(9.50 hodin)
(pokračuje Jiří Kobza)

Přesnější účinek dopadů nařízení a regulací Green Dealu na Českou republiku by přinesla dopadová studie, ta ale přes opakované výzvy stále neexistuje. A kdo platí cestu k takzvané uhlíkové neutralitě, která je naprosto nesmyslná, které mají státy Evropské unie dosáhnout v roce 2050? Právě občané členských států to budou platit, daňoví poplatníci, jejichž jménem a zájmy se zaprodaní unijní i naši vládní politici tak často zaklínají.

Green Deal nebo Zelený úděl nebo Zelená dohoda je založená na utopické a nebezpečné vizi snížení objemu vytváření plynu oxidu uhličitého, o kterém se věří, že způsobuje skleníkový efekt, a tím jakési globální oteplování. Mezinárodní konference, která zde proběhla začátkem listopadu, prokázala na základě vědeckých dat, měření a důkazů, že to tak není. Green Deal si klade za cíl dosáhnout nulových emisí CO2 v roce 2050, a proto na základě něj vznikla unijní nařízení a směrnice zakazující vytápění plynem nebo chystaný zákaz prodeje aut na benzin a naftu a celý šílený systém šmeliny s emisními povolenkami. Green Deal obsahuje mnoho směrnic, příkazů, zákazů, ale odhadů, kolik kvůli němu budeme muset jako země zaplatit, je mnohem méně, prakticky žádné, a skoro vůbec neexistuje dialog politiků s občany na jedno zásadní téma: zda vůbec chtějí tyto výdaje zaplatit.

Jednou z mála studií je zpráva Evropského účetního dvora nazvaná Cíle EU v oblasti klimatu a energetiky - ta je z roku 2020 a odhaduje náklady na dosažení nulových emisí kysličníku uhličitého v roce 2050 na bilion euro ročně počínaje rokem 2021. Bilion, to je, abych připomněl ty obrovské počty nul, to je 1 000 miliard a málokdo je schopen si představit, jaké obrovské peníze se za tím skrývají. Musíme si uvedené číslo převést na něco srozumitelnějšího, například si pomůžeme porovnáním s hrubým domácím produktem, s takzvaným HDP. HDP je zjednodušeně součet cen všeho zboží a služeb, které se v daném státě za jeden rok vytvoří. Výdaje za Green Deal jako nové solární elektrárny, zateplení domů, výměna plynových kotlů za tepelná čerpadla na elektřinu, pořízení automobilů a autobusů na baterie a podobně budou dělat asi 7 procent ze všeho, co v budoucnu vyrobíme. Takže pro srovnání, Česká republika vydala na starobní důchody v roce 2023 asi 7,7 procenta HDP a z tohoto porovnání je vidět, že na Green Deal budeme muset opravdu solit hodně peněz. V přepočtu například z peněz na Green Deal bychom mohli zaplatit starobní důchody téměř každému našemu důchodci z celkového počtu 2,5 milionu penzistů.

Druhým možným porovnáním je přepočet na jednoho občana České republiky plus inflace od vzniku této studie. Každý ví, kolik činí jeho měsíční příjmy nebo co by si mohl pořídit za oněch 65 000 každý rok, tedy asi 5 000 měsíčně, jak to v přepočtu vychází. V roce 2023 byl medián mezd v naší zemi zhruba 39 000 korun, výdaje na Green Deal by tudíž dělaly 14 procent mediánového platu. U rodiny se samoživitelem a dvěma dětmi by to dělalo ale celých 41 procent mediánového platu. Samoživiteli se dvěma dětmi a minimálním platem by tedy zbylo méně než 10 procent jeho platu, kdyby musel zaplatit poměrnou část nákladů na Green Deal ze svého - myslím zaplatit přímo, samozřejmě, protože stejně mu bude z kapsy vytažena tato částka nepřímo ve vyšších daních, ve vyšších cenách energií, paliv a bydlení.

Green Deal je nerealistický plán, který už nyní vede k drahým energiím, k rozkladu průmyslu a k celkovému zchudnutí obyvatel a snížení životní úrovně, a to nás ty hlavní, skutečně astronomické výdaje za Green Deal teprve čekají. Státy EU vytváří okolo 7 procent celosvětových emisí kysličníku uhličitého. I při jejich snížení na nulu v roce 2050 bude jejich vliv na podnebí skoro neměřitelný, a nebude proto možné určit, zda tyto obrovské náklady vůbec k něčemu byly. Green Deal je potřeba zrušit, jinak se stane z Evropy zaostalá a bezbranná část světa.

Ptáte se mě, kde jsou tedy zdroje na zvýšení důchodů českým občanům? Já říkám: tady, v nákladech na Green Deal. A abych se vrátil k začátku svého projevu, tady by zbylo i na navýšení platů politiků, jenže na to teď nemáme, mimo jiné i proto, že čeští politici jsou vůči Evropské unii submisivní a poslušně plní všechna greendealová nařízení, přestože musí vědět, že to jejich vlastní zemi ničí, a nedokáží hájit naše národní zájmy. Proto si vyšší platy, na které si stejně zase budou půjčovat v zahraničí, rozhodně nezaslouží. Já vám děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Jako další vystoupí pan poslanec Rozvoral, poté se připraví paní poslankyně Šafránková. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, ve svém vystoupení se rád vyjádřím k projednávanému bodu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, kterým je vládní návrh zákona týkající se navýšení platů politiků.

Na úvod v této věci jenom potvrdím názor všech poslanců za hnutí SPD, že tento vládní návrh na zvýšení platu politiků tak, jak je navrhován ve sněmovním tisku číslo 825, rozhodně nepodpoříme. Považujeme ho za zcela nemravný a arogantní, a to zvláště v době, kdy se většina občanů České republiky potýká s poklesem reálných příjmů a rostoucími životními náklady. Podle tohoto návrhu by mělo dojít ke skokovému navýšení platů politiků o téměř 7 procent. To je výsměch vůči všem našim slušným a pracujícím občanům, mladým rodinám s dětmi, seniorům a zdravotně postiženým občanům, tedy všem, kteří každý den bojují se stále zvyšujícími náklady na zajištění chodu svých domácností a jejich životní úroveň neustále klesá. Do těchto problémových situací je dostala svou nečinností a špatným řízením státu současná vláda v čele s premiérem Petrem Fialou. Místo toho, aby tato vláda příkladně ukázala solidaritu a odpovědnost se všemi těmito občany, rozhodla se zvýšit si své platy.

Hnutí SPD toto navýšení platů odmítá, a proto podalo vlastní pozměňovací návrh, ve kterém navrhujeme zmrazení platů politiků na dobu pěti let. V této věci též navrhujeme, aby byla vypracována nová právní úprava, která by navázala výši platů politiků na vývoj průměrné mzdy v České republice, což by zajistilo spravedlivější a transparentnější systém odměňování. Z tohoto důvodu vás vyzývám, abyste podpořili náš pozměňovací návrh na zmrazení platů politiků, zajištění spravedlnosti a solidarity s českými občany musí být naší prioritou. Je načase, abychom společně odmítli další projev drzosti a arogance vládních politiků a ukázali, že jsme skutečně odhodláni zastupovat zájmy našich voličů.

Předložený vládní návrh je dle našeho mínění dalším důkazem naprostého odtržení současné Fialovy vlády od reality, která svými opatřeními neustále přispívá k pomyslnému utahování opasků občanů, kdy jako příklad zmíním opatření vycházející z vládního konsolidačního balíčku, který platí už druhým rokem. Kdybych měl všechny body obsažené v konsolidačním balíčku, které mají negativní dopad na peněženky našich občanů, blíže rozebrat, tak by se mé vystoupení dosti protáhlo. Hnutí SPD dlouhodobě, tedy o svého počátku, bojuje za zájmy našich občanů a zároveň odmítáme jakékoliv privilegované zacházení s politiky. Naše země potřebuje odpovědně hospodařit, a to začíná u nás samotných, konkrétně u těch, kteří zastávají důležité vrcholné pozice v rámci řízení republiky, ve vládě a na ministerstvech. Jako hnutí SPD proto navrhujeme s ohledem na současnou ekonomickou situaci v České republice zmrazení platů politiků a zavedení mechanismů, které budou odpovídat reálné ekonomické situaci.

Odůvodnění našeho postoje je zcela logické a všichni moc dobře víme, že v době krize, na kterou nejvíce doplácejí naši občané, je solidarita klíčová. Je nutné si uvědomit, že každá koruna investovaná na zvyšování platů politiků je koruna, která bude chybět v oblastech, jako je zdravotnictví, školství či zajištění výplat na důchody. Tento postoj by byl zajisté vnímán jako projev zodpovědnosti, který by mohl pozitivně ovlivnit politické klima a důvěru občanů v politiky. Zároveň by to mohlo pomoci zaměřit politiku více na skutečné problémy lidí a méně na osobní prospěch jednotlivců. Nechci zde zmiňovat konkrétní částky, o které se po přijetí tohoto návrhu zákona zvednou platy vrcholným politickým představitelům, což je pro slušné a poctivě pracující občany něco, co je hrubě uráží a dává jim to zpětnou vazbu o tom, jaký k nim a jejich zaměstnání mají někteří politici přístup. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP