Pátek 18. listopadu 2022, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Bartošek)

169.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 300/2008 Sb.,
o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 333/ - druhé čtení

Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede pan ministr Síkela. Prosím, ujměte se slova. Prosím.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jozef Síkela Děkuji, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, byl v prvním čtení živě diskutován. Proto mi dovolte pouze stručné připomenutí. Cílem návrhu zákona je zrušit pravidlo spočívající v povinném zřizování datové schránky fyzické osoby těm fyzickým osobám, které po lednu 2023 užijí některý z kvalifikovaných prostředků pro elektronickou identifikaci. Ministerstvo vnitra podporuje zřizování datových schránek, nechce jít však cestou, kde by byla datová schránka nepodnikající fyzické osobě zřízena v důsledku jiné aktivity této osoby, například po přihlášení osoby přes bankovní ID na Portál občana. Zřízení datové schránky fyzické osoby by mělo být ponecháno na rozhodnutí nepodnikající fyzické osoby. V tomto směru návrh vychází ze zákona o právu na digitální služby, podle kterého nemohou být nepodnikající fyzické osoby nuceny využívat digitální služby nebo činit digitální úkony. Vůči uživatelům považuji za přívětivější přístup, pokud jim bude nabídnuta možnost zřízení datové schránky, přičemž bude ponecháno na jejich vůli, zda nabídky využijí. V případě nezájmu o tuto službu nebudou nuceni aktivně činit jakékoliv úkony.

Závěrem bych v reakci na některé diskusní příspěvky z prvního čtení dodal, že na straně ministerstva vnitra nejsou žádné překážky, které by zřizování datových schránek bránily. Naopak, ministerstvo je na zřizování datových schránek plně připraveno. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane ministře.

Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako výboru garančnímu. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 333/1.

A já prosím, aby se ujal slova zpravodaj výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, pan poslanec Robert Králíček, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a také případné pozměňující návrhy aby odůvodnil. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážený pane místopředsedo, ještě než začnu, já si myslím, že máme na tabuli chybu. Je to druhé čtení, nikoliv první čtení. Omlouvám se, jestli se pletu já, ale...

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ne, máte pravdu, ano, jsme ve druhém čtení, a já poprosím, aby tento nápis byl upraven. A prosím, pokračujte.

 

Poslanec Robert Králíček: Takže výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj tento tisk, tisk 333, projednal na své 14. schůzi dne 16. listopadu. Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na své 14. schůzi po odůvodnění předlohy panem Mgr. Petrem Vokáčem, náměstkem ministra vnitra, po zpravodajské zprávě poslance Roberta Králíčka po rozpravě přijal následující usnesení, kterým doporučuje Poslanecké sněmovně tisk 333 projednat a schválit v předloženém znění, a za druhé mě k tomu zmocnil, abych vás s tím seznámil. Na výboru pro veřejnou správu nebyly načteny žádné pozměňovací návrhy.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane zpravodaji, a otevírám obecnou rozpravu. Ptám se, kdo se hlásí do obecné rozpravy? Paní poslankyně Mračková Vildumetzová, prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Dobrý den, vážení členové vlády, vážené kolegyně, kolegové, jak jsem avizovala, budeme předkládat dva pozměňovací návrhy.

Úplně v úvodu bych chtěla říct, že mě velmi mrzelo, ale k tomu se tady už minule vyjadřoval pan Králíček, jakým způsobem to bylo pak po projednání prezentováno. Já bych jenom chtěla říct, že povinné zřízení datových schránek není povinnost pro občana a pro lidi, ale ta povinnost by byla pro stát, to znamená pro Ministerstvo vnitra. Stát by musel tedy zřídit datovou schránku všem, kdo se státem komunikují elektronicky, od 1. ledna 2023. My přicházíme s pozměňovacím návrhem tak, jako tomu bylo stejně u eReceptu, a to znamená přechodné ustanovení, aby se v uvozovkách tento termín povinnosti, aby to zřizovalo Ministerstvo vnitra všem lidem, kteří komunikují se státem elektronicky, aby tento termín byl 1. 7. 2024. Myslíme si, že i tento postup je správný, protože když tedy v lednu se objeví občanovi, který komunikuje se státem elektronicky, jestli chce, nebo nechce si zřídit datovou schránku, tak už za prvé Ministerstvo vnitra bude vědět, že od 1. 7. to bude muset všem udělat automaticky, a z druhé strany i třeba i ten občan může reagovat, když bude vědět, že tedy od 1. 7. mu ji stejně Ministerstvo vnitra zřídí. Tak třeba to bude motivace k tomu, aby zaklikl "ano", a hned si tu datovou schránku zřídí, protože, jak hovoříme, je to profesionální, levné, je to moderní nástroj komunikace. Takže o tom je první pozměňovací návrh, který se dotýká nepodnikajících fyzických osob.

Ale jak jsme avizovali, dáme i druhý pozměňovací návrh a ten se dotýká nepodnikajících právnických osob, což jsou spolky, což jsou bytová družstva a další, kde tedy dáváme návrh také na posunutí tohoto termínu také na 1. 7. 2024.

Já jsem oba - byť jsem je ještě neměla legislativně zpracované - tak jsem oba ty pozměňovací návrhy prodiskutovala již na výboru pro veřejnou správu. Musím konstatovat, že jsem nevěděla, že dneska to bude zařazeno již jako druhé čtení, takže jsem i s Ministerstvem vnitra, protože považuju za slušné, aby i z jejich strany byl popřípadě ten pozměňovací návrh zkontrolován. K pozměňovacímu návrhu v rámci těch fyzických osob, kde jsme to předložili v rámci přechodného ustanovení, tak k tomu byly nějaké výhrady, takže se to udělalo novelizací, novými novelizačními body. Já přesto si dovolím v podrobné rozpravě načíst oba pozměňovací návrhy u fyzických osob, protože zastáváme názor, že oba jsou legislativně dobře. A ten druhý pozměňovací návrh se bude dotýkat těch nepodnikajících právnických osob.

I na výboru pro veřejnou správu jsem vnímala, že pokud by se koalice přiklonila k nějakému pozměňovacím návrhu, dotýkal by se fyzických osob. Já bych byla samozřejmě ráda, kdyby ze strany koalice ten pozměňovací návrh byl podpořen. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní s faktickou poznámkou se hlásí paní místopředsedkyně Klára Dostálová a poté je přihlášen pan zpravodaj. Prosím.

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Děkuju za slovo, pane předsedající. Já bych chtěla vlastně navázat na kolegyni Janu Mračkovou Vildumetzovou, protože skutečně včera na výboru se ty dva pozměňovací návrhy projednávaly, a já bych chtěla jenom ctěnou Sněmovnu - vlastně uvést to, co se tam debatovalo. My jsme se skutečně přikláněli spíše k řešení těch fyzických osob a debata byla o tom, že dneska jsme před rozhodnutím, zda to s digitalizací myslíme skutečně vážně, protože buď to škrtneme úplně a nebude to, anebo tam dáme přechodné ustanovení, ale vlastně tu digitalizaci alespoň tlačíme před sebou. A skutečně i na tom výboru spíše jsme si říkali o tom, že přece máme být vděční za to, jak jsme pokrokoví, kam jsme to v té digitalizaci dotáhli, a tak dále, a řešit to tím přechodným ustanovením a nechat si prostor na to, aby se to ještě víc dostalo do povědomí všech lidí, aby na to mohli reagovat, a tak dále. Ale já také bych se velmi přimlouvala za to, abychom nevystavovali stopku digitalizaci. Jezdíme všechny výbory na zkušenou do zahraničí zejména kvůli digitalizaci a tady bychom vlastně udělali krok zpět. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, a nyní tedy pan zpravodaj řádně přihlášený. Prosím.

 

Poslanec Robert Králíček: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, nechci zdržovat, protože jsem se vyřádil už ráno při rozpravě o legislativní nouzi v prvním čtení a určitě se vyřádím i ve třetím, nicméně bych chtěl doplnit své kolegyně, protože i přesto, že mi příznivci pětikoalice píšou sprosté e-maily s nadávkami, veřejně můžu prohlásit, že datové schránky podporuji. Mám dokonce dvě a myslím si, že je to dobrý nástroj. Domnívám se, že lidé, kteří mají elektronickou identitu, a aktivně ji použijí se státem, tak by ovládání datových schránek zvládli.

A závěrem chci jenom říct, že se velmi těším na jednání o datových schránkách v Senátu, a potom se těším, až to tady budeme znovu, až nám to Senát vrátí, a budeme to tu znovu hlasovat. Takže hodně štěstí.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak trocha prognostiky, děkuji vám, pane zpravodaji. Ptám se, zda někdo další se ještě hlásíte do obecné rozpravy? Nikoho nevidím, v tom případě končím obecnou rozpravu.

A ptám se pana ministra a pana zpravodaje, zda v tento moment chcete závěrečná slova? Není tomu tak. Já tedy zahajuji podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. Prosím, paní poslankyně Mračková Vildumetzová se hlásí jako první. Máte slovo.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Děkuji. Já bych se přihlásila spolu s kolegou Robertem Králíčkem k pozměňovacímu návrhu, který jsem již uvedla v obecné rozpravě, který se dotýká zřizování datových schránek u fyzických osob, a to pod číslem 1645 a 1654. Tam jsem i jasně uvedla, že u toho prvního pozměňovacího návrhu je to přechodným ustanovením, u toho druhého je to novelizačními body. A ten, který se dotýká nepodnikajících právnických osob, je pod číslem 1646. U obou tisků dochází tedy k posunutí toho, aby zřizovalo Ministerstvo vnitra datové schránky automaticky lidem, kteří se státem komunikují elektronicky, na 1. 7. 2024. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji a ptám se, zda někdo další se hlásí ještě do podrobné rozpravy? Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Josef Cogan: Já si dovoluji poděkovat kolegům za korektní načtení pozměňovacích návrhů. Nakonec se ukazuje, že jeden pozměňovací návrh vlastně to i rozšiřuje, to znamená, ten návrh vládní, ten, co se týká nepodnikajících právnických osob, u druhého návrhu to časově omezuje. Já myslím, že to je zcela korektní věcná diskuse, kterou nakonec rozhodujeme v třetím čtení.

Já bych si dovolil předložit návrh na zkrácení lhůty, to znamená, že navrhuju zkrátit lhůtu mezi druhým a třetím čtením na 7 dní reálně, abych řekl i potom přesné časy, kdy by se ta věc projednávala, tak se bavíme o tom, že bychom jednali až v týdnu 29. nebo 30. listopadu. To znamená, byť to zkracujeme o 7 dní, je to o tom, že v rámci § 95 odst. 1 je potřeba tuto lhůtu zkrátit, ale jak říkám, 7 dní uběhne příští sobotu, proto úplně realisticky bychom se k třetímu čtení dostali přespříští úterý nebo přespříští středu. Jenom abych nějak nepřekvapoval. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ptám se, zda někdo další se ještě hlásíte do podrobné rozpravy? Není tomu tak, tak podrobnou rozpravu končím.

Ptám se pana ministra, pana zpravodaje, zda chcete závěrečné slovo? Není tomu tak.

 

Zagonguji a přivolám kolegyně a kolegy z předsálí, protože v podrobné rozpravě padl návrh na zkrácení lhůty pro třetí čtení na 7 dnů.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem, abychom zkrátili lhůtu pro třetí čtení na 7 dnů? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 42, přihlášeno je 145 poslankyň a poslanců, pro návrh 92, proti 3. Konstatuji, že s tímto návrhem byl vysloven souhlas a lhůtu pro třetí čtení jsme zkrátili na 7 dnů.

 

Tím jsme projednali všechny návrhy a já končím druhé čtení tohoto zákona.

Jako další podle domluveného pořadu jsme se domlouvali, že se vrátíme k sněmovnímu tisku 335, ale legislativa si vyžádala čas na přípravu pozměňovacích návrhů, a z toho důvodu jsem připraven přerušit projednávání do 13.40 hodin, aby se stihly jednotlivé pozměňovací návrhy připravit k hlasování.

Z pléna slyším poznámky, zda stačí kratší doba. Skutečně to vracím k tomu, že legislativa mě požádala, aby příprava na jednotlivé pozměňovací návrhy, prostě si to vezme svůj čas, abychom přerušili jednání do 13.40 hodin s tím, že poté proběhne třetí čtení sněmovního tisku 335. Děkuji za pochopení a přerušuji schůzi do 13.40 hodin.

 

(Jednání přerušeno ve 12.59 hodin.)

(Jednání pokračovalo ve 13.40 hodin.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová Hezké odpoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové. Vracíme se k projednávání bodu

Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.




Přihlásit/registrovat se do ISP