Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(21.10 hodin)
(pokračuje Lukáš Vlček)
Já už jsem to říkal včera, že budu velmi zvědav, jakým způsobem, pokud zde máme od řady odborných organizací jasné argumenty, protože toto není dobře připraveno, kdo tedy potom tu politickou odpovědnost bude z toho vyvozovat. Já se obávám, že – a to potom může zase skončit jenom nějakým srdceryvným videem na sítích a vlastně to bude tak všechno. Já bych hrozně rád, abychom tu debatu rozdělili právě v otázkách stavebního řízení do několika rovin, a to není jenom samotná rovina toho zákona, který tedy čítá 42 jednotlivých norem, ale i do té samotné roviny digitalizace, ale i té samotné procesní roviny, která je právě vedena těmi lidmi, kteří ten stejný zákon vykonávají. Taktéž já jsem byl v situaci, kdy pode mě ten stejný zákon mnoho a mnoho let to určitým způsobem spadal v tom dvojkolejném režimu modelu státní správy a samosprávy, a taktéž já od těch lidí opravdu slýchávám velmi silné obavy, že ten systém prostě nebude fungovat. A není to jenom v tom úřadu, který je mi domovským, ale samozřejmě i z těch dalších, z kterých se ke mně ty věci dostávají tolik. Já tady končím ty 2 minuty, já se ještě mnohokráte přihlásím a budu rád za tu věcnou debatu. Děkuju.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Čas! Nyní pozvu paní poslankyni Renátu Zajíčkovou, připraví si Jitka Volfová a zapojí se i Karel Haas.
Poslankyně Renáta Zajíčková: Mně to nedá, já to musím zase hodit zpátky trošku do té politický roviny, protože mě tady nadzvedlo to, co říkal předřečník pan Krňanský, prostřednictvím vás, pane předsedající, kdy vlastně řekl, že očekává, že se mu omluvíme nebo že se vám omluvíme za to, že jsme vás nazvali diletanty. Tak já bych vám jenom chtěla připomenout, vážení, že minulé volební období jste tady na tenhleten mikrofon na nás řvali a označovali jste nás novou totalitou. A vychutnávali jste si to tady a řvali jste to od rána do večera. A takhle jste nás osočovali a nikdo se nám neomluvil.
A k paní kolegyni Šebelové. Já oceňuju, jak tady promluvila, jak kultivovaně tady mluvila, věcně, srozumitelně, s úsměvem. A kéž bychom my všichni udělali takový pokrok, jako udělala ona. Já jí za její projev tady chválím. (Potlesk opozičních poslanců.)
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Děkuji za dodržení času. Teďka, nyní je na řadě Jitka Volfová, připraví se Karel Haas. Vaše 2 minuty.
Poslankyně Jitka Volfová: Já bych jen zareagovala na paní poslankyni Olšákovou a na pana Berkiho, na pana poslance Berkiho, prostřednictvím předsedajícího. Samozřejmě vím, že na pořadu dne není digitalizace. Jen jsem chtěla do kontrastu ten název, ten paskvil. Já to tady nerada opakuju. Já nemám ráda takováto slova, ale jenom jsem to chtěla prostě přirovnat k tomu, že opravdu to nebylo fajn.
A tady na kolegyni, která mluvila přede mnou, tak jenom to je právě ten rozdílný pohled na věc, jak vnímáme některé projevy. A myslím si, že opravdu, když to házíme stále do politické roviny a ta napadání neustále probíhají... Já jsem tady poprvé v Poslanecké sněmovně. Musím říct, že mě to velmi překvapilo a myslím si, že když se na nás lidé koukají zvenku, tak si musíme myslet své a myslím si, a věřím, že právě proto, že důvěra v politiky z těchto důvodů není a do budoucna nebude, a lidé k volbám chodit už vůbec nebudou, protože je tady pár poslanců, kteří opravdu mluví věcně. Teď tady koukám na pana poslance Haase, velmi si toho vážím, jsou tady další, ale někteří opravdu tady pouze exhibují. A já jsem si řekla, že to nikdy dělat nebudu. Možná k tomu sklouznu, ale doufám, že ne. A myslím si, že je to naprosto zbytečné a zdržuje nás to všechny od práce. Děkuji.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Děkuji za dodržení času. Nyní pozvu k mikrofonu Karla Haase, který se zapojí do rozpravy, připraví se Lukáš Vlček a Eliška Olšáková. Vaše 2 minuty.
Poslanec Karel Haas: Děkuji mnohokrát za slovo, vážený pane místopředsedo. Ač jsem byl teď osloven, tak věřte tomu, že nejdu reagovat na to poslední oslovení, já jsem byl přihlášen už dřív, jak i avizoval pan místopředseda. Já jdu zcela neosobně a věřím, že fakticky reagovat. Shodou okolností, vaším prostřednictvím, na paní starostku a kolegyni poslankyni Volfovou, na to její první vystoupení. Paní kolegyně, vy jste mluvila o tom, jestli jsme věděli, nebo nevěděli v zásadě, jakou verzi stavebního zákona jsme schvalovali v tom minulém volebním období, a bylo to od vás jakoby kritické. Já jsem tady o tom mluvil v prvním čtení. Tu velkou novelu stavebního zákona, a teď rozlišme legislativu a digitalizaci, já jsem vždycky říkal, že digitalizace byla jedním z top tří průšvihů naší vlády. Takhle to říkám naplacato. Ale vy jste tady kritizoval tu legislativu. Pro velkou novelu stavebního zákona v minulém volebním období hlasovalo 161 z tehdy 166 přítomných poslanců. Čili byla schválena opravdu průřezově. Žádný z poslanců, a já to jenom shrnuji fakticky, žádný z poslanců hnutí ANO, z vašeho hnutí, nehlasoval proti, zdrželi se jediní dva kolegové – kolega Ondřej Babka a kolega pan Tureček, prostřednictvím, byť nejsou přítomní, neoslovuji je, ale prostřednictvím pana předsedajícího.
Tím chci jenom shrnout, že podle mého názoru to, co si kritiku zaslouží z toho minulého volebního období, je to uživatelské rozhraní, všech těch pět aplikací, které měly dohromady tvořit digitální stavební řízení. To opravdu doručeno nebylo a kritiku si to zaslouží, ale určitě, a to je ta moje výhrada k vám, nekritizovat tu legislativu. Vždycky všechno může být lepší, ale prošla průřezově touto Sněmovnou, a já jsem za to rád. Aktivně, vlastně s výjimkou 2 zdržujících se kolegů, všemi hlasy vašeho hnutí, aktivně pro. Děkuju.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Děkuji za dodržení času. Nyní pozvu k řečništi Lukáše Vlčka s faktickou poznámkou, připraví se Eliška Olšáková a Jan Berki. Než sem dorazíte, pane poslanče, přečtu jednu omluvu. Michaela Šebelová se omlouvá od 21 do 23 z pracovních důvodů a vám spouštím 2 minuty.
Poslanec Lukáš Vlček: Děkuju, pane předsedající. Já budu reagovat na několik kolegů a začnu kolegou Haasem. On má pravdu, přesně tak to bylo. Oba dva jsme tady seděli, na těch věcech jsme společně pracovali, našli jsme společnou řeč a ten výsledek asi mluví vlastně za vše. Ty počty si může každý vlastně ve stenozáznamech dohledat, a to nebyla jenom otázka projednávání té stavební legislativy, ale bylo to vlastně i jiné legislativy, která s tím stavebnictvím přece je propojena, ať to byl například liniový zákon, vlastně poté přejmenován na zákon o strategických stavbách, a ten proces byl vlastně úplně stejný. A také jsme dokázali si k tomu sednout k jednomu stolu, dokázali jsme poslouchat odborníky, a to se vlastně v tomto případě neděje. My jsme k tomu udělali v poslední době několik kulatých stolů a k vyjádření těch odborníků já se milerád za chvilku zase vrátím zpátky, ale třeba v tom liniovém zákoně to byl přesně ten typický příklad. Prostě vytipovali jsme jasné typy staveb, řekli jsme si, jakým způsobem můžeme procesy zjednodušit. Vzal se ten původní zákon a řada těch věcí se opravdu povedla a tady pro to hlasovala většina Sněmovny. Dneska ty stavby se, samozřejmě řada z nich realizuje, mají povolení, posouvají se kupředu, a tak by to prostě podle mě mělo vlastně fungovat. A to je to, že nejdeme cestou nějaké revoluce za každou cenu, bez RIA, bez LRV, bez mezirezortního připomínkového řízení, ale prostě jdeme cestou nějaké evoluce, a to je, že postupem času a na základě jasné analýzy koukáme na to, co nefunguje, a to nějakým způsobem napravujeme. A to nebyla jenom věc tedy toho samotného liniového zákona. To samé jsme udělali třeba v energetických zákonech nebo v energetickém zákoně, kde to opět bylo o zrychleném povolovacím procesu na významném energetické stavby. A opět to bylo o tom, že jsme si k tomu v pohodě sedli, v klidu jsme si ty věci vyříkali, poradili jsme se s odborníky a pak jsme pro to našli obecnou shodu. A tak by to mělo fungovat. Děkuju.
Místopředseda PSP Patrik Nacher: Čas! Děkuji. Dvě faktické poznámky ještě – Eliška Olšáková a Jan Berki. Vaše 2 minuty, paní poslankyně.
Poslankyně Eliška Olšáková: Děkuji. Mně to ještě nedá, abych se nevrátila a prostřednictvím pana předsedajícího ještě se neobrátila na paní kolegyni Volfovou. Když byl nahrán tady tento poslanecký návrh, jestli si vzpomínáte, na přelomu roku, tak jsme byli všichni zděšeni, jaká obrovská norma se nahrála poslaneckým návrhem. My jsme dodneška, a věřím, že vy taky ne z koaličních řad, nezjistili lobbistickou stopu toho zákona. A potom vlastně po nějakém čase projednávání jsme zjistili, že vlastně vám to nevyhovuje, že jste nahráli pozměňovací komplexní návrh, který má tisíc stran, takže ta norma prostě není jednoduchá ani pro vás a obdivuji, jestli to tedy obhajujete.
A taky já jsem se včera chystala na vystoupení, trošku se mě to nepodařilo v tom čase, ale vy jste vlastně do včerejška neměli nahrán ani komplexní pozměňovací návrh, aby byl veřejně dostupný, aby odpovídal standardům transparentního legislativního procesu, to znamená s vyznačením změn a odůvodnění, tedy ten materiál v plné šíři, který byl předložen hospodářskému výboru. Takže to znamená, že ten materiál se k té veřejnosti a k lidem, kteří se zajímají o to, dostal teprve včera, a to děkuji, to bylo prostřednictvím paní zpravodajky, paní kolegyně Ožanové. Takže já opravdu obdivuju, kdo vlastně takto hájí tu normu, která tady je, protože je to velmi složité a dost nepřehledné a myslím si, že komplikované. Nechci protahovat, protože k tomu mám svoje vystoupení. Děkuju. ***

