Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(17.40 hodin)
(pokračuje Aleš Dufek)

Já osobně hlavní pravidlo, které tam vnímám - a vnímám ho jako naprosto zásadní - je stanovení věkového limitu pro tuto možnost, to znamená omezení pro osoby mladší 18 let. A pak je všechno ostatní podle mě k diskusi, která by mohla samozřejmě na ústavně-právním výboru a na zdravotním výboru proběhnout. Je to téma samozřejmě citlivé, nechci ho nějakým způsobem politizovat, a proto ho již nechci rozebírat, určitě jste s tímto sněmovním tiskem seznámeni.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tedy návrh zařadit na zítra, na středu 12. 3., za zákon o obalech, popřípadě za návrh předložený Jiřím Horákem.

Tímto se dostáváme opět k přihlášce pana poslance Vondráčka, ten je zde přítomen v sále. Jako poslední poté vystoupí pan poslanec Síla. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji, paní předsedající, za slovo. Já jsem se hlásil k programu schůze, protože jsem si myslel, že když mám na sobě ten národní kroj, tak přednesu svůj návrh, aby byl předřazen tisk 400 návrh zákona o zemských znacích a vlajkách. Myslel jsem si, že to bude symbolické, pozitivní, ale čas mě doběhl, je 17.40, myslím si, že už to nebude mít takový půvab.

Druhá myšlenka, kterou jsem měl, jestli bychom nemohli držet minutu ticha za zmizelé interpelace, protože to, čeho jste dnes svědkem, je zase jenom odraz toho, že nebudou interpelace, že ve čtvrtek nebude mít opozice možnost oslovit ministry, a tak dali mnozí přednost jednání v rámci o programu schůze.

Když už jsem ale přihlášený, využiju své možnosti a opravdu znovu požádám, aby tisk s krásným číslem 400 byl dnes zařazen jako první bod dnešního jednání. Je to návrh, který podpořilo rekordní množství poslanců - přes 70, tuším 75 - napříč politickým spektrem, kde jsme se rozhodli, že bychom uzákonili zemské vlajky a znaky jak Čech, tak Moravy, tak Slezska, tak jak vidíte na této příloze. (Ukazuje materiál.)

Proč je navrhovaná taková úprava? V současnosti jsou zemské znaky upraveny pouze jako součást velkého státního znaku, zemské vlajky nejsou upraveny vůbec. Ale přitom zemské znaky a vlajky jsou užívány i samostatně, zejména na Moravě. Navržená zákonná úprava proto v podstatě provádí Ústavu České republiky, která ve své preambuli zmiňuje dobré tradice zemí Koruny české a též výslovně Čechy, Moravu a Slezsko.

Ačkoliv tedy možná už ta atmosféra není tak příznivá, jak jsem si myslel ve 14.00, když jsem si podával svou přihlášku ke změně pořadu schůze, i tak bych vás rád požádal o podporu toho návrhu. Projednání by mohlo být relativně krátké a mohli bychom vykázat určitou činnost. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Jenom se ujistím, takže přednášíte, pane poslanče, tento jeden návrh? (Poslanec Vondráček souhlasí.) Děkuji pěkně.

Než přistoupíme k poslednímu návrhu na změnu schváleného pořadu, načtu omluvu, a sice stažení omluvy pana poslance Kučery. Je přítomen.

Prosím, pan poslanec Síla.

 

Poslanec Jan Síla: Děkuji za slovo, vážená paní místopředsedkyně...

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ale požádám o ztišení v sále, je tady opravdu velký hluk. Poprosím vpravo u dveří pana ministra. Děkuji za ztišení.

Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Síla: Já bych chtěl navrhnout nový bod jednání s názvem Analýza a zásadní reforma financování zdravotnictví. Budu navazovat na přednes nebo na projev poslance Michálka, který tady do detailu rozebral všecku problematiku korupční, která se za posledních dvacet let objevila v našem zdravotnictví.

Ten policejní zásah v Motole byl dosavadním vrcholem série kontroverzí provázející Ludvíkovu kariéru na pomezí veřejné správy, politiky a byznysu. Ministr Válek odpoledne podepsal jeho odvolání a nazval jeho odvolání vymetením Augiášova chlíva... (Odmlka pro hluk v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Chápu vás, pane poslanče. Opravdu je to tu jako v úle.

 

Poslanec Jan Síla: Já bych chtěl jenom zmínit nahrávky z roku 2010, které odhalily Ludvíkův specifický přístup k řízení nemocnice a zdravotnictví. Na záznamu, který zveřejnil Český rozhlas, ředitel instruuje zaměstnance ohledně takzvaných kulichů, prominentních pacientů, a popisuje manipulaci s výběrovými řízeními.

Rád bych připomněl několik korupčních kauz, které mají s Motolem stejného jmenovatele: zákulisí stamilionové zakázky v IKEM, schůzky v lese a řeči o hodinkách Rolex, policie vyšetřovala také v IKEMu, kde se nakupovaly zdravotnické přístroje, kauzu nakonec odložila, aniž by padlo obvinění. Spíš se ale ukazuje, že zakázky provázely zákulisní dohody - a minimálně jednu z nich dostala předem vybraná firma - nebudu tady jmenovat a zbytečně prolongovat. Jak zjistili policisté, smlouva na dodávku Impelly do IKEM byla dokonce sepsána ještě před dokončením výběrového řízení. Role kolegy Netuky ale neskončila jen u setkávání mezi čtyřma očima a aby IKEM mohl přístroj používat, bylo potřeba, aby ji na takzvanou úhradovou vyhlášku zařadila VZP. Základní podmínkou zařazení do úhradové vyhlášky VZP samozřejmě je doporučující stanovisko České společnosti kardiovaskulární chirurgie. Netuka nenechal nic náhodě a pro jistotu toto stanovisko zpracoval sám a Impellu doporučil.

Další případ bych vzpomněl, před deseti lety ukázala kauza Dědic, jak to chodí na radnicích a v městských aglomeracích nejen v Ostravě, obávám se, ve všech větších městech, kde je nemocnice. Je to takové prepetuum mobile. Po vyhraných volbách si dosadí do městských organizací na místa ředitelů a ekonomů svoje lidi, kteří dohodí velmi lukrativní kšeftíky, například panu Dědicovi, a část zisku tento přepošle na masivní volební kampaň, aby mohli být opět zvolení lidé, kteří jsou takzvaní... Oni se nazývají... Je náš, jsou to naši, jak si říkají. Tato pavučina má svého pavouka. Je jím volební zákon, který toto pseudo perpetuum mobile charakterovým invalidům umožňuje udržovat v chodu.

Normy slušnosti a studu erodují, ale organizovanovaný zločin je stále vitálnější a zvolna prostupuje každodenní realitu. Lze hovořit o tom, že korupce v České republice přešla do stadia, které je označováno v anglosaském písemnictvím jako State capture, což zahrnuje aktivity jednotlivců a firem jak veřejné, tak i soukromé sféry, které směřují k ovlivňování tvorby novel zákonů, regulaci nařízení, rozhodnutí a ostatních vládních postupů ve svůj prospěch, pomocí provizí veřejným úředníkům skrze neformální netransparentní přístupové kanály. Jedná se o skrytá spojenectví mezi politickými a obchodními zájmy státních úředníků, lidí z nemocnic a dalších institucí a firem.

Mohl bych jmenovat spoustu různých podobných kauz, které se odehrávaly v posledních deseti letech, jako je Bulovka, Na Homolce, Jihlava, Všeobecná fakultní nemocnice, Gama knife ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Domnívám se, že se nejedná v Motole o individuální selhání ředitele Ludvíka, ale zásadní systémový problém zdravotnictví, pro které je nazýváno černou dírou. Ke skutečnému vymetení Augiášova chlíva dojde až... (Předsedající: Čas.) Až bude vymetena vláda (Předsedající: Čas, pane poslanče.) Petra Fialy ze Strakovky.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Čas vypršel. Děkuji. Ještě se ujistím, název Analýza a zásadní reforma financování zdravotnictví, časový návrh nepadl. (Poslanec Síla mimo mikrofon: Číslo jedna.) Číslo jedna dnes. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP