Neautorizováno!


(9.40 hodin)
(pokračuje Robert Králíček)

Naše první vláda v roce 2018 zmrazila platy politiků, podruhé jsme to udělali v roce 2020. V roce 2021 jsme schválili další zmrazení na pět let od roku 2022. To ale pětikoalice pokrytecky s pomocí Senátu nechala spadnout pod stůl. Proto jsme to znovu předložili, opět to nikdo nepodpořil.

Poslanecký klub hnutí ANO zásadně nesouhlasí, aby v době, kdy lidem klesá životní úroveň - za poslední roky se jim propadly reálné mzdy nejvíce ze všech vyspělých zemí, ceny energií platí jedny z nejvyšších v Evropě, dnes už úplně nejvyšší, a za tři roky vše zdražilo v průměru o třetinu - tak aby v této době došlo k navýšení platů politiků. Považujeme to za arogantní, nesoudné a jen to prohloubí propast mezi občany a jejich politickou reprezentací. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců hnutí ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Vladimíra Lesenská, připravit se může pan poslanec Jiří Kobza. Prosím.

 

Poslankyně Vladimíra Lesenská: Děkuji, vážená paní předsedající, za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, jsme dnes v situaci, kdy naše země čelí těžkým ekonomickým výzvám, kdy se běžní lidé den co den potýkají s rostoucími náklady na energie, bydlení, potraviny a základní životní potřeby, a právě v tomto okamžiku, v této těžké době pro celou společnost, přichází vláda s návrhem na zvýšení platů politiků. Vláda nám předkládá návrh na zvýšení o 6,9 procenta, přičemž původní návrh nebo původní debata probíhala dokonce o 14 procent. Jak jsme se sem dostali? Odpověď je jednoduchá: kvůli rozhodnutí Ústavnímu soudu, který zrušil část zákona týkajícího se platů ústavních činitelů. Samozřejmě je naší povinností na tuto situaci reagovat a zákon změnit, aby byl v souladu s ústavou, ale to neznamená, že bychom automaticky měli přikročit k navýšení vlastních platů. Místo toho bychom měli tuto situaci využít jako příležitost, abychom ukázali, že rozumíme těžkostem, kterým čelí běžní lidé. A jak to uděláme? Tím, že zmrazíme naše platy.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, nejedná se zde o technický problém, nejedná se o to, zda na platy máme právní nárok, nebo ne. Tato debata je mnohem zásadnější. Jedná se o to, zda jsme jako politici skutečně v kontaktu s realitou, s realitou, kterou žijí naši voliči. Podívejme se na to, co zažívají lidé venku. Inflace drtí rodinné rozpočty. Rodiče se obávají o to, jak zaplatí školní obědy svým dětem, jak pokryjí stále rostoucí ceny energií, jak si udrží své bydlení. A co děláme my? Místo abychom šli příkladem a ukázali, že rozumíme těmto obavám, zvažujeme zvýšení našich vlastních platů. Ano, průměrná mzda v loňském roce za první až třetí kvartál činila 45 107 korun, jenže z druhé strany tři pětiny lidí pobírajících mzdu na ni nedosáhlo - zajímavá věc. A na druhou stranu vidíme neuvěřitelný nárůst výplaty všech možných dávek. Ale je to asi v pořádku.

Tento krok, to znamená navýšení našich vlastních platů, je nejen nemorální, ale je také podle mého politicky neudržitelný. Jak můžeme očekávat, že si udržíme důvěru veřejnosti, když přijímáme rozhodnutí, která jasně ukazují, že jsme odtržení od problémů běžných lidí? Jako opoziční poslankyně a zástupkyně hnutí, které vždy stálo na straně našich pracujících, považuji tento návrh za zcela nepřijatelný. Jsem přesvědčena, že bychom měli vyslat jasný signál, signál, že jsme připraveni sdílet zodpovědnost a oběti, které dnes musejí nést naši občané, a tento signál musí být jasný - platy politiků zmrazit. Plně podporuji návrh předsedy pana Tomia Okamury, který předložil Sněmovně právě návrh na zmrazení platů, a to na toto období, na zbytek tohoto období a celé příští volební období. Tento návrh není jen symbolickým gestem, je to nutná odpověď na současnou situaci. Je to ukázka toho, že si uvědomujeme tíživou situaci, ve které se nachází naše země, a že jsme ochotni přijmout opatření, která od nás lidé očekávají.

Není to poprvé, co SPD přišla s podobným návrhem. Už v minulosti jsme apelovali na to, aby platy politiků byly zmrazeny, a to zejména v době, kdy se od běžných občanů očekává, že si budou utahovat opasky. Nyní, více než kdy jindy, je čas na skutečné činy. Musíme přestat být odtržení od vlastních voličů, musíme přestat předstírat, že je vše v pořádku, že je vše zalité sluncem a vše je růžové, zatímco venku lidé žijí úplně jinou realitu.

Vláda nám říká, že musíme šetřit, že potřebujeme konsolidovat veřejné finance, že musíme omezit výdaje. No dobře, tak začněme u sebe! Pokud je vláda opravdu přesvědčena o tom, že šetřit je zcela namístě, ať ukáže, že je ochotná jít tím správným směrem a tím správným příkladem.

Dámy a pánové, máme před sebou příležitost, příležitost ukázat, že nejsme jen zástupci elit, ale skuteční zástupci lidu - příležitost ukázat, že naše práce není o vlastním prospěchu, ale o službě, o službě veřejnosti, pokud si chceme udržet důvěru této veřejnosti. Pokud chceme být vnímáni jako legitimní zástupci lidu, musíme jednat se zodpovědností a pokorou.

Děkuji vám za pozornost a vyzývám vás všechny, abyste hlasovali pro zmrazení platů politiků a ukázali, že jste na straně těch, které zastupujete. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Kobza, poté se připraví pan poslanec Rozvoral. Prosím, ujměte se slova.

 

Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, paní předsedající. Vážené dámy, vážení kolegové, parlamentní debaty o platech politiků mívají už léta podobný průběh a obávám se, aby se nestaly součástí koloritu parlamentních diskusí.

Ústavní soud zruší jakákoliv omezení platů soudců, vybraní politici se za to rozhodnutí alibisticky schovají a potom nepravdivě prohlásí, že toto rozhodnutí rovněž zakazuje snížit nebo nezvyšovat platy politiků. Pak někdo přijde s argumentem, že když se zvyšují platy politiků, že by se měly adekvátně zvyšovat i platy občanů, anebo obráceně, když platy občanů nerostou nebo klesají, neměly by růst ani platy politiků, a nato se ozve zase někdo z tábora zastánců co nejvyššího růstu platů politiků a řekne, že on by strašně rád zvýšil platy všech českých občanů i důchody, ale bohužel v rozpočtu na to nejsou peníze, zdroje jsou omezené, finanční prostředky máme jen v takové výši, které přesně stačí na zvýšení platů politikům. A tak za to může nějaký anonymní systém, rozpočtová odpovědnost a stav státní kasy, prostě nějaká zákonitost blízká fyzikálním či přírodním zákonům, které způsobí, že v deficitním a zadluženém státním rozpočtu nikdy nejsou peníze na zvýšení důchodů, ale vždy se najdou prostředky pouze na zvýšení platů politiků a samozřejmě soudců, ti jsou nade vším.

Já ale, dámy a pánové, spolu s klasikem říkám, zdroje tu jsou. A kde? Třeba tady. Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské zelené dohody, takzvaného Green Dealu, budou astronomické, podle odhadů se rovnají pěti českým státním rozpočtům. To řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula před lety v debatě na CNN Prima News, a to se ještě držel ve svých odhadech zpátky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP