Úterý 11. března 2025, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
Předcházející zahájení jednacího dne schůze
(Jednání zahájeno v 14.00 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, je 14 hodin a já zahajuji další jednací den 131. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás dnes vítám.
Aby byla zaznamenána naše účast, tak já vás nejprve odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Současně sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Vladimír Balaš, na celý jednací den z pracovních důvodů pan poslanec Jan Bauer, na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Pavel Bělobrádek, od 20 hodin z rodinných důvodů paní poslankyně Jana Berkovcová, na celý jednací den z pracovních důvodů pan poslanec Richard Brabec, na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Martin Exner, na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Jiří Hájek, na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Tomáš Helebrant, na celý jednací den z důvodu zahraniční cesty paní poslankyně Marie Jílková, na celý jednací den z rodinných důvodů pan poslanec Zdeněk Kettner, do 15 hodin z pracovních důvodů paní poslankyně Jana Krutáková, od 21 hodin z pracovních důvodů pan poslanec Roman Kubíček, do 17 hodin z pracovních důvodů pan poslanec Michal Kučera, na celý jednací den z důvodu zahraniční cesty pan poslanec Jan Lacina, na celý jednací den z důvodu zahraniční cesty paní poslankyně Martina Ochodnická, na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Hayato Okamura, od 14 do 18.30 z pracovních důvodů paní poslankyně Petra Qiuttová, od 18 hodin ze zdravotních důvodů pan poslanec Pavel Růžička, na celý jednací den z rodinných důvodů pan poslanec Karel Tureček, na celý jednací den z pracovních důvodů pan poslanec Libor Turek a na celý jednací den ze zdravotních důvodů pan poslanec Petr Vrána.
Z členů vlády se omlouvá: z důvodu zahraniční cesty pan ministr Mikuláš Bek, z pracovních důvodů pan ministr Pavel Blažek, na celý jednací den z důvodu zahraniční cesty pan ministr Martin Dvořák, na celý jednací den z pracovních důvodů pan ministr Jan Lipavský, od 19 hodin z pracovních důvodů pan ministr Vít Rakušan, na celý jednací den z důvodu zahraniční cesty pan ministr Lukáš Vlček a do 15.30 a potom od 18 hodin z pracovních důvodů pan ministr Marek Výborný.
Pan poslanec Aleš Dufek bude dnes jednat a hlasovat s náhradní kartou 45 a pan poslanec Roman Bělor s náhradní kartou 36. Děkuji.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, než přejdeme k pořadu schůze a k dohodám z grémia a případně k dalším návrhům k pořadu schůze, tak jste si jistě všimli, že řada z vás přišla v krojích. I na galerii hostů máme hosty, kteří přišli v krojích a na základě dohody předsedů poslaneckých klubů mi dovolte, aby na začátek dnešního slavnostního dne vystoupil pan poslanec Radek Vondráček a Jiří Horák a dnešní slavnostní den uvedli. Jako první udělím slovo panu poslanci Vondráčkovi. Prosím.
Poslanec Radek Vondráček: Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Vážené paní poslankyně, vážení paní poslanci, já děkuji za to, co řekl pan místopředseda, že je to slavnostní den. On by to byl jinak běžný jednací den Poslanecké sněmovny. Máme 11. března, ale máme dnes také den krojů a krajů v Poslanecké sněmovně a připomínáme si, jak tradiční oděv hrál velkou roli při národním obrození při budování Československa a že bývalo zvykem, že poslanci se účastnili i zákonodárných sněmů ve svém lidovém kroji. Na tuto tradici navazujeme a kromě toho ještě ve státních aktech probíhá prezentace 14 krajů, kdy představují své rukodělné řemeslné tradice a samozřejmě soustředíme se na tu práci, kvůli které tu jsme, ale kdybyste ještě měli možnost - vy, kteří jste tam ještě nebyli - tak samozřejmě jste srdečně zváni, abyste se seznámili s tradicemi všech krajů České republiky. Děkuji za pozornost a přeji krásný slavnostní den. (Potlesk napříč sálem.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a poprosím o vystoupení pana poslance Jiřího Horáka. Prosím.
Poslanec Jiří Horák: Děkuji. Krásný dobrý den, vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych prostřednictvím pana předsedajícího poděkoval kolegovi Radku Vondráčkovi za jeho iniciativu a samozřejmě všem organizátorům a vystupujícím, kteří se dnešního krajového dne zúčastnili. Občané a i my samozřejmě víme, že vztahy ve Sněmovně a vztahy ve společnosti jsou často napjaté a ne vždy se podaří najít společná cesta a společnou řeč, ale jsem rád, že alespoň při některých příležitostech, jako je ta naše, můžeme ukázat, že pokud jde o vyjádření naší lásky vůči naší zemi, tradicím, hodnotám a regionům, tak dovedeme ukázat jednotu. Za to děkuji a děkuji vám za pozornost. (Potlesk napříč sálem.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: I vám, pane poslanče, velmi děkuji a pevně věřím, že ve stejně slavnostním duchu se ponese i zbytek jednání dnešního dne i týdne.
Nyní mi dovolte, abych vás informoval o návrzích, na kterých se dohodlo dnešní grémium. Navrhujeme následující postup v jednání v tomto týdnu.
Dnes, tedy v úterý 11. března, navrhujeme projednávat následující body: bod 22, sněmovní tisk 883, novela energetického zákona, druhé čtení; bod 11, sněmovní tisk 833, novela zákona o elektronizaci zdravotnictví, druhé čtení; bod 13, sněmovní tisk 847, návrh zákona o kategorizaci zdravotnických prostředků, druhé čtení; bod 19, sněmovní tisk 680, změna některých zákonů v oblasti zdravotního pojištění, druhé čtení; bod 21, sněmovní tisk 793, novela školského zákona, druhé čtení.
Zítra, to je ve středu 12. března, navrhujeme projednávat body z bloku třetího čtení v následujícím pořadí: bod 183, sněmovní tisk 813, novela zákona o silniční dopravě; bod 186, sněmovní tisk 376, novela zákona o Státním fondu dopravní infrastruktury; bod 167, sněmovní tisk 649, návrh zákona o regulaci lobbování; bod 168, sněmovní tisk 650, návrh zákona o regulaci lobbování, související; bod 170, sněmovní tisk 728, novela občanského zákoníku; bod 174, sněmovní tisk 757, novela zákona o zajištění podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Poté bychom případně pokračovali projednáváním dalších bodů z bloku třetího čtení. Ve 13.55 navrhujeme pevně zařadit volební bod 210, návrh na volbu členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Připomínám, že po skončení dopoledního jednání bude zasedat organizační výbor. V 15 hodin navrhujeme pevně zařadit bod 225, sněmovní dokument 5956, návrh Pravidel hospodaření poslaneckých klubů pro rok 2025, a dále bychom případně pokračovali projednáváním neprojednaných bodů z úterý 11. března.
Ve čtvrtek 13. března bude v 9 hodin zahájena 132. schůze Poslanecké sněmovny, a proto bude 131. schůze Poslanecké sněmovny ve středu 12. března přerušena do pátku 14. března.
V pátek 14. března navrhujeme pevně zařadit bod 169, tisk 695, návrh zákona o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o zbraních, střelivu a zákona o munici, třetí čtení. Poté bychom případně pokračovali projednáváním dalších bodů z bloku třetího čtení. To je z mé strany vše. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou.
Nyní tedy eviduji řadu přihlášek k pořadu schůze. Nejprve tedy v pořadí přednostních práv jako první vystoupí pan poslanec Marek Benda.
Kolegové a kolegyně, já vás požádám o ztišení z toho důvodu, aby stejně tak jako vy, abych i já dobře rozuměl, jaké body budou přednášeny, a to jak v pravé, tak v levé části sálu, kolegové. V levé i v pravé části sálu. Ještě jednou požádám o ztišení v levé i v pravé části sálu. Já vám děkuji za spolupráci. Prosím.
Poslanec Marek Benda: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, já bych vás asi ukřičel, ale nechci na vás křičet. Pokládám to za zbytečné.
Prvně signalizuji, že navrhuji jménem všech koaličních poslaneckých klubů, abychom dnes jednali a meritorně i o zákonech hlasovali i po devatenácté a jedenadvacáté hodině. Prosím, aby se o tomto návrhu hlasovalo, až dokončím své vystoupení. Pro ty, kteří v sále kroutí hlavou, já očekávám, že dnešní jednání o programu nebude úplně krátké, jak bylo signalizováno na grémiu. Nemáme tam velkou ambici. Jestli se podíváte, tak je tam přesně šest návrhů zákonů, z toho všechny ve druhém čtení. Dá se to zvládnout poměrně efektivně. Ale pokud bychom to náhodou nezvládali, tak pak bych navrhoval, abychom prodloužili toto jednání. (Nahlíží do svých podkladů.) Pardon, pět návrhů, protože ten jeden tam ještě zařadím.
Nyní návrhy změn programu: navrhuji, abychom dnes za bod 22 navržený z grémia, sněmovní tisk 883, zařadili ještě bod 14, sněmovní tisk 849, veřejné zdravotní pojištění, jako druhý bod. Další body by se posunuly. Dále navrhuji, abychom zítra jako třetí bod po bodech 183 a 186 zařadili bod 184, sněmovní tisk 829, předškolní a další vzdělávání. Dále navrhuji, abychom na zítřejší odpoledne...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane předsedo, vy diktujete rychleji, než já píšu. Já vás prosím, předškolní vzdělávání...
Poslanec Marek Benda: Pardon, já zpomalím: abychom za bod 186 zařadili bod 184, sněmovní tisk 829, předškolní vzdělávání, předškolní, školní, střední a tak dále.
Na zítřejší odpoledne v 15 hodin máme pevně zařazený bod hospodaření poslaneckých klubů. Po něm by následovaly případné body z druhých čtení, které by se dnes nestihly doprojednat, pokud by takové byly. Po projednání těchto bodů navrhuji, abychom zařadili bod 37, sněmovní tisk 818, novelu zákona o obalech, zákon o obalech, abychom zařadili za tyto body.
Čtvrtek je mimořádná schůze. Na té nemůžeme dělat žádné změny.
V pátek navrhuji, abychom za bod 169, zbraně a střelivo, zařadili ještě dva body, a to body 178 a 179, volební kampaně, sněmovní tisk 778, a volební kampaně související, sněmovní tisk 779. Byl kolem toho jistý rozpor na grémiu, ale myslím, že se blížíme k nějaké dohodě, která by mohla znamenat, že tyto tisky přerušíme ve třetím čtení, respektive vrátíme do druhého čtení. Pak by pravděpodobně následovalo bezprostředně čtení druhé. Pak bych si dovolil navrhnout ještě, abychom v pátek po projednání těchto bodů, případně bodů, které by zbyly ze středy, pokud by se nestihly, tak jak jsou seřazeny, abychom zařadili ještě tři body ze třetích čtení, abychom měli jasné, jak budeme v pátek pokračovat. To znamená po bodech, které nebudou doprojednány ve středu, bychom ještě zařadili body 173, sněmovní tisk 750, znalci, znalecké kanceláře a znalecké ústavy; dále bod 180, oblast správy daní a působnost Celní správy, sněmovní tisk 784, a dále bod 185, návrh poslanců Věry Adámkové a dalších, transplantační zákon, sněmovní tisk 162. Myslím, že budeme-li racionální, jsme schopni v pátek toto všechno zvládnout a případně eventuálně končit ještě před 14. hodinou. Děkuji za pozornost.
Poprosím, aby se teď hlasovalo o mém procedurálním návrhu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ještě poprosím sněmovní tisky k bodu 178 a 179, čísla sněmovních tisků.
Poslanec Marek Benda: Po bodu 178 a 179 by se dokončily věci, které...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Stačí mi jenom čísla sněmovních tisků.
Poslanec Marek Benda: Je to (bod) 173, sněmovní tisk 750; (bod) 180, sněmovní tisk 784, a (bod) 185, sněmovní tisk 162. Jedná se ve všech případech o třetí čtení.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Budeme hlasovat o procedurálním návrhu. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí. Eviduji žádost o vaše odhlášení.
Pan předseda Marek Benda dal návrh, abychom dnes meritorně jednali a procedurálně hlasovali po 19. i 21. hodině.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování s pořadovým číslem 90, přihlášeno je 164 poslankyň a poslanců, pro 81, proti 81. S návrhem nebyl vysloven souhlas.
Kontrola hlasování patrně neproběhne.
V tom případě budeme pokračovat projednávání dalších bodů tak, jak jsou přihlášena přednostní práva. Jako další - jenom přečtu pořadí - první vystoupí pan předseda Andrej Babiš, paní předsedkyně Alena Schillerová, pan předseda Tomio Okamura, pan předseda Jakub Michálek. To jsou přednostní práva a potom eviduji další přihlášky k pořadu schůze. (Ze sálu odchází mnoho poslanců a zvýšil se hluk.)
Než udělím slovo, kolegyně a kolegové, požádám vás, vy, kteří chcete diskutovat, přesuňte diskuse do předsálí. Požádám vás o ztišení. V pravé i v levé části sálu vás požádám o ztišení.
Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Kolegové v levé části sálu. V pravé i v levé části sálu vás žádám, abyste diskusi přenesli do předsálí. (Zvoní na zvonek.) Prosím, pokračujte.
Poslanec Andrej Babiš: Takže dobrý den, dámy a pánové, vážení spoluobčané. Většina vládního uskupení odešla, jak je tradicí, ale já samozřejmě chci mluvit hlavně na vás.
Pan premiér Fiala pozval na čtvrtek předsedy všech politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně na téma Bezpečnostní otázky a posilování obranyschopnosti České republiky. No a pozval nás už vlastně po tom, co vláda rozhodla o té strategii... (Poslankyně Schillerová upozorňuje z místa, že není přítomen žádný ministr.) To nevadí.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Bohužel, pane předsedo, to vadí, protože musíme respektovat jednací řád.
Já poprosím předsedy klubů, aby zajistili přítomnost alespoň jednoho ministra v sále, abychom mohli pokračovat v jednání. Dokud nebude přítomen ministr, nelze pokračovat a já jsem nucen přerušit jednání schůze do přítomnosti ministra. Přerušuji jednání schůze na tři minuty, do 14.23.
(Jednání přerušeno od 14.20 do 14.23 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane předsedo, ale zatím se nedostavil žádný ministr, bez něho není možné jednat.
Já tedy přerušuji na dalších pět minut.
(Jednání přerušeno od 14.23 do 14.28 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Čas určený na přestávku vypršel. Na jednání se dostavil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, my tedy můžeme pokračovat v jednání schůze, protože je naplněn jednací řád.
Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Takže vážení spoluobčané, doufám, že to všechno sledujete. V minulosti mě vždycky kritizovali, že sem málo chodím, já se tak snažím a teďka sem chodím strašně rád. Oni asi nechtějí, abych sem chodil. Minule mě vypnula paní Pekarová, porušila opakovaně jednací řád, právě když jsem začal mluvit o lžích pana ministra Válka v kontextu Motola.
No a já se omlouvám panu Jurečkovi, že jsme přerušili jeho kafe, měl pauzu na kafe. No, já nevím, jak funguje ta aplikace na tom Úřadě vlády, to jste si tam založili, že má mít jeden službu. Za nás jsme tady museli být, ale my jsme byli rádi s vámi.
Takže já navrhuju dva body. Ten první bod je Bezpečnostní otázky a posilování obranyschopnosti České republiky. Já už jsem o tom mluvil po delší době, snad poprvé v tomhle roce jsem byl na tiskovce hnutí, kde jsem i odpovídal na otázky. A taky, i když jsem to neměl v plánu, tak jsem byl na pozvání pana prezidenta Pavla dneska na Hradě a strávil jsem s ním hodinu a diskutovali jsme právě o těchto věcech a jsem za to rád.
No, škoda, že pan premiér za ty tři a půl roku si nenašel čas mě ani jednou pozvat, já jsem ho pozval třikrát, novináři o tom nevěděli, no, ale dobře, časy se mění.
Já jsem poslal panu premiérovi dneska otevřený dopis, který vám teď, vážení spoluobčané, přečtu: "Vážený pane předsedo vlády, děkuji za pozvání na schůzku předsedů sněmovních stran, jejíž tématem jsou otázky bezpečnosti a posilování obranyschopnosti České republiky na pozadí aktuálního vývoje v bezpečnostním prostředí. Komplexní pojetí bezpečnosti a vyvážené posilování složek bezpečnostního systému České republiky vždy bylo programovou prioritou hnutí ANO, co jsme opakovaně dokazovali především konkrétními kroky během našeho působení ve vládě."
Tady je výkaz práce naší vlády. (Ukazuje materiál.) Pokud to nemáte, tu knížku, vážení spoluobčané, tak rádi vám ji pošleme.
"To se ukázalo na systematickém zvyšování výdajů na obranu v letech 2014 až 2022, kdy rozpočet Ministerstva obrany České republiky se po vládách ODS více než zdvojnásobil z původních 41 miliard korun 2014 až na 91 miliard, kdy jsme končili. Současně ve stejném období, vysoká důvěra společnosti ve způsobu výstavby armády a řízení Ministerstva obrany vyústila ve zvýšený zájem populace o službu v Armádě České republiky, kdy se ve stejném období zvýšily početní stavy o více než 6 000 vojáků z povolání. To je včetně roku 2022, kdy ještě naše vláda předkládala rozpočet. Bylo to za vlády a vedení Ministerstva obrany v odpovědnosti hnutí ANO, kdy byly splněny cíle v materiálu koncepce výstavby profesionální armády České republiky a mobilizace ozbrojených sil z roku 2022, které měly být původně dosaženy už v roce 2014. V souběhu s vytvořením výchozích předpokladů byl ve stejném období zahájen proces modernizace armády České republiky intenzitě, která má paralelu pouze s počátečním obdobím projektu profesionalizace v letech 2002 až 2007. Bez těchto výsledků by ambice vaší vlády, pane premiére Fialo, v modernizaci Armády České republiky nebyly možné, a to bez ohledu na výši finančních prostředků, které se nyní vláda rozhodla do procesu modernizace Armády České republiky vložit. Nic výše z uvedených úspěchů hnutí ANO by nebylo dosaženo, pokud by nebyla důsledně aplikována civilní kontrola armády, kultivovány civilní a vojenské vztahy Ministerstvu obrany České republiky a rozvíjena politická kultura řízení bezpečnostního systému státu, která se za vaší vlády zcela vytratila. Schůzka, pane premiére, kterou navrhujete, by byla cenná v případě, pokud by byla svolána na počátku cyklu obranného plánování NATO, když již bylo zřejmé, před jak zásadní rozhodnutí bude každá budoucí vláda postavena.
Rozhodnutí, které se týká řešení základní otázky typu účelu a velikosti ozbrojených sil České republiky a rozhodnutí, které musí být konsensuální napříč politickým spektrem a které přesahuje o horizont demokratického i ekonomického cyklu. Rozhodnutí, které bude mít významné dopady na sociálně ekonomický systém státu a pocítí jej každý občan. Schůzka by byla také prospěšná, pokud by byla svolána před rozhodnutím vaší vlády o navyšování rozpočtu na obranu na 3 procenta HDP a přijetí politicko-vojenské ambice a závazku naší země na mezinárodní scéně. Žádný z těchto předpokladů ale nebyl vaší vládou realizován. Tato dlouhodobá rozhodnutí jste naopak učinil zcela bez konzultací v parlamentní opozici a parlamentem.
Vaše pozvání proto nepovažuji za upřímnou snahu vést věcný a odborný dialog o bezpečnosti, o bezpečnostní politice a obranyschopnosti České republiky, nýbrž o marketingovou akci s cílem vylepšit mediální obrat vaší vlády a především odvést pozornost od vašich selhání na domácí scéně. Schůzka předsedů sněmovních stran tedy nemá plnit žádný věčný účel, ale sloužit pouze ex post legitimizaci rozhodnutí, která již vaše vláda učinila. A co budou mít z toho občané, že se uskuteční nějaká schůzka? Nebudou vědět vůbec, o čem se tam mluví, potom každý z těch předsedů udělá si nějakou tiskovku. Proto si myslím, že si zaslouží, aby tady ve Sněmovně v přímém přenosu sledovali debatu o stavu naší armády, o budoucnosti naší armády a o strategii obrany schopnosti. Takže schůzka nenaplní účely z toho důvodu, že na Ministerstvu obrany České republiky v současnosti neexistují systémové předpoklady k naplnění nově deklarovaných politicko-vojenských ambicí a za situace, kdy ministerstvo trpí vysokým stupněm nestability hlavních řídících procesů.
Existuje proto reálná hrozba neefektivního a nehospodárného nakládání s enormními rozpočtovými prostředky, které jsou ve prospěch Ministerstva obrany zvažovány. Postup vlády České republiky rovněž nezaručuje celistvou výstavbu bezpečnostního systému státu a vzniká reálné riziko jeho nevyváženého rozvoje, který navíc nebude korespondovat s vývojem vnitřních a vnějších hrozeb, kterým bude Česká republika v budoucnu reálně čelit. Váš plán navýšit výdaje na obranu na minimálně 3 procenta HDP znamená desítky miliard korun navíc. Například v roce 2025 představují 2 procenta HDP 169 miliard, a kdyby to byly 3 procenta, tak už je to 253 miliard. Je třeba teda českým občanům jasně říct, čím chcete navýšení rozpočtu Ministerstva obrany financovat. Samozřejmě v zásadě můžete navýšit daně, seškrtat výdaje na kapitoly v rozpočtu jako důchodový systém nebo zdravotnictví, tam už jste seškrtali 20 miliard, sociální služby či školství, nebo ještě více prohloubit vámi způsobené rekordní zadlužení státu. Ano, o tom se taky málo mluví.
V této souvislosti se hodí připomenout, že do vykazovaných 2 procent HDP Ministerstvo obrany započítalo v prosinci 2024 mimořádné zálohy 10 a půl miliardy korun nad rámec smlouvy za letouny F-35 a dále náklady ostatních rezortů a úřadů, které na to zřejmě zcela neuzná. Bez těchto údajů by Ministerstvo obrany 2 procenta HDP nedosáhlo. A hlavní problém je, že stále se mluví o těch procentech, ale nemluví se o tom, co za ty prostředky nakupujeme a jakým způsobem vlastně zařídíme ochranu našich obyvatel, občanů České republiky.
Vaše vláda, pane premiére, se vydala cestou nekoncepčních a nesystémových nákupů vojenské techniky, které v nejbližších dnech obranyschopnost České republiky rozhodně nezvýší. Nákup letounů F-35, které Českou republiku přijdou na 322 miliard, je nesmyslný a nevýhodný nejen pořizovací cenou, ale tato akvizice zásadně zatěžuje rozpočet armády a na splátkách, na zálohách na tyto letadla jen do roku 2026 zaplatíme, vážení spoluobčané, 62 miliard, takže letadla přijdou asi, nevím kdy, 2035 všechny, ale už dopředu v roce 2026, 2024, 2025 zaplatíme 62 miliard."
Ale hlavně, nikdo od nás nechtěl, abychom tahle letadla nakupovali. Místo toho, abyste prodloužili nájem gripenů, který byl 1,7 miliardy, tak jste nevyjednali prodloužení a může nás to stát a prodražit se až o 11 miliard. V rámci úkolu v rámci NATO máme přece budovat těžkou brigádu. Ta letadla budou až v roce 2035." - Všechni, kteří čtete média na sítích... - "Hodí se připomenout, že Německo v současnosti přehodnocuje nákup letounů F-35, což by mělo být signálem i pro vás, pane premiére, a vaši vládu. Jinými slovy, jedna z nejdražších akvizic vojenské techniky v následujících deseti letech nijak reálně nepřispěje k posílení našich obranných schopností. Vláda navíc svým nekompetentním přístupem pravděpodobně způsobila prodražení pronájmu letounů JAS-39 Gripen o 10 a půl miliardy." To už jsem říkal. "V duchu NATO jako obranného paktu bychom místo útočných stíhaček měli nakupovat protiraketové systémy Patriot a Iron Dome, které chrání naše občany."
Teďka odbočím. Čtu otevřený dopis panu premiérovi. Kdyby někdo přemýšlel... Když už konečně Evropa začíná přemýšlet o tom, že vytvoří ochranný štít Iron Dome à la Izrael a další systémy, no, a ten Trump je naštvaný, že má negativní obchodní bilanci s námi, s Evropou, 160 miliard dolarů, tak co kdybychom s ním jednali a řekli mu: Hele, Donalde, tak žádná cla a my ti koupíme - nevím kolik - dvacet Patriotů. Jeden Patriot stojí asi miliardu dolarů, údajně. Ty nás ochrání, ne? Vždyť přece NATO je ochranný pakt. Vždyť ten aktivistický redaktor mě z toho zkoušel v rámci debaty s panem prezidentem, kde jasně bylo jasné, že my se budeme řídit podle čl. 5. K tomu se nechci vracet.
Takže kdybych byl premiér, tak bych nikdy nedopustil tenhle nákup. Naopak, teď byste mohli zavolat premiérovi Izraele Bibimu a říct mu: Hele, Bibi, ty máš padesát F-třicetpětek, ty stále bojuješ. Izraelská armáda je jediná, která je stále v boji, oni bojují o přežití. A říct mu: My jsme dali 62 miliard záloh nebo dáme, tak nám to zaplať, zaplať si zbytek, těch 300 miliard, a my si za ty peníze koupíme Iron Dome a koupíme si Patrioty, protože my přece chceme bránit naše občany. Co se tady vytváří za atmosféru, Česká televize? Tady je článek: "Podívejte se, do kterého krytu to máte nejblíž. Je v nich 335 000 míst." No, tak v rámci obrany bychom nejenom měli hlavně budovat naši armádu - Fialovi se povedlo za tři roky nabrat jenom 876 vojáků - ale i například tohle, pokud se skutečně chceme tady starat o občany České republiky. Takže je úplně špatně ta koncepce. Nikdo to od nás nechtěl.
No, a teď "kontrast přístupu ještě výraznější, pokud se podíváme na investice, které měly být realizovány v rámci koncepce výstavby Armády České republiky do roku 2030, kterou připravilo hnutí ANO. To byl náš závazek. Podle tohoto plánu už mělo být v loňském roce dodáno 159 lehkých útočných vozidel, letos 74 samohybných minometů a v roce 2028 měly být v provozu dva nové systémy protivzdušné obrany. Celkové náklady na tyto klíčové modernizační projekty činily 28 miliard korun." Píšu tady v otevřeném dopisu panu premiérovi. "Pane premiére, vaše vláda však všechny tyto akvizice odsunula až na rok 2035." Proč? No, protože jste všechno dali na gripeny (F-35?).
Vždyť když čteme v novinách, že Německo uvažuje, že to vrátí. Když víme, jaká je to technologie, kterou může někdo možná i vypnout, že nebudeme ani vlastníci. Kdy čteme, že ti piloti možná budou mít na celý život ochranku a tak dále.
"To hlavní," - pokračuji, čtu dopis - "vaše vláda také nezvládá řešit kritický nedostatek vojáků a dalšího personálu. Ta situace tu byla v letech 2009 až 2013 za vlády ODS, kdy kromě systematického osekávání peněz na obranu ubylo" - vážení spoluobčané - "3 288 vojáků." Ubylo, jo? Tady toto jsou všechno data Ministerstva obrany. (Ukazuje materiál.) Ubylo za vlády ODS, stejně jak snižovali rozpočty na obranu, ubylo. "Za dobu, co hnutí ANO bylo ve vládě, naopak přibylo 5 257 vojáků." Takže v minulosti i ve vládě, kde seděl pan premiér jako ministr školství, ubylo 3 288 a za nás přibylo 5 257, takže kdo tady vždy podporoval armádu? My jsme to byli. No a "za tři roky vaší vlády, pane premiére, se Armáda České republiky" - tady to je (Ukazuje materiál.) - "rozrostla" - dobře poslouchejte, vážení spoluobčané - "o 856 vojáků." Za tři roky, 856 vojáků, neuvěřitelné.
Tak se bavme tady, proč to tak je. Proč odcházejí naši profesionální, skvělí vojáci, kteří byli vyhodnoceni v Afghánistánu jako jedni z nejlepších? Proč odcházejí? Proč odešlo v roce 2024 1 450 vojáků a za tři roky vaší vlády přibylo jen 856? Pokračuji. Ano, tady to je. "Loni odešlo z ozbrojených sil rekordních 1 450 vojáků a čistý přírůstek byl minimální. V roce 2024 byl počet vojáků z povolání 27 187 a strategické dokumenty přitom hovoří o navýšení stavu na 30 000 vojáků do roku 2030. NATO dokonce doporučuje hranici 37 500 vojáků." Nejen NATO, ale i náčelník generálního štábu Řehka mluví o 37 500. "V této souvislosti je třeba se čelem postavit k otázce, zda chystáte návrat povinné vojenské služby." Ale já myslím, že to už je pasé. Jednak možná ano, potřebujeme obranu, ale v čase, kdy i Spojené státy, Čína a Rusko mluví o tom, že by možná snížily výdaje na zbrojení, tak i to je samozřejmě záležitost, která tady byla v minulosti u nás na Hradě, na Hradčanech. Bylo to setkání Obama a Medveděv. Takže my samozřejmě, i když vláda to nyní odmítá nyní... "Obávám se, že pokud by vaše vláda po volbách pokračovala, byl by to právě způsob, jak byste posílili Armádu České republiky. To my nechceme, protože to není reálné.
Konečně musím konstatovat znepokojivý až rizikový stav na Ministerstvu obrany, který kompromituje již tak nesystémový a neodborný postup vaší vlády při zvyšování výdajů na obranu. K nejzávažnějším rizikům v současnosti patří: nekoncepční řízení Ministerstva obrany, nedostatečná civilní kontrola Armády České republiky, vypjaté mezilidské vztahy a rozbujelý nepotismus, neefektivní ekonomické řízení a hospodaření s majetkem, nekonečné kauzy, konflikty zájmů a kontroverze, od nákupu bezpilotních vrtulníků a dronů Nemesis, až po otevřené spory mezi ministryní obrany a náčelníkem generálního štábu.
Vážený pane předsedo vlády, bezpečnost České republiky je zásadní téma, které si zaslouží seriózní a věcnou debatu. Vámi zvolená schůzka však není skutečným odborným jednáním, ale součástí předvolební kampaně vaší vlády, která se snaží zakrýt své neúspěchy a odvést pozornost od neřešených problémů na domácí politické scéně. Navíc jste se již rozhodl svolat tu schůzku až poté, co vaše vláda jednostranně a bez předchozí součinnosti s ostatními sněmovními stranami všechna zásadní rozhodnutí učinila." Tak nechápu, proč nás zvete, když už jste rozhodli.
"Účelem této schůzky nikdy neměl být dialog, ale legitimizace vašich kroků. Případná účast hnutí ANO by byla zcela formální a zbytečná. Jelikož vaše vláda i strategické rozhodnutí o navýšení výdajů na 3 procenta HDP učinila i bez opozice, není potřeba jednat za zavřenými dveřmi. Občané by měli být informováni a neměli by se spoléhat pouze na vyjádření z tiskových konferencí. Proto si myslím, že je důležité, abychom dneska nebo příště na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny vaše rozhodnutí a plány probrali, aby veřejnost měla informace o stavu a budoucnosti naší armády. S pozdravem Babiš."
Takže já si myslím, že lidi by to ocenili, kdybychom tady vedli o tom debatu. My jsme na tu debatu připraveni. Já bych ještě pokračoval v tom stanovisku k armádě.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jenom pro pořádek, to je stále odůvodnění toho prvního bodu?
Poslanec Andrej Babiš: Ano, to je stále v rámci toho prvního bodu.
"Hnutí ANO konstatuje znepokojivý až rizikový stav na Ministerstvu obrany České republiky, který kompromituje již tak nesystémový a neodborný postup vlády České republiky ve zvyšování výdajů na obranu. K nejzávažnějším rizikům v oblasti řízení Ministerstva obrany České republiky v současnosti patří:
I. Civilní kontrola a civilní a vojenské vztahy. Česká republika se nachází ve stavu největší krize civilní kontroly armády a civilních a vojenských vztahů ve své historii. Není naplněn účel civilní kontroly armády jako výchozí podmínka pro funkčnost hlavních řídících procesů. Jejich účelem je zabezpečit dosažení cílů ve výstavbě armády, a tím naplnění bezpečnostních potřeb státu a politicko-vojenských ambicí České republiky. Ministerstvo obrany České republiky je zmítáno interpersonálními konflikty, šetřením nekončícího sledu kauz, kontroverzním rozhodováním, podezřením z konfliktu zájmů, korupcí a neodborností na nejvyšších úrovních řízení, které oslabují důvěryhodnost armády i politického vedení rezortu ve veřejnosti.
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky se nekontrolovatelně zabývá činnostmi, které jsou předmětem šetření a nesouvisí s výkonem jeho funkce. Současně zcela bezprecedentně vyhrožuje představitelům ministerstva, voleným zástupcům i politikům až do úrovně použití fyzického násilí. Tento problém je v případě současného náčelníka Generálního štábu Armády České republiky dlouhodobý a již v minulosti byl za stejné chování vůči představitelům politické reprezentace služebně řešen.
V jádru propadu civilní kontroly armády spočívá fakt, že do vrcholových funkcí byli ustanoveni nesystémovými postupy lidé, jejich osobnostní charakteristiky vylučují týmový postup řízení integrovaného Ministerstva obrany České republiky. V tom spočívá politická odpovědnost za selhání civilní kontroly armády z úrovně vlády České republiky.
Strategické řízení a jeho kultura. Zcela byl podlomen princip meritokracie v případě výběru civilního vojenského personálu do nejvyšších funkcí na integrovaném Ministerstvu obrany České republiky. Princip meritokracie, jehož vyjádřením v armádě je kariérní řád vojáků založený na splnění předpokladů a požadavků pro výkon rozhodujících funkcí na strategickém stupni, kterými jsou osobnostní vyzrálost, vysoká inteligence, vybavenost špičkovým vzděláním a mimořádná praxe. Vrcholové vedení ministerstva se namísto kompetentního řízení vyčerpává vlastními kauzami, šetřením možné korupce a útěkem z funkcí.
Poprvé v historii Armády České republiky jsme v situaci, kdy se ve vrcholovém vedení běžně setkáváme s příslušníky generality, kteří nejsou absolventi válečných škol. To se týká samotného náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Poprvé v historii státu jsme rovněž v situaci, kdy náčelník Generálního štábu Armády České republiky byl ustanoven do funkce za porušení zákona o vojácích z povolání a navazujících vnitřních interních normativních aktů a předpisu Ministerstva obrany České republiky. Dnes se tento krok vrací vládě České republiky jako bumerang ve všech možných negativních konotacích a oslabuje důvěru ve společnosti ve schopnost vlády a Ministerstva obrany kompetentně zajistit komplexní řízení obrany a bezpečnosti země.
Koncepční řízení výstavby Armády České republiky. V prosinci 2023 vláda České republiky schválila koncepci výstavby Armády České republiky až do roku 2035. Během pouhých několika měsíců její platnosti vrcholoví představitelé ministerstva a armády veřejně deklarují neudržitelnost personálního modelu armády, signalizují zavedení nějaké formy prezenční vojenské služby, hovoří o podstatném zvýšení ambicí, početních stavech Armády České republiky a návazně ve strukturách ministerstva nutnost dramatického navýšení politicko-vojenských ambicí České republiky vyplývajících z nových cílů výstavby sil NATO, odklad dlouhodobě plánovaných projektů z důvodu nedostatku finančních prostředků a další. Nic z výše uvedeného však není v obsahu té strategie do roku 2035 uvedeno.
Ministryně obrany namísto převzetí odpovědnosti odkazuje ve veřejné diskusi všechny otázky týkající se obsahu koncepce výstavby Armády České republiky na náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Znamená to pouze jediné: tvorba koncepce nebyla sladěna s cyklem obranného plánování NATO, který ovšem není nahodilý, ale má dlouhodobý a cyklický charakter, anebo vláda České republiky schválila nepodloženou koncepci.
Při nástupu do funkce bylo ministryní obrany doporučeno, aby do funkcí byli ustanoveni kompetentní lidé, kteří prokázali způsobilost zajistit koncepční rozvoj Armády České republiky, nikoliv lidé, kteří mohou svou kariéru dláždit strategickými omyly. Za parametrické nastavení rezortu, bez kterého nelze naplnit politicko-vojenské ambice státu, odpovídá ministr obrany. Za koncepční výstavbu vojenské síly státu odpovídá ministr obrany. Za sladění procesu obranného plánování na národní úrovni a NATO odpovídá ministr obrany. Za kvalitu hlavních řídících procesů na strategickopoliticko-vojenské úrovni odpovídá ministr obrany. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky nemá v odpovědnosti žádný z těchto procesů. Jakkoliv je role náčelníka Generálního štábu Armády České republiky mimořádně důležitá, je v roli součinnostní a je výkonným prvkem ve struktuře integrovaného Ministerstva obrany. Proto byla předkladatelem v této koncepci do roku 2035 do vlády ministryně obrany a je taky garantem jejího obsahu.
Vzhledem k nejasnostem o koncepčnímu rozvoji Armády České republiky je nezodpovědné, aby až do provedení nápravy popsaného stavu byly vynakládány enormní objemy finančních prostředků ve prospěch Ministerstva obrany České republiky." Ano, lidé, občané si zaslouží přesně vědět, co vlastně se v rezortu děje. "Prvním opatřením vlády České republiky v současné situaci musí být úkol vypracovat novou koncepci výstavby Armády České republiky. Pokud dokument typu, který byl už schválen, není adekvátní pro popis systémové změny, o které vláda České republiky, ministryně obrany a náčelník Generálního štábu hovoří, bude nutné vypracovat jiný typ koncepčního dokumentu, v jehož obsahu lze řešit rozvoj armády celistvě.
(II.) Ekonomické řízení a hospodaření s majetkem. Ekonomické řízení a hospodaření s majetkem se řadí společně s obranným plánováním, řízením lidských zdrojů a velením Armády České republiky k nejslabším stránkám chodu Ministerstva obrany České republiky. Souběh těchto čtyř procesů vytvořil stav, kdy se Ministerstvo obrany tak říkajíc oběsí na investiční smyčce v uvozovkách. Nekontrolovatelné investiční výdaje, naprosto poddimenzované centrální běžné výdaje, nejistý vývoj výdajů v personální oblasti, akvizice F-35, královna hangáru s cenovkou za nekonečnem, umoření rozpočtu obrany v závěru fiskálního roku 2024 v objemu a formou předplacených záloh, které nebylo v daném čase proveditelné při současném splnění požadavků účelnosti a hospodárnosti vyplývajících z dikce právních předpisů. Střet zájmů vrcholových představitelů ministerstva a armády, systémová korupce a odchody ekonomů jsou průvodním jevem rozvalu ekonomického řízení Ministerstva obrany České republiky."
"V první řadě musí být přijata opatření ke stabilizaci optimalizace procesu ekonomického řízení Ministerstva obrany a teprve následně vést politickou diskusi o racionálním navyšování rozpočtu na obranu. Bezpečnostní systém státu. Kampaň peníze a zbraně na stůl abstrahuje od budování celistvého bezpečnostního systému státu. Ze strany vlády České republiky nebyl předložen koncepční návrh, jak se tato kampaň promítne ve vyváženém a udržitelném rozvoji složek bezpečnostního systému státu v závislosti na předpokládaných budoucích vnějších i vnitřních hrozbách. Armáda České republiky, byť největší, je jednou ze složek bezpečnostního systému státu, o jehož funkčnost, schopnosti a připravenost jde především. Vláda České republiky takový koncepční záměr nepředložila a současně jednostranně rozhodla o postupném navyšování výdajů na obranu až do výše 3 procenta HDP do roku 2030." My samozřejmě nemáme nic proti tomu. My chceme samozřejmě navyšovat obranu, ale je potřeba jasně říct, aby to bylo efektivní, aby to mělo smysl a aby to bylo skutečně v prospěch naší země.
"Není zřejmé, jak se jednostranné rozhodnutí vlády v budoucnu promítne v opatřeních státu, zejména rozpočtových ve vztahu k ostatním složkám bezpečnostního systému státu, aby byla zajištěna jeho stabilita, udržitelnost a vyvážený rozvoj. Hnutí ANO proto v souladu se svým programem nemůže nekoncepční postup vlády budování bezpečnostního systému státu podpořit." My chceme, ano, navyšovat, ale ne chaoticky, jak se to teď děje.
"Současný postup vlády České republiky v oblasti obrany a bezpečnosti může v budoucnu vést pouze k jedinému výsledku: ke změně typu armády s opětovným zavedením prezenční vojenské služby, a to hnutí ANO určitě nechce, roztočení nekontrolovatelné spirály výdajů na obranu, jejich neefektivního a nehospodárného využití za současného nedosažení plánovaných politicko-vojenských ambicí, za třetí přijetí politicko-vojenských ambicí, které spočívají daleko za mezemi možností sociálně ekonomického systému země a vyústí v nesplnění cílů výstavby sil NATO, a tím i kompromitaci postavení České republiky v NATO.
Hnutí ANO se vymezuje proti současnému postupu vlády České republiky, který je motivován především ideologicky, je neodborný a abstrahuje od strategické logiky. Hnutí ANO nebylo v předchozím období přizváno k politické diskusi na platformě předsedů sněmovních stran k řešení žádné z výše uvedených kritických oblastí ve výstavě armády a řízení Ministerstva obrany České republiky. Vláda České republiky jednostranně a bez předchozí součinnosti s ostatními sněmovními stranami již všechna zásadní rozhodnutí učinila. V takovém případě" - a už jsem o tom mluvil - "by naše přítomnost byla jenom formální."
Takže já bych znovu chtěl požádat pana premiéra, abychom se všichni domluvili na schůzi, mimořádné schůzi, která se bude věnovat stavu naší armády, stavu na Ministerstvu obrany a samozřejmě strategii a budoucnosti. Takže to je první bod.
Druhý bod je kratší a jmenuje se Opakované lži pětikoalice o tom, že v rámci jednání o rozpočtu roku 2021 obrana přišla o 10 miliard.
Já fakt nechápu, když vy nás zvete na jednání a snažíte se lidem tady namluvit, že chcete s námi seriózně jednat, tak proč lžete? Proč lžete o tom? Vy dobře víte, že jsme byli menšinová vláda. Vy dobře víte, že v rámci vnitrostranického boje KSČM dočasně nás vydírali komunisté v rámci schvalování rozpočtu, aby tam nebylo 10 miliard korun pro armádu. Ano. To tvrdila i paní Pekarová nedávno v České televizi. A proč lže, když dobře ví, a tady je důkaz: 4. dubna 2021 Babiš definitivně znesvětil komunisty. Ti už ani neděsí. Tak, nakonec dopadlo tak, jak od začátku sliboval premiér Andrej Babiš. Jen to trvalo o něco déle. Vláda koncem března vrátila armádě i druhých pět miliard z deseti, které jí nedávno sebrala kvůli komunistům. Ti právě odebráním deseti miliard armádě podmiňovali podporu státního rozpočtu a nějaký čas tím vládu vydírali. Jenže teď je Babiš klidně hodil přes palubu. To je důkaz.
Máte stejné notičky. Proč lžete? Proč říkáte, že armáda přišla? Nepřišla! A víte, co je nejhorší, vážení spoluobčané? Tehdy, když jsme byli menšinová vláda, tak jsme přišli za panem Stanjurou, konkrétně paní Schillerová, a byl u toho ještě jeden svědek a požádali jsme pana Stanjuru, aby nás podpořil. Ale on nás nepodpořil, on chtěl kšeftovat, něco v hazardu. Vy jste jenom pokrytci! Vy jste žádnou armádu nechtěli podporovat. Ani v minulosti, ani za naší menšinové vlády. A teďka ještě drze lžete, že my jsme měli připravit armádu o peníze. Není to pravda. Ano, chvilku to trvalo, ale vy, když jsme vás prosili, abyste nás podpořili, abyste podpořili armádu, tak jste chtěli kšeftovat něco v hazardu! Tak se styďte! (Potlesk poslanců hnutí ANO 2021.) A přestaňte už lhát, protože proč nás vůbec vůbec zvete někam, když jenom v podstatě... To je úplně stejné, s vámi je to úplně stejné, jak jste souhlasili, že se zmrazí platy, ano, a potom po volbách samozřejmě jste věděli, že Senát to shodí. Dneska co děláte? Dneska všechno odkládáte, i ty nepedagogy, i tu ETS 2, všechno. Jenom slyšíme, jak ten rozpočet už koncem října bude vyčerpaný.
Tak já bych chtěl jen poprosit, že když se vážně chcete s námi normálně bavit a máte nějaké notičky, píárové, tak prosím vás, neříkejte nepravdy, Nebo potom řekněte lidem: Děláme jenom divadlo, je to politický boj, lžeme, protože jsme vždycky lhali. My jsme nejprolhanější vláda - Fialova - v historii této země.
Pane předsedo, tady máte ty dva body. (Podává písemný podklad předsedajícímu.) Děkuju za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další v pořadí s přednostním právem je přihlášena paní předsedkyně Alena Schillerová, potom Tomio Okamura, Jakub Michálek. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych nejdřív, protože s těmi dopisy se roztrhl pytel, chtěla tady otevřeně přečíst svoji odpověď jménem klubu hnutí ANO, kterou jsem dnes odeslala předsedovi výboru pro bezpečnost, panu poslanci Pavlu Žáčkovi, na jeho pozvání k jednání o migrační a azylové politice. Ten dopis dám po přečtení tady na plénu na svoje sociální sítě a je i na webu hnutí ANO k dispozici.
"Vážený pane předsedo, obdrželi jsme od vás pozvání na schůzku k azylové a migrační politice státu, která se má uskutečnit několik málo měsíců před volbami, přestože vláda Petra Fialy činila veškeré své nevratné kroky v této oblasti po celou dobu svého mandátu bez sebemenší snahy o konzultaci s opozicí. Vaše vláda přitom měla nespočet příležitostí, kdy mohla zásadní otázky, které přímo ovlivňují bezpečnostní situaci v České republice, s opozicí konzultovat. Žádnou z těchto příležitostí jste bohužel nevyužili, a to ani k formálnímu, natož pak k serióznímu jednání. Jak víte, byl to ministr vnitra vaší vlády, kdo v rozporu s bezpečnostními zájmy České republiky, a dokonce i k velkému překvapení koaličních stran na evropské úrovni schválil migrační pakt."
"Bez konzultace s opozicí proti zájmům občanů České republiky zavázal naši zemi k fatální dohodě, která nám mimo jiné ukládá povinnost přijímat migranty z přetížených zemí, případně zaplatit pokutu až 20 000 eur za každého odmítnutého migranta. Byla to vláda Petra Fialy, jejíž ministr vnitra migrační pakt připravil, na Radě ministrů osobně schválil a 30. prosince 2024 pak v tichosti publikoval na webu Ministerstva vnitra České republiky seznam opatření, která je potřeba provést, aby u nás mohl být tento pakt plnohodnotně implementován. Datum nebylo náhodné, ale bylo zvoleno tak, aby návrh nevzbudil nežádoucí pozornost médií a veřejnosti. Od té doby vaše vláda žádné konkrétní návrhy nezpracovala ani nepředložila, ale problém odkládala co nejdéle to jen bylo možné.
Nemáme nejmenší pochybnost, že váš připravovaný návrh není žádným náhlým procitnutím a snahou reagovat na aktuální bezpečnostně migrační situaci v Evropě, jak tvrdíte v dopise, nýbrž snahou rozmělnit a sdílet vaše selhání v této oblasti, neboť implementaci migračního paktu již nemůžete dále odkládat. Proto jste se úmyslně vyhnuli řádnému projednání v mezirezortním připomínkovém řízení a předkládáte jej jako poslanecký návrh. Předstíráte rozhodnost v boji s migrací a zneužíváte přitom oprávněné obavy veřejnosti.
Jak víte, hnutí ANO je dlouhodobě přesvědčeno, že migrační pakt je třeba odmítnout a shodit definitivně ze stolu. A právě to udělá vláda hnutí ANO, pokud nám voliči po volbách svěří svou důvěru. Česká republika se tak přidá k dalším evropským vládám, které považují migrační pakt za mrtvý a nehodlají ho aplikovat. Vaše vláda navíc trestuhodně zavírá oči i před dalšími zásadními otázkami v oblasti vnitřní bezpečnosti České republiky a nenaslouchá hlasu opozice. Naše hnutí vás dlouhodobě aktivně upozorňuje například na podstav, podfinancování a snižování efektivity Policie České republiky, nedostatečné kapacity a personál detenčních zařízení, nevyhovující formu řízení cizinecké policie, dlouhodobé podfinancování Bezpečnostní informační služby, možné bezpečnostní hrozby spojené s příchodem ukrajinských válečných veteránů v nepředvídatelném psychickém stavu, možné bezpečnostní hrozby spojené s uzavřením hranic Spolkové republiky Německo a nárůstem počtu příchozích migrantů, možné bezpečnostní hrozby spojené s pašováním zbraní z Ukrajiny na černý trh v České republice.
Půl roku před volbami je pozdě hasit požár, na jehož založení jste se podíleli. Hlavním viníkem tohoto stavu je sice ministr vnitra Vít Rakušan, ale odpovědnost za jeho selhání nese celá vláda s premiérem Fialou v čele. Věříme, že účet za vaše chyby vám vystaví sami občané v podzimních volbách. My vám proto žádné rozřešení nedáme, ale naší úlohou bude napravit chyby a škody, které jste za poslední tři roky stihli napáchat.
S blížícím se koncem války na Ukrajině navíc hrozí, že do České republiky přijde řada válečných veteránů, kteří představují vysoké bezpečnostní riziko. Může sem pronikat rovněž ukrajinský organizovaný zločin, kterému jsme se dlouho a složitě snažili zbavit. Jedinou šancí, jak tomu zabránit, je vystavit definitivu vašemu vládnutí a dát prostor politikům, kterým není bezpečnost českých občanů lhostejná. Předvolební akce vaší vlády se rozhodně účastnit nebudeme. Pokud by vám skutečně záleželo na širším politickém konsenzu v otázkách vnitřní bezpečnosti České republiky, mohli jste podobnou nabídku přednést kdykoliv v průběhu současného volebního období. Načasování schůzky spolu s dlouhodobou neochotou jakkoliv jednat s opozicí považujeme za odsouzeníhodný trik, jímž se pouze snažíte oklamat veřejnost, a na tom se odmítáme podílet. Z uvedených důvodů se vámi organizovaného jednání nezúčastníme a můj podpis jménem poslaneckého klubu hnutí ANO." To je dopis, který odešel dnes panu poslanci Žáčkovi. Tady jsem ho přečetla, abych osvětlila, proč se hnutí ANO k tomuto jeho pozvání takto postavilo.
Já bych chtěla připomenout, pamatujete si nespočet bodů, které jsme navrhovali na jednání této Sněmovny? Pamatujete si x různých navržených mimořádných schůzí na téma migrace? Všechno jste odmítli. X jednání bezpečnostního výboru, které iniciovali mí ctění kolegové, kteří jsou jeho členy. Všechno jste odmítli. Teď vám teče do bot. Já tomu rozumím, chcete si opozici brát jako rukojmí, jako někoho, kdo vám přikryje záda. Ne, na to je pozdě. Vy musíte říct lidem pravdu, co jste napáchali, jaké škody jste napáchali, jak jste ohrozili bezpečnost této země. Já vás vyzývám, pojďte se o tom bavit na půdě Sněmovny, ať nás mohou kontrolovat občané. Ať občané mohou sledovat tuto debatu, ne za zavřenými dveřmi, kde to budete potom nějak interpretovat. Ne, my vám do této pasti už nevlezeme.
Tady to otevřete. Otevřete bod Bezpečnostní rizika České republiky. Teď ho navrhuji a pojďme se o tom bavit. Ať přijde pan poslanec Žáček, ať přednese svoje návrhy, ať se připojí další poslanci ODS, kteří tam k tomu přiložili tyto návrhy, a pojďme se o tom bavit. My se nebojíme té debaty. My máme experty a naše svědomí je naprosto čisté. My se nebojíme vyložit karty na stůl. My víme, jak bychom se chovali a jak se hlavně budeme chovat, pokud dostaneme vaši důvěru a budeme sestavovat příští vládu České republiky. Takže žádné zavřené dveře, žádná diametrálně odlišná vyjádření, žádné vaše pasti a pastičky, vaše píárové akce, z toho už jsme vyrostli. Pojďte se o tom bavit na půdě Poslanecké sněmovny. Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011).
Takže to bylo k bodu, který se týká pozvání pana poslance Žáčka, ale já mám ještě jednu...
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jenom jestli jsem si dobře poznamenal název, je to Bezpečnostní rizika České republiky, je to tak? (Poslankyně Schillerová: Ano.) Prosím, pokračujte.
Poslankyně Alena Schillerová: Bezpečnostní hrozby České republiky, tak přesně by to bylo. (Místopředseda Bartošek: Prosím.) Děkuji vám.
Já mám ještě jednu věc na srdci, vážené dámy, vážení pánové. Jako předsedkyně poslaneckého klubu a vzděláním právník nemohu dnes opomenout a připomenout velmi neprofesionální a za mě i protiústavní chování, kterým se tady v minulém týdnu opět a opakovaně projevila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Zaznamenala jsem, že její opakované pokusy odejmout slovo předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který v souladu se zákonem využíval přednostní právo svěřené předsedovi našeho hnutí, byly mnohde na sociálních sítích zcela opačně a za mě zvráceně prezentovány jako jakýsi obdivuhodný postup, zatímco oprávněná nevole předsedy našeho hnutí této svévoli se nepodřídit snad jako projev jakési neúcty k ženě.
Tady na půdě Poslanecké sněmovny se, dámy a pánové, nedělíme na ženy a muže v tom pravém slova smyslu, ale na zcela rovnoprávné, volené zástupce občanů, kteří využívají svých práv tak, aby jejich zájmy hájili co nejlépe a nejhlasitěji. Nikdo nemá právo odejmout jinému slovo proto, že je snad křehkého pohlaví. A nikdo by se neměl nechat protizákonně zbavit svých práv jen proto, že se o to pokouší žena. A pokud předsedkyně Poslanecké sněmovny po více než třech letech ve funkci plave v jednacím řádu, anebo ho zkrátka vědomě nectí, třeba proto, že se jí zrovna nelíbí to, co někdo říká, nelze to přejít, otočit list a tvářit se, že se nic nestalo.
Nebylo to totiž zdaleka poprvé, co Markéta Pekarová Adamová hrubým způsobem porušila jednací řád. Nebylo to poprvé, co se nás jako opozici pokusila umlčet. Naopak. Porušování jednacího řádu a snaha umlčet opoziční poslance je poznávacím znakem celého období, kdy má většinu v této Sněmovně koalice Petra Fialy a v čele dolní komory stojí předsedkyně TOP 09.
Myslíte si, že si necháme zasahovat do našich práv jenom proto, že tak činí žena? Myslíte si, že vás necháme vykládat si jednací řád podle aktuální nálady paní předsedkyně Sněmovny? Opravdu si myslíte, že vám dovolíme, abyste náš oprávněný nesouhlas s vaší svévolí označovali za nezdvořilé chování? V tomto případě jste na omylu.
My jsme nejsilnější politickou silou v této zemi. My známe svá práva. My na rozdíl od aktuální předsedkyně Poslanecké sněmovny známe jednací řád. My se nenecháme umlčet nikým, natož pak předsedající, která si za tři a půl roku nedokázala jednací řád ani nastudovat. Tedy ani ten jeden základní právní předpis, který ke své ceremoniální funkci potřebuje.
Dnes tady proto musí jasně zaznít jedna věc. Když se předseda hnutí ANO Andrej Babiš minulý týden přihlásil ke svému přednostnímu právu, předsedkyně Sněmovny mu ho neměla nejmenší právo odebírat, natož pak opakovaně, jak se bohužel stalo. Přednostní právo je v jednacím řádu jasně dané. Podle § 67 písm. e) jednacího řádu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky má předseda politického hnutí právo vystoupit, kdykoliv o to požádá. Tato povinnost se neomezuje žádnou podmínkou ani žádným ale, a to právě proto, aby měl prostor reagovat na veškeré politické souvislosti a vládní kroky bez ohledu na to, jaký legislativní bod je právě na programu.
Paní předsedkyně Pekarová Adamová by měla vědět, že naproti tomu povinnost hovořit takzvaně k věci se na rozdíl od této situace vztahuje na běžná vystoupení, tedy vystoupení dle § 59 odst. 4 jednacího řádu, nikoliv na vystoupení předsedy strany nebo hnutí. Nemohu uvěřit, že tyto zvyklosti musíme nyní paní předsedkyni připomínat, když v minulosti, kdy byl ve stejné pozici její spolustraník Miroslav Kalousek, mohl si dovolit ve Sněmovně číst Listinu základních práv a svobod, aniž by ho kdokoliv vypnul.
Přednostní právo pro šéfa politické strany v hnutí nebo klubu a možnosti jeho využití jasně vysvětlil i předseda poslanců, klubu poslanců ODS, tehdejší předseda klubu poslanců ODS, Zbyněk Stanjura 16. září 2014. Laskavě si můžete dohledat stenozáznam, ze kterého nyní cituji: "Já se omlouvám. Já nejsem majitel přednostního práva, majitel je politická strana a politický klub. Já, protože mám díky svému klubu to přednostní právo a nejsem majitel, tak já se nemusím držet věci. To přednostní právo chrání opozici, aby mohla něco říci. Kdybychom ho neměli, pak bychom nebyli schopni vůbec říci nic z toho, co chceme." Konec citace Zbyňka Stanjury.
Slyšíte to, paní předsedkyně? Když nevěříte nám, zeptejte se prosím svých zkušenějších kolegů z vládních lavic, jak se věci mají. Opoziční lídři ODS i TOP 09 v minulosti pronášeli politické projevy v rámci interpelací. A také je nikdo nevypnul, neokřikoval, nepohoršoval nad nimi, ani je takzvaně nevedl k pořádku, jak jste se snažila tvářit minulý týden vy. Takže kde jsou ta vaše rovná práva pro všechny? Kde je ta demokracie, kterou se tady tak rádi oháníte? Umíte o ní plamenně hovořit. Ale když na to přijde, raději vypnete opozičnímu lídrovi mikrofon.
Markéta Pekarová Adamová se minulý týden zcela nepokrytě pokusila umlčet kritický hlas opozice. Proč? No samozřejmě proto, aby zamezila kritice katastrofálních kroků této vlády. Tahle koalice systematicky likviduje práva opozice. Nejprve si vytvořila umělé poslanecké kluby, aby si zvětšila přednostní práva a zmenšila prostor pro opozici. Pak zašlapala opoziční okénko, které tu za naší vlády běžně fungovalo. Ruší interpelace. Umlčuje nás, kdykoliv se jí to hodí. Zneužívá pevně stanovený čas hlasování bez ohledu na počet přihlášených řečníků, což je flagrantním porušením jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Vláda běžně umlčuje diskusi nastavením pevného času hlasování, a to i v situacích, kdy je přihlášeno několik desítek poslanců, kteří mají právo vystoupit. A v neposlední řadě vláda přenesla svá zasedání na středu, čímž záměrně zkrátila prostor pro legislativní práci Sněmovny, která tak reálně ztrácí až půl dne na řádnou parlamentní debatu. A k tomu všemu si teď předsedkyně Pekarová Adamová troufla vypnout předsedu nejsilnější opoziční strany přímo uprostřed jeho projevu.
Demokracie znamená diskusi, ne umlčování opozice, dámy a pánové. Pokud si myslíte, že máte pravdu, nemáte důvod se nás bát. Nemáte nejmenší důvod bránit se konfrontaci s námi. Nemám pravdu? A pokud se nás bojíte, je to váš problém. Ale vypínat nás nebudete! Nebudete našemu předsedovi diktovat, o čem tady smí a o čem nesmí mluvit! Rozumíme si?
Je dobře, že období chaosu, svévole a nebetyčné arogance, kterým se zapíše Markéta Pekarová Adamová do dějin českého parlamentu, se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Přesto vás jménem našeho poslaneckého klubu chci ujistit, že porušovat jednací řád, abyste nás umlčeli, vám nebudeme tolerovat ani v jednom jediném případě. Speciálně vám, paní předsedkyně TOP 09. Prosím, zapamatujte si to. Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Paní předsedkyně, každopádně vy jste nenavrhla bod.
Poslankyně Alena Schillerová: Ano, máte pravdu, pane místopředsedo. Nechala jsem se unést, ale navrhuji bod, a to s názvem Protiústavní chování Markéty Pekarové Adamové. Prosím, aby to bylo zařazeno jako třetí bod, předpokládám. Měl tam nějaké body pan předseda, poslanec Babiš, takže zařaďte to prosím jako bod po bodech pana předsedy Babiše. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já bych vám vyšel velmi rád vstříc, ale pan předseda navrhl pouze jejich zařazení na program, nikoliv pevné zařazení v rámci programu. To znamená, je to obtížně hlasovatelné tak, jak to navrhujete. Můžete to dnes navrhnout třeba jako třetí bod dnešního programu.
Poslankyně Alena Schillerová: Dobře. Navrhuji to jako třetí bod dnešního jednacího dne. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Váš návrh jsem si poznamenal.
Jako další s přednostním právem je přihlášen pan předseda Tomio Okamura, po něm pan předseda Jakub Michálek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Já předám řízení schůze.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já bych chtěl jménem SPD navrhnout dva mimořádné body. Jako první bod navrhuji bod s názvem Fialova vláda chce navýšit výdaje České republiky na zbrojení na 300 miliard korun ročně.
K tomuto premiér Fiala svolal na tento čtvrtek schůzku, kde oslovil i mě jako předsedu opoziční strany, zdali bych se zúčastnil. Vláda Petra Fialy minulý týden o nás bez nás odsouhlasila navyšování výdajů na zbrojení, přičemž by to mělo být ze současných, z letošních 164 miliard korun ročně by to mělo být navýšení o více než 100 miliard korun na téměř 300 miliard korun ročně, všechno na dluh, a to samozřejmě hnutí SPD musí odmítnout.
Prvním okamžikem je, že já nechápu, proč nás zve Fialova vláda na jednání. Pojmenovali to takovým honosnější názvem Bezpečnostní otázky a posilování obranyschopnosti ČR, ale pod tím se skrývá, a všichni to víme, že chtějí s opozicí diskutovat to, že si odsouhlasili minulou středu navyšování výdajů na zbrojení, když přihlédneme k té předpokládané, k tomu růstu HDP, vychází to cirka na 300 miliard ročně.
No, v normálním standardním chování nebo v normálním standardním, řekl bych, jednání nejprve, pakliže chce někdo něco projednat s tím druhým, tak to s ním přece projedná a pak teprve případně si to odsouhlasí. Fialova vláda to udělala opačně, takže si chtěla udělat z opozice asi nějaký fíkový list, nějaké alibi, jako že to projednávali s opozicí. Takže oni si to nejprve minulou středu sami sobě odsouhlasili, takže už to mají odsouhlaseno na vládě, a teď o čem tady chtějí vlastně s námi jednat? Takže ten postup je od začátku zcela opačný. A oni to dělají záměrně. Zřejmě máme sloužit jako opozice k jejich předvolební kampani.
No a co se týče toho jejich návrhu, tak samozřejmě musím na úvod zdůraznit, že SPD prosazuje moderní, akceschopnou a silnou armádu se zaměřením na obranu našich občanů a území České republiky. To je jasné, ale lišíme se v tom postupu. Proto jsem to navrhl dneska jako mimořádný bod, abychom to mohli diskutovat, protože nevím, co na té uzavřené schůzce, kdy už si to sami sobě odsouhlasila Fialova vláda a staví nás úplně před hotovou věc, tak co vlastně chtějí tedy s tou opozicí diskutovat, když si ani nenašli čas na to, aby to probrali v předstihu, než si to teda sami už odsouhlasili.
Za nás platí, že by tedy bylo dobré, abychom to projednali dnes tady, proto tento bod navrhuju jako první bod dnešní schůze Sněmovny, protože je to teďka to nejaktuálnější téma, tak abychom tedy ihned dnes to tady projednali, opozice, koalice, když tedy vláda, Fialova vláda nás tedy pozvala na tu schůzku. My na tu schůzku nepůjdeme, protože to už jsem avizoval, protože už si to stejně sami odsouhlasili. Tak proč bychom tam měli chodit dělat nějakou stafáž? Ale to téma je skutečně velmi důležité, takže je potřeba, abychom to tady v rámci bodu, pevně zařazeného bodu, jako první bod to navrhuji, aby ta diskuse mezi vládní koalicí a opozicí tady dnes hned mohla proběhnout. My jsme na tu diskusi připraveni.
Takže aby se potom Fialova vláda nevymlouvala, že my jsme nešli na nějakou interní schůzku, kde už si to stejně oni sami odsouhlasili předem. Ale my chceme, aby se o tom tady hovořilo, a ještě samozřejmě aby ta debata tady proběhla i před zraky veřejnosti a médií.
Jednak je potřeba taky dodat, že současný závazek vydávat na obranu, respektive na zbrojení, částku ve výši dvě procenta HDP, to je to, co jste si už tady odsouhlasili, tak to plní pouze 23 ze 32 členských států NATO, 23 ze 32. Například Itálie dává na obranu - oni tomu říkají obrana, protože neposílají v takovém množství - vy posíláte zbraně na Ukrajinu, už se dali Ukrajincům 232 miliard, teď tam chcete dávat další z našich peněz, a to prostě je v současné situaci rozhodně nepřijatelné, je to nepřijatelné pro nás. No, a třeba Itálie dává, tuším, nebo přibližně - já to vím - 1,57 procenta HDP a italskou premiérku Meloni přijal i Donald Trump. Itálie je partnerem pro Spojené státy a tam probíhají ty vztahy zcela, řekl bych, standardním způsobem.
Druhá věc je, za co Ministerstvo obrany tyto peníze utrácí. Výdaje Ministerstva obrany na zbrojení zásadním způsobem omezuje Fialovou vládou odsouhlasený nákup předražených amerických stíhaček F-35 s možností nosit jaderné zbraně, za které bylo jenom vloni v závěru roku zaplaceno Fialovou vládou 26 miliard korun. Dokonce jste dali oproti té plánované záloze 15 miliard, tak jste dokonce dali 11 miliard navíc na celkových 26 miliard. Vy jste zaplatili ještě peníze v předstihu, 11 miliard navíc.
A Ministerstvo obrany by si mělo skutečně ujasnit, co má vlastně nakupovat, protože na jednu stranu koupíte předražené stíhačky, zatímco Maďaři mají gripeny, prodloužili gripeny, Poláci jednají o mnohem levnějších F-šestnáctkách a vy jste koupili ty nejdražší předražené stíhačky s možností nosit jaderné zbraně a teď říkáte, že nejsou další peníze na zbrojení. No a má to za vás zaplatit český občan zase, tuhle tu vaši politiku, který za to vůbec nemůže. Většina českých občanů Fialovu vládní koalici nechtěla. Dokonce ani v těch volbách, v posledních volbách 2021, když jste získali menšinu hlasů voličů, ale kvůli tomu, že víc než milion hlasů voličů propadl, rekordní množství v historii České republiky, tak tady poprvé v historii České republiky vládne vláda, která nezískala většinu hlasů voličů.
Zároveň si myslíme, že by se měl maximálně podpořit domácí zbrojní průmysl a neměla by se nakupovat výzbroj netransparentně a tudíž draze. To přesně děláte vy stylem vláda - vláda, zejména z USA, z Německa a z Francie. Navíc česká armáda má velký problém s náborem a nedostatkem lidí. Což vy prostě neřešíte, vy to prostě nechcete řešit. Je potřeba, ale k tomu se ještě dostanu, je potřeba také vzít v úvahu, že je potřeba investovat také do vnitřní bezpečnosti České republiky. Zatímco na zbrojení se vynakládají dvě procenta HDP poté, co jste to zvýšili, a do budoucna to chcete dokonce zvýšit na tři procenta HDP, tedy cirka to vychází v tom roce 2030 na 300 miliard korun ročně, tak na tu vnitřní bezpečnost se vynakládá pouze 0,6 procenta HDP. Takže tady vidíte tu disproporci. Přitom stoupá kriminalita cizinců, lidé si stěžují na bezpečnost. A chybí policisté. Nejsou zde kryty například pro 90 procent obyvatel v případě nebezpečí. Správa státních hmotných rezerv nemá dostatečné zásoby pro případy vyhlašování krizových stavů. Například nejsou dostatečné zásoby trvanlivých potravin a tak dále. To vše je potřeba změnit.
A toto jsou další a další důvody, proč hnutí SPD nesouhlasí s takto jednostranným prudkým navyšováním výdajů na zbrojení. A znovu říkám, je to všechno na dluh, je to opět všechno na monstrózní dluh. A jak říkám, i odborníci se shodují na tom, že současná armáda totiž nemá kapacity ani tyto vaše nákupy smysluplně pojmout. Mimochodem, chybí 6 000 vojáků. V loňském roce 6 000 jich chybí a výsledek činnosti paní ministryně obrany Černochové a Fialovy vlády ODS tak je, že když se podíváte na loňská čísla odchodů vojáků a příchodu nových vojáků, tak ten stav je plus 182 osob. A schází 6 000 vojáků přitom. Takže vy vydáváte monstrózní peníze na zbrojení, z toho ještě posíláte na Ukrajinu.
Přitom naše armáda je ve velkých problémech, chybí lidi, chybí dokonce i základní výstroj. K tomu se ještě dostanu. Ta situace je dokonce tak tristní, že vojáci si musí sami kupovat základní výstroj, sami si dokonce v Army shopech musí kupovat základní výstroj jako ponožky například, jo, a další, jsou tam vesty, zimní vesty a tak dále. Za své peníze, samozřejmě, v Army shopu za svoje peníze. Takže vy na jednu stranu, na což upozornil mimochodem vloni veřejně i Nejvyšší kontrolní úřad, chcete dávat další a další desítky miliard na zbrojení, a přitom naši vojáci nemají ani základní výstroj, nemají ani základní výstroj a ještě si tu základní výstroj, protože ji nutně potřebují, za svoje peníze musí kupovat v Army shopech. To je stav, kam to došlo za Fialovy vlády a za paní ministryně obrany Černochové. Takže personální nedostatek, materiální nedostatek pro naše občany, pro účely obrany území České republiky a našich občanů. Ale hlavně že nakupujete předražené nákupy v zahraničí, bůhví, co za tím je, skutečně, musím říct, bůhví, co za tím vším je.
No, a my právě z těchhletěch důvodů, které jsem tady naznačil a mohl bych mluvit ještě dlouze, tak my jsme řekli, že se té čtvrteční schůzky, na kterou nás zve premiér Fiala, takže se jí nezúčastníme a chceme raději, a ještě o dva dny v předstihu, tak to chceme projednat tady ve Sněmovně, takže to navrhuju jako první bod dnešní schůze Sněmovny, pevně zařazený bod, první bod dnešní schůze Sněmovny. No a doufám, že to Fialova vládní koalice podpoří, že v okamžiku, že byste to nepodpořili, tak se jenom potvrdí, že ta čtvrteční schůzka bylo jenom vaše píár, jenom nějaká vaše předvolební kampaň, kde jste chtěli zneužít přítomnosti opozice, protože jak říkám, vy jste si to minulý týden na vládě už sami odsouhlasili, o nás bez nás, bez opozice jste si odsouhlasili, že budete navyšovat, že chcete navyšovat do roku 2030 na 300 miliard korun ročně ty výdaje na zbrojení.
Doufám, že už tady po letošních volbách Fialova vláda nebude a že se tyto věci potom změní ve prospěch českých občanů. Takže já jsem premiérovi Fialovi dnes poslal dopis v odpovědi na to jeho pozvání. A shrnul jsem tam mnohem stručněji ty důvody, o kterých tady dnes hovořím. My chceme mluvit, my rozhodně, SPD chce mluvit o bezpečnostních otázkách a posilování obranyschopnosti České republiky. Považujeme to téma za mimořádně důležité, mimořádně důležité, ale k tomu musí být opravdu vůle obou stran. To znamená, abychom se té debaty účastnili předtím, než si to Fialova vláda sama sobě odsouhlasí. Tak o čem chcete mluvit?
Takže musí to být seriózní debata, která musí být seriózní ze strany Fialovy vlády. Takže já jsem napsal: "Vážený pane premiére, v hodnocení bezpečnostní situace České republiky, hrozeb a rizik pro bezpečnost České republiky v otázkách výstavby Armády České republiky a zajištění bezpečnosti českých občanů se stanoviska vámi vedené vládní koalice a hnutí SPD zcela zásadním způsobem odlišují. Hnutí SPD považuje další zvyšování výdajů na zbrojení za neefektivní vynakládání finančních prostředků. Jedná se o utrácení peněz daňových poplatníků, které v konečném důsledku může ohrozit sociální smír v České republice. Armáda České republiky vyžaduje koncepční změny, které ji budou předurčovat k obraně území České republiky. Tyto koncepční a organizační změny a její postupné dovybavení obrannými prostředky lze realizovat v rámci současné výše výdajů na obranu.
Hnutí SPD podporuje ukončení války na Ukrajině a v této souvislosti vítá jednání mezi USA a Ruskou federací o ukončení tohoto konfliktu. Za zásadní bezpečnostní riziko považujeme nebezpečí vtažení České republiky do válečného konfliktu na Ukrajině. Za další významnou potenciální hrozbu pro občany České republiky považujeme migrační politiku EU. Vzhledem k těmto zcela rozdílným stanoviskům k výše uvedené problematice vám musím poděkovat za pozvání, ale nabízené schůzky se nezúčastníme, neboť v této věci současné době nevidíme reálnou možnost sblížení stanovisek."
Tento dopis v tomto znění jsem dnes odeslal v odpovědi na dopis premiéra Fialy adresovaný mně, tak jsem mu poslal tuto odpověď. Jak říkám, ten prostor máme tady ihned dnes, abychom tu diskusi tady veřejně zahájili. Takže to je k tomu, to je první mimořádný bod, který chci dnes jako první bod navrhnout.
Jako druhý mimořádný bod, chci navrhnout bod z názvem Fialova vláda podporuje migraci z afrických a islámských zemí do České republiky. A skutečně to téma už je více než více než palčivé a více než aktuální. Protože vy jste odsouhlasili, vy jste podepsali migrační pakt EU, ten migrační pakt EU, já tady na to upozorňuju snad každou schůzi. Říkal jsem, že začne platit za dva roky, jsme si říkali, no, a teď už je to za rok a půl, jo, už je to za necelé dva roky, dokonce, už je to za rok. Protože migrační pakt EU má začít platit od června roku 2026 pro Českou republiku. To znamená, to je za rok a čtvrt. Za rok a čtvrt nám tady bude mít možnost Evropská unie přerozdělovat ty africké a islámské migranty. A to je teda úplně šílený, co vy jste odsouhlasili.
A já se to tady opakovaně snažím dát jako bod schůze Sněmovny, ale evidentně to už rozhodnou až volby, až letošní volby do Sněmovny a výměna, následná výměna Fialovy vlády, protože my trváme na tom a uděláme to, pakliže bychom byli součástí příští vlády, že chceme odmítnout migrační pakt EU, nebudeme ho respektovat, jako to už zveřejnila polská vláda. Polská vláda už to řekla, že nebudou respektovat migrační pakt EU, no ale Poláci a Maďaři hlasovali proti, Fialova vláda to podepsala a nehlasovala proti.
Takže to téma je skutečně závažné, je to obrovské bezpečnostní, ale i sociální a ekonomické riziko pro Českou republiku. Vy opravdu máte klapky na očích a nevidíte, co se děje v Německu a na západě? Vždyť oni se chtějí jen těch migrantů zbavit a přerozdělit je nám do České republiky. A to, jak je to teďka nebezpečný v Německu, tak chtějí, aby to bylo nebezpečný i u nás. To je úplně neuvěřitelný. To znamená, vy nás ženete do úplné katastrofy. No, a teď ještě se v plné nahotě odhalila Fialova vláda v pátek, kdy premiér Fiala udělal tiskovou konferenci a řekl, že vládní koalice navrhne zákon pro rychlejší vyhošťování nelegálních cizinců. Tak jsem se na to podíval, co tam vlastně premiér říkal. Písemnou formu jsme nikdo neviděli, toho zákona, tu nám neukázali, tu nám nepředložili ještě. Ale z toho, co premiér Fiala říkal, tak plyne právě ta základní klíčová věc, že Fialova vláda nadále prosazuje a podporuje migrační pakt EU, nadále podporuje a prosazuje to přerozdělování těch nelegálních migrantů do České republiky.
O tom tam není... A když jsem se díval, tak oni vlastně to chtějí řešit tak, že tedy pro Českou republiku má začít platit migrační pakt EU, Fialova vláda s tím souhlasila, a pakliže tady nějaký cizinec bude tedy páchat tu trestnou činnost, tak chtějí zákon na rychlejší vyhošťování. No jo, ale když se na to podíváte, tak ten Fialův zákon ve skutečnosti je jenom past na voliče. Opět je to lež, manipulace a taková předvolební šaráda, protože ve skutečnosti v tom zákoně vůbec nic, vůbec nic principiálně neřeší, takže Fialova vláda dál z toho návrhu, co říkal premiér Fiala, vyplývá, že Fialova vláda dál bude vyplácet sociální podporu migrantům. Píšou tady o snížení sociálních standardů, ale nikoliv o zrušení, no a SPD chce nulovou toleranci nelegální migrace.
My chceme, aby tady neměli žádné sociální pobídky. Návrh Fialovy vlády, byť byl jenom verbální, ale už ho prezentoval premiér Fiala, je další pozvánkou pro migranty do České republiky, protože ví, že tady něco dostanou. Ani slovem se premiér Fiala nezmínil, nejenom v tom zákonu, ani v rámci toho, že by chtěli dělat ochranu státních hranic. Ale SPD říká, že je potřeba chránit naše státní hranice, jako to už dělají dlouhou dobu Němci. Ani slovo o ochraně státních hranic. Takže opět, návrh Fialovy vlády vůbec nic neřeší. To je druhá naše připomínka, respektive třetí. To znamená, chcete pokračovat v migračním paktu EU, to je ten problém.
Mimochodem, tady bych dodal, že právo Evropské unie je nadřazeno národní legislativě. To znamená, pakliže se tady bude jakýkoliv migrant soudit na základě migračního paktu EU a vy ho budete chtít vyhošťovat, tak on ten soud vyhraje, ten migrant, protože byl přerozdělen na základě migračního paktu EU, což je evropská legislativa.
To znamená, vy, dokud nevypovíme migrační pakt EU, což Fialova vláda udělat nechce - no, tak vy jste ho podepsali, naopak, že ho podporujete, tak vůbec nevyřešíme principiálně problém nelegální migrace do České republiky, který po migračním paktu - to samozřejmě bude eskalovat, může to eskalovat velice, pakliže se Evropská unie nezačne rozpadat už do té doby, ale chci říct, že to je tedy problém. Takže chcete pokračovat v migračním paktu, dál chcete vyplácet sociální standardy, sociální podporu žadatelům o azyl, opět odmítáte, vůbec nemluvíte o ochraně státních hranic, no, a v neposlední řadě to, o čem premiér Fiala mluvil a mluvili na té tiskové konferenci, že vy chcete, chcete, aby cizinec odsouzen za trestnou činnost, tak aby soudy měly povinnost zvážit, zda mu mohou uložit trest vyhoštění. No, opět - návrh, který nikam nevede, protože přece my, SPD, navrhujeme - a už jsem to představil před několika měsíci, náš návrh zákona - zákon s pracovním názvem Jednou a dost. To znamená, SPD navrhuje, pakliže tady cizí cizinec spáchá trestný čin, aby mu bylo automaticky ukončeno povolení k pobytu, bez soudu prostě, automaticky, jako když překročíte rychlost, tak dostanete od policisty pokutu a taky se s vámi nikdo nesoudí. Je to prostě dáno v zákoně a je to hotovo a je to jasné. To znamená, aby ta pravidla byla odrazující. Ale vy navrhujete, aby to posuzoval soud, jenže soudy, jak víme, jsou na straně migrantů v České republice, je to rozsudek mimo jiné v minulém volební období. Já jsem tady to právě říkal tehdejšímu premiérovi Babišovi, to byl rozsudek s těmi afghánskými migranty nelegálními, které tady zastupovala nezisková organizace, která je placená ještě navíc vládou, proimigrační česká nezisková organizace - taky je potřeba všechna škrtnout, tyhlety peníze, to chceme udělat - a oni dokonce vyhráli. Tady přijdou nelegální migranti přišli, dva Afghánci, to byl ten soud, bylo to i v médiích, samozřejmě, oni se soudili o to, že byli umístěni do detenčního zařízení pro dospělé, přičemž se pak zjistilo, že nebyli dospělí, ale bylo jim, tuším, sedmnáct. Takže soud jim dal za pravdu, český soud, těmto nelegálním migrantům, vyhráli soud nad Českou republikou, zastupovala je česká proimigrační nezisková organizace, která je placená ještě z vládních peněz, a vysoudili odškodné - to je ta pointa - 150 000 korun na osobu.
Legrační bylo - v uvozovkách legrační, mně to připadá neskutečně skandální a tristní - že ti nelegální migranti, jak je pak pustili, oni už je totiž předtím, než dopadl soud, už pustili, tak mezitím zmizeli z České republiky, zřejmě do Německa. Takovýhle galimatyáš, takový bordel tady funguje v České republice za vaší vlády, jo, anebo za dosavadních vlád. To znamená, oni ještě vyhráli odškodné na České republice, nelegální migranti, kteří k nám přišli nelegálně, za to, že policie... Oni přijdou bez dokladů a tuším, že se tam dělaly nějaké otisky zubů nebo něco, a že zjistili, že jim je sedmnáct - na to ještě měli právníky placené z našich peněz - a zjistili, že byli neoprávněně prý umístěni do detenčního zařízení pro dospělé a měli být v detenčním zařízení pro nezletilé. No, to je neuvěřitelné, co se tady děje v České republice. Takovíhle nelegální migranti, ti tady vůbec nemají co dělat, jo, vůbec tady se nemají co soudit s někým - a už vůbec tady nemá být nezisková organizace placená z veřejných peněz, která je ještě zastupuje proti České republice, proti lidem - přitom jsou placeni z daní českých občanů.
Takže já jsem vám chtěl jenom popsat, jakým způsobem tady rozhodují soudy ohledně nelegálních migrantů. Takže tady spoléhat se na nějaké... Alibisticky vy to tady napíšete, abyste jako předvedli, Fialova vláda, že jakoby chcete řešit nelegální migraci, přitom to pravý opak, vy ji podporujete, protože vy jste odsouhlasili migrační pakt EU, a vy ho ani nechcete zrušit, tak je to potřeba tady opravdu si vysvětlit, co vy tady předvádíte, a je potřeba to jasně veřejně pojmenovat, zase další podvod na voliče děláte, Fialova vláda, podvod na voliče děláte, jo? Takže vy jste pro imigraci, vy jste pro další migraci, podporujete migraci z afrických a islámských zemí do České republiky, tak jsem nazvali ten bod - a já bych chtěl, abychom o tom tady hovořili, protože je to skutečně závažný problém - a od června příštího roku má začít platit migrační pakt EU, který podepsala Fialova vláda. Takže je nejvyšší čas.
Dokonce, jak víte, tak Fialova vláda letos v lednu odsouhlasila už první peníze z českého rozpočtu, první peníze na přípravu migračního paktu EU, už první desítky milionů - teď to nemám u sebe v podkladech, mám to v kanceláři, tuším, že to bylo - prvních 20 milionů už jste odsouhlasili, co se týče logistických kapacit právě na odbavování už těch migrantů, kteří k nám budou přicházet v rámci migračního paktu EU. Ano, tuším, že těch prvních 20 milionů už bylo odsouhlaseno, teď to bylo v lednu. A bylo to ticho po pěšině, proběhla taková jenom malá zprávička, ale i v mainstreamových médiích tedy. To znamená, vy už děláte naplno přípravy na migrační pakt EU a na přijímání nelegálních migrantů do České republiky z Afriky a z islámských zemí a je potřeba tady o tom mluvit, abychom to zarazili. A SPD to zarazí. Pakliže voliči rozhodnou a byli bychom součástí vlády, tak to zarazíme okamžitě, okamžitě to zarazíme - jak peníze politickým neziskovkám, těmhletěm s politickým programem, ty proimigrační neziskovky, tyhlety různé aktivisty, kteří dělají protinárodní činnost, v rozporu s tím, co si přeje většina občanů České republiky - a ukončíme samozřejmě, nebudeme respektovat migrační pakt EU. Takže já to chci jako pevně zařadit, bod číslo dvě na dnešní schůzi Sněmovny, bod s názvem Fialova vláda podporuje migraci z afrických a islámských zemí do České republiky. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane předsedo. Přeji hezké odpoledne, přebrala jsem řízení schůze a budeme pokračovat v jednání.
Prosím pana předsedu Jakuba Michálka s přednostním právem. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, milí občané, navrhuji, aby Poslanecká sněmovna dnes projednala nový bod, který z ní: Korupce ve Fakultní nemocnici Motol a plán proti rozkrádání zdravotnictví.
Nyní bych tento svůj návrh odůvodnil. Odůvodnění bude o něco delší, než je obvyklé, protože - aspoň tedy u mě - protože je potřeba zevrubně vysvětlit, co se v dané věci stalo a proč je reakce ze strany Ministerstva zdravotnictví nedostatečná, a naopak vyvrátit některá zažitá klišé, která se týkají této problematiky.
Čili nejprve mi dovolte, abych krátce uvedl, proč se Piráti věnují tolik této problematice. My jako Pirátská strana chceme dostupné zdravotnictví a abychom mohli mít dostupné zdravotnictví, tak musíme mít peníze na to, abychom ho dokázali ufinancovat. A současná korupční kauza u Fakultní nemocnice Motol ukázala, že se peníze zbytečně ztrácí tam, kde by se ztrácet nemusely. Jenom v této kauze se bavíme o prokázaných prostředcích ve výši 60 milionů korun. To jsou tedy ty prostředky, které měly být následně zlegalizovány v africkém státě Benin.
Za těchto 60 milionů korun by úplně bez problému šly pořídit dvě nové magnetické rezonance, takže by se zkrátily čekací doby na toto důležité zdravotnické vyšetření. Kdybychom totéž provedli u všech nemocnic - protože víme, že to není problém jenom Motola - tak dokážeme zkrátit čekací dobu na zlomek tím, že zvýšíme kapacity tohoto vyšetření, že najmeme druhou směnu a pořídíme nové přístroje. Takže abychom udělali dostupnější zdravotnictví, aniž bychom zvyšovali nároky na státní rozpočet, tak je opatření velmi jednoduché. Musíme změnit ten systém, jak dneska zdravotnictví leckdy funguje, a to, že je tam obrovské množství osobních konexí a velké riziko pro vznik takovýchto úplatkářských struktur, jako jsme viděli v kauze Motol.
Teď si jenom stručně povězme o hlavních aktérech kauzy Motol. Ta kauza je rozdělena do jedenácti dílčích skutků, které mají různou povahu, ale v zásadě můžeme říci, že je spojuje to, že tam je výše provize kolem 10 procent.
Za prvé je to kauza motolského onkologického centra, respektive stavební zakázky, kde se spolčili zástupci společnosti Gemo a dále pan Budinský s dodavateli. Jména těch dodavatelů tady číst nebudu, to by bylo zbytečně dlouhé. Cena zakázky byla 2,79 miliardy korun a byl tam zadokumentován úplatek ve výši 11 milionů korun. To je tedy kauza motolské onkologické centrum. Jenom připomenu, že záměr zřídit onkologické centrum byl obsažen v Národním plánu obnovy. V Národním plánu obnovy to nebylo nijak specifikováno, takže tam najdeme Český onkologický institut. Původně se diskutovalo o tom, že to má být ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Za této vlády pana Fialy, za pana Válka, to bylo přesunuto z Vinohrad do Motola.
Následně proběhla tedy i výzva, kde se přihlásila tato nemocnice a pak proběhla stavební zakázka. Přičemž podstata korupce v těchto záležitostech má různé podoby v těch stavebních zakázkách. Když to shrnu a budu mluvit i o druhé zakázce na Modrý pavilon, tak ty metody spočívají v tom, že se například provede nacenění, které nebere v potaz skutečný vývoj prací. Takže v tomto případě se třeba počítalo s tím, že se obmění střecha, kde nicméně věděli, že se nachází azbest, takže věděli, že budou muset později vyloučit tuto část zakázky. Takže vzhledem k tomu, že to nadhodnocení ceny se počítalo ještě před touto úpravou, tak dodavatel samozřejmě může u takto cinklých zakázek nabídnout mimořádně nízké ceny za práce, které se vůbec nebudou realizovat. Ony se pak nebudou realizovat a on se pak naopak zahojí na částech zakázky, kde byl rozsah podhodnocen a kde se potom konají vícepráce, za které si stanovil větší jednotkovou cenu.
Taky se tam dá čachrovat, jak jsme viděli v tomto případě, se stanovením podzhotovitelů. To znamená, že pan Budinský se v této záležitosti snažil navázat vztahy s dalšími stavebními společnostmi, aby tam dodávaly svoje předražené služby a následně se o tuto částku nafoukla původní zakázka.
Takže druhá zakázka, která byla problematická, se týká Modrého pavilonu firmy Geosan. Zase v ní figurují pan Budinský, pan Ludvík, prokazatelně pan Ivan Havel a pan Kostka. Cena té zakázky 1,29 miliardy korun a zdokumentovaný úplatek dvakrát 5 milionů korun. Já se tady musím jenom opravdu podivovat, že tam figuruje zrovna společnost Geosan, protože pokud sledujete média, tak už se projednávalo a řešilo několik korupčních kauz, které se týkají této společnosti a stejně ta společnost tedy může normálně pokračovat.
Například na Praze 3, kde tedy bydlím, tak ještě předtím, než jsme se dostali na radnici, kdy vládly naopak jiné politické strany, které jsme kritizovali, tak tato společnost tam opravovala panelák v Ondříčkově ulici. Zase jsou nahrány policií nahrávky lidí z této skupiny, kteří říkají, že hlavně se nesmí změnit koalice, že tam hlavně musí fungovat ti samí hráči, aby mohli dokončit ty předražené opravy paneláku.
Třetí kauza se týká úklidových služeb a pomocných prací. Společnost Midian - Coral. Figuruje tam pan Budinský a dodavatel tam byl zdokumentován zase za předražení a neoprávněný zisk mnohonásobně převyšující milion korun.
Čtvrtá zakázka, zprostředkování pojistných služeb, společnost Kether, společnost s ručením omezeným. Opět totéž, zisk převyšující milion korun.
Pátá zakázka se týká úklidu a mytí oken za 34 milionů korun. Tam figurují pan Budinský a pan Kaplánek. Částka úplatku minimálně 100 000 korun. Ono se to samozřejmě tedy, pokud to má policie jenom z videonahrávek, těžko dokumentuje a sleduje, co přesně v té obálce bylo, kolik přesně korun tam figurovalo.
Ti manažeři v Motole se opravdu nezdráhali zprivatizovat v podstatě libovolné zakázky. Takže tady vidíme, že i na malířské a lakýrnické práce, natěračské práce, za 23 milionů korun, si taky vybírali provizi. Vždycky se pravidelně muselo chodit za nimi do kanceláře a dávat to tam do šuplíku hned vedle sedačky ředitele. Všechno to proběhlo beze slov, aby to bylo nenápadné, aby to nebylo zaznamenáno.
Sedmá zakázka je obzvlášť zábavná, protože to je realizace úsporných opatření, která stála 157 milionů korun a vedla k tomu, že se výrazně zvýšily náklady na praní prádla v nemocnici Motol. Tam byl zdokumentovaný úplatek 3 miliony pro pana Budinského v hotovosti a ve stavebních pracích do vily, kterou vlastní jeho manželka. Milion z toho údajně měl dostat pan Ludvík. Zakázka za 157 milionů korun.
Za osmé, jsou to topenářské práce za 51 milionů korun.
Za deváté svoz odpadu, společnost Helder, Budinský, za 29 milionů korun. Tam je výše úplatku přesně nezjištěná, ale jsou tam samozřejmě zdokumentované návštěvy s těmi obálkami.
Za desáté, zámečnické a klempířské práce, společnost M.G. - Co. spol., Budinský a pan Petrovič, 22 milionů korun. Takže opravdu zámky.
Opravy různých topení a vedení, svoz odpadu, prádelny, malířské práce, lakýrnické práce, natěračské práce, úklid, mytí oken, pojistné služby, úklidové služby, pomocné práce, stavební práce. No, a aby toho nebylo málo, tak oni dokázali zkasírovat i bufetářku. Takže bufetářka musela taky zaplatit pět mega, aby tam mohla mít kavárnu. Víc než milion tedy tam skutečně zaplatila společnost Bezva zastávka, s. r. o., 3p3, s. r. o., paní Kliková.
Takže dohromady jde o zakázky, těch jedenáct zakázek, co tam jsou zdokumentované, jsou za 4,3 miliardy korun. Výše úplatků je zdokumentována - tady to odhaduji - na nějakých 40 milionů korun.
Potom je zdokumentováno, že pánové Ludvík a Budinský vyrazili s panem Janstou do toho afrického Beninu, aby tam zlegalizovali 60 milionů korun z těch úplatků, které neměly žádný oficiální zdroj, takže se připravovali na to, že se budou tvářit, že jsou zázračnými africkými investory, tak jak už se to povedlo. Pamětníci pamatují kakaového bosse pana Krause, který vyrazil do Ghany, myslím, že to bylo, a tam zázračně plánoval nakoupit za půl miliardy peněz továrnu na zpracování kakaa. Takže úplně stejný příběh.
Ten poslední zločin, co tady prověřuje policie, tak ten se týká pana Jansty, to je významný právník. Já si pamatuju, že když jsem byl pražský zastupitel, tak figuroval i v kauze Škodova paláce, protože tam tehdy chtěli pronajmout sídlo pražského magistrátu, největšího úřadu v zemi, no, a předražili to asi o jednu, dvě miliardy. No, a hodně z toho zpracovával právě tady pan Jansta. Nakonec ty zápisky o těch finančních tocích se našly v chorvatské vile pana Janouška. A je tam spousta zajímavých historek o tom, jak nedokázali ty peníze ani napěchovat do tašky, museli si jet cpát do bundy a tak dále a tak dále.
Pana Ludvíka si pamatuju z pražského zastupitelstva. To je opravdu smutný příběh, protože sociální demokrati ho tam dokonce v té době instalovali jako předsedu finančního výboru. To znamená, tento člověk, u kterého teď se ukazuje, že měl dlouhou dobu fungující korupční schéma na poplatky ze zakázek, včetně skrytých úplatků v podobě třeba rekonstrukcí různých sídel různých rodinných příslušníků a tak dále, tak tehdy tam seděl jako člověk zodpovědný za prověřování hospodaření celého hlavního města Prahy. Hlavní město Praha má rozpočet asi 70, 80 miliard korun a pod sebou má ještě spoustu různých akciových podílů. Takže pan Ludvík seděl i v těch akciových společnostech. Tak to člověku jde až mráz po zádech, když vidí, kde všude tento člověk se mohl realizovat. Pak nakonec tedy se ukázalo, že získal podíl i v nějaké kyperské firmě, tak to bylo taky pozoruhodné.
A ta jeho pravá ruka pan Budinský, to tedy byl bývalý, aspoň podle svého životopisu, vedoucí odboru... Hádejte, kde? Na Ministerstvu zdravotnictví. Vedoucí odboru - který měl kontrolovat - kontroly. Takže pan Budinský, tenhleten masivní úplatkář, dříve fungoval na Ministerstvu zdravotnictví. Takže takhle se tihleti lidi rekrutujou.
No a zaujalo mě taky, že peníze pro toho pana Janstu, aby mohl udělat tu korupci s tím Budinským, protože Budinský si vyhlídl nějaký pozemek za 13 milionů, tak kde vzal ty peníze pan Jansta, aby koupil na sebe neofiko ten pozemek a mohl ho využívat pan Budinský a jeho rodina? No, vzal je od pana Pelzera, pana Pelzera z J&T. Skupina J&T, já si myslím, že to asi všichni slyšeli, spousta těchhletěch různých osob, kdykoliv je někde zmíněný Kypr nebo kde je zmíněný Pavel Bém nebo nějaké podobné pochybné postavičky, tak právě figurujou tady ve spojení s J&T.
No, a pan Pelzer taky, na něm je zajímavé, že on taky vlastní společnost Globdata. Společnost Globdata se dřív jmenovala Erika a ta se proslavila tím, že dodávala extrémně předražené SMS jízdenky. Tam myslím, že ty peníze tekly někde ještě přes Rakousko. A shodou okolností ty kontrakty se dělaly tedy v době, kdy pan Ludvík takhle figuroval za ty socany v pražském zastupitelstvu, takže tím se nám ten kruh krásně uzavírá. Všechno jsou to takhle jakoby pospojované osoby.
A přitom kdybychom se podívali na ty náklady trochu pod lupou... Už se na to podívaly i některé neziskové organizace, tak ony samozřejmě odhalily, že třeba to praní prádla je třikrát předražené a dokonce tedy i policie zaznamenala dění v motolské nemocnici, že si zaměstnanci stěžují panu řediteli Ludvíkovi, že už to všichni vědí, že tam je to předražené.
Nevím, jestli pan ministr mě vnímá, protože on má sluchátka, tak já mu ještě zamávám. (Obrací se k ministru Válkovi a mává.) To by ho mohlo zajímat, protože on jinak říká, že to nemohl vyřešit, že ta korupce byla na záchodcích. Pane ministře! No, tak já myslím, že to názorně ukazuje, jak musela probíhat ta kontrola v tom Motole. Asi takhle probíhala ta kontrola v tom Motole, proč tam za dvacet let nic neodhalili. Prostě měli sluchátka, možná i klapky na očích.
Ona je tam popsaná jedna taková zábavná historka, že přišli kontroloři z Ministerstva zdravotnictví...
Slyšíte, pane ministře? Ne. Nevím, dělá nějaký pohyby rty, tak možná slyší.
Přišli kontroloři takhle na stavbu a ptali se: Kde je ta fasáda, co jste tady profinancovali? No, a pan Budinský se zamyslí a neví, proč tam není ta fasáda, že jo, co tam měla stát, co tam vykázali. Tak říká: No, ta fasáda tam byla, ale my jsme ji museli sundat, protože k ní byly reklamace. Takže ona tam byla, ale zase se musela sundat a teď tady zrovna není, když jste přišli na kontrolu. No, tak to teda musela být fakt jako velmi hloubková a detailní kontrola. Chápu, že jste nemohli odhalit tyto poměry kolem pana Ludvíka, o kterém se tedy minimálně dvacet let říká, že tam provozuje ten systém - no, ať nekřivdím, patnáct - že provozuje ten systém kulichů. Naposledy tedy se o něm i v bulváru několikrát přetřásalo, že dojel na filmový festival v rolls-royce. Je potřeba říct tedy půjčeném. Tak to by si ještě zaplatit mohl. Ale že si udělal gigantickou oslavu pro 200 lidí na Žofíně a já nevím, co dalšího, no, prostě total papaláš, že jo. Asi by to každý pochopil, že to nějak s těmi oficiálními příjmy, když se všechno tohleto rozpočítá, samozřejmě nevychází. Je zvláštní, proč vlastně tam ten pan Ludvík zůstal? Protože se říkalo, že jak pan ministr Adam Vojtěch, když přišel na Ministerstvo zdravotnictví, tak pan ministr Válek ho chtěli vyhodit, ale nějak se vlastně asi dohodli. Takže proto si myslím, že je velmi důležité, abychom to tady dneska projednali.
Protože stejně tak zásadní, jako je ten samotný korupční případ, je i reakce pana ministra Válka na ten případ. Já jsem si tady vyjel jeho reakce z médií a zaujala mě některá tvrzení, že žádný audit - a ty probíhaly i ve Fakultní nemocnici v Motole a dělali je i moji předchůdci - neodhalí, že ředitel bere úplatky. Není v možnosti běžných auditů takovou věc zjistit. No, nevím, jestli úplně se dá, nebo nedá odhalit, že někdo bere úplatky, auditem, ale je možné odhalit, že ty zakázky jsou předražené a to, že neodpovídají běžné ceně.
To je asi to, co se chce od Ministerstva zdravotnictví, které má vykonávat kontrolní úlohu vůči fakultním nemocnicím.
Dál pan ministr tady rozvádí, že dohled nad hospodařením nemocnic by podle Ministerstva zdravotnictví mohlo zlepšit zavedení univerzitních nemocnic se správními radami. Tam je dohled samozřejmě lepší, řekl Válek, a že po volbách o tom tedy, o tom zákonu, bude ještě jednat. K tomu bych jenom řekl, že samotný organizační model, že se zavedou správní rady, je trošku málo. Co myslíte v Dopravním podniku v Praze, měli tam tyhle orgány? Měli tam kolektivní představenstvo? Měli tam kolektivní dozorčí radu? No, ti měli orgánů spoustu. Pomohlo to něčemu? Nepomohlo, protože přesně ti lidé, ti zloději se nainstalovali do té dozorčí rady, že ano. Ten Hlubuček první, co udělal, že se nainstaloval do dozorčí rady, a pak druhé, co udělal, že chtěl, aby za něj seděl Augustin v tom představenstvu Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Takže to, že se zavedou jenom nějaké správní rady, kde si politici rozdělí ty pašalíky, to samozřejmě nic nevyřeší. Minimum, úplné minimum, co musíme udělat, je, že zavedeme funkční období, že tam nebude ten ředitel nemocnice sedět dvacet nebo pětadvacet let. To mně přijde, že je jeden z důvodu, kde prakticky potom je jako stoprocentní, že tam k té korupci bude docházet. Ten Budinský si z toho v podstatě udělal rodinnou firmu. Když se podíváte na tu organizaci, tak tam s ním pracovala i manželka na tom - myslím, že to bylo na tom ústředí, na tom kontrolním oddělení, která potom samozřejmě tedy řešila ty různé pozemky, všechno je to napsáno na ni, ta obrovská vila je napsána na ni, do které investovaly ty stavební firmy, ty pozemky jsou napsány na ni. Dokonce prý jezdila na Kostariku spravovat ty pozemky. Tak ta tam pracovala také. Pak tam ještě pracoval... Ale prý nechodila moc do té práce, prý jenom tak jako výjimečně, protože asi měla jiné starosti na té Kostarice, že ano, spravovat ty ukradené majetky, a pak tam pracoval jako ředitel odboru údržby, který měl realizovat řadu z těch zakázek ještě jeho syn. Takže opravdu byl to spíš takový jako rodinný... Ti lidé tam dál zůstávají. Pak tam ještě měl nějakého podřízeného člověka, co mu zpracovával ta odůvodnění, jak to všechno skvěle funguje. Tomu platil 30 000 za loajalitu. Takovýmhle způsobem to tam fungovalo.
Takže jestli pan ministr to myslí vážně. Já teď nevím, jestli mě poslouchá, nebo neposlouchá, počkám na signál, jestli vláda vyšle signál. Ne, nevypadá to, takže asi neposlouchá. Jestli to myslí vážně, tak budou muset ten Motol deratizovat, budou ho muset zbavit těch parazitů, protože tam je to až tedy opravdu do hloubky. Toto přece nemohlo fungovat tak, že by o tom ti lidé, kteří tam jsou zodpovědní, nevěděli, neměli z toho nějaké benefity. To ať nám tady nikdo nevykládá. Ale tohle je jenom samozřejmě jeden z prvních kroků a myslím si, že velká část těch doktorů a toho zdravotního personálu, která tam dělá dobrou práci a stará se o pacienty a neměla z toho nic, a jediné, co teďko z toho mají, je, že musí čelit špatné pověsti, kterou způsobili Ludvík a Budinský a které naše Ministerstvo zdravotnictví napomáhá tím, že vykonává tu kontrolu stejným způsobem, jako pan ministr Válek poslouchá tady na plénu poslanecké Sněmovny, čili se sluchátky v uších, možná i s klapkami na očích.
Tak. Takže to byl ten problém, proč tam se začala řešit ta takzvaná číslíčka, jak tomu říkali ti korupčníci, co odevzdávali ty desátky. Tak tomu říkali číslíčka. A reakce pana ministra Válka je velmi vlažná a vypovídá o tom, že v podstatě neví, jak by mělo fungovat kontrolní oddělení Ministerstva zdravotnictví, které má mít přehled o výdajích nemocnic, protože v rámci těch nemocnic nejsou žádné další kontrolní orgány specificky rozvržené, takže logicky jediný, kdo to může kontrolovat, je to ministerstvo jako zřizovatel. A to ministerstvo svoji úlohu zanedbalo, jak je z tohohle zcela patrné.
Ale myslím si, že to bychom byli trošku jenom polovičatí. Mě strašně překvapilo, že vlastně té kauzy Motol se tady nechopil náš největší bojovník proti korupci a zakladatel protikorupčního hnutí pan Babiš. On vždycky vystoupí s tím a začne do detailu rozebírat ty různé kauzy a teď zrovna - teď zrovna, když se řeší takováhle největší úplatkářská kauza - tak o něm vůbec není slyšet. On o tom vůbec nemluví. Nevíte, čím to může být? Já jsem si tedy kladl otázku, čím to je. Jako jestli mu to nevadí, že prosadil onkologické centrum, které potom bylo rozkradeno, nebo z jakého důvodu o tom vůbec nemluví? A samozřejmě můžeme si klást otázky, jestli je to kvůli tomu, že tedy v době covidu ti lékaři z Motola byli uvolnění, aby pracovali v nemocnicích a na poliklinikách ve fondu Hartenberg, který vlastní, nebo jestli přeposílali ty lidi ze státních nemocnic na soukromé vyšetření do tohohle fondu, nebo jestli to bylo kvůli tomu, že pan Babiš navrhl pana Ludvíka do Senátu v roce 2020 jako kandidáta spolu se socany, nebo jestli to bylo kvůli tomu, že tam figuruje pan Jansta, což je jeho soused z Průhonic, který mu dohodil Lovochemii od pana Schwarze kdysi.
Tak to by bylo dobré, kdybychom opravdu věděli, proč ta největší opoziční strana v době, kdy by měla křičet, tak je zticha a šoupe nohama. Paní předsedkyně Schillerová tady vždycky říkala: My nebudeme v koutě a šoupat nohama. Přišel Motol a není ani vidu, ani slechu. Největší korupční kauza. Najednou tam, kde jsou takovéhle osobní vazby, tak najednou se k tomu nikdo nevyjadřuje. Já budu rád, když tady někdo vystoupí a objasní to, proč vlastně k tomu ANO mlčí. Protože když si někdo hraje na protikorupční hnutí, měl by k tomu vystoupit. Za nás třeba kolega pan Bláha, co sedí ve VZP, tak tam řešili a zastavili tunel na informační systém. Asi 7 nebo 9 miliard korun to mělo stát, něco úplně šíleného.
Takže je potřeba, aby se to dořešilo. Samozřejmě jsou tam ve hře i evropské peníze. Já, co jsem se zatím... Tam je milník Evropské unie, aby to bylo hotové ve druhém čtvrtletí 2026, co jsem si zatím zjišťoval. Tak pokud dokážeme ty peníze vymoct od těch korupčníků a nahradit tu škodu, tak snad Evropská unie nás to nechá profinancovat. Uvidíme, jak to bude probíhat a jaká bude ochota ty peníze z těch korupčníků vydyndat.
Ještě jsem se chtěl vyjádřit k jedné věci, a to, co jsem slyšel na iDNESu. Na iDNESu, což mě tedy, musím říct, rozčílilo, že pan Ludvík měl údajně konexe na všechny politické strany. Tak to chci říci, že fakt ne! U nás v Pirátské straně pan Ludvík žádné konexe neměl. Takže to jenom, aby bylo úplně jasno, jaká je zase snaha lidí na iDNESu to shodit, zlehčit, pohoda, všichni jsou zkorumpovaní, všetci kradnú, proč se divíte, že se tady tohle děje, že se proti tomu nikdo neozývá, tak to tedy v žádném případě!
Samozřejmě další lidé, kvůli kterým tahle kauza dospěla tam, kam dospěla, tak jsou ti různí úplatní znalci a úplatní auditoři, který tam figurují. Zase to bylo přetřásáno v médiích. Když viděli, že je nějaký, s prominutím průšvih, tak co udělali? Tak vzali a řekli: musíte udělat nějaké rychlé znalecké posudky, nějaké auditorské vyjádření, že to je všechno v pohodě, že to je předražené prostě z objektivních důvodů a tak dále a tak dále. Tam figuruje spousta osob, u kterých by se měly vzbudit finanční úřady a provést šetření, jestli náhodou tam není extrémní rozdíl větší než 5 milionů korun mezi tím, co si vydělali a jaký je vlastní majetek, protože těch osob, které tam figurují, včetně Budinského a rodinných příslušníků, těch je skutečně mnoho.
Základní problém je, že se tam ukazuje, že už to není žádné selhání jednotlivce, ale že se ukazuje, že tohle to je prostě systém. Vidíme to na tom, že tady byla kauza Bulovka, nehospodárné nakládání s veřejnými penězi ve zdravotnictví, byla tady kauza Homolka, tam sněžilo a digitalizovaly se věci, údajně nějaká papírová dokumentace se měla digitalizovat a samozřejmě se to místo toho rozkradlo, různé kauzy kolem IKEMu, Krajská zdravotní, vždyť to je furt dokolečka to samý. Ještě pamatuju, že tady byla kauza z jižních Čech pana Zimoly. Co se stalo u Zimoly? Byly tam nehospodárnosti a najednou si z toho postavili nějaké sruby ještě vedle sebe. Bydlel Zimola a vedle něho nějaký ten jeho manažer té nemocnice. Takže takhle by to fakt fungovat nemělo a je potřeba, abychom něco dělali s tím systémem, protože je to systém, je to prokorupční systém, který je tady dneska nastavený v řízení nemocnic, a právě proto potřebujeme ten plán proti rozkrádání, o kterém budu dneska podrobně mluvit. Poslední věc, která mě zaujala, proč tyto záležitosti důkladněji nezkoumá Nejvyšší kontrolní úřad. Když jsem se díval na ty záležitosti, tak jsem zjistil, že dělal kontrolu ve zdravotnictví v drobných záležitostech na určitých úsecích jako vzdělávání lékařů, paliativní péče a tak dále a tak dále, ale nedělal tu kontrolu aspoň tak, jak to na mě působilo, podle zadání follow money, prostě podívat se na to, kde uchází nejvíc peněz. Tam si myslím, že ta zjištění by byla zajímavá a možná, jestli se nad tím bude pan prezident Kala zamýšlet, tak bych jenom z hlediska objektivity zajistil, že to budou mít na starosti kontroloři, kteří nejsou nijak spříznění s tou politickou stranou, ani s těma osobami, o které tam jde, aby tam právě nepokračovaly ty vazby, protože z toho příběhu, který rozkrývá policie, je zcela zřejmé, že už několikrát se ta věc měla eskalovat na Ministerstvu zdravotnictví a místo toho, aby to řešili, tak někdo zatahal za niťky, asi pan Ludvík, na Ministerstvu zdravotnictví, a ty věci vyzněly do ztracena.
Ještě tady mám nějaký takový skvělý citát. To je od velké autority v oblasti sportu, a to je pan Pelta. Pan Pelta má výborný citát, který vysvětluje spojení mezi panem Janstou a panem Babišem. Miroslav Jansta má největšího spojence ne SOCDEM, ale je to prezident a Andrej Babiš. Je to obrčáp. Tak tohle jenom říkám, kde tam jsou spojení mezi těmi jednotlivými aktéry a proč o tom neslyšíme víc, jak by se slušelo, když jde o největší korupční kauzu v tomto volebním období. Protože jsou tam různým způsobem různé subjekty zaháčkované, takže se jim teď blbě k tomu vystupuje, protože oni by se taky mohli rozmluvit a mohli by asi říct víc, než by pro ty hráče bylo výhodné.
Teď jsem chtěl krátce mluvit o analýze z doby Adama Vojtěcha, která tady byla zmíněná od pana poslance Farhana, Jsem primárně chtěl ocenit, že vůbec něco takového vzniklo, byť je to starší dílko, tak aspoň na papír, byť tam jsou samozřejmě možnosti, jak to udělat lépe. Tak vznikla analýza. To, co je už horší, je, že ta analýza vypadá takhle, možná jste ji viděli někteří, z roku 2019 myslím, panu ministrovi taky ukážu, pan ministr říká, že se s tím nedá nic dělat, že na záchodky chodit nebude s těmi korupčníky, tak ale může dělat protikorupční opatření. Ta analýza má jeden základní problém, že ačkoliv identifikovala některé vady, tak se s nima nic nestalo. Dokonce ta analýza cituje BIS, že BIS v roce 2015 konstatuje, že častým cílem korupce byla opět energetika a zdravotnictví, pro tyto odvětví jsou charakteristické atributy, které vytvářejí podmínky pro lobbing: silná státní regulace, velký objem veřejných financí a silný privátní zájem na jejich využití.
A to je zajímavé, že tato analýza doporučuje jako jedno z klíčových opatření bod 5.2., obsazování vedoucích pozic v nemocnicích, zakotvení závazného procesu výběru osob do řídících pozic státních nemocnic, jehož součástí bude transparentní posuzování kandidátů nezávislou komisí. A teď je tady poznámka: inspirace zákonem o výběru osob do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu. To je ten nominační zákon, ten sice jako není ideální, jsem se hodně podílel na jeho prosazení, ale je skutečně lepší než nic.
A stalo se toto? Tady píšou, že navrhují zavést obdobný systém jako v nominačním zákoně i pro obsazování vedoucích postů ve zdravotnických zařízení i na úrovni samospráv, které mívají formu například příspěvkových organizací a nominační zákon se na ně tak nevztahuje. Takže tady byl termín 31. 12. 2020, kdy kabinet ministra měl připravit příkaz ministra, který bude stanovovat výběr těch funkcionářů. Bohužel doteď žádná výběrová řízení a funkční období zachycena nemáme, takže proto říkám, že ta analýza je zejména na papíře, ale nikdy se nepromítla do praxe, ačkoliv mělo ANO dost času promítnout tyto věci do praxe, a to by se tam asi nesměli střídat čtyři ministři v tom volebním období.
A pak je tady x dalších věcí, o kterých budu mluvit a je dobře, že to tam je zachyceno, že třeba píše v té analýze ministerstvo, že je nutné nákupy nemocnic standardizovat a zvýšit transparentnost a nastavit pro ně benchmarky. Máme nějaké benchmarky? Nevím, jestli pan ministr má nějaký benchmarky na ministerstvu, když si to dali do analýzy. Podle mě tam žádné benchmarky nemají nebo kdyby je měli, tak každý normální ministr by tady s nimi vystoupil a řekl: Podívejte se, kontrolovali jsme, nevím, cenu těch malířských prací a lakýrnických prací, praní prádla, a zjistili jsme, že to není nebo je předražené. Když je schopná to udělat i nezisková organizace, že si udělá benchmark praní prádla po celé republice, když my jsme schopní v rámci čtyř lidí si udělat benchmark ceny SMS jízdenek po celé republice, tak nerozumím tomu, proč lidi pracující na plný úvazek na Ministerstvu zdravotnictví dosud nebyli schopní zřídit ty benchmarky pro státní nemocnice. Mají tady napsáno, že: "Ministerstvo zdravotnictví, sekce ekonomiky a zdravotního pojištění, v termínu 30. 6. 2021 bude pravidelně srovnávat jednotkové ceny, nikoliv nutně veřejné, a tím eliminovat nevýhodné postupy nastavení benchmarku pro nemocnice, například realizované ceny přístrojů." Podotýkám, že ten termín je ještě za minulé vlády. Chápu, že s covidem se to možná mohlo zdržet a tak dále, ale doteď jsme nedostali žádnou informaci o tom, jak ten benchmark dneska funguje.
Zaujala mě tady zmínka Ministerstva zdravotnictví, které píše, že zásadní problém je nedostatek protikorupčního úsilí ze strany všech aktérů.
Často jsou změny implementovány pouze po krizích, takže to myslím, že hezky zapadá do dnešní situace, když tady řešíme tu zakázku. Co jednu zakázku, korupční systém, který tady ve zdravotnictví dneska funguje a který okrádá české pacienty o peníze, které by měly jít do nákupu vybavení a zajištění zdravotní péče.
Takže tolik k té analýze. Ta analýza je moc hezká, je to aspoň krok správným směrem, ale 21. 9. 2020 pan ministr Vojtěch rezignoval, takže ty věci se nenaplnily a dokonce i některé věci, které fungovaly, jako třeba tady je zmíněn katalog otevřených dat opendata.mzcr.cz. Tak když jsme se teďka dívali, tak za pana Vojtěcha tady prý bylo 69 rezortních organizací, které postupně zveřejňovali přijaté faktury ve formátu otevřených dat a že připravovali i samostatný portál pro vizualizaci hospodaření. A pokud vím, tak teď otevřená data o hospodaření těch nemocnic vůbec nejsou zveřejňována, natožpak aby fungoval nějaký vizualizační portál toho, kam ty peníze jdou. Takže když není transparence ohledně toho, kolik peněz nás stojí praní prádla a další podobné záležitosti v těch nemocnicích, tak logicky není možné si to srovnávat a identifikovat tam ty případy, kdy jsou ty věci předražené.
Ještě tady mám jednu poznámku, že pan Babiš říkal, že za něho se krást báli, tihle ti šíbři a kmotři. Tak na tom se musím opravdu pobavit, protože policie tam jednoznačně konstatuje, že ten systém je evidentně dlouhodobě zavedený a že tam fungoval za všech předchozích politických reprezentacích, takže tady se čeká na ministra zdravotnictví, který si to vezme jako svoji prioritu, že peníze, které se vybírají od lidí, na ty zdravotní odvody co dostávají zdravotní pojišťovny, tak půjdou do zdravotní péče, a ne že budou končit v tom, aby si Ludvík, Budinský nebo podobné existence postavili další luxusní vilu nebo si nakoupili nemovitost na Kostarice.
Ta část, o které bych teď rád promluvil, je podle mě velmi důležitá a souvisí vlastně s pocitem u lidí, že s tím nejde nic dělat. Že to je přesně to, co se ty korupční skupiny, na ně navázaní politici, snaží vytvořit za dojem, že s tím nejde nic dělat, že to vlastně ignorují, že to tak vždycky bude, že to ministr nemusí ani poslouchat, protože přece s tím nejde nic dělat. No, ono naopak se podle mě na tomto případu jednoznačně ukazuje, že protikorupční opatření fungují, že ztěžují práci pachatelům korupce, že prodražují korupci, komplikují ji a usnadňují její rozkrývání, dokazování a odsouzení u soudu, že nestačí na něco ukázat, je potřeba to dotáhnout až k pravomocnému rozsudku.
Tato kauza jednoznačně ukazuje, že ta protikorupční opatření v tom hrají pozitivní roli, například registr smluv, který umožní pospojovat si ty jednotlivé články, co kolik stojí, kde se uzavírají, jaké dodatky a tak dále. Vzpomeňme si, že ta zkorumpovaná stavební zakázka stála na tom, že se má uzavřít ještě pátý dodatek, kterým se znovu o nějakých, nevím, jestli to bylo 80, 85 milionů, myslím, že to bylo, plus DPH, tehdy si dělali k tomu, myslím, že i významný oběd v restauraci na terase s výhledem na celé Staré Město s krásným výhledem na Prahu. Tak ten registr smluv to skutečně umožňuje rozkrýt, kolik stojí to praní prádla, kolik stojí všechny další záležitosti, kolik stojí pojišťovací smlouvy a kdokoliv se může podívat z konkurence a srovnat si, jestli to je, nebo není hospodárné, když to je rozumně standardizováno. Pokud jsou to mega složité stavební práce, tam je to samozřejmě významně komplikovanější, ale i tam vidíme, když jsou ty mimořádné dodatky, kdy se zdražuje cena toho díla.
Další institut, který funguje, je zveřejňování výsledků hospodaření. Každá firma musí povinně zveřejňovat na justice.cz své výsledky hospodaření a jednou z klíčových podmínek, které může dát zadavatel do výběrového řízení, je podmínka, aby firma, která se hlásí do výběrového řízení, měla na justice.cz všechny svoje výkazy v pořádku. Tuhle podmínku tam prosadila Pirátská strana naposledy, když se projednával zákon o veřejných zakázkách. To znamená, každý zadavatel tam musí mýt ty čísla, kolik vydělává, jaké jsou tržby, jaké jsou náklady a tak dále, a tak dále. A z těchto čísel potom může policie a orgány činné v trestním řízení odvozovat, jaké jsou zisky té společnosti a jestli došlo k naplnění skutkové podstaty, která je kvalifikovaná, která přesahuje určitou hranici zisku, třeba milion korun, ke kterému dopomohl té firmě, a tím pádem se uplatní přísnější tresty.
Další věc, která se ukázala, že funguje, je anonymní oznámení. Samozřejmě v rámci každé organizace je nejlepší, když si té lidé říkají věci napřímo hned, ale v okamžiku, kdy jde o vážné korupční kauzy a hrozí tam osobní perzekuce, tak je zcela logické, že může někdo poslat anonymní oznámení a ukázalo se, že právě na základě toho anonymního oznámení byl tento případ rozpracován Vrchním státním zastupitelstvím.
Co naopak nefunguje a co jsme jako Piráti na to upozorňovali, že fungovat nebude, jsou ti takzvaní prošetřovatelé přímo v těch nemocnicích, kde přímo ta nemocnice dostala anonym, ve kterém se popisují ty nekalé praktiky. Samozřejmě ta nemocnice ho ztopila, takže ten člověk, který za to byl zodpovědný, který toto dopustil, že to přikryl, tak už by tam taky neměl pracovat.
Další věc, která funguje, tak je legislativa proti praní špinavých peněz. Ona nefunguje všude samozřejmě. Tam kde nefunguje, je potřeba to řešit důsledně, to jsme viděli v té kampeličce šílené, ale nebýt toho, že fungují aspoň základně AML standardy, tak by nemuseli tito výlupci Ludvík a Budinský cestovat do afrického Beninu, hledat místní notářku, aby přes ni proprali těch 60 milionů.
No a poslední věc, to mi dělá taky velkou radost, která funguje, tak je zákon o svobodném přístupu k informacím, protože pan Ludvík se několikrát nechával slyšet, že se bojí právě toho, že se veřejnost bude ptát podle zákona č. 106 a že bude muset vysvětlit, jaké jsou ty náklady praní prádla, proč má Motol nejdražší praní prádla ze všech nemocnic.
To jsou všechno opatření, která můžou těm korupčníkům udělat ze života peklo, když chtějí pokračovat v té korupci. A když budeme chytře doplňovat tato opatření, tak prostor pro tu korupci se bude snižovat a bude se naopak zvyšovat množství peněz ve zdravotnictví na zdravotní péči o naše občany. Tudíž já bych teď rád přikročil k tomu, že bych probral jaké jsou ty základní nejdůležitější kroky v plánu proti rozkrádání.
Důvod, proč to tady projednáváme je ten, že bychom chtěli primárně slyšet od pana ministra zdravotnictví, jaký je jeho plán proti rozkrádání těch státních nemocnic, protože on je za to zodpovědný. (Otáčí se na ministra Válka, který má sluchátka a nereaguje.) Ale obávám se, že pan ministr nás neslyší, takže mu s tím plánem budeme muset trochu poradit. My mu to pošleme písemně a budeme mu to připomínat do té doby, dokud tady spolu v Poslanecké Sněmovně budeme. To ho ujišťuji, protože jinak se to rozhodně nerozhýbe.
Takže ten plán proti rozkrádání je za prvé: protikorupční audit renomovaného auditora na všechny státní nemocnice, který identifikuje rizikové zóny. A když mluvím o renomovaném auditorovi, tak mám na mysli člověka, který několikrát ukázal v praxi, že dokáže rozkrýt složitá korupční a podvodná schémata, nikoliv jenom zadání nějakého..., aby se vygenerovaly nějaké papíry, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Stejně tak jako když se paní Krnáčová rozhodla, že zadá audit Opencard, tak to se jí podařilo, my jsme na tom spolupracovali. Nakonec to udělala společnost, udělala to velmi důkladně, zmapovala tam všechny finanční toky a jednoznačně ukázala, jak ten projekt byl špatně konstruovaný a předražený.
Druhý bod na pana ministra Válka je zavedení funkčních období ředitelů fakultních nemocnic. Minimálně těch fakultních nemocnic. Myslím si, že by to mělo být širší. Ale tady se bavíme o tom, jak vyřešit problém, který evidentně vznikl u fakultních nemocnic. My navrhujeme, aby se zavedla funkční období ředitelů nemocnic. Tady je k tomu analýza z Parlamentního institutu, který srovnává modely fungování univerzitních nemocnic ve vybraných státech Evropské unie. Je zjevné, že toto volební období se nestihne připravit a schválit celý zákon o univerzitních nemocnicích. Takže ti, kteří chtějí zavedení průhledných mechanismů do jmenování ředitelů nemocnic, můžou podpořit náš pozměňovací návrh, který dneska předložíme. V rámci toho pozměňovacího návrhu bude pětileté funkční období ředitelů fakultních nemocnic a transparentní výběrové řízení tak, aby nemohlo docházet k tomu, že tam někdo sedí dvacet, pětadvacet let a vytvoří si tam klientelistické struktury.
Když se podíváte na srovnání v té citované studii Parlamentního institutu, odpověď na dotaz číslo 3484 z roku 2019, autor pan Vlna, tak tam popisují modely, jak fungují v celé řadě států. A ve velké většině tam existuje nějaká pojistka, buď v podobě kolektivního orgánu, nebo jmenování, je tam nějaká správní rada, nějaká spoluúčast a tak dále. Ale to, co potřebujeme vyřešit my, je, abychom neměli tato nekonečně dlouhá volební období. A to můžeme vyřešit velmi jednoduše a velmi rychle už dneska tím pozměňovacím návrhem.
Souběžně s tím by bylo žádoucí, aby Ministerstvo zdravotnictví pokaždé, když mění ředitele ve své funkci, po těch pěti letech třeba, tak aby zadalo audit za předchozí pětileté období, který by se do hloubky - a říkám do hloubky, ne běžný audit, jak o tom mluví pan ministr, že se vyhotoví jenom někde nějaké jako papíry, jestli sedí něco v účetnictví - ale aby se opravdu zjistilo, jestli se tam hospodárně vynakládají prostředky, jestli se ty peníze nerozkrádají. A teprve v případě, že ten audit bude v pořádku, tak aby se potom přistoupilo ke jmenování toho ředitele, že třeba může pokračovat druhé funkční období.
Ale je důležité, aby toho auditora vybíralo Ministerstvo zdravotnictví, a to nezávisle na tom řediteli nemocnice nebo na jeho strukturách, a aby tím auditorem byla opravdu renomovaná osoba, která má za sebou výsledky v rozkrývání korupčních schémat. Protože to nejhorší, co se může stát, je, že se přihlásí nějaký, že se prostě najde nějaký podobný výlupek i mezi auditory, kteří to dělají takhle na zakázku, a připraví papír, že všechno bylo v pořádku, nic se tam nenašlo, a inkasuje za to 2 miliony a bude to akorát stát daňové poplatníky další peníze.
Takže odkazuju tady na tu studii, tam je srovnání těch modelů. Myslím, že náš model, co navrhujeme, čili výběrová komise, tak jak jsme to třeba zavedli teď u státních zástupců v tomto volebním období, že je pro Českou republiku celkem vyhovující. Ale v některých státech, jak jsem se dočetl, to má ještě daleko přísnější, že třeba nemocnice má správní radu, ta správní rada se schází každý rok a ten ředitel je jmenovaný pouze na dobu jednoho roku, zase do příštího setkání té správní rady nebo valné hromady nebo nějakého podobného orgánu, který ta nemocnice v daných podmínkách má. Takže tam jsou v podstatě jakoby jednoletá funkční období, která jsou každoročně obměňována. Tak to je druhé opatření.
Třetí opatření je, aby se zavedlo to, co Ministerstvo zdravotnictví už slibovalo ve své studii, která se týká korupce, a to je srovnávání cen. Můžeme srovnávat - stačí se podívat na ty zakázky, co byly předražené - mytí oken, kolik stojí umýt jeden metr čtvereční okna, aby... Samozřejmě nacenění 4 koruny za metr čtvereční, myslím, že byla ta cena. Kolik stojí pojištění, zámečnické práce, malířské práce, natěračské práce, prádlo? Tak jako jsme to udělali kdysi s těmi esemeskami, když jsme zjistili, že tam jsou rekordní provize, asi 16 procent, zatímco daleko výhodnější v některých jiných dopravních podnicích ta provize byla kolem 11 procent, a to znamená, tam utíkaly zbytečně desítky milionů peněz daňových poplatníků.
Takže na Ministerstvu zdravotnictví by měl vzniknout tento benchmark, možná klidně na začátku neveřejný, ale postupem času by mělo dojít k jeho zveřejnění a měl by to být důležitý informační zdroj, podle kterého bude ministerstvo ve výběrových řízeních a v auditech posuzovat, jestli má, nebo nemá pokračovat daný ředitel.
Čtvrtá část se týká, čtvrtý krok, který navrhujeme, tak je zpřísnění trestů. Máme tady otevřený trestní zákoník. A tresty, které jsou dneska v trestním zákoníku, jsou velmi krátké, když si vezmeme v potaz i to, že je možné požádat o předčasné propuštění, kde při výkonu trestu za přečin je to už po jedné třetině trestu, v případě zločinu je to po jedné polovině a v případě zvlášť závažného zločinu je to po dvou třetinách. To znamená, když se tady bavíme o tom, že pachatelům v této kauze hrozí trest odnětí svobody až dvanáct let, tak pokud by dostali třeba deset let, tak už za šest a půl roku si můžou požádat o podmíněné propuštění.
A to nemluvím o těch expertech, jako byl třeba pan Dalík, který si získal možnost, že svůj trest vykonával v hotelu, že se staral o hotel. Takže ve výsledku ti lidi můžou odejít s poměrně nízkými tresty, které je rozhodně neodrazujou. Mají ulité prachy na Kostarice a ještě někde na Balkáně jsem četl. Takže my musíme rozhodně usilovat o to, aby v případě této korupční trestné činnosti bylo možné uložit trest propadnutí majetku, a to nejenom toho majetku, kterým pachatel disponuje, který si z velké části nakradl, ale i té podstaty, aby ta majetková podstata zahrnovala všechno, co vlastně za tu korupci dostal, včetně věcí, které daroval svým příbuzným, aby si to nemohl ulít na všechny svoje rodinné příslušníky, tak jako jsme to viděli tady v kauze, kde pan Budinský nakupoval byty pro svoje děti, majetky psané na svoji manželku a nakonec v sofistikované podobě stavební práce, kde ta stavební firma stavěla barák pro jeho manželku. A to není jediný případ. To se pořád opakuje dokolečka, že jo. To vidíme i v těch kauzách, které se řeší třeba v samosprávách, třeba v Praze, Pražské služby a podobně, prostě to, že nějaká firma dělá stavební práce.
Je potřeba, aby v takovém případě se všechny tyhlety výhodičky, výhody, megavýhody, aby se z toho udělala jedna podstata a na tu se uplatnil trest propadnutí majetku. Třeba ty bezúplatné dispozice za deset let nazpátek, aby to fungovalo skutečně efektivně.
Další věc, kterou jsem chtěl zmínit, tak jsou pojistky u zakázek, které jsou zadávané z ruky. Protože když se podíváte na zjištění policie, tak se jednoznačně ukazuje, že dokolečka a dokolečka tam byly zadávány zakázky, ze kterých byly vybírány úplatky ve výši 1 milion 990 tisíc korun, to je těsně pod hranicí zakázek malého rozsahu, aby bylo možné je zadávat bez soutěže.
A vzpomeňme si, že velmi nedávno tady v Poslanecké sněmovně ODS a její pomocníci zvýšili ty limity na veřejné zakázky z ruky. To znamená, tím způsobem, jak se mohly rozkrádat malé zakázky, tak to bude možné ještě v daleko širším rozsahu, protože místo dvou milionů bude víc milionů a nebude nutné vypisovat na tyto zakázky řádná výběrová řízení. Já bych tady mohl mluvit ještě dál a dál o dalších protikorupčních opatřeních, která by měla být součástí plánu proti rozkrádání. Je to třeba zavedení předchozího souhlasu ministerstva s určitými zakázkami nebo majetkovými dispozicemi nad určitou hranici, zrušení výjimek v registru smluv, které se týkají zdravotnictví, tak, aby třeba bylo možné přesně evidovat všechny věci, jako jsou ty bonusy zpětné, jako jsou jednotkové ceny léků, věci, které se dneska zakrývají.
A samozřejmě naše tajná služba BIS by měla víc sledovat to, jakým způsobem rekordně rostou majetky rodin manažerů státních organizací a jestli to koresponduje s tím, co si mohli legálně vydělat. Protože pokud někdo legálně vydělává, pokud někdo vydělává milion nebo dva miliony ročně a přitom má nějaké životní náklady, tak si zkrátka nemůže jen tak vytvořit majetek za sto milionů. To prostě není normální, to není realizovatelné a tajné služby by v těchhle těch oblastech, kde mají hájit ekonomické zájmy státu proti mafii, tak by měly konat. A jestliže nekonají, tak je to selhání, které připravuje o peníze daňové poplatníky.
No a mě samozřejmě, já tady samozřejmě nemůžu nezmínit kontrast, který je mezi tím, o čem mluvíme my jako Piráti, a mezi tím, co dělá současná vláda. Protože místo toho, abychom, aby vláda korupci řešila, abychom i my jako Poslanecká sněmovna tyto věci projednávali, abychom schvalovali přísnější zákony, tak spousta těch zákonů se odkládá nebo se schvaluje až na vyložený tlak ze strany Evropské unie, ze strany, že nás tam tlačí bota, z toho, že my to teda jako opozice neustále připomínáme.
No a vláda místo toho, aby v situaci, kdy tady máme rekordně velkou korupci, tak to začala řešit, tak co udělala naše vláda? Naše vláda rozhodla, že se protikorupční rada vlády vůbec nemusí scházet. Naše vláda rozhodla, že naše protikorupční rada už bude jednat jenom přes e-mail. A pan Blažek, který je v čele protikorupční rady vlády, která má řešit ta protikorupční opatření, no tak řekl, že ji nebude svolávat, že ji možná svolá, když někde něco bude potřeba. Ale to pravidelné setkávání, které zavedl Michal Šalomoun, kde se probíraly ty věci do hloubky, tak to úplně zrušil. Takže protikorupční rada dneska nefunguje, ta se neschází, ta se možná něco odhlasuje přes email. Protikorupční organizace varují, že vláda na to kašle. No a ty plány, já předpokládám, že jste asi se neseznamovali většina z vás, s akčním plánem pro boj proti korupci na roky 2025 až 2026. Tak to jsou úplně prázdné dokumenty, kde skoro nic není, kde se akorát zařazují věci, které se měly udělat před pěti, deseti lety, které byly v tom samém plánu, v akčním plánu na rok 2000 nevím, 2000 byl prostě lobbing a my teď tady máme zase o pět let později tady máme zase akční plán, kde figuruje zákon o regulaci lobbování jako důležitá věc, která by se měla řešit. Takovým způsobem fungují akční plány, pak je tam posílení občanského sektoru, občanský sektor tady stojí na barikádách a upozorňuje, že vláda zničila fungování protikorupční rady vlády. Takže to jsou opravdu velmi směšné plány, kde Česká republika nijak neplní žádná doporučení, který dává GRECO, které dávají další instituce, na který se dlouhodobě upozorňuje, s výjimkou těch, které jsme se nám tady zatím podařily protlačit. A doufám, jako jsou ti státní zástupci a výběrové řízení, a doufám, že se podaří do konce roku, do konce volebního období schválit i zákon o regulaci lobbování.
Jiná věc je, že do rozsahu zákona o regulaci lobbování nebudou vůbec spadat věci, které se týkají kolem zakázek, čili všechny tyhlety schůzky, který neustále probíhají třeba na tom Motole a podobně, tak ty nebudou nikde evidované. To bude zcela mimo jakoukoliv kontrolu. Takže ten zákon samozřejmě zase upozorňujeme, je to polovičatý zákon, není to dopracované a vláda dělá spoustu kroků, které reálně komplikují protikorupčním iniciativám život.
Třeba pan ministr Výborný, to je opravdu výborný, zdražil výpisy z katastru nemovitostí na trojnásobek. To znamená lidi, kteří by chtěli rozkrýt, jakým způsobem se čachruje tady s těmi nemovitostmi, jako se čachrovalo v kauze Motol, tak musí platit dneska třikrát tolik kvůli vládě SPOLU, která zkomplikovala život protikorupčním organizacím. Akorát se to všechno prodražilo.
Takže to je ten kontrast mezi námi, kteří se skutečně snažíme řešit korupci, kteří se snažíme řešit rozkrádání, předkládáme konkrétní plány, co by mělo dělat Ministerstvo zdravotnictví. A mezi... No a vypadá to, že pan ministr má sundaná sluchátka, tak já bych to možná zopakoval, ten projev, jestli by to nevadilo. (Ministr Válek souhlasí.) Výborně, tak jo. Takže zpět na začátek.
V té korupční kauze Motol, já to ještě tady pro pana ministra zopakuju, jde o jedenáct zmanipulovaných zakázek, které jsou všechny v rámci nemocnice Motol, a legalizaci praní špinavých peněz. A to, co my bychom chtěli po vás, vážený pane ministře, je, abyste revidoval svoje předchozí výroky, že žádný běžný audit nevyřeší tyto předražené zakázky. Protože pokud se udělá audit od renomovaného odborníka, který zanalyzuje ceny v dané oblasti, jaké jsou na jednotlivých fakultních nemocnicích, tak samozřejmě ukáže na to, kde se pere prádlo dráž a kde se pere prádlo levněji. A když se podíváte, co říkají ti samotní aktéři této kauzy Motol, tak oni se obávají, pane ministře, že Ministerstvo zdravotnictví se vzbudí a začne řešit to, proč Motol najednou pere prádlo výrazně dráž.
No a samozřejmě vy byste měl odpovědět na otázku, jestli to řešíte, jestli máte zavedený ten benchmarking, jestli podporujete, aby byla zavedena funkční období tak jako to navrhují Piráti, aby byl zaveden, aby bylo kompetentně obsazeno oddělení na Ministerstvu zdravotnictví, které kontroluje tyto řízené organizace. Anebo jestli se všichni budou jenom alibisticky vymlouvat, že by se stejně v té dané záležitosti nic nepodařilo udělat.
Jestli zavedete rozklikávací rozpočty fakultních nemocnic, což můžete udělat bez problému příkazem tak, aby se vidělo, jaké jsou faktury, jestli zavedete audit rezortu zdravotnictví státních nemocnic a jestli ho zadáte renomovanému auditorovi, který má zkušenosti z rozkrývání podvodů a korupce, anebo jestli budete jenom dál říkat, že s tím nic nejde dělat, že byste s nimi museli být na záchodcích, jestli obnovíte činnost protikorupční Rady vlády, tak, aby se tam skutečně řešily tyto zásadní problémy, protože kdybyste postupoval tak, jak má postupovat ministr zdravotnictví, tak dneska vystoupíte s tím, že tady je 10 opatření, které navrhuje Ministerstvo zdravotnictví ještě do konce funkčního období, že je svoláno jednání protikorupční Rady vlády, která bude projednávat, a že tato opatření co nejdříve předložíte Poslanecké sněmovně a že žádáte ostatní politické strany, aby s vámi jednali o zrychleném projednání daných předloh, a řadu těch předloh je možné načíst ostatně do zákonů, které jsou dneska projednávány třeba v oblasti zdravotnictví.
Takže vás vyzývám, abyste se skutečně vyjádřil k tomu, co budete za Ministerstvo zdravotnictví dělat a navrhovat, a žádám vás, abyste i podpořili návrh našeho bodu, který zní Korupce ve fakultní nemocnici Motol a plán proti rozkládání zdravotnictví. A spolu s tím předkládám konkrétní návrhy na zařazení do dnešního týdne, a to jednak v úterý jako první bod, pokud to neprojde, tak ve středu na 15 hodin. Pokud to neprojde, tak ve čtvrtek na 14.30, s tím, že bychom přerušili ve středu schůzi na 14.30 na čtvrtek a pokračovali bychom v řádné schůzi a ve čtvrtek bychom kvůli tomu přerušili ve 14.20 mimořádnou schůzi a pak bychom dokončili po dokončení tohoto bodu z řádné schůze mimořádnou schůzi. Anebo pokud tento návrh nebude schválen, tak v pátek jako první bod. Vzhledem k tomu, že jste zrušili interpelace, tak my nemáme dneska, nebo tento týden jiný způsob, jak vystupovat k takovýmto závažným kauzám, kde by mělo zaznít jasné vyjádření vlády, jak bude dále postupovat.
A pokud budete nadále pokračovat v tom, že budete strkat hlavu do písku, nasazovat si sluchátka v době, kdy máte, poslouchat a řešit tuto rozsáhlou korupční kauzu, aby se neopakovala, kdy se neustále opakují ty kauzy na nemocnicích Bulovka, Homolka, Krajská zdravotní, ten Zimola, jak jsem říkal, tak samozřejmě budeme muset stupňovat ten náš tlak, protože to je do nebe volající plýtvání penězi daňových poplatníků, které mají jít na zdravotní péči. A to si opravdu nemůžeme dovolit, protože kvůli takovémuto plýtvání se potom prodlužují čekací doby a lidé musí, buď je pro ně zdravotní péče nedostupná, nebo musí mnoho měsíců a týdnů na zdravotní péči o svoje nejbližší, aby si mohli tito zkorumpovaní manažeři státních firem koupit druhou nebo třetí vilu na Kostarice, aby si stavěli svoje obrovitánská sídla a pěchovali svoje kapsy pětitisícovkami. A to si myslím, že si čeští občané opravdu nezaslouží. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji, pane předsedo, mám poznamenané ty návrhy na kdy zařadit, jenom se ujišťuji, v ten čtvrtek je ten návrh na 14.30 byť, pokud by se stalo takovéto přerušení, tak by tam měly být interpelace, ten návrh zní zkrátka takto. (Poslanec Michálek reaguje mimo mikrofon.) Trváte na tom takto? Já to mám poznamenané.
My můžeme tedy přikročit k dalším přihlášeným, a to je paní poslankyně Jana Pastuchová, poté se může připravit paní poslankyně Berenika Peštová a já budu měřit těch pět minut, jak je zvykem. Prosím.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, mě mrzí, že zde je opravdu jen jeden pan ministr, a bohužel zrovna ne ten, kterého bych potřebovala.
Jde o to, že ve čtvrtek jsou zrušeny opět interpelace, a já si myslím, že na to, na co se tady budu ptát, a chtěla bych odpověď, a proto i zařazení bodu do dnešního programu, je, že se během minulého týdne na mě obrátilo několik pracovníků úřadu práce. A konzultovali se mnou, ale dostala jsem to i do whatsappových skupin, že nová aplikace IS zaměstnanost na úřadu práce, která platí od 1. 1. 2025, je prostě strašně špatná a nefunkční. Já si myslela, že by dnes pan ministr Jurečka krátce, krátce o tom pohovořil, abychom ty zaměstnance uklidnili, protože já jsem opravdu chtěla, aby mi napsali konkrétní věci, konkrétní, které tam nefungují. Tak jsem dostala nějaký seznam, který, jestli mě pan ministr poslouchá, tak bych byla ráda, kdyby mi na něj odpověděl třeba i mimo, mimo, protože vím, že ten bod neschválíte.
Takže zaměstnanci hovoří o tom, že tento program je šitý horkou jehlou a spoléhá na to, že pracovníci úřadu práce to zase vydrží. Je extrémně pomalý, pomalý v načtení uchazečů nebo přechodu do kontaktů, trvá někdy pět minut, někdy deset, někdy zbylá obrazovka, někdy se musíte odhlásit, někdy vás odhlásí sám počítač. Provazba mezi aplikacemi Jenda IS zaměstnanost jde, jak kdy se programu chce, někdy ano, někdy ne. Minulý týden nešel tento program celé tři dny, musely se používat ještě staré formuláře a následně to dávat do počítače znovu. Místo usnadnění, kdy se dvakrát kliklo a bylo hotovo, teď se musí klikat a vše dělat pětkrát. Některé zadané údaje v počítači nezůstanou, nejdou vydat rozhodnutí nebo je nejde ověřit. Problémy jsou i se zadáváním do aplikace Jira portál, kam se musí hlásit chyby, které nemůže pracovník opravit sám a potřebují se řešit hned. Klientovi jde o finance, ale bohužel se čeká třeba 14 dnů na odpověď nebo se musí urgovat.
Takže já jsem zařadila opravdu tento bod, protože nejsou interpelace. Ten problém je, myslím si, docela závažný, pracovníci úřadu práce se s tím perou, nefunguje to, tak bych chtěla, aby pan ministr, když už nejsou interpelace, a měla jsem to připravené, nám krátce v tomto bodu alespoň odpověděl na to, jestli je to normální, jestli se s tím něco děje, protože ti zaměstnanci úřadu práce jsou z toho opravdu nešťastní. Takže já bych, paní předsedkyně, protože nejsou interpelace, a je to opravdu problém, který se děje teď, tak bych to zařadila jako první bod dnešního jednání. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A ten název tedy zní Úřad práce.
Poslankyně Jana Pastuchová: A dala bych teda Úřad práce - nefunkčnost aplikace IS zaměstnanost, informačního systému zaměstnanost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Nefunkčnost aplikace. Děkuju. A nežli vystoupí následující paní poslankyně, dobře, poté přečtu omluvy. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo, paní předsedající. Já mám bod Reakce České republiky na Clean Industrial Deal. Ani nové okolnosti nepřiměly evropské země se zelené ideologie vzdát.
Česká republika musí zareagovat na sdělení komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému, hospodářskému a sociálnímu výboru a výboru regionů na takzvanou Dohodu o čistém průmyslu, Clean Industrial Deal. Co nyní potřebuje průmysl? Okamžité zastavení legislativních prací na úrovni Bruselu (spojené?) s vydáváním dalších a dalších nových evropských povinností, které přináší další byrokracii, další náklady firmám, další zdražení pro občany. Každý den chodí k připomínkování nové předpisy, které prohlubují stávající problém, nikoliv jej řeší. Tomu se (To?) musí co nejdříve skončit. Dosavadní přístup Evropské unie k legislativě prokazatelně vyčerpal energii evropských firem a snížil výrazně jejich konkurenceschopnost. Každý týden jezdí úředníci českých ministerstev do Bruselu a podílí se na schvalování dalších předpisů, dalších delegovaných kontaktů, dalších povinností. K tomuto by odpovídajícím krokem české vlády mělo být okamžité přijetí nařízení vlády, které by přikázalo všem českým úředníkům všech rezortů a všem ministrům, aby již na evropské úrovni nezvedli ruku pro žádné další opatření, žádnou další legislativu, žádné nové povinnosti.
Platnost tohoto opatření by byla do doby, dokud se na evropské úrovni nezačne efektivním způsobem škrtat konkrétní evropská legislativa s cílem zásadního odlehčení evropskému průmyslu a občanům. Opatření by bylo motivačním faktorem pro Evropskou komisi, aby skutečně ihned začala redukovat platné povinnosti. Je zde zcela reálný předpoklad, že pokud by takto začali na evropské úrovni vykonávat mandát zástupci České republiky, že by se k nim záhy připojily další státy, jako například Polsko, Slovensko, Maďarsko, ale možná i Německo, Itálie a podobně.
Dále by Česká republika měla zdůraznit, že v evropském prostoru je třeba co nejdříve zcela opustit využívání takzvaných delegovaných aktů Evropské komise. Mezi zásadní problémy delegovaných aktů patří také to, že legislativa, která na ně odkazuje, je prakticky nevyužitelná pro investory, protože nikdo nemůže předpokládat, co budou delegované akty obsahovat, přitom jejich síla ovlivňování finálního nastavení je zcela zásadní. Klíčové je uvolnění legislativy na úseku energetiky a její co největší přiblížení podmínkám tržního prostředí. Energetika v Evropské unii již vůbec nefunguje v rámci tržní soutěže a konkurence, ale je zcela regulována, závislá na dotacích a na politických rozhodováních, čímž ve finále prokazatelně trpí jak evropský průmysl, tak evropští občané. Tento bod chci zařadit jako první této schůze, protože opravdu, jestli něco Česká republika neudělá a nepřijme nařízení, kterým jasně řekne úředníkům nezvedejte ruce, ministrům nezvedejte ruce pro nic, co podporuje Fit for 55, tak náš průmysl jde do kopru. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, paní poslankyně, mám to poznamenáno.
A než přijde k pultíku pan poslanec Nacher, tak načtu omluvy, a sice se omlouvá pan poslanec Stanislav Berkovec, a to dnes od 17 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů. A dále se omlouvá pan poslanec Martin Kolovratník od 16.30 hodin z pracovních důvodů, Lubomír Metnar od 17.30 hodin z pracovních důvodů. A z ministrů: Petr Kulhánek od 18 hodin z pracovních důvodů a Martin Kupka do 15 hodin z pracovních důvodů. To by byly omluvy.
A nyní tedy pan poslanec Nacher, mám tam (Poslanec Nacher mimo mikrofon: Dvě.) dvě přihlášky, je to tak. Prosím?
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, paní místopředsedkyně. Mám dva body, dvě přihlášky, to je dvakrát pět minut, ale já to nevyužiji určitě. Já si myslím, že se vejdu pod 10 minut. Já bych chtěl tady dopředu říct, že mám návrh na dva body, které jsem ale původně navrhovat nechtěl, chtěl jsem interpelovat. Chtěl jsem interpelovat pana ministra vnitra, a protože jste nám opakovaně interpelace zrušili, tak mi nezbývá nic jiného než načíst body. Tak proto možná budete mít třeba pocit, že se to jako do bodů vysloveně nehodí, že se to hodí jako přímo, aby mi odpověděl pan ministr, minimálně v tom jednom případě, ale mně nic jiného nezbývá.
Takže první bod se týká něčeho, co jsem už pana ministra vnitra Víta Rakušana interpeloval v květnu loňského roku, a týká se to zásahu policie na stadionech fotbalových. Loni to bylo při zásahu policie na stadionu v Mladé Boleslavi a v Plzni a teď se vlastně situace opakovala po derby na Letné. Jestli si přečtete výpovědi fanoušků, v tomhletom případě Slavie, tak zásah policie byl namířen i vůči vlastně rodinám a rodičům a dětem, dokonce jsem viděl nějaké fotky modřin u dětí. A mně tady pan ministr minulý rok řekl, že se připravuje nějaká koordinační schůzka, kde bude policie, Ministerstvo vnitra, někdo z fotbalového svazu, zástupci klubů, možná bezpečnostní agenturu (?), já nevím, ale za mě za ten rok se toho moc nezměnilo a já bych chtěl tady tenhleten bod, to znamená, řekněme Bezpečnost na stadionech a role policie, zařadit první bod, první bod ve středu - ne dneska - ve středu, alternativně v pátek. Kdyby byla interpelace, tak se na to pana ministra zeptám, a když tady nebude, tak budu chtít písemnou odpověď, protože já mám tu zkušenost, já na stadiony jezdím i po Evropě a musím říct, že tolik policistů, kolik je v České republice u stadionů, to já jsem nikde neviděl, a přesto se tam necítím méně bezpečno (bezpečně?). Vzpomínám si, třeba v Mnichově, tam je 60 000 fanoušků a policistů jsem tam viděl méně než teďka na Letné. (Poslanec Havránek pokyvuje hlavou.) Já jsem rád, že kolega kýve, že je to tak. Nevím, jak ten zásah vznikl, teďka budou nějaká videa na sociálních sítích, ale myslím si, aby po tom zásahu skončilo pět lidí v nemocnici - a bylo to po zápase - tak za mě není úplně v pořádku. Takže já bych chtěl prostě vědět, co se v té věci za poslední rok od mojí poslední interpelace změnilo, jestli Ministerstvo vnitra nějakým způsobem koordinuje činnost s FAČRem a s fotbalovými kluby, aby opravdu se ti lidé tam cítili bezpečně na stadionech. To je první bod.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A, pane poslanče - Bezpečnost na stadionech a role policie - tak si přejete název? (Poslanec Nacher: A role Policie České republiky - ano.) Děkuji.
Poslanec Patrik Nacher: A jak říkám, první bod ve středu - nebo v pátek alternativně.
Teď mám druhý bod - (Otáčí se k předsedající.) chybí mi minuta a půl, ale já už budu mít ten druhý bod, tak abyste mě pak nepřerušila, (Předsedající: Rozumím, rozumím.) paní místopředsedkyně. Teď mám hned druhý bod a také je to na pana ministra vnitra Rakušana, zase by to byla interpelace, ale nemám jinou možnost, tak se musím zeptat tímto způsobem, a zařadit to jako bod. A jde mi o to - a je to celkem citlivá věc, dámy a pánové - já vím, že tady je poloprázdno, ale my řešíme v Praze a řeší to Ministerstvo vnitra odvolání ředitele úřadu Martina Kubelky, protože to musí prostě řešit Ministerstvo vnitra a podepsat ministr. Já mám nějaké indicie, že důvody k odvolání nejsou - nevím úplně přesně, v jaké je to fázi, ale ty indicie mám z několika zdrojů - a tudíž se chci zeptat, jak se to vyvíjí, a to z toho, protože ředitelkou kabinetu ministra vnitra je paní Arnotová, která je zároveň předsedkyní klubu STAN v pražském zastupitelstvu. A tudíž mě by fakt jako zajímalo, aby to rozhodnutí bylo nestranné, protože tady najednou vidíme nějakého člověka - úředníka a politika vlastně ve dvojroli. Pražský zastupitel, zastupitelka, dokonce předsedkyně klubu, ale zároveň ředitelka kabinetu ministra vnitra. Tak já bych jenom - a byla by to krásná interpelace, ale tu možnost nemám, jak už jsem řekl - tak já bych chtěl jenom od pana ministra slyšet skutečně, že v tomhletom paní Arnotová do toho nezasahuje, jaká je její role, a jestli o tom případu tedy on jako ministr ví a ví přesně ty procesy, které tam jsou.
Zařadil bych to tedy logicky jako druhý bod zase ve středu, alternativně jako druhý bod v pátek, paní místopředsedkyně. Tolik tedy za mě, stihl jsem to.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ten název, jestli byste zopakoval.
Poslanec Patrik Nacher: Jak jsem to tam napsal, potenciální - protože to nevím, ale nemám se jak zeptat tady pana ministra, to je ta absurdita, to je pro ty novináře, co to sledují, aby se pak nedivili, proč tady načítáme body - potenciální střet zájmů paní Arnotové na Ministerstvu vnitra. Potenciální, protože to nevíme. Nemáme se koho zeptat a je potřeba to projednat. Mně by stačila odpověď ministra, ale protože tu není, tak to navrhuji jako bod, kdybyste to zařadili. Opakuji to několikrát, bude to ve stenozáznamu, ve videu, aby bylo úplně patrné, proč my to tady vlastně navrhujeme. Mohli jsme si ušetřit spoustu času. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Dostáváme se k dalšímu návrhu na změnu pořadu. S tím je přihlášen pan poslanec Radek Vondráček, poté se může připravit paní poslankyně Marie Pošarová. Pan poslanec Vondráček není v sále, takže ztrácí pořadí. Paní poslankyně Pošarová, prosím. Poté pan poslanec Koten. Prosím.
Poslankyně Marie Pošarová: Tak děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Navrhuji nový bod, a to Připravenost České republiky na rozpad Evropské unie. Rozpad Evropské unie je scénář, který v současnosti mnoho lidí považuje za nepravděpodobný, ale geopolitické a ekonomické trendy v posledních letech ukazují - a hlavně i v několika dnech - že i takové krajní možnosti musíme mít na paměti. Když se podíváme na současnou připravenost České republiky na tento scénář, musíme konstatovat, že jsme v mnoha ohledech zcela nepřipraveni, na rozdíl od jiných zemí. Třeba Německo má na to připravený krizový plán. Samozřejmě Česká republika v tomto směru selhává. Otázkou tedy je, jak by Česká republika měla v případě rozpadu Evropské unie postupovat a jaké kroky by měla bezodkladně přijmout, aby byla schopna čelit takové výzvě.
Základní otázka, kterou si musíme položit, je, proč Česká republika nemá žádný konkrétní krizový plán pro případ rozpadu Evropské unie? Ačkoliv je pravděpodobnost takového scénáře nízká, v případě, že k němu skutečně dojde, by Česká republika čelila obrovské výzvě. V tuto chvíli chybí jakýkoliv centrální dokument nebo strategie, která by se zaměřovala na správu národních krizí v takovém rozsahu. Naopak v mnoha zemích Evropské unie existují dlouhodobé plány na ochranu národní suverenity a nezávislosti v případě rozpadu Evropské unie. V České republice neexistuje jediný oficiální dokument, který by přistupoval k této problematice systematicky a komplexně. To svědčí o absenci dlouhodobé vize a připravenosti na možné změny, které by výrazně zasáhly národní ekonomiku, politiku, ale i bezpečnost.
V případě, že by Evropská unie zanikla, byla by Česká republika postavena před náročnou výzvu, jak zajistit stabilní ekonomické vztahy s okolními státy a světovými velmocemi. Momentálně jsme silně závislí na jednotném evropském trhu a bez Evropské unie by bylo tedy pro Českou republiku složité okamžitě najít nové obchodní partnery a vyjednat nové obchodní smlouvy. Tento proces by trval samozřejmě roky a mohl by mít devastující účinky na export, podniky i pracovní trhy. Česká republika by měla mít tedy připravený plán na vytvoření alternativních obchodních dohod, a to nejen s evropskými, ale i globálními partnery. Není možné čekat na to, že tyto dohody vzniknou až po rozpadu Evropské unie, protože to by znamenalo ekonomickou ztrátu a ztrátu konkurenceschopnosti. Nástroje, jako jsou obchodní diplomacie, strategická aliance s jinými regiony a obchodní vyjednávání, by měly být součástí našeho připraveného plánu již dnes. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, paní poslankyně. Mám to poznamenáno. Přistoupíme k interpelaci - ne interpelaci, ale působí to tak, úplně mě to zmátlo - k dalšímu návrhu na zařazení na pořad. Pan poslanec Koten přednese svůj návrh a potom se připraví pan poslanec Jan Síla. Prosím.
Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Já bych rád navrhl bod programu, který by se jmenoval Hledá se ministr. My jsme tady byli - pro ty, kteří tady tedy nebyli, to upřesním - ráno svědky, že jsme nemohli najít na začátku jednání jediného ministra, který by byl přítomen v sále, aby mohla řádným způsobem pokračovat schůze Poslanecké sněmovny. Takže jsme museli tedy čekat, než se našel jeden ministr. Byl to pan ministr Válek, za což jsme samozřejmě rádi, protože můžeme tedy projednávat naše návrhy. Já jsem známý tím, že tady cituji z nějakých filmů. No, tak jeden z těch filmů se jmenoval Hledá se Nemo, tak ten by se dal aplikovat tady na tu situaci, pouze s tím rozdílem, že my hledáme ministry, kteří by byli v sále. Takže dovolte mi, abych na dnešní jednání jako první bod zařadil bod s programem Hledá se ministr. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, mám to poznamenáno, návrh nového bodu. Další návrh přednese pan poslanec Jan Síla, poté pan poslanec Jiří Horák, poté pan předseda Aleš Dufek a jako poslední pan poslanec Vondráček. Pan poslanec Síla také není v sále, také ztrácí pořadí. Nyní tedy pan poslanec Horák. Pan poslanec Horák není přítomen v sále. To znamená, že je nyní prostor k vystoupení pro pana... (Poslanec Horák přichází do sálu.) Přece dorazil, prosím.
Poslanec Jiří Horák: Děkuji, vážená paní předsedkyně. Dovolte, abych navrhl předřazení bodu schváleného programu 131. schůze a zařazení tisku 701, což je bod číslo 24 - zákon o rozpočtovém určení daní, a to za tisk 818, zákona o obalech, což je bod číslo 37. Tento tisk 101 o rozpočtovém určení daní mnoho z nás považuje za významný, jelikož narovnává dlouhodobě nespravedlivé přerozdělení daní mezi jednotlivé kraje. Obracíme se na vás na základě výzvy zastupitelstva Jihomoravského kraje z 24. února tohoto roku, které upozorňuje na nerovnoměrné rozdělení finančních prostředků, kdy velká řada krajů je v současné době významně znevýhodněna. To má za následek deficit finančních prostředků v těchto krajích, například na dopravní infrastrukturu, investice do školství a sociálních služeb. Věříme, že tato nespravedlivá situace by měla být bezodkladně řešena. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně i za tu stručnost. Nyní pan předseda Dufek.
Poslanec Aleš Dufek: Dámy a pánové, dovolte mi, abych navrhl rovněž přeřazení jednoho bodu schváleného programu této 131. schůze, a to tím způsobem, že navrhuji zařazení tisku číslo 895. Je to bod 155 této schůze a je to návrh poslanců Marka Bendy, Aleše Dufka, Evy Decroix a Mariana Jurečky na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a související zákony. Zbývá ještě samozřejmě sdělit, kde to navrhuji zařadit. Navrhuji to zařadit na středeční odpoledne za tisk 818, zákon o obalech. V případě, že by bylo schváleno i zařazení tisku 701, který navrhl můj předřečník poslanec Horák, tak za tento potenciálně schválený tisk 701.
Já se to pokusím velmi stručně odůvodnit. Ústavní soud svým rozhodnutím z dubna 2024 zrušil ustanovení zákona, která podmiňovala v podstatě změnu pohlaví nutností, aby uchazeč prošel sterilizací. Zároveň nás poslance vyzval, abychom do konce června tohoto roku přijali nějaká pravidla. My jsme se v podstatě nějakým způsobem s kolegy pokusili nějaká pravidla vytvořit, což obsahuje náš sněmovní tisk.
Já osobně hlavní pravidlo, které tam vnímám - a vnímám ho jako naprosto zásadní, je stanovení věkového limitu pro tuto možnost, to znamená omezení pro osoby mladší 18 let. A pak je všechno ostatní podle mě k diskusi, která by mohla samozřejmě na ústavně-právním výboru a na zdravotním výboru proběhnout. Je to téma samozřejmě citlivé, nechci ho nějakým způsobem politizovat, a proto ho již nechci rozebírat, určitě jste s tímto sněmovním tiskem seznámeni.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tedy návrh zařadit na zítra, na středu 12. 3. za zákon o obalech, popřípadě za návrh předložený Jiřím Horákem.
A tímto se dostáváme opět k přihlášce pana poslance Vondráčka, ten je zde přítomen v sále, a jako poslední poté vystoupí pan poslanec Síla. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji, paní předsedající, za slovo. Já jsem se hlásil k programu schůze, protože jsem si myslel, že když mám na sobě ten národní kroj, tak přednesu svůj návrh, aby byl předřazen tisk 400 návrh zákona o zemských znacích a vlajkách. Myslel jsem si, že to bude symbolické, pozitivní, ale čas mě doběhl, je 17.40, myslím si, že už to nebude mít takový půvab.
Druhá myšlenka, kterou jsem měl, jestli bychom nemohli držet minutu ticha za zmizelé interpelace. Protože to, čeho jste dnes svědkem, je zase jenom odraz toho, že nebudou interpelace, že ve čtvrtek nebude mít opozice možnost oslovit ministry. A tak dali mnozí přednost jednání v rámci o programu schůze.
Když už jsem ale přihlášený, využiju své možnosti a opravdu znovu požádám, aby tisk s krásným číslem 400 byl dnes zařazen jako první bod dnešního jednání. Je to návrh, který podpořilo rekordní množství poslanců, přes 70, tuším 75, napříč politickým spektrem, kde jsme se rozhodli, že bychom uzákonili zemské vlajky a znaky jak Čech, tak Moravy, tak Slezska, tak jak vidíte na této příloze. (Ukazuje.)
Proč je navrhovaná taková úprava? V současnosti jsou zemské znaky upraveny pouze jako součást velkého státního znaku, zemské vlajky nejsou upraveny vůbec. Ale přitom zemské znaky a vlajky jsou užívány i samostatně, zejména na Moravě. Navržená zákonná úprava proto v podstatě provádí Ústavu České republiky, která ve své preambuli zmiňuje dobré tradice zemí Koruny české a též výslovně Čechy, Moravu a Slezsko.
Ačkoliv tedy možná už ta atmosféra není tak příznivá, jak jsem si myslel ve 14.00, když jsem si podával svou přihlášku ke změně pořadu schůze, i tak bych vás rád požádal o podporu toho návrhu. Projednání by mohlo být relativně krátké a mohli bychom vykázat určitou činnost. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Jenom se ujistím. Takže přednášíte, pane poslanče, tento jeden návrh? (Poslanec Vondráček souhlasí.) Děkuji pěkně.
A než přistoupíme k poslednímu návrhu na změnu schváleného pořadu, načtu omluvu, a sice stažení omluvy pana poslance Kučery. Je přítomen. A prosím, pan poslanec Síla.
Poslanec Jan Síla: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně...
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ale požádám o ztišení v sále, je tady opravdu velký hluk. Poprosím vpravo u dveří pana ministra. Děkuji za ztišení. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Síla: Já bych chtěl navrhnout nový bod jednání s názvem Analýza a zásadní reforma financování zdravotnictví. Budu navazovat na přednes nebo na projev poslance Michálka, který tady do detailu rozebral všecku problematiku korupční, která se za posledních dvacet let objevila v našem zdravotnictví.
Ten policejní zásah v Motole byl dosavadním vrcholem série kontroverzí provázející Ludvíkovu kariéru na pomezí veřejné správy, politiky a byznysu. Ministr Válek odpoledne podepsal jeho odvolání a nazval jeho odvolání vymetením Augiášova chlíva...
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Chápu vás, pane poslanče. Opravdu je to tu jako v úle.
Poslanec Jan Síla: Já bych chtěl jenom zmínit nahrávky z roku 2010, které odhalily Ludvíkův specifický přístup k řízení nemocnice a zdravotnictví. Na záznamu, který zveřejnil Český rozhlas, ředitel instruuje zaměstnance ohledně takzvaných kulichů, prominentních pacientů, a popisuje manipulaci s výběrovými řízeními.
Rád bych připomněl několik korupčních kauz, které mají s Motolem stejného jmenovatele: zákulisí stamilionové zakázky v IKEM, schůzky v lese a řeči o hodinkách Rolex, policie vyšetřovala také v IKEMu, kde se nakupovaly zdravotnické přístroje, kauzu nakonec odložila, aniž by padlo obvinění. Spíš se ale ukazuje, že zakázky provázely zákulisní dohody - a minimálně jednu z nich dostala předem vybraná firma - nebudu tady jmenovat a zbytečně prolongovat. Jak zjistili policisté, smlouva na dodávku Impelly do IKEM byla dokonce sepsána ještě před dokončením výběrového řízení. Role kolegy Netuky ale neskončila jen u setkávání mezi čtyřma očima a aby IKEM mohl přístroj používat, bylo potřeba, aby ji na takzvanou úhradovou vyhlášku zařadila VZP. Základní podmínkou zařazení do úhradové vyhlášky VZP samozřejmě je doporučující stanovisko České společnosti kardiovaskulární chirurgie. Netuka nenechal nic náhodě a pro jistotu toto stanovisko zpracoval sám a Impellu doporučil.
Další případ bych vzpomněl - před deseti lety ukázala kauza Dědic, jak to chodí na radnicích a v městských aglomeracích nejen v Ostravě, obávám se, ve všech větších městech, kde je nemocnice. Je to takové prepetuum mobile. Po vyhraných volbách si dosadí do městských organizací na místa ředitelů a ekonomů svoje lidi, kteří dohodí velmi lukrativní kšeftíky, například panu Dědicovi, a část zisku tento přepošle na masivní volební kampaň, aby mohli být opět zvolení lidé, kteří jsou takzvaní - oni se nazývají - je náš, jsou to naši, jak si říkají. Tato pavučina má svého pavouka. Je jím volební zákon, který toto pseudo perpetuum mobile charakterovým invalidům umožňuje udržovat v chodu.
Normy slušnosti a studu erodují, ale organizovanovaný zločin je stále vitálnější a zvolna prostupuje každodenní realitu. Lze hovořit o tom, že korupce v České republice přešla do stadia, které je označováno v anglosaském písemnictvím jako State capture, což zahrnuje aktivity jednotlivců a firem jak veřejné, tak i soukromé sféry, které směřují k ovlivňování tvorby novel zákonů, regulaci nařízení, rozhodnutí a ostatních vládních postupů ve svůj prospěch, pomocí provizí veřejným úředníkům skrze neformální netransparentní přístupové kanály. Jedná se o skrytá spojenectví mezi politickými a obchodními zájmy státních úředníků, lidí z nemocnic a dalších institucí a firem.
Mohl bych jmenovat spoustu různých podobných kauz, které se odehrávaly v posledních deseti letech, jako je Bulovka, Na Homolce, Jihlava, Všeobecná fakultní nemocnice, Gama knife ve Fakultní nemocnici v Ostravě.
Domnívám se, že se nejedná v Motole o individuální selhání ředitele Ludvíka, ale zásadní systémový problém zdravotnictví, pro které je nazýváno černou dírou. Ke skutečnému vymetení Augiášova chlíva dojde až (Předsedající: Čas.) - až bude vymetena vláda (Předsedající: Čas, pane poslanče.) Petra Fialy ze Strakovky.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Čas vypršel. Děkuji. Ještě se ujistím - název Analýza a zásadní reforma financování zdravotnictví. Časový návrh nepadl. (Poslanec Síla mimo mikrofon: Číslo jedna.) Číslo jedna dnes.
Tímto tedy byly předneseny všechny přihlášky. Já se táži, zda ještě někdo s přednostním právem není přihlášen. Zagonguji tedy a přivolám kolegyně, kolegy z předsálí, abychom se vypořádali s těmi návrhy.
Jako první budeme hlasovat návrhy z grémia. A jak je zvykem, pokud není námitek, nechám hlasovat návrhy z grémia najednou. (Požadavek na odhlášení.) Ano, všechny odhlásím. Opět se prosím, přihlaste svými hlasovacími kartami.
Dostáváme se tedy k prvnímu hlasování, a to zní: návrhy z grémia, tak jak byly předneseny na zahájení schůze.
Zahájila jsem hlasování, kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 91 se účastnilo 168 hlasujících, pro 166, proti 0. Návrhy z grémia byly přijaty.
Dále budeme hlasovat blok návrhů přednesených panem předsedou Markem Bendou a s přednostním právem přihláška? Prosím, pane předsedo.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, já bych rád jménem koaličních klubů vetoval zařazení všech nových bodů, které dnes zazněly. Tím neříkám přesuny, ty jsou samozřejmě možné, ale většina těch bodů má názvy, které neodpovídají realitě v této zemi, takže vetuji zařazení všech bodů.
A současně podávám jménem koaličních klubů návrh, abychom dneska jednali i po devatenácté hodině a meritorně hlasovali. (Projevy nesouhlasu ANO 2011 a SPD.) Hlasovalo se o devatenácté a jedenadvacáté. Já jsem velmi pečlivě pozorný. Po devatenácté hodině hlasovati můžeme, ten návrh je odlišný a myslím, že o něm teď můžeme hlasovat.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: A paní předsedkyně Schillerová se hlásí s přednostním právem. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji, že jste mi dala slovo, že jste mi neřekla, že musím dát protinávrh. Tak to je ale úplný vrchol! Ve stenozáznamu zaznívá po devatenácté a dvacáté první hodině. Vzpomínáte si, když jsem tady chtěla dát procedurální návrh a bylo mi to zamezeno vaší předsedkyní Poslanecké sněmovny? A to jsem ho formulovala odlišně, než byl formulován návrh, který který padl předtím. (Předsedající Richterová: Paní předsedkyně, nemáte procedurální protinávrh.) Je to absolutní pokroucení jednacího řádu. (Předsedající: Paní předsedkyně, prosím, procedurálně!) Absolutní pokroucení jednacího řádu. Jsem absolutně proti tomu! Beru si teď prosím pauzu. (Z pléna: Nelze!) Dejte mi deset minut na poradu klubu hnutí ANO. Absolutně pokrucujete jednací řád! Už je to bezprecedentní, co si dovolujete! (Bouřlivý potlesk a pokřik v řadách poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Paní předsedkyně, to jednací řád nepřipouští. Já vnímám, že jste dala žádost o pauzu, ale já jsem vás prosila, abyste přednesla procedurální návrh, jakoby reakci na ten návrh pana předsedy Bendy. Ten musím nechat hlasovat, protože je odlišný. A nyní jsme v situaci, kdy se musíme vypořádat s procedurálním návrhem bezprostředně. Ten přednesl pan předseda Marek Benda a zní... Chviličku posečkáme. (Debata koaličních a opozičních předsedů klubů.) Svolání krátké porady - přerušuji tedy na tři minuty schůzi a poradíme se zde. Takže do 17.56 přerušuji.
(Jednání přerušeno od 17.54 do 17.57 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Pan předseda Marek Benda se ujme slova. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, já svůj návrh beru zpět. Myslím, že tady dochází k hlubokému nepochopení. Budeme si to muset někdy vyříkat na politickém grémiu, protože ty návrhy skutečně jsou odlišné, ale pochopil jsem, že kdybych na něm trval, tak už dneska neuděláme vůbec nic, a to mi za to nestojí. Pojďme odhlasovat program a udělat aspoň lex plyn. Děkuji za pozornost. (Potlesk některých poslanců SPD a ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A my se tímto dostáváme k těm konkrétním návrhům, které přednesl v celém bloku pan předseda Marek Benda.
Jako první zazněl návrh, aby byl bod 14, tisk 849, veřejné zdravotní pojištění, zařazen za bod 22, tisk 883.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
V hlasování 92 se účastnilo 173 hlasujících, pro 149, proti 19. Konstatuji, že tento návrh byl přijat.
Dále v tomto bloku zazněl návrh na pevné zařazení bodu 184, tisk 829, předškolní vzdělávání, aby to byl zítra třetí bod, čili zařazení za bod 186. Kontroluji u pana předsedy, zda je to správně ten návrh.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
A v hlasování číslo 93 se vyjádřilo 173 hlasujících, pro 89, proti 78. Konstatuji, že tento návrh byl přijat.
Dále bod 37, tisk 818, zákon, o obalech. Pevné zařazení zítra, tedy ve středu odpoledne, po druhých čtení.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
V hlasování číslo 94 se účastnilo 172 hlasujících, pro 88, proti 60. Tento návrh byl přijat.
Dále bod 178, tisk 778, volební, kampaně. Pevné zařazení na pátek za bod 169.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
A v hlasování 95, 173 hlasujících, pro 152, proti 18. Tento návrh byl přijat.
Dále bod 179, tisk 779, související s volebními kampaněmi. Zařadit za ten předchozí bod, tedy bod 188.
Zahajuji hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
A v hlasování číslo 96 se účastnilo 173 hlasujících, pro 152, proti 19. Tento návrh byl přijat.
A další návrh, bod 173, tisk 750, znalci, k zařazení napevno v pátek, nikoliv napevno, ale na pátek po bodech neprojednaných třetích čtení ze středy, tedy za bod 179.
A zahajuji hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
A hlasování číslo 97 se účastnilo 173 hlasujících, pro 150, proti 0. Návrh byl přijat.
Potom bod 180, tisk 784, správa daní. Zařazení za bod 173, tisk 750.
Zahájila jsem hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
A v tomto hlasování číslo 98 bylo přihlášeno 173 hlasujících, pro 147, proti 0. Konstatuji, že i tento návrh byl přijat.
A poslední bod z bloku návrhů pana předsedy Bendy, bod 185, tisk 162, transplantační zákon, zařazení za bod 180, tisk 784.
Zahajuji hlasování, kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
A v tomto hlasování číslo 99 bylo přihlášeno 173 hlasujících, pro 171, proti 0. Tento návrh byl taktéž přijat.
A nyní se kvůli vetu na nové návrhy posouváme k dalšímu návrhu, který přednesl pan poslanec Jiří Horák a jde o to, aby bod 24, tisk 701, zákon o rozpočtovém určení daní, se zařadil za sněmovní tisk 818, zákon o obalech.
A zahajuji hlasování, kdo je pro tento návrh, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
A v hlasování číslo 100 se zúčastnilo 173 hlasujících, pro 34, proti 70. Tento návrh nebyl přijat.
Dále zazněl návrh pana předsedy Aleše Dufka, a sice aby se bod 155, tisk 895, jde o poslanecký návrh, změna občanského zákoníku, zařadil na středu, tedy zítřek, za sněmovní tisk 800, pardon, za tisk 701, ten nebyl schválen, čili za tisk 818 to bude. Paní poslankyně Olšáková k hlasování, prosím.
Poslankyně Eliška Olšáková: K předchozímu hlasování. Hlasovala jsem pro a na sjetině mám proti, nezpochybňuji hlasování, je to jenom pro stenozáznam, děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pro stenozáznam.
A já tedy upřesním nyní budeme hlasovat návrh pana poslance Dufka k pevnému zařazení bodu 155 na středu za tisk 818, zákon o obalech.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
A v hlasování 101 se vyjádřilo 172 hlasujících, pro 41, proti 61. Konstatuji, že tento návrh nebyl přijat.
A nyní je poslední hlasovatelný návrh, který přednesl pan poslanec Radek Vondráček, jde o bod 115, tisk 400, návrh zákona o zemských znacích a vlajkách, a ten návrh je na zařazení jako prvního bodu dnešního jednání.
A o tomto jsem právě zahájila hlasování. Kdo je pro tento návrh? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
A v hlasování 102 bylo přihlášeno 173 hlasujících, pro 81, proti 60. Konstatuji, že tento návrh nebyl přijat.
A my jsme se tímto vypořádali se všemi hlasovatelnými návrhy a budeme nyní postupovat v rámci schváleného pořadu této schůze.
A tímto otevírám bod
Následující zahájení jednacího dne schůze
Aktualizováno 19. 3. 2025 v 20:06.