Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Hendrych. Připraví se pan poslanec Lang. Tak prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo. Já bych chtěl ještě reagovat na předchozí vystoupení pana poslance Jakoba, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo. Já si myslím, že tady došlo k poměrně průlomovému prohlášení z jeho úst. On totiž řekl a přiznal, že opravdu není možné, aby lidé v náročných profesích pracovali do 67 let - to tady zaznělo - a že se mají hledat a že se hledají řešení, jak to nějakým způsobem vyřešit, ale já si samozřejmě logicky kladu otázku, proč jste ruku v ruce k tomu svému návrhu na omezení této skupiny nepředložil nějaký jasný paragraf do nového zákona, který by to řešil? Proč mluvíte o nějaké budoucnosti, že se to musí diskutovat a že to budeme řešit a tak dál, ale zároveň přiznáváte, že to možné není. Proč, když jste byl tak statečný a na poslední chvíli tady v druhém čtení přednesl svůj návrh, proč jste nepřednesl i kodifikovanou nějakou větu nebo nějaký odstavec, který by to pro tyhle lidi řešil? To by mělo potom možná nějaký smysl. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. Nyní pan poslanec Lang s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Hubert Lang: Děkuji, pane místopředsedo. K panu Jakobovi opět, prostřednictvím vás, ale je to marný, je to marný, je to marný! Pokračuju v tom, co jsem... a trvám si na tom. Plavete po povrchu, když už nevíte, tak urážíte - (Ukazuje do levé části sálu.) přesně to, co tady říká - proč nás urážíte? Vy se opravdu domníváte, že jsme nějací bezradní, že nemáme žádné návrhy, že jsme nějací asociální, že... To je vidět, komu tady lidé věří a komu lidé nevěří. Vaší minipidistraně, vy jste, kolik máte? Asi nevím čtyři procenta, pět procent? Kolik má hnutí ANO? Nebudu ani říkat to číslo. Ani v bájných snech, pane Jakobe, se nemůžete nikdy na tu percentuální částku dostat, když předkládáte takovéto návrhy.
Jak říkáte, že pořád lidé narození v roce 1989 a dál zemřou hlady ani nebude na žádné penze, ale to je úplně jiná generace. Ti lidé už mají úplně jiné možnosti, můžou si odkládat, můžou mít různá připojištění, můžou se pohybovat třeba na nějakých trzích a tak dále, můžou obchodovat, to všechno... Předchozí generace tu možnost neměly, takže zase nedělejte z lidí, kteří se lidi v roce 1989 a dál, nějaké pitomečky, kteří jenom budou čekat někde s kloboukem a budou čekat na nějakou státní penzi. Tam je celá řada šikovných lidí, kteří se o sebe nějakým způsobem postarají sami a nějakým způsobem si svoje stáří zabezpečí. Ten, kdo to nezvládne, tak by měl mít šanci ve vyspělé společnosti nějakou solidní penzi získat.
To, co tady říkal kolega o tom, že se třeba to EET, které jste šmahem zrušili, to bylo dáno jako příklad. Je to tisíc kapiček - my jsme to tady taky říkali - kapičky nakapávají, nakapávají, pak je z toho velký pohár, pak je z toho říčka, pak je z toho velká řeka příjmů. Vy jste na příjmy rezignovali, a proto jsme dopadli, jak jsme dopadli.
Já vás znova tady vyzývám, máte přednostní hlas, přijďte sem a klidně tady hodinu si poslechneme vaše krásné zdůvodnění, okomentování vašeho pozměňovacího návrhu, ale nějaké smysluplné, ne tyhlety plky, které tady povídáte, prostřednictvím pana předsedajícího. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za tu poslední větu.
Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Wenzl, připraví se paní poslankyně Oulehlová. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já, vaším prostřednictvím, na pana poslance Jakoba, jak tady mluvil před chvilkou o tom, že mu připadá - budu volně parafrázovat - že mluví do dubu, neslyšíme argumenty, které v debatě zaznívají, a tak dále, ale já tedy osobně - nevím, jak ostatní kolegové, ale dle jejich vystoupení soudím, že taky ne - že neslyšeli žádné argumenty, možná na rozdíl od vašich koaličních poslanců, protože tady jich je opravdu na pravé části hrstka, ti zřejmě vědí argumenty, proč vlastně tento pozměňovací návrh byl předložen. Myslím si, nejenom mě, ale hlavně i občany by zajímalo, jaké je stanovisko pana ministra zdravotnictví k tomu, v těžkých profesích jestli člověk a nakolik může vykonávat těžkou práci do 67 let věku. Vaším prostřednictvím, jak zmínil pan kolega Hendrych, taky mně chybí nějaké řešení, jaké nabízíte řešení pro osoby ve třetí kategorii k tomu, aby do důchodu, pakliže toto přijato bude, mohly odejít v 67 letech. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji a s faktickou poznámkou bude pokračovat paní poslankyně Oulehlová, připraví se pan poslanec Mašek. Prosím.
Poslankyně Renata Oulehlová: Děkuji vám za slovo, pane předsedající. Já bych chtěla, vaším prostřednictvím, na pana kolegu Jakoba. Vy jste tady hovořil o odpovědném jednání. Vaše odpovědné jednání vypadá tak, že přicházíte s mnoha návrhy zákonů, které neprojdou ani připomínkovým řízením, pak si na své návrhy sami dáváte narychlo pozměňovací návrhy, když vidíte, že to není tak, jak by to mělo být. To vaše odpovědné konání za poslední tři roky nám přineslo nejvyšší inflaci, která tady s námi bohužel zůstala, a tím nám velmi všem snížila reálné příjmy, máme jedny z nejdražších energií v Evropě, bohužel se i děje to, že je tady rozklad Policie České republiky, začíná to i u Hasičského záchranného sboru, za tři roky se ukázalo, že je nejnižší podpora rodin, máme nejnižší porodnost, a když je zle, tak si zase vzpomenete na lidi, kteří pracují, vychovávají děti, odvádí daně, tak těm berete, nesnažíte se vybírat daně tak, jak by se mělo, a i to EET se určitě v rozpočtu projevuj, a když vám, pane Jakobe, prostřednictvím pana předsedajícího, dojdou argumenty, tak na nás tady křičíte - ale tím se nesrovná ekonomika naší země. Křikem ne! (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: S faktickou poznámkou bude pokračovat pan poslanec Mašek. Prosím.
Poslanec Jiří Mašek: Děkuji za slovo. K předchozím faktickým několik poznámek... Pro pana kolegu Jakoba, vaším prostřednictvím, tady o tom bylo hovořeno Milanem Ferancem: důchodový účet je součást státního rozpočtu a je otázka naplňování státního rozpočtu a rozhodování eventuálně, co z toho státního rozpočtu přidat do důchodového účtu. Ta možnost tady je, dělají to i jiné státy. To jedna poznámka.
Druhá poznámka, mám atestaci z hygieny práce a nemocí z povolání, jako jednu z atestací, tak mně trošku některé argumenty tady přijdou opravdu hloupé. Třetí a čtvrtá kategorie je kategorie... Já jsem k tomu chtěl nějaké statistiky, chtěli jsme to k zohlednění náročných profesí a nedostali jsme je, já jsem chtěl statistiky třeba nemocnosti. Ony nejsou z pragmatických důvodů, protože ti lidé nikdy nepracovali v těchto kategoriích v tomto věku. Tady jsou zkušenosti možná do 60 let, teďka do 63, pokud tam někdo vydrží, ale žádné statistiky neexistují, takže to nelze ani o nic opřít a já vám můžu garantovat jako praktický lékař, který zároveň dělá preventivní vstupní prohlídky a podobně pro zaměstnavatele, že lidé v tomto věku jsou opravdu nemocní a ti, co jsou už mimo práci, nepodléhají evidenci pracovní neschopnosti, protože ji nevyužívají. Jsou to nemocní lidé a v této kategorii to vykonávat nemohou. Pan ministr to ví, chtěl to ošetřit, ale nechal se při tom po několika letech, řekl bych, poměrně usilovné práce zválcovat. Tady na tom zpochybňuju vůbec smysl důchodové reformy, protože tohle měl být jeden z jejích podstatnějších parametrů.
Takže bych řekl, pane Jakobe, vy se snažíte prosadit heslo, že ekonomika vítězí nad tělesným a duševním zdravím! Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: S faktickou poznámkou bude pokračovat paní poslankyně Hanzlíková.
Předám řízení schůze. Hezký den přeji.
Prosím, vaše dvě minuty. ***