Autorizováno.


(10.40 hodin)
(pokračuje Zdeněk Hřib)

A ta speciální sazba daně ještě, o které jsem mluvil, ta 68násobná, by potom měla platit pro ruské nemovitosti a to je věc, kdy tedy navrhujeme to 68násobné zdanění, a také navrhujeme, aby obce měly více volnosti v tom, jak stanovit tu daň, protože přece jenom si nemyslíme, že tady v Praze má mít nějaké ministerstvo – no offence v tomhle případě – patent na to, jak tu situaci potřebují kde řešit na druhém konci republiky, takže podobně jako třeba v Chorvatsku nebo Velké Británii by každá obec měla mít možnost si upravit přesně, o kolik zvýší daň pro prázdné nemovitosti k bydlení, a ty výnosy pochopitelně mají zůstat v obci a jít na dostupné bydlení.

Druhý princip tedy je o tom, že města a obce budou mít silnější pravomoc víc zdanit konkrétní stavební pozemky, které dlouhodobě leží ladem. Takže pokud je pozemek v tom územním plánu určený ke stavbě, nic se na něm několik let neděje, tak daň by měla mít ta obec možnost navýšit podobně jako u prázdných bytů.

Ještě je tam princip třetí, kdy skutečně chceme regulovat ubytování turistů v bytech. To znamená, že je potřeba přimět platformy, které to ubytování zprostředkovávají, aby městům poskytovaly data o tom, které byty slouží jako hotelové pokoje, a neslouží tedy k bydlení, takže my proto budeme pokračovat v snaze zvýšit možnosti obcí zajistit, aby byty sloužily opravdu k bydlení.

Bod 8 z deseti: Levné energie a podpora zateplení. Bydlení nejsou totiž jenom zdi, stropy, podlahy, to jsou také účty, a bohužel tahle vláda vytunelovala program Nová zelená úsporám, takže my chceme prosadit nulové DPH na investice do energetické soběstačnosti, do zateplení, do solárů, podpořit komunitní energetiku, a tím pádem zlevnit celkové náklady na bydlení, protože domácnosti teď nemají dostupnou podporu zateplení, fotovoltaiky, tepelných čerpadel, a to je velký problém. Takže my chceme obnovit stabilní, předvídatelnou podporu těchhle opatření, prosadit nulové DPH. To je nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak nakopnout investice do téhle oblasti bez nároku na státní rozpočet. Chceme zavést chytré tarify motivující ke spotřebě v době, kdy to síť potřebuje, podpořit komunitní energetiku, aby lidé mohli energii sdílet, vyrábět, spravovat společně, a chceme také zrušit nesmyslné omezení možností čerpat dotace pouze na objekty, kde se dosud bydlelo, protože ty dotace mohou být naopak velice výhodné, aby se využily na stavby třeba v centrech obcí, které jsou momentálně neobyvatelné, ale jejich rekonstrukcí by se vytvořilo dostupné bydlení.

Bod 9, blížíme se k závěru. To je zákon o podpoře bydlení, ale v původní verzi. To znamená, my navrhujeme držet se tady původní verze zákona o podpoře bydlení, protože to není žádná charita. To je skutečně moderní, udržitelné řešení bytové krize, které pomáhá lidem i městům, posiluje sociální stabilitu, vrací solidaritu tam, kde to dává největší smysl.

Piráti ve vládě v letech 2002 až 2024 přichystali ten zákon o podpoře bydlení. To je skutečně odzkoušené systémové řešení, které vychází z té praxe. Je schopné pomoci lidem v bytové nouzi i těm, kteří se do ní mohou dostat, a ten zákon přinášel pomoc pro více než 1 milion obyvatel ohrožených bytovou nouzí včetně nějakých 160 000 lidí, kteří už dnes žijí bez jistoty domova. Takže my stojíme za tou původní verzí zákona, která znamenala reálnou pomoc lidem a ekonomicky smysluplnou investici, protože tady existují jasné studie, které říkají, že investice do dostupného bydlení se vrátí během pěti let, protože už dnes nás to stojí nějaké 4 miliardy ročně – 4 miliardy, které prostě stojí to, když musíte řešit problémy, když lidé ztratí bydlení, a to nepočítám v to dopady, které to má na životy lidí jako třeba rodin nebo dětí, protože v momentě, kdy ty děti jsou třeba na ubytovnách, tak samozřejmě tam nemají dostatečný prostor k učení, nemají tam možnost se kvalitně vzdělávat, a to samozřejmě má vliv na jejich studijní výsledky a v konečném důsledku také na to, jakým způsobem oni potom fungují, jaké to vzdělání získají.

Takže my tedy navrhujeme, aby zůstalo zachováno to, co tam je, aby tam byla kontaktní místa pro bydlení, ale ne na úřadech práce, ale skutečně aby to byly dostupné poradny pro občany v každém regionu, které nabízí odborné poradenství v oblasti bydlení, finanční rady, informace o dávkách a možnostech podpory, prostě tak, aby skutečně česká bytová politika se opírala o principy férovosti, dostupnosti a efektivity, aby na bydlení dosáhli i ti, kteří poctivě pracují, ale jejich příjem nestačí na komerční nájmy. Proto tam chceme mít garance pro majitele bytů. To jsou ty městské nájemní agentury, jak jsem o tom mluvil, aby se odstranily obavy ze spolupráce, kdyby třeba ten nájemník způsobil škodu, oprava by se hradila z toho garančního fondu a podobně.

Potom je tam ta asistence v bydlení, to znamená služba, která pomáhá přímo domácnostem, které ztratily návyky běžného bydlení nebo potřebují pomoc se za bydlením a nastavením chodu domácnosti v novém místě. Připomínám, že to, co nám ukazují výsledky empirické, tam, kde to bylo úspěšně odpilotováno, je to, že když pomůžete těm rodinám s bydlením, tak ony si ho udrží v 80 až 90 procentech případů. To jsou výsledky z reálných projektů, které se už uskutečnily.

Tohleto je zásadní věc, kdy na základě toho můžete postavit ten business case, tedy že když do toho investujete nějaké peníze, ono se vám to vrátí, a vrátí se vám to rychle, vrátí se vám to do pěti let právě díky nižším nákladům, třeba na náhradní ubytovávání, na dávky, na řešení bezdomovectví, protože ty lidi prostě vrátíte do normálního života, oni začnou normálně chodit do práce, tím pádem platí daně. Samozřejmě tím posílí i náš pracovní trh, který trpí nedostatkem pracovníků.

Není tak daleko ta doba, kdy pan Babiš chtěl dovézt 40 000 nebo kolik migrantů ze Sýrie, že jo, aby mu pracovali na jatkách. Nevím, jakou měl představu tedy, že tam budou s tím vepřovým nějak pracovat. Nevím, asi to neměl úplně domyšlené. Ale každopádně my bychom uvítali, kdybychom umožnili tady našim lidem, kteří chtějí pracovat, aby pracovat mohli, například tak, že budou tady služby pro předškolní vzdělávání dostatečně dostupné, anebo právě tady že vyřešíme lidi, kteří jsou v nějaké šedé zóně mimo systém a podobně.

A pak tady máme desátý bod. To je tedy o tom, že chceme, aby tady byl nějaký důstojný standard pro zranitelné osoby, protože my potřebujeme zajistit i bydlení pro lidi s handicapem, bydlení pro seniory, bydlení pro děti opouštějící dětské domovy a pochopitelně také bezbariérové byty pro lidi, kteří jsou třeba na vozíku nebo mají nějaký pohybový handicap. ***


Související odkazy


Videoarchiv10:40


Přihlásit/registrovat se do ISP