Čtvrtek 13. února 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
8.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 848/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan. Já vás prosím, pane ministře, abyste se ujal slova.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuju za slovo. Hezký večer, dámy a pánové, dovolte mi přednést úvodní slovo k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane ministře.
Ale v pravé části sálu, kolegyně, kolegové, v pravé části sálu poprosím o ztišení.
Prosím, pokračujte.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuji. Věcná působnost zákona; tak zákon o služebním poměru upravuje postavení příslušníků sedmi bezpečnostních sborů, jejichž posláním je zajišťovat vnitřní pořádek a bezpečnost České republiky. Je to Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Celní správa, Vězeňská služba, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace.
Proč Ministerstvo vnitra novelizaci předkládá? Zákon o služebním poměru vznikl v roce 2003. Od té doby neproběhla žádná důkladnější novelizace. My předkládáme technickou novelu, jejímž cílem je modernizace zákona a jeho vylepšení na základě poznatků z praxe bezpečnostních sborů. Novela byla připravena se všemi sedmi bezpečnostními sbory a rovněž projednána s nejdůležitějšími odborovými organizacemi, které působí v prostředí bezpečnostních sborů.
Ten zákon má samozřejmě mnoho jednotlivostí. Já se pokusím představit v této chvíli ty nejdůležitější konkrétní změny a novinky, které má novelizace přinášet. Změna výsluh u odsouzených příslušníků - nárok na výsluhový příspěvek pozbude každý příslušník, který se v době služebního poměru dopustí úmyslného trestného činu. Skončí tak obcházení zákona s cílem zachovat si nárok na vyplácení renty. Zrychlení a zjednodušení řízení ve věci služebního poměru - nebude třeba vydávat o každém detailu formální rozhodnutí. Modernizace doručování - zavedení možnosti komunikovat e-mailem ze služební adresy bez elektronického podpisu nebo pomocí elektronického nástroje daného bezpečnostního sboru. Prodloužení zkušební doby - roční zkušební doba umožní sborům snadno propustit nováčky, kteří nezvládnou vstupní odborný trénink. Zrovnoprávnění příslušníků a příslušnic, například v případě čerpání rodičovské dovolené, transpozice směrnice Evropské unie o pracovní době včetně možnosti překročit závazné limity při intenzivním výcviku příslušníků nebo řešení mimořádných událostí, přehlednější pravidla pro ukládání kázeňských trestů.
Účinnost zákona je plánována na 1. leden 2026.
Abych předešel otázkám, které přijdou hned na začátek, dovolím si ujistit, že předložená novela obecně nemění podmínky vzniku nároku na vyplácení výsluhového příspěvku ani výpočet jeho výše. Tolik na úvod. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře. Nyní dostane slovo zpravodaj pro prvé čtení. Akorát vás požádám, kolegyně, kolegové, budeme hlasovat o změně zpravodaje, protože jsme v prvém čtení.
Zpravodajem měl být pan poslanec Pavel Kašník, ale dojde ke změně a zpravodajem se stane pan poslanec Martin Major. Evidoval jsem žádost o odhlášení, a tedy vás odhlásím. Požádám vás o opětovné přihlášení.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, aby se zpravodajem pro prvé čtení stal pan poslanec Martin Major? Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 43, přihlášeno je 104 poslankyň a poslanců, pro 102, proti nikdo. Změnili jsme zpravodaje.
Já vás prosím, pane zpravodaji, abyste se ujal slova.
Poslanec Martin Major: Děkuji za důvěru. Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, dámy a pánové, novela zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, přináší komplexní modernizaci a zpřesnění právní úpravy, která se týká Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru, Celní správy, Vězeňské služby, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace. K přijetí zákona došlo v roce 2003 a od té doby, přestože byl tento zákon několikrát novelizován, nedošlo k přijetí žádné komplexnější novely, která by aplikovala všechny legislativní změny a poznatky z praxe bezpečnostních sborů. Výsledkem je nepřehlednost, složitá aplikace a právní nejistota.
Finanční dopady navrhované změny nepředstavují dodatečné náklady pro státní rozpočet, veškeré úpravy budou realizovány v rámci stávajících rozpočtových prostředků bezpečnostních sborů. Návrh je plně v souladu s ústavním pořádkem České republiky a i s právem Evropské unie, zejména se směrnicemi týkajícími se pracovní doby, rovného zacházení a transparentnosti pracovních podmínek.
Závěrem doplním, že organizační výbor projednání návrhu doporučil 7. 11. a navrhl výbor pro bezpečnost jako výbor garanční. Děkuji vám, pěkný den.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Otevírám obecnou rozpravu.
Nejprve přečtu omluvy: Od 17 hodin ze zdravotních důvodů se omlouvá paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, od 17 hodin z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Pavel Kašník, od 18.30 z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Martin Kolovratník, od 18 hodin z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Pavel Žáček.
Kolegyně, kolegové, vzhledem k tomu, že je 18.57 - nebude-li vznesen rozpor s mým postupem - já navrhuji, abychom nechali otevřenou rozpravu, protože udělit slovo na tři minuty... Vzhledem k tomu, že předpokládám, že proslov bude delší, tak abych vás, pane poslanče (První přihlášený je poslanec Hendrych.), nepřerušoval, navrhuji tedy to, že bych tento bod přerušil. Následně bychom vyřadili zbytek bodů z této schůze a schůzi bychom zavřeli. Není-li dán rozpor s mým postupem, postupoval bych tedy tímto způsobem.
Tedy nejprve přerušuji tento bod.
Následně dám hlasovat o tom, abychom vyřadili následující dva body, tedy zbytek bodů z této schůze včetně toho rozjednaného bodu.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro vyřazení těchto bodů z pořadu schůze? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Do hlasování s pořadovým číslem 44 je přihlášeno 109 poslankyň a poslanců, pro 91, proti 3. Konstatuji, že s tímto návrhem byl vysloven souhlas.
Mohu tedy konstatovat, že jsme projednali stanovený pořad 130. schůze Poslanecké sněmovny, kterou tímto končím.
Kolegyně, kolegové, já vám děkuji a připomínám, že se zde sejdeme v pátek 14. února, kdy bude pokračovat v 9 hodin 129. schůze Poslanecké sněmovny. Já vám děkuji a přeji pěkný zbytek dnešního dne.
(Schůze skončila v 18.59 hodin.)
Aktualizováno 22. 2. 2025 v 22:51.