Úterý 21. ledna 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
Slib poslance
Nejprve požádám předsedkyni mandátového a imunitního výboru, poslankyni Helenu Válkovou, aby nás seznámila s kroky, které tento výbor učinil, a poté přečetla Ústavou předepsaný slib, který pan poslanec složí do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny, tedy do mých rukou. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, paní předsedkyně. Vážená paní předsedkyně, milé paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážené členky a vážení členové vlády, jak už zde bylo před chviličkou řečeno, dne 10. ledna 2025 zanikl z důvodu úmrtí poslanecký mandát panu poslanci, našemu kolegovi Milanu Ferancovi. Okamžikem zániku tohoto mandátu vznikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky prvnímu náhradníku za volební kraj Olomoucký, panu Bohuslavu Hudcovi. Skutečnost, že se pan Bohuslav Hudec stal poslancem, ověřil předepsaným způsobem 14. ledna 2025 na své 26. schůzi mandátový a imunitní výbor a přijal v této věci usnesení číslo 75, které jsem odeslala se svým dopisem paní předsedkyni Poslanecké sněmovny, paní Markétě Pekarové Adamové. Jinými slovy to znamená, že podmínky pro splnění tohoto slibu byly naplněny. (Střídání předsedajících.)
Nyní si vás dovolím požádat všechny jako vždycky, abyste povstali, aby sem před stolek předstoupil nový pan poslanec Bohuslav Hudec a složil Ústavou předepsaný slib, který teď přečtu. (Před stolek zpravodajů se dostavili poslanec Hudec a předsedkyně Pekarová Adamová.) "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." (Poslanec Hudec složil slib a podepsal příslušnou listinu. Potlesk.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych mezi námi uvítala poslance Bohuslava Hudce a popřála mu v Poslanecké práci mnoho úspěchů.
Nyní opět předávám řízení schůze paní předsedkyni.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A já se k tomuto přání přidávám.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslankyni Barboru Urbanovou a poslance Oldřicha Černého. Má někdo jiný návrh? Nevidím, že by se kdokoliv hlásil s jiným návrhem, proto přistoupíme k hlasování.
Zahájila jsem hlasování. Ptám se, kdo jste pro? Kdo je proti?
V 1. hlasování této schůze je přihlášeno 161 přítomných, pro 152, proti nikdo. Konstatuji, že jsme ověřovateli 127. schůze Poslanecké sněmovny určili poslankyni Barboru Urbanovou a poslance Oldřicha Černého.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci: Adámková Věra od 14.45 do 16.30 z pracovních důvodů, Bauer Jan z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Berki Jan z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Brabec Richard z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Brázdil Milan z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Dubský Tomáš od 17 hodin z pracovních důvodů, Fischerová Romana od 14 do 16 hodin ze zdravotních důvodů, Helebrant Tomáš z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Heller Šimon z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Jáč Ivan od 16 hodin z rodinných důvodů, Kasal David z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Liška Petr od 14 do 19 hodin z pracovních důvodů, Major Martin z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Pošarová Marie do 18 hodin z pracovních důvodů, Samaš Miroslav od 14 do 15 hodin z pracovních důvodů, Svoboda Pavel z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Vích Radovan z celého jednacího dne bez udání důvodu, Vojtko Viktor do 15.30 z pracovních důvodů, Vondrák Ivo z celého jednacího dne z rodinných důvodů, Zborovský Miroslav z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají: Baxa Martin z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Bek Mikuláš z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Dvořák Martin z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Hladík Petr z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Lipavský Jan z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Rakušan Vít z celého jednacího dne z rodinných důvodů a Stanjura Zbyněk z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty.
Nyní tedy přistoupíme ke stanovení pořadu 127. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce, a nejdříve vás seznámím s návrhy, na kterých se shodlo dnešní grémium.
Navrhujeme za prvé vyřadit z návrhu pořadu body 2 a 172, což je sněmovní tisk 252, vládní návrh ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, a ústavní zákon č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění ústavního zákona č. 300/2000 Sb., jde o druhé a třetí čtení; dále body 3 a 173, což je sněmovní tisk 497, vládní návrh ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, také druhé a třetí čtení; dále body 17 a 187, což je sněmovní tisk 276, návrh poslanců Marka Výborného, Marka Bendy, Vlastimila Válka, Aleše Juchelky a Aleše Dufka na vydání ústavního zákona, kterým se mění Listina základních práv a svobod, ve znění ústavního zákona č. 162/1998 Sb. a ústavního zákona č. 295/2021 Sb., také druhé a třetí čtení.
Za druhé navrhujeme zařadit do návrhu pořadu bod Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny, a to do bloku Volební body jako první bod.
Za třetí navrhujeme následující postup jednání v tomto týdnu.
Dnes, tedy v úterý 21. ledna, navrhujeme projednávat bod 1, sněmovní tisk 693/5, novela zákona o majetku České republiky, vrácený Senátem; dále projednávat body z bloku Zákony - druhá čtení, a to v pořadí body 6 až 8, tedy sněmovní tisky 750, 759 a 760, body 11 a 12, sněmovní tisky 778 a 779, body 15 a 16, sněmovní tisky 813 a 162 a bod 18, tedy sněmovní tisk 376.
Ve středu 22. ledna navrhujeme projednávat body z bloku Zákony - třetí čtení, a to v pořadí: bod 156, sněmovní tisk 623; bod 163, sněmovní tisk 705; bod 164, sněmovní tisk 710; bod 161, sněmovní tisk 690; bod 159, sněmovní tisk 653; bod 160, sněmovní tisk 688; bod 165, sněmovní tisk 721; bod 167, sněmovní tisk 728. Ve 13.45 hodin bychom se věnovali nově zařazenému volebnímu bodu Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny a poté volebním bodům 190 až 192.
Ve čtvrtek 23. ledna navrhujeme po projednání bodu 214, tedy Odpovědi členů vlády na písemné interpelace v 11 hodin, projednávat bod 213, Závěrečná zpráva vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dne 21. 12. 2023. Poté navrhujeme projednávat bod 34, sněmovní tisk 796, novela zákona o sociálních službách, zákon v prvém čtení; bod 155, sněmovní tisk 888, což jsou Změny harmonogramu Mezinárodní úmluvy o regulaci velrybářství - smlouva, první čtení, a to podle § 90 odst. 2, a bod 151, sněmovní tisk 877, novela zákona o státních vyznamenáních, zákon v prvém čtení, podle § 90 odst. 2.
Na závěr mi dovolte vás informovat, že na 126. schůzi Poslanecké sněmovny byl projednán bod 171 návrhu pořadu, sněmovní tisk 825, novela zákona o platu představitelů státní moci, třetí čtení, a proto je na 127. schůzi neprojednatelný. Nemusí se hlasovat o jeho vyřazení.
To je z mé strany vše. Nyní už jsou přihlášeni poslanci, ať už s přednostním, nebo bez přednostního práva, právě k pořadí schůze. Jako první z nich je přihlášený pan předseda Benda, následuje pan předseda Babiš, paní předsedkyně Schillerová, pan předseda Okamura, pan předseda Radim Fiala, pan předseda Michálek a poslanci Foldyna, Nacher, Kettner, Berkovcová, Králíček a Válková. To je zatím v pořadí.
Já vás tedy poprosím o ztišení a pana předsedu Bendu, aby se ujal slova. Poprosím vás ještě, kolegyně a kolegové, opravdu o ztišení, ať slyšíme, co pan předseda navrhne za změny.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní předsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, nejprve začnu procedurálním návrhem, jak je u mě obvyklé, a to jménem čtyř koaličních klubů, abychom dnes jednali, a procedurálně i o návrzích zákonů - meritorně i procedurálně - i o návrzích zákonů hlasovali i po 19. hodině, to znamená do 21. Věřím tomu, že program je navržen tak, že můžeme být do 19 hotoví, ale vzhledem k tomu, kolik vidím přihlášek k programu, bych byl rád, abychom měli jasno, že dneska se ta druhá čtení pokusíme dotáhnout. To by byl návrh, o kterém bych poprosil, aby se hlasovalo, až skončím svůj přednes, který nebude dlouhý. Řekl bych, že je shoda Sněmovny, a to napříč nad tím, co může být projednávané, poměrně velká, takže přednesu jenom čtyři návrhy.
Dnes abychom za bod 8, čtený paní předsedkyní, sněmovní tisk 760, kybernetická bezpečnost - související, vložili bod 10, sněmovní tisk 776, digitální ekonomika, druhé čtení. Na zítřejší dopoledne tak, jak byly navrženy zákony ve třetím čtení, abychom za bod 163, sněmovní tisk 705, akciová společnost České dráhy, vložili bod 166, sněmovní tisk 724, úprava některých vztahů v oblasti veřejné podpory, a za něj následně bod 168, sněmovní tisk 731, o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů.
Toto by byly změny na dnes a zítra. Pak navrhuji, abychom v pátek pevně na 9. hodinu zařadili bod 169, sněmovní tisk 738, Česká televize, Český rozhlas zjednodušeně řečeno, v pátek na 9. hodinu ráno. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji. Zazněl procedurální návrh, který je nutné hlasovat bezprostředně, já tedy přivolám kolegyně a kolegy z předsálí a zopakuji znění návrhu. Zaznělo, že bychom dnes jednali i hlasovali po 19. hodině. (Reakce z pléna.)
Jestli to slyším správně, je zájem o odhlášení? Nebo to... Je zájem o odhlášení, takže odhlašuji vás všechny a prosím, abyste se přihlásili svými kartami. (Poslanec Benda hovoří z prostoru před pultíkem.)
Pan předseda mi tady sděluje, že ještě jeden návrh mu vypadl z hlavy a zapomněl jej říci. Jak se s tímto vypořádat? Přihláška už byla využita. Pokud by však nikdo nenamítal, i z opozice, pan předseda se ještě doplní. Tak prosíme, pane předsedo, ještě doplňte ten poslední návrh, který vám nedopatřením vypadl z hlavy.
Poslanec Marek Benda: Já se moc omlouvám. Bylo to ráno řečeno na grémiu, já jsem si jenom udělal na svém papíru špatnou poznámku. S omluvou: zítra od 15 hodin zařadit bod 22, sněmovní tisk 732, zákon o myslivosti, první čtení.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za vstřícnost kolegyním a kolegům, a nyní tedy připomínám, že hlasujeme procedurální návrh jednání i po 19. hodině.
Takže jsem zahájila hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
2. hlasování, je přihlášených 163 přítomných, pro 84, proti 79. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tedy dnes budeme jednat i hlasovat i po 19. hodině.
Nyní je tedy přihlášený s přihláškou s přednostním právem pan předseda Babiš, následuje paní předsedkyně Schillerová - ke změnám pořadu.
Prosím ještě o ztišení a případné přesunutí rozhovorů do předsálí.
Ještě prosím posečkejte, pane předsedo, až se ztiší sál, tak vám samozřejmě slovo udělím.
Tak já myslím, že už se postupně ztišil jednací sál, a prosím, můžete se ujmout slova.
Poslanec Andrej Babiš: Takže dobrý den, vážení spoluobčané a dámy a pánové. Dneska má službu pan ministr Válek. Já jsem se minule díval na různá videa, a představte si, že když tady mluvil šéf opozice, toho času pan premiér Fiala, tak já jsem tady jako pan premiér seděl a poslouchal, naslouchal. Většinou naše vláda naslouchala opozici. Ale jak už je to tradice, tak oni všichni odešli. Já se jim nedivím, protože to, co tady budu říkat, se jim určitě nebude líbit. Takže pan ministr má podle... Oni mají takovou aplikaci, víte, oni se vždycky vylosují, kdo tady tedy bude sedět. Ale to nevadí. (Se smíchem.)
Já tady vystupuju ne proto, abych obstruoval. Alenka mi nedala žádnou takovou instrukci, abychom obstruovali proti asociálním návrhům této vlády, jak odrbala důchodce a všechny ostatní, ale přece jenom dneska bude DSA, Digital Services Act, a to je samozřejmě - nevím, co budou říkat kolegové - ale to je samozřejmě pokus Bruselu omezovat naši svobodu slova.
A když jsem tady vystupoval před časem a mluvil jsem o nové totalitě, tak to byl skandál. Říkali: Co si to ten Babiš dovoluje? Ale představte si, že ono to tak vypadá, že přece jenom tahle garnitura, která ovládla úplně všechno, skutečně se podle těch různých signálů připravuje na to, že co kdyby například ty volby nedopadly. Nebo ta dezinformační scéna, že co to je? Tak jsem v televizi slíbil, že budu - opakuji - nebudu obstruovat, budu mluvit k věci.
Ale kde my můžeme vlastně mluvit, když oni nejenom že ovládají všechny instituce, ale většina médií je jejich? Provládní Česká televize, provládní Český rozhlas, provládní Blesk, provládní Novinky, Aktuálně, Seznam Zprávy. Takže mají všechno. Jak to říkala ta Zlámalová před volbou prezidenta? Všechny redakce médií v Praze jsou proti Babišovi.
Teďka jsme viděli neuvěřitelnou debatu, kde jedna ostuda z devadesátek, který lhal o titulu, brutálně urážel premiéra jiné země, a to všechno na České televizi, ale to si nechám na pátek, na pátek si to nechám. A strašně mě baví, když ten pan ministr tu není, kde vlastně zase napsal na Twitter, že Babiš je úplně blbej, protože navrhuje sloučit Českou televizi s Českým rozhlasem. A představte si, že jeden kandidát na ředitele České televize s tím kandidoval, s tím projektem, a to vám přečtu v pátek. V pátek budeme obstruovat, vážení, protože my nechceme, aby lidi platili 10,5 miliardy. Ani ti mladí to nechtějí. A pokud nesledujete naše mladé na ŤikŤoku, tak doporučuju, jsou tam fajn videa. No. Takže kde se... Ano, Viky (?) točila... TikTok, TikTok. (Opravil se v reakci na poslankyni Schillerovou.) To teďka zakázali ve Spojených státech, ale já myslím, že když to koupí Elon Musk, tak aspoň budeme mít záruku toho, že bude svoboda projevu, protože samozřejmě Brusel vyhlásil válku všem. Ale Google a Meta a Facebook a Instagram říkají: Brusel, na tebe kašlem.
Takže co se tady u nás děje? No, zkrátka se blíží volby. A mě strašně baví, když tady byl seminář a paní předsedkyně - tady je titulek - "varovala před ovlivněním voleb". No, tady je takový článek, že paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová varuje před možným zahraničním zasahováním do voleb. Jako příklady uvádí v Moldavsku a v Rumunsku a tak dále. Takže byl tam seminář, byla tam i paní Jourová a byl tam šéf Bisky pan Koudelka, který varuje před dezinformační scénou a jejím vlivem na volby v Česku. A na to konto náš kolega Patrik Nacher poskytl rozhovor, ve kterém říká, a ten titulek je: "Tohle jsme tu od Listopadu ještě neměli." Takže nakonec jsem měl pravdu, ne?, jak to postupně utahují. Co to vlastně znamená? To jako příprava, že kdyby hnutí ANO možná vyhrálo volby, a CNN Prima News nám dělá medvědí službu, když stále každý týden ukazuje ty preference - a já jsem řekl jasně v neděli, vážení spoluobčané, a hlavně naši voliči: týden před volbami v roce 2021 nebylo rozhodnuto ještě 1,5 milionu voličů. Proto nás se tady někdo snaží vmanipulovat do pozice, že už skládáme vládu a vybíráme si nějakého partnera. Není to tak, není to tak.
Ale tady už vlastně byl ten seminář, a to je strašně důležité, abychom si vlastně řekli, co je to ta dezinformace, co je ta lež? Jak se to vlastně bude posuzovat? Kdo to bude posuzovat? Takže když pan premiér neustále lže - a nejenom on, a já se k tomu dneska dostanu. Já dneska navrhuju osm bodů, abychom tady projednali, a jeden z těch bodů je právě tyhle věci. Takže když před volbami 2021 mě strčili na plakát s Putinem, to nebyla dezinformace? Byla, byla to sprostá lež. Když před evropskými volbami nám s Klárou Dostálovou nakreslili na tváře ruskou vlajku, to nebyla dezinformace? A teďka přichází - myslím, že to je ministr vnitra - s návrhem, že když bude lež v kampani, tak ministerstvo - myslím si, že je to vnitra - uvádí, že 2 miliony pokuta. A kdo tu pokutu udělí? No, přece úředníci loajální této nové totalitě, ne? A ministerstvo to říká: "Pokuta má působit preventivně a výchovně." Ne, to je na české justici, ale snad to říkám dobře, že to navrhuje vnitro. Takže pokuta má působit preventivně a výchovně. To znamená, kdyby to už platilo, tak by pan Fiala dostal pokutu za lež, že Patrioti jsou proruští? Dostali by za to pokutu, když stejný den - léta mluvčí ODS, toho času ministr dopravy otvírající všechny naše projekty - stejný den byl u Mattea Salviniho z Patriotů pro Evropu - tak jak je to možné, že pan premiér - a označil ho za spojence? Tak kdo lže? Fiala, nebo Kupka? Nebo oba dostanou tu pokutu 2 miliony? Nebo jak by to bylo?
Jaké byly ty lži v minulosti? Je jasné, že Rusko lže. Ano, bylo tady nějaké video, které bylo zjištěno, že před prezidentskou volbou to přišlo z nějakých serverů, a to bylo video, ano, které tvrdilo, že prezident Pavel zemřel, byl to nesmysl. Ale ty informace chodí jenom z Moskvy, nebo i od Sorose? Jeho paní, která přišla pět dní před volbami v roce 2021 se zámečkem ve Francii? Sprostá lež! Tvrdili, že jsem tam poslal nějaké divné peníze. Ne, byly to moje zdaněné peníze, a FAÚ, které ještě za minulosti nikdo nekontroloval, tak já jako ministr financí jsem odsouhlasil, aby ta kontrola FAÚ byla pod Sněmovnou, a FAÚ dva dni po volbách řeklo, že to bylo OK, takže to byla dezinformace.
Už jsem to říkal v televizi - jeden známý komentátor si stěžoval na sítích, že jsem neodpověděl, proč jsem se setkal se Sorosem v roce 2001 ve Four Seasons v prezidentském apartmánu. No, protože mě chtěl vidět, protože si myslel, že políbím prsten Bruselu, Sorosovi, Spojeným státům - nikomu! Nikomu, na rozdíl od jiných některých, nikdy jsem nikomu nepolíbil, takže to byla dezinformace, ne? A to je v pořádku, protože tady vlastně se nastiňuje to, že dezinformace můžou přijít.
To je jasné, že z Moskvy dezinformace chodí, a toto nejsou dezinformace, co stále tvrdí tahle vláda, to nejsou dezinformace? My všechno, co říkáme, dokladujeme, máme na to články, statistiky, čísla. Myslím, že občané už poznali, že to tak je. Takže co to vlastně znamená, ten seminář? To znamená, že skutečně to tady někdo chce řešit jako v Rumunsku? Fakt? To je neuvěřitelné, kam jsme se to dostali. Nebo co si to vůbec dovolil Thierry Breton, kterého znám dobře, bývalý komisař, který říkal: Vyřešili jsme Rumunsko, a Elon Musk telefonoval s Alice Weidel z AfD a 150 bruselských úředníků to sledovalo.
Díkybohu za Trumpa. Tam je skutečná svoboda, skutečná demokracie. Nová garnitura určitě udělá všechno pro to, aby byla svoboda vyjadřování, svoboda médií. Vždyť kdyby Elon Musk nekoupil Twitter... Já jsem ani nevěděl, jak to všechno omezovali, ta cenzura. Co dělá Facebook? A ten systém, který je u vlády tady? Oni jsou na to cvičení. Vždycky napíšou na Facebook stížnosti a potom Facebook někoho z našich fanoušků zablokuje. Nebo i tu Viky (?) Zablokovali na TikToku, protože samozřejmě tam poslali nějaké stížnosti. Ale byl to nesmysl. Takže samozřejmě že tyhle sítě mají vliv, můžou do toho zasáhnout.
Co naše slavná provládní média v diskuzích? Co dělají? Mažou příspěvky většinou. Alespoň mi to lidé píšou. Mažou kritické příspěvky našich fanoušků. Ano, i v těch diskusích. My nemáme žádné bílé koně, kteří tam za nás pracují, nikdy jsme to neměli. Naši fanoušci jsou veřejní a nebojí se za to. No, můžete se smát, kolik chcete. Takže ano, nová totalita se připravuje. My víme, co tady udělal Ústavní soud. Kdo jim nahrál to snížení procenta na koalice, kdo? No Rychetský, ne? Co teďka dělají s korespondenční volbou? Pan prezident, jejich prezident, i když sliboval, že bude prezidentem všech. Není. Nechal v tom vykoupat důchodce. Kvůli němu přišli o tisíc korun. Hlavně kvůli pětikoalici, ale mohl pomoci našim důchodcům, když je tahle vláda odrbala a řekla, že je to hospodářská škoda. Takže mají všechno.
Korespondenční volba? Ten ministr, který nemá ani vzdělání na ředitele odboru zahraničních věcí, chodí po světě a říká velvyslancům... No, korespondenční volba. Tam je to jejich, to je jejich teritorium. To ovládají. To není korupce? No, nevím. Korupce neznamená vždycky peníze, mimochodem, podle Wikipedie, jo? Může být korupce i různá.
No, takže já tady vystupuji proto, abych promluvil o tématech, o kterých provládní média nemluví. Umíte si představit, že by někdo z hnutí ANO měl v té kampeličce jenom 100 korun? Co by to bylo, Česká televize? Těm by došla žlutá barva. Všechno by bylo žluté, speciální zpravodajství, speciální vysílání. Pamatujete na Čapí hnízdo? Vysílali to od rána do večera. Tam stále chodili ti komentátoři. Ano, Česká televize. Když my něco řekneme, tak je oheň na střeše.
Takže ty lži, prosím vás. Já skutečně nechci... Věřte mi, že to mám vyfutrované. Tohle všechno, co mám v ruce, jsou jasné argumenty o Green Dealu. (Ukazuje materiály.) Takže bych znovu žádal pana Fialu, Kupku a Vrecionovou, aby nelhali. Ursula von der Leyenová slibovala úplně něco jiného, když jsme mluvili o Green Dealu. Slibovala lepší životní prostředí, čisté ovzduší, vodu. Slibovala, že neohrozí průmysl. Tohle tady můžu všechno číst. Tady mám deset závěrů Evropské rady, které dokazují, že Fiala, Kupka a Vrecionová neustále lžou. Jako lhal předtím i Vondra - teďka už nelže - o Green Dealu. Můžu vám to tady číst hodiny, ale řekl jsem, že nebudu obstruovat. Ale přestaňte lhát. Green Deal v tom podání, který tam je, je vaše dílo. Vy jste to všechno podělali. S Hubáčkovou, která neuměla anglicky a která brečela potom, když zjistila, co všechno podělala. Všichni to tady vědí.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vás vyzývám, abyste používal slušné výrazy. Vystupujete v Poslanecké sněmovně.
Poslanec Andrej Babiš: Dobře, tak pokazila. Takže 19. prosince 2021 na Nově večer pan premiér - pokud si to dobře pamatuji - říkal, že nedovolí zákaz prodeje a výroby aut se spalovacími motory. Dovolil, odhlasoval to. Nechali se podvést tím Timmermansem. Ursula von Der Leyen tady děkovala panu premiérovi za ty zelené šílenosti, děkovala. Takže my to musíme opakovat, protože když pětikoalice jde do médií, tak samozřejmě jejich novináři a komentátoři se na to nezeptají.
Já jsem včera byl v Roudnici v Poslanecké kanceláři a přišel jeden člověk a dal mi tenhle materiál, který se jmenuje Extrémní sucha a vysoké teploty v Čechách za posledních tisíc let. Představte si, je to od roku 962. (Ukazuje.) Tady jsou všechna ta sucha. Ten mi řekl, že Green Deal a všechny ty klimatické věci jsou podvodem století. Ale myslím, že pro nás je to jasná zpráva po tom, co včera Trump řekl. Zastavil peníze z Bidenova klimatického zákona a odstoupil od Pařížské smlouvy. Co to znamená pro Evropu? Zrušit Green Deal. Už to nejde napravit. Zrušit, jinak celá Evropa zbankrotuje, všichni odejdou do Ameriky a tam budou podnikat. Tak je to jednoduché. Takže o Green Dealu tady nechci mluvit, protože by to bylo nadlouho a slíbil jsem, že nebudu moc zdržovat.
Takže já tady navrhuji osm bodů. První bod se jmenuje Pokrytectví a lži premiéra Fialy a ministra Kupky. Nejdříve nálepkování Patriotů pro Evropu jako proruských sil, potom chlubení se schůzkou se Salvinim, který je součástí Patriotů. Po mém vystoupení na CNN Prima News nastala hysterie na Twitteru. Takže, vážení, tohle je pan Kupka, dlouhodobý mluvčí. Strašně dlouho vždycky mluvil ve středních Čechách. Tam byl u Bendla. Tam dělali tu Jízdu králů, 40 mega. Víte, sednete si na koně, jedete pod Karlštejn, zazpíváte a máte 10 mega. Takže to je on, Kupka, tohoto času ministr dopravy. A tohle je Matteo Salvini, patriot pro Evropu, italský ministr dopravy. Ano, vicepremiér Meloniové. Když vznikli Patrioti, tak tady pan Kupka říkal - vypadá to, že jsou to spíš ruští patrioti, to říkal pan Kupka. Co řekl pan premiér pro provládní Blesk? Titulek. Babiš se spojil s proruskými silami. Sprostá lež! Mluví o Patriotech. Takže, tady jsme se údajně měli... Samozřejmě je to všechno vymyšleno, protože to neexistuje.
No, a co říká provládní Právo? "Tlak na zmírnění pokut za emise aut sílí. Češi získali spojence." Takže provládní Novinky říkají, že Matteo Salvini a Kupka jsou spojenci. Takže Kupka je s patriotem spojenec, už není cordon sanitaire.
A pan premiér říká, že Patrioti jsou proruští. Prosím vás, Patrioti jsou s Trumpem, tak už to přestaňte říkat. Snad nebudete říkat Trumpovi, že je proruský. Takže toto jsou ty lži. A kdybychom byli už tedy ve volební kampani, tak myslíte si, že by ten úřad dal jim pokutu, že lžou? Ne, tak já nevím, myslím si, že asi ne. Takže to je první bod.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: A dáte mi to potom písemně jako v minulém (Poslanec Babiš: Ano.), pane předsedo, protože to byl opravdu dlouhý název. (Poslanec Babiš: Já jsem se na vás připravil, mám to všechno tady černé na bílém.) To jsem ráda, děkuji. (Poslanec Babiš podává materiál.) Ulehčíte nám to oběma. Děkuji.
Poslanec Andrej Babiš: Takže bod číslo 2, Fialova kampelička, igelitky narvané hotovostí, praní špinavých peněz. A pokud se chce premiér očistit, měl by předložit všechna daňová majetková přiznání za posledních dvacet let, jako jsem to udělal já. Když si vymysleli aféru s dluhopisy Kalousek se Sobotkou, tak jsem veřejnosti předložil skutečné daňové přiznání, ne to, že sem přijde nějaký politik a začne z toho období, kdy se stal politikem - ne, od roku 1996 do roku 2016, a já myslím, že pan premiér v tomhle směru není vůbec transparentní. No a můžu vám tady číst všechny titulky. Ze záložny vybrali 668 milionů v hotovosti. Je úplně neuvěřitelné a já nechápu proč, když ta kampelička byla založena 1. ledna 1996 - a my jsme byli i ve vládě, proč nás na to nikdo neupozornil? Proč nám Biska nenapsala, že někdo tady brutálně krade? Proč? Do té kampeličky přistálo 14 milionů euro na munici pro Ukrajince. No? Nic.
Další titulek: Stamiliony hotově, nulová kontrola. Proč skončila záložna, kde měl konto Fiala? Ne? Takže to jsou neskutečné věci. A tohle samozřejmě - myslíte, že Česká televize to vysílá? Nebo slavní Reportéři, že by to vysílali? Ne. Policie zablokovala majetky Krejčířova exparťáka. Mezitím zmizely miliardy. No, tak to bylo taky v té kampeličce, jo. Takže to je fakt neskutečné, co tam je. Ale k tomu určitě se budeme vracet, protože není normální, aby tolik lidí a politiků mělo peníze v kampeličce, kde se nosily stovky milionů hotově a kde to organizoval - a za mě je to zločinec, který byl nejdřív, pomáhal s tím známým advokátem zprivatizovat OKD, (což) je největší podvod privatizace od revoluce, kde si pan Bakala vzal miliardy a zapomněl horníkům prodat byty za 40 000 a dneska bere 10 000 měsíčně firma, kterou přeprodala - a ještě kolik vlastní tam pozemků. Takže o tom se samozřejmě nemluví.
Bod číslo 3, Tunelování veřejných peněz à la ODS. Vládní volební kampaň za 34 milionů bez výběrového řízení pro firmu syna exposlance ODS, kterému už vláda poslala 24 milionů za nefunkční Deštník proti drahotě. Neskutečné.
Já jsem udělal prospekt na prevenci rakoviny, stálo to 40 000 korun, je to skvělý prospekt a tady křičel na mě Jurečka, že údajně dělám nějakou kampaň. A když jsme v rámci covidu, ta známá youtuberka udělala jenom video o Úřadě vlády v naivitě a dobrotě, tak byla totálně mediálně zničena. A údajně, že jsme si dělali jako kampaň. To je ten dvojí metr, to je ta parta, která tady vládne od revoluce, a proto to vypadá, jak to vypadá.
Takže mimochodem, vládní kampaň proti drahotě, vážení spoluobčané, ta byla 12. 9., tady je článek, 2022. Takže tu kampaň za 24 milionů mají na starosti lidé obžalovaní z krácení daní. To je ta firma bývalého odéesáka.
A co teď bude ta nová kampaň? Vláda bude v mediálním prostoru zveřejňovat státní témata, jo? Ta je vhodné komunikovat celoročně a samozřejmě, že je to normálně kampaň do voleb, že to zneužívají. A hlavně budou mluvit o svobodě, demokracii - spravedlnost, soucit - soucit, něco tak bezcitného, jak je tahle vláda vůči lidem a vůči důchodcům, jsme nikdy neměli. Takže oni dají za to 34 milionů.
Vlastenectví, vlastenectví a podpora spojeneckých vazeb - sdělila novinkám tajemnice Odboru strategické komunikace státu na Úřadě vlády Jiřina Nováková. No, tak to je ten komunikátor, který nám tady poslal tu instrukci, jak komunikovat - ale to mám ten další bod. No, takže zkrátka budou zase strašit. Já jsem řekl, že největší strašidlo je Fiala. Straší, stále straší, vždycky strašil. Takže na to mají dát - 24 milionů už dali - 34. No, tak neberte to, 58 milionů pro firmu. Kámoši z ODS - to je další bod, čtyřka. Bod se jmenuje Plukovníkova instruktáž, co si máme myslet o Palachovi, a vyhlídky, že příště všichni dostanou mávátka a povinný nástup do průvodu jako za totality. Foltýn se jmenuje, magor. Já vím, že jste ho vyhodila, paní ministryně. No, potom si ho vzali na Hrad a (Se smíchem.) zase ho vrátili, toho magora, na Úřad vlády.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, magor bychom tady také, pane poslanče, používat neměli, jak mě upozornil kolega.
Poslanec Andrej Babiš: Ale já jsem nedostal ten seznam od paní Kovářové.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já žádný také nemám, ale myslím si, že všichni jsme slušně vychováni (Poslanec Babiš: Jasně.) a cítíme, co se hodí a ne.
Poslanec Andrej Babiš: Určitě. No, takže - ale on říká, ten magor, že jsme svině, někteří, že jsou svině, víte to? A ten Novotný, co říká, je dobré, tak vám rozumím. Takže já jsem, prosím vás, čekal, mě se ČTK ptala na vyjádření moje k Trumpovi a čekal jsem, že mi ten pán, ten zbytečný pán, který nás stojí desítky milionů (a na úřadě?), že mi pošle komunikační kartu, když nám poslal komunikační kartu, abychom věděli, co máme říkat na výročí sebeupálení Jana Palacha - no, tak to neposlal. Tak za co bere ty prachy, paní ministryně? Za co? Neposlal mi instrukci! A 1. května čekám mávátka jak za totality, 1. květen půjdeme, Foltýn v čele průvodu - tak to je další bod. (Smích z lavic hnutí ANO.)
Pátá, bod číslo 5. Vláda od nástupu podporuje výrobce elektřiny, okrádá lidi a devastuje český průmysl. No to je pravda. Český průmysl klesá, firmy propouštějí, Spolana 500 lidí, Oetker, Mitas. Odboráři ve Škodě Auto se bojí, že jim Volkswagen - doufejme, že nezbankrotuje - aby nám neodvezl tu Škodu Auto, to by byl jako fakt problém.
A tahle vláda nepochopila, co má udělat. No, měli udělat to, co udělala na Slovensku vláda, že řekla Křetínskému, který je tam hlavní energetik, že chce nízké ceny elektřiny pro lidi, pro obyvatele. A za to na něj neuvalí windfall tax. Proto - stejné je to v Maďarsku - mají Maďaři nejnižší cenu elektřiny na obyvatele v Evropské unii. Na druhém místě jsou Slováci, další země - Francouzi. A my máme ještě vyšší cenu než Francouzi, protože i ten Macron udělal to, co jsem já tady x-krát říkal, vykoupit 100 procent ČEZu a zastropovat cenu na 1 500 korun megawatt. Místo toho vláda to zastropovala na 6 000 a my všichni jsme to zaplatili. A pan premiér sice objevil Nutellu, ale ještě neobjevil to, že na výrobu Nutelly je potřeba. Elektřina je potřeba všude. A my zkrátka v našem programu budeme mít na prvém místě levné ceny energií a levné ceny bydlení a nájmů. To budou jedny z nejdůležitějších bodů našeho programu.
Bod 6 se jmenuje Stovky milionů korun českých daňových poplatníků vyhozených oknem kvůli krachu digitálního stavebního řízení způsobeného panem Bartošem za přihlížení premiéra Fialy. Mám tady k tomu článek z Novinek - provládní Novinky: "Bypass stavebního řízení zatím nezrychlil." Je to z 15. ledna. Podle inženýrů systém neukazuje skoro nic. Příběh zpackané digitalizace stavebního řízení pokračuje, i když od prosince mohou stavební úřady pracovat jak v původním, tak novém systému. Podle stavebních inženýrů technické problémy trvají, stavebníci například v systému nevidí, v jaké fázi jejich projekt na úřadech aktuálně je a tak dále. Takže o tom bychom si taky mohli tady popovídat, protože dostupnost bydlení a nájmy u nás jsou absolutně skandální. A pokud někdo chce v Praze za garsonku 18 000 korun měsíčně, tak je to skandál.
A já to tady říkám od vstupu do politiky - měli jste se jít po revoluci do světa podívat a ty nejlepší věci dovézt, a my to teďka uděláme. A proto se mi líbí, když Pedro Sánchez je socialista. Neměli jsme nějaké skvělé vztahy, ale teďka co řekl? No, zdaní 100 procenty všechny majitele nemovitostí ve Španělsku. Proč? (Poslanec Faltýnek z místa: Mimo EU.) Správně, mimo EU, to znamená i UK. A víte proč? Protože obyvatelé Spojeného království si nakoupili byty, které pronajímají Španělům, a ti tam cálujou ty obrovské nájmy.
A tak je to u nás. Pokud se u nás perou prachy takhle a někdo si kupuje tady nemovitosti a nikdo ani pořádně neví, jaký je původ těch peněz, tak samozřejmě je to na úkor našich lidí, na úkor cen bytů a nájmů. Ale to není ten základní problém samozřejmě. Ten základní problém je úplně jinde, a to je v rychlosti stavění. A my samozřejmě to budeme mít v programu. Pokud by se zrychlilo stavební řízení o dva roky, tak ceny bytů v Praze klesnou o 10 procent. To je vyjádření jednoho z největších developerů v České republice. Takže to je to digitální stavební řízení, kde Piráti vždycky říkali, jací jsou ajťáci. No, nepovedlo se. Jako podělali všechno, co měli pod rukou. A já se divím, že pan premiér...
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ještě jednou žádám...
Poslanec Andrej Babiš: Pokazili, omlouvám se.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, tak. Tak se to dá nahradit.
Poslanec Andrej Babiš: Pokazili, že pan premiér, že mu to tak dlouho trvalo. No, ale možná měl ten mobil na ten foťák, tak jako že se nedovolal domů Bartošovi.
Další bod je bod číslo 7, Zbytečný ministr za STAN chce navyšovat daně, aby bylo na nákup vojenské techniky. No, tak my víme, že pětikoalice navyšuje daně. A tenhle ministr, si představte, tady v článku - Právo: "Které daně by se mohly zvednout" - říká: "Dala by se jich zvednout řada, například ty korporátní." Tak si představte. Takže tahle vláda zvedla korporátní daně z 19 až 21, ano? Mimochodem, v Maďarsku je 9 procent korporátní daň, takže z regionů jsme nejhorší. A víte, k čemu to vlastně směřovalo tahle aktivita? No, že za minulý rok tahle vláda vybrala o 20 miliard daní navíc meziročně od lidí, od obyvatel. A vybrala o 11 miliard daní od firem méně. Samozřejmě pan ministr, který celý život je v politice, vůbec netuší, o čem to je. Takže vážení spoluobčané, hlavně si pamatujte, že STAN znamená návrh vyšších daní, a to my samozřejmě nechceme. My jsme vždycky daně vybírali a snižovali.
A poslední bod se jmenuje Respekt si premiér Fiala nekoupil ani za stovky miliard za zbytečné stíhačky F-35, ani návštěvou v Bílém domě. Česká vláda selhala. Američané nás zařadili mezi druhou kategorii pro vývoz čipů. Jak je to možné? Co dělá ministr zahraničních věcí. Ne? My jsme nějaká... the others... My nejsme ti spojenci. Jak je to možné vůbec? Americká vláda zařadila, a to ještě Bidenova, Česko mezi země, které budou mít k mání jen omezený počet čipů pro umělou inteligenci. Mohlo by to zbrzdit vývoj. Česká vláda chce o změně jednat s nastupující administrativou Donalda Trumpa. (S úsměvem.) No, to mě strašně baví. Takže česká vláda, která nesnáší Trumpa, včetně prezidenta, všichni fandili Kamale Harris, ano, tak teďka chtějí jednat o změně. No, mě strašně baví ta jejich zahraniční politika. Je neuvěřitelné, že oni nepochopili ani základ, oni nepochopili, že do Číny jezdí nejvyšší představitelé a na Tchaj-wan jezdí ti pod tím. A všichni tam byli, britský premiér, Meloni, italská premiérka, všichni tam jezdí do Číny. No, tak naši zajeli na Tchaj-wan, takže Škoda Auto už neprodá 320 000 škodovek ročně v Číně, ale prodá nula, a Rubena Náchod musela propustit 300 lidí, protože tihle naši politici jim zničili byznys. Stejně jako F AIR Benešov, který trénoval čínské piloty, taky už nebude trénovat. Kdyby dělali úplně stejnou politiku jak naši spojenci, tak Spojené státy a EU - vždycky k nám chodili, Macron tam byl, ne? Prodal airbusy, Merkelová tam chodila, všichni tam chodili. My jsme chodili někde jinde. Výsledek? Výroba čipů skončila v Drážďanech. A já pevně doufám, že žádnou pobídku 15 miliard, co bych považoval za absolutní skandál a tunel, nebudete dávat nějaké firmě na čipy, která už dneska má pobídku a neplatí žádnou korporátní daň. Takže zahraniční politika - absolutní katastrofa a je mi to strašně líto, že to takhle dopadlo, je mi to líto pro všechny naše firmy, živnostníky a lidi, protože zkrátka nejhorší je, když vás v zahraničí neberou vůbec vážně.
Takže to je těch osm bodů, které nepochybuju, že pětikoalice zamítne, ale aspoň to lidi slyšeli. A můžete mě kritizovat, že to tady říkám. Říkám to proto, protože skutečně pro nás ten prostor je omezen. A když jdete do České televize, tak hned vám do toho skočí, a všude. Takže tady ještě můžeme mluvit, vážení spoluobčané. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy vystoupí se svým návrhem na změnu pořadu paní předsedkyně Schillerová, následuje pan předseda Okamura. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, symbolem praní špinavých peněz, podivného financování politických stran, ztracených desítek milionů určených na zbraně pro Ukrajinu a stovek milionů v igelitkách je kampelička s názvem Podnikatelská družstevní záložna. Této kampeličce byla letos odebrána Českou národní bankou licence z nejzávažnějšího možného důvodu pro praní špinavých peněz. V této kampeličce se v posledních třech letech rozkradlo zhruba 370 milionů korun určených na nákup munice na Ukrajinu. Z této kampeličky odešel záhadný dar pro Fialovu ODS ve výši 850 tisíc korun od třiaosmdesátiletého seniora pana Hromádky. A z této kampeličky odešlo bruselskému institutu New Direction 5,2 milionu, aby následně z tohoto institutu začaly chodit peníze do Fialova institutu Pravý břeh, který financuje kampaně Petra Fialy, celkem 7 milionů korun, jak píší Seznam Zprávy.
Je-li symbolem praní špinavých peněz tato kampelička, zeptám se, kdo je symbolem této kampeličky? Ano, všichni to velmi dobře víte. Symbolem klubové kampeličky pražského Palerma je předseda ODS a toho času bohužel i předseda vlády České republiky. Symbolem této kampeličky je Petr Fiala. Mezi pouhými 99 členy, nebo chcete-li družstevníky této kampeličky, byli kromě Petra Fialy ještě jeho stále více a více zdiskreditovaní poradci, spolustraníci, tajuplní sponzoři ODS, ale třeba také odsouzení členové Krejčířova gangu, kteří ukradli českým občanům 3 miliardy korun. Skvělá společnost - jako z pera Maria Puza.
Už rok ale Petr Fiala dělá, že se ho to netýká. V západní Evropě, kterou nám vládní koalice tak ráda dává za pravdu, by její rádoby hodnotová vláda při podobném průšvihu premiéra dávno padla. A můžete se, dámy a pánové z vládních lavic, dívat do mobilu, tvářit se, že se vás to netýká, nebo si jít dát indiánka do kantýny. Jak chcete. Nic to nemění na tom, že Petr Fiala má co veřejnosti vysvětlovat. A nic to nemění na tom, že tím, kdo by ho k tomu vysvětlení měl přimět, jste vy a tato Sněmovna.
Petr Fiala dluží mnoho odpovědí. Musíme se ptát například na tyto otázky. Proč jste, než to prasklo, své spoluvlastnictví kampeličky tak úzkostlivě zatajoval, pane Petře Fialo? Prostřednictvím paní předsedkyně, byť nejste přítomen. Proč jste vložil 950 000 korun rodinných úspor do obskurní kampeličky, když byly vaše prostředky do 5 milionů korun v Komerční bance pojištěny fondem pojištění vkladů a neexistoval legitimní důvod k jejich diverzifikaci, za předpokladu běžného a netermínovaného vkladu?
Proč jste ještě nepověřil zodpovědné pracovníky vašeho institutu, aby rozptýlili obavy z černého financování vaší kampaně ke zveřejnění jejich plnění vůči New Direction, a to v rozsahu: dílo, částka, zpracovatel a datum zpracování? Je přece veřejnou informací, že z kampeličky odešli do této bruselské nadace v letech, kdy jste jejím spoluvlastníkem byl vy, částky v hodnotě přesahující 5 milionů korun a tato nadace následně ve stejném rozsahu financovala váš institut neznámo proč.
Musíme se také ptát, jaký byl vztah Petra Fialy s faktickým šéfem kampeličky Kamilem Bahbouhem, kolikrát se viděli a zda bylo Petru Fialovi známo, že jeho kolega dluží České republice desítky milionů na nezaplacených daních a je v úpadku? Připomenu, že hovoříme o člověku, který sehrál významnou roli v případu podezření na korupci a podvodném jednání ve věci zbrojních dodávek na Ukrajinu, kde již bylo obviněno několik lidí. O člověku, který podepisoval pokladní lístky, na jejichž základě bylo loni v březnu z Družstevní záložny v Celetné ulici vyneseno - a v hotovosti - v přepočtu 350 milionů korun určených na zbraně pro Ukrajinu, které se ztratily. O muži, jehož osobní strážce, a mimo jiné také další společník Petra Fialy v Družstevní záložně, byl odsouzen za vraždu, při které byl místo Bahbouhova obchodního soka omylem zavražděn zcela nevinný člověk. A o muži, který podle veřejných zdrojů a svědectví dalšího z podílníků Pavla Wursta stál za sofistikovanými způsoby praní špinavých peněz, mimo jiné pro vlivné tváře a politiky ODS.
Vážení předsedové všech stran v této Sněmovně, vyzývám vás, abyste přistoupili k závažným otázkám spojeným s kampeličkou Petra Fialy a praní špinavých peněz v těsné blízkosti předsedy vlády s mírou vážnosti, která se očekává. Pokud se Petr Fiala a ODS hodlají kauzou promlčet, nedovolme jim to. Odpovědi na základní otázky musí Petr Fiala poskytnout ještě dnes. A je povinností této Sněmovny to po něm požadovat.
V případě praní špinavých peněz ve spojitosti s nejvyšší politickou funkcí v zemi neexistují opoziční a vládní poslanci, ale poslanci, kteří tuto šílenou situaci považují za standard, a poslanci, kteří k tomu odmítají tiše přihlížet. To, čeho jsme tady totiž svědky, vůbec nepatří do středoevropského kulturně politického prostoru, ale možná někde do Latinské Ameriky nebo do Afriky.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, nezařaďte se prosím mezi zbabělce, kteří ustoupí strachu z premiéra, který je až po uši namočen v monstrózní kauze praní špinavých peněz v mafiánské kampeličce. Podpořte prosím, aby dnešní jednání začalo otevřením mimořádného bodu s názvem: Praní špinavých peněz v bezprostředním okolí Petra Fialy. Děkuji vám za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy vystoupí se svým návrhem na změnu pořadu pan předseda Okamura. Pan předseda Fiala stáhl přihlášku, takže následuje pan předseda Michálek. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, jako první mimořádný bod na schůzi Sněmovny bych chtěl navrhnout bod: Čeští spotřebitelé mají nejdražší elektřinu a plyn v Evropské unii. Fialova vláda tu situaci neřeší. A já to tady opakovaně dávám jako mimořádný bod, protože občané i firmy jsou z toho prostě už zoufalí. A my tady chceme diskutovat jako opozice naše návrhy řešení, protože už není čas čekat do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Je potřeba okamžitě udělat jasné kroky. Je potřeba, aby stát převzal plnou kontrolu nad procesem výroby, distribuce a prodeje energií. Je nezbytné zastropovat ceny elektřiny u jejich výrobců i obchodníků, co nejrychleji rozšířit kapacity českých jaderných elektráren a odstoupit od všech zničujících závazků klimatické a energetické politiky EU, zejména od likvidačního systému emisních povolenek.
Situace je totiž v dnešní době taková, že čeští spotřebitelé platili i v loňském roce po přepočtení na paritu kupní síly za elektřinu i zemní plyn nejvyšší ceny ze všech členských států EU. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostat za rok 2024. Jde samozřejmě o totální selhání Fialovy vlády a hlavní příčinu dlouhotrvající kumulované vysoké inflace, která je v České republice úplně rekordní, a je to od roku 2021, tedy za dobu Fialovy vlády, dokonce 33 procent. A je to taky hlavní příčina dlouhodobého ekonomického propadu, který tady vidíme za Fialovy vlády.
Mě překvapila zoufalá argumentace představitelů Fialovy vlády, a to si říkají, že to jsou snad nějací ekonomové, kdy oni říkají, jak inflace se zlepšuje a podobně. Oni nám jinými slovy říkají, a vlastně obelháváte lidi, protože vy jinými slovy říkáte, že zatímco na začátku vaší vlády, třeba když občan měl uspořeno 100 000 korun, tak kvůli vaší vládě dneska to má v podstatě hodnotu minus 33 procent, to znamená, má to hodnotu 67 000 těch původních 100 000 korun, o těch 33 000 jste je připravili, a teď se prý zlepšuje inflace, přitom naše inflace je stále nadprůměrná, tak vlastně místo třeba toho, že přišli o 33 000, tak přišli jenom o 30 000 dneska. Jako to si snad děláte úplně legraci? Co to je za argumentace?
Přitom Česká republika, když se teda vrátím zpátky k té elektřině, tak patříme dlouhodobě k největším vývozcům elektřiny v Evropě, když vyrobíme více elektřiny, než ji spotřebujeme. Českým domácnostem se za dobu Fialovy vlády zdražila elektřina, tedy mezi lety 2021 až 2024, se zdražila elektřina dokonce o 85 procent, to je úplně neuvěřitelné číslo, jo? Kvůli vám se elektřina zdražila o 85 procent. A ještě obelháváte lidi všude, i v těch diskusích, co já vždycky jsem proti oponentům Fialovy vlády, říkáte, že to je kvůli konfliktu na Ukrajině a lžete dál, byť je to lež, protože na Slovensku za stejné období elektřina zdražila pouze o 12 procent, v Maďarsku o 1 procento, a je tam dokonce nyní nejlevnější v Evropě, a v Polsku elektřina dokonce zlevnila za uplynulé tři roky o 2 procenta! To znamená, já tady schválně dávám ty příklady z těch sousedních zemí, ještě notabene z těch, které jsou blíž Ukrajině. A u nás se za Fialovy vlády zdražila elektřina o 85 procent, v Polsku naopak se o 2 procenta zlevnila, jak jsem říkal, v Maďarsku zdražila pouze o 1 procento a na Slovensku pouze o 12 procent. V absolutních číslech činila cena 1 kilowatthodiny elektřiny v České republice bez daně 6,47 korun. V příjmově srovnatelných středoevropských státech za ni odběratelé platili výrazně méně. To znamená, nejenom to meziroční zdražení je tam mnohem nižší, dokonce v případě Polska zlevnění, ale i v konkrétních částkách platí méně, méně platí srovnatelné země. Na Slovensku v přepočtu dvojnásobně méně, v Polsku o 4 koruny za kilowatthodinu méně a v Maďarsku o 4,40 za kilowatthodinu méně. K tomu navíc raketově roste tady v České republice cena regulované složky ceny elektřiny. Takže ty vaše lži a výmluvy na Ukrajinu opravdu... já nevím, jestli vám už na tohleto může vůbec někdo skočit. Já myslím, že ne, protože vy lžete ráno, lžete v poledne, lžete večer a lžete, i když jdete spát.
Co se týče plynu, tam je ta situace podobná. Českým domácnostem za poslední tři roky, tedy za dobu Fialovy vlády, zdražil plyn o 93 procent. Vy jste ho zdražili českým občanům, protože například v Maďarsku o 10 procent zlevnil. Toto je jasný důkaz toho, že viníkem vysokých cen energií v České republice je Fialova vláda. Nic jiného to není. Vy jste tím viníkem, proč lidi nemají peníze.
A my to chceme změnit, pakliže nám k tomu voliči dají mandát po volbách do Sněmovny, tak my zajistíme levný plyn a kritériem bude prostě cena. Ne nějaký ideologický aktivismus, co tady předvádí právě koalice SPOLU a STAN a Piráti a poškozujete tím české občany i českou ekonomiku. Takže jako první bod já chci navrhnout bod, který se týká tedy toho, že Čeští spotřebitelé mají nejdražší elektřinu a plyn v Evropské unii kvůli Fialově vládě. Myslím, že je to z toho úplně zřejmé, z toho srovnání i s ostatními zeměmi v našem regionu.
Jako druhý bod chci navrhnout bod, a zajímá mě, jak budete řešit, jak chcete řešit propad průmyslu v České republice? Já vím, že nijak, ale my bychom rádi tady to téma otevřeli a navrhli, a aby tady zazněla řešení SPD. Totiž problém je, a to je název mého bodu: Kvůli Fialově vládě se průmysl významně propadá. Pardon, Kvůli Fialově vládě a Evropské unii se průmysl významně propadá. Průmyslová výroba v České republice dle údajů Českého statistického úřadu, poslední údaje máme za listopad roku 2024, zaznamenala meziroční pokles o 2,7 procenta, což je meziměsíčně více než dvojnásobné, dvojnásobné zhoršení.
Největší a nejnebezpečnější je propad výroby v automobilovém průmyslu, což je základní pilíř české ekonomiky, tady je propad meziměsíčně dokonce o 7,1 procenta. Propad průmyslové výroby je v posledních měsících výraznější než dříve a prudce klesá zejména objem nových zakázek. Důvodem této situace je zejména růst cen důležitých vstupů, tedy energií či dopravy, a dále regulace a nařízení Evropské unie. K tomu se ještě dostanu. Dle údajů Indexu prosperity a finančního zdraví má Česká republika rovněž šesté nejhorší podmínky pro podnikání v rámci Evropské unie, což způsobuje pokles konkurenceschopnosti českých firem na domácím i zahraničním trhu. Ano, za vaší vlády má Česká republika šesté nejhorší podmínky pro podnikání v rámci EU. To je realita, to je pravda, to jsou fakta. Fialova vláda tomuto nebezpečnému vývoji pouze nečinně přihlíží, případně svými rozhodnutími způsobuje a zrychluje. Slepé následování politiky EU se ukazuje jako zásadní chyba, na kterou my tady dlouhodobě upozorňujeme, a je to, jako když hrách hází na zeď a Fialova vláda naopak tuto zhoubnou politiku podporuje. Politika Evropské unie a Fialovy vlády, ta hospodářská politika hluboce a systémově poškozuje naši ekonomiku, naši domácí ekonomiku, zaměstnanost a životní úroveň.
Hnutí SPD má připraven plán obnovy hospodářského růstu. Základem je snížení zdanění českých živnostníků a firem v oblasti přímých i nepřímých daní a povinných pojistných odvodů, musí být státní garance dostupných cen energií a samozřejmě odmítnutí škodlivých regulací ze strany Evropské unie. Problém je samozřejmě i meziroční růst inflace, v této souvislosti tentokrát inflace zrychlila na 3 procenta, což je o 0,2 procenta více, než tomu bylo předešlý měsíc. Důvodem je zejména markantní meziroční růst cen některých základních potravin a nákladů spojených s bydlením.
Ceny vajec meziročně stouply o 36,3 procenta, ceny olejů a tuků o 16,9 procenta, ceny čokolády a čokoládových výrobků stouply o 28 procent, ceny nájemného stouply meziročně o 6,2 procenta, ceny vodného stouply o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta, elektřiny o 8 procent a ceny tepla a teplé vody o 8,5 procenta. Jde o stav, který není náhlý, ale vinou Fialovy vlády jsme svědky tohoto stavu už zhruba tři roky. A způsobuje to samozřejmě propad reálných příjmů českých obyvatel, většiny českých občanů a propad životní úrovně včetně příslušníků takzvané střední třídy.
Cenová nedostupnost bydlení je v České republice prakticky nejvyšší v celé Evropě a je to jeden ze základních důvodů dramatického poklesu porodnosti v naší zemi. Vlastnické i nájemní bydlení se stává i pro miliony pracujících občanů a rodin nedostupným luxusem, což je samozřejmě pro SPD něco naprosto nepřijatelného. Trvale rostoucí ceny energií jsou zase hlavní příčinou dlouhodobého propadu naší průmyslové výroby, hospodářského výkonu a konkurenceschopnosti českých firem. Klíčovým úkolem příští české vlády, jejíž součástí chce hnutí SPD být, proto bude zastavení růstu cen potravin, bydlení a energií. To jsou tři věci, na které se v SPD soustředíme a chceme se soustředit, to znamená zastavení růstu cen potravin, bydlení a energií.
Konkrétní návrhy jsem tady samozřejmě už předkládal, ať už se to týká procesu cenotvorby, výroby, distribuce a prodeje energií, cenové regulace, snížení nepřímých daní, zásadní posílení nabídky dostupných bytů, kterou vy jste naopak zabrzdili i tou zkaženou digitalizací stavebního řízení, takže naopak kvůli vám, kvůli vaší neschopnosti se ještě za to můžou Piráti v prvé řadě a premiér Fiala, který o tom věděl a nic neudělal, nezabránil tomu, tak samozřejmě si ty ceny bydlení ještě akcelerují, takže ta situace je opravdu velmi špatná. Co se týče energií, tak jak už jsem říkal, je potřeba brát ty energie, konkrétně mluvím o plynu, nehledě na to, odkud to je, prostě brát levný plyn. A tímto způsobem by SPD rádo postupovalo, budeme postupovat. Samozřejmě tím, řekl bych, zásadním řešením je výměna Fialovy vlády, protože dokud bude žába sedět na prameni, tak samozřejmě k žádné změně nedojde. To prostě vidíme.
V této souvislosti navrhuji bod číslo 3 a rád bych se zeptal, co tedy Fialova vláda, jak bude Fialova vláda reagovat teď na první kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa? Takže návrh bodu je, jakým způsobem, jak Fialova vláda chce zabezpečit konkurenceschopnost České republiky? To by mě zajímalo. Anebo já to ještě přejmenuji, návrh mého bodu je: Fialova vláda není schopna zabezpečit konkurenceschopnost České republiky. To je název mého třetího bodu.
Donald Trump včera jasně sdělil a nastavil právě zrcadlo neschopnému vedení Evropské unie a Fialově vládě a říká: zastavíme války, konec Green Dealu, konec genderové ideologie, existují pouze dvě pohlaví: muž a žena, národní zájem na prvním místě, prosperita, bezpečnost občanů, konec jakékoliv nelegální migrace neboli nulová tolerance; dokonce nazval nelegální migranty zločinci a kriminálníky, ochrana hranic, svoboda slova a konec cenzury, konec pronásledování politických oponentů. Fialova vláda, strany vládní koalice, vládní koalice dělá pravý opak. Naopak podáváte na mě trestní oznámení, teď TOP 09 podává na mě trestní oznámení jménem vládní koalice za protiimigrační plakát. Podpora národní ekonomiky a průmyslu, návrat k vlastenectví. To jsou skvělé plány, které SPD dlouhodobě prosazuje a rádi bychom je po letošních volbách realizovali i v České republice.
Ale proč tady o tom mluvím? Po Trumpově projevu je jasné, že Evropská unie nemá pod vedením Ursuly von der Leyenové, kterou jste si vy, strany vládní koalice, navolili do vedení Evropské komise vloni na podzim a pod vedením politiků à la Fialova vláda, tak Evropská unie nemá žádnou šanci. Z jedné strany BRICS, z druhé strany Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa, a mezi tím je Evropa, kterou tady vedou blázni, političtí blázni, jako je paní Pekarová, jako je premiér Fiala, jako je Rakušan, kteří nás ničíte a vedete nás úplně do sebedestrukce.
Já vás vyzývám, a my k tomu, pakliže budeme mít možnost po příštích volbách být součástí vlády, tak zdvihneme jako první, v Bruselu vyzveme k ukončení Green Dealu, k ukončení systému emisních povolenek, nulová tolerance nelegální migrace. Mám připraven zákon jednou a dost. To znamená, pakliže jakýkoliv cizinec s povolením k pobytu v České republice - o těch, co jsou tady nelegálně, ani nemluvím, tam musí být nulová tolerance - spáchá trestný čin, okamžitě mu musí být ukončeno povolení k pobytu v České republice. Dnes tomu tak není. A oni si tady dělají, co chtějí. Dneska spáchají trestný čin, pak jsou propuštěni a pohybují se ti cizinci mezi námi dále! To je neuvěřitelné, co vy tady předvádíte!
To znamená, máme připraveno komplexní řešení tohoto problému včetně ochrany českých státních hranic, včetně zákazu propagace islámu v České republice. To obsahuje i zákaz - tím pádem by se tady nestavěly ani mešity, zákaz islámského zahalování. Ten zákon jsem tady ostatně podal, leží tady ve Sněmovně už druhé volební období. Je to zákon, který jsem v uvozovkách opsal z Rakouska a z Dánska, kde už tento zákon platí, a vy nás tady vedete do úplné sebedestrukce!
Já když jsem poslouchal, včera jsem byl v televizi Prima večer a proti mně byl oponentem ministr pro evropské záležitosti za hnutí STAN pan Dvořák. Říkal a snažil se tam dělat z lidí hlupáky, že prý Evropská unie je na to připravena reagovat na Trumpa, na tenhle jasný tah na branku - ekonomický i politický, a že prý Evropská unie má připravenu Draghiho zprávu, že prý řešením je Draghiho zpráva. A myslel si, že já nevím, o co jde. Tak jsem ho upozornil v pořadu, že ta Draghiho zpráva přece podporuje pokračování Green Dealu. Tak to tam pak přikývnul, oni mi tam pak skákali už do řeči, a přikývnul, no, to je pravda. Tak jaké řešení? Vy dál jdete do té sebedestrukce. Vy nás dál ničíte. Takže tady Trump vystupuje z Pařížské klimatické dohody, SPD chce také vystoupit z Pařížské klimatické dohody, už jsem to tady říkal před dvěma měsíci veřejně, tak jsem rád, že už to tak vidí, nebo že tento krok dělá Donald Trump, on to viděl i předtím tedy, on už z toho jednou vystoupil, že ano, v první volebním období. Biden tam zase vstoupil do té dohody a dál prostě ničili ekonomiku. Ničí ji stejně jako vy. A já říkám, že je potřeba, aby vaše vláda - já vás vyzývám, abyste na evropské úrovni sdělili, řekli, aby se ukončil ten Green Deal. To už nemá smysl. Nemá to smysl. Je potřeba okamžitě reagovat na tuhle ekonomickou situaci po zvolení Donalda Trumpa.
Jsme na chvostu a za Fialovy vlády, ani za současného vedení Evropské komise není pro Evropu světlo na konci tunelu. Takže chceme udělat změnu. Chceme změnu. Doufám, že voliči na podzim o té změně rozhodnou a to je ten můj návrh, protože já bych rád skutečně ze strany Fialovy vlády slyšel, jak na to chcete teďka reagovat? Tak ministr Dvořák včera říkal, že je potřeba reagovat společně s Evropskou unií Draghiho zprávou, což je Green Deal, pokračování Green Dealu. Tak to je opravdu neuvěřitelná zoufalost. Nemáte nic připraveného. Nic. To je hrozné! Vy nemáte žádnou strategii. A dál budeme pokračovat v problémech.
Jak víte, tak v České republice stoupá nezaměstnanost. A teď jsem slyšel, byl jsem s panem Skopečkem, který si říká ekonomický expert ODS, byl jsem s ním teďka v neděli na televizi Nova Za pět minut dvanáct a on tam říká, že prý nezaměstnanost, jak je prý nízká v České republice - 4,1 procenta. Tak jsem mu hnedka vpálil argument, abych ho tedy probral z těch jeho lží, vždyť Poláci mají 2,9 nezaměstnanost! Co to říká? O čem to mluví? Oni se tam vždycky snaží obalamutit diváky, mě ale neobalamutí, protože mám přípravu, jsem připraven a přesně tam ozdrojuji čísla. Takže on ještě si dovoluje tvrdit, vládní koalice, že máme nízkou nezaměstnanost, když tady sousední Poláci ji mají ještě mnohem nižší. To je neuvěřitelné úplně! To je neuvěřitelné, jak vy prostě opravdu lžete od rána do večera. Takže místo abych si poslechl nějaké řešení, když jste ve vládě, jak tedy tu nezaměstnanost budete řešit, tak ještě v televizi pokračujete v těch lžích. To je neuvěřitelné! A v obhajobě toho, že stoupá nezaměstnanost. Toto je neuvěřitelné úplně.
Další věc je bod číslo 4. Zajímalo by mě, jaký má Fialova vláda plán, jak zastavit zdražování potravin, bydlení a energií, takže návrh bodu je: Za Fialovy vlády se nadále zdražují potraviny, bydlení a energie. Takže to je název bodu. V prosinci růst meziroční inflace opět zrychlil, jak už jsem říkal, tentokrát na 3 procenta. Už jsem o tom říkal. Vyjmenovával jsem všechny ty komodity, které zdražily. Elektřina zdražila opět o 8 procent, vodné, stočné zdražilo dvouciferně, teplá voda, teplo a mě by zajímalo, jak to chcete řešit.
Bod číslo 5. Nám by opravdu - my, když jsme tady viděli, a týká se to tématu a řeknu název: Fialova vláda podporuje zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými. Fialova vláda podporuje zneužívání dávek nepřizpůsobivými. Teď totiž v minulém týdnu projednával výbor pro sociální politiku v Poslanecké sněmovně vládní návrh zákona o dávce státní sociální pomoci, který slučuje některé klíčové sociální dávky a významně mění stávající podobu systému sociální podpory. Tento návrh zákona na jednu stranu do velké míry vychází z komplexního návrhu SPD na ukončení zneužívání sociální dávek, které naše hnutí předložilo v minulosti již dvakrát do Poslanecké sněmovny, ale strany současné vládní koalice včetně Pirátů jej vždy zablokovaly.
Samozřejmě vítáme každou snahu o řešení této situace, ale když jsme se podívali na ten vládní návrh v předložené podobě, tak opět vykazuje zásadní nedostatky a chybí v něm důležité nástroje, které by minimalizovaly zneužívání sociálních dávek. Proto SPD, konkrétně naše poslankyně Šafránková, připravila k věci 11 pozměňovacích návrhů. Navrhujeme například změnit navržený způsob zápočtu příjmů u osob v exekuci a insolvenci, který je vůči nim diskriminační a demotivující, vyšší podporu seniorů a ochranu seniorů a těžce zdravotně postižených osob či cílenější podporu pracujících rodin s dětmi.
Dále navrhujeme zavést do zákona chybějící opatření proti zneužívání sociálních dávek a vyšší sankce při jeho prokázání a posílení kontrolních pravomocí Úřadu práce včetně možnosti odebrat sociální dávky osobám, které odmítnou vykonávat nabízenou práci. A to je jedna z klíčových věcí. Kdo je práceschopný a pobírá dávky dlouhodobě, no a odmítne nabízenou práci, ať je jakákoliv, tak by mu přece měly být ty dávky odebrány. Neměl by dostávat nic. Hnutí SPD brání práva a zájmy všech slušných občanů. Podle našeho názoru musí ta sociální podpora financovaná státem primárně směřovat k potřebným, ke skutečně potřebným občanům, kteří buď z objektivní důvodů nemohou pracovat, což jsou důchodci, zdravotně postižení spoluobčané, anebo k pracujícím lidem s nižšími příjmy, kteří kvůli Fialově drahotě, přestože pracují, tak nemůžou vyjít, což je neuvěřitelná situace, tristní, co týče té vládní politiky, a týká se to zejména rodin s dětmi. A jak jsem říkal, kdo odmítá pracovat, přestože je práce schopen, a zároveň čerpá sociální dávky, tak by podle našeho názoru neměl dostávat dávky vůbec. Samozřejmě mluvím o těch, kteří jsou práceschopní. Takže to je další bod, který navrhuji.
Potom bod číslo 6, který navrhuji, tak je, a teď řeknu přesně název: SPD vyzývá Fialovu vládu, aby sundala ukrajinské vlajky ze všech veřejných budov. SPD vyzývá vládu, aby sundala ukrajinské vlajky ze všech veřejných budov. A vy se tomu bráníte. Vy se tomu bráníte. Náš poslanec Jaroslav Foldyna, krajský zastupitel v Ústeckém kraji, naposledy včera navrhl na krajském zastupitelstvu v Ústí nad Labem návrh, aby se sundala ukrajinská vlajka z budovy Krajského úřadu v Ústí nad Labem. Světe, div se, o tomto návrhu se hlasovalo. A světe, div se, tento návrh byl zamítnut a byl zamítnut skrz politické spektrum.
Takže kromě SPD ostatní strany jednotně nechtějí, aby se sundaly ukrajinské vlajky. A já si tady - my dál trváme na tom, už sundejte ty ukrajinské vlajky z veřejných budov. Když se podíváte i za naše hranice, třeba do Saska, Drážďany a podobně, ukrajinské vlajky tam nevisí. Přestaňte z nás dělat Ukrajinu. A pomůžu si slovy blízkého spolupracovníka nového amerického prezidenta Donalda Trumpa včera. Včera Elon Musk řekl, cituji: "Každý, kdo se ohání v USA jinou vlajkou než americkou, by měl dostat jednosměrnou letenku do své oblíbené země." Konec citátu Elona Muska.
Co na to řekne paní Pekarová? Co si myslíte o americkém prezidentovi a Elonu Muskovi? Taky budete zase něco vypisovat, nějaké ty vaše nesmysly? Vždyť jste zoufalí úplně. Jste zoufalí. Svět je už dál. Vy jste aktivisti, kteří ničíte naši republiku. Sundejte už ty ukrajinské vlajky a dejte tam místo toho vlajky České republiky. Sundejte tu ukrajinskou vlajku i tady ze Sněmovny už konečně. Je to ostuda. Jako když zahraniční turisti, které já dovážím, to je moje živobytí, že dovážím tady zahraniční turisty, japonské turisty do České republiky, tak dáváme práci stovkám lidí v České republice jak v hotelech, v dopravních firmách, v restauracích, průvodcům hradů, zámků a podobně, tak se mi tady stalo už vícekrát, že když jeli autobusem před Úřadem vlády, tak si mysleli, že to je velvyslanectví Ukrajiny, že to není český Úřad vlády. To je neuvěřitelné, co vy tady předvádíte. A já myslím, že ten citát Elona Muska je velmi příznačný. Já s tím souhlasím. Řeknu to na rovinu a nebudu chodit kolem horké kaše. Už se těším zase na ty nadávky na Twitteru, co tady vždycky říká pan ministr Válek z TOP 09, na mě vypisuje, paní Pekarová na mě vypisuje, tak taky vypisujte na Elona Muska. (Poslanec Okamura se pousmál.) On si toho ani nevšimne, protože ani neví, že vůbec existujete. To znamená, je to šílené. To by mě zajímalo, jak paní Pekarová by nazvala Elona Muska po tomhletom jeho vyjádření a jestli to veřejně pojmenujete. Je to trapné. Takže to je můj bod další.
Líbilo se mi, jak když jsem byl včera s ministrem Dvořákem v tom CNN, jak se držel zpátky. Ještě včera a předevčírem by pro Donalda Trumpa neměl kladná slova, poté, co řekl. A teď najednou nevěděl, co má říct. Nevěděl, co má říct. Tak kde je najednou ta kritika? Kde je najednou ta kritika nového amerického prezidenta, jak jste ho kritizovali ještě před pár dny a celé měsíce a celé roky? Proč najednou mlčíte? Proč najednou neříkáte to samé vůči němu jako vláda, co jste o něm říkali? Co to má znamenat? No protože se bojíte, protože víte, že už to říct nemůžete. Vy jste tak zoufalí. Prodejci kabátů by měli žně pro Fialovou vládu, jak převlíkáte, jak se snažíte najednou ukázat, jo, jak najednou lavírujete. To je strašné. To je strašné.
Bod číslo 6, Fialova vláda - pardon, bod číslo 7, jestli to správně počítám, navrhuji bod číslo 7, mimořádný bod s názvem Fialova vláda si z peněz českých občanů zaplatí vlastní propagaci. A o co jde? Vláda Petra Fialy připravuje ze státního rozpočtu za peníze daňových poplatníků vlastní předvolební propagační kampaň s názvem Česko informuje 2025, která je deklarovaná a maskovaná jako kampaň na propagaci svobody, demokracie a spojeneckých vazeb. Jde o zakázku v hodnotě 34,3 milionu korun, kterou bude realizovat společnost Knoworigin, ve které je předsedou představenstva syn bývalého poslance ODS Jana Vidíma. Tato kampaň má probíhat ve venkovním prostoru, on-line a v rádiu od ledna do prosince letošního roku, tedy po dobu letošní volební kampaně. Hnutí SPD vyzývá příslušné kontrolní instituce, aby zjistily, zda nejde o porušení pravidel pro financování volebních kampaní. V každém případě se jedná o ukázkový příklad nepřijatelného zneužití veřejných peněz pro účely propagace vládních politických stran v několikaměsíčním období, těsně předcházejícím klíčovým volbám do Poslanecké sněmovny. Takže tady vidíme, jakým vlastně neférovým způsobem vaše vláda jedná. Ostatní politické strany dělají kampaň z příspěvků, co mají, třeba z příspěvku na činnost a tak dále. Ale vy jste se rozhodli flagrantně zneužít veřejné prostředky, které jako vláda máte k dispozici, a budete si dělat volební kampaň za peníze ze státního rozpočtu jako z peněz občanů; ze státního rozpočtu. To je neuvěřitelné. Takže já na to chci upozornit a tento bod navrhuji, abyste to vysvětlili, abychom o tom tady mohli vést diskusi, protože to je opravdu další, další neférový přístup Fialovy vládní koalice.
Jinak já se ještě zastavím (vrátím?) k tomu Trumpovi, protože on říká přesně to, co jsem říkal já celá léta. Nulová tolerance nelegální migrace, označil dokonce paušálně nelegální migranty za zločince a kriminálníky. Já bych byl rád, aby paní Pekarová to tady okomentovala, co si myslí o americkém prezidentu Donaldu Trumpovi. Mě by zajímalo, aby pan Lipavský vystoupil, co si myslí o novém americkém prezidentovi. My víme, co si myslí, vždyť jste to tady říkali celou dobu. Já byl rád, abyste to zopakovali teď, po inauguraci amerického prezidenta, jestli máte odvahu to říct. Nebo se bojíte? Teď budete mlčet? Konec Green Dealu? Neustále jsem slyšel, že jsem populista, když to říkám. Tak by mě zajímalo vyjádření paní Pekarové teďka. Ta tady teďka není, ale zajímalo by mě vyjádření paní Pekarové na tohleto, pana premiéra Fialy, pana Rakušana. Tak jak byste nazvali teda nového amerického prezidenta a tyto jeho názory?
Já myslím, že to už nezasluhuje další debatu, protože já jsem to lavírování včera viděl, když byl proti mně ministr Dvořák. Jako bavil jsem se, bavil jsem se. Takže vy místo abyste rozjednávali s americkým prezidentem před jeho inaugurací, už se jednalo o nějaké spolupráci, o tom jak tedy minimalizovat ty škody, které jste způsobili těmi vašimi nevhodnými vyjádřeními, tak vy nejenom že nejednáte, ale tu situaci ještě zhoršujete.
Dokonce se ukázalo, což je úplně zesměšnění celé Fialovy vlády, že vaše servilní politika, to znamená 2 procenta HDP na obranu, tady paní Černochová, to tady pořád prosazovala, ministryně obrany za ODS, tak zajímavé je, že Donald Trump se vůbec nesešel, ani asi z vaší strany nebyl zájem, nebo z jeho strany nebyl zájem, tak z vaší by byl zájem a z jeho strany ne, nesešel se s českým premiérem před inaugurací. Vůbec, vůbec nás nereflektuje. Ale sešel se s italskou premiérkou, ta měla pozvání, s Meloni. A kolik myslíte, že dává Itálie ze svého HDP na obranu? Možná to paní ministryně Černochová ví z hlavy, já to vím. 1,57 procenta a i na příští rok deklarovali, že nedosáhnou, nedají ta 2 procenta. A jsou partnerem amerického prezidenta. Orbána přijal, vámi vysmívaného Orbána.
Takže tady vidíte, že dělat ze sebe mopslíka, sluhu a servilního, abyste z nás udělali úplně servilní zemi, kývače, takže u těch skutečně sebevědomých politiků typu Donalda Trumpa žádné ocenění nedostanete. Naopak, on rád jedná s těmi, co jsou silní, sebevědomí, mají své názory a klidně jdou i proti názoru Donalda Trumpa, ale váží si jich, protože dělají svoji vlastní politiku. Takže vidíte, že to vazalství se v tom mezinárodním světě, tam, kde opravdu jednají silné osobnosti, tak vůbec nemá vliv na to, jestli na nás někdo bude brát ohled, nebo ne.
Naopak, když hájíte vlastní zájmy, když je o čem jednat, tak ty strany potom jsou ochotny jednat. A když není o čem jednat, protože jste servilní a všechno odkýváte, tak proč by s námi ztrácel čas? A to je výsledek té vaší politiky. Je to ostuda, je to ostuda a ztrácíme partnery na všech světových stranách kvůli vaší politice. Možná Tchaj-wan, tady paní Pekarová, ale tam už taky ne. Tu továrnu na čipy postavili radši v Německu. To je zoufalé, je to opravdu hrozné. To znamená, tu vaši vládu je potřeba okamžitě ukončit a vrátit se k pragmatické, ekonomické a zahraniční politice a nestavět nějaké vzdušné zámky a nějaké ideologické nesmysly.
Poslední bod číslo 7, no a takovou politiku chce dělat SPD samozřejmě. Takovou politiku chce dělat SPD. Já jsem včera poslal už taky dopisy, vyzval jsem samozřejmě i veřejně, přestože jsme opoziční strana, která jistě v evropském kontextu nemá nějaký zásadní vliv, aby Evropská komise ukončila tu cenzuru sociálních sítí. Zase nám úplně ujíždí vlak, (jsme?) To dali na své sociální sítě. Co to předvádíte, vy ve Fialově vládě? Vy cenzurujete nepohodlné názory, ještě obhajujete tuto politiku Evropské unie, přitom dávno zase ujel vlak. V Americe se po nástupu Donalda Trumpa s cenzurou končí, začíná svoboda slova i sociální sítě ruší to cenzurování, ať je to Meta, Facebook, Instagram, Xko. Všichni už na to najeli a Evropská unie dál prosazuje, přestože už na Evropskou unii nikdo nebere ohled, že soupeřem Spojených států není Evropská unie, ani je nezajímáme v prvé řadě, zajímá je Čína. Čína, ta zajímá Spojené státy, já to čtu a dlouhodobě se o to zajímám. Je zajímá ekonomicky USA versus Čína, takže jestli vy si tady naivně děláte představu, že to, že lezete do zadku každému tam, že to někoho zajímá, když jste to viděli teďka i v rámci té inaugurace. Takže jenom sebevědomá politika může nám něco přinášet, i té malé zemi, servilita nikoliv.
Takže co se týče těch mnou navržených bodů, se ještě podívám, co tady mám. Ano, mám tady ještě poslední bod. Je to bod číslo 7, 8, je to bod číslo 8 a je to bod s názvem Fialova vláda podrazila budoucí důchodce v náročných profesích. Ano, fakticky jste zamezili možnost dřívějšího odchodu do důchodu lidem, kteří pracují v náročných profesích. Mám na mysli konkrétně tu kategorii tři. Vláda Petra Fialy opět podvedla občany, když nedodržela svůj vlastní slib připravit do konce loňského roku legislativní návrh na řešení dřívějšího odchodu do důchodu u více než 100 000 zaměstnanců v náročných profesí ve třetí rizikové kategorii. Tito lidé měli mít podle původního slibu ministra práce a sociální věcí Mariana Jurečky KDU-ČSL nárok na dřívější odchod do řádného a plného důchodu již od 1. ledna 2025, ovšem na návrh vládních poslanců Marka Bendy z ODS a Jana Jakoba z TOP 09 bylo toto právo těm lidem odmítnuto.
Jako alternativu vláda Petra Fialy prezentuje možnost využít takzvaný předdůchod na základě povinného důchodového spoření v soukromých penzijních fondech a příspěvku zaměstnavatelů, ale i zaměstnanců, jsme slyšeli z úst vládního poslance Navrátila. Tak jsem na to zvědavý, ale z toho, co se zatím proslýchá, tak tato možnost bude na základě vládního návrhu pro drtivou většinu příslušných zaměstnanců v náročných profesích, zejména těch starších, prakticky nedostupná, protože vyžaduje minimálně desetiletou dobu povinného spoření a při navrhované výši příspěvku zaměstnavatelů 4 % z hrubé mzdy lze částku vyžadovanou zákonem pro možnost čerpání předdůchodu naspořit zhruba za 40 let. Pokud by teda byl tento nesmyslný vládní návrh realizován, budou z něj profitovat na úkor zaměstnanců v náročných profesích pouze vlastníci soukromých penzijních fondů, spořitelen a bank.
Hnutí SPD tento podraz Fialovy vlády na zaměstnance v náročných profesích odmítá a po podzimních volbách, ve kterých dojde k výměně vaší vlády, budeme iniciovat spravedlivou podobu dřívějšího odchodu do plného nekráceného starobního důchodu pro příslušníky náročných profesích ve třetí rizikové kategorii.
Ještě se přece jenom vrátím k tomu Trumpovi, protože vy jste nás uvedli opravdu do pěkné šlamastyky, protože Donald Trump, teďka to jde přesně podle toho, co on prosazuje, v podstatě po dohodě s USA nás Ukrajina odstřihla od plynu, nejenom nás, ale i Slováky. V podstatě Evropa se stává závislou na americké ropě, plynu a teďka se dostáváme do kleští. Tak by mě zajímalo, jaká je tedy alternativa z pohledu Fialovy vlády. Trump bude dělat čistě pro americkou politiku a ekonomickou, to znamená, my ho vůbec nezajímáme. Samozřejmě už deklaroval, že budou nové vrty, že samozřejmě chtějí exportovat plyn a ropu, že jí má Amerika nejvíc, budou exportovat americké energie do celého světa. No a co vy? Co Evropa? Co jste dojednali? Takže my budeme brát ty předražené americké energie, jak víme u toho LNG, to bylo už tématem asi před rokem. Spojené státy to dodávají do Evropy mnohem dráž než ten stejný LNG na americký trh, takže nás dostaly úplně do pasti, do slepé uličky. Hlavně že paní Pekarová, pan Rakušan a pan Fiala, premiér, pořád tady údernicky aktivisticky bijí, jak nesmíme brát prostě odtamtud a musíme brát jenom odjinud z Ameriky. No tak to je teda skvělý. Takže úplně ztrácíme konkurenceschopnost kvůli vám. Tak jaká je teda vaše alternativa Fialovy vlády na levné energie, na levný plyn? Já nevím, jestli jste to slyšeli, já jsem to říkal tomu ministrovi (nesrozumitelné) včera, ten o tom vůbec nevěděl, že už i italský ministr průmyslu řekl, že Itálie je připravená brát suroviny znovu z Ruska. Protože - a zdůvodnil to tím italský ministr průmyslu - že je potřeba zajistit levné energie pro italské občany. A to jedna z nejvýznamnějších zemí EU.
Vždyť vy jste úplně mimo. Kam jste nás to uvrhli, Českou republiku?
Proč najednou paní Pekarová, pan Fiala a pan Rakušan neříkají o americkém prezidentovi, že je extremista a populista, když říká úplně to stejné, co říká SPD? Nulová tolerance nelegální migrace. Přesně ten plakát, za který mě kriminalizujete, vaše koalice dala trestní oznámení přes Jiřího Pospíšila z TOP 09 a teď na základě toho se bude hlasovat o mém vydání k trestnímu stíhání a hrozí mi až tři roky. Tak jak to, že najednou mlčíte k tomu, že stejné věci v podstatě říká americký prezident? Taky je to podle vás extremista a populista? Není to náhodou naopak? To je poslední, co řeknu: nejste vy ti extremisti a populisti? Zamyslete se.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s přednostním právem je na řadě pan předseda Jakub Michálek. Připraví se pan poslanec Foldyna.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí občané, já se tedy vrátím zpátky do České republiky, protože jsme tady měli poměrně dlouhý výlet do Spojených států amerických. Já nemám nic proti Spojeným států americkým, sám jsem tam studoval, ale myslím si, že bychom se měli věnovat primárně tomu, co trápí české občany. České občany samozřejmě trápí ekonomika, ekonomický výhled a současná stagnace.
Když zůstaneme u těch amerických firem, tak americká firma Bridgewater, která spravuje jeden z největších fondů na světě, tak má výborné analýzy, tak zveřejnila analýzu i pro Českou republiku. A tato společnost odhaduje ekonomický růst v České republice na příštích deset let v průměru na 1,9 procenta. To jsou tvrdá fakta od největší společnosti v této oblasti na světě, 1,9 procenta. Já neříkám, že to je zásadně dobré, je to spíš opravdu takový průměr, není to žádná katastrofa, ale ani to nenadchne. A v tom našem prostoru těch rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě, které mají postkomunistickou minulost, to patří spíš k těm horším výsledkům, když se srovnáváme třeba s Polskem. To musím uznat, že tam se domnívám, že tady zaznělo leccos pravdivého, že oproti Polsku, kterému se podařilo nastartovat ten růst, tak Česká republika by měla v této věci také přidat.
No ale musíme se dívat na ty příčiny podle mě. Protože když se podíváme na příčiny, které právě analyzuje ta společnost Bridgewater, tak ona uvádí, že klíčové věci, kvůli kterým Česká republika má malý výhled hospodářského růstu v následujících deseti letech, tak je vysoká míra korupce a nízká míra respektování právního státu.
A právě těmto tématům, která právě zhodnocení Bridgewateru vynikají tím, jak si v nich Česká republika nevede úplně dobře, bych se teď rád věnoval. A rád bych navrhl konkrétní body k programu, co jste můžeme v naší dnešní situaci dělat. My totiž čelíme tomu, že se tady vrší a odkládají některé kauzy. Já začnu poslední kauzou, kterou jsem zaznamenal v médiích, a to je takzvaná kampelička, čili Podnikatelská družstevní záložna, ohledně které figuruje několik osob, které jsou zapojeny z okruhu vlády Petra Fialy do aktivit této družstevní záložny.
Teprve teď byly zveřejněny podrobné údaje, teprve teď jsou k dispozici v rozhodnutí České národní banky, které nabylo právní moci, a před několika dny to zveřejnila média, teda byť se začerněnou evidencí osob, ale je tam jasné, co se v té kauze stalo a jakým způsobem ta banka fungovala.
Mně teď... Já teď nechci mluvit o tom, jaký vztah to má k panu premiérovi, to si myslím, že tady o tom už jsme diskutovali hodně a hodně. Ale domnívám se, že by si Poslanecká sněmovna zasloužila vysvětlení ohledně těch osob, které tam figurují, kteří jsou poradci, kteří pracují jako manažeři ve státních firmách a kteří mají daleko užší a průkaznější zapojení právě do těch problematických aktivit družstevní záložny. Protože z té zprávy České národní banky, která teď čerstvě vyšla, tam je to černé na bílém, nejsou to žádné spekulace v novinářských článcích, tak tam se uvádí, že poměrně běžné bylo, že probíhaly výběry v hotovosti v řádu desítek milionů korun, že nefungovaly žádné požadavky z hlediska praní špinavých peněz.
Zatímco každý z nás, kteří jsme tady v místnosti, tak jsme politicky exponovanou osobu a kdekoliv někam převádíme 20 000 korun, nebo když někam převádí peníze naši rodiče, naše děti, naši prarodiče a tak dále, tak musí uvádět zdroj těch peněz, tak v tomhle tom případě té záložně byl obrovský nepořádek a probíhaly tam transakce bez jakýchkoliv dodržování pravidel.
A právě to, co považuji za důležité, aby se objasnilo, aby lidé, kteří tam figurují mezi poradci pana premiéra, kteří byli členy té záložny, včetně těch lidí, kteří doporučili tu záložnu panu premiérovi a zůstávají ve velmi úzkém okruhu jeho poradců nebo rádců, i když nemají tu formální roli poradce, nebo v případě pana Hobzy, který je ředitelem České dráhy Telematika, a dostal se na toto místo bez výběrového řízení, tak, aby skutečně nás vláda ujistila ano, toto jsou lidi na svém místě, ačkoliv figurovali v těch kauzách záložny, ačkoliv někteří z nich jsou spojeni s těmi směnkami, které tam byly vydávány, tak my jsme je důkladně prověřili a neshledáváme u nich žádné korupční riziko. To je tolik k té kauze kampeličky.
Další kauza Dozimetr, pět mrtvých, ta se vleče už zase se začíná vléct tak dlouho. Najednou tam byl soudce, který se vyloučil úplně zbytečně pro podjatost. Tomu samozřejmě nikdo nerozumí, protože jenom dělal přípravný úkon a nemusel se vylučovat, takže akorát to zdržel o půl roku. Možná nechtěl být mezi těmi mrtvými taky, ale doufám, že tak daleko ještě nejsme. Ale faktem je, že tam zase bylo vydáno nezákonné rozhodnutí, které to celé zdrželo a že tak kauza se obrovsky vleče v naší justici. A tak, jako to bylo klasické u Davida Ratha, ta kauza trvala sedm let, tak jako to bylo v celé řadě věcí kolem Janouška, kolem Rittiga a tak dále, tyto věci se v České republice neuvěřitelným způsobem vlečou a Ministerstvo spravedlnosti nedělá vůbec nic pro to, aby v těch problematických případech splnilo své zákonné úkoly a staralo se o průběh soudního řízení bez zbytečných průtahů.
Další příklad vršících se kauz v oblasti korupce současné vlády, už to tady bylo zmíněno, tak je kauza peníze pro firmu syna poslance Vidíma z ODS, kteří produkují jakousi amatérskou kampaň Česko informuje. Já jsem si to rozklikl, 30 milionů korun má jít na kampaň, která má na síti X 181 sledujících. Z toho jedním z těch sledujících je profil Úřadu vlády, takže to můžete odečíst. Na Facebooku to má 172 sledujících a průměrně to vydává dvě zprávy za měsíc, které mají šest lajků.
Takže tohleto je skvělá kampaň. Samozřejmě jsou pod tím peníze pro různé mediální domy, marketing, outdoor a tak dále. Blíží se nám volby do Poslanecké sněmovny. Jaká náhoda, že vláda najednou pojala záměr dělat takovouto kampaň? Doporučuji, podívejte se na Portál občana. Tam jsou skutečně skvělé a hodnotné články, které odpovídají takhle drahé kampani. Máte tam třeba článek, že byste měli být před Vánoci v duševní pohodě, a pokud nejste v duševní pohodě, tak si máte rozkliknout web Ministerstva zdravotnictví. Akorát je tam odkaz, který nefunguje, který nikam nevede, protože je neaktivní.
Takže je to skutečně amatérská kampaň. Kdyby to alespoň bylo profesionálně udělané, aby to propagovalo některé užitečné věci, které se podařilo za této vlády udělat, na kterých jsme se podíleli. Jako bylo třeba zkrácení doby insolvenčního zákona, aby lidé, kteří mají dneska nahromaděné exekuce, šli raději do insolvencí a těch dluhů se definitivně zbavili. To mohlo být daleko užitečnější, ale takhle to působí velmi špatným dojmem. Myslím si, že vláda by nás měla informovat o tom, jak budou tyto peníze daňových poplatníků využity, aby z toho nevznikla další, s prominutím, šitka kampaň.
Poslední věc, poslední kauza, která se tady hromadí, je kauza Seznam Zprávy. V médiích byla zveřejněna informace o tom, že pan premiér Fiala se setkal s panem Lukačovičem, majitelem Seznamu a Seznam Zpráv, a panem Jakubem Ungerem, tehdejším šéfredaktorem Seznam Zpráv, kde měla být jakási habaďůra. Těžko hodnotit podle těch novinových článků. Novináři se samozřejmě dotazovali pana premiéra a jeho tiskového mluvčího, aby to transparentně vysvětlili, proč se schází s panem Lukačovičem a panem Ungerem a jestli za tím není snaha, aby pan Strnad snad potenciálně převzal Seznam Zprávy, protože mu to chybí do jeho portfolia. Tehdy pan premiér Fiala odmítl prostřednictvím jeho tiskového mluvčího tuto záležitost komentovat, nepopřel ani nepotvrdil tu schůzku. Takže teď to máme černé na bílém. Ta schůzka skutečně proběhla, byl tam pan Unger a údajně to byla jenom schůzka o obecně podnikatelském prostředí v České republice.
Vůbec jsme nedostali odpovědi na to, jakou povahu mají kontakty mezi panem premiérem a jeho lidmi a panem Strnadem, jestli nedocházelo ke zneužití osoby pana premiéra, k vyvolávání dojmu ohledně zpráv BIS tak, jak to uvádí novinář pan Zelenka, a proč to tiskový mluvčí odmítl komentovat. Dokonce k tomu tiskový mluvčí pana premiéra uvedl, že šlo o soukromou schůzku, takže pan premiér se na soukromé schůzce setkal s panem Lukačovičem a panem Ungerem, aby řešili podnikatelské prostředí v ČR. Nevím, jestli to máme chápat tak, že to byla soukromá schůzka k nějakým vlastním podnikatelským aktivitám pana premiéra, nebo co to vlastně bylo. Ta odpověď byla zcela nekonkrétní a nepřesvědčivá.
Hromadí se nám tady tyto záležitosti. Navrhuji, abychom začali tím, že si objasníme zapojení osob z okruhu vlády Petra Fialy, takže navrhuji, abychom zařadili jako bod dnešního jednání nový bod s názvem Vysvětlení zapojení osob z okruhu vlády premiéra Fialy do aktivit Podnikatelské družstevní záložny. Příští týden se k němu můžeme dostat a zařadit ho na pevný čas, až budeme vědět...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Mohu vás poprosit - promiňte, že vás přerušuji - abyste ještě zopakoval ten bod?
Poslanec Jakub Michálek: Ještě jednou: Vysvětlení zapojení osob z okruhu vlády premiéra Fialy do aktivit Podnikatelské družstevní záložny.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji. Samozřejmě korupce je téma. Ty kauzy ukazují, že korupce je téma. My se bavíme s lidmi. Lidi to samozřejmě štve. Oni to vidí i na své lokální úrovni, vidí to v médiích. Říkají nám to, jsou na to jasná data i z průzkumů. Takže ti lidé, kteří říkají, že korupce není téma, že dneska už to lidi nezajímá. Je to téma. Ale jiná věc je, jestli lidé věří politikům, že jsou schopni v této oblasti něco změnit.
Já si myslím, že tento rok skutečně bude rokem rozhodnutí, protože my se musíme rozhodnout, jestli pokračovat v tom starém stylu - takové to vybírání peněz od sponzorů, slibování různých protislužeb, neregulovaný lobbing, černé politické kampaně, zneužívání střetu zájmů, kampelička, která nedodržuje žádné kroky na prevenci praní špinavých peněz a tak dále - anebo jestli to bude skutečně rok rozhodnutí, kdy přejdeme k tomu, že vneseme větší pořádek do těchto veřejných záležitostí a omezíme prostor pro korupci, kterou nám vytýkají mezinárodní organizace, které nás upozorňují, že si tím podvazujeme budoucí růst, těch 1,9 procenta.
Neříkám, že se leccos nepodařilo. I my, když jsme byli ve vládě, jsme se podíleli a protlačili jsme spoustu věcí navzdory odporu. Prosadili jsme svobodný přístup k informacím, velkou novelu zákona, díky které se teď vidí na odměny vysoce postavených úředníků, poradců, ministrů a tak dále. Vidíme to na pražském magistrátu, kde se díky tomu zjistilo, jakým způsobem si ředitel magistrátu platil nějakou tu asistentku za nadstandardní služby - 800 000. I ten městský byt tam měli. Takže to se díky tomu zveřejnilo a díky tomu je vidět na tyhlety kauzy, které dřív byly skryté.
Zákon o veřejných zakázkách. Prosadili jsme zpřísnění, seznam černých firem, firem, které nemají žádnou evidovanou aktivitu. Evidence skutečných majitelů. To jsme prosadili navzdory ANO, kteří chtěli úpravu tak, aby tam byla výjimka pro Agrofert Andreje Babiše, aby nebyl skutečný majitel, aby se to zastřelo. Ochranu oznamovatelů korupce a dalšího závažného jednání, lidí, kteří zachrání veřejné prostředky, tak, aby konečně dostali od představitelů státu zastání, a ne aby byli šikanováni za to, že se zastali poctivé věci. To se také podařilo schválit. Větší nezávislost státních zástupců.
To jsou všechno kroky, které nám vynesly, že se Česká republika v žebříčku Transparency International posunula o devět pozic nahoru, což je poměrně úspěch. Myslím, že na to můžeme být hrdí, ale ta cesta neskončila. Úroveň zneužívání veřejných prostředků a toho, jak se to propisuje do ekonomické situace. Korupce, byrokracie a slabý právní stát, který místo toho, aby řešil právní kauzy poctivě a v dohledném čase, tak se to donekonečna pinká mezi různými instancemi a tím, kolik různých nejvyšších soudů máme - Ústavní soud má vlastní judikaturu, Nejvyšší správní soud, kompetenční senáty a tak dále - tak v tom samozřejmě akorát vytváří chaos, protože v tom množství tisíců případů, které produkují, tak se v tom už nemůžou ani oni sami orientovat. Takže to je určitě zásadní téma, na které bychom chtěli upozornit.
Ale jedna věc z toho vypadla a to je zákon o lobbování. Lobbování vůbec není v návrhu dnešní schůze. Je to sněmovní tisk 649. Ten zákon už byl projednán na ústavně-právním výboru 11. listopadu. To znamená, dva měsíce už se zákon o lobbování válí ve Sněmovně, aniž by se mu kdokoliv věnoval. Tak se zeptejme, proč ten sněmovní tisk 649 nebyl zařazen. Proč místo toho byly zařazeny tisky 705, 724, 731, 710, 690, 653, 688, 721 a 728, které mají všechny vyšší pořadové číslo.
To znamená, projednaly se později než lobbování, a přesto, když koalice sestavovala program tohoto jednání, tak se tam nenašla ani jedna politická strana, která by řekla: Je důležité projednat zákon o lobbování, protože pokud nevrátíme lidem důvěru, že bude vidět na ty různé zákulisní skupiny, které si prosazují svoje zájmy skrz zákonodárný proces, tak lidi nebudou mít v demokracii důvěru, a to nás čekají volby. No a samozřejmě v tom spočívá ten problém. Čekají nás volby, politici budou objíždět různé sponzory, kteří jim budou platit jejich kampaně, no a nechtějí, aby bylo vidět na schůzky s lobbisty, se sponzory, aby veřejnost měla přístup k tomu, s kým se politici schází, a ptala se logicky potom, co těm lidem slibuje - jestli jsou to věci, které mají v programu, za který se veřejně postaví, anebo jsou to takové ty zákulisní dealy, které se prosazují pokoutně.
My chceme jako Piráti, aby vy, občané, jste viděli na to, s kým se scházejí politici, abychom měli zákon o lobbování, a proto navrhuji zařadit na program schůze napevno sněmovní tisk 649, zákon o lobbování, a to hned po zákonu o advokacii ve středu. To znamená, zákon o advokacii bude uvádět ministr spravedlnosti Pavel Blažek, tak stejně tak po zákonu o advokacii může okamžitě pokračovat zákonem o lobbování, který je taky jeho, ale zjevně se dostatečně nebil za to, aby se tento důležitý zákon dostal na program našeho jednání.
No a v případě, že projde tento návrh...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane poslanče, omlouvám se, byl byste tak laskav a sdělil mi číslo bodu, pokud je zařazen v programu, a také aspoň sněmovní tisk nebo bod toho zákona o advokacii, jestli máte přehled?
Poslanec Jakub Michálek: Zákon o advokacii je bod 156, sněmovní tisk 623, a je navrženo z grémia, pokud se nepletu, jeho projednání ve středu od 9 hodin jako prvního bodu. Zákon o lobbování je zařazen jako bod 157, 127. schůze (Předsedající: Ano, děkuji.), jako sněmovní tisk 649. (Předsedající: Děkuji vám.)
V případě, že bude zařazen bod o lobbování, dále navrhuji, aby za ním byl zařazen i sněmovní tisk 650, bod 158, to je související. To je druhý můj dnešní návrh.
Teď se dostávám k tomu, o čem jsem mluvil v našem plánu proti rozkrádání, nějakých těch šest věcí, které se nám podařilo prosadit, a některé věci leží tady ve Sněmovně, to je lobbing, průhledné financování politických stran. Já myslím, že je důležité ocenit, že některé návrhy, které směřují k boji proti korupci, jsou zařazené na program schůze tento týden, a to je právě třeba dnešní vládní návrh zákona o volebních kampaních, a my v rámci toho budeme navrhovat, aby se plně zprůhlednilo financování politických stran, aby všichni občané, všichni novináři, všichni, kterých se to týká, viděli, kdo a jak sponzoruje politické strany průběžně a jak politické strany nakládají s penězi, které dostávají, kolik platí za billboardy, jestli náhodou za ně neplatí billboardy někdo jiný, aby si u nich získal politický vliv a tak dále.
Taky k zákonu o volebních kampaních budeme navrhovat další pozměňovací návrh, a to, abychom zastavili tu šílenou manipulaci na on-line sítích, protože to, kam jsme se dneska dostali, že prostě mezi sebou nediskutují na on-line sítích. Já úmyslně neříkám sociálních sítích, protože na nich je velmi málo sociálního, ale že mezi sebou diskutují falešné účty, které řídí umělá inteligence, která vymýšlí nějaké neustále osobní útoky, nenávistné příspěvky, a za spoustou věcí jsou marketingové PR agentury a nejsou za tím reální lidé, tak s tím skutečně tedy musíme něco udělat. Proto my v rámci volebních kampaní, abychom to zprůhlednili, budeme navrhovat, aby každý člověk měl právo zapnout si takzvaný autentický režim na Facebooku a podobných sítí, kde se mu budou zobrazovat jenom skuteční lidé a nebudou tam takové ty fejkové a pseudoúčty, které jsou zřizovány jenom kvůli tomu, aby se zmanipulovala veřejná diskuse a aby se posunulo mínění nějakým směrem, protože dneska už přece všichni dobře víme, že všichni ti oligarchové a řada politických stran si platí různé marketingové agentury, které potom platí influencery, kteří mají různé účty a vystupují jako že nezávislí, ale ve skutečnosti mají jasné zadání propagovat nějakou ideologii a manipulovat lidi nějakým volebním způsobem, aby ovlivnili jejich volební chování nebo aby ovlivnili, jestli půjdou nebo nepůjdou k volbám, protože to má samozřejmě velký vliv. Takže se nám tady v podstatě vrací Cambridge Analytica se vším všudy. No a je potřeba, abychom samozřejmě tomu vzdorovali, protože jinak to povede k tomu, že celá volební kampaň bude zmatená, pokřivená, a nakonec to povede k tomu, že prostě všichni se nebudeme moci mezi sebou normálně bavit, protože budou vystupovat fejkové účty a zanikne v tom hlas normálních lidí, a dramaticky to tudíž poškodí svobodu slova. Svoboda slova, to je něco, co mají normální lidi a ne boti a falešné účty na on-line sítích.
No a taky nás tento týden čeká Česká televize v pátek a my tam jako Piráti předkládáme rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, tak, aby měl možnost kontrolovat hospodaření s penězi lidí, kteří platí poplatky Českému rozhlasu a České televizi. To není málo peněz, to je přes 10 miliard korun.
Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že sice zvýší poplatky na média, ale současně schválí kontrolu, nezávislou kontrolu NKÚ, aby se s těmi penězi hospodařilo efektivně. No a samozřejmě se splnilo jenom to B, jenom se zvýší poplatky, ale ta důležitá věc, aby konečně byla nezávislá kontrola hospodaření, tak o tu se vláda nepostarala a ten zákon nepředložila. Takže to já považuji za zásadní problém a my budeme chtít, aby se v pátek právě projednalo i rozšíření působnosti NKÚ spolu s tím vládním návrhem.
S tím vládním návrhem tam pořád je ten problém, že se navrhuje zvýšit poplatky za mobily, aby lidi platili internetovou daň, když mají mobilní telefon, ale nepoužívají televizi, nepoužívají rádio, tak stejně budou s chytrým telefonem platit. Nemají rádio, nemají televizi, stejně budou platit nový poplatek, takže to se nám nelíbí, to je zbytečný poplatek a takové zbytečné poplatky, včetně poplatku, který se má platit OSA, tak to chceme zrušit. Není žádný důvod, aby OSA vybírala poplatky za telefony a za SD karty, kde když si nějaký fotograf koupí kartu paměťovou do foťáku, aby tam fotil vlastní obrázky a fotky, takže někdo za ně bude vybírat poplatek pro hudební skladatele, za který si budou jezdit na dovolenou. To nedává vůbec žádný smysl. Potřebujeme lidi od těchhle zbytečných poplatků osvobodit, takže to mi vlastně přijde, že je taky dobré téma, to bychom taky mohli probrat.
Takže navrhuji zařadit na program jednání velmi podobný bod jako jsem navrhoval minule, kdy vláda nebyla schopna to jakkoliv zdůvodnit. Pan ministr Baxa tady vlastně vůbec nevystoupil a neřekl nám, jak to bude s OSA, jestli budou všichni platit nové poplatky za mobil, jak se toho domáhá OSA u soudu a tak dále.
Takže bych chtěl zařadit do programu schůze nový bod Vysvětlení ministra kultury k novým poplatkům OSA a výzva vládě, aby tyto poplatky zrušila. No a jenom se podívám na paní předsedající, jestli to máme zachycené? (Předsedající si píše.) Máme.
No a vracím se tedy zpátky k tomu plánu proti rozkrádání. My jsme chtěli zpřísnit zákon o střetu zájmů. Zákon o střetu zájmů, jak dobře víte, koalice zpřísnila. Ústavní soud nám to zrušil, že to bylo schváleno procesním způsobem špatně pozměňovacím návrhem ve druhém čtení a že to musíme znovu schválit, jestli chceme, aby to platilo. Takže vzhledem k tomu, že jsme to všichni měli, ti, kteří jsme pro to hlasovali ve volebních programech, tak navrhuju, abychom to projednali znovu, a my to budeme vytrvale připomínat, protože je důležité, aby tato republika měla pravidla proti tomu, aby nikdo nemohl současně sedět ve vládě a současně brát dotace, veřejné zakázky a tak dále, které jsou čistě na libovůli úředníků, kteří tam sedí. Jeden nejmenovaný předchozí předseda vlády takovýmto způsobem vyčerpal ze státního rozpočtu v době, kdy byl předsedou vlády nebo ministrem financí, 26 miliard korun a my nechceme, aby se to sem vrátilo zpátky, takže proto navrhujeme, aby Sněmovna projednala a pevně zařadila sněmovní tisk 110, což je novela zákona o střetu zájmů, je to tedy bod 85, 127. schůze, tak abychom ho pevně projednali v úterý 28. 1. jako první bod toho jednacího dne.
S tím střetem zájmů souvisí i další zákon, který máme na programu tento týden, a proto jsem k tomu ostatně vystoupil, protože jsem považoval za užitečné upozornit na to, že projednáváme hned několik protikorupčních zákonů, které jsou na programu této schůze, a je dobré na ně ukázat a přitáhnout k nim pozornost, aby se pak někteří nevymlouvali, že třeba nevěděli, o čem hlasují, protože to bude veřejnost sledovat. To je ve středu sněmovní tisk 724, kde budeme projednávat novelu zákona o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory. Součástí toho, že ten zákon upravuje i důvody vyloučení z veřejných zakázek, tak součástí toho je i můj návrh, abychom rozšířili ty důvody, ze kterých je možné vyloučit uchazeče z veřejných zakázek právě o ty případy střetu zájmů, aby se tam povinně uplatnilo to, co už máme dneska schváleno, ale není to vymahatelné, protože tam není dohledová kompetence Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, a aby se zavedl takzvaný rakouský model, to znamená, politik nesmí brát veřejné zakázky od státu do firem, které ovládá nebo vlastní. To už funguje v Rakousku, takže nějaká kritika, že to je v rozporu s evropským právem, je lichá, protože už to v tom Rakousku dávno funguje a nikdo to tam neproblematizuje a Evropská komise nevede infringement. Máme tady nařízení, které upravuje, že naopak mají členské státy udělat maximum možného v oblasti finančního řízení tak, aby se vyhnuly střetu zájmů. Takže to je záležitost, která dávno funguje, a my chceme, aby tento pozměňovací návrh byl schválen, a vadí nám, že ačkoliv to vláda má stále v programu, tak se o to nijak nezasadila a naopak na hospodářském výboru hlasovali zástupci ODS a ANO pro zamítnutí toho pozměňovacího návrhu, čili pro to, aby premiér nebo jiný člen vlády mohl nekontrolovaným způsobem pobírat nadále veřejné zakázky. Jakým způsobem si tohleto někdo dokáže odůvodnit, že to je pro stát užitečné, to je mně tedy opravdu velkou záhadou, protože tam je obrovské korupční riziko a těch kauz známe celou řadu, které se v historii opakovaly.
V tom našem plánu proti rozkrádání, když už jsem to takhle načal, tak je i několik dalších věcí, které jsem ještě neprobral, ale chtěl jsem, aby to tady zaznělo, protože jsem představil i ten plán třinácti zásadních kroků. Mluvil jsem o NKÚ...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Omlouvám se, pane předsedo. Navrhoval jste zařadit někam tento bod, nebo jste to nenavrhoval?
Poslanec Jakub Michálek: Ne, ten bod je zařazen jako třetí - myslím, že to je z grémia dokonce nebo je to návrh předsedy koaličního klubu - jako třetí bod se plánuje, že by se projednal ve středu, takže to byl jenom můj komentář.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Dobře, děkuji.
Poslanec Jakub Michálek: Ale nenavrhuju žádné další přeřazení, protože se domnívám, že v tu středu jako třetí bod by se na to mohlo dostat.
Už se skutečně chýlím ke konci. Jenom vzhledem k tomu, že jsem to probíral systematicky, tak bych rád dokončil i těch posledních několik návrhů, které jsme předložili v plánu proti rozkrádání.
Rozklikávací rozpočet až na úroveň faktury, to byla věc, která byla připravená, že bude zrealizovaná v rámci Digitalizační agentury, bohužel jsme ji nestihli dokončit, protože jsme ve vládě skončili. A Jednotná evidence dotací, to je věc, která taky byla připravená a nakonec ji vysabotovali úředníci Ministerstva financí, kteří odmítli zpracovat příslušný pozměňovací návrh. Takže máme sice evidenci dotací, která je o něco lepší, než bývala, těch dotací tam najdeme výrazně více, jsou tam i z dalších institucí, které tam dříve nebyly, ale chybí tam třeba agregace přes skutečného majitele, chybí tam takové ty analytické věci, které by byly důležité pro to, abychom skutečně dobře porozuměli tomu, na co a komu dáváme veřejné peníze a jestli mají ty dotace kýžený efekt, anebo jestli tady jenom podporujeme dotační ekonomiku. No a poslední věc, kterou tady mám zmíněnou, tak je zpětné hodnocení výdajů. To je věc, kterou se na Ministerstvu financí podařilo sestavit. Je sestavená podle standardu OECD, takže může fungovat. Začala fungovat v několika málo oblastech, ale domnívám se, že by měla být ještě výrazně posílená. Ale to je potom na exekutivní práci Ministerstva financí.
Takže ve všech těch oblastech třináct kroků proti rozkrádání Piráti předložili konkrétní návrhy, které byly buď schváleny, nebo leží tady ve Sněmovně, anebo byly zablokovány, ale snažil jsem se tím jasně ukázat, že Piráti nebudou kapitulovat před tématem korupce a před tím pocitem, že nemůžeme nic změnit, a že jako jediná strana budeme mít tu odvahu předkládat konkrétní návrhy změn, které zabrání tomu, aby se veřejné prostředky v České republice rozkrádaly a aby zákulisní skupiny měly vliv, nekalý vliv na to, co se děje tady v Parlamentu, aby na ně nebylo vidět, pokud si lobbují změny, které jsou pouze v jejich prospěch, a nikoliv ve prospěch občanů České republiky. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Nyní je přihlášen pan poslanec Foldyna, kterého tady ovšem nevidím... Není přítomen pan poslanec Foldyna? Má zájem vystoupit, nebo nemá? (Poslanec Foldyna vbíhá do sálu a má zájem vystoupit.) Výborně, tak prosím. Připraví se...
Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuju. Omlouvám se za zdržení, zasekl jsem se ve dveřích.
Dámy a pánové, já bych chtěl navrhnout jeden takový zajímavý bod. Já vám přečtu návrh usnesení z toho bodu, protože je krátké: Dne 1. ledna 1925 (2025?) Ukrajina svým vlastním rozhodnutím odřízla Českou republiku od jednoho z nejvýznamnějších zdrojů zemního plynu, což vzhledem k tomu, že zemní plyn je strategická surovina, nelze chápat jinak než jako cílený útok na prosperitu a bezpečnost obyvatel České republiky.
Z tohoto důvodu Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu České republiky, aby s okamžitou platností zastavila finanční, materiální, vojenskou, energetickou, humanitární, jakoukoliv další pomoc Ukrajině, popřípadě i zemím, které by to mohly zprostředkovávat. Domnívám se, že to je reciproční, protože něco dělat musíme nebo nás to nezajímá, že nám někdo odříznul trubky? Proto si dovoluji navrhnout bod reciproční opatření vůči Ukrajině za zastavení dodávek ruského plynu do České republiky, děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče. Nyní je na řadě pan poslanec Nacher a poté je přihlášen pan poslanec Kettner. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Dámy a pánové, pěkné odpoledne. Já tady mám pokus číslo x, y - už nevím, už to ani nepočítám - ohledně zařazení bodu týkajícího se problematiky krátkodobého ubytování. Je to věc, se kterou jsem s ní původně přišel vlastně na popud pražského zastupitelstva. Rozumím tomu, že věci, které se týkají Prahy, tak tady neradi nepražští poslanci projednávají, nicméně pokud to nejde jinak než zákonem, tak s tím prostě fakt nic neuděláme.
Teď je to krátkodobé ubytování, dneska schválíme tu schůzi, tak to v zákoně o silniční dopravě budou pravidla pro taxislužbu. A to bude zase věc, která se týká hlavně Prahy. Ale tak co s tím naděláme, když se to nedá řešit jiným způsobem než změnou zákona. Pokud najdete jiný způsob, aby si to Praha mohla nějakým způsobem řešit jinak, tak sem s tím.
V tomto případě se bavím o sněmovním tisku číslo 41, který právě řeší tu problematiku krátkodobého ubytování. Spousta lidí neví, co to je krátkodobé ubytování, znají pod zkratkou Airbnb, problematiku centra města. A tam je právě ta zmocňovací část, aby ty obce si to regulovaly na svém území samy. To znamená, ano, tam pak by došlo k tomu, že kdybychom to přijali, tak už si to ta Praha a jakékoliv jiné město v České republice bude dělat samo, už nebude potřebovat Poslaneckou sněmovnu. Praha v tomto dlouhodobě trpí těmi negativními jevy s tím neřešením toho krátkodobého ubytování. Pobavte se s lidmi v centru Prahy. Zase tady bych mohl k tomu dodat, že to nejsou, abyste neřekli, voliči hnutí ANO. Typicky v centru Prahy asi nejsou voliči hnutí ANO. Když se podíváte na volební výsledky Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 5, Praha 6, Praha 7, ale já cítím nějakou povinnost toto tady řešit opakovaně a hlavně, abychom to jednou provždy něco schválili.
Vím, pak je po mně přihlášen Robert Králíček, že tam je ještě tisk, tuším, že to je (sněmovní tisk) 761, zákon o cestovním ruchu, kde to potom řeší Ministerstvo pro místní rozvoj, tak to možná bude asi navrhovat můj kolega Robert Králíček, každopádně ať už to bude ten původní návrh, tam vidíte to číslo 41, sněmovní tisk 41. Navrhuju to tady od začátku a budu vděčný i za to, když vy předřadíte i ten tisk 761. To je ten o cestovním ruchu.
Každopádně kdo pro to hlasovat nebude, tak nemůže potom ve volební kampani říkat, že chce řešit tu problematiku v té které dané lokalitě, kterou tam trápí nebo která trápí ty lidi tam. Pokud jde o centrum města, centrum Prahy, tak je to právě krátkodobé ubytování.
Chtěl bych to zařadit alternativně, nevím, jako první bod v pátek, možná jako i první bod zítra ve středu - chci, prosím, mít nějaké alternativy, možná se nechám vést paní předsedající nebo někým dalším - to znamená jako první bod ve středu, první bod v pátek, jestli to je možné, tak bych byl rád. Zase, když to nebude zařazeno, tak s tím příští týden v úterý vyjdu znovu s tímto návrhem, protože jednou - dříve nebo později - to třeba pustíme do projednání a nebo si někteří lidé uvědomí, že když to budou furt blokovat, tak pak zároveň lidem nemůžou říct, že chtějí řešit jejich problém s krátkodobým ubytováním, s Airbnb, zvýšené náklady, bezpečnost a podobně.
Při té příležitosti, když už teda tady mluvím o Praze, byť bych to sem nerad tahal, to tady jako dopředu říkám a dopředu se i omlouvám, že v tisku o silniční dopravě také to bude o tématu, které se bude týkat Prahy, ale bez změny zákona se to řešit nedá, tak si ještě dovolím říct větu k tomu, co tady řekl kolega Michálek, který sem tahá ale Prahu úplně nesmyslně, která sem vůbec nepatří, ohledně nějakého boje s korupcí nebo nevím s čím, o čem tady hovořil. Chtěl bych připomenout, že zastupuje stranu Piráti, kteří v Praze vládnou už osm let, vlastně šest a půl, dvě volební období. Minule jste měli primátora, teďka máte náměstka primátora, jestli jste objevili korupci, tak jste objevili korupci u sebe tak maximálně, v tom případě. To je potřeba tady říct.
Dovolte mi, paní předsedající, ještě poslední poznámku. Teď máme pořad schůze, říkáme tady konkrétní body, co chceme zařadit, a od Pirátů často slyším, že bojují proti obstrukcím. Dneska jsem slyšel paní poslankyni Kocmanovou...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane poslanče, velice se omlouvám, nejsme v rozpravě. Nejsme v rozpravě na to, abyste reagoval na své předřečníky, i když rozumím, co chcete říci.
Poslanec Patrik Nacher: Tak já klidně zařadím...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Nechala jsem vás hovořit, protože jsem myslela, že budete krátký, ale vy jste se rozohnil.
Poslanec Patrik Nacher: Abych legalizoval to, co chci říct, tak klidně zařadím bod změna jednacího řádu. S tím nemám problém.
Tady bych chtěl totiž upozornit na jednu věc, zejména pro diváky, protože Piráti se velmi vehementně vymezují vůči obstrukcím, ale je potřeba říct, a pojďme se pobavit do budoucna o změně jednacího řádu, že by to množství vystoupení mělo odpovídat velikosti klubu, to je to, na co chci tady narážet. Hodina vystoupení kolegy Michálka nerovná se ani omylem hodině vystoupení třeba Aleny Schillerové nebo Andreje Babiše, protože klub, který zastupuje kolega Michálek, je osmnáctkrát menší. Takže to se nemůže rovnat, protože on zastupuje lidi v poměru čtyři poslance, my zastupujeme lidi v poměru 72 minus 1, takže hodina vystoupení v pořadu schůze kolegy Michálka rovná se 18 hodin vystoupení mých kolegů, kdyby to bylo jedna k jedné... Takhle to je, podívejte se, třeba v Německu nebo v nějakých jiných zemích, kde je čas podle velikosti klubu. To znamená, že si do budoucna vyprošuju, aby tady o obstrukcích mluvili kolegové Piráti, kteří na počet hodin ve vztahu k velikosti svého klubu obstruují daleko nejvíce. Děkuju vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji pane poslanče. Pan předseda Michálek s přednostním právem.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju za slovo, paní předsedkyně. Jenom krátká reakce. Vím, že jednáme o programu, ale když už jsme to tady takhle otevřeli, velmi krátce. My zvládneme řídit náš klub. Je to v pohodě, jsme čtyři, funguje nám to, nepotřebujeme od vás rady, kolikrát máme nebo nemáme vystupovat.
Říkám to zase, dostali jsme hlasy 850 000 voličů, tak si to spočítej Patriku, prostřednictvím předsedajícího, kolik hlasů to vychází na jednoho poslance Pirátské strany. Většina těch lidí volila nás a srovnej si to s vaším klubem, pak tady něco, prosím, vykládej. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Pane předsedo, oslovujte své kolegy prosím prostřednictvím předsedajícího a formou, která odpovídá Poslanecké sněmovně. Děkuji vám.
Nyní vystoupí a je přihlášen pan poslanec Kettner, připraví se pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo.
Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já bych rád navrhl bod k jednání, který bych rád zařadil jako první za pevně zařazené, a ten bod by měl název Financování nepedagogických pracovníků. Vláda si prosadila přechod financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele. Fajn. Legislativně ovšem nijak například rozpočtem určení daní nezajistila změnu toku financování. To znamená, ono to už platí, že to mají platit zřizovatelé, ale ještě není zajištěn tok peněz. Zatím je to pouze slib. A víme, jak sliby vypadají. Sliby se slibují, blázni se radují.
To znamená, že za prvé je to jenom slib, není to legislativně, což si myslím, že je špatně, a za druhé, kdyby ten slib byl naplněn, přešel do skutků, tak se mluví o částce 10 miliard. A tady nastává problém. Ta částka byla vypočítaná z tabulkových platů. Když se podíváte do tabulkových platů, tak třeba nastupující kuchařka má tabulkový plat pod minimální mzdou. Doteď to ředitelé sanovali tím, že dávali peníze z peněz pedagogických pracovníků. Ovšem to už nepůjde. To už budou mít ředitelé zakázáno.
Z toho celkem logicky vyplývá, že tady jsou dvě varianty. Buďto si zřizovatelé řeknou, že těch 10 miliard jim stačí, že pojedou jenom podle těch tabulek, ale pak jim bohužel v těch zařízeních nikdo nebude pracovat, protože z toho se prostě vyžít nedá. Nebo druhá varianta: budou to muset sanovat ze svých prostředků, aby to doplnili na dostačující úroveň. A tady se dostáváme ale do situace, kde zřizovatelé na to mají vzít? Oni v rozpočtech s takovými částkami vůbec - ale vůbec - nepočítali.
Z mého pohledu tady hrozí destabilizace systému zajištění výchovy a vzdělávání našich dětí, nebo destabilizace rozpočtů veřejné správy. To znamená, myslím si, že to je docela akutní problém a čím dříve se tím budeme zabývat, tím menší budou škody. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí pan poslanec Králíček. (Poslanec Nacher: Já pro něj dojdu, on je v předsálí.) Pan poslanec Králíček, opakuji výzvu. Pana poslance Králíčka tady nevidím. (Poslanec Nacher se vrací: V předsálí není.) Ano.
Nyní je přihlášena paní poslankyně Helena Válková a připraví se paní poslankyně Mádlová. Máte slovo, prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju, paní místopředsedkyně. Já budu oproti svým předřečníkům, kolegům povětšině stručnější a asi taky trochu nudnější, protože budu opakovat to, co jsem již řekla několikrát, kdy jsem žádala a prosila o zařazení bodu, který by měl být podle toho plánu, který vidím, zařazen jako bod číslo 160, sněmovní tisk 688, o veřejném ochránci práv, je to novela, která zavádí nový institut dětského ombudsmana, na středu 22. ledna dopoledne, třetí čtení.
Ráda bych požádala o jeho předřazení, protože je opakovaně zařazen, už bych řekla téměř záměrně, za zákony, jako je veterinární zákon a další, které vyvolají velké diskuse, čili bezpečně zase na něj nedojde. Ráda bych ho zařadila, když už tady bude pan ministr spravedlnosti, který tady musí být, protože jeho bod, kterým se začíná, je bod číslo 156, zákon o advokacii, respektive přesněji novela zákona o advokacii, sněmovní tisk 623, tak aby ten bod číslo 160, sněmovní tisk 688, o veřejném ochránci práv, byl zařazen na středu 22. ledna 2025 za bod číslo 156, čili první bod, novela zákona o advokacii, sněmovní tisk 623, čili pokud byste to odsouhlasili, byla by ta novela, která už by konečně zavedla, předpokládám, že s tím už nemáme nikdo problém, dětského ombudsmana do našeho právního řádu jako druhá v tu středu 22. ledna.
Vede mě k tomu nejenom moje houževnatost a vytrvalost v této věci, ale i to, že se na mě obracejí dětské spolky, dětské organizace, které chtějí odpověď na otázku, kterou já jim spolehlivě dát nemohu, proč vláda odmítá schválit ve třetím čtení novelu zákona o veřejném ochránci práv. Je to krátké třetí čtení, upozorňuji, asi tři nebo čtyři neproblematické pozměňovací návrhy, prošel i garančním petičním výborem, bez problémů všemi výbory, proč to tedy odmítá zařadit, když oni tedy čekají už půl roku. A já jedinou odpověď, kterou nalézám, je, že je tady odpor části koalice proti tomu zákonu, ale vzpomněli si pozdě, protože už jsme opravdu před třetím čtením a už by to byl výsměch tedy nejenom jim, čili dětem a budoucím taky prvovoličům třeba, některým z nich, musím navnadit tedy i koaliční poslance, že možná některé z těch dětí už bude na podzim i prvovoličem, ale i kanceláři a veřejnému ochránci práv, který také na to čeká a je dlouho v nejistotě.
Já si dovolím ještě jednu poznámku, pan ministr Blažek velmi dobře ví, že díky průtahům, do kterých se dostal z příčin mně ne zcela jasných, předložil návrh na reformu trestní politiky v podobě zásadní novelizace trestního zákoníku, trestního řádu a dalších souvisejících předpisů až koncem listopadu, čili se dostal do časové pasti, kde bez toho, že by opozice svými hlasy a svými hlavně pozměňovacími návrhy a vystoupeními neurychlila legislativní proces, již tento návrh reformy neprosadí, nikoliv z důvodu věcných, ale ryze časových. Ale protože jsme vstřícná opozice, pokud jde o věcné změny, které jsou ku prospěchu České republiky, a tady určitě chceme, aby už nebyly tak přeplněné věznice, aby byl efektivnější trestní postih, aby se nám nevraceli lidi zpátky do výkonu trestu odnětí svobody a daňoví poplatníci neplatili tolik na vězení, aby se prostě zde míň kradlo, loupilo a já nevím další trestné činy a aby to bylo všechno efektivnější po vzoru některých, hlavně západoevropských zemí, tak jsme na to kývli. A řekli jsme si tři velmi skromné podmínky.
První podmínkou bylo, že přílepek pro lex Ukrajina VII v podobě velmi špatně legislativně zpracovaného návrhu na zakotvení nové skutkové podstaty § 318a neoprávněná činnost pro cizí moc nebude schválen a ponechá se právě v rámci novelizace trestního zákoníku k úpravám, které budou provedeny pozměňovacím návrhem, aby i legislativně i věcně odpovídal diskusi. Myslím, že všichni sledujete, pokud vím, ve středu nebo ve čtvrtek o tom bude hlasovat Senát. Já pevně věřím, že nám tento zmetek vrátí a že na něm budeme moci pracovat. Nicméně tento svůj ne úkol, ale tuto podmínku, kterou jsme řekli, pan ministr Blažek nesplnil.
Druhá podmínka byla, že konečně předloží komplexní, to znamená nejenom pozměňovací návrh, který bude předložený v rámci projednání sněmovního tisku 861, to znamená novelizace trestních předpisů, ale i související nutně novelizované právní předpisy pro zakotvení institutu takzvaného dětského certifikátu. Něco předložil - to vyžaduje zásadní změnu v některých parametrech dětského certifikátu, nemůžu a nechci jít do podrobností - něco dosud nikoliv, čili je to podmínka splněná na půlku.
A pak slíbil, že do konce roku - dobře, byla mimořádná schůze, nikoliv naším zaviněním, ale budiž, opozičním - že do konce roku projde třetím čtením novela zákona o veřejném ochránci práv. Nestalo se tak. Mimořádná schůze. Oficiální zdůvodnění s tím, že do konce ledna určitě už tedy to třetí čtení proběhne.
Když jsem se podívala teď na tu středu, tak jsem si říkala, tak to je jak výsměch. Takže reforma trestního práva asi nebude, protože pokud zařadí novely o veřejném ochránci práv bod číslo 160, sněmovní tisk 688, až za veterinární zákon, o kterém se bude hodně diskutovat, o tom nepochybuji, až za akciové společnosti. Teď tady pan poslanec Michálek, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, další zákony navrhuje ještě předřadit, tak téměř stoprocentně opět nedojde na třetí čtení. Toto by si měl vyříkat a vysvětlit pan ministr Blažek, který vlastně tou reformou trestního práva garantuje splnění části programového prohlášení, které jinak nesplní s naším přispěním opozičním, a je to škoda, s panem předsedou poslaneckého klubu ODS Bendou, několikrát mě na něj odkázal, takže asi to nebude.
Takže já žádám o tohleto zařazení, protože v pátek to teda nebude téměř s pravděpodobností hranicí s jistotou, když tam máme poplatky o České televizi a Českém rozhlasu, pokud to schválíme, tak můžeme zapomenout na všechno ostatní a příští týden je velmi s otazníkem kdy, čili já si držím ten termín 31. ledna. Máme tedy pár možností. Já jsem zpravodajkou toho tisku, je to otázka dvaceti, maximálně třiceti minut. Příští týden, bohužel asi ve středu, nevím, jestli tady budu, i když bych kvůli dětskému ombudsmanovi jistě zrušila i svoji návštěvu, kam mě vysílá petiční výbor jako svého zástupce, do Bruselu na slyšení evropského petičního výboru. Asi by to jinak nešlo. Já vás žádám, abyste - teď už neprosím - ještě jednou zvážili, jestli chceme projednat ve středu 22. ledna 2025 novelizaci veřejného ochránce práv, novelu, sněmovní tisk 688, a zakotvit tak novou instituci dětského ombudsmana do našeho právního řádu. Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuju, paní poslankyně. Nyní paní poslankyně Mádlová je na řadě přihlášena, poté pan poslanec Koten, dále pan poslanec Zlínský a na závěr pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně a kolegové, já bych vás ráda požádala o podporu zařazení bodu, který se týká malé novely zákona (č.) 96/2004 v platném znění, o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Jedná se o sněmovní tisk 785.
Jedná se o zjednodušení prostupnosti ošetřovatelských profesí, což zvláště v dnešní době, kdy je nedostatek těchto profesí, je velmi žádoucí. Studenti budoucí profese, všeobecné sestry, dětské sestry a zdravotnického záchranáře si v průběhu studia přivydělávají brigádami a činí tak i ve zdravotnických zařízeních, ovšem mohou tak činit pouze jako nižší zdravotnický pracovník, což je velká škoda, protože by již po druhém ročníku u všeobecných sester a po dvou a půl letech u záchranáře mohli pracovat jako praktické sestry a bohužel jim to díky tomu, jak je to stanoveno v současném zákoně (č.) 96, není umožněno. Dětské sestry vlastně tuto kvalifikaci vykonávat nemohou v průběhu studia vůbec.
Proto jsem vás chtěla poprosit, abychom zařadili tento tisk na dnešek jako druhý bod, protože opravdu personální situace je kritická, a jak už zaznělo opakovaně, tak v podstatě během několika let dojde k velkému odchodu sester do důchodu a náhrada takového počtu bude velmi, velmi problematická. To znamená, že tento sněmovní tisk 785 tak jednoznačně umožňuje maximální využití prostupnosti zdravotnických povolání od nejnižší k právě studované kvalifikaci a velkou výhodu to má i v tom, že studenti nebudou hledat brigády mimo zdravotnická zařízení, ale ty brigády budou vykonávat ve zdravotnickém zařízení, v nemocnicích, což je pro ně i potom velká motivace, že v těch nemocnicích zůstanou, takže i to je podpora toho, aby tito studenti ve zdravotnictví zůstávali.
Jinak není třeba se obávat, že by tím byla snížena nějaká kvalita poskytování péče, protože jejich zařazení a náplň činnosti bude odpovídat rámcovému vzdělávacímu programu praktické sestry, kdy budou poskytovat nebo zajišťovat bez odborného dohledu a bez indikace a v souladu s diagnózou stanovenou lékařem nebo zubním lékařem základní ošetřovatelskou péči. Prosím o zařazení tohoto bodu s názvem Novela zákona (č.) 96/2004 v platném znění, prostupnost kvalifikací všeobecné a dětské sestry, zdravotnického záchranáře s praktickou sestrou, a to dnes jako druhý bod tohoto programu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní vystoupí pan poslanec Radek Koten a připraví se pan poslanec Zlínský. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážená paní ministryně, pane ministře, dámy a pánové, dovolte mi, abych navrhl bod programu na dnešní jednání, který by měl název Odstoupení od Pařížské klimatické dohody a zrušení emisních povolenek. Nám je tady neustále z Evropské unie, i z Evropské komise, z dalších evropských institucí, v podstatě neustále předáváno tvrzení, že nic takového se nedá udělat, že nic takového v podstatě se tady v Evropě nemůže stát. No, a jak jsme včera viděli na inauguraci Donalda Trumpa ve Spojených státech, tak lze to udělat a lze to udělat, stačí na to jeden podpis, tedy alespoň ve Spojených státech. Tak myslím si, že toto téma, i co se týká konkurenceschopnosti celé sedmadvacítky, tedy všech 27 států Evropské unie, takže je zcela zásadní pro to, aby i nadále Česká republika jako taková vlastně získala zpátky svojí konkurenceschopnost, co se týká průmyslové výroby i dalších odvětví.
Já tady pozoruju v těch vládních lavicích nebo v těch lavicích vládních poslanců, takový bych řekl nezájem tady o to, co my tady říkáme. Nicméně ať se to týká zákazu aut se spalovacími motory, nebo ať se to týká ceny všech energií, jednak tedy v Evropské unii, ale nás tady zajímají a zejména naše občany, právě ceny energií tady v České republice.
Myslím si, že toto je právě způsob, jakým se dají dostat ty ceny na nějakou snesitelnou úroveň, a vzhledem k tomu, že tady v České republice poměrně dost firem uvažuje o odchodu tedy do jiných zemí, tam, kde ty ceny energií jsou na nějaké konkurenční úrovni, tak si myslím, že i pro zaměstnanost v České republice a i pro ty výdaje těch domácností, že by to bylo velmi přínosné, protože by se tím vlastně dala oživit i ekonomika, firmy by tady zůstávaly, zůstávala by tady výroba a myslím si, že v této chvíli, kdy tedy Spojené státy americké odstoupily od klimatické dohody pařížské, tak je nejvyšší čas se tím zabývat i na plénu Poslanecké sněmovny. Protože pokud zaspíme, zaspíme tu dobu, no tak budeme jedni z posledních, kteří tady budeme provozovat zelené šílenství, no a díky tomu si tady jednak zničíme konkurenceschopnost, jednak tady bude obrovská nezaměstnanost.
Myslím si, že budou i celkem pravděpodobné nepokoje, protože ta občanská neposlušnost se určitě propíše.
Vzhledem k tomu, že naše bezpečnostní složky nejsou financovány odpovídajícím způsobem, tak to může znamenat i zhoršení bezpečnostní situace tady v České republice.
Dá se říci, že to znamená i poměrně velké ohrožení výroby, která je v takzvaném obranném a bezpečnostním průmyslu, tedy to, co může znamenat pro Armádu České republiky nějaké domácí vyzbrojení, popřípadě domácí servis té techniky pro Armádu České republiky, a právě i v tomto kontextu si myslím, že bychom se tady tím měli zabývat, a hlavně i na základě usnesení Poslanecké sněmovny, pokud bude tento bod zařazen, tak by se tím měla urgentně zabývat zejména vláda Petra Fialy. Pokud tak neučiní, tak holt si budeme muset počkat až na ten podzim a doufám tedy, že zvítězí zdravý rozum a že tady zelené šílenství i po tom, co se tedy děje ve Spojených státech, a vzhledem k tomu, že tady je deklarováno, že to je pro nás určitý partner jednak v bezpečnostních zárukách, jednak tedy i v nějaké další spolupráci, tak si myslím, že je to nyní na místě se tímto bodem zabývat. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je přihlášen pan poslanec Zlínský a zatím jako poslední pan poslanec Králíček. Prosím, máte slovo.
Předávám řízení schůze.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, já si dovolím navrhnout nový bod programu, který má název: Jaký má tato vláda návrh řešení současného poklesu porodnosti a plodnosti v České republice? A žádal bych o zařazení tohoto bodu dnes jako prvního na pořadu jednání po pevně zařazených bodech.
Já se pokusím teďka aspoň krátce shrnout tu problematiku, protože ona je samozřejmě nesmírně košatá, komplexní a složitá, a v podstatě bych řekl, že se jí nevěnovalo dostatečné pozornosti, protože z mého pohledu je sice mimořádně důležitá, a pokud tady náš pan předseda hovořil o tom, že naše civilizace nebo společnost má několik sebedestrukčních prvků, tak tento považuju za jeden z nejvýznamnějších.
Jenom tady zmíním to, že vlastně ta porodnost či úhrnná plodnost, což je hodnota přepočítaná na jednu ženu v počtu narozených dětí, neklesá jenom teď, ona klesá dlouhodobě. To je takové, jak bych řekl, pozadí, které se odehrává někdy z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století ve všech rozvinutých zemích. Ale v současné době došlo ke zlomu, který se odehrál na přelomu roku 2021 a 2022, kdy dochází k prudkému poklesu porodnosti a plodnosti cirka o 10 procent každý rok. Takže jsme klesli z nějaké hodnoty 1,83 v roce 2021 na hodnotu 1,62 v roce 2022, 1,46 v roce 2023 a podle mých informací v roce 2024 to bude něco kolem 1,3.
Samozřejmě je strašně a nesmírně složité a náročné přijít na to, co je vlastně příčinou tohoto poklesu. S první teorií přišel pan doktor Fürst, který pracuje na Přírodovědné fakultě Palackého univerzity v Olomouci, který statistickým šetřením přišel k závěru, že tento pokles nějakým způsobem má souvislost, to znamená, že koreluje s proticovidovou vakcinací. Důvodem toho jeho uvažování a podezření bylo to, že vlastně ten pokles nastal náhle na přelomu roku 2021 a 2022, a vlastně těch devět měsíců od početí mělo jakousi koincidenci časovou vlastně s masivním nástupem proticovidové vakcinace.
Ale říkám, je to hypotéza nebo jedna z hypotéz, protože na to pak samozřejmě reagovali další odborníci, kteří přišli s jinou teorií, a byli to odborníci z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik, takzvaného SYRI, kteří přišli s teorií, že vlastně rodičky odkládaly těhotenství, to znamená ty vakcinované rodičky, odkládaly těhotenství z důvodu obav, jaké by vlastně ta vakcinace mohla mít na počaté potomky, a pak to následovalo u těchto osob obavou z následků války na Ukrajině.
Přiznám se, že tato druhá hypotéza mně trošku připadá méně pravděpodobná než ta než ta předchozí. A samozřejmě je tu další hypotéza, a to ta, že z důvodu vládnutí současné vlády, a samozřejmě i těch dopadů té války, se zhoršila významně ekonomická situace našich občanů, zvýšila se inflace, zvýšily se ceny, zvýšila se ekonomická nejistota, a že prostě ta populace na to zareagovala tímto způsobem, tím poklesem. Nicméně vlastně ta válka začala až v únoru 2022, takže tam není ta časová koincidence s tím, kdy vlastně ty ženy, které počaly to dítě nebo u nich bylo počato to dítě, tak vlastně to předcházelo o mnoho měsíců té válce na Ukrajině. Takže to vysvětlení také tam úplně nesedí.
Nicméně chtěl jsem tím říct, že ta problematika je nesmírně důležitá, složitá a je třeba se jí zabývat. Já jsem, abych pravdu řekl, zatím od vlády neslyšel nějaké hluboké úvahy, nebo nějaké hluboké šetření jsem neviděl, které by tu problematiku analyzovalo a navrhlo patřičné řešení, protože samozřejmě pokud ten trend bude pokračovat, tak si založíme na velké problémy hlavně v dohledné budoucnosti, kdy nám tyto děti budou chybět, a ohrozí to samozřejmě stabilitu důchodového systému. O tom jsme se tady bavili. Vlastně to byla doba, kdy já jsem začal s touto problematikou vystupovat. A nejenom důchodového systému. Ohrozí to problematiku sociálního systému, zdravotního systému, samozřejmě bude hodně, jak bych řekl, seniorní populace, takže ta bude vyžadovat mnoho zdravotní péče a bude nedostatek lékařů, protože ti lékaři prostě nebudou, a zdravotníci, nejenom lékaři, ale všichni zdravotníci, nebo kteří poskytují tu zdravotní péči. Nebudou samozřejmě pracovníci, hlavně kvalifikovaní. Řešení pomocí migrace, ještě ke všemu neorganizované a nelegální, mně připadá jako dosti zoufalé, protože nedovedu si představit, že tito lidé budou schopni vykonávat ta kvalifikovaná zaměstnání z těchto kulturních okruhů.
Takže chtěl jsem... Chtěl jsem na to upozornit i z toho důvodu, že si myslím, že tato problematika bude nabývat na významu a budou se jí muset zabývat i následující vlády. A pokud ji nevyřešíme, tak si myslím, že se dostaneme do vážných nejenom ekonomických problémů, ale společenských i bezpečnostních. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, jenom... Navrhujete nějaký bod?
Pardon, hezký podvečer, vystřídali jsme se v řízení.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vy jste se asi vystřídali.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Jenom poprosím, jestli byste mi nadiktoval znění toho nového bodu.
Poslanec Vladimír Zlínský: Jaký má tato vláda návrh řešení současného poklesu porodnosti a plodnosti, zařadit jako první bod programu dnes po pevně zařazených bodech.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: První bod programu po pevně zařazených bodech. Děkuji.
Poprosím s přednostním právem, respektive další se přihlásil pan poslanec Králíček s návrhem na změnu programu. Prosím, máte slovo.
Poslanec Robert Králíček: Vážený pane předsedající, vážená paní ministryně, ministře, kolegyně, kolegové, já bych zdánlivě navázal na pana Zlínského, protože vlastně ten problém porodnosti a krátkodobé ubytování spolu zdánlivě mohou i souviset, protože to, co se děje v některých místech, tak ti stálí občané nemají dostatek klidu, aby případně mohli, jak bych řekl, nějakým způsobem to téma, o které mluvil pan Zlínský, ovlivnit. Ale teď vážně.
Já jsem chtěl navázat na kolegu Patrika Nachera. My se tady společně v průběhu těch čtyř let snažíme navrhovat bod, který, já se domnívám, že se netýká jen Prahy. I když často je nám to předhazováno a Patrik o tom mluvil, že problém krátkodobého ubytování je primárně pražský problém a proč si ho neřešíme v Praze. No, my to nemůžeme až tak řešit v Praze. Praha sice zákonodárnou iniciativu má, ale druhé volební období my jsme v opozici a Praha nebyla schopna přijít s nějakým zásadním řešením, které by mohlo projít i Poslaneckou sněmovnou, proto kolega Patrik Nacher navrhoval ten vlastně sněmovní tisk 41, ke kterému já nebudu hovořit.
Ale já bych chtěl vás požádat o předřazení, o podporu předřazení toho tisku 761, což je novela zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, kde se alespoň částečně dotýkáme toho řešení krátkodobého ubytování a dáváme jisté pravomoce právě městům a obcím, aby s tím mohly něco dělat, aby s tím mohly něco řešit. My jsme tento tisk projednávali tuším, že 17. prosince v prvním čtení, a nedokončili jsme, bylo přerušeno, a proto chci, abychom se k tomu vrátili, protože i ta bezpečnostní situace, která se v těch městech vyvíjí, má samozřejmě souvislost s krátkodobým ubytováním.
A já vás tedy prosím, abyste podpořili zejména vy, pražští poslanci, pokud nepodpoříte návrh Patrika Nachera, abyste aspoň podpořili ten můj a předřadili sněmovní tisk 761 alternativně jako druhý bod v pátek, anebo jako první bod příští úterý na jednání schůze Poslanecké sněmovny tak, abychom tento tisk mohli probrat. Věřím, že i pro ostatní města, kde ten problém začíná narůstat, bude minimálně tento tisk alespoň nějakým způsobem užitečný.
Děkuji za pozornost a omlouvám se za ten vtip.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Jenom si to zrekapituluju: navrhujete tisk číslo 761 zařadit v první variantě jako druhý v pátek, nebo první příští úterý. (Poslanec Králíček mimo mikrofon: Přesně tak.) Tak děkuju pěkně.
Nakonec se hlásí paní kolegyně, místopředsedkyně Richterová.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já přednesu dva velmi krátké návrhy týkající se toho, jak vnímáme priority na tomto jednání, a sice jde o zde již velice dlouho čekající návrh zákona o veřejném ochránci práv neboli o dětském ombudsmanovi. Je to bod 160, sněmovní tisk 688. Jde o návrh, který má pomoci takzvaně promazat soukolí úředních postupů, když se nějaké záležitosti týkající se dětí zaseknou. To třetí čtení už je odsouvané opravdu dlouho, takže já tady přednáším návrh za nás, aby se to projednalo tuto středu, aby to bylo buď zařazené za bod 157, zákon o lobbování, což je sněmovní tisk 649, pokud bude předřazen, a nebude-li předřazen, tak aby to bylo zařazeno za bod 166, sněmovní tisk 724, což je úprava v oblasti veřejné podpory. Takže to jsou dvě možnosti, kam zařadit dětského ombudsmana, podporu dětí, které třeba uvíznou v psychiatrické léčebně, kam nepatří kvůli rozvodovému sporu rodičů, nebo když některé dítě maličké putuje po nemocnicích, tak zase dnes není ten právní institut, který by se do toho vložil a řešil by, že malým dětem plyne čas velice rychle. To bylo krátké zdůvodnění, proč považujeme bod 160 a tento sněmovní tisk za velice důležitý.
Ten druhý návrh se týká tisku 729, bodu 4, je to zákon o podpoře bydlení, a také zákona 730, což je související tisk. Navrhujeme zařadit tento bod - respektive tyto dva body, které spolu úzce souvisejí - za bod 34, sněmovní tisk 796, což znamená na tento čtvrtek 23. ledna, jak je to navrženo v pořadu, tak aby se po bodu 34, tisku 796, probralo bydlení. Čeká na projednání v druhém čtení už od 9. září. Máme 21. ledna a to, že výbor po celou tuto dobu ten tisk neprojednal... To myslím si, že není problém pléna Sněmovny, ale jen a pouze věc výboru. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní poslankyně... Paní místopředsedkyně, děkuji. Já se zeptám, jestli se hlásí ještě někdo s pozměňovacím nebo doplňujícím návrhem k návrhu pořadu schůze? (Do jednacího sálu přichází větší počet poslanců.) Mezitím zagonguju, aby se mohli dostavit k hlasování kolegové. Nikoho nevidím.
Pokud tomu tak tedy není, přistoupíme k hlasování o jednotlivých návrzích v pořadí, v jakém byly podány. Nejprve bychom hlasovali o návrzích z grémia. Pokud nemáte námitek, tak bychom hlasovali o návrzích z grémia najednou, tak jak tady byly načteny paní předsedkyní.
Ano, eviduju žádost o odhlášení, všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se svými identifikačními kartami přihlásili opětovně. (Odmlka. Hluk v sále.) Myslím si, že se počet poslanců pomalu ustálil.
Znovu opakuji, dostali jsme se k hlasování o pořadu schůze. Nyní budeme hlasovat návrhy z grémia, a pokud není námitek, tak bychom hlasovali návrhy z grémia jako jedno hlasování.
Koukám, nikdo námitek nemá, tak zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 3 bylo přihlášeno 172 poslanců, pro hlasovalo 181, proti nebyl nikdo. Návrh byl přijat.
Nyní budeme hlasovat o dalších přednesených návrzích.
Prvním takovým návrhem je návrh pana předsedy Bendy na bod číslo 10, respektive sněmovní tisk 776, digitální ekonomika, zařadit za sněmovní tisk 760, to je bod 8.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti, nebo se zdržel?
V hlasování číslo 4 bylo přihlášeno 178 poslanců, pro hlasovalo 94, proti 62. Návrh byl přijat.
Dalším návrhem je návrh pana předsedy Bendy na číslo bodu 166, sněmovní tisk 724, veřejná podpora EU, a zařadit za bod číslo 163, sněmovní tisk 705.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti, či se zdržel?
Hlasování číslo 5, bylo přihlášeno 179 poslanců, pro hlasovalo 93, proti 75. Návrh byl přijat.
Dalším návrhem pana předsedy Bendy je bod číslo 168, sněmovní tisk číslo 731, podnikání EU, a zařadit tento bod za bod číslo 166.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítka a zdvihne ruku. Kdo je proti, či se zdržel?
Hlasování číslo 6, bylo přihlášeno 180 poslanců, pro hlasovalo 96, proti 84. Návrh byl přijat.
Dále pan předseda Benda navrhl, aby číslo bodu 169, sněmovní tisk 738, o České televizi a Českém rozhlasu, zařadit na pátek 9. hodinu ráno.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti, nebo se zdržel?
Hlasování číslo 7, bylo přihlášeno 180 poslanců, pro hlasovalo 97, proti 83. Návrh byl přijat.
Pan předseda Okamura se hlásí k hlasování.
Poslanec Tomio Okamura: Já jsem jenom chtěl říct, že u hlasování číslo 5, že jsem byl proti, ale na sjetině mám pro a nezpochybňuji hlasování. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkujeme, čili na záznam.
Dostáváme se k dalšímu návrhu. (Poslankyně Schillerová gestikuluje.)
Ještě paní předsedkyně, ano. Kontrola hlasování. (Poslanec Váňa se hlásí o slovo.)
Tak prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Josef Váňa: Na sjetině mám pro, ale jsem proti a zpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Zpochybňujete? (Poslanec Váňa se vrací do lavice, poslankyně Schillerová hovoří mimo mikrofon: Zpochybňuje.) Zpochybňujeme hlasování, čili u jakého hlasování to bylo číslo prosím? (Poslanec Váňa nereaguje.) O té České televizi? (Poslankyně Schillerová kývá hlavou na souhlas.)
Je tu námitka k hlasování.
Zahajuji hlasování a budeme hlasovat o námitce. Kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 8, bylo přihlášeno 180 poslanců, pro hlasovalo 170. Námitku jsme přijali.
Budeme tedy hlasovat ještě jednou o tom, zda bod číslo 169, sněmovní tisk 738, o České televizi a Českém rozhlase, byl projednáván v pátek v 9 hodin ráno.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti, nebo se zdržel?
Hlasování číslo 9, bylo přihlášeno 180 poslanců, pro hlasovalo 94, proti 84. Návrh byl přijat.
Dostáváme se k poslednímu návrhu pana předsedy Bendy a to je návrh, aby bod číslo 22, sněmovní tisk 732, myslivecký zákon, byl projednáván ve středu 22. ledna od 15 hodin.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 10, bylo přihlášeno 178 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 85. Návrh byl zamítnut.
Tak budeme... (Skupinka poslanců gestikuluje.) Kontrola hlasování, takže počkáme. (Odmlka.)
Pane předsedo, bude nějaká námitka, ano? (Poslankyně Quittová se hlásí o slovo.)
Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Petra Quittová: Dobrý den, hlasovala jsem pro, na sjetině mám zdržel se, zpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, máme tady námitku, kolegyně zpochybňuje hlasování. Budeme tedy hlasovat o námitce.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 11, bylo přihlášeno 180 poslanců, pro hlasovalo 176, proti byli 2. Námitka byla přijata.
Budeme tedy opakovat hlasování o mysliveckém zákoně, sněmovní tisk 732. Je navrženo, aby byl projednáván ve středu 22. 1. od 15 hodin.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 12, bylo přihlášeno 179 poslanců, pro hlasovalo 90, proti 84. Návrh byl přijat.
Teď se dostáváme k sekci návrhu pana předsedy Babiše. Jsou to návrhy na zařazení nových bodů. Jako první bod je Pokrytectví a lži premiéra Fialy a ministra Kupky: nejdříve nálepkování Patriotů pro Evropu jako proruských sil, poté chlubení se schůzkou ze Salvinim, který je součástí Patriotů.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 13, bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 84, proti 81. Návrh nebyl přijat.
Další návrh na nový bod je bod, který je navržen jako Fialova kampelička, igelitky narvané hotovostí, praní špinavých peněz a pokud se chce premiér očistit, měl by předložit všechna daňová a majetková přiznání za období dvacet let, jako jsem to udělal já. (Smích napříč sálem.) Takto by se měl jmenovat nový bod.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, abychom takto pojmenovaný bod zařadili na program? Kdo je proti?
Hlasování číslo 14, bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 87, proti 89. Návrh byl zamítnut.
Jako třetí návrh pana předsedy Babiše je tu návrh na bod s označením Tunelování veřejných peněz à la ODS: vládní volební kampaň za 34 milionů bez výběrového řízení pro firmu syna exposlance ODS, kterému už vláda poslala 24 milionů na nefunkční deštník proti drahotě.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 15, bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 88, proti také 88. Návrh byl zamítnut.
Je tu čtvrtý navržený bod ze strany pana poslance Babiše, a to Plukovníkova instruktáž, co si máme myslet o Palachovi, a vyhlídky, že příště všichni dostanou mávátka a povinný nástup do průvodu jako za totality.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový bod, aby byl zařazen na pořad schůze? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 16 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 84, proti 96. Návrh byl zamítnut.
Jako pátý bod navrhuje pan poslanec Babiš bod s názvem Vláda od nástupu podporuje výrobce elektřiny, okrádá lidi a devastuje český průmysl.
Zahajuje hlasování a ptám se, kdo je pro zařadit tento nový bod? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti nebo se zdržel?
V hlasování číslo 17 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 82, proti 90. Návrh byl zamítnut.
Další návrh pana poslance Babiše zní Stovky milionů korun českých daňových poplatníků vyhozených oknem kvůli krachu digitálního stavebního řízení způsobenému panem Bartošem za přihlížení premiéra Fialy.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 18 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 85, proti 84. Návrh byl zamítnut.
Dalším navrženým bodem je bod s názvem Zbytečný ministr za STAN chce navyšovat daně, aby bylo na nákup vojenské techniky.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 19 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 82, proti 87. Návrh byl zamítnut.
Posledním návrhem pana poslance Babiše je návrh na bod s názvem Respekt si premiér Fiala nekoupil ani za stovky miliard za zbytečné stíhačky F-35, ani návštěvou v Bílém domě - česká vláda selhala, Američané nás zařadili mezi druhou kategorii pro vývoz čipů.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 20 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 83, proti 87. Návrh byl zamítnut.
Tím jsme se vypořádali se sekcí pana poslance Babiše.
Nyní budeme hlasovat o návrhu paní předsedkyně Schillerové na nový bod, který se jmenuje Praní špinavých peněz v bezprostředním okolí Petra Fialy.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 21 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 87, proti 91. Návrh byl zamítnut.
Nyní přichází na řadu návrhy pana předsedy Okamury a první z nich je na nový bod s názvem Čeští spotřebitelé mají nejdražší elektřinu v EU kvůli Fialově vládě.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového nového bodu? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 22 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 87, proti 90. Návrh byl zamítnut.
Další návrh pana poslance Okamury má název Kvůli Fialově vládě a EU se průmysl významně propadá.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 23 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 84, proti 88. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem pana poslance Okamury je bod s názvem Fialova vláda nechce zabezpečit konkurenceschopnost České republiky.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 24 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 83, proti 91. Návrh byl zamítnut.
Další návrh na nový bod od pana předsedy Okamury zní: Za Fialovy vlády se nadále zdražují potraviny, bydlení a energie.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 25, bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 93. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem na nový bod od pana předsedy Okamury je bod s názvem Fialova vláda podporuje zneužívání dávek nepřizpůsobivými.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového nového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 26 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 84, proti 94. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem pana předsedy Okamury je nový bod s názvem SPD vyzývá Fialovu vládu, aby sundala ukrajinské vlajky ze všech veřejných budov.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového nového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 27 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 33, proti 90. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem na zařazení nového bodu ze strany pana předsedy Okamury je bod s názvem Fialova vláda si z peněz českých občanů zaplatí vlastní propagaci.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 28 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 85, proti rovněž 85. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem na nový bod ze strany pana předsedy Okamury je bod s názvem Fialova vláda podrazila budoucí důchodce v náročných profesích.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařadit tento nový bod na pořad? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 29 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 91. Návrh byl zamítnut.
Tak to byly návrhy pana předsedy Okamury.
Nyní návrhy pana poslance Michálka. První je na nový bod s názvem Vysvětlení zapojení osob z okruhu vlády premiéra Fialy do aktivit Podnikatelské družstevní záložny.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu na program? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování 30 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 86, proti 90. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem pana předsedy Michálka je to, aby bod číslo 157, sněmovní tisk 649, zákon o lobbování, byl projednán po zákonu o advokacii ve středu jako první bod.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku.
Kdo je proti?
V hlasování číslo 31 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 5, proti 39. Návrh byl zamítnut.
Další návrh pana předsedy Michálka je, aby bod číslo 158, sněmovní tisk 650, zákon o lobbování související, byl projednán po zákonu o lobbování ve středu, kterému by měl předcházet bod sněmovní tisk 649, zákon o advokacii. (Námitka zaměstnance organizačního odboru.) Protože to bylo podmíněné tím předchozím, tak toto nebudeme hlasovat. Rozumím.
Nicméně je tu další návrh pana předsedy Michálka na nový bod, který by měl název Vysvětlení ministra kultury k novým poplatkům OSA a výzva vládě, aby tyto poplatky zrušila.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařadit tento bod na program jednání? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 32 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 86. Návrh byl zamítnut.
Další návrh pana předsedy Michálka je na to, aby bod číslo 85, sněmovní tisk číslo 110, novela zákona o střetu zájmů, se pevně projednal v úterý 28. 1. jako první bod.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku.
V hlasování číslo 33 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovali 4, proti 140. Návrh
byl zamítnut.
Další návrh podal pan poslanec Foldyna. Navrhl nový bod s názvem Reciproční opatření vůči Ukrajině za zastavení dodávek zemního plynu České republice.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení tohoto nového bodu na program jednání? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 34 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 19, proti 95. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem je návrh pana poslance Nachera, aby bod 78, sněmovní tisk 41, živnostenský zákon, byl projednáván za prvé jako první bod ve středu. Alternativně druhé hlasování bude jako první bod v pátek, jestli tomu dobře rozumím.
Zahajuji první hlasování. To je, aby se projednával živnostenský zákon ve středu.
Kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 35 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 83, proti 83. Návrh byl zamítnut.
Nyní budeme hlasovat o - (Žádost o odhlášení od poslankyně Schillerové.) Ano, eviduju vaši žádost o odhlášení. Všechny vás odhlásím a poprosím vás, abyste se svými identifikačními kartami přihlásili znovu. Počet poslanců se pomalu ustálil. Zopakuji, že budeme hlasovat o návrhu pana poslance Nachera, aby tisk číslo 41, živnostenský zákon, byl projednáván jako první bod v pátek, což byl ten druhý návrh.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 36 bylo přihlášeno 179 poslanců, pro hlasovalo 83, proti 84. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem pana poslance Nachera je zařazení nového bodu s názvem Změna jednacího řádu.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový bod? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 37 bylo přihlášeno 180 poslanců, pro hlasovalo 68, proti 58. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem je návrh pana poslance Kettnera na nový bod s názvem Financování nepedagogických pracovníků.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového nového bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 38 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 87, proti 64. Návrh
byl zamítnut.
Dalším návrhem je návrh paní poslankyně Válkové, aby bod číslo 160, sněmovní tisk 688, novela zákona o veřejném ochránci práv, byl projednáván ve středu 22. 1. jako druhý bod v rámci třetích čtení. Alternativní návrh asi pak podala, aby to šlo za tisk 623, bod 156, návrh zákona o advokacii, ve dvou variantách. Takže první budeme hlasovat, aby to bylo ve středu 22. 1. jako druhý bod v rámci třetích čtení.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takové zařazení bodu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 39 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 79. Návrh nebyl přijat.
Teď budeme hlasovat o druhé variantě, aby tento tisk byl projednáván za tiskem 156, sněmovní tisk 623, novela zákona o advokacii.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 40 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 80. Návrh byl zamítnut.
Přistoupíme k hlasování o návrhu paní poslankyně Mádlové, která navrhuje, aby bod číslo 141, sněmovní tisk 785, novela zákona, prostupnost kvalifikace všeobecné dětské sestry, byl projednáván dnes jako druhý bod.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 41 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 85, proti 78. Návrh byl zamítnut.
Dále je tu návrh pana poslance Kotena na nový bod s názvem Odstoupení od Pařížské klimatické dohody a zrušení emisních povolenek.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařazení takového bodu. Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 42 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 84, proti 83. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem je návrh na nový bod, který navrhl pan poslanec Zlínský, s názvem Jaký má vláda návrh řešení nízké porodnosti?
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro zařadit tento nový bod na program schůze? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 43 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 83, proti 80. Návrh byl zamítnut.
Dalším návrhem je návrh pana poslance Králíčka, aby sněmovní tisk 761 byl projednáván jako druhý v pátek, to je jedna varianta, nebo první příští úterý.
Čili nejdříve budeme hlasovat o pátku, aby tento tisk byl projednáván jako druhý při pátečním jednání.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 44 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 65, proti 86. Návrh byl zamítnut.
Budeme hlasovat o druhé variantě, aby sněmovní tisk číslo 761 byl projednáván jako první bod příští úterý.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takovou změnu programu? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 45 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 68, proti 81. Návrh byl zamítnut.
Dostáváme se k návrhu paní místopředsedkyně Richterové, která navrhuje, aby bod číslo 160, sněmovní tisk 688, zákon o dětském ombudsmanovi, byl hlasován ve středu za bodem číslo 157, tisk 649. To je první varianta. Pokud neprojde, tak za bodem číslo 166, pokud by bod 157 nebyl předřazen.
Takže hlasujeme o první variantě.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 46 bylo přihlášeno 181 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 76. Návrh byl zamítnut.
A teď tedy druhá varianta, za bod 166 ve chvíli, kdyby předchozí nebyl předřazen.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 47 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 88, proti 68. Návrh byl zamítnut.
Dále budeme hlasovat návrh paní místopředsedkyně Richterové, aby bod číslo 4, sněmovní tisk 729, zákon o podpoře bydlení a související, byl projednáván za bodem 34, sněmovní tisk 796, a to ve čtvrtek.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro takový návrh? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 48 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 5, proti 130. Návrh byl zamítnut.
Tím jsme se vypořádali se všemi přednesenými návrhy. Chci se zeptat, jestli o všech návrzích, které byly podány, bylo hlasováno?
Nevidím žádný protest, tak nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 127. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen a upraven schválenými pozměňovacími návrhy.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro? Ať stiskne tlačítko a zdvihne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 49 bylo přihlášeno 182 poslanců, pro hlasovalo 94, proti 25. Návrh byl přijat a my jsme schválili pořad schůze.
(Poslanec Novák se hlásí o slovo: Pane místopředsedo, k hlasování.) Ano, pan poslanec k hlasování. Prosím.
Poslanec Marek Novák: Děkuju za slovo. U hlasování 48 mám v záznamu ano, hlasoval jsem ne, nezpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Čili na záznam. Ještě někdo k hlasování?
Pokud ne, tak já otevírám
Aktualizováno 22. 1. 2025 v 12:36.