Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(15.40 hodin)
(pokračuje Petr Fiala)
Nebo oblast vzdělávání. Vyšší mzdy mají vysokoškoláci a Česká republika je třetí nejhorší zemí v poměru vysokoškolsky vzdělané populace k celku, třetí nejhorší zemí v Evropské unii. U nás činí 26 procent osob vysokoškoláci ve věku 25 až 64 let, hůře je na tom pouze Rumunsko a Itálie. Průměr OECD je 40 procent. A to jsou obrovské rezervy a jsou to rezervy, které nám brání, abychom rychleji doháněli západní země ve mzdách.
Klíčem pro růst ekonomiky je dopravní infrastruktura. Letos investujeme rekordně a rekordně investujeme do dopravní infrastruktury už tři roky po sobě a za volební období otevřeme 207 kilometrů nových dálnic a významně posuneme i další stavby.
Lákáme zahraniční investice, to je taky cesta k tomu, aby tady byly vysoké mzdy, pokud lákáme zahraniční investice v těch top placených oborech, a to děláme - čipy, rozvoj jaderné energetiky a tak dál, a tak dál.
Já se nechci moc bavit o detailech. Důležité je, co děláme, jaký je ten cíl, ale přece jenom nějaká čísla řeknu. Mezi lety 2016 a 2023 rostla průměrná hrubá mzda v České republice o 81 procent, v Německu o 24 procent, v Rakousku o 26 procent, průměr Evropské unie byl 25 procent. Tak si neříkejme, že nedoháníme a že to je nemožné. A mzdy u nás rostou rychleji i v posledních letech. Od roku 2020 - nemám dál čísla - do roku 2023 se průměrná mzda zvedla o 27 procent, ve zbytku Evropské unie jenom o 11 procent. To jsou taky fakta. A ještě rychleji probíhá tento proces přibližování v reálných mzdách - v České republice za stejnou dobu 80 procent, inflace se zvýšila (Předsedající: Čas, pane premiére.) o 47,5 procenta. Takže tady vidíte jasná čísla a taky to, že to není nemožné.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: A já prosím za dodržování času. Pan poslanec Sládeček již nemá zájem o doplňující dotaz.
Tím pádem máme na řadě pana poslance Marka Nováka, který v tuto chvíli má dvě minuty na přednesení své interpelace na premiéra Petra Fialu. Prosím.
Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo. Pane premiére, obracím se na vás ve věci bezpečnosti občanů České republiky. Stav a počty policistů a reálná schopnost státu zajistit bezpečnost občanů měst a obcí je totiž dalším nesplněným slibem, kterých se vaše vláda dopustila. V mnoha městech, a to zejména tam, kde jsou umístěny montovny, již dávno vznikly no-go zóny, roste kriminalita, šíření drog, krádeže a podobně. Jednotlivá města se vesměs snaží tuto situaci řešit pomocí svých městských strážníků, ale ti nemohou zabránit tomuto stavu.
Váš ministr vnitra Rakušan v rámci své již nastartované předvolební kampaně hnutí STAN válcuje sociální sítě nepravdami o tom, že všichni policisté dostanou příští rok přidáno 5 procent. Pravda byla, že s pětiprocentním zvýšením lze počítat pouze u první až čtvrté tarifní třídy, kde se nachází například jen čtvrtina policistů, v páté až osmé třídě platy vzrostou o 3 procenta, v deváté a desáté o 2 procenta a v nejvyšší jedenácté vůbec. Teď se nově slibuje každému policistovi zvednout plat o 2 500 korun, ale samozřejmě opět si počkáme, jaký háček to nakonec bude mít.
Nicméně zpět k bezpečnosti. O potřebnosti těchto lidí jste se naposledy mohl osobně přesvědčit na svých cestách po zatopených obcích na severní Moravě. Dívali se tam na vás lidé ze složek, kteří si musejí brát pomalu druhé zaměstnání, aby mohli vést jakžtakž důstojný život a zároveň naplňovat svoje poslání policisty, hasiče, záchranáře. To vše viděno optikou urputné snahy pětikoalice zvednout si zde ve Sněmovně platy, co to dá.
Jak tedy, pane premiére, zajistíte, aby v ulicích měst a obcí bylo dostatek státních policistů, aby neodcházeli ze služeb státu, aby nemuseli protestovat? Bezpečnost není pouze věcí ministra Rakušana, ale odpovědností vlády jako celku. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji a pan premiér je již připraven se svou odpovědí. Prosím.
Předseda vlády ČR Petr Fiala: Bezpečnostní situace je určitě důležitá věc a já už jsem tady při té jedné z předcházejících interpelací zmiňoval, že v České republice nijak neroste násilí, ani se nikdo nemusí cítit méně bezpečně, než se cítil v minulosti. Když se podívám na čísla, a to je vždycky důležité, za rok 2023 bylo zaregistrováno zhruba 181 000 trestných činů. Je tam pokles, mírný pokles ve srovnání s rokem 2022. To, co je pozitivní - a to svědčí o dobré práci policie - vzrostla objasněnost o 2,5 procenta na úroveň přes 55 procent. Samozřejmě jsme všichni do jisté míry pod dojmem, a to nemůže být jinak, toho bezprecedentního útoku na Filozofické fakultě, tragického, ale když ten teď odmyslíme, tak bezpečnostní situaci je možné považovat za stabilní a bez výrazných výkyvů ve všech těch dlouhodobě sledovaných kategoriích.
To, co bych chtěl zdůraznit a co svědčí opravdu o výborné práci policie i v těch nových oblastech, je zastavení nárůstu kyberkriminality, který byl opravdu dynamický, ale díky dobré práci policie se tady podařilo také dosáhnout srovnatelných čísel.
Vláda je si vědoma významu policie, ať už v boji s kriminalitou, jejímu předcházení a ve všech těch dalších činnostech, některé jste tady zmínil, a snažíme se vytvářet podmínky pro to, aby uplatnění a taky odměňování lidí u policie bylo takové, že práce u policie bude atraktivní. A nemyslím, že by se nám to nedařilo, zase to ukazují čísla. Policie loni přijala 2 334 lidí. To je číslo. Ale tohle číslo znamená, že to je nejvyšší počet dosud přijatých policistů. A meziročně byl ten počet policistů vyšší o 300 lidí. A když se podíváme na ta čísla tak, že odečteme skončené služební poměry, tak loni po dvou letech poklesů se řady policistů rozšířily skoro o 1 000 lidí. Samozřejmě že nejsme ještě u cíle, protože jsme schválili systemizaci policie s 46 000 příslušníky, ve skutečnosti se pohybujeme těsně nad 40 000, ale jak ukazují tato čísla, tak je tu nárůst a daří se nám tu atraktivitu práce minimálně zachovávat a spíš zvyšovat.
Ano, na základě koaličních a mezinárodních (nesrozumitelné?) jednání bylo domluveno, že každému příslušníku bezpečnostního sboru bude navýšen v roce 2025 služební příjem v tarifní složce platu o 1 500 korun a zároveň u každého příslušníka dojde k navýšení stabilizačního příspěvku o 1 000 korun. To znamená, že každému příslušníkovi bezpečnostního sboru bude navýšen služební příjem o 2 500 korun s tím, že když je tam směnný provoz, tak ta částka bude 2 650 korun. A zároveň aby to mělo nějaký stabilizační efekt, tak bylo domluveno, že toto navýšení bude potom zachováno i pro roky 2026 a 2027. Takže už jenom z těchto čísel se zvyšuje přijímání nových lidí do policejního sboru, dosáhli jsme rekordního počtu v jednom roce, meziročního navýšení, i přes odchody dosahujeme vyššího počtu policistů, garantujeme nebo snažíme se vytvořit i odpovídající mzdové podmínky, reagujeme i na požadavky o tom, jak mají ty peníze být distribuovány mezi jednotlivé kategorie příslušníků policie. Děláme všechno pro to, aby práce u policie byla atraktivní a dobře hodnocena. ***