Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.00 hodin)
(pokračuje Jan Berki)
Takže prosím, nedělejme tady iluzi toho, že starostové jako nějaká jednotná masa buď jásá, nebo nejásá. Tak jenom jsem tohle chtěl upřesnit, abychom se tomuhletomu trošku vyvarovali.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Já vám děkuji za dodržení času. Nyní poprosím a pozvu za mikrofon Jitku Volfovou s faktickou, připraví se Vojtěch Krňanský.
Poslankyně Jitka Volfová: Omlouvám se, pokud nestihnu dvě minuty, přihlásím se případně podruhé. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi zareagovat na paní poslankyni Šebelovou, prostřednictvím předsedajícího. Úplně na začátek řeknu, že tímto způsobem zkulturnění Poslanecké sněmovny nedosáhneme.
Ale nyní konkrétní reakce. Jako starostka města rozumím velmi tomu, že samosprávy mají obavy. Proto i diskutuji s MMR, aby byly komunikovány s obcemi jednotlivé kroky, aby byly eliminovány obavy a pochybnosti a jsem velmi ráda, že k tomu Ministerstvo pro místní rozvoj postupně přistupuje. Je pravdou, že každá velká změna ve stavebním řízení přináší otázky a nejistotu. Na tom se jistě shodneme, a proto je naší povinností jim naslouchat. Ale označovat nový stavební zákon předem za paskvil, je přinejmenším velmi odvážné. Zvlášť, když se podíváme na výsledek reformy, kterou připravovala vaše politická reprezentace. Prosím, řekněte nám zde na mikrofon někdo z tehdejší koalice, jestli jste věděli přesně, co vše v rámci digitalizace je připravováno. Protože pokud ano, tak mě velmi překvapuje, že jste mohli tento zákon schválit.
Připomeňme si fakta. Právě váš model v době působení exministra Bartoše měl zásadní nedostatky a v praxi se ukázalo, že nebyl dostatečně připraven. Nejviditelnějším symbolem selhání byla digitalizace stavebního řízení. Místo funkčního systému přišel chaos, nefunkčnost a frustrace jak na straně úředníků, tak stavebníků. To nejsou dojmy, to je skutečnost a zkušenost terénu. A ano, lidé ze stavebních úřadů odcházeli. Pro mnohé byla totiž nefunkčnost systému demotivující a skličující natolik, že už nechtěli nést odpovědnost za proces, který nefungoval. Personální oslabení nevzniká dnes, začalo už v době... (Předsedající: Čas, paní poslankyně.) kdy se zaváděly změny bez dostatečné připravenosti a podpory praxe.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Paní poslankyně, čas! Opravdu dodržujme ty 2 minuty všichni. Když tak se přihlašte znovu na faktickou. V této chvíli na řadě Vojtěch Krňanský, připraví si Jan Berki.
Než sem přijdete, pane poslanče, jedna omluva. Matěj Gregor od 21 do 22.30 – pracovní důvody.
A vám spouštím 2 minuty.
Poslanec Vojtěch Krňanský: Děkuji za slovo. Já budu znovu reagovat vaším prostřednictvím na paní kolegyni Šebelovou, která tady už není, a na pana poslance Berkiho. Znovu zopakuji to, co jsem zde říkal. Mně vadí to – a myslel jsem si, že se dočkáme omluvy, nedočkali – to, že jsme byli označeni za diletanty a vládu diletantů. To skutečně sem nepatří.
A pokud jsem zde zmiňoval počet těch starostů, místostarostů, náměstků a primátorů ve vedení měst, tak jsem čerpal data ke dni zvolení, nikoliv ti starostové, kteří potom rezignovali na svoje posty. Takových je i v koalici spousta. Takže nejde o kumulaci funkcí, ale skutečně jde o to, že do Sněmovny bylo zvoleno 20 starostů nebo primátorů nebo místostarostů za hnutí ANO, 4 za ódéesku, 4 za KDU-ČSL, 3 za STAN, 2 za TOP 09, 1 za Motoristy a 1 za Piráty. A to je ke dni zvolení. To není žádná kumulace funkcí, a proto já jsem se ohradil v tom, že vy občas říkáte, my Starostové máme v DNA. Starosta města neznamená člen hnutí STAN. Proto jsem se proti tomu ohradil. Souhlasím s kolegou Berkim, vaším prostřednictvím, že ano, že jsme různí starostové, máme různé názory a tak je to správně, tak to má být. Takže já jsem se nestavěl do pozice, že vládní koalice a starostové z vládní koalice mají patent na chytrost. Ani jsem to tak nepředkládal. Já jsem se pouze ohradil proti tomu, že můžeme mít rozdílné názory, a to, že si někdo říká hnutí Starostové, neznamená, že jste ze STANu.
A dovolte mi poslední připomínku. Ani jeden starosta z vládní koalice nepřivedl svou obec na pokraj bankrotu. (Potlesk poslanců Motoristů.)
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Děkuji za dodržení času. V této chvíli je na řadě Jitka Volfová. Připraví se Eliška Olšáková. Tak, vaše dvě minuty.
Poslankyně Jitka Volfová: Takže jen dokončím a řeknu, že my netvrdíme, že vše bude jednoduché nebo bezchybné. Tvrdíme ale, že je potřeba systém opravit tak, aby byl předvídatelný, funkční a aby pomáhal obcím, ne je zahlcoval další administrativní nejistotou. Kritizovat je určitě snadné, ale každý by měl mít určitou míru sebereflexe nad tím, v jakém stavu byl systém zanechán. Pokud dnes slyšíme varování před paskvilem, pak je fér připomenout, že skutečný problém vznikl už tehdy, když se spustila nedotažená digitalizace bez dostatečné připravenosti a bez respektu k tomu, jak stavební úřady reálně fungují. Věřím, že se zde většinově shodneme, že zájmem nás všech je, aby stavební zákon byl funkční. Tak prosím, buďme v debatě věcní a korektní. Děkuji.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Děkuji za dodržení času. Teď to bylo zase až moc rychlé. Další faktická poznámka – Eliška Olšáková, připraví se Jan Berki. Ale počkejte, paní poslankyně, já to musím tady vynulovat. Ono to tady takhle vždycky funguje a nefunguje. Teď vám tam hážu 2 minuty.
Poslankyně Eliška Olšáková: Děkuju za slovo. Já bych si dovolila vaším prostřednictvím reagovat na svoji kolegyni paní Volfovou. Já jsem v podstatě ráda, že se ta diskuse dostala do takových jako reálných dimenzí. Já bych chtěla říct, že digitalizace stavebního řízení a novela stavebního zákona jsou dvě rozdílné věci. Souhlasím s vámi, že digitalizace se nepovedla, ale neznamená to, že byl špatně připraven stavební zákon. My jsme stavební zákon v minulém volebním období tady prohlasovali i s koalicí i s opozicí, to znamená i s kolegy z hnutí ANO. A samozřejmě byly rezervy, mohlo se počkat a po dvou letech působení zákona udělat reforma. Teďka ta norma, která přichází bez, to budu mluvit o tom ve svém projevu, nebudu s tím teďka tady zdržovat, přichází bez mezirezortního připomínkového řízení, bez komunikace s odborníky a v podstatě neřeší digitalizaci. To, o čem vy jste tady mluvila, tak vlastně zákon, který je tady dneska navržen, se digitalizace vůbec nedotýká, ba naopak ji ještě odsunuje. Takže to bych jenom chtěla říct.
Souhlasím s tím, že digitalizace se nepovedla, ale stavební zákon, který tady byl nebo tedy ještě v současné době platí, nebyl špatně připraven. A na druhou stranu to, co se teďka připravuje, tak oslabí ještě více ta pracoviště a podle těch průzkumů, které jsou, tak je otázka, kdo na těch pracovištích v podstatě bude pracovat, protože je nějaká analýza, kterou dělalo Sdružení místních samospráv, myslím, že i Česká komora architektů, a tam se to spíš line k tomu, že tam ti pracovníci spíš nebudou. Děkuju.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Děkuji paní, poslankyně za dodržení času. Nyní na faktickou přijde Jan Berki, připraví se Lukáš Vlček a Renáta Zajíčková. Pane poslanče, počkejte, vy jste byl moc energický. A můžete.
Poslanec Jan Berki: Děkuju. Já jenom na začátek na odlehčení na kolegu Krňanského, vaším prostřednictvím. Myslím, že ne, každý pirát je u Pirátské strany a stejně tak ne každý, kdo řídí auto je Motorista a chce něco pro sebe.
Útočit tady na kolegu, který se v tuhle chvíli nemůže bránit, nevím, jestli je úplně korektní, a myslím, že taky v tom veřejném prostoru bylo poměrně dost informací k této situaci, tak to, jakým způsobem jste to zjednodušil, mi nepřijde úplně fér.
Ale to co jsem chtěl vaším prostřednictvím reagovat na kolegyni Volfovou, v zásadě shrnula poměrně hezky Eliška Olšáková. Tu implikaci dělat opačným směrem, to znamená to, že – a já tu taky nejdu hájit tu digitalizaci stavebního řízení, že z toho automaticky plyne, že byl špatně připraven zákon, to prostě neplatí.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Děkuji. Vy jste nepoklesl hlasem, tak jsem myslel, že budete ještě pokračovat, pane kolego. V této chvíli je na řadě Lukáš Vlček, připraví se Renáta Zajíčková a Jitka Volfová. A vaše 2 minuty.
Poslanec Lukáš Vlček: Děkuju za slovo, 2 minuty mi budou stačit. Jsem rád, že – a já děkuju kolegyni Volfové, protože tu debatu konečně vracíme do nějaké věcné roviny, a děkuji za to, vaším prostřednictvím, pane předsedající, protože právě přesně ono to nahrazuje to, co tady chybělo a to, co bohužel tomuto tisku chybělo od začátku, a to je opravdu nějaká věcná debata s odborníky, která opravdu byla pouze a pouze jenom povrchní, tedy pokud si ji odbydeme tady faktickým, a máme asi hodně času, já jsem za to rád, budu se tady tomu rád věnovat opravdu několik večerů, tak to rád v těch faktických povedu. Ale každopádně uvědomme si, že ta rovina stavebního řízení opravdu není pouze v té rovině digitalizace, taktéž já jakožto zástupce té předchozí vládní většiny říkám, že digitalizace se nepovedla, taktéž ale zato někteří vyvodili právní nebo politickou odpovědnost, a tak by to v politice mělo být. ***

