Úterý 19. listopadu 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Věra Kovářová)

215.
Návrh na prodloužení doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v České republice na území České republiky
/sněmovní tisk 823/

Předložený návrh uvede ministryně obrany Jana Černochová. Prosím, paní ministryně, ujměte se slova.

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Děkuju, paní místopředsedkyně. Tým britských instruktorů, takzvaný BMATT, působí na našem území v rámci Vojenské akademie ve Vyškově již od roku 2000. Jeho účelem je výcvik jednak poddůstojníků Armády České republiky a jednak příslušníků ozbrojených sil členských států NATO a Evropské unie a také států zapojených do programu Partnerství pro mír a dalších partnerských zemí.

Víte, že Partnerství pro mír je takový projekt, který sdružuje země, které mají nějakou naději, že by se postupem času třeba mohly stát zeměmi Severoatlantické aliance. I Česká republika před svým vstupem před pětadvaceti lety působila v tomto projektu.

Tým pořádá kurzy jak přímo ve Vyškově, tak u útvarů Armády České republiky. Rovněž pořádá kurzy mimo Českou republiku, a to na území některých účastnických států. BMATT má charakter vojenské jednotky, a proto jeho pobyt na území podléhá souhlasu parlamentu podle čl. 43 odst. 3 písm. b). Tento souhlas udělený na návrh vlády je vždy časově omezený na pět let a od roku 2000 se pravidelně prodlužuje - a myslím si, že to je dobře. Platnost stávajícího souhlasu parlamentu z roku 2020 končí v říjnu 2025. V souladu s dosavadní dlouholetou praxí je tedy navrhováno, aby Parlament vyslovil souhlas s prodloužením pobytu týmu na dalších pět let, tedy do 10. října 2025, respektive do 9. října. 2030, plus tedy těch pět let. Je to logické, protože i ve Vyškově se musí v případě, že budeme v tomto projektu pokračovat, na to připravit, musí znovu oslovit partnerské země a to se neodehrává z týdne na týden.

Jako doposud bude počet členů BMATTu z řad příslušníků britských ozbrojených sil omezen na maximálně 30 osob a počet příslušníků ozbrojených sil cizích států vyslaných do kurzů pořádaných tímto týmem nepřekročí 100 osob v jednom jednotlivém kurzu. Od roku 2020 do konce roku 2023 absolvovalo kurzy ve Vyškově 727 vojáků z České republiky a dalších dvaceti pěti států, včetně dvanácti zemí NATO, jednoho státu Evropské unie - to byla Malta - deseti zemí zapojených do programu Partnerství pro mír a dalších dvou partnerských států.

Externích kurzů se v uvedeném období zúčastnilo celkem 1 186 vojáků z České republiky a patnácti dalších států. Z toho osm států NATO, šest států zapojených do programu Partnerství pro mír a jednoho dalšího partnerského státu. Za téměř čtvrt století existence BMATTu absolvovalo kurzy ve Vyškově i externí kurzy přes 11 600 příslušníků ozbrojených sil z České republiky i ze zahraničí, což si myslím, že je úžasný výsledek.

Na činnosti týmu se od roku 2019 podílejí také tři čeští vojenští instruktoři. V současné době probíhají jednání s britskou stranou o posílení české účasti na činnosti týmu, kdy by se počet českých instruktorů měl zvýšit až na deset osob. Česká strana by také získala pozici zástupce velitele týmu, což je vždycky fajn.

Činnost britských vojenských instruktorů v České republice a s ní spojená spolupráce mezi českými a britskými ozbrojenými silami představuje pro Českou republiku jednoznačně přínos.

Výdaje české strany související s působením týmu jsou poměrně nízké a stejně jako dosud budou hrazeny z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany v rámci státního rozpočtu. Jedná se především o náklady na ubytování a stravování zahraničních účastníků kurzů ze zemí mimo NATO. V letech 2020 až 2023 tyto výdaje činily přibližně 3 miliony korun, tedy zhruba 750 000 korun ročně. V nadcházejících letech se tyto výdaje předpokládají v obdobné výši.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní ministryně. (Silný hluk v sále.)

Kolegové, kolegyně, já jsem nechtěl paní ministryni přerušovat, ale požádám vás přece jenom o ztišení, protože hluk v sále je poměrně veliký. Děkuji vám.

Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 823/1.

Prosím, aby se ujal slova zpravodaj výboru, poslanec Lubomír Wenzl, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážená paní ministryně - nikoho jiného z vlády tady nevidím - každopádně tento předmětný tisk týkající se prodloužení působení britského vojenského týmu v naší republice byl projednán výborem pro obranu na jeho 44. schůzi 5. listopadu. Výbor pro obranu po projednání materiálu přijal následující usnesení:

"I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení, kdy Poslanecká sněmovna:

i. vyslovuje souhlas s prodloužením doby působení Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v České republice na území České republiky v počtu do 30 osob s předpokládanou dobou pobytu pět let, počínaje dnem 10. října 2025,

ii. vyslovuje souhlas s pobytem příslušníků ozbrojených sil členských států organizace Severoatlantické smlouvy a Evropské unie, států zúčastněných v programu Partnerství pro mír a Kosovské republiky za účelem jejich účasti ve výcvikových kurzech pořádaných Britským vojenským poradním a výcvikovým týmem v České republice s tím, že počet příslušníků ozbrojených sil těchto států vyslaných do výcvikových kurzů nepřesáhne v žádném okamžiku 100 osob v jednotlivém kurzu;

II. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;

III. ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky." Tolik k usnesení.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Poprosím, abyste se posadil ke stolku zpravodajů a poté se odkázal v podrobné rozpravě na toto usnesení, abych o něm mohl dát hlasovat.

Zahajuji všeobecnou rozpravu a ptám se, kdo se hlásí? Pan poslanec Radovan Vích je přihlášen nebo hlásí se do rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radovan Vích: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená paní ministryně, je tady návrh na prodloužení BMATTu o dalších pět let. Padala tady čísla o vycvičených vojácích, já bych tady snad pouze doplnil, že těch kurzů BMATT v letech 2020 až 2023 se v nejvyšší míře účasti účastnili čeští vojáci, kterých bylo 348, a potom to byli občané Kosova, kterých bylo 70.

Předkládaný materiál uvádí, že v případě účastníků, kteří jsou občany státu mimo Evropskou unii, probíhá rovněž prověření, zda tyto osoby nepředstavují pro Českou republiku bezpečnostní riziko. Já bych na to chtěl položit důraz. Je to potřeba dělat velmi pečlivě.

Ale na závěr z našeho úhlu pohledu je to o výměně zkušeností, je to o spolupráci v rámci Partnerství pro mír, je to o jazyku, takže my tento návrh podpoříme. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Ještě s přednostním právem pan zpravodaj v obecné rozpravě. Prosím.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já bych se krátce chtěl vyjádřit k tomuto sněmovnímu tisku jako poslanec víceméně z regionu, kde BMATT působí. Jak se BMATT nebo Britský výcvikový a poradní tým objevil ve Vyškově v roce 1999 poté, co Česká republika vstoupila do Severoatlantické aliance společně s Maďarskem a Polskem, tak Velká Británie se rozhodla usnadnit účast příslušníků ozbrojených sil těchto států ve svých kurzech tím, že místo jejich realizace přenese na území některé z uvedených zemí.

Je třeba říci, že Velká Británie se v oblasti předávání zkušeností, pořádání odborně zaměřených kurzů a tak dále pro příslušníky ozbrojených sil... tomuto se věnuje dlouhodobě.

Byly osloveny tyto tři země a poté, co byly nabídky z jednotlivých států, tak Velká Británie si vybrala Českou republiku. Britský vojenský poradní a výcvikový tým je v posádce Vyškov, kdy posádka Vyškov má ideální zázemí k pořádání těchto typů kurzů. Disponuje nejenom rozsáhlým výcvikovým zařízením, včetně blízkého vojenského výcvikového prostoru Dědice, ale též i kvalitním zázemím pro ubytování, sportovní, kulturní využití a tak dále.

Ten mandát je obnovován každých pět let. Ty počty byly řečeny, nebudu opakovat.

Každopádně i za mne ještě bych řekl čtyři takové věci, kdy jsem přesvědčen, že působení BMATTu CZ na našem území je pro Armádu České republiky a Českou republiku obecně výhodné ze čtyř důvodů.

První, přítomnost BMATTu výrazně usnadňuje a zlevňuje účast příslušníků Armády České republiky v pořádaných kurzech, odpadá nutnost hradit vysoké cestovní a pobytové výdaje v případě, že by byly vysíláni na kurzy pořádané Velkou Británií v zahraničí. Druhý bod, působení BMATTu na území České republiky přispívá k efektivnějšímu využití rozsáhlého vojenského areálu ve Vyškově, který byl původně vybudován s ohledem na potřeby několikanásobně větší československé armády. Třetí takový důvod, působení BMATTu na území České republiky zvyšuje prestiž České republiky jak v rámci NATO, tak i mezi dalšími zapojenými partnerskými zeměmi. Čtvrtý bod, kurzu BMATT se ve značné míře účastní příslušníci ozbrojených sil zemí, jejichž podpora je strategickým bezpečnostním zájmem České republiky.

Důležitá věc - a je na to kladen veliký důraz, bylo již i zmíněno - zahraniční účastníci kurzu pořádaných BMATTem na našem území musí splnit veškeré náležitosti potřebné pro vstup a pobyt na území České republiky, přičemž v případě účastníků států mimo NATO nebo Evropskou unii probíhá rovněž prověření, zda se nejedná o osoby, které by mohly být bezpečnostním rizikem pro nás. Děkuji, to je vše.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Faktická poznámka pana poslance Metnara. Prosím.

 

Poslanec Lubomír Metnar: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Dovolte i mně, abych se vyjádřil k podpoře tohoto programu, kdy Velká Británie a kolegové z Velké Británie nám předávají tyto velmi cenné vojenské zkušenosti. Dneska už tady zaznělo mnohé, že celá řada našich vojenských důstojníků prošla tímto kurzem, ale i důstojníků ze zahraničních spojeneckých armád, proto také tomuto projektu a programu vyslovuji podporu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Ptám se, zda někdo další se hlásí ještě do všeobecné rozpravy? Nikoho takového nevidím, končím všeobecnou rozpravu.

Ptám se paní ministryně, pana zpravodaje? Není zájem o závěrečné slovo.

Přistoupíme k podrobné rozpravě, a otevírám tedy podrobnou rozpravu. Ptám se, kdo se hlásí. Pane zpravodaji, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já se nyní odkazuji na to načtené usnesení, které jsem už uvedl, a všichni jej máme pod sněmovním tiskem 823 ve svých schránkách. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, 823/1. Děkuji vám. Ptám se, zda někdo další se hlásí ještě v podrobné rozpravě? Žádnou takovou přihlášku nevidím, končím podrobnou rozpravu.

Ptám se v tento moment, zda - paní ministryně nebo pan zpravodaj - chcete závěrečné slovo? Paní ministryně, chcete závěrečné slovo? Není tomu tak.

V tom případě přistoupíme k hlasování o předneseném návrhu. Poprosím o upravení kvora, které musí být na 101 hlasů. Už ho máme upraveno. Přivolám kolegyně, kolegy z předsálí.

Eviduji žádost o odhlášení. Já vás odhlásím. Požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami. Počkám, až se ustálí počet přítomných v sále.

 

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro návrh usnesení? Kdo je proti?

Je to hlasování s pořadovým číslem 24, přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 140, proti nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.

 

Já vám děkuji a končím projednávání tohoto bodu.

 

Otevírám další bod dnešního jednání a tím je

Aktualizováno 22. 1. 2025 v 12:21.




Přihlásit/registrovat se do ISP