Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(11.10 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)

Jako další bod jednání Sněmovny proto navrhuji bod s názvem Praní špinavých peněz v bezprostředním okolí Petra Fialy.

Další téma, kterému se musíme věnovat, je největší daňové fiasko v novodobých dějinách České republiky. Ano, o fiasku jménem inkaso windfall tax od bank ví veřejnost nejméně o začátku listopadu 2023, kdy Zbyněk Stanjura pro Českou televizi potvrdil, že místo plánovaných 33 miliard korun vybere možná pár jednotek miliard. Ani to se mu nakonec nepodařilo a jeho úřad získal od bank sotva 2 procenta plánované částky, tedy necelých 700 milionů korun. Že daň byla nastavena fatálně špatně, muselo být ovšem Ministerstvu financí jasné už mnohem dříve. Pokud ne v červnu 2023, kdy banky zaplatily svou první zálohu, tak rozhodně v září 2023, kdy zaplatily zálohu druhou. Z čísel muselo být naprosto patrné, že Stanjurova windfall tax dopadá de facto výhradně na energetický sektor, potažmo polostátní ČEZ. Jinými slovy, že konstrukce této daně protlačená formou přílepku ušitého horkou jehlou, kulhá v případě bankovního sektoru na obě nohy a že se kvůli tomu na české veřejné finance řítí astronomická ztráta. Ztráta, která pro představu dělá trojnásobek rozpočtu Ministerstva zdravotnictví, případně by mohla zdvojnásobit roční rozpočet České republiky na vědu a výzkum, zdvojnásobit platy učitelů nebo výrazně snížit deficit naší země.

V takové situaci je povinností zodpovědného ministra financí jednat. Zejména tehdy, pokud má být daň v účinnosti i v letech 2024 a 2025 a úroková míra České národní banky zůstává nadále vysoká a s ní i příjmy bank. Windfall tax proto měla ještě v roce 2023 projít zásadní rekonstrukcí, včetně prověření alternativních řešení. Proč například vláda vůbec neprověřila možnost zavedení srážkové daně na výnosy z úložek komerčních bank u České národní banky? Proč zcela zahodila příležitost získat od bankovního sektoru desítky miliard, které banky vládě nabízely místo nefunkční windfall tax? Tyto peníze měly navíc mířit třeba do řešení nedostupného bydlení nebo na pomoc lidem, kteří se dostali do problémů se splácením svých závazků. Není to trochu škoda, dámy a pánové? Zbyněk Stanjura si žádnou práci s úpravou této daně nedal a na obláčku plující premiér Petr Fiala to po něm ani na chvíli nevyžadoval. Mimochodem známý scénář, na který budou české veřejné finance vzpomínat ještě mnoho let.

Paní předsedkyně, nevidím žádného zástupce vlády. (Lavice ministrů jsou prázdné. Ministr Baxa odešel.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Ano, paní předsedkyně, pan ministr si pouze odskočil na toaletu, tak se mi takto omlouval.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Rozumím, tak počkáme chvilku.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já myslím, že můžete klidně pokračovat.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Abychom neporušovali jednací řád. Měl by tady být přítomen člen vlády, takže bych počkala. Já to chápu. Mám samozřejmě respekt k biologickým potřebám kohokoliv, ale má tedy případně sedět jiný člen vlády. (Potlesk z řad poslanců ANO 2011.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nikdo jiný tady bohužel v tuto chvíli není. Mohu samozřejmě vyhlásit přestávku na dvě minuty, než se pan ministr Baxa vrátí.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Asi by to bylo rozumné.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: V tom případě vyhlašuji přestávku do 11.16 hodin. Myslím, že to bude dostačující. (Poslankyně Schillerová: Děkuji, já se potom vrátím.)

 

(Jednání přerušeno od 11.14 do 11.16 hodin.)

 

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Můžeme tedy pokračovat, přestávka skončila, prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Ano, děkuji, paní předsedkyně. Zbyněk Stanjura si žádnou práci s úpravou této daně nedal a na obláčku plující premiér Petr Fiala to po něm ani na chvíli nevyžadoval. Mimochodem známý scénář, na který budou české veřejné finance vzpomínat ještě mnoho let. A výsledek? Ten jsme se dozvěděli minulý týden v Událostech České televize. Inkaso mimořádné daně u bank za rok 2024 bylo směšných 470 milionů korun, tedy ještě méně než v roce 2023. Ještě větší daňové fiasko, ještě větší škoda pro státní rozpočet. Já se proto ptám. Jak jste, dámy a pánové, s těmito výsledky svého ministra financí spokojeni? Hádáme se tady často o desítky nebo stovky milionů korun, a přitom si nyní bez zdvižení varovného prstu necháte utéct desítky miliard od zahraničních bankovních domů?

Chci vědět, jakou odpovědnost z tohoto selhání klíčového ministra vlády hodlá vyvodit premiér Petr Fiala a jakou tato Sněmovna. Znovu opakuji, jedná se o opakované a neřešené selhání, které bez přehánění představuje největší daňové fiasko v dějinách České republiky, a podle mého názoru dosáhlo parametrů mimořádné hospodářské škody. Poslanecká sněmovna by se mu proto měla neodkladně věnovat. Žádám proto o zařazení dalšího mimořádného bodu s názvem Windfall tax u bank jako mimořádná hospodářská škoda.

Teď k nezlevněným potravinám, Česká republika podle včera zveřejněné prognózy Ministerstva financí v loňském roce opět stagnovala. Podle nedávno zveřejněného indexu prosperity a finančního zdraví se propadla za necelé tři roky z příznivého devátého místa v rámci EU o šest pozic na místo patnácté. V dílčím ukazateli hodnotícím ekonomickou kondici dokonce na pozici číslo 23, tedy téměř na chvost. Situace je o to závažnější, že nejde o ojedinělý žebříček, ale o další v celé řadě mezinárodních srovnání a průzkumů, kde ztrácíme dech a propadáme se doslova jako lyžař zavalený ve sněhové lavině hlouběji a hlouběji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP