Neautorizováno!
(13.30 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)
Tak se obávám, jestli přece jenom se nám tohle trošku nenaplňuje. Doufejme, že ne. "Během kolapsu dochází k náhlé a významné ztrátě komplexity." to si myslím, že komplexita zatím ještě je vysoká, že roste, že to se nenaplňuje. "Během kolapsu zanikají stávající zásadní struktury nezbytné pro řídící činnost daného systému." To se taky neděje. "Během kolapsu dochází k decentralizaci, despecializaci, poklesu míry organizovanosti a sociální nivelizaci společnosti, civilizace obvykle dospívají do kritického stavu kvůli své vnitřní dynamice, ale na iniciaci, spuštění, vlastního kolapsu se často podílí vnitřní nebo vnější impulz." To je takzvaný trigger, spouštěč. Tak samozřejmě je tady obava, co bude tím triggerem, to taky nikdo neví, tak nechci říkat, že to bude tady zvýšení platů politiků. "Proces kolapsu není lineární, evoluční, děje se skokově." O tom už jsem hovořil, že je to nečekávaná situace, která přijde náhle. "Během procesu kolapsu může také dojít k zásadní ztrátě či proměně etnicity na daném území, vymizení původního duchovního substrátu, propadu vzdělanosti." Tak to se obávám, že hlavně na západ od našich hranic něco takového se může začít odehrávat. "To, že nastává kolaps, si lidé obvykle neuvědomí až v jeho konečné fázi, kdy už je na všechno zpravidla pozdě."
Teďka bych tady zmínil krátce ještě, jaké jsou důvody kolapsu těch složitých společností, což je zajímavé, to je... se vztahuje k tomu našemu tématu. Jednak je to "vyčerpání a zánik zdrojů nezbytných pro život a z velké části neobnovitelných, přechod na nový zdroj energie" - jako třeba z dřeva na uhlí, ale v našem případě spíš z uhlí na obnovitelné zdroje, hlavně mám na mysli větrnou energii nebo energii z větrných zdrojů a solárních - "jiné složité společnosti, to znamená, může ten kolaps způsobit střetnutí s technologicky rozvinutější společností nebo útok zvenčí." Ale co je důležité, tak hlavně: "třídní konflikty, sociální rozpory, špatné řízení ze strany elity nebo její špatné chování."
Já bych tady chtěl zmínit projev pana premiéra, který ve svém vánočním projevu zmínil, že největším ohrožením pro naši společnost jsou prodavači strachu. Abych se pravdu přiznal, tak tady, když čtu z té odborné publikace, tak žádné prodavače strachu nevidím, spíš tady vidím tedy špatné řízení ze strany elit. (Hluk v sále.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Pane poslanče, já vás přeruším a poprosím kolegyně a kolegy, aby se v obou částech našeho jednacího sálu utišili a vy jste mohl pokračovat ve svém přednesu.
Děkuju, kolegyně, kolegové, za uklidnění.
Pane poslanče, můžete pokračovat.
Poslanec Vladimír Zlínský: Já bych ještě na závěr přečetl, abyste věděli, co je to ta společenská smlouva, správnou definici, přesnou. "Společenská smlouva znamená schopnost společnosti jako celku se zabývat zájmy jednotlivých členů a skupin, dbát na rovnost příležitostí a dodržování našich povinností, uvědomění si našich práv. Stejně tak funkční společenská smlouva znamená, že ve společnosti se udržuje vysoká hladina spravedlnosti vymahatelná v reálném čase. Tato smlouva je nutně asymetrická, protože na jedné straně stojí elity společnosti, které jsou v převaze, pokud jde o majetek a vliv, a na druhé straně stojí mnohem početnější vrstva většinové populace. Společenská smlouva se vyvíjí v čase a právě nyní jsme svědky tektonických pohybů světa na rozhraní, které charakterizuje nápadný nedostatek pozitivního leadershipu, krize identity i legitimity elit, stejně jako množící se signály, že dosavadní koncept společenské smlouvy se stává stále méně funkčním. Budeme muset pracně hledat její nový obsah a ten naplnit." Toto napsal ve své knize pan profesor Miroslav Bárta, současný senátor zvolený za STAN. Fakt je ten, že to napsal v době, kdy ještě nebyl senátorem. Tím jsem to chtěl propojit, tady ta dvě témata, a varovat před tím, abychom nezpůsobili to, že spustíme ten trigger a dojde k něčemu, co nemůžeme předvídat. Neříkám, že to bude tato situace, ale varuji před tím. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. S faktickou poznámkou se hlásí pan vicepremiér Jurečka. (Ministr Jurečka nereaguje.) Pane vicepremiére, vaše faktická poznámka.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Omlouvám se. Děkuji. Já jsem chtěl poprosit vzhledem k tomu, že ta rozprava tady běží i s těmi přednostní právy prakticky od 9 hodin - máme poslední tři přihlášené, chápu to a vnímám to v posledních desítkách minut, že to je vlastně určitá obstrukce ze strany poslankyň a poslanců hnutí SPD - i s ohledem na pátek, na poslední rozloučení s naším kolegou Milanem Ferancem, na který určitě plánují jít nejenom poslanci poslaneckého klubu ANO, ale i z jiných politických klubů, tak jestli by nebylo na zvážení, jestliže máme ještě teď 13.35 do 14 hodin - klidně i, když se na tom všichni dohodneme, lze to přetáhnout ve shodě přes 14. hodinu - tak dokončit třetí čtení dnes. Mně přijde fakt zbytečné tady v pátek pokračovat v této mimořádné schůzi a 200 poslankyň a poslanců i s ohledem na to, co jsem zmiňoval, se snažit tady v pátek mít. Je to můj jenom apel, jestli se někdo rozhodl obstruovat, je to jeho rozhodnutí, ale mně to úplně fakt logiku nedává vzhledem k tomu, že ta debata tady proběhla, všechna jasná stanoviska, ta politická i věcná, byla sdělena. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. Vnímám to jako váš apel, nepřednesl jste žádný procedurální návrh. Je to asi v tuhletu chvíli na poradu předsedů klubů, jestli jsou schopni k něčemu takovému dospět. Pokud ano, tak stačí, abychom si to pak nějakým způsobem sdělili a zachovali se podle toho.
Nicméně nyní vystoupí v pořadí pan poslanec Sládeček.
Poslanec Karel Sládeček: Vážené kolegyně, kolegové, dnes bych se rád zamyslel nad otázkou, která rezonuje ve společnosti, a sice zmrazení platů politiků. Tento krok považuji za logický a nezbytný v době, kdy čelíme ekonomickým výzvám, které dopadají na každého občana naší země. Průměrný člověk se potýká s rostoucími životními náklady, inflací a nejistotou ohledně své finanční budoucnosti, je proto naším morálním závazkem ukázat, že chápeme tyto obavy a jsme ochotni sdílet břímě s lidmi, kterým sloužíme.
Zmrazení platů politiků je jasným signálem, že si uvědomujeme svou odpovědnost a jsme připraveni postavit potřeby občanů nad vlastní pohodlí. Tento krok nejen přispěje k větší důvěře veřejnosti v politiku, ale také posílí solidaritu mezi námi a těmi, kteří nás zvolili. Nejde jen o symbolický čin, jde o skutečný závazek k odpovědnosti a spravedlnosti. Děkuji vám za pozornost a doufám, že společně podpoříme tento smysluplný návrh.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Nyní je přihlášena paní poslankyně Štefanová. Pardon, s přednostním právem se hlásil pan vicepremiér Jurečka, ano, omlouvám se. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Já jsem ještě chtěl využít, i teď v obecné rozpravě... bych načetl podle § 95 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny legislativně technické úpravy, protože k těm pozměňovacím návrhům, které jsem navrhl při... omezení kumulace funkcí, které by se týkalo i té kombinace komunální úroveň a krajská úroveň. Tam někde u těch, kteří jsou neuvolnění, docházelo i ke snížení té jejich odměny a už to bylo projednáno jednotlivými zastupitelstvy, tak abychom nedostávali tyto lidi do situace, že v případě by museli znovu v průběhu roku 2025 jít s tím na jednání zastupitelstva, upravovat tu výši, protože někteří to mají snížené i pod ten stávající možný maximální limit, tak jsem považoval při zvážení všech těch okolností vlastně za fér, abychom pro rok 2025 ponechali stávající pravidla a od 1. 1. 2026 aby u této varianty došlo k úpravě, takže si to dovolím načíst tedy úplně přesně. ***