Středa 22. ledna 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Karel Havlíček)

165.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů /sněmovní tisk 731/ - třetí čtení

Prosím, už vidím, že místo u stolku zaujal pan ministr Dvořák a dále paní zpravodajka garančního výboru, což byl výbor pro sociální politiku, paní poslankyně Marie Jílková. Pokud zde není paní poslankyně Jílková... Už ji vidíme.

Připomínám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 731/2. Ten vám byl doručen 18. září minulého roku a usnesení garančního výboru vám bylo doručeno jakožto sněmovní tisk 731/3.

Táži se pana ministra, jestli má zájem vystoupit před? Ano, prosím.

 

Ministr pro evropské záležitosti ČR Martin Dvořák: Děkuju za slovo, vážený pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni...

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já poprosím o klid v sále.

 

Ministr pro evropské záležitosti ČR Martin Dvořák: ... poslanci, dovolte mi ještě jednou krátce představit návrh minimalistické transpozice směrnice - dovolil bych si podtrhnout to slovo minimalistická transpozice - o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností. Spolupředkladateli jsou dále ministr financí a ministr spravedlnosti. Směrnice byla dlouhodobě vyjednávána. Česko vstupovalo do vyjednávání s pozitivní rámcovou pozicí od roku 2015.

Cílem novely je podpora vyváženého zastoupení žen a mužů v kotovaných společnostech, které spadají do působnosti zákona. Podle provedených analýz úprava dopadá na šest subjektů, a to konkrétně společnosti ČEZ, Komerční banka, Moneta Money Bank, Philip Morris, Kofola ČeskoSlovensko a Colt CZ Group. Emitent si zvolí cíl vyváženého zastoupení žen a mužů mezi členy vedoucího orgánu v představenstvu či dozorčí radě. Nesplnění těchto cílů nebude sankcionováno. Povinností emitenta je především plnit stanovené postupy, dále reportovací a informační povinnost.

Implementační lhůta byla stanovena do 28. prosince tohoto roku, jsme tedy v prodlení. Dovoluji si vás proto požádat, abyste tuto normu přijali. Děkuju vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane ministře. Tímto tedy zahajuji rozpravu, do které se přihlásil pan poslanec Hendrych.

Ale předtím se jenom zeptám ještě paní zpravodajky, jestli nechce vystoupit? (Zpravodajka má zájem.) Poté pan poslanec Hendrych, poté pan poslanec Nacher. Prosím.

 

Poslankyně Marie Jílková: Krásné dobré dopoledne, vláda předložila Sněmovně zákon 12. června už v loňském roce. Návrh nám byl rozeslán hned poté 13. června a první čtení proběhlo 10. července na 108. schůzi. Ve druhém čtení byly předloženy tři pozměňovací návrhy. To druhé čtení proběhlo obecnou a podrobnou rozpravou 18. 9. Garančním výborem byl výbor pro sociální politiku, dále byl tisk postoupen i petičnímu výboru, který se k tomuto ovšem žádným způsobem nevyjádřil. Podané pozměňovací návrhy byly zpracovány jako tisk 731/2 a garanční výbor mě pověřil sdělením usnesení, ale to bych asi přečetla na konci potom, až budeme řešit hlasovací proceduru.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám děkuji. Nyní bych poprosil pana poslance Hendrycha, poté se hlásil pan poslanec Nacher, pokud jsem správně zaregistroval. Máte slovo.

 

Poslanec Igor Hendrych: Děkuju za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, vážení páni ministři, já také nebudu tady dlouhý. Já bych jenom doplnil pana ministra z informací, které jsou veřejné k tomu materiálu, že tu transpoziční lhůtu jsme už prošvihli, protože ta už měla proběhnout 28. prosince. Vy jste požádali o to, abychom se s tím vypořádali již v prvém čtení, nicméně my jsme to zavetovali, což bylo naše právo, ale na druhou stranu to tady už poměrně dlouhou dobu viselo v pořadí a tento zákon předběhli. Takže aspoň podle mých informací jsme tu transpoziční lhůtu už mírně překonali, což nevím, jestli může znamenat nějaké sankce, nebo ne ze strany Evropské unie. Těžko říct.

Já bych možná ještě pár poznámek k tomu, co řekl pan ministr. Já si pamatuju, když jsme se potkali na výboru pro sociální politiku, tak byl trošku rozpačitý taky z téhleté normy, to jsme tam byli všichni, protože já se domnívám - a nejsem zdaleka sám - že tahleta... nové ustanovení, které by mělo směřovat k tomu, že by ve výkonných a dozorčích orgánech vyjmenovaných firem, které tady pan ministr vyjmenoval, to mělo nějakým způsobem skutečně něco zlepšovat v České republice.

Já se domnívám, že je to úprava, která je kosmetická, v zásadě minimalistická, proti čemuž... v zásadě nic nemáme proti, ale na druhou stranu je to o tom, že si člověk v podstatě přirozeně klade otázky, k čemu to vlastně vůbec je a k čemu to skutečně slouží, čemu to pomůže?

Já si dovolím použít slova našeho kolegy Milana Ferance, čest jeho památce, který vlastně ve druhém čtení, když o tom hovořil, tak v podstatě vyslovil tady, že se jedná o Potěmkinovu vesnici, která v žádném případě neřeší tento problém s tím genderovým vyvážením, už jenom proto, že maximální pokuta, která může být udělena Českou národní bankou, je pouhý milion korun, což u společností, které tady byly vyjmenovány, v podstatě těch nejbohatších, které České republice fungují, je pokuta opravdu marginální a troufnu si říct až směšná. Zároveň pan ministr to tady rovněž podotkl, že v podstatě to sankcionování není za neplnění cílů, ale za neplnění toho plánu v podstatě, takže z tohoto pohledu je to norma v zásadě kontroverzní. Já si kladu otázku, jestli by se Evropská unie skutečně neměla zamyslet nad tím, jaké normy nebo jaké transpozice v podstatě členským státům nařizuje, zdali by se neměla zabývat něčím podstatnějším, něčím, co skutečně zlepší život občanů Evropské unie, než se zabývat takovými věcmi. Kolik lidí se tím muselo zabývat, než (se) to vytvořilo? Kolik lidí se tím zabývá dnes? Kolik lidí to bude řešit do budoucna? Je to z mého pohledu hodně, hodně, hodně zbytečná energie. Děkuju za slovo.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče. Nyní pan poslanec Nacher. Máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, pane ministře, my jsme se potkali na vánočním vysílání.

No, asi vás nepřekvapím, že já tady tohleto opravdu nepodpořím. Už jsem o tom krátce hovořil v prvním čtení. Když se podíváte, mně to přijde fakt trochu komické. Já rozumím tomu, že předkladatelé nemohli vědět, jak dopadnou volby v Americe, ale všechny tyhlety kvóty a tahleta genderová politika se nakonec otočí proti tomu původnímu záměru, za mě.

Podívejte se, jak jsou tam tvořeny ty cíle. "Osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví zastávají nejméně 40 procent míst nevýkonných členů vedoucích orgánů, osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví zastávají nejméně 33 procent všech míst (ve) vedoucích orgánech, ať jde o výkonné, nebo nevýkonné členy vedoucích orgánů" a tak dále a tak dále. Já vím, že jde o firmy kotované na burze, pan ministr je tady představil, nicméně mě by pak zajímalo v praxi, jak to bude fungovat. My se tady furt bavíme o konkurenceschopnosti, teďka to budeme naplňovat jak?

Budeme naplňovat, že do těch řídících a kontrolních orgánů budeme dávat lidi, kteří tam patří, mají zkušenost, mají vzdělání, mají kompetence, anebo abychom naplnili nějaké kvóty? Jestli půjdeme dál v těchhletěch kvótách, tak to bude mít dvojí efekt. Za prvé, že tím snižujeme v tomhletom případě ženy. Snižujeme jejich roli, protože budou mít... budou se na ně všichni dívat optikou: vy jste se tam dostaly ne kvůli svým schopnostem, ale protože existuje kvóta. Vždyť přece to se obrátí proti těm ženám samotným. Za druhé... Zeptejte se úspěšných žen, mimochodem. Za druhé, jak takhle chcete bojovat s tou konkurenceschopností, jak má Evropská unie a evropské země v tomhletom se posunout dopředu, když furt budeme jezdit v těchhletěch narativech, abych tak řekl?

Nový americký prezident v tomto případě - a je to náš blízký spojenec, přece to říkáte a já s tím souhlasím - jasně řekl, že z těchhletěch věcí... tyhle věci utlumí, tyhle věci prosazovat nebude. Nakonec na to opravdu podobně jako s Green Dealem zůstane Evropská unie sama. Rozumím tomu, že tady něco transponujeme, chápu to. Na druhou stranu někdy přichází chvíle říct dost, selský rozum do hrsti. Ještě jednou... Já to tady neříkám proto, že to je teďka módní, aby někdo neřekl, nebo že vyhrál Donald Trump. Vy víte, že já se tomu věnuju celou dobu. Napsal jsem dokonce knížku Šílenosti doby korektní, kde jsem už tenkrát v roce 2018 psal: Dřív nebo později k nám přijdou kvóty a budeme mít různé povinnosti. Také existujou různé funkce manažer pro diverzitu a podobně, kde už nejde o to, jestli ta firma je úspěšná, podniká, jaký má zisk, na jaké trhy se bude zaměřovat, ale jestli tam je vyvážené zastoupení žen, mužů, ras a podobně. To přece cítíte, že to nedává smysl. Konzistentně se vůči tomu vymezuji. Teď, přiznávám, mi nahrálo to, že vyhrál Donald Trump, který se vůči tomu vymezuje dlouhodobě také a bude to rušit.

Takže za mě, já jsem k těmhletěm všem nápadům velmi skeptický, a jak říkám, na konci dne to nakonec poškodí ty, které to má vlastně chránit, protože se ostatní na ně budou dívat, že jsou výsledkem kvót, nikoliv nějaké svojí schopnosti nebo dovednosti. Já vám děkuju za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Hlásil se pan předseda Adamec, ale vidím zde ještě faktické poznámky předtím, takže pokud vím, tak u vás to nebyla faktická, u vás to byla běžná přihláška, tak poprosím s faktickou tedy nejdříve paní poslankyni Válkovou a poté se přihlásil pan poslanec Bureš.

 

Poslankyně Helena Válková: No, my jsme byly asi jako ženy vyzvány, já tedy si nemyslím, že bych byla taková úspěšná žena, která by okamžitě měla odpovědět, ale žena jsem určitě.

Můj milý kolega, pan poslanec Nacher, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, tady zmiňoval některé věci, se kterými mohu souhlasit. Takové to přepnutí, řekněme, pozitivní diskriminace ve prospěch žen, to určitě má kontraproduktivní účinek. Já se také zdržím hlasování, protože ty parametry podle mě nejsou nastavené úplně reálně, realisticky. Na druhé straně, že jsme zatím velmi podhodnoceny ve všech oblastech politiky, o tom asi nikdo nebude pochybovat, protože naše zastoupení na populaci je zhruba, když to zobecním, kolem poloviny a tady je nás pětina a všichni jsou z toho štěstím bez sebe, že tady máme 50 žen, poslankyň, o Senátu ani nemluvím. Přitom si myslím, že atmosféra, konstruktivní jednání i výsledky, kdyby tady bylo víc žen, by byly lepší, protože by více odrážely společnost a její rozložení.

Jenom se musím ohradit vůči tomu druhému tvrzení, že by nám to uškodilo. Nám by to určitě neuškodilo, nás je dost velmi schopných žen, ale ty příležitosti ještě nám muži nedali, bohužel. Srovnejte si Německo, Rakousko, skandinávské země a podívejte se do jejich parlamentů, kolik tam mají zastoupeny... jaké zastoupení tam mají ženy, a podívejte se na kulturu toho projednávání zákonů. Je taky trochu jiná a já si myslím, že to není jenom jednacím řádem. Je to i tím, že ženy mají jiný způsob jednání i v politice: kultivovanější, diplomatičtější a možná že i trošku emočnější, a to potřebujete, vy ženy i vy muži. Předsedající: Čas, prosím.) Děkujeme. Děkuji. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Poprosím pana poslance Bureše. (Místopředseda Juchelka mimo mikrofon: Ajajajajaj.)

 

Poslanec Jan Bureš: Děkuji. Děkuji, pane místopředsedo, děkuji i druhému panu místopředsedovi, že říkal jajajajajaj.

Já si myslím, že jakékoliv kvóty jsou vždycky urážkou, jsou urážkou v tomhletom případě i pro ženy, protože si myslím, že je dostatek příležitostí, aby se ženy prosadily.

Budu teď reagovat nejdřív na paní kolegyni Válkovou. No, kde jinde se můžou ženy prosadit, když volič je může volit na kandidátce přece? My to máme velmi jednoduché, volič má to právo, může kroužkovat, může nás posouvat v rámci jednotlivých kandidátek, a jestli bude chtít volič mít tady stoprocentní zastoupení žen, no tomu přece nikdo nemůže bránit, může kroužkovat.

A že jsou ženy podhodnocené v politice? No to přece nemůžete myslet vážně, paní kolegyně, prostřednictvím pana předsedajícího. Vždyť jsme si tu nedávno schválili platy a máte stejný plat, jako mám já, nemáte jiný plat, prostřednictvím pana předsedajícího.

Ještě bych chtěl možná reagovat na pana kolegu Nachera - já jsem se přihlásil, když on tady mluvil - tohle je transpozice. Když tu transpozici neuděláme, tak se stane to, že Česká republika bude platit pokuty. Chápu, že jako opoziční poslanec můžete proti tomuto návrhu brojit, ve své podstatě ho nemusíte ani podporovat. Já samozřejmě s tím vůbec nejsem ztotožněný, nelíbí se mi to, ale protože musím také myslet odpovědně i na ekonomiku České republiky, i na to, jak vypadá státní rozpočet, tak samozřejmě ho podpořit musím, protože jinak hrozí, že budeme platit sankce do rozpočtu Evropské unie do té doby, než tuhle tu transpozici uděláme, a ty jdou k tíži státního rozpočtu. Děkuji. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vaše faktická vyvolala ještě další, opět paní poslankyně Válková.

 

Poslankyně Helena Válková: No tak to je taková trošku přihrávka na smeč, pane kolego, a já za ni děkuji, protože ženy se dovedou bránit a podívejte se, prosím vás, na volitelná místa na vašich kandidátkách - KDU-ČSL, ODS, hm? - podívejte se na naši kandidátku. Myslím, že tam máme za hnutí ANO vždycky poměrně dost žen, ale já to nechci takhle srovnávat. Samozřejmě že nás můžete dát... Já jsem to slyšela opakovaně na seminářích, když jsem ještě byla zmocněnkyně vlády pro lidská práva, a ženy říkaly: Ano, my všechno odpracujeme v těch sekretariátech, ale ti, kteří jsou potom na těch volitelných místech, to nejsou ženy, to jsou muži. Takže já vám to vracím a říkám: To snad nemyslíte vážně s takovouhle argumentací na mě nebo na nás. Podívejte se do svých vlastních politických řad, jakou dáváte příležitost schopným - já teď když řeknu i perspektivně, věkově schopným - mladým ženám například. Podívejte se, kolik jste jich tam měli na posledních volbách, a pak teprve říkejte, že máme stejné příležitosti. Ano, k práci v politice máme stejné příležitosti. K zastoupení ve Sněmovně nebo v Senátu takové příležitosti nemáme, nemluvě o tom, že řada mladých žen, s kterými jsem hovořila a které by se rády v politice angažovaly, tak mají jednu obavu, že právě muži jim tu možnost nedají a že budou pracovat deset, patnáct roků a stále budou na nevolitelných místech. Takže taková je pravda, ale ona se špatně poslouchá. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím paní poslankyni Knechtovou, poté paní poslankyni Maříkovou, poté pana poslance Nachera. Jedeme pořád faktické.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Já bych chtěla zareagovat na pana poslance Bureše, vaším prostřednictvím. Já si myslím, že voliči dosáhnou pouze k volebnímu lístku a k tomu, koho volí do krajského zastupitelstva, ale jestli potom ve vedení například Jihomoravského kraje koalice SPOLU nenašla žádnou schopnou ženu, tak na to už voliči bohužel vliv nemají. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím paní poslankyni Maříkovou.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, já jsem ráda, že Honza Bureš tady řekl tu větu, že když to nepřijmeme, tak nás čeká pokuta. Myslím si, že to je krásná ukázka toho, že Evropská unie se chová jako diktátor a my de facto musíme poslouchat, jinak budeme platit. Takto by to být nemělo, měla by to být prostě spolupráce suverénních států, a pokud to poškozuje nějaké naše národní zájmy nebo naše přesvědčení, tak bychom neměli být nuceni takové implementace nějaké přijímat, aby nás to třeba poškodilo, bylo to proti naší vůli.

Jinak k těm ženám, já si myslím, že ženy jsou dostatečně dravé a umí se prosadit v každém oboru, i v politice. Vidíme to tady, viděli jsme to i v minulosti, že zastupují tady vysoké posty. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Nacher, poté s faktickou se připraví pan poslanec Zlínský.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. No, tak ono nakonec vlastně možná trochu beru zpět, protože tahleta novela vlastně je užitečná v tom, že si to tady můžeme takhle říct mezi sebou a že to možná slouží k nějaké osvětě, byť ne ve všem, co řekla moje ctěná kolegyně Helena Válková, s ní souhlasím, ale aspoň se tady obnažila doslova některá témata.

Nicméně v reakci na kolegu Bureše - tamhle, ano - no, to je přesně ono, že na mikrofon tady poslanec Parlamentu České republiky řekne, že s tím bytostně nesouhlasí, a pak přesto pro to hlasuje z obav z potenciálních nějakých pokut. To je prostě ten princip, který mně vadí, a je úplně jedno, jestli jsem koaliční, nebo opoziční. Jestli si, pane kolego, prostřednictvím pana místopředsedy, vytáhnete stenozáznam, tak já jsem v tomhle konzistentně hovořil i v minulém volebním období, když sem přišlo něco podobného. A byl jsem koaliční poslanec. Prostě je naším právem vyjádřit k tomu nějaký názor, i ta situace se mění. Vy často argumentujete to, že jste měli nějaký názor předtím, pak jiný, protože se ta situace mění. Situace se mění ve Spojených státech, je potřeba na to i nějakým způsobem reagovat. Není přece nic špatného, když parlament suverénní země prostě řekne: Jasně, ale tohleto my kvótami řešit nechceme, budeme to řešit nějakým třeba jiným způsobem. To mně přijde úplně v pořádku. Jak... Ale mít obavy z toho, že budou přicházet pokuty, vlastně znamená, že my jsme tady stroje na hlasování v překladu u těchhletěch norem, ale tak to... Dobře, tak to pak pojďme hlasovat na dálku, nemusíme tady být v tom sále, pojďme to mít jako nějakou povinnost a nehrajme si na to, že se tady něco takového otvírá. Takže na tom, co já jsem řekl s těmi kvótami - a jsem rád, že kolega Bureš se mnou souhlasí - ten obsah, na tom nemám co měnit. V důsledku to nakonec může poškodit samotné ženy. (Předsedající: Čas.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Poprosím pana poslance Zlínského a poté s faktickou paní ministryni.

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, já taky budu reagovat na slova pana poslance Bureše. Mám pocit, že nám trošku tady začaly foukat nové větry od západu. Musím souhlasit s tím, že... Ta situace se... Já se omlouvám, mně normálně vypadla ta myšlenka teďka, kterou jsem chtěl říct, takže já jsem se do toho úplně zamotal. Já si to urovnám v hlavě a ještě se přihlásím. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím paní ministryni. Paní ministryně, vy jste se tak toho lekla, že...

 

Ministryně obrany ČR Jana Černochová: Ne, mě pobavil kolega Král, který mi řekl, že ve mně nevidí soudruha, ale ženu. (Směje se. Smích v sále.)

Já jsem se přihlásila, protože jsem chtěla reagovat na paní poslankyni Válkovou, protože opravdu myslím si, že si nemůže myslet, že by Občanská demokratická strana neměla dostatek emancipovaných žen ve svých řadách. Paní kolegyně Válková bydlí na Praze 2, snad tady neprozradím nic úplně neveřejného, kde jsem byla dvacet pět let místostarostkou, starostkou, dokonce bylo období, kdy jsme jako ženy někdy i měly většinu v radě městské části, teď tam je tedy pan starosta. Naprosto přirozeným vývojem jsem ministryně obrany. Máte pocit, paní Válková, že je mě málo slyšet, že je mě málo vidět? (Rozruch v sále.) Myslíte si, že někteří kolegové z Ministerstva obrany by tam raději neměli muže? Já myslím, že ne. Takže opravdu vždycky, když budete mluvit o ženské emancipaci, vzpomeňte si prosím na mě. Děkuji. (Pobavení a potlesk v sále.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Zlínský.

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Vážené dámy a pánové, já se omlouvám, podlehl jsem stresu. Já jsem tady chtěl říct, že se tady objevují projevy, které naznačují, že postupně díky těm nařízením a jejich implementaci ztrácíme suverenitu. Vykládal tady o tom pan poslanec Novák včera, když zmínil zákon o digitální ekonomice, kdy vlastně taky musíme implementovat věci a záležitosti, které jsou problematické, a to se týkají tady tohoto zákona.

Měli bychom si to uvědomit, že bude takových situací přibývat, kdy budeme muset implementovat věci, které naši suverenitu omezují, a budeme se k tomu muset nějakým způsobem postavit. Postavit se k tomu tím, že nám nic jiného nezbývá, povede jenom k tomu, že tu suverenitu budeme nadále ztrácet a můžeme tady skutečně plakat jenom na vlastním hrobě. Děkuji vám za pozornost a ještě jednou se omlouvám za tu krátkou indispozici, co jsem měl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím paní poslankyni Válkovou.

 

Poslankyně Helena Válková: Ano, už jsem to slyšela: Už ne, holky. Tak já budu tedy opravdu velmi stručná, ale přece jenom, paní ministryně, chci odpovědět a zareagovat.

Milá paní ministryně - milá také spoluobyvatelko Prahy 2, předpokládám, stále ještě - já jsem ale... Já nechci mluvit jako jájínek, já nemluvím o vás, já nemluvím o sobě, já nemluvím o Aleně Schillerové, o lidech a osobnostech, které jsou relativně známé ve veřejném prostoru. Byla jsem taky ministryní, zmocněnkyní vlády pro lidská práva, ale nechci mluvit o nás, které už jsme se prosadily. Já jsem hovořila o kategorii těch mladých žen, které se postupně dostávají do politiky, a pouze jsem si dovolila podotknout - a na tom trvám - že nemají zatím stejné příležitosti jako muži a že ty příležitosti bychom měli vytvářet.

Současně k tomu připojuji ještě poznámku, že způsob a to nastavení, jaké je momentálně v tom návrhu - a budeme ho za chviličku hlasovat - není nejšťastnější. Nic víc a nic méně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S faktickou poprosím paní poslankyni Ochodnickou.

 

Poslankyně Martina Ochodnická: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych na tomto místě chtěla, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, poděkovat paní kolegyni Válkové za to, co řekla, protože já si myslím, že žádná z nás, která tu sedíme - a je nás tady padesát - nejsme ženy, které by aktivisticky podporovaly jakékoli kvóty. Každá z nás, která tu sedíme, jsme hodně odpracovaly na tom, abychom tu byly, a možná k tomu, aby se to podařilo i na jiných úrovních než v Poslanecké sněmovně, ale i tady, potřebujeme právě vás, muže. To si myslím, že je to nejpodstatnější. Ta podpora je zásadní.

Tak já bych jenom ráda řekla, že korporace a firmy, kterých se to především týká, tento zákon, už nám v mnohém - a mnohdy jsou to právě ty se zahraničními matkami - ukazují cestu, protože už to dávno udělaly a nečekaly na to, až my tady přijmeme nějakou legislativu. Já bych chtěla tady poděkovat na tomto místě všem, kteří to dělají a kteří nám ukazují, jaká je cesta k tomu, aby ženy neměly bariéry v tom, kam mohou, anebo nemohou vstoupit. Nikoli aktivisticky podpořit každou ženu, která chce, ale aby - když chce - neměla na té cestě bariéry, které tam nemusí být a které jsou tam možná jenom zvykem, nikoli naschválem.

Tak o tom, si myslím, že celá tahle legislativa je, a já prosím vás, kolegyně, i vás, kolegové především, abychom ji podpořili ne proto, že nám to někdo nařizuje, ale protože věříme, že může pomoci obrázek firem, které už to dokázaly a nijak tím netratily. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S faktickou byl nejdříve pan poslanec Král, poté pan ministr Dvořák. To je zatím z faktických vše. Poté bude pan poslanec Adamec.

 

Poslanec Václav Král: Děkuji za slovo. Dobrý den, dámy a pánové, tak já bych hlavně chtěl vyzvat k tomu, abychom šli konečně hlasovat, jsme ve třetím čtení. Ale když už tady máme ta háelpéčka - hluboké lidské příběhy - a coming-outy, tak já bych tady chtěl tímto poděkovat svojí mamince a svojí manželce, protože bez nich bych tady také nemohl být a jsou to ony, které zajišťují chod naší rodiny. Myslím, že se ke mně přidají i další muži tady ve Sněmovně. Děkuju. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Tak pan ministr.

 

Ministr pro evropské záležitosti ČR Martin Dvořák: Já bych měl řadu poznámek k tomu, co tady zaznělo, ale myslím si, že není potřeba natahovat debatu o skutečně poměrně marginální normě. Jenom jsem chtěl říct jednu drobnost. Pokud mám správné informace, tak mezi všemi ministry a ministryněmi jsou čtyři náměstkyně ministrů, já mám na svém ministerstvu dvě z nich. Děkuju. (Rozruch v sále.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní poslankyně Adámková, poslední faktická, zatím poslední.

 

Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, vypadalo by to jako velmi úsměvná debata, téměř do kabaretu, ale není. A proč? Plně chápu své předřečnice, které se brání těm kvótám. Víte, každý jsme de... formován - někdy deformován - nejvíce svým prostředím. V medicíně kdybychom bezhlavě... Plně souhlasím s paní kolegyní Ochodnickou, že to nemá být jenom početně. Kdybychom na to dali, tak vás neošetří nikdo, protože mezi zdravotními sestrami těch mužů, byť už někteří jsou, je tak málo, že byste se nedočkali výměny ničeho, takže to už znamená, že tam to není možné takhle dělat.

Za druhé, naprosto chápu zase jiné připomínky. Není-li tam prvoplánově - to je takový ten gender, když je to ženská, tak jí nedáme ani místo ani tak - tak já trvám na tom, že všichni mají být hodnoceni podle svých zásluh a znalostí, protože já nechci, aby mě operoval někdo jenom proto, že je žena, a neumí to. Také nechci, aby mé děti učil někdo, kdo to neumí, a jenom proto, že je muž a ono se jim zrovna nedostává, tak ho tam dají a on neumí ani trojčlenku, ani jednoduchou rovnici a učí matematiku.

Prosím pěkně, posuzujme ty lidi podle toho, co umějí, nikoliv podle toho tedy, jaký je gender. Doufám, že jsou jenom v tomto případě dva, tady asi jich více řešit nebudeme, ale v žádném případě bych z toho nechtěla dělat kabaret, protože je pravda, že naše společnost je trošku maskulinní. Máme s tím všechny, co jsme tady, nějaké zkušenosti. Můžu vám říci, že při mnohých konkurzech - a že jsem jich prošla hodně - někdy ty otázky pánů byly tak podpásové - mnohdy jsem zareagovala tedy velmi vtipně, jak se posléze ukázalo, protože mě to nepoškodilo - ale prosím pěkně, zachovejme si zdravý rozum a posuzujme každého podle toho, co umí, zda se na to místo hodí, nebo ne, protože jinak si přineseme velké problémy. Děkuju. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan místopředseda Juchelka.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já jsem chtěl říct přesně to, co říkala má předřečnice paní profesorka Adámková, vaším prostřednictvím, takže jenom holá fakta. Pan ministr předkládá tady evropskou směrnici za vládu, kde zasedá pouze jedna jediná ministryně. Taktéž za hnutí PirSTAN, které ve volbách když jako PirSTAN... tak měli jenom jednu jedinou ženu jako lídryni a to byla paní místopředsedkyně Olga Richterová. Teď nám tady bude všem říkat, když my tady máme jedinou ženu jako předsedkyni poslaneckého klubu a vládní koalice nemá ani jednu, jakým způsobem ty kvóty mají fungovat.

Já budu hlasovat proti, protože nesouhlasím bytostně tady s tímto, bych řekl, až diskriminačním rozdělováním mužů a žen. Gratuluji všem poslankyním i všem poslancům, kteří se do Sněmovny díky hlasům svých voličů dostali. My jako hnutí ANO velmi dbáme na to, aby to bylo co nejvyrovnanější, samozřejmě i bez kvót. Děkuji. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a vzhledem k tomu, že žádná další faktická, poprosím nyní pana předsedu Adamce.

 

Poslanec Ivan Adamec: Ano, děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, předem se přítomným dámám omlouvám, že jsem muž a možná moje vystoupení může sklouznout k něčemu, co je mužské povaze blízké, nicméně budu se snažit, aby to tak nebylo.

Já si myslím, že tady už padly některé velmi rozumné názory, já je nebudu opakovat. Musím říct, že historie lidstva je velmi bohatá a jsou... byly společnosti, kde vládly ženy, byly společnosti, kde vládli muži, a ukazuje se, že nejlepší je nějaký takový ten průnik. Moderní společnost k tomu spěje, ale já si myslím, že se to nedá udělat nějakým zákonem, nějakým nařízením, musí to jít prostě přirozenou cestou. Já musím říct, že jsou ženy, které toto uráží, že tady děláme kvóty, protože z nich děláme méněcenné lidské bytosti, a to já se tedy taky takto nemůžu se s tím smířit. Schopná žena v řadě případů vykonává tu práci lépe než my muži.

Je to úplně stejné v těch skupinách. Máme tady fakt úspěšné ženy, chytré ženy, máme tady průměrné ženy, máme tady podprůměrné muže, řekněme si to, abych byl trošku vyrovnaný, ale rozhodně by to nemělo být tak, že nám to někdo bude nařizovat. Já bych to bral v tuhle chvíli, tu směrnici, jako že je dobře míněná, ale z hlediska hospodářství podle mě to v pořádku není, protože ty společnosti jsou velké společnosti - jsou to kotované společnosti, je jich tady šest - a já si myslím, že nařizovat těm společnostem - a jejich struktura je velmi různá, od soukromých, po polostátní - nařizovat jim, jak mají obsazovat své řídící orgány počtem mužů a žen, tak je to fakt děsivé, tohleto, je to neefektivní a může to v řadě případů vést i k problémům v těchto společnostech, protože ty orgány se můžou rozhodovat špatně - ne proto, že tam jsou ženy, ale protože se dodržovaly kvóty za každou cenu a nebralo se v potaz to, kdo na to má a kdo nikoliv.

Já nikoho ne... přesvědčovat nebudu, jak má hlasovat. Chápu postoje vládních poslanců, tomu rozumím, ale já jako předseda hospodářského výboru, prosím, toto akceptovat nemůžu. Děkuju vám. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Vomáčka s faktickou.

 

Poslanec Vít Vomáčka: Děkuju za slovo, vážený pane předsedající. Vážená paní... (Rozhlíží se po ministerských lavicích.) Vážení páni ministři, dámy a pánové, myslím si, že už se to stává trošku nedůstojným, tato diskuse. Myslím si, že se dá shrnout velmi jednoduše frází, kterou tady ve Sněmovně máme tak rádi: mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a nyní do obecné rozpravy je přihlášen... Už není, stahuje svoji přihlášku pan poslanec (Z tabule mizí jméno poslance Hendrycha.), ale mám zde paní poslankyni.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Vážený předsedající, kolegyně, kolegové, pánové ministři, já si tedy dovolím taky říct svůj návrh. Nerozumím tomu, kam jsme se posunuli. My opravdu místo schopností, charakteru či znalostí firmy nutíme vybírat do společnosti zastoupení podle pohlaví. Není to zrovna návrh, který českou a vlastně ani evropskou ekonomiku, která zastává za ("svět napravíme"?). Je to jen tvoření dalších překážek a zbytečných povinností pro podnikatele.

Já vnímám obecně tuto identitární politiku... Je to příklad vyprázdněnosti, je to vyprázdněnost socialistické levice - té moderní socialistické levice - kdy mají boj za dělnická práva už vybojovaný, a tak se uchylují k různým účelově vytvořeným tématům, která se zaměřují na rasu, pohlaví či sexuální orientaci, a jenom tak rozdělují společnost. (Potlesk hnutí ANO 2011.) Co tím nastává? Odvádíme pozornost od klíčových témat, jako je například právě nutnost udržet ekonomickou konkurenceschopnost vůči světu, západní kvalitu života a civilizační hodnoty, na kterých naše malá demokratická země uprostřed Evropy stojí.

Asi jsme se všichni nějakým způsobem seznámili s analýzou bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, kde tato analýza popisuje špatnou cestu evropského hospodářství, které postrádá konkurenceschopnost vůči vyvíjejícímu se světu. Co chci vlastně říct? Pokud nenapravíme jako Evropská unie schopnosti našeho hospodářství v 21. století, pokud nebudeme technologicky vyspělá společnost bez přebujelé byrokracie, kterou Evropa trpí, pokud nebudeme líhní nápadů v podnikání, inovacích a službách na vyšší úrovni, tak podobná pseudotémata, jako jsou kvóty na zastoupení žen, brzo ani probíhat nebudou. Naše společnost bude mít problém udržet primárně vůbec nějaký standard života, na který jsme zvyklí, a státy s jinými civilizačními hodnotami nás ekonomicky, ale i civilizačně pohltí.

Prosím, prověřme tedy podobné - nejen tuto, ale i podobné - zbytečné regulace, požádejme Evropskou komisi o přehodnocení této legislativy. Je-li deregulace, tedy odstraňování nadbytečných regulací, jedním ze strategických cílů strategické agendy nové Komise EU, pak by mělo být i legitimní v rámci přezkumu zvážit i možnost odstranění, ale nejen této, ale i dalších přijímaných regulací. Nepokládejme všechny evropské regulace fatalisticky za nezměnitelné či nezrušitelné. Pro udržení konkurenceschopnosti jsou deregulace a široká svoboda podnikání klíčovými tématy. Já vás tímto žádám i o podporu pozměňovacích návrhů, které jsou načteny, a děkuji vám za pozornost. (Potlesk hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vidím zde několik faktických poznámek, jako první paní poslankyně Válková, poté pan poslanec Koten a přihlášený ještě s faktickou pan poslanec Novák. Máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuju. Nebudu opakovat to, s čím souhlasím.

Mluvil tady poslanec... pan poslanec Juchelka, paní poslankyně Adámková, ale já teď jsem zmatená. Teď promluvil nikoliv opoziční poslanec, respektive poslankyně, ale koaliční poslankyně.

Rozumím tomu dobře? Obsahově to byla velká kritika předloženého návrhu, ale vy ho předkládáte jako koalice, paní poslankyně, vaším prostřednictvím, paní místopředsedo. Vy jste předložili tuto normu, vy jste ji předložili, vy ji projednáváte a teď ji v plénu kritizujete, a nikoliv měkce, to je tvrdá kritika, čili jinými slovy říkáte: Ten nesmysl, co jsme předložili, pozor, ten nebudeme schvalovat. Nebo bychom neměli schvalovat? Nebo tomu rozumím špatně? Já bych poprosila o odpověď.

Pak v závěru jste, paní poslankyně, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, říkala, že chcete podporu pro své pozměňovací návrhy. Já bych očekávala, že tedy řeknete, v čem ty pozměňovací návrhy alespoň stručně jsou. Od toho je plénum, ale nebudu vás k tomu vybízet, protože to je vaše svobodná volba, nicméně my nejsme povinni reagovat okamžitě na každý pozměňovací návrh, když nevíme, o co obsahově jde.

Ale já se táži, proč tedy koalice, a táži vás, paní poslankyně, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, vůbec toto předkládá? Je to opravdu obava z případné pokuty, anebo jste rozděleni? Tak pokud dostanu tu otázku (odpověď?), kterou předpokládám, že to je obava z pokuty, no, tak to už je trošku pozdě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím pana poslance Kotena. (Z pléna se hlásí řečník do rozpravy.) Počítám s tím.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji, pane předsedající. Ono vždycky, když se něco musí dělat - jako že musíte, protože jinak se něco stane - tak je to -mus. Byl to dřív komunismus, stalinismus a teďka z Evropské unie nám sem jdou tedy takové normy, pro které bychom tady těžko hledali podporu, protože vždycky, když je něco nedobrovolné, vznese to nějakou veřejnou diskusi. Já bych tady nechtěl dělat ani pozitivní diskriminaci, ani negativní diskriminaci v podstatě pro žádnou skupinu. Myslím si, že to je skutečně tak, jak to tady zaznělo od paní ministryně. Je to otázkou toho, kdo se dokáže prosadit.

Já se jenom obávám, že jdeme proti nějakému evolučnímu vývoji nebo i proti zdravému rozumu. Ono stačí se podívat někdy do dávnější historie, Alois Jirásek napsal takový krásný román, jmenovalo se to Dívčí válka a já si myslím, že v europarlamentu na mnohých pozicích už to tak začíná pomalinku vypadat. Jenom se obávám, aby se z toho nestala nějaká norma. Moc děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím pana poslance Nováka.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já jsem přišel paní kolegyni Bačíkové poděkovat. Eurohujerství, to tady bohužel poslední dobou je skutečně příznačný název pro to, co se tady mnohdy děje.

Já jsem tady třeba zrovna včera vystupoval k nařízení Digital Services Act a k hrozbám ve vztahu ke svobodě slova a doufám, že mě potom podpoříte a v rámci třeba toho druhého čtení k tomu také něco řeknete nebo podáte pozměňovací návrh, ale taky třeba ve třetím podpoříte návrh usnesení, který tady načtu.

Ale co nám teď přichází? Směrnice pí dabljů dý, PWD, která má vstoupit v účinnost v prosinci roku 2026 a už nyní je to vlastně o podnikání platforem, digitálních platforem, omezování podnikání digitálních platforem a tak dál. To jsou věci, které nás čekají a o kterých už teď musíme mluvit a už teď oslovit i naše europoslance, aby tohle otevřeli a začali řešit, než to sem přijde v rámci návrhu vládních zákonů a podobně.

Takže já paní kolegyni moc děkuju a určitě si s ní ještě na tato dvě témata promluvím a požádám všechny potom o podporu. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím pana poslance Nachera, poté pan ministr. Beru to, jak to šlo postupně, a poté...

Pardon, ještě předtím před vámi, pane ministře, byla paní poslankyně Bačková, hned poté jdete vy. (Z pléna: Bačíková.) Bačíková, já mám špatné brýle pořád. (Poslanec Nacher si není jistý, zda vystupuje.)

Teď pan poslanec Nacher, už jsem to říkal. (Poslanec Nacher mimo mikrofon: Dobře, tak tam máte zmatek nějaký.) Ne, já jenom čtu další. Máte poslouchat, pane poslanče. (Oba s úsměvem. Pobavení v sále.)

 

Poslanec Patrik Nacher: Pan místopředseda je dneska na mě nějaký přísný, no dobře.

Já bych také tady chtěl poděkovat paní poslankyni Bačíkové a na rozdíl od své kolegyně Heleny Válkové - vidíte, že to mám padni komu padni, je mi úplně jedno, jestli je koaliční, nebo opoziční - protože mně jde o obsah. S tím obsahem já naprosto souzním, to, co tady ona přečetla, a to, co tady řekla.

Já si troufám říct, paní kolegyně, prostřednictvím pana místopředsedy, že ono je to vlastně daleko horší, protože když se nad tím zamyslíte, jaké jsou ty různé progresivistické směry, tak ono to je dneska tak, že o pohlaví se mluví jako konstruktu. To znamená, ony některé nápady jdou vlastně proti sobě.

My tady vytváříme kvóty podle pohlaví, ale zároveň, když se někdo identifikuje jako někdo jiný, tak mi teda řekněte, pane ministře, do jaké kvóty a do jaké kolonky jej zařadíte? To je přesně to, o čem já mluvím. Vždyť ty progresivistické nápady už jsou tak bláznivé, že se vylučují navzájem. My se tady bavíme o postavení a o poměru muži-ženy.

Mimochodem u soukromých firem, nevím, co je komu do toho, tedy když už jsme u toho, to tady ještě nikdo neřekl, co je komu do toho u soukromých firem.

Ale tady, jak vám říkám, dneska je to sociální konstrukt - takhle se to říká - pohlaví. Bavíme se tady o genderech, o pohlaví, jsou to různé kategorie, a když se někdo identifikuje jako žena a je to přitom muž, tak bych se chtěl zeptat, v jaké kolonce se on objeví? Teď to myslím úplně vážně, neironizuju to. To je přesně to, kam jsme se dostali, nezlobte se na to (mě?). Místo abychom řešili konkurenceschopnost v Evropě, tak opravdu řešíme tyhlety podstatné věci. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane poslanče. Nyní paní poslankyně Bačíková.

 

Poslankyně Jana Bačíková: Děkuju. Já jsem byla několikrát oslovena. My přece v rámci těch evropských směrnic máme spoustu věcí, s kterými nejsme úplně ztotožnění a mnohdy nad nimi diskutujeme. Nová komise Evropské unie avizovala, že bude naslouchat, bude se snažit odstraňovat ty nadbytečné regulace, tak opravdu pojďme tyto regulace přezkoumat, zvažme jejich dopady a potom pokračujme dál. Na to tam máme ty europoslance, na to máme vládu. Pojďme tedy dělat krok po kroku s tím, že ty jednotlivé regulace budeme rušit, přehodnocovat a měnit.

Co se týká pozměňovacích návrhů, ty byly všechny řádně načteny ve druhém čtení, měli jste je dlouhodobě k dispozici a myslím, že je zbytečné, abych je tady teďka znovu představovala. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Nyní tedy už pan ministr, poté se připraví s faktickou pan místopředseda Skopeček a poté paní poslankyně Langšádlová.

 

Ministr pro evropské záležitosti ČR Martin Dvořák: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já se pokusím aspoň trošku vnést světlo do toho, proč to tady vlastně projednáváme, jak je to s tím bruselským diktátem. Možná to uniklo v mém úvodním vystoupení.

Česko, Česká republika zaujala k této směrnici kladné stanovisko v roce 2015. V roce 2015 jenom velmi málo z vás sedělo v tomto parlamentu. Vláda vypadala úplně jinak, nevím, kdo v ní tenkrát vlastně byl, nebudu to sem tahat.

Ale jde o to, že tady se neustále říká: Brusel nám diktuje. Prosím pěkně, nezapomínejme na to, že členské státy jsou u jednoho stolu, když se vyjednává ta směrnice, tam je ten okamžik, kdy má členský stát vznášet námitky, odporovat, protestovat, případně vetovat, ale jestliže po deseti letech dlouhého vyjednávání na spoustě úrovní dneska se od nás nechce nic jiného než nějakým způsobem odmávnout - omlouvám se za to slovo - normu, která ničemu neublíží, která všech šest firem... pro všechny je přijatelná, přes to, co si o té normě můžeme myslet, co si myslíme o kvótách. Já si myslím, že v tom je tady spíš jednota než rozpor, ale prostě netvařme se, že teď nám spadlo z nebe, z Bruselu, nějaké stupidní nařízení, které musíme akceptovat, abychom neplatili pokutu. My jsme se účastnili toho vyjednávání, Česko dlouhodobě vyjadřovalo podporu této směrnici. Na základě dlouhých jednání došlo k tomu, že máme na stole úplně minimalizovanou normu, která ničemu neublíží.

Já vůbec nevidím důvod, proč se tady už několik hodin nebo minut bavíme o genderu. To je jiné téma a to, si myslím, že sem vůbec nepatří.

Jenom, prosím pěkně, neházejme to na zlý Brusel, který nám teď z čistého nebe hodil na stůl zbytečnou normu. Před desetiletím ji Česká republika začala podporovat a celou dobu ji podporuje a my máme teď jenom úkol ten proces nějakým způsobem dokončit, abychom opravdu neplatili, nebyli vystaveni sankcím za to, že jsme si najednou ten názor rozmysleli. Ale mimochodem, i to je možnost. Když si to rozmyslíme, nepřijmeme, tak prostě budeme postihováni za neplnění závazků, ke kterým už jsme se kdysi zavázali. To je celé.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji za přesné dodržení času a nyní pan místopředseda.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju pěkně. Já jsem chtěl reagovat na připomínku paní profesorky Válkové, která reagovala na naši kolegyni Janu Bačíkovou. Já jsem se jí chtěl zastat v tom směru, že jsme ve třetím čtení, paní kolegyně své pozměňovací návrhy přednesla a vysvětlila ve druhém čtení, a to, jak bude hlasovat, také možná záleží na tom, jestli ty pozměňovací návrhy budou přijaty, nebo ne, čili to se mi zdálo zbytečné.

Chtěl jsem se jí zastat i v tom směru, že si myslím, že to pojmenovala nejlépe, jak to tady zatím v Poslanecké sněmovně bylo. Podívejte se na evropskou ekonomiku, podívejte se, kolik třeba evropských firem je v deseti největších firmách světa. Nenajdete tam ani jednu - zato jsou tam všechno firmy ze Spojených států, a když se podíváte několik let zpátky, tak tam byly čínské firmy, možná Saúdská Arábie nebo podobné regiony - žádná firma.

V Evropské unii prostě chybí firmám podnikavost, drajv, schopnost pro inovace a my tu řešíme tuhletu věc. Máte pocit, že tímto způsobem, když to přijmeme, skutečně posuneme tu nekonkurenceschopnou Evropu, která ztrácí oproti těm ekonomickým centrům světa, alespoň o milimetr blíž k těm Spojeným státům nebo k těm výkonnějším ekonomikám? Samozřejmě že ne. Evropská unie dlouhé roky řeší zástupná témata, která nejsou důležitá pro to, jak se nám v Evropě bude dařit, jak budeme bohatí, jak bude růst životní úroveň. Místo toho se řeší tyto kulturní a hodnotové věci, které nikam nevedou. My potřebujeme evropskou ekonomiku rozhýbat, potřebujeme evropským firmám uvolnit ruce, zbavit je regulací, aby byly konečně konkurenceschopné vůči ostatnímu světu, a tímto návrhem jejich konkurenceschopnost neposuneme ani o milimetr. Řešíme věci, které vůbec nepotřebujeme. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Nyní paní poslankyně Langšádlová.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, ano, velká část legislativy, kterou tady projednáváme, je implementací evropského práva. To je realita, protože jsme součástí tohoto společenství a protože nám to přináší mnoho výhod, mnoho výhod společného trhu a mnoho výhod... konkurenční výhody oproti zbytku světa.

Prosím, seznamme se všichni s tím, jak se tato legislativa přijímá, jak se přijímá evropská legislativa. Ano, zákonodárnou iniciativu má Evropská komise oproti českému právu, ale při přijímání této legislativy jsou aktivně zapojeni Rada, kde v případě roku 2015 byli zástupci hnutí ANO, a samozřejmě i parlament.

Pokud tam jsou rozpory, tak v rámci trialogu se to dlouho řeší. To je opravdu dlouhá cesta, než se - logicky - 27 států dohodne na nějaké legislativě. Seznamme se všichni, jak přijímání evropské legislativy probíhá.

Já si taky dovedu představit, že bychom tady dneska nejednali o této úpravě, ale vzpomeňme si, proč k tomuto návrhu došlo. Bylo to v roce 2015, kdy se řešily dopady hospodářské krize, která probíhala okolo roku 2009, 2010 a tak dále, a jedním z výsledků zkoumání, proč evropské firmy ne všechny uspěly, bylo to, že úspěšnější zkrátka byly ty, které měly diverzifikované vedení, kde byly zastoupeny ženy. Já nejsem ten, kdo by si myslel, že mají být na všechno kvóty, určitě nejsem ten, kdo by bez této legislativy nemohl být, ale toto bylo tím důvodem, proč to bylo navrženo.

Jak tady říkal pan ministr, dnes to přijímáme i proto, že je to náš závazek. Já se vůbec nebráním diskusi, abychom říkali, co by se mělo i na evropské úrovni změnit, ale neblokujme to, co bylo za vaší vlády schváleno.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. S faktickou pan poslanec Kobza, poté s faktickou pan předseda Benda, poté paní poslankyně Maříková. Máte slovo.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, k probíhající diskusi, já bych se s vámi rád podělil o svoji vlastní zkušenost, jak jsem se stal obětí genderové diskriminace tady v této Sněmovně. V minulém období jsem byl členem delegace plenárního shromáždění Rady Evropy, kde jsem pracoval ve výboru pro migraci, což bylo docela náročné, nicméně když jsem v novém období obhájil poslanecký mandát a chtěl jsem v této práci pokračovat, tak mě vedoucí této delegace, pan kolega Benešík, prostřednictvím pana předsedajícího, informoval, že už nemohu být členem delegace, protože nejsem žena.

Takže prosím vás, uvědomte si, že genderové kvóty jsou vysoce diskriminační nástroj, jsou nespravedlivé a určitě neslouží k ničemu dobrému, k ničemu pozitivnímu. Tak já to říkám jenom z toho důvodu, abyste si uvědomili, že do stejné pozice, v jaké jsem byl já, se může dostat kdokoliv z vás, kdo se bude snažit nějakým způsobem posunout i třeba práci této Sněmovny kousek dál. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím pana předsedu Bendu.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já k tomuto neřeknu nic meritorně, neb všichni víte, co si o tom myslím.

Ale protože vidím, že jsme se malililinko zacyklili, byl bych rád, abychom se dostali ještě na ty další zákony, které pokládám taky za důležité, tak navrhnu, abychom v tuto chvíli přerušili projednávání tohoto bodu do příští schůze Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Žádný protinávrh nevidím. V tom případě se můžeme pustit... Ale vydržte jen ještě prosím, já zavolám kolegyně a kolegy, půl minutky. Poprosím, abyste se přihlásili všichni.

 

Jenom zopakuji kolegům a kolegyním, které přišly, že budeme hlasovat návrh pana předsedy Bendy o přerušení tohoto bodu do příští schůze.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 82, přihlášeno 169, pro 153, proti 7. Přijato.

 

V tom případě se můžeme pustit do bodu číslo 165. jde o vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů, sněmovní tisk 731, jsme ve třetím čtení. Prosím, aby místo u stolku opět zaujal pan ministr. (Námitky z pléna, že tento bod byl přerušen.)

Tak to se omlouvám, já jsem si to špatně odložil, no vidíte, takže omluva, omluva.

Jsme u (bodu)

Aktualizováno 20. 4. 2025 v 10:06.




Přihlásit/registrovat se do ISP