikoho nevidím, obecnou rozpravu tedy končím.
Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova? Není.
Nyní budeme tedy hlasovat o přednesených návrzích. V obecné rozpravě zazněl jediný návrh, a sice návrh pana poslance Kobzy na zamítnutí bodu v prvním čtení. Zagonguji, aby mohli případně dorazit všichni poslanci.
Zahajuji tedy hlasování o návrhu na zamítnutí tohoto bodu v prvním čtení. Kdo je pro takový návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 26, bylo přihlášeno 182 poslanců, pro návrh hlasovalo 19, proti 140, zdrželo se 23. Návrh byl zamítnut.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Předsedkyně Poslanecké sněmovny svým rozhodnutím navrhla přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat o přikázání tisku zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s tím, aby byl předložený návrh přikázán k projednání zahraničnímu výboru? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 27, bylo přihlášeno 182 poslanců, pro návrh hlasovalo 171 z nich, nikdo nebyl proti, 11 se zdrželo. Návrh byl přijat,
A já tedy konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Protože nezazněly v obecné rozpravě návrhy na zkrácení či prodloužení lhůty, končím projednání bodu číslo 7.
Dalším bodem našeho jednání je bod
8.
Návrh ročních odměn za činnost členů kontrolní rady Grantové agentury ČR
/sněmovní dokument 139/
Tento sněmovní dokument vám byl doručen jako dokument číslo 139 a obsahuje usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu číslo 8 z jeho 2. schůze ze dne 1. prosince 2021 a zároveň návrh usnesení Poslanecké sněmovny.
Prosím, aby se ujal slova zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, pan poslanec Julius Špičák, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Julius Špičák: Děkuji. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolte, abych vás seznámil s usnesením výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu z 2. schůze ze dne 1. prosince 2021 k návrhu ročních odměn za činnost členů kontrolní rady Grantové agentury České republiky:
"Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění předsedy kontrolní rady Grantové agentury ČR Stanislava Labíka, zpravodajské zprávě poslance Julia Špičáka a po rozpravě
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala toto usnesení:
Poslanecká sněmovna stanoví dle § 36 odst. 7 zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, v platném znění, výši odměn členům kontrolní rady Grantové agentury ČR takto" - jestli dovolíte, bez titulů: "Pavel Boštík 5 000 korun, Zdeněk Dufek 40 000 korun, Jana Geršlová 60 000 korun, František Hrdlička 45 000 korun, Libor Jan 35 000 korun, Petr Konvalinka 50 000 korun, Stanislav Labík 135 000 korun, Jan Roda 65 000 korun, Vladimír Smejkal 50 000 korun, Omar Šerý 15 000 korun, Hana Vykopalová 40 000 korun;
II. pověřuje předsedu výboru poslance Iva Vondráka, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;
III. pověřuje zpravodaje výboru poslance Julia Špičáka, aby toto usnesení přednesl na schůzi Poslanecké sněmovny", což činí a žádá vás o podporu tohoto rozdělení. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, děkuju za vaši informaci a načtení usnesení. Zahajuji všeobecnou rozpravu k tomuto bodu, do které se nikdo nehlásí, všeobecnou rozpravu tedy končím.
Zeptám se vás, jestli máte zájem o závěrečné slovo?
Poslanec Julius Špičák: Nikoliv, nemám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. Žádné návrhy k hlasování předneseny nebyly, přistoupíme tedy k rozpravě podrobné, do které se rovněž nikdo nehlásí, končím tedy i podrobnou rozpravu. O závěrečné slovo zájem nebyl.
Budeme tedy hlasovat o usnesení, které přednesl pan poslanec. Chci se zeptat, jestli musím to usnesení číst, nebo vám stačil přednes pana poslance? Já myslím, že to bylo zřejmé, čili budeme hlasovat o návrhu usnesení, jak ho před chvílí přednesl pan poslanec Julius Špičák.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh usnesení? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 28, bylo přihlášeno 182 poslanců, pro návrh hlasovalo 169 z nich, proti nebyl nikdo, 13 se zdrželo. Návrh usnesení byl přijat.
Tímto končím projednávání bodu číslo 8.
Vážené paní poslankyně, páni poslanci, projednali jsme stanovený pořad 4. schůze Poslanecké sněmovny, kterou tímto končím. Připomínám, že zítra v 9 hodin bude zahájena 5. schůze Poslanecké sněmovny, a zároveň připomínám členům organizačního výboru, že organizační výbor se sejde za deset minut v místnosti číslo 106, v jednacím sále Dagmar Burešové. Dámy a pánové, přeji vám hezký zbytek večera. Na shledanou.
(Schůze skončila v 19.48 hodin.) ***