Čtvrtek 13. června 2024, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno !
(pokračuje Jan Skopeček)
11.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti
s implementací předpisů Evropské unie v oblasti digitalizace finančního trhu
a financování udržitelnosti
/sněmovní tisk 694/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr financí Zbyněk Stanjura.
Ministr financí ČR Zbyněk Stanjura: Jak už jste řekl, pane místopředsedo, jedná se o změnový doprovodný zákon, který mění celkem dalších 18 zákonů. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Poprosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Havránek.
Poslanec Jiří Havránek: Děkuji. Stejně jako předešlý tisk, tak i tento tisk vláda vlastně předložila Sněmovně 3. května. Návrh zákona novelizuje celkem 18 zákonů a je doprovodným změnovým zákonem k vládnímu návrhu zákona o digitalizaci finančních trhů. Účinnost zákona je navržena v souladu s požadavky transponované směrnice a nařízení.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji pěkně a nyní tedy otevírám sloučenou obecnou rozpravu k bodu číslo 10 a k bodu číslo 11 a ptám se, kdo se do rozpravy hlásí, (Požadavek o přenastavení systému.)
Poprosíme minutku, aby se přenastavil systém. Já tam nevidím teď v systému ty předchozí přihlášené a přiznám se, že si je nepamatuji. Pan poslanec Novák a pak pan poslanec Havránek - pan poslanec Novák byl první přihlášený. Není tady. Tak poprosím pana poslance Havránka jako druhého přihlášeného.
Poslanec Jiří Havránek: Děkuji za slovo, kolegyně, kolegové. Mě opravdu těší, že na půdě Parlamentu České republiky se dává prostor projednání návrhu, který se týká kryptoměn. Můžeme mít různé názory na kryptoměny. Mnohému já i rozumím. Pokud se podíváte na novinové titulky, co se dočtete; buďto že bitcoin roste, nebo že bitcoin padá, nebo že senior byl okraden při nějakém bitcoinovém podvodu. Bohužel se nedočteme o tom, co je ale za mě klíčové, že Česká republika je ve světovém měřítku opravdu jednou z velmocí v této oblasti.
Zkusím to doložit na pár věcech. První těžební pool v historii, první hardwarová peněženka Trezor, kterou vlastně užívá více než polovina kryptoměnového světa, největší firmy prodávající právě zmiňované kryptoměnové bankomaty General Bytes, máme vlastní burzy, jako například Coinmate, software, hardware, všechno vyvinuté v České republice, což dokazuje právě to, že toto téma je důležité k řešení a že pokud se bavíme o regulaci, která je důležitá, které se týká právě nařízení MiCA, tak se musíme bavit o regulaci, která bude rozumná, tak aby celý ekosystém nezanikl a fungoval.
Nicméně pro mě je tady tohleto příležitostí, a myslím pro celou Českou republiku, bavit se i o dalších výzvách, které jsou s kryptoměnami spojené. Pokud se například podíváme na to, jak stát pohlížel mnohé roky i spolu s Českou národní bankou na kryptoměny, bylo to takové slovy Mojmíra Hampla "nepomáhat a nechránit". Bohužel to přineslo i řadu minusů a přesto ten celý environment těch kryptoměn tady krásně rostl a fungoval. Pokud se podíváme na aktivity České kryptoměnové asociace nebo těch zmiňovaných firem, ty to jednoznačně dokazují. Problémy samozřejmě tu jsou. Máme tu výzvu, která se týká danění, protože samozřejmě že problémem u kryptoměn je například ten kasino efekt a že bychom se proto měli bavit o tom, jak ho zmírnit, třeba využitím hodnotového časového testu, tak jako je to u cenných papírů. Jsou zde i další věci. Problém licenčního řízení, který přichází z MiCA. Já věřím, že Česká národní banka tohle bez problémů zvládne a licenční řízení bude krátké.
No a poslední věc, problém otevírání bankovních účtů. To je velký problém. Opravdu těmto firmám se nedaří otevírat bankovní účty. Proto jsme také s kolegy napříč Sněmovnou předložili sněmovní tisk 631, který by toto řešil, a můžeme to vyřešit pozměňovacím návrhem ve druhém čtení.
Kolegyně, kolegové, poslední věta. Rád bych vás pozval na vlastně od zítřka až do neděle probíhající konferenci BTC Prague, největší kryptoměnovou konferenci v celé Evropě a jednu z největších na světě. Tam uslyšíte o těch dobrých příkladech a nejenom to, co se bohužel dočteme v novinách.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju, pane poslanče. Ptám se, zda se někdo další hlásí do sloučené rozpravy? Pan poslanec Nacher.
Jenom chci upozornit, že podle dohody máme končit ve 13.00. Chci se zeptat, zda by byl problém, kdybychom ten zákon dokončili i po 13. hodině. (Souhlas.) Bezvadné.
Tak, pane poslanče, prosím.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. No, ještě k tomu, co říkal kolega Havránek. Jedno první místo tady máme také, na to mě upozornil můj ctěný kolega Feranec, že máme tady první těžební místo bitcoinů v Poslanecké sněmovně, jestli si vzpomenete. No, tak jsem si trochu chtěl píchnout do Pirátů, ale oni tady nesedí teď - nebo tamhle sedí Jakub Michálek, neposlouchá, dobře.
Takže obecně tahleta problematika týkající se kryptoaktiv, která není v českém právním řádu speciálně řešená a řeší se to touhletou implementací, tak jak tady řekl kolega Havránek, zároveň paralelně s tím je tady novela řešící právě tu problematiku kryptoměn, otevřených bankovních účtů, možností bank aktivně - to, co oni teď dělají - rušit ty účty bez jakéhokoliv důvodu. A teď se to tedy krásně sešlo.
Já nevím, jestli to kolega Havránek tedy řekl, ale jestli platí ta dohoda, že by ten pozměňovací - respektive tamta novela, na které se podíleli politici napříč, že by se zabudovala sem jako jakýsi pozměňovací návrh, tak aby bylo úplně jasné, při jakých, nebo v jakých případech a jak se mohou banky chovat k těm, kteří obchodují s kryptoměnami. Protože to, co se totiž děje dnes v České republice, můžeme si o tom myslet cokoliv, já jsem k některým věcem také nedůvěřivý, je to, že banky u nás hromadně těm podnikatelům, kteří se tím zabývají, ruší ty účty, oni odcházejí do zahraničí, tam zakládají ty firmy, nejčastěji do Londýna, to ale asi řeknou kolegové Havránek nebo Marek Novák, kteří jsou v tom hlouběji, a od nás odcházejí skutečně podnikatelé, kteří mají tyto schopnosti. Oni odcházejí do zahraničí, protože prostě banky v České republice, byť vlastněné zahraničními bankami, tak se k nim chovají přísněji, než v těch zemích, kde mají mateřské společnosti. To znamená, já vítám to, že z té implementace se možná stane širší debata o kryptoměnách, o ochraně spotřebitele také, určitě, protože tam jsou ty případy těch podvodů, ale že my spojíme tu iniciativu tady poslanců napříč právě do této implementace, aby to nebyla jenom implementace, ale abychom se bavili o širším konceptu s těmi kryptoměnami. Takže já se pak ještě přihlásím určitě ve druhém nebo ve třetím čtení. Já vám zatím děkuju za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo dvě faktické poznámky, pan poslanec Havránek.
Poslanec Jiří Havránek: Desetivteřinová reakce na ctěného kolegu Nachera. Ano, je to možnost toto vyřešit, a dokonce to můžeme podmínit tím, že někdo požádá o tuto formu licence. Stejně tak já rozumím částečně bankám, že pokud tady máme 25 000 subjektů s volnou živností, podnikání s virtuálními aktivy, že to je problém, i tuto věc můžeme vyřešit ve druhém čtení a Ministerstvo financí je na to připraveno. Poslední zmínka, sluší se poděkovat kolegům z Ministerstva financí, a to z jednoho důvodu, protože právě během českého předsednictví byly tyhle dvě směrnice dotaženy a vlastně všude v Evropě jsou chváleny, tudíž dobrá práce.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Další faktická poznámka, pan poslanec Volný. Nehlásil se, takže odmažeme. Ptám se, zda se ještě někdo hlásí do sloučené rozpravy? Pokud tomu tak není, sloučenou rozpravu končím.
Nyní se vrátíme - a přerušuji bod 11 - vrátíme se do bodu
Následující část projednávání bodu pořadu schůze
Aktualizováno 15. 9. 2024 v 11:43.