Středa 12. března 2025, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Aleš Juchelka)
184.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony /sněmovní tisk 829/ - třetí čtení
Projednávání tohoto bodu jsme přerušili dne 7. 3. 2025 v rozpravě.
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele - a vidím, že už tam je - pan ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Mikuláš Bek, a taktéž zpravodaj garančního výboru, pan poslanec Matěj Ondřej Havel.
Garančním výborem je výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Připomínám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 829/3, který byl doručen dne 13. února 2025, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 829/4.
Nyní tedy budeme pokračovat v přerušené rozpravě, do které se přihlásili... V tuto chvíli vidím... Pan poslanec Josef Bělica. Vážený pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Bělica: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Mé vystoupení nebude dlouhé. Já bych s dovolením přednesl stanovisko Asociace krajů České republiky, poněvadž na svém zasedání 27. ledna jsme probírali v rámci předsednictva Asociace krajů tuto problematiku a Asociace krajů i k tomuto přijala usnesení, takže já bych vás nakonec i seznámil s tímto usnesením.
Problematika převodu financování nepedagogických pracovníků ve školství ze státu na zřizovatele, ředitel Kanceláře Asociace krajů České republiky informoval členy rady o dosavadním vývoji situace a o proběhlých jednáních stran této problematiky. Asociace krajů České republiky je zastoupena v pracovní skupině zřízené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, jejíž poslední jednání proběhlo v prosinci 2024 a dále pak v pátek 24. ledna 2025, kdy proběhlo jednání se zástupci samosprávných asociací u ministra školství, jehož na jednání zastupoval vrchní ředitel, a za Asociaci krajů České republiky se účastnil její ředitel a radní pro oblast školství Zlínského kraje.
Na jednání byla vyžádána detailní informace, z čeho přesně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vycházelo při výpočtech procentuálních poměrů, které by měly být novou součástí rozpočtového určení daní, zavedení nového parametru školství za účelem financování nepedagogických pracovníků ze strany samospráv. Na tomto jednání bylo také avizováno, že Asociace krajů České republiky bude žádat co nejdřívější jednání s panem ministrem školství Bekem a ministrem financí Stanjurou, protože k takovému jednání v dané věci doposud nedošlo.
Dále bych vám ze zápisu s dovolením interpretoval některá stanoviska hejtmanů, která na tomto jednání zazněla. Jeden z nich uvádí svůj nesouhlas se zařazením parametrů týkajícího se středisek volného času a potvrzuje zájem Asociace krajů České republiky o setkání s ministrem školství, vyjadřuje též nesouhlas s tím, jakým směrem se debata o financování nepedagogů ubírá. Vyjadřuje také zásadní nesouhlas, aby kraje, které již mají transformovaná střediska volného času, měly na toto doplácet. Dále jeden z hejtmanů zmiňuje též problematiku deinstitucionalizace a transformace dětských domovů, kde zásadně přibude nepedagogických pracovníků, což padne na kraje.
Další poznámka, že takto významná reforma musí být náležitě prodiskutována a připravena na základě široké debaty a prostřednictvím klasického legislativního procesu. Celá reforma má být spojená s odpovídajícím propojením na rozpočtové určení daní. Dále jeden z hejtmanů nesouhlasí s uplatněným systémem projednávání dané věci a s tím, že financování má být na jednu stranu převedeno na samosprávy, na druhou stranu však má mít vláda možnost stanovovat svým nařízením výši platu bez adekvátní finanční provazby. Vzhledem k požadavku na výslednou efektivitu věci považujeme tento způsob jednání za minimálně podivný.
Následně první místopředseda Asociace krajů přečetl návrh usnesení, které bylo jednohlasně přijato všemi přítomnými hejtmany. Já bych vás s tímto stanoviskem Asociace krajů rád seznámil. Jedná se o usnesení číslo 14 ze dne 17. ledna 2025, převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele. "Rada Asociace krajů České republiky:
I. bere na vědomí informace o záměru vlády České republiky převést financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele k 1. září 2025, včetně informací poskytnutých MŠMT nebo zveřejněných na internetu;
II. považuje s ohledem na zamýšlený legislativní proces, absenci důsledného předjednání se samosprávami na krajské i obecní úrovni, nekoncepční zásady do rozpočtového určení daní krajů a do poslední chvíle chybějící datové soubory s jasnými výpočty dopadů změn do celého systému vládní návrh za nepřijatelný;
III. požaduje, aby byly změny rozpočtového určení daní krajů a obcí řešeny komplexně, zohledňující mimo oblast školství i další kritéria pro spravedlivé dělení daňových výnosů mezi samosprávy, umožňující vyvážený rozvoj všech regionů v naší zemi;
IV. požaduje vyvolání jednání s ministrem školství a ministrem financí za účasti všech členů Rady Asociace krajů;
V. pověřuje předsedu rady Asociace krajů, hejtmana Zlínského kraje, odesláním dopisu na dotčené ministry ve smyslu bodů II až IV včetně vydání tiskové zprávy korespondující s tímto obsahem."
Toť vše, dámy a pánové. Já myslím, že to je poměrně důležitý signál z významného prostředí. Asociace krajů České republiky si myslím, že má k tématu co říci. A tímto jsem přednesl její stanovisko. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já taktéž děkuji. V tuto chvíli je na řadě v obecné rozpravě pan poslanec Martin Kukla. Prosím.
Poslanec Martin Kukla: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, s dovolením podpořím svého kolegu pana hejtmana. My za Vysočinu to také nepodporujeme, protože když se podíváte, jak se to komunikuje... Jako kraj Vysočina máme zhruba šedesát středních škol, které zřizujeme, a máme stovky škol, které zřizují jednotlivé obce. Já jsem shodou okolností i v orgánech jedné základní školy, jsem ve výběrových komisích, když vybíráme ředitele. Od té doby, kdy ministerstvo přišlo s tím, že od 1. 9. 2025 budou nepedagogové hrazeni právě z rozpočtu jednotlivých obcí, tak se ptám jednotlivých ředitelů a pracovníků škol, jak je to s nimi komunikováno. Komunikováno to se školami není vůbec, nebo nebylo vůbec. Když se zeptám na obcích, tak z toho samozřejmě mají velký strach, protože to s nimi také není komunikováno.
A můžeme se podívat tady, kdo nám jako poslancům píše. Nevím, jestli to kolegové čtou, ale například Českomoravský odborový svaz pracovníků školství. Myslím si, že dneska jsme opět obdrželi e-mail. A oni píšou: "Obracíme se na vás s dopisem, který vám může pomoci rozhodnout o převodu financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol." No a když čtete, tak vidíte, že udělali petici, a podepsalo to 66 000 pracovníků, což je z mého pohledu také nějakým způsobem vypovídající.
Českomoravský odborový svaz pracovníků školství nesouhlasí s převodem financování platů nepedagogických pracovníků na kraje a obce prostřednictvím sdílených daní, rozpočtového určení daně RUD. A proč? Upozorňuje na rizika, která jsou s tím spojená, protože samozřejmě budou vznikat rozdíly ve financování. Na jedné straně máme bohatší obec, na druhé straně chudší, která třeba investovala, investovala do kanalizace a počítá každou korunu. A co se stane? Budou vznikat tlaky právě z těch škol a budou vznikat velké rozdíly. To je za mě velký problém.
Ale samozřejmě ten největší problém, který já vnímám, tak je, jak to vnímají kuchařky, školníci... Ti prostě mají strach, protože tahle vláda je hodila přes palubu a neřekla, jak to bude. Když tady byl tlak, ohromný tlak jednak odborových svazů, asociace hejtmanů, Svazu měst a obcí a mnoho dalších jednotlivých starostů, které nám psaly, tak se stalo co? Ministerstvo školství to odložilo na příští rok. Ale já se ptám, co bude za ty tři měsíce dělat, když to tedy odložilo? Ono to odložilo o tři měsíce a bude komunikovat, bude to upravovat, uzná svoji chybu, že je to nepřipravené, že nejsme od 1. 9. 2025 schopni toto realizovat? Nevím. Ptám se pana ministra a věřím, že mi odpoví.
A to nejsou jenom odborové svazy. Když se podíváme dál do veřejných zdrojů, tak je to Rada Svazu měst a obcí, která také říká a odmítá převod financování nepedagogických pracovníků. A těch obcí, já bych tady mohl vystupovat poměrně dlouho, ale nechci to úplně zdržovat, ale když se podívám tady, obec Sudice píše: "Vážení páni poslanci, vážené paní poslankyně, nesouhlasíme s převodem nepedagogických pracovníků na obce." A tady konkrétně říkají proč. Převod financování nepedagogických pracovníků pod zřizovatele od 1. 9. 2025, tento krok zásadně zatíží rozpočty obcí bez adekvátní finanční kompenzace od státu. Převod financování podpůrných opatření nepedagogických pracovníků pod zřizovatele dosud hrazené státem na základě doporučení školských poradenských zařízení, například speciální pomůcky, úpravy prostor, software a další. Dále převod ONIV, to jsou takzvané neinvestiční výdaje, a opět to chtějí převést na zřizovatele.
Takže vzhledem k této nejasnosti jasně vznikla nějaká kalkulačka, na které se může každá obec podívat, kolik dostane. No, ale tady všichni upozorňují, že i reálně v tuto chvíli prostě jsou ti nepedagogičtí pracovníci dotovaní z toho budgetu pro ty školy, který je určen právě na ty pedagogické pracovníky. Protože jinak za ty základní peníze, za ty základní tabulky by nebyli schopni ředitelé ten běh a funkčnost té školy udržet.
A to je obec Sudice, obec Perálec, která mi napsala, z mého blízkého okolí obec Popelín. Já bych tady mohl jmenovat mnoho dalších, protože, pane ministře, podívejte se do pošty někdy, co nám píšou, a řekněte nám teda, co za ty tři měsíce? Jak to zlepšíte, vylepšíte? Že odpovíte na všechny ty otázky, které tady ve veřejném prostoru padají? Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. V tuto chvíli vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku, paní kolegyně Berkovcová. Dvě minuty, prosím.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji za slovo. Já bych tady ráda doplnila vyjádření svých dvou ctěných kolegů hejtmanů, kteří vám představili jednak stanovisko Asociace krajů a zároveň svůj pohled coby hejtmanů. Já to ještě doplním o pohled svůj, protože já rovněž působím jako náměstkyně hejtmana pro školství u nás v kraji a nechala jsem si zpracovat od rozpočtářů, kteří rozpočtují krajské školy, krajská školská zařízení, i vlastně jejich připomínky, jejich rizika, která oni spatřují v této novele, v tomto převodu.
Takže říkají, že mechanismus rozdělování prostředků do daňových příjmů samospráv podle počtu dětí, žáků u jednotlivých organizací nebude rozlišovat nákladovost malých a velkých škol. U malých škol jsou průměrné náklady na žáka výrazně vyšší než u velkých. To bylo již od roku 1995 zohledňováno normativy potřeby práce, které u malých mateřských a základních škol, též školních jídelen, dávaly na dítě, žáka, strávníka vyšší částky než u velkých. To platí i v současné době, to je po naběhnutí reformy financování od roku 2020. Výrazně vyšší náklady v propočtu na dítě, žáka jsou i u škol speciálních. A pokud částky poskytnuté zřizovatelům na dítě, žáka budou stejné, u malých škol budou značně nedostačující, což může ohrozit existenci těchto škol.
Je vytvoření této situace cílem této reformy? Zaznívá s otazníkem. Podobná situace je i u domovů mládeže, tedy u domovů mládeže s malou kapacitou, kteří mají provoz drahý.
V současném systému se zohledňovala různá finanční náročnost jednotlivých druhů škol dle jejich charakteru, velikosti V RUD je to zřejmě zprůměrováno. Mělo by být zohledněno pomocí systému koeficientů vah a nestačí konstatovat, že se do RUD převede stejná částka, jakou mělo regionální školství k dispozici v rozpočtu Ministerstva školství. (Předsedající: Čas.)
Úplně? Dobře, tak třeba ještě příští poznámce. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: V tuto chvíli se vracíme do obecné rozpravy. Jaromír Dědeček je další přihlášený v obecné rozpravě. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jaromír Dědeček: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já bych rád, vážené kolegyně, vážení kolegové, vás seznámil a citoval z dopisu ředitele Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov o řešení nepedagogických pracovníků. A dále i bych se zmínil jenom nadpisově o odměnách v celém školství, které jsou neřešeny. Čili, pane ministře, toto by bylo potřeba také řešit. A dál bych vás seznámil s propočtem, kolik převod financování nepedagogů na zřizovatele bude stát Královéhradecký kraj.
Takže ředitel Střední řemeslné školy a technické v Novém Bydžově píše: Nepedagogičtí pracovníci. Tabulka platů nepedagogických pracovníků ve třídách jedna až dvě a některých nižších stupních tříd tři, čtyři, pět, sedm je postavena pod úrovní minimální mzdy i přes zvýšení jednotlivých tarifů o 1 400 korun. Zaručený plat ve třetí až páté třídě 24 960. Všechny tyto třídy jsou pod úrovní zaručeného platu. Zaručený plat v šesté až deváté třídě 29 120 korun, šestá až sedmá třída je pod úrovní zaručeného platu a osmá až devátá třída je v některých nižších stupních pod úrovní zaručeného platu. Toto analogicky pokračuje ve vyšších třídách. Výsledek: Základní platy je nutno dokrývat osobním hodnocením, případně odměnou, na kterou nemusí být zdroje, zejména v kontextu případného přechodu financování platů nepedagogických pracovníků na zřizovatele.
Další otázkou je financování neinvestičních nákladů. Nic neřeší tuto uvedenou problematiku, takže by bylo potřeba zaměřit se na to a řešit to. Dále by bylo potřeba se i podívat na procentuální zvyšování tarifů pedagogů, dále na politickou deklaraci 130 procent průměrné mzdy pro učitele nebo pedagoga a dále na přespočetnou práci. Dále bych si dovolil vás seznámit, kolik bude stát převod financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele Královéhradecký kraj.
Královéhradecký kraj je zřizovatelem 73 škol. Takže objem neinvestičních výdajů za čtyři měsíce do konce roku bude stát Královéhradecký kraj oproti normativům, které přinesou 194 milionů, o 21 milionů korun více, což činí za celý rok 60 milionů korun. Pro rok 2025 se dá očekávat potřeba dokrytí platu ostatních osobních nákladů a odvodů nepedagogů na devátý až dvanáctý měsíc 2025 v objemu výše uvedeného přelivu finančních prostředků, to je cca 20 milionů korun. Očekávaná potřeba financování krajského školství na devátý až dvanáctý měsíc 2025 se bude pohybovat v úrovni 213 milionů a normativem kraji dojde 194 milionů.
Dále byla zmíněna deinstitucionalizace dětských domovů. Kraj je zřizovatelem sedmi dětských domovů a již máme propočteno, že na každé zřizované nové dětské skupině nám stoupnou mandatorní náklady o 3 miliony korun kvůli zvýšeným mzdám.
Proto bych žádal, aby bylo zachováno centrální financování nepedagogických pracovníků. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Ještě se hlásí s přednostním právem pan poslanec Andrej Babiš, ale ještě máme jednu faktickou poznámku kolegyně Berkovcové. Prosím, paní poslankyně. Faktické mají přednost. Vaše dvě minuty.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji. Já chci jen dokončit to, co jsem předtím nestihla, abychom vlastně tak nějak logicky ukončili takový ten krajský pohled. Tak další důrazná připomínka a riziko, na které kraje upozorňují, je nerovnoměrnost daňových příjmů, kdy pravidelné úhrady platů ON, ONIVu, zákonných odvodů a FKSP budou zřizovatelé svým organizacím hradit z daňových příjmů, ale ty přichází na jejich účty nerovnoměrně. Budou si tedy muset zřizovatelé vypomáhat v mezidobí různými úvěry nebo držet další rezervy na účtech? A to je otázka, na kterou žádají odpověď, takže tady bych prosila odpověď na tuto otázku pana ministra. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. Tím jsme odbyli faktické poznámky, v tuto chvíli s přednostním právem pan poslanec Andrej Babiš. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Andrej Babiš: Takže dobrý den, vážení spoluobčané. Já s panem premiérem se hrajeme na schovávanou. My na sebe mluvíme přes CNN Prima News a píšeme si na Twitteru. Tak bych rád ještě se k tomu vyjádřil, protože tady v předsálí je tolik novinářů, kteří už mají napsané ty oslavné články na zítra večer, jak jsme údajně nechtěli přijít na to jednání.
Já pana premiéra tady znovu zvu na to jednání sem za ten pult a chtěl bych reagovat na jeho vyjádření. Já jsem na to zapomněl, že vlastně včera na CNN Prima News řekl pan premiér, že můžeme naše výhrady vyjádřit v rámci interpelací. Já jsem už přesvědčen, že pan premiér si z nás dělá srandu, protože teď vám řeknu, jak je to s interpelacemi.
Mimochodem, zítra zase nebudou, takže z 59 interpelací za období této vlády bylo jenom 32, takže vážení spoluobčané, pokud tohle někdo bude psát, tak vám chci jenom říct, že lže. Já jsem se na začátku této Sněmovny snažil probojovat k těm interpelacím a jak na potvoru z těch 44 interpelací vždycky mě takovou náhodičkou vylosovali, že jsem se nedostal na pořad. (Se smíchem.) A mimochodem, pokud to nevíte, tak v rámci interpelací pan premiér má vždy sedm minut a ten poslanec tři minuty. A fakt pan premiér to myslí vážně, když nám říká, že se máme na něj obrátit s interpelací a že to máme vznášet a že to taky děláme. A to je neuvěřitelné, protože pan premiér asi neví, že já jsem tady včera vystoupil 50 minut k otázce obranyschopnosti naší země, k naší armádě a dnes 70 minut jsem o tom mluvil a těch témat je strašně moc. Takže když jsem tady potkal všechny ty provládní novinářky, tak jsem je informoval o tom, že tady ještě jednou vystoupím, a znovu poprosím pana premiéra, aby vedl tu debatu ohledně naší armády, ohledně naší obranyschopnosti tady.
Tady je to místo, všechno, co jsem tady řekl, jsou veřejné zdroje, ale samozřejmě pan premiér to nechce, protože je to zkrátka cíl.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane předsedo, probíráme školský zákon. Prosím...
Poslanec Andrej Babiš: Jasně. Ježíšmarjá, to jste vy! (Hlasitý smích.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Prosím, abyste se držel tématu. Ne, žádné ježíšmarjá, tady máme jednací řád...
Poslanec Andrej Babiš: To je jak na potvoru, to nám dělá paní předsedkyně naschvál.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: No, to evidentně. (Poslanec Babiš: Že jo?) Tak já vás prosím, abyste se držel jednacího řádu a tématu. To téma je školský zákon, nikoliv obrana.
Poslanec Andrej Babiš: No vidíte a teď... Ale já na vás budu hodný.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: No, tak ještě aby nebyl jste, ale prosím hlavně dodržujte jednací řád.
Poslanec Andrej Babiš: Vy jste žena, já samozřejmě jsem vždycky galantní vůči ženám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Tak se držte tématu, prosím.
Poslanec Andrej Babiš: Vy budete na té schůzce, ne? Zítra. Tak já říkám, že souhlasím, ta 3 procenta... když se to roztáhne na pět let, tak my jsme pro, takže, paní předsedající, pozdravujte pana premiéra - on se tady schovává někde, my se míjíme, my se honíme - že ho srdečně zdravím a že ho srdečně zvu tady diskutovat o naší armádě, o naší obranyschopnosti.
No, vidíte, a kdyby to řídil někdo jiný, tak ještě jsem mohl mluvit asi pět minut, ale já vím, že vy mě zase vypnete.
Tak, pane premiére, přijďte sem, pojďme se bavit o tom, o naší armádě a o obranyschopnosti. My určitě, nám na tom záleží. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy přihlášený do obecné rozpravy je pan poslanec Fridrich a pan poslanec Hudec je následně přihlášen. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Fridrich: Děkuji za slovo. Hezké odpoledne všem, já už se nebudu vracet k tomu tématu financování těch nepedagogických pracovníků, protože o tom tady bylo řečeno už mnoho, a já jsem několikrát vyjádřil i svoji pochybnost o tom, že by měl být nejdříve předřazen zákon o rozpočtovém určení daní a až pak následně financování těch nepedagogických pracovníků. Ale chtěl bych se krátce zmínit o krácení finančních prostředků na odborné školství. V programovém prohlášení vláda deklarovala prioritu kvalitního školství, cituji: "Rezort školství je pro nás prioritou, protože bez kvalitního školství nemá národ budoucnost, investice do našich dětí jsou investicí do naší budoucnosti. Kvalitní školství chápeme jako školství otevřené, dostupné a profesionální." Konec citátu. V rámci rezortu školství jste se rovněž zavázali o navýšení peněz do školství, a to včetně regionálního a odborného technického vzdělávání.
Prohlášení jsou jedna věc, ta skutečnost je zcela jiná. A já jsem se vás chtěl zeptat, pane ministře, jak chcete dosáhnout kvalitního vzdělávání v rámci odborného školství, když finanční prostředky určené jako dotace do výuky odborných odborů, které jsou pro český průmysl stěžejní, vláda na rok 2025 snížila, a to nevýznamně. Mám k dispozici materiál, v němž jsou odborné střední školy stanoveny normativy na žáka, a zejména u technických oborů jejich srovnání s rokem 2024. U všech oborů dochází ke krácení těchto normativů, jedinou výjimkou je obor letecký mechanik, kde ale dochází k přeřazení do jiného shluku, takže jde fakticky o dorovnání financí z roku 2022.
K největšímu poklesu dochází u oborů strojní mechanik 3,16 procenta, obráběč kovů 3,21. U soukromých odborných škol je pokles ještě markantnější, neboť tyto školy dostávají jen 90 procent určených, tedy snížených normativů. Zajímalo by mě, jak chce teda ministerstvo zajistit kvalitu vzdělávání tohoto školství? Já jsem teď narazil na jeden článek populární, týkající se bytové problematiky ve Velké Británii, kde tak jak u nás se řeší dostupnost bydlení, mají s tím problém také a není to jenom o financích, které se tam musí vložit, ale je to i o tom, kdo vlastně ty byty je schopen postavit. Takže v tom článku, cituji: "Jim v současné chvíli chybí 25 000 zedníků, 3 000 instalatérů a jejich plán, který byl označený za nereálný, je, že by chtěli navýšit o 5 000 učňů za rok." Já si myslím, že my se dostáváme do hodně podobné problematiky, protože už dneska, kdo něco stavěl nebo rekonstruoval, tak ví, že se v podstatě bez zahraničních pracovníků neobejdeme.
Nebylo nám také odpovězeno na otázku, jak je to s výukou těch cizích jazyků. Já nevím, jestli bude tato rozprava zakončena tak, že bude ukončena rozprava, a pak budete mít, pane ministře, závěrečné slovo, ale už nebude možno reagovat, anebo vystoupíte ještě před uzavřením té rozpravy, tak, abychom o tom mohli třeba diskutovat ještě faktickými poznámkami. Mě třeba zaujalo, protože problematika těch zákonů, které projednáváme v rezortu školství, je taková, že není mezirezortní řízení, nediskutuje se to s opozicí, klíčové věci jsou dávány na poslední chvíli formou pozměňovacích návrhů. A třeba vy jste na Radě pro vysoké školy 20. 2. za přítomnosti pana prezidenta Pavla zmínil, že to děláte jenom proto, že opozice obstruuje. No, já nevím, jak opozice může obstruovat u mezirezortních řízení, ale zajímavé je i to, že jste tam vlastně přímo řekl, že používáte poslance k načtení zákonů, které má dělat ministerstvo.
Takže nevím, jestli dostaneme na dotazy nějaké odpovědi, ale já určitě pro tento zákon hlasovat nebudu. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní bude vystupovat pan poslanec Hudec a následuje paní poslankyně Bláhová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Bohuslav Hudec: Vážená předsedající, děkuji. Vážení kolegyně, vážení kolegové, já jsem dnes už slyšel mnohé o financování nepedagogických pracovníků, ale i přesto mi dovolte ještě jako starostovi obce, předsedovi svazku, sdělit svůj úhel pohledu na tuto problematiku. O čem se tu stále bavíme, je to nečekané, neprojednané a nezodpovědné financování nepedagogických pracovníků na obce a kraje. Jelikož pocházím z Olomouckého kraje, tak mi dovolte sdělit, jak náš kraj zasáhne tento výpadek, konkrétně v našem kraji se bude jednat o 160 až 180 milionů korun.
Toto je vyčíslení potřeby pro náš kraj na nepedagogy za školy zřizované krajem na čtyři měsíce. Ptám se: jak k tomu došlo? Ne na základě odborné diskuse, ne po férovém jednání s obcemi, ale rychlou změnou ve druhém čtení zákona bez podkladů a bez zajištění financí. Ptám se: jak je možné, že tak zásadní změna financování školství přichází bez řádného projednání? Proč se vláda - někdy říkají ignorantsky - tváří, že obce jsou na tento krok připraveny, když jim nikdo nevysvětlil, z čeho mají tyto nové náklady hradit? Pan ministr školství slibuje, že obce dostanou kompenzace, ale kde jsou jasné výpočty a záruky? Jsou to ty tabulky, které jsme viděli a (které) starostové a různí zástupci municipalit obdrželi? Jsou to tabulky, kterým můžeme věřit? Jsou to záruky do budoucích let, že zajistíme financování nepedagogických pracovníků? Ptám se: a co zaručené mzdy ve veřejné sféře? Vláda stanovuje jejich výši, ale přitom nenechává obce, aby je zaplatily. Jak může samospráva plánovat rozpočet, když netuší, jaké další náklady jí vláda v budoucnu přidá? Tento návrh není nejen nesystémový, je nebezpečný. Školy bez nepedagogických pracovníků nemohou fungovat, a pokud obce nemají prostředky na jejich mzdy, co se stane? Budou se škrtat úklidové služby, výsledkem bude hygienické riziko ve školách, omezí se školní jídelny, což poškodí zdravé zdravotní prostředí dětí, propustí se administrativní pracovníci, což přetíží učitele a ředitele, kteří už dnes bojují s přebujelou demokracií, respektive byrokracií.
Nedůstojné zacházení s obcemi a školskými zaměstnanci. Vláda touto vláda touto změnou nerespektuje obce ani kraje, ani samotné nepedagogické pracovníky. Tito lidé - kuchařky, školníci, uklízečky - se dnes bojí o práci. A starostové? Ti žijí v nejistotě, zda vůbec dokážou své školy udržet v chodu. Vláda jim přitom namísto odpovědí servíruje nejisté sliby a mlhavé odkazy na dotace, jenže školy nepotřebují dotace, které budou složitě vypisovat a doufat, že je získají. Školy potřebují stabilní financování. Co tedy starostové požadují a co požaduji já? Okamžité zastavení tohoto nesystémového přesunu financování na obce a kraje, jasný legislativní proces, ve kterém se projednají dopady a zajistí spravedlivé financování škol, respekt samosprávám a zřizovatelům škol, ne direktivní rozhodnutí, která je staví před hotovou věc.
Tento návrh není reforma. Je to hazard, je to hazard se školstvím, s dětmi, s obcemi i s budoucností venkova a našich krajů. Proto vyzývám vládu: Stáhněte tento nesystémový návrh, a pokud si za ním stojíte, ukažte obcím přesná čísla a jasně zaručte, že na to budete mít peníze, protože zatím nabízíte jen chaos, nejistotu a neúctu k práci tisíců lidí, kteří zajišťují provoz našich škol. Děkuji vám za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy vystoupí paní poslankyně Bláhová a následuje paní poslankyně Berkovcová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Kamila Bláhová: Dobré odpoledne, vážené dámy, vážení pánové. Děkuji za slovo, paní předsedající. Já jsem si pečlivě prošla všechny pozměňovací návrhy, které jsou k novele školského zákona, některé podporuji, některé méně, to koneckonců vyjádříme svým hlasováním. Jsme ve třetím čtení, ale já nemůžu jinak než připomenout svoje slova, která tady k novele tohoto zákona opakuji již poněkolikáté. Takže ráda bych se vyjádřila k nepochopitelnému přílepku, který tedy tady řešíme už od doby, co se v systému objevil, a to je ten, který řeší zaběhnutý a osvědčený systém financování nepedagogických pracovníků a ostatních neinvestičních výdajů, který by nově tedy podle tohoto pozměňovacího návrhu měl přejít na zřizovatele, tedy obce, města, kraje, dobrovolné svazky.
Jak už jsem opakovaně při svých projevech informovala, zastupuji jako starostka město Litvínov. Zřizujeme vedle speciální školy, základní umělecké školy a střední školy, také čtyři školy základní. Není to jenom tedy můj osobní pohled, ale je to také pohled lidí, kteří ve školách pracují, zaměstnanců, ředitelů, zaměstnanců, kterých se to bezprostředně týká, tedy nepedagogických pracovníků. A z tohoto pohledu lze identifikovat tři problematické oblasti.
Jak už tady opakovaně zaznívá a i já jsem to říkala, způsob projednání tohoto pozměňovacího návrhu, dále tedy způsob financování prostřednictvím změny rozpočtového určení daní a také období platnosti a zajištění finančních zdrojů... Způsob projednání, který pan ministr zvolil, je velmi nešťastný a diskutabilní. Kolega Hudec přede mnou hovořil o tom, že je nebezpečný, a já s ním souhlasím. Z mého pohledu je navíc ještě netransparentní, problematický pro všechny zřizovatele, není opřený o žádná odborná stanoviska, ani o stanoviska odborných zastřešujících organizací, a ani o analýzy, které by k takovému zásadnímu rozhodnutí byly nezbytné. Tímto absolutně nepochopitelným krokem dochází k nervozitě a významné nejistotě mezi kuchařkami, školníky a uklízečkami a samozřejmě ostatními nepedagogickými pracovníky. Ředitelé a zřizovatelé škol se obávají, že v novém systému nebude dostatek peněz, a dodnes nevíme, kde se najednou vezmou, a také kalkulačce, kterou pan ministr prezentuje, nevěří. Domnívám se, že ani odklad účinnosti tyto pochybnosti nezmění.
Ve druhém čtení jsem panu ministrovi říkala... Škoda, že tady není. (Ministryně Černochová z lavice: Je.) (Otáčí se k vládním lavicím.) Je tady, pardon.
Promiňte, pane ministře, já jsem vás přehlédla. Říkala jsem vám, pane ministře, ve druhém čtení, abyste zatáhl za záchrannou brzdu - to jsem vám koneckonců říkala od samého začátku - a abyste tento přílepek z projednání stáhl. Bohužel jste nereflektoval na tento požadavek. Jediné, na co jste reflektoval, byla účinnost, ale to ten problém neřeší a nevyřeší.
Dovolte mi, kolegyně a kolegové, přečíst, odcitovat dopis Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, na který se mí předchozí předřečníci několikrát odvolávali, ale nikdo ho zde neodcitoval celý, tak, jak jsme ho do svých poslaneckých emailů dostali. A já se domnívám, že je to moc důležité, aby takto v kontextu, v celkovém, zazněl. Takže mi dovolte, abych se tomu teď několik minut věnovala. Cituji tedy: "Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, obracíme se na vás dopisem, který vám může pomoci rozhodnout o převodu financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol. Úspěch vzdělávání v České republice silně závisí na tom, v kterém regionu se dítě narodí a chodí do školy. Snaha je tyto rozdíly snižovat. Návrh, o kterém právě rozhodujete, může naopak vést k vážným diskriminačním rozdílům. Proč? Do speciálního systému takzvaných sdílených daní krajů a obcí má být nově začleněno financování těchto pracovníků škol, navíc s nevyřešeným ohodnocením jejich trestních platů."
"Tyto přidělené finance v rámci sdílených daní krajů a obcí totiž nemusí respektovat specifika a priority školství. Obce s nižšími daňovými příjmy je mohou využít zcela jinak. Podle potvrzených údajů experta Ministerstva financí se tak děje už nyní a je běžnou praxí, že zhruba polovina obcí nedává přidělené peníze plně na školství. Je důležité zaměřit se na důvody, proč návrh odmítají právě zřizovatelé, kraje a nejvíce obce. Mají obavy, že Ministerstvo školství chce na ně přenést problémy s nevyřešenými nízkými platy. Obce s nižšími daňovými výnosy nebudou schopny zajistit odpovídající podmínky. Bude tak docházet k nežádoucím nerovnostem mezi školami.
Tento pokus Ministerstva školství o efektivitu provozu škol není domyšlený a dostatečně připravený. Dělat zásadní změnu uprostřed školního roku a bez dostatečné komunikace a strategického plánu je riskantní. Nápad využít a více zapojit zřizovatele stojí za úvahu, ale takto uspěchaný se stává obávanou změnou, která dokonce může vést k poklesu nízkých platů či rušení pracovních míst školníků, kuchařek, administrativních pracovníků, uklízeček, IT pracovníků, správců laboratoří. Změna se týká i pracovníků, jejichž činnost přímo souvisí se vzděláváním.
Ministerstvo školství k převodu přidalo i takzvaný ONIV. To jsou důležité prostředky na učebnice a pomůcky, další vzdělávání pedagogických pracovníků, prostředky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, cestovní náhrady a další. Tím i jejich úroveň je nejistá. Pod peticí, kterou školské odbory vyhlásily v rámci kampaně Vládo, neházej pedagogy (nepedagogy?) přes palubu, už je dnes víc jak 66 000 podpisů.
Váš hlas může zastavit nedomyšlený nápad, který povede k nerovnostem mezi školami. Naší snahou je zastavení této změny financování školství a zahájení transparentní diskuse za účasti zástupců škol, obcí, krajů a veřejnosti. Vaše rozhodnutí je klíčové pro budoucnost školství v České republice. Podepsán František Dobšík, předseda, a Markéta Seidlová, místopředsedkyně, za vedení Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství."
Vážené kolegyně, kolegové, vyzývám tedy všechny starosty, hejtmany, komunální i regionální politiky, aby tento pozměňovací návrh nepodpořili a důrazně se proti němu vymezili. Děkuji vám.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vaše vystoupení vyvolalo faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Foldyna, následuje paní poslankyně Hanzlíková. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji vám, paní předsedající. Dámy a pánové, všimli jste si, že v naší koalici, která nám tady vládne, vystupují a zastupují municipality Starostové a nezávislí? Když se podíváte na ten problém, jak ho tady řešíme, tak vlastně největším problémem s celým tím jsou ti starostové, kteří říkají: My to nemáme v rozpočtech. Vy říkáte: My to dáme do rozpočtového určení daní. Kdy to dáte... Co jste řekli vlastně tímto zákonem, co teďka děláte? Vy jste řekli, že vám je úplně jedno, jak dopadnou tisíce kuchařek a tisíce školníků, tisíce lidí, kteří vytvářejí atmosféru ve škole. Vy jste řekli, že vám je to jedno, nějak to dopadne. My předložíme návrh na změnu rozpočtového určení daní. Vždyť víte, jak se to projednává. Rozpočtové určení daní, než ho projednáme, jak to budete dělat v těch rozpočtech měst a obcí, vy, Starostové a nezávislí, kteří sedíte ve vládě? Vy jste prostě hodili přes palubu české kuchařky, české školníky. Vy házíte přes palubu něco, o co se máte starat. Jediné, co vám leží na srdci, je válka na Ukrajině. Tu podporujete, to byste do posledního Ukrajince bojovali a utráceli prachy. To je nehorázné!
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Další faktické poznámky už bychom vzhledem k tomu, že na 13.55 máme pevně zařazený bod, nestihli, tak využiji čas k načtení dalších omluv: Dufek Aleš se omlouvá od 15 hodin z pracovních důvodů, Fischerová Romana od 14 hodin z pracovních důvodů, Krejza Karel od 15 hodin z pracovních důvodů, Langšádlová Helena od 16 hodin z pracovních důvodů, Nacher Patrik od 14 hodin z pracovních důvodů, Richterová Olga od 15 hodin z pracovních důvodů, Růžička Pavel od 14 hodin ze zdravotních důvodů, Skopeček Jan z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Strýček Jiří od 16 hodin ze zdravotních důvodů, Turek Libor od 15 hodin z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvá premiér Fiala od 9.30 do 13 hodin z pracovních důvodů.
Je 13.55, musím tedy přerušit projednávání bodu číslo 184. Vrátíme se k němu hned, jakmile to bude možné, protože na tuto hodinu máme pevně zařazený bod číslo
Aktualizováno 19. 3. 2025 v 20:06.