Středa 1. března 2023, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Věra Kovářová)


Pořad schůze

Nyní bychom přistoupili ke stanovení pořadu 55. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7, zákona o jednacím řádu, rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

Nyní mám zde přihlášky s přednostním právem k pořadu schůze. Prvním je pan předseda Tomio Okamura. Prosím, pane předsedo. Dále bude následovat pan předseda Radim Fiala.

Kolegyně, kolegové, prosím o klid.

Pane předsedo, máte slovo.

A ještě než začnete hovořit, kolegové, kolegyně, prosím, opusťte v případě nutných důležitých rozhovorů jednací sál, a nechť rozhovory probíhají v předsálí. A prosila bych vás o ztišení tak, aby pan předseda Okamura mohl přednést svůj projev. (Poslanci koalice a částečně i hnutí ANO opouštějí sál, stejně jako celá vláda. Ostatní se hlasitě baví.) Ještě jednou opakuji, prosím vás o klid, kolegyně, kolegové.

Omlouvám se, pane předsedo, prosím o strpení, než kolegové a kolegyně se zklidní. Pane předsedo, stačí vám takto? (Poslanec Okamura: Ne.) Nestačí. (Předsedající zvoní.)

Neznamená to, že končíme, zvonek znamená prosbu o klid v sále. Pánové v pravé části sálu a kolegyně a kolegové v levé části sálu, prosím o ztišení.

Pane předsedo, myslím, že můžete zahájit svůj projev. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jsme tady druhý den, kdy se Fialova vláda snaží okrást všechny důchodce v České republice, tedy všechny příjemce invalidních, starobních, vdovských a sirotčích důchodů o zákonem danou valorizaci a hnutí SPD jasně slíbilo a jasně deklarovalo, že budeme ze všech sil bránit přijetí tohoto vládního návrhu zákona, kterým chce Fialova vládní koalice, tedy Piráti, ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 okrást o slíbené peníze důchodce. Hnutí SPD s tím zásadně nesouhlasí.

Důchodci, všichni příjemci důchodů, měli v průměru dostat od června o cca 1 700 korun v průměru více a Fialova vláda se rozhodla je okrást v průměru o 1 000 korun a chce jim tyto peníze upřít. A jak jsme teď byli svědky, tak jste si natvrdo, protiústavně a v rozporu s jednacím řádem Sněmovny, v rozporu se zákonem o jednacím řádu Sněmovny, jste si teď před chvílí prohlasovali, že to bude ještě navíc probíhat v takzvané legislativní nouzi, přes velký odpor SPD. A protože vy už na to tak pospícháte, vy už tak pospícháte na to, abyste mohli ty důchodce okrást a abyste dali další desítky miliard na Ukrajince, abyste dali desítky miliard solárním baronům, abyste mohli kupovat nejdražší americké zbraně, prostě hodili jste úplně všechny příjemce důchodů přes palubu. Tak já samozřejmě to nenechám jen tak a budu dál ze všech sil tady bránit ve Sněmovně ty téměř 3 miliony příjemců důchodů v České republice a budu bránit tomu, i kdybych tady měl zůstat sám úplně osamocený, tak budu do poslední kapky krve, do posledního dechu bránit ty téměř 3 miliony příjemců důchodů a jejich rodiny proti tomu, abyste je okradli. A to ještě tady jenom zdůrazním, že vy jste si dokonce - vy si půjčujete dokonce v zahraničí na to, abyste mohli posílat peníze třeba na Ukrajinu, posílat peníze na nějaké vaše zhoubné projekty, jako že chcete zavádět cenzuru v České republice názorovou, a tak dále, takže já vám tady dneska znovu budu muset vysvětlit, znovu a znovu vám budu vysvětlovat, že příjemci důchodů jsou pro SPD jednou z klíčových skupin občanů. My si vážíme všech příjemců důchodů v České republice, je jich téměř 3 miliony. My pevně, SPD stojí na straně všech slušných občanů České republiky, které vaše Fialova vláda hází přes palubu. Tady bych připomněl vystoupení Pirátů. Před chvílí tady vystoupil pan předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který ještě si přihřál polévku s tím, že chce hodit, Piráti že hází všechny příjemce důchodů přes palubu, a my s tím prostě nesouhlasíme. My naopak chceme, aby důchodci své peníze dostali.

A teď jsme tady v bodu, kdy se mám vyjádřit k pořadu schůze, takže já samozřejmě jdu od začátku k věci. Na úvod vám chci říct, že SPD prostě nesouhlasí s tím, abychom tady jednali o tomto bodu pořadu schůze. My vůbec nechápeme, proč to tady vládní koalice za každou cenu navrhuje, že chcete okrást všechny příjemce důchodů. Nejvíce vehementně, jak jsem si všiml, proti tomu dneska bojoval předseda poslaneckého klubu STAN, pan Cogan z Nové Paky. Tento poslanec, pan Cogan z Nové Paky za hnutí STAN, je to potřeba tady říct veřejně, ten se tady dneska nejvíce aktivně stavěl proti všem příjemcům důchodů. Jo, já jsem myslel, že už po roce jsem teď neslyšel jméno pana Cogana, ale teď víme, že hnutí STAN se dnes stalo lídrem toho, že jste proti všem příjemcům důchodů. Tady pan Josef Cogan, poslanec z Nové Paky, převzal tu štafetu za vládní koalici, že chcete ukrást téměř 3 milionům našich občanů, chcete jim ukrást jejich slíbené peníze.

No, ale tak, abych byl spravedlivý, vystupovali tady i pan Výborný z KDU-ČSL - lidovci, když jsem to dneska sledoval, to jsou taky ti, kteří tady absolutně ze všech sil vystupují pro to, aby byli důchodci okradeni. Takže lidovci, STAN je to, také ODS, o Pirátech už jsem hovořil a TOP 09 - paní Pekarová Adamová. Tady víme, ta dokonce doporučovala, aby si důchodci v 68 letech prý našli jinou práci. To je úplně neuvěřitelná arogance. Když to vezmeme, tak ono je to ve finále prašť jako uhoď.

A já, abych šel samozřejmě k věci, proto hned v úvodu svého vystoupení hovořím k pořadu schůze. Já prostě, my prostě, SPD, nesouhlasíme s tímto pořadem schůze, nepodpoříme tento pořad schůze, a teď samozřejmě budu podrobně vysvětlovat, proč to nepodpoříme. Jde o zákeřný útok na lidi, kteří desítky let poctivě pracovali pro český stát, odváděli daně a povinné pojištění. Jde o útok ze strany vládní pětikoalice na invalidy, na ovdovělé občany a na sirotky. S tím se my v SPD nikdy nesmíříme. Postup vlády je dle našeho názoru i dle názoru mnoha právních expertů v rozporu s Ústavou České republiky, a to z toho důvodu, že nejenže chcete tento vládní návrh zkrátit ve zkráceném jednání a ve stavu legislativní nouze, který je vyhrazen pouze pro mimořádné situace typu rozsáhlých přírodních katastrof, epidemií či ohrožení bezpečnosti země, potažmo z důvodu hrozících hospodářských škod, ale to tady přece neplatí, protože vy sami jste, vaše vláda, ty hospodářské škody způsobila, a teď to berete jako argument, kterým chcete okrást důchodce o jejich peníze. Takže to prostě ne. Řešením by byl odchod vaší vlády, která způsobila ty hospodářské škody, a nikoliv, že okradete důchodce o peníze.

Znovu zdůrazňuju, slovo důchodce se často zaměňuje za to, že se jedná pouze o příjemce starobních důchodů, ale znovu a znovu zopakuju, že vy tímto návrhem zákona vládní koalice, vy okrádáte, vy okradete všechny příjemce důchodů, to znamená, okrádáte i invalidní spoluobčany, kteří se narodili nebo během jejich života vzniklo nějaké zdravotní postižení, a okrádáte dokonce i sirotky, vdovy a vdovce. To znamená, vy okrádáte těmi penězi, kdy od června chcete snížit zákonem danou valorizaci, od června vlastně na nekonečnou dobu chcete snížit v podstatě tu zákonnou, zákonem danou valorizaci, tak vy jste zasáhli úplně ty nejvíc potřebné občany, a samozřejmě my s tímto nesouhlasíme.

Tady bych rád zdůraznil, že už 10. února 2023 Český statistický úřad vyhlásil inflaci, na základě které automaticky měly být valorizovány důchody všem českým občanům, ale vy jste retroaktivně 15. února 2023 rozhodli o tom, že navrhnete zákon, kterým zpětně, retroaktivně o důchody, o tu zákonem danou valorizaci, takže vy změníte účelově ten zákon zpětně tak, abyste o tyto peníze ty důchodce připravili.

Oproti tomu samozřejmě, jak jsem říkal, jste si tady zřídili nový úřad za miliardu korun, neomezený počet náměstků, abyste prostě upíchli vaše spolustraníky, vládní a politické trafikanty, takže vy sosáte, vy prostě ždímáte veřejné peníze, jak to jde. Vy jdete úplně, úplně jdete na hranu, abyste podojili státní rozpočet neboli peníze občanů ve svůj prospěch a abyste o ty peníze okradli naše občany, a to navíc ještě naše nejpotřebnější občany, kteří to ale platí, kteří to ale zaplatili, kteří ze svých daní, z těchto daní je právě financován státní rozpočet, který vy tímto způsobem rozkrádáte ve svůj prospěch.

No, samozřejmě mě se dneska média ptala, prý že Fialova vláda argumentuje tím, že nemáte prý 19 miliard korun na valorizaci důchodů. No je to lež, taky jsem to hnedka vyvrátil a už to bylo hned jasné, protože jenom na Ukrajinu jste dali přes 50 miliard korun, a teď říkáte, že nemáte 19 miliard pro naše občany? Jenom solárním baronům vyplácíte přes 30 miliard, přitom kvůli vaší vládě máme drahé energie, přestože jsme exportérem levně vyrobené energie, elektřiny v České republice. Vy jste dali tak vysoké cenové stropy, že máme v podstatě jedny z nejdražších energií vůbec v Evropě. Ten uplynulý rok, ano, měli jsme dokonce i nejdražší energie v Evropě kvůli vaší vládě.

Takže vy prostě dojíte, úplně dojíte ty občany, úplně neskutečným stylem, abyste mohli přerozdělovat bůhvíkam. Místo abyste zrekonstruovali, zmodernizovali gripeny, tak už se ministryně války Jana Černochová z ODS úplně třese na to, aby koupila nejdražší americké stíhačky F-35 za 100 miliard, a to je jenom nákup, pak ta údržba ještě v desítkách miliard, přestože na to nemá český rozpočet peníze, přestože lidé, už miliony lidí jsou v podstatě v uvozovkách na dlažbě, takže to je pro nás úplně nepřijatelné.

Samozřejmě tady bych ještě poznamenal, že kvůli tomu, že neřešíte drahotu a že Česká republika má dražší potraviny než například v Polsku, Německu a tak dále, tak jste vybrali, právě na té drahotě jste vybrali i díky vyššímu tím pádem výběru DPH, tak jste vybrali o 137 miliard korun více, a místo abyste je přerozdělili občanům, tak vy ty peníze dáváte na všechny možné hlouposti a na zbytné výdaje, ale ještě chcete okrást ty důchodce. To znamená, pro nás je to prostě absolutně nepřijatelné i z dalších hledisek, protože jak například v současné době již téměř 1 milion českých seniorů má problém s nedostatečnými příjmy a s úhradou nákladů na své základní živobytí, a podle studie projektu Neviditelní až 889 000 českých občanů patří mezi takzvané neviditelné seniory, tedy mezi osoby, které dlouhodobě nezvládají hradit své živobytí, ale současně propadávají systémem státní sociální pomoci, hlavně kvůli jeho složitosti, obtížné dostupnosti a neinformovanosti ze strany úřadů. A tady samozřejmě za to může zcela neschopný a nekompetentní ministr práce a sociálních věcí, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který tady otevřeně prosazuje, jde otevřeně proti důchodcům, a prosazuje tady... Právě ti lidovci, ti to prosazují také jako tady jedni z nejaktivnější, o tom už jsme hovořil, abyste připravili seniory o jejich peníze, a všechny příjemce důchodů.

My se prostě za SPD nesmíříme s tím a nesmíříme se s tím nikdy, aby senioři po celoživotní poctivé práci živořili v nedůstojných podmínkách a dluzích, anebo aby podstupovali ponižující procedury žádostí o sociální dávky. My naopak jako SPD v případě seniorů v prvé řadě prosazujeme přijetí zákona, a my už jsme ho podali za SPD, je to zákon SPD o minimálním důchodu ve výši aktuální minimální mzdy pro všechny, kdo splnili zákonné podmínky věku a doby důchodového pojištění, a od té částky zásluhově. A rovněž chceme nastavení spravedlivé valorizace důchodů, která by nediskriminovala nízkopříjmové seniory. Poslanci Fialovy vládní pětikoalice nám ale tyto naše návrhy opakovaně blokují s tím, že je odmítají projednat, takže samozřejmě tady je to střet SPD, opoziční SPD, a vládní pětikoalice Petra Fialy, která chce okrást důchodce. Hodili jste je přes palubu, všechny příjemce důchodů, a naopak SPD bojuje tady za slušné občany.

To znamená, to jsou ty důvody, na úvod tady jmenuji ty hlavní důvody, proč SPD tady prosazuje... My tady všemi možnými, ze všech sil, všemi možnými zákonnými prostředky v souladu s jednacím řádem budeme bránit slušné občany.

Když jsem po svém včerejším více než sedmihodinovém vystoupení přečetl potom reakce vládních poslanců, vesměs těch anonymních, takže bohužel jsem zapomněl jména, protože jsem jejich jména slyšel poprvé, protože se neprojevili dosud, a byl tam nějaký poslanec Letocha - to jméno jsem slyšel poprvé, za hnutí STAN - který nejaktivněji tam mě napadal, že prý hájím důchodce, aby nebyli okradeni, a on naopak, ten poslanec Letocha ze STAN, je pro to, aby důchodci byli okradeni, aby je připravil o peníze. Je to hnutí STAN. Takže to jsem si zapamatoval, že je tam jakýsi pan Letocha, nějaký poslanec. Tady horoval velmi aktivně za to, aby všichni důchodci byli připraveni o peníze. Pak tam byl ještě ten jeden poslanec za STAN a jeho jméno si pořád nemůžu zapamatovat, to je ten z Mnichova Hradiště za STAN, teď nevím, jak se jmenuje, protože on se tady projevil předtím jenom jednou, kdy opět napadal mě za to, že hájím slušné občany, aby je Fialova vláda neokrádala o peníze, a on je o ty peníze chce okrást, takže teď jsem zapomněl jeho jméno, bohužel - možná si vzpomenu, protože to jsou takoví ti poslanci, kteří tady přímo otevřeně... hnutí STAN, to je takový ten mafiánský projekt, to my tady vidíme. Už máte dořešený Dozimetr? Už jsou puštění z vazby vaši spolustraníci? Jak to vlastně dopadlo s tím rozkrádáním peněz v pražském Dopravním podniku? To jsme tady od vás ještě neslyšeli, takže to by bylo možná dobré ještě říci. Ale co si pamatuji u toho poslance Letochy, psal na internetu, že prý potřebuje pytlík na zvracení, když slyší můj projev, kde hájím to, abyste neokrádali důchodce. A jemu se chce zvracet, když hájím důchodce a příjemce důchodů, jo? Protože on chce, aby byli okradeni důchodci, tenhleten poslanec Letocha z hnutí STAN. Takže to je potřeba si zdůraznit, o čem se tady psalo, jakým způsobem přistupují k věci, k těm téměř 3 milionům občanů, poslanci hnutí STAN. Tady se vyjadřoval aktivně pan Cogan, že je pro okradení důchodců, tady pan Letocha, bohužel si nemůžu vzpomenout na to jméno jedno - vím, že je to ten poslanec z Mnichova Hradiště, ale třeba si na to vzpomenu - ten tady taky takhle aktivně byl pro okradení důchodců. Ale ten má na mě pifku, jsem si všiml, protože nemá jiné téma než útočit na SPD, takže pořád Okamura, Okamura, ale pozitivní návrh tam jakýkoli chybí, takže to jsou taková ta přísloví - psi štěkají a karavana jde dál. Pochopitelně SPD je tou karavanou, takže na to jsem zvyklý. Vždycky takový někdo anonymní něco tady vykřikuje, ale ani vlastně nevím, kdo to byl přesně. Takže to takhle je.

Ale pojďme zpátky k věci, protože dneska je situace taková, že již milion českých občanů žije pod hranicí chudoby. Jejich počet výrazně vzrostl za působení současné vlády. Pokles reálných mezd je v České republice nejvýraznější ze všech členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Jo, už vím, kdo to byl, poslanec Lochman se jmenuje, poslanec Lochman z hnutí STAN. To je ten, který taky na mne teď útočil po mém včerejším vystoupení, kdy jsem tady sedm hodin hájil práva příjemců důchodů, a ten poslanec Lochman, ten taky. Letocha, Lochman se jmenoval a Cogan, všechno hnutí STAN. A to jsem si zapamatoval po včerejšku, že to jsou tři jména, která nejvíce teď bojovala aktuálně včera večer za to, aby byli důchodci okradeni. To je hnutí STAN, teď jsem si vzpomněl jméno. Poslanec Letocha je proti 3 milionům příjemců důchodů, Lochman a poslanec Cogan, ti tady byli nejvíc pro to. A ještě poslanec Výborný z KDU-ČSL, samozřejmě i další, třeba někteří se raději chytře k tomu nehlásí, ale vládních poslanců je 108 a všichni jsou na jedné lodi.

Před chvílí jsme to viděli, jak jste si prohlasovali stav legislativní nouze neboli abyste mohli ty důchodce okrást co nejrychleji, co nejrychleji aby to prošlo. My jsme byli proti, my s tím nesouhlasíme, takže toto jsem si všiml po včerejším večeru, kdo ještě byl takový nejaktivnější z vládní strany, z vládních stran, a pan poslanec Michálek z Pirátů, o tom už jsem mluvil, tady horovali nejvíc za to, abyste ty důchodce už okradli co nejvíce a co nejdříve, a co nejvíce zároveň. Takže ale my s tím prostě nesouhlasíme.

Tak teď pojďme k tomu, o čem tady dnes budu hovořit, protože znovu říkám, my budeme ze všech sil, SPD, bojovat, a také jsme to avizovali, za práva našich důchodců. Já jsem myslel, že po včerejším mém vystoupení, že to bude trošku jasnější některým vládním poslancům a ministrům, že prostě není možné, abyste tímto způsobem připravili důchodce o peníze. Takže já jsem si k ruce vzal další podklady, uvidím, jakým způsobem to tady postupně rozeberu. V tuto chvíli tady mám nějakých 200 stran a já si myslím, že to s mým výkladem musí být po včerejšku trošku obsáhlejší. Myslím, že bychom si měli skutečně říci, jaký je stav a jaká je situace kolem sociálního zabezpečení důchodců v České republice.

Mne zaujala jedna bakalářská práce, je to ze Západočeské univerzity, předkládá to jakýsi pan Tomáš Petružálek, vedoucí bakalářské práce je Mgr. et Bc. Ilona Kostadinovová. Myslím, že to je jedna z těch prací, kde - ať s ní budeme souhlasit, nebo ne - kde je potřeba si připomenout, vládním poslancům tedy připomenout, jaká je situace.

"Z důvodu stárnutí obyvatel a zvyšování výdajů na sociální zabezpečení je v posledních letech důchodový systém ČR výrazně probírán politiky, médii i širokou veřejností."

Ještě bych tady poznamenal, že se samozřejmě hlásím k tomu, že obstruujeme tento zákon a že se snažíme vám do toho hodit vidle tak, aby okradení důchodců vám neprošlo. Samozřejmě že to tak je. Obstrukce jsou v souladu s demokratickými principy tady ve Sněmovně, které vy tady porušujete, jsou legitimní součástí jednacího řádu Poslanecké sněmovny a je to plně v souladu s jednacím řádem Sněmovny. Vy si to tady ohýbáte podle svého, ale tak to prostě je. Proto já znovu říkám, já se k tomu otevřeně hlásím, že poslanecký klub SPD se snaží zdržovat tento zákon takovým stylem, aby pokud možno nebyl vůbec přijat a aby důchodci od června dostali slíbené peníze, s kterými všichni počítali, že je dostanou, a vy jim je chcete teď vzít.

Takže "zvyšování výdajů na sociální zabezpečení důchodců je zároveň i tou největší položkou státního rozpočtu". Ale to není nic negativního, to tak je. Samozřejmě, občané právo na to, když mají odpracováno nebo když splní zákonné podmínky, když mluvím o invalidních, vdovských a sirotčích důchodech, aby prostě počítali s tím, že stát jim potom dá ty důchody. To je v pořádku a je to tak.

"Politici často hovoří o nutnosti reformy sociálního pojištění a důchodového systému a v minulosti samozřejmě byly i různé pokusy, byla tady diskuse o tom, aby k reformě důchodového systému došlo", ale jak Babišova vláda, tak vláda Petra Fialy žádnou reformu neprovedla. Jenom o tom mluvili.

"V ČR nyní pobírá jakýkoliv typ důchodů asi 3,5 milionu důchodců, z čehož nejvíce tvoří lidé ve starobních důchodech s celkovým počtem asi 2,4 milionu důchodců. Společně se stárnutím obyvatelstva je nutné zabezpečit příjmy, respektive státní rozpočet tak, aby bylo možné samozřejmě ty důstojné důchody vyplácet." Zatím tady důstojné důchody nejsou, hlavně ty nízké, za důchody 8, 10, 12 tisíc se nedá vyžít, ale Fialova vláda to podporuje. Fialova vláda podporuje, aby tady lidi živořili a aby neměli důstojné životy, a SPD je proti. My s tím prostě nesouhlasíme, my chceme, aby lidé měli důstojné důchody.

Tady ta bakalářská práce, ze které budu dnes čerpat informace a budu je tady přenášet na půdu Poslanecké sněmovny, si klade za cíl v první části analyzovat právo sociálního zabezpečení a důchodový systém České republiky. Autor zde vysvětluje základní pojmy práva sociálního zabezpečení, její stručnou historii a současnou úpravu důchodového systému. Čtenáři má pomoci právě vysvětlení základních pojmů zorientovat se ve složité úpravě, kterou se nyní důchodový systém řídí. V druhé části je popsán proces přiznání důchodu. Proces začíná žádostí na Českou správu sociálního zabezpečení v případě, že žadatel podá kasační stížnost proti rozhodnutí, může skončit až u Nejvyššího správního soudu. Autor poslední část své bakalářské práce věnoval popisu slovenského důchodového systému, který prošel v roce 2005 reformou, a následně jej porovnal s důchodovým systémem v České republice.

Takže pojďme na úvod do práva sociálního zabezpečení. "Právo sociálního zabezpečení - pojem sociální zabezpečení je převzat nejspíše z ruského jazyka a objevil se teprve ve 20. století. Pojmu předcházelo označení chudinská péče, nejdříve se totiž péči o chudé věnovaly soukromé iniciativy, například církve a obce, a až s vývojem času se péčí o chudé začal zabývat stát.

Sociální politiku státu lze definovat jako soustavné a cílevědomé úsilí o změnu nebo o udržení a fungování svého sociálního systému. V poslední době se v mezinárodním právu objevuje cíl zajistit vhodné podmínky pro rozvoj všech jednotlivců. Teorie sociálního státu měla na vývoj práva, práva sociálního zabezpečení a jeho následnou právní úpravu velký vliv. Teorie je realizována pomocí sociálního a zdravotního pojištění, následnými státními podporami a pomocí občanům. Pomoc nemusí být jenom finanční, ale i věcná a služební. V roce 1948 byl na základě modelu národního pojištění formulovaného Williamem Beveridgem v Československu přijat zákon č. 99/1948 Sb., o národním pojištění, díky kterému se sociální stát začal formovat i na našem území.

Právem sociálního zabezpečení označujeme soubor hmotněprávních i procesněprávních norem, které upravují jednotlivé systémy sociálního zabezpečení. Jedná se o právní předpisy regulující hmotné zajištění a služby, které stát zabezpečuje nebo poskytuje potřebným osobám, například z důvodu vyššího věku, nepříznivého zdravotního stavu nebo nezaměstnanosti.

Právo sociálního zabezpečení řadíme do práva veřejného. Stát ukládá povinnost soukromým subjektům odvádět část svých zisků na sociální a zdravotní pojištění a v případě jejich neplnění ukládá sankce. Stát má tedy silnější postavení. Dalším znakem veřejného práva je výkon orgány veřejnými, hlavně pak správními. Do práva sociálního zabezpečení zasahují i orgány územní samosprávy. V právu sociálního zabezpečení však nalezneme i prvky soukromého práva. Jedná se například o smlouvu o poskytování sociální služby, která je ale také regulovaná veřejným právem, například poskytovatel musí strpět kontrolu kvality svých služeb. Orgány sociálního zabezpečení v České republice jsou Ministerstvo práce a sociálních věcí, Česká správa sociálního zabezpečení, Okresní správa sociálního zabezpečení, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo obrany."

Jenom já pořád budu pravidelně dávat takovou vsuvku, pořád stejnou dokola, a to i pro ty občany, kteří se podívají až průběžně na moje vystoupení, aby věděli, že tady bráním ze všech sil a protahuji a bráním tím svým dlouhým vystoupením tomu, aby vláda okradla více než 3 miliony příjemců důchodů, z toho necelé 3 miliony jsou starobní důchodci, pak jsou tam invalidní, vdovští i sirotci, tak se ze všech sil snažím bránit jménem SPD tomu, aby Fialova vláda okradla tyto příjemce důchodů o slíbenou valorizaci. Tuto vsuvku budu dávat pravidelně, aby to bylo jasné, proč tady jsem, proč se snažím na maximum, stejně jako vždy, bojovat za slušné občany. A už zase vidím, jak poslanci vládní koalice se mi budou vysmívat. Budou se mi smát za to, že tady bráním více než 3 miliony občanů, jako se mi vysmívali a hrubě a sprostě se do mě naváželi poslanci hnutí STAN Letocha, Lochman, pak dneska jsem si všiml, i poslanec Cogan, také bojoval aktivně za okradení důchodců, ještě aktivně, a tady také pan Michálek z Pirátů, pan Výborný z KDU-ČSL, tady dneska nejaktivněji a včera večer tady bojovali za to, aby důchodci byli co nejrychleji okradeni, a je to ale celá pětikoalice, tak to je. Takže já samozřejmě tyto poslance jsem si zapamatoval, protože oni jmenovali mě na sociálních sítích explicitně včera večer, tak samozřejmě já je budu pojmenovávat teď už neustále a nejlépe do konce volebního období, aby si to všichni zapamatovali, kdo se jak chová. Takže kdo jmenuje mě, já budu jmenovat jeho, a já myslím, že je to fifty fifty a je to zcela v pořádku, a bude to tak i do budoucna.

Podívejme se na vývoj práva sociálního zabezpečení. (Z pravé části někdo reaguje z lavice.) Nemám s tím problém, já s tím problém nemám. "Vývoj práva sociálního zabezpečení - historie práva sociálního zabezpečení je velice stará a bohatá." Jo, ještě mě jmenoval pan ministr Válek, ale to bylo takové poměrně úsměvné šťouchnutí, takže pana ministra Válka vynechám, protože to bylo takové spíš šťouchnutí. Také prosazuje, aby důchodci byli okradeni, ale bylo to takové šťouchnutí, takže to nemá smysl, nebylo to nic speciálně zlého, osobního. Ale tady u těch poslanců STAN, tam to bylo opravdu zcela jasné, jakým způsobem oni hovoří o nás, kteří bojujeme za to, za příjemce důchodů v České republice. Takže jenom jsem chtěl říct, že umím odlišit to, když je to osobní útok, a umím odlišit to, když je to politický šťouchanec.

Pojďme k tomu vývoji práva sociálního zabezpečení. "Historie práva sociálního zabezpečení je velice stará a bohatá. Její základy můžeme vidět už v kmenových společenstvích. Zde silní jedinci zajišťovali ochranu o staré a nemocné členy kmene namísto jejich vyhnání a nechání na pospas okolí. Právo sociálního zabezpečení můžeme spatřovat i v otrokářských státech, zejména pak v římské společnosti. Císař zde nařídil bohatým občanům rozdávat svým otrokům chléb, což vedlo alespoň k základnímu sociálnímu zabezpečení a jistotě jídla pro otroky. V českých zemích právo sociálního zabezpečení můžeme ve středověku sledovat u žebráků. Žebrat totiž mohli pouze práce neschopní jedinci, kterým to přiznával patent z roku 1661. O nemocné pečovala hlavně církev. V roce 1868 bylo však všem obcím nařízeno pečovat u chudé, kterým bylo přiznáno domovské právo, od tehdy musely obce žebrákům poskytovat ubytování a stravu. Hlavním milníkem ve vývoji práva sociálního zabezpečení, který vedl k vývoji sociálního pojištění tak, jak ho známe dnes, je rok 1883. V tomto roce v Německu nařídil Otto von Bismarck povinné nemocenské pojištění, poté následovalo úrazové pojištění a v roce 1889 starobní a invalidní pojištění. Po první světové válce v tehdejší Československé republice byl vydán zákon č. 221/1924 Sb., o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří. Nemocenské pojištění prováděly nemocenské pojišťovny, pojištění invalidní a starobní zajišťovala Ústřední sociální pojišťovna. Z pojištění se poskytovaly dávky v případě nemoci, mateřství, invalidity, stáří, ovdovění a osiření."

Teď jsem si vzpomněl ještě na jednu věc. Před chvílí jsem vystupoval v televizi Prima v přímém přenosu a paní redaktorka se mě zeptala argumentem Fialovy vládní pětikoalice, že prý den jednání Sněmovny stojí 5 milionů korun a že prý to, že Okamura bojuje za to, abyste neokradli důchodce o 19 miliard, Fialova vládní koalice - to je vždycky tady argument Pirátů, ale nevím, je to asi celé vládní pětikoalice - tak vy dáváte na misku vah to, že já tady bojuji jménem SPD za to, abyste neokradli více než 3 miliony důchodců, a chcete jim vzít 19 miliard, a v příštím roce dokonce mluvíte o 50 miliardách, tak vy, vaši poslanci, to dávají jako že prý Okamura... že se tomu snažím zabránit, tomu okradení důchodců, že prý Sněmovna stojí 5 milionů denně. Takže vy dáváte na misku vah životy více než 3 milionů příjemců všech typů důchodů a 19 miliard, o které je chcete okrást v letošním roce, vy to dáváte na misku vah s tím, že den Sněmovny stojí 5 milionů korun? Protože chcete jít domů? Že chcete spát doma? Protože je chcete okrást a vzít to šmahem? No to je neskutečné, jakou argumentaci předvádí poslanci Fialovy vládní pětikoalice. No to je opravdu... jestli je něco na blití, tak je to tohleto, protože životy lidí, kteří si nemohou sami pomoci, to prostě má přece úplně jinou hodnotu. Jak to můžete vůbec porovnávat? Vždyť to je přece úplně neuvěřitelné! Takže já znova zdůrazňuji, ano, jednání Sněmovny něco stojí, ale váš návrh zákona připraví všechny příjemce důchodů o 19 miliard, a tomu já tady se snažím jménem SPD ze všech sil zabránit a budu to tady dělat. Budu bojovat do posledního dechu, abyste důchodce nemohli okrást.

Samozřejmě, jak jste před chvílí ohnuli jednací řád Sněmovny, kdy tady byla první pasáž této schůze Sněmovny, kdy jsme tady měli jednat o tom, zdali je možné o tomto hlasovat v legislativní nouzi, tak vy jste normálně tady úplně škrtli legitimní práva více než šedesáti poslanců, kteří byli přihlášeni do rozpravy, neumožnili jste jim vystoupit, dokonce jste neumožnili, aby tady padaly i návrhy na hlasování. Takže vy si už jednací řád ohýbáte úplně na sílu podle svého, jenom abyste už co nejrychleji okradli důchodce o miliardy, o těch 19 miliard, které mají dostat. Oni mají dostat 34 miliard, ale vy chcete snížit valorizaci o 19 miliard, abyste zase mohli poslat třeba Ukrajincům.

To jsem taky někde slyšel, bývalý velvyslanec v České republice... jak se jmenuje? To je ten Perebyjnis, jak hájil banderovce. Hájil banderovce! Podívejte se klidně na Wikipedii, teď hned se podívejte, vládní poslanci. Ale to nemusíme, Wikipedii, Wikipedie není ověřený zdroj, ale on poslal písemný dopis České televizi v minulosti - písemný dopis České televizi, když Česká televize chtěla vysílat film Katyně, a poslal dopis České televizi, aby ho prý nevysílali. Poláci protestovali, samozřejmě. Poláci naopak chtějí, aby ten film byl vysílán, aby se mluvilo o hrůzách banderovců. A tenhleten Perebyjnis, tenhleten váš oblíbenec a miláček, obhajoval banderovce, že prý bojovali za samostatnost Ukrajiny. Takže vraždění volyňských Čechů, vraždění našich spoluobčanů, stejné krve to je prý v pořádku. A tenhleten člověk včera se navezl do mě. Vůbec nevím, co ta Ukrajina - to je tak arogantní, ta má politickou reprezentaci. Co si to vůbec dovolují vůbec, to tady komentovat a vůbec se tady navážet do politické situace v České republice? A ten se do mě navezl, když jsem kritizoval ukrajinizaci České republiky. A za tím si stojím, za těmito výroky, protože to tady Fialova vláda předvedla, a opravdu troufám si tvrdit, že i miliony občanů jsou už nespokojeny s tím, co jste tady předvedli, jak jste ukrajinizovali českou společnost, už je to moc, přepískli jste to. Lidi se už často necítí jako v České republice, ale jako na Ukrajině někde, a zhoršují se služby pro naše občany, třeba u lékařů, slyším to pořád - píšou mi lidi, jak to tam vypadá v čekárně a podobně, ale i jinde, v nákupních centrech a podobně. Tak tenhleten člověk o mně napsal, když jsem se vyjádřil včera a zcela správně, když jsem to dneska zopakoval i v televizi Prima, protože za svými názory pevně stojím, tak ještě se do mě navezl, že prý kdo kritizuje ukrajinizaci české společnosti i tohleto, co vy předvádíte, že chcete okrást české důchodce na úkor jiných vašich priorit, tak že prý je to známka kolaborace, psal. No, ti jsou úplně mimo. A že se tenhleten Perebyjnis nevyjádřil k článku, který byl na Novinkách, mimochodem i na Seznamu, Amnesty International, že si ukrajinští poslanci od začátku konfliktu na Ukrajině koupili rekordní počet luxusních aut, a podle všeho to vypadá, že v korupčním prostředí. Amnesty International řekla, že od loňského února, od zahájení konfliktu na Ukrajině, si v Kyjevě ukrajinští poslanci koupili rolls-royce, mercedesy v úpravě AMG, auta za desítky milionů, a že si to kupují, že to mají napsáno na příbuzné, ta auta, a platí v hotovosti. To je paráda! To by například v České republice nešlo, to by nešlo v České republice, na Ukrajině je to zřejmě v pořádku. Takže tenhleten člověk, tenhleten - no, chtělo by se mi říct trošku tvrdší slovo, co si dovoluje - tak místo aby řešil korupci na Ukrajině, v Kyjevě je evidentně bezpečno, jak tak koukám, když si tam kupují rolls-royce a mercedesy AMG ukrajinští poslanci, bůhví z jakých peněz, když to platí hotově a píšou na příbuzné, tak místo aby se věnoval těmto problémům, místo aby se věnoval tomu, proč je prezident Zelenskyj na seznamu Pandora Papers, a firmy, a to se probíhalo v ukrajinském parlamentu předloni na podzim před vypuknutím konfliktu - vždyť to víte, určitě mnozí z vás, psali to taky Novinky, mimochodem Seznam, mainstream. Ano, to si nevymyslel Okamura, to bylo ještě před konfliktem. Takže ukrajinský prezident podle všeho okrádal svoji vlastní zemi, místo aby platil daně ze svých aktivit na Ukrajině, vyváděl peníze mimo a je v Pandora Papers, vyváděl peníze do daňových rájů. Dokonce je tam napsáno v tom dokumentu - je to článek na Novinkách normálně, můžete si ho každý dohledat - že firmy přepsal na svoji manželku a má to registrované v Belize, středoamerický daňový ráj. Tak místo aby tedy tenhleten nějaký Perebyjnis přestal být drzý a řešil problémy na Ukrajině - tak podívejte se, tahleta arogance!

A proč se Perebyjnis nevyjádřil k té kauze v Plzni? Teď, jak byla, že Ukrajinci, kteří přišli do České republiky, tam pořádali diskotéku s názvem Bandery? Takže teď tam samozřejmě vzniká pnutí, protože se to nelíbí občanům Plzně, že opěvují na své akci - normálně diskotéka, tam prostě v klubu se jménem Bandery, který vyvražďoval volyňské Čechy, a opravdu měli brutální metody ukrajinští nacionalisti, vyřezávali těhotným ženám děti z břicha a tak dále. Proto také volyňští Češi se nepřidali k Majdanu, protože v každé rodině volyňských Čechů, v podstatě v každé, mají nějakého příbuzného dědečka, strýčka po druhé světové válce, kterého buď upálili banderovci zaživa, vyvražďovali je zaživa a tak podobně, protože mají právě s těmi ukrajinskými nácky ty nejhorší zkušenosti. A tenhleten Perebyjnis, tenhleten váš kamarád, kterého vy jste tady zvali do Sněmovny a tady seděl ve Sněmovně - já jsem s tím nesouhlasil, ale vy máte většinu - tak ten psal dopis České televizi a tam protestoval proti odvysílání filmu Katyně, který mluví o zvěrstvech banderovců, aby se to nevysílalo v České televizi. Takže takovýhle člověk, to je váš kamarád. To je váš kamarád! Já myslím, že je to opravdu úplně otřesné.

To jsem trošku odbočil, ale jenom vlastně v podstatě neodbočil, mluvím k věci, protože rekapituluji, co se tady děje kolem toho, že vy chcete okrást důchodce, a dokonce ještě to tady podporují z Ukrajiny. Tak není divu, protože oni chtějí, abyste ty další desítky miliard - a vy to děláte - posílali na Ukrajinu, a nikoliv českým důchodcům. Ale to je politika vlády Petra Fialy, s tou já zásadě nesouhlasím. Proto se taky nedivím, že tihleti lidi, tihleti Ukrajinci, útočí na Tomia Okamuru. Ale mně to nevadí, já budu dál bojovat za své názory a jsem přesvědčen, že moje názory, že bojuji za správnou věc, český občan a Česká republika na prvním místě. A opravdu by bylo dobré, kdyby stát Ukrajina, jeho političtí reprezentanti, přestali už strkat nos do demokratické České republiky - jeden z nejvíc zkorumpovaných států na světě! Jsou až v druhé stovce v korupci. Tak ať přestanou tady kecat do našich věcí, arogantně tenhleten člověk, a věnují se svojí korupci. Jenže to je nezajímá, protože tam ten zkorumpovaný stát, ty to prostě nezajímá. Ti jenom peníze, peníze, peníze, a ještě se tady naváží do mě, který tady bojuji za to, abyste neokrádali české důchodce. Takže tohle to je potřeba říct úplně na rovinu a já rozhodně ustupovat nebudu.

A znovu zdůrazňuju, že vždycky jsme říkali v SPD, že skutečně potřebným je potřeba, jsme pro to, aby se jim přiměřeně pomohlo. Ale nesmí to být tímto způsobem na úkor českých občanů. Jak jsem říkal, tady miliony, více než milion českých důchodců už nemá vůbec žádné peníze, jsou pod hranicí chudoby, nemají na základní životní potřeby, a vy jim stejně ty peníze chcete vzít a poslat to na Ukrajinu nebo Ukrajincům žijícím v Čechách. To přece není normální a já říkám, že už je toho dost. Už je toho příliš a říkám vám to už od loňského roku.

Dobře, pak jste mi řekli, že jsem populista, potom slyším, že jsem extremista za tyhlety svoje názory. Nevím, co všechno jsem, ale to jsou vaše výkřiky, to jsou vaše zoufalé výkřiky bez argumentů. A mimochodem, populista není vůbec nic. To není špatné slovo, protože to, co tady říkal předseda ANO Babiš, to jsou slova mého kamaráda Mattea Salviniho z italské Legy, protože populi je lid. A právě Matteo Salvini si nechal registrovat doménu populi.it a naopak se tomu vysmál, celé své politické konkurenci. Protože to, že my v SPD nasloucháme lidu, chodím celá léta, přes deset let chodím každý rok na desítky velkých akcí mezi občany, chodím tam na velké městské slavnosti, na všechno možné mezi desetitisíce občanů, poslouchám názory občanů a pak je přenáším na půdu parlamentu. Já se za to nestydím, vox populi je hlas lidu. Ano, SPD je vlajkou těchto občanů. Naslouchám jim na ulicích. Já se za to nestydím, že chodím po ulici a mluvím s občany. Pokaždé, když jdu po ulici, tak mě sami od sebe, spousta lidí, oslovuje, říkají mi své názory, říkají mi, jaké mají problémy. Chápu, že většině vládních poslanců to asi po České republice nikdo neřekne, protože vás ani nepoznají, ale já tu zpětnou vazbu mám poměrně značnou a nestydím se za to, že SPD je hlasem lidu, vox populi, hlasem lidu, ano, populi. Takže je to tak a budeme to tak dělat dál.

Opak jsou elity a elity, to jste vy ve vládní pětikoalici, samozvané elity, kdy nenasloucháte hlasu lidu. A já říkám, že v SPD si nikdo z nás nehraje na žádné elity. My jsme běžní lidé, kteří hájí běžné problémy občanů České republiky. Je to tak, jak říkám, jenom připomenu, jaké jsou vaše návrhy na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Tak teď tady máte ten návrh na to, že chcete okrást příjemce důchodů. Minule jste tady, a to teď tlačíte, že chcete politicky ovládnout Českou televizi, protože vám poklesly preference, tak chcete, aby Česká televize vysílala jenom provládní názory a aby byla upozaděná opozice - Česká televize, Český rozhlas. Chcete politicky ovládnout Radu České televize, Radu Českého rozhlasu, to má u vás na starosti ministr kultury Baxa z Plzně z ODS, ten má na starosti tohleto, abyste zneužili koncesionářské poplatky občanů, protože koncesionářské poplatky platí voliči všech stran. A pak tady prosazujete ten zákon o cenzuře, o tom už jsem mluvil, dokonce chcete dát přes 100 milionů korun provládním různým neziskovkám a provládním médiím, aby právě psaly jenom o provládních názorech. Takže vy zneužíváte ty prostředky a o to víc chcete ukradnout důchodcům, takže to samozřejmě jsou pro nás úplně nepřijatelné záležitosti, a proto tady jsem a budu tady ještě vystupovat i na této schůzi. Budu, a i kdybyste mě měli přerušit, což už jste udělali v minulém roce, když jsem tady bojoval proti pandemickému zákonu, tak jste mi nakonec skočili do řeči, abyste mě vůbec přerušili, abyste mě umlčeli. Ale já se samozřejmě umlčet nenechám, protože jsem přesvědčen, že SPD bojuje za správnou věc.

Takže pojďme ještě k tomu sociálnímu systému, protože je vidět, že tady vláda Petra Fialy - prostě si musíte uvědomit, že vyplatit lidem spravedlivé důchody, a hlavně neokrádat je už o ty slíbené důchody, na které mají zákona nárok, že je prostě špatně.

"Po druhé světové válce byla situace ohledně systému sociálního pojištění v České republice komplikovaná, protože v důsledku inflace byly fondy sociálního pojištění znehodnoceny. V roce 1948 byl vydán zákon č. 99/1948 Sb., o národním pojištění. V dalších letech docházelo ke znárodňování a přijímání sovětských zákonů. Byly přijaty zákony: zákon č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění, ten platil až do konce roku 2008, zákon č. 55/1956 Sb., o sociálním zabezpečení, který o několik let později nahradil zákon č. 101/1964 Sb., následně pak č. 121/1975 Sb. a v roce 1988 zákonem č. 100/1988 Sb., jehož některé části platily donedávna. Od roku 2009 zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, a zákon č. 103/1966 Sb., o sociálním zabezpečení družstevních rolníků. Po revoluci v roce 1989 a přechodu k demokracii byly provedeny změny v právu sociálního zabezpečení. Byla například odstraněna diskriminace samostatně výdělečných osob. V oblasti práva sociálního zabezpečení byly přijaty tyto normy: zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. V současnosti se stát stále více snaží pomáhat všem typům důchodců a přijímat zákony pro zlepšení jejich životní úrovně." Tak tady bych rád poznamenal, že ta bakalářská práce je starší, protože to pochopitelně neplatí na současnou Fialovu vládu. Tady se mluví o situaci před deseti, patnácti, dvaceti lety.

"V roce 2013 proběhla v České republice důchodová reforma, která se týkala starobních důchodů. Byly vytvořeny tři pilíře důchodového systému. První pilíř se nazýval důchodové pojištění a byl, v současnosti i je, povinný pro všechny. Zaměstnanec odváděl 6,5 % ze své mzdy do tohoto pilíře, které dále spravoval stát. Druhý pilíř se jmenoval důchodové spoření. Občan, který uzavřel smlouvu o druhém pilíři, odváděl ze své mzdy 6,5 % výdělku, 3,5 % odváděl do povinného prvního pilíře a 3 % na individuální účet. Ke 3 %, které odevzdal na individuální účet, bylo nutné odevzdávat dobrovolně ještě 2 %. Poté, co občan začal pobírat důchod, byl mu vyplácen klasický důchod z důchodového spoření. Činnost druhého pilíře byla ukončena. Třetí pilíř se jmenuje doplňkové penzijní spoření. Třetí pilíř je dnes po několika změnách funkční. Pojištěnec odevzdává finance penzijní společnosti, která je ukládá na jemu vybraný investiční fond - v současnosti čtyři druhy. Stát navíc pojištěnci přispívá každý měsíc příspěvkem podle výše odevzdaných financí na účet penzijní společnosti." Třetí pilíř byl tenkrát nepovinný na rozdíl od druhého pilíře, to jsem tady už kritizoval včera. To byl Miroslav Kalousek z TOP 09, který v podstatě zákonem chtěl vyvést soukromé peníze občanů do soukromých fondů, aniž by byla garantovaná bezpečnost těchto peněz v případě krachu toho fondu, a to jsme potom zrušili i hlasy SPD a to bylo dobře.

Tak pojďme se podívat na právo sociálního zabezpečení a ochranu základních lidských práv a svobod. "Stát, který chrání první generaci lidských práv, bývá označován státem právním, a stát, který chrání druhou generaci lidských práv, se nazývá stát demokratický. Právo sociálního zabezpečení spadá do třetí generace lidských práv. Stát, který takto nabytá práva jednotlivce chrání, se nazývá státem sociálním. Právní stát zaručuje svým občanům právní řád, který dodržují jak občané, tak instituce státu. Orgány veřejné moci se zavazují k tomu, že nebudou zasahovat do osobní sféry svých občanů, a v případě, že do osobní sféry zasahovat budou, učiní tak pouze na základě a v mezích zákona." No vidíte, v mezích zákona by měli občané dostat slíbenou valorizaci, ale vy dokonce to ohnete i zpětně, abyste lidi o ty peníze připravili.

"Druhou generaci lidských práv, tedy demokratických, najdeme v čl. 17 až čl. 23 Listiny základních práv a svobod. Jedná se například o svobodu projevu a právo na informace, potom o to, že petiční právo je zaručeno, a potom o právo pokojně se sdružovat, a konečně práva sociální v Listině základních práv a svobod nalezneme v hlavě čtvrté společně s právy hospodářskými a kulturními, konkrétně v čl. 30 až 32.

Práva sociální jsou nejmladší generace lidských práv. Jejich provádění není spojeno s ústavními zákony jako u první a druhé generace lidských práv, nýbrž se zákony běžnými. Je nutno zmínit, že v mnoha ústavách najdeme označení konkrétního státu státem právním a demokratickým, málokdy pak státem sociálním. V současnosti se sociálním státem prohlašuje například Španělsko, avšak sociálním státem je každý stát, který třetí generaci práv přijímá svými zákony či mezinárodními smlouvami, příkladně články práv sociálních v české Listině základních práv a svobod, v české verzi. Občané mají právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci, jakož i při ztrátě živitele, přiznání starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů.

Takže vidíte, že ten váš návrh, návrh vlády pětikoalice Petra Fialy, kdy vy chcete okrást důchodce o slíbené peníze, v podstatě je i v rozporu s Ústavou České republiky, jelikož Listina základních práv a svobod je součástí ústavy, jelikož ústava tím pádem jasně hovoří o tom, že občané mají právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a také při nezpůsobilosti k práci. A vy si to vykládáte tak, že chcete okrást všechny příjemce důchodů o peníze, na které mají ze zákona nárok. V současnosti na to mají ze zákona nárok, vy chcete ten zákon účelově změnit, a já říkám, že to je špatně, že prostě lidé mají nárok na přiměřené hmotné zabezpečení, a mluvím právě v souladu s demokratickou ústavou. A vy naopak to vidíte jinak, vy naopak si myslíte, že je v pořádku připravit lidi o důchody.

O čem dál mluví Listina základních práv a svobod? Že každý má právo na ochranu zdraví, že ženě v těhotenství je zaručena zvláštní péče, ochrana v pracovních vztazích a odpovídající pracovní podmínky.

Tak pojďme se podívat na sociální zabezpečení v Evropské unii. Zase říkám, že ta bakalářská práce je už starší, takže ne všechny informace mohou být aktuální, ale na ten určitý náhled to určitě je dostačující. "Každý člen EU musí mít systém sociálního zabezpečení, volba struktury je však na něm. V EU se objevují dva modely. Systémy sociálního zabezpečení členských států EU se dělí na sociální pojištění a sociální pomoc. Původně se v EU zamýšlelo provést sjednocení systému sociálního zabezpečení ve všech členských státech, avšak velké rozdíly v systémech a jistá neochota členských zemí vedla k závěru, že úplné sjednocení neproběhlo a ani se v blízké budoucnosti neplánuje." A ještě jsem si všiml, že v reakci na to mé včerejší vystoupení, kdy jsem tady ze všech sil hájil ty více než 3 miliony příjemců důchodů, se kriticky ještě na moji adresu vyjádřil pan poslanec Jakub Janda, ale to bylo v mantinelech politického šťouchnutí také, takže to jsem tak prostě vzal a to je v pořádku. Jsme spolu na výboru a já myslím, že tam žádný problém jako... Tato spolupráce probíhá na výboru, aby to fungovalo, tak to bylo takové šťouchnutí, to je v pořádku, ale nebylo tam nic osobního, nenávistného, jako právě předváděli poslanci hnutí STAN. Proto jsem jim věnoval zvláštní pasáž. Jo, a ještě někdo. Pan poslanec Benda se ještě vyjadřoval nějak kriticky, ale také to bylo takové to politické šťouchnutí, takže to si myslím, že je přece úplně v pořádku, že na to všichni musí být zvyklí. Ale tam, kde je osobní nenávist, sprostoty a vulgarismy, tam samozřejmě rozhodně si to líbit nenechám a budu to tady vždycky pojmenovávat, a opakovaně, kdo a proč se tak chová a v jaké fázi.

Takže "za účelem udržení volného pohybu osob, jež je jedním z hlavních pilířů Evropské unie, byl vytvořen právní rámec sociálního zabezpečení pro členské státy EU. Za základní dokument sloužící k ochraně sociálních práv lze označit Evropskou sociální chartu přijatou Radou Evropy v roce 1961. Ratifikace Evropské sociální charty znamenala zájem a snahu zemí pokusit se o dohodu a harmonizaci základních sociálních problémů a přispět k odstranění mezinárodních konfliktů, které mohly vzniknout. Evropská sociální charta zakotvuje například právo na spravedlivé pracovní podmínky, právo na sociální zabezpečení a právo rodiny na sociální, právní a ekonomickou ochranu. Česká republika ratifikovala Evropskou sociální chartu v roce 1998. Značné změny v oblasti sociálního zabezpečení zavedla také Lisabonská smlouva, pozměňující Smlouvu o EU a Smlouvu o založení Evropského společenství, se kterou vstoupila i v platnost Listina základních práv EU. Ta stanovila základní lidská práva všem občanům EU, jako jsou například důstojnost, svoboda, rovnost. Sociální práva upravuje hlava IV Listiny základních práv EU, sociální zabezpečení a sociální pomoc." Také bychom o tom tady mohli polemizovat, protože tady vidíte, že Listina základních práv EU stanovuje mezi základní lidská práva všem občanům EU důstojnost, a já prostě nesouhlasím s tím, že Fialova vládní koalice si myslí, že důchod je 8, 10, 12 tisíc, a ještě těmto lidem brát peníze. To prostě není důstojné, protože jak víte, vy tím zákonem poškozujete a ubíráte peníze všem důchodcům, kteří mají důchody přes 8 tisíc. Já si prostě myslím, že to není důstojné. Proto hnutí SPD navrhuje zákon na minimální základní důchod, ale ten vy tady zase blokujete, bráníte nám v tom.

"Primární právo EU v oblasti sociálního zabezpečení - v současnosti máme v primárním právu EU v oblasti sociálního zabezpečení dva základní právní prameny, Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o fungování Evropské unie. Nejdůležitější ustanovení se týkají základní diskriminace na základě státní příslušnosti a volného pohybu osob. Volný pohyb osob lze pojímat z hlediska volného pohybu pracovníků a volného pohybu osob z hlediska sociálního zabezpečení, který umožňuje v této oblasti orgánům EU přijímat opatření týkající se sociálního zabezpečení v obecné rovině.

Sekundární právo EU v oblasti sociálního zabezpečení - jak již bylo zmíněno výše, orgány EU jsou zmocněny přijímat akty práva sekundárního v oblasti sociálního zabezpečení. V této oblasti práva se vždy jednalo o koordinační nařízení. Příprava nových koordinačních nařízení započala v devadesátých letech a účinnost tato právní úprava nabyla 1. května 2010. Aktuálně obsahuje nařízení: nařízení č. 883/2004, o koordinaci systému sociálního zabezpečení, nařízení č. 2009/1998, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení 883/2004. I přes svoji relativně krátkou účinnost doznala výše zmíněná nařízení značných změn, například v roce 2011, kdy se nařízení začala uplatňovat i vůči osobám třetích zemí. Nařízení se vztahuje na osoby, které jsou státními příslušníky členského státu, osobami bez státní příslušnosti a uprchlíky bydlícími v některém členském státě, kteří podléhají nebo podléhali právním předpisům jednoho nebo více členských států, jakož i na jejich rodinné příslušníky a pozůstalé, také na pozůstalé osob, které podléhaly právním předpisům jednoho nebo více členských států, a to bez ohledu na jejich státní příslušnost, jsou-li jejich pozůstalí státními příslušníky členského státu nebo osobami bez státní příslušnosti anebo uprchlíky bydlícími na území členského státu. Věcně se nařízení vztahuje například na dávky v nemoci, dávky ve stáří, dávky v případě invalidity, pohřebné.

"Koordinace sociálního zabezpečení v EU - úkolem koordinace sociálního zabezpečení v EU je odstranit alespoň základní problémy, jimiž jsou: zabránit konfliktům právních řádů, pozitivním i negativním, odstranit nerovné zacházení na základě státní příslušnosti, tedy všechny formy přímé i nepřímé diskriminace vlastních státních příslušníků vůči cizím, nastavit přerušení běhu doby pojištění pracovníků z důvodu jeho pohybu přes hranice, odstranit teritoriální požadavky na výplatu dávek.

K odstranění základních sociálních problémů občanů EU zavádí nařízení 883/2004, nařízení 2009/987 pět základních principů: princip rovného zacházení, princip sčítání dob pojištění, princip zachování nabytých práv, princip aplikace jednoho právního řádu."

Tak a teď se podívejme na vztah vnitrostátního a mezinárodního práva sociálního zabezpečení. "Vztah mezi národním právem a právem EU je určen základními zásadami právního řádu. Nejdůležitější zásadou pro tento vztah je zásada aplikační přednosti unijního práva před národním právem, podle které platí, že evropské právo má vždy přednost před právními řády členských zemí. S tímto vztahem úzce souvisí pojem subsidiarity, to znamená podpůrnosti, který stanoví, že orgány EU začnou vykonávat svou pravomoc až v případě, kdy členské státy nejsou schopné jednat efektivně."

A znovu tady zopakuji, jak jsem avizoval, pro ty, kdo sledují až nyní, že já tady zcela záměrně se snažím svým dlouhým vystoupením oddálit a zamezit tomu, aby vládní koalice přijala zákon, kterým chce okrást těch cca 3 miliony příjemců důchodů v České republice o slíbenou valorizaci důchodů. Proto tady předčítám dlouhý text a budu bojovat, přestože je to přesila, vás je 108 vládních poslanců, nás v SPD jenom 20. Je to přesila téměř 6 : 1, 5 : 1, pět na jednoho, šest na jednoho v přepočtu. Ale nám to nevadí, my budeme bojovat ze všech sil za ty cca 3 miliony příjemců důchodů v České republice. Takže ano, schválně tady zdržuji jednání Sněmovny, aby se vládní koalici nepodařilo přijmout váš vládní zákon, kterým chcete okrást 3 miliony důchodců, je to tak. Hlásím se k tomu, bojuji za 3 miliony příjemců důchodů ze všech sil. Včera jsem mluvil, média to spočítala, 7 hodin 7 minut a dneska uvidíme, ale třeba si to rozfázuji. Nejde o to, tady dělat rekordy, to nebyl vůbec můj cíl. Můj cíl je zabránit okradení těch důchodců, abyste okradli důchodce. Takže to jsem ještě radši zopakoval, aby bylo jasné, proč tady hovořím a proč ještě hovořit dlouze budu, a ne zdaleka naposledy na této schůzi Poslanecké sněmovny.

"Pro právo sociálního zabezpečení mají velký význam smlouvy bilaterální i multilaterální. Bilaterální, tedy dvoustranné smlouvy zpravidla uzavřela Česká republika pro stejné zacházení občanů České republiky s občany smluvního státu, například sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 267/1997 Sb., smlouva mezi Českou republikou a švýcarskou konfederací o sociálním zabezpečení."

V poslední části autor této bakalářské práce, četl jsem v úvodu, pan Tomáš Petružálek, porovnává důchodový systém České republiky a důchodový systém Slovenské republiky, a považuje proto za vhodné zmínit sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 228/1993 Sb., o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení. "Sdělení nám upravuje, že dobu pojištění před rozdělením Československé federativní republiky započítává ten stát, na jehož území měl zaměstnavatel sídlo."

Multilaterální, tedy vícestranné smlouvy bývají výsledkem činnosti mezinárodních organizací. Jedná se například o smlouvy Mezinárodní organizace práce a tak dále.

Sociální pojištění - a teď se pojďme podívat na kapitolu 2.5, Sociální pojištění, sociální zaopatření a sociální pomoc se nazývá. "Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o shodné pojmy s jinými názvy, není tomu tak. Je proto důležité si je alespoň trochu přiblížit.

Sociálním pojištěním rozumíme finanční systém, kterým se člověk sám nebo někdo jiný jej povinně zajišťuje pro případ budoucí sociální události tak, že odkládá část své osobní spotřeby. Sociální pojištění může být krátkodobé, například pojištění nemoci, nebo dlouhodobé, například pojištění ve stáří. Sociální pojištění má základní znaky, jimiž jsou zákonem stanovená povinnost, stanovení plátců pojistného, například zaměstnavatel za zaměstnance, stanovení povinně pojištěných osob, například každý zaměstnanec" - pardon - "podmínky vzniku na nárok výplaty pojistného, například dosažení věku, stanovení způsobu správy financí vybraných či vyplácení v sociálním pojištění.

Sociálním zaopatřením rozumíme poskytnutí financí v zákonem stanovených podmínkách, například při smrti rodičů nezletilého dítěte. Sociální zaopatření je uplatňováno na základě zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Nárok na státní sociální podporu vzniká splněním zákonem stanovených podmínek, přičemž mezi ně nepatří povinnost před nárokem na dávku platit pojistné.

Sociální pomoc je pomoc státu osobám, které se ocitly v těžké životní situaci. Osoby navíc nejsou schopny řešit situace, ve kterých se ocitly, samy nebo s pomocí svých nejbližších. Zároveň platí, že jim není vyplácena státní sociální podpora či je nedostatečná.

Znaky sociální pomoci jsou: způsob ověření nouze, podmínky vzniku a doby trvání. Ten kdo dávku čerpá, do systému nepřispívá, finance spravuje stát. Sociální pomoc funguje tedy na principu subsidiarity. Nejdříve se má postarat dotyčná osoba nebo i rodina, až poté stát, a na principu obligatornosti musí být splněny zákonem stanovené podmínky. Sociální pomoc je úzce spjatá se zákonem č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Sociální pomoc nemusí být pouze finanční, ale může být i věcná nebo formou sociálních služeb. Sociálními službami jsou typicky azylové domy, domovy pro seniory."

Teď se pojďme podívat na důchodový systém. "Důchodový systém České republiky se skládá z dvou pilířů důchodového pojištění. První pilíř je založen na povinném důchodovém pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a druhý pilíř je založen na dobrovolném penzijním spoření podle zákona č. 427/2011 Sb. Dalšími důležitými zákony důchodového pojištění jsou zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, a vyhláška č. 284/1995 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění.

Pojďme k pojmům vázajícím se k důchodovému systému. Pro správné pochopení důchodového pojištění a následný správný výpočet výše důchodů je třeba objasnit si základní pojmy důchodového systému.

"Pojištěné osoby. V důchodovém pojištění rozlišujeme dva okruhy pojištěných osob: povinně pojištěné osoby a dobrovolně pojištěné osoby. Důchodového pojištění se účastní fyzické osoby uvedené v § 5 a 6 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění."

Tak teď se pojďme tedy podívat trošku podrobněji na ty pojištěné osoby. Takže nejprve povinně pojištěné osoby. "Povinně pojištěné osoby dělíme do dvou skupin. 1. Pro první skupinu platí, že pokud se osoba účastní nemocenského pojištění, je účastněna i důchodového pojištění. To neplatilo v letech 2009 až 2011, kdy zákon vyjmenovával osoby, které byly účastněny pouze důchodového pojištění. V těchto letech platily osoby důchodové pojištění pouze, pokud výše jejich příjmu dosahovala zákonem stanovený rozhodný příjem. Ten byl v roce 2009 5 900 korun, v roce 2010 byl 6 000 korun, v roce 2011 byl 6 200 korun. Jednalo se hlavně například o společníky, kteří mimo svůj hlavní pracovní poměr vykonávali činnost pro tyto společnosti za odměnu. 2. Druhou skupinu tvoří pojištěnci, za které hradí pojištění stát, například invalidé, kteří pobírají invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, studenti středních nebo vysokých škol po dobu šesti let tohoto studia po dosažení 18 let věku."

Mimochodem, teď jsem dostal právě, jak jsem se zmiňoval o té kauze, co je teď v Plzni, tak hned jsem dostal tady od našich lidí podrobnější informace, protože já jsem to samozřejmě četl. Tu ukrajinskou diskotéku, co si udělali v Plzni, oni nazvali přímo Bandera Party. To znamená, Ukrajinci, kteří sem přišli do České republiky, organizátoři z řad mladých Ukrajinců, v plzeňském klubu Aréna přímo nazvali svoji diskotéku Bandera Party. Odkazují přitom na vůdce ukrajinských nacionalistů - víme, o kom mluvíme - Stepana Banderu, který vyvražďoval volyňské Čechy. To je chování! To je neuvěřitelné, co se tady děje. Já jsem říkal, že jsme si minimálně v některých případech nasadili vši do kožichu, a říkám to úplně na rovinu. Budou s tím problémy a za všechno může vláda Petra Fialy, která to udělala. Za všechno můžete vy, protože jste tady úplně nekriticky otevřeli dveře. Jak můžeme tohle tolerovat v České republice, jak můžou mít povolení k pobytu? Ministr vnitra Rakušan k tomu mlčí, ten zase dělá, že se ho to netýká, protože on je tím strůjcem, stejně jako premiér Fiala, tohoto neřízeného migračního toku do České republiky. Jak tady může legálně někdo pobývat - ano, za Fialovy vlády je všechno možné, to vím - kdo tady organizuje, normálně si mladí Ukrajinci organizují Bandera Party, přičemž banderovci vyvražďovali volyňské Čechy. Vy jste se úplně zbláznili v té vaší vládě. Je potřeba okamžitě těmto lidem ukončit povolení k pobytu a vyhostit je na Ukrajinu. Tam je Bandera legalizovaný, tam ať si oslavují, tady nemají co dělat tihle lidi. Jsou to nebezpeční lidé podle mého názoru a nemají v České republice co dělat. Jestli se jim líbí Bandera, který vyvražďoval volyňské Čechy, ať jdou pryč. Vyzývám tímto i ministra vnitra Víta Rakušana, předsedu STAN, ať tímto způsobem reaguje. Ale to těžko můžeme od STAN čekat, protože STAN je naopak strana, která je tvrdě proimigrační, která naopak podporuje neomezenou neřízenou migraci do České republiky.

Vy jste to tady ostatně už předvedli. Vy podporujete ukrajinizaci České republiky. Nikdo nemá nic proti slušné pracovní síle. Chybí nám tady lidi třeba, kteří uklízí v restauracích, umývají nádobí, na stavbách a podobně, nic proti nim nemám. Tam, kde je nedostatek pracovních sil, ať tady máme pracovní sílu na nedostatkové pozice, na které prokazatelně nejsou k dispozici čeští občané, to jsem říkal od začátku. V případě, že by na ta místa byli čeští občané, samozřejmě je potřeba ukončit těmto cizincům povolení k pobytu a dát přednost českým občanům. To je názor SPD. Takže nic nemám proti Ukrajincům jako takovým, plošně nemám nic proti nikomu, ale nelze dělat tyto věci na úkor bezpečnosti, a hlavně sociálního smíru v České republice. Takže to jsem chtěl říct zcela jasně, že nic nemám proti Ukrajincům jako takovým, ale rozhodně mám toho hodně proti lidem, kteří opěvují Banderu, který vyvražďoval volyňské Čechy. To je například ten velvyslanec Perebyjnis, bývalý velvyslanec v České republice, který psal dopis dokonce na Českou televizi v tomto smyslu, a tady mladí Ukrajinci si dělají Bandera Party! To je přece úplně šílené! A představte si, že ta akce se v Plzni uskutečnila již několikrát, a nic se neděje. Uskutečnila se loni v listopadu, v lednu, v únoru. Organizátoři z řad mladých Ukrajinců ji označují jako charitativní akci na podporu ukrajinských bojovníků. Jako banderovců, kteří vyvražďovali volyňské Čechy? Co dělá vláda Petra Fialy, co dělá ministr vnitra? No nic, samozřejmě, my víme, že nic. On to naopak podporuje ještě, jemu je to úplně jedno. Takže to je úplně a absolutně neuvěřitelné, co se tady děje.

Já samozřejmě plně stojím za občany - protože se to tady přesně píše, že to pobouřilo veřejnost - a já stojím za českými občany, které to pobouřilo. To je přece úplně nechutná záležitost, co se tady děje. Takže to je absolutně nechutná záležitost. Samozřejmě zmíním i to, že vyvražďoval nejenom volyňské Čechy, ale i například Židy vyvražďoval. To znamená, že je to samozřejmě absolutně nepřijatelná věc. To znamená, my jsme samozřejmě proti. Vůbec nechápu, proč ministr vnitra Vít Rakušan - já to chápu, protože já ho znám - on naopak to podporuje. Já si myslím, že je to absolutně nepřijatelná záležitost, co se tady děje. Dokonce tady Ukrajinka žijící v Česku, nějaká Ljuba Cao - píše se to normálně na iDNESu, takže to není tady, že bych někoho měl jmenovat - která žije v České republice už dvacet pět let, říká, že Bandera udělal pro Ukrajinu hodně. To je vděk, co, to je přístup! Takže to, že někdo vyvražďoval volyňské Čechy, to je jedno. Takovíto lidé tady žijí v České republice - místo toho, aby byli vděční za to, že tady mají lepší život než u nich na Ukrajině... Já jsem na Ukrajině byl a viděl jsem to tam, to je samozřejmě rozkradená země, která je v rozkladu, to znamená ale, že to je samozřejmě jejich věc, oni si to tam dopustili takhle. My za to nemůžeme, my tady nemáme kapacitu se postarat o chudé z celého světa, kteří si to ještě tam dělají sami. To znamená, že tohle je samozřejmě velký problém.

Takže já jsem jenom malinko odbočil v tom smyslu, abych tedy ještě ohledně téhle věci to tady pojmenoval, tyhle otřesné věci, co se tady dokonce dějí. Já to tady prostě nechci, takovéhle lidi a takovéhle chování, nějaká Bandera party. Umím si představit, umím si živě představit, co by se dělo, kdyby v opačném gardu, to, co se stalo na Ukrajině, si myslím, že v lepším případě bude mít už někdo asi od místních lidí... no, možná to ani nepřežije, protože tam ty manýry jsou ještě trošku jiné. Takže pojďme dál.

Pojďme k pojmům, pojďme k těm dobrovolně pojištěným osobám. "Dobrovolně jsou účastny na důchodovém pojištění převážně osoby samostatně výdělečně činné. Výdělečnou činnost musí pojištěnec provozovat jako jsou hlavní činnost. Příjmy z ní jsou tedy hlavní a jediné zdroje příjmů pojištěnce. Podmínkou je věk 18 let a podání přihlášky k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění u obvodní správy sociálního zabezpečení, příloha číslo 1. Důvody přihlášení mohou být dva, na základě kvalifikovaného důvodu nebo bez udání důvodu. Kvalifikovanými důvody jsou vedení v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci; studium na střední nebo vysoké škole v České republice s výjimkou doby prvních šesti let tohoto studia po dosažení 18 let věku před rokem 2010; výdělečná činnost v cizině po 31. 12. 1995; výkon dlouhodobé dobrovolnické služby; výkon činnosti v České republice ve prospěch zahraničního zaměstnavatele, to je zaměstnavatele, jehož sídlo je na území nesmluvního státu; výkon funkce poslance Evropského parlamentu; pobyt v cizině z důvodu následování manžela, který působil v diplomatických složkách."

Pojmy vázající se k výpočtu důchodů - před samotným výpočtem výše důchodů je třeba objasnit si několik základních pojmů, které s výpočtem úzce souvisí.

Pojďme k dalšímu okruhu, k takzvané dávkové formuli. "Zákonem vymezený postup, kterým se stanoví základ pro vyměření důchodové dávky a následné vyměření dávky samotné, a to za pomoci přesně daných matematických postupů. K vypočtení dávky je zapotřebí základní výměra a procentní výměra.

Základní výměra. Základní výměra je stanovena přesně danou částkou pro všechny typy důchodů. Její výše je vždy upravena vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí. To neplatilo do roku 2012, do kdy byla upravována nařízením vlády o zvyšování důchodů." Tady se podívejme, jaký je vývoj té základní výměry: rok 2016 - je to 2 440 korun, rok 2017 - 2 550 korun, rok 2018 - 2 700 korun, rok 2019 - 3 270 korun.

Pojďme se podívat na procentní výměru. "Procentní výměra je stanovena procentem z výpočtového základu. Procentní výměna souvisí s dobou pojištění v případě důchodů přímých a s procentní výměrou důchodů zemřelého v případě důchodů pozůstalostních. Procentní výměna činí 0,9 % výpočtového základu za prvních 360 kalendářních dnů a 1,5 % výpočtového základu od 361. dne. Za každý rok doby pojištění se procentní výměna starobního důchodu z výpočtového základu zvyšuje o 1,5 %." Takže čím déle někdo pracuje, tím vyšší má pak důchod.

Pojďme se podívat na dobu pojištění. "Dobou pojištění je v § 11 zákona o důchodovém pojištění definována doba po 31. prosinci 1995, tedy doba účasti na pojištění osob uvedených v § 5 odst. 1, § 4 a v § 6, což jsou dobrovolně pojištěné osoby, za které bylo v České republice zaplaceno pojistné. Do doby pojištění je zahrnuta i doba zaměstnání získaná před 1. lednem 1996.

Náhradní doba pojištění. Doba stanovená zákonem, která se hodnotí, jako by byla dobou pojištění. Podmínkou je doba trvání pojištění alespoň jeden rok. Pro Českou republiku je typické, že má široký okruh náhradních dob pojištění, zákon jich přiznává devět." Plný výčet - viz příloha číslo 2.

"Důchodový věk. Pro čerpání dávek starobního důchodu je důležité dosažení důchodového věku. Důchodový věk závisí na pohlaví a u žen na počtu vychovaných dětí. Horní hranice důchodového věku pro osoby narozené po roce 1971 je stanovena na 65 let. Zákon nám pak zvláštně stanoví důchodový věk pro pojištěné osoby narozené v letech 1936 až 1971.

Důchodové pojištění. Důchodové pojištění je hlavní pilířem důchodového systému České republiky. Každému, kdo se dožije důchodového věku, je vyplácen důchod právě z důchodového pojištění. V současnosti je až 95 % výdajů na starobní důchody poskytováno z důchodového pojištění. Dávky hrazené z důchodového pojištění jsou často jediným příjmem důchodců ve stáří. Výdaje z rozpočtu důchodového pojištění musí stát hradit povinně, vyplácení tedy nesmí ukončit ani nějak přerušit. Stát však může výšku důchodů upravovat, aby zajistil trvalou udržitelnost pilíře důchodového pojištění."

A u toho přímo jsme, teď u toho přímo jsme a u toho se samozřejmě musím chvíli pozastavit. Tady se přesně liší asociální vláda Petra Fialy z ODS a SPD, protože my si myslíme, že stát by měl výšku důchodů upravovat, aby udržel důstojné důchody. My si myslíme, že by se důchody měly postupně zvyšovat, ale Fialova vládní pětikoalice ODS, Pirátů, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 si myslí, a proto jste tady dneska navrhli ten zákon, respektive včera, kterým chcete snížit zákonnou valorizaci důchodů. A to je přesně ten rozpor, že každý si tuhletu větu vykládáme jinak. My říkáme, zvyšovat důchody všem příjemcům důchodů, a jsme přesvědčeni o tom, a o tom už jsme mluvili včera, že je možné zajistit trvalou udržitelnost důchodového pilíře, když se seškrtají zbytné výdaje. Ale vy prostě, pro vás je prioritou, vy jste ukrajinská vláda, Petr Fiala je ukrajinský premiér, takže to je pravda.

Teď jsem slyšel výkřik, že to není pravda - je to pravda. Ano, to je přezdívka, kterou mu dávají občané. Už jsem tady říkal v minulosti, jenom to připomenu, to nedal Okamura, to je přezdívka od občanů, koukněte na sociální sítě. A já s občany souhlasím, že mají takový dojem, protože když chcete vzít 19 miliard důchodcům z valorizace, kterou mají přitom ze zákona slíbenou, a místo toho dáte 50 miliard Ukrajincům, tak co si o tom má kdo myslet? A ještě se chlubíte tím ve vaší vládě, že jste lídry v zasílání financí na Ukrajinu, a dokonce v poměru k HDP České republiky - či to bylo k počtu obyvatel, to mi teď vypadlo - jsme dokonce snad první vůbec. Česká republika je první - já nevím, proč musíme být v tomhle tom první. Já bych to tak nedělal, pro mě je na prvním místě český občan a Česká republika, takže se vůbec nedivím tomu, že občané, když se podíváte na sociální sítě, přezdívají vaší vládě ukrajinská vláda a premiérovi Petru Fialovi říkají ukrajinský premiér, a říkají, že by měl radši jít na Ukrajinu dělat politiku. Je to tak. Takže tady na mě někdo zvolal - dobře, nevykřikl, bylo to slušné zvolání, to já říkám, bylo to slušné, to není jako včera, kdy tady někdo na mě pokřikoval, když jsem hájil tady důchodce - takže jste se ptal, zdali je to pravda? Říkám, je to pravda. Ano, tak to píšou lidi na sociálních sítích, je to pravda, že to píšou a že takto přezdívají Fialově vládě a premiérovi. Je to pravda. Tak je to třeba pro vás nová informace, ale je to tak. Já to nemám ze své hlavy. Je to tak a už to mimochodem říkají o Fialově vládě tři čtvrtě roku - tři čtvrtě roku už to tak říkají, půl roku určitě, a koluje to poměrně masivně, tahle přezdívka, a já se tomu vůbec nedivím. Já mám úplně ten stejný dojem, musím říct.

"Hlavní příčinou regulace je postupné stárnutí obyvatel a klesající porodnost, v jehož důsledku ubývá počet ekonomicky aktivních obyvatel, ubývá tedy příjmů a přibývá výdajů v rozpočtu důchodového pojištění. V budoucnu lze tedy očekávat několik změn, například snižování důchodů, prodlužování věku odchodu do důchodu nebo zvyšování výše pojistného." A tady s autorem už nesouhlasím. Tak je to bakalářská práce, takže je zajímavé, že tady autor bakalářské práce úplně vynechal škrtání zbytných výdajů nebo podporu porodnosti slušných rodin, protože já si myslím, že v budoucnosti jsou metody ještě jiné, o těch mluví SPD, a jsou to metody, které právě jsou z nejvyspělejších zemí.

"Důchodové pojištění poskytuje stát, konkrétně Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné se po vybrání odevzdá na zvláštní účet státního rozpočtu. Systém financování funguje způsobem pay as you go, často označované také jako průběžné financování, který znamená, že průběžně vybírané pojistné se ihned přerozděluje mezi pojištěnce, kteří pobírají dávky vybírané ze systému důchodového pojištění. Veškeré finance, které na účet přijdou, zároveň i odejdou, nevzniká žádná finanční rezerva. Tento systém se v poslední době využívá proto, aby nebylo státem zneužíváno povinných příspěvků k uhrazování činnosti orgánů veřejné moci.

Principy důchodového pojištění - principy důchodového pojištění se formovaly v průběhu historie, která je v České republice velice rozmanitá. Ve dvacátých letech 20. století v České republice bylo přijato mnoho právních předpisů v oblasti důchodového systému, které oblast důchodového systému značně rozšířily. Tím nejdůležitějším rozšířením bylo zavedení povinného důchodového pojištění i pro osoby samostatně výdělečně činné. Tato událost nám zavádí jeden z nejdůležitějších principů důchodového pojištění současnosti, kterým je princip povinné účasti, tedy že účast prakticky všech ekonomicky aktivních osob na důchodovém pojištění je povinná. V České republice si nikdo nemůže zažádat o odebrání z evidence platičů pojištění a přestat ho platit. O odebrání si nemůže zažádat ani v případě, že by prokázal schopnost naspořit si peníze na zajištění svého stáří. Naopak člověk, který ještě není povinen platit důchodové pojištění, se může dobrovolně přihlásit a důchodového pojištění se účastnit.

Dalším principem je princip jednotné úpravy. Znamená, že pro všechny skupiny pojištěnců platí stejná právní úprava. Nemáme tedy rozdílnou právní úpravu pro zaměstnance, osoby samostatně výdělečně činné a podobně, jako tomu bylo do roku 1992. Dříve byla například zvláštní právní úprava pro družstevní rolníky či pro osoby ve služebním poměru. Zvláštní právní úpravy některých skupin osob jsou stále uplatňovány v jiných státech, například polští učitelé získají nárok na důchod po 25 letech zaměstnání.

Princip obligatornosti dávek znamená, že každý, kdo splní zákonem stanovené podmínky, má právní nárok na vyplácení dávek. Na princip obligatornosti dávek přímo navazuje princip zajištění soudní ochrany. Každý si tedy může zažádat o přezkum u krajského soudu ve věcech důchodového pojištění nebo výplaty důchodů. Lidé s vyššími příjmy musí strpět princip solidarity vůči osobám s nižšími příjmy. V praxi to znamená, že od určité částky příjmů se vyměřovací základ již nezvyšuje. Platí zde i solidarita mezi ekonomicky aktivními občany s těmi, kteří pobírají důchod.

Vyplácení důchodů je garantováno státem. Garance vyplývá z principu povinné výplaty důchodů, který je uzákoněn v zákoně o státním rozpočtu. Aby důchody nezůstaly malé při zvyšování cen a minimálních nároků na život, uplatňuje se princip dynamičnosti. Díky tomuto principu jsou důchody průběžně navyšovány. Pro Českou republiku je typický princip náhradní doby pojištění. V České republice platí široký okruh náhradních dob pojištění, tedy dob, kdy pojištěnec nemusí hradit pojistné, ale přesto se mu započítává daná doba pro pozdější výpočet výše důchodů.

Doplňkové penzijní spoření - doplňkové penzijní spoření je druhým pilířem důchodového systému České republiky. Pilíř byl zaveden 1. ledna 2013 zákonem č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření. Doplňkové penzijní spoření nahradilo penzijní spoření se státním příspěvkem, které bylo možné uzavřít od roku 2004 do listopadu 2012. Ti, kteří smlouvu o penzijním spoření se státním příspěvkem podle zákona č. 42/1994 Sb., o penzijním spoření se státním příspěvkem uzavřeli, mohou pojištění v pokračovat, v současnosti však smlouvu uzavřít nelze. Druhý pilíř je charakterizován fondovým financováním. Účastník ukládá peníze na účet penzijní společnosti, která je zhodnocuje na kapitálovém trhu. Po celou dobu zůstávají finance majetkem pojištěnce a po skončení spoření jsou mu vypláceny dávky z naspořených financí. Individuální účet - peníze každého pojištěnce jsou odděleny od financí ostatních pojištěnců na rozdíl od prvního pilíře, kde jsou všechny finance spravovány na jednom účtu. Ekvivalence - vyplacené dávky jsou rovny příspěvkům účastníka. Definování příspěvků - výše pojištění je definována a od ní se poté odvíjí dávky. Dobrovolnost. - každý se může stát pojištěncem za zákonem stanovených podmínek nebo kdykoliv pojištění zrušit a z pilíře vystoupit.

Státní příspěvek ve druhém pilíři - v roce 2019 přispívá stát každému účastníkovi ve druhém pilíři na důchod částkou odvíjející se od výše jeho příspěvku. Výčet příspěvku roste přímou úměrou s výší příspěvku a jeho horní hranice je omezena." Takže se pojďme podívat, jak to vypadá s těmi státními příspěvky. Když je měsíční vklad 100 korun, státní příspěvek v roce 2019 byl 0. Když je měsíční vklad 200 korun, státní příspěvek v roce 2019 byl také 0. Když je měsíční příspěvek 300 korun, státní příspěvek byl 90 korun. Když je měsíční vklad 400 korun, je to 110 korun. Když je měsíční vklad 500 korun, je to 130 korun. Když je měsíční vklad 600 korun, je to 150 korun. Když je měsíční vklad 700 korun, je to 170 korun, a když je měsíční vklad 800 korun, je to 190 korun. Když je měsíční vklad 900 korun, je to 210 korun. Když je měsíční vklad 1 000 korun, je to 230 korun. Když je měsíční vklad 2 000 korun nebo i 3 000 korun, je to pořád 230 korun.

Tady bych opět zdůraznil, protože už jsem mluvil určitou pasáž, že to, proč tady mluvím dlouze a předčítám tady materiál o důchodech, je z toho důvodu, že chci zabránit jménem SPD tomu, aby si tady Fialova vláda prosadila zákon, kterým chce okrást cca 3 miliony příjemců důchodů o jejich peníze, na které mají ze zákona nárok. Proto tady teď obstruuji, proto tady protahuji jednání Sněmovny. Je to sice velká přesila vůči SPD, jste v přesile, vládních poslanců je 108, nás jenom 20, ale prostě bojujeme ze všech sil. Myslím, že je to dobře, že se i co nejvíce veřejnosti dozví o asociálních krocích Fialovy vlády, takže proto tady jsem, proto se tady snažím obstruovat to jednání, jak to jde, abych udělal všechno pro to, abyste neprosadili okradení důchodců o slíbené peníze. A nestydím se za to, že bojuji za 3 miliony důchodců, příjemců starobních, invalidních, vdovských a sirotčích důchodů. Je to tak, SPD bojuje za důchodce, za příjemce důchodů, a Fialova vláda je hodila přes palubu.

Takže pojďme dál. "Převod penzijního spoření se státním příspěvkem do doplňkového penzijního spoření - poté, co doplňkové penzijní spoření nahradilo penzijní spoření se státním příspěvkem, vznikly takzvané transformační fondy, které nahradily původní penzijní fondy. Na těchto fondech vedou penzijní společnosti finance pojištěnců, kteří si založili pojištění podle zákona o penzijním spoření se státním příspěvkem. Tím se oddělily finance starých a nových pojištěnců. Do transformovaného fondu je možné vstoupit pouze na základě uzavření smlouvy o penzijním spoření se státním příspěvkem. Pojišťovna z transformovaných fondů vyplácí dávky vyplývající z penzijního spoření. Pojišťovny hospodaří s fondy tak, aby neklesla nominální hodnota financí na fondu uložených. Lze tedy očekávat menší výnosnost než u účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Pojištěnci, kteří mají finance uložené na transformovaném fondu, mohou přestoupit do účastnického fondu doplňkového penzijního spoření. Tento krok je nenávratný a je možný pouze u penzijní společnosti, u které je transformační fond veden.

Penzijní společnosti - finance pojištěnců jsou vedeny na účastnických fondech, které spravují penzijní společnosti. Penzijní společnost musí splnit zákonem stanovené podmínky, aby získala příslušnou licenci pro provozování doplňkového penzijního spoření. Licenci uděluje Česká národní banka po splnění následujících podmínek: akciová společnost se sídlem v České republice, počáteční kapitál alespoň 50 milionů korun. Předmětem činnosti je shromažďování příspěvků pojištěnce, příspěvků zaměstnavatele a státních příspěvků, hospodaření s majetkem v účastnických fondech a vyplácení dávek doplňkového penzijního spoření. Aktuálně v doplňkovém penzijním spoření působí osm penzijních společností."

Pojďme k fondům penzijních společností. "Penzijní společnost musí povinně založit a vést konzervativní fond. Konzervativní fond slouží k maximálnímu uchování finančních prostředků. Penzijní společnost by neměla konzervativním fondem investovat do rizikových situací a měla by se pokusit o to, aby hodnota naspořených financí byla co nejstabilnější. Do konzervativního fondu musí penzijní společnost převést všechny finance pojištěnce nejdéle pět let před vznikem nároku na dávky. Od této chvíle jsou všechny finance pojištěnce vedeny pouze na konzervativním fondu, odkud se vede i jejich výplata. Avšak v případě, že pojištěnec odmítne převedení financí na konzervativní fond, musí pojišťovna jeho rozhodnutí respektovat a upozornit ho na případná rizika.

Dobrovolně může penzijní společnost založit účastnické fondy. Ty se na trhu snaží působit víc dravě než konzervativní fond a snaží se účastníkům zajistit co nejvyšší výnos. K tomu využívají investiční cenné papíry, nástroje peněžního trhu, cenné papíry kolektivního investování, deriváty a vklady.

Investiční strategie - mezi účastnickými fondy je možno přestupovat a snažit se o maximalizaci výnosu naspořených financí. K tomu slouží tři investiční strategie. Za prvé konzervativní strategie, ta se snaží o maximalizaci finanční jistoty. Konzervativní fondy investují hlavně do dluhopisů, které nezajišťují velké výnosy. Konzervativní strategie zajistí výplatu vložených financí navýšených o státní příspěvky. Konzervativní strategie se doporučuje lidem, kteří nechtějí podstupovat vysoká rizika, a lidem ve věku okolo 55 let, kteří budou penzijní spoření teprve uzavírat. Vyvážená strategie způsobuje kolísání financí. Několik let po sobě mohou úspory jít do minusu a naopak některé roky mohou dosáhnout vyšších výnosů. Finance jsou investovány do dluhopisů a zároveň i do akcií, hotovosti a nemovitostí. Finance by měly být více zhodnoceny než v konzervativní strategii. Tato strategie se doporučuje lidem ve věku 45 až 55 let. Dynamická strategie se snaží o maximální výnos investovaných financí. Finance jsou investovány hlavně do akcií a nemovitostí. Tato strategie je nejvíce riziková a je doporučována osobám mladším 45 let.

Důchody vyplácené z důchodového pojištění - z důchodového pojištění jsou vypláceny důchody starobní, invalidní, vdovský a vdovecký, sirotčí." A o tom tady teď hovoříme, protože Fialova vláda chce tímto návrhem zákona, který tady prosazujete, okrást všechny příjemce starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů, protože všichni tito příjemci důchodů mají slíbenou od června valorizaci v průběžné výši cca 1 700 korun měsíčně, tady jim to chcete snížit v průměru o 1 000 korun měsíčně, takže v podstatě připravíte všechny příjemce důchodů jenom za letošní rok v průměru skoro o 10 000 korun a samozřejmě v příštím roce také, tam už je to o více než 10 000 korun v průměru, což je samozřejmě pro příjemce důchodů velmi bolestivá záležitost. My tady tomu bráníme, my prostě nechceme, abyste okradli důchodce. Proto tady děláme ty obstrukce, hájíme zájmy těch cca 3 milionů příjemců důchodů v České republice. Proto tady také takto dlouze mluvím, abych vám v tom bránil.

"Výše uvedené důchody se dělí na: důchody přímé - starobní a invalidní, důchody odvozené, což je ten vdovský, vdovecký a sirotčí, tady se jedná o takzvané pozůstalostní důchody. Výše přímých důchodů se vypočítává z dob pojištění a z výše výdělku, takzvaného výpočtového základu, kdežto důchody odvozené se stanovují z přímých důchodů, které pobíral zemřelý nebo na které by měl nárok.

Důležité je také upozornit na rozdílnost pojmů: nárok na důchod, který vzniká dnem splnění podmínek stanovených zákonem o důchodovém pojištění pro příslušný druh důchodu. Při více podmínkách vzniká dnem splnění poslední podmínky. Nárok na výplatu důchodu, který vzniká splněním podmínek stanovených zákonem o důchodovém pojištění pro vznik nároku na důchod a na jeho výplatu a podáním žádosti o přiznání nebo o vyplácení důchodu.

Starobní důchod - jedná se o nejčastější druh důchodu. Jeho úkolem je zajištění občanů ve stáří", což Fialova vláda evidentně nepochopila, protože vy místo toho, abyste se snažili zajistit občany ve stáří, jim naopak chcete důchody snížit, snížit zákonnou valorizaci, takže děláte přesný opak, a proto já tady stojím a takto dlouze tady mluvím už od včerejška, protože chci zabránit, ze všech sil bráníme tomu vašemu zákonu, kterým chcete okrást důchodce.

"Pro pobírání starobního důchodu musí být splněny tyto podmínky: splnění doby pojištění a dosažení důchodového věku. Řádný starobní důchod - řádný starobní důchod je upraven § 26 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Nejenže dochází postupně ke zvyšování věkové hranice pro odchod do starobního důchodu, navyšuje se však i potřebná doba pojištění. Potřebná doba pojištění byla před rokem 2010 25 let. Navyšuje se postupně." Navyšuje se postupně, takže zatímco potřebná doba pojištění byla před rokem 2010 25 let, dneska je to 35 let. "V literatuře a tisku můžeme někdy naleznout slovní spojení první důchodová reforma, která proběhla v roce 2010. Ta souvisela s postupným zvyšováním potřebné doby pojištění a postupným zvyšováním věku odchodu do starobního důchodu."

Pojďme se podívat, co to je předčasný starobní důchod. "Občan si může zažádat o starobní důchod ještě před dosažením důchodového věku, je mu však snížena výše důchodu procentní výměrou. Výše procentního snížení závisí na věku, kdy občan žádá o předčasný důchod. Předčasný starobní důchod je upraven § 31 zákona o důchodovém pojištění. Nárok na předčasný starobní důchod má každý, kdo získal potřebnou dobu pojištění pro odchod do řádného starobního důchodu a do řádného starobního důchodu musí být tři roky, pokud jeho důchodový věk je nižší než 63 let, pět roků, pokud jeho důchodový věk činí alespoň 63 let a dosáhl věku alespoň 60 let. Poslední podmínkou předčasného starobního důchodu je ta, že ten, kdo pobírá předčasný starobní důchod, nemůže po dosažení důchodového věku zažádat o řádný starobní důchod.

Předdůchod - důležité je zmínit rozdíl mezi předčasným starobním důchodem a předdůchodem. Mohlo by se zdát, že se jedná o synonyma, mezi těmito pojmy je ale rozdíl. Předčasný starobní důchod je dávka důchodového pojištění, kterou vyplácí stát, blíže k němu viz kapitola 3.1.2. Naproti tomu předdůchod je možnost čerpat peníze z investičního fondu, uložené v druhém pilíři důchodového systému. Čerpat finance z fondu lze až pět let před dosažením řádného důchodového věku. Informace o možnosti čerpat předdůchod podává konkrétní penzijní společnost, u které má pojištěnec uzavřenou smlouvu.

Výpočet starobního důchodu - starobní důchod se vypočítává vztahem dvou složek následovně: NPD = ZV + PV. Základní výměra pro rok 2019 činí 3 270 korun, ta je pro každého důchodce stejná. Procentní výměra je naopak pro každého důchodce rozdílná a je odvozena od doby pojištění, účasti či neúčasti ve druhém pilíři, výpočtem základu. Vztah lze opět uvést do rovnice: PV = ZPVZ * VZ." Legenda k rovnicím: NPD znamená nově přiznaný důchod, ZV znamená základní výměra důchodu, PV = procentní výměra důchodu, ZPVZ = základní procento výpočtového základu a VZ znamená výpočtový základ. "Výpočtový základ je konstruován: příjmy od roku 1986 přepočteny dle koeficientu nárůstu všeobecného vyměřovacího základu. Ověřovací, vyměřovací základ, upravuje se pomocí redukčních hranic, a výpočtový základ: příjmy od roku 1986 ty jsou přepočteny dle koeficientu nárůstu všeobecného vyměřovacího základu. Z těchto příjmů vzniká osobní vyměřovací základ, který je upraven pomocí redukčních hranic. Z těchto operací vzniká výpočtový základ. Koeficienty nárůstu stanovilo Ministerstvo práce a sociálních věcí pomocí vyhlášek pro každý rok zvlášť. Osobní vyměřovací základ je určen průměrem ročních vyměřovacích základů. Důležité pro výpočet starobního důchodu je ještě stanovení redukční hranice. Redukční hranice určuje, kolik procent z příjmu se započítává do výpočtového základu." Redukční hranice pro rok 2019 je určena: pakliže je částka méně než 14 388 korun, procenta započítaná v důchodu jsou 100 %. Pakliže je částka 14 388 korun až 130 796 korun, procenta započtená do důchodu jsou 26 %, a pakliže je částka více než 130 796 korun, je procento započítané do důchodu 0.

Krácení předčasného starobního důchodu - základní výměra předčasného starobního důchodu je stejná jako u řádného starobního důchodu, avšak dochází ke krácení procentní výměry. V případech, že si budoucí důchodce žádá o předčasný starobní důchod dříve než před 360 dny před řádným starobním důchodem, je krácení navyšováno. Procentní výměra předčasného starobního důchodu se snižuje za každých započatých 90 kalendářních dnů ode dne, kdy je předčasný starobní důchod přiznán." Počet dnů do řádného starobního důchodu, pakliže je 360 dnů a méně, snížení procentní výměry za každých 90 dnů je o 3,6 %. Pakliže je počet dnů do řádného starobního důchodu 361 dnů až 720 dnů, je snížení procentní výměry za každých 90 dnů o 1,2 %, a pakliže je počet dnů do řádného starobního důchodu více než 721 dnů, je snížení procentní výměry za každých 90 dnů o 1,5 %. Jednotlivé počty dnů se sčítají. Například žadatel si žádá o předčasný důchod o 990 dnů dříve, v takovém případě bude snížení činit 12,9 %, protože 4x započteno 90 dnů se sazbou 0,9 % + 4x započteno 90 kalendářních dnů se sazbou 1,2 % + 3x započteno 90 kalendářních dnů se sazbou 1,5 %.

Valorizace důchodů - valorizací rozumíme zvyšování důchodů. Její podmínky stanovuje zákon o důchodovém pojištění, přičemž konkrétní částka se určuje nařízením vlády. Důchody jsou navyšovány buď pravidelně, zpravidla v lednu, nebo mimořádně, například inflace dosáhne 5 %. Navýšení důchodu se týká vždy všech druhů důchodů, které byly přiznány do 31. prosince předchozího kalendářního roku. Důchod je navýšen ke dni lednové splátky důchodu, každému důchodci tedy jiný den.

Zvláštní příspěvky po dosažení určitého věku. Občané, kteří se dožijí 85 let, zákon přiznává automatické navýšení procentní výměry finančním příspěvkem 1 000 korun, který je určen k pokrytí zvýšených..." Pardon. "Důchod je navýšen ke dni lednové splátky důchodu, ke každému důchodci tedy jiný." Každému důchodci tedy jiný den.

"Zvláštní příspěvky po dosažení určitého věku - občanům, kteří se dožijí 85 let, zákon přiznává automatické navýšení procentní výměry finančním příspěvkem 1 000 korun, který je určen k pokrytí zvýšených životních nákladů spojených s vysokým věkem. Občanům, kteří dosáhnou věk 100 let, je přidáno 2 000 korun. K 3. 12. 2018 - 438 důchodců, kteří dosáhli 100 let.

"Invalidní důchod - invalidní důchod slouží k zabezpečení občanů, kteří nemohou vykonávat práci nebo k tomu mají výrazně snížené podmínky. Od roku 2010 se invalidní důchod vyplácí pouze do věku 65 let, poté se převede na důchod starobní.

Invalidita - od roku 2010 máme pouze jeden invalidní důchod, který je rozdělen na tři stupně invalidity. Musí být splněna i podmínka potřebné doby pojištění. Ta nemusí být splněna, pokud invalidita vznikla následkem pracovního úrazu. Stupeň invalidity - první stupeň 35 až 49 % je ztráta pracovní schopnosti, procentní výměra 0,5 %. Druhý stupeň 50 až 69 %, procentní výměra 0,75 %. Třetí stupeň nad 70 % je ztráta pracovní schopnosti, procentní výměra 1,5 %. Pracovní neschopnost posuzují při podání žádosti o invalidní důchod Obvodní správa sociálního zabezpečení pomocí lékařské posudkové služby. Lékařská posudková služba v České republice je v kompetenci jak ošetřujících lékařů spadajících pod Ministerstvo zdravotnictví, a hlavně úkolem lékařů Obvodní správy sociálního zabezpečení spadajících pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. Lékaři posudkové služby pouze posuzují zdravotní stav pacientů, ale v jejich pravomoci však není rozhodnutí o přidělení či nepřidělení dávek. Lékařská posudková služba vychází z lékařských zpráv a posudků od odborných lékařů. Posuzuje se, zda jde o zdravotní postižení trvale ovlivňující pracovní neschopnost, zda se jedná o stabilizovaný zdravotní stav, jestli a jak je pojištěnec na své zdravotní postižení adaptován, schopnost rekvalifikace na jiný než dosud vykonávaný druh výdělečné činnosti, schopnost využití zachované pracovní schopnosti, zda je v případě poklesu o 70 % a více schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Potřebná doba pojištění pro invalidní důchod - potřebná doba pojištění se počítá podle věku pojištěnce: do 20 let méně než 1 rok, 20 až 22 let - 1 rok, 22 až 24 let - 2 roky, 24 až 26 let - 3 roky, 26 až 28 let - 4 roky, nad 28 let - 5 let.

Pozůstalostní důchody - podmínkou pro vznik nároku na pozůstalostní důchod je smrt živitele. Do pozůstalostních důchodů řadíme vdovský, vdovecký a sirotčí důchod. Aby pozůstalý mohl pobírat některý z těchto důchodů, musel zemřelý pobírat invalidní nebo starobní důchod či musel splňovat podmínky pobírání důchodu.

Vdovský a vdovecký důchod - mezi vdovskými a vdoveckými důchody je pouze jeden rozdíl, a to ten, že vdovský pobírá žena a vdovecký muž. Podmínky pro pobírání těchto důchodů jsou dvě, a to existence manželství v době úmrtí, zemřelý pobíral starobní nebo invalidní důchod, splňoval pro to podmínky nebo zemřel následkem pracovního úrazu. Tyto důchody pobírá pozůstalý po dobu jednoho roku. Po uplynutí jednoho roku má nárok na důchod pouze ten poživatel, který (a) pečuje o nezaopatřené dítě, které má po zemřelém nárok na sirotčí důchod, b) pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II až IV, (c) pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II až IV, d) je invalidní ve třetím stupni, (e) dosáhl věku o čtyři roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození, popřípadě důchodového věku, je-li nižší. Pokud poživatel vdovského či vdoveckého důchodu uzavře nové manželství, jeho nárok na důchod zaniká. Důchod se vypočítává ze základní výměry, která je 3 270 korun a z 50 % přímého důchodu, který zemřelý pobíral nebo na něj měl nárok.

Sirotčí důchod - sirotčí důchod pobírá nezaopatřené dítě, kterému zemřel rodič nebo osoba, která o něj na základě rozhodnutí soudu pečovala. Zemřelá osoba opět musí splnit podmínku nároku na starobní nebo invalidní důchod. Tato podmínka je zmírněna, stačí pouze polovina potřebné doby pojištění na nárok invalidního důchodu. Sirotek má nárok na důchod po každém z rodičů, při jeho osvojení nárok zaniká. Sirotčí důchod se vypočítává ze základní výměry, která je 3 270 korun a ze 40 % přímého důchodu, který zemřelý pobíral nebo na něj měl nárok."

Takže to je první fáze mého vysvětlení. Já tady znovu připomenu, že tady obstruuji záměrně vládní návrh zákona, kterým chce vláda okrást cca 3 miliony příjemců důchodu o zákonem slíbenou valorizaci. SPD s ním prostě nesouhlasí. Nesouhlasíme s tím, takže my v každém případě chceme oddálit na maximum, je nás tu jen 20, proti nám stojí velká přesila, a budeme tady dál vám vysvětlovat, že je to špatně, když chcete okrást české důchodce.

Teď po mně převezme štafetu kolega a já se zase samozřejmě přihlásím. Děkuji zatím za pozornost. (Potlesk z lavic SPD.)

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní jsem zde měla přihlášku dle dohody dvou klubů, že vystoupí pan předseda Babiš, ten tu není, takže nyní je na řadě pan předseda Radim Fiala. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně a kolegové, děkuji vám za slovo. Dovolte mi, abych krátce promluvil k samotnému návrhu vlády Petra Fialy na změnu zákona o důchodovém pojištění, kterým chce vláda a ministr Jurečka zpětně sebrat důchodcům v průměru 1 010 korun měsíčně. Zdůrazňuji, že nikoliv jednorázově, jak by to z některých vyjádření mohlo vypadat, ale trvale. V případě starobních důchodců se jedná o doživotní odebrání 1 100 korun z jejich důchodu, tedy v mnoha případech jde o desítky tisíc korun. Toto asociální rozhodnutí vlády Petra Fialy o zásadním snížení valorizací důchodů, na které již jejich příjemcům vznikl právní nárok, je svévolné, chybné a hanebné.

Z odborného i politického hlediska úplným základem, naprostou politickou abecedou je ta skutečnost, že tato zákonná valorizace důchodů měla být promítnuta do návrhu zákona o státním rozpočtu, a to buď do standardní kapitoly rezortního Ministerstva práce a sociálních věcí, anebo do rozpočtové rezervy. Za toto velké selhání primárně zodpovídá Ministerstvo financí a je třeba vyvodit z toho příslušnou personální odpovědnost, mimo jiné i proto, že rezortní ministr Stanjura nejprve před pár dny tvrdil, že na červnovou mimořádnou valorizaci důchodů v plné výši nejsou v rozpočtu peníze, a on i vláda tím zdůvodňovali jak samotnou nutnost valorizaci snížit, tak i nezbytnost projednání této ostudné novely ve zrychleném režimu legislativní nouze.

Režim legislativní nouze my jsme tady celý včerejšek kritizovali s tím, že odporuje i ústavě v tom, že legislativní proces neproběhl tak, jak by měl proběhnout, nebo neprobíhá tak, jak by měl proběhnout, protože asi 65 zákonodárců, kteří se chtěli vyjádřit v rozpravě k legislativní nouzi a měli k tomu plné právo, prostě jim to nebylo umožněno. To znamená, jsem přesvědčen, že hlasování o legislativní nouzi bude jedním z důvodů, kdy se celá tato novela zákona dostane k Ústavnímu soudu.

Ale pojďme dál. Za pár dní jsme pak byli svědky prohlášení pana ministra, že naopak v rozpočtu peníze na valorizace důchodů jsou, a to dokonce i kdyby byly vyplaceny tak, jak mají být, tedy navýšením zásluhové složky penzí o 11,5 %. Jde o logicky nevysvětlitelný názorový obrat a také o důvod k vážným pochybám a soudnosti o kompetenci této vlády a jejích jednotlivých členů, a to je pro všechny, hlavně pro občany, velmi smutné zjištění.

Za velmi důležité považuji v této souvislosti uvést nedávný výrok profesora Vostatka, jednoho z našich největších expertů na penzijní systémy. Tento bezesporu nepochybný odborník uvádí, že v mezinárodním srovnání jde v případě našeho valorizačního mechanismu, jeho systémovosti a jeho vztahu k pravidelnému zvyšování důchodů o podprůměr.

Vládní politici se v souvislosti se svým asociálním rozhodnutím o razantním snížení valorizací důchodů, které je i za hranou ústavnosti, často nebo hlavně vymlouvají na to, že v době sestavování rozpočtu na rok 2023 neměli žádné informace o tom, jak vysoká bude míra inflace na konci roku 2022 a na přelomu roku. Nicméně tato vláda, stejně tak jako vlády předcházející, které tvořily schodky státního rozpočtu, což jsou velké proinflační tlaky, měla s inflací začít bojovat, a bohužel bojovala a nebojovala dostatečně silně, a proto samozřejmě dochází k té valorizaci důchodů.

Když pominu nespočet předpovědí renomovaných ekonomických analytiků a skutečnost, že dvouciferná meziroční inflace tu byla po celý loňský rok a že nebyl jediný důvod se domnívat, že mávnutím kouzelného proutku dojde ke zvratu tohoto trendu, zejména když pro to vláda vůbec nic nedělala, byla tu přece další podstatná skutečnost - vládní zavedení nesmyslně vysokých cenových stropů na elektřinu a plyn. Tyto stropy vláda zavedla svým rozhodnutím loni v září, kdy bylo ještě dostatek času na případné úpravy státního rozpočtu na rok 2023, protože každému průměrně znalému ekonomovi muselo být jasné, k jakému cenovému skoku u těchto komodit dojde od 1. 1. 2023, kdy milionům domácností končily fixované smlouvy na elektřinu a plyn a na ceny cca o 200 % nižší než vládní stropy, že tento cenový skok bude mít zásadní vliv na růst inflace v lednu roku 2023. Pokud připustíme, že ministr financí a další členové vlády tuto drobnost přehlédli, v uvozovkách drobnost, protože přece o cenách energií se v loňském roce vůbec nemluvilo...

Je tu i další pádný argument a tím je prognóza České národní banky ze 4. srpna loňského roku. Opakuji, ze 4. srpna! Co se v této prognóze píše? Zejména jde o předpověď výhledu a vývoje inflace. Česká národní banka zde predikuje, že celková meziroční míra inflace bude 16,5 % - ve skutečnosti to potom bylo 17,5 %, tedy podle mého názoru, a zvlášť k této věci, jde o velmi přesný odhad. Tyto informace jste tedy měli před začátkem srpna. To vás tolik zaskočil ten rozdíl jednoho procenta? To myslíte vážně? To vás opravňuje k osekání valorizací o více než 50 %? Děláte si z občanů srandu - když už nepoužiji ostřejší výraz? A nikdo by se asi na mě za to nemohl zlobit. A co říká další oficiální zpráva České národní banky ze začátku loňského listopadu? Cituji: "Inflace se ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku zvýší nad 18 %." Neříkáte občanům pravdu, nehrajete férovou hru a to se nedá omluvit a tolerovat. Chyby může udělat každý, ale podvádět lidi, kteří vás financují, to je neomluvitelné. Všechny podstatné informace jste měli, a měli jste je včas, a ve snaze zakrýt své neumětelství občanům a důchodcům lžete. A ještě doplním vyjádření člena bankovní rady České národní banky Jana Fraita z přelomu loňského a letošního roku - cituji z rozhovoru s ním: "Inflace v lednu bude šok. Jakou očekáváte inflaci v lednu? Jsme uprostřed tvorby nové prognózy, ale asi není tajemství, že očekáváme v lednu meziměsíční šok. Meziroční inflace vzroste z necelých 16 % někam nad 18 %. Na čem bude tento lednový skok založen? Je tam podstatný nárůst cen energií. Elektřina vystoupá na cenové stropy a také konec úsporného tarifu z konce loňského roku. Poměrně silný je impulz v cenách potravin." Konec citace. Čili Česká národní banka svou roli naprosto splnila, informovala politiky včas, a ti to ignorovali. To je neuvěřitelný diletantismus, který nemá v moderní české historii obdoby v takto závažné věci. Vláda a Ministerstvo financí manažersky naprosto zkolabovaly. "Bylo to horší než zločin, byla to chyba," řekl prý jednou Napoleonův ministr policie Joseph Fouché. Na tuto situaci to naprosto sedí. A ještě horší je obelhávat občany, dodávám.

Zopakuji to ještě jednou. Vláda měla k dispozici veškerá expertní data o vývoji inflace dostatečně dopředu. Musela tudíž vědět s dost velkou přesností, že v červnu bude muset proběhnout mimořádná valorizace důchodů. Koneckonců jsme se o tom bavili i s novináři, věděli to všichni. A musela vědět i to, jak zhruba bude vysoká a jaké na ni budou potřeba náklady. Veškeré vládní argumenty, které veřejně zazněly na podporu snahy obrat důchodce o peníze, na které mají nárok podle zákona, jsou tudíž liché. A to nyní nemluvím o protiústavní dimenzi vládního návrhu, o snahu vlády protlačit tento návrh ve zkráceném legislativním jednání v rámci stavu legislativní nouze a o jednoznačné retroaktivitě návrhu. "Ještě nikdy v naší zemi tady nebyla tak intenzivní snaha zaskočit veřejnost a ještě nikdy nebyla veřejnost zaplavena takovým přívalem lží," to říká v souvislosti s vládní snahou o snížení zákonné valorizace další expert na důchodové systémy, docent Radim Valenčík. "Je to obyčejná krádež. To, že zlodějem je stát dočasně ovládaný diletanty, kteří mají za úkol zdevastovat naši zemi, na tom nic nemění. O krádeži není dovoleno hlasovat ani v parlamentu, a hlavně nejsou žádné důvody pro tuto krádež." Konec citace.

To, co vláda navrhuje, je tedy pouze necelá 50% valorizace důchodů oproti zákonnému nároku. Jde o výrazné snížení reálné hodnoty důchodů. Reálně se tedy sníží všechny důchody téměř o desetinu, tedy podobně jako se snížily v loňském roce reálné mzdy. Výsledkem ročního působení této vlády je tedy výrazný propad jak mezd pracujících, tak teď i důchodů. Přitom současná inflace je primárně nákladová, nelze ji jen tak snadno zastavit, zejména pokud proti ní vláda nebojuje. Může se tedy klidně stát, že o desetinu důchodů mohou senioři, invalidé, přijít několik let po sobě, a to při současném výrazném znehodnocování úspor.

Náš penzijní systém je průběžný. Platí tedy, že prostřednictvím tohoto systému každý pracující člověk investuje do svého budoucího příjmu. Je to tedy odbornou terminologií plně hrazený poručnický statek typu pojištění nebo zhruba jako třeba havarijní pojištění. V této oblasti je nepředstavitelné, že by pojišťovna zrušila platná pravidla, za kterých bylo pojištění uzavřeno, a že bude vyplácet jen poloviční výši pojistky. To by jednoznačně skončilo u soudu s velmi očekávaným výsledkem.

V poslední době mluví vládní představitelé v souvislosti s valorizací důchodů o mezigenerační solidaritě, respektive o tom, že důchodci mají být solidární s ostatními, s pracujícími. Je to úplný nesmysl a popření principu solidarity, který přece funguje tak, že ekonomicky aktivní a zdraví občané jsou solidární s těmi z důvodu stáří nebo nemoci či trvale nepříznivého zdravotního stavu, nikoliv naopak. A hlavně, logika fungování průběžného penzijního systému s mezigenerační spravedlností a udržitelností systému přece vůbec nesouvisí. A to hlavní, současní důchodci už solidaritu prokázali, a to plně tím, že celý život, desítky let, tvrdě pracovali pro český stát. Platili daně, zdravotní a sociální pojištění, takže důchodci, ti mají předplaceno, splnili a odvedli své. A teď je na řadě stát, aby plnil zákonné povinnosti, které vůči nim má.

Co tu musí zaznít je, že vláda chce řešit dopady valorizace na saldo rozpočtu pouze jednostranně, na výstupu na úkor důchodců snížením částky valorizace, a přitom je tu i druhá a mnohem lepší možnost - bojovat proti inflaci, proti jejím příčinám, snížit ji, a tím i do budoucna snížit objem peněz na valorizace, protože růst cen bude nízký a k jeho kompenzaci bude vládě logicky stačit nižší objem peněz. Ale to vláda nedělá a ani o tom bohužel neuvažuje, protože o tom nemluví ani nediskutuje. Její politika je naopak tvrdě proinflační, jako by jim inflace vyhovovala. Budou mít vyšší příjmy díky inflaci a budou si snižovat dluhy díky inflaci, ale zaplatí to samozřejmě střední třída, zaplatí to všichni občané České republiky, a to je na tom špatně.

Přitom to je podstata a princip valorizace důchodů i její hlavní důvod - chránit sociálně velmi zranitelnou skupinu příjemců důchodů před enormními cenovými výkyvy, před růstem cen. A dodávám, že růst cen, inflace, dopadá nyní na důchodce mnohem tvrději než na ostatní občany, a to proto, že složení jejich takzvaného spotřebního koše je jiné než u osob v produktivním věku. Skládá se ze zboží a služeb, jejichž růst je dramaticky vyšší než průměrný růst inflace, protože důchodci většinu svého příjmu vydávají na nájemné, energie, vodné, potraviny a léky. Prostě pokud mají málo peněz, tak si musí vybrat, jestli si zaplatí nájem, jídlo nebo léky, a to jsou teď komodity, kde se meziroční růst cen pohybuje v intervalu 50 až 150 %.

Zmíním ještě názor profesora Krebse z Vysoké školy ekonomické, dalšího doslova legendárního experta na důchodovou problematiku. Profesor Krebs říká jasně v rozhovoru pro týdeník Hrot: "Vláda přišla s návrhem na změnu valorizačního vzorce pozdě. Takové změny měly být předloženy již v minulém roce a důkladně odborně prodiskutovány. Není také teď vůbec jasné, jak budou probíhat další valorizace. A já doplňuji, že dle mých osobních prognóz na základě toho, jak čtu odborné materiály a jak predikuji vývoj inflace, nás letos bude čekat ještě jedna mimořádná valorizace důchodů, a to na podzim, v září nebo v říjnu, v intervalu 7 až 10 % takzvané důchodcovské inflace. Říkám to tu veřejně a naprosto nezištně i proto, aby vláda a ministři Jurečka a Stanjura nemohli tvrdit, až to nastane, že o ničem nevěděli. Nejpozději v květnu a možná i dříve budeme vědět, zda jsem měl pravdu." Profesor Krebs také potvrzuje to, co jsem říkal úvodem tohoto svého projevu, totiž to, že o peníze přijdou senioři i v dalších letech, protože všechny další valorizace se budou už vypočítávat z nižšího základu, v tomto případě z nižší zásluhové složky penzí. A tedy platí, že vláda chce obrat důchodce v průměru o 1 010 korun měsíčně jen do nejbližší valorizace a pak to bude samozřejmě ještě horší, protože to už bude měsíčně vždy o vyšší částku.

A profesor Krebs dodává ještě jednu věc, kde jsme ve shodě. Jde o to, že v poslední době jsme doslova zahlceni celou řadou návrhů ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí v oblasti důchodů, jeden horší než druhý. Pokud se ale na tyto návrhy podíváme důkladněji, zjistíme, že jsou to jenom parametrické změny současného stavu, o žádnou důchodovou reformu se nejedná. Kromě neústavního návrhu na snížení valorizace důchodů vzbudil oprávněný ohlas a zaslouženě hlavně negativní i nedávný vládní návrh na zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let. Co k tomu uvádí profesor Krebs? "Doba dožití se sice zvyšuje, ale délka života ve zdraví stagnuje. Dnes máme prakticky pružný věk odchodu do důchodu, protože je možno odejít až o pět let dříve a pozdější odchod není limitován. V současné době není nutno otázku zvyšování věku odchodu do důchodu nastolovat a je třeba se zabývat spíše dřívějším odchodem do důchodu u náročných profesí. Zatím byly vybrány pouze některé profese záchranných složek, ale mělo by to být mnohem širší. A je nutno si uvědomit, že zvýšení věku odchodu do důchodu přinese enormní nárůst invalidních důchodů a předčasných důchodů, a tak úspora v důchodovém systému nebude nijak velká, spíše naopak." To je konec citace pana profesora Krebse.

Návrh na zvýšení věkové hranice pro odchod do starobního důchodu, který předkládá vládní koalice, navíc ani není s to obsáhnout pestrou škálu socioekonomických proměnných dnešního života v České republice. Například nejistý zdravotní stav velké části populace a konstantně stoupající stresová zátěž přispěvatelů do průběžného důchodového pilíře, kumulované pracovní vytížení pečujících osob, prodlužování pracovního týdne v rozsahu 41 až 48 hodin u čtvrtiny pracujících Čechů, takzvaný ageismus na pracovním trhu, kdy zejména občané v předdůchodovém věku, řekněme ve věku nad 55 let, jen obtížně hledají nové zaměstnání, ztratí-li to původní, rozsáhlá zadluženost a s tím spojený existenční tlak na hledání nezdaněných forem výdělku ve stínové ekonomice mimo klasický pracovní zaměstnanecký poměr, to všechno jsou faktory, které hovoří proti jakémukoliv zvyšování věku odchodu do důchodu. Pokud by k tomuto zvýšení došlo, rozsah těchto problémů se ještě zvýší se všemi negativními důsledky a dopady na zdraví občanů a ve finále i na veřejné rozpočty. Je to ze strany nepromyšlený a nebezpečný návrh a SPD jej nikdy nepodpoří.

Z pracovních materiálů Ministerstva práce a sociálních věcí, jak o nich informuje server Seznam Zprávy, vyplývá i to, že doprovodným opatřením ke zvýšení věku odchodu do důchodu by mělo být i plošné snižování penzí budoucích důchodců na výsledných 39,5 % průměrné mzdy, což je naprostá nehoráznost. A pokud je to pravda a já o tom nemám důvod po zkušenostech s touto vládou a její asociálností pochybovat, cílená snaha vlády fatálně snížit důchody budoucích penzistů, tedy dnešních mladých lidí, dnešních třicátníků, a dokonce i mladších. Přitom přes opačné výroky vládních představitelů ani současný poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě okolo 50 % není v evropském srovnání nikterak vysoký, naopak, jsme ve spodní polovině žebříčku. Mnohé západní státy, ale i Maďarsko, mají tento poměr na 70 % i výše.

Jde o opravdu nebezpečné vládní návrhy s nevratnými negativními dopady na občany a jejich zdraví. Zvýšení důchodového věku by totiž stávající problémy nevyřešilo, naopak by přineslo problémy nové, vyplývající z toho, že prodlužující se doba dožití neznamená automaticky zvyšující se schopnost déle pracovat. Není tomu tak a za této situace zvyšovat hranici pro věk odchodu do důchodu by bylo čirým hazardem, zvláště tehdy, pokud by se prohlubovala krize českého zdravotnictví, kterou také do velké míry zapříčinila současná vláda, zejména pak rezortní ministr Válek, kde se každý den diskutuje o nedostatku léků v České republice. Mám na mysli katastrofální nedostatek praktických lékařů, dlouhodobý a neřešený nedostatek základních léků a šílené vládní nápady na zavedení nadstandardu ve zdravotnictví, což by samozřejmě a logicky nejvíce poškodilo nízkopříjmové pacienty, a to v první řadě důchodce.

Naopak celospolečensky žádoucí změny s pozitivním vlivem na důchodový systém vláda neplánuje. Spadá sem například podpora zkrácených úvazků u konkrétních cílových skupin, zejména rodičů malých dětí, včetně dostatečných kapacit v cenově dostupných předškolních zařízeních a důsledná systémová prorodinná politika vůbec. To by byla správná a nadčasová priorita, protože z hlediska vývoje udržitelnosti našeho důchodového systému jsou klíčová tato fakta: jsme, a hlavně ještě budeme svědky zrychleně nabíhající demografické krize. Klíčové dvě křivky, charakterizující žijící českou populaci zhruba od poloviny minulého století jak z hlediska porodnosti, tak z hlediska úmrtnosti, hovoří vcelku trvale poměrně jasně. Jakkoliv by se absolutní počet obyvatelstva České republiky v příštích padesáti letech, to je cirka od roku 2070, nemusel významněji měnit a držel by se okolo 10,6 až 10,8 milionu obyvatel, bude třeba reagovat na podstatné změny v početním zastoupení jednotlivých generací. Jestliže je nyní dle údajů zveřejněných ekonomem Jaroslavem Šulcem asi jen každá pátá osoba starší 65 let, a tedy senioři tvoří asi 20 % obyvatel České republiky, pak v horizontu několika příštích dekád se jejich zastoupení v populaci plynule zvýší asi o polovinu, tedy asi na 30 % obyvatel. Počet osob na trhu práce, tedy i plátců sociálních a důchodových odvodů, se každoročně mírně zvyšuje o cirka 20 až 30 tisíc osob. Ze vzájemného poměru pracujících a seniorů lze snadno spočítat, že zatímco nyní připadá na každých 100 důchodců v průměru asi 223 plátců důchodového pojištění, před rokem 2040 bude těchto plátců nejspíš již méně než 200, ovšem s dalším předpokládaným poklesem v roce 2050 až na 160 a pak na kritických pouze 146 plátců v roce 2060.

To jsou východiska, která nám jasně říkají jednu hlavní věc: situaci nezachrání dílčí parametrické úpravy, kdy budeme trvale zvyšovat hranici věku pro odchod do důchodu anebo kdy se bude snižovat poměr důchodu a mzdy a penzi proměníme na jakousi chudinskou dávku. Ne, to je pomyslná cesta do pekel. Smysluplné řešení je jediné, ale musíme konat rychle, protože dopady toho, co učiníme dnes, se naplno projeví právě až nejprve po onom roce 2040. Řešením je provázaný systém masivních a dlouhodobých efektivních prorodinných opatření, která povedou k trvalému růstu porodnosti nad hranici 2,1 dítěte na jednu ženu, což zároveň znamená trvalý přírůstek počtu obyvatel, a překlopeno na slovník důchodového systému, trvalý přírůstek počtu plátců důchodového pojištění, což je v našem důchodovém systému jediný klíčový parametr. Jde tedy zejména o to, aby se mladé pracující rodiny nebály mít třetí dítě.

Považuji za nesmírně důležité v této souvislosti zmínit výsledky průzkumu agentury NMS Market Research z podzimu roku 2019, který uvádí, že 33 % rodičů si nepořídí třetí dítě výhradně z finančních důvodů, tedy kvůli nedostatku financí, a 17 % rodičů tak neučiní z důvodu neodpovídajícího bydlení, což je problematika velmi podobného typu, a že tedy jde o rozhodnutí vynucené vnějšími okolnostmi, které stát může ovlivnit. Podle 43 % respondentů tohoto průzkumu by rodinám nejvíce pomohlo zvýšení takzvané mateřské, tedy peněžité pomoci v mateřství, a rodičovského příspěvku. 18 % respondentů by pak jako největší pomoc vnímalo zvýšení daňového zvýhodnění na děti. To jsou dlouhodobé priority SPD, které jsme již vtělili dávno do konkrétních návrhů zákonů blokovaných a ležících tady v Poslanecké sněmovně.

A doplňme k tomuto tématu ještě komentář ekonomky Heleny Horské, poradkyně současné vlády, která v materiálu bankovní asociace uvedla, že nejvíce rodin se třemi a více dětmi je mezi nízkopříjmovými skupinami se základním nebo nedokončeným vzděláním a naopak nejméně mezi vysokoškoláky, a že pokud by stát chtěl motivovat rodiny, aby si pořizovaly více dětí, musí cílit zejména na střední vrstvu.

Blížím se k závěru. Naprostým základem jakékoliv udržitelné a smysluplné efektivní důchodové reformy je reforma prorodinné politiky směřující k trvalé podpoře vyšší porodnosti. Tato reforma musí obsahovat daňovou reformu zejména v oblasti daňových zvýhodnění na nezaopatřené děti pracujících rodičů tím směrem, že pracující rodiny po dobu výchovy dětí nebudou platit žádné daně z příjmu a nízkopříjmové rodiny budou dostávat takzvané daňové bonusy. Dále sem spadá efektivní státní politika bydlení založená na výhodných manželských půjčkách garantovaných státem a cílená státní podpora bytové výstavby i nájemního bydlení, a pak sem patří také široká paleta prorodinných opatření napříč jednotlivými rezorty, státní podpora zkrácených pracovních úvazků pro rodiče, dostatečné kapacity v předškolních zařízeních a školách všech typů, dostatek dětských lékařů a podobně. Co sem jednoznačně nepatří, je okradení současných důchodců formou protiústavní novely zákona o důchodovém pojištění, kterou zde právě projednáváme.

Dámy a pánové, snažil jsem se zde mluvit maximálně věcně a rozebrat z mého hlediska ty nejdůležitější aspekty a souvislosti vládní valorizační novely a také to, proč jsme pro to, aby se tato novela dnes neprojednávala, včetně těch, o kterých se veřejně moc nemluví. Svá tvrzení jsem opíral o konkrétní zdroje, které jsem uvedl stejně jako použité citace. Problematikou důchodového systému jsem se zabýval poměrně podrobně, a to nejen v souvislosti s touto vládní novelou, a zcela zodpovědně říkám, že to nejlepší, co s ní můžeme udělat, poslat ji na pomyslné smetiště dějin, anebo ji hodit takhle obyčejně do koše a věnovat se skutečné důchodové reformě. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Nyní s přednostním právem vystoupí paní předsedkyně Alena Schillerová.

Ještě než vám dám slovo, přečtu omluvy. Omlouvá se Bašta Jaroslav po celý jednací den - zdravotní důvody, Berkovcová Jana do 14 hodin - zdravotní důvody, Wenzl Milan od 18 hodin - zdravotní důvody, Šalomoun Michal bere zpět svou omluvu od 15.45 do 18 hodin a Šalomoun Michal od 20 hodin do devíti hodin - osobní důvody.

Takže nyní máte slovo, paní předsedkyně.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, téměř vždy existuje možnost nepřidat se k davu nebo odmítnout udělat nebo podpořit něco, co není v souladu s přesvědčením a s vědomím jednotlivce, jinými slovy, jednat nekonformně. Jistě, může to znamenat potíže, odsouzení v příslušném kolektivu a nezřídka i mnoho dalších nepříjemností. Přiznejme si ale, že tyto okolnosti ještě nikoho nevyviňují z hanebných následků, které svým neodvážným chováním způsobí. Tím, že se někdo přihlásí k jednání, o jehož etickém rozměru a ústavní konformitě nelze než mít důvodné pochybnosti, přijímá toto neetické a protiústavní jednání za své.

Důvodem včera zahájené schůze je záměr připravit každého z 2,7 milionu důchodců v České republice o 7 000 korun v letošním roce v průměru a více než 12 000 korun v každém dalším roce jejich života. Jednoduchou matematikou tak dojdeme k tomu, že se bavíme o vysokých desítkách tisíc korun, o které mají zchudnout starobní, ale i invalidní důchodci, potažmo jejich vnoučata, děti, příbuzní.

Jste nuceni to dopustit? Nejste. Existují ospravedlnitelné důvody, abyste tak konali? Neexistují. Je vysoce pravděpodobné, že vaše jednání povede k protiprávnímu aktu s dalekosáhlými dodatečnými škodami v podobě zpětného plnění včetně příslušenství? Bezesporu.

V těchto dnech je každý z vás suverénem, který může tento hanebný záměr poslat na smetiště dějin a nechat tak naplnit vzniklá a legitimní očekávání důchodců ohledně mimořádné valorizace penzí. Každý z vás je suverénem, který může nechat ministra financí Stanjuru naplnit svá slova hojně citovaná v nedělních a pondělních médiích, podle nichž je připraven mandatorním výdajům státu dostát, ať už v rámci schváleného rozpočtu, nebo klidně jeho novely.

Nenechte se prosím zmást. Žádné hospodářské škody naplněním valorizačního mechanismu nehrozí. Je to pouze vestavěný stabilizátor, který inflační příjmy státu, které objektivně vznikají a které ani v následujících letech nikam nezmizí, alespoň částečně distribuuje i k té části naší společnosti, která je ekonomicky neaktivní a nemá žádnou jinou možnost, jak inflaci vzdorovat.

Inflační příjmy veřejných rozpočtů, dámy a pánové, se v letošním roce podle odhadů Ministerstva financí zvýší oproti roku 2021 bratru o 534 miliard korun, příjmy veřejných rozpočtů se v roce 2024 zvýší oproti roku 2021 o 627 miliard korun a v roce 2025 o dalších 716 miliard korun. Nepřistupujte, prosím, na neférovou hru šéfa státní kasy, který se snaží vyvolat dojem, že státní rozpočet má pouze výdajovou stranu. Opravdu nemá.

Skutečně věřím a chci věřit tomu, že stále existuje vysoká šance, že většina z vás zkrátka tento pokus vlády vyřešit selhání dvou konkrétních ministrů protiústavním zákonem, navíc protlačeným v protiústavně vyhlášeném stavu legislativní nouze, který má ke všemu ještě obrat čtvrtinu obyvatelstva naší země o jejich zákonný finanční nárok, jednoznačně odmítne.

Vyzvala jsem vládu, aby tento návrh zákona stáhla, aby dovolila úřadům vyplatit seniorům to, na co mají ze zákona nárok. Vždyť tady už nejde jen o kritiku ze strany opozice, která by mohla vládní většinu nechat relativně chladnou, ale slyšíme kritické hlasy ze Senátu. Své pochybnosti před včerejškem veřejně deklaroval zvolený prezident Petr Pavel. Kriticky a zcela jasně se vyjádřil nejeden renomovaný ústavní právník, ale k tomu se dostanu posléze.

Není důvod narušovat důvěru v náš právní stát jen kvůli selhání dvou ministrů, potažmo premiéra. Stále je tady možnost tento návrh stáhnout, nepodpořit, červnovou valorizaci vyplatit podle zákona a jednat s opozicí, tedy s námi, o nastavení valorizačního mechanismu do budoucna. My jsme na to určitě připraveni. Sami dobře víte, že v opačném případě hrozí blamáž, za kterou ponese morální odpovědnost každý z vás. Přitom této blamáži můžeme zabránit teď a tady. Nenechte se, prosím, vmanipulovat do nekomfortní role jen proto, že si někdo nesplnil své domácí úkoly, protože jak sám přiznal, na ně prostě neměl kvůli svým osobním prioritám v zahraniční politice čas. Budu zcela konkrétní. Prvotní příčinou této zbytečné, nešťastné a ostudné situace není nic jiného než notorický odpor ministra financí Zbyňka Stanjury k reálným číslům, než tvrdohlavé odmítání započítání reálných a mandatorních výdajů státu do státního rozpočtu. Ano, pro ministra financí Zbyňka Stanjuru bylo mnohem důležitější mít v návrhu rozpočtu pěkné baťovské číslo 295 miliard deficitu než do něj odpovědně promítnout minimálně mandatorní výdaje státu, kam mimořádná zákonná valorizace penzí patří.

Věřím, že nikdo z vás si nedovede představit, že by si svůj rodinný rozpočet naplánoval bez započítání hypotéky, nájemného, platby za elektřinu nebo jiného z vašich povinných výdajů. Proč? Přece takový rozpočet by vám způsobil více škody než užitku a hned při první splátce byste zjistili, že bude lepší hodit ho do koše a začít počítat poctivě. Právě tohle se stalo ministru financí se státním rozpočtem, ačkoliv moc dobře věděl, že lednová inflace neklesne pod 5 %, tím pádem státu ze zákona vznikne povinnost mimořádné červnové valorizace důchodů. Do rozpočtu na ni nedal ani korunu. Na dotazy, jak tedy hodlá zákonné valorizaci dostát, odpovídal šéf státní kasy žargonem, že ty peníze prostě nějak najde. Jeho legendární odpověď novináři České televize na tiskové konferenci k pokladnímu plnění státního rozpočtu za rok 2022 je dnes již zaslouženým hitem internetu. Není pochyb, že ve skutečnosti už tehdy moc dobře věděl, že bude chtít společně s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou seniorům na jejich peníze sáhnout.

8. prosince 2022 vydala Národní rozpočtová rada stanovisko, ve kterém vládu upozorňovala, že k mimořádné valorizaci dojde, a v rozpočtu přesto na ni není ani koruna. Zároveň Národní rozpočtová rada varovala, že vzhledem k vysoké částce, kterou bude potřeba na mimořádnou valorizaci vynaložit, nelze rozumně předpokládat, že ji bude možné pokrýt z úspor v jiných položkách státního rozpočtu.

Od prosince vás upozorňuji na to, že kromě chybějících prostředků na mimořádnou valorizaci rozpočet Zbyňka Stanjury nepočítá s dalšími 31 miliardami na investice SFDI. 11. ledna jsem požádala o mimořádné zařazení bodu s názvem Rozpočtový chaos ministra Stanjury. Odůvodnila jsem ho tím, že skutečný schodek státního rozpočtu je zhruba o 100 miliard větší než prezentovaný PR marketingový rozpočet schválený vládou. 12. ledna jsem interpelovala premiéra Petra Fialu s prosbou o vysvětlení závažných nedostatků ve způsobu, jakým byl sestaven zákon o státním rozpočtu na rok 2023. Upozorňovala jsem na mimořádně alarmující stav, kdy Ministerstvo financí do zákona o státním rozpočtu zcela nepochopitelně nezapočítalo objektivní a zjevné výdaje za desítky miliard korun. V podobném duchu se vyjádřil i předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Ptala jsem se, zda nejdůležitější zákon, který určuje ekonomické a politické mantinely vlády, máme vnímat jako cár papíru, kde chybějící desítky miliard nestojí ministru financí za pozornost. Bohužel, už s odpovědí pana premiéra na tuto interpelaci bylo zcela zjevné, že si závažnost problémů buď vůbec neuvědomuje, nebo uvědomuje a záměrně předstírá, že problém neexistuje. Dnes vidíme, jak krátkozrakou a nezodpovědnou strategii zvolil.

Když jsme 17. ledna 2023 navrhovali vyslovení nedůvěry vládě, upozorňovala jsem vás zde u tohoto pultíku na účetní triky, které nemohou skončit jinak než blamáží. Jasně jsem ministrovi financí řekla, že se s jeho způsobem rozpočtování rozhodně nehodlám smířit a budu se mu věnovat na rozpočtovém výboru. Upozornila jsem, že zvažujeme i podání podnětu na NKÚ. Říkala jsem, a nyní si, prosím, tady ocituji svá slova, cituji: "Státní rozpočet není cár papíru, ale je to zákon roku. Není možné, aby tam, navíc už v lednu, neseděly desítky miliard. Takové falšování fiskálních výkazů by mohlo ve výsledku ohrozit legitimitu České republiky nejen u mezinárodních institucí, ale i pověst České republiky u našich věřitelů. Je to červená čára, kterou dosud žádný ministr financí nepřekročil, a já budu požadovat, aby tyto nesrovnalosti v rozsahu převyšujícím 150 miliard korun byly Poslanecké sněmovně vysvětleny. Nelze nečinně přihlížet, jak rozpočtový proces v rukou pětikoalice ztrácí svůj původní účel a opouští a upouští od zásady věrnosti a pravdivosti rozpočtu. Nezapomínejme, že státní rozpočet je přijat formou zákona a zákony musí být dodržovány." Konec mé tehdejší citace.

Ministra financí Zbyňka Stanjuru usvědčují všechny relevantní dokumenty Ministerstva financí z loňského roku z toho, že jeho úřad o mimořádné valorizaci věděl. Fiskální výhled z listopadu 2022 predikuje potřebu mimořádné valorizace ve výši 20 miliard korun, počítá s ní ve fiskální predikci i predikci strukturálních deficitů. Cituji z fiskálního výhledu schváleného poradou vedení Ministerstva financí, kde se na straně 7 píše, že "strukturální deficity v predikci a výhledu odhadujeme ve výši 3,3 % HDP pro rok 2023 s následným poklesem ke 3 procentům HDP v letech 2024 a 2025. Meziroční zhoršení v roce 2023 je dáno primárně další mimořádnou valorizací důchodů a diskrečními opatřeními na straně příjmů, zejména u daně z přidané hodnoty." To, dámy a pánové, znamená, že i mimořádná valorizace ve výši 20 miliard korun by podle výpočtů Ministerstva financí objektivně nevedla k žádným mimořádným hospodářským škodám, kterými má být ospravedlněn stav legislativní nouze, a považuji za symbolické, že zhruba stejnou částku, tedy 14 miliard ročně, mohla vláda do rozpočtu získat, kdyby trestuhodně nezrušila funkční nástroj k omezení nepřiznaných plateb, tedy elektronickou evidenci tržeb.

Ale pojďme dál. Z rozhovoru pro sobotní Právo by člověk mohl nabýt dojmu, že ministr financí snad chce začít tvrdit, že v rozpočtu s mimořádnou valorizací přece jenom počítal. Cituji: "Náš návrh současný počítá s výdaji přes 15 miliard." Takže to není žádná nula. Jsem ráda, že od této prokazatelně nepravdivé argumentace nakonec přece jen záhy upustil a v neděli v otázkách Václava Moravce již přiznal, že tuto položku do rozpočtu skutečně vůbec nezapočítal navzdory shodě všech ministerských expertů, že k valorizaci skutečně dojde. O to více překvapivé se může jevit jeho nedělní ujištění, že i v nynějším státním rozpočtu se peníze na valorizaci přijetí nepřijetí novely najdou. Myslím, že je to poměrně zásadní a definitivní argument pro všechny, kteří snad do neděle ještě věřili tomu, že pro stav legislativní nouze existuje nějaký obhajitelný důvod. Neexistuje! Jedinou skutečnou katastrofou, která by snad stav legislativní nouze mohla ospravedlnit, je neakceschopnost ekonomických ministrů této vlády. Proč mají být důchodci obráni o svůj zákonný nárok ministrem, který dosud nepředstavil jedinou relevantní rozpočtovou úsporu? Je příznačné, že je to právě ministr financí z ODS, který se do historie zapíše jako ministr, který za jeden rok zadlužil Českou republiku nejvíce ze všech ministrů v historii. Za dvanáct měsíců roku 2022 zvýšil dluh o 429 miliard, což je absolutně nejrychlejší tempo v historii země, číslo, které dokonce překonalo covidový rok 2020 s uzavřenou ekonomikou. Tato vláda za dvanáct měsíců dokázala zadlužit každého Čecha o 41 000 korun. Výmluvy na válku nebo vysoké ceny energií vážně neobstojí. My jsme předávali veřejné finance jako šesté nejlepší v EU, ministr financí Stanjura nás za jediný rok posunul na osmé místo. S těmito krizemi se přitom ale musely potýkat všechny země, my jsme nebyli žádnou výjimkou. Díky inflaci má přitom vláda k dispozici rekordní příjmy a záměrně o nich nemluví. Podle se snaží v důchodcích vyvolat pocit studu za to, že snad mají dostat to, co jim ze zákona náleží.

Dámy a pánové, snad nemusím připomínat, že jen v potravinách máme inflaci 25 %. Lidé, kteří topí elektřinou, platí z roku na rok, každý měsíc i více než dvojnásobek, před rokem 5 000 korun měsíčně, dnes 12 000 korun měsíčně. To je naprosto konkrétní případ seniorky z Ostravska. A to znamená jediné. Z toho bezostyšně vybíráte daně, a dokonce je chcete zvyšovat! Ministerstvo financí vybralo meziročně na daních o 137 miliard více jen do státního rozpočtu. Vybralo je od lidí, vybralo je od důchodců. Příjmy veřejných rozpočtů významně porostou i v následujících letech. Podle fiskálního výhledu, který jsem před chvílí citovala na jeho straně 10 o 280 miliard korun v roce 2023, o dalších 93 miliard v roce 2024 o dalších 89 miliard v roce 2025. A to samozřejmě vždy již oproti zvednuté základně, stejně jako u důchodů, kde zvednutím základny strašíte.

Takže prosím, každá strana má dvě mince, nejen Má dáti - Dal, ale i Dal. Nešetříte, jen na Ministerstvu financí se zvýšil počet úředníků za rok vaší vlády z 1 438 na 1 450. Počty úředníků rostou i na dalších ministerstvech nebo na Úřadu vlády. Vytváříte nové sekce, zřizujete armády politických poradců, máte desítky politických náměstků. Vytvořili jste nová ministerstva pro nic za nic. Práce ministra pro evropské záležitosti a jeho úřadu by mohla náležet přece premiérovi. Práce ministra pro legislativu a jeho úřadu by mohla náležet Ministerstvu spravedlnosti. Ministryně pro vědu, důležitá agenda, kterou za vlády Andreje Babiše úspěšně řídil přímo premiér. Neřešíte příjmy. Loni ministr financí nevyčerpal 54 miliard korun z EU. Zrušili jste EET, které přineslo 33 miliard korun a mohlo pomáhat dále. Nechali jste stovky miliard rekordních příjmů energetickým firmám, nevyužili jste předsednictví k tomu, abyste dotáhli zdanění velkých globálních společností. Neinvestujete, nepodporujete ekonomiku v růstu, a proto jsme jako jedni z mála v EU v recesi.

Je to logické, protože živnostníkům, kteří čelí nejrychlejšímu propadu tržeb v historii statistického úřadu, chcete zvyšovat odvody až o 60 %. Pokud neřešíte příjmovou stránku rozpočtu a děláte procyklickou politiku - co jiného je zvyšování daní, omezování investic a krácení valorizací - nemůžete se divit, že vám budou v budoucnu chybět peníze. Nepracujete poctivě, neřešíte systémové problémy. Pokud máte problém s valorizací, dávno jste měli přijít do Sněmovny. Dobře víte, že i důchodová reforma je téma, na kterém chceme dlouhodobě spolupracovat. Zatím ale z vaší strany ani náznak čehokoliv systémového.

Na čem ale spolupracovat nebudeme, je loupež za bílého dne. Současnou situaci způsobil přímo ministr financí, který se v Otázkách Václava Moravce v neděli dokonce přiznal, že na hospodářskou politiku neměl dosud čas. Neměl čas! Proč neměl čas? Je to jednoduché. Nejprve totiž se svými poradci půl roku počítali moje fotky na Instagramu, pak se sami jezdili půl roku fotit do Bruselu, kde neudělali vůbec nic. Nakonec dělali dva měsíce prezidentskou kampaň, kvůli které tady dnes, řekněme si to na rovinu, vlastně jsme, to je skutečná příčina stavu legislativní nouze. Moc dobře jste věděli, že důchodcům na peníze sáhnete, ale měli jste strach, že by tato podlost ovlivnila prezidentské volby. Tak jste čekali, až je vyhraje vámi preferovaný kandidát, a pak to na sílu proválcujete Sněmovnou ve stavu legislativní nouze.

Ale aby bylo prosím jasno, k valorizaci důchodů dochází proto, že vláda totálně podcenila boj s inflací, zaspala při zastropování cen u výrobců energií a tím nás vystavila nejvyššímu meziročnímu růstu cen elektřiny v EU. Nepřistoupila na návrh hnutí ANO dočasně snížit DPH na potraviny a tím dopustila jejich zdražení o více než 25 %. Těmi, koho se toto zdražování týká nejvíce, jsou právě senioři. Vždyť co senioři vnímají citlivěji než zdražování potravin a rostoucí náklady na bydlení? Ale ani jednomu utéct nemohou a obojí je hlavním důvodem, proč má Česko poslední více než rok rekordní inflaci. Z každé tisícikoruny, kterou senior utratí kvůli zdražování v potravinách, získává státní kasa nejméně 150 korun. Jak si dovolujete tvrdit, že senioři jsou vítězové inflace? Říkáte, že se senioři mají vzhledem k průměrné mzdě moc dobře, a proto do toho teď musíte sáhnout. Zoufalý argument! To krátkodobé vychýlení, kterého jsme svědky, vůbec není dáno růstem důchodů, ale poklesem reálných mezd. Důchodci reálně nijak nebohatnou. To, že ostatní lidé chudnou, je chyba této vlády. V horizontu dvou, tří let, kdy se inflace vrátí do normálu a mzdy začnou opět růst, se automaticky začne poměr opět vracet zpět ke 45 procentům.

Není potřeba žádných zásahů, nemusíte mít péči. Role vlády by se místo obírání důchodců měla soustředit na to, aby rostly průměrné mzdy, pokud tedy není politikou této vlády dělat vše proto, aby se pokles reálných mezd stal normou. Mohu vás ujistit, že vláda hnutí ANO to za normální stav, naše stínová vláda, nepovažuje.

Tvrdíte, že valorizační schéma zvýhodňuje vysokopříjmové důchodce. Když pominu, že žádné vysokopříjmové důchodce neznám, tak bych vás ráda upozornila na tabulku v návrhu vašeho hanebného zákona, která tento argument vyvrací víc než dokonale. Včera jsem ji tady ukazovala. Prostě v přímém přenosu sledujeme selhání hospodářské politiky státu. Vláda se pustila do borcení všech jistot, které v letech 2014 až 2021 prosadilo hnutí ANO. Stačí otevřít noviny nebo pustit televizi a nikdo nemůže zůstat na pochybách, že za vlády této pětikoalice si nemůže být jistý nikdo ničím, zejména majetkem a penězi.

Zatímco nás za vlády Petra Fialy drtí teď už třetí největší inflace v EU a reálné příjmy Čechů se propadají nejrychleji ze všech rozvinutých zemí na světě, tady ve stavu legislativní nouze řešíme plán na odrbání důchodců. Vadí vám výchovné. Vláda chce zvyšovat DPH na nejcitlivější položky, jako je teplo, voda a léky, dětská výživa nebo hromadná doprava. Živnostníkům, kteří čelí nejrychlejšímu propadu tržeb v historii statistického úřadu, chcete zvyšovat odvody. Připravuje se krácení rodičovského příspěvku, zdvojnásobení daně z nemovitých věcí.

Máme vzhledem ke kupní síle nejdražší elektřinu a plyn v EU, česká ekonomika je v recesi a pětikoalice se evidentně chystá zopakovat Nečasovu a Kalouskovu chybu a proškrtat nás do bídy, ještě větší bídy a ve výsledku jen do ještě větších dluhů.

My jsme ale tady a budeme připomínat, že cesta k vyrovnaným rozpočtům rozhodně nikde na světě nevede přes zadušení hospodářství. Hnutí ANO opakovaně dokázalo, že Česká republika může mít vyrovnané a přebytkové rozpočty bez daňové devastace ekonomiky země. Dokázali jsme to s výjimkou dvou let, které byly poznamenány totální covidovou uzávěrou ekonomiky. I když by to současná vláda nejraději vymazala lidem z paměti, znovu opakuji, že státní rozpočet byl za vlády hnutí ANO v letech 2016 až 2019 každý rok v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Receptem pro Českou republiku je pozvolný plán konsolidace, boj s daňovými úniky a podvody, kde se současná vláda trestuhodným zrušením EET připravila o desítky miliard korun, boj s korupcí. Receptem jsou prorůstové investice a efektivní využívání evropských peněz, kde, jak jsem již zmínila, ministr Stanjura naopak naprosto selhává a jen v loňském roce nezvládl vyčerpat neuvěřitelných 54 miliard peněz, které jsme už z českého národního rozpočtu předfinancovali. Je namístě zrušit nepotřebná ministerstva neviditelných a nic nedělajících ministrů, které ani nikdo nezná, přestat vytvářet nové sekce na ministerstvech, nové trafiky, nová místa politických náměstků a znovu začít šetřit na provozu státu. Hnutí ANO ví, jak na to, protože jsme každý rok na provozu státu dokázali ušetřit nejméně 5 %, a to i v době covidu. Nehodláme se smířit s tím, že po osmi letech vládnutí hnutí ANO, kdy jsme byli nejen fiskálně odpovědnou, ale i prosperující zemí prosperujících lidí, přišla vláda, která z nás z roku na rok udělala jedinou zemi v EU, která v poměru k HDP prohlubuje své zadlužení, která dusí svou ekonomiku a tím jen prohlubuje deficit, dluh i mezinárodní postavení České republiky.

Prosperující země chudých lidí? Taková cesta neexistuje, to je protimluv. Nebudeme přihlížet tomu, jak vláda opakuje učebnicové národohospodářské chyby, které v minulé krizi zruinovaly desítky tisíc domácností, způsobily masivní sociální nepokoje a krachy stovek a tisíců firem. Nepřipustíme loupež na důchodcích. Náš poslanecký klub už dokázal a dokáže, že je připraven na velmi dlouhé jednání. Nebojujeme jen za seniory, aby dostali to, co jim ze zákona náleží. Jsem přesvědčená, a znovu to tu opakuji, že my bojujeme i za právní stát. Jak chce koalice, aby lidé dodržovali zákony, když sama vláda ho teď dodržovat nechce a zpětně se ho snaží změnit tak, aby jim vyhovoval?

Jsme přesvědčeni, že změna valorizačního mechanismu v podobě, v jaké ho vláda předkládá, je protiústavní hned ve dvou ohledech. První protiústavnost spatřujeme v tom, že bere seniorům peníze, na které už jim vznikl zákonný nárok, a tedy i legitimní očekávání. Vláda chce sebrat důchodcům v průměru 7 000 jen tento rok. A druhá protiústavnost je ve způsobu tohoto projednávání. Vláda si nemůže svévolně vyhlašovat legislativní stav nouze, pokud pro něj nebyly naplněny podmínky. Obchází tím legislativní proces a nepřípustně krátí práva opozice. A samozřejmě platí, a znovu to tady opakuji, že jsme připraveni v případě násilného prosazení této novely podat ústavní stížnost.

Pokud na tomto nesmyslném návrhu bude vláda a koalice dále trvat, nezbývá nám nic jiného, než se tomu pokusit zabránit a využít - a už to využíváme - veškerých možností, které jako opozice máme. Opakovaně vyzývám vládu, aby tento návrh zákona stáhla, aby vyplatila seniorům to, na co už jim podle zákona vznikl nárok. Vždyť sám ministr Stanjura říká - teď zase - že v rozpočtu na to peníze jsou. Není to jen o kritice nás opozice, chápu, že to by koalici nechalo chladnou, ale ze Senátu se opět ozývají také kritické hlasy. Zvolený prezident Petr Pavel, znovu opakuji, řekl veřejně, je to pár dní, že má o tomto zákoně pochybnosti, a veřejně se vyjádřila i celá řada ústavních právníků. Koalice v tom prostě zůstává sama. Tlačí ten svůj návrh buldozerem, ale celé to může skončit těžko napravitelnou důvěrou v celý náš právní stát.

Stáhněte ten návrh, červnovou valorizaci vyplaťte podle zákona a pojďte s námi jednat o tom, jak valorizační mechanismus nastavit do budoucna. Jsme na to připraveni. Opakuji to tady znova - jsme na to připraveni.

A ještě musím vzpomenout jednu věc. To, že tu jednáme a budeme jednat druhou noc, a možná i některé další noci, to je pouze zodpovědností koalice. V předchozím volebním období byly také obstrukce časté z vaší strany, ze strany těch, kteří jste tehdy byly v opozici, jen EET se schvalovalo téměř rok. Volby do mediálních rad opozice zablokovala úplně, obvyklé byly desetihodinové pauzy pěti opozičních klubů. Sama si pamatuji, když samotné závěrečné hlasování o EET zabralo dva celé jednací dny a Zbyněk Stanjura tu načítal nějakých možná 800 pozměňovacích návrhů. Vždy jsme ale respektovali, že jednací den má začátek a konec. To současná koalice respektovat nechce, protože jí nezáleží na tom, že opětně je tady porušován zákoník práce vůči zaměstnancům.

V závěru chci říci, že si nestěžuji, beru to tak, jak to je, protože lidé nás sem zvolili, abychom za ně bojovali, my to chápeme jako veřejnou službu a dělat to budeme. Jenom vás upozorňuji, že vám se tento hazard velice, velice vrátí. Děkuji vám. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Klára Dostálová: Také děkuji a další s přednostním právem je přihlášen pan předseda Andrej Babiš. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Andrej Babiš: Dobrý večer, paní je vyděšená (Reaguje na údiv stenografky nad tlustým štosem papírů v několika deskách, které si přinesl na řečnický pultík.), já nemám projev - vážená paní předsedající, vážení spoluobčané, vážení důchodci, vážení kolegové, mám plno papírů, plno podkladů - já nemám takový krátký projev, jako měla Alenka, která vlastně řekla ty nejdůležitější věci, protože je to skutečně neuvěřitelné. Neuvěřitelné, že této vládě stojí za to, mít takovou ostudu za směšné peníze, a pan Stanjura je má, 19 miliard. Je to 0,85 % z výdajů státního rozpočtu v tomto roce. Vůbec tomu nerozumím.

Já jsem vyzval pana premiéra, aby, když vždycky mluvil o rozdělování společnosti a po prvním kole prezidentské volby řekl, že těch 1 950 000 hlasů, které jsem dostal, jsou populistické a nedemokratické, a vždy nás obviňoval z toho, že rozdělujeme společnost - já jsem nikdy nechtěl rozdělovat společnost. Když někdo rozděloval společnost, tak to byla vybraná média, provládní média. Ta vyhrála volby této pětikoalici i vyhrála prezidentské volby. Dneska jsme se dozvěděli od symbolu korupce a ten, který tady nadělal dluhy za 690 miliard, a dělal ty kšefty elegantně na rozdíl od toho premiéra, který tam byl, že pan premiér je stejný populista jako já. No není, pan premiér není populista.

Znovu přečtu, protože všichni mluví, že slovo populismus je takové nějaké špatné slovo, ale já vám to přečtu znovu: "Populismus, z latinského výrazu populus - lid nebo francouzsky le peuple, je politický přístup spočívající ve snaze oslovit běžného člověka, který se domnívá, že vládnoucí skupiny nehájí či přehlíží jeho zájmy." A to je přesně ono. Takže já jsem hrdý populista, už jsem to jednou řekl, a já znovu vyzývám pana premiéra, aby se nad tím zamyslel, jestli mu skutečně stojí za to, když vláda na to má peníze, a pan ministr Stanjura, i když má nějaký velký deficit, ale bude mít příjmy stovky miliard, stovky miliard! Jenom v roce 2023 bude mít navíc asi 340 miliard, a to samozřejmě nejenom příjmy samozřejmě hlavně z inflace a z navyšování daní, ale z odvodů sociálního pojištění. Navýšení 2023/2022 je tam 40 miliard navíc.

Takže ještě jednou, pane premiére: já jsem slyšel v zákulisí, že tedy v pátek nás převálcujete, abyste měli hezký víkend a abyste pokazili víkend našim důchodcům, protože je vám líto jim dát směšných - ono je to pro ně dost peněz - 7 000 korun, sedm měsíců, a příští rok je to samozřejmě 1 000 korun měsíčně, zase 12 000. Vy nemáte 19 miliard? Samozřejmě, že máte.

Paní Schillerová vám tady vyčíslila příjmy, protože vy vlastně o příjmech vůbec nemluvíte, respektive je tajíte. Vy tajíte ty příjmy, nebo je likvidujete, jako EET jste zlikvidovali, protože to je ta vaše mantra. Všechno, co my jsme tady prosadili, tak vy likvidujete. Takže já jsem se bavil s jedním novinářem a ten říkal: Taková zkratka: ODS vždycky navyšovala daně a kašlala na důchodce. Pane premiére, teď to můžete vyvrátit. Vy jste se stal předsedou ODS, myslím, 18. ledna 2014 a vaši předchůdci v roce 2010 dali důchodcům nulu, velkou nulu. Já mám tady nějaký graf. A zanechali jste nám tam 45 korun v roce 2014, rozpočet, který jsme zdědili, s tím symbolem korupce. Vy jste tady bačovali do roku 2013.

Považuji za absolutně skandální, když někdo mluví o škodě. Co to je? Naši důchodci jsou pro vás škoda? Já tady mám minimálně na hodinu, můžu vám vyprávět o vaší historii, o zničení českých bank, o kuponce, o LTO a další tahle zvěrstva, a pokud bude čas, tak vám to i přečtu.

Takže, pane premiére, ještě jednou, prosím vás, máte šanci teď, pokud jste premiér, a pokud tedy neřídí vládu pan ministr financí Stanjura, on tak vypadal za nás. Já jsem s ministry spolupracoval a říkali jsme paní Schillerové, že zkrátka ty peníze musí najít, aby se investovalo. Vy tady mluvíte o mezigeneračním problému. A ta mladá generace jak si má koupit byt? Kdo tady ničí tuhle ekonomiku? Samozřejmě tato vláda, ale hlavně Česká národní banka - k tomu se ještě dostanu. Ty její predikce, ani jedna nevyšla, ani jedna. Mně něco vyšlo: že banky mají minulý rok obrovský zisk a samozřejmě tento rok už daně platit nebudou, takže ten váš windfall tax, pane Stanjuro, je úplně nanic, protože samozřejmě to zaplatí jenom ČEZ. Ten zacáluje 150 miliard, ale k tomu mám velkou přednášku. Paní předsedkyně Pekarová řekla, že nic nenavrhujeme, tak já vám dneska navrhnu, jak srazit inflaci, protože v tom je ten problém, v té inflaci.

Ještě jednou, pane premiére, prosím vás, pokud nás chcete převálcovat, jak to slyším, v pátek, skutečně můžete tady poprvé ukázat, že jste premiér, že těm důchodcům to dáte, to je obrovská šance, obrovská šance. A já bych chtěl ubezpečit naše důchodce, že my budeme bojovat dál, i když ten pátek asi budou spěchat, kvazi nová totalita, která nám nedovolí téměř nic. Mimochodem, my jsme od vzniku této vlády, vy jste s námi nikdy nemluvili. Pan premiér se mnou nikdy nemluvil. Já jsem chodil tady do jeho kanceláře, třikrát jsem tam byl tajně, novináři to nevěděli, normálně jsme diskutovali. A kolikrát vy jste nás oslovili? Dvakrát Ukrajina, jasně, Ukrajina. Potom ten supertunel symbolu korupce a jeho kámoše Šťávy, to nás pan Stanjura zavolal, že možná prohrajeme arbitráž, ano, 15 miliard. To je ta škoda, to jsou ty škody vaše, 600 miliard solární tunel.

Mluvit o škodě a důchodcích, to je fakt skandální. Takže pane premiére, ještě jednou vás prosím, nikdy jste s námi nemluvil, pan Jurečka tady vystupuje, že chce s námi diskutovat - no tak fajn. Tak to stáhněte a bavme se o tom, vždyť máte stovky miliard výnosů.

Gratuluji k třetímu místu k inflaci - 19,1, neuvěřitelné, protože vy vlastně jste nepochopili to, že to, co se děje, ta inflace, tak za to můžete vy, protože jste ji nesrazili. My jsme to udělali v listopadu a v prosinci 2021 jsme srazili DPH na teplo, elektřinu, topení a plyn z 21 % na 0. Tím jsme... byla negativní inflace v listopadu, v prosinci a srazili jsme to na 5,3. Tehdy ODS a SPOLU si dávali plakát Babišova drahota a všechno. A teď, kdyby nebyla ta inflace, kdybyste ji srazili, jak to udělal Macron, a o tom to je, o zastropování elektřiny u výrobce, k tomu se dostanu, tak byste to měli jako ve Španělsku, 4,5 %, Macron má 7 a my máme 19. Ale vám to vyhovuje, protože vy zkrátka kasírujete stovky miliard navíc, a veřejné rozpočty, neuvěřitelné, že jsou tam očekávané - ale to je všechno z makropredikce Ministerstva financí - obrovské příjmy z daní.

Takže v tom to je a já vám se budu snažit dneska vysvětlit, jak se to dá udělat, když už tedy jste nadělali ty hospodářské škody a všechno jste rozprodali - vždyť nám už nic nepatří. 70 % ČEZu, ne? Každý se diví, že cukr je drahý. Proč je cukr drahý? To nám lidé z Evropské unie, když jsme se tak těšili, pamatuji se, jak Teplý se těšil, že první řetězec přijde (Se smíchem.) a všichni slavili - tak jak jsme to vyjednali? Že tu zůstalo sedm cukrovarů, z toho jsou samé francouzské a rakouské a dva jsou naše. Když je sedm výrobců, samozřejmě podle toho to vypadá, ale tady údajně to není ani o nich. Takže to jsou všechno ty škody, to jsou ty škody.

Pane premiére, já chápu, že mě nemáte rád. Já jsem důchodce pracující, přesně tak, jak si to přejete (Se smíchem.), že budeme chodit v šedesáti osmi, takže už vlastně mám zpoždění. Ale mohli jste (nesrozumitelné) ty důchodce, když tedy vaši předchůdci dali nulu. Chápu, že jste osmkrát se mnou prohrál volby, tak to je, od roku 2014. ODS s hnutím ANO osmkrát prohrála volby, i když samozřejmě pro vládní média stále něco vykládají jiného.

A já chápu, že se vám nechce, protože důchodci pro nás byli vždycky priorita, i když jsme byli menšinová vláda, i když jsme byli se sociální demokracií, tak to byla priorita. A samozřejmě teď argumentujete tím, že se navýšily důchody. Ano, ale to není váš zákon. Vy to musíte udělat, a kdybyste to samozřejmě to chtěli, takhle a mohli, tak byste to nikdy neudělali, protože vy vlastně říkáte, poměr důchody - mzdy že je špatný, že se vyvinul nějak, nevím, 48, 49 %. No ale to řešení je jednoduché. Přidejte lidem platy, vyrovnáte ten poměr a máte to doma. Vy jste totiž nepochopili základ, že když je krize, tak samozřejmě z krize je potřeba se proinvestovat.

Dneska byla vláda - k tomu se dostanu. To je zajímavé, že ono to vypadá, že hlavní premiér je paní Černochová, která si dneska na vládě vlastně vykřičela asi 2 % HDP už v roce 2024. Neuvěřitelný nárůst, ze 111 miliard na 151 miliard, 40+. Nevím, kam spěcháte. Já jsem strašně zvědavý, jestli to utratíte, jestli to není všechno na zálohách, jestli to skutečně i nakoupíte a že to přijde. Ale zase jste zapomněli na ty důchodce. Já chápu, že válka, ano, média stále válka, válka, válka. Když jsem mluvil o míru, všichni nadávali a křičeli, že jsem strašil děti. Samozřejmě nesmysl, každý mluví stále o válce. Tak snad už se stane i to, že někdo začne - a už jsou tam signály - že budou jednat o tom, aby ta, aby tolik válka nebyla. Ale samozřejmě, pokud mám na armádu, já to podporuji, když 2 % se původně slibovaly v roce 2025 a teď už je to 2024.

Já bych chtěl říct, že i když asi to prohrajeme, protože jsme to dneska viděli, jak se k nám koalice chová a nemluví s námi, nemluví. Pan premiér nemluví zkrátka, nemluví. A to jsem jmenoval, dvakrát Ukrajina, jedenkrát Diag Human, ale to byl jen pan Stanjura, jinak s námi nemluví. Nevím, jestli s paní Schillerovou mluví, ale moc asi ne, a pan premiér vůbec.

Takže já bych chtěl říct našim důchodcům, že my budeme bojovat dál. Tady je velice dobrý signál od pana senátora Canova, který říká: "Pro vládní návrh ruku nezvednu. Vidím dvě protiústavnosti, jde o legislativní nouzi a retroaktivitu." Takže to je dobrá zpráva. Tady říká pan senátor, že pan Stanjura se ještě v srpnu chlubil tím, jak máme - ODS - právě tento vzorec, který má limit inflace 5 %. Já tomu nerozumím, tolik expertů v televizi. Vážení občané, kdybyste viděli všichni ty lidi, co tam vystupují, ty zázračné různé ekonomky - musíte se vždycky zeptat, kdo to je a kdo je platí. Tady ministr jsem viděl, to byl asi ministr školství, ne, co tu seděl, já ho moc neznám, ale vím, že jeho poradkyně je nějaká paní ekonomka světová, která blábolí o nějaké koncentraci výroby potravin. Tak jenom pro vaši informaci, nebo pro její informaci, soběstačnost v prasatech vypadá, že budeme mít jenom 20 až 25 %, takže prase bude vzácné. To jen tak jsem odbočil.

Takže tady pan senátor říká, že sice obstrukce jsou zbytečné, ale Senát se vždy chlubil tím, že je strážcem ústavnosti. A říká, chci, aby jím byl vždy. Takže doufejme. Ale tak samozřejmě, určitě po stranické lince to zase dopadne jak obvykle. A asi čekáme, že i ten Senát to schválí.

My samozřejmě tady to zdržujeme. Mě se před chvílí ptali na Primě, jestli zdržujeme. Samozřejmě zdržujeme. Pokud to nebude 22. března ve Sbírce zákonů, zkrátka zachráníme, jestli jsem to dobře pochopil, našim důchodcům 7 000 korun tento rok a samozřejmě budeme bojovat dál. Takže znovu opakuju, že to nevzdáváme, uvidíme, co Senát. A potom přijde na řadu pan prezident. Pan prezident sliboval, že bude prezidentem všech, a hned se vybral do krajů, kde jsme my vyhráli - Karlovarský kraj, Ústecký kraj, asi ještě půjde do Moravskoslezského, kde jsme mimochodem vyřídili 45 miliard evropských fondů - tak to je fantastická šance pro pana prezidenta, protože pokud on si vezme čtrnáct dní a dá veto v poslední den, tak je to v suchu. Potom už nemusíme chodit demonstrovat před Ústavní soud, který je, jak se pan předseda vyjádřil. Žijeme v zemi, kde předseda Ústavního soudu mluví o agrofertizaci. Neuvěřitelné! Takže já chci jenom říct našim důchodcům, že bojujeme dál, a potom asi tedy v pátek, když to tak je naplánováno, nás tady zaříznou, tak já už teď vyzývám příštího pana prezidenta, pana Petra Pavla, aby odložil rozhodnutí 10. března, pokud samozřejmě to není veto. Ale my si myslíme, že bychom měli, jak paní Schillerová, a myslím, že si toho naše hnutí cení, že pan prezident pozval paní Schillerovou a pana Havlíčka, aby zjistil jejich názor. Taky asi má o tom pochybnosti. Takže tady je obrovská pro něj šance ukázat, že zkrátka když to vezmeme tak, jak píšou v médiích, že důchodci volí hlavně hnutí ANO, tak by mohl udělat tenhle krok, který je logický, který je normální, který se dá zdůvodnit, protože to je obrovská ostuda - to, co dneska tady bylo. To je neuvěřitelné, podělaných 19 miliard. Drobné, drobné pro vládu, drobné. Tak by pan prezident mohl dát to veto a potom už by se to nestihlo. Tak uvidíme. Pan prezident to má na pět let, víte, jak to je. Když jste zvolený, my to známe v hnutí, že často v komunále někoho zvolí a potom ten člověk zjistí, že vlastně on zakládal to hnutí a že on vyhrál ty volby. Myslím, že kolegové vědí, o čem mluvím. Takže pan prezident tam je pět let, prezident tam pět let teď bude. Možná se tak rozhodne a bude to pozitivní. Já bych byl rád, kdyby s tím počkal, protože si myslím, že je to neuvěřitelné.

Vůbec tomu nerozumím, proč vláda, která vlastně tady za nevím kolik - 430 dní? - nebyla schopna ani předstoupit před občany a složit nějaké účty, tak proč to dělá? Nevím. Já mám pocit, a já už jsem to tu říkal, že panu premiérovi radí stejní lidi - tak to vypadá - jak radili Sobotkovi a Chovancovi. No, tak nevím. Asi má pocit, že mu radí dobře. To, že je to nestandardní legislativní proces, to je jasné. Že se taková valorizace nemá vztahovat na stav legislativní nouze, taky jasné.

A já bych jenom chtěl říct panu premiérovi, pokud úplně neví, kdo jsou důchodci - ale snad to ví, že je to skupina obyvatel, která se postarala o minimálně dvě generace občanů naší země. Vychovala ku prospěchu státu pracující a přispívající generace do systému, který nebyl za minulých vlád moc podporován. Jsou to právě oni, kdo si zaslouží, aby se na ně hledělo s respektem a vůlí ve snaze pomoci této skupině obyvatel a stále začleňovat do společnosti (nesrozumitelné). Takže ano, důchodci vybudovali naši zemi, myslím, že toho udělali strašně moc a my jsme je vždycky podporovali. V našem programovém prohlášení vlády to bylo na prvním místě.

Bohužel, tato vláda, protože hned, jak nastoupila, byla posedlá zničit a zrušit všechno, co my jsme udělali, hned 1. dubna 2022, tam ještě ani nebyli pořádně, a už zdražili jízdenky pro důchodce i pro děti a studenty. Zase směšných 1,9 miliardy korun. Takže zatím je to protidůchodcovská vláda, i když samozřejmě tady odznělo dneska, a pan kolega Fiala o tom mluvil, že spotřební koš důchodců, že ta inflace je vyšší u důchodců než u normálních rodin.

Tady se stále straší s tím, že příští generace a jak to bude a jestli budou peníze, nebudou peníze. Já nevím, kdo to panu premiérovi radí. Ten provládní Seznam... Nejdřív tam byl titulek: "Neumíme najít bezbolestné řešení," říká pan premiér dneska na Seznamu 8.02. Potom se jim to asi nezdálo, tak to vylepšili: "Fiala o důchodech. Čeká nás náraz do zdi. Musíme ho vybrat. Inflace rekordní" a tak dále. Přitom to řešení je úplně jednoduché, úplně jednoduché, zvrátit inflaci. Ale oni to nechtějí. Oni chtějí ty peníze - i od důchodců. O tom to je. A samozřejmě kombinace ČNB - tato vláda, to je skutečně absolutní katastrofa.

A pan premiér ještě - kdy to bylo? - 11. listopadu loňského roku v rozhovoru pro Blesk řekl, že ani odchod do důchodu se nebude měnit, že chce dělat solidní důchodovou reformu a že valorizace penzí je nastavena podle zákona, takže vlastně nic s tím nebude dělat. A všechno se změnilo. Všechno se změnilo a na to už zapomněl.

Teď mám tady takový hezký komentář od jednoho novináře k tomu, co se vlastně děje v naší zemi: "Politiku v Česku můžete chápat i provádět celkem prostě a jednoduše. Především je třeba mít jasno. Všichni, kdo kritizují koalici, jsou dezoláti, balíci, případně Putinovi agenti." Ti ostatní - uvědomělí občané - jsou s vládou spokojeni a přijímají vysvětlení, která poskytne třeba šéfka Sněmovny Markéta Pekarová. Když v covidu vyhlašovala Babišova vláda stav legislativní nouze, bylo to na hraně zákonnosti. Když jej vyhlašuje ona, je to v pořádku. A že v covidu umíraly desítky lidí denně? Ano, to jste nám vždycky vyčetli. A nechci o tom mluvit, kolik bohužel zemřelo za covidu od 17. prosince 2021, ale taky je jich bohužel několik tisíc. Takže o tom to je. A paní Pekarová říká, že jsme žháři, kteří požár založili. Nevím tedy jaký. My jsme končili se zadlužením státního dluhu koncem 2019 29 % vůči HDP, a vykazuje se to v procentech vůči HDP, ne jak se snaží někteří provládní novináři tam vykládat, že se to vykazuje jinak. Potom přišel covid a my jsme museli podržet ekonomiku. My jsme dali 370 miliard živnostníkům kvůli zaměstnanosti.

Pan premiér teď v jednom rozhovoru byl překvapený, že stát nemá evidenci. No, já jsem byl taky překvapený, nemá. Nemá, bohužel. My jsme se nemohli dívat, která hospoda odvádí, platí a která neplatí. Pokud se to této vládě povede, tak to bude skvělé.

Potom tady pokračuje ten pan novinář, že jsme zrušili superhrubou mzdu. Jasně, o tom se dneska můžu znovu tady bavit a znovu zopakovat, že zrušení superhrubé mzdy zkrátka nezpůsobilo inflaci, je to pitomost. A znovu vám dokážu, že úspory obyvatelstva za naší vlády do konce roku 2021 stouply o 903 miliard. Ale oni stále v médiích opakují ten nesmysl, že tím, že jsme dali peníze důchodcům a snížili daně, že jsme způsobili inflaci. Totální kravina. To jsou jenom teoretici, kteří v životě nezaměstnávali nikoho, kteří vůbec nevědí, jak funguje svět. Stále tohle opakují a já myslím, že větší důkaz už není, že zkrátka dávat lidem peníze neznamená způsobovat inflaci. Ta inflace je úplně jinde a já se k tomu ještě dostanu.

Tady pokračujete novinář: "Když politiku umíte jako paní Pekarová, nebojíte se ničeho, ani toho, že vaše kroky mohou být protiústavní." Paní Pekarová spoléhá na fakt, že předseda Ústavního soudu Rychetský je předním exponentem politiky antibabiš, a tedy vládě nepřeloží stéblo na její cestě k pokroku.

Připadá vám počínání například ministra práce Jurečky chaotické? Ano. Vyplácení dávek vázne i několik měsíců, ale ministr to řeší. Vyhodil šéfa Úřadu práce a hodlá si posvítit na ty, kteří dávky čerpají neoprávněně. Tak to má být, na chudé má být přísnost, beztak jsou to většinou dezoláti.

Paní Pekarová je možná upřímnější než pan premiér Fiala, když nahlas říká, že důchodovou reformu bude koalice prosazovat také silou a bez dohody. Jsem na to zvědav. My jsme měli tolik těch důchodových komisí a vždycky je jednoduché vyřešit ten výdaj, ale s příjmem je potom problém, protože samozřejmě potom se začínáme bavit o daních, a skončilo to jak předsedkyně Nerudová s Maláčovou - bezvýsledně. A já vám držím palce, pokud se vám to povede do konce roku 2023, tak to by byl skutečně zázrak, ale možná se mýlím.

Takže ano, tato politika, to válcování a žádná debata, je možná, obsadíte-li obě parlamentní komory, funkci prezidenta a máte-li za zády většinu médií, včetně veřejnoprávních hlavně. Má to jediný háček, tato politika nepočítá s možností svobodných voleb.

Takže to je jenom na okraj toho, co se tady dnes stalo, a já myslím, že je skutečně neuvěřitelné, jak ostentativně vláda na tom trvá, a já fakt nechápu pana premiéra. Mohl být slavný, mohl ukázat, že je to skutečný premiér, že není tam jenom do počtu, že on je premiér, a ne pan ministr Stanjura, o to víc, když tedy na to má peníze, a to jsou směšné peníze. Takže pokud je někomu líto, že naši důchodci by dostali o 7 000 navíc...

Mimochodem, já jsem tady předložil jako poslanec jednorázovou výplatu všem důchodcům 6 000, to jsem předložil už 3. června 2022, tak je to skutečně neuvěřitelné. Pan ministr Jurečka se tady chlubil, jak KDU přispělo k tomu výchovnému. No, já bych mu jenom řekl, že tehdy hlasovalo jenom 6 hlasů za KDU-ČSL. Je pravda, že hlasovali, ale byla to samozřejmě zásluha našich poslanců, z ČSSD, SPD hlasovala pro, KSČM, a všichni z pětikoalice až na KDU hlasovali proti. A doufejme, že pan Jurečka, když tehdy hlasovali, teď nedovolí, aby to těm matkám, které vychovaly děti, vzali.

Takže pro ty důchodce tato vláda dělá co? Bere jim peníze. Nejsou léky. Pan ministr zdravotnictví stále říká, že přijde něco - nejenom pro děti, ale ani pro důchodce nejsou léky, ale že údajně budou. A vzali jim tu slevu. Takže to je celé k tomu, jak se tato vláda chová k důchodcům.

Znovu opakuji, my uděláme všechno pro to. Já jsem už vzpomínal v médiích, že my jsme ještě nikdy neorganizovali žádné demonstrace. Já jsem se žádné demonstrace nikdy ani nezúčastnil, vždycky organizovali proti nám. Kolegové z hnutí ANO vědí, jak je to u nás, že si dáme inzerát a jedeme, otevřeme obytňák a v Ostravě je 1 200 lidí. A my nevíme, kdo tam je, to není, jak tady to bylo organizované, že jsou tam členové. A bylo by dobré, kdyby si to pan premiér Fiala zkusil někdy, nechť si dá inzerát a nechť tam jede, kdo tam přijde... My samozřejmě jsme nikdy neměli co skrývat a vždycky jsme s lidmi mluvili, vždycky jsme zdůvodňovali a vždycky jsme odpovídali na otázky.

A teď pojďme k tomu hlavnímu a to je inflace. Už jsem o tom mluvil. Inflaci jsme minulý rok srazili snížením DPH a problém inflace je samozřejmě v elektřině, nic jiného to není, jen elektřina. Dneska dochází k přesunu stovek miliard od všech, od občanů, živnostníků, od firem ve prospěch malého počtu výrobců elektřiny, malinkého, možná tři skupiny jsou tam, a to jsou stovky miliard. A jak je to jednoduché vyřešit! Macron to vyřešil, že zastropoval elektřinu na 46 euro. 18. února 2022 jsem tady vystoupil a vyzval pana Síkelu, aby zastropoval megawattu na 1 500 korunách tak, jak to mají Slováci, myslím, že mají 65 euro a stále to tak mají. A už je to rok a neudělali vůbec nic. Takže podívejme se na to.

A teď je zajímavé, že média už necitují, protože samozřejmě pan Stanjura, pan ministr řekne: Inflace není můj problém. No, v podstatě má pravdu, akorát že ČNB je úplně mimo. ČNB zničila tady hypotéky. Mluvíme o nějakém mezigeneračním problému. Ano, samozřejmě, tady je problém, a teď jsem o tom mluvil v jenom videu, že zaměstnanec státní policie, který si musí přivydělávat na šalině u vás, aby měl příjem 55 000, bydlí v nájmu, má 11 000, 1+kk nebo jak se to jmenuje, byt v Brně stojí 6 milionů a banka chce 20 %. A kde on vezme milion? A v Praze je to ještě horší. Takže ČNB totálně zničila hypotéky, vzala naději mladým lidem, aby si koupili byt. Samozřejmě já nevím, jak oni počítají nebo co očekávají - že klesnou byty na půlku? A kdo bude kupovat, ty byty? No bohatí, ti je kupují a stále je kupují, a cizinci, a potom je pronajímají. ČNB je úplně mimo, úplně mimo.

A ty kecy, prosím vás, o Michlovi - Michl byl můj poradce do května 2017, když mě vyhodil Sobotka. Neměl jsem na to nejmenší vliv.

A já říkám, že jsem čekal, že to sníží. Naše firmy exportují 80 % do Evropské unie, tak kolik je tam úrok - 2,5 až 3 % podle maturity, bondu, a u nás je 7. Jak mají platit ty hypotéky? A co tedy ti lidi, anebo co ty firmy, které nemají možnost si vzít úvěr v euro? Pan guvernér se divil, že firmy jdou z koruny do euro. Logicky, kdo by nešel, ne? Když můžu, tak si půjčuju v euro, když mám koruny, tak si je uložím na koruny, a výsledek toho je jaký? No 23,50 - ano, nejsilnější koruna. Ale my jsme proexportní ekonomika, takže my vlastně, oni poškozují exportéry, zvýhodňují zahraniční dodavatele, dovozce, kteří dovážejí samozřejmě za silnou korunu a dělají konkurenci našim českým firmám, které, když jsou založené na české surovině a nevyvážejí, dělají tady, tak je to problém. Takže to je výsledek a výsledek je to, že příznivců eurozóny je stále víc, protože když Řecko, které má zadlužení 208 % a mají tam úvěry za 2,5, za 3, tak to přestává mít logiku. A kdo z toho profituje? Samozřejmě naše banky.

Windfall tax, to se také - pan ministr financí tady není - to se také nepovedlo, protože banky samozřejmě vykážou zisk. Minulý rok mají obrovský nárůst, tento rok samozřejmě už to bude jiné a zaplatí to ČEZ.

Takže co se tady děje? Znovu opakuji, je lež říkat, že když jsme dali lidem peníze snižováním daní, navyšováním platů - ano, navyšovali, samozřejmě hasiči, policisté, armáda, všichni, učitelé, my jsme splnili těch 48 000. Někdo si tady vymyslel a nakrmil pana premiéra, vládu a všechny politiky z pětikoalice, že to, že jsme jim dali peníze, jsme způsobili inflaci. Taková pitomost neuvěřitelná! Takže prosím vás, od 31. 12. 2017, když byl stav úspor obyvatel České republiky 2 424 miliard, koncem roku 2021 to bylo 3 327 miliard, přírůstek celkem za naší vlády 903 miliard, tak ať mi někdo vysvětlí, jak jsme mohli udělat inflaci? A z čeho byla ta inflace? No z čeho? Ne, z čeho? Emisní povolenky? Ano, ti, kteří vyrábějí elektřinu z uhlí a vyrobí to stejně jako v ČEZ za 500 korun, který to vyrábí z jádra v Dukovanech nebo v Temelínu, mají to odepsané, ten musí započítat emisní povolenky. Pan premiér mě kritizoval před volbami, že jsem neschopný. No, já jsem tam psal dopisy, dělal jsem maximum pro to - on to taky neprosadil a je to velký problém. Já jsem to chtěl zastropovat na 30 eur v září 2021, ale zkrátka některé členské země to nechtějí.

Takže jak chcete bojovat proti - ropný kartel, šejkové, výrobci ropy se domluví někde, v Dubaji, a co ČNB s tím chce dělat? Je pravda, že silná koruna to může zlevnit, to je pravda, ale nemáte na to vliv. Lipská burza? No samozřejmě, pokud se stanovují ceny elektřiny na základě cen plynu, a teď je zase jiná situace, tak potom to stojí, kolik to stojí.

Takže celé to řešení je v inflaci. Kdybychom neměli třetí nejvyšší inflaci v Evropě - bronzová medaile, 19,1 - tak samozřejmě příští rok 2024 a církevní restituce, které tady byly schvalovány paní Němcovou velice podivně, ještě tam byl nějaký stíhaný poslanec a vlastně to bylo předražené, to si všechno pamatujete, tak ony mají inflační doložku. A víte, kolik to bude stát rozpočet 2024? 8 miliard. A proč pan Stanjura nenavrhne snížení inflace, těch 8 miliard, proč to navrhuje jenom u důchodců? A samozřejmě, kdyby byla inflace dolů, naši důchodci nemusí tolik platit za všechno a nebylo by to předražené. Takže za leden 2023 Česká republika - inflace 19,1. Španělsko 5,9, Lucembursko 5,8 a Francie má 7. Takže v tom to je a panu ministru financí to vyhovuje, protože zkrátka má na cestě obrovské peníze.

A pojďme si teď říct, jaký je ten lék. Já už jsem o tom mluvil x-krát.

A ještě k té inflaci, abych nezapomněl. V lednu, ano? Takže co říká Český statistický úřad? "Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu oproti prosinci o 6 % a meziročně o 17,5, v rámci EU je to 19,1." Tam je jiný mechanismus ohledně bydlení, je tam nějaký vliv. "Tento růst byl významně ovlivněn ukončením úsporného tarifu pro domácnosti ve formě příspěvku na energie - to vláda slíbila, ale po půl roku z toho odešla - "ceny elektřiny meziročně vzrostly o 36,4 %" - takže toto je ono, to je ta inflace, 36,4 % - "zemního plynu o 87 % a vodného o 16,3 % a stočného o 30,3 % a teplé vody o 44,7 %." Takže to říká Český statistický úřad. Takže je to samozřejmě o té inflaci v energiích a my jsme to řešili, já už jsem o tom mluvil v listopadu a v prosinci 2021, a tato vláda to nechce řešit. Přitom je to jednoduché.

Já bych tady mohl mluvit dva dny o tom, co jsme si tady zažili s ODS a s ČSSD od vzniku samostatné republiky do konce oposmlouvy, a jediné, co nám zůstalo, je ČEZ. Takže teď bych chtěl tady informovat - a doufejme, že pan premiér možná, a to je hlavně problém ministra financí, který to má pod palcem, je tam nějaká dozorčí rada, já jsem jenom slyšel, že se tam pětikoalice neumí domluvit, protože tam jsou nějaké divoké nominace, a panu ministrovi se ani nedivím, když jsem slyšel ty jména - a ČEZ se topí v zisku. Letos odvede státu z daní, odvodů a dividendy přes 100 miliard. To je oznámení z 2. února 2023. Očekává celoroční zisk až 75 miliard, ale čistý. Takže neuvěřitelné.

Takže pojďme se podívat, jak to vypadá s tou elektřinou u nás. Export elektřiny první až třetí kvartál 2022. Objem elektřiny vyrobené v Česku v tomto období rostl. V lednu až v září dosáhla netto výroba elektřiny, ta bez vlastní spotřeby elektráren, výše 57,9 miliard kilowatt a meziročně se zvýšila o 2,7 %. Odpověď na otázku, kde skončila navíc vyrobená elektřina, je snadná - skončila v zahraničí, vážení. A může nám někdo vysvětlit, proč na Slovensku mají 1 500 korun na megawatt a my máme 6, 7 tisíc a proč v Polsku, které téměř elektřinu ani pořádně nevyrábí, nemá ani jádro - teď se dohodli s Američany na Westinghousu - tak jak je to možné, že všude je to levnější?

Kladné saldo vývozu elektřiny z Česka do okolních zemí dosáhlo v letošním lednu až září bezmála 9,5 miliard kilowatt. Takže teď poslouchejte. Oproti stejnému období loňského roku se jedná o nárůst o 52 %. Takže my jsme za devět měsíců minulého roku vyvezli o 52 % více elektřiny. Vzhledem ke skokovému růstu ceny elektřiny se totiž z vývozu stává skvělý byznys. Jo, ale ne pro naše občany. Tak si uvědomme, co to je ta elektřina, když všude se svítí, všude, tady, lidi, doma, domácnosti, průmysl, obchody, restaurace, všude - elektřina je největší problém. To je to řešení. Kdybychom měli 1 500 za megawatt, jsme všichni úplně v pohodě tady, všichni, a nestálo by to ani korunu. Vysvětlím vám, proč. Ani korunu by to nestálo, protože by to zaplatil ČEZ. Já vám řeknu tu dohodu, co měli udělat už dávno. Je to otázka vyjednávání.

Takže z vývozu se stává skvělý byznys. Dokládají to i detailní údaje Českého statistického úřadu. Ten v lednu až v září uvádí, že "hodnota vyvezené elektřiny z Česka vzrostla 3,3krát na 89,8 miliard korun". Chápete to, 3,3krát, to je 330 %. "Kladné saldo České republiky z obchodu s elektřinou dosáhlo 61,4 miliardy korun a vzniklo hlavně při obchodování se Slovenskem." Neuvěřitelné. Takže my vyrábíme levně, vyvezeme to na Slovensko a Slováci mají levnější elektřinu než my. Úplně na hlavu, úplně na hlavu, 32,5 miliardy a Německo 27,6 miliardy korun.

Dobrý den. (Odpovídá na pozdrav ze sálu.) A já ještě - pan premiér moc nespěchal na tu Evropskou radu, když nastupoval. My jsme ho čekali sedmnáctého - tam jste říkali dobrý den, to se omlouvám. (Obrací se na druhou stranu sálu.) Takže 17. 12. 2021 ve 12.30 jsme čekali červený koberec, kytky a přišla nová vláda. A ještě 16. 12., když se přidal k rakouskému kancléři nový německý kancléř Scholz a tam vykřikoval, že jaké jádro, proč Češi mají mít jádro? Tak jsem mu vysvětlil, že když se mu točí ty vrtule na Severním moři, a kdyby nebylo ČEPSu, Bavorsko je bez proudu. A stejně je to v Rakousku, tam by si neuvařili ani to kafe Julius Meinl, 15 % spotřeby Rakouska je česká elektřina, jádro. Ano, takže to je jak v blázinci tady, že my vyvážíme, levně vyrábíme, a mluvím stále samozřejmě o ČEZu, a draze kupujeme. To je neuvěřitelné. A ještě navíc samozřejmě teď ty burzy se... to zastropování bylo šílené, strašně vysoké, a naštěstí tedy ten trh se nějak pohnul. Pan Stanjura údajně to má v rozpočtu, 100 miliard, a určitě nebude muset tolik vyplácet těm různým obchodníkům s elektřinou. Takže to je situace. Elektřinu vyrábíme levně, vyvážíme a máme jednu z nejdražších v Evropě.

Teď se podívejme na ten ČEZ, to je jediné, co nám zůstalo. Ano, 280 miliard dividend odchází do zahraničí každý rok a kolegové tady mluví něco... zdanění dividend. Je to samozřejmě nesmysl, protože jsme v Evropské unii a jsou tam v nějaké směrnici, to bychom museli vystoupit a potom bychom mohli danit, ale to je nesmysl. Takže je to tak, jsme to prodali, byli jsme naivní, všichni jsme se těšili. Proto voda je většinou francouzská, cementárny taky. Banky jsou různé. Téměř nic nám nezůstalo, všechno je pryč, všechno odešlo. Takže co nám zůstalo? Těch 30, těch 70 % v ČEZu. A tady je unikátní šance na to, aby stát získal 100 % ČEZu. Samozřejmě, ČEZ má dneska 20 % distribuce plynu, ČEZ má v pronájmu terminál v Eemshavenu v Nizozemsku na pět let na LNG. Byl to dobrý byznys, ale to udělal ČEZ. Ano, vláda to podepsala, to je dobře, a samozřejmě, pokud by se získal 100% podíl ČEZu, na tom se dá všechno budovat. A potom, když ho vláda získá - a znovu opakuji, že všechno si to zaplatí ČEZ, protože se topí v zisku - takže kdyby vláda získala 100 %, my jsme tam zaparkovali lithium. S tím nová vláda nedělá nic. Takže je tam lithium, je tam 20 % plynu, je tam pronájem LNG terminál. Mohli koupit klidně zásobníky od RWE a můžou na této firmě budovat hlavní státní energetickou firmu. To je - ano, může někdo říkat, proč jsme to neudělali my? No zkrátka protože nikdo si neuměl představit, že se stane, co se stane. Jasně, mohli jsme mít nějakou skleněnou kouli, ale já jsem ji jednou měl a nedopadlo to dobře, takže jsme to nevěděli, ale teď to je na stole, tak proč to neudělají?

Takže, pane premiére, prosím vás, při dnešní ceně akcií na burze je 30 % ČEZu hodnota 66 000 817 338. To mám ze včera. Teď když se podíváte na výplatu dividend, které ČEZ vyplácí, a samozřejmě stát dostává těch 70 %, ti minoritáři od roku 2017 dostali celkem 30,8 miliardy, ano? A je jasné, že majoritní akcionář, pokud se bude chovat jako akcionář, a já říkám, ano, jsou tam minoritáři, je potřeba s nimi jednat fér, tak oni to nebudou chtít rozdělit, tedy oni nebudou chtít asi se domluvit, ale zkrátka je musíte přesvědčit. Ten projekt, kde chcete rozdělit ČEZ na obchodní část a na výrobní část - zase stát odrbou, protože státu nechají výrobu, a když stát nebude mít obchodní distribuci, jak to bude prodávat? Takže říkám, že jsem zásadně proti. Teď to vykupte. Vždyť je tam plno oligarchů vevnitř, mají skvěle nakoupeno a teď dostanou balík. Oni by dostali 166 miliard, to je cena akcií, a plus samozřejmě nějaký bonus, ale musí někdo vyjednávat. Takže jim říct, za pět let jste dostali třicet, tak dobře. Já nevím, nebudu tady vyjednávat za vás. Ale kdyby to stálo i 250 nebo 200 nebo nevím, tak si to stále může koupit ČEZ, který se topí v zisku. Vždyť jste mu chtěli půjčovat peníze na lipskou burzu a dalším, tak teď to udělejte, pane premiére, a potom můžete snížit elektřinu všem na 1 500 a budete nejslavnější tady. Já vám chci jen dobře. Důchodce - taky nic, žádná reakce. Takže stát by získal 100 % a může na tom budovat, protože samozřejmě stát, když bude mít stoprocentní firmu, může fungovat. A co udělal pan Stanjura? Pan Stanjura, pan ministr, přišel s windfall tax, ale samozřejmě nedaří se. Dne 17. 2. 2023 zisky bank klesly a stát 33 miliard nevybere, ne. Tady se píše, Právo: "Ministr financí Zbyněk Stanjura při schvalování daně z neočekávaných zisků loni v listopadu odhadoval, že stát na ni jen v případě bank letos vybere zhruba 33 miliard korun. K tomu však podle mnohých ekonomů nejspíš nedojde, protože banky raději nechají část peněz klientům skrze výši úročení depozit a zároveň ve spolupráci se svými zahraničními vlastníky mohou přikročit k takzvaným daňovým optimalizacím." No, to když jsme byli na ministerstvu, tak to Finanční správa kontrolovala, jestli si tihle zahraniční investoři neodsávají pod různou záminkou a nesnižují základ daně. "Dotčené banky zřejmě přistoupí k různým formám optimalizace, aby letos svůj daňový základ snížily. Je tak otázkou, do jaké míry inkaso z mimořádných zisků bank podpoří silné deficitní veřejné finance," prohlásil před několika dny hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Mimořádná daň se bude vypočítávat ze zisku z předchozího roku. Týkat by se měla šesti největších bank, tedy České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a MONETA Money Bank. Česká spořitelna oznámí výsledky loňského hospodaření už na konci února, ale třeba ČSOB oznámila, že její zisk loni vzrostl o 9 % na 17,5 miliardy, v samotném čtvrtém čtvrtletí se její zisk ale snížil." Takže to vypadá tak, že windfall tax samozřejmě, ono to nastupuje v roce 2024, kdy je vyúčtování, v červnu 2024, a teď to pojede na zálohy. A pokud vím, tak nakonec to zacáluje celé ČEZ, 150 miliard. Ale vždyť si ho kupte nejdřív, kupte si ho a uděláte skvělý byznys pro tuto zemi a pro všechny.

Takže znovu opakuji, bylo by skutečně dobré, kdyby pan premiér dal příkaz ministru financí, aby svolal mimořádnou valnou hromadu, aby začali vyjednávat. Elon Musk dal nabídku na Twitter a získal 100 %, ne? A stejně to udělal Emmanuel Macron s EDF. Takže to, co si myslím, že je strašně důležité, nemluvě o tom, že ČEZ má nerozdělený zisk 200 miliard, 200 miliard! A prosím vás, nedovolte jeho rozdělení, aby zase stát dostal jen výrobu.

Dneska je zase článek o tom, jak nový ministr životního prostředí chce ukončit uhlí už v roce 2033, nebo kdy to je, a ČEPS křičí, že nebude elektřina, protože Dukovany mají naběhnout v roce 2036. Takže jsou věci, které by vláda měla řešit.

Takže když to, pane premiére, takhle uděláte, a můžete to udělat rychle - předpokládám, že pan Stanjura je při vyjednávání, slyšel jsem, celkem agresivní, tak když si tam zavolá Šnobra a spol., určitě bude schopen vyjednat dobrou cenu, o které vlastně ta firma rozhodne tak, že ona zaplatí ty akcie, ona je vykoupí z jejich peněz - tak žádný státní rozpočet k tomu nemusí přispívat. V momentě, když tohle uděláte, inflace klesne. Dokonce jsem tady četl - tady to je, tady mluví pan Frait z ČNB: "Při větším zlevnění energií se můžeme dočkat i deflace. Slyšíte dobře, deflace. My jsme měli propad inflace v listopadu, prosinci 2021, takže je to všechno jenom o elektřině, o tom proudu, ano. Plynu vyrábíme minimum, ale elektřinu máme levně, exportujeme, ČEZ se topí v zisku a stát na to kouká.

Takže bylo by dobré - já vím, že všechno, co navrhuje Babiš, je špatně, já tady mám celý seznam věcí, které jste zamázli jenom proto, že to byla naše vláda - ale přece jenom, zkuste o tom přemýšlet. Potom srazíte inflaci. Vždyť všechny predikce Rusnoka byly o ničem. Nic mu nevyšlo, nic. Co to znamená, že ještě nějací experti - co to je za experty, kteří tvrdí, že máme ještě navyšovat úroky? To chcete úplně ty lidi zlikvidovat, aby neměli už žádné hypotéky, aby o všechno přišli, aby si nemohli nic koupit, aby ty firmy... Kdo tomu rozumí, přece ví, že firma není jako stát. Stát je nenormální, protože vlastně rozpočtuje výdaje. Ne, nerozpočtuje příjmy. Doma se nejdřív podíváte, jaký máte příjem, a podle toho jedete. Stát to má naopak, úplně na hlavu - nemá podrozvahu, nemá auditora, nikdy by nedostal razítko. Když jsem toto viděl jako ministr financí, tak jsem si říkal, že to je neuvěřitelné, neuvěřitelné! Takže v podstatě každá firma si nejdřív udělá tržby, příjem. Potom samozřejmě lidi jsou na prvním místě, potom musí investovat, aby se mu to nerozpadlo, pokud je to tedy nějaká průmyslová firma, potom má obnovovací investice, aby se to nerozpadlo, potom rozvojové, aby expandoval, a když má úvěry v korunách, tak samozřejmě je to na úkor někoho.

Já to nechápu, co je to za řeči, když jsme exportně závislí na eurozóně, proč firmy v eurozóně mají 2,5 % a naše české firmy, které nemají možnost eura, 7 %. Česká národní banka se sama žene do eurozóny. Já jsem chodil na eurosummity a tam to byla klasika, Sever proti Jihu. Na jihu svítí slunce, mají vysoké dluhy, tam jsou v pohodě, a sever je finančně zodpovědný a vždycky na ně tlačili, aby se chovali odpovědně. Ale Řecko - 208 %zadlužení vůči HDP. Víte, kdy chodí do důchodu? V 62 letech, takový příklad jen tak mimochodem. Takže o tom to je. Tady je další důkaz, že je to o energiích, je to o elektřině, je to o ČEZu. Tak doufejme, že pan premiér nebo pan ministr financí o tom budou přemýšlet, ale je jasné, že s čím my přijdeme, vždycky je to bohužel problém.

Prosím vás, k těm příjmům. Tady se stále straší, že nejsou peníze. Peníze jsou, samozřejmě. Peníze jsou ve stovkách miliard, a je to právě z té inflace. Jenom EET, ano, 14 miliard jste se vzdali ročně, 14 miliard. To je zdokladované, pane, zdokladované, můžeme vám dodat k tomu materiály. Pokud nevíte, jak to dneska funguje, tak i ti manažeři si nechali EET, aby si řídili ty restaurace, víte? Například Marina Grosseto, když tam byl na obědě jeden generální ředitel, nebudu říkat jaké banky, a chtěl platit kartou, tak mu řekli: Dole je bankomat. O tom jsem to řekl dvakrát veřejně a už tam berou karty. Je jasné, kde neberou karty, to je jasná zpráva. My jsme prosadili EET, 17 zemí v Evropské unii to má. Bylo to jednoznačné a poctiví podnikatelé to zkrátka akceptovali. Díky tomu my jsme snížili daně z 21 % na 10 % - jídlo, nealko, točené pivo a další. Takže ty peníze jsou.

Paní Schillerová o tom už tady mluvila, že máte zbytečně moc těch ministrů. My jsme měli pod sebou ty tři agendy - ministra spravedlnosti, Legislativní radu vlády, vědu a výzkum - jsem měl já - a tak dále. To je jasná, jasná věc. No, počet poradců. Tak to je nevídané, kolik je tam těch poradců. Já nevím, kde jsou ty úspory.

Já si pamatuji, když jsme dělali první vládu - a to jsme vůbec nevěděli, kde jsme, když jsme v roce 2013 skončili druzí - tak nám kolegové Sobotka a Bělobrádek vysvětlili, že na každém ministerstvu musí být ten koaliční náměstek, aby se tam hlídali. No a samozřejmě my jsme neměli nikoho. Potom tam všichni ti spolustraníci nalezli. Bylo zajímavé vidět na resortech KDU-ČSL, kolik je tam členů KDU-ČSL.

Já, když jsem byl ministr financí nebo premiér, tak někdo, kdo byl z hnutí, měl zákaz, nebyl nikde. Nikdy jsem neměl žádného poradce z hnutí ANO a to kolik bylo našich poslanců, co by chtěli být ministři. Ale my jsme to vybrali jinak, takže to je jiný systém. Já tomu rozumím. Když se tady se dívám na ty poradce, jak je tam je mají - poslanci, kteří neuspěli, tady pro Fandu Bartoše. Teď byl nějaký článek. Všude jsou ti poradci, no. Tak to samozřejmě stojí peníze. Určitě to nejsou miliardy, ale je to princip, že když tedy vy chcete brát peníze důchodcům, tak byste měli jít nějakým příkladem.

Nebo ministr pro evropské záležitosti a jeho úřad - nevím, na co tedy. Celé předsednictvo dělal Zajíček a Pojar. Myslím si, že je velice dobrý na to, aby to dělal, a dělá to. Chápu, že je to koaliční partner, ale všude jsou možnosti ušetřit.

Zmrazení platů, o tom jsem mluvil - 12,7 %. No, lidi nám nadávají. Já jsem navrhoval, aby se to zmrazilo až do roku 2026, ale pan Skopeček tvrdil tedy, že je potřeba, abychom měli kvalitní poslance, a myslím, že je máme, že jsou to odborníci. Ale asi se to tady těžko vysvětluje, když bereme důchodcům 1 000 korun měsíčně. To je fakt neskutečné.

Samozřejmě, všechny ty věci, které my jsme tady navrhovali. Já jsem navrhoval například zrušení televizních a rozhlasových poplatků, to jsem dal do Sněmovny v září 2022. Ano, pro ty důchodce by to bylo - je to asi 900 000 osob, jsou to starobní a invalidní důchodci a osoby se zdravotním postižením a dále nezaopatřené děti, studenti, je to 2 000 korun ročně. Já vím, že se to může zdát být bezvýznamné, ale i ty slevy, které jste jim vzali - a fakt to bylo trapné - i to je pro ně důležité, když potraviny jsou drahé.

Potom jsem znovu u té elektřiny. Někdo se diví, že - já nevím, kdo se diví, že potravináři používají elektřinu, že pekaři nebo výrobci masa potřebují elektřinu - snad to je jasné, že ta elektřina má dopad na všechno. Pokud tomu někdo nerozumí, tak to je mi skutečně líto.

Takže ještě jednou. Rozpočet v roce 2023 je 2 223 miliard, a pane premiére, 19 miliard je 0,85 %. Neskutečné. Fakt to je... a ještě navíc to pan Stanjura má ty peníze, ne? Říkal, že je to brnkačka. Teď nárůst příjmů veřejných rozpočtů v miliardách. Dobře poslouchejte. V roce 2023 je to 534 miliard, nárůst oproti roku 2021, v roce 2024 je to 627 miliard nárůst oproti roku 2021, v roce 2025 je to nárůst 716 miliard, vážení důchodci. Takže nevěřte této vládě, že nejsou peníze. Samozřejmě že jsou peníze, jsou, vy k tomu nejvíc přispíváte, protože musíte kupovat drahé potraviny, proto. A ještě, my jsme snižovali DPH na léky na 10 %, teď zase koalice říká, že by možná zvýšila i daně. Ono všechno samozřejmě to vzniklo po volbě prezidenta. To jsme čekali, přece všichni jsme říkali. Ano, je pravda, že rozpočtový dopad je 34 miliard, a vláda chce dát jenom 15,4.

Ale porovnání mzdy k důchodu, to neobstojí! Neobstojí, protože samozřejmě můžeme se podívat, jak to bylo v roce 2006, kdy u vlády byla myslím že taky ODS, nebo 2009 určitě, jaký byl poměr? Ano a my jsme potom začali navyšovat důchody, znovu opakuji, ODS dala důchodcům v roce 2010 nulu. Nulu! Takže argument, že poměr mzdy/důchody je jiný, než byl, je lichý. Zkrátka, snažte se navýšit i mzdy těm zaměstnancům, které my potřebujeme. Tady se někdo chlubí, že odešlo tolik státních zaměstnanců, ale kdo to jsou ty státní zaměstnanci? Policisté a hasiči. Kdy ti hasiči - já jsem ještě v životě nezažil u naší nadace, teď se přihlásilo na jeden program snad padesát hasičských sborů na různé... Nejsou to obrovské částky, ale je vidět, že i na hasiče a tyto složky naše vláda bohužel kašle.

Takže vraťme se ještě k politice České národní banky, která samozřejmě navyšuje zisky komerčních bank, ale samozřejmě logicky zdražuje dluh. Tam byly různé prognózy. Když jsem byl ministr financí, tak jsem si půjčoval za negativní úrok, že jsme si půjčili, a ještě nám zaplatili a vydělali jsme na tom obrovské peníze, ale to byly ještě časy, kdy Česká národní banka se chovala normálně. Kdo má z toho prospěch? Ono to ničí všechny, ale prospěch samozřejmě - ty banky si to tam strčí, leží to tam, protože samozřejmě u nás nemáme kapitálový trh jako v Americe, že 90 % firem se financuje na burze. U nás to máme všechno přes banky.

Pan ministr Stanjura tam má výhled na šílených - nevím - až 100 miliard. Bylo by zajímavé vidět ten absolutní dluh a vlastně to procento. Proč si půjčujete tak draze? Máte horší rating nebo vám nevěří ty trhy nebo nevím, protože taky samozřejmě nějaké téma k debatě, když se na to člověk podívá. Já myslím, že tam jsou určitě podle mého názoru rezervy, ale určitě zaměstnanci Ministerstva financí, aspoň za našich časů, fungovali velice dobře. Ale samozřejmě, pokud trhy nevěří vládě a jako...

Já vůbec nechápu, jak jste si mohli vůbec dovolit měnit ty věci? Vy jste nejenom nesplnili předvolební sliby, ale vy jste normálně za 430 dní ani jednou nevyhodnotili programové prohlášení vlády, co my jsme vyhodnocovali každý půlrok, každý ministr to měl za úkol. A mimochodem, já ho mám tady vyhodnocené, to vaše programové prohlášení vlády. To mám tak na dvě hodiny, ale uvidíme, jak to dopadne s časem. Dneska byla vláda a dneska jste... Poprvé jste nastoupili do úřadu 27. 12., 12.30, 2021 a nikdy jste to nevyhodnotili, nikdy.

Já teď hledám tady preambuli vašeho programového prohlášení vlády. (Hledá v papírech před sebou na řečnickém pultu.) Já to najdu a začnu s tím, co se dneska stalo. Vy jste dneska na vládě škrtli to málo, co jste tam měli pro lidi a podniky, za co vás vaši voliči volili, a to, co jste jim slíbili, už neplatí. Neplatí to, neuvěřitelné, a normálně jen tak, brnkačka, nikdo to neřeší. Samozřejmě, média jsou s vámi, vyhrála vám volby opakovaně, nikdo o tom nemluví. Takže vy jste dneska, je tam změna. Oficiální komuniké je, že "naše cíle a priority, které jsme si stanovili v preambuli tohoto prohlášení, se nemění". Jo a že pan premiér říká, že je to... Aha, tady ho mám, programové prohlášení vlády. No, to je úžasné, to je normálně... vám přečtu tu druhou větu, to je přesně, jak tato vláda se stále vymlouvá na nás - 430 dní jsou tam. Takže preambule, programové prohlášení vlády: "Nová vláda" - to je leden 2022 - "přichází požádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu parlamentu v době, která bez nadsázky patří mezi nejsložitější a nejnáročnější období naší novodobé historie." Ano, je pravda, je válka, ale u nás není válka. Vy jste neměli propad HDP, jako my jsme měli v roce 2020 nebo 2021? (Obrací se k poslankyni Schillerové, ta napovídá.) 2020. Kolik jsme měli? 5,5 jsme měli. Vy jste nikdy neměli propad HDP, vy jste měli vždycky růst, takže nejnáročnější období byl covid, který... My jsme tady dva roky s ním bojovali, a kde jste nás tady trénovali, proč jsme dali tak málo peněz podnikatelům a živnostníkům a stále házeli jste nám klacky pod nohy, víc a víc. A když jsme jim to dali, 370 miliard, tak teď něco: ještě si to dovolujete kritizovat. A teď přichází ta věta: "Bude se muset vláda velice rychle vyrovnat s celou řadou negativních jevů, jež přicházejí zvenčí, ale z významné části jsou také neblahým důsledkem řady rozhodnutí vlády minulé." A jaké, prosím vás? Řekněte mi to rozhodnutí minulé vlády. To je ta lež o tom, že jsme dali lidem peníze a vznikla inflace? Je to sprostá lež, každý to jen opakuje, nikdo tomu nerozumí. Stejně jako každý mluví o populistovi. Populista je dobré slovo, ne? Populista je pro lidi, co je na tom špatného? Já jsem hrdý populista. Znovu opakuji, klidně si pište, co chcete, média. A teď to přichází - rozhodnutí vlády minulé, nevím, jaké tedy. Já jsem od vstupu do politiky všechno sepsal jako ministr financí, jako vyhozený ministr financí, jako premiér, všechno je na papíře. A rozhodnutí vlády minulé - jde o vysokou inflaci. Výborné, ne? Říká: Jde o vysokou inflaci, Babišova drahota. 5,3 %.

Pane ministře kultury, vám pro vás celý seznam, tady, koukejte. Pane ministře, to je národní investiční plán, tam máte za 50 miliard investice do kultury, já vám je potom přečtu, když budete mít čas.

Tak co s tím budete dělat? Já jsem vám dal návod, tak to udělejte, prosím vás. Epidemie covidu, to si dělají srandu. 17. prosince 2021 v osm ráno, ještě byla Rada pro zdravotní rizika, ještě jsme řešili covid, přišel omikron, neměli absolutně žádnou zátěž. Nechali jsme vám 160 milionů zdravotnických pomůcek ze státních hmotných rezerv, my jsme začínali, když tam bylo 10 000, všechno bylo rozprodané. Laboratoře, to všechno měli kámoši té hlavní strany, koalice, ODS, a nic jsme tam neměli, takže jsme vám všechno nechali. Ano, můžete říkat, že jsme nakoupili vakcíny. Kdo věděl, co s tím bude? Takže covid také nic.

A důsledky energetické krize, to říká vláda v lednu 2022. A v podstatě dneska, poprvé, ale vláda nevyhodnotila to plnění. Nevím, proč pan premiér nezavelel a neudělal to. Takhle - my jsme to udělali za vás. Zelené je splněno (Ukazuje materiály.), zelenou ani nevidím žádnou, oranžové je plnění a červené - takže vy nic neplníte. Vy se vymlouváte na válku, covid byl horší. Ano, umírají tam lidé, to je špatně a mě to samozřejmě mrzí, ale dopad na ekonomiku byl za covidu podstatně vyšší. My jsme i navzdory tomu skončili s menším dluhem v roce 2021 vůči HDP - a zdravím pro ODS, ti to tam diskutují a nerozumí tomu v těch podcastech - ano, počítá se to vůči HDP. A to vaše HDP 2022 je ještě stále pod tím, myslím, jak jsme začínali my 2014, co nám tady ten, který se tváří, že byl skvělý ministr financí, a dává rady, a přitom měl podstatně lepší období. Takže k tomu programovému prohlášení vlády.

Takže jste rezignovali na daňovou brzdu. Zrušili jste slib motivačně nastavit podmínky daňových slev. Ty vezmete asi, nebo s tím uděláte? To je klasika - ODS u vlády, navyšuje daně. Důchodci mají smůlu, hodili jste nemocné, sociálně znevýhodněné a důchodce přes palubu. Sociálně citlivá opatření plánujete již jen ve školství. I v školství jste je podvedli, vždyť jste slibovali 130 % pro všechny, i pro pomocníky, já nevím, asistenty, a teď to vykazujete o 40 000 méně, tady o tom mluvím.

A teď přijde to nejvíc, na co se všichni zaměstnavatelé a také zaměstnanci těšili, že jste zrušili jedinou rozumnou věc pro zaměstnavatele, slíbené 2 procentní body sociálního pojištění dolů, že nebude. Já jsem věděl, že to nebude. Ale proč jste to slibovali? Vždyť jste normálně lhali (Se smíchem.), brutálně jste lhali. Už před volbami, už potom v programovém prohlášení vlády, a teď jste to vzali úplně. Smůla. Naopak, když tedy živnostníci jsou údajně vaši voliči, nevím proč, my jsme pro ně dělali x různých slev, tak tam jim chcete navýšit odvody na sociál a na zdrávko. Takže 2 procentní body, to bylo to nejvíc - to pryč, nebude, nejsou peníze. To je zajímavé, že nejsou peníze, ale s inflací vám to teče, stovky miliard.

Rezignovali jste na revizi regulace cen, tak důležité v dnešní době. Všichni odborníci to doporučují, ale zase nic nebude. Měli jste slib, že se bude započítávat studium do náhradní doby pro důchod, ale to už také neplatí zase, takže voliči vaši, co doufali, mají smůlu a budou mít nižší důchody. Já nevím, na co to máte to programové prohlášení vlády (Se smíchem.), to zrušte. Za půl roku zase přijdete, že zase je něco, nějaká změna, zase se něco stalo. My jsme měli covid, ani jednou jsme programové prohlášení vlády nezpochybňovali, neměnili a splnili jsme ho na 80 % a zdůvodnili jsme, proč těch 20 % jsme nesplnili. A to je jeden z projektů, který samozřejmě jste zabili, který nechtěli hlavně Piráti na magistrátě. Takže započítávat studium do náhradní doby pro důchod také neplatí.

Výsměch všem, co pracují ve školství na neučitelských profesích. Všichni nepedagogičtí pracovníci, prosím pozor, slib udržet vaše platy na úrovni 130 % už neplatí, teď se týká jen učitelů, takže 40 000 lidí, ten slib, co jste dali, už není, takže možná za rok to změníte i učitelům. Podpora začínajících učitelů do roku 2022 je také pryč, nic se neudělalo.

O rok jste posunuli konkrétní plány na snížení počtu úřednických míst. Samozřejmě ta úřednická místa - musíme si říct, kdo je úředník, kdo není úředník. Vy jste změnili zákon o státní službě, abyste si tam dodali vaše kámoše. Nevím, proč jste nezměnili tedy státní možnost odvolávat státního tajemníka, ale možná vy s nimi mluvíte jiným způsobem, než jsme měli možnost my mluvit, kdy často ministři byli zoufalí, že státní tajemník si dělal, co chtěl.

Rezignovali jste na to, že připravíte zákon o podpoře bydlení pro mladé do dvou let. Všechno, co bylo, paní Dostálové, já tady mám to bydlení, jste zazdili, takže žádné bydlení. Výhodnější hypotéky zmizely, zmizelo snížení DPH u výstavby a škrtli jste, že v roce 2023 zkrátit a odpisové sazby, takže si zase zdražujete výstavbu. Skutečně to nejde vůbec dobrým směrem. Za této situace (Se smíchem.) si dovolit mluvit o nějakých škodách, to fakt nemyslíte vážně. Fakt nechápu, kdo vám to říká, kdo vám to radí tohle? Škody? Můžu tady číst, 24 stran. Lehké topné oleje 100 miliard, zkrachovalé banky 300 miliard, Česká konsolidační agentura - potom, co jste zničili banky, všechny ty dluhy skončily v konsolidačce, manko 232 miliard: Komerční banka 8 miliard, privatizace Telecomu 300 miliard a tak dále, Harvardské fondy 11 miliard, takže mluvit o škodách (Se smíchem.), že dáte peníze důchodcům a ti novináři to ještě opisují, oni normálně místo toho, aby v podstatě se nad tím zamysleli, že to je skandální nazývat. Jaká škoda to je, že důchodce dostane peníze, to je jako škoda? To je nám líto, že důchodce dostane 1 000 korun měsíčně? IZIP slavný - 2 miliardy, ROP Jihozápad, ROP Severozápad, tam jste společně - oposmlouva, 14 miliard Promopro. Teď mi psala jedna paní, že její manžel skončil ve vězení, majitel Promopra a chtěla tam - to bylo politické rozhodnutí, ale já to nechci posuzovat. Dluhopisy, H-Systém, IPB, české pivo, Union banka, to byly škody, ne? Fondy, na to se zapomnělo, protože toskánská aféra, to bylo skvělé, solární baroni 1 bilion. Ale o tom ta média, která vám fandí, když bylo třicet let vzniku samostatné České republiky, o tom neudělali reportáž. Ta mladá generace (Se smíchem.) ani pořádně neví, co se tady stalo od revoluce.

Teď ještě jsem chtěl k tomu předsednictví. Já bych se chtěl zeptat pana premiéra, proč nevybojoval v rámci předsednictví, kdy měl řídit Evropu, aspoň miliardu euro pro Českou republiku? Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Německo jsme přijali miliony uprchlíků, miliony. Vy jste sami v médiích oznámili, že stálo stát 28,5 miliardy plus samozřejmě zbraně, ale to do toho nepočítám. Ale když byl pan premiér šéfem Evropy, proč nedonutil Evropskou komisi, když tedy dala Ukrajině 20 miliard eur pomoc, proč nezařídil ty peníze pro tyto země, když to Itálie a Španělsko a Řecko dostávaly za ilegální migraci? Dostávaly stovky milionů euro. A místo toho, aby to prosadil, a já myslím, že se to dalo prosadit, jsme nedostali nic, a podle mě je to velká chyba.

Byla tady historická šance v rámci předsednictví prosadit, a já vím, že když je to předsednictví, tak to není, že ten, kdo má to předsednictví, prosadí pro svoji zemi něco, ale samozřejmě se to tak dělá a samozřejmě to tak i funguje, i když oficiálně se o tom nemluví. Takže ten výsledek je vlastně nula. Ten výsledek je ještě horší než nula. Ten výsledek pro nás, pro naše občany, rezultuje do úplné katastrofy. České předsednictví, které máme jednou za třináct let a v rámci kterého pan premiér nesvolal ani jednu speciální radu, kterou by on - samozřejmě vím, že to svolává Charles Michel, a určitě by to svolal, kdyby to řekl, když tedy Macron měl sedm těch summitů, tak my jsme tady měli jeden neformální, co byl tedy vlastně i taky Macronův, protože tady byl projekt Evropského společenství, 44 zemí tady bylo - tak proč to pan premiér nesvolal nebo nepožádal o svolání? Chápu, že se tomu vyhýbá. Ono to tam není za těmi dveřmi jednoduché, protože tam se bojuje za zájmy a tam je to místo, kde je to nejdůležitější pro naši zemi.

Mimochodem, tam když jsme bojovali o evropské peníze a získali jsme druhé největší peníze - 1,6 miliardy eur navíc - tak jsme to blokovali čtyři noci, pět dní. 42 miliard navíc, 42 miliard navíc! 980 miliard tady jsme vyjednali! 50 miliard z toho pro české zdravotnictví, 15 miliard pro národní boj proti rakovině. Zdravím moje sestřičky v Brně. Já jsem chtěl tady postavit nejmodernější onkologickou nemocnici v Evropě, možná na světě, takže víte, Pražáci, kdy je termín teď na Žluťáku? Koncem listopadu! A postavit pavilon prevence za miliardu, co jsme my prosadili. To jen tak by the way, ale k tomu se ještě dostanu.

Takže k tomu předsednictví. Nejzelenější předsednictví v historii. No, pokud ten fanatik Timmermans vás pochválil, tak to je peklo. To je konec! To je neuvěřitelné! Zelená ideologie! Evropa se nepoučila a můžete stokrát lhát o tom, že my jsme něco podepsali. Nic jsme nepodepsali. My jsme s Morawieckým vyjednali rámcově, že nemáme žádné závazky a že máme druhé největší peníze z Modernizačního fondu, to je všechno. I když samozřejmě stále někteří o tom mluví, co my... My jsme nic nevyjednali. Fit for 55 je už realizace a tam jste podělali, co jste mohli! Úplné peklo! A vy jste schválili konkrétní podobu Green Dealu, české předsednictví a česká vláda v Bruselu, vy! Tak to je! A my jsme na summitu v roce 2019 vyjednali podmínku, že pokud máme mít vyšší klimatické cíle, tyto cíle má mít Evropa jako celek, ne konkrétní státy. Ano, to bylo obrovské vítězství. To jsme blokovali, protože samozřejmě Dánsko, které je na moři a točí ty vrtule, má 70 % obnovitelných zdrojů, a my nemáme. Vy když chcete tady postavit nějaké vrtule, nějaké jsou, ale už to nikdo nedovolí - logicky. Takže to znamenalo, že některé země mají za úkol snižovat emise rychleji, protože mají lepší výchozí podmínky, neexistuje například těžký průmysl, ale jiné země včetně České republiky mají být osvobozeny od tohoto radikálního zeleného přechodu. A tam hrál roli i kůrovec, kdy nechal tady naše lesy sežrat pan Jurečka. Sliboval, že v září 2017 dá peníze, nedal nic. My jsme dali 16 miliard, by the way. Takže proč jsme to nechtěli? Protože bychom obětovali náš průmysl a pracovní místa na oltáři zbrklé zelené politiky, a zkrátka, elektráren se jen tak nezbavíme. Takže to byl obecný princip, na kterém jsem se s ostatními lídry dohodl. Navíc jsem dostal do textu závěrů, že státy včetně České republiky mohou i nadále využívat jadernou energii. To jsme celou noc, ještě tam byla premiérka Rakouska, bojovali za to slovo jádro. Nechtěla to tam mít a blokovala, protože ano, Rakousko, které nechce jádro a postavili jadernou elektrárnu, potom ji uzavřeli, stále bere 15 % elektřiny z našeho jádra. Také postavené na hlavu!

Při českém předsednictví se ale řešilo, jak těchto cílů dosáhnout konkrétně, tedy jakým způsobem snižovat emise, v jakých oblastech a kdo by měl nejvíce. A tady vláda úplně zaspala - hůř, místo toho, aby vyjednali dobré podmínky pro naši zemi a občany a využili k tomu předsednictví, kdy máme největší vliv v Bruselu, a adaptovali tak Green Deal dnešní energetické krizi - vždyť se všechno změnilo! Vždyť ještě do času, kdy Putin napadl Ukrajinu - strašné - všichni bojovali o ruský plyn. Nord stream 1, Nord stream 2, Eurostream, South stream, všichni. A všechno se to změnilo, takže samozřejmě Green Deal by měl být přehodnocen. Při českém předsednictví se řešilo, jak těchto cílů dosáhnout konkrétně, tedy jakým způsobem snižovat emise, v jakých oblastech a kdo by měl nejvíce, a tady vláda zaspala - hůř, místo toho, aby vyjednali dobré podmínky pro naši zemi a občany a využili k tomu předsednictví, kdy máme největší vliv v Bruselu, a adaptovali tak Green Deal dnešní energetické krizi, tak ho vláda přijala beze změny, tak, jak byl navržen ještě před válkou na Ukrajině Evropskou komisí. Ano, když budou příští rok evropské volby, tak zase to bude sushi deal a zase budou vyjednávat a lobbovat, kdo bude předseda Evropské komise a kdo bude předseda Evropské rady., ano, a paní předsedkyně se stala jenom na základě toho, že slíbila Evropskému parlamentu, že bude totálně zelená. Úplné peklo! A ještě vláda se chlubí.

Takže co to znamená? ODS slíbila, pan premiér slíbil 17. prosince 2021, že nikdy nedovolí konec spalovacích motorů. A realita? Ano, je konec, to odsouhlasili od roku 2035 a s tím spojené emisní omezení. A pan premiér slíbil, že to nedopustí - dopustil. Já nevím, proč neměla Hubáčková mandát, nebo že se nedomluvila anglicky? To víme, ale snad celé to předsednictví dělal Zajíček. Bez Zajíčka byste neudělali vůbec nic a pan prezident udělal dobře, že si ho vzal, protože je to nejlepší úředník, který nejvíc rozumí Evropské unii, a samozřejmě to byla hlavně jeho práce, celá realizace. To předsednictví jsme připravovali tři roky, ale realizace byla na úřednících, a musím říct, že naši úředníci jsou velmi dobří. Ale tady jste nevyjednali vůbec nic, a dokonce Česká republika ani nepatřila při jednáních k těm zemím, které toto datum chtěly posunout. Vy jste to normálně... (Směje se.) Já to nechápu. Pan premiér slíbil, že to nedopustí, a normálně hlasovali pro. Francouzský komisař Thierry Breton, jeden z těch rozumných v Evropě, říká na rozdíl od fanatika Timmermanse, že jsme se jako Evropa ukvapili a že naše firmy budou mít konkurenční nevýhodu oproti automobilkám ve světě, které nemají podobné omezení, nemluvě o cenách pro občany, protože automobilky buďto zruší výrobu nových menších aut úplně, nebo je zdraží tak, že si to lidé ani nebudou moci dovolit.

A já jsem strašně zvědavý na tu gigafactory, kterou my jsme řešili, ale Volkswagen stále váhá. Ne? Já nevím. Pokud se všichni zbláznili, skončí spalovací motory, budou jenom elektroauta a Čína to vyrobí za půlku, a ještě má lithium, tak jak to může dopadnout? Asi jak s těmi rouškami a s vakcínami. Teda vakcínami ne, naštěstí, ale s rouškami. Pan Breton říkal, že pokud se to stane, hrozí tady, že přijde o práci 600 000 lidí v evropském automobilovém průmyslu a pro lidi asi auto už bude luxus. Navýšení emisních cílů pro naši zemi skoro o 100 %, pro oblasti, jako je zemědělství, ale i průmysl nebo stavebnictví. Takže tato vláda to vyjednala v uvozovkách výborně a to není diktát z Bruselu, to je vyjednání českým předsednictvím. Já nevím, proč jsme byli takoví servilní, nebo jak je to vůbec možné? Vždyť europoslanci za ODS nikdy tohle nepodporovali. A samozřejmě, vyšší emisní cíle pro zemědělce znamená pro ně vyšší náklady. To se logicky promítne na cenách pro spotřebitele. Na sklonku potravinové krize, kdy jen v posledním měsíci vzrostly ceny zemědělských výrobků o 3 %, je to vskutku výborná zpráva pro lidi. Tři tečky.

Emisní povolenky. Česká republika dohodla v Bruselu nejhorší podmínky, které mohly být, a lidé kvůli českému počínání v Bruselu v rámci českého předsednictví zchudnou. Většina tepláren v Česku chystá kvůli rostoucím nákladům od příštího roku zdražování, mnohdy půjde o dvojnásobek. Pozastavení obchodování s emisními povolenkami by mohlo snížit ceny vytápění pro domácnosti od 6 do 15 %. České předsednictví pod vládou Petra Fialy ale dohodlo pravý opak. Systém nejen že nezastavilo, ale rozšířili ho na další oblasti včetně vytápění budov. Ano, takže budeme platit i emise za budovy. To znamená, že je to určitá ekologická daň. Teď to platí průmysl a všichni, kteří mají emise, a teď to budou platit i občané nebo ti, kteří mají budovy, domy. V praxi to bude tak, že distributoři energií, plynu a jiných fosilních paliv budou muset nakupovat emisní povolenky a to se samozřejmě lidem promítne na jejich fakturách elektřiny. Je to moc i pro zelený Evropský parlament, který po českém předsednictví chtěl, aby udělalo výjimku pro domácnosti, protože i ten se bojí nedozírných sociálních dopadů, ale toho se naše vláda nebojí. A to ani nezmiňuji fakt, že systém emisních povolenek české předsednictví uvalilo na distributory pohonných hmot v dopravě. Některé země chtěly vyjmout alespoň osobní dopravu ze systému, narazily ale u českého zeleného předsednictví. To je fakt neuvěřitelné. Takže další zdražení pro lidi, kteří budou jezdit s obyčejnými auty na benzin a naftu. Jde navíc pouze o špičku ledovce. Dále rozhodlo Česko v Bruselu o překotném rušení bezplatných povolenek našemu průmyslu a nahrazení ho uhlíkovou daní na hranicích. No to jsem zvědav, jak tohle může fungovat. Tato uhlíková daň má fungovat tak, že by podle úředníků zdražila výrobky firem ze třetích zemí, které ho nevyrobily dostatečně ekologicky. A kdo to bude posuzovat? Já jsem zažil ty debaty, o to víc, že když si vezmeme takovou Čínu, obchodní bilance České republiky s Čínou je, že vyvážíme 10 a dovážíme 100, 1 : 10. Jedině Německo mělo pozitivní obchodní bilanci z celé Evropy - i vůči Spojeným státům, i vůči Číně, takže fantasmagorie. A já se ptám, jak to budeme kontrolovat? Ano, tady je to napsané, kolik například čínská firma vytvořila při výrobě emisí. Ta nám určitě dá správná čísla, s tím mám dobré zkušenosti, a nic si nebude přikrášlovat. Navíc kdo zabrání čínské vládě na nás uvalit v reakci podobná cla? Úplně postavené na hlavu.

Takže 8 % emisí Evropy - zachráníme planetu? Zničíme průmysl a za tři sta let si Číňané budou říkat: Kam jdeš na dovolenou? No, já jdu, tam je takový poloostrov Asie, který se jmenuje Evropa, tam už není průmysl, tam jsou jenom turistická centra, nějaké památky a tam půjdu. Za 300 milionů let. A v pražské zoologické nebude panda, jak jsme chtěli. Tam bude poslední české prase možná, protože taky to tak vypadá, že už nebudeme jíst ani vepřové, už budeme podle nové generace Bruselu jíst larvy - ani kuře, ani hovězí, krávy mají taky emise. Peklo! Takže tohle je budoucnost Evropy. Šílené. To není jenom náš názor, hnutí ANO. Můžete si přečíst, jak před rokem hlasoval o Green Dealu český Senát, ve kterém sedí většina z vládní koalice. Zazněla úplně stejná kritika. Český Senát kritizoval stejně jak my. Ale já nechápu, proč jim nevadí, že tyto návrhy, kdy oni byli proti a my taky, že česká vláda na úrovni EU vyjednala - já nevím, jestli tam nechodili, nebo co tam dělali.

Takže české předsednictví nevyřešilo energetickou krizi. Ty nápady, prosím vás, jak se společně bude něco kupovat - já bych to chtěl vidět. Já jsem zažil boj o vakcíny, jak nás zařízla Angela s Kurzem, když jsme chtěli rozdělovat vakcíny, když nebyly, ale jsme je potřebovali, jak jsme to chtěli rozdělovat podle počtu obyvatel, to si pamatuju. Takže ta solidarita je - ano - často na tiskovkách, ale v realitě? Pan premiér nám sliboval evropské rozhodnutí k zastropování cen, hlavně tedy plynu. Jsme viděli pana Síkelu, jak jezdil do Bruselu a zpět se slovy: Příště se už určitě dohodneme. Zkrátka se nedohodli, ale dobrý. Tak říkám, že tato vláda má neskutečné štěstí. A fajn, určitě ten nájem LNG, co udělal ČEZ, je dobře. A jak jsem říkal, je potřeba budovat ČEZ, vykoupit ho a na tom stavět celkově strategii státu v energetice.

Potom přišlo české předsednictví, že zastropuje plyn. Jasně, 180 euro na megawatthodinu, ale bylo to o 100 % vyšší než průměrné ceny před lety, takže ve finále zkrátka nic moc. Jestli je to úspěch? My si myslíme, že není. Fungování energetického trhu - vždycky jsem fascinován, jak tady někdo tvrdí, jak my si určujeme, jaký plyn sem teče. Nic neurčujeme, prosím vás. Ten plyn, co sem teče, o tom rozhodují Němci, a samozřejmě ti distributoři. Innogy, mimochodem, víte, co je Innogy, vážení občané? To je bývalá část státní podnik Transgas. Toho času patří maďarskému státu, má 40 % distribuce plynu v Čechách, nepatří nám, bohužel. Takže oni si rozhodují, jak nakupují, co nakupují, a stejně je to s rafineriemi. Teď jsem četl, že Polsko už nebere ruskou ropu, ale našim rafineriím tak můžeme akorát tady něco doporučit na zeď, ony si i tak udělají, co chtějí. A samozřejmě o čem se málo mluví, je o kšeftech na Ukrajině. To jsou kšefty - zbraně, pohonné hmoty... O tom se nepíše, o tom se nemluví, ale je to hustý.

Pan premiér to nechal všechno na svém ministrovi. Němci připravili plán podpory lidí a firem v hodnotě 200 miliard euro, takže samozřejmě naše firmy budou mít konkurenční nevýhodu. Bohužel předsednictví nepřišlo s žádnou českou iniciativou a nijak jsme se nezapsali do historie, a přitom jsme mohli, protože samozřejmě i v kontextu toho, že Česká republika byla vlastně první, která pomáhala Ukrajině, tak to mohla využít, tuhle pozici, v rámci předsednictví i na nějakou významnější iniciativu, a taky aby z toho něco vypadlo pro nás, aspoň ta miliarda euro nebo aspoň to, co jsme zaplatili. Je to normální, takhle to funguje.

Francouzi měli při předsednictví summit posílení obrany v EU, Portugalci o sociální Evropě, Slováci ve své době vymysleli flexibilní solidaritu k migraci, jinak řečeno to, že ne všechny země musí povinně přijímat migranty, ale mohou například finančně a materiálně přispět na posílení vnějších hranic. I Topolánek ve své době měl Východní partnerství jako silné téma, takže každé předsednictví mělo nějaké téma. A naše vláda teď? Žádné téma nebylo. Neformální summit v Praze, o tom jsem mluvil, byl vnímán jako summit Emmanuela Macrona. Všichni vědí, že on celý summit inicioval od začátku, a byl to jeho summit. My jsme ještě vybrali Hrad, úředníci chtěli Kongresové centrum, já jsem chtěl Moser, to nechtěli, tak vysoutěžili něco, ale bylo to celkem fajn. Takže... takže nic. Ale dobrý. Média samozřejmě oslavovala. Neuvěřitelné, člověk se sám divil, jak to můžou vůbec psát.

Takže pan premiér nebojuje tvrdě za české zájmy. Ono to není jednoduché tam blokovat v noci a všichni jsou naštvaní. Ale jo, proto to tak je. Když vyjednávala bývalá vláda program na 2014 až 2020, nejmenovaný premiér, ten spal na hotelu, nejmenovaný velvyslanec ho šel budit, aby šel jednat. Tak my jsme čtyři noci a pět dní nespali a přinesli jsme 42 miliard. A teď tato vláda... Já jsem strašně zvědav, kde jsou ty peníze? Pamatujete na React-EU, jak jsme se s Klárou Dostálovou snažili vyhovět všem nemocnicím, 21 miliard? A mě by zajímalo, jestli pana ministra zdravotnictví to zajímá. 50 miliard jsme přinesli do českého zdravotnictví z evropských fondů na program 2021 až 2027. Víte, kolik měli předtím? 2014 až 2020? 8 miliard, 8 ostudných. MPSV mělo 80 na rekvalifikace a podobné blbosti. Tím chci říct, že rekvalifikace není blbost, ale peníze máme dávat firmám a ony mají garantovat, že někdo, kdo chce změnit kvalifikaci a práci, že ta firma je za to zodpovědná, ne že jsme to dávali neziskovkám a potom bůhvíkde to skončilo, například. Takže tak to je s tím předsednictvím, je to škoda.

Dále ještě k těm zeleným šílenstvím. Ta první rána, o tom jsem mluvil, to je zákaz spalovacích motorů. Škoda Auto teď bude... My čekáme tedy na tu gigafactory, pokud Volkswagen se rozhodne, tak uvidíme, já jsem spíš pesimista. Ale příští rok jsou evropské volby a možná by bylo dobré, aby snad poprvé - a já nevím samozřejmě, pětikoalice s námi nemluví o ničem - ale aby už skončilo zneužívání europoslaneckého mandátu na českou politiku, abychom tam společně - a to je 21 poslanců - bojovali za české zájmy. A já si myslím, že se celkem může stát, a teď to tak vypadá, že pokud skončíme uhlí - a dneska je to v médiích - 2033, tak Dukovany ještě nebudou. Dneska je to článek - Kubátová - že tady hrozí a ČEPS to řeší. Možná jasně, že budeme všichni soutěžit, abychom měli nejvíc poslanců, ale možná bychom mohli zkusit - ale možná jsem naivní - o tom, bojovat občas i společně, nejenom v rámci frakcí, protože tam jsou samozřejmě poslanci, kteří jsou tam hlavně kvůli tomu, aby tam byli, takový pan Weber... Já jsem s ním jednal tady na německém velvyslanectví, když přesvědčoval V4 a naše spojence, že chce být předseda Evropské komise. To nevyšlo, no, tak mě nemá rád, ale to je jedno. Takže ty evropské volby.

Spalovací motory - já doufám, že se to někdy změní, je to úplně šílené. Tolik miliard se nainvestovalo do spalovacích, do snížení spotřeby a emisí, a teď se to všechno zazdí. A druhá rána je norma Euro 7, to znamená zdražení malých aut. A nevím, proč tedy naše vláda nic neudělala, když předsedala Evropské unii, proč neovlivnila Evropskou komisi a neudělala to? Jedná se o roky 2025 až 2035, kdy se zásadně zvýší cena malých vozidel, jelikož bude jejich výroba vyžadovat velké technické úpravy, aby splnily požadavky. Například menší modely Škody Auto, jako jsou Scala, Kamiq nebo Fabie, se podle ředitele vnějších vztahů Škody Michala Kadery dostanou na cenovou úroveň, za kterou budou pro zákazníky neprodejné. Neprodejné! Zatímco nyní modelová řada Škody začíná na úrovni 300 000 korun, aby byla vyrobitelná podle nových podmínek, prodražila by se na 450 až 500 000 korun. Kdo si potom to auto může koupit? Normálně zešíleli, Evropa.

Třetí rána je to - a o tom jsem už mluvil - co naše předsednictví prosadilo: faktické rozšíření emisních povolenek i na rodiny, které vlastní auta na spalovací motory. Povolenky budou platit dodavatelé paliv na začátku dodavatelského řetězce, nikoliv domácnosti a koncoví zákazníci. Těm se hrazené povolenky zobrazí v podobě zvýšení cen paliv a tepla, a to odhadem od 10 000 korun ročně na domácnost. Každý vlastník takového auta bude platit dle našeho odhadu mezi 3 až 6 korunami, dobře slyšíte, vážení spoluobčané, mezi 3 až 6 korunami za litr pohonných hmot navíc jenom proto, že jezdí na naftu či benzin, a tohle přijde už v roce 2027. Stačí si to dopočítat. Sociálně slabší lidé to prostě nebudou mít z čeho platit a nebudou jezdit. A ještě navíc našim důchodcům tato vláda bere pro vládu drobné, a pro ně je to důležité.

EU ETS2, ten bude od roku 2027 zahrnovat všechna fosilní paliva, čili emise ze silniční dopravy, vytápění budov a ostatního průmyslu nezahrnutého pod EU ETS1. Cílem je snížit emise v těchto sektorech o 43 % do roku 2030 oproti roku 2025. Z celkového počtu Sociálního klimatického fondu půjde více než 50 miliard nízkopříjmovým domácnostem a dalších 50 miliard ze systému ETS2 bude příjmem státního rozpočtu určeným na klimatická opatření. Čerpání ze Sociálního klimatického fondu bude možné od roku 2026. Česká vláda tvrdí, že cílem je provést takzvanou zelenou modernizaci v předstihu, aby na domácnosti povolenky EU ETS2 vůbec nedopadly, ale jak to udělá, to já tedy nevím. Opravdu si myslí vláda, že budou stačit dotační programy, Nová zelená úsporám, NZÚ a NZÚ Light, nebo jiné programy? Tak nevím, nejsem si tím jist.

Tato vláda začala a pokračuje a je posedlá tím, že všechno, co jsme my měli jako projekty, zkrátka říkají, že je to všechno špatně. Pan ministr financí teď zastavil i údajně podle médií směnu pozemků mezi Magistrátem a Nemocnicí na Bulovce a Královské Vinohrady. Já nevím, jestli je to pravda, nebo není. Bylo to kvůli tomu, že se tam má investovat. Plánoval se hlavně v Královských Vinohradech spáleninový pavilon. Tam přistává helikoptéra, lékaři mají spálené dítě na rukou a teď ho vozí, to kolečko, na dvanácti místech, no úplně hrozné. A já nevím, jestli to tak je, nebo není, ale k těm investicím, zdravotnictví se ještě dostanu.

Administrativní centrum Letňany, jasně. Babišův projekt, tak to zařízneme. Hlavně že máme metro, které končí v poli. Tam měl být olympijský stadion, není tam nic, ale Babiš si to nevymyslel. Babiš byl u Macrona 2015, a když jsem skončil u něj jako ministr hospodářství, tak jsem se ptal: A kde sedí ministr financí Michel Sapin? Říká, tady, všichni tam sedí. A byl to skvělý projekt, skvělý.

Chápu, že pan ministr kultury - už odešel - který sedí v ložnici šlechtice v Nostickém paláci, že by se mu nechtělo stěhovat do administrativní čtvrti Letňany, která by byla na kraji Prahy, kde by nemuseli lidi tam parkovat. Nebo pan Bartoš jako ministr MMR na Staromáku, ne...

Klára Dostálová mi vždycky vykládala, že když měla jednání a někdo tam hrál na kytaru nebo bubnoval, tak mu dala nějakou stovku, aby chvilku mlčel. A proč sedí na Staromáku? Taky historická budova. Měli jsme skvělý projekt, uvolnily by se stovky bytů, vznikla by muzea a je to normální. V Berlíně to mají, mají to všude, ale tím, že jsme to chtěli, tak to zařízli.

Onkologická nemocnice v Praze - to je ten národní boj proti rakovině. Ano, bžel dneska zase zemře 75 lidí na rakovinu a 200 lidí onemocní. Mluvili jsme o prevenci... Já jsem rád, že pan ministr Válek konečně objevil prevenci a doufám, že projekt na Žluťáku za miliardu... a to je skutečné, fantastické centrum prevence, že to dopadne.

A další projekty investiční - Nová scéna například, ale těch kulturních mám tady plno. My jsme zrekonstruovali Národní muzeum, Státní operu, byl tam projekt Invalidovna, Nová scéna -nevím, proč je to zastavené, Národní galerie, ano? Další projekt - sídlo Ředitelství silnic a dálnic a Správy železnic na Smíchovském nádraží, obrovské synergie, ano, že by byli všichni na jednom místě. Jsem rád, a dneska vláda tedy v rámci programového prohlášení vlády - a byl tam i pan premiér - že pokračuje náš projekt věznice v Hradišti. Invalidovna vypadla. Císařské lázně jsme taky objevili náhodou a snad se to dokončí. A taky, když už se konečně dostaví dálnice do Karlových Varů - nechápu, proč to někdo neřešil hned po revoluci, když... Karel IV. byl samozřejmě génius a nemuseli jsme jezdit dvě hodiny, ale když se to dokončí, Pražané můžou jezdit padesát minut na koncert do Císařských lázní, a snad to všechno dopadne. Projekt lithium Cínovec - tam se nic neděje.

A potom my jsme měli plno projektů ohledně vodních přehrad a já nevím, proč... Za naší vlády my jsme připravovali výstavbu přehrad a samozřejmě je to o vodě, klimatická změna je voda, a tam jsme pomohli - Vlachovice, Senomaty, Šanov, Kryry nebo Nové Heřminovy a Skalička. Podle rozhodnutí nové vlády tam bude nějaký suchý poldr, ne přehrada, a nová vláda rozhodla, že další přehrady připravovat nebude. Ale já nechápu, proč. Ty, co jsou schválené, (dostanou?) 15 miliard a samozřejmě u nás je to o vodě, ty přehrady jsou důležité. Momentálně máme v České republice více než osmdesát lokalit, které jsou v územním plánu chráněné jako místa pro možnou výstavu přehrad. A samozřejmě ta přehrada, nejenom že je to zásobárna vody, ale samozřejmě je to pro lidi, je to rekreace, je to turistika, je to všechno - a hlavně v období sucha se mají vybrat ty lokality, a než se začne příprava výstavby přehrady, tak to trvá samozřejmě léta. Takže je to škoda.

Zpomalil se projekt investice labské cesty, tam není shoda v koalici. Potom my jsme konečně rozjeli spojení, železniční trať Praha - letiště Kladno, tam je roční zpoždění kvůli financím, rozjíždí se až letos.

A samozřejmě, co jste zastavili jako vláda, klíčové strategie, plány, je stavební zákon - to je zákon, který vybojovala Klára Dostálová, strašně moc energie tomu věnovala.

A potom, jak jsem ukazoval panu ministrovi kultury, že tady je náš Národní investiční plán, to je takový soupis všech investic až do roku 2050, a já si myslím, že je to dobrá věc na to, aby jednotliví ministři se do toho dívali a podle priorit vybírali a bojovali za ty investiční projekty.

EET, to jste samozřejmě zazdili, to je normálně ideologie, normální člověk to nepochopí. Inovační strategie, ano, to jste taky zastavili, to, co připravil Karel Havlíček, tady to je: Inovační strategie České republiky do roku 2030, Země pro budoucnost, propracovaný systém financování řízení vědy, strategie umělé inteligence, vodíková strategie - to všechno se zastavilo, uhelná komise, ukončení aktivit a nový plán útlumu uhlí 2033 navzdory odborným stanoviskům. Zastavila se podpora investic s přidanou hodnotou. Minimální aktivita projektu Trojmoří. Nepokračuje se v projektu sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism. Když jsme navštěvovali, byli jsme v Singapuru, v Thajsku a tak dále, tak jsme zažili, i že zástupce CzechTradu se vůbec nebavil s tím obchodní radou a tak dále. Byly tam velké synergie, ale ten rezortismus samozřejmě tam byl kontraproduktivní. Nepokračuje se v projektu sloučení České exportní banky, EGAP a NRB, nepokračuje se v projektu Národního rozvojového fondu pro financování infrastruktury. Tam tehdy banky slíbily peníze, tak nevím, jestli to tam doteklo nebo nedoteklo, proč se to nedotáhlo.

Program Výstavba pro obce, nízkopříjmové skupiny, dotace a úvěr, program bydlení mladých, výstavba rodinných domů na venkově, nákup a výhodné půjčky, to všechno Klára Dostálová tam měla připravené. Já jsem rád, že teď jsem viděl, že obchvat Plzně otevřeli, a tam taky MMR dalo 1,5 miliardy. Tak já neříkám, že (nesrozumitelné), ale to byly evropské peníze a my jsme nějakým způsobem to podporovali.

Omezení kvality a dostupnosti služeb v oblasti zdravotnictví.

Tady mám ještě - neřeší se status umělce v oblasti kultury, zpackaná - nekonečný příběh - transformace České pošty. To je fakt, snažil jsem se to nějak řešit, ale to nebyl rezort hnutí ANO, ale to je nekonečný příběh, který nechápu, proč nefunguje. Takové aktivum a v podstatě to jenom spotřebovává peníze, když by to podle mého názoru mohlo vydělávat, a soukromé projekty poštu válcují a pošťačky vydělávají směšné peníze. No, tak je to škoda.

Takže to jsou ty věci, které zkrátka jste zastavili. A potom, když se vrátím ke zdravotnictví, 50 miliard z Evropy, 15 miliard Národní plán boje proti rakovině. A pokud to skutečně, ty peníze, místo té skvělé onkologické nemocnice, která mohla být v Praze a mohla být pro všechny - a znovu opakuji, že Pražané, prevence na Žluťáku, termín je koncem listopadu, ano? Nemusíte tam ani volat, a stejné jsme chtěli tady udělat. Údajně se to má někde proinvestovat, nevím, v Motole, no tak na to jsem zvědav. Samozřejmě ta lobby zvítězila. Bylo to pro lidi, ne proto, že Babiš to tlačil. Babiš fakt nepotřebuje naštěstí toto zařízení, nebylo to skutečně o mně a je to škoda. Mohli jsme tady postavit v Praze unikátní - je jich v Evropě jenom sedm, není jich moc. Ano, všude bojují ti odborní onkologové, a tady je ten prospekt (Ukazuje.), který - křičel mi tady pan Jurečka na mikrofon, že je to kampaň - který potom zakázali, aby to VZP rozdávala. A vážení občané, znovu je to na webu, a musíte chodit na prevenci, na kolonoskopii a na tyhle věci. Tak to byly naše projekty.

Potom tady mám - zubaři. Nekonečný příběh, ne? My jsme měli projekt Stomatologie 2.0 pro lepší Česko. My jsme byli v Hustopečích u toho zubaře, mladý kluk, který skončil v roce 2020 na Lékařské fakultě v Olomouci, a tam zkrátka jednu kolegyni ukecal nějaký starosta, odešla, nechala mu tam 1 000 klientů. Tak jsme se ptali na termín - za rok. A jak to u nás vypadá teď? Strašný problém, ti zubaři, hlavně samozřejmě Ústecký kraj, Karlovarský kraj, Moravskoslezský, ale všude.

A my jsme měli ten projekt - a já nevím a znovu opakuji, to není, že já jsem to vymyslel, s tím přišel pan Mounajjed, to je soukromý zubař, s ním jsme dělali v O2 aréně očkovací centrum, kde se lidi naočkovali za sedm minut - a je to strašně zajímavé, protože vlastně co on říká, že stomatologie je nejprogresivnější medicínský obor v České republice, evropský lídr v inovacích. Řešení problému musí být cíleno podle potřeb obyvatel a jejich zdravotní gramotnosti, ano?

U nás je 60 % lidí, kteří mají snahu si najít svého stomatologa, akceptují finanční spoluúčast, a 40 % lidí, kteří si stomatologa hledat nebudou a přicházejí pouze, když je něco bolí, nebo neakceptují finanční spoluúčast. A to byl ten projekt. U nás je skutečně problém s kvalitou poskytované péče. Často to čtu, ten materiál. Část stomatologů neklade důraz na kvalitu ošetření. Díky nízké kvalitě vzniká začarovaný kruh, kdy pacienti dokola navštěvují svého stomatologa a neustále se něco opravuje. Tito pacienti vlivem nekvalitního ošetření postupně přicházejí o své zuby. Tato skupina stomatologů má pak zcela zaplněné kapacity svými kmenovými pacienty a nejsou schopni přijímat pacienty nové.

Potom za druhé je to malá kupní síla obyvatel v daných oblastech. To jsou ty oblasti, o kterých jsem mluvil, neochota finanční spoluúčasti obyvatel na ošetření. Část stomatologů, zejména mladí, jsou zvyklí pracovat s moderními technologiemi, jako například operační mikroskop, kvalitní rentgen, laser nebo skener. Tyto investice přinášejí zásadní navýšení hodinové kalkulace ordinace. Ceny výkonů se tím navyšují, pojišťovny ale nejsou schopny pokrýt cenovou náročnost těchto výkonů a tím vzniká potřeba finanční spoluúčasti obyvatel na takových výkonech. Ochota spoluúčasti je často ruku v ruce s kupní silou obyvatel v daném regionu.

Pan ministr financí začal hned, že vzal 14 miliard pojišťovnám. Nevím, jaké mají zůstatky na účtech, možná dobré, tak tím líp. Tak by mohli samozřejmě možná tenhle projekt - se nad tím zamyslet. Ten projekt cílí na ty, kteří nechodí k zubaři, nechtějí platit a chodí jenom, když je něco bolí, a to je 40 %. A pokud bychom vytvořili státem garantovanou síť ordinací, kde se bude řešit pouze odstranění akutního problému bolesti, nikoliv celkové koncepční opravy, státem garantované ordinace ve vybraných okresech, 45 okresů bez nutnosti být v ordinaci registrován. Takže bolí mě něco, jdu, je tam někdo a neplatím nic. Pouze léčba akutních případů, bolesti, celodenní provozní doba, péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění bez finanční spoluúčasti.

Ale mimochodem, my jsme za Adama Vojtěcha udělali ten investiční program a mladí zubaři mohli získat až 2,5 milionu na to, aby si mohli zřídit ordinaci. Finanční náklady a personální obsazení státem garantovaných ordinací, zřizovatel - kraje. Já jsem teď mluvil s hejtmanem Ústeckého kraje a o tom přemýšlí, protože fakt to je problém, zubaři. A kraje - za finanční podporu státu, materiálně-technické vybavení cirka 2,5 milionu na jednu ordinaci, personální obsazení - dva lékaři, dvě sestry.

Kde vzít stomatology? Využití stomatologů ze zemí mimo Evropskou unii, kteří se ucházejí o aprobační zkoušky pro práci v České republice. Pro získání aprobační zkoušky by bylo nutné odpracovat v těchto ordinacích minimálně dva roky. Ročně se jedná o desítky stomatologů. Finanční motivace absolventů, benefit, získání zkušeností, využití studentů stomatologie z posledních ročníků, získaná praxe.

A potom máme tu druhou - cílení na skupinu lidí, kteří mají snahu si najít svého stomatologa a akceptují nějakou finanční spoluúčast, zajištění kvalitní stomatologické péče a vytvoření systému edukace v rámci prevence. Jak zajistit - stomatologové bezúročně nebo státem garantované úvěry na materiální a technické vybavení ordinace. Zjednodušení systému získávání smluv se zdravotními pojišťovnami, zrychlení procesu získávání povolení o provozování nestátního zdravotnického zařízení, dotace na pronájem prostor. Podmínky - minimálně pět let na daném místě provozovat ordinaci, v příhraničních oblastech nutnost 80 % českých pojištěnců, neošetřování jen cizinců. Zdravotní sestra, zubní instrumentářka. Velká část stomatologů bojuje s nedostatkem sester nebo instrumentářek. Finanční podpora institucím. Které školy, akreditované kurzy, zubní instrumentářka. Ročně se musí akreditovat minimálně 200 zubních instrumentářek. Tímto krokem se částečně zastaví odliv sester z nemocnic do ordinací.

Dentální hygiena - jedním ze základních kamenů prevence je dentální hygiena. Finanční podpora institucím a fakultám, které akreditují obor dentální hygienistka. Navýšení kapacit škol dentální hygieny, marketingové cílení na střední školy, prezentace oborů a výdělků, edukace prevence, plošné příspěvky pojišťoven na dentální hygienu dvakrát ročně. Edukační programy pro mateřské a základní školy ohledně prevence vzniku zubního kazu - zajistí studenti stomatologie, dentální hygienistky nebo edukovaní učitelé.

Investice do prevence v budoucnu ušetří násobky za léčbu zanedbaných problémů. Vytvoření nového oboru dentální preventista. Obor by měl stejný základ jako zubní instrumentářka s rozšířením o možnost zasahovat do dutiny ústní s preventivním cílem. Rentgenové snímky, kontrola zubního povlaku a tak dále.

Takže to je ten projekt, a pokud - já nevím, jestli pan ministr by měl o to zájem, myslím zdravotnictví, a aby se to spočetlo, kolik to stojí. Já myslím, že to je velký problém. A samozřejmě, my jsme řešili problém v roce 2018. V září jsem se dozvěděl, že každý rok uspěje na přijímačkách na lékařské fakulty 2 500 lidí, 2 500 studentů - a nedostanou se. A když jsem se ptal proč, tak řekli, že nejsou pedagogové. A proč nejsou? No, nejsou peníze. Tak jsme udělali projekt, 7 miliard na deset let, a díky tomu v podstatě stoupla procentuální - vlastně přijímáni na lékařské fakulty v daném čase, nevím, za dva roky až o 30 %.

Ale samozřejmě problém je, že my tady nemáme ty profese, které potřebujeme. A teď, když mluvím za zdravotnictví, samozřejmě jsou to psychiatři. My jsme udělali reformu psychiatrické péče. Obrovský problém pro mladé lidi. Ano, reforma na anglický systém, ne zavírat lidi do Bohnic, ale tyto pohotovostní a tak dále. A v tom bohužel se taky nepokračuje. A dneska nedej bože, když máte problém hlavně s dítětem a chcete urgentně dětského psychiatra, termín je tři měsíce a pro dospělé taky problém. Takže náš problém je v tom, že vysoké školy, když jednají o rozpočtu, dostanou ty peníze, ale vliv státu, který by měl říct: Nemáme pediatry, nemáme stomatology, nemáme radiology, nemáme fyzioterapeuty a tak dále, to samozřejmě ten přesah tam není. A to není samozřejmě jenom u zdravotnictví, ale je to i u dalších věcí.

Vrátím se k těm investicím, protože my jsme v rámci covidu pochopili, co je tu důležité z hlediska investic. A tenhle Národní investiční plán zkrátka je rozdělen, je to do roku 2050, je tady 20 000 projektů a je to rozdělené podle rezortů, zdravotnictví tady má 163 miliard. A my jsme měli ty investice, protože já jsem vždycky chtěl, aby za námi zůstaly i konkrétní věci, nejenom nějaké projevy, na to já moc nejsem. Tak jsme měli strategické investice, my jsme 7. listopadu 2019 schválili. A samozřejmě když se podíváte na nemocnice, jak vypadají - Thomayerka, to ještě jako kdyby teď ji postavil Tomáš Garrigue Masaryk, nebo VFN, ta je ještě starší. Samozřejmě ne všechno vypadá jak IKEM nebo v Plzni nebo Motol. Tak jsme to chtěli a schválili jsme sedm strategických staveb za 11,6 miliardy, ale celkově samozřejmě ta potřeba je o mnoho větší. Já jsem o tom mluvil na zahájení konference Zdravotnictví 2020. Ale proč o tom mluvím: že když byla konference Efektivní nemocnice a pan ministr Válek neměl čas, ani tam nevystoupil, ale byl tam ministr financí pan Stanjura, a když se ho ptali z pléna, jestli pro něj v rámci vlády a těch rezortů je zdravotnictví priorita, tak řekl, že ne. To mě fakt šokovalo, že proč ne zdravotnictví, když si myslím, že je to fakt nejdůležitější. My jsme naplánovali sedm strategických staveb, tehdy za 11,6 miliardy. Nemocnice samozřejmě potřebují investovat. Národní investiční plán obsahoval 73 miliardy investic do zdravotnictví. Těch sedm strategických investic bylo: výstavba pavilonu chirurgických oborů ve fakultní nemocnici Plzeň - a plzeňská nemocnice vypadá úžasně, myslím, že tam funguje. A tady máme: gynekologicko-porodnická klinika ve fakultce Brno. To jsme společně s paní Schillerovou přesvědčovali úředníky, aby to už konečně schválili. Když tam primář gynekologie mi říkal, že dvacet let to tam někdo slibuje, tak pevně doufám, když většina vlády je z Moravy, tak by mohli mít střet zájmů a možná by bylo dobré vědět, jestli ta porodnice v Bohunicích bude, nebo co s tím bude, jo? A aby to bylo funkční, aby to nebylo jako svatá Anna, kde někdo tam narval do betonu asi 4 miliardy, k tomuto tunelu se ani nechci vracet. A samozřejmě máme tady porodnici u Apolináře, skvělý projekt. Kolik premiérů tam rodilo, tedy jejich manželky nebo partnerky, všichni tam chodili. Tedy já ne, moje děti se narodily v Neratovicích a vnučky taky. Takže slibovali, že je to skvělý projekt, a já doufám, že pan ministr by nám občas mohl něco říct k tomu, že jestli to bude, nebo to nebude. Potom tady máme: dostavba, rekonstrukce hlavní budovy Fakultní nemocnice Olomouc, objekty chirurgických oborů v Hradci. To myslím, aspoň doufám, že to nezastavili.

To jsou projekty, které my jsme připravili a vy to teď můžete zrealizovat a stříhat ty pásky, jak to dělá pan Kupka. Ten nemusí dělat vůbec nic. My jsme mu všechno připravili a má tam, pokud vím, připravených asi 300 kilometrů dálnic, takže stačí jenom... nemusí nás ani zvát. My jsme vás zvali, ale my chápeme, že už tam nepatříme, ale jde o to, aby to šlo dál, abyste investovali to, co bylo nastartováno, i všechna ta nádraží a všechny ty další věci, které jsme nastartovali. Takže doufejme, že pan ministr financí na to sežene peníze. No, potom tady byl... v IKEMu se staví nový pavilon, u toho jsme byli, to funguje. Nový urgentní příjem Thomayerka nebo nová plicní klinika. My máme skutečně jedny z nejlepších lékařů na světě, potřebují k tomu zázemí a samozřejmě naši občané potřebují být v dobrém prostředí. Takže tady to všechno je. A já vím, že tedy je to z naší dílny, tak je to asi toxické pro tuto vládu, ale pan ministr kultury by si to mohl přečíst.

Já se podívám, kolik toho tady máte vy. Nevím, jak to vypadá s Novou scénou, ale to možná se někdy dozvíme, to vás nechci zkoušet, ale kultura - 47 miliard. Ne, já jsem kdysi i s Macronem byl v Národní galerii, ukazoval jsem mu tu francouzskou sbírku a byl tam skvělý projekt, Invalidovna a tak dále, Nová scéna, tak možná by bylo fajn v tom v pokračovat, protože my jsme vždycky chtěli, aby naše památky byly v dobrém stavu, aby sem chodili turisté, aby to navštěvovali samozřejmě naši lidi, protože se máme čím chlubit. Ale podle mých informací moc těch peněz asi není. I když pan ministr je spokojen - nevím, jestli má 1 % HDP nebo kolik, ale tady je ten seznam. Rekonstrukce Veletržního paláce a výstavba depozitáře, to bylo za 3 miliardy, výstavba nové budovy Národní knihovny, muzeum, záchrana - revitalizace části národní kulturní památky Petrkov. Tam jsme taky byli, nevím, jestli to pokračuje. Terezín, nekonečný příběh Terezína. Tam jsme vždycky říkali, že možná by bylo dobré někde v Evropě na to zajistit nějaké speciální fondy, protože tam ta kasárna, to už všechno tam padlo a to bez pomoci státu zkrátka nemůže fungovat. Novostavba divadla včetně koncertního sálu České Budějovice. Invalidovna. To nevím, jak pokračuje, to jsme začali. Janáčkovo kulturní centrum. Máte tady toho mraky, pane ministře, to je takový katalog. To jsou dobré věci, bylo by dobré v tom pokračovat, protože my jsme přesvědčeni o tom, že když je krize, tak je potřeba z té krize se proinvestovat, hlavně když tedy ČNB zničila hypotéky, a to bude mít dopad na výstavbu bytů, tak ty stavební firmy aby měly dostatek zakázek.

Ještě k školství. To je dnešní článek, zase faul vlády, ruší slib kantorům. Tomu nerozumím, vždyť školství je tak důležité. Vy jste slibovali těch 130 % průměru. To je dnešní článek, kde školské odbory jsou naštvané. Něco jste slibovali, tak byste to měli plnit. V podstatě z toho vypadlo asi 40 000. Původně to bylo 192 000 učitelů včetně vychovatelek v družinách, asistentů, mistrů, trenérů, a vy jste normálně tady v tichosti dali pozměňovák poslanců pana Výborného, Gazdíka, Zajíčkové, Klímy a Michálka, vše v tichosti a ve čtvrtek, že opozice ani nereagovala. Tak nevím, náš nový stínový premiér asi představí nějaké změny v naší stínové vládě, asi budeme reagovat, ale v podstatě není to fér. Není to fér a tady říká pan Dobšík, že jste nesplnili slib. Průměrný plat pedagogických pracovníků, my jsme začínali 30 268 a měli jsme v programovém prohlášení vlády jako jediný cíl z hlediska příjmů a dotáhli jsme to na 44 759, to znamená téměř navýšení 50 %, ano, pro učitele. Tak já myslím, že by bylo dobré v tom pokračovat, protože to je důležité. Nevím, jak to u vás na vládě funguje, ono to tak vypadá, že vždycky si prosadí všechno paní ministryně obrany, asi křičí na ostatní, aby dostala ty peníze - jasně, je to dobře, ale ty peníze jsou potřeba i pro ostatní rezorty.

Potom, co mě zaujalo - a to je neuvěřitelný příběh - je zase hazard. Tak už jsme doma, už jsme zase doma. U nás hazard má nejnižší sazby, pokud to říkají experti. Tak já nevím, co tam jdete teď měnit. Já jsem to zažil jako ministr financí, ten lobbing a ty vaše spřízněné podnikatele, kteří nevím, jestli chtějí zase nižší daně... Pan ministr mluví o nějakých jednotkách navýšení, tak my to budeme tedy sledovat. Já vím dobře, jak to funguje. Za mého ministrování jsme prosadili zničení de facto hazardu, těch automatů, to bylo skutečně, skutečně peklo - závislost, 300 sebevražd ročně - tady to mám v podkladu. Na to už samozřejmě většina zapomněla, ale my jsme v roce - a ten materiál - v roce 2017, kde jsem tady psal, Česká republika patřila celosvětově k zemím s nejvyšším počtem heren a hracích automatů v poměru k počtu obyvatel. V České republice žije zhruba 100 000 gamblerů, protože hazard byl regulován zcela minimálně, společenské náklady přitom každoročně přesahují 15 miliard. Hazard je také příčinou stovek sebevražd ročně.

Do roku 2014 Ministerstvo financí coby orgán státního dozoru nad hazardem převážně ignorovalo vyhlášky obcí zakazující hazard na jejich území a automaty ve zvláštním provozním režimu povolovalo. Od ledna 2014 jsme okamžitě se pustili do nápravy alarmujícího stavu. Doposud tak ministerstvo pravomocně zrušilo 20 000 automatů, zatímco v předchozích letech zrušilo řádově desítky automatů. Na to si dobře pamatuji, ano? A 1. ledna 2017 nahradil nový zákon ­- 2017, ano - právní úpravu z roku 1990. Takže dvacet sedm let to trvalo, než jsme to prosadili a hazard zredukovali. Stav trhu koncem 2016 byl: nelegální provozování - téměř většina, a ke konci 2017 už to bylo jenom 5 %. Takže to jsme udělali a samozřejmě si pamatuji, co se dělo, když jsme chtěli navyšovat daně z hazardu. Doufám, že je tato vláda navýší a že ti známí, jejich podporovatelé, kteří - doufám, že jim vláda nic nedluží - takže to zase nedopadne tak, že to zase zaplatí ti naši důchodci, jak to teď vypadá. Ale tak snad to nebude.

Nebudu tady řešit Sazku, která neměla být nikdy privatizována, měla zůstat sportovcům, a bohužel to není. A sport, ani nevím, kdo to řeší u vás, já jsem to měl pod sebou, sportovci vždycky chtěli mít svoje kvaziministerstvo, tak měli tu agenturu. Jasně, můžeme se bavit o tom, jestli to fungovalo, nefungovalo. My jsme začínali v roce 2014 rozpočtem 3,6 miliardy, končili jsme 11,5, a hlavně, já doufám, že sport se nebude rozdělovat zase na baru v Intercontinentalu nebo v nějakém bytě a že ty peníze tam navýšíte, ale samozřejmě ta potřeba... Ne, za nás to nebylo. Ten bar v Intercontinentalu byl za vás, já toho pana náměstka ministra nebudu jmenovat. A ten byt byl za ČSSD, to je pravda, že jsme byli ve vládě. Ale potom jsme udělali tu agenturu a já nevím, že by, aspoň doufám, nemám znalosti o tom, že by se tam to rozdělovalo nějak netransparentně. My jsme hlavně chtěli rozdělovat malým obcím, malým klubům, proto tam byl ten program Moje kabina, Můj klub a další, takže asi tolik.

Teď bych chtěl mluvit k bydlení, protože to je samozřejmě nekonečný příběh, ale jde o to, že v podstatě s vámi není žádná řeč, takže v podstatě tady můžu říkat, že chceme s vámi se o tom bavit, ale vy a priori se o tom bavit nechcete. No, škoda. Takže krize bydlení je tady stále. Nebudu se vracet k tomu, že jsme po revoluci prodali 600 000 bytů různým soukromníkům, že to byla chyba, ale dobře. Takže bydlení, jeho dostupnost a kvalita je jedním ze základních ukazatelů, kterým měříme nejenom kvalitu života, ale také životní úroveň.

Tady byla řeč o tom, o mladých rodinách, o dostupnosti bydlení a o tom, že potřebuji mít zázemí. A já taky, jak když jsem byl ministr financí, jsem v červnu 2014 zavedl projekt na výstavbu nových kapacit mateřských školek, škol, tělocvičen a hal - 26 miliard jsme do toho nakonec za ta léta dali a bylo to vidět, hlavně ve Středočeském kraji. To nikdo nemůže zpochybnit a já si strašně dobře pamatuji - a není tu paní Kovářová, která mi v listopadu 2013, to jsem byl ještě tady poslanec v rozpočtovém výboru, přišla a říká, že by potřebovala peníze na školky. My jsme šli ven a já říkám: Proč vám to nedá Kalousek? No, že Kalousek jí to nedá. Chtěla to přesunout z jedné kapitoly do druhé a v červnu 2014 jsme to začali. A nikdo nemůže zpochybnit, jenom například do obce Chýně, kde paní Kovářová byla starostka, dostali dotace za 280 milionů. Mají tam novou krásnou tělocvičnu s halou, mají tam školu, mají tam novou kapacitu, a měli jsme z toho radost, určitě.

Nevím, Klára Dostálová tu není... Mně napsala starostka Drahelčic, že má pět dětí a že by chtěla, aby aspoň jedno šlo do mateřské školky. Tak jsme tam zajeli a zkrátka za půl roku asi, pokud si to dobře pamatuji, se začala ta školka stavět a nakonec se postavila. Paní starostka znovu otěhotněla, takže má šest dětí, a těší se, že konečně nějaké její děti půjdou do školky. A teď začala školu za 500 milionů. Takže ano, a proč je to tak? Protože z takového Karlovarského kraje nebo z jiných krajů, když tam nebyla dostupnost dálnice, ti vysokoškoláci tady zůstali, tady se usídlili, a potřebovali zázemí, tak my jsme dali do toho 26 miliard za ta léta. A teď jen slyším, že se v tom nepokračuje. Já nevím, proč se v tom nepokračuje, ale byly to skvělé programy, a měli jsme z toho velkou radost, protože jsme viděli něco, co tedy díky nám vzniklo a dalo se to hlavně nahmatat.

Takže k tomu bydlení, prosím vás, ano? Tady stále mezigenerační problém, důchodci - není žádný problém. Problém je bydlení. Problém je, že mladí lidé, když nemají kde bydlet, někteří zvažují, jestli budou mít dítě, nebo ne, a to je samozřejmě špatně. Mluvilo se o tom tady. Takže úlohou státu je vytvořit prostředí, které umožní většině společnosti zabezpečit si adekvátní bydlení. Vlastní činností, tedy úlohou státu je dodat nástroje k realizaci. Navíc nabídku bydlení mají primárně řešit obce a města. Trh bydlení v České republice je na začátku roku 2023 charakteristický problémem na straně nabídky, která není geograficky správně rozvržena. V problematice dostupnosti bydlení se projevují významné regionální diference. Na trhu je zřejmý dlouhodobý trend dynamicky rostoucích cen bytů v relaci k průměrně mzdě, které se taky promítají do zvyšování nájemného. Problémem zůstává taky nedostupnost bydlení pro nově vstupující na trh, která je umocněna nejaktuálnějším vývojem na trhu bydlení.

V prosinci roku 2022 dle České bankovní asociace byl meziroční propad hypotečních úvěrů ve výši 82 %. Za celý rok 2022 propadla aktivita na hypotečním trhu o 63,6 %. Ano, tohle je samozřejmě výsledek šílené politiky České národní banky, která si myslí, že porazí inflaci. Nic neporazila! (Zvýšeným hlasem.) Vylustrujte si mediální výroky pana Rusnoka, co sliboval, jak to kde bude! Nefunguje to! Ani jednou se netrefil, ale zničil bydlení, ano? Bohužel. A já nevím, jestli skutečně touhle politikou se může stát, že by ty ceny bytů byly levnější, zatím (to) tak nevypadá a pochybuji o tom. Aktivita na hypotečním trhu propadla o 63,6 %, takže můžeme mluvit de facto o zastavení trhu. Mimo nárůst cen nemovitostí je tento problém umocněn nárůstem hypotečních sazeb, přičemž úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v prosinci 2022 dosáhla téměř 6 %, a pohybovala se tedy na nejvyšších úrovních od roku 2008 a 2009.

O tom, že k nápravě aktuálního stavu trhu nemovitostí nemá dojít ani v nejbližším období, svědčí meziroční pokles stavební produkce, kdy stavební úřady podle posledních údajů Českého statistického úřadu vydaly v prosinci 2020 meziročně o 15,6 % stavebních povolení méně. Celkový počet zahájených bytů klesl meziročně o 22 %. České stavebnictví za celý rok 2022 se potýkalo s růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit. Je zřejmé, že krize na trhu bydlení je spojená s nedostatečnou výstavbou. Základní lék na řešení této krize je založený na zvýšení výstavby dostupných bytů, ostatní kroky budou řešit jenom symptomy a můžou vést jenom (ke) krátkodobému zlepšení tristního stavu, protože platí: čeho je málo, to je drahé.

Třináct bodů k řešení krizové situace. Naší ambicí je zvýšit dostupnost bydlení pro všechny občany. Uvědomujeme si, že (v) nejobtížnější situaci jsou především mladé rodiny, samoživitelé nebo senioři. To teď mluvím za nás. Doufám, že by bylo dobré, kdyby se s tím vláda ztotožnila, ale asi ano. Stát by měl ale myslet i na bydlení pro veřejně prospěšné profese. To jsou námi definované prioritní skupiny.

Za prvé, stavební zákon, který vytvořila naše vláda, měl výrazně zrychlit proces výstavby v České republice, a to primárně v oblasti se zásadním převisem poptávky nad nabídkou bydlení. Tímto by byl významně aktivován soukromý kapitál (ve) výstavbě. Odblokování výstavby je základním předpokladem řešení bytové krize. Problém s nedostatkem bytů a vysokými cenami bydlení chceme prioritně řešit větší podporou družstevního bydlení, umožnit družstevním bytovým společnostem výstavbu a správu bytů (bez) zbytečných regulačních a administrativních bariér.

Navrhujeme také vytvořit státního developera, který bude aktivně pracovat s pozemky a brownfieldy (v) majetku státu. Ano, ÚZSVM, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ten má mraky majetku, mraky, a nikdo to nikdy nezmapoval. Mimochodem, já jsem byl první ministr financí, který vůbec zmapoval majetek státu. My jsme zjistili tam nějaké firmy ještě z minulého režimu, které tam byly. To nikdo nikdy neudělal. Stát má obrovské majetky, ale měli to udělat na začátku, hned po revoluci. Víte, kolik České dráhy prodaly pozemků za hubičku? (Já) si ani nepamatuji to jméno, kdo to tam tuneloval všechno, České dráhy. Podívejte, tady kolem, v Praze, kde všechno se staví a komu to patřilo. Prodávat pozemky, půdu, fakt, to je špatný nápad, takže my navrhujeme vytvořit státního developera, který bude aktivně pracovat s pozemky a (nesrozumitelné) majetku státu. Možná je výstavba státních bytů, ano, o tom jsme mluvili v minulosti, že samozřejmě v privátní sféře dneska zaměstnavatelé, když chtějí motivovat zaměstnance, tak musím někdy i postavit rodinný domek nebo byt nebo něco, protože zkrátka na trhu práce je stále situace, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě.

PPP projekty v oblasti nájemného bydlení. PPP projekt, jediný v historii této země, udělal Karel Havlíček, ano, to je ta výstavba dálnice. Nevím, kolik je to, 34 kilometrů na Strakonicku, a to by bylo dobré, kdyby tato vláda v tom pokračovala. My jsme chtěli dělat PPP projekty, propojení - co to je tam, R35? - Hradec, Olomouc a propojení Praha-Tábor. Nekonečný příběh? Já nevím, co dělá pan ministr, ale bylo to složité, my jsme to udělali poprvé, skutečně Karel Havlíček to zvládl a tato vláda by v tom měla pokračovat, tedy když pan ministr Stanjura tvrdí, že nemá peníze, ale my si myslíme, že má peníze, ale když už je tedy nemá, jak tvrdí, tak ať dělá ty PPP projekty. Ano, postaví to soukromá, cizí firma, stát si to pronájme, je to normální. Takhle se staví i administrativní budovy v Německu, i nemocnice nebo další věci, ano? Takže PPP, private public project, to se dělá a vždycky se o tom mluvilo, ale my jsme byli jediní, kteří to udělali. Byl tam jeden pokus na Moravě, ale (to) dopadlo úplně katastrofálně. Takže tady si myslím, že by bylo dobré v tom pokračovat, ale samozřejmě, když s námi nikdo nemluví, tak to je samozřejmě na vás.

A ty byty, jasně, projekt Letňany, jasně. Tolik bytů, co by se uvolnilo, neuvěřitelné! A chceme, měla by se rozjet výstavba státních bytů s možností následného odkupu nájemníky, ano? Takže dneska v profesi, které nejsou, i ty sestřičky - já si pamatuji, jak my jsme řešili motivaci sester. Byla debata, jestli dostanou výsluhy, jestli jim postaví nějaké byty, aby tady zůstaly, aby byly motivované. Když jsme měli už materiál na motivaci pro sestry, přišli lékaři, a potom to skončilo bohužel, že se to nedotáhlo, a ty sestry jsou nejdůležitější, takže... A samozřejmě, je to o výhodných půjčkách. Já nevím, proč pan Bartoš to zrušil pro mladé lidi. PPP projekty v oblasti nájemního bydlení by taky fungovaly, ale musí to být transparentní a korektní, že by se stát propojil s developery a udělal nějakou dohodu. Ale stát se musí chovat jako soukromá firma, ano, musí bojovat samozřejmě za majetek státu.

Vícegenerační hypotéky, u kterých navrhujeme prodloužit dobu splatnosti na 40 let s garancí státu. To bylo už předáno, například u bytu 2+kk by se splátka snížila ze 14 000 na 8 200. To by byla významná pomoc mnoha rodinám.

A samozřejmě musíme myslet... zase jsme u našich seniorů. Jejich problém s bydlením v důchodovém věku jsme chtěli podpořit výstavbou seniorského bydlení - bytová společenství seniorů, komunitní péče a výstavba domovů s pečovatelskou službou. Potom tam byl další projekt, rozdělení vícegeneračních domů na samostatné bytové jednotky. V období zcela bezprecedentního zastavení trhu s nemovitostmi by rozdělení vícegeneračních bytů na samostatné bytové jednotky mohlo přinést relativně rychlou změnu, která navíc není významně finančně náročná.

Specifickou prioritní skupinou jsou aktivní studenti. Stále čteme, že na kolejích platí nehorázné sumy a že se to stále zvyšuje, a studenti poptávají nájemní bydlení v městech s nedostatkem kolejí. Podporou výstavby kolejí chceme tuto skupinu účastníků nájemního trhu bydlení vrátit na koleje. Společně s podporou výstavby nových kolejí chceme snížit energetickou náročnost stávajících kolejí tak, aby byly koleje pro studenty ekonomicky výhodnější než nájemní bydlení. Navíc s bydlením na kolejích jsou spojeny další pozitivní externality spojené s vysokoškolským studiem.

Dále jsme požadovali navýšení investic do dopravní infrastruktury, které mohou výrazně zvýšit zájem, a pro některé v této chvíli méně poptávané lokality chceme otevřít diskusi nad nezbytností vybraných regulací spojených se stavebním procesem.

Požadujeme konec spekulací s byty na digitálních platformách. České obce by měly mít, stejně jako třeba ty německé, právo mluvit do způsobu pronájmu bytů na Airbnb a dalších podobných serverech. Evropské unie již vydala návrh nařízení.

Za další, vzhledem ke zcela mimořádné situaci je potřeba aktivovat dotační titul na podporu úroků z úvěru nad 5 % pro vybrané skupiny obyvatelstva, na MMR ho máte v šuplíku. A samozřejmě nástroje státu, které jsou k dispozici - a za nás to tak bylo - finanční nástroje, ročně 2 miliardy korun, program Výstavba, nájemní a sociální bydlení. Ministr Bartoš ho zastavil, a přitom z tohoto programu lze čerpat až 3 miliony korun na družstevní podíl.

Za další, komunitní bydlení seniorů. Domy s pečovatelskou službou, nové výtahy. Technická infrastruktura, inženýrské sítě pro pozemky, pro bytovou výstavbu obcím, bydlení mladým, vlastnické bydlení - bohužel, zase tento program byl zastaven. Družstevní bydlení, financování družstevního podílu - obrovský zájem, a zase to bylo zastaveno, nechápu proč.

A samozřejmě nový stavební zákon, který nechápu, proč byl zastaven. Takže co bychom měli udělat a co je třeba pro dostupnost bydlení? Okamžitě schválit nový stavební zákon, to znamená, odblokování výstavby, aby se začalo stavět. To se neděje, povolování je zdlouhavé, byrokratické. Pokud se v Praze povoluje v průměru bytový dům více než pět let, není se co divit, že se tu staví ani ne polovina potřebných bytů, hlavní město (to) spočítalo na zhruba 10 000 bytů ročně.

A čeho je málo, to je drahé - o tom se mluvil. V Praze a Brně cena metru čtverečního novostavby se vyšplhala už na 100 000 korun, sami developeři přitom přiznávají, že samotné stavební náklady na metr čtvereční se pohybují mezi 40 až 50 tisíci korunami. Doufám, že to je čerstvé číslo, a samozřejmě kromě zisku do ceny vstupují vysoké ceny pozemků, ale také náklady na financování, a když si vezme developer úvěr na pozemek a z něho platí úroky několik let, než se mu podaří získat stavební povolení, projekt se tím prodražuje. Zároveň živí týmy projektantů, kteří projekt neustále předělávají, a armádu specialistů, která mu pomáhá v tom, aby prošel všemi úředními procedurami. Z ceny bytů pak jde podle stavitelů 10 až 15 % právě na tyto zbytečné náklady.

Aby naše podpůrné programy měly vůbec smysl, musíme zkrátit délku stavebního řízení. Nový stavební zákon, který jsme připravili, nová vláda přepracovává a my věříme, že právě i s ohledem na krizi bydlení se poslanci zachovají odpovědně, zákon schválí co nejdříve se všemi námi navrženými změnami pro skutečné zrychlení stavebního řízení. Tím by se mělo podařit znovu nastartovat výstavbu. Jen v Praze developeři deklarují, že mají v přípravě více než 120 000 bytů, většina z nich ovšem zamrzla právě v nefungujícím povolovacím procesu a zdlouhavých změnách územních plánů. Hlavní město má také řadu stavebních uzávěr na pozemcích, na kterých budou vznikat desítky tisíc bytů, musí je ale odblokovat.

Dále zákon o dostupnosti bydlení je potřeba schválit. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo zákon o dostupnosti bydlení, který by měl usnadnit výstavbu bytů i s podporou veřejného sektoru. V návrhu zákona o dostupném bydlení jsou definice, které se vážou k sociálnímu a dostupnému bydlení. Ty přesně stanoví, jak má sociální bydlení a dostupné bydlení vypadat. Opět, nová vláda zbytečně předělává a tím prodlužuje bytovou krizi.

Sociální bydlení podle posledních údajů potřebuje přibližně 120 000 lidí, což odpovídá potřebě zhruba 65 000 bytů. Obce by neměly na tento program rezignovat. Mají ke svým občanům nejblíže a vědí, kolik a jaké byty potřebují. Navíc hospodaření územních samosprávných celků i v důsledku námi prosazené změny rozpočtového určení daní dosahuje velice dobrých výsledků. Obce, kraje a dobrovolné svazky obcí hospodařily k 30. listopadu 2022 s kladným saldem rozpočtu ve výši 46,3 miliardy. Ano, na to jste taky jako zapomněli, když mluvíte o tom, že když byl covid a kolik my jsme museli pumpovat peněz do ekonomiky, tak nezapomeňte to, že jsme změnili rozpočtové určení daní a vlastně obce i města měly přebytkové hospodaření. V Polsku to Morawiecki udělal úplně naopak. Všechno si vzal nahoru a my jsme v rámci covidu všechno zaplatili. I krajům, i obcím, i jsme dávali ten bonus... paní Schillerová, jak se to jmenovalo, ten bonus? (Poslankyně Schillerová mimo mikrofon: Kompenzační bonus.) Kompenzační bonus. Taková Praha dostala 1 600 (milionů), ne? Takže jsme se chovali velice vstřícně, a teď vy v rámci financování ukrajinských uprchlíků, všechno platí kraje, ne? (Hlas z pléna.) Prosím? Chcete hlasovat? Ano? A o čem? Tak zavolejte premiéra, ať řekne, že těch 19 miliard našel. Jdeme domů, ne, co jako? (Smích v sále, potlesk.) (Vy) jste si stěžovali, že nechodím do práce, tak teď jsem v práci (Smích v sále.), i když jsem zvyklý na jinou práci, ale dobré. Máte ty peníze, ne, pane ministře? (Hlas mimo mikrofon.) Kdo to nemá? (Hlas mimo mikrofon.) 19 miliard, no...

Takže to bydlení, prosím vás, to je problém mladé generace, ano, protože rodiny potřebují bydlet, potřebují mít jistotu budoucnosti a mateřské školky a školy a zázemí a sport, tohle všechno potřebují.

Takže (obce) byly v přebytku a teď, když se dívám na ty veřejné rozpočty, ty budou v těžkém balíku, ne? V těžkém balíku budou... stovky miliard, ne? (Hlasy z pléna.) Nebo vy jim to vezmete asi, tak nevím, to jsou vaše čísla. Pod Státním fondem podpory investic už bohužel nefunguje dotační program Výstavba, který mohly využívat obce. Je nutné využít nový program nebo spustit program Výstavba pro dostupné bydlení, zvážit změny v dotačních programech tak, aby do nich mohli vstupovat i soukromí investoři nebo neziskový sektor, samozřejmě vždy po domluvě s obcí. Jedná se například o právě program Výstavba, který zatím mohly používat pouze obce. Samozřejmě ta výstavba, o tom jsme se bavili s Klárou, tam to bylo tak, že 20 % (bylo) 100 % dotace.

Ale možná byla chyba, že jsme trvali na tom sociálním bydlení, nevím, Klára tady není, ale... (Hlas z pléna.) Jo, tady je. No, že jsme možná, nevím... Kdyby se to rozšířilo, že je to i pro mladé rodiny, že by to možná fungovalo líp nebo... Nerozumím tomu, ale je to samozřejmě vždycky o těch lidech, co to řídí. Když je dobrý starosta, stará se, tak se tam všichni stěhují a mají zázemí, ale to jsem už nikde jinde.

Stavební spoření. Vnímáme snahu vládní pětikoalice zrušit a omezit podporu stavebního spoření. V případě prosazení požadujeme zachování těchto prostředků v politice bydlení a přesměrování právě do projektu výstavby státních bytů s možností následného odkupu nájemníky.

Vytvoření státního developera. Státní developer by měl aktivně pracovat s pozemky ve vlastnictví státních institucí. Státními institucemi se rozumí organizační složky státu, státní příspěvkové organizace, státní fondy, státní podniky, národní podnik Budějovický Budvar, Správa železnic... řada pozemků a brownfieldů je vhodná k výstavbě státních bytů s možností následného odkupu nájemníky nebo na PPP projekty v oblasti výstavby bydlení. To je krásný projekt a chci vidět v rámci pětikoalice, jak se všichni domluví, že to někomu odevzdají.

Ale ten rezortismus, nevím. Možná pětikoalice funguje dobře, že nemají žádný rezortismus. Některé pozemky a brownfieldy nejsou vhodné k výstavbě bytů pro preferované prioritní skupiny. Například hlučnost, která vyžaduje využití materiálu, zvyšující cenu výstavby, nebo soukromý sektor může mít o ty pozemky zájem. Možná je tedy privatizace těchto pozemků s kontraktační podmínkou výstavby stanoveného počtu bytů na konkrétních pozemcích.

Co jsme udělali v posledních letech? MMR za naší vlády na dotačních programech v oblasti bydlení vyplatilo zhruba 0,5 miliardy korun ročně, 1 miliardu pak Státní fond podpory investic a 4 miliardy IROP. MMR společně s Fondem podpořilo dotacemi od roku 2023 výstavbu více než 24 000 nájemních bytů pro sociálně slabší domácnosti, seniory a mladé s garantovaným nájemným, nemluvě o úvěrech na pořízení vlastnického bydlení či jeho rekonstrukci. V novém Integrovaném regionálním operačním programu, který je v platnosti do roku 2027, budou také alokovány dotační prostředky pro výstavbu sociálních bytů, a to zhruba ve výši 3 miliard korun. Ještě v rámci minulého programového období by mělo do roku 2023 vzniknout několik tisíc, cirka 5 000 bytů pro sociálně slabší občany. Podpora dosáhla 4 miliard korun. SFPI má program vlastního bydlení, který umožňuje využít prostředky na podporu vlastního bydlení pro lidi do 40 let. Nový program vychází z minulého programu Půjčky pro mladé, přináší ale řadu novinek a rozšiřuje okruh žadatelů. Nejdůležitější změnou je především posunutí věkové hranice z 36 na 40 let a možnost využití úvěru i na nákup družstevního podílu. To bylo ale zastaveno. Tak nevím, pan Bartoš všechno zastavil, on si dal ten inzerát, někoho hledal, nevím, co to chtěl, stavět byty - všechno zastavil. To je škoda.

Potom je tady ještě program na rekonstrukci stávajícího obecního bytového fondu. V Praze je 30 000 bytů, ale jenom jedna desetina je neobsazená z důvodu potřeby rekonstrukce. Města a obce však dodnes musí řešit zvýšené náklady, tak by mohl stát pomoci. A potom tady máme můj oblíbený zahrádkářský zákon. (Smích v sále.) Já jsem na to pyšný. Já jsem tady prosadil dva zákony - EET a zahrádkářský zákon. No, vy se smějete, ale kdysi za totality jsme měli zahrádky, měli tam papriku a rajčata a měli jsme recept na paštiku a všechno, protože nebyly nejenom banány, ale nebylo nic. A teď to vypadá, že se vrátíme do těch zahrádek, a já jsem na to pyšný, že máme zahrádkářský zákon, i když jsem tady... Když jsem ho prosazoval, tak jsem říkal paní Richterové, která nás tady učila, jak je to s covidem, tak jsem ten zahrádkářský zákon... Proč o tom mluvím? No, protože kolik stojí ta paprika? Havlíček tu není. (Místopředseda Havlíček: Já jsem tady, já jsem tady.) Tady máme, ano, tady... že to lečo vám nějak nefunguje, říkali, že v létě bude levnější nebo co.

Ale prosím vás, mě fascinuje to, že v televizi tam vystupují různí lidi, kteří se tváří, že rozumí tomu, kdo, kolik v té vertikále vydělává. Já se tedy ptám, proč nikdo neinvestoval do českého potravinářství? Proč tady nejsou žádné zahraniční firmy kromě Francouzů, kteří vyrábí, nebo Italové jsou tady, udělají parmazán, vyvezou ho, nebo Francouz udělá sýr, vyveze ho. A tady se staly dvě zásadní chyby. První chyba, a mě to mrzí, že to musím říct, ale je to zase naše ODS. A víte, v čem? Že vy jste 10. května 2011 schválili novelu devizového zákona, který omezení nákupu zemědělské půdy, lesů i dalších nemovitostí v České republice pro cizince ruší. To byla obrovská chyba. Poláci to nedovolili, Maďaři, tam si může koupit půdu jenom Maďar, maximálně 300 hektarů, a tady čtu, to byl Deník, "Svaz vlastníků půdy se obává výprodeje zemědělské půdy do zahraničních rukou, řekl dnes na tiskové konferenci jeho předseda František Janda. Zákaz prodeje půdy cizincům si Česko vyjednalo při vstupu do Evropské unie před sedmi lety. Tato výjimka ze strany Unie přestala platit počátkem letošního května, podle Jandy je přitom vlastnictvím půdy vymezena česká státnost" - a má pravdu. "My nepodporujeme prodej půdy cizincům, ale máme vážné obavy, že k takovému vývoji může dojít, uvedl Janda." Násilná kolektivizace v padesátých letech minulého století podle něj totiž zpřetrhala pouta vlastníků k půdě, když rozehnala dřívější sedláky nejenom do jiných koutů republiky, ale také do zahraničí. "Další problém je, že celé zemědělství je založeno převážně na uživatelských vztazích," podotkl dále Janda. Právě v důsledku kolektivizace a následného historického vývoje v Česku dnes více než 80 % zemědělců hospodaří na pronajaté, nikoli vlastní půdě a průměrná výměra zemědělského podniku je největší v celé EU. Novelu projednal Senát. Sněmovna minulý týden schválila novelu devizového zákona, který omezení nákupu zemědělské půdy, lesů i dalších nemovitostí v ČR pro cizince ruší. Novela, kterou nyní dostane k projednání Senát, má začít platit dnem vyhlášky ve Sbírce zákonů. Sousední státy na rozdíl od Česka zažádaly Brusel o prodloužení výjimky. Požadovala to neúspěšně i Česká agrární komora, ale zakladatel béčka ODS, nějaký Miroslav Kalousek z TOP 09, již dříve upozornil, že existují dva způsoby, jak současný zákon obejít, takže mnoho půdy již cizinci nyní vlastní.

Fatální chyba! Fatální chyba, ano? Protože půda, ta zeměkoule se nezvětší, a já, když jsem přijel do Průhonic v červenci 1992, tak tam stál metr 1 000, dneska stojí 17 000, a není. A stejné je to s půdou. To jste neměli dělat, tam to začalo, protože vy jste řekli - zemědělství, nezájem, to nemá volební potenciál. A potravinářství, další. No a potom? To byla jedna zásadní chyba a druhá chyba byla - a to je zase dílo ČSSD - že v podstatě se tady řeklo plošně, dotace na hektar, ano? Takže zemědělec má hektar a on si rozhodne, co si tam dá, a je to jeho rozhodnutí. Ne ty blbosti o Babišově řepce, prosím vás, nesmysl. A kdyby byl někdo tehdy řekl: Když budeš dělat papriky, zeleninu - kolik máme soběstačnost v zelenině? 25, 30 %? Brambory, prasata - ty měly dostat víc dotací. Takže tyhle dvě fatální chyby zapříčinily to, že dneska nejsme soběstační. A to prase, nevím - minulý rok údajně zase nějakých, nevím kolik, 200 000 prasnic méně a soběstačnost ve vepřovém 20, 25 %, to je fakt peklo.

Takže proč se někdo diví teď? Kdo tady rozhoduje? Když někdo říká, že rozhoduje, tam chodí takový pán - nechci říkat jeho jméno radši - který normálně brutálně lže. Nechci to ani tady moc rozvádět, ale ať to pan... já myslím, že pan ministr, musím ho pochválit, že s tím cukrem, že to udělal dobře. Ano, máme koncentraci jenom sedm cukrovarů - každý podnikatel by chtěl mít jenom šest konkurentů, ne tisíce - a normálně ať to ten ÚOHS zkontroluje, za kolik se prodává rohlík do řetězce. Víte to? Korunu sedmdesát a prodává se za tři. Tak můžeme to spočítat, kde to je, ano? Takže ty nesmysly... Tak udělejte, když tedy pan premiér miluje takto Polsko, všichni chodí do Biedronky... Nevím, jestli i pan prezident, jestli to není fake, ale to je jedno, já jsem tam byl taky se podívat, a tam je DPH nula. Tak já nevím. Ano, ale nesmí to být s DPH tak, že si to nechají - já nevím, jestli si to tehdy ty lékárny nechaly, nebo jak se to zkontroluje, ale údajně v té Biedronce je napsáno, že - nevím - máslo, nevím, kolik stojí, 50, a před intervencí vlády stálo 60, ano? Teď si vymýšlím. Samozřejmě, to je polský řetězec, takže tady teď ta debata, jak to je, jak to není.

A hlavně, vážení, znovu jsme u ČEZu. Vždyť ti pekaři a ti, kteří tam vyrábí maso, všichni potřebují elektřinu, ne? Tak kdo se diví, že chtějí něco navýšit?

A síla řetězců? Ty si nedělají problém ani s Coca-Colou. Takže nevím, já se v tom nějak moc angažovat nechci, ale to, že je... i ta debata v minulosti, paní ministryně Schillerová, bývalá ministryně, si pamatuje, když jsem se ptal, jak je možné, že někdo koupí jogurt, nevím, za 12 korun a v akci ho prodá za 6? A za 6 korun, není tam DPH, to jsem se jednou ptal odboru na Ministerstvu financí, nikdo mi na to neodpověděl. Je to možné? Přišli jsme o DPH, nepřišli jsme o DPH? Jak to tedy je? Takže nevím. Moc se nechci do toho vracet, já jsem rád tedy, že když už tedy jste prodali půdu cizincům, že jsem prosadil ty zahrádky, takže můžeme klidně asi, lidi, pěstovat. Je to smutné, říkám to s nadsázkou, ale je to peklo.

A možná by se měl pan ministr zemědělství nad tím zamyslet, jakým způsobem prosazovat soběstačnost, když už nám ujel vlak, ano? Kdysi bramborářská velmoc! A zeptejte se, ovoce a všechno, všechno to odešlo, bohužel situace není dobrá a nejsou to naši výrobci, kteří o tom rozhodují, a samozřejmě jsou to ti, kteří to nakupují a dovážejí.

Jak to vypadá? Ještě mám mluvit, paní Schillerová? (Smích v sále.) Můžu tady přečíst inovační strategii nebo mohl bych vyhodnotit programové prohlášení vlády, kdyby chtěli, pan premiér to neudělal... (Smích.)

Ne, já musím pochválit spolupráci s panem Blažkem, že řešíme spolu - a to není sranda - sexuální násilí na ženách, a já doufám, že se tam domluvíme na definici znásilnění. Já jsem to dělal jako premiér - já jsem to nevymyslel, já jsem byl předseda genderové komise. Mimochodem, tam jsme se taky angažovali za asistenční porody, toto je velké téma a bylo by dobré, Táňa Malá to řeší, abychom skutečně tyhle věci jako definice znásilnění, zavedení certifikátů, řešení sexuálního násilí, to jsou věci, které možná bychom se mohli dohodnout, když už se nechcete dohodnout na těch ostatních věcech.

Takže já vás tu nebudu dál terorizovat. Mohl bych tady přečíst pro paní ministryni obrany... tady mám takový materiál... kasárna, jak se to jmenuje? Miroslav Kalousek a dvacet let jeho úřednických politických her? A když paní Černochová mluví o armádě, určitě zapomněla, co tady bylo do roku 2013, ne? A mám tady skvělou diplomku. Jmenuje se to Korupce v Armádě České republiky, diplomová práce, napsal to František Šmíd. A víte, kolik to má stran? Sedmdesát pět, a to asi nechcete. Ne? Dobrá.

Takže já, prosím vás, já už tady bych vás chtěl znovu požádat, pozdravujte pana premiéra, když chce spojit tuhle společnost. On říkal, že já to rozděluji... nerozděluji. Já jsem sice ten hrdý populista, on populista není, protože nemá rád důchodce, ale mohl by udělat to gesto. Fakt, 19 miliard je směšné, tak to zastavte a zkuste s námi se normálně bavit, no? Ale když nebude slavný pan premiér, tak já poprvé v životě snad půjdu demonstrovat a přesvědčíme nového pana prezidenta, že vám dá do toho veto. Tak to je všechno, děkuji. (Potlesk v sále, volání poslanců.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Já jsem mezitím zagongoval a přistoupíme nyní ke stanovení pořadu 55. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Ano, já vás odhlásím za chviličku.

Jenom přečtu omluvy: pan Jiří Carbol od 2.1 hodiny do 9. hodiny ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Lenka Dražilová od 7 hodin do 9 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Milan Feranec od 22 do 9 ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Mračková Vildumetzová od 18.10 do 22 a poté od 22.40 do 1 hodiny z rodinných důvodů, paní poslankyně Helena Válková od 20 do 1 hodiny ze zdravotních důvodů a pan ministr Balaš od 20.30 do 9 bez udání důvodu. (Ozývá se ťukání kartami.)

Ano, rozumím. V tuto chvíli vás odhlašuji všechny a prosím, abyste se přihlásili.

A připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu a rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.

 

A nyní tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 55. schůze Poslanecké sněmovny tak, jak byl písemně předložen. Vidím, že už všichni jsou zde.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 24, přihlášeno 149, pro bylo 88, proti bylo 60. Výsledek: přijato.

 

Pořad schůze tedy byl schválen.

Aktualizováno 6. 11. 2023 v 15:58.




Přihlásit/registrovat se do ISP