Čtvrtek 12. ledna 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Skopeček)
84.
Návrh poslanců Martiny Ochodnické, Josefa Fleka, Toma Phillipa,
Bohuslava Svobody, Kláry Kocmanové a dalších na vydání zákona,
kterým se mění zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví
před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 321/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Upozorňuji, že je tedy navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení.
Dostal jsem informaci od pana předsedy Jakoba, že je dohoda předsedů klubů na tom, že tento návrh nebo tento bod stihneme doprojednat, a budeme tedy pokračovat i po 13. hodině.
Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 321/1. Poprosím, aby předložený návrh uvedla za navrhovatele paní poslankyně Martina Ochodnická. Paní poslankyně, prosím, máte slovo.
Poslankyně Martina Ochodnická: Dobrý den, pane místopředsedo. Pane premiére, vážená vládo, kolegyně, kolegové. Já se vám omlouvám, že jsme vám zkrátili pauzu, ale dovoluji si před vás předstoupit. Vyzkoušela jsem si poprvé, jaké to je čekat na normu a na to, abych se dostala až sem, tak jsem vděčná, že předsedové našich klubů umožnili, že tento bod budeme moci doprojednat.
Je to tři čtvrtě roku, vážení kolegové, vážené kolegyně, kdy jsem poprvé s panem ministrem projednávala to, že nikotinové sáčky nejsou využívány pouze v adiktologii, ale také našimi dětmi a mladými lidmi. Je to tři čtvrtě roku, co jsme začali řešit, že nikotinové sáčky budeme muset nějakým způsobem - jejich prodej - omezit a že naše normy a zákony tomu neodpovídají. Po tom tři čtvrtě roce, když jsme se o tom bavili s panem ministrem, jsem přijela domů, kde mám dvě děti, jedenáctileté a dvanáctileté, a byla jsem v šoku z toho, že jejich spolužáci - možná i oni - už mají dávno zkušenost s nikotinovými sáčky, buď je užívají, anebo minimálně v jejich třídách jsou. To se bavíme o druhém stupni základní školy. To, co následovalo, bylo to, že jsme si s kolegou z hnutí STAN Josefem Flekem řekli, že to vyzkoušíme jako nekuřáci. Musím vám říci, že to, co následovalo, byl opravdu velký šok. Jako nekuřák jsem to vydržela tři minuty a poté jsem měla pocit, jako kdybych vypila tři velké panáky, dejme tomu slivovice.
Proto jsme se rozhodli, že navážeme na legislativu, která již byla připravena opozičním hnutím, doplníme ji a opravíme to, co bylo ve stanoviscích vlády poté, co byly tyto normy předloženy. Proto před vás dnes předstupuji ještě poté, co jsme společně s paní profesorkou Adámkovou a právě Josefem Flekem uspořádali kulatý stůl, který spojoval tři témata, ale nikotinové sáčky byly tím hlavním, kde jsme chtěli slyšet názory jak odborníků, tak dalších osob. Přihlásila se i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, která nám sdělila, že zřizovatelé i starostové ve Středočeském kraji to považují za obrovský problém. Nacházejí děti, které zvrací na toaletách, které ztrácí vědomí a podobně, a ten problém se vytkl... vymkl kontrole, pardon.
Výsledkem je tedy to, že před vás dnes s pokorou a zároveň ohromnou nadějí předstupuji s novelou zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Tento návrh zákona mění zákon č. 65/2017 Sb. Jedná se o sněmovní tisk 321. Tento návrh zákona reaguje na stále se zvyšující zájem dětí a mladistvých o takzvané nikotinové sáčky. Na základě sledování a zjišťování situace v praxi bylo vyhodnoceno, že existuje vysoké riziko - a pozor, tady to je to nejdůležitější - vzniku závislosti na nikotinu.
Výsledky toxikologických studií ukazují, že obsah škodlivých a potenciálně škodlivých látek je výrazně nižší než u orálního tabáku, a to je potřeba zdůraznit. Stále jsou nikotinové sáčky v uvozovkách zdravější než běžná cigareta, pro naše děti obzvlášť. Ale my chceme dosáhnout toho, aby samozřejmě neužívaly ani to, ani to.
Dle odhadu obchodníků současné prodeje představují přibližně 200 milionů sáčků za rok, ze kterých přibližně 70 % dnes už připadá právě na nikotinové sáčky. Počet uživatelů je odhadován na 200 000 a 150 000 tvoří uživatelé nikotinových sáčků, 50 000 žvýkacího tabáku. 11 % třinácti- až šestnáctiletých studentů uvádí pravidelné nebo denní kouření tabáku. Z toho odpadly dnes už nikotinové sáčky.
Konkrétně se proto v této novele navrhuje zavedení zákazu prodeje nikotinových sáčků osobám mladším 18 let, včetně úpravy prodeje tohoto výrobku způsobem obdobným, jakým jsou řešeny právě tabákové výrobky, elektronické cigarety a bylinné výrobky určené ke kouření, a to s využitím stávajících kontrolních orgánů a zaužívané praxe.
Předkladateli této novely, jak už řekl pan místopředseda, jsem já, pan poslanec Josef Flek, pan poslanec Tom Philipp, pan předseda výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda a paní poslankyně Klára Kocmanová, za což jim patří obrovský dík, a zároveň bych ale na tomto místě velmi důrazně chtěla poděkovat všem vám 62 dalším poslancům, jak koaličním, tak poslancům opozičního hnutí ANO, kteří připojili své podpisy právě k této novele.
Jaké to je dnes? Obaly nikotinových sáčků už dnes obsahují, a včera jsem tomu dotazu čelila, obsahují většinou přeškrtnutou osmnáctku, nicméně není vymahatelná jakákoliv kontrola a jsou prodávány i dětem mladším 18 let. Zároveň i obaly vypadají v mnohých případech tak, že rodič nebo třeba učitel nepoznají, že nejde o žvýkačky, ale že jde právě o nikotinové sáčky.
Poslanecký návrh prošel dotčenými orgány, které vydaly různá stanoviska. Myslím, že se k nim vyjádří určitě ještě paní zpravodajka. A v Poslanecké sněmovně - a je nutné to tu říct a považuji to za fér - leží další dva související návrhy poslanců Marka Nováka, Tomáše Helebranta, Petra Sadovského, Michala Ratiborského a dalších, ale také poslanců Jaroslava Bašty a paní poslankyně Věry Adámkové, sněmovní tisky 246 a 247.
Je nutné také říci, že Ministerstvo zdravotnictví připravilo související vyhlášku, která řeší to další, co neřeší tahle novela, která pouze zakazuje prodej do 18 let, a to je složení, vzhled, jakost, vlastnosti, způsob označování a povinnosti výrobců a dovozců. Tato vyhláška již byla schválena a vejde v platnost od 1. července tak, aby se výrobci stihli připravit. Maximální množství nikotinu potom v tom jednom sáčku je 12 miligramů.
A teď už úplně nakonec, ať vás nezdržuji víc, než je to nezbytně nutné, protože jsem vděčná, že jste nám tuhle možnost dali. Děkuji Ministerstvu zdravotnictví, koaličním poslancům v čele s Josefem Flekem, kterého nevidím, paní profesorce Věře Adámkové, kterou taky nevidím, všem, kteří se zúčastnili kulatého stolu, paní hejtmance Petře Peckové a všem ředitelům, učitelům a prodejcům.
A na závěr bych chtěla jenom poprosit vás všechny, co tu jste, anebo co mě vidíte a vnímáte. Zákon a zákaz vlastně neřeší vůbec nic, pokud nebudeme pracovat na prevenci, takže pokud každý z vás jmenovitě se k tomuto bude mít chuť přihlásit a na své sítě anebo kamkoliv jinam umístit to, že nikotinové sáčky škodí našim dětem, že existují, že jsou nebezpečné a že mohou vyvolat závislost, bude to možná víc než celé schválení tohoto zákona pro naše děti, pro naše učitele, zřizovatele, a především pro rodiče, protože se stále ještě setkávám s tím, že mnozí rodiče vůbec nevědí, že něco podobného existuje, natož že to mají možnost nakoupit i děti.
A ještě poslední bod. Samy ty děti jsou překvapeny, že je to běžně prodejné, že se k tomu dostanou. Proto si zde dovoluji navrhnout poslední věc, a to už předeslal právě pan místopředseda, abyste z tohoto důvodu a z důvodu toho, že jsme se snad shodli na tom, jak má právě tahleta novela vypadat, umožnili schválení již v prvém čtení podle § 90. Byla bych vám velmi vděčná.
A jak řekl národní protidrogový koordinátor, nehledáme společnost bez závislostí. Náš úkol je minimalizovat rizika a dopady, obzvlášť když se to týká našich dětí. Kolegyně, kolegové, já vám moc děkuju za pozornost a ještě jednou se moc omlouvám. (Potlesk z pravé strany sálu.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. Paní poslankyně, prosím, abyste zaujala místo u stolku zpravodajů, a poprosím nyní paní poslankyni Pastuchovou, která je zpravodajkou pro prvé čtení, aby nás seznámila se zpravodajskou zprávou. Paní poslankyně, prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane místopředsedo, já také všem děkuji. Není to časté, abychom se tady koalice - opozice shodla na něčem správném a dobrém a já jako zdravotník tento návrh vítám, velice vítám. Musím říct, že jsem to tedy nezkoušela, tak to zkusím.
Ale já zde budu vystupovat jako zpravodajka, řeknu, že 20. října tento sněmovní tisk byl podán poslanci, skupinou poslanců. Jak řekla paní navrhovatelka, v tuto chvíli tu jsou ještě dva stejné sněmovní tisky pod čísly 246 a 247. Návrh zákona byl rozeslán poslancům jako sněmovní tisk 321 a navrhovatel, jak už tady paní navrhovatelka sdělila předsedajícímu, navrhl Sněmovně projednání návrhu zákona tak, aby Sněmovna s ním mohla vyslovit souhlas již v prvém čtení podle § 90 odst. 2 zákona č. 90/1995.
Já jenom zde krátce řeknu, protože čas kvapí, že návrh byl zaslán vládě k vyjádření 25. října a ta s ním vyslovila soulad. Ještě bych chtěla říci, že v podrobné rozpravě jsem od legislativy dostala legislativně technické úpravy, které budu muset v podrobné rozpravě načíst tak, aby bylo všechno správně. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně paní zpravodajce a otevírám rozpravu, do které - obecnou rozpravu - do které se jako první hlásí paní poslankyně Kocmanová.
Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, tento návrh už podrobně představila navrhovatelka, kolegyně Ochodnická, přesto ještě krátce vystoupím se stanoviskem klubu Pirátů.
Hlavním cílem tohoto návrhu je zabránit prodeji nikotinových sáčků dětem a mladistvým do 18 let. Podle lékařů a adiktologů jsou totiž sáčky jednoznačně vysoce návykové. Přesto si je dnes může koupit kdokoliv bez jakéhokoliv omezení. Koncentrace nikotinu v sáčcích je přitom často vyšší než u jiných tabákových výrobků. Nejviditelnějším rizikem je rychlý nástup silné závislosti. To je provázeno vznikem tolerance, což uživatele nutí neustále zvyšovat dávku. U dětí je to nebezpečí ještě o to větší, že nejenom že se u nich rychleji vytváří fyzická závislost, ale navíc nikotin může poškodit vývoj mozku, protože je pro nedovyvinutý mozek neurotoxický.
Současně je ale potřeba říci, že nikotinové sáčky jsou pro dospělého kuřáka méně škodlivé než klasické cigarety a jako takové mohou být tedy účinným prostředkem při odvykání kouření. To všechno jsou velmi silné důvody pro to, aby byl prodej těchto sáčků regulován tak, aby byl umožněn pouze dospělým.
Důležitou roli bude hrát také zmiňovaná připravovaná vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která bude upravovat požadavky na složení, vzhled, jakost a vlastnosti nikotinových sáčků, aby nedocházelo k tomu, že obsah nikotinu bude u jednotlivých výrobků odlišný. Požadavky na kvalitu a na množství jsou totiž klíčové při předcházení škodlivého užívání. Za klub Pirátů tedy budeme jednoznačně hlasovat pro to, aby se zákaz prodeje nikotinových sáčků mladistvým do 18 let schválil. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Další do obecné rozpravy je přihlášen pan poslanec Novák. Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já začnu tedy jednoduše. No, konečně, konečně! A začnu otázkou. Kde jste byli, když jsme vás tady žádali, aby se tisk 246, který je téměř totožný, aby se zařadil na projednávání? Mrzí mě, že tady nemáme pana ministra zdravotnictví, který, když se ten tisk, který předložili poslanci hnutí ANO - Novák, Ratiborský, Helebrant a Sadovský - tak ministr zdravotnictví ho nepodpořil. Ale mám tady pana ministra školství a tomu musím poděkovat, ten ho podpořil. Za to díky moc. Děkuji vám i za to, že jste mi umožnili vlastně k tomu vašemu návrhu, který je tedy velmi podobný tomu mému, se připodepsat. Hned se cítím jako nejenom předkladatel, ale i zhotovitel toho díla. No, super, fakt vám děkuji. A opravdu, bylo to v polovině loňského roku, bylo to 12. června, kdy jsem ten zákon s mými kolegy dal do systému. A mrzí mě jedna věc - mrzí mě jedna jediná věc. My už jsme to půl roku mohli mít vyřešeno. Ale ne, hráli jsme si tady na politiku, takže šup, děti, klidně si ještě půl roku užívejte, než my se tady domluvíme, kdo, co, jak předloží a komu to umožní připodepsat. A když jsem teď slyšel své kolegyně, které tady před chvílí tak nádherně popsaly tu tragickou situaci, která kolem toho je, já bych se rozplakal. Ale na druhou stranu, když si vezmu tu historii, co jsme tady dělali, tak to nechápu. Za vámi chodili rodiče, za vámi chodili učitelé. Vy jste věděli, že to je v systému, že to můžeme schválit, že to nějaký Novák dvakrát načítal do programu, jednou v červnu, podruhé někdy v říjnu. Ani jednou jste to nepodpořili. Vysvětlete mi, proč? Na co jste tedy čekali? Mohli jsme to mít svým způsobem sfouknuté. A ti, kteří za vámi chodili, i za námi, mohli být spokojeni. Mohli být spokojeni rodiče, že jejich děti jsou více chráněny, a učitelé, že nebudou řešit náhlé nevolnosti a zjišťovat vlastně, co tomu dítěti je. Ale ne, my jsme tady dělali politiku. Je to škoda. Je to velká škoda a úplně stejně já jako rodič to vidím u svých dětí a spousta rodičů, a děkuji vám za to, že vyzýváte kolegy: Sdílejte na sítích, že nikotinové sáčky jsou zlo. A ony jsou. Jsou vysoce návykové. Tak za to vám skutečně děkuji. Ale nemůžu vám děkovat za ten proces jako takový. Padá to na hlavy nás všech a svým způsobem i na ctihodnou Sněmovnu, jak my se tady vlastně chováme k našim občanům, protože pro nás není důležité, co předložíme, ale kdo to předloží. A to je k pláči. Je to moc smutné a mrzí mě to. Mrzí mě to za ty děti, které už na začátku školního roku, kdybychom my tady byli šikovní a opravdu nám o ně šlo, už na začátku školního roku mohli mít učitelé jasně dáno: Nikotinové sáčky jsou zakázané prodávat mladistvým do 18 let. Ne, my jsme tu hádali. Paráda. A co jsme tedy docílili? Docílili jsme toho, že konečně nikotinové sáčky zakázané. Ano, dnes na těch krabičkách je ta přeškrtnutá osmnáctka, je to super. Nicméně prodejce v těch jednotlivých tabácích vlastně nic nenutí, nic jim nenařizuje, že to prodávat nemůžou. Údajně existuje nějaká dohoda mezi výrobcem a prodejcem, ale tu dohodu samozřejmě nejsme schopni uhlídat.
Nás čeká ale další množství úkolů, mnohem víc, protože máme tady další látky. Je to kratom, kterému se aktuálně nikdo velmi nevěnuje, protože samozřejmě vždycky přijde něco nového, a teprve až se nám donese ze společnosti, co se děje, tak to tady řešíme. Ale bylo by skutečně vhodné dál pracovat a pracovat v zájmu dobra společnosti, a ne v zájmu toho, kdo se tady jak prodá. Takhle bychom měli vystupovat, to je naše práce, to jsme tady říkali, když jsme skládali slib. Ne, kdo si to první napíše na sítě, ale co pro občana tady udělám. Takže moc vám děkuji, moc vám děkuji za to, že nakonec jsme byli schopni se dobrat výsledku.
Na druhou stranu říkám, že v oblasti závislosti nás tady čeká ještě mnoho práce a skutečně je to pole neorané. Co se týká prevence jako takové, tak bychom se měli zaměřit ne na prevenci, ale na primární prevenci. A když se dneska podíváme vlastně, jakým způsobem je financovaná primární prevence, v oblasti prevence je primární prevence zhruba zastoupena 4 procenty z celkové částky, 4 procenty! Zbytek je následná péče anebo potírání, které svým způsobem by do toho čísla ani nemělo zapadat. Takže tam je potřeba se podívat. Investujeme do dětí, sledujeme, jaké programy v školách jdou, co se tam řeší, jakým způsobem probíhá certifikace společností na Ministerstvu školství. To je také velmi důležité téma, koho si já do školy pustím, v konečné fázi kdo mi to zaplatí. Většinou dneska platí primární programy rodiče, protože školy na to peníze nemají, a bohužel, nejsou to malé částky a ne všichni si to můžou dovolit. Takže to potom dopadá tak, že se jedni žáci skládají na ty sociálně slabší. To je také škoda, že? Takhle to daleko nedotáhneme. Můžeme tady zakázat lidem, co chceme, ale pokud nebudeme děti vzdělávat, edukovat, říkat jim: Užívej, ale způsobí ti to tohle, tohle a tohle. Co se týká nikotinových sáčků, jejich historie bohužel je ve sportu. Tam to začalo. Ze sportu se to přeneslo následně do škol. Sledujme, kde, jak můžeme pomoci. Ale znovu říkám, zakázat můžeme všechno, začněme se prosím zaměřovat na objem financí, které jdou na primární prevenci. Tam je zakopaný pes.
Ještě jednou mockrát děkuji a za klub ANO rozhodně tento návrh podpoříme.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další přihlášená do obecné rozpravy je paní poslankyně Maříková. Paní poslankyně, máte slovo, prosím.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Za klub SPD mohu říct, že my ten návrh také podpoříme.
Bylo tady už mnohé o nikotinových sáčcích řečeno, já to nebudu opakovat, protože už je po 13. hodině. Ale to, co bych tady vyčetla, že místo abychom projednávali i ty zbylé dva tisky 246 a 247, které tu problematiku řeší ve sloučené rozpravě, ač chápu, že vy máte tu většinu, přehlasovali byste to a prohlasujete si ten váš koaliční návrh, ale předpokládala bych, že to je aspoň trošku slušného chování, a v minulosti to tak fungovalo, tak vlastně tady projednáváme pouze ten tisk 321, který byl načten až jako poslední. Takže to je jediné, co bych asi tomu vyčetla.
Určitě to podpoříme, jak řekl už i Marek Novák, do budoucna budeme muset řešit další látky, jako je kratom. Takže v tuto chvíli asi všechno. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a poslední do rozpravy je zatím přihlášen pan poslanec Heller.
Poslanec Šimon Heller: Vážené kolegyně, vážení kolegové, budu velmi krátký a já sliby plním. Sám jsem učitelem a moc dobře vím, jaký jsou nikotinové sáčky na školách mor, primárně na základních školách. A zároveň vím, jaký je to obrovský průšvih. Reálně tenhle zákon neschvalujeme za minutu dvanáct, ani pět minut po dvanácté, ale možná čtrnácté až patnácté hodině. Je pozdě, ale přece.
Já jsem moc rád, že se na tom dokáže shodnout koalice i opozice, na obrovské potřebnosti tohoto návrhu. Zároveň tady připomínám, že ve stejné nebo velmi podobné situaci jsou i jiné látky. Opět se nejedná za minutu dvanáct, například u látky kratom, která je obrovský problém na školách, a naprosto neregulovaný. A bude nás dobíhat i následující roky. Za podporu děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji, pane poslanče. Zatím jste poslední, kdo byl přihlášený do obecné rozpravy. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Brázdil. Pane poslanče, prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Milan Brázdil: Nechci zdržovat, nicméně chtěl bych říct panu kolegovi, prostřednictvím vás, pane předsedající - víte, tento boj nikdy neskončí. Nikdy neskončí. Jak lidstvo samo je, využívá tady ty psychotropní látky k tomu, aby se oblblo, aby si zjednodušilo život. A ono to tak bude a budou další látky. A proto já si myslím, že takový zákon by měl být koncipovaný tak, aby se tam ty látky jenom dodávaly, aby furt jsme nemuseli tady znovu to otvírat a tak dále, jenom tam přidali třeba jedno slovo, jednu chemii, a tak dále. Ale to jen, promiňte, nechci zdržovat, chci vám říct, že kolegyně, kolegové, tento boj nikdy nevyhrajeme, protože stále člověk je takový tvor, který si chce svůj život nějakým způsobem zlehčit, udělat z něj zážitek a podobné věci - někdy dobře, někdy špatně. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní se do obecné rozpravy nikdo nehlásí. Kouknu se do sálu, jestli se někdo nehlásí z místa. Není tomu tak, končím tedy obecnou rozpravu.
Je zájem o závěrečná slova v tuto chvíli? Není. Nebyla podána námitka proti projednání podle § 90, nicméně nyní rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu. Já vám přednesu návrh usnesení. Mezitím jsem zagongoval, aby se mohli do sálu dostavit i ostatní poslanci.
Návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 321 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení."
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh usnesení? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 62, bylo přihlášeno 151 poslanců, pro hlasovalo 109, proti nebyl žádný poslanec. Návrh usnesení byl přijat.
Můžeme tedy v našem jednání pokračovat. Následuje podrobná rozprava. Zahajuji podrobnou rozpravu, do které se hlásí paní zpravodajka.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane místopředsedo. Jak jsem avizovala, načtu zde legislativně technické úpravy k tisku 321: Za prvé v čl. I, novelizačním bodě 2 slova "včetně poznámky pod čarou číslo 13" a samotný text poznámky pod čarou číslo 13 zrušit. Zároveň odkaz na poznámku pod čarou číslo 13 v § 2 novém písmenu q) za slovem "unie" nahradit odkazem na poznámku pod čarou číslo 1. Odůvodnění je takové, že platné znění zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů, již odkaz na nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 178/2002 obsahuje v poznámce pod čarou číslo 1, a to v § 2 písm. i). Z tohoto důvodu není třeba zavádět novou poznámku pod čarou, nýbrž stačí odkázat na stávající. Za druhé v čl. I, novelizačním bodě 29 slova "nikotinové sáčky bez obsahu tabáku" nahradit slovy "nikotinového sáčku bez obsahu tabáku". Odůvodnění: v novelizačním bodě 29 týkajícím se § 35 (odst.) 2 písm. e) je použit nesprávný pád a množné číslo nahrazovaných slov vzhledem k předchozímu textu písmene e). A za třetí v čl. I, novelizačním bodě 32 slova "nikotinové sáčky" nahradit "nikotinový sáček". Odůvodnění: opět v novelizačním bodě 32 § 36 odst. 1 písm. c) by mělo být použito jednotné číslo "nikotinový sáček" s ohledem na předchozí text, jehož (jakož?) i na text celého platného znění zákona. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně. Kdo se další hlásí do obecné... pardon, do podrobné rozpravy, kterou nyní vedeme? Nikdo jiný se do podrobné rozpravy nehlásí, podrobnou rozpravu tedy končím.
Ptám se na zájem o závěrečná slova? Navrhovatelka ani zpravodajka už nemají zájem o závěrečná slova.
Přistoupíme tedy k hlasování o jednotlivých legislativně technických úpravách. Já možná poprosím paní zpravodajku, aby ještě u stolu, aby u mikrofonu se mnou prošla hlasování jednotlivých technických úprav.
Poslankyně Jana Pastuchová: Já bych navrhla, jestli bychom ty legislativně technické úpravy nemohli hlasovat en bloc.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, já dám o tomto vašem návrhu hlasovat. Je tu návrh na to, abychom ty tři legislativně technické úpravy hlasovali vcelku.
Zahájím hlasování a ptám se, kdo je pro takovou proceduru? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 63, bylo přihlášeno 152 poslanců, pro hlasovalo 112, proti nebyl nikdo. Schválili jsme si proceduru, respektive to, že legislativně technické úpravy budeme hlasovat vcelku.
Čili můžeme přistoupit k hlasování o samotných legislativně technických úpravách tak, jak je načetla paní zpravodajka v rozpravě.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku pro tyto legislativně technické úpravy. Kdo je proti?
Hlasování číslo 64, bylo přihlášeno 152 poslanců, pro hlasovalo 112, proti žádný. Legislativně technické úpravy tak, jak byly načteny, jsme přijali.
Nyní už žádné jiné návrhy nemáme, čili přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona. Ano, zaevidoval jsem zájem o odhlášení, tak vás všechny odhlásím a poprosím vás, abyste se identifikačními kartami opětovně přihlásili.
Mezitím načtu omluvy: pan kolega Kaňkovský se od 13 do 18 hodin omlouvá z pracovních důvodů, pan Tomio Okamura se omlouvá od 11.30 do 12.30 z pracovních důvodů, paní Eliška Olšáková se omlouvá od 13 hodin do 14 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Petrtýl se omlouvá od 14.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Smetana Karel od 13 do 14 hodin z pracovních důvodů, pan ministr Válek od 12 hodin do 15.30 z pracovních důvodů. Počet poslanců se ustálil.
Přednesu návrh usnesení, o kterém budeme hlasovat: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem poslanců Martiny Ochodnické, Josefa Fleka, Toma Philippa, Bohuslava Svobody, Kláry Kocmanové a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 321, ve znění schválených úprav."
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh takového usnesení? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 65, bylo přihlášeno 118 poslanců, pro hlasovalo 117, proti nebyl nikdo. A já konstatuji, že jsme s návrhem zákona vyslovili souhlas.
Končím projednávání tohoto bodu číslo 84 a děkuji navrhovatelce i zpravodajce za jejich práci.
Je 13.18 hodin, obědová přestávka. Připomenu, že se vrátíme do jednací místnosti ve 14.30, kdy bude následovat bod číslo 137, a sice ústní interpelace. Dobrou chuť a hezký zbytek dne.
(Jednání přerušeno ve 13.18 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 14.30 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Dobré odpoledne. Dalším bodem našeho pořadu jsou
Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:57.