Úterý 3. června 2025, stenozáznam zahájení jednacího dne schůze
Předcházející zahájení jednacího dne schůze
(Jednání pokračovalo v 14.00 hodin.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 139. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím vás o ztišení.
Oznamuji vám, že za několik okamžiků navštíví náš jednací sál prezident republiky, pan Petr Pavel.
(Ozývají se prezidentské fanfáry a všichni přítomní povstávají. Do zasedacího sálu přichází prezident republiky Petr Pavel. Zní státní hymna České republiky.)
Vážení přítomní, dovolte, abych mezi námi uvítala prezidenta republiky, pana Petra Pavla, a předala mu slovo.
Pane prezidente, prosím.
Prezident České republiky Petr Pavel: Vážená paní předsedkyně, místopředsedkyně a místopředsedové, členové vlády, vážené poslankyně, vážení poslanci, jak už jsem se zmínil na grémiu, nebyl jsem příliš častým hostem v dolní komoře parlamentu a je to vlastně teprve moje třetí oficiální návštěva v tomto jednacím sále. Ale rozhodl jsem se vás oslovit právě v závěru volebního období, v závěru vašeho mandátu, a říct vám několik svých osobních pozorování k období, které za několik měsíců skončí. Přestože nepovažuji příliš za důležité nějak důkladně rekapitulovat, tak bych rád nabídl alespoň osobní pohled.
V uplynulých čtyřech letech jsme tu byli častokrát svědky intenzivních a vyčerpávajících parlamentních debat, mnohahodinových vystoupení, nočních jednání a složitých politických střetů. Nebylo výjimkou, že se jednání Sněmovny stalo předmětem rozhodování Ústavního soudu. Tato ne úplně šťastná politická realita je, alespoň pro mě, určitým podnětem ke změně. Vnímám ji jako apel k zamyšlení nad tím, jestli nenastal čas na kultivaci a úpravu pravidel parlamentní diskuse tak, aby byl na jedné straně zajištěn důstojný prostor pro názory a návrhy opozice, ale zároveň i pro efektivní vládnutí a naplňování volebního programu, tak abychom i nadále umožnili střet názorů, ale vyvarovali se pravidelných obstrukcí, aby se demokratický systém sám nestal nástrojem vlastní paralýzy.
Setkáváme se tu v době probíhající předvolební kampaně, která bude trvat ještě čtyři měsíce. Přál bych si - a věřím, že stejně tak se mnou i většina našich občanů - abyste ji po celou dobu vedli korektně, důstojně a bez nefér útoků, abyste se nenechali svést k laciným heslům a prázdným slibům. Občané od vás právem očekávají pravdivost a vizi při řešení problémů, které je pálí.
U stran vládní koalice předpokládám, že nabídnou důkladnou reflexi své činnosti s důrazem na kauzu, které asi nejenom my, ale i média a naše veřejnost v posledních dnech a hodinách věnujeme největší pozornost.
Tady bych se na chvíli rád zastavil, protože tato kauza má skutečně mimořádně škodlivý potenciál. Kdybych to měl nazvat hlasem lidu, tak bych řekl, že to je velký průšvih, protože nejenomže může znevěrohodnit instituce státu v očích občanů, ale také důvěru ve spravedlnost obecně. Má potenciál poškodit nás také v zahraničí a i z toho důvodu jsem přesvědčen, že musíme udělat vše pro to, aby vše, co s touto kauzou souvisí, bylo transparentně a důkladně prošetřeno, abychom z toho vyvodili závěry - a to závěry všeho druhu, ať už závěry etické, politické, ale také možná trestněprávní - a v případě, že se ukáže, že v této věci někteří lidé pochybili, pak musí nést odpovědnost.
Zároveň také ale čekám od vládních stran, že jasně pojmenují dosažené výsledky - jak ty pozitivní, ale že také jasně promluví o tom, co se jim nedařilo - a že předloží pádné důvody pro to, aby jim veřejnost mohla případně dát znovu šanci.
Pokud jde o opozici, očekávám realistické alternativy, nejen kritiku vlády, ale konkrétní a věcné návrhy, jak se vypořádat s výzvami, kterým čelíme.
Opakuji déle argument, že naše země nutně potřebuje reformy, které budou adekvátní reakcí na aktuální bezpečnostní, hospodářské a společenské výzvy, změny ve vzdělávání, zdravotnictví, v obraně, v digitalizaci, ve veřejné správě, financích nebo vědě a výzkumu. Nejsem idealista a jsem si dobře vědom reality politického boje. Považoval bych ale za velice škodlivé, kdyby následující měsíce přispěly k dalšímu prohlubování příkopů a nevraživosti v naší společnosti. Hesla volebních billboardů upadnou v zapomnění dnem voleb, ale obsah a atmosféra kampaně ve veřejném prostoru zůstanou. Nepřátelství a hořkosti způsobené vyhrocenou kampaní nezmizí vznikem nových povolebních koalic, a kdokoliv vzejde z nadcházejících voleb, bude se s tou situací muset vypořádat.
Myslím, že nemusím připomínat, že nežijeme v časech klidu a že zajištění bezpečnosti a budování celospolečenské odolnosti představuje klíčovou podmínku pro zachování svrchovanosti a prosperity naší země, a to ve všech oblastech, vojenské, energetické, ekonomické i občanské.
Parlamentní volby se konají v době, kdy mezinárodní prostředí čelí nejvážnějším výzvám od konce studené války. O to důležitější je, aby vnitropolitická debata neoslabovala naše pevné ukotvení v klíčových bezpečnostních a ekonomických strukturách, konkrétně v Severoatlantické alianci a v Evropské unii. Stejně jako většina obyvatel naší země vnímám naše členství v těchto organizacích jako nezpochybnitelnou potřebu. To ale vůbec neznamená, že bychom neměli vést otevřenou a věcnou diskusi o adaptaci a zefektivnění obou těchto organizací. Ta je nejen legitimní, ale přímo nezbytná. Jakékoliv úvahy o vystoupení by však byly hazardem s našimi bytostnými zájmy.
Jednotní a pevní musíme být i v našem postoji vůči mezinárodní agresi, nemůžeme mlčet ani relativizovat. Historie nás už vícekrát poučila, že ústupky agresorovi vedou pouze k dalšímu násilí a k dalším nárokům. Dnes čelí agresi Ukrajina, zítra to může být kterýkoliv jiný evropský stát. Pokračujme proto v podpoře napadené země a buďme spolehlivými spojenci. Sebevědomá a hodnotově ukotvená politika spolu s důsledným posilováním obranyschopnosti, konkurenceschopnosti, akceschopnosti a celkové odolnosti je nejen odpovědnou, ale i racionální cestou, jak se do budoucna vyhnout ozbrojené konfrontaci, proto považuji za věc obecného zájmu, aby nad tímto postojem panovala dlouhodobá shoda, která přesáhne hranice politických stran a volebních období.
Bez ohledu na to, jaký bude výsledek nadcházejících voleb, pevně doufám, že zůstaneme jednotní v obhajobě základních principů právního státu, nezávislosti institucí a respektu k pravidlům. Sám jednám a budu jednat tak, aby nevznikla jakákoli pochybnost, že se pohybuji na hraně nebo snad nad rámec Ústavy. Na základě výsledků voleb budu aktivně přispívat k formování stabilní a odpovědné vlády, jejímž cílem bude posílení důvěry našich občanů v budoucnost, budu ale zároveň pevně bránit jakémukoli pokusu o oslabování demokracie a bezpečnosti našeho státu.
Vážené poslankyně, vážení poslanci, přeji vám důstojné završení tohoto volebního období a chci vám opravdu upřímně poděkovat za práci, kterou jste za poslední čtyři roky odvedli, a rozhodně jí nebylo málo. Ať už se rozhodnete pokračovat v politice, nebo svou životní dráhu nasměrujete jiným směrem, chtěl bych vám do osobního i pracovního života popřát hodně zdraví, štěstí a úspěchů. Děkuji vám za pozornost. (Déletrvající potlesk.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já děkuji prezidentu za jeho vystoupení.
Děkuji vám, pane prezidente, za vaše vystoupení.
Nyní předám řízení schůze. (Prezident odchází ze sálu.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, nyní budeme pokračovat v našem jednání.
Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny odhlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Adamec Ivan celý jednací den - pracovní důvody, Bělor Roman od 18 hodin - pracovní důvody, Berki Jan do 17 hodin - pracovní důvody, Berkovcová Jana celý jednací den - pracovní důvody, Blaha Stanislav celý jednací den - pracovní důvody, Brabec Richard celý jednací den - pracovní důvody, Brož Lubomír celý jednací den - zdravotní důvody, Carbol Jiří celý jednací den - rodinné důvody, Dlouhý Martin celý jednací den - zdravotní důvody, Dufek Aleš celý jednací den - pracovní důvody, Dvořák Jaroslav celý jednací den - pracovní důvody, Gazdík Petr celý jednací den - osobní důvody, Haas Karel celý jednací den - pracovní důvody, Helebrant Tomáš celý jednací den - bez udání důvodu, Jáč Ivan celý jednací den - pracovní důvody, Jirout Radim celý jednací den - osobní důvody, Kaňkovský Vít celý jednací den - zdravotní důvody, Kašník Pavel celý jednací den - rodinné důvody, Klíma Pavel od 14 do 16 - pracovní důvody, Kovářová Věra od 17 hodin - pracovní důvody, Kubík Jan do 17 hodin - zdravotní důvody, Kukla Martin celý jednací den - zdravotní důvody, Lacina Jan celý jednací den - zahraniční cesta, Lesenská Vladimíra od 14 do 15 hodin - osobní důvody, Michálek Jakub od 14 do 16 - pracovní důvody, Němečková Crkvenjaš Zdenka celý jednací den - pracovní důvody, Philipp Tom od 18.30 - osobní důvody, Richter Jan do 18 hodin - pracovní důvody, Síla Jan do 16 hodin - zdravotní důvody, Váňa Josef celý jednací den - rodinné důvody, Žáček Pavel celý jednací den - zahraniční cesta.
Z členů vlády se omlouvají: Baxa Martin od 19.30 - pracovní důvody, Bek Mikuláš celý jednací den - pracovní důvody, Blažek Pavel od 14 hodin - pracovní důvody, Hladík Petr od 14.30 - pracovní důvody, Vlček Lukáš do 17 hodin - pracovní důvody, Výborný Marek celý jednací den - pracovní důvody.
Nyní mi dovolte vás informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme následující postup jednání v tomto týdnu: dnes, to je v úterý 4. června (3. června), navrhujeme projednávat následující body: bod 1, sněmovní tisk 695/5, změna některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o zbraních a střelivu, vrácený Senátem; bod 235, sněmovní dokument 6783, návrh na stanovení výše odměn členů kontrolní rady Technologické agentury České republiky za rok 2024, a poté body z bloku Zákony - první čtení navržené k projednání podle § 90 odst. 2 v tomto pořadí: bod 53, sněmovní tisk 967, novela zákona o námořní plavbě; bod 51, sněmovní tisk 962, novela zákona o uznávání odborné kvalifikace; bod 38, sněmovní tisk 907, novela zákona o ochraně označení původu; bod 34, sněmovní tisk 875, vládní novela zákona o odškodnění za ochranný dohled z politických důvodů; bod 23, sněmovní tisk 817, vládní novela zákona o odškodnění některých obětí potlačení demonstrací; bod 32, sněmovní tisk 873, vládní novela zákona o odškodnění osob nucených Státní bezpečností k vystěhování; bod 33, sněmovní tisk 874, vládní novela zákona o odškodnění osob nucených Státní bezpečností k vystěhování, související.
Bod 50, sněmovní tisk 947, vládní novela zákona o kritické infrastruktuře; bod 30, sněmovní tisk 867, novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních; bod 145, sněmovní tisk 795, novela zákona o Hasičském záchranném sboru; bod 159, sněmovní tisk 943, novela zákona o ochraně znaku a názvu Červeného kříže; bod 164, sněmovní tisk 959, novela zákona o válečných veteránech; bod 52, sněmovní tisk 963, novela zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků; bod 162, sněmovní tisk 951, novela občanského zákoníku; poté bychom se věnovali bodu 230, sněmovní tisk 970, návrh změny rozpočtu Státního fondu podpory investic za rok 2025.
Zítra, to je ve středu 4. června, navrhujeme projednávat body z bloku třetích čtení v následujícím pořadí: bod 178, sněmovní tisk 789, novela zákona o Státním pozemkovém úřadu; bod 180, sněmovní tisk 798, novela zákona o zdravotních službách; bod 182, sněmovní tisk 847, novela zákona o kategorizaci zdravotnických prostředků; bod 190, sněmovní tisk 845, novela zákona o obcích; bod 187, sněmovní tisk 909, novela zákona o poštovních službách; bod 185, sněmovní tisk 885, vládní novela zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí; bod 186, sněmovní tisk 886, vládní novela zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí, související; bod 175, sněmovní tisk 757, novela zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; bod 179, sněmovní tisk 796, novela zákona o sociálních službách; bod 188, sněmovní tisk 680, změna některých zákonů v oblasti veřejného zdravotního pojištění; bod 193, sněmovní tisk 783, novela zákona o účetnictví; bod 200, sněmovní tisk 931, novela zákona o azylu; bod 192, sněmovní tisk 768, novela zákona o pyrotechnice; bod 194, sněmovní tisk 851, vládní novela zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí; bod 195, sněmovní tisk 866, změna některých zákonů v souvislosti s úpravou vybraných agend v působnosti Digitální a informační agentury. Připomínám, že po skončení dopoledního jednání bude zasedat organizační výbor. Od 15 hodin bychom se následně věnovali neprojednaným bodům z úterý 3. června.
Ve čtvrtek 5. června bude v 9 hodin zahájena 141. schůze Poslanecké sněmovny, a proto bude 139. schůze Poslanecké sněmovny ve středu 4. června přerušena do pátku 6. června.
V pátek 6. června bychom pokračovali projednáváním neprojednaných bodů z bloku třetích čtení ze středy 4. června. Poté bychom případně pokračovali projednáváním dalších bodů z bloku třetích čtení.
To je z mé strany vše. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou.
Nyní mám zde několik přednostních práv. První je pan předseda Marek Benda, poté pan poslanec Ivan Bartoš, který zastupuje předsedu klubu Pirátů. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, nejprve jako obvykle budu avizovat svůj návrh, abychom dnes jednali a meritorně hlasovali o zákonech i po 19. a 21. hodině. Je to návrh dávaný jménem všech čtyř koaličních klubů. Já doufám, že to dneska nebude tak hrozné, ale chtěli bychom... Říkali jsme si to na grémiu, že bychom chtěli nějaký čas se těm devadesátkám věnovat, ať tady zítra nemusíme sedět dlouho do noci. Tak to je procedurální návrh, který bych poprosil, aby byl hlasován v okamžiku, kdy dokončím své návrhy pořadu schůze.
Nyní návrhy k pořadu schůze, jedná se o body, které jsem zmiňoval na grémiu, ale které z nějakého důvodu nemohly být na grémiu dohodnuty. První návrh je za bod 38 vložit bod 55, vládní návrh zákona o rychlém využívání některých obnovitelných zdrojů energie, sněmovní tisk 969, první čtení podle § 90 odst. 2; druhý návrh je za bod 30 vložit bod 37, vládní návrh zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, sněmovní tisk 906, první čtení podle § 90 odst. 2; dále za ten blok prvních čtení podle § 90 odst. 2, to znamená za bod 162, vložit bod 9, návrh poslanců Marka Výborného a dalších, změna zákona o zemědělství, sněmovní tisk 876, druhé čtení.
Dále navrhuji, abychom do programu schůze bez zatím určení přesného času vložili bod Návrh na odvolání člena dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury. O tom by se muselo hlasovat jako o nově zařazovaném bodu. Všechny ostatní body na schůzi jsou.
Dále navrhuju v těch zákonech, které jsou ve třetím čtení - a přestože si jsem vědom, že samozřejmě se nestihnou, ale chci tím naznačit nějaké seřazení, tak jak jsme je seřadili v rámci vládní koalice - za bod 187 vložit bod 191, návrh poslanců Viktora Vojtka a dalších na vydání zákona o povinném příspěvku na produkty na spoření, sněmovní tisk 894, třetí čtení; dále za bod 175 vložit bod 177, vládní návrh zákona o digitální ekonomice, sněmovní tisk 776, třetí čtení; za bod 177, pokud bude vložen, vložit další bod 173, o podnikání na kapitálovém trhu, sněmovní tisk 731, třetí čtení; dále za bod 193 vložit bod 196, jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, sněmovní tisk 925, a hned za něj jako bod 197 návrh zákona, kterým se mění zákony v souvislosti s jednotným měsíčním hlášením zaměstnavatele, sněmovní tisk 926; na závěr těch třetích čtení navrhuje vložit ještě ta dvě, která tam v tuto chvíli nejsou, a to bod 176, některé podmínky podnikání v oblasti cestovního ruchu, sněmovní tisk 761, třetí čtení, a bod 184, ochrana přírody a krajiny, sněmovní tisk 878, třetí čtení.
Tolik mé návrhy. Poprosím, abyste, paní předsedající, svolala a dala hlasovat o mém procedurálním návrhu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. Já přivolávám kolegy z předsálí.
Ještě mám zde - předtím, než budeme hlasovat - jedno sdělení, pan poslanec Philipp ruší svoji omluvu od 14 hodin.
Jenom připomínám, že byl zde návrh - a o něm budeme hlasovat - návrh pana předsedy Bendy, abychom jednali a hlasovali po 19. a 21. hodině. Zaznamenala jsem žádost o odhlášení, odhlásím vás tedy všechny a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Mám zde jedno sdělení, pan ministr Rakušan hlasuje s náhradní kartou číslo 2. Počkáme, než se ustálí počet přihlášených. Počet přihlášených se nám ustálil.
Zahajuji hlasování o návrhu pana předsedy Bendy. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 318, přihlášeno 149 poslanců a poslankyň, pro 76, proti 71. Návrh byl přijat.
Nyní Je zde přihlášen s přednostním právem Ivan Bartoš, který zastupuje dnes předsedu klubu Jakuba Michálka. Prosím. Máte slovo.
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dámy a pánové...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Prosím o klid. Pardon, pardon, omlouvám se, že vás přerušuji, kolegyně, kolegové, prosím o klid. (Poslanec Bartoš polohlasně: Já bych když tak počkal, až se vyklidí sál. Začnu?) Prosím, můžete pokračovat.
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já jsem chtěl dnes vystupovat k tomu, abych zařadil určité body na program schůze, nicméně ty okolnosti posledních dní mi tady v tom směru trošku vzaly vítr z plachet a myslím si, že by bylo správné se dnes zabývat, byť je svolaná i mimořádná schůze k tématu bitcoinové kauzy bývalého ministra Blažka, se těmito body zabývat už dnes. Jeden z důvodů, proč si myslím, že to je důležité, bylo několik vystoupení, která proběhla v průběhu dneška, i vyjádření pana premiéra Petra Fialy a pana ministra financí Zbyňka Stanjury, který ještě minulý týden tady lidem tvrdil, že o této kauze nic neví, že o ní nebyl zpraven, následně sám potvrdil i pro média, že samozřejmě o těch operacích, které připravoval i v součinnosti s Ministerstvem financí Pavel Blažek na Ministerstvu spravedlnosti, věděl.
Mně přijde zarážející, že reakcí pana premiéra je, že na toto téma svolává Bezpečnostní radu státu. Já nevím, jestli bezpečnostní rada má určovat, jestli si ministr financí první den něco pamatuje a druhý den si něco nepamatuje, nebo kdo ho v takovém případě obelhal. Ale já mám pocit, že jsme tady obelhávání my, a já vám řeknu proč, a dostanu se i k těm bodům, které bych zde chtěl probírat.
Já bych chtěl upozornit, a ono to tady trošku zapadlo, my jsme minulý týden projednávali jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele. U toho zákona se objevil takový zajímavý pozměňovací návrh. Ono se to může tvářit jako technická drobnost, paradoxní na tom je, že tento malý technický návrh předkládá Zbyněk Stanjura ne jako ministr financí, ale načetl ho snad jako poslanec Stanjura, rozhodně to není vládní návrh. A já jsem hovořil o tom, že ten návrh se může jevit jako technická drobnost, ale ve skutečnosti jde o miliardy korun a samotný princip daňové spravedlnosti.
Ministr financí Zbyněk Stanjura totiž den předtím, než se provalila v médiích kauza, která vedla k rezignaci pana ministra Blažka, předložil pozměňovací návrh číslo 6818 k vládnímu tisku 926, jak říkám, k zákonu, který má zjednodušit hlášení zaměstnavatelů. A v několika větách, on je to takový drobný technický návrh, ruší daň z kapitálových zisků nad 40 milionů korun ročně, a to nejen u podílu prodeje ve firmách, ale i u kryptoměn. Takže jeden den tady ve Sněmovně probíráme nesouvisející návrh a pan poslanec Stanjura načítá nenápadný technický pozměňovací návrh, který osvobozuje kryptoměnové miliardáře o to, aby při prodeji krypta platili tu daň. To mně přijde naprosto šokantní.
Přitom ta pravidla nevznikla z ničeho, tu hranici 40 milionů jsme zavedli v rámci konsolidačního balíčku a my s Piráty jsme ji aktivně prosazovali. Škoda, že tady není paní předsedkyně Schillerová, nebo ji tady nevidím? Já si pamatuju - ještě v minulém volebním období, kdy dokonce z její iniciativy toto daňové osvobození, které tady bylo, na které mimo jiné upozornil, myslím, že to byl Jan Bárta, miliardář, který jako fyzická osoba odvedl na dani 1,7 miliardy jako fyzická osoba. V tom žebříčku největších plátců daně je někde na vrcholu, po něm jsou všechny ty další firmy, někteří operátoři a banky. Takže s tímto návrhem jsme přišli. Myslím, že ten návrh dokonce prošel Sněmovnou a doputoval do Senátu. Nevím, jestli se tam tenkrát, prostřednictvím paní předsedající, pan poslanec Babiš, tenkrát ministr, toho zalekl, nicméně toto neprošlo.
Ale tato vláda, vláda Petra Fialy, prosadila hranici 40 milionů jako tu hranici, který veškerý zisk, který je nad tento rámec v jednom roce, takže se nejedná o nějaké drobné krypto střadatele nebo někoho, kdo prodává svoji firmu, kterou třeba vybudoval na koleni v tomto malém režimu, ale pokud je roční zisk nad 40 milionů, z toho, co je nad, se platí ta daň 15, potažmo 23 procent. Proč jsme to udělali? Proč jsme to prosazovali? Aby stát vybíral férově daně z obřích transakcí, aby se i rozpočet mohl opírat o zdroj, který skutečně danou chvíli nebyl pokrytý a kde v poměru třeba se zdaněním práce nebo s dalšími výnosy skutečně unikají státu miliardy. A aby taky běžní lidé věděli, že i velcí hráči platí svůj díl, že se hraje fér ve věci daní u všech a pro všechny.
V téhle té věci nešlo o nějakou ideologii, nejedná se ani o ideologii směrem k kryptoměnám. Šlo skutečně o to, aby stát férově vybíral daně i z výnosů, které v tichosti protékaly tímhle tím daňovým sítem. A proto, že odhad rozpočtového výboru byl jasný, jedna jediná transakce v kryptoměnách by mohla přinést do státní kasy obrovské sumy peněz, to jsou peníze třeba na školky, sociální služby a dostupné bydlení.
Takže pojďme si říct, zda v souvislosti s aktuální kauzou Pavla Blažka vlastně tenhleten krok nevrhá na to celé dění ještě o kus horší světlo. Zde se totiž hovoří v případě Ministerstva spravedlnosti o kryptoměnách až v celkové hodnotě 12 miliard korun. Takže nejenom že to Pavel Blažek, Zbyněk Stanjura a tedy, jak vlastně zaznělo i od Petra Fiala na tiskové konferenci, myslím, že to bylo včera, věděli a nenahlásili policii, ale navíc teď my, dámy a pánové, máme před sebou návrh, s kterým přichází Zbyněk Stanjura, který v podstatě říká: promiňte, škrtneme to a přesuneme se zpátky do daňového ráje. A jaký by byl výsledek? Tak odhadem z prodeje těch 12 miliard kryptoměn by stát inkasoval 0 korun, 0 haléřů. Jen na daních by tak stát přišel, pokud by platilo, nebo stále platí to, co bylo schváleno od začátku roku, o 2,5 miliardy. Je tahle ta časová souslednost náhoda? Nebo to je nějaká úlitba bitcoinovým baronům?
Jen pro zajímavost, 2,5 miliardy odpovídají ročnímu platu zhruba tří tisíc učitelů, stejná částka by pokryla navýšení programu dostupného bydlení, který jsme spustili na Ministerstvu pro místní rozvoj. Prostě by to byly peníze, které můžou rozhodovat o tom, jestli někdo bude mít dobrého učitele, jestli budou děti bydlet, nebo jestli bude dostupné bydlení, anebo třeba jestli bude na psychology.
Já se ptám vlastně, komu tento návrh Zbyňka Stanjury slouží? Podle mě lidem rozhodně ne. A jak máme lidem vysvětlit, že když zdravotní sestra odvádí daň z každé směny, lidi, kteří pracují, platí normálně daně, tak podle návrhu Zbyňka Stanjury miliardář z krypta při jeho prodeji neodvede nic. To investiční prostředí se nebuduje daňovým prázdninám pro vyvolené, ale má být budováno předvídatelnými pravidly pro všechny. Protože nejde o rozpočet, jde i o jakousi důvěru veřejnosti. Ostatně tady hovořil ve svém úvodním slově dnes na schůzi i pan prezident Petr Pavel. A pokud rezignujeme na ten princip, že každý platí podle svých možností, tak vlastně podkopeme samu podstatu fiskální politiky. Jak pak lidé můžou akceptovat nějaké další změny, škrty, reformy, když budou mít pocit, že pro tu nejbohatší špičku, v tomto případě tedy nejen ty kryptoměnové miliardáře, platí úplně jiná pravidla?
Já za Piráty bych chtěl formulovat dva jasné požadavky. Jednak vyzývám ministra financí, aby okamžitě stáhl ten pozměňovací návrh 6818 a možná vysvětlil okolnosti, proč den předtím, než se provalila kauza s největší krypto operací v České republice, tento návrh načetl? A pak bych chtěl požádat i premiéra Petra Fialu, který mezitím tedy opustil jednací sál, aby tu věc veřejně vysvětlil a aby odvolal Zbyňka Stanjuru z funkce. Ministr financí, který v době škrtů dobrovolně pozměňovacím návrhem vypouští miliardové příjmy a který sám figuruje v té bitcoinové kauze, podle mě ztrácí důvěryhodnost.
My Piráti jsme vznikli z přesvědčení, že stát musí být moderní a spravedlivý, a proto jsme odmítli zákulisní kličky u veřejných zakázek, prosazujeme protikorupční zákony, nejen ty, které navrhla ještě historicky Rekonstrukce státu, ale stojíme proti daňovým úlevám pro miliardáře v kryptu. A fakt to není o tom, co nechceme, je to o tom, co chceme, a my jsme fakt chtěli, aby daně byly předvídatelné, ale byly férové, bez výjimek pro ty nejbohatší a systém, který neunaví malé podnikatele, ale zamezí masivnímu odlivu kapitálu do daňových rájů.
Hlavně rozpočet, který si skutečně může dovolit investovat v těch potřebných oblastech, jako je zdravotnictví, bydlení, aniž by sahal hlouběji do kapes lidem. V tom případě, který jsem zmínil a vyjadřoval se při zavádění tohoto konsolidačního opatření, tak i myslím, že sněmovní výbor... My se fakt nebavíme o malých číslech, v tomto se bavíme o miliardách, nebavíme se jen o nějaký administrativní úpravě na, ale o návrhu, který výrazně ovlivní podobu veřejných financí. Já jsem se díval na odůvodnění toho návrhu. A ačkoliv vlastně tenhle ten konsolidační krok, tedy zdanění ročního zisku nad 40 milionů v nakládání s aktivy nebo právě s bitcoinem, platí od začátku roku, tak už se tam operuje, že to vlastně znepříjemňuje lidem fungovat na trhu a další. To je naprosto absurdní. Stát vůbec neví, jakým způsobem se tato daň teď uplatňuje, neboť to bude až v daňovém přiznání pro rok 2025. Já jsem tedy přesvědčen, že ať už ve věci jedna, tedy stažení tohoto návrhu, o které by chtěl požádat ministra financí Stanjuru, tak i ve věci vysvětlení role Zbyňka Stanjury a krok, který si myslím, že by měl přijít jako další, to je jeho odvolání, bychom se zde ve Sněmovně o tomto měli bavit. Odmítneme tuhletu skrytou daňovou amnestii pro miliardáře, ukažme lidem, že v téhleté zemi chceme férový systém zdanění pro všechny. A i poslanci, my jsme tady od toho, abychom to hájili. Já děkuju za pozornost.
Teď uvedu dva body, první, který si myslím, že je zásadní, a nevím, proč bychom měli čekat do čtvrtka, Proč se ministr Stanjura v souvislosti s tou operací, kterou realizoval pan Pavel Blažek na Ministerstvu spravedlnosti, neobrátil na policii nebo na NCOZ, neboť do jeho gesce připadá boj proti praní špinavých peněz.
Druhý: Proč Zbyněk Stanjura den před touto kauzou této kryptoměnové operace načetl tento návrh, který zavádí nulovou daň pro bitcoinové miliardáře? Toto jsou dva body. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Já bych vás poprosila, pane poslanče, zda byste mi mohl ty body přinést písemně, neboť jsem je v té rychlosti nezachytila. Děkuji vám.
Tak nyní přistoupíme k další přihlášené, tou je paní místopředsedkyně Olga Richterová, poté pan předseda Andrej Babiš s přednostním právem. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji vám, paní místopředsedkyně, za slovo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, já budu stručnější. Navážu na svého předřečníka Ivana Bartoše a současně opět nasměruji pozornost k tomu, co jsou sice souvislosti té šílené bitcoinové kauzy Pavla Blažka, ale týkají se někoho jiného. Ano, jde o ministra financí Zbyňka Stanjuru. Tomu se totiž nemusí ta čtvrteční schůze dostatečně věnovat. Taktéž kvůli té čtvrteční schůzi nebudou interpelace, proto je za mě nezbytné, aby ty otázky zazněly. Jde totiž o věci, které mohou být hlasovány v této Sněmovně už 13. června. A proč tedy jde o Zbyňka Stanjuru? Ivan Bartoš to už nastínil, že sice skončil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, a to je i vzhledem k těm kauzám, na které jsme jako Piráti upozorňovali dlouho předtím, od roku 2023 jsme říkali, že podrývá důvěru společnosti v justici, od roku 2023 jsme žádali premiéra, aby chtěl jeho demisi. Ale vyšlo najevo, že ta kauza šílených brněnských bitcoinů je ještě mnohem větší. Nejenom tedy, že ministr financí Zbyněk Stanjura o té kauze věděl, o tom plánovaném převodu bitcoinů do státní pokladny, kdy ty peníze jsou patrně z prodeje drog, zbraní a podobně, ale že vůbec nic neudělal. Má mít skutečně na zodpovědnost v gesci boj proti praní špinavých peněz. A on místo toho umožnil tohle přebílení.
Ten případ vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, FBI. Je to opravdu obrovské reputační riziko pro celou naši zemi i riziko konkrétní, že se probudí nějaká část podsvětí, která doteď aktivní nebyla. Ale víte co? Stejně tak je obřím rizikem, že se staneme zemí, kde z tohoto typu příjmů budou nulové daně, to totiž nemá ve světě obdoby. Oč jde? Zbyněk Stanjura navrhl, a to pouhý den před propuknutím Pavlovy Blažkovy bitcoinové kauzy, že se přestanou platit daně při takovýchto převodech, takže by miliardáři z bitcoinů platili nulovou daň.
Navrhl to pouhý den předem, i když o té situaci věděl, o miliardovém takzvaném daru z bitcoinů věděl.
A abyste pochopili tu genezi, připomenu ještě jednu časovou souvislost. Už v roce 2023 vláda, tehdy na návrh Pirátů, takže to byla věc, kterou jsme prosadili my, schválila to danění zisků z prodeje akcií, z prodeje podílů ve firmách, a to i po časovém testu s limitem 40 milionů korun zisku v daném roce. Čili to je pro opravdu velké věci čtyřicetimilionový zisk v tom jednom roce, to je ten moment, který znamená, aby každý platil spravedlivé daně. No a ten jeden den před vypuknutím skandálu Zbyněk Stanjura navrhl právě tento limit zrušit. Proč? Na to už se ptal i ve svém návrhu bodu Ivan Bartoš.
Já upoutám vaši pozornost jinou souvislostí. Jaké jsou odvody z práce a placení daně z práce u běžných zaměstnanců? Když sečtete, co platí zaměstnanci, co platí zaměstnavatelé, jaká je k tomu ještě přičtená daň z příjmů fyzických osob, tak u průměrné mzdy v Česku platíte 40 procent, to je to zatížení běžné mzdy u zaměstnanců, 40 procent.
Tím se dostávám k názvu svého bodu a poprosím, paní místopředsedkyně, o poznamenání. Proč mají zaměstnanci z průměrné mzdy platit daně a odvody 40 procent a bitcoinoví miliardáři podle návrhu Zbyňka Stanjury nula procent? Je to tak šílené, že to ještě jednou zopakuji. Proč mají zaměstnanci z průměrné mzdy platit daně a odvody 40 procent, a bitcoinoví miliardáři podle návrhu Zbyňka Stanjury nula procent? To je návrh bodu, protože opravdu takto férové a spravedlivé daně nevypadají. Je to návrh bodu proto, že máme 3. června a už za deset dní se to může v této Sněmovně hlasovat a rozhodnout, a je to návrh i proto, že náš rozpočet zoufale potřebuje peníze třeba na školství. Je to pouhý týden, co jsme se tady bavili o chybějících miliardách na uklízečky, kuchařky, lidi pracující ve školství, často za minimální mzdu, a najednou chce ministr Stanjura rušit daňové příjmy a připravit státní rozpočet o peníze, co právě do školství mohou jít? Proč? Nechápeme, a za Piráty říkáme, my chceme nižší daně pro 90 procent rodin, pro 90 procent lidí v téhle zemi chceme nižší daně. A právě tím, aby to celé bylo nastavené férově, včetně výběru daní, se to samozřejmě zaplatí, chceme férové zdanění i u bitcoinových miliardářů a samozřejmě také tím, že se tady přestane krást.
Bohužel pan ministr Stanjura dělá všechno pro to evidentně, aby ty státní peníze mohly mizet k starým šíbrům, a my proto vyzýváme pana premiéra, aby ministra financí, který je do celé kauzy takto mnoha způsoby zapletený, odvolal. Ale budeme se samozřejmě ve čtvrtek dál ptát i na to, co vše věděl premiér Petr Fiala. Není možné věřit, že by nebyl podrobně informován. Není možné věřit, že tato brněnská kauza je pro brněnského premiéra překvapením.
Jenže vedle tohohle všeho z narušení důvěry v justici, z narušení důvěry v skutečný boj proti praní špinavých peněz a z narušení důvěry v kompetence ministra financí Zbyňka Stanjury tady máme ještě jednu věc, a to bych požádala paní místopředsedkyni, to by byl druhý a poslední návrh nového bodu.
Máme tady praní špinavých peněz obzvlášť kreativním způsobem, a to přes ruské průtokové účty. Když to odůvodním, jde o situaci, které si je právě premiér Petr Fiala dlouhodobě vědom, protože i přímo on již před časem uložil Pavlu Blažkovi úkol za Ministerstvo spravedlnosti zpracovat zákon proti průtokovým účtům v Česku, aby zde nebylo možné tak snadno prát špinavé peníze, a aby bylo možné zabavovat i ty výnosy z trestné činnosti, kde není prokázáno - musí jít o obrovské sumy - jaká přesně ta trestná činnost byla. Jenže je zjevné, že to nemohlo být získáno legálně. Toto mělo být opatření sloužící zejména proti nepřátelské činnosti Ruska na našem území a mělo jít o opatření připravené vládou. Je to vládní zadání.
Můj návrh bodu tedy je Ruské průtokové účty a praní špinavých peněz v Česku, kdy budeme mít zákon, který toto ukončí? Ruské průtokové účty a praní špinavých peněz v Česku, kdy budeme mít zákon, který toto ukončí? To je můj druhý návrh nového bodu.
Závěrem jenom shrnu situaci, kdy za Piráty chceme nižší daně pro 90 procent rodin. Bohužel koalice SPOLU navrhla nulovou daň pro bitcoinové miliardáře. Nemůžeme jinak než říct: Vy, kdo jste zaměstnanci, platíte 40 procent ze svého příjmu. Proč by měl ten, kdo vydělá miliardy z bitcoinů, neplatit nic? Proč by tam měla najednou být nula, když prošlo touto Sněmovnou nějaké rozumné zdanění? U těch obrovských částek byla ta shoda na 23 procentech. Znovu opakuji. Zatížení práce je v průměru 40 procent. Nedává nám to smysl. Chceme spravedlivý, férový a předvídatelný daňový systém. Nechceme podporu možností daňových úniků ani praní špinavých peněz. Chceme, ať jsou peníze na školství, zdravotnictví, ať může naše země skutečně fungovat, ať se nezmítáme ve sporech o to, které peníze jsou ještě špinavé a které už čisté, přeprané přes Ministerstvo spravedlnosti. Děkuju za vaši podporu u těchto dvou nových bodů.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní vystoupí s přednostním právem pan předseda Andrej Babiš, poté paní předsedkyně Alena Schillerová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Takže dobrý den, vážení spoluobčané, dámy a pánové. Myslím, že v historii naší země jsme nezažili, co se dnes děje a co všichni určitě s napětím sledujeme. Myslím, že to, co sledujeme, je normální situace, když je ODS ve vládě. Když je ODS ve vládě, tak se navyšují daně, berou se peníze lidem, a hlavně je velká tradice, že vlády pod vedením ODS končí korupční aférou. Tak skončila vláda Václava Klause, tak skončila Topolánkova vláda, tak skončila Nečasova vláda a teď je na řadě Fialova vláda.
Protože myslím, že každému z nás je to jasné. Korupční rakovina pod taktovkou ODS metastázovala do každého patra českého státu. Jde o největší korupční skandál v historii České republiky. Ne, není to nadsázka, je to prostě fakt. V přímém přenosu tady sledujeme, jak stát pod dohledem nejvyšších ústavních činitelů pomáhá prát peníze z prodeje heroinu, kokainu a dalších drog, z prodeje zbraní a padělaných dokumentů, a to ne někde ve sklepě, ale přímo na Ministerstvu spravedlnosti, ale i na Ministerstvu financí, a ještě se tím veřejně chlubí. Za tímhle krypto příběhem neboli příběhem legalizace peněz z trestné činnosti nestojí jen pan Blažek samozřejmě, ne. Teď samozřejmě pan premiér i pan ministr financí nebo celá tahle vláda z něho dělají obětního beránka.
Ale pravda je jiná. Pravda je taková, že samozřejmě do toho jsou zapojeni i ministr Stanjura i pan premiér Fiala. No, a celá pětikoalice stále říká, jak ten Blažek se skvěle zachoval, a ta politická kultura. No, oni vždycky tihle lidé, kteří jsou tradiční politici v našem podání, vždycky, když něco způsobí, když něco ukradnou, když vezmou úplatek, tak rezignují a říkají: To je ta správná politická kultura. A jak reagují? No, samozřejmě včera a dnes na tiskovce říkal pan premiér, že Babiš říkal, že nikdy neodstoupí. Samozřejmě, protože Babiš neměl důvod odstoupit. Ty pohádky, které tady slyšíme o Čapím hnízdě a nesmysly, tak k tomu se ještě dostanu.
Nepochybuji o tom, že pan Stanjura a premiér Fiala o tom věděli. Nepochybuji o tom, protože jsem byl ministr financí a dobře vím, že peněženku bitcoinu má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových veden paní Arajmu. Ta tam byla i za mě i za paní Schillerové. Je absolutně vyloučeno, aby paní Arajmu, jak ji známe, nešla za ministrem financí a neřekla mu o této věci. Vylučuju to, absolutně. Je strašně úsměvné, jak to pan premiér komentuje - on musel vědět, co se chystá, teď už to vlastně přiznává - a jak měnil ta stanoviska. Tak určitě bude zajímavé dát to do časového kontextu.
Pan premiér nám řekl, že údajně pan Blažek mu vyprávěl nějakou historku o bitcoinech někde na chodbě, takže by nám mohl vyprávět i tu pohádku O červené Karkulce. Pane premiére, ne, to byste taky mohl? Samozřejmě jsou v tom namočeni všichni. Je to jedna ruka, jedna parta, takzvaná Moravská klika. Přece víme, že Pavel Blažek v roce 2013 dosadil - tehdy jsme si ještě mysleli - slušňáka, pana profesora Petra Fialu, do čela ODS. Protože v roce 2013 po totálně prohraných volbách ODS, po tom, co jsme věděli, že milenka premiéra řídí celou zemi a milenku řídí kmotr a milenka řídí i vojenskou rozvědku, no, tak ODS měla problém. Tak našli pana profesora a Blažek byl ten, který to prosadil. Bez Blažka by pan premiér Fiala skončil u zkoumání práv žen v Barmě. To je ta jeho neziskovka, na kterou čerpal asi 110 milionů, ale o které tak neradi ti novináři mluví, vlastně nikdy.
Byl to právě Blažek, který vyjednal s prezidentem Zemanem vznik Fialovy vlády. No, a pan Stanjura, samozřejmě o jeho činnosti v Opavě Opavané vědí své. V normálním světě by po tom, co tam předvedl pan Stanjura v Opavě, každý v politice skončil, ale my samozřejmě žijeme někde jinde. Nevím, kdo dělá komunikační kartu panu premiérovi a panu Stanjurovi. Jestli je to Foltýn nebo podle mě zločinec Miloš Růžička, který byl samozřejmě u kampeličky, který má slabost pro pana premiéra. Nebo je to Topolánek, který jim teďka radil: Jeďte ten Čapák. Ale je to směšné.
Česká republika byla zneužita. A jak byla zneužita! Ano, Česká republika je zneužita touhle vládou a tímhle premiérem. Bezpečnostní rada státu? Já jsem jí předsedal. Já jsem byl premiér. A co tam budete řešit?
Mě zaujala na projevu pana prezidenta tahle věta, že máme ctít nezávislost institucí a respekt k pravidlům. A které ty instituce jsou nezávislé? Kdo je Fialův Dalík? No přece Pojar. Údajně. Údajně. Kdo tady řídí tu rozvědku na Ministerstvu vnitra? Kdo tady řídí tu vojenskou rozvědku? Jak ty rozvědky fungují? Nezávisle? Nebo chrání tady rozkrádání státu a netransparentní zakázky na obraně?
Tenhle týden podáme trestní oznámení. Pan premiér se ani neobtěžoval nám odpovědět. Nikdo tady nevystoupil, aby nám odpověděli na ty skandální záležitosti, které se tam dějí. Ano. A samozřejmě to, co udělali...
Takže ty nezávislé orgány. Vždyť ta Biska asi píše nějaké zprávy. Já jsem byl premiér. Já jsem to četl. A vždy, když mi napsali, že je korupce, tak jsem napsal na ten dokument ministrovi: okamžitě řešit. Tady oni mají nějakou komunikační kartu, že hnutí ANO má nějaký problém. No, já tady mám deset kilo papíru o korupční historii ODS. A v hnutí ANO, které nečekaně uspělo v roce 2013 u voleb... No, tak samozřejmě ti zkušení matadoři z ODS se infiltrovali k nám v Brně a Pardubicích. Já nevím kde. A nikdo nechápe rozdíl mezi hnutím ANO a ODS. Rozdíl je velký, protože Babiš, který založil to hnutí, je nezkorumpovatelný. A vždy, když někdo něco u nás udělá, tak končí. Končí.
Taky jsem dneska řekl v interview Deník, že by naše brněnská organizace měla odejít z Brna, i když jsou tam i díky nám dobré investice. Ale my nemůžeme tam v podstatě být. A hnutí ANO to řeší. A řeší to nekompromisně. ODS to vždy vymlčí.
Takže to, co udělaly špičky ODS - Fiala, Stanjura, Blažek - je naprosto bezprecedentní. Jo? Oni v podstatě přes Ministerstvo spravedlnosti pomohli vyprat až asi 12 miliard, které na obchodu s heroinem, kokainem, zbraněmi a padělanými doklady vydělal vyučený zámečník. Před chvílí ČT zveřejnila, že v květnu byl obrovský obrat z kryptoměny 1,2 miliardy. A víte, v čem je problém? Že ti, kteří to dostali, se nikdy nerozkryjou. Nikdy. Tak funguje bitcoin.
Patrik Nacher určitě tady dneska vystoupí, protože mě strašně baví, když tady vystupují Piráti, kteří seděli s touhle vládou celý čas. A kdyby je Fiala po totální likvidaci stavebního řízení neodvolal, tak tam ještě jsou. Korytáři. Tam jsou. Já jsem dneska znovu jel metrem, protože jezdit v Praze díky Pirátům je nemožné. A to jsem jen odbočil. Takže je to strašně úsměvné.
Co nám tady vlastně chce pan Blažek a pan premiér, když ještě ve čtvrtek říkal, jak je to úžasné, že my, nebo nevím, zda my, státní rozpočet by měl dostat miliardu. A co těch 11 miliard? Jak je to vůbec možné, že to takhle proběhlo? Na co máme tady Finanční analytický útvar? A na co máme ty služby?
Mě strašně baví, když podle té komunikační karty tady politici, kteří chodí do médií za pětikoalici, neustále lžou. Neustále lžou. O vyšetřování ve Francii. A koho tam vyšetřujou? Já nevím. Víte, co udělal Babiš, když se stal ministrem financí? Protože jsem měl čistý stůl a stále ho mám. A na rozdíl od symbola korupce zakladatele ODS bé TOP 09, údajně se tenhle útvar používal na likvidace politického konkurenta. Tak se tam údajně ten pán jednou vybral a říkal, hele, ten Vondra, to ProMoPro, tam se krade, 500 milionů, asi byste s tím měli něco udělat. No, ano, nejsou důkazy.
Co udělal Babiš, když se stal ministrem financí? Převedl, anebo zřídil, nebo odsouhlasil sněmovní kontrolu tohoto útvaru. Tenhle útvar má hlídat, jestli se v České republice perou peníze.
Ale my jsme asi už světová velmoc, když se o to zajímá FBI. A kde se praly ty peníze ještě? No, v kampeličce. Kdo tam byl? No zase pan premiér Fiala.
Takže já jsem odsouhlasil, a neměl jsem s tím problém, aby vznikl sněmovní výbor na dohled finančního analytického útvaru.
Když čtyři dny před volbami v roce 2021 přítelkyně přítele po boku a ta Sorosova novinářka lhaly - lhaly - o zámečku... Žádný zámeček není! Že měl jsem údajně prát peníze. Sprostá lež! A víte, kdy zasedl ten útvar, nebo ten výbor? No, dva dni po volbách. A co konstatoval ten výbor? Že Babišovy peníze byly legálně zdaněné. Legálně zdaněné! Tak už přestaňte tady lhát o tom, že co bylo.
Já mám čistý stůl! Já jsem tady jediný politik, který ukázal celému národu dvacet let svých daňových přiznání od roku 1996 do roku 2016.
Co dělala média? Vždyť ta Česká televize se šla zbláznit! Dluhopisy? Kdo je vymyslel, ty dluhopisy? No, Kalousek. Kdo je odsouhlasil? No, Sobotka. A na základě těchhle vymyšlených věcí mě zkoušeli na původ mého majetku. A já jsem to ukázal. Já jsem měl na to audit. Dokonce díky tomu, protože Česká televize má tolik peněz, že přišly za mnou tři štáby za Prahu asi 30 kilometrů, tam vzniklo to "sorry jako" pro mládež, aby věděli kde. Babiš všechno ukázal. Jaké daňové přiznání mají politici, když sem přijdou? Ti noví, v říjnu nebo kdy. No, žádné. Mají už nějaký majetek. Ale nikdo neví, odkud ho vzali.
Ať ukáže Fiala a Stanjura a Blažek své daňové přiznání za posledních dvacet let. Ať ukážou své majetky. Já jsem pana premiéra k tomu vyzval x-krát. No, ale samozřejmě, to naše vybraná média neřeší. Neřeší! Ano?
Takže je jasné, že je to megakauza. Megakauza. Megakauza. A já jsem si myslel, že už nic nepřekoná kauzu Nagyová, když se vybíralo to kabelkovné pro Nečasovu milenku a která řídila ten stát. No, ale toto je úplně ještě horší. Blažek, Stanjura, Fiala, to je korupční liga mistrů. To tu ještě nebylo. A ODS udělala z naší země a našich občanů tolik hospodářských škod, že tenhle mafiánský spolek měl být už dávno zakázán.
To nám média nepřipomenou, co tady bylo. Od kuponky přes všechny ty kauzy. Já tam mám v igelitce patnáct kilo papíru - afér, co tady udělala ODS. Přestaňte nás porovnávat s ODS! Hnutí ANO, když někdo pochybí, tak jde od válu. Nekompromisně. Vždycky to tak bylo.
Takže odéesácký kryptopříběh jen potvrzuje, že ODS je historicky prolezlá korupcí jako ementál dírama. Tuhle partaj nikdy nezajímala správa země, aby se čeští občané měli líp. Politiky ODS vždy zajímalo, kde si co nejvíc a nejrychleji nahrabat do svých kapes peníze. Historie je plná skandálů ODS. Pro mládež tady (Hovoří ke galerii pro veřejnost.) - od kuponky, černé peníze nebo normální peníze, Bács a Sinha, ROP Severozápad, Toskánská aféra, Langer, Topolánkova kasírtaška, Dalík Opencard, IZIP, ProMoPro, čachry s byty v Brně samozřejmě a tak dále. Takže je to neskutečné. A samozřejmě Fialova kampelička, kde se praly peníze. No, kdo vyšetřuje kampeličku? Nikdo.
Já nechápu, proč nám to nikdo nenahlásil, když jsme tam byli. A víte proč? Protože to mělo krytí rozvědky. Největší problém rozvědek je, že jsou pod ministrem. Tyhle rozvědky by měly být pod premiérem, ale ne pod premiérem, který kryje organizovaný zločin. Vždy byly zneužívány. Pamatujete Šuman web, jak mě odposlouchávali? To někdo vyšetřoval? No, já vím dobře, kdo za tím byl, Jak to bylo. A co to zneužívání peněz na rozvědkách, jak tam nosili 300 milionů v keši v pytlích. Na to se už zapomnělo? To se vyšetřovalo, ale zase nic. Ano, je to fakt neskutečné.
Takže pan premiér byl v té kampeličce, vždyť v té kampeličce se údajně vypraly nějaké peníze na Pravý břeh. A pan premiér tam měl pět let milion, na který zapomněl. Jo? Takže tak to je.
Takže, vážené kolegyně, kolegové, vážení spoluobčané, ve čtvrtek k tomu máme schůzi. Ale je třeba říct jasně, že tato vláda ztratila jakoukoliv legitimitu, autoritu a právo rozhodovat. Oni stále mluví o hodnotách a pan premiér mluví o slušnosti. To se nedá poslouchat. V bezpečnostním a právním státě. Tak já vám něco řeknu ještě k tomu právnímu státu za chvilku.
Vy jste udělali z České republiky korupční zemi. Už jsme na úrovni rovníkové Afriky. Stále moralizují. Hlavně pan Fiala poučuje o slušnosti. Ale to, co se tady děje, tady nikdy, nikdy nebylo. A zemi, kde Ministerstvo spravedlnosti pomáhá - a já říkám i Ministerstvo financí, prostě to není možné - prát peníze z heroinu, kokainu a dalších drog, už nejde o to, jestli je to východ, nebo západ, ale to je totální dno. A karikatura právního státu.
Takže řešení je jediné - demise vlády. Vláda klidně může dovládnout v demisi, hlavně aby skončily ty zakázky. Vždyť zase na MPSV jsme četli, jak se to tam dělá dopředu. Všude. Ano? Tahle vláda samozřejmě taky hlavně zneužívá peníze daňových poplatníků na různé mediální věci. Takže to, že teď tam dosadí političku z ODS na Ministerstvo spravedlnosti, tak je samozřejmě totální výsměch. Jediné řešení je demise. Já myslím, že to je jediné, co může pan premiér udělat pro naši zemi.
Samozřejmě dělají z lidí hlupáky, ano? Dělají z lidí hlupáky a stále opakují... To musí mít všichni stejnou komunikační kartu. I stále Piráti. No, Piráti tady vystupují, ale vždyť Hřib řekl, že zase budou s tou koalicí po volbách. Proč tady vůbec vystupují? To vůbec nechápu. Když tam s nimi byli a teďka tady řeší, nevím vůbec, co řeší. Pamatujeme si. No, a pokud je pravda, co říkal Patrik Nacher, že tam ten člověk, který byl ve vězení, po tom, co tedy vyšel, že se tam radil na nějakém pirátském fóru, tak to je samozřejmě taky zajímavá informace. Ta jejich komunikační karta je jasná, že Blažek a další, že to je skvělý příklad politické kultury.
Babiš neodstoupil. No, Babiš neměl za co odstoupit. Na Babiše jste tady připravili zakázku. Já jsem tady jednou vystoupil a můžu vám povědět, jak se dá objednat v Čechách trestní stíhání. Ano, přes znalce. A ten znalec, na základě kterého obvinili na základě lží jedenácti lidí, celou moji rodinu, obvinil stejně lidi z Opencard, obvinil Vaňka, šéfa ÚZSVM, toho úřadu, kde je ta bitcoinová peněženka. Ano. A tady, samozřejmě novináři, stále mluví o nesrovnatelných věcech.
Takže ještě jednou. Před osmnácti lety jsem měl něco udělat, to si vymysleli ten příběh. Je zajímavé, že devět let to bylo v pořádku. Pan premiér o tom mluví. Kdo schválil tu dotaci? No, nějaký Bendl. A kdo byl na tom kraji v nějakých orgánech? No, nějakej Skopeček. A kdo tam ještě byl? No, Langšádlová. Kolikrát to bylo kontrolováno? Devětkrát? I Kalousek vydal příkaz pořádně zkontrolovat. No a samozřejmě média to šla od rána do večera, ne? Můžeme porovnat, co říkají teď, jak to vymlčují, a tehdy. Dotace byla vrácena kvůli poškozování dobrého jména firmy. Neexistuje žádný důkaz, že bych něco udělal, ale oni to stále hrají. Můžu vám tady číst hodinu vyjádření všech politiků pětikoalice.
Babiš patří do vězení. No, protože to bylo všechno vymyšlené, tak to státní zástupce zastavil. A kdo to obnovil? No, zkorumpovaný nejvyšší státní zástupce Zeman. Kdo je nejvyšší státní zástupce Zeman? No, nominant Dozimetru Pospíšila z TOP 09. Vždyť nejvyšší státní zástupce je politická nominace. Takže státní zástupce to zastavil a zkorumpovaný nejvyšší státní zástupce Zeman to obnovil na základě vylhaných věcí. Vylhaných. Takže deset let mě vláčí po soudech, i moji rodinu, zneužili všechno, i moje děti. A ještě mají tu drzost se tady na to vymlouvat.
Vy se nemůžete porovnávat s Babišem. Ta farma vyplatila 500 milionů mezd pro lidi, je tam zaměstnaných 100 lidí, odvedla státu 200 milionů na daních. Zaměstnává 100 lidí. Dotace byla vrácena, nikdy tam nebyly peníze z Evropy. Proč o tom stále mluvíte? Objednané trestní stíhání. Ano, Zeman to udělal, nejvyšší státní zástupce. A teď ho Blažek pošle do zahraničí. Asi za odměnu. Tak to je Palermo. Já jsem vadil 2017, někteří se báli, kdybych se stal premiérem, co bych udělal. A já vím, kdo to byl, ale nemám důkazy. Česká republika je malá. Tak přestaňte už mluvit o tom a neporovnávejte Babiše s těmito korupčními věcmi.
Politická kultura. Jasně že jsem řekl, že nebudu rezignovat. Proč? Za co? Proč bych měl? Já jsem v politice od začátku všechny příjmy poslal samoživitelkám a znovu opakuji, ať si každý nastuduje, co Fiala tady udělal pro Českou republiku, a co Babiš. Už jsem vám to říkal jednou, 103 miliard je můj přínos pro tuto zemi, 60 dvacet let odvodu Agrofertu, 42 jsem vybojoval na Evropské radě, kde Fiala mlčí. Tam nic neříká. Piráti mě kritizovali, že jsem byl v pátek Budapešti. No, byl jsem tam, mluvil jsem s Orbánem, mluvil jsem s Morawieckim.
Díky bohu za to, že vyhrál ty volby. Ano, tam byl i Trump, na nás mluvil, jako že jim to vadí. O světové politice neumíte vůbec nic, vy vůbec nechápete, jak funguje. Tak přestaňte už stále, to je každá tiskovka této pětikoalice, a je to stále Babiš! Mě fascinuje, že o Babišovi mluví Kupka! A proč nestíhali Bendla za to Čapí hnízdo, že to přidělili, tu dotaci? Vždyť jste se tím chlubili. A nechtěl by nám pan Kupka povyprávět, jak to bylo s jízdou králů ve Středočeském kraji, kde čerpali 42 milionů? Jak to bylo s privatizaci nemocnic?
Prosím vás, vy jste tak už trapní, už nemluvte o tom, neporovnávejte neporovnatelné věci, protože za moji politickou kariéru nejste schopni nic! Protože já mám čistý stůl a já jsem věnoval třináct let mého života této zemi a čestně a transparentně. Já tam nejsem kvůli tomu, abych měl z toho nějaký prospěch. Opak je pravdou. Takže to je jediná jejich rétorika: Babiš. Stále, každý den, každý den. Jo, jasně, tak já nikomu nepřeju, aby se dostal do spárů nějakých lidí, kteří vás obviní na objednávku. A já se divím, že ten Fiala o tom mluví, když stejný podvodník, znalec to udělal na Opencard. Takže to jsem jen chtěl říct, aby bylo jasno, jak to je. Mluvil jsem dlouho. To je jen taková ochutnávka na čtvrtek. A znovu opakuji, tahle vláda by měla okamžitě odejít. Okamžitě. Protože každý den v úřadě jenom škodí občanům této země a dělá podivné transakce. Děkuju. (Potlesk v levé části sálu.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, vyměnili jsme se v řízení schůze.
Jenom pro pořádek, pane předsedo, vy jste nenavrhl žádný nový bod? Ne, dobře.
Budeme tedy pokračovat v přednostních právech k pořadu schůze. Jako další vystoupí paní poslankyně Alena Schillerová, připraví se pan předseda Tomio Okamura. Prosím.
Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, dnes v 11 hodin proběhla tisková konference premiéra Petra Fialy, na které jsme se dozvěděli, že Česká republika a její ministerstva mohla být zneužita organizovaným zločinem. Je to překvapivý veletoč od člověka, který ještě včera hovořil o komické příhodě a ještě v pátek vylučoval, že by jeho ministři prováděli cokoliv podezřelého nebo nestandardního.
Nicméně ano, Česká republika byla zneužita organizovaným zločinem a v důsledku toho zneužití byla připravena nejméně o 12 miliard korun zadržených z trestné činnosti, 12 miliard, které mohly a měly připadnout, ale místo toho míří, kdoví kam. Česká republika byla zneužita k pokusu o praní špinavých peněz. Peněz z prodeje nejtvrdších drog nebo zbraní teroristům, a to na nejtemnějším místě internetu, takzvaném darknetu. A tím, kdo Českou republiku a její úřady takto zneužil, nebyl nikdo jiný než prominenti ODS v čele s Pavlem Blažkem a Zbyňkem Stanjurou!
Jaká byla motivace Blažka a Stanjury a jejich kolegů legalizovat 12 miliard korun z prodeje zbraní a drog bude v následujících týdnech zcela nepochybně podrobena vyšetřování příslušných orgánů a na své odhalení teprve čeká. Co ale rozhodně nepočká, je kauza zneužití státního aparátu Stanjurou a Blažkem. Jedna věc je role Pavla Blažka, zejména odpověď na otázku, kde se na jeho úřadu požadavek na spolupráci s odsouzeným trestancem vzal? Přes koho a hlavně proč jeho úřad tomuto šílenému požadavku vůbec vyhověl?
Neméně podstatná je ale role Zbyňka Stanjury, a to hlavně z jakého důvodu, pokud podle svých vlastních slov shledával v Blažkově operaci velká politická a reputační rizika, se Ministerstvo financí na přípravě darovací smlouvy mezi drogovým dealerem a státem podílelo. Jak totiž potvrdil sám Blažek, darovací smlouvu jeho lidé koordinovali s lidmi z Ministerstva financí.
To je závažná zpráva. Zbyněk Stanjura nařídil úředníkům, aby pomohli Blažkovi vyprat peníze, a to přesto, že si byl podle svých slov vědom veškerých rizik. A my se musíme ptát, z jakého důvodu dal Zbyněk Stanjura úředníkům svého rezortu pokyn spolupracovat na této smlouvě? Komu konkrétně a proč? A pokud takový pokyn nedal, kdo z jeho podřízených tak činil za jeho zády a bez jeho vědomí? Popravdě scénář, že se tak dělo bez vědomí Stanjury, považuji za úplně vyloučený.
Vyzývám Zbyňka Stanjuru, aby nařídil okamžitý audit, který roli Ministerstva financí v tomto případu osvětlí. Měl by tak učinit co nejdříve, ideálně dnes, pokud se tak již nestalo. Protože je jisté, že se jeho úřad tomuto auditu dříve nebo později tak jako tak nevyhne.
Druhá věc k roli ministra financí, možná ještě podstatnější, 13 miliard korun, které měly a mohly propadnout státu, se touto operací prominentů ODS smrsklo na miliardu jednu. Česká republika tak přišla za aktivní spolupráce ministra financí o 12 miliard korun z trestné činnosti, které místo do státního rozpočtu proudí v tuto chvíli neznámo kam. Ministerstvo financí na této defraudační operaci aktivně spolupracovalo. Prodej majetku pocházející z trestné činnosti probíhal prostřednictvím aukčního systému ÚZSVM podle § 27 zákona o tomto úřadu, a to s použitím elektronické peněženky rezortu financí, což znamená, že faktickým prodávajícím byl právě Stanjurův rezort, který tím zodpovídá za platební, evidenční i právní aspekty prodeje. To znamená, že v případě praní špinavých peněz je to právě Stanjurův úřad, který může například být v podezření z nedbalostního napomáhání.
Chci říct jasně jednu věc. Úřad pro zastupování ve věcech majetkových není pasivní platforma typu Aukro, jak naznačuje Stanjura, je to státní úřad, který garantuje legálnost a čistotu prodeje, pokud nyní Stanjura tvrdí, že za nic nemůže, protože jen poskytl web a peněženku, je to alibismus a porušení povinností státní správy. Úřad pro zastupování ve věcech majetkových odpovídá za to, že prodávaný majetek není právně vadný nebo podvodného původu. A Ministerstvo financí jako jeho zřizovatel nese odpovědnost za to, že úřad jedná v souladu se zákonem.
Proto vyzývám ministra Stanjuru k neprodlenému provedení následujících kroků: Za prvé, okamžité prošetření postupu Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových. Kdo rozhodl, kdo věděl a z čího pokynu úřad jednal? Za druhé, zveřejnění, zda byl majetek před aukcí právně prověřen a s jakým výsledkem. Za třetí, stanovisko, jak rezort vykonává dozor nad tímto typem transakcí, včetně role Finančně analytického úřadu v tomto případu.
Za čtvrté, audit spolupráce Ministerstva financí se rezortem spravedlnosti na darovací smlouvě. Kdo tak činil? Z čího pověření a kdo o tom věděl, případně měl vědět a nevěděl? Vzhledem k podezření na tři trestné činy a nezpochybnitelné riziko zametání pod koberec prominenty ODS, jehož nejlepším důkazem je jmenování místopředsedkyně ODS novou šéfkou rezortu spravedlnosti, očekávám odpovědi od ministra financí i premiéra nejpozději na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny. A zároveň je vyzývám, aby na této schůzi byli po celou dobu přítomni a odpovídali na všechny relevantní otázky ohledně své role ve zneužití České republiky organizovaným zločinem. Děkuji vám za pozornost, pokračování ve čtvrtek. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Chci se zeptat, paní předsedkyně, ani ve vašem případě nepadl návrh na nový bod? Paní předsedkyně, nenačetla jste nový bod? (Poslankyně Schillerová: Ne.) Dobře.
Budeme tedy pokračovat v přednostních právech a jako další vystoupí pan předseda Tomio Okamura. Další přednostní práva nejsou přihlášena a připraví se potom pan poslanec Milan Wenzl. Prosím.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, mám tady několik mimořádných bodů, které bych rád zařadil na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny. Za prvé, zajímá mě stanovisko Fialovy vlády a premiéra Fialy k vyjádření německého kancléře Merze, který v podstatě chce zatáhnout Evropu do války s Ruskem. Takže můj dotaz zní a název bodu bude Premiére Fialo, souhlasíte s tím, aby se Česká republika nebo čeští vojáci aktivně účastnili konfliktu na Ukrajině? To je název bodu.
Německý kancléř Merz totiž oznámil, že již neexistují žádná omezení pro údery na ruské vnitrozemí západními zbraněmi. A ještě dodám, proč se na to ptám, protože premiér Fiala hovořil o možném zapojení České republiky přímo do konfliktu na Ukrajině. Hovořil o zapojení českých vojáků v rámci jakýchsi sil a tak podobně. Je také pro aktivní posílání, neustále tam posíláte aktivně zbraně. My hlasujeme proti, protože my chceme mír a mírová jednání, ta válka je zamrzlý konflikt a vy nás, v podstatě vaše vláda nás pořád aktivně zatahuje blíž a blíž tomu přímému konfliktu. A SPD je proti tomu, aby se Česká republika a čeští občané, tím myslím čeští vojáci, jakkoliv zapojovali do toho konfliktu, a Fialova vláda to naopak prosazuje a podporuje.
Takže teď, když německý kancléř oznámil, že již neexistují žádná omezení pro údery na ruské vnitrozemí západními zbraněmi, tak tato otázka získala další aktuálnost a další akceleraci. Bombardování totiž není možné bez aktivní účasti západu, který výběr cílů a odpalování řídí. To neznamená nic menšího než otevřený vstup NATO do války proti Rusku. Ovšem jen evropské části, protože USA válku s Ruskem odmítají. Rusko už vícekrát oznámilo, že pokud by jakákoliv země takto napadla Rusko, bude to brát jako vstup této země do války a vyhradilo si právo odpovědět jakýmikoliv prostředky, včetně použití jaderných zbraní. Zbraní, vůči kterým dnes neexistuje nejen u nás, ale ani nikde jinde skutečná obrana.
Žádám vás tedy, pane premiére, abyste okamžitě za Českou republiku deklaroval, že naše země se v žádném případě nebude podílet na této válce, kterou hodlá Německo tímto způsobem akcelerovat. Žádám vás o jasné, slovy jasné slovo, zda válku s Ruskem odmítnete, nebo zda se do ní hodláte zapojit. Odpověď prosím jasnou, ano - ne. Takže to je můj první mimořádný bod, kde bychom rádi znali jasnou odpověď.
Jako bod číslo dvě je bod s názvem Výzva Fialově vládě, aby obnovila dobré vztahy se Slovenskem. Slovenská vláda je podle aktuálního vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica připravena obnovit jednání s českou vládou. To je, protože Fialova vláda vloni přerušila takzvané mezivládní konzultace se Slovenskem. Podle mého názoru by se obě země, tedy Česká republika a Slovensko, měly zaměřit na diskusi o mírovém řešení války na Ukrajině a také by měly obnovit co nejhlubší dobré vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem. Ty vztahy, které vaše vláda zničila.
Slovenský premiér zmínil i obnovení spolupráce v rámci středoevropského uskupení zemí visegrádské čtyřky či odmítnutí případného návrhu na zrušení jednomyslného souhlasu a práva veta členských zemí Evropské unie v některých záležitostech. A tady je samozřejmě důležitá pointa. Hnutí SPD je toho názoru, že by česká vláda měla odmítnout ty snahy na zrušení práva veta členských zemí Evropské unie. Už to deklarovali Němci, už o tom hovořili i Francouzi, že by rádi to právo veta zrušili, tím pádem by už plně Francie a Německo ovládly v podstatě i nás ve střední Evropě, protože v tom většinovém hlasování by si samozřejmě nás jako Českou republiku vždycky přehlasovaly. Takže by se to rovnalo v podstatě definitivní ztrátě suverenity České republiky. A zatímco slovenský premiér Robert Fico se jasně vyjádřil, že odmítá takové návrhy na zrušení práva veta, tak Fialova vláda mlčí a ještě nechce spolupracovat se zeměmi V4, protože tu V4 jste rozbili, paní Pekarová aktivně to udělala, pan Rakušan ze STAN, Fiala - premiér Fiala - a další exponenti této vlády, Piráti, a my si myslíme v SPD, že je potřeba naopak budovat spolupráci v rámci V4, to znamená s Polskem, Maďarskem a Slovenskem, protože máme společné zájmy, které právě proto, že když nás bude více v takovémto bloku, který má 65 milionů lidí, tak samozřejmě ten náš hlas by byl úplně jinak slyšet v Bruselu. Pak je to i třeba... Máme společné zájmy v energetické politice, máme společné zájmy v protiimigrační politice, tedy Fialova vláda je proimigrační naopak, vy podporujete migraci do České republiky, ale ty zbylé země se k tomu - Slovensko, Maďarsko i Polsko - se k tomu staví rezervovaně, až odmítavě. To znamená, my chceme, aby ta spolupráce obnovila, a zvláště když ještě i slovenský premiér k tomu vaši vládu vyzývá, tak já si myslím, že by na to bylo dobré pozitivně reagovat.
Takže já bych rád toto téma zařadil jako mimořádný bod, protože posílení těch vazeb v rámci V4 a znovuobnovení spolupráce v rámci V4 považujeme v SPD jako velice důležité a v rámci posílení prosazování zájmů České republiky i na úrovni Evropské unie.
Takže proto to zařazuji. Vím, že Fialova vláda, vy jste proti V4, vy jste takové ty loutky Bruselu, vy skáčete, jak vám v Bruselu a Berlíně pískají, což je samozřejmě úplně šílené, je to taková ta protinárodní politika, kterou děláte, a vy jste zdůvodnili to, že jste vloni přerušili ty mezivládní konzultace se Slovenskem, ty dobré vztahy se Slovenskem jste narušili a zbortili jste je, zničili jste je, tak vy jste ten krok, kdy jste přerušili ty mezivládní konzultace, zdůvodnili rozdílnými názory na klíčová zahraničněpolitická témata, která se projevují hlavně ve vztahu k Ukrajině, jste říkali, kde nynější Ficova vláda zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob a slovenský premiér kritizoval protiruské sankce EU.
Za SPD říkám, že pokud budeme součástí příští vlády, okamžitě obnovíme mezivládní jednání se Slovenskem. Je to náš nejbližší národ a je podle našeho názoru v našem zájmu, abychom udržovali přátelské vazby s okolními státy, a samozřejmě Slovensko je nám z tohoto pohledu nejblíž.
Takže v rámci toho mimořádného bodu vás tady k tomuto vyzývám a zajímalo by mě, zajímalo by nás vaše stanovisko, protože to, že mlčíte k tomu, že chtějí současné, řekl bych, ekonomicky nebo ty největší země Evropské unie zrušit právo veta, tak já to beru jako další protinárodní krok proti zájmům České republiky a tuto otázku je potřeba rozhodně diskutovat a postavit se proti tomu zrušení práva veta.
Další bod, třetí bod, který bych rád navrhnul na program této schůze, je bod s názvem Vláda změnami školského zákona ohrožuje budoucí kvalitu a dostupnost našeho školství. V minulém týdnu totiž schválili poslanci stran vládní koalice a Pirátů novelu školského zákona, která nesmyslně převádí povinnost financování platů kuchařek, školníků, uklízeček a dalších nepedagogických zaměstnanců škol na obce a kraje. Jsou to i třeba ekonomky na školách a tak podobně. Stalo se tak přes nesouhlas obcí a krajů a bez zajištění potřebných finančních prostředků. Je tak ohrožena existence tisíců pracovních míst nepedagogických pracovníků, zaměstnanců škol i například budoucí podoba a kvalita školního stravování.
Součástí vládního návrhu je i povinné slučování malých mateřských, základních a středních škol v obcích. Hnutí SPD tyto nesystémové a škodlivé změny odmítá a naši poslanci hlasovali proti nim.
Je rovněž nepřijatelné, že vládní koalice předčasně ukončila rozpravu k tomuto návrhu zákona a již poněkolikáté v tomto volebním období stanovila pevný čas hlasování, což je v rozporu se zákonem o jednacím řádu Sněmovny.
Vláda Petra Fialy prosazenými změnami školského zákona ohrožuje kvalitu a dostupnost vzdělání na všech stupních a úrovních. Jedním z prioritních úkolů budoucí vlády, na které se chce hnutí SPD podílet, bude jejich revize a zrušení. Takže já bych to chtěl připomenout v tom mimořádném bodě. Já si myslím, že toto téma, to, že vy chcete v podstatě škodit a škodíte českému školství, a to nejenom ohledně výuky, ale i ohledně, řekl bych, toho servisu kolem té školy, tak já si myslím, že to je téma, které nechceme nechat usnout, zvláště v situaci, kdy si kraje stěžují, že jste jim nedodali ty finanční prostředky na to financování těch nepedagogických pracovníků. Takže ten problém, vy nejdřív změníte zákon, vůbec nevím proč, pak ten problém přesunete na další vládu po volbách, zůstává po vás spálená zem. A já to prostě tady chci připomínat a budu připomínat všechny tyhlety vaše kroky, protože vy pak po volbách budete říkat, že za to může někdo jiný, ale ne, všechno jste způsobili vy a je to samozřejmě vaše vina.
Takže proto ten mimořádný bod, protože hnutí SPD stojí na straně škol, rodičů, školních dětí, ale i pracovníků škol, včetně těch nepedagogických pracovníků.
Jako čtvrtý mimořádný bod chci zařadit bod s názvem Vláda opakovaně poškozuje zaměstnance v náročných profesích. SPD odmítá návrh na zavedení povinného spoření na nevýhodné předdůchody. Místo slíbeného dřívějšího důchodu pro lidi v náročných profesích přichází Fialova vláda s dalším šejdířským trikem, povinným spořením do soukromých fondů. Podle Fialovy vlády by si měl dělník, svářeč, šetřit stovky tisíc na předdůchod, jinak bude mít smůlu. Přitom vy jste ten předdůchod slibovali, vy jste slibovali takzvaným náročným profesím ve třetím stupni, 3. Kategorii, v kategorii 3, což je více než 100 000 pracovníků, tak jste jim slibovali možnost odchodu do řádného nekráceného důchodu v šedesáti letech.
Zase jste lhali jako vždycky, obelhali jste občany v takzvaných náročných profesích a nakonec jste to po veřejném tlaku tady spunktovali tak, že chcete, aby se peníze těchto v podstatě sedřených lidí nebo lidí, kteří jsou udření prací v takzvaných náročných profesích, tak aby ještě svoje těžce vydřené peníze a vydělané peníze, nasypali do soukromých privátních fondů v případě, že budou chtít předdůchod.
To je opravdu jako velice odporné, musím říct, a je to velice asociální, ten váš přístup, a jenom připomenu, že to říkám v situaci, kdy si Fialova vláda sama sobě zvýšila platy politiků. My jsme hlasovali proti zvyšování platů politiků, vy jste si sami sobě zvýšili platy politiků a teď dál a dál sdíráte občany. Nejenom že jste občanům zvýšili daně, a pak jste si z těch daní sami sobě zvýšili platy, což je samozřejmě hnus, ale ještě v téhle té politice pokračujete.
Ze strany Fialovy vlády jde o další podraz na tyto zaměstnance v takzvaných náročných profesích, ve kterých je více než 100 000 lidí. A jak jsem říkal, oni měli mít, tito zaměstnanci, podle původního vašeho slibu a dohody již od začátku letošního roku nárok na o pět let dřívější odchod do řádného, plného a nekráceného starobního důchodu.
To ovšem bylo na poslední chvíli zrušeno na návrh poslanců koalice SPOLU, to je ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. No a jak říkám, tak teď jste jim nabídli model takzvaného předdůchodu na základě povinného spoření v soukromých penzijních fondech, což je samozřejmě pro drtivou většinu těchto zaměstnanců nevýhodné a většinu těchto zaměstnanců to poškodí finančně i z hlediska budoucí výše jejich řádného důchodu.
Takže my za SPD říkáme jasně, žádné podrazy na pracující. Nedovolíme žádné podrazy na pracující občany. Chceme důstojný důchod v šedesáti pro lidi v takzvaných těžkých profesích tak, jak jim bylo slíbeno, a samozřejmě pakliže bude SPD ve vládě, tak snížíme ten věk odchodu do důchodu zpátky na 65 let. Děkuju za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Vážený pane předsedo - my jsme se vystřídali při řízení schůze Sněmovny - já jenom prosím zopakuji ty body, které jsem si poznačil. První je: Premiére Fialo, souhlasíte s tím, aby se Česká republika nebo čeští vojáci účastnili konfliktu na Ukrajině? Dalším bodem je výzva Fialově vládě, aby obnovila dobré vztahy se Slovenskem. Třetí bod, který jste navrhl, má název Vláda změnami školského zákona ohrožuje kvalitu a dostupnost českého školství a ten čtvrtý bod jsem si poznamenal s názvem Vláda opakovaně poškozuje zaměstnance v náročných profesích.
Poslanec Tomio Okamura: Můžete mi zopakovat ten první bod, pane místopředsedo?
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: První bod jsem si poznamenal: Premiére Fialo, souhlasíte s tím, aby se Česká republika nebo čeští vojáci účastnili konfliktu na Ukrajině?
Poslanec Tomio Okamura: No ano. Samozřejmě říkám to s tím, že my s tím jako SPD nesouhlasíme. To tam ještě dodejte, SPD s tím nesouhlasí, jo? Říkám to z toho důvodu, protože když vidím některá sestřižená videa z vládní koalice, která vytrhnou větu z kontextu, aby poškodili opozici, tak to tam radši ještě dodám, aby to nevypadalo, že to snad navrhuje SPD.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za upřesnění, vážený pane předsedo.
V tuto chvíli my pokračujeme už v bodech. (O slovo se ještě hlásí poslanec R. Fiala.)
Dobře, tak v tom případě pojďte, prosím. Ano, prosím. Máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji vám, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já jsem přece jenom chtěl aspoň krátce okomentovat tu aféru, které dnes čelíme všichni, takzvanou bitcoinovou, a chtěl jsem k tomu říct alespoň pár slov, i když vím, že to budeme probírat ve čtvrtek, tak si myslím, že to za nějaký minimálně krátký komentář stojí.
O skandálních dohodách státu s drogovým dealerem, které vyvrcholily miliardovými převody bitcoinů za dosud nevyjasněných okolností, už bylo dnes řečeno mnohé. Já nyní považuju za nutné pronést za naše hnutí SPD jakési politické shrnutí celé věci a sdělit, co my pokládáme vlastně za alarmující a proč. Možná, že se to bude hodit i k té čtvrteční schůzi, že o tom bude čas ještě přemýšlet.
Za prvé říkám, že tento brutální skandál, který nemá v moderních dějinách naší země obdoby, nesmí skončit jen demisí ministra spravedlnosti Pavla Blažka, i proto, že už teď s jistotou víme, že o tomto skandálním dealu věděl s předstihem i ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala, který včera sdělil, že to považoval za jakousi historku. Možná už jenom chybělo vyjádření, že to považoval za veselou historku z natáčení.
Ale přátelé, tohle není komedie. To je naprostá tragédie této nekompetentní vlády, která absolutně není schopna nahlédnout a dohlédnout a pochopit, co vlastně dělá a jak to škodí České republice nejenom navenek a nejenom uvnitř, prostě mezi lidmi, a také samozřejmě u našich partnerů vně České republiky.
Je bezpodmínečně nutné, aby byl postup všech ministrů a zainteresovaných státních úředníků prověřen orgány činnými v trestním řízení, aby nevznikl ani stín pochybnosti, že je toto šetření vedeno politicky nezávisle. Považujeme za nutné, aby v čele Ministerstva spravedlnosti i Ministerstva vnitra stáli ministři, kteří nejsou navázáni na žádnou ze stran současné vládní koalice.
Já jsem dokonce novinářům dnes říkal, že by to měl být v případě Ministerstva spravedlnosti například ministr hnutí STAN. Ale dnes odpoledne už si nemyslím ani to. Já si myslím, že pokud ta vláda chce ještě jako aspoň vykřesat nějakou jiskru naděje v transparentnosti a ve slušnosti, tak by to měli být nezávislí odborníci.
Já si myslím, že tato bitcoinová kauza potvrzuje, že vláda Petra Fialy už zcela ztratila schopnost sebereflexe a že totálně a opakovaně selhává v obraně právního řádu, buď z hlouposti, anebo nevědomosti, anebo záměrně. A já fakt jako dnes nevím, co je vlastně horší. A výsledek? Organizovaný zločin má v podstatě volný přístup na ministerstva a do nejvyšších politických pater. Nejen nyní, ale už dříve, když připomenu aféru Dozimetr, která rovněž prorostla do několika vládních stran.
Ve výrocích představitelů vlády k bitcoinové aféře panují závažné rozpory. Anebo v překladu někdo tady taky možná bezostyšně lže. Dle nezávislých transakčních analýz zveřejněných Radiožurnálem se v elektronické peněžence pana Jiřikovského, který byl odsouzen za závažné zločiny na devět let odnětí svobody, v době jejího otevření na Ministerstva spravedlnosti nacházely bitcoiny v hodnotě zhruba 12,5 miliardy korun, tedy několikanásobně více finančních prostředků, než uvádí zástupci tohoto rezortu a vlády, kteří hovoří o částce pouze 3 miliardy korun. Kam tedy za asistence státu zmizelo cirka 10 miliard korun, pocházejících pravděpodobně z trestné činnosti? Je velice pravděpodobné, že to časem stejně vyplave na povrch. A tak by bylo lepší, kdyby šla vláda s pravdou ven rovnou. K tomu, aby to zjistila, pokud to už neví, má všechny potřebné bezpečnostní nástroje. Jak dlouho se tato dohoda připravovala a kdo ji vlastně inicioval? Kdo všechno o ní z vlády věděl? Věděly o ní orgány policie, státního zastupitelství, soudu a tajných služeb? Konaly svou povinnost nebo nekonaly?
Jeden expert na kryptoměny celou kauzu komentoval v tisku takto: Jsou dva pohledy na to, co ministr Blažek udělal. Buď je ten člověk úplný - je tady sprosté slovo, nechci to komentovat - anebo desperát. Mezitím neexistuje žádná jiná pozice. Ale pak si musím klást otázku, jak ten člověk mohl být v pozici ministra? A já se zcela vážně ptám, je to skutečně tak? A pokud ano, proč tady ještě tato vláda sedí a proč je ještě ve funkcích?
Co tento expert říká dál? "Pohyboval jsem se intenzivně mezi bitcoinovými uživateli více jak deset let. Když jsem se o síle bitcoinu dozvěděl, bylo mi řečeno, že právě politici budou jednou ti, kdo dají bitcoinu smysl. Ne tím, že ho budou nezištně podporovat, ale že jím budou placeni za svou trestnou činnost, protože to bude snazší než penězi. Česká republika je pro bitcoin už od počátku zemí zaslíbenou a řekl bych, že to bylo velkou shodou okolností. Dnes díky tomu máme v mnoha směrech lehký náskok před světem, jak je vidět i na kauze Blažek." Konec citace.
Takže vidíte, že... My teď potřebujeme vědět, jestli to tak skutečně je. Já se bojím, že to může být smutná pravda a že je vinou vlády Petra Fialy, že jsme teď ve světě považováni za eldorádo organizovaného zločinu. A to je ta nejhorší zpráva pro všecky naše občany.
Dámy a pánové, premiér Fiala dnes řekl, že svolává Bezpečnostní radu státu, protože je zde velké podezření, že někdo zneužil náš stát. Ano, to je pravda, někdo náš stát zneužil. A kdo to byl? Byli to ministři této vlády a premiér? No, to uvidíme. A proto jediné schůdné řešení této kolosální tragédie je co nejrychlejší demise a odchod této vlády. V čím zájmu? V zájmu České republiky. Děkuji. (Potlesk v levé části sálu.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. Zaznamenal jsem, že jste nenavrhl žádný bod, pane předsedo.
V tuto chvíli poprosím pana kolegu Milana Wenzla, který je dalším přihlášeným s novým bodem. Prosím, pane poslanče, máte pět minut.
Poslanec Milan Wenzl: Vážený předsedající, vážené poslankyně, vážené poslanci, dovoluji si vás opět oslovit s žádostí o podporu návrhu zařazení bodu. Budu citovat. Zajištění rovných odměn pro medailisty na deaflympijských hrách, jsou to neslyšící, do programu jednání Poslanecké sněmovny. Věřím, že férový přístup ke všem reprezentantům České republiky je otázkou základní spravedlnosti a uznání jejich přínosu pro republiku. Ten, kdo reprezentuje Českou republiku, měl by být oceňován bez rozdílu. Deaflympijští sportovci reprezentují Českou republiku stejně jako olympionici či paralympionici a jejich příprava je rovněž náročná jak fyzicky, mentálně, tak i organizačně. Musí překonávat komunikační bariéry a často mají omezenější přístup k trenérům, tlumočníkům a podpoře, která je pro ostatní sportovce samozřejmostí. Často sportují bez finančního zázemí a musí si hradit vše sami, včetně cest, tréninku a vybavení. Jejich výkony jsou často na velmi vysoké úrovni, ale bez adekvátního uznání.
To, že jsou odměňováni méně nežli paraolympionici, nevysílá vůči nim férový signál a dokonce to může působit znevažování jejich úsilí. Deaflympiáda je samostatná organizace a není přímo pod Mezinárodním paraolympijským výborem. Toto nastavení způsobuje, že neslyšící sportovci spadají mezi dvě židle a nejsou vnímáni jako součást paraolympijského hnutí. Zároveň nejsou ani součástí olympijského systému. V České republice jsou finanční odměny za medaile na olympijských a paraolympijských hrách stanoveny jednotně. Zlatá medaile 2 400 000, stříbrná 1 800 000, bronzová 1 200 000. Odměny pro deaflympijské medailisty v minulosti byly desetkrát nižší než ty, které byly udělovány za stejný úspěch na olympiádě.
Tyto částky schválila vláda na návrh Národní sportovní agentury, která přímo spadá pod pana premiéra Fialu. Možná že teď to bude trochu jiné, když tady lítají takové velké peníze. Možná i ten příspěvek dostanou. Jsem toho názoru, že ten, kdo reprezentuje Českou republiku, by měl být oceňován bez rozdílu. Toto nastavení je pro deaflympijské sportovce jednoznačně diskriminační. Reprezentují přece Českou republiku se stejnou ctí jako jiní vrcholoví sportovci.
Vážené poslankyně, vážení poslanci, jsem přesvědčen, že vám neslyšící reprezentanti poděkují a ocení vaši podporu tohoto předkládaného bodu. Všichni budou s obrovskou nadějí sledovat vaše hlasování. Navrhuji zařazení tohoto bodu za pevně navržené body.
Vidím, že ještě mám chviličku, tak bych rád jenom dodal to, co zde říkal i pan prezident, no, že je to velký průšvih, to, co tady teď je. Tak samozřejmě, že je. A jak já jsem poslouchal pana ministra zemědělství v televizi, tak on řekl: Vždyť se nic neděje. Kdyby se zjistilo, že to jsou nějaké špinavé peníze, tak by se ten dar vrátil. Nejsem právník, ale vím, že dar se vrátit už nedá, protože by ho musel ten darovaný přijmout. Takže si myslím, že opravdu to bude velký průšvih. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, pane poslanče. V tuto chvíli je na řadě pan kolega Marek Novák s návrhem nového bodu, připraví se pan kolega Igor Hendrych a jako poslední má tady své návrhy pan kolega Patrik Nacher. Vážený pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Já si dovoluji požádat o zařazení nového bodu, který se jmenuje Zneužívání právních prostředků a nátlaku ve veřejných zakázkách - případy francouzských firem EDF a VINCI Eurovia. V posledních měsících se opakovaně objevují případy, kdy francouzské státní nebo polostátní firmy, a to zejména EDF a VINCI Eurovia, po svém neúspěchu ve výběrových řízení v České republice neakceptují výsledek soutěže a místo toho zahajuji cílený tlak na české instituce. Ten zahrnuje jak zneužívání právních obstrukcí, tak politické zásahy z úrovně Evropské unie, v krajním případě dokonce výhrůžky vězením členům výběrové komise.
Za prvé, v případě dostavby Dukovan francouzská EDF neuspěla a její zájmy následně hájil přímo francouzský eurokomisař, který se pokusil oddálit podpis smlouvy s vítězem. Takové jednání je zneužití postavení evropské instituce pro národní lobbing a podkopává důvěru v evropský rámec.
Nebo také za druhé, v případě výstavby metra D byl v roce 2023 těsně před rozhodnutím o vyloučení francouzské firmy Eurovia ze soutěže čtyřem členům hodnotící komise rozeslán anonymní výhrůžný e-mail s textem: skončíte na dvanáct let v teplákách a budete splácet dvě miliardy. Policie později zjistila, že e-maily odesílal odborník na veřejné zakázky ze společnosti VINCI Construction, která se soutěže účastnila. Ačkoliv případ nebyl kvalifikován jako trestný čin, samotné jednání jako takové je naprosto nepřijatelné, neetické a má doslova znaky mafiánských praktik.
Tyto případy nemůžeme považovat za jednotlivé excesy, jde o systematické ohrožení férovosti veřejných soutěží v České republice, o nátlak vedený ze zahraničí s jediným cílem, a to ovlivnit rozhodování našich institucí. Tyto jmenované firmy používají metody, které nemají v demokratickém právním státě místo.
Chci se bavit o tom, že my a Česká republika jako taková musí vyslat jasné stanovisko, že nepřipustí, aby o miliardových zakázkách, a tady se bavíme konkrétně o Dukovanech, o metru D v Praze, tak aby o takových zakázkách rozhodovaly výhrůžky či anonymní emaily nebo politický tlak z ciziny. Z toho důvodu je nutné, aby Poslanecká sněmovna tento trend jasně pojmenovala, vyzvala vládu také k ráznému postupu a zároveň hájila suverenitu a důvěryhodnost českého výběrového systému.
Předem vám děkuji za podporu zařazení tohoto bodu a věřím, že najdeme řešení, jak tomuto zabránit, případně co by se mělo v našem právním řádě změnit, aby k tomuto nemohlo dále docházet a české zájmy byly na prvním místě. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Vážený pane poslanče, v tuto chvíli je na řadě váš kolega Igor Hendrych, připraví se Patrik Nacher. Vy, pane poslanče, máte dva body? Dva body. Prosím, vašich pět minut.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážené dámy, pánové, vážený pane ministře, jak avizoval pan místopředseda, mám dva body, které bych rád navrhl na pořad dnešního jednání. Jeden bod se jmenuje Fungování programu Živel 1, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj.
Já bych se chtěl zeptat pana ministra Kulhánka, předpokládám, pokud bychom ten bod otevřeli, na to, jak dlouho ještě bude trvat, než se ty peníze z toho živlu jedna budou vyplácet? Já jsem si včera zjišťoval v statutárním městě Opavě, kde bydlím, kde jsem i zastupitelem, jak probíhá vlastně čerpání z tohoto programu. Všichni víme, že Statutární město Opava, stejně jako další města v Moravskoslezském kraji byly masivně postiženy povodní v září 2024. A už před nějakými pěti, šesti měsíci bylo podáno celkem dvanáct žádostí. Jednalo se o žádosti na opravu školských zařízení, koupaliště - historického, prvorepublikového - krásného v Opavě, útulku pro psy a tak dál, dětských hřišť a podobně. Nebudu to tady jmenovat, mám málo času. Je to v celkové sumě nějakých téměř 300 milionů korun plus ještě nějaké další žádosti budou podávány. Přestože tedy proběhla kontrola formálních náležitostí u většiny z těch podaných žádostí a byly shledány, že jsou v pořádku, tak konkrétní vyplacení peněz stále vázne. Musí to táhnout Statutární město Opava ze svého vlastního rozpočtu, přičemž mnohé z těch, z těch akcí, které se už dělají, protože nemůžeme čekat samozřejmě, tak už v podstatě jsou téměř před dokončením.
Já bych byl rád, kdyby Ministerstvo pro místní rozvoj tady v této věci bylo daleko víc aktivnější, respektive aby se nám k tomu pan ministr Kulhánek vyjádřil. To je první bod.
Mohu přejit k tomu druhému, pane místopředsedo?
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, samozřejmě. Prosím.
Poslanec Igor Hendrych: Děkuji za slovo. Ten druhý už jsem tady jednou navrhoval, a to je bod pod názvem Sjednocení informačních systémů o dobách důchodového pojištění. Jedná se o to, že každý občan v České republice se může na stránkách České správy sociálního zabezpečení přes identitu občana, respektive i přes bankovní identitu, se může přihlásit a zjistit vlastně veškeré doby důchodového pojištění, které v průběhu života absolvoval, dá-li se to takhle říci. Bohužel příslušníci bezpečnostních sborů a příslušníci armády České republiky to mají komplikované, protože jejich vlastně dobu služebního poměru evidují příslušná ministerstva, Ministerstvo obrany, vnitra, spravedlnosti, financí. A když se takový člověk, protože drtivá většina z těch bývalých příslušníků nepracuje celý život v tom bezpečnostním sboru anebo v armádě České republiky, takže část toho pojištění má vedeno vlastně na stránkách České správy sociálního za zabezpečení a část u toho bezpečnostního sboru, kam se ale nedostane takovýmhle lehkým způsobem, tak vlastně ten komplexní přehled nemá.
Já si myslím, že v době digitalizace, pan ministr Jurečka tady opakovaně tvrdí, že má výborný tým na Ministerstvu práce a sociálních věcí a Česká správa sociálního zabezpečení spadá pod ministerstvo práce, tak si myslím, že je načase, abychom to sjednotili a aby vlastně i ti bývalí vojáci z povolání, i ti bývalí příslušníci bezpečnostních sborů měli v podstatě stejný vhled a stejnou evidenci v podstatě před očima, tak jako jiný občan v České republice, který se podílel v průběhu svého života na důchodovém pojištění. Myslím si, že to je srozumitelné. Název bodu jsem, pane místopředsedo, zformuloval. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji, děkuji za dodržení času. V tuto chvíli posledním přihlášeným je pan kolega Patrik Nacher. Vážený pane poslanče, prosím, máte pět minut.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já budu mít dva návrhy, ale určitě nevyčerpám deset minut, tak pak mi asi pusťte tu pětiminutovku znovu.
Ten první vychází z toho, co jsem už tady navrhoval minulý týden, a to je téma interpelace. Mě moc mrzí, vy jste nám slíbili, že tento čtvrtek nám interpelace milostivě zanecháte. Přišla tahleta vládní kauza a krize, my logicky chceme svolat mimořádnou schůzi, kterou už slovně podpořili někteří i koaliční poslanci a ministři. A bohužel je to svoláno zrovna na čtvrtek, kdy jsou zase interpelace. Takže my o ty interpelace znovu přijdeme. Jinými slovy, když bych to měl shrnout: vládní průšvih rovná se opozice přichází o interpelace a to mě fakt trápí, protože ta statistika je, že už se dostáváme k padesáti procentům.
Tak já jenom nevím, jak byste se tvářili vy, kdyby prostě každá druhá interpelace, která měla být, tak by prostě nebyla každý ten den, kdy ta možnost byla, tak interpelace byly zrušeny. Dokonce u písemných interpelací se dostáváme hluboce pod padesát procent. Takže já bych to chtěl zařadit jako první bod dnes, abychom si to vyjasnili, aby to nebylo rovnítko, protože vy když těch problémů do voleb ještě budete mít pár, tak úplně, tak vlastně už do voleb žádné interpelace nebudou. To je jako jedno téma, dal bych to jako první bod dnes. Zase logicky bych to dal jako bod ve čtvrtek, ale ve čtvrtek je ta mimořádná schůze, tak tam to nemám kam vměstnat, takže alternativně první bod ve středu. Stačily mi na to dvě minuty.
Teďka mám druhý bod, takže bych měl mít teoreticky nových pět minut, ale já to stihnu. Ten druhý bod, to mě napadlo až dneska tady, když jsem slyšel vystoupení poslanců za Piráty. A nazval bych ho Piráti mezi koalicí pozicí nebo na rozhraní koalice opozice. Protože to je druhá věc, která mě trochu trápí, že totiž je potřeba fakt připomínat, že Piráti byli součástí vlády tři roky. Tři roky a oni by byli součástí vlády i teď, kdyby nezpackali digitalizaci... Oni by byli součástí vlády i teď, kdyby nezpackali digitalizaci stavebního řízení. To není tak, jakože Piráti se rozhodli odejít dobrovolně z vlády, jo? Piráti vlastně byli vyhozeni, protože vlastně to, co oni měli jako vlajkovou loď, jo, kterou měli brázdit oceán internetu a digitálního světa, tak to se jim fakt nepovedlo, takže byli odejiti, kdyby tohle nebylo, tak by tam byli doposud. To znamená, že mně trošičku vadí to vystupování Pirátů, kteří vlastně teďka tady vystupují, jako by tam vůbec nebyli v té vládě, byli součástí té vlády. Byli by jí i teď, kdyby něco nezvorali.
Teďka to vystupování, taková ta chytrá horákyně, to znamená, když byli ve vládě, tak to bylo v pořádku, já jsem si to spočítal dneska, abych to měl úplně přesně, měli devět náměstků, devět politických náměstků měl klub, který má čtyři poslance. To je rekord, kdybych to měl spočítat, kdybychom byli vládní strana, tak bychom museli mít 71, 142, 145 - protože to je víc než dvojnásobek - 145 politických náměstků v poměru k té velikosti. Takže tohleto je věc, kterou já bych tady rád otevřel, aby to potom nevypadalo, že vždycky za to můžou všichni ostatní, a Piráti jsou v tom úplně nevinně.
Takže připomínám, že oni byli tři roky ve vládě a teď jsou posledních pět let, šest let, vlastně skoro sedm, i ve vedení Prahy a zase za to můžou všichni ostatní a ono je to furt jako opakující se stav. Takže si myslím, že i vzhledem k tomu, jakou tady oni mají rétoriku ve vztahu k této aktuální kauze, tak bych to rád tohleto jednou provždy objasnil, tu jejich roli.
Takže jsem to nazval Piráti na pomezí koalice opozice, pane místopředsedo, a zařadil bych to jako druhý bod dnes a alternativně jako druhý bod ve středu. Tak já vám děkuji, stihl jsem obě dvě za pět minut.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano. Já taky děkuji za dodržení času. V tuto chvíli vás ještě, pane poslanče, chci vyzvat k tomu, abychom si cizelovali ten první bod. Ten má pouhý název Interpelace. Dobře, děkuji moc.
Takže já v tuto chvíli přivolám kolegy z předsálí, poněvadž budeme hlasovat o programu tady této schůze. Než se dostaví, načtu omluvy... Ještě s přednostním právem pan kolega Jakob. Prosím, pane kolego.
Poslanec Jan Jakob: Děkuju. Vážené dámy, vážení pánové, jménem čtyř koaličních klubů vetuju všechny nově navrhované body s výjimkou těch, které navrhoval kolega Benda. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, rozumím tomu. To je veto, nicméně tam je jeden nový bod pana poslance Marka Bendy, stejně jako u těch ostatních. Prosím, paní kolegyně Schillerová.
Poslankyně Alena Schillerová: Takže, pane místopředsedo, bude se hlasovat o těch bodech našich, nebo nebude?
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Když jsou vetovány jménem čtyř klubů, tak v tuto chvíli ne.
Poslankyně Alena Schillerová: Nebude, to znamená, tady to vidíme v přímém přenosu. Tady máme největší skandál v novodobé historii naší země a vy strčíte hlavu do písku. Stejně tomu neujdete ve čtvrtek! (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. V tuto chvíli přivolávám kolegy z předsálí.
Načtu zbývající omluvy: od 17.30 se z pracovních důvodů omlouvá Ivan Bartoš, Jan Hrnčíř celý jednací den z pracovních důvodů, Zdeněk Kettner od 14 do 16.11 z pracovních důvodů, Josef Kott od 16 do 17, respektive od 17.45 do 19.30 z pracovních důvodů, Michaela Opltová do 18 hodin z pracovních důvodů, z rodinných důvodů od 17 hodin Olga Richterová, Jan Síla od 16 hodin ze zdravotních důvodů a Karel Sládeček od 15.15 z pracovních důvodů.
My v tuto chvíli tedy budeme hlasovat o návrzích z grémia najednou tak, jak byla avizována. Já ještě přivolám kolegy z předsálí.
Také vás dle požadavku odhlásím a prosím, abyste se přihlásili vašimi identifikačními kartami.
Jen zopakuji, že budeme hlasovat o návrzích z grémia, a poté přistoupíme k jednotlivým návrhům pana předsedy Bendy.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
Hlasování číslo 319, přihlášeno 150 poslanců, pro 146, proti žádný. Tento návrh byl přijat.
V tuto chvíli pan předseda Benda navrhuje, aby číslo bodu (55), sněmovní tisk 969, to znamená OZE, první čtení, § 90/2, aby byl zařazen za 38. bod, ano? (Poslankyně Schillerová žádá o opakování návrhu.) Aby číslo bodu 55, sněmovní tisk 969, o OZE, v prvním čtení, byl zařazen za 38. bod.
Já jsem zahájil hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 320, přihlášeno 154 poslanců, pro 138, proti 13. Tento návrh byl přijat.
Marek Benda dále navrhuje číslo bodu 37, sněmovní tisk 906, což je prováděcí zákon o sociálním zabezpečení, za 30. bod.
Já jsem zahájil hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
Hlasování číslo 321, přihlášeno 154 poslanců, pro 139, proti 13. Tento návrh byl přijat.
Dále navrhuje, aby číslo bodu 9, sněmovní tisk 876, o Státním zemědělském intervenčním fondu, to je tisk, který se nachází ve druhém čtení, byl zařazen za blok prvních čtení.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
Hlasování číslo 322, přihlášeno 154 poslanců, pro 101, proti 22. Tento návrh byl přijat.
Dále pan předseda Benda navrhuje nový bod, a to Návrh na odvolání člena Dozorčí rady SFPI.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
Hlasování 323, přihlášeno 156 poslankyň a poslanců, pro 145, proti 4. Tento návrh byl přijat.
Dále tady máme návrh na přeřazení. Takže číslo bodu 191, sněmovní tisk 894, což je příspěvek na produkty spoření ve stáří, a to za 187 bod.
Já jsem zahájil hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
V hlasování 324 přihlášeno 156 poslanců, pro 80, proti 68. Tento návrh byl přijat.
Dále navrhuje, aby číslo bodu 177, sněmovní tisk 776, což je digitální ekonomika, byl zařazen za bod 175.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
V hlasování 325 přihlášeno 156 poslanců, pro 83, proti 72. Tento návrh byl přijat.
Dále navrhuje pan předseda Benda číslo bodu 173, sněmovní tisk 731, za bod 177.
Já jsem zahájil hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
V hlasování 326 přihlášeno 156 poslanců, pro 83, proti 16. Tento návrh byl přijat.
Dále se navrhuje číslo bodu 196, sněmovní tisk 925, což je jednotné hlášení zaměstnavatele za 193. bod.
Já jsem zahájil hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
V hlasování číslo 327 přihlášeno 156 poslanců, pro 133, proti žádný. Tento návrh byl přijat.
Pan předseda Marek Benda dále navrhuje číslo bodu 197, sněmovní tisk 926, což je jednotné hlášení, související, taktéž za 197. bod.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? (Kdo je) proti?
V hlasování 328 přihlášeno 156 poslanců, pro 133, proti 4. Tento návrh byl přijat.
Dále navrhuje číslo bodu 176, sněmovní tisk 76, což je zákon o cestovním ruchu, ve třetím čtení, jako 176. bod.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti, vážení kolegové?
Hlasování s pořadovým číslem 329, přihlášeno bylo 156 poslanců, pro 81, proti 14. Tento návrh byl přijat.
Dále tady máme číslo bodu 184, sněmovní tisk 878, což je ochrana přírody a krajiny, zařadit za bod 176.
Zahájil jsem hlasování. Táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 330 přihlášeno 157 poslanců, pro 83, proti 71. Tento návrh byl přijat.
V tuto chvíli jsme se vypořádali se všemi návrhy na program schůze.
V tuto chvíli otevírám první bod tohoto dnešního dne, což je
Následující zahájení jednacího dne schůze
Aktualizováno 3. 7. 2025 v 6:36.