Čtvrtek 13. února 2025, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 130. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám. (Hluk v sále.)
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Tuto schůzi svolala předsedkyně Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 50 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána ve středu 5. února tohoto roku elektronickou poštou.
Nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Hayata Okamuru a poslance Pavla Žáčka. Táži se, zda má někdo jiný návrh? Přivolám kolegy z předsálí.
Budeme hlasovat o návrhu dvou ověřovatelů této schůze.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 1, přihlášeno 115 poslanců a poslankyň, pro 112, proti 1. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme ověřovateli 130. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Hayata Okamuru a poslance Pavla Žáčka.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci a poslankyně: Babiš Andrej celý jednací den - pracovní důvody, Bělobrádek Pavel celý jednací den - zdravotní důvody, Berkovcová Jana celý jednací den - pracovní důvody, Bláhová Kamila do 13 hodin - pracovní důvody, Exner Martin celý jednací den - zdravotní důvody, Fifka Petr celý jednací den - zahraniční cesta, Foldyna Jaroslav celý jednací den - zdravotní důvody, Hrnčíř Jan celý jednací den - rodinné důvody, Kasal David celý jednací den - zdravotní důvody, Klíma Pavel do 10 hodin - zdravotní důvody, Kobza Jiří celý jednací den - rodinné důvody, Kohoutek Tomáš celý jednací den - zahraniční cesta, Kukla Martin od 13 do 15 hodin z pracovních důvodů, Munzar Vojtěch celý jednací den - rodinné důvody, Němečková Crkvenjaš Zdenka celý jednací den - rodinné důvody, Okamura Tomio od 11.30 - osobní důvody, Olšáková Eliška do 11 hodin - pracovní důvody, Philipp Tom do 12 hodin - pracovní důvody, Potůčková Lucie celý jednací den - zahraniční cesta, Quittová Petra celý jednací den - osobní důvody, Smetana Karel celý jednací den - zdravotní důvody, Svoboda Bohuslav celý jednací den - pracovní důvody, Urbanová Barbora celý jednací den - pracovní důvody, Válková Helena do 11 hodin - pracovní důvody, Váňa Josef celý jednací den - zahraniční cesta. (Hluk v sále přetrvává.)
Z členů vlády se omlouvají: Baxa Martin od 12 do 16 hodin - pracovní důvody, Blažek Pavel do 11 hodin - pracovní důvody, Černochová Jana celý jednací den - zahraniční cesta, Dvořák Martin do 12 hodin - pracovní důvody, Kupka Martin celý jednací den - zahraniční cesta, Rakušan Vít do 12.30 - pracovní důvody, Stanjura Zbyněk celý jednací den - osobní důvody, Válek Vlastimil do 11.30 - pracovní důvody, Vlček Lukáš celý jednací den - pracovní důvody a Výborný Marek do 15 hodin - pracovní důvody. Toliko omluvy.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 130. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Než přistoupíme k hlasování o celém návrhu pořadu 130. schůze, mám zde přednostní práva. Jako první je přihlášen pan předseda Marek Benda, ten stahuje svoji přihlášku. Nyní je přihlášena s přednostním právem paní předsedkyně Alena Schillerová. Máte přihlášku? Stahuje, ano, děkuji. Dále je zde přihláška pana předsedy Tomia Okamury, ten stahuje, a dále máme přihlášku pana předsedy Jakuba Michálka s přednostním právem. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Vážená paní místopředsedkyně, vážení kolegové, vážené kolegyně, dneska máme čtvrtek a měli jsme mít interpelace, měli jsme mít možnost interpelovat vládu. Bohužel kvůli mimořádné schůzi se k tomu nedostáváme. Tak mi dovolte, abych se aspoň stručně vyjádřil k návrhu programu dnešní schůze.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Já vás přeruším na chvilinku, omlouvám se.
Prosím o zklidnění v sále. Děkuji.
Prosím, pokračujte.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuju, paní místopředsedkyně. Já jenom chci předeslat, že my se nebudeme podílet na obstrukcích ani této schůze, ani schůze v České televizi, takže to vyjádření nebude nějak dlouhé. Nemusíte se bát, za pár minut budeme hlasovat.
Přesto považuju za důležité upozornit na to, že důležité priority, které by Poslanecká sněmovna měla projednávat, jako jsou bydlení, věci, které se týkají životních nákladů a modernizace státu, tady projednáváme poměrně málo, a důležité zákony, které by mohly být na programu této mimořádné schůze, tam bohužel nejsou. Místo toho jsou tam jiné priority, jako je třeba účetnictví, maličká změna státních vyznamenání nebo Křivoklátsko.
Bohužel například zákon o podpoře bydlení, který tady leží už od září, tak ten se na program této mimořádné schůze ani tento týden jiných jednacích dnů nedostal. Odsouvá se to už od září. Vůbec nevíme, jak to skončí, a to navzdory tomu, že jsme všichni viděli tiskovou konferenci vlády, kde vystupoval pan premiér a mluvil o tom, jak je bydlení důležité. Až tedy o tom psaly dokonce i Hospodářské noviny, které se tomu spíš teda vysmály, že to vůbec nekoresponduje s činy této vlády, a když k tomu přidáme ještě nápad, že bydlení by mělo být dostupné pouze ve vyloučených lokalitách, což je výrok, který zazněl v Blesku od pana premiéra, tak si myslím, že to nevěstí vůbec nic dobrého na tom, že vláda konečně začne řešit dostupnost bydlení jako svoji prioritu. (Hluk v sále přetrvává.) Čili chtěl jsem vyzvat vládu, aby se začala tomuto problému reálně věnovat, aby přestala blokovat tento důležitý zákon a naopak aby podnikla další kroky, protože bydlení a drahé ceny bytů je možné vyřešit jenom díky mozaice více opatření, která podnikneme.
Jeden malilinkatý dílek skládačky máme dneska na programu, to jsou aspoň ty Airbnb byty v prvním čtení. To je zase věc, která už měla být snad několik let hotová v rámci implementace evropských předpisů a tady se zdržovala v rámci Poslanecké sněmovny.
Druhé téma jsou poplatky a životní náklady, kterým by se Poslanecká sněmovna měla věnovat. Projednáváme tady zvýšení poplatku za smartphony - 2 460 korun pro lidi, kteří nemají televizi a budou muset nově platit kvůli předloženému návrhu zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Nic proti České televizi a Českému rozhlasu, tam valorizace poplatků má proběhnout, ale nemyslím si, že máme zdaňovat lidi, kteří televizi nemají, na televizi nekoukají, jenom se provinili tím, že mají smartphone. Je to zkrátka zdanění nové technologie.
Pak tady máme poplatek za OSA, který by taky Poslanecká sněmovna měla řešit, protože jste určitě všichni zaznamenali, že v důsledku judikatury Nejvyššího soudu se musí platit nově poplatek za mobilní telefony, za to, že tam je paměť a že na tu paměť byste si mohli ukládat hudební díla hudebních skladatelů, kteří jsou zastupováni Ochranným svazem autorským.
Takže nově kvůli tomuto budeme všichni platit za mobilní telefony o 90 korun navíc. Je to další zdražování a domnívám se, že vláda by to měla aktivně řešit. Apeluji na pana ministra kultury, který je zde přítomen, aby se tomu věnoval. My jsme třeba jako Piráti předložili pozměňovací návrh, který toto řeší a snižuje výši těchto poplatků nesmyslných pro OSA, které zdražují jenom lidem život, aniž by z toho cokoliv měli, o 90 procent. To znamená - z mobilu nebudete platit 110 korun OSA za skladby skladatelů, ale vyjde vás to jenom na 10 korun, protože drtivá většina lidí si opravdu neukládá na svoje mobilní telefony skladby hudebních skladatelů OSA.
Vrchol je, že koalice odmítla splnit slib, který má v programovém prohlášení. Když už chce vybírat víc peněz navíc za poplatky, tak odmítli splnit to, co slíbili v programovém prohlášení. Nikdo to tady nevysvětlil, proč odmítají kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu s hospodařením s těmito poplatky. To je víc jak 10 miliard korun. Ten zákon je připraven, my jsme ho předložili jako Piráti. Je potřeba k tomu upravit ustanovení v ústavě, které se týká kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, protože bez toho návrhy, které jsou předloženy jako pozměňovací návrhy, nebudou mít ústavní zmocnění z hlediska kompetence NKÚ. Tak to vidí všichni, kteří se v tom orientují. Není možné to rozšířit běžným zákonem, takže to je jediný způsob, jak to je možné udělat. Bylo to v programovém prohlášení vlády, a přesto vláda doteď nepředložila ani nepodpořila ten návrh, který jsme předložili.
Přitom dneska máme mimořádnou schůzi. Kdyby vláda předložila tento tisk na program dnešní schůze, mohli jsme během deseti minut rozšířit kompetenci NKÚ tak, aby mohl kontrolovat hospodaření s poplatky - Česká televize, Český rozhlas - a nemuseli jsme se kvůli tomu dohadovat v pátek. To by se nám to naopak zkrátilo.
Samozřejmě je to potřeba se podívat na to hospodaření České televize, Českého rozhlasu. Já to nechci nějak problematizovat, ale každá veřejná instituce placená z veřejných peněz by přece měla být kontrolovatelná a my víme, že tam je velký problém s hospodařením, protože to měla na starosti dozorčí komise, která byla jmenována radou České televize, a tato dozorčí komise pro hospodaření byla odvolána. Soudy dospěly k závěru, že byla odvolána ze strany... (V ministerských lavicích probíhá diskuse.)
Pardon, tady někdo vykřikuje něco?
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, omlouvám se za přerušení a hluk v sále.
Poprosila bych kolegy a kolegyně, zda byste mohli přestat hlučet. Děkuji. Případně to (Poslanec Michálek: Takže, hospodaření...) - vydržte - případně přesuňte své rozhovory do předsálí. Děkuji.
Poslanec Jakub Michálek: Vidím, že to moc nepomohlo, paní místopředsedkyně, ale já to zvládnu. Dívám se na pana kolegu z ODS (Hledí na poslance Havránka.), kterého by mělo taky zajímat, jak se hospodaří s veřejnými penězi a jak funguje komise pro dohled nad hospodařením České televize a Českého rozhlasu, protože jsou poplatky všech občanů. Funguje dneska tak, že musí tedy... Česká televize musela zaplatit 4 miliony korun jako odškodnění ušlé mzdy těmto - nebo ušlých příjmů - členům dozorčí komise a tuto částku, tyto 4 miliony korun, které byly vyplaceny v důsledku škody, která vznikla, tak nikdo samozřejmě nevymáhá a hrozí, že Česká televize bude platit další 2 miliony korun. Takovýmto způsobem se tam hospodaří, jsou tam pochybnosti a měla by existovat možnost Nejvyššího kontrolního úřadu to hospodaření kontrolovat.
To, že vláda zanedbává tento legitimní argument, tak si myslím - který dokonce slíbila sama v programovém prohlášení vlády - tak tím akorát nahrává těm kritikům, a to podotýkám, že já jsem zastánce veřejnoprávních médií a toho, aby se valorizovaly jejich příjmy.
Poslední téma, které si myslím, že mělo být na programu, kterému se vláda měla věnovat, tak je modernizace státu, a tam samozřejmě jsme všichni si prošli tím, že byla zastavena digitalizace. My jsme to řešili tady v Poslanecké sněmovně, to jak v zákoně o právu na digitální službu, tak zastavení projektu digitalizace stavebního řízení. Dneska, dobře, projednáváme dávku sociální pomoci - to by mohlo pomoci tím, že se zjednoduší výplaty - ale stále je tam několik nedomyšlených záležitostí, pokud jde třeba o exekuce nebo o motivaci pracovat. Není tam domyšlené ani strhávání peněz za děti nechodící do školy, protože ve výsledku to potom dopadne právě na tyto děti, takže místo toho, aby se třeba ty peníze vzaly a posílaly se - místo těm rodičům, kteří jsou zodpovědní za výchovu a posílání do školy - posílali se nějakému jinému orgánu, který zajistí, že budou využitelné pro to dítě a nebudou na to doplácet děti, tak se volí poměrně drastické řešení. Nevíme, jaké to bude mít důsledky.
Další věci, které vláda slíbila a na které se nedostalo na programu této schůze, je třeba revize platových tabulek ve veřejné správě, které nám mnohokrát sliboval pan ministr Stanjura, které taky patří do kompetence Ministerstva práce a sociálních věcí a které jsou základní podmínkou toho, aby stát efektivně fungoval. Ty spadají do gesce pana ministra Jurečky a po dobu 3 a půl let tam nebyl žádný pokrok, s výjimkou jedné drobné změny, která se ale týkala pouze pracovníků v oblasti IT. Pan ministr Stanjura to znovu otevřel tohle téma, ale doteď nepředložila vláda žádné konkrétní řešení. Pokud nebudeme mít fungující moderní stát, tak nám samozřejmě bude dál ujíždět vlak, tak bude pokračovat ta stagnace, která začala za covidu a která nadále pokračuje, kdy se tak trošku mátožíme a ploužíme, místo toho, abychom udělali důležité změny, které jsme navrhovali - třeba aby se efektivněji využívali peníze, které jsou v penzijních fondech, aby těm lidem vydělávali díky tomu, že se investují třeba do výstavby bytů, tak tam už se pan ministr Stanjura pomalu rozhoupal s tím návrhem, se kterým jsme přišli asi před tři čtvrtě rokem a který jsme mu představili. Ale stále je to věc, kde zase máme obrovské zpoždění, a kdybychom to zavedli, tak už jsme z toho mohli dneska těžit a mohlo to přispívat k prosperitě.
To moje vystoupení mělo upozornit na to, že vláda při schvalování a sestavování programu schůze má velmi pokřivené priority a že místo toho, aby řešila bydlení, které je nedostupné, aby řešila drahotu a aktivní kroky k modernizaci státu, tak ty návrhy jsou spíše polovičaté a někdy jsou dokonce úplně mimoběžné, kdy jako vládní priorita jsou tady věci jako smlouva s Vatikánem, která rozhodně českou prosperitu nijak nenakopne, nijak nevyřeší problémy občanů, akorát tady budeme trávit čas nad dokumentem, který má podstatná rizika.
Chci vyzvat pana premiéra, vyzvat zástupce koalice, předsedy poslaneckých klubů v koalici, aby až budou příště sestavovat program jednání Poslanecké sněmovny, až budou svolávat mimořádnou schůzi, až nám budou brát interpelace a možnost vystupovat na témata, která považujeme jako opozice za důležitá, aby také zařadili problematiku bydlení, například zákon o podpoře bydlení, který od září tady leží v Poslanecké sněmovně, problematiku zdražování, poplatků a rozšíření třeba kompetence Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby mohl efektivně kontrolovat řetězce a další zákony v oblasti modernizace státu.
Protože to jsou věci, které občany opravdu zajímají a které můžou reálně přispět k řešení jejich problému, nikoliv ty věci, které mají jako priority rezortní úředníci, jako je zákon o účetnictví nebo koaliční poslanci, drobné změny státních vyznamenání. To nejsou změny, které by zásadně Českou republiku posunuly. Děkuji za zvážení tohoto apelu.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí s přednostním právem? Není tomu tak.
Nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 130. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen. Já přivolám kolegy z předsálí. Nyní budeme hlasovat o návrhu.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 2, přihlášeno 147 poslanců a poslankyň, pro 73, proti 62. (Zamítnuto.)
(Poslanec Benda žádá o kontrolu hlasování.) Vidím ale, že dochází ke kontrole hlasování. Ano, pan předseda Benda k hlasování.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, stává se to jednou za deset let. Všichni jste viděli, jak jsem hlasoval pro, přesto mám na sjetině křížek. Zpochybňuji hlasování.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní tedy budeme hlasovat o návrhu pana předsedy Bendy. Zaznamenala jsem žádost o odhlášení, všechny vás přihlásím - pardon - všechny vás odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.
Nyní budeme tedy hlasovat o zpochybnění na návrh pana předsedy Bendy.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 3, přihlášeno 142 poslanců a poslankyň, pro 123, proti 15. Návrh byl přijat.
Nyní tedy budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 130. schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 4, přihlášeno 142 poslanců a poslankyň, pro 75, proti 63. (Přijato.)
Kontrola? (Poslankyně Schillerová a poslanec Králíček se hlásí o kontrolu hlasování.) Je zde žádost o kontrolu hlasování. Ano, prosím, pan poslanec Hendrych k hlasování?
Poslanec Igor Hendrych: Ano, ano, k hlasování. Stalo se mi to úplně poprvé. Na sjetině mám pro, hlasoval jsem proti. Zpochybňuji hlasování.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, budeme tedy hlasovat o návrhu.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 5, přihlášeno 142 poslanců a poslankyň, pro 141, proti žádný. Návrh byl přijat.
Nyní tedy budeme opět hlasovat o celém návrhu pořadu 130. schůze.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 6, přihlášeno 144 poslanců a poslankyň, pro 75, proti 65. Návrh byl přijat.
(Poslanci ANO žádají o kontrolu hlasování.) Vidím ovšem opět, že je zájem o kontrolu hlasování - paní předsedkyně Schillerová. Ano, o slovo se hlásí k hlasování pan poslanec Babka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo. Já se moc omlouvám, ale zřetelně jsem hlasoval proti, na sjetině mám pro, což neodpovídá mojí vůli, takže zpochybňuji hlasování.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Budeme tedy hlasovat o vašem návrhu.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 7, přihlášeno 146 poslanců a poslankyň, pro 143, proti žádný (Na tabuli: 1.). Návrh byl přijat.
Budeme tedy opět hlasovat o celém návrhu pořadu 130. schůze.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 8, přihlášeno 146 poslanců a poslankyň, pro 74, proti 68. Návrh byl přijat.
Je vše v pořádku? Konstatuji tedy, že jsme schválili pořad schůze. (Potlesk vpravo.)
Nyní přistoupíme k bodu
Aktualizováno 22. 2. 2025 v 22:51.