Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(23.10 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)

Ale jak vím o pečlivosti práce pana Bendy na Ministerstvu financí, který až hnidopišsky zkoumal každé tisky, které tam šly k mezirezortnímu připomínkovému řízení, a hledal, aby náhodou nebyly moc liberální, příliš transparentní, příliš progresivní ve změně, kterou měly přinést, myslím si, že to velmi důkladně zpracoval, a šéf kabinetu, byť může samozřejmě dělat chyby, je fakt pravou rukou toho ministra. To je ten jeho člověk, který ještě s dalšími náměstky mu přece pomáhá ten úřad řídit po té politické rovině.

Takže představa, že Zbyněk Stanjura, kterého když se tady zeptáte, kdo byl zastupitelem nejen v Opavě, tedy kde byl osm let před dvěma dekádami zastupitelem, a dokonce primátorem, tak vám řekne, kdy se to stalo, kde se to stalo, kolik to stálo, kdo u toho byl, tak má takovýto třaskavý dokument, věc, kdy stát může získat ne miliardu, ale při standardním způsobu má dojít k zabavení celé té částky, tak on si až zde, 14 dní po tom, co ta kauza se tedy provalila, tak vlastně argumentuje - já mám tady ve stenozáznamu, já jsem si nestačil doběhnout pro počítač, tak to tady mám od kolegyně Richterové vytištěno, co tady říkal, tak to vše obalí do formalismu, cituje tedy nějaké paragrafy, jak k tomu prakticky není kompetentní, a že Pavlu Blažkovi vlastně k tomu nemohl nic říct kromě toho, že po podpisu smlouvy s tím nesouhlasí.

Pro mě ten příběh je těžko uvěřitelný právě kvůli tomu, co se jsem vám zde o Zbyňkovi Stanjurovi, a ty zkušenosti máte jistě jak z opozice, tak z koalice, když jste s ním jednali, tak mi to nesedí už pouze fakticky, ale můžeme říci další empirické věci. Zeptejte se dalších členů vlády, jaké to je se Zbyňkem Stanjurou o něčem vyjednávat. A byť kompetenční zákon rozděluje ty kompetence mezi jednotlivé rezorty, mám tady pana ministra Výborného, který má na starost svůj rezort, tak Zbyněk Stanjura přece rozumí všemu. On ví, jak se dělá dostupné bydlení, jak se má hospodařit v lesích, jak má Marian Jurečka řídit Ministerstvo práce a sociálních věcí, jak se dělá digitalizace. Když to neví on, pošle tam svého osobního experta nebo experta ODS na digitalizaci pana Bergera. To je ten, co 30 hodin otvíral ty peněženky, z kterých pak asi ty peníze zmizely. Takže to, že by Zbyněk Stanjura nedokázal prosazovat svoji vůli naprosto mimo hranice kompetenčního zákona, je další nesmysl, který vám každý ministr této vlády, dokonce i spolustraník, může potvrdit. A myslím, že i potvrdí, kdybyste se jich zeptali.

Takže je to celé nesmysl, je to na vodě, a proto Piráti od počátku, a byla to ta druhá personální věc, respektive třetí personální věc, konec ministra Blažka, že by svoji odpovědnost měl přijmout i ministr Stanjura, pokud se tedy měří všem stejným metrem. A Pavel Blažek je teď někdy glorifikován za svoje příkladné odstoupení. Myslím si, že - a chápu, Zbyněk Stanjura je místopředseda ODS, myslím si, že jeho role, byť také není na žádné lavici obžalovaných, nikdo ho nesoudí, ale po vzoru Pavla Blažka by to měl tímto způsobem také vyhodnotit. Já si nejsem jist, myslím, že to bylo včera, že ještě předseda Pirátů Zdeněk Hřib nějakým způsobem kontaktoval premiéra Petra Fialu. My jsme se snažili vlastně konstruktivně nějakým způsobem říci, co by se tedy mělo stát, protože nebyli jsme to my, kdo by tady křičeli po pádu celé vlády. Dokonce si myslím, že v současné situaci by ta vláda víceméně měla za splnění určitých podmínek prostě dokončit to volební období, stejně už v té Sněmovně, nebo citoval bych Marka Bendu, se vůbec nic neprobere, protože je přece ještě tři měsíce do voleb, to už je málo času, si myslím, že je to také špatně. My jsme i řekli, jaké zákony si myslíme, že by se měly probrat. Jsou tady dva návrhy zákonů o reformě antimonopolního úřadu. Ten jeden - vidím, že tady zůstává pan Marek Výborný, tak ho využiji - ten jeden má řešit ceny potravin. Je to reforma antimonopolního úřadu v té části kontroly trhu. Připravoval ji s panem ministrem Šalomounem. Vláda ji schválila a po odchodu Pirátů, což je už skoro rok, není zařazena ani na první čtení. To si myslím, že je sakra důležitý zákon. Ještě jsme se s ním všichni chlubili, jak dá nástroje k tomu, aby tady nebyly oligopoly, kartely, ale i spousta protikorupčních zákonů, který bychom tady mohli probrat.

My jsme je hodili na papír, představili jsme nějaký plán, ať už pro další volební období, boje proti korupci. Ten jsme měli v tomhle. Splnili jsme osm, myslím, že z třinácti opatření schválených v zákonu, a myslím si, že pro jakousi obnovu či pokus o obnovu té reputace bychom právě na ty protikorupční zákony v tom zbytku tohoto volebního období, což jsou ještě tři měsíce, se zaměřit mohli. Ať už s prvními kroky premiéra Petra Fialy, tak i s jednotlivými dalšími vlastně vyjádřeními zde je vidět, že v těchto krocích vláda už je rozhodnuta, ať už je to ve věci Zbyňka Stanjury - nevím, jestli Zdeněk Hřib, a on to tady nemůže potvrdit, má nějakou odpověď, tak si myslím, že ačkoliv jsme tedy neiniciovali tuto schůzi, tak neexistuje varianta, že by Piráti mohli hlasovat jinak než pro nedůvěru této vládě.

Já poměrně za tento výrok už to schytávám na sociálních sítích. Vláda má v tuto chvíli 104, respektive 105 hlasů s panem Vondrákem, takže myslím si, že pokud je tato schůze o udržení důvěry vládě, tak nedůvěra vládě logicky a matematicky vyslovena nebude. Piráti ale nemohou vládu držet tím, že by nehlasovali pro nedůvěru. Už jen z toho důvodu, že to nabídnuté řešení, které by mohlo vésti z této šlamastyky, nebylo přijato a vlastně podle těch už kroků, které byly učiněny, bylo ignorováno.

Jenom možná poslední věc a já bych tady navázal na Jakuba Michálka. Myslím si, že stojí za to to zopakovat. Nejen na těch sociálních sítích, ale i v reálu prostě to, jakým způsobem je to teďko nastaveno, je podle mě hodně destruktivní pro Českou republiku a tu společnost. Mně přijde, že Piráti jsou trošku mezi dvěma mlýnskými kameny. Ne že bychom nebyli zvyklí být mezi více mlýnskými kameny, ale já si pamatuji, když jsme v této Sněmovně seděli jako opozice, řešili jsme poměrně závažné věci týkající se střetu zájmů a vůbec nové implementace evropské legislativy a nejenom kolegové z ODS, ale lidé prostě říkali, to je správné. Vy tady řešíte - a to se tenkrát týkalo nějakých asi dohromady, ať to neustřelím, ale pokud dám dohromady dotace a soutěžené zakázky, tak nějakých dvou desítek miliard korun, které nějakým způsobem čerpaly firmy holdingu, který už má tedy pan Andrej Babiš zpátky. Takže je vidět, že celou dobu byl beneficientem, protože jak se mu to zhodnotilo, tak se mu to vrátilo, a všichni říkali, to je správné. Vy Piráti tady toto řešíte, tohle jednání prostě v politice není možné, politici nemůžou rozhodovat o programech, z kterých potom benefitují jejich firmy.

A teď tady máme na stole poměrně zásadní pochybení dvou členů vlády Petra Fialy a já nevím, jestli ti samí lidé, nebo jestli ta technologie je tak daleko, že jsou to nějaké fake profily, tak vlastně tvrdí, že kdo vystupuje kriticky v této věci, a my jsme konstruktivně kritičtí, tak to vede k tomu, že tady chce, aby tady vládnul pan Okamura, pan Okamura a Stačilo!, pan Okamura, Stačilo! a Andrej Babiš, a zase je to černá, nebo bílá. A svět prostě není černo-bílý. Nám se také, Pirátům, některé věci povedly, některé se nepovedly. Každé to v té politice občas schytá, ale není to o tom, volíš Losnu, nebo Mažňáka. Já si myslím, že Poslanecká sněmovna i skrze tady tuhle schůzi prostě má vyhodnotit situaci, která nastala. V tuto chvíli tedy prostě černého Petra právem v ruce drží ODS, respektive vláda Petra Fialy, no, tak poslouchá, co a proč by podle opozice i podle Pirátů měla udělat. Kdyby se ta kauza týkala kohokoliv jiného, tak by tady stál kdokoliv jiný. Stejně tak, když ta situace byla opačná, strany byly opoziční a koaliční, tak se v té Sněmovně tímto vystupovalo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP