Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.30 hodin)
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, já bych také, s dovolením, reagovala nejdříve na pana předsedu Dufka, který tady řekl, že tady stále jako opozice omíláme dokola stejné věci. Tak já tady chci připomenout, že my tady argumentujeme své názory, za kterými si pevně stojíme, a klademe tady dotazy, chceme, aby se protistrana vyjádřila. A kdo z koaličních poslanců nám odpověděl? Stále na odpovědi čekáme. Pan Jakob sice několikrát u pultíku byl, ale rozhodně nám tedy neodpověděl na to, na co se ho stále ptáme, a vyzýváme ho, aby nám to přišel vysvětlit. Navíc bych chtěla polemizovat o tom, jak tady říkal, (Otáčí se k předsedajícímu.) vaším prostřednictvím, tedy reaguji na pana Jakoba, důstojné důchody. Já mám pocit, že asi naše představy o důstojných důchodech se velmi liší, protože pro mě důstojný důchod je takový, za který člověk zaplatí všechny své životní potřeby a nebude nucen chodit pro sociální dávky na úřad práce. Podívejte se, jakou kdo tvoří tu skupinu milionů lidí, kteří jsou pod chudobou, a dva miliony, kteří jsou těsně nad chudobou. Takže tam uvidíte, jak velké procento tam právě tvoří senioři. Takže pokud mluvíme o důstojných důchodech, tak asi mluvíme každý o něčem jiném.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Pokračuje pan poslanec Nacher s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. No, tak já to řeknu opravdu divákům, protože vám říkat to nemá smysl, protože tady je asi osm koaličních poslanců. Já to zrekapituluji. Pan ministr se tady na nás obořil, že jsme využili práva veta. Právo veta prostě patří, je to podle jednacího řádu - nevím, proč se rozčilujete. My jsme prostě toho využili jako vy využíváte jindy právo veta, když my tady třeba navrhujeme nové body - tak tady sem přijdete a řeknete: právo veta na všechny nové body. No - a co? My se tady rozčilujeme u mikrofonu? Ne. To prostě je podle jednacího řádu.
Naproti tomu jiné prvky - a neříkám, že porušujete jednací řád, protože k tomu nemám žádný papír, ale můžu říct, že tancujete na hraně jednacího řádu - jsou třeba ty pevné časy. Minule u prvního čtení mediálního zákona jste to udělali hned po jednom dni: ve čtvrtek se začalo a v pátek to tady Marek Benda nahlásil na dvanáctou hodinu. Teď je to po čtyřech dnech. Já v tom vůbec nevidím žádnou jakoby logiku. Je to podle počtu přihlášených, nebo podle toho, jak se vyspíte? Kdy vy určíte ten pevný čas? Jednou je to druhý den, teď je to čtvrtý den. Já prostě říkám, že teď jste to udělali proto, že vy nejste domluveni - ale navenek budete hrát hru, že my to tady zdržujeme. To prostě není pravda, to je lež, to je prokazatelná, evidentní lež, i kolegyně ze STANu v pořadu, kde jsem byl s ní na CNN Prima News, tak říkala, že i poslanci STANu tam mají nějaké podmínky, aby mohli hlasovat pro pozměňovací návrh od kolegů Jakoba a Bendy.
Takže, prosím pěkně, nám nevyčítejte, že se chováme podle jednacího řádu, když vy sami tancujete na jeho hraně. Děkuju. (Potlesk hnutí ANO.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju také za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Hendrych, připraví se paní poslankyně Knechtová s faktickou poznámkou. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Mě tady zaujal pojem, který tady pan poslanec Jakob vyřkl, mimo jiné tedy, aby důchodová reforma měla ekonomický smysl, ekonomický smysl, opakuji, (jak) bylo řečeno, tak proto jsme museli přistoupit k tomu konkrétnímu pozměňovacímu návrhu, který vzbuzuje značné kontroverze a proti kterému my samozřejmě jsme. A když to budu interpretovat, tak v podstatě ekonomický smysl podle pana poslance Jakoba, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, je, aby lidé v náročných profesích v kategorii 3, kdy dochází ke značnému opotřebování organismu a tak dál, pracovali do 67 let.
Přitom už dneska máme závěry lékařů, geriatrů, gerontologů, neurologů, že lidé už nemohou pracovat po 65. roku věku. A to všechno se promítlo do stanoviska ministerstva, respektive ministra zdravotnictví v rámci připomínkového řízení. Já jsem rád, že pan ministr Válek se tady zde dneska nachází a že se snad konečně zapojí do diskuse, protože jsem ho několikrát vyzýval, aby interpretoval stanovisko Ministerstva zdravotnictví, respektive své. A já doufám, že se k tomu dostaneme. Takže ekonomický smysl, aby bylo i na důchody pro další generace, je podle pana předsedy Jakoba, aby lidé náročných profesích v 3. kategorii pracovali do 67 let. To jsme tedy hodně zvědaví na to. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další vystoupí paní poslankyně Knechtová a připraví se s faktickou poznámku pan poslanec Lang. Prosím.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Já bych ráda zareagovala na slova pana ministra. Pane ministře, já tomu úplně nerozumím. Minulý týden jste nám tady argumentoval tím, že jsme se měli účastnit kulatých stolů, že jsme měli si prostudovat všechny prezentace, které k tomuto tématu byly, ale vlastně v průběhu prvního, druhého - a jsme před třetím čtením - jsme se vlastně dozvěděli, že můžeme zastropovat věk odchodu do důchodu, najednou už to není ten nekonečný věk. V současné době k tomu (přibyl?) pozměňovací návrh, který jsme žádali, aby tady pan předseda klubu TOP 09 Jakob odůvodnil. Místo toho jsme se dozvěděli, že vlastně je na tom shoda. Takže výsledek pro mě z toho je: že žádné analýzy v podstatě nejsou, vy se opíráte o nějakou shodu a tohleto chcete předložit občanům České republiky, jako že je vlastně ta naše lepší budoucnost. Děkuji. (Potlesk hnutí ANO.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Lang s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Jakob. Prosím.
Poslanec Hubert Lang: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych řekl, že se koalice tím, že nám dává pevné hlasování, a vlastně my, kteří jsme tam přihlášení, už jenom 45 lidí, já jsem říkal asi dvacátý devátý, tak vy ve své podstatě nám nabíjíte, jo? To, že to je špatně, to, že asi demokracie pláče, kulhá na obě nožičky díky tomu, že už to bude asi osmé hlasování, které si takto proženete tady Sněmovnou - to víme, všechno, že je špatně.
Vy jste tady, pane jakobe, prostřednictvím pana předsedajícího, o sobě řekl, že na vás lidi pohlíží, jako že jste jakýsi asociální ďábel. Já bych se s tím ztotožnil - vy jste asociální ďábel na druhou. Jako kdybyste slyšel, jako vás hovoří lidé, kterých se právě dotýká váš pozměňovací návrh, který jste tady spáchal - nebo hodláte spáchat a hodláte prosadit, tak to ještě asociální ďábel je jakoby slušné slůvko.
Nezdůvodnil jste tady vůbec nic, prostě jenom zase argumentujete úplně plytce, jo, jedete jenom po povrchu. Jednoznačně, vždyť to snad každý musí vidět, že opravdu je to ušité horkou jehlou, je to splácané, není na tom ani shoda. Vy prostě začínáte být vnitřně nervózní mezi sebou, bůhvíco za to je slíbeno komu, jo, jestli nějaké místo na kandidátce příští rok, aby se vůbec někdo zachránil na potápějícím se Titaniku - nevím, jo, co za tím je. Ale berete si prostě tady - vzali jste si nejenom tedy seniory, vzali jste si nejenom důchodce, vzali jste si prostě i 120 000 lidí, kteří makají rukama, vytváří hodnoty, na základě kterých potom jsme tady my a vy a všichni placení velice štědře v této Poslanecké sněmovně, a lidi kteří očekávali, byli v nějakém očekávání, že by mohli odejít za svoji celoživotní práci dříve do důchodu, tak zase spláčou nad výdělkem.
Vy to tady načtete, máte z toho srandu, dáváte tady nesmyslné návrhy, které ani lidé nechápou, kteří neznají vnitřní chod Sněmovny - a je to smutné, je to tristní. Jste opravdu asociální ďábel, pane Jakobe, jste.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Já jenom poprosím, abychom spolu komunikovali prostřednictvím předsedajícího, pane poslanče. A nyní vystoupí pan poslanec Jakob s faktickou poznámkou.
Poslanec Jan Jakob: Vážené dámy, vážení pánové, tady kolegové z opozice, prostřednictvím pana předsedajícího: vy se tady holedbáte, jak vám jde o lidi. Ale ve skutečnosti jsou vám úplně ukradení, dlouhodobě. (Zvýšeným hlasem.) Vždyť vaše vláda měla jako prioritu číslo jedna důchodovou reformu. Co jste udělali? Vůbec nic! Ti lidé jsou vám úplně ukradení. Jak jde udělat důchodová reforma, abychom nemuseli celý důchodový systém zhroutit a stavět znovu? Jsou vlastně tři možnosti.
První z nich je zvýšit daně, zvýšit odvody. Pak bychom se ale stali nekonkurenceschopní.
Druhou možností je právě zvýšení, postupné zvýšení věku odchodu do důchodu. To vy nepřipouštíte. ***