Pátek 14. února 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Markéta Pekarová Adamová)
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 738/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr kultury Martin Baxa a zpravodaj garančního výboru, tedy výboru pro mediální záležitosti, poslanec Jan Jakob.
Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 738/3, který byl doručen dne 17. prosince 2024. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 738/4.
Nyní se táži navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Pane ministře, máte zájem? Ano. (Hlásí se poslanci s faktickými poznámkami.)
Faktické reagují na průběh rozpravy. Není-li nikdo ještě, kdo by promluvil v rozpravě, tak nemá faktická možnost být uplatněna.
Pan ministr by mohl teď vystoupit. Ptám se, jestli zájem má? Má. Prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo, vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, dostali jsme se do třetího čtení velké mediální novely. Jenom konstatuji na úvod, že ten návrh byl řádně projednán v mediálním výboru, pozměňovací návrhy máme všechny k dispozici. Jenom avizuji, že jsem připraven v další části této rozpravy navrhnout ustanovení, které se týká změny účinnosti velké mediální novely. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Teprve teď budu otevírat rozpravu, proto tyto faktické poznámky nemají možnost reagovat na průběh rozpravy. Toto bylo slovo navrhovatele, proto je mažu, abych vás všechny na to upozornila.
Nyní otevírám rozpravu a do této rozpravy jsou přihlášeni s přednostním právem. (Hlasité protesty v sále.)
Přesně tak, pane předsedo Okamuro, jste přihlášen s přednostním právem, ale jste až jako čtvrtý nebo třetí v pořadí, protože nejdříve je tady pan předseda Babiš, následuje paní předsedkyně Schillerová a pan předseda Okamura je třetí, pak pan předseda Fiala, následuje pan Patrik Nacher, který je se stanoviskem klubu. Toto jsou přihlášky k rozpravě.
Na grémiu jsem jasně informovala, že máme jasnou dohodu z grémia - z dřívějšího, nemyslím toho dnešního - která říká, že přihlášky mají být buďto k programu pořadu schůze, anebo následně do rozpravy, to znamená, teď je přihlášen pan Babiš a já nemám možnost nikomu jinému dát slovo než jemu. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Andrej Babiš: Takže dobrý den, vážení spoluobčané, tohle je nová totalita! (Hlasitě.) Tohle je nová totalita. (Potlesk vlevo, bouchání do lavic vpravo.) Já jsem o tom mluvil, tahle totalita, která nerespektuje vůbec nic, protože paní předsedající nám neumožnila vystoupit s přednostním právem před bodem a ten bod neměla vůbec otevírat. Na co my tady máme jednací řád? Proč vlastně řídíte schůzi dneska? Jděte pryč, vy si děláte, co chcete tady. (Potlesk vlevo.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane předsedo, můžete dát námitku na postup předsedající, tak jak jednací řád umožňuje.
Poslanec Andrej Babiš: Já nebudu dávat žádnou námitku. Vy se neřídíte podle zákona.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vás vyzývám k tomu, abyste hovořil tišeji.
Poslanec Andrej Babiš: Je potřeba o tom mluvit, aby to lidi věděli, tak si zopakujme, vážení spoluobčané, co se stalo v této Sněmovně a s touhle vládou, když po volbách nastoupili, jak porušují všechno.
Vraťme se k tomu, to jsou ty velké debaty, že kolik stojí ta Sněmovna a proč ta Sněmovna jedná po 19. hodině? Za nás nejednala. Proč vláda zasedá ve středu, když vzala půlku dne Sněmovně? Jenom manipulují, jenom lžou.
Podváděli od začátku. Proč mají pět klubů? Proč mají tolik přednostních práv? Dělají si, co chtějí, a vyhrožují nám. Snaží se o nějaké dohody, že se rozhodli... Nejenom, že porušili všechno, ale ta drzost, že se tady ještě mělo hlasovat o přestávkách, když za vás jste si brali deset hodin přestávek v kuse. Paní Decroix minule říkala, že budeme hlasovat o přestávkách, takže my vlastně už nemůžeme nic, takže poslední, co nám zůstalo, už nerespektujete ani přednostní práva, takže to je ta nová totalita.
Prosím vás, nevěřte jim. Zeptejte se pětikoalice, proč vláda nezasedá v pondělí jako my? Proč vzali půlku dne ve středu? No protože zkrátka pondělí a pátek z Moravy nechodí do práce, jsou doma, hlavně pan ministr školství.
My jsme viděli teďka provládní pořad, kde jsme zjistili, kde říká pan Moravec, že pan premiér je v tísni, že měl strašnou tíseň, když odvolával Bartoše.
No tak já bych ještě chtěl pana premiéra poprosit, aby ještě jednou zopakoval tu tíseň a odvolal konečně už toho Beka, ale to jsem odbočil.
Paní Pekarová nám dneska neumožnila vystoupit s přednostním právem před bodem. Proč? No protože věděla, že budeme obstruovat. Pan premiér, který tady výjimečně dneska sedí s námi, jako šéf opozice tady říkal, že obstrukce jsou demokracie, že to je demokratické právo a že bude obstruovat EET až do skončení volebního období.
Dneska v podstatě, když my chceme... Proč chceme obstruovat? No protože nechceme, aby tato pětikoalice zdanila lidi. Nejenom že je to daň, ale je to korupce. Je to korupce České televize a Českého rozhlasu, a proto my jsme chtěli obstruovat a chceme obstruovat, protože chceme tomu zabránit. Ještě jednou, abyste věděli, pokud budete někde slyšet, že kolik stojí ta Sněmovna a proč stojí, vždyť můžeme končit v 19 hodin. Proč vždycky navrhujete a končí se někdy v noci? Všechno jste tady zmanipulovali. No a teďka se to blíží k tomu, že nám chcete už vzít i to právo tady mluvit.
Je to všechno vylhané, vážení spoluobčané, protože znovu opakuju... To vám ta média neřeknou, protože je to jedna parta, která má za jediný cíl v podstatě znovu vyhrát volby za pomoci České televize a Českého rozhlasu. Takže ještě jednou, když má koalice takovou starost... Jeden pan ministr říkal, že tady máme projednávat věci, které lidi trápí. Ano, my bychom chtěli, ale oni stále navrhují poplatky, navýšení poplatku České televize a Českého rozhlasu. Znovu opakuji, je to daň a je to korupce.
Stačí se podívat, jak fungují interpelace, stačí se podívat, jak funguje tahle Sněmovna v porovnání s tím, co bylo za nás. Jednací řád vlastně, dělají si, co chtějí, hlasuje se o přestávkách - to je nevídané, to nikdy nebylo - a jediné, co nám zůstalo, ta přednostní práva, tak nás o to nás paní předsedající dneska obrala, protože já jsem chtěl vystoupit před bodem, ale paní předsedající otevřela bod, takže si dělá, co chce. Jak se chová tahle pětikoalice, je úplně neuvěřitelné.
Já si myslím, že tahle Sněmovna by nejdříve měla schválit usnesení, které vám teď přečtu: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
I. konstatuje, že předseda vlády Petr Fiala, ministr vnitra Vít Rakušan, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, místopředseda vlády Marian Jurečka a všichni poslanci ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů při hlasování tento týden odmítli podpořit vyjádření hluboké účasti rodinám a blízkým přátelům obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy;
II. vyzývá předsedu vlády, předsedkyni Poslanecké sněmovny, ministra vnitra, místopředsedu vlády a příslušné poslance, aby se veřejně omluvili za své rozhodnutí a vysvětlili své důvody."
To je neuvěřitelné, co vy jste za lidi. To je fakt neuvěřitelné. Tady se stala největší tragédie v historii naší země a samozřejmě média to nepřinesla, protože jsou veškeré... (Ukazuje ke galerii novinářů.) Tam je zase Aktuálně.cz, ti to nepsali, bakalovci, provládní média. Ale já... mně to nevadí, ale ať to řeknou, že jsou provládní, ať to řeknou. My žijeme v zemi, kde takzvané nezávislé orgány jsou v totálním rozkladu, protože žijeme v zemi, kde největší tragédii v naši historii vyšetřujou poslanci. Na co máme ten GIBS? Na co máme státní zastupitelství? Jak to bylo všechno rychlé, pan Rakušan nám oznámil hned po střelbě, že všechno bylo v pořádku. No, kdybych byl premiér, tak okamžitě požádám GIBS a nechám to vyšetřit, ale my neříkáme že někdo pochybil, ale ten způsob... Já vás vyzývám, abyste se omluvili. Vždyť to je neuvěřitelné, vy jste odmítli vyjádřit hlubokou účast rodinám a blízkým. Já to nechápu. A to neříkám o tom, že Jurečka tančil, když my jsme hledali dceru našeho kolegy, jestli je živá, nebo zemřela. Co jste to za lidi? To je neskutečné tohle.
"III. zdůrazňuje, že vyjádření lidské solidarity a soucitu v takto tragických událostech by mělo být samozřejmostí bez ohledu na politickou příslušnost;
IV. doporučuje, aby se v budoucnu obdobné projevy účasti a respektu obětem tragédií nestávaly předmětem politických sporů."
Ale já na tom nevidím žádný problém. Vždyť nikdo neřekl, že je to vaše vina. Nikdo to neřekl, ale vy nejste schopni vyjádřit hlubokou (úctu?) těm rodinám. Já jsem se setkal s rodiči těch dětí, které tam zemřely, nebo s bratrem, to jsou hrozné zážitky. Vy nejste schopni... Co jste to za lidi, vůbec nechápu, ale vy jste asociální, vy nemáte rádi nikoho, jenom sami sebe. V podstatě ani tohle jste nebyli schopni udělat, ani tohle, a všichni jste se zdrželi nebo odmítli. Fakt tomu nerozumím, a proto vás žádám, abyste předstoupili tady před občany a omluvili se za to, protože pokud se neomluvíte, tak všichni budou vědět, že jste zkrátka nelidští, že nemáte žádný cit ani soucit, že vůbec nevíte, v jaké situaci... co to znamenalo pro ty rodiče, co to znamená pro rodiče, když přijde o dítě nebo o rodinu. Takže to je to, co byste měli tady...
Zrušte ten bod, ty poplatky, zrušte tu korupci, zrušte ty daně. Já nevím, kdo vám radí, ale radí mám špatně. Já chápu, že jste přesvědčeni o tom, že nás převálcujete. Vždyť už to jede, Česká televize, Český rozhlas, už ta vaše mašinerie jede.
Přestaňte mluvit o efektivnosti této Sněmovny, protože od samého začátku jste vzali Sněmovně středu, vy nezasedáte v pondělí, jak my jsme to dělali. Vy nám upíráte základní právo brát si tady nějakou přestávku a vůbec používat přednostní práva. Teďka to paní předsedající udělala. No, plus tady mám samozřejmě interpelace, kolik dní měly proběhnout ty interpelace, 57 dní. To taky šulíte, i když pan premiér vždycky má to právo mluvit nakonec a přednášet nám ty svoje nepravdy.
Jeden pan ministr napsal na Twitter, že máme řešit problémy, které se týkají lidí, takže já jsem rád, že je tady dneska nezvyklý počet vládních poslanců.
Ale je tady můj věrný fanoušek, pan primátor, který sice spí, ale možná se probudí. (Poslanec Svoboda protestuje.) Nespíte, to je dobře. Tak se soustřeďte, pane primátore, teďka. (Předsedající: Oslovujeme se prostřednictvím.) Ale já jsem rád, že... - ano, prostřednictvím - že chodíte, vy jste jediný, který tady vždycky sedí, protože samozřejmě magistrát funguje dobře, takže se můžu teďka, prostřednictvím paní předsedající, na vás obrátit. Mám tady také dva body.
První bod je, pane primátore, prostřednictvím paní předsedající, že v červnu 2024 schválila Rada hlavního města Prahy dlouhodobý záměr rozvoje školství do roku 2028, který zahrnuje plán na navýšení kapacit osmiletých gymnázií. Tento krok reaguje na vysoký zájem o studium na těchto školách, kdy se na osmiletá gymnázia v prvním kole přijímacích zkoušek hlásilo 5 069 uchazečů s nejvyšší prioritou, ale k dispozici bylo pouze 1 772 míst, což znamenalo převis poptávky o 3 297 uchazečů. Každý rok naroste počet obyvatel Prahy a okolí o desítky tisíc, ale mnoho let se kapacity osmiletých gymnázií nezvyšovaly a dlouho stagnují. Na konci roku 2024 Rada hlavního města Prahy schválila všechny žádosti o navýšení kapacity osmiletých gymnázií, po patnácti letech údajně. Skvělé, skvělý počin, nicméně Ministerstvo školství, MŠMT, navýšení kapacit zamítlo, byť v koalici na Praze, včetně radního za školství, je STAN a v takzvané pravicové koalici - na kterou si hrajete, ale žádná pravice nejste, protože jste hlavně strana sami pro sebe - tak na MŠMT je také STAN. Radní za Prahu to navrhnul a MŠMT, kde je pan ministr, to zamítlo.
Já se ptám tady i pana premiéra, který byl v pořadu Václava Moravce... To byl takový mítink pro pana premiéra a byl tam v tísni. Měl strašnou tíseň, kdy odvolal Bartoše, ale asi měl tu aplikaci foto, tak mu ten mobil nefungoval a nezavolal mu, takže ho odvolal a já bych chtěl poprosit pana premiéra - který samozřejmě žádným premiérem není, protože nic neřídí - aby znovu absolvoval tu tíseň a okamžitě Beka odvolal. Je na to milion důvodů: od prodraženého nájmu, nechodí do práce, ničí naše školství. I sami staňáci říkají, že není možné, aby od 1. září platily nepedagogické pracovníky obce a města.
Pane premiére, já se ptám, jak je možné, když vaše koalice v Praze a tady pan primátor je s námi a radní za STAN to navrhuje - a je to dobře, protože já myslím, že je škoda, že těch 3 300 uchazečů se tam nedostalo - tak byste měl zakročit, ale těch přešlapů pana Beka je už tolik, tak měl byste se dostat do tísně znovu, překonat se a pana ministra odvolat, protože škodí. Nechápu, jak může stejná koalice něco navrhovat a stejná koalice to zamítne, takže to je první bod pro pana primátora tady.
Druhý bod je taky ze školství a je to ohledně...
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pana předsedo, já se omlouvám, ale vy máte mluvit k věci a my jsme v bodu, který se týká České televize. (Poslanec Babiš: Ano.) Možná jste se pomýlil (Poslanec Babiš: Já právě teď mluvím k bodu...), protože dneska žádný pořad schůze neřešíme.
Poslanec Andrej Babiš: Ne, ne, já mluvím k bodu, že Česká televize o tomhle nevysílá, a proto to...
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: To je ta souvislost s tímto zákonem?
Poslanec Andrej Babiš: Ano, takže nevysílá to Česká televize, proto to musím vysílat já tady. (Pobavení a potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Jedná se, pane primátore, o Jahodovku. Vyšší odborná škola sociálně právní v Praze 10, oslavila v minulém roce sedmdesáté výročí své existence. Je tak jedna z nejstarších vzdělávacích institucí zaměřených na obor sociální práce a hrdě se hlásí k odkazu Alice Masarykové. Dne 10. února 2025 se na 4. jednání Rady hlavního města Prahy usneslo, že Jahodovka se svou kulturní tradicí bude sloučena se Střední zdravotnickou školou Praha 10, která bude i přejímací organizací. O dané skutečnosti se celá Jahodovka dozvěděla až 11. února a nikdo neměl tušení, že byl návrh ke sloučení vůbec podán. Neproběhla žádná veřejná diskuse.
V usnesení Prahy je bohužel velmi málo argumentů, proč obě školy sloučit. Argumentů, proč každou školu ponechat jako samostatnou organizaci, je mnohem více. Možné výhody při sloučení škol jasně hrají pouze pro Střední zdravotnickou školu, takže Střední zdravotnická škola se má sloučit s vyšší odbornou a právě ta střední má mít hlavní slovo. Každá škola má jinou filozofii, jiné priority oproti druhé. Dochází tak ke konfliktu zájmů. Zákonitě by se musela jedna škola přizpůsobit, a to samozřejmě ta zanikající. Jahodovka se snaží přiblížit vysokým školám, nikoliv středním. Možné spojení by pro ni bylo kontraproduktivní. Mimochodem, ta Jahodovka, ta vyšší odborná škola, ona vychovává studenty pro sociální práci, pro sociální péči pro seniory, pro týrané děti. Ano, oblast sociální práce, která je strašně důležitá, a po absolventech Jahodovky je na trhu práce vysoká poptávka. Změnou filozofie a možným snížením kvality školy by chyběli kvalitní sociální pracovníci a sociální pedagogové, kterých je i tak v České republice dlouhodobě nedostatek.
Dalším důvodem má být finanční úleva platu jednoho ředitele.
No, vidíte. Tak představte si, že magistrát tady dělá nějakou nesmyslnou fúzi, ale když my mluvíme o tom, že se má spojit Česká televize a Český rozhlas, kde se evidentně ušetří miliarda, tak na to nikdo tady neslyší, protože je to daň a korupce.
Oproti usnesení se liší reálný počet zaměstnanců. Vzdělávání je dle usnesení zajišťováno dvaceti pedagogy, reálně je to však více než čtyřicet interních a externích pedagogů. Dalších třicet lektorů zajišťuje vzdělávání po velice úspěšném profesním institutu.
Sloučení je dále odůvodňováno využitím volných kapacit škol. Obě školy mají své možné kapacity plné, prostoru využívají na sto procent. Samotná Jahodovka se naopak připravuje na rozšíření s ohledem na příchod silných ročníků ze středních škol. Školská rada Jahodovky se vyslovila pro vyhlášení standardního konkurzního řízení na funkci ředitele školy, aby byl po letech dán prostor i možným dalším kandidátům vypořádat se s novými výzvami a přijít s novými vizemi. V žádném případě se nevyslovila pro zánik samostatného subjektu.
Mimochodem, to je subjekt, který má čtyři nemovitosti ve velmi lukrativní oblasti Prahy, takže můžeme jenom spekulovat, co za tím je a co se zase plánuje.
Nyní je celá Jahodovka... Mnoho organizací a široká veřejnost vyjadřují nesouhlas se sloučením a bojují za zachování samostatnosti. Teprve druhý den je zveřejněna petice, kterou on-line nebo v tištěné verzi podepsalo přes 750 lidí, a podpisů stále přibývá. Jahodovka patří k největším poskytovatelům terciárního vzdělání v oboru sociální práce. Nevznikla ze střední školy, čímž na školském trhu tradičně prokazuje svou výjimečnost a kvalitu. Regulované povolání sociální pracovník je žádoucím povoláním pro udržitelnost sociálního smíru ve společnosti. Jahodovka toto poslání naplňuje už sedmdesát let, takže škola, která má tradici sedmdesát let, má být zlikvidována. Pevně věříme, že po vašem uvážení zůstane Jahodovka jako samostatná organizace s právní subjektivitou, která bude tyto cíle nadále svobodně a nezávisle naplňovat. Upřímně vás žádáme o zachování Jahodovky ve stávajícím stavu.
Ale víte, vážení spoluobčané, co je problém, téhle vlády? Že tahle vláda s nikým nemluví, hlavně pan premiér. Mě měli všichni na esemesce a takovéhle věci bych vyřídil za tři minuty, protože bych zavolal ministru školství a okamžitě bych mu uložil, aby přijal zástupce Jahodovky, aby je vyslechl, a taky aby řešil to, co rozhodl magistrát, ale jelikož nemáme žádného premiéra, protože on samozřejmě neřídí vůbec nic, tak to takhle vypadá.
Máme tady petici, to napsali studenti, a petice se jmenuje Petice za zachování samostatnosti VOŠ sociálně právní Jahodovka. "Plánovaným sloučením Jahodovka, Vyšší odborná škola sociálně právní, se Střední zdravotnickou školou je ohrožena kvalita výuky i samotná existence školy se sedmdesátiletou tradicí a vynikající pověstí. My, níže podepsaní, nesouhlasíme se spojením Jahodovka, Vyšší odborná škola sociálně právní, a Střední zdravotnická škola... jak je uvedeno v příloze, usnesení Rady hlavního města Prahy z 10. února. Díky Jahodovce působí nejen v pomáhajících profesí celá řada špičkových odborníků. Není tak žádoucí, aby se stala jakýmsi přílepkem Střední zdravotnické školy."
Ale my potřebujeme samozřejmě střední zdravotnické školy. My potřebujeme ty sestřičky, protože nám odejde 16 000 v nejbližším období a samozřejmě i proto, že máme už téměř čtyři roky nejhoršího ministra zdravotnictví, kterého jsme mohli mít, který v podstatě nic neudělal a ničí všechno, co jsme připravili, jako reformu psychiatrické péče, Národní onkologický plán a tak dále.
Takže pane primátore, prostřednictvím paní předsedající, já bych vás poprosil, jelikož premiér je neakční, a vždycky byl, abyste se tomu věnoval, abyste se možná - pan Bek přijde do práce někdy, dneska má službu tedy pan ministr zdravotnictví, vidím, kromě tady pana ministra pro poplatky - zastal těch lidí. Já bych to udělal. Já bych tam hned zavolal, tři telefonáty a je to vyřízeno.
Takže kdybych se vrátil k České televizi - (Hledí vlevo na galerii.) tady máme návštěvu, mládež - tak jednání pana Moravce, mítink pana premiéra... Pan premiér říká: "Jedno z nejtěžších rozhodnutí, které by bylo na mě, bylo odvolání Bartoše z vlády, protože jsem věděl, že když to neudělám, tak ta věc s digitalizací stavebního řízení dopadne hůř, než dopadla."
Ano, pane premiére, je to chaos. Pan premiér si vylepil ty plakáty, chaos. Větší chaos, než je tahle vláda, jsme neměli. Tenhle stát je v rozkladu. V rozkladu jsou služby, rozvědka, instituce, které tahle vláda a pětikoalice znásilnila, takže já vás vyzývám, pane premiére, když už máte takovou tíseň odvolat neschopného ministra, abyste znovu překonal tu tíseň a odvolal ministra Beka, který tady destruuje naše školství, zbytečný ministr, drahé nájemné, senátor, nedělá nic. Tak se tam objednejte, pane primátore (premiére?), prostřednictvím paní předsedající.
Zkuste něco udělat tady pro lidi, když tedy někteří ministři píšou, že tady neřešíme věci lidí. Řešíme, řešíme, řešíme a my právě tady se snažíme k tomu mluvit, ale paní předsedající samozřejmě už nám vzala i možnost přednostního práva před bodem, protože samozřejmě věděla, že uděláme všechno pro to, abychom zabránili této korupci, protože je to jenom korupce, nic jiného. Pan ministr, který tady sedí, nám slíbil, že to nenavýší, ty poplatky. Všechno, co tady přednášíme, o čem mluvíme, tak v podstatě nikoho nezajímá.
Já tady mám vyjádření k tomu, jak v podstatě (Listuje materiály.) - teďka to hledám - jak vyšly články další ohledně zvýšení poplatku České televize a Českého rozhlasu, abych tedy mluvil hlavně k bodu, ale já myslím, že ještě to poslední právo, které tady máme... Paní předsedající v podstatě likviduje jednací řád, tahle pětikoalice si dělá, co chce.
Tak tady mám takový článek, který se jmenuje "Za zvýšení poplatků České televize a Českého rozhlasu lobbují i peníze českých oligarchů a vlivných podnikatelů". Je to článek borovan.cz, exkluzivní byznysové informace, takže je to veřejná informace. "Mocenský souboj mezi vládními stranami a opozicí o navýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas má mnohem hlubší a komplikovanější pozadí, než se doposud soudilo." Mocenský souboj, já nevím, o jaké moci se tady jedná. Česká televize a Český rozhlas, i když jsme byli ve vládě, sloužila této pětikoalici, tomuto polistopadovému novému novototalitnímu režimu a partě, která ovládla naši celou zemi.
Já jsem jen strašně zvědav, když se konečně dozvíme, protože pan nedovzdělaný ministr zahraničních věcí je stále na cestách, protože dělá kampaň, kdy se dozvíme, kolik a komu peněz dala USAID, kolik, když tedy platili celý svět. Ale kdyby se aspoň k tomu přihlásili a řekli: Ne, my jsme tady komentátoři, politologové a my jsme pro tuhle vládu. Ať se k tomu přihlásí, nám to nevadí, ale ať se netváří, že jsou nezávislí.
No, takže "o takzvané velké mediální novele by měli poslanci rozhodovat v pátek 14. února". To je dneska, je Valentýna, takže gratuluju všem zamilovaným a doufám, že firmy dělají dobrý byznys. "Do hry se kromě nedávné kampaně samotné České televize před časem zapojili i lobbisté financovaní vlivnými byznysmeny a oligarchy." Ano. "Již několik měsíců zuří v parlamentě bitva o vládní návrh legislativy - navrhovatelem je ministr kultury Martin Baxa za ODS - která kromě jiného počítá s navýšením koncesionářských poplatků ze 135 korun na 150 na měsíc a domácnost a u Českého rozhlasu se poplatek má zvednout ze 45 na 55 korun na měsíc a domácnost. Rovněž se rozšíří okruh plátců." (Otáčí se vlevo na galerii.)
Doufám, že nás sledujete na sítích, takže tady mládež (Ukazuje na galerii pro veřejnost.), pokud nemáte doma televizi nebo rozhlas a náhodou máte mobil, tak máte smůlu - já vás zdravím - i když koukáte, já doufám, na můj TikTok a Instagram a víte, co je to low taper fade nebo sigma. To mi píšete. No, tak poslouchejte dobře. Tahle vláda, nejhorší, nejprolhanější vláda od revoluce, vás zkasíruje teďka, budete platit, kdybyste náhodou se chtěli dívat na Českou televizi a Český rozhlas, ale to vám nedoporučuju, protože oni lžou od rána do večera.
No, takže se vrátím k tomu článku, co se tady píše. "Opoziční ANO a SPD se snaží blokovat jednání" - ano, to jsme se snažili, ale paní předsedající dneska nerespektovala přednostní právo a otevřela bod bez toho, aby nám ho udělila, to je zase novinka - "a tím pádem zabrání schválení navýšení poplatků. Podle zjištění borovan.cz proti sobě mají kromě vládních poslanců i celou řadu aktivních lobbistů, neziskových organizací a iniciativ se silným financováním, které naopak lobbují a podporují růst koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média. Jedná se například o Iniciativu Nezávislá média, kterou založily Rekonstrukce státu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky, nebo lobbistickou neziskovku Lobbio."
Prosím vás, vážení spoluobčané, když se díváte na televizi - ale já to nedoporučuju se dívat na Českou televizi - a je tam nějaký takzvaný expert, tak si vygooglujte, kde ten člověk pracoval, hledejte stopu peněz, kdo ho platil, kdo ho platí. To je důležité, fakt je to důležité.
No, takže tyhle organizace lobbují. "Co mají společného, je financování ze strany mocných oligarchů," - tady jeden Pirát vždycky mluvil o nějakých oligarších - "miliardářů a podnikatelů, kteří již několikrát zasáhli do veřejného a politického dění, kupříkladu když prosadili Petra Pavla na prezidenta České republiky nebo když zafinancovali vznik levicového Deníku N." No, to jsou ti nezávislí, deník nenávisti, na Slovensku se proslavil hlavně svým příjmem různých peněz z celého světa, údajně. "Finance oligarchů na výše uvedený lobbing proudí hlavně přes Alianci pro moderní stát, základní kapitál sem vložili kromě jiných Libor Winkler - skupina RSJ, levicový miliardář Martin Vohánka - zakladatel W.A.G. payment solutions a značky Eurowag, Jan Bárta - Pale Fire Capital." To je ten, který zkasíroval nějaký prodej firmy a bůhvíkde zaplatil daně, a ten tady veřejně říkal: Tak teďka jsem dal peníze Pavlovi, teďka jsem dal peníze pětikoalici, teďka dám... koupím si ČSSD - vlastně oni už jsou SOCDEM - a on si tak kupuje ty strany, dá jim peníze a potom... Všichni jsou v klidu. Takže Jan Bárta určitě, to jsou ti globalističtí podnikatelé. "Václav Muchna - Y Soft, Dušan Šenkypl - Pale Fire Capital." To je stále jedna parta jak Bárta. "Martin Hájek - Livesport, Petr Borkovec - Partners, Ondřej Fryc - Reflex Capital..."
Reflex, to je... Kdyby aspoň ty různé novinářské plátky si daly do titulku "jsme antibabišovci". Všichni to vědí, ale někteří to možná úplně nevnímají, ale je to úplně...
"... nebo Petr Košťál. Iniciativa Nezávislá média - mezi významné dárce projektu patří Hájek, Vohanka nebo Muchna - se snaží prosadit ‚udržitelné financování médií veřejné služby, jejich kontrolu hospodaření ze strany NKÚ nebo výběr radních na základě odborných kritérií‘." Kontrolu hospodaření, no představte si, že oni dokonce chtějí to, co nechce pětikoalice, tak to je asi jediné pozitivum tady.
"Podle předsedy lobbistického spolku Lobbio Luhana by udržitelné financování mohlo spočívat například ve ‚financování podílem z příjmů fyzických osob nebo prostřednictvím poplatků respektujících inflaci‘." Ano, asi tu nejvyšší, kterou nám tady pan Fiala a spol. předvedli. "Luhan navrhovanou novelu považuje za správnou. Poplatky se nezvyšovaly už mnoho let..." Luhan, ten podniká nebo co dělá? To ani nevím. Tady, Lobbio, to je lobbista. "Jejich hodnota se prudce snížila." To určitě. "Způsob příjmu služeb České televize a Českého rozhlasu se také výrazně proměnil, s vlastnictvím přijímače v podobě rádia nebo televizoru už tolik nesouvisí. Za hlavní přínos tedy považujeme právě navrhovaný valorizační mechanismus zajišťující udržitelnost a zejména posílení (Se smíchem.) nezávislosti na aktuální politické reprezentaci."
Ano, tahle politická reprezentace si samozřejmě zabetonovala Radu i přes Senát. Vždyť oni ovládají celý náš stát. Mají prezidenta, Senát, parlament, Ústavní soud, všechno mají. Ještě ty nezávislé instituce za jejich působení se stávají značně závislými.
Takže Luhan říká, že to podporuje. Nevím, jestli někdy podnikal pan Luhan, protože každému musí být jasné, že to, co my navrhujeme, je přesně trend, který je v celé Evropě. Všichni jdou směrem k odchodu od poplatků, spojování televize a rozhlasu.
"Ten popsal" - pan Luhan - "i aktivní lobbing, který spolek k prosazení novely či principů v ní obsažených vykonává. Potkáváme se s poslanci z koalice i opozice..." - tak nevím, se mnou se nesetkali, mě se asi bojí - "senátory, ministrem a jeho týmem, včetně úředníků, posíláme doporučení před hlasováním a chodíme na výbory. Ovšem nejen v této věci řešíme i širší kontext české mediální legislativy, chybějící regulaci on-line médií..." No samozřejmě, regulace, aby on-line média psala to, co jim vyhovuje. Proto mají Brusel, proto i Brusel poslal 133 milionů eur vybraným novinářům v celé Evropské unii, aby správně psali o tom, kdo může být ve vládě, kdo může být premiér a kdo nemůže. "... implementaci Media Freedom Act..." To je vždycky takové vznešené, Freedom Act. Pan premiér stále mluví o svobodě, přitom tahle vláda dělá... (Mládež odchází z galerie pro veřejnost.)
Čau, mějte se. (Mává mládeži.) Nekoukejte na Českou televizi, jenom TikTok.
Co tedy říká pan Luhan, že ta nezávislá média... "nebo třeba podporpodpisem.cz, přiblížil Luhan. Bylo by zajímavé zjistit, zda působení finančně silných lobbistů hrálo nějakou roli v náhlé a do dnešní doby nevysvětlené otočce pana ministra Baxy." To je pan ministr. (Ukazuje k ministru Baxovi a dívá se na galerii pro veřejnost.) Děti už odešly. Kdybyste ho neznali, to je pan ministr, který tvrdil, že nebude navyšovat poplatky, a teďka tady s námi tráví tolik času. Já tady vystupuji už asi popáté. Nechápu, proč nerozumíte tomu, co my říkáme, že byste neměli zdaňovat lidi a že byste neměli navyšovat poplatky.
Tady se píše v tom článku, že nikdo... že jste nevysvětlil tu vaši otočku. Vy jste tvrdil a sliboval, že poplatky se zvyšovat nebudou. "O rok později jste pak ve spolupráci s vládními poslanci přišel s kontroverzní mediální novelou, která s navýšením naopak počítá." No, pane ministře, já nevím, vy jste nám to ani neřekl, proč jste tedy otočil, proč jste sliboval. Ale já asi vím proč: protože všechno, co jste slibovali, tak jste nedodrželi.
To, že už dneska kampaň běží na plné obrátky a hlavně Česká televize a Český rozhlas to jedou. Asi nemají kodexy. Nedávno byl náš kolega Vondráček v Českém rozhlasu a tam redaktor říkal, že jediná orientace je směrem k Bruselu, moderátor řekl, že je to v pořádku.
K tomu plakátu pana premiéra, který tady... Celá kampaň pětikoalice je o tom, že pan premiér neví, jestli jdeme na východ nebo na západ, ale my víme, že jdeme do České republiky. My jsme Česká republika. My jsme tady pro lidi. My nejsme západ ani východ, ani nikdy nebudeme. (Potlesk.) My jsme svrchovaná, samostatná země a naše hnutí vždycky - a já jako premiér - jsme za to bojovali. Já jsem nepolíbil prsten Bruselu, nebyl jsem v předklonu před Ursulou. Tady přišli a říkali: Pane premiére, skvělé předsednictví. Jaké? Že lidi budou platit více za plyn, elektřinu a topení od roku 2027, protože premiér nemá ani od odvahu to zrušit? Tahle koalice SPOLU, která bude spolu kandidovat tady s jediným programem proti Babišovi, není schopna v Evropském parlamentu podpořit návrhy naší frakce Patrioti, aby se začalo jednat o Green Dealu. ODS hlasovala pro, ale KDU a TOP 09, kteří jsou v EPP, jsou proti.
Takže tady je reakce, jestli je to v pořádku. No, není to v pořádku. My nemáme být nikomu servilní, nemáme být nějaká gubernie někoho. My jsme si to užili do roku 1989, ironicky to myslím, ano? Nejsme nikoho podřízení a nikdo nám nemá tady rozhodovat o životě našich lidí. Tady jsou svobodné volby, aspoň zatím, protože už byly semináře a už říkají, že kdyby byla nějaká dezinformace, tak zrušíme volby v České republice, nebo kdo to naznačuje: Jak v Rumunsku. Jak ten bývalý komisař řekl: Vyřídili jsme Rumunsko, vyřídíme AfD.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane předsedo, já vás vyzývám, ať mluvíte k věci, k projednávanému zákonu o České televizi a rozhlase.
Poslanec Andrej Babiš: Ano, já mluvím o relaci Radiožurnálu ČRo z 12. února, host Vondráček, moderátor... Nebudu číst jméno. (Potlesk.) Potom se moderátor ptá, že... Fico napsal na Facebook, že svoboda přišla na Slovensko z východu a zvrácenosti ze západu. Zeptal se ho, jestli by mu dal zapravdu.
Co se stále staráte do Slovenska a do Maďarska? Zničili jste všechno, všechny vztahy, s každým. Vaše hodnotová politika je směšná, nikdo vás nebere vážně.
Ten nedovzdělaný ministr jenom utrácí peníze. Chápu, že dělá kampaň a vysvětluje velvyslancům, jak organizovat ty volby korespondenční, kde se to bude posílat, jak to bude, jaká bude kontrola. No, kontrola nebude žádná, protože to jsou vaše... Vy zneužíváte peníze daňových poplatníků na vaše volby a nepokrytě a drze korumpujete média. Pan premiér... zase vybrali agenturu správnou, ODS.
Potom moderátor říká, že Babiš řekl, že ho nezajímá... Ano, já jsem řekl, že Rusko a Ukrajinu vyřeší Trump. Teďka všichni mlčí, co se děje. Já to ani nechci komentovat. Potom samozřejmě pan moderátor lhal a říkal, že Babiš něco podepsal, Green Deal. Nikdy jsem nic nepodepsal a znovu vám to vysvětlím. Buď jste totálně hloupí, vy, kteří to tvrdíte, nebo to děláte naschvál, takže ještě jednou. Klimatická dohoda v Paříži, podepsaly ji téměř všechny státy a my nemáme s tím ani žádný problém, protože jsme chtěli dobré životní prostředí, my jsme chtěli čisté ovzduší, čistou vodu a všechno a lesy, které zničil Jurečka, ano? Potom je samozřejmě Green Deal, to byla dohoda o tom, že chceme právě tohle lepší životní prostředí. Nikdy se nic nepodepsalo, nebyl tam žádný závazek, protože jsme vyjednali, že je to společná strategie za podmínky, že bude konkurenceschopný průmysl a hospodářství. To nedodrželi, Ursula nás podvedla, Timmermans nás podvedl. Platil miliony eur neziskovkám, které vymývaly mozky veřejnosti. Ano, takhle to oni zneužívají. Takže stále to opakuje a samozřejmě je to nesmysl. Celý Green Deal byl exekuován ve formě Fit for 55. To udělal Fiala a Hubáčková, jsou na to videa, ale tady pětikoalice bude stále lhát.
Tady pan redaktor zase říká, že v Madridu byli antisystémoví politici. Ano, teď váš systém zkorumpovaný... Vy jste zkorumpovaní zprava zleva, od revoluce, tenhle systém, který jste budovali. Ano, my jsme proti tomu systému. My jsme proti tomu, aby někdo ze zahraničí tady posílal peníze a rozhodoval o tom, koho naši voliči - voliči v České republice - budou volit. Ano, to je váš systém, to je Brusel, jedna hlásná trouba Politico, to jsou všechny ty peníze, které se zneužívají pro to, aby Brusel ovládl celou Evropskou unii a rozhodoval o jednotlivých členských státech. Takže takhle vede rozhovor a potom ještě tady říká antisystémoví politici. Kdo je antisystémový? Já nevím, kdo je antisystémový, všude jsou svobodné volby. To je jenom taková ochutnávka, jak vede rozhovory Český rozhlas, kde nastupuje přítelkyně přítele po boku, která manipulovala debatu v České televizi v roce 2021. Všechny debaty v roce 2017, 2021, 2022 redaktoři v České televizi manipulovali a dneska stále samozřejmě nedodržují etický kodex.
Celá tahle parta teď je vyděšená a bylo by dobré, aby CNN Prima News už konečně přestala dávat ty průzkumy, protože každou neděli je vyděsíte. Oni jsou totálně vyděšení a oni se už mobilizují. Zase přijdou ty různé organizace, zase budou se točit filmy, už je to všechno připravené, my to slyšíme. Já se zeptám možná pana ředitele televize, jestli skutečně jeho televize nedává granty nějakým aktivistům politickým.
No a když čteme, kdo na Slovensku dostával peníze od USAID, tak kdo tam je? No, šimečkovci, deník nenávisti - ten máme tady - a tady je celý seznam, tak proč to nevíme v České republice? Já nevím, jestli už nový velvyslanec ze Spojených států přišel, a když přijde, tak my se ho půjdeme zeptat, jestli... kdo tady dostává peníze, kdo tady se snaží ovlivňovat veřejné mínění, kdo? Je to obrovský systém. Ten systém je samozřejmě - dneska už to víme - USAID, sorosovci, obrovské peníze, Open Society Fund, - ano, to nejsou žádné charity, to jsou všechno... - Člověk v tísni - to jsou všechno politické neziskovky. No a samozřejmě Brusel, který má nekontrolované peníze. Myslíte si, že Evropská rada věděla o tom, že Evropská komise poslala miliardy pro vybraná média? Ne, asi to nevěděli. Teďka se to dozvídáme, a kdyby se nestal prezidentem Trump, proti kterému všichni samozřejmě - tady, Brusel - zbrojili, tak se vůbec nic nedozvíme.
K těm poplatkům, já už tady mluvím asi popáté, ale je potřeba to opakovat. Já na rozdíl od pětikoalice, která stále lže, o všem lžou, tak to, co tady říkám, mám zdokladováno, vyzdrojováno a říkám velice jasně, jaký máme na to názor. Ten názor je, že to, co navrhujete...
Bylo by dobré, pane ministře, abyste si to ještě rozmyslel, abyste zrušil tuhle novou daň, abyste vyvrátil to, že jste všichni zkorumpovaní Českou televizí a Českým rozhlasem, protože je úplně jasné, že to tak je.
Vládní koalice Petra Fialy se snaží prosadit zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas, a to způsobem, který je nejen neférový, ale také vysoce cynický. Tento návrh není ničím jiným než politickým obchodem. Vyšší poplatky pro veřejnoprávní média výměnou za podporu Fialově vládě před letošními klíčovými sněmovními volbami. Celý proces schvalování této novely ukazuje, jak zoufalá tato vláda je. Dobře ví, že nemá žádné výsledky ani úspěchy, které by mohla občanům předložit.
Ne, ona prodává naše úspěchy, naše výsledky. Je úplně směšné, jak pan Kupka s panem premiérem stále něco otvírají, protože i ty děti, co tady byly, dobře ví, že dálnice se nedá postavit za tři a půl roku, že to trvá, že jsme to udělali my koncem roku 2014. My stále čekáme, co za této vlády reálně udělají oni. Kde je ten jejich PPP projekt? Vybrali poradce, tak jsem zvědav, jak to bude pokračovat. Jak bude pokračovat dálnice Praha-Tábor a tak dále. Oni nemají žádné výsledky. Prodávají naše, stejné je to ve zdravotnictví. No a samozřejmě je to jenom politický obchod. Vyšší poplatky pro veřejnoprávní média výměnou za podporu Fialově vládě před letošními klíčovými sněmovními volbami.
Ale už to jede. Moravec ani nepočkal, ať se to odhlasuje, ale udělal krásný mítink panu premiérovi. Studenti, ti ani nevěděli, co se tam ptají. To bylo neuvěřitelné. Oan premiér tam těm studentům normálně lhal, když řekl, že on ten zákaz aut se spalovacími motory nechtěl. Normálně brutálně lže. Slíbil, že to nebude, prosadil to a teďka se tváří, že to vlastně nechce. Já to nechápu, ta videa a vyjádření se přece nedají vymazat. Ten Twitter a sítě mají nějakou paměť, ale dobře, to je jeho volba lhát od rána do večera.
Celý proces schvalování této novely ukazuje, jak zoufalá tato vláda je. O tom jsem mluvil. Protože si je vědoma, že v očích veřejnosti totálně selhala, tak se rozhodla si koupit přízeň České televize a Českého rozhlasu. Ano, ale to tak mají od začátku. Rozhodně není pravda, že zvýšení poplatků je kvůli stabilizaci České televize a Českého rozhlasu. Miliardy, které budou vytaženy z kapes občanů a firem, koaličním stranám mají zajistit, aby zůstaly ve vládě i po volbách. O nic jiného tu nejde. Jejich strategie se vůbec nezměnila, takže nejsou to žádné poplatky, je to daň. Říkal jsem to tady opakovaně, že jsou to daně. Jsou to peníze, které budou muset povinně platit všichni občané, živnostníci i firmy bez ohledu na to, zda vůbec Českou televizi nebo Český rozhlas sledují či poslouchají. Takže když nějaký student odejde z domácnosti, kde mají televizi, tak samozřejmě i když nebude se dívat na televizi ani poslouchat rozhlas - no kdo by to poslouchal vůbec nebo se na to díval - tak musí cálovat. Takže na co máme tyhle instituce? Samozřejmě máme tady velkou vládní propagandu.
Když vám stát nařídí něco platit a vy nemáte na výběr, tak samozřejmě to není nic jiného než daň. A Fialova vláda přichází s tím, že ji lidem ještě zvýší, takže navýšili vlastně všechno. Vždyť vy, vážení spoluobčané, budete teď odevzdávat daňové přiznání. Tak si to porovnejte, vemte si daňové přiznání za rok 2021 a podívejte se, kde je ta sleva na manželku, kde je to školkovné, kolik jste zaplatili daní, kolik jste zaplatili poplatků. Vždyť to se dá všechno krásně dohledat.
No, ale tím to ještě nekončí. Nové poplatky se rozšiřují na podniky a živnostníky. To už je úplně absurdní, lidi nám píšou a my to neumíme vysvětlit, protože to samozřejmě taky nejsou malé peníze. Firma s 25 zaměstnanci zaplatí pětinásobek sazby, podniky do 100 zaměstnanců desetinásobek a velké firmy s více než 500 zaměstnanci dokonce stonásobek sazby. A výsledek? Největší společnosti budou ročně odvádět České televizi až 180 000 korun a Českému rozhlasu dalších 66 000. Za co? No, za nic. Lidi nechodí do práce proto přece, aby sledovali televizi. To jenom poslanci, kteří tady s námi nesedí, se možná teďka dívají na televizi, ale vy dobře víte, vážení spoluobčané, že to je jiný svět tady, takže by měli pracovat, ano, měli by pracovat.
Už ten obrat, co je tady, že dneska má službu pan ministr - který slíbil, že nenavýší poplatky - a ještě mají na to aplikaci. Zkuste se soustředit na to, kdyby tohle někdo za nás vymyslel nebo udělal, tak co by to bylo za skandál, co by to bylo zase za speciální vysílání České televize, ale oni zkrátka mají dvojí metr.
To nejhorší na tom je, že vláda si pojistila celý systém tak, že v budoucnu může poplatky zvedat, aniž by k tomu potřebovala souhlas parlamentu. Zavádí inflační doložku, která zajistí, že se poplatky budou pravidelně, automaticky navyšovat. Důchodcům vláda tuto pojistku inflační zrušila, nechala důchody reálně klesat a Česká televize a Český rozhlas budou mít na další miliardy z kapes občanů vždycky zajištěno.
Pane ministře (K ministru Baxovi.), váš rezort je speciální, protože vy tam máte inflační doložku pro církve, tým Kalda (?), jak to vyřídil na karlovarském festivalu, těm jste dali 165 miliard, teďka mají inflační doložku, takže dostanou dalších 8 a ještě poplatky, takže ten váš rezort má nějakou výjimku, že u vás se přiznává inflace.
No a Jurečka, ten má zase jinou výjimku, že inflace důchodcům, které jste označili za hospodářskou škodu... To jsem já, důchodce, který jsem měl způsobit velkou škodu, ale víte dobře, že jsem tady přinesl 102 miliard, velice konkrétně, na rozdíl od pana premiéra, který jenom tady konzumuje.
Takže proč to vlastně je? Proč u vás ten rezort přiznává inflaci a těm důchodcům jste ji vzali? Ale na to nemůžete mít odpověď.
No a co samozřejmě je jasné, že veřejnoprávní média jsou nástroj vládní propagandy. Ta jede. Buď se něco vymlčí - jako kampelička, praní peněz, nebo Dozimetr, počty mrtvých nebo korupce - nebo se samozřejmě hlavně vysílají historicky věci proti nám, hlavně proti Babišovi, protože ten je hlavně cíl, kterého tento systém hlavně nesnáší a kterého je potřeba zlikvidovat.
Pokud si někdo myslí, že zvýšení koncesionářských poplatků je nudná účetní operace, měl by se podívat za oceán, kde právě explodoval obří mediální skandál, ale to se tady moc nevysílá, o USAID. Ten nám dává drsný náhled na to, jak vlády využívají veřejné peníze k tomu, aby si kupovaly přízeň médií a ovlivňovaly veřejné mínění. Co se stalo ve Spojených státech? No, vyšlo najevo, že média jako Politico - ti mají monopol - nebo New York Times, ta samá média, která systematicky útočila na Trumpa, chránila demokraty a produkovala progresivistickou propagandu, dostávala miliony dolarů z kapes amerických daňových poplatníků. Nešlo o žádné omylem přidělené granty, šlo o masivní, cílené financování vládních médií za účelem manipulace politického diskurzu. V Americe aspoň všichni vědí, že CNN jsou demokraté - většinou zkorumpovaní - a Fox News jsou republikáni.
U nás se tváří, že jsou nezávislí. Ne, vy nejste, dejte si tu nálepku "jsme antibabišovci, my jsme na to hrdí", ať si to tam dá! Teďka vycházejí články... Ať si to tam dají, do těch titulků. Nám to nevadí, ale proč si hrajete na nějakou nezávislost? Takže o to jde.
Takže jak to fungovalo? Ono to fungovalo tak, že... Byla to manipulace. Agentura USAID a další státní instituce nejen že přímo dotovaly tyto redakce, ale dokonce masivně nakupovaly digitální předplatné za veřejné peníze. Politico si tak přišlo na 8,2 milionu dolarů jen skrze tento trik, přičemž celkově inkasovalo mezi lety 2020 až 2024 neuvěřitelných 32 milionů dolarů z veřejných rozpočtů. The New York Times si pak před americkými prezidentskými volbami přišlo na 4,1 milionu dolarů jen za srpen 2024. Celkově za posledních pět let skoro 50 milionů dolarů.
Jaký je rozdíl mezi tímto skandálem... A to jsem tady nečetl, co... kolik peněz dali do světa, 6 000 novinářů, všude. Jaký je rozdíl mezi tím, co probíhá u nás, a tam? Žádný. V obou případech jde o stejnou metodu. Vláda si kupuje loajalitu médií a občané jsou donuceni to platit. V Americe se to dělo přes státní agentury a granty, v Česku se to děje přes povinné koncesionářské poplatky, které se teď Fialova vláda rozhodla zvýšit, aby měla ještě poslušnější média před volbami. Tahle vláda za vládnutí dala stovky milionů médiím. Propagovali i naše věci, nesmysly. Samozřejmě se připravuje velká kampaň před volbami, kde bude vystupovat pan premiér, ale každý ví, že je to o volbách a bude se to tvářit, že to s volbami nemá nic společného. A kdo to zase dostal? No, stejná agentura, ODS, teďka, 34 milionů. To, že některé agentury jsou vyšetřovány ze zahraničí ohledně korupce - teďka jsem dostal dopis od nějaké nezávislé lucemburské instituce, která mluví o tom, jak tady některé agentury zkasírovaly 85 milionů eur od státu a neplatily daně a tak dále - ale to všechno se vždycky zahladí. Fialova vláda chce po českých občanech, aby financovali veřejnoprávní instituce, které místo objektivity a nestrannosti fungují jako prodloužená ruka vlády, úplně jasně. To má být nějaká demokratická hodnota? Ne, to je korupce za bílého dne.
To není jen problém USA. Podle WikiLeaks USAID tajně financovala více než 6 000 novinářů po celém světě. Mezi nimi bylo 707 médií a 279 neziskových organizací. Co to znamená? Že takzvaná nezávislá média byla placena státními penězi, aby ovlivňovala politiku a veřejný prostor. Aby toho nebylo málo, USAID financovali český web Investigace, který přesně tři dni před volbami do Sněmovny v roce 2021 vytáhl pseudokauzu Pandora Papers, která zásadně ovlivnila výsledek voleb. To si pamatujete, ne? V debatě v České televizi to přítelkyně po boku, přítele po boku vytáhla. No a kdo na tom vydělal? No, samozřejmě že pětikoalice.
Samozřejmě proto dneska vládní koalice je vděčná a navyšuje tyhle příjmy. Dává stovky milionů různým médiím. Jak to vlastně rozhodujou? Kdo to zase vyhrál? Která agentura? No, to jsou všechno spřízněné firmy, takže vidíme tady obrovskou korupci, ale samozřejmě se o tom nepíše a to není náhoda, co se tady děje. Je to propracovaný systém ovládání médií přes veřejné finance. Pokud si někdo myslí, že u nás se nic takového neděje, tak ať si odpoví sám - proč Fialova vláda tak zoufale tlačí na zvyšování koncesionářského poplatku právě teď, pár měsíců před volbami? No a někteří ani nečekají, než se to přehlasuje samozřejmě na sílu, ale už splácí ten závazek. Vidíme to hlavně u pana Moravce. To je takový dneska hlavní - samozřejmě že je tam vícero těchto provládních - ale organizovat mítink za peníze daňových poplatníků přímo v České televizi a ještě tam zneužívat mladé lidi, je skutečně neuvěřitelné. O tom to je, vážení spoluobčané, o tom to je. Až do poslední debaty v médiích, v České televizi budete slyšet stále, že jsme nějaké ohrožení, že jestli západ nebo východ... My říkáme Česko, Česko na prvním místě. Nejsme podřízení západu a s východem nemáme nic společného, naše hnutí, nemáme. Ten chaos samozřejmě vidím. Větší chaos, než za této vlády, tady nebyl. Nikdy.
Pokud někdo to porovnává s covidem, tak nevíte, o čem mluvíte. Ten pán, který chodí stále na CNN Prima News tam vykládat, co se děje ve zdravotnictví, tak oni rozhodovali, ti epidemiologové. O tom to bylo, ne? Takže prosperita byla za nás a chaos je za této vlády. Stále dokola budeme slyšet, pan premiér má zase strach o demokracii a o svobodu, zase štve válkou a tak dále. Stále dokola. Proč? No, protože nemají co říct k tomu třiapůlletému působení v České republice, kde vlastně jenom poškodili lidi.
Tak se podívejte na to, když teďka budete podávat daňové přiznání, jaký je tam výsledek. Já se v rámci přípravy našeho programu věnuju hlavně energetice a můžu vám říct, že člověk když v tom nežije každý den, tak nemá úplně ty správné informace, ale víte, že my jsme zapomněli na jednu zásadní věc?
My jsme to zapomněli a samozřejmě média nám to nepřipomenou, protože musím říct, že ten solární tunel... My jsme zapomněli na solární tunel. Já jsem teďka v rámci jednání s lidmi z branže... mi to připomněli. Oni mi ukázali, že v roce 2010 - a to byl tunel ODS - byly ty tarify na soláry, a víte, kolik nás to bude stát, když to skončí? Ono je to totiž na dvacet let, takže to skončí v roce 2030, takže 2010 to ODS udělala - Topolánek - a zafixovali na dvacet let ty tarify. Tak dobře poslouchejte, vážení spoluobčané. Dobře se soustřeďte, radši si sedněte k tomu. Je to 800 miliard korun českých, 800 miliard korun českých je dědictví vlády ODS roku 2010, které trvá až do roku 2030. Pan ministr Stanjura se snažil nějakým způsobem, protože nemá peníze v rozpočtu, tyhle podnikatele, kteří... - to už je asi třetí generace - protože nejvíc nakradla na tom samozřejmě ta první vlna, v ČEZu o tom něco musí vědět, co kupovali ty soláry, kdo nikdo ani nevěděl, že je pořádně vlastní, a vytáhli tam miliardy ven, ale na to se zapomnělo, o tom se nemluví. Takže 800 miliard, to je velký dopad na ty ceny energií, které máme jedny z nejvyšších.
Víte, v roce 2024 na podporu obnovitelných zdrojů se zaplatilo 36 miliard a z toho 12,85 zaplatil stát a 23,15 zaplatili zákazníci. Víte, kolik to bude na rok 2025? Už 54,8. A kdo za to může? Jednoznačně ODS, solární tunel, 800 miliard za dvacet let a samozřejmě povolenky - Fit for 55.
Pane premiére, to je vaše dílo, proto vás líbala Ursula zprava doleva, proto vás Timmermans pochválil. Radši bych se zabil, aby mě Timmermans chválil, ten magor, ten fanatik, který ničí tu Evropu!
Teďka všichni čumíte? A co řekl ten Trump? Klimatická dohoda - nic, zbrojení - postarejte se, tak jsem zvědav na to, jak to dopadne. Místo toho, aby urgentně svolali summit - já jsem to říkal premiérovi - a řekli: Ursulo, okamžitě zavolej Norsko, Velkou Británii a jdeme tam těžit. Shell, Agip, Conoco, jak se všichni jmenujou. Green Deal skončil. Trump rozhodl a všichni koukají. Budeme znovu těžit plyn a ropu, jinak zbankrotujeme. Když tady je o 50 procent dražší elektřina a plyn, jak mají ti podnikatelé tady v Evropě podnikat? No, všichni půjdou do Spojených států, to je logické, ale Ursula bude stále vykládat ty svoje nesmysly.
K těm energiím, prosím vás, étéesky, to je to, co máte, vážení spoluobčané, platit za domy, pohonné hmoty a samozřejmě... To všechno máte vy zaplatit. To pan premiér hlasoval s Hubáčkovou, můžete se podívat na ta videa. Místo toho, aby řekl, že je to nesmysl a že teďka je proti, tak říká: Ne, my to přesuneme na rok 2027. Proč? Já říkám, pokud my tam budeme, tak to zrušíme. Proč by měli zase lidi platit více? Pokud se to Bruselu nelíbí, tak se budeme soudit. Nikdo nám nebude tady diktovat, co máme tady dělat. Vždyť je to celé na hlavu.
Samozřejmě rozhodující bude co? No, jak dopadnou německé volby. Pokud v německých volbách... Teďka říká Söder, bavorský premiér, že chce jádro, co Angela zavřela. Je to koalice CDU-CSU, ne? Neuvěřitelné. Já jsem se ptal na to jádro. Já říkám, kdybych byl premiér, zavolám Scholzovi a řeknu: Hele, já ti dám za každou tu jaderku jedno euro a dám je do provozu. Taky se to mění už tam. Ale jsem se dozvěděl, že ti šílenci normálně ty elektrárny údajně rozmontovali, tak já nevím, jak to ten Söder chce udělat, jestli se to dá údajně dát do pořádku. Co to Německo má za energetický mix? Jaký má? Když fouká a svítí, tak je tolik proudu, že náš ČEPS to musí zpracovávat tady, aby to dostali do Bavorska. Vždyť tady Söder jednal s Fialou, akorát Fiala vám neřekl, že Söder chtěl od něho 15 procent spotřeby elektřiny z jádra od nás. Na hlavu všechno, na hlavu. Místo toho, aby Evropa řešila tohle, místo toho, abychom se tady bavili o těchto věcech, které lidi zajímají, protože je to na prvním místě, o tom, jak u nás jsou tarify, kde chudí platí za ty bohaté, a tak dále...
To všechno budeme mít v programu, vážení spoluobčané. My to budeme mít na prvním místě. Dvě věci: energie, které jsou jedny z nejdražších kvůli Fialově vládě, protože místo toho, aby udělali dohodu s výrobci elektřiny jak na Slovensku, nízké ceny elektřiny pro lidi, žádný windfall tax, tak tady udělali windfall tax, který platí jenom ČEZ, a vytáhnou z ČEZu 200 miliard, takže nájemné. Teďka pan premiér se probudil a něco říká o bydlení. Co tam udělali za tři a půl roku? Co tam udělali? Nic neudělali! Garsonka za 18 000 v Praze nebo ve Frenštátě za 12 000? Neskutečné, neskutečné. Tady ministři říkají, no tady my jako zdržujeme. Ne, my se bavíme o věcech, které jsou pro lidi důležité.
Pro tuto pětikoalici je důležité navýšit poplatky, zdanit lidi, aby ta Česká televize a Český rozhlas mohli zase vykládat ty nesmysly. Vždyť to se nedá poslouchat, co tam v tom rozhlase... ti komentátoři co tam vykládají. Neuvěřitelné. To, že ta veřejnoprávní média jsou nehospodárná, to víme. Já tady vystupuji snad popáté nebo pokolikáté. Rozpočet České televize je 8 miliard, Český rozhlas 2,4, celkem mají 10, takže je to větší rozpočet než některá ministerstva. Kde ty peníze mizí, to my ani nevíme, protože když máte 3 000 zaměstnanců v České televizi a 3 000 externistů, to je ten švarcsystém, tak to se nedá ani dohledat. Jenom slyšíme, kolik ta Česká televize financovala politických pořadů, samozřejmě že proti nám. Teďka údajně zase se chystá v březnu nějaká tour zase nenávisti, aby chodili a stále vykládali ty nesmysly.
Vážení spoluobčané, však vy víte, že my jsme byli ve vládě. V první vládě jsme měli nejlepší výsledky na Ministerstvu financí, a protože jsme byli úspěšní, tak nás vyhodili.
Měli jsme jasné výsledky a v druhé vládě taky jsme měli jasné výsledky, takže tady to strašení a stále útoky na Maďarsko, že Česká republika chce skutečně vzít hlasovací práva Maďarsku, protože Maďarsko chce vlastenecký zákon, protože Maďarsko nechtělo, aby se děti na základce učily, že je několik pohlaví.
Protože Trump řekl a my říkáme a gymnazisti, když jsem s nimi mluvil, každý ví, že máme dvě pohlaví, muž a žena. To, že nějací muži teďka rodí, tak to je jejich problém. My přece víme... Máme být vděční, s velkou pokorou děkovat našim ženám, že porodily naše děti. O tom to je. (Potlesk.) A ne že nějaký svět je, že tady muži rodí, fakt ne. Věřte mi, že já znám plno těchto... Mám tam plno přátel mezi stejnopohlavními páry a mám je rád, nemám žádný problém, ale tady nějaká skupina aktivistická... V podstatě i Okamura může být rád, že mu ten pán, co teďka porodil nebo rodí, udělal tu kampaň. Může mu poslat děkovný dopis. Ten pán, který nám zakázal tady, aby tady Netrebko zpívala, přitom zpívá všude. Ten fanatismus, aktivismus je neuvěřitelný. Jo, takže to jsem jenom tak odbočil.
Šest televizních kanálů, stačí si přečíst diskuse. Pane ministře, kdybyste si přečetl diskuse... (K ministru Baxovi.) Čtete, jo? Ten iDNES, ti mě vždycky neměli rádi, i ti tam diskutující, ale oni souhlasí s námi. Vy už nechcete být v politice, už vás nezvolí ti lidi, když vlastně děláte něco, co nechtějí. (Se smíchem.) To není populismus, to je ratio. Přece musíte dobře vědět, že ty dvě instituce jsou netransparentní, že je nikdo nekontroluje a že lidi s námi souhlasí, protože vy vnucujete lidem něco, co nechtějí.
Šest televizních kanálů potom za miliardy vyrábí detektivky jako komerční televize, dvacet šest rozhlasových stanic, které vysílají identický obsah. Proč platíme tolik stanic, když se většina posluchačů soustředí jen na pár hlavních? Přestože se Česká televize a Český rozhlas tváří, že mají hluboko do kapsy, utrácejí miliony za vlastní zpravodajské servery, podcasty. Ano, to stále slyšíme, tam přijde ten správný expert, sledujte trasu peněz, digitální služby, webové portály, zahraniční zpravodaje. Fakt si myslíte, že je to smysluplné, že využívají peníze daňových poplatníků racionálně?
No a co říká vláda? Vláda káže lidem, máte šetřit. Nejlepší by bylo... Nejlepší bylo, teďka jsem si vzpomněl na toho poradce pana premiéra, který nám říkal, že máme nakupovat potraviny v Polsku, a teďka nedávno řekl, vážení spoluobčané, že pokud jste chudí, tak si za to můžete sami, protože to je ta vláda: důchodci jsou hospodářská škoda, chudí si za to můžou sami. No, co to je za lidi, tohle? Já nevím, oni nechodí se ptát, co se děje? Já to vím perfektně, vím to z první ruky. Nadace, lidi mi píšou. Někteří zkrátka měli těžký život a ne každý je tady politik, který má garantovaný příjem. Vůbec vy nevnímáte, nemáte ani žádný cit, ani nic.
Však se smějte, pane. (Směrem ke zpravodajskému stolku.) Už jste se naučil, co je to low paper face? (Reakce od zpravodajského stolku.) Co? Ne, kolega. Low paper face jestli se naučil.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Poprosím, jednak diskutujte pouze přes mikrofon a poslanci se oslovují prostřednictvím předsedajícího.
Poslanec Andrej Babiš: On tomu nerozumí (nesrozumitelné). Já jsem jenom připomněl, jestli se to naučil, ale to nevadí. Alenka určitě ví, co to je.
Místo toho, aby řekla Česká televize, Český rozhlas, žádné zvyšování poplatků, nejdřív musí přijít audit, šetřit musí veřejnoprávní média. To má říct vláda, ne jen: Občané, šetříte? Prosím vás, tak kdybyste šetřili, tak by pan premiér přišel na Úřad vlády a celé to patro, které za mě bylo volné, by okamžitě vyhodil. Okamžitě, celé patro. Pan premiér utratil na Úřadě vlády v porovnání s rokem 2021 (Dívá se na novinářskou galerii.) - tečka cé zet si může napsat - 500 milionů korun navíc, 500 milionů korun, a to jsme vám všechno připravili na předsednictví. Všechno, zahradu, fasádu, zeď, kantýnu - i pro tečku cé zet, aby se dobře cítil v tom atriu pro novináře - 500 milionů navíc. Co jste tam udělali? Neudělali jste nic, jenom jste prodávali naši práci, takže nešetříte. (Reakce od zpravodajského stolku.)
Ne, média nešetří, vy je uplácíte, dáváte jim stovky milionů, takže další miliardy z kapes lidí. No a kde se dá šetřit, pane ministře, prostřednictvím... Nebo nevím, já můžu mluvit asi přímo na ministra?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, ministra můžete oslovovat přímo.
Poslanec Andrej Babiš: Jo, tak pane ministře, já vám tady nadiktuju, kde můžete šetřit. Redukce počtu kanálů a stanic, veřejnoprávní média mají přinášet informace a vzdělání, ne soutěžit se soukromými televizemi o sledovanost. Sloučení České televize a Českého rozhlasu, kolik miliard by se ušetřilo na administrativě? Strašně moc. Zahraniční korespondenti, Česká televize, Český rozhlas mají vlastní zpravodaje po celém světě. K čemu v době, kdy si každý může pustit BBC nebo Reuters? Konec penězovodu pro kulturní elity, už samozřejmě náš Hollywood se chystá, už budou ty toury a už budou říkat, že ohrožení demokracie. Oni normálně si vymyslí cokoliv, cokoliv si vymyslí, cokoliv. Stále stejné skupiny tvůrců se přisávají na veřejné peníze a vyrábějí obsah, který nikoho nezajímá, ale často i politický. To nejdůležitější, Česká televize a Český rozhlas dodnes neprošly nezávislým auditem Nejvyššího kontrolního úřadu. Proč? Pokud nemají co skrývat, proč by se měly auditu bát? Proč jsou smlouvy s produkčními firmami začerněné?
Mimochodem, Česká televize má smlouvu s Úřadem vlády. Proč? Nevím, nechápu to. Jaký skandál to byl, když ta influencerka za 40 000 korun na Úřadě vlády natočila nějaká videa v rámci covidu? Co z toho dělaly Česká televize a Český rozhlas? Skandál, 40 000 korun, co jste z toho dělali. Přitom ona chudinka to udělala v dobrém, ona chtěla propagovat Úřad vlády, myslím tu budovu, nějakou historickou budovu.
No takže než se začne uvažovat o zvýšení poplatku, musí zaznít jedna zásadní otázka. Hospodaří Česká televize a Český rozhlas efektivně? Dokud na ni nedostaneme jasnou odpověď, jakékoliv navyšování poplatků je naprosto nepřijatelné. Řešení hnutí ANO je férové, efektivní a transparentní financování. Současný systém financování České televize a Českého rozhlasu je zastaralý, nespravedlivý a zoufale neefektivní. Lidé musí platit povinné poplatky, aniž by měli možnost volby, a zároveň nemají žádnou kontrolu nad tím, kam jejich peníze mizí. Tohle je špatně a musí to skončit.
Pokud, vážení spoluobčané, nás zvolíte a my se dostaneme do vlády, tak první zákony budou: platy politiků - nezapomeňte, že si navýšili - a samozřejmě všechny tyhle věci, kde vám vytáhli bezdůvodně peníze z kapes, budeme řešit.
Ušetříme na spojení proto, aby v podstatě i to financování přešlo na státní rozpočet, jak je to v x zemích v Evropské unii.
Co budeme dělat? Zrušíme koncesionářské poplatky. Proč bychom to měli platit, když to málokdo poslouchá? Jaký to dává smysl? Před desítkami let byla veřejnoprávní média nutností, protože jiná alternativa neexistovala. Dnes ale máme spoustu soukromých televizních a rozhlasových stanic, on-line zpravodajství, sociální sítě. Veřejnoprávní média se musí přizpůsobovat moderní době. Místo nuceného výběru poplatků od všech občanů by měla být financována ze státního rozpočtu, takže my nechceme zničit Českou televizi a Český rozhlas. My chceme, aby tyhle instituce byly transparentní a aby šetřily, protože žijou z peněz daňových poplatníků. Já nevím, co na tom je nepochopitelné. Je to jasné jak facka.
Druhý krok, povinné audity Nejvyšším kontrolním úřadem. Česká televize a Český rozhlas dnes operuje s rozpočtem přes 10 miliard korun ročně. Kam ty peníze jdou? Jak jsou využívány? To nikdo neví, nikdo to pořádně neví. Stát kontroluje každou firmu, všude chodí NKÚ - to je dobře - každého živnostníka, ale zrovna veřejnoprávní média, která platíme my všichni, žádná externí kontrola, žádné prověrky NKÚ. Je to neakceptovatelné. Každá koruna z veřejných peněz musí být dohledatelná.
Třetí krok je konec absurdní konkurence se soukromými médii. Veřejnoprávní média mají poskytovat objektivní zpravodajství, kulturní a vzdělávací obsah. Jenže místo toho se Česká televize chová jako další komerční stanice, která se snaží konkurovat soukromým médiím ve sledovanosti. Proč platíme šest televizních kanálů a dvacet šest rozhlasových stanic? Proč veřejnoprávní televize utrácejí miliony za zábavné pořady, které nijak nesouvisí s jejich posláním? Toto není služba veřejnosti, ale plýtvání veřejnými penězi.
Čtvrtý krok, sloučení České televize a Českého rozhlasu. Dvě instituce, dva obří molochy, dvě vedení, dvě administrativy. Proč? V jiných evropských zemích to zvládnou jako jedna efektivní organizace: ORF v Rakousku, BBC ve Velké Británii, Yle ve Finsku. Všude mají jednu instituci, která efektivně spravuje televizní a rozhlasové vysílání, ale u nás neefektivace se tváří jako nutnost. Tak, jak funguje tahle vláda, ta pětikoalice, stejně fungují tyhle instituce a my chceme, aby tenhle systém skončil. My nechceme, aby občané za tohle platili, a hlavně ti, kteří nemají televizi a rozhlas, mladí lidé, studenti a tak dále. Proč by to měli platit?
Dnešní systém koncesionářského poplatku je nespravedlivý a přežitý. Místo toho, aby se veřejnoprávní média zaměřila na kvalitní a nestranné informování, vidíme čím dál víc tendenčního zpravodajství, politicky motivovaných kampaní a zároveň obrovské plýtvání penězi daňových poplatníků. Česká televize i Český rozhlas mají víc než dostatek finančních prostředků, ale místo úspor a efektivního hospodaření Fialova vláda volí nejjednodušší cestu, zdražit lidem život ještě víc. Zatímco vláda seniorům sebrala valorizace a vláda nazvala seniory hospodářskou škodou, sebrala seniorům 1 000 korun měsíčně, zaměstnancům a živnostníkům zvedla daně, rodinám zrušila slevy na manželku a školkovné, Česká televize a Český rozhlas dostanou miliardy navíc bez jakékoliv kontroly veřejné. Je nepřijatelné, aby si vláda z veřejnoprávních médií udělala nástroj propagandy a platila si jejich loajalitu z kapes občanů. Stát nemá občany nutit platit za něco, co nechtějí a nevyužívají. Pokud mají Česká televize a Český rozhlas skutečně sloužit všem, musí se změnit způsob jejich financování. Jasně, transparentně, bez nucených plateb a s jasnou odpovědností za každou korunu. Nikdo neříká, že veřejnoprávní média nejsou potřeba. Samozřejmě že jsou, ale musí fungovat spravedlivě, efektivně a hlavně nesmí být černou dírou na peníze daňových poplatníků, proto hnutí ANO prosazuje konec povinných poplatků, důkladné audity, omezení zbytečných výdajů a sloučení České televize a Českého rozhlasu. Občané si samozřejmě zaslouží férovější a lepší systém, ne další nucené platby bez kontroly.
Závěrem bych tedy ještě poprosil pana primátora, prostřednictvím pana předsedajícího, aby se podíval na to - a to vlastně je pochvala - že Rada hlavního města Prahy navýšila... chce navýšit kapacity osmiletých gymnázií, a aby požádal pana premiéra, aby pan ministr školství to neblokoval - vždyť si hrajete na pravicovou stranu - a abyste se podíval taky na tu Jahodovku.
Je to špatně, zkuste si ty lidi vyslechnout a oni vám řeknou názor. Vy to neděláte, protože samozřejmě s nástupem této vlády (se) dostat k premiérovi je téměř nemožné. Premiér slíbí zdravotníkům něco, ministr zdravotnictví říká zdravotníkům: Ne, to já nesplním, to řekl premiér. Tahle tam lítají, absurdní divadlo.
No a to hlavní, co jsem řekl na začátku, znovu vyzývám předsedu vlády Fialu, ministra vnitra Rakušana, předsedkyni Pekarovou Adamovou, kteří - a všichni poslanci ODS, STAN, TOP 09, KDU a Piráti - odmítli podpořit vyjádření hluboké účasti rodinám, blízkým a přátelům obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, aby tohle svoje rozhodnutí odvolali, aby se omluvili všem, protože tohle je absolutně nepřijatelné. Doufám, že pochopíte, o co jde. Pokud to nepochopíte, tak vám fakt už není pomoci. Pokud ještě vás někdo bude volit, tak vám už taky není pomoci. Děkuju. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane předsedo, já se chci jenom zeptat, protože vy jste na začátku svého vystoupení mluvil o tom, že byste chtěl přednést návrh usnesení. Jestli ho máte písemně, aby se o něm mohlo dát případně hlasovat, tak vás poprosím, abyste ten text předložil zpravodaji. Já vám děkuji. Vaše vystoupení... (Ukazuje ke stolku zpravodajů.) Zpravodaji, panu poslanci Jakobovi. Děkuji.
Vaše vystoupení vyvolalo řadu faktických poznámek. Jako první vystoupí pan poslanec Jakub Michálek, připraví se pan poslanec Marek Benda a další s faktickými poznámkami. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, o co byl předřečník delší, o to já budu kratší. Piráti jsou jednoznačně pro nezávislost médií, včetně veřejnoprávních médií. Myslíme si, tak jako většina občanů, že novináři v České televizi dělají v zásadě dobrou novinářskou práci, a jsme proti všem tlakům na ně, včetně toho, co jsme tady dneska viděli.
Nemůžeme ale podpořit nový poplatek za smartphony a chybí nám tam nezávislá kontrola České televize, ke které se vláda zavázala, čili pokud bude tento návrh schválen vládní většinou v této podobě, v rozporu se sliby, které vláda dala, dáme najevo symbolicky podporu veřejnoprávním médiím, jenom symbolicky.
Chtěl jsem poprosit kolegy, neblokujme toto jednání, protože tím odkládáme další důležité zákony, na které se nedostane, jako je třeba zákon o regulaci lobbování, jako je zákon o podpoře bydlení.
My tady samozřejmě víme, že ve skutečnosti tady jde o to, že se navrhuje slučování České televize a Českého rozhlasu kvůli tomu, aby si mohl někdo obsadit nové vedení sloučené České televize a Českého rozhlasu, a tím tu televizi ovládnout, což samozřejmě nechceme, a aby se dál pokračovalo pohodlně v tom, co tady bylo za té předchozí vlády, kdy někdo velmi spokojeně vysosal 26 miliard korun na dotacích a veřejných zakázkách, takže na co si to tady hrajeme? Myslím, že řečeno bylo vše, pojďme brzo hlasovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní pan poslanec Marek Benda s faktickou poznámkou, prosím.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, já bych chtěl přece jenom trochu zareagovati na to, co tady dopoledne zaznívalo nejprve na jednání politického grémia, poté ve vystoupení pana poslance Andreje Babiše, vaším prostřednictvím.
Mně přijde vždycky fakt směšné, pokud si někdo stoupne za tento pultík, začne křičet totalita. Totalita opravdu vypadá trošku jinak, to nestojíte ve Sněmovně a nemluvíte za řečnickým pultem, a ještě zcela neomezeně, bez jakékoliv limitace.
K čemu dnes došlo a o čem jsme se bavili tu hodinu předtím nebo dvě hodiny předtím, než bylo zahájeno jednání Poslanecké sněmovny, byla skutečnost, že dochází k absolutnímu nadužívání a zneužívání přednostních práv. Tady je představa, že lidé s přednostními právy naprosto na úkor všech ostatních poslanců se můžou přihlásit každou pátou minutu a mluvit, jak dlouho chtějí. Proběhla dostatečná rozprava před programem, všichni s přednostními právy mluvili, všichni se jich ve středu vzdali. Máme čtvrtý den jednání Poslanecké sněmovny, dneska pátý, které se pokouší zahájit jednání o zákonu o České televizi a Českém rozhlase ve třetím čtení.
V úterý jsme tady strávili sedm hodin projednáváním programu. Toto prostě není normální a myslím, že je třeba, aby byla schopna se s tím vládní většina nějakým způsobem vypořádat. Jediné, co se dnes stalo, bylo, že jsme řekli, že není možné se hlásit v průběhu zahajování bodu a tvářit se, že po ministrovi - který vystupuje a vystupuje z jednacího řádu jako první, jako předkladatel - pak ještě mají někteří přednostnější právo před tím, než bude zahájena rozprava. Proto byla zahájena rozprava, proto jsme v takové situaci. Děkuji za pozornost. (Potlesk vpravo.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana předsedy Aleše Dufka. Máte slovo.
Poslanec Aleš Dufek: Já spíš asi jenom doplnění tady pana předřečníka, tady se křičí o zneužívání jednacího řádu, který považuji za - tento dokument (Ukazuje materiál.) - takový značně technokratický. Tam nenajdete skutečně nic... nějaký hluboký obsah, ale předpokládám, že je předpis právní, který je nadřazen jednacímu řádu, a to je Ústava České republiky. Skutečně v tom čl. 6 se jasně píše, že to má probíhat tak, že vládne většina při zachování práva menšin. Tohle ústavní ustanovení je nadřazeno nad naším jednacím řádem. Pátý den, kdy dochází zjevně ke zneužívání přednostních práv, tak skutečně už nedá se dělat nic jiného než tady tento postup, který budeme postupně volit, protože jinak bychom už v této chvíli porušovali i my sami ústavu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Jako další je přihlášen s faktickou poznámkou pan poslanec Jan Jakob. Prosím.
Poslanec Jan Jakob: Děkuju, pane místopředsedo. Byť bych měl nutkání reagovat na mnohé, co tady zaznělo - nejenom dneska, i předchozí dny - tak v rámci vstřícného přístupu jsem se vzdal úvodního slova zpravodaje. Já myslím, že to zvládnu rychle v těchto dvou minutách, protože výbor mě pověřil, abych tady informoval o tom, jak probíhalo jednání na výboru.
My jsme se tímto tiskem zabývali 14. ledna zhruba čtyři hodiny - koukám na pana předsedu výboru (Směrem k Patriku Nacherovi.) - přijali jsme usnesení, kde jsme doporučili hlasovací proceduru. Ta není úplně nejjednodušší, teď ji číst nebudu, načtu ji až v okamžiku, kdy se dostaneme k hlasování.
Rovnou upozorňuji, že byly podány pozměňovací návrhy zcela totožné. S tím jsme se i na výboru vypořádali a v souladu s legislativou v té proceduře doporučili, aby se vždy hlasovalo o prvním podaném u těch totožných. Poté jsme zaujímali stanoviska k jednotlivým pozměňovacím návrhům, těch je cirka padesát, a dvě doprovodná usnesení, dnes ještě jedno podané. Ke všem, i k těm totožným, jsme hlasovali stanoviska, byť drtivá většina je bez stanoviska.
Dovolte mi ještě konstatovat, že se tímto tiskem tady na plénu zabýváme už přes padesát hodin a dnes už je to 231. den od jeho prvního rozeslání. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan předseda Josef Cogan, připraví se pan poslanec Karel Haas. Všechno jsou to faktické poznámky. Prosím.
Poslanec Josef Cogan: Tak vážený pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, já bych navázal na mé kolegy, kteří tady vystoupili předtím. Víme, jak tady probíhala celá rozprava ohledně toho konkrétního sněmovního tisku 738. Víme, že byl obstruován už v rámci programu a víme, že byl obstruován i ve středu a částečně i dnes.
Co se týče těch jednotlivých čtení, tak je potřeba říct, že už v prvním čtení jsme nad tématem strávili osmnáct hodin a ve druhém čtení dalších jedenáct hodin, přičemž drtivou část tohoto času tady zabrala svými vyjádřeními opozice.
Nyní projednávaný tisk projednáváme ve třetím čtení, přičemž ve třetím čtení se koná rozprava, ve které lze navrhnout pouze opravu účinnosti legislativně technických chyb a chyb gramatických, písemných anebo tisku. Z průběhu jednání je zcela zjevné, v tomto případě opakovaně, že tento způsob projednávání má obstrukční charakter, kdy argumenty, které tady byly předložené, se opakují, cyklí a znovu a znovu je předkládají ti samí lidé. Co se týče jejich účelu, pak tím účelem je zejména znemožnění hlasování v rámci třetího čtení. Tím je narušen ústavní princip rozhodování vycházející z vůle většiny a vyjádření této vůle většiny svobodným hlasováním, proto si dovoluju tímto dle usnesení Poslanecké sněmovny číslo 248 z 26. února 1997 navrhnout, aby se o všech návrzích podaných v tomto bodě hlasovalo ve středu 5. 3. 2025 ve 12 hodin. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Vzhledem k tomu, že se jedná o procedurální návrh, tak... (Hlásí se poslankyně Šafránková s protinávrhem.)
Já vám dám slovo s protinávrhem, paní poslankyně.
Pouze chci konstatovat, že se jedná o procedurální návrh. V tento moment je možné vystoupit pouze s protinávrhy proti předloženému návrhu.
Prosím, máte slovo.
Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, pane předsedající. Já bych si dovolila tady dát protinávrh, aby se o tomto návrhu hlasovalo 23. července 2025 a v přesný čas 13.59 hodin, protože si myslím, že bychom teďka všechny středy a pátky měli využít výhradně k tomu, abychom probírali zákony, které pomohou našim občanům s vysokými cenami za bydlení, energie, potraviny a podobně. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Eviduji jeden protinávrh proti přednesenému návrhu. Zagonguji, přivolám kolegyně, kolegy z předsálí. Žádné jiné další návrhy nevidím. Budeme tedy nejprve hlasovat o protinávrhu a potom o předneseném návrhu pana předsedy Cogana.
Nejprve tedy dám hlasovat o přerušení tohoto bodu a s pevným hlasováním na 23. července... (Námitka z pléna.) Pevné hlasování, omlouvám se, pevné hlasování na 23. července 2025 ve 13.59 hodin. Eviduji žádost o odhlášení. Já vás odhlásím, požádám vás o přihlášení kartami a poté, co se počet poslankyň a poslanců v sále ustálí, dám o tomto návrhu hlasovat. Stalo se tak.
Já tedy zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 3, přihlášeno je 173 poslankyň a poslanců, pro 78, proti 94. Tento návrh byl zamítnut.
Nyní budeme hlasovat tedy o původním návrhu, o pevném hlasování ve středu 5. 3. 2025 ve 12 hodin.
Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 4, přihlášeno je 174 poslankyň a poslanců, pro 94, proti 80. S tímto návrhem byl vysloven souhlas.
My budeme pokračovat v rozpravě. Další faktické poznámky v pořadí pan poslanec Karel Haas, pan poslanec Svoboda, Michálek, Radim Fiala a Karla Maříková, v tomto pořadí budou probíhat faktické poznámky. Nyní tedy požádám o vystoupení pana poslance...
Pardon, omlouvám se, požádám ještě o klid.
Prosím, pane poslanče.
Poslanec Karel Haas: Děkuju mnohokrát, vážený pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já ve faktické zareaguju tak, jak se faktickou má, na svého předřečníka, na pana předsedu a kolegu Babiše, vaším prostřednictvím, pane předsedající.
Pan předseda Babiš tu svou řeč začal a skončil tím, kdy označil část svých kolegyň a kolegů tady ze Sněmovny za asociální z toho důvodu, že nejsme schopni údajně vyslovit úctu obětem tragické střelby na Filozofické fakultě.
Já jako zpravodaj závěrečné zprávy vyšetřovací komise, jako člen vyšetřovací komise jsem 23. ledna, kdy se první den projednávala závěrečná zpráva vyšetřovací komise, a předevčírem, kdy jsme ten bod - ten těžký, lidsky i věcně těžký bod - dokončili, věcně a korektně jsme ho dokončili, tak jsem ve svém závěrečném slovu tím samým skončil. To znamená, 23. ledna i předevčírem jsem začínal a končil tím, že jsem za celou Sněmovnu - za vás, kolegové (Ukazuje doleva.), za vás, kolegové (Ukazuje doprava.) - za všechny vyslovil ohromnou úctu rodičům, rodinám, přátelům, blízkým všech obětí tragické střelby na Filozofické fakultě. Tím jsem začínal a končil, nepotřeboval jsem k tomu žádné usnesení a věřil jsem, že tehdy mluvím za vás za všechny. I za pana předsedu a poslance Babiše jsem hovořil a opravdu k tomu žádné usnesení není potřeba, takže ta jeho slova dnešní o tom, že některé z kolegů považuje za asociální, protože nedokážeme tu úctu vyslovit, tak jsem chtěl jenom uvést na pravou míru, že za nás - a slyšíte ta slova - za nás za všechny jsem tím dne 23. ledna začínal a předevčírem jsem vyslovením té úcty končil. Děkuju mnohokrát. (Déletrvající a bouřlivý potlesk z řad koalice.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Budeme pokračovat v sérii faktických poznámek. Jako další vystoupí pan poslanec Svoboda, připraví se pan poslanec Radim Fiala, paní poslankyně Karla Maříková a další. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Bohuslav Svoboda: Děkuji. Pane předsedající, já s vaším dovolením budu hovořit k poslanci Babišovi, který mě vyzval k tomu, abych hovořil. Já bych asi hovořil stejně, protože kromě jiných kvalifikací mám kvalifikaci z psychologie a z psychoanalýzy a já jsem zde na všechna vystoupení pana poslance Babiše, protože to je pro mě zajímavá analýza. (Smích v sále.) Je to zajímavá analýza, protože on celou tu dobu má ten tik, že si popotahuje to sako. Když má někdo tik, z psychologického hlediska to znamená, že si je nejistý, že nemluví pravdu. Já se pořád dívám, jestli to bude, a pořád to je. Začíná to vždycky na začátku velmi intenzivně, pak se to na chvilku zklidní a vrací se to na konci. To je vnitřní analýza toho, co on hovoří. Hovoří tedy jako majitel firmy, které vlastně nevěří.
Pomíjím to, že se mi pokusil opakovaně useknout hlavu, protože mě pochválil, a samozřejmě předpokládá, že když pochválí mě, pravděpodobně se mých spolustraníků zbaví a bojí se mě, takže pane Andreji Babiši, nebojte se, já budu pořád stejný. (Pobavení a potlesk z řad koalice.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Nebojte se prostřednictvím předsedajícího.
Tak poprosím o vystoupení pana předsedu Radima Fialu, připraví se paní poslankyně Karla Maříková, Patrik Nacher a další. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych ještě okomentoval některé komentáře nebo některé faktické od kolegů z koalice, kteří jimi uvozovali nebo navozovali tu atmosféru před tím pevným hlasováním. Je to jako vždycky. Co jsme slyšeli? Slyšeli jsme to, kolik hodin už jsme mluvili, kdo všechno mohl mluvit, jak je to hrozné. Slyšeli jsme, že se tady jenom obstruuje. Slyšeli jsme v jedné větě pětkrát slovo demokracie, dokonce tady od pana kolegy z KDU-ČSL zaznělo i ústava, respektujte ústavu a podobně. Já mám pocit, že to jsou jenom takové řečnické manévry kolem toho, jak to udělat, abyste prosadili to, co prosadit potřebujete.
To, co prosadit potřebujete, je zpolitizovat Českou televizi a Český rozhlas. Zvýšili jste počet členů v mediální radě, abyste je mohli ovládnout, ty instituce. Teď jim ještě zvednete peníze proto, abyste si zasloužili tu jejich důvěru, to je další věc. Další věc, kterou jste udělali, že jste zajistili korespondenční hlasování, že můžou hlasovat i lidé, kteří tady v životě nebyli, neplatí daně a neumí ani česky, aby vám to zajistilo nějaký výsledek ve volbách.
Všechno, co se tady děje, směřujete k tomu, abyste nějakým způsobem, neférovým, vyhráli ty volby. Já myslím, že to je špatně a my se tomu důrazně budeme bránit. (Potlesk z řad hnutí SPD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní paní poslankyně Karla Maříková, připraví se pan poslanec Patrik Nacher. Prosím.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, i já musím reagovat na předsedy koaličních klubů. To my si děláme trhací kalendář z jednacího řádu? To si tady opravdu děláte srandu! Byl to váš ministr kultury (Ukazuje k vládním lavicím.), který tady tvrdil, že nebudete zvyšovat koncesionářské poplatky. To my tady jenom bráníme lidi. Vy jste si jak s tím jednacím řádem, tak s předvolebními sliby doslova vytřeli pozadí. (Potlesk z řad hnutí SPD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další vystoupí pan poslanec Patrik Nacher, připraví se pan ministr Martin Baxa. Zatím je to všechno série faktických poznámek. Prosím.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Já nevím, kde začít všude. Já to vezmu telegraficky, v rychlosti.
K Jakubovi Michálkovi - všechno to bude, prostřednictvím vás, pane místopředsedo - on zas mluvil o tom, kdo tady obstruuje, nebo ne. Já mu to znovu připomenu, na počet hodin na obstrukce tady nejvíc obstruují Piráti. Já vám to dám písemně. Vždycky to musí být k velikosti klubu. Vy jste osmnáctkrát menší, takže hodina pana kolegy Michálka je jako 18 hodin hnutí ANO. To ani náhodou tady nebylo, takže to je potřeba...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: (Rozruch v sále.) Pane ministře (K ministru Baxovi.), neprovokujte (nesrozumitelné).
Prosím, pokračujte. (K poslanci Nacherovi.)
Poslanec Patrik Nacher: Já si ho nevšímám, pana ministra, já si to pak s ním vyřídím na chodbě támhle, takže to bude úplně v pohodě. (Smích a potlesk v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ne, od zjednání pořádku jsem tady já. Prosím, pokračujte.
Poslanec Patrik Nacher: Tak to je jedna věc. Pokud jde o to porušování jednacího řádu, tak to jste porušili dneska vy, děláte to opakovaně.
Pokud jde o ten počet hodin, to je furt dokola, nemůžete to přepočítávat na počet hodin, 11 hodin,18 hodin, 30 hodin, musíte to přepočítávat na počet dnů. Od toho jsou ty obstrukce. Mám tady tu tabulku, s kterou vás tady budu furt otravovat, že vy jste nejen u EET, ale i u dalších minimálně pěti zákonů obstruovali v průměru tři čtvrtě roku, rok, u EET to byl rok a půl. Já vám to... To je ta obstrukce. Dokonce u EET jste se nechali slyšet, že to potáhnete až do voleb. To znamená, neargumentujte hodinami.
Pokud jde o vystoupení pana zpravodaje, souhlasím, byly to čtyři hodiny, jenom mě mrzí, že tu zpravodajskou zprávu přečetl ve faktické. Já doufám, že se přihlásí, už se těším na tu věcnou debatu, protože ve dvou minutách přečíst zpravodajskou zprávu čtyřhodinového jednání mi přijde málo.
Poslední tady na pana docenta, že mu Andrej Babiš.... že ho chce poškodit tím, že ho pochválí. Já jsem to nechtěl, ale... Prostřednictvím pana předsedajícího, Slávku, oni tě, si myslím, poškozují úplně jiní a jsou to vlastní lidé, kteří to dělají. A ty to víš. (Potlesk z řad hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Čas. Děkuji. Nyní pan ministr Martin Baxa, připraví se paní poslankyně Helena Válková. Prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já bych si dovolil načíst opravu data účinnosti návrhu zákona. Podle § 95 odst. 2 zákona o jednacím řádu Sněmovny lze v rámci rozpravy ve třetím čtení navrhnout opravu data účinnosti zákona.
V části páté čl. 8 uvedeného návrhu zákona je účinnost navrhována k datu 1. ledna 2025, což je datum nereálné, a proto je třeba stanovit datum nové.
Vzhledem k potřebě udržet stávající rozsah rozsah poskytování veřejné služby, navrhuji stanovit účinnost zákona prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. Toto datum rovněž zajistí, že nová výše rozhlasového a televizního poplatku bude platná od začátku kalendářního měsíce.
Zároveň je třeba zohlednit odloženou účinnost některých ustanovení, která navrhují dva z pozměňovacích návrhů. Pozměňovací návrh F1 Jana Laciny navrhuje účinnost k 1. lednu 2026, u části třetí čl. 5 bodů 19 a 21 a části páté. Pozměňovací návrh J4 pana poslance Patrika Nachera navrhuje účinnost k 1. červenci 2025, u čl. 7 bodů 1 až 5 a bodu 7.
Budou-li tedy schváleny pozměňovací návrhy F1 a J4, navrhuji, aby účinnost návrhu zákona, kterým se mění zákon o České televizi a zákon o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, byla stanovena následovně: "Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, s výjimkou části čtvrté čl. 7 bodů 1 až 5 a bodu 7, které nabývají účinnosti dnem 1. července 2025, a části třetí čl. 5 bodů 19 a 21, a části páté, které nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2026. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Hezké poledne, dámy a pánové. Vyměnili jsme se v řízení schůze, tak vás zdravím. Děkuju panu ministrovi, že dodržel čas. A budeme pokračovat ve faktických poznámkách. Jako další je přihlášená paní poslankyně Válková. Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Já bych chtěla doplnit tady ten výklad článku 6 ústavy. A možná že z toho bude zřejmé, jakým způsobem my postupujeme, nebo lépe zřejmé, pokud bude tedy vůle to pochopit. Tady je totiž první věta: "Politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním." Ale je tam i druhá věta: "Rozhodování většiny dbá ochrany menšin." A my si tu ochranu prostě vykládáme - logicky - asi extenzivněji než vy, a vy nám ji zase redukujete. Takže v tom může být konflikt. To je první poznámka.
Za druhé, teď ironicky musím říct, že oceňuji kreativní výklad jednacího řádu, kdy se ve faktických poznámkách čte zpravodajská zpráva, což jistě není obvyklé, není to ale tímto jednacím řádem vyloučené. Musím říci, že jednací řád je třeba reformovat. To je veliký dluh všech - vlády, koalice, opozice.
A třetí rychlá poznámka. Jsem strašně ráda, že pan doktor Haas, pan poslanec Haas, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, teď jménem všech koaličních poslanců vyjádřil tu účast s utrpením pozůstalých po tragické střelbě na Filozofické fakultě. Ale to my jsme chtěli už předevčírem v rámci svého usnesení. A to, co mě i osobně zarazilo, že jenom kvůli tomu, že jsme to přednesli my, tak jste většinově pro to nezvedli ruku, respektive jste pro to nezvedli ruku. My jsme tuhle smutnou kapitolu chtěli uzavřít a nechtěli jsme to otevírat. Tím usnesením to měla být taková slavnostní tečka a vyjádření toho pohnutí. Nicméně jsme byli potom v šoku, a to se nám nesmíte vůbec divit. (Předsedající: Čas.) Takže jsem ráda, že aspoň dneska dodatečně se tak stalo.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Další vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Babiš. Tak prosím, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Prostřednictvím vás, pane předsedající, bych se obrátil na pana primátora. Nevím, proč byl osobní. Co jsem vlastně zapříčinil, nebo co jsem řekl? Já jenom říkám, že vy tady stále sedíte. Když všichni odejdou, vy tady sedíte. Vy asi nemáte žádnou práci, ne? Vy jste primátor Prahy. Takže já nevím, proč jste na mě zaútočil. Ano, mám tenhle tik, protože mi jde košile z kalhot. (Popotahuje si sako.)
A my máme společné známé, pane primátore, z Dobříše. A já nejsem osobní. Nechci být osobní. Tak si to radši nechte. Je to zbytečné, víte? Myslíte si, že jsem vás poškodil, že jsem vás pochválil? Vždyť Patrik mi říká, že ti vaši vás udávají. Sami odeesáci chodí a vás udávají, že jste vybral za 600 000 kámošovi něco. Tak já to nemám zapotřebí. Já jsem se choval vždycky k vám slušně. A já jsem jenom konstatoval, že když mluvím, že tady sedíte.
A myslel jsem, že budete reagovat na ty školy, které jste rozhodli... (Primátor nonverbálně nesouhlasí.) Ne, na to nebudete reagovat. Protože vy jenom umíte urážet a tady něco říkáte o mém stavu. No. Tak já o vás nechci mluvit. Vy jste o deset let starší. Nebudu vás hodnotit. I když bych mohl možná. Takže jen chci říct, abyste si to nechal. Já se k vám chovám slušně. Zatím. Ale není důvod mě napadat.
Když jsem tady říkal něco o premiérovi, tak jste všichni tady běhali. Tak si to laskavě nechte. To si nedovolujte. Buďte tak laskav. Zatím se chováme k vám slušně. To je všechno.
A ještě jsem chtěl říct, když tady vystupoval pan..., proč jste tedy nevyjádřili tu hlubokou účast hlasováním? Proč jste se vlastně zdrželi? (Předsedající: Čas, pane poslanče.) Proč jste tady jako tleskali? Se můžete jenom stydět, pokrytci! Nic jiného.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Když tak se přihlaste opakovaně. Další s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Rozvoral. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych chtěl vaším prostřednictvím reagovat na Marka Bendu, který tady u mikrofonu nějakým způsobem komentoval přednostní práva před otevřením rozpravy. Takže naši dva poslanci a možná ještě další - jak předseda Tomio Okamura, tak předseda klubu Radim Fiala byli dneska ráno přihlášení před otevřením rozpravy. A my jsme se nedožadovali, aby dostali slovo až po panu ministrovi, ale před panem ministrem. Taková tradice tady je a vždycky byla. Takže paní předsedkyně Poslanecké sněmovny opět ohnula a porušila jednací řád Sněmovny. Děkuju. (Potlesk z lavic SPD.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Bělor vystoupí s faktickou poznámkou. Připraví se pan poslanec Zlínský. Prosím.
Poslanec Roman Bělor: Děkuji za slovo. Pane předsedo, rád bych vaším prostřednictvím reagoval na to, co tady v rozčílení řekl pan předseda SPD Fiala o korespondenční volbě. To, že by Češi v zahraničí, lépe řečeno čeští občané v zahraničí, kteří mohou využít korespondenční volbu, tady nikdy nebyli, je statisticky naprostý omyl. Je to pouze menší část těch, kteří tu možnost mohou využívat. Takže tvrdit, že potenciální korespondenční voliči tady nikdy nebyli, je naprostý nesmysl. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další vystoupí pan poslanec Zlínský s faktickou poznámkou. Připraví se pan poslanec Nacher.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Dovolte, abych se taky vyjádřil k té situaci, k tomu předchozímu hlasování. Z mého pohledu to hodnotím tak, že jste zajistili peníze pro vás spřízněné sdělovací, veřejnoprávní prostředky. A tak jak jsme viděli, další na řadě je zákon o digitální ekonomice, a to z toho důvodu, abyste ovládli sociální sítě, nad kterými nemáte ještě plnou moc. A k tomu směřuje veškerá vaše skrytá současná snaha. A to je potřeba říci. A snahou je ovládnutí myšlení naší populace, tedy aspoň nadpoloviční většiny, pomocí propagandy. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic SPD.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Nacher. Tak prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Patrik Nacher: Tak děkuji, pane místopředsedo. Já bych chtěl říct jeden základní popis, aby to tady nezapadlo. My u tohohle zákonu přiznáváme, že to obstruujeme. Ale obstruujeme podle zákona! Jednací řád je zákon. Vy se naproti tomu bráníte a porušujete ten jednací řád. V tom je rozdíl. Rozumíme si? Dá se obstruovat a přitom porušovat zákon. My obstruujeme a neporušujeme zákon. A pokud ano, tak nám řekněte, jakou pasáž. To je první věc.
A druhá. Já jsem chtěl jenom poprosit, já jsem úplně nezachytil jako předseda výboru, jak pana ministra, tak pana zpravodaje, jestli by pak mohli vystoupit, protože oba dva mají přednostní právo, a neříkali to v té rychlosti, v té faktické. To znamená, teďka dojedou faktické poznámky, pak jsou přednostní práva. Nevím. Viděl jsem tam Alenu Schillerovou, Tomia Okamuru. Pak jdu já se stanoviskem klubu. Ale když jakoby krátce klidně pustím před sebe tady pány kolegy, aby to fakt mělo už potom nějaký důstojný průběh. Protože ve faktické poznámce se nedá zachytit legislativně technická. To už mi třeba skoro přijde, že to už je třeba na hraně jednacího řádu, protože ta faktická má navazovat na tu debatu. Já teďka na ni navazuju, to je ta faktická. Ne že bych teďka tady začal číst tamhle poznámky z výboru, které se týkají té samotné věci. Takže o to bych chtěl poprosit. Děkuju. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní poslankyně Ožanová. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já navážu na pana ministra Baxu a kolegu Nachera, § 60 odst. 1 našeho jednacího řádu, takže poslanec se může přihlásit k faktické poznámce, kterou reaguje na průběh rozpravy. Pane ministře, legtech, nevím, jak reagoval na průběh rozpravy, nicméně tento paragraf, paragraf pokračuje: nelze v ní však uplatňovat věcná stanoviska k projednávané otázce. - Můžeme se zabývat tím, jaký je to výklad, nicméně legtech je skutečně podle mě věcný, kolega Nacher navrhl nějaké řešení, ale legtechy ve faktické poznámce jsou podle mě v rozporu s jednacím řádem a bylo by dobré to možná načíst znovu. Kolega na to již upozornil, a jak říkal, my jedeme podle jednacího řádu, zkuste to taky.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Paní poslankyně Schillerová vystoupí, připraví se pan ministr Baxa.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, zoufalí lidé dělají zoufalé věci a vy jste skutečně zoufalí. Vy jste zoufalí úplně ve všem. Vám se nedaří vysvětlit lidem, proč jste jim zvedli daně. Vám se nedaří vysvětlit seniorům, proč je považujete za hospodářskou škodu. Vám se nedaří vysvětlit mladým rodinám, proč si nemohou vzít hypotéku, protože prostě neufinancují jednak výši, jednak úroky. Vám se nedaří vysvětlit mladým maminkám, proč jste jim zrušili školkovné. Vám se nedaří vůbec nic. A všechno jenom tlačíte silově. Ale ono to má jednu, v uvozovkách, smutnou výhodu, a to je ta, že posouváte výklad jednacího řádu této Sněmovny skutečně neuvěřitelným způsobem. A já vám za hnutí ANO slibuji, že už sem nebudeme chodit, pokud dostaneme důvěru a budeme mít většinu v této Sněmovně rok a půl s EET 2.0, že už sem nebudeme chodit se zákony a poslouchat vašeho lídra opozice Fialu, jak nikdy to neschválí, nikdy to nedovolíme. Prostě my a jednoduše a krásně budeme tyto zákony, pokud tady budeme mít většinu, poslouchejte, milí občané, schvalovat v módu tak, jak jste nás to naučili. A že jste nás tedy vyučili řádně. Děkuju. (Potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní vystoupí pan ministr Baxa v rámci faktické poznámky.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Já tady ještě jednou zopakuji návrh nové účinnosti velké mediální novely. Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, první den kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení s výjimkou dvou částí, které jsou obsažené v (pozměňovacím?) návrhu kolegy Nachera a kolegy Laciny, které nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2026. A já jenom, dámy a pánové, k tomu doplním jednu podstatnou věc.
Já jsem to konzultoval s panem zpravodajem, nemýlím-li se, je dnes pátý den, kdy se zabýváme velkou mediální novelou, pátý den, pátý den a pro mě je to první možnost tady k tomu vůbec vystoupit, první možnost. To je na téma, když jsem tady atakován panem předsedou Babišem, panem předsedou Okamurou, dalšími vystupujícími s přednostními právy, kteří se přihlásili - já jsem dosud nemohl na nic z toho reagovat, tak mi neklaďte - samozřejmě můžete klást, ale jenom řečnicky říkám - neklaďte otázky, abych něco vysvětlil, když jsem k tomu pět dnů neměl příležitost. A poslouchal jsem tady za těch pět dnů mnoho lží. Dneska říkal pan předseda Babiš, že nově zdaníme živnostníky. Návrh mediální novely osvobozuje všechny právnické osoby do 25 zaměstnanců od placení koncesionářských poplatků.
Pane poslanče Babiši, prostřednictvím pana místopředsedy, my živnostníky osvobozujeme od poplatku, osvobozujeme, ne nově zavádíme. Padla tady stejná lež, to, že budou platit studenti na kolejích. Pane předsedo Babiši, nebudou, je to čistá lež, nemohou, jejich příjmy jsou nižší a není to jejich domácnost. A já tady budu potom pečlivě vysvětlovat jednu Babišovu lež za druhou.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Další s faktickou poznámkou je připraven pan poslanec Žáček a poté vystoupí pan poslanec Janulík.
Poslanec Pavel Žáček: Děkuju za slovo. Já bych si tady dovolil interpretovat, jak jsem rozuměl tomu, co řekl pan poslanec Babiš vůči mému ctěnému kolegovi primátorovi Prahy Slávkovi Svobodovi. Jestli budete říkat něco, co se mi nelíbí, jestli si ze mě budete dělat srandu, jestli mě budete kritizovat, tak počkejte příště, co já s váma udělám. - Já to beru jako výhrůžku, jako absolutní výhrůžku. A je dobře, že ji pan Babiš říká v předvolebním období, abychom věděli, co nás všechny čeká. Já si myslím, že bychom to všichni měli, jak jsme tady, i členové, kolegové z ANO, měli toto odmítnout. Toto se prostě nedělá. (Ministr Baxa tleská.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Janulík vystoupí.
Poslanec Miloslav Janulík: Děkuju za slovo. No, já na margo mých předřečníků bych si dovolil říct, že také vzdělán v psychologii, psychiatrii, na mě to dělá jiný dojem. Na mě to dělá ten dojem, že mnozí z vás víte, že šlapete vedle, že to není úplně, úplně košer, cítíte to. Dobře to víte a pak mám pocit, že to zbytečně potom, abyste si tak jako exkulpovali sami sebe, tak to potom rozšlapáváte. A pak zbytečně jsme třeba - nebo jste osobní a myslím si, že to i u kolegů, kterých si jinak velmi vážím, že to je dehonestace sebe sama, že není potřeba zacházet do takovýchto věcí. A říkám, už je těch přešlapů jako dost a vy to - samozřejmě, že to dobře víte. Když si ráno člověk čistí zuby a podívá se do zrcadla, tak dobře ví, co ten den předtím udělal nebo neudělal, že to není úplně asi jako to pravé ořechové, protože všichni na to nemají ten názor, co máte vy, dokonce většina už ten názor asi má jiný. Ale když je řeč o psychologii, tak nemusí si člověk popotahovat sako, ale zase není potřeba potom přispěchávat a rozšlapávat to, co se tady nadělalo. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Jakob. Prosím.
Poslanec Jan Jakob: Děkuju. Já cítím povinnost vysvětlit, proč jsem vystoupil jako zpravodaj ve faktické poznámce, jak jsem to říkal i na úvod, ráno probíhalo jednání grémia a tam jsem jako vstřícný krok avizoval nebo bylo avizováno, že jako zpravodaj nevystoupím právě proto, aby se dostalo na přihlášené kolegy z opozice. Já samozřejmě s obšírnějším vystoupením počítám, nicméně si nejsem jist při množství dalších přednostních práv, zdali k tomu dojde. Proto jsem spíše pro formu to provedl takto, ale jsem připraven a okomentuji to jednání trochu šířeji.
Ještě si dovolím zareagovat na to, co tady říkal kolega Nacher k délkám obstruování a počítání na hodiny a na dny. Tak jenom si dovolím upozornit, že když dojde - a už jsme to odhlasovali - k závěrečnému hlasování k tomuto tisku první středu v únoru, tak tady tu novelu budeme projednávat celých 249 dní. Takže na dny je to poměrně významná délka, je to téměř třičtvrtěrok. Takže nejenom na hodiny, i na dny, opravdu je to tady projednáváno výjimečně dlouho.
Já už nebudu zdržovat a jsem připravený potom po dalších přednostních právech jako zpravodaj to jednání okomentovat delší formou. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. S další faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Babiš. (Předsedající se rozhlíží po sále.) Zdá se, že tu není, tak mažu, s dovolením. A další faktická poznámka, pan poslanec Babka. (Poslanec Nacher z laivce: Ten tady je.) Ano, pane poslanče Nachere, ten tady je. (Smích v sále.) Pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já musím okomentovat slova pana ministra, protože podle mě tady dochází k jisté dezinterpretaci toho, jak je tento zákon projednáván. Vy jste tady řekl, že už pátý den tento zákon projednáváme, což není pravda. Nám se totiž čtyři dny úspěšně dařilo otevření bodu, protože jsme nechtěli tento zákon projednávat, oddalovat.
To znamená, že dnes došlo k tomu, že paní předsedkyně Sněmovny, podle nás v rozporu s jednacím řádem, tento bod otevřela, ačkoliv předtím byli přihlášení lidé, kolegové s přednostním právem. Dneska se tedy poprvé dostáváme k tomu, že ten zákon je ve třetím čtení. Bohužel zde pak dochází i k tomu, pane ministře, že tady čtete legtechy ve faktické poznámce. Nevím, proč to neuděláte normálně v rozpravě. Myslím si, že by to bylo pro nějakou čistotu projednávání lepší.
Co se tady samozřejmě děje, dáváte za vinu nám jako opozici. Ale myslím si, že byste si měli spíš uvědomit, kdo tu vládne, kdo tady tu Sněmovnu řídí, že jste to vy, kdo má tu zodpovědnost, jakým způsobem to tady funguje. Vy jste za to zodpovědní, a já se domnívám, že je to chyba nejen předsedkyně této Sněmovny, že nejste schopni tady dojít k nějakému konsenzu, ale že je to chyba předsedů koaličních klubů. Bohužel - pamatuji si to minulé volební období - prostě je to absolutně nesrovnatelné, a to, jakým způsobem tady probíhá přijímání zákonů a tento zákon, je toho důkazem. (Předsedající: Čas.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Jakob, připraví se pan ministr Baxa. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Já musím fakticky zareagovat na kolegu Babku. Projednáváme tento tisk ve třetím čtení pátý den. Je to tak. Podívejte se prosím, prostřednictvím pana předsedajícího, do nálezu Ústavního soudu. On jednání před otevřením bodu zahrnuje do úhrnu obstrukčních jednání. Notabene, hned na úvod první den jste to u tohoto pultíku na stenozáznam sami řekli a avizovali, že obstruujete ústy vašeho pana předsedy. Zaznělo to tady opakovaně. Takže jednáme jednoznačně pátý den. Mně je to líto. Já jsem to říkal už několikrát, je mi to líto. Těšil jsem se na věcnou diskusi, argumentaci, zejména s kolegy z mediálního výboru, kteří se tématikou mediální legislativy skutečně zabývají. Taková diskuse má smysl. Pevně věřím, že se k ní ještě dostaneme. Ale bohužel vaši předsedové, vaši kolegové s přednostním právem, vám ten prostor ubírají a rozhodně se to počítá do doby projednávání.
Co se týká jednání na grémiu. Víte, pane kolego, prostřednictvím pana předsedajícího, na dohodu, na konsensus, musí být dvě strany. Nemůže jedna strana úplně ustoupit ve všem druhé, té opoziční. To pak není žádný konsenzus, to není žádná dohoda. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan ministr Baxa, připraví se paní poslankyně Peštová. Prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já opravdu odmítám přistoupit na tuhle interpretaci, kterou tady pan kolega Babka veřejně říká, že se jakoby o tom nejednalo. Pane poslanče Babko, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka, poslouchali jsme tady hodiny a hodiny lží Andreje Babiše. Poslouchali jsme tady obsáhlá vystoupení Tomia Okamury. Pan předseda Okamura tady četl statě o historii Československé televize. To znamená věci, které byly jednoznačně v souladu s tím projednávaným bodem. Prostě jednali jsme o tom? Jednali. Nejenom ve smyslu výkladu Ústavního soudu, který je jednoznačný, ale i věcně.
Já jsem nemohl nereagovat na vystoupení Andreje Babiše, ve kterém zaznívaly lži. Lži o tom, že najednou živnostníci budou nově platit koncesionářské poplatky, když je to naopak. Velká mediální novela osvobozuje právnické osoby do 25 zaměstnanců od platby koncesionářských poplatků. Osvobozuje. Dneska naposledy tady Andrej Babiš tuto lež zopakoval. Není to pravda, když tady oslovoval děti na galerii, že je vládní koalice zkásne. Je to čirá lež. Koncesionářský poplatek je nově nastaven u těch, který se týká nového zařízení, stále na domácnost. Dneska se tady Andrej Babiš sám usvědčil z té lži, když říkal: Student, který odjede z domácnosti svých rodičů někam na kolej, bude platit poplatek. Nebude, je to lež.
Je to Andrej Babiš, který tady napadal média veřejné služby. Nedávno tady sdělil, že Česká televize je nenažraná hydra. To chcete tady někde vážně vykládat, že sloučení médií je věc, kterou myslíte vážně? Jsem velmi zvědav, jak to bude dnes Patrik Nacher v debatě se mnou večer obhajovat, až tam budete mluvit vy o slučování a já o nenažrané hydře Andreje Babiše. (Poslanec Nacher reaguje ze sálu, že oni pozvaní nejsou.) (Předsedající: Čas.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Paní poslankyně Peštová, připraví se pan poslanec Wenzl.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. No, vidíte, pane ministře, já zrovna mám připraveny nové skutečnosti, protože mě oslovil pan generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, kdy se mi snažil vysvětlit, že tyto poplatky nejsou daní a že bych měla hluboce přehodnotit svoje stanovisko ve druhém čtení, co jsem tady řekla na mikrofon.
Já jsem byla tak hodná, že jsem vlezla do všech materiálů, které existují v rámci mezirezortního připomínkového řízení, kde Ministerstvo financí vzneslo zásadní připomínky, kdy říká to stejné, co já. Poplatek je daní podle daňového řádu. Dokonce jsem si to všechno vytahala. Má ctěná kolegyně, paní profesorka Válková, by mě doplnila. Kdy vám dokážeme, že poplatky v této formě jsou daň. Kdy Ministerstvo financí tady jasně odůvodňuje své zásadní připomínky: S ohledem na nově přijatou šíři předmětu rozhlasových a televizních poplatků je neefektivní a neudržitelné, aby byl poplatek nadále pojímán jako soukromoprávní pohledávka. Svou povahou jde zjevně o veřejnoprávní nedobrovolné plnění, vybírané entitou veřejného práva, a to případně i silou.
Já jsem byla tak krásně připravena. Myslíte si, že se dostanu ke slovu, když jste to zablokovali na 12 hodin? No, nedostanu se ke slovu. Jak mám teď uplatnit své nové skutečnosti? No, neuplatním své nové skutečnosti. Chci, aby lidé věděli, že to je daň, že platí daň, že je to daní. Pokud se to nebude řídit podle daňového řádu, tak je to špatně, musí se to narovnat. Víte, co je největší problém? Že byť Ministerstvo financí svoje zásadní připomínky uplatnilo v rámci mezirezortu, tak vypořádání je, že to stáhlo. Oni svoje zásadní připomínky stáhli bez jakéhokoliv vypořádání. Na koho jste zaklekli, pane ministře? Na ty úředníky jste zaklekli, aby to chudáci stáhli? No a vidíte, já tu diskusi chci.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Já musím teď zakleknout a říct, že už vypršel váš čas. Pan poslanec Wenzl s faktickou poznámkou vystoupí, připraví se pan poslanec Okamura.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Já k tomuto navážu, vaším prostřednictvím, na pana ministra, který před chvílí znovu řekl tak, jako zástupci předkladatelů - velká novela. Velká novela - proto jsem přesvědčen, že se tomu má věnovat patřičná pozornost a asi není možné toto projednat během jednoho dne nebo týdne a tak dále.
Ta novela. Mám nachystaný svůj příspěvek do rozpravy. Nevím, jestli se k němu dostanu. Ale třeba, jak jste zmínil, pane ministře, osvobození právnických firem do 25 zaměstnanců. K tomu tam mám zhruba v minutě, kdy bych se chtěl vyjádřit, a jsem přesvědčen, že pravdu mám.
Další. Touto vaší velkou novelou dochází ke dvěma věcem. K získání dalších 300 000 nových poplatníků, respektive držitelů chytrých zařízení, které umožňují příjem na internetu. Druhá věc zase. Nalití stamilionů korun ročně do institucí České televize a Českého rozhlasu, aniž by tomuto předcházelo jakékoliv vyhodnocení, jak si doposud vedou. Jestli by muselo být ve finále takové navýšení, jaké vy navrhujete. Nemohlo by být menší? Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Okamura. Prosím, vaše dvě minuty, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, došlo tady k neuvěřitelně komické situaci, kdy pan ministr Baxa z ODS, který má na starosti televizi a rozhlas, sám sebe usvědčil ze lži. Vláda tady zvyšuje koncesionářské poplatky. Chcete je zvýšit, chcete zase zdražit životy občanům.
Ale právě pan ministr na karlovarském festivalu, filmovém festivalu 5. 7. 2022 jménem vlády řekl, že nebudete zvyšovat koncesionářské poplatky. Já vás ocituji: Shodli jsme se ve vládní koalici, že se nebude hospodaření České televize řešit zvyšováním koncesionářských poplatků. Vy jste prostě prolhaná vláda, prolhaná vláda politických podvodníků. A já vám řeknu teďka aktuální průzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Šedesát procent lidí v České republice odmítá zvyšování koncesionářských poplatků, dokonce 33 procent lidí chce zrušit Český rozhlas a 25 procent lidí chce zrušit Českou televizi. A třetina lidí chce, aby platili jen ti, co se chtějí dívat na Českou televizi a Český rozhlas.
A já jsem rád, že SPD stojí na straně většiny českých občanů, kteří nechtějí zvyšovat koncesionářské poplatky. Znovu zdůrazním: Hnutí SPD chce zrušit koncesionářské poplatky, chceme sloučit Českou televizi a Český rozhlas, dojde k úspoře nákladů. Chceme, aby to byla státní příspěvková organizace pod kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu. A ještě závěrem řeknu, z 27 zemí Evropské unie v 17 zemích neexistují koncesionářské poplatky. A dokonce, abyste věděli, vy pořád tady plácáte o Slovensku, ale koncesionářské poplatky naposledy zrušilo Norsko od ledna 2020, dále Švédsko od ledna 2019, předtím je zrušili i ve Finsku. Tak abyste pořád argumentoval tím vaším Slovenskem. Jinak já Slovensko podporuju. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak nyní vystoupí pan poslanec Nacher s faktickou poznámkou, připraví se pan ministr Baxa. Tak prosím.
Poslanec Patrik Nacher: Tak děkuji. Já bych si dovolil zareagovat na pana ministra. To mohu napřímo. Já rád si vyměním názor v televizi. Pokud já mám informace, tak nikam večer nejdem, protože jste to, pane ministře nějak jako odmítl.. A dneska jak se nebude hlasovat, tak to Česká televize jako nemá jako téma. Takže já rád půjdu, můžeme debatovat třeba dvě hodiny, když nám na to dají prostor, já s tím nemám fakt problém, ale není to. Takže to je jako jedna poznámka.
A ta druhá. Pokud jde o ty firmy. Já si teďka přesně nepamatuju, jak to pan předseda Babiš řekl, ale přece celý vtip je, co my kritizuje od začátku a konzistentně, je, že vy jste ty poplatky navázali na firmy, na počet zaměstnanců. To, že tam dáte pryč firmy do 25 zaměstnanců, to byla taková úlitba, jako že něco děláte tady pro drobné podnikatele, pro živnostníky, ale s logikou to nemá společného vůbec nic. Protože třeba provozovatel restaurace, kde naopak ty obrazovky jsou a ti lidé tam jdou konzumovat a můžou koukat na nějaký přenos, tak tam by jakžtakž ještě ten poplatek dával smysl. Ale když máte firmu, kde někdo někde doluje 500 metrů pod zemí a ani teoreticky tam nemůže přijmout signál, tak ty budou platit jak mourovaté. Doslova a do písmene. To znamená, to je přece ta logika, kterou my kritizujeme úplně od začátku.
A poslední poznámka, já pak o tom budu mluvit v tom svém příspěvku. Platila by teze, kterou jste tady řekl, pane ministře, že ty poplatky za chytrá zařízení, že to není nic navíc - ano, já vím, že to je na domácnost, ale že to není nic navíc - tak proč byste to tam teda v tom případě dávali? Celý ten princip je, že tam bude víc poplatníků, než je v této chvíli. Jsem rád, že kolegové kývají, protože kdyby ne, tak by to nedávalo logiku. A když jich bude víc, (Předsedající: Čas!) tak se ptám o koho víc?
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Opusťte prosím řečnický pultík a odpoví vám pan ministr Baxa.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Já odpovím moc rád, ale já nechápu spravedlivé rozhořčení paní poslankyně Bereniky Peštové. Paní poslankyně, proč se rozčilujete, prostřednictvím pana místopředsedy, na nás? Rozčilujte se na Tomio Okamuru, rozčilujte se na vašeho předsedu Andreje Babiše.
Nedovolili tady 20 hodin, abychom o tom věcně mluvili. Pět dnů po pěti hodinách, to je víc vlastně než 20 hodin, tady nebyla možnost vést tuhle debatu. Tomio Okamura tady četl obsáhlé pasáže z historie Československé televize. Andrej Babiš tady pronášel projevy, kde útočil na média veřejné služby, označoval je za zkorumpovanou vládní propagandu. A současně ve stejných projevech říkal, že má jakési dobré plány se sloučením obou médií veřejné služby.
Tak, paní poslankyně, nejdřív to řeknete panu předsedovi Okamurovi, panu předsedovi Babišovi, kteří tady svými mnohahodinovými projevy zabránili tomu, abychom mohli vést věcnou debatu. Takhle se celá věc má.
A Andrej Babiš tady šířil i další lži nejenom o živnostnících, nejenom o studentech, nejenom o dětech, které vláda chce zkásnout. Já připomenu například to, že říkal, kdo všechno bude platit, jestli platí návrh hnutí ANO, že se budou média veřejné služby platit ze státního rozpočtu, tak teprve potom budou platit všichni. Ne jeden poplatek za domácnost, jako je to v současném systému. Při hrazení ze státního rozpočtu budou platit všichni, tak, jak to je, je to nový výdaj ve výši miliard korun. A já se potom budu ptát Andreje Babiše, jak míní tedy řešit to, kde budou ty nové miliardy? Kde budou ty nové miliardy? Budou platit podle návrhu hnutí ANO všichni.
A abych ještě odpověděl, bohužel dneska v České televizi s Patrikem Nacherem nebudeme. Mrzí mě to, doufám, že bude příležitost nějaká jiná. A já jsem jenom, milý pane kolego, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka, reagoval u těch živnostníků jenom na tu lež Andreje Babiše. Nově platí živnostníci. Je to lež.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Čas, pane ministře. Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Babka, připraví se pan poslanec Brázdil.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo. Dovolte mi prosím reagovat na ta slova pana ministra, který tady mluvil o tom, že osvobozují živnostníky od placení poplatků. Pan ministr se v tuhle chvíli tady tváří jako velký osvoboditel, ale neříká to b. A to je právě ta nelogika.
V tuhle chvíli jsou plátci opravdu z právnických osob ti, kteří ten přístroj mají, to znamená podle té definice, a teď typicky příklad právě kadeřnice, restaurace a tak dále, to znamená tito lidé, tyto firmy poplatek odvádějí. Vy nově tedy zavádíte zdanění firem od 25 zaměstnanců. Postupně to násobíte, to znamená, že některé firmy, ty největší, budou odvádět až 250 000 ročně, ale pozor, to jenom v tom prvním roce potom, až dojde k té indexaci, tak samozřejmě se o desítky tisíc korun ročně tento odvod za veřejnoprávní média navýší. Bez jakéhokoliv vysvětlení, v té důvodové zprávě není žádné vysvětlení toho, proč k tomuto přistupujete, jaký je důvod toho, že zdaníte firmy. Tedy jediné, co jsme slyšeli v prvním čtení, bylo, že to nějaká společenská odpovědnost firem. To bylo jediné vaše vysvětlení toho, proč nově zavádíte zdanění firem.
Další nelogika je, a už to tady padlo od mé kolegyně Bereniky Peštové, když tady mluvila právě o tom daňovém řádu, a to v tom se přiznám, nejsem odborník, ale myslím si, že tady právě, kdyby se to toho týkalo, tak dochází k tomu dvojímu zdanění, protože ty firmy budou právě odvádět ten poplatek, protože v tom zákoně je to tak napsané, že to je za jednoho zaměstnance, tedy od toho počtu 25, že, to je nějaký násobek poplatku, to znamená, že bude platit za ty zaměstnance. A to i za ty, kteří jsou poplatníky jako fyzické osoby.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Pan poslanec Brázdil, připraví se pan poslanec Brož.
Poslanec Milan Brázdil: Děkuji za slovo. Já bych chtěl, pane ministře, na vás zareagovat přímo. Stále jste ještě ministr. Vy jste říkal, že vlastně teprve až dneska můžete k tomu mluvit. Ale vy jste ministr, víte to ještě? Vy jste stále, vy máte, vlastníte přednostní právo, vy jste mohl, můžete fakt, opravdu, fakt jsem se teď radil - nemluvte na mě přímo, prosím - vy jste kdykoliv ještě před otevřením rozpravy, můžete mluvit, vy máte přednostní právo. Možná jste to nezaregistroval a vy můžete mluvit, o čem chcete! A dokonce prostě, já ne, já jsem až teď mohl vystoupit a ve faktické vás poopravit, že jste lhal a mohl jste kdykoliv během těch pěti dnů taky přednostně před otevřením rozpravy. A právě proto ani dneska nemusela být otevřena rozprava, vy jste mohl vystoupit, ale nemusela být otevřená rozprava. Vy máte totiž přednostní právo.
A dneska jste řekl, že já, chudák kluk, který tady seděl, musím až teprve teď a jenom ve faktických a ještě načítat legtechy a tak dále. No ne, vy jste mohl kdykoliv před otevřením rozpravy mluvit, o čem chcete. O tom, jestli zítra bude snížit a tak dále. Vy totiž, to je přednostní právo a mimo bod můžete mluvit, aby se klidně hory zelenaly.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Brož vystoupí s faktickou poznámkou.
Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych si tady dovolil, protože pravděpodobně už na moje vystoupení nedojde, jednu z věcí. Když tady kolegyně Berenika Peštová citovala stanovisko Ministerstva financí, tak já si dovolím využít stanovisko Hospodářské komory. A ta se kriticky vyjádřila k návrhu, že zásadně odmítla plošné zavedení rozhlasových a televizních poplatků na zařízení, která nejsou primárně určena k příjmu televizního nebo rozhlasového signálu. V případě rozšíření působnosti zákona i na zařízení, jež nejsou primárně určena ke sledování televize či poslechu rozhlasu, a to jsou právě ty mobilní telefony, tablety nebo počítače, tak dokonce Hospodářská komora - já odcituji - napsala, že má dojem, zda úmyslem zákonodárce není spíše skrytě uzákonit nový poplatek, daň za využívání internetu či daň z vlastnictví takových zařízení. - A s tímhletím názorem nelze než nesouhlasit.
Tady se kýve na to, že jde o rozšíření poplatníků. Samozřejmě. Ale tak férové je to, když stejně chcete, aby to platil téměř každý... Já vím, že furt operujeme domácností a tak dále, a tak dále, ale je to téměř každý. A většina evropských zemí už přechází k té platbě ke státnímu rozpočtu, takže já vůbec nevím, proč o tomhletom nejste schopni diskutovat a tohleto pojmout. Protože takhle to je.
A říkám, citoval jsem stanovisko Hospodářské komory. To není jen to, že vy tady říkáte - z o pozice zaznívá kritika. Ale ta kritika je podložená opravdu odbornými názory. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuji a vystoupí paní poslankyně Peštová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já musím na pana ministra, když tady na mě mluvil, tak musím zareagovat. Pane ministře, já se na ně nezlobím. Já se na ně nezlobím, protože to byly regulérní obstrukce. Vy jste to dělali taky, vy jste obstruovali, četli jste, načítali jste všechno možné, různé studie a já nevím, co všechno, brali jste si pauzy, bylo vás pět klubů, každý jste měli dvě hodiny, takže to je deset hodin, vy jste to dělali úplně stejně.
Co mě spíš mrzí, tak mě mrzí to, že vy jste vystoupil předtím, než byla otevřená rozprava, nebo respektive paní předsedající porušila jednací řád, protože nemůže upřednostnit - pan kolega Brázdil nemá v tomto pravdu, to se omlouvám, ale opravdu to nejde - paní předsedající nemůže upřednostnit ministra před přednostními právy. To znamená, jestliže byla přihlášená přednostní práva, tak paní předsedající neměla, neměla vůbec pustit ke slovu ministra. Pan Svoboda sice kejve, teď ale kejvěte špatně, pane poslanče, prostřednictvím pana předsedajícího, protože opravdu, věřte mi, je to porušení jednacího řádu. A pan Babiš měl udělat tu věc, že měl dát námitku na řízení schůze, a mělo se o tom hlasovat. Vidím, že pan Marek Benda kejve, že mám pravdu. Ano, mám pravdu, tak to mělo být. Tak to mělo být. Bohužel to nebylo.
Co mě zaráží, jak jste říkali o té České televizi. Já jsem zaregistrovala nějakou takovou tu aktivitu Ministerstva zahraničí ohledně té volby korespondenční. Tak si říkám, proč se Ministerstvo zahraničí nespojilo s Českou televizí, když tam teda vyzývala paní Šeredová k tomu, abychom volili, a že konečně můžeme volit nějakými papírky z dálky, tak proč to nespojila s Českou televizí a nevyzvala, aby ti, co žijou v zahraničí a neplatí Českou televizi... Jako, jo? Když už teda děláme akci, tak jsme ji mohli udělat pořádnou, ne? Tak můžeme volit (Předsedající: Čas.), můžeme i platit. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Maříková a bude následovat pan poslanec Benda. Paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. No, pana ministra tady nikde nevidím (ministra Baxu, který se na malou chvíli vzdálil mimo sál, po chvilce přichází), ale já nevím, proč by si paní poslankyně Peštová měla stěžovat panu Babišovi nebo panu Okamurovi? Oni tady jenom hájili lidi, kterým vy jste lhali, když pan ministr na festivalu ve Varech sliboval, že nebudete zvyšovat koncesionářské poplatky. Ale vy lžete ráno, odpoledne i večer, možná těm svým slibům i věříte. Že vám není trapně. Koukám, že kopírujete pana Hladíka, že to máte asi jako nějakou chorobu v té vaší koalici.
No a abyste nutili lidi, aby platili za něco, co nevyužívají... Česká televize dávno není nezávislá. A dokázala to krásně tím, že z veřejných peněz platí kampaň na podporu vašeho vládního zákona. To není nezávislá televize, to je vaše vládní televize! (Potlesk poslanců SPD.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní pan předseda Benda vystoupí s faktickou poznámkou a bude následovat pan ministr Baxa.
Poslanec Marek Benda: (Poslanec Nacher z lavice mimo mikrofon: Marek Benda navrhne zkrácení faktických na 20 vteřin.) Vážený pane místopředsedo, vážené dámy, vážení pánové, nápad pana kolegy Patrika Nachera, prostřednictvím předsedajícího, by byl skvělý. (S úsměvem.) Já bych se do těch 20 vteřin vešel, ale tam bych asi souhlasil s tím, že jsme za hranicí jednacího řádu.
Já jsem chtěl jenom zareagovat na pana kolegu Brázdila, který tady tak krásně školil našeho pana ministra. Právě že problém je ten, že jsme se pět dní nedostali do jednání pořadu schůze, že nebylo možné zahájit bod. V tu chvíli samozřejmě jsou přednostní práva tak, jak jsou přihlášena, a vždy tam byly přihlášky dávno před panem ministrem. Každý z vašich náčelníků přijde a na každou schůzi, na každý den jednání před každým bodem, uvnitř každého bodu, v rozpravě v každém bodu si nasype své čtyři - šest přihlášek. To není normální. A to tvrdím, že je porušováním jednacího řádu. Když si ho přečtete, paní kolegyně Peštová, § 57 říká naprosto jasně, jak probíhá projednávání bodu - vystupuje navrhovatel, ne přednostní práva. To je napsáno v jednacím řádu. Tak prostě přednostní práva holt až po navrhovateli. A nevím, co je na tom divného. Nedošlo, nedošlo tady k žádnému porušení, naopak. Situace, kterou jsme tady zažili ve středu, kdy všichni se odhlásí, aby se v pátek začali zase přihlašovat, svědčí o tom, že se jedná jenom o obstrukci.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času a nyní vystoupí pan ministr Baxa.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Já jsem rád, že tu mylnou interpretaci pana poslance Brázdila náš pan předseda klubu vysvětlil. Já bych si, pane kolego, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka, během těch dnů mockrát přál něco říct. A neměl jsem nikdy příležitost. Tomio Okamura hodiny četl pasáže z historie Československé televize a Andrej Babiš tady mnoho hodin mluvil o lžích naší vlády a přitom sám lhal.
A já hned doplním ještě jednu lež. Na TikToku, který já nemám, tak moji spolupracovníci mi říkali, že hnutí ANO, Andrej Babiš říká - babička s tlačítkovým telefonem bude nově platit poplatek. Lež. Lež. Nic jiného než lež. Není to tak. 3,3 milionu domácností, které v současné době platí rozhlasový a televizní poplatek, zaznamená po schválení velké mediální novely jedinou změnu, a to je to, že bude platit o 25 korun v součtu měsíčně více. V součtu měsíčně více. A i kdyby ta hypotetická babička, o níž se u Andreje Babiše mluví, televizní nebo rozhlasový přístroj neměla a měla jenom tlačítkový telefon, tak samozřejmě platit nebude, protože tlačítkovým telefonem nemůže přijímat i-vysílání, není to zařízení, které je schopno zprostředkovávat, přijímat televizní vysílání.
A já mám celou sérii, zpracovanou tabulku příspěvků, které se jmenujou Lži Andreje Babiše, a bude-li tady příležitost, tak je všechny znovu řeknu. Je to, dámy a pánové, hazardování s důvěrou občanů vůči médiím. Já to říkám úplně otevřeně. Můžete s naší mediální novelou nesouhlasit, děje se to, zejména na mediálním výboru o tom vedeme věcnou debatu typu zpoplatnění právnických osob a podobně, ale Andrej Babiš svými lži, kterých je tady přehršel - a další a další budu říkat - studenti, zkásneme děti a tak podobně - narušuje důvěru občanů v média. A je naší povinností (Předsedající: Čas.) to tady veřejně vyvracet.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Lacina, připraví se pan poslanec Rozvoral. Tak prosím.
Poslanec Jan Lacina: Děkuji za slovo. Já to zkusím stručně. Poslouchám tady rok až dva, že by rozhlas a televize měly šetřit. No, tak oni jedou ze stejných peněz nominálně 20 respektive, 17 let, zatímco výplaty jsou víc než dvojnásobné, důchody jsou víc než dvojnásobné, výdaje státního rozpočtu jsou víc než dvojnásobné. Jaké šetření? Vždyť ta televize a ten rozhlas musely předvést to šetření, když jedou z těch samých peněz a my se jim teď se chystáme přidat 12 respektive, 16 procent. To je jedna poznámka.
Druhá poznámka. Ve chvíli, kdy půjdou média veřejné služby pod rozpočet, stávají se z nich vládní média. Máme to ověřeno. Zeptejte se svých kolegů, kteří s námi jezdí na zahraniční cesty. Byli s námi v Itálii, byli s námi ve Španělsku, byli s námi na Slovensku. Kdykoliv jsme se ptali nezávislých novinářů, jak to je, jestli jdou vládě média z rozpočtu na ruku, nebo nejdou. Všichni nám potvrzovali, samozřejmě, že jdou, jsou to provládní média. Ověřte si to.
Další věc. Česká televize, Český rozhlas, to nejsou jenom politické instituce, to není jenom zpravodajství. Ony jsou prostě zcela nezastupitelné v tom českém kulturním prostředí, ony prostě mají mnoho dalších rolí. A ve chvíli, kdy Patrik Nacher, prostřednictvím pana předsedajícího, pustí do veřejného prostoru, že zruší ČT1 a ČT2, tak je dobré, aby to česká veřejnost věděla, protože si myslím, že česká veřejnost je připravena se postavit za Českou televizi, za Český rozhlas.
Je tady spousta dalších lží, které jste pustili do veřejného prostoru. Lhali jste o tom, že bude platit každý z mobilu, že bude platit každé dítě, že bude platit každý člověk. Není to pravda. Jak říkal ministr Baxa, platit každý člověk bude ve chvíli, kdy to převedete pod státní rozpočet a uděláte z toho vládní média a pokusíte se ta média absolutně ochromit. Chystáte se vládnout s komunisty, tak chtějí televizi zrušit, rádio chtějí zrušit, myslím tedy Český rozhlas a Českou televizi. Je dobré, aby veřejnost věděla, že se je s komunisty chystáte zrušit! Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava, projevy nesouhlasu zleva.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Rozvoral s faktickou poznámkou, bude následovat paní poslankyně Peštová. Prosím.
Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Tak já tady, vaším prostřednictvím, zase budu rozporovat to, co tady řekl Marek Benda. Přednostní práva platí, kdykoliv o to požádají. Naši dva poslanci o to požádali včera písemně na sekretariát předsedkyně Poslanecké sněmovny a měli dostat slovo před panem ministrem. Stoprocentně. Kdykoliv o to požádají. Požádali o to před otevřením rozpravy a měli dostat slovo před panem ministrem. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Paní poslankyně Peštová, bude následovat pan poslanec Brož. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já už se k tomu nechci vracet, v každém případě souhlasím s tím, co řekl pan předřečník Rozvoral, prostřednictvím pana předsedajícího. Přednostní právo má vždycky přednost. Vždycky. Má vždycky. Je to tam. Je to i zvyklostí, bylo to tady vždycky. Rozumím tomu, že se to za poslední léta tak různě nakumulovalo, to chápu, ale k tomu jsme byli všichni dotlačeni. Kdyby ta situace byla obrácená, děláte úplně to stejné. Úplně to stejné, abyste se chránili. Budete dělat úplně to stejné a budete tady bouchat do toho pultíku, že také na to máte právo, a bylo to porušení jednacího řádu. Takže proto je možná dobré si nalít čistého vína.
Ale já chci k panu ministrovi. Já jsem tady v těch posledních dvou minutách říkala o té korespondenční volbě. Ministerstvo zahraničních věcí udělalo tu krásnou akci, kdy ji vytáhlo vždycky nějakou známou osobu z těch jednotlivých zemí, že ano, odkud se bude teďko volit korespondenčně. Byla tam paní Šeredová, pak tam myslím, že za Anglii tam byla nějaká známá architektka, a jako proč jste se nespojili, když máme tedy tu Českou televizi tak nezávislou, pořád to tady říkáte, ne?, že to je nezávislé, nikdo to neovládá. Vždyť přece v rámci tohohle mohla Česká televize tu kampaň propagovat, tím by si i vydělala a spojili byste to s tím, kdo volí ze zahraničí, nechť volí Českou televizi, protože je nezávislá. A díky ní máte ty informace, ne? Díky té České televizi víte, co se tady děje, tudíž proč byste tu Českou televizi nemohli platit, tak jako ji platí naši občané? Tak je plaťte, a proto máte ten bonus, proto tam byl ten můj pozměňovací návrh. Chceš-li volit korespondenčně, musíš mít vztah k České republice. A jeden z těch prokazatelných vztahů je, že platíš koncesionářské poplatky, tedy poplatky České televizi, což je daň. Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: A nyní vystoupí pan poslanec Brož, připraví se pan ministr Baxa. Prosím.
Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo. Musím reagovat na některé ty řeči, které tady byly vedeny před chviličkou. Vy si to možná vůbec neuvědomujete, ale vy děláte veřejnoprávním médiím hrozně medvědí službu. To, co tady zaznělo prostě o tom, že ve chvíli, kdy se mluví o tom, že se bude platit z rozpočtu, že je to nějaké ohrožení demokracie a ohrožení veřejnoprávních médií. Takže vy chcete ten seznam těch víc jak deseti, já teď přesně nevím, kolik jich je, patnácti zemí v Evropské unii, které platí poplatky ze státního rozpočtu, takže chcete říct, že tam ta veřejnoprávní média nejsou veřejnoprávní média? To chcete? Napište ten seznam a podepište to a potom tímhle argumentujte! Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan ministr Baxa a připraví se pan poslanec Nacher. Prosím.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Kolegyně, kolegové, já mám takovouhle obrovskou tašku plnou podkladů. (Ukazuje.) Všechny jsem přečetl a jsem schopen vlastně na jakékoliv vaše dotazy, komentáře odpovídat. Neměl jsem k tomu dosud příležitost. Velice podrobně to tady bylo řečeno, jak nebyla šance. Ale já budu pokračovat v těch faktických poznámkách a vyvracet nepřesné výroky nebo lži, které tady zazněly.
Alena Schillerová: "Podařilo se vám napsat zákon, kterým šokujete celou jednu mladou generaci, pro kterou je její televizí Netflix, Voyo nebo YouTube a rozhlasem Spotify nebo Apple Music, protože jim pošlete složenku za službu, kterou nesledují a nevyužívají, a přitom za ni budou platit víc než za tu, kterou využívají každý den." Lež, paní předsedkyně Schillerová. Čistá lež. To, co jsem tady teďko přečetl, ten váš výrok. Žádné složenky mladé generaci nebudeme posílat, paní předsedkyně, prostřednictvím pana místopředsedy. Co je tohle za výrok? Jaké jsou ceny pro jednu domácnost pro každého individuálního plátce za streamovací platformu? Lež. Je to čirá lež. Tohle žádná jedna generace nebude platit. Je to poplatek, který je pro jednu domácnost a ne pro každého příslušníka generace, který sleduje Spotify. Čirá lež tady v tomto výroku. A já potom budu, až budu mít vystoupení, budu přesně říkat, kolik stojí poplatky za streamovací platformy a kolik platí jedna domácnost za jeden poplatek.
A takových věcí můžeme tedy říkat celou řadu. Já jsem jenom reagoval na to, že jsem neměl dosud příležitost tady vystoupit, protože prostě několik hodin tady blokovali Tomio Okamura a Andrej Babiš debatu.
A dodám k tomu ještě jednu věc. Hnutí SPD alespoň říká věci otevřeně. Státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem kultury. Ministr má právo okamžitě odvolat ředitele, o čemkoliv rozhodnout. Tak aspoň vy říkáte otevřeně (Předsedající: Čas, pane ministře!, že chcete média ovládat.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní jsou být pan poslanec Nacher. Dvě minuty.
Poslanec Patrik Nacher: Takže to bude takový nekonečný příběh faktických poznámek. Já bych chtěl k těm lžím. Tak když už se tady přichytáváme u lží, tak úplně nejzákladnější lež, vaše všech. Teď to naposled řekl pan poslanec Lacina a on to občas řekne i pan ministr... Ministr myslím teďka tebe (Ukazuje ke stolku zpravodajů.), že když je to placeno ze státního rozpočtu, že to je státní nebo pro vládní televize. A to je lež, protože tím říkáte, že v 18 zemích nebo v 17 nebo v kolika v Evropské unii je provládní televize. A to není pravda.
To znamená, platí-li teze, že se ve spoustě věcí inspirujete na západ od našich hranic, proč to najednou neplatí tady? Protože se vám to nehodí!
Já vám nabídnu jiný úhel pohledu. Za mě je provládní televize v této chvíli, protože vláda přichází se zvýšením koncesionářského poplatku, a my se tomu bráníme. A to je normální prostě pozice nějaká. To není povinnost vám to tady jakoby schválit. A jinými slovy, vy když navrhujete zvýšení toho poplatku, tak vám samozřejmě ta média jdou logicky úplně na ruku. Úplně jednoznačně. Já mám ta čísla a já to mám v té své řeči dokladované. Čísla, kolikrát - a pozitivně, negativně - nějak je zmíněna v Událostech současná koalice, a jak to bylo v předchozím volebním období. To jsou jasná čísla. To, že tady v krátké době dvě televize ukázaly dva rozdílné přístupy, kdy CNN Prima News pozvala premiéra a následně lídra opozice, zatímco Česká televize pozvala jenom premiéra a lídr opozice tam nikdy sám není, tedy teďka byl v dalším pořadu, to jsou jenom další důkazy toho (Předsedající: Čas, pane poslanče!), že to je provládní televize.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Pan poslanec Dlouhý Martin vystoupí. (Poslanec Nacher: Já jsem byl dlouhý?) Ne. Vystoupí pan poslanec Dlouhý. Ale platí obojí. Ano. Byl jste dlouhý a pan poslanec Dlouhý vystoupí.
Poslanec Martin Dlouhý: Já navážu na svého předřečníka, který mě v zastupitelstvu hlavního města naučil frázi, prostřednictvím pana předsedy, že jsem se nechtěl původně přihlásit a nechtěl jsem se k tomu vyjadřovat.
Já jsem si myslel dlouho, že vybírání poplatků je z ekonomického hlediska strašně neefektivní, a je to neefektivní, že mít oddělenou a nezávislou televizi od rozhlasu je zbytečnost a že se to může sloučit a že ušetříme peníze, takže v tom se možná shodneme. Já jsem si to myslel dvacet let. A pak jsem změnil názor, protože jsem si řekl - u nás je televize a rozhlas jistým způsobem kulturní instituce, která nebyla provládní, sehrála velkou roli jak za druhé světové války, tak v roce 1968, ani v roce 1989 nebyla provládní, když vysílala demonstrace v podstatě bez souhlasu, čili asi to úplně provládní instituce není a je nezávislá. Proto si myslím, že se o ni máme starat.
A mám dojem, že to bylo někde ve Švýcarsku, měli hlasování, tam mají často referenda a tam měli referendum o tom, jestli tu veřejnou televizi a ta média zrušit. Kupodivu si prohlasovali, že chtějí ta veřejná média a že za ně chtějí platit.
Takže nedívejme se na to jako na něco, co jsou jenom peníze, ale je to naše kulturní instituce. A jestli si myslíme, že to nahradí komunikační kanály a sítě, tak tyhle komunikační sítě jsou v soukromých rukou a když se třeba jeden pán v Americe rozhodne, že mě to nebaví, tak to prostě zítra vypne.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Babka, připraví se pan poslanec Lacina. Prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji. No, tak já asi navážu na kolegu Dlouhého, protože s ním souhlasím v tom, co tady řekl, že pro něj to dlouho nedávalo smysl. Mluvil o nějakých dvaceti letech, protože je pravda, že ty poplatky mají určité transakční náklady a tak dále, a tak dále, že ekonomicky prostě by bylo snazší to platit jinak.
A právě proto to je to, co my říkáme, že se na to musíme dívat ekonomicky. Takže ten nápad ať už o sloučení, nebo o nějakém snižování nákladů je prostě platný a nemůžete tady tvrdit, pane kolego Lacino, že prostě za 7 miliard korun nejde dělat kvalitní veřejná služba. Takhle prostý ten výrok být nemůže.
A teď se vrátím k tomu, co tady tvrdí pan ministr Baxa. Prostě nemůžete tady tvrdit, že to je lež, nic takového lež není. (Ministr Baxa se postavil vedle řečníka a ukazoval mu psaný barevně zvýrazněný text.) Ve chvíli, kdy paní předsedkyně říká, že se mladý člověk osamostatní, to znamená, půjde do své vlastní domácnosti, začne žít sám ve své vlastní domácnosti a nebude mít televizi, ale bude mít mobilní telefon nebo notebook, tak bude nově poplatníkem. A paní předsedkyně pouze říkala to, že když se někdo osamostatní, nesleduje televizi, nevyužívá televizi a tak dále, tak pro mladou generaci že je televizí Netflix, HBO a tak dále, že rádiem je Spotify, to znamená, za Spotify bude platit 169 korun měsíčně, za HBO, nevím, 150, za Netlix 305, a že jim pošlete ty pomyslné složenky za tu televizi, kterou nesledují, a za ten rozhlas, který neposlouchají, a ta cena bude nově 205 korun měsíčně, to znamená nějakých 2 450 korun ročně. To tvrdila paní předsedkyně, a to je pravda.
Takže vy tady nebudete říkat, že je to lež, protože to tak není. To tak prostě není. Ve chvíli, kdy se člověk osamostatní, tak mu přijde...
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Čas, pane poslanče. Tak nyní vystoupí pan poslanec Lacina, připraví se pan poslanec Strýček.
Poslanec Jan Lacina: Děkuji. Já jsem taky původně nechtěl vystupovat, ale nastartoval mě svou dnešní energií pan ministr Baxa, takže se připojuji. Jednak my jsme v tomto volebním období vzali vládě možnost odvolat celou Radu České televize nebo celou Radu Českého rozhlasu, vzali jsme to této vládě i kterékoliv příští v tom zákoně a zároveň v té velké mediální novele, s kterou teď přicházíme, zavádíme tu takzvanou indexaci, to znamená finanční nezávislost Českého rozhlasu a České televize, a tyhlety dvě nohy z nich dělají skutečně nezávislé instituce na české vládě i kterékoliv příští. To je jedna věc.
Chtěl bych říci, že Luboš Brož, který tu říkal, že jestli jsou, nebo nejsou nezávislé ty televize v zahraničí, no tak samozřejmě na zahraničních cestách ve Španělsku, na zahraničních cestách na Slovensku nám potvrzují novináři, že ty televize jdou na ruku té aktuální vládě. Zeptejte se svých kolegů, kteří tam byli, anebo si na to vzpomeňte, prostřednictvím pana předsedajícího, na Slovensku jste byl s námi, pane poslanče.
Rozšíření okruhu koncesionářů, které tady někdo také napadal, to jsou ty mladé, nové domácnosti, no tak v Rakousku to normálně rozhodl Ústavní soud, protože platí stále to samé, platí jedna domácnost, která má přístup k rozhlasovému či televiznímu vysílání. Na tom se nezměnilo nic za 35 let a v Rakousku to nerozhodoval zákon, ale rozhodoval to Ústavní soud, protože se na něj obrátila ORF.
V řadě zemí, kde se neplatí koncesionářské poplatky nebo poplatky za televizní a rozhlasové vysílání, to není, prosím pěkně, z rozpočtu. Dostudujte si to, pánové. Je to prostě často tak, že to jde přímo z daňového přiznání. To vůbec nejde do státního rozpočtu. Chybně uváděl pan kolega Nacher se mnou v jedné z předešlých debat Finsko jako zemi, kde to jde z rozpočtu. No nejde, tam zaplatíte prostě procento z daňového přiznání, a to jde rovnou těm médiím veřejné služby. Také špatně pan kolega Dlask v jiném v našem televizním duelu jmenoval Rakousko jako místo, kde to jde z rozpočtu. Nejde.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Čas, pane poslanče. Když tak se přihlaste opětovně. Děkuju za pochopení. Měříme všem stejným metrem, jinak by to nebylo dobré.
Tak pan poslanec Strýček.
Poslanec Jiří Strýček: Vážený pane předsedající, já děkuju za slovo. Já bych chtěl jenom navázat na ten předcházející příspěvek pana poslance Laciny.
Pane poslanče, prostřednictvím předsedajícího, vaše starost, s kým my budeme vládnout nebo nebudeme vládnout, je úplně zbytečná. Vy se starejte, s kým budete vládnout nebo nevládnout vy po volbách, a nevkládejte nám něco, co tady vůbec nezaznělo. Pokud já vím, tak z naší strany zaznělo, že se bude jednat o sloučení, pokud budeme u vlády, o sloučení Českého rozhlasu, České televize, redukci některých kanálů, zrušení poplatků, které vy se teďka chystáte zavést, a provedení jeho hloubkového auditu. Takže to je k vašemu příspěvku. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní pan ministr Baxa, připraví se pan poslanec Jakob.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuji za slovo. Já neříkám, že každý výrok, který tady zazní, je lží. To chci zdůraznit. Paní předsedkyně Schillerová řekla například: Podařilo se vám napsat zákon, který dokázal spojit 24 významných asociací a svazů zastupujících tisíce firem v České republice. To je pravda. Nesouhlas podnikatelského sektoru s tím novým systémem, který je inspirován v Německu, takový je, a my jsme s nimi vedli dialog.
Ale pokud se řekne: Podařilo se vám napsat zákon, kterým šokujete celou jednu mladou generaci, pro kterou její televizní Netflix, Voyo, YouTube, Spotify, Apple Music, protože jim pošlete složenku za službu, kterou nesledují a nevyužívají, a přitom za ni budou platit víc než za tu, kterou využívají každý den, není pravda. Uděláme tabulky s panem poslancem Babkou a řekneme si, kolik stojí předplatné všech těchto stanic dohromady versus jedno předplatné České televize měsíčně. A já tu tabulku příští týden tady přednesu, kolik je součet měsíčních předplatných za platformy a jeden poplatek za Českou televizi a Český rozhlas, který navíc platí domácnost. Domácnost! Je to prostě nesprávné. Přesný výrok.
A v březnu si tady ukážeme ty tabulky, kolik stojí součet těch předplatných. Takhle ta věc prostě stojí. Já už to mám napsané tady teď.
A pak bych chtěl reagovat na pana poslance Brože, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka.
Pane poslanče Broži, přineste výrok, jako já tady cituji výroky představitelů hnutí ANO, přineste výrok, kdy já jsem řekl během těch mnoha hodin, těch 260 dnů, že placení ze státního rozpočtu v západních zemích znamená ohrožení demokracie. Přineste mi tento výrok, který já jsem někde v takové rozpravě řekl. A pak se pojďme bavit o tom, jakým způsobem tady kdo říká pravdu nebo nepravdu. Já vám rovnou odpovím. Já jsem nic takového nikdy neřekl, já jsem nikdy neřekl, že placení ze státního rozpočtu je útok na demokracii.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak nyní vystoupí pan poslanec Jakob, připraví se pan poslanec Dlask. Prosím.
Poslanec Jan Jakob: Děkuju. Musím tady se vyjádřit k tomu vašemu nápadu financování médií veřejné služby ze státního rozpočtu. Já jsem se k tomu vyjadřoval i v druhém čtení, myslím, pokud mě paměť neplatete, i v prvním čtení. Ono už je to víc než sedm měsíců tedy, ale myslím si, že si to pamatuju správně. Samozřejmě, že když by se média platila ze státního rozpočtu, tak na to bude přispívat úplně každý. Každý, kdo si koupí rohlík, tak platí daně, DPH do státního rozpočtu. Ano, jak jsem i tenkrát říkal, z toho rohlíku platí díky našemu konsolidačnímu balíčku nižší DPH.
Musím upozornit na lež, která tady zazněla v těch dnech předchozích. Tady bylo tvrzeno, že v Británii zrušili poplatky a že BBC je placena ze státního rozpočtu. No, to je lež, tak to není. Tam vedou diskusi a poplatky, ten systém platí do konce roku 2027. A vedou diskuse. A dovolte mi, abych tady ocitoval v rychlosti jejich paní ministryni kultury: "Možností je celá řada. Zatím jsme se pro žádnou nerozhodli. Jedna z těch, o kterých se mluví, je financování ze státního rozpočtu, to ale nepřipadá v úvahu." A dále dodávají: "Klíčové (je) zachovat v naší zemi nezávislé a nestranné vysílání, které může kontrolovat činnost vlády. Proto financování z daní nezvažujeme." Takže neříkejte tady něco o BBC, co jsou lži. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní vystoupí pan poslanec Dlask, připraví se pan poslanec Babka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marcel Dlask: Děkuji za slovo. Já bych chtěl reagovat na tři věci. Za prvé na to, co říkal pan poslanec Jakob teď, vaším prostřednictvím. Ano, když si konzument koupí rohlík, zaplatí DPH, ale taky si ten rohlík sní. Ale ta mladá generace se na Českou televizi dívat nebude. To je ten rozdíl. A nejde o ty tabulky, teď zareaguju na pana ministra, vaším prostřednictvím, nejde o ty tabulky a porovnání, kolik co stojí. Jde o to, že ti mladí to využívat nebudou a jde vůbec o princip té platby. Proč by principiálně měli platit Českou televizi a Český rozhlas, když je využívat nechtějí? A pak nádherná věc od pana poslance Dlouhého, vaším prostřednictvím. Ano, pojďme udělat referendum, ať nám to občané řeknou, udělejme referendum o České televizi a uvidíte, budete se divit.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Nyní vystoupí pan poslanec Babka, připraví se pan poslanec Letocha.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo. Já se omlouvám, pane ministře, ale vy jste se úplně zbláznil podle mě, protože takhle tady říkat o takovémto výroku naší paní předsedkyně, že je lež, tak tomu teda vůbec nerozumím. Ale jestli tedy chtěl jsem pochopit tu vaši logiku a tu vaši argumentaci, tak jsem si teďka v rychlosti tady našel, kolik stojí ten Netflix, který říkala paní předsedkyně, že je tou televizí pro mladé generace. Takže stojí 309 korun měsíčně pro dvě domácnosti, to znamená 154,50 korun na jednu domácnost. Spotify, stojí Spotify Family - kterou paní předsedkyně říkala, že je rádiem pro mladé lidi - stojí 269 korun pro šest lidí, to znamená 44,80 na jednoho. 154,50 plus 44,80 je 199 korun 30 haléřů. Jo? Takže méně o 6 korun a 70 haléřů, než kolik nově budou platit za Český rozhlas a Českou televizi. A to jsem vzal úplně náhodné předplatné Netflixu a Spotify. Prostě říkat tady třikrát a máchat rukama, že lžete, lžete, lžete na takovémhle absurdním příkladu, pane ministře, to fakt nemyslíte vážně.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pan poslanec Letocha vystoupí s faktickou poznámkou. Připraví se pan poslanec Lacina.
Poslanec Petr Letocha: Děkuji za slovo. Já bych se rád připojil do této debaty, zejména k tomu citátu, kterým tady pan ministr citoval paní Schillerovou. Já bych se tady zastavil v jedné části, kterou jsme tady zatím neprobírali, a to v té části, která zní, která - bavíme-li se tedy v kontextu o mladé generaci, která tyto služby nesleduje a nevyužívá. Já bych řekl, že to je poměrně hodně paušalizující vzorec chování mladých lidí, který nemusí být správný.
My členové výboru pro mediální záležitosti jsme měli možnost popovídat si také s mladými lidmi, které tam pozval pan předseda, pan Nacher. A pokud si dobře vzpomínám, jen jeden jediný z mladých lidí, kteří tam byli, zmínil, že neposlouchá Český rozhlas. A teď tím nemyslím, že poslouchá tak, že si naladí rádio, ale že nekonzumuje ty služby, které tato veřejnoprávní média dělají. To znamená, bavme se o tom, jestli mladí lidé konzumují veřejnoprávní média, protože to, jestli si zapnou televizi, ještě neznamená, že je nekonzumují. Mohou to konzumovat na sociálních sítích, velmi často prostřednictvím nějakých krátkých šotů, ať už ze zpravodajství, nebo ze sportovních utkání, z kultury. Co se týče Českého rozhlasu, bavíme se o podcastech. Nemyslím si, že mladí lidé nevyužívají nebo neposlouchají veřejnoprávní média. Naopak jenom je používají jiným způsobem, než jsme na to zvyklí my. A proto i na toto je třeba myslet v rámci argumentace, pokud mají nebo nemají přispívat koncesionářskými poplatky. Takže pojďme se na to dívat i takto komplexně. Ano, mění se doba, mění se konzumace těchto informací a to je součást, o které se musí bavit jak veřejnoprávní média, tak se nad tímto tématem samozřejmě zamýšlejí i komerční média. Ale neznamená to, že ty informace, které tvoří, mladí nekonzumují. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Lacina, připraví se pan poslanec Brož.
Poslanec Jan Lacina: Děkuji dnes potřetí. Česká televize a Český rozhlas jsou dvě největší a nejvlivnější kulturní instituce v této zemi. A zároveň jsou pojistkou demokracie. Proto je chce rudá Kateřina Konečná zrušit. Ano, nemluvili jsme dneska o tom, s kým chce kandidovat, respektive vládnout ANO v případné příští vládě, ale říkal to pan Babiš v médiích, že (stačilo). Tito komunisté přelakovaní narůžovo, že jsou pro ně nebo pro vás, omlouvám se, velmi zajímavými partnery do příští vlády. (Nesouhlasné výkřiky poslanců ANO.) Tak to jenom tedy reaguju, to je to (nesrozumitelné). A klidně si dokřičte.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Prosím, abychom...
Poslanec Jan Lacina: Co se týče těch mladých, kteří na to nekoukají, tak dejte jim vždycky prosím vás kontrolní otázku. Jak se vám líbila olympiáda? A co mistrovství světa v hokeji, finále, dobré, ne? A co mistrovství Evropy ve fotbale, jak se vám líbilo? Já jsem člověk, který má hodně kamarádů v mladé generaci, protože mám děti sedmnáct a osmnáct a mám taky hodně kamarádů v té nejstarší generaci. A oni mi vždycky psali - už si byl zase ve 168 hodinách. Byl jsem tam velmi často, než pan Souček zrušil tento pořad, 168 hodin si mě velmi oblíbilo. A velmi často jsme se tam objevovali tady s paní předsedkyní Schillerovou, vždycky jsem dostal potom od svých mladých kamarádů deset zpráv, SMS nebo nějakých jiných - už jsi byl zase ve 168 hodinách. Já tím tedy dokládám, že na to koukají. Koukají na to ovšem odloženě, ne ve chvíli, kdy televize to vysílá, ale když přijdou domů a koukají se na to buďto na mobilním telefonu, anebo na computeru. To je zase zpátky k tomu, proč se eventuálně rozšiřuje ten okruh zařízení, z kterých se má platit. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní vstoupí pan poslanec Brož, připraví se pan ministr Baxa.
Poslanec Lubomír Brož: Děkuji za slovo. Já už jsem původně nechtěl vystupovat, pan ministr mě vyzval k něčemu. Já ho tedy taky vyzvu, aby mi našel, kde jsem v tom svém projevu řekl, že on to řekl někde. Já jsem reagoval především na kolegu, vaším prostřednictvím, pane předsedající, pana poslance Lacinu, který se tohleto snaží neustále nám podsouvat, že pokud se veřejnoprávní média financují z rozpočtu, tak jsou provládní v tu chvíli a v tu chvíli odpadají i tak, jak to padlo teďka, jako ta pojistka demokracie jakoby, jo. Takže to on se tam pořád snaží tlačit.
Já to využiju ještě k jedné věci, k tomu, co tady padá a zase tedy, vaším prostřednictvím, hodně z řeči pana Laciny. Já jsem zrovna nedávno, týden, mluvil s paní. Maminka má dvě děti, má dvě práce, nemá doma televizi, neposlouchá to, neplatí - i schválně, ani nechce, aby děti k tomu byly. A teď říká, proč ji mám platit? Proč to mám platit? A já jí to nedokážu vysvětlit, proč to má platit. Vy samozřejmě tohleto neřešíte, ale dotkne se to mnohem víc lidí. A proto jsem říkal, že děláte medvědí službu veřejnoprávním médiím, protože podle těch průzkumů, které jsem viděl, tak už mají velmi nízkou důvěryhodnost v tu chvíli. A vy to ještě zhoršujete tohleto. Takže nenapadejte - na nás něco, že chceme udělat z nich provládní média, protože je to naprostý nesmysl a zamyslete se nad těmi kroky, které děláte vy. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Bude pokračovat pan ministr Baxa, připraví se pan poslanec Jakob. Stále jsme ve faktických poznámkách.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Já tady mám připravené potom dál ty reakce na ten Netflix, mám tedy předplatné Netflixu vypočítané, tak si to, pane Babko, ještě potom vypočítáme, prostřednictvím pana místopředsedy Skopečka.
Ale byl bych rád, kdyby - Je tady poměrně hodně poslanců a poslankyň hnutí ANO - jste vystoupili s komentářem k následujícímu výroku Andreje Babiše, je to ze sociálních sítí Andreje Babiše, je to print screen. Mohu to každému z vás ukázat, že jsem si to nevymyslel: Fialova vláda chce na české domácnosti, živnostníky a firmy uvalit novou televizní a rozhlasovou daň, Andrej Babiš říká. Fialova vláda chce na české domácnosti, živnostníky a firmy uvalit novou televizní a rozhlasovou daň. Dělá to navíc způsobem, který je nejen podlý, ale naprosto cynický.
Tak a já bych vás rád vyzval, nebudu nikoho vyzývat explicitně, aby nám vysvětlil, co je to ta nová televizní a rozhlasová daň pro české domácnosti, živnostníky a firmy, pro české domácnosti, živnostníky a firmy, nová televizní a rozhlasová daň. Zákon o televizních a rozhlasových poplatcích tady platí od počátku devadesátých let, třicet let ten princip nikdo nezpochybnil. Můj návrh je takový, aby 3,3 milionu domácností nadále platilo jeden rozhlasový a televizní poplatek, tak jak je to stanoveno v současné době, a pro každou tuto domácnost náš návrh znamená +25 korun měsíčně navíc. Tak budu rád, když někdo tady vystoupí, co je to ta pro české živnostníky, domácnosti, nová televizní a rozhlasová daň. Nová televizní a rozhlasová daň, 3,3 miliony domácností platí +25 korun navíc.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Jakob.
Poslanec Jan Jakob: Děkuji. Mě mrzí, že kolegyně Schillerová zrovna odešla, protože chci mluvit o tom rozpočtu, reagovat na vás. Ano, ten mladý člověk rohlík sní, to ano, zkonzumuje, ale DPH v ceně rohlíku samozřejmě zaplatí, přispěje do státního rozpočtu. Mě by teda zajímalo, když říkáte, že zrušíte poplatky, že lidi to platit nebudou - no, to je lež. Kdyby to byla položka ze státního rozpočtu, tak to budou platit a budou to platit úplně všichni. A co se stane potom? No, jsou dvě možnosti, první z nich je, že se o ty nemalé částky zvýší schodek státního rozpočtu, to asi pro vás není úplně potíž, anebo je druhá možnost, že zvýšíte daně některé, nějaké, nebo opravdu zavedete nové, na rozdíl od nás. A to, že zvýšíte schodek, asi tím byste to vyřešili, tak to ale zaplatí kdo nejvíc? No, právě ta mladá generace, kterou se tady oháníte. Nebudu říkat, kolik nás stojí dneska dluhová služba.
Musím zareagovat i tady na tu diskusi ohledně demokracie, svobody. Samozřejmě že demokratická, svobodná společnost potřebuje nezávislá média, jednoznačně jsou naprosto klíčová pro svobodnou demokratickou společnost a my jejich nezávislost jednoznačně posilujeme. Všechny nástroje, které jste představili, tak jdou zcela opačným směrem. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také, děkuju za dodržení času. Nyní pan poslanec Bělor. Připraví se pan poslanec Babka. Prosím.
Poslanec Roman Bělor: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já se domnívám, že jsme tady vlastně řadu dní svědky takových jako orgií nenávisti vůči České televize, vůči Českému rozhlasu s tím, že vlastně ty orgie nenávisti se odehrávají vlastně na pouze jednom zlomku toho, co obě tato média vysílají. To se týká vlastně zpravodajství a publicistiky. Úplně se zapomíná na to, bylo to tady sice řečeno, já to chci zdůraznit, že obě tato média se věnují pořadům vědeckým, výchovným, dokumentárním, kulturním, což ty komerční televize nedělají skoro vůbec. Já si třeba neumím představit přenos České filharmonie na Nově. To kdybych zažil, tak bych skutečně spadl ze židle. Zapomíná se třeba i na takovou věc, že Český rozhlas provozuje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, jeden z našich pěti exportních symfonických těles, které jsou jaksi pilířem naší mezinárodní prezentace klasické hudby, což je pilíř našeho kulturního dědictví, to bych chtěl zdůraznit.
Jak televize, tak Český rozhlas dokumentují vlastně vývoj té společnosti, Česká televize produkuje řadu dokumentárních filmů s tím, že v tom historicky vlastně zastoupila to, co kdysi dělal Krátký film, nikdo jiný to nedělá.
Také bych rád připomněl, že Česká televize i Český rozhlas jsou koproducenty řady významných projektů. Český film si neumím představit bez koprodukční role České televize. Tady kolega Lacina položil tu otázku, jak se vám líbila olympiáda. Tak já bych položil třeba otázku, jak se vám líbil Večerníček? Já bych chtěl vidět české dítě, které nevidělo Večerníček, takže bych mohl položit jaksi jízlivou otázku, jestli se vám líbil nebo nelíbil Večerníček. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Nyní pan poslanec Babka vystoupí. Tak prosím.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo. No, já musím zareagovat na ty orgie nenávisti, protože nemám pocit, že bych ani já, ani nikdo z mých kolegů tady měl nebo cítil nějakou nenávist vůči České televizi nebo Českému rozhlasu. Já pouze mám výhrady k tomu, jakým způsobem Ministerstvo kultury připravilo tento zákon, jakým způsobem věcně ho připravilo, jakým způsobem od začátku s ním nesouhlasí profesní svazy, komerční televize, zástupci všech sektorů. A jediný, kdo už dneska ten zákon jako celek podporuje, je tady možná nějakých pár koaličních poslanců, kteří vůbec nevědí, o co jde. Dneska po tom druhém čtení, co načetli vaši kolegové z ODS, tak už ten zákon pomalu nepodporuje ani Český rozhlas samotný. Takže vůči tomu já mám výhrady. Já určitě netrpím žádnou nenávistí ani vůči České televizi, ani ani vůči Českému rozhlasu.
A my tady nejsme ti, kteří by vám měli odpovídat. Vy se mě tady nebo nás se tady ptáte, abychom vám řekli, co je to ta daň. No ta daň je těch 250 000 ročně pro ty největší firmy, pane ministře, to je ta daň. Uvědomujete si, že to jako nejsou malé peníze ani pro ty velké firmy, že by ty peníze mohly investovat prostě do vývoje, do zaměstnanců a tak dále? Ale my tady nejsme od toho, abychom vám odpovídali na vaše otázky. My svoji představu toho, jak si představujeme fungování veřejnoprávních médií v 21. století, představíme ve volební kampani voličům a občanům a ti pak řeknou, jestli s těmi našimi vizemi souhlasí, nebo ne? Vy tady strašíte, že chceme zrušit Českou televizi nebo Český rozhlas, že je chceme ovládnout. To vůbec není pravda. My chceme, aby ta média veřejné služby fungovala efektivně a tak, jak se sluší a patří v 21. století.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Wenzel, připraví se pan poslanec Brabec. Prosím.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo, vaším prostřednictvím ke kolegovi Letochovi. Rozumím, že dneska mladí rozhlas a televizi konzumují jinak, ale proto se ptám, zda nějakým způsobem na Česká televize, Český rozhlas reagovaly, aby víceméně oslovily mladou generaci a sledovala jejich pořady.
Ke kolegovi Lacinovi, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo. Já taky mám ve svém okolí mladou generaci, sice o několik let starší než vy, co jste zmínil, ale ti nekonzumují produkty České televize, Českého rozhlasu. Na druhou stranu, když jsem tak mezi řeči zmínil, o čem víceméně v následujících dnech a týdnech, protože už to je taky nějaký odstup časový, bude Sněmovna jednat, co se bude projednávat, tak se divili, jako proč bych měl za to platit? Protože opravdu jedou na těch jiných platformách, jak bylo zmíněno některými mými předřečníky, typu Netflix a Spotify a tak dále, ať neděláme reklamu. Takže toto oni sledují a diví se, opravdu se diví, proč by na ně mělo dopadnout to, že se stanou nově poplatníky tohoto televizního poplatku.
Já taky nemám žádnou nenávist vůči České televizi, Českému rozhlasu, ale zase, nelíbí se mi ten způsob, jak tato novela, velká novela dle předkladatelů, je prostě tlačena.
Já už jsem to zmínil v minulosti, opravdu nerozumím tomu, když jedu večer po jednání Sněmovny domů na Moravu, pustím si Radiožurnál, přiznávám, poslouchám ho rád, ale běží tam paralelně přenos Radiožurnálu sport, kde je prostě přenášen živě na Radiožurnálu ligový zápas, nebo respektive zápas pohárový. Já bych tomu rozuměl v případě, že bude finálové utkání na mistrovství světa, na olympiádě za účasti naší reprezentace. Pro to bych měl pochopení. Ale ne, já si chci poslechnout zprávy, co se děje u nás, co se děje ve světě. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. A nyní pan poslanec Brabec vystoupí. Tak prosím, máte slovo.
Poslanec Richard Brabec: Děkuju za slovo. Není to úplně moje téma, ale mě trošku vyprovokoval v tom dobrém na vysvětlenou pan kolega Bělor, a vaším prostřednictvím, pane předsedající, vy jste říkal o tom, jak samozřejmě je tady ta úloha v těch, řekněme, vědeckých pořadech a dalších pořadech. Určitě máte pravdu, pane kolego, ale já vám řeknu moji zkušenost.
Já jsem jako ministr životního prostředí sháněl, respektive chtěli jsme udělat typicky veřejně prospěšný pořad, jak je prospěšné šetřit vodou, zadržovat vodu v krajině a tak dále, a tak dále. A když jsme to připravovali a oslovili jsme Českou televizi jako veřejnoprávní médium, tak jsem s velkým překvapením jako naivka, protože to byl můj první kontakt s Českou televizí v této věci, zjistil, že po mně chtěli sponzory. Říkali: Pane ministře, to je fajn, ale sežeňte si sponzory na tady ten pořad. Já říkám: Proboha, já si mám shánět sponzory jako ministr české vlády na pořad o šetření vodou? Tak o čem jiném už by ta veřejnoprávní televize měla vysílat jako zdarma! My jsme museli sehnat, já nevím, stovky tisíc nebo kolik milionů možná, od různých společností typu vodárenských, nebo je požádat o to, aby sponzorovaly takovýhle pořad. A to má být tedy ta veřejnoprávní nebo veřejnoprospěšná služba? Tak kde to potom jsme? A pak vznikají desítky a stovky různých cestopisů, kde různí lidé cestují po světě. Shánějí si oni takové sponzor?.
Takže v některých těch vyjádřeních, omluvte mě, neberte to osobně, to vůbec není na vás, ale jako já slyším od různých lidí objektivní vyjádření a tam je objektivity, nezlobte se za to srovnání, jako v zadnici briliantů, tedy málo. Děkuji. (Potlesk z řad ANO.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Hubert Lang, připraví se pan poslanec Lacina. Prosím, máte slovo.
Poslanec Hubert Lang: Děkuji, paní předsedající. Já bych chtěl zareagovat na pana Lacinu, prostřednictvím vás, paní předsedající. Ono to zaznělo před nějakým časem, kdy pan kolega se tady vyjádřil, něco v tom duchu, že když tedy se hnutí ANO dostane k moci, tak bude vládnout s těmi komunisty a zrušíme Český rozhlas, Českou televizi, že to znárodníme a zestátníme.
Já nevím, pane kolego, kde jste na to přišel. Já bych chtěl, abyste mi tady doložil nějaký citát od kohokoliv z hnutí ANO, že takto to bude. Kolega Babka, prostřednictvím vás, paní předsedající, ... (nesrozumitelné) jasně řekl, jestliže my chceme, aby tam byla nějaká transparentnost, jestliže my chceme, aby tam byla prostě kontrola, jestliže chceme jasně vymezit, co je to médium té veřejné služby, že tam chceme šetřit, že chceme případně sloučit Český rozhlas a Českou televizi, tak na to snad proboha máme právo. I řada ekonomů se k tomu vyjadřuje.
Vy jste tady vystřelil takový ten jedovatý šíp a říkáte, že zase se budou vracet komunisté. A já se ptám, my jsme... před čtyřmi lety vlastně v této Sněmovně komunisté skončili, a proč by se nám měli ti komunisté vrátit? Není to náhodou tím, že vlastně ta vaše pětikoalice ty čtyři roky vládne takovým způsobem, že nám tady opět nějaká skupinka, která je dneska spojená kolem té Kateřiny Konečné, to Stačilo!, že začíná opět získávat nahoru nějaká procenta? Není to náhodou špatná vizitka vašeho čtyřletého vládnutí, že zase lidé prostě se obracejí až tady k takovýmto jakoby extrémním subjektům. A vy budete nám tady předhazovat, že to je naše chyba?
Já se domnívám, že pokud se v příští zvolené Sněmovně objeví nějaká takováto skupinka, Stačilo!, ať už bude mít nějaké levicové názory, nebo bude s tou Kateřinou Konečnou, tak to bude špatná vizitka vašich čtyř let vlády. Takže, prosím vás, nestrašte tady, vy už začínáte prostě horkou fázi volební kampaně, zamotáváte to úplně do všech zákonů a začínáte opět strašit. A jsou to od vás podpásovky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Jan Lacina, poté pan ministr Baxa. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Lacina: Děkuji. Já jsem vás o příliš času za ty tři a něco roku neobral, tak dneska si dovolím vystupovat častěji. O zrušení prvního a druhého kanálu České televize mluvil velmi nedávno v médiích pan poslanec Nacher. To je asi tak zhruba dvoutřetinový výkon České televize. Tak to je jeden z takových příkladů, který bych možná rád uvedl.
Když kolega Bělor mluvil o orgiích nenávisti, tak já bych řekl, že měl na mysli především vašeho pana předsedu, z kterého alespoň podle mého pozorování ta nenávist k České televizi a k Českému rozhlasu přímo prýští.
Pak bych se chtěl tedy ještě věnovat panu kolegovi Brožovi a jeho otázce. Vládní televize je ta, která je placená přímo z rozpočtu. No, na naší cestě do Španělska my jsme samozřejmě navštívili ty televize, pak jsme navštívili ty kontrolní orgány, a ty nás ujišťovaly, že samozřejmě všechno je v nejlepším pořádku, že samozřejmě ty televize jsou vyvážené, nezávislé. Ale pak jsme přišli do největšího deníku El País španělského a tam jsme se ptali těch novinářů v El Pais, a oni řekli: No, samozřejmě že jdou vládě na ruku, jak by to jinak proboha taky mohli dělat, když od nich potřebují každou chvíli navýšit příspěvek na své vlastní fungování? To je úplně jednoduchá logika. To jsem chtěl ještě dodat.
No, a pak pan kolega Brož říkal, že ubližujeme Českému rozhlasu a České televizi touto debatou. Já tedy myslím, že to nejsme my, popravdě řečeno, ale kde bereme to, že jsou nějak důvěryhodná, nebo ne? No, pane kolego, schvalujeme tahleta data v každé ročence, v každé výroční zprávě, v mediálním výboru. A ta skutečnost, že Česká televize a Český rozhlas mají zhruba dvakrát vyšší důvěryhodnost, než je třeba NOVA a Prima, to je prostě doloženo. A protože zároveň mají velký zásah, tak jsou dneska prakticky posledními médii, která mají zároveň takovou míru zásahu a zároveň takovou míru důvěryhodnosti. A jsme zpátky u toho, v sociální bublinách, které se uzavírají do sebe a utvrzují se často (Předsedající: Čas.) o velmi bizarních pravdách, tam se ty skutečně informace nedozvíte. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Pan ministr Baxa bude reagovat s faktickou poznámkou. A než mu dám slovo, přečtu omluvy: pan poslanec Kott se omlouvá od 13.30 z osobních důvodů, Mádlová Ivana celý jednací den, zdravotní důvody, Volný Jan celý jednací den, pracovní důvody. Z členů vlády se omlouvá Jana Černochová od 12 hodin, pracovní důvody, Rakušan Vít od 13.30, pracovní důvody, Válek Vlastimil od 12 hodin, pracovní důvody, Vlček Lukáš do 12 hodin a od 12 hodin z pracovních důvodů. Prosím, pane ministře, vaše dvě minuty.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Je třeba zdůraznit to, že ani já, ani moji kolegové na ministerstvu, kteří pracovali na té velké mediální novele, si rozhodně nemyslíme, že by byla média veřejné služby bezchybná a že by média veřejné služby neměla být předmětem debaty, tak se to děje všude v zemích, kde je svoboda a demokracie a v zemích, které mají média veřejné služby.
Zejména za poslední roky se mediální trh zásadně změnil, změnily se divácké návyky, změnilo se to, jaký je mediální prostor. Zkušenosti zejména z výzkumů samotné EBU ale ukazují, že prostě svobodná, odolná a nezávislá média veřejné služby jsou prospěšná pro svobodu a demokracii. A náš návrh, velká mediální novela, za kterou je více než dvouleté úsilí velmi intenzivní práce a debata, směřuje k posílení odolnosti a stability médií veřejné služby. Ale rozhodně ne k tomu, abychom média veřejné služby verbálně i tím vlastním návrhem konstruovali tak, že by nikdo do jejich činnosti nemohl mluvit, neměla by být pod veřejnou kontrolou jakéhokoliv druhu a neměla by být vedena debata o jejich směřování. Koneckonců i ten stávající systém mediálních rad, do kterých volí parlament své zástupce, slouží k tomu, aby existovala k nim kontrola. Je připraven návrh na kontrolu NKÚ.
Ale, kolegyně a kolegové z hnutí ANO a SPD, nemůžete se na nás zlobit, když tady veřejně opakovaně zaznívají komentáře tak, že Česká televize je nenažraná hydra, že obě média veřejné služby slouží jenom k tomu, aby byla vládní propagandou, že náš návrh má sloužit k tomu, abychom je zkorumpovali ve prospěch Fialovy vlády. To není smysluplně a zodpovědně vedená debata o médiích veřejné služby z vaší strany.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Pan poslanec Petr Letocha je na řadě s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Zlínský. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Letocha: Děkuji za slovo. Já jsem byl vyzván k tomu, abych odpověděl, jak v podstatě pracují veřejnoprávní média právě pro ty mladé. Tak si na to dovolím reagovat. Myslím si, že veřejnoprávní média jdou mladým, mladé generaci naproti. A je to už tím, že jsou aktivní už dlouhou dobu třeba na internetu, jsou aktivní prostřednictvím webových stránek, což je samozřejmě i pro jiné generace, nejenom pro ty mladé, aplikací v mobilních telefonech, v neposlední řadě na sociálních sítích. Řada lidí dneska konzumuje třeba i zpravodajství jenom ze sociálních sítí. A to je všechno něco, co se dotýká mladých.
Nezapomínejme také na osvětu České televize, jako její ČT Déčko nebo ČT Edu, také na nezastupitelnou roli v době covidu, kdy zavedli program UčíTelka. Řadu z těchto dílů dodneška najdete na internetových stránkách České televize. A já třeba se svými dětmi se kolikrát koukám na tento web, abych jim pustil názorně video, jakým způsobem se to vyučovalo v té době. Ono je to pořád stejné. To znamená pro mladou generaci dělá i veřejná služba i veřejná média poměrně hodně. A nezapomínejme na to, ano, můžeme se bavit, jestli by toho nešlo dělat ještě víc a případně lépe, ale určitě bych nepopíral to, že pro mladou generaci tady veřejnoprávní média nejsou. Protože jsou. A nejenom pro mladou generaci. Jsou tady pro všechny generace. A to si myslím, že to je právě ta obrovská výhoda toho veřejnoprávního média. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Další na řadě s faktickou poznámkou je pan poslanec Vladimír Zlínský, poté pan poslanec Bělor. Prosím, máte slovo.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, taky musím reagovat na některé své předřečníky.
Nejprve budu reagovat na pana poslance Jakoba, který tady hovořil o nezávislosti médií. Já si to trošku dovolím zpochybnit, protože si myslím, že nestačí jenom nezávislost, ale je třeba i nestrannost a objektivita. Je třeba to tady zmínit, protože pokud je nějaké médium nezávislé a redaktoři tam prosazují v podstatě skrytě svůj správný světonázor, tak si myslím, že to není správná nezávislost.
A co se týká druhé reakce, budu reagovat na pana poslance Bělora, vaším prostřednictvím, který tady hovořil o tom, jak hlavně Česká televize, ale i Český rozhlas zprostředkovává divákům sport, vzdělávání, případně kulturu. Když jsem si připravoval vystoupení - dlouhé vystoupení - na toto téma, na které asi nedojde, tak jsem si přečetl knihu od pana doktora Františka Koukolíka Mocenská posedlost. A tam jedním z nástrojů propagandy je takzvaný infotainment, což je kombinace zábavy patřičně podaných informací podsouvaných za určitým účelem veřejnosti k ovlivnění veřejného mínění. Takže ano, je to pravda, že je to správně, že veřejnoprávní média zprostředkovávají tyto informace, ale to neznamená, že pak tam nepodsouvají veřejnosti nějaké propagandistické materiály za určitým účelem. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan po poslanec Roman Bělor, poté pan poslanec Miroslav Samaš. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Roman Bělor: Děkuji za slovo. Já nebudu reagovat tady na tu poslední poznámku mého předřečníka, která se týká nějaké skryté propagandy v kulturních pořadech České televize.
Ale chci odpovědět seriózně panu kolegovi Brabcovi, který tady možná velmi správně - a bude možná překvapen, že s ním budu souhlasit - zmínil situace, které se i měly a mohly stát v České televizi. A stávalo se to v posledních letech možná trošku častěji než předtím. Česká televize se v těchto situacích, a já jsem tam také nabízel programy, které podle mého názoru patřily zcela jaksi do kmenových povinností České televize, a Česká televize koprodukci některých věcí odmítala, anebo spekulovala o tom, že přivedu nějaké sponzory právě z těch důvodů, že jí vysychaly zdroje z těch, jak tomu říkáme nesprávně, koncesionářských poplatků.
A já jsem se dostal i do situace, že jsem se musel nechat ohlásit u generálního ředitele a vyhrožoval jsem vystoupením před Radou České televize. Čili Česká televize není sbor andělů. Ale je pravda, že prostě řadu pořadů nezvládá právě proto, že platí stále rostoucí inflační náklady, třeba Českým Radiokomunikacím a tak dále. Nechal jsem si předložit kompletní nákladovou položku pořadu, který jsem já vnucoval, a musel jsem dát České televizi za pravdu, že vlastně na to už skoro jakoby nemá peníze. To teď možná pomine, nebo se to aspoň zmírní. A právě proto chceme, abychom mohli na Českou televizi také mít nějaký bič z hlediska ekonomizace, tak ji chceme podřídit Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. V tom jsme, myslím, s opozicí zajedno. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je přihlášen s faktickou poznámkou pan poslanec Miroslav Samaš, poté pan ministr Baxa.
A než dám slovo panu poslanci k faktické poznámce, přečtu omluvu. Omlouvá se Balaštíková Margita od 12 hodin z pracovních důvodů.
Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Miroslav Samaš: Děkuju moc, paní předsedající. Já trošku možná odlehčím. Je sice hezké, že si pořídíte nějaký chytrý telefon nebo máte televizi, ale přesto i doma je nemůžete používat. A víte proč? Protože nemáme stoprocentní pokrytí televizním signálem na celém území státu. Nemáte stoprocentní pokrytí telefonním operátorem na celém území státu. Takže sice máte tahle chytrá zařízení, ale přesto jsou vám k ničemu.
Takže pokud byste potom chtěli sledovat Českou televizi nebo jakoukoliv jinou televizi, tak budete muset investovat nemalé částky do toho, abyste si zajistili nějaký signál, ať už přes nějakého wifi-poskytovatele, nebo přes satelit. Ale proč bychom to měli dělat? Jako k čemu? A to není jenom to místo, kde zrovna já bydlím. To je můj osobní příklad. Ale věřte tomu, že těch míst je na našem území docela dost. Tady bychom se spíš měli zamyslet nad tím, jak dostat ten signál do tady těch míst a pokrýt celé území. To je na zamyšlenou. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou je na řadě pan ministr Baxa, poté pan poslanec Lubomír Wenzl. Prosím, máte slovo.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Pane poslanče Samaši, prostřednictvím paní místopředsedkyně, ten zákon na takové situace samozřejmě myslí, protože pokud reálně nemůžete ten televizní signál přijímat, tak napíšete čestné prohlášení, že to nejde, a tedy poplatek platit nebudete. To není tak, jako že by jenom samotné vlastnictví televizního přístroje nebo pro domácnost chytrého telefonu znamenalo platit poplatek, když tam reálně to připojení není. Pak není splněna podmínka, že je to zařízení schopné toto přijímat, když v tom místě, kde jste, signál není.
Já jsem ale chtěl zmínit ještě jednu důležitou věc. Ta velká mediální novela není pouze spojená s tím, že má zajistit odolnost médií veřejné služby a jejich stabilitu, ale současně je to soubor opatření, která vlastně umožní zachovat stabilitu na mediálním trhu jako takovém. Já i moje ministerstvo jsme velkými zastánci duálního mediálního trhu, kde mají vyrovnané podmínky média veřejné služby i média soukromá.
Jenom připomenu, že ten návrh, ať už ve vládní podobě, nebo prostřednictvím návrhů pozměňovacích, vlastně omezuje obchodní podnikání České televize a Českého rozhlasu. Stanovuje strop například pro vysílání sponzoringu na České televizi. Pozměňovací návrh Petra Bendla, Rudolfa Salvetra omezuje možnost obchodního podnikání Českého rozhlasu v obchodních sděleních. My považujeme za podstatné, aby i média soukromá měla stejné podmínky. Já velmi nerad do těch diskusí zavádím to, co tady zmínil kolega Lacina, při vší úctě k němu, jako jestli je některé médium vyšší důvěry než jiné médium. Je zapotřebí na mediálním trhu uchovávat stabilitu a tento zákon je s tím spojen. Pokud jej budeme redukovat jenom na to, že budeme tady používat ve veřejném prostoru lži, že vláda zavádí novou televizní a rozhlasovou daň, tak ale samozřejmě pak takováhle debata potom zanikne.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji za dodržení času, pane ministře. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Lubomír Wenzl, připraví se pan poslanec Nacher. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Já stále přemýšlím už dlouhou dobu, co si mám vlastně představit pod tím pojmem velká novela. Ten pojem velká. Nebo velký. Protože tímto dojde... (Reakce ministra.) Možná to je (nesrozumitelné), pane ministře, děkuju za nápovědu. Tímto dochází k čemu? Zvýšení poplatků stávajících. Dále, ale tam už by se možná to slůvko velká, velký dalo použít, je to vlastně nových 300 000 poplatníků, kteří nám tímto přibyli. To už je velké.
To je slušná částka ve výsledku. Velký, velký zase - dopadá to na firmy a podnikatele nad 25 zaměstnanců, to už je taky slušné číslo, takže tam to velký, velká by se dalo použít též. Ale já si myslím, to velký nebo velká je nejlépe použitelné k tomu, že vlastně dojde tímto, pakliže tato novela, velká novela dle předkladatelů bude přijata, dojde k velkému přísunu finančních prostředků, stamilionů korun ročně do těchto dvou institucí, Česká televize, Český rozhlas, aniž by tomu předcházela jakákoliv kontrola nebo audit výkonnosti nebo hospodaření těchto institucí. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní je na řadě s faktickou poznámkou pan poslanec Patrik Nacher, připraví se pan poslanec Igor Hendrych. Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já jsem tady zaslechl své jméno, když jsem byl na chodbě, tak musím reagovat. Za prvé, s tím neustálým šermováním, kdo je a není provládní televize. Tak já vám prostě říkám, že současná televize je prostě provládní. Ukažte mi jedinou negativní reportáž v poslední době na to, jak funguje vláda. Jasně, že oni si to nedovolí, protože zároveň po vládě chtějí tady prosadit zvýšení poplatku. Vždyť přece jestli sem do toho někdo právě vkládá politiku, tak jste to v této chvíli vy, je to tak. Protože víte, že když teďka najednou začnou jet objektivní reportáže - a objektivní reportáž je, že média veřejné služby jsou hlídací psi demokracie, tak hlídají toho, kdo vládne, a ne toho, kdo je v opozici - je to úplně opačně, vždyť je to úplně opačně. To je jedna poznámka.
Druhá poznámka. Kolega Lacina tady řekl, že: já chci zrušit ČT1 nebo ČT2. Ne, musíte si to poslechnout celé, ten můj rozhovor, a je to úplně jasné, na co jsem já reagoval. Nám totiž tady chybí debata o definici veřejnoprávní funkce - to je to, čemu vy se bráníte. Vy furt argumentujete, že se tady něco 15 let nezvedalo, ale já argumentuji, že se tady 33 let něco nezměnilo. A to je ta definice veřejnoprávní funkce.
A na další dotaz, tu si jakoby pod tím představuji a co by se tedy mělo, kde by se mělo šetřit, tak jsem řekl, ano, že za primární - já jsem neřekl, co by se mělo zrušit, já jsem řekl, co by se mělo zachovat, já to vždycky vidím pozitivně, ne negativně jako vy, jo? Já jsem říkal primárně ČT sport, zpravodajské kanály, ČT:D a tak dále. A z toho se vydedukovalo, že by se to mělo zrušit - ne, to je prostě jenom názor do debaty, ne, že bych to chtěl zrušit. Takže když už tady jakoby to říkáte, tak to, prosím, prezentujte přesně. Kdybyste otevřeli debatu o veřejnoprávní funkci, tak jsme úplně někde jinde.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou vystoupí pan poslanec Igor Hendrych, připraví se pan ministr Baxa. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji vám za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, vážené dámy, vážení pánové, já jenom krátce. Mě zaujala faktická poznámka pana poslance Zlínského, která tady proběhla před chvílí. Já skutečně jsem se seznámil s několika akademickými texty, mluvil jsem o tom tady v souvislosti s korespondenční volbou. Je to zmapováno vědecky, že skutečně je někdy velmi problematické pro novináře samotné oddělit jako své vlastní preference vlastně od toho svého profesionálního výkonu. Na to jsou studie a nejenom naše, (ale?) především právě zahraniční, u nás pozřídku, ale jsou také. A tady se právě nabízí otázka skutečně té objektivity, do jaké míry každý jednotlivý novinář je schopen se jakoby poprat vlastně s těmi svými vlastními preferencemi a podat ten správný profesionální výkon. A to bývá často předmětem v podstatě kritiky i z naší strany.
V té souvislosti bych chtěl říct, že jsme byli tady s mediálním výborem před nějakým rokem v Itálii a tam jsme se dozvěděli pro mě docela zajímavou věc, jak to funguje tam. U nás totiž může být novinář - a to pan ministr ví - v podstatě kdokoli, jo? Není to regulovaná profese, ale přitom je to profese, která má obrovský vliv, hovoří se o ní historicky jako o takzvané čtvrté velmoci. A novináři obecně, teď nemyslím jenom veřejnoprávních médií, mají obrovský vliv na společnost. A přesto to může dělat v podstatě kdokoliv. Já netvrdím, že ne, že v České televizi nedělají lidé, kteří jsou profesionály, kteří zhusta mají vystudovanou žurnalistiku, ale jestli pan ministr neuvažuje o tom, že by se i do téhleté věci prostě zavedla nějaké regulace. V Itálii to funguje tak, že skutečně buď má vystudovanou žurnalistiku, anebo jinou vysokou školu, ale musí projít jakoby náročnou nějakou zkouškou elévství, v uvozovkách, a pak nějakou zkouškou, která je snad na úrovni dokonce advokátních zkoušek - tak nám to aspoň jakoby popisovali. Takže (Předsedající: Čas.) opravdu novináře nemůže dělat každý. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní pan ministr Baxa vystoupí s faktickou poznámkou, poté pan poslanec Babka. Prosím, máte slovo.
Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo. Určitě, pane kolego, nemám ambici vydávat se tímto směrem, v příštím volebním období se určitě bude Poslanecká sněmovna zabývat velmi významným zákonem, který vychází z evropského nařízení European Media Freedom Act. Nemyslím si, že by ale i v rámci toho došlo k takovéhle diskusi. Jenom bych chtěl reagovat na kolegu Nachera.
Já si tedy osobně myslím, že jakékoliv nálepkování druhu to, jestli jsou média veřejné služby provládní, nebo ne, prostě není správné. (Poslanec Nacher gestikuluje z lavice.) A pokud to takhle, pane kolego Nachere, myslíte, dejte sem na stůl to, kolik stížností (jste) předložil Radě České televize a Radě Českého rozhlasu na neobjektivní informování. Takhle se ta věc přece má. Jakoby má-li někdo pocit, že média nefungují objektivně, nechť pošle stížnost Radě České televize a Českého rozhlasu. Takových stížností se tam vyřizuje spousta a jsou dokonce takové, ve kterých se uspělo. (Poslanec Nacher nesouhlasně gestikuluje a přichází k pultíku.) Já bych dokonce mohl uvádět příklady kritických reportáží, které tady zazněly, které jakoby byly protivládní, ale já si dokonce myslím, že mně to jako nepřísluší tohle jako říkat. Má politik tady od řečnického pultíku říkat - to je provládní nebo protivládní reportáž? (Poslanec Nacher gestikuluje a hovoří mimo mikrofon.) Hovořím za sebe samozřejmě, jo? A stejně tak jsem přesvědčený o tom, že za situace, kdy máme média veřejné služby pod tlakem výroků, že Česká televize je nenažraná hydra a že je to všechno jenom provládní propaganda, a že tam tedy někde sedí ti novináři, kteří opravdu jako píšou přesně tak, jak jim vláda posílá instrukce, tak se nedá vést otevřená debata o roli médií veřejné služby. Nedá, protože to nepůsobí ani jako vteřinu věrohodně. A všude v západních zemích, kde se měnily způsoby financování, tak tomu předcházela normální, věcná debata, ale ne s nenažranou hydrou. No, takhle je to celé. A já se k tomu výroku pořád vracím. Ale Andrej Babiš tady vystupoval v posledních dnech vždycky tak. A je předseda vašeho hnutí a o všem (Předsedající: Čas.) rozhoduje.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou je na řadě pan poslanec Ondřej Babka, poté pan poslanec Martin Dlouhý. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já musím reagovat ještě na předchozí vystoupení pana ministra, protože - pane ministře, vy tedy tisíckrát můžete říct, že je lež, že nezavádíte novou daň. Ale my to prostě budeme říkat, protože to je prostě fakt. Ať už budeme říkat, že to je daň z internetu, protože prostě rozšiřujete okruh plátců na mobilní telefony, ať už budeme říkat, že to je daň ze zaměstnanců, protože firmy nově, nově ty firmy, které nikdy neplatily koncesionářské poplatky, protože neměly přístroje, tak je nově budou platit a budou to v nemalých částkách, v prvních letech to bude až 250 000 ročně. Tak to prostě je nová daň, je to nová daň jak pro firmy, tak pro jednotlivce.
Pak bych se ještě rád zastavil u jednoho podstatného problému, a to je částka, která tak jako v průběhu se mění, to znamená, kolik bude nových poplatníků, kolik se nově vybere peněz pro Český rozhlas a Českou televizi. Dneska tady zaznělo z úst pana Laciny, že to bude nějakých 12 až 16 % rozpočtu. To by mě možná zajímalo, co to je za čísla, protože v průběhu projednávání se ta čísla různě mění, a já opravdu si myslím, že důvodně vás podezírám z toho, že záměrně ta čísla snižujete, abyste se právě nedostali nad tu dvacetiprocentní hranici, která je důležitá pro notifikaci Evropské komise, protože ve chvíli, kdy dochází ke strukturální změně výběru poplatku, případně (jde?) o nedovolenou podporu, která bude právě přesahovat 20 % výběru, tak v tu chvíli notifikace Evropské komise by byla nutná.
Proto mě ta čísla zajímají, protože se domnívám, že je záměrně snižujete. Protože i z úst vysokých představitelů například České televize jsme právě slyšeli, že se na mediálním trhu objeví 1,2 až 1,3 miliardy korun navíc. To už právě odpovídá více než těm 12 nebo 16 procentům, co zde sdělil kolega Lacina. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Jenom připomínám, že je třeba oslovovat své kolegy prostřednictvím předsedajícího. Než dám slovo panu poslanci, ještě přečtu omluvu. Omlouvá se Bělica Josef celý jednací den z pracovních důvodů. Prosím, máte slovo.
Poslanec Martin Dlouhý: Děkuji za slovo, já budu krátký. Chci fakticky zareagovat na dopolední výrok paní poslankyně Válkové, která zmínila, že dlužíme reformu jednacího řádu. Všimněte si, když každý mluvil dvě minuty, jak nám to krásně šlo. Trochu jsem byl někdy ve stresu, tak navrhuji pro tu příští Poslaneckou sněmovnu, že tři minuty by byly komfortní. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, je 14 hodin, přerušuji proto projednávání tohoto bodu. Vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna nestanovila (stanovila?) svým usnesením číslo 1285, že hlasování o podaných návrzích a návrhu zákona jako celku v případě sněmovního tisku 738 proběhne ve středu 5. března 2025 od 12 hodin, přerušuji tedy nyní 129. schůzi Poslanecké sněmovny do středy 5. března 2025 do 9 hodin. Končím dnešní jednání a přeji vám krásný víkend.
(Schůze přerušena v 14.01 hodin.)
Aktualizováno 22. 2. 2025 v 22:51.